PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

dpa2006
28-12-08, 20:29
Aκολούθησα το ''Εγκατάσταση και ρυθμίσεις Wireless network σε Alcatel 585''
και έβαλα wep key και New stations are allowed automatically ....... ελπίζω να είμαι οκ τώρα .....Σε ευχαριστώ για τα steps :oneup:

Ααα Να ρωτήσω κάτι ακόμα παρατήρησα πως μεσα στο Home Network δεν μου εμφανίζει
το κινητο ενω το έχω προσθέσει στο δίκτυο :hmm: why ?

:hmm:οντως περιεργο,δεν το γνωριζω.πιθανον να ειναι θεμα firmware,πιθανον να φταει κατι άλλο.το κινητο λειτουργει κανονικα?:hmm:

chief_piranha
29-12-08, 14:48
:hmm:οντως περιεργο,δεν το γνωριζω.πιθανον να ειναι θεμα firmware,πιθανον να φταει κατι άλλο.το κινητο λειτουργει κανονικα?:hmm:

Το κινητό λειτουργει άψογα tsp,
ποιά έκδοση firmware είναι η νεότερη που πρέπει να έχω ;
το δικο μου λέει 7.4.2.7 και εαν έχει νεο πως το κανω install ;

dpa2006
29-12-08, 17:59
Το κινητό λειτουργει άψογα tsp,
ποιά έκδοση firmware είναι η νεότερη που πρέπει να έχω ;
το δικο μου λέει 7.4.2.7 και εαν έχει νεο πως το κανω install ;

εχει βγει η 8.x (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=238477),αλλα πριν δοκιμασεις αλλαγη firmware,ψαξε να βρεις καποιο σχετικο νημα για κινητο στο φορουμ.πρεπει να υπαρχει.
προχειρα με το google βρηκα τα εξης:
speedtouch 780 και συνδεση απο κινητο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194884)
speedtouch 585 +Nokia N95 προβλημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146052)

bestmania
29-12-08, 18:12
Οποιος εχει Atheros AR5006X 5X 4X Wireless Network Adapter καρτα στο pc η στο laptop einai ok με αυτο το ρουτερ για conection wireless χωρις περετερω σκαλισματακια..:whistle:.To μονο που πρεπει να κανετε στο ρουτερ σας ενα update και να βαλετε το firmware 7.4.3.2..Εχω καταστηματα με pc και εχω κανει παρα πολλα πειραματα και με καρτες wireless και με παρα πολλα firmware.Χρονια πολλα και καλη χρονια :)

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.001 / 23.993
Εχω βαλει firmware 7.4.3.2 :)

chrisgo
31-12-08, 02:10
thanks in advance

dpa2006
31-12-08, 19:22
αυτο το Atheros...:hmm:ευχαριστουμε για την ενημερωση!:oneup:
Καλη Χρονια σε ολους!:)

Seitman
01-01-09, 10:29
φίλε μου δοκίμασε να αλλάξεις το κανάλι εκπομής (channel) toy ασύρματου δυκτίου... δοκίμασε όλες τις τιμές. εμένα μου δούλεψε κανονικά στο 13
ακολούθα αυτή τη διαδρομή στο web interface του router:Home > Home Network > Interfaces > WLAN:
και μετά μπές στην καρτέλα configure... ελπίζω να σε βοήθησε

zeta
03-01-09, 04:13
σε ποιο κανάλι δουλεύει είναι σχετικό, εξαρτάται απο την περιοχή και τις παρεμβολές.
πάντως σε διαφορετικά μέρη που το έχω δοκιμάσει, (σε περισσότερα από ένα ρουτερ, φίλων) εντελώς τυχαία έχω παρατηρήσει ότι δουλεύει καλύτερα στο 1 ή στο 6.δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας. Στο σπίτι μου δουλεύει σε όλα, αλλά δεν χρησιμοποιώ το ασύρματο, το έχω ενσύρματα. οπότε με δοκιμή θα βρεις το κατάλληλο κανάλι.

chief_piranha
03-01-09, 18:07
εχει βγει η 8.x (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=238477),αλλα πριν δοκιμασεις αλλαγη firmware,ψαξε να βρεις καποιο σχετικο νημα για κινητο στο φορουμ.πρεπει να υπαρχει.
προχειρα με το google βρηκα τα εξης:
speedtouch 780 και συνδεση απο κινητο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=194884)
speedtouch 585 +Nokia N95 προβλημα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=146052)

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ,

wireless ειναι η συνδεση μου ,τελικα ποιο firmware να βαλω μπερδευτηκα :hmm:

xen_xron
04-01-09, 01:54
Παιδιά γειά, έχω και εγω ενα ίδιο router και ασύρματα δεν μου λειτουργεί καλά οπότε έφθασα στο συμπέρασμα να πώ ότι τελικά είναι μάπα το router... Είδα στα reports οτι έχω μεγάλο όγκο σφαλμάτων όπως φαίνεται παρακάτω, μήπως υπάρχει βοήθεια στο τί τα προκαλεί...? Thanks in advance


Uptime: 0 days, 3:01:30
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 8.009
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,0 / 45,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 729 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 95.975
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 1.290
HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.153

dpa2006
04-01-09, 20:14
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ,

wireless ειναι η συνδεση μου ,τελικα ποιο firmware να βαλω μπερδευτηκα :hmm:

δοκιμασε το πρωτα με το firmware που φοραει (ομαδα που παει καλα δεν αλλαζει...).
αν δεν εχεις προβλημα δεν βλεπω το λογο να αναβαθμισεις.
αν εχεις προβληματα βλεπεις.νομιζω οτι το 7.4.x ειναι σταθεροτερο απο το 8.x,τουλαχιστον αυτο ακουστηκε στα ποστ στα αναλογα νηματα

kadronarxis
06-01-09, 19:38
Κάποιες ρυθμίσεις για το ασύρματο.
49765

crypter
06-01-09, 19:59
Κάποιες ρυθμίσεις για το ασύρματο.
49765
Γιατι οχι 802.11b/g ;

ariadgr
06-01-09, 20:01
Γιατι οχι 802.11b/g ;

Αν δεν υπάρχει συσκευή 802.11b στο δίκτυο δεν υπάρχει λόγος.

darkkon
07-01-09, 20:37
Έχω το ρούτερ 2 ημέρες (από το φίλο roumanos21gr) και παρ' όλο που το web interface δεν είναι τόσο πλήρες και εύχρηστο όσο του Netgear DG834G που είχα πριν, συγχρονίζει πιο ψηλά και κρατάει καλύτερα σε χαμηλό (<2) noise margin στο οποίο περιέργως πέφτει τελευταία η γραμμή μου (το Netgear τα έπαιζε και έδειχνε αστρονομικό νούμερο στο SNR)! Μία συμφέρουσα αγορά λοιπόν για εμένα!
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν μπω στο interface του μέσω Firefox 3,0 τότε κάθε λίγο χάνεται η σύνδεση με την κάρτα δικτύου (Netgear WG111) !!!!!!!! Με ΙΕ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και τον χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να δω το ρούτερ ή να κάνω τυχόν αλλαγές.
Το firmware είναι το 7.4.4.2 αν δεν κάνω λάθος...

mrsaccess
07-01-09, 22:41
...
Εντωμεταξύ επιτέλους το έκανα και δούλεψε επιτέλους το ρημάδι με 8.2.1.5, έπρεπε να βάλω την IP του router στις ρυθμίσεις του WPS.


wireless wps config
wireless wps config ssid_id=0 state=disabled
wireless wps config ssid_id=0 state=enabled regip=192.168.1.254



Πατάς το κουμπάκι και με γειά το Χριστουγεννιάτικο δέντρο
Έχει περάσει καιρός αλλά τώρα επέστρεψα στην έδρα μου. Το έκανα και λειτούργησε τέλεια! Thanx και πάλι! :oneup:

dpa2006
08-01-09, 00:39
Έχω το ρούτερ 2 ημέρες (από το φίλο roumanos21gr) και παρ' όλο που το web interface δεν είναι τόσο πλήρες και εύχρηστο όσο του Netgear DG834G που είχα πριν, συγχρονίζει πιο ψηλά και κρατάει καλύτερα σε χαμηλό (<2) noise margin στο οποίο περιέργως πέφτει τελευταία η γραμμή μου (το Netgear τα έπαιζε και έδειχνε αστρονομικό νούμερο στο SNR)! Μία συμφέρουσα αγορά λοιπόν για εμένα!
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν μπω στο interface του μέσω Firefox 3,0 τότε κάθε λίγο χάνεται η σύνδεση με την κάρτα δικτύου (Netgear WG111) !!!!!!!! Με ΙΕ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και τον χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να δω το ρούτερ ή να κάνω τυχόν αλλαγές.
Το firmware είναι το 7.4.4.2 αν δεν κάνω λάθος...

δοκιμασες με opera ή καποιον άλλο?:hmm:
μπορει να χρειαζονται καποιες ρυθμισεις:hmm:

darkkon
08-01-09, 15:14
δοκιμασες με opera ή καποιον άλλο?:hmm:
μπορει να χρειαζονται καποιες ρυθμισεις:hmm:
Νομίζω ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές εκατέρωθεν...
Ούτως ή άλλως δεν με πειράζει να ανοίγω τον ΙΕ για να ρυθμίζω το ρούτερ.
Μπορεί να το ψάξω περισσότερο αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος επειδή στη γραμμή μου κρατάει το noise margin και δεν πέφτει κάτω από 8 συγχρονίζοντας στα 18Κ. Το βράδυ ανεβαίνει στα 12-13 και ξανασυγχρονίζει από μόνο του στα ~20Κ !!!
Πάντως το interface του από άποψη ευκολίας σε σχέση με το Netgear είναι ελεεινό.
Να πρέπει να ρυθμίσω DNS servers μέσω telnet ;!; Και κάθε σελίδα του περιέχει πολύ λιγότερες πληροφορίες με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερα κλικ σε ένα ήδη αργό interface ώστε να δεις λεπτομέρειες για κάτι.
Τελικά το firmware είναι το 7.4.4.7

dpa2006
08-01-09, 19:55
Νομίζω ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές εκατέρωθεν...
Ούτως ή άλλως δεν με πειράζει να ανοίγω τον ΙΕ για να ρυθμίζω το ρούτερ.
Μπορεί να το ψάξω περισσότερο αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος επειδή στη γραμμή μου κρατάει το noise margin και δεν πέφτει κάτω από 8 συγχρονίζοντας στα 18Κ. Το βράδυ ανεβαίνει στα 12-13 και ξανασυγχρονίζει από μόνο του στα ~20Κ !!!
Πάντως το interface του από άποψη ευκολίας σε σχέση με το Netgear είναι ελεεινό.
Να πρέπει να ρυθμίσω DNS servers μέσω telnet ;!; Και κάθε σελίδα του περιέχει πολύ λιγότερες πληροφορίες με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερα κλικ σε ένα ήδη αργό interface ώστε να δεις λεπτομέρειες για κάτι.
Τελικά το firmware είναι το 7.4.4.7

πραγματι εχουν πολυ λιτο interface και μπορει να εκνευρισει καποιον προερχομενο απο αλλα ρουτερ.αλλα ειναι σταθεροτατα.

polakis
08-01-09, 21:00
Παιδιά έχω κι εγώ αυτό το μόντεμ. Πως απενεργοποιώ το wireless για να δουλεύω μόνο με ethernet. Θέλω να δουλεύει μόνο το λαμπάκι του ethernet και του wireless να είναι σβηστό. Πως το κάνω?

mrsaccess
08-01-09, 22:19
Στο web menu του router πήγαινε στο home network και κάνε κλικ πάνω στο όνομα του ασύρματου δικτύου. Στη σελίδα που θα φορτώσει κάνε κλικ στο configure και στην επόμενη σελίδα ξετίκαρε το interface enabled.

pakinsoiora
09-01-09, 01:51
Εχω προβλημα με τα ports και κατεβαζω με πολυ μικρες ταχυτητες...Πως μπορω να το διορθωσω ?:hmm:

nickman9271
09-01-09, 19:09
εχετε καμια ιδεα πως μπoρει να δουλεψει το dmt tools 585 v 7.4.2.7 ?

nikbogias
09-01-09, 23:38
καλησπέρα
θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κλειδωσω το ασυρματο δικτυο μου για να μην το βλεπουν οι υπολοιποι .το ρουτερ μου κλειδωνει στα 19.574 κατεβαζω ομως πολυ πιο κατω μηπως δεν κανω κατι καλα???
Uptime: 0 days, 1:25:01

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.574

Οταν κατεβαζω δεν μου δειχνει με ποσο κατεβαζω (Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σας

crssv
10-01-09, 02:26
Παίδες, μετά από σχετική μελέτη (όσο μπόρεσα) διαπίστωσα ότι ενώ έχω otenet στα 2Mbps το router δίνει (βλέπετε συνημμένο). Κάνω κάτι λάθος?
Πήρα στο 121 και μου είπαν ότι δεν μπορούν να καταχωρήσουν βλάβη γιατί υπάρχει καλωδιακή βλάβη στην περιοχή, της οποία η διόρθωση είναι σε εξέλιξη. Λέτε να σχετίζεται με την πτώση της ταχύτητας? Κατεβάζω με max 70-80kb/sec.
Έκανα αναβάθμιση στο 7.4.3.2
Η σύνδεση είναι περίπου 3 μηνών, η βλάβη είναι από μηνός και εγώ δεν ξέρω σε τι ταχύτητα κλείδωνε το modem πριν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Αν χρειάζονται άλλα στοιχεία, στη διάθεσή σας.

pakinsoiora
10-01-09, 02:32
Μπορει καποιος να με βοηθησει εμενα ?
Που ειμαι και σχετικος με την παρουσιαση...του ρουτερ...!!!!

Bayern7
10-01-09, 13:26
Εχω προβλημα με τα ports και κατεβαζω με πολυ μικρες ταχυτητες...Πως μπορω να το διορθωσω ?:hmm:

Ανοίγεις πόρτες ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό. http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/default.htm

........Auto merged post: Bayern7 added 5 minutes and 34 seconds later ........


καλησπέρα
1. θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κλειδωσω το ασυρματο δικτυο μου για να μην το βλεπουν οι υπολοιποι .
2. το ρουτερ μου κλειδωνει στα 19.574 κατεβαζω ομως πολυ πιο κατω μηπως δεν κανω κατι καλα???
Uptime: 0 days, 1:25:01

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 19.574

3. Οταν κατεβαζω δεν μου δειχνει με ποσο κατεβαζω (Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 )

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σας

1. Πηγαίνεις στην σελίδα του router > home network > wlan > configure > use wpa-psk, βάζεις τον κωδικό σου, επιλέγεις WPA2 και τέλος. Μπορείς να ενεργοποιήσεις και το macfilter για περισσότερη ασφάλεια αλλά μην μπλέκεσαι τόσο..

2. Γι αυτό μπορεί να φταίνε πολλά. Ψάξε στα how to για να δεις πως μπορείς να μετρήσεις αξιόπιστα την ταχύτητα σου για να δεις αν όντως έχεις πρόβλημα.

3. Γνωστό bug. Δεν στο δείχνει στην "καρτέλα" DSL connection (εκεί τα δείχνει όλα 0), στο δείχνει όμως στην καρτέλα Internet.

........Auto merged post: Bayern7 added 8 minutes and 41 seconds later ........


Παίδες, μετά από σχετική μελέτη (όσο μπόρεσα) διαπίστωσα ότι ενώ έχω otenet στα 2Mbps το router δίνει (βλέπετε συνημμένο). Κάνω κάτι λάθος?
Πήρα στο 121 και μου είπαν ότι δεν μπορούν να καταχωρήσουν βλάβη γιατί υπάρχει καλωδιακή βλάβη στην περιοχή, της οποία η διόρθωση είναι σε εξέλιξη. Λέτε να σχετίζεται με την πτώση της ταχύτητας? Κατεβάζω με max 70-80kb/sec.
Έκανα αναβάθμιση στο 7.4.3.2
Η σύνδεση είναι περίπου 3 μηνών, η βλάβη είναι από μηνός και εγώ δεν ξέρω σε τι ταχύτητα κλείδωνε το modem πριν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Αν χρειάζονται άλλα στοιχεία, στη διάθεσή σας.

Απότι φαίνεται συγχρονίζεις στα 768 και όχι στα 2Mbps οπότε η ταχύτητα σου είναι άψογη.
Το θέμα είναι όμως γιατί δεν συγχρονίζεις στα 2...
Περίμενε να τελειώσουν οι εργασίες μήπως είναι κάτι παροδικό ή δήλωσε βλάβη στον ΟΤΕ. Βλάβη ότι το router κλειδώνει στο προφίλ των 768/192 αντί για αυτό των 2Mbps, όχι απλά χαμηλή ταχύτητα.

crssv
10-01-09, 15:00
Ευχαριστώ Bayern7.
Καλή χρονιά

pakinsoiora
10-01-09, 15:20
thanks bayern7

nikbogias
10-01-09, 22:50
[QUOTE=Bayern7;2563826]Ανοίγεις πόρτες ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό. http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/default.htm

........Auto merged post: Bayern7 added 5 minutes and 34 seconds later ........



1. Πηγαίνεις στην σελίδα του router > home network > wlan > configure > use wpa-psk, βάζεις τον κωδικό σου, επιλέγεις WPA2 και τέλος. Μπορείς να ενεργοποιήσεις και το macfilter για περισσότερη ασφάλεια αλλά μην μπλέκεσαι τόσο..

2. Γι αυτό μπορεί να φταίνε πολλά. Ψάξε στα how to για να δεις πως μπορείς να μετρήσεις αξιόπιστα την ταχύτητα σου για να δεις αν όντως έχεις πρόβλημα.

3. Γνωστό bug. Δεν στο δείχνει στην "καρτέλα" DSL connection (εκεί τα δείχνει όλα 0), στο δείχνει όμως στην καρτέλα Internet.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Pandelis_7
15-01-09, 01:33
Είναι εύκολο να μου πει κάποιος πως μπορώ να κλειδώσω mac address γιατί δεν βρίσκω πουθενά καμία τέτοια επιλογή.

Το βρήκα εδώ μέσα. Sorry αλλά είχα κάνει λάθος search.

Κάτι άλλο. Το κουμπάκι με το σήμα wifi που έχει τι είναι?

Spanos
15-01-09, 01:53
Είναι εύκολο να μου πει κάποιος πως μπορώ να κλειδώσω mac address γιατί δεν βρίσκω πουθενά καμία τέτοια επιλογή.

Το βρήκα εδώ μέσα. Sorry αλλά είχα κάνει λάθος search.

Κάτι άλλο. Το κουμπάκι με το σήμα wifi που έχει τι είναι?

Για κλείδωμα MAC στις ρυθμίσεις του wireless


Allow New Devices:
Allows you to change the access control used by the Thomson Gateway.The following modes are available:
>
New stations are allowed (automatically):
All New stations can access the Thomson Gateway WLAN.
>
New stations are allowed (via registration):
Only allowed stations in the Access Control List (ACL) have access. You can add new stations via registration.
For more information, see Searching for new Wireless Devices (javascript:openTopic('Help_Basic48.htm#wp1968484'))
>
New stations are not allowed:
Only allowed stations in the Access Control List (ACL) have access.
http://dsldevice/images/note.gif If you selected New stations are allowed (via registration) or New stations are not allowed in the Allow New Devices list, wireless clients have to be added manually. For more information, see Searching for new Wireless Devices (javascript:openTopic('Help_Basic48.htm#wp1968484'))


τεσπά συγχωρεμένος:p



Το κουμπάκι λειτουργί σαν on/off του wireless (με παρατεταμένη πίεση) αν έχεις 7άρι firmware και για το WPS αν έχεις 8άρι.

Pandelis_7
15-01-09, 02:51
Για κλείδωμα MAC στις ρυθμίσεις του wireless


τεσπά συγχωρεμένος:p



Το κουμπάκι λειτουργί σαν on/off του wireless (με παρατεταμένη πίεση) αν έχεις 7άρι firmware και για το WPS αν έχεις 8άρι.

Α, ωραία. Πολύ χρήσιμο αυτό με το κουμπάκι. Σ' ευχαριστώ.

pakinsoiora
15-01-09, 03:31
γιατι παω με τοσο μικρες ταχυτητες ??? εχω forthnet 24Mb και στο speedtest.net λεει οτι κατεβαζω με 2Mb
αλλα και στο τορεντ και μετα το port forward παλι μεχρι 300Κb κατεβαζω...Τι μπορει να φταιει ???

mordeth
15-01-09, 04:48
Παιδια θα ηθελα να ρωτήσω μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος αν γίνεται με αυτό το ρουτεράκι να βάλεις λιμιτ εάν μοιράζεις την σύνδεση σου με τον γείτονα.. Πχ να του κόψω το να μου τρώει το bandwith, πχ απο το downloading του μtorrent....

peter70
15-01-09, 16:12
ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ-ΕΧΩ ΟΤΕΝΕΤ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΟΤΕΝΕΤ ΕΝΩ ΠΑΡΟΤΙ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ -ΣΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΜΑ ΦΘΑΝΩ 400 ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 4MB ΕΝΩ ΣΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟ ΓΙΑΤΙ

peter70
15-01-09, 19:13
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ 3.15 ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΩ ΕΝΩ ΕΧΩ 4MB-ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΡΓΕΙ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ-ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΑΙΤ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ-ΤΟ WIRELESS ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ

peter70
15-01-09, 21:22
σορυ πρωτη φορα ειμαι εδω - θα ηθελα να σας ρωτησω τι διευθυνση ip πρεπει να εχει ο τομσον 585v7 k τη προεπιλεγμενη πυλη

georgios x
16-01-09, 11:27
Και εγω το ιδιο προβλημα εχω νομιζω οτι το κουμπι ειναι διακοσμιτικο, εκτος κι αν επιλεγουμε λαθος interface!
Γνωρίζει κανεις τι interface επιλέγουμε???

Διάβασα σε ξένο forum ότι το μπουτόν αυτό είναι ενεργό στο firmware v8.
Tόψαξα γιατί και σε μένα φαίνεται διακοσμητικό(δίκτυο forthnet).

dpa2006
16-01-09, 17:35
σορυ πρωτη φορα ειμαι εδω - θα ηθελα να σας ρωτησω τι διευθυνση ip πρεπει να εχει ο τομσον 585v7 k τη προεπιλεγμενη πυλη

585v7 IP(Static):192.168.254 (εχει και μια δευτερη:10.0.0.138)
Default gateway(Προεπιλεγμένη πύλη) την ιδια παραπανω ip:192.16.1.254
αν δεν κανω καποιο λαθος...:hmm:

laantonios
16-01-09, 18:29
το γράφω και εδώ αν και το έγραψα και στο άλλο topic για το linksys (αν και παλιό...)

έχω το linksys 354g εδώ και 2,5 χρόνια...αξίζει να βάλω το Thomson TG585 v7 που πήρα απο την επιδότηση forthnet? Συγκριτικά ποιο είναι καλύτερο;

Pandelis_7
16-01-09, 18:58
Έχω το εξής πρόβλημα. Δεν μπορώ να ανοίξω πόρτα τώρα που έχω συνδεθεί ασύρματα. Καταρχήν να πω ότι έχω ρυθμίσει εγώ όλες τις ip γιατί όταν το είχα στο αυτόματο ενώ συνδεόταν δεν είχα ίντερνετ.

Μέχρι εχτές που ήμουνα συνδεδεμένος μέσω ethernet (αυτόματες ρυθμίσεις) είχα ανοίξει πόρτα κανονικά και δούλευε μια χαρά. Τι μπορεί να φταίει και δεν ανοίγει η πόρτα?

peter70
16-01-09, 19:41
585v7 IP(Static):192.168.254 (εχει και μια δευτερη:10.0.0.138)
Default gateway(Προεπιλεγμένη πύλη) την ιδια παραπανω ip:192.16.1.254
αν δεν κανω καποιο λαθος...:hmm:

το ip πως το αλλαζω τωρα-επαναγκατασταση πως γινεται αφου δεν εγκατασταται οπως εκαναν τα μοντεμ

Firefighter
16-01-09, 22:18
Καλησπερα ακουσα πολλα καλα λογια για το συγκεκριμμένο ρουτερ και πηγα και το αγόρασα.Εχω connx 24mbit και το ρούτερ κλειδωνει στα 20860 και 1023 .Τωρα θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το wirelless οσο ειναι ανοικτο το λαμπακι στο ρουτερ ειναι ανοικτη και η συγκεκριμμένη λειτουργεια?Πως κλείνει διοτι το χρησιμοποιω ενσύρματα? και θελω να ανοιξω μια πορτα για τον utorrent μεχρι στιγμης δεν τα καταφερα .Κάποιος που εχει ανοιξει πόρτα μπορει σας παρακαλώ να μου δωσει συγκεκριμμενες οδηγίες.Ευχαριστώ και καλωσορισα

Pandelis_7
16-01-09, 23:02
Καλησπερα ακουσα πολλα καλα λογια για το συγκεκριμμένο ρουτερ και πηγα και το αγόρασα.Εχω connx 24mbit και το ρούτερ κλειδωνει στα 20860 και 1023 .Τωρα θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το wirelless οσο ειναι ανοικτο το λαμπακι στο ρουτερ ειναι ανοικτη και η συγκεκριμμένη λειτουργεια?Πως κλείνει διοτι το χρησιμοποιω ενσύρματα? και θελω να ανοιξω μια πορτα για τον utorrent μεχρι στιγμης δεν τα καταφερα .Κάποιος που εχει ανοιξει πόρτα μπορει σας παρακαλώ να μου δωσει συγκεκριμμενες οδηγίες.Ευχαριστώ και καλωσορισα

Μπες εδώ και κάνε ότι λένε οι οδηγίες. http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/Utorrent.htm

Firefighter
17-01-09, 00:01
Τι επιλεγω στο any UDP or TCP μετα εχει πανω και κατω κουτι τι γράφω στο επομενο κουτι πάλι δηλ σε ολο αυτο το πινακακι τι γράφω?

Pandelis_7
17-01-09, 01:00
Καλησπερα ακουσα πολλα καλα λογια για το συγκεκριμμένο ρουτερ και πηγα και το αγόρασα.Εχω connx 24mbit και το ρούτερ κλειδωνει στα 20860 και 1023 .Τωρα θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το wirelless οσο ειναι ανοικτο το λαμπακι στο ρουτερ ειναι ανοικτη και η συγκεκριμμένη λειτουργεια?Πως κλείνει διοτι το χρησιμοποιω ενσύρματα? και θελω να ανοιξω μια πορτα για τον utorrent μεχρι στιγμης δεν τα καταφερα .Κάποιος που εχει ανοιξει πόρτα μπορει σας παρακαλώ να μου δωσει συγκεκριμμενες οδηγίες.Ευχαριστώ και καλωσορισα


Τι επιλεγω στο any UDP or TCP μετα εχει πανω και κατω κουτι τι γράφω στο επομενο κουτι πάλι δηλ σε ολο αυτο το πινακακι τι γράφω?

Ανάλογα για ποιο πρόγραμμα θες να ανοίξεις ports. Στη σελίδα που σου έστειλα κάτω από την δεύτερη φώτο σου έχει να βάλεις την πόρτα που θες για να στην βάλει μετά στο παράδειγμα που σου έχει.
Βασικά τώρα το είδα αλλά ο οδηγός που σου έχω δώσει είναι για να ανοίξεις πόρτα για το utorrent. Μπες εδώ να διαλέξεις για ποιο πρόγραμμα θες. http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/SpeedTouch585index.htm

dpa2006
17-01-09, 01:03
το ip πως το αλλαζω τωρα-επαναγκατασταση πως γινεται αφου δεν εγκατασταται οπως εκαναν τα μοντεμ

η αλλαγη της ip στο router δεν ειναι απαραιτητη αφου ειναι προρυθμισμενα απο τον παροχο.ο DHCP server που εχει το thomson θα μοιρασει τις ip στο δικτυο σου.
αν καταλαβα καλα θελεις να αλλαξεις την ip του router.
Αλλαγή IP Address σε Speedtouch 585 v6 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=86734)

Pandelis_7
17-01-09, 15:29
FIREWALL icmp check (1 of 1): Protocol: ICMP Src ip: 79.166.116.188 Dst ip: 77.49.112.232 Type: Destination Unreachable Code: Host Unreacheable

ξέρει κάποιος τι είναι αυτό?

peter70
17-01-09, 17:33
εγω εχω προσεξει οτι την ημερα η συνδεση μου ειναι 3500 περιπου με βαση το speed test ενω το βραδυ πεφτει στο 2500 γιατι συμβαινει αυτο -εχω conn-x-μηπως φταιει ο οτε

@ ADSLgr.com All rights reserved.