PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

dpa2006
17-01-09, 20:29
FIREWALL icmp check (1 of 1): Protocol: ICMP Src ip: 79.166.116.188 Dst ip: 77.49.112.232 Type: Destination Unreachable Code: Host Unreacheable

ξέρει κάποιος τι είναι αυτό?

The Destination Unreachable message is an ICMP message which is generated by the host or its inbound gateway[1] to inform the client that the destination is unreachable for some reason. A Destination Unreachable message may be generated as a result of a TCP, UDP or another ICMP transmission. Unreachable TCP ports notably respond with TCP RST rather than a Destination Unreachable code 3 as might be expected.

The error will not be generated if the original datagram has a multicast destination address. Reasons for this message may include: the physical connection to the host does not exist (distance is infinite); the indicated protocol or port is not active; the data must be fragmented but the 'don't fragment' flag is on.

από wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/ICMP_Destination_Unreachable)

panoshp
18-01-09, 15:20
καλησπερα παιδες,

καλη δουλεια kadronarxis αλλα δε θα ολοκληρωσεις τον οδηγο;
εχω το εξης προβλημα με το utorrent με αυτο το modem.

στο test για το port στο utorrent για το πορτ μου βγαζει οτι δε δουλευει σωστα το port, ακολουθω αυτο τον οδηγο http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/Utorrent.htm χωρις ομως να μετρατρεψω την ip μου σε static αλλα παλι τιποτα, επειτε ενεργοποιω/ξεενργοποιω το UPnP option στο web interface του modem αλλα και στις ρυθμισεις του utorrent αλλα τζιφος. επισης ενεργοποιησα το UPnP User Interface στο Networking services μεσω του πινακα ελεγχου αλλα παλι τιποτα, καμια ιδεα κανεις; :P

crypter
25-01-09, 18:48
Κωδικους για την συνδεση σου σου εχουν δωσει μαζι με το συμβολαιο ενεργοποιησης. Τωρα για το modem απλα βαζεις username το Administrator (με κεφαλαιο Α) και κενο pass.

lker
25-01-09, 22:08
Καλησπέρα!
Πρόσφατα σε αντικατάσταση ενός Speadstream 4200 το οποίο αναίτια μου έκοβε συνεχώς τη DSL σύνδεση μου (Τellas Double Play με ταχύτητα 13999/999) απέκτησα το Thomson TG585 v7.

Έκανα την αναβάθμιση σε 7.4.3.2 firmware και οφείλω να ομολογήσω ότι μέσω ethernet τα πράγματα έχουν βελτιωθεί σημαντικά σε σχέση με το πώς λειτουργούσε με την 7.4.2.7. Εκτός αυτού πλέον δεν έχω τις συνεχόμενες αποσυνδέσεις που είχα με το 4200. Δηλαδή σύνδεση στο νετ με ethernet ΟΚ αδιάκοπα!!!
Τα TCP/IP properties του LAN μετά από προτροπή της Tellas έχουν ως εξής:
Αυτόματη απόδοση ip με προτιμώμενο DNS 62.169.194.17 και secondary DNS 208.67.222.222 (αλήθεια γνωρίζουμε μήπως κανέναν άλλο???)

Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα με το WAN ... ενώ στήνω κανονικά σύνδεση με ένα λάπτοπ της LG είτε με αυτόματη απόδοση ip και DNS είτε με με καρφωτή ip 192.168.1.10 μάσκα 255.255.0.0 default gateway 192.168.1.254 και προτιμώμενο DNS 192.168.1.254 (εχει γίνει δοκιμή και με αυτόματο DNS) συνεχώς αποσυνδέεται και επανασυνδέεται ασταμάτητα!

Εχω δοκιμάσει μέχρι και τους DNS που μου έχουν δωσει από Tellas και που χρησιμοποιώ στa tcp/ip properties του LAN ήτοι: primary DNS 62.169.194.17 και secondary DNS 208.67.222.222, σε συνδυασμό με αυτόματη απόδοση ip όπου και παίζουν άψογα, αλλά και πάλι τίποτα.

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι γίνεται ή καμία πρόταση για το πώς μπορεί να διορθωθεί ?

Η γραμμή δείχνει να συγχρονίζει στα 13999/999 με Line Attenuation (Up/Down) [dB]:13,0 / 27,5 και SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 9,5

Να σημειώσω πως αν του ενεργοποιήσω το WEP encryption δεν μπορεί καν να συνδεθεί!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Λευτέρης

lefterisrr
27-01-09, 22:01
καλησπερα παιδες,

καλη δουλεια kadronarxis αλλα δε θα ολοκληρωσεις τον οδηγο;
εχω το εξης προβλημα με το utorrent με αυτο το modem.

στο test για το port στο utorrent για το πορτ μου βγαζει οτι δε δουλευει σωστα το port, ακολουθω αυτο τον οδηγο http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/Utorrent.htm χωρις ομως να μετρατρεψω την ip μου σε static αλλα παλι τιποτα, επειτε ενεργοποιω/ξεενργοποιω το UPnP option στο web interface του modem αλλα και στις ρυθμισεις του utorrent αλλα τζιφος. επισης ενεργοποιησα το UPnP User Interface στο Networking services μεσω του πινακα ελεγχου αλλα παλι τιποτα, καμια ιδεα κανεις; :P

Καλησπερα!
Παραθετω το ποστ του πανου γιατι ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω!

Ενω παλιοτερα ακολουθουσα το γνωστο τροπο σε αλλο τομσον ρουτερ χωρις να χρειαστω να βαλω στατικ ip, το v7 μου χει βγαλει τη πιστη!!

Εκτος του οτι δε πιανω τις επιθυμητες ταχητυτες στο ιντερνετ με την 24αρα της φορθνετ, εχω και τα πορτς κλειστα!!!!!!!

Τελειωνοντας εχω να προσθεσω το εξης: To μετανιωσα που ηρθα στη φορθνετ, αλλα τι να πει κανεις!!? 30 € το μηνα λιγοτερα, ειναι μεγαλη υποθεση!

Περιμενω απαντηση στη παραθεση του πανου!

Καλο βραδυ σε ολους!

zeta
28-01-09, 03:50
δοκιμάστε να κάνετε ενα reset στο ρουτερ, και ξαναπεράστε τα όλα από την αρχή...κάτι έχει πειραχτεί...δουλεύει κανονικότατα και με στατικ και με αυτόματη, μια χαρά. Οσο για τις πόρτες, αν πχ τις θες για emule, εχει επιλογή της εφαρμογής που θες, χωρίς να κάνεις άλλη διαδιακασία, ειναι εύχρηστο. κάτι έχετε πειράξει και έχετε προβλήματα. hard reset και ξανασετάρισμα, και πιστεύω όλα θα είναι οκ μετά.

honda22
28-01-09, 15:31
Τωρα για το modem απλα βαζεις username το Administrator (με κεφαλαιο Α) και κενο pass.

Πάλευα σήμερα με ένα τέτοιο ρούτερ και με αυτό το username δεν με άφηνε να μπω στο interface του ρούτερ. Ένα hard reset θα με σώσει πιστεύω.

lefterisrr
28-01-09, 19:05
Και το reset εχω δοκιμασει και παλι τιποτα!

Καποιος που να ειχε το ιδιο προβλημα και να το αντιμετωπισε με καποιον τροπο????

vadergr
28-01-09, 22:35
που μπορουμε να το αγορασουμε το 585 ρε παιδια?
Ειναι πολυ ανωτερο απο το sagem του οτε σε οτι εχει να κανει με κλειδωμα ταχυτητας (αν κλειδωνει πιο ψηλα) ?

ariadgr
28-01-09, 22:38
που μπορουμε να το αγορασουμε το 585 ρε παιδια?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266704

vadergr
28-01-09, 22:51
σε ευχαριστω.
Αξιζει τον κοπο σε σχεση με το sagem σε οτι εχει να κανει με μεγαλτερες ταχυτητες (χωρις διακοπες εννοειται) ?

dpa2006
29-01-09, 01:22
σε ευχαριστω.
Αξιζει τον κοπο σε σχεση με το sagem σε οτι εχει να κανει με μεγαλτερες ταχυτητες (χωρις διακοπες εννοειται) ?

ναι φυσικα,σε φιλο που το ειχα στησει πριν τις γιορτες -μεγαλη αποσταση απο κεντρο-συγχρονισε στα ~8 Mbps απο ~4Mbps με το Sagem (το οποιο του καηκε...) που ειχε.
πιστευω πως αξιζει.

lefterisrr
29-01-09, 19:15
Μολις εβαλα το παλιο του οτε (585v6) για να συνδεθω στο ιντερνετ και παλι τα ιδια με τα πορτς!

Πλεον το θεμα δε βρισκετε στο ρουτερ, αλλα καπου στον υπολογιστη....

Που θα παει...θα σε βρω...δε θα σε βρω...

kriti
29-01-09, 19:24
υπαρχει τροπος να συνδεσω πανω του δυο pc και να μοιρασω το banwith στην μεση? για να μην γινεται "οποιος προλαβε τον κυριο ειδε".
:worthy:

crypter
29-01-09, 21:17
υπαρχει τροπος να συνδεσω πανω του δυο pc και να μοιρασω το banwith στην μεση? για να μην γινεται "οποιος προλαβε τον κυριο ειδε".
:worthy:
Νομιζω το netlimiter σου δινει αυτην την δυνατοτητα.

panagpa
29-01-09, 22:05
Γεια σας ειμαι νέος στο φορουμ και θα ηθελα καταρχας να εκφρασω τα συγχαρητηρια μου για την υπεροχη δουλεια που κανετε ολοι εδω!! Και τωρα ας ερθουμε στο προβλημα μου. Εχω και εγω το thomson tg585v7 αλλα δεν συνδεεται μεσω ethernet, στο εικονιδιο της τοπικης συνδεσης μου βγαζει το μηνυμα low connectivity... κατι... και ενα θαυμαστικο.... Τι μπορει να φταιει?
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

kriti
29-01-09, 22:48
Νομιζω το netlimiter σου δινει αυτην την δυνατοτητα.

ειναι για windows

honda22
30-01-09, 12:39
Εγώ πάντως όποτε το σετάρω για το ιντερνετ, βάζει μόνο του username και pass και δεν μπορώ να μπω στο interface του μετά παρά μόνο με reset. :blink:

gregorym
30-01-09, 16:02
γειά χαρά!

είμαι και εγώ εδω και λίγες μέρες κάτοχος του tg585 v7. έχω ενα προβληματακι όμως .... δεν μπορω να μπω στο inteface του wlan . ψάχνοντας στο internet είδα ότι sto configuration του wlan έχει μια επιλογή interface enable . εγώ πρέπει να την έχω "ξετικαρει" για αυτό δεν μπορώ να μπω (σαν καλό παιδί και εγώ τεστάρω τα μηχανήματα μου όταν τα παίρνω και προφανώς έκανα "πατάτα") . μηπως ξέρει κανείς πως μπορώ να δω το παραπάνω interface χωρίς να κάνω reset.... ???

dpa2006
30-01-09, 17:07
γειά χαρά!

είμαι και εγώ εδω και λίγες μέρες κάτοχος του tg585 v7. έχω ενα προβληματακι όμως .... δεν μπορω να μπω στο inteface του wlan . ψάχνοντας στο internet είδα ότι sto configuration του wlan έχει μια επιλογή interface enable . εγώ πρέπει να την έχω "ξετικαρει" για αυτό δεν μπορώ να μπω (σαν καλό παιδί και εγώ τεστάρω τα μηχανήματα μου όταν τα παίρνω και προφανώς έκανα "πατάτα") . μηπως ξέρει κανείς πως μπορώ να δω το παραπάνω interface χωρίς να κάνω reset.... ???

αν ειναι ενεργοποιημενη και το ασυρματο Led σβηστο,δοκιμασε να το απενεργοποιησεις και μετα να το ενεργοποιησεις απο το web interface.
για να εχεις wlan επιλογες το αντιστοιχο check box πρεπει να ειναι τικαρισμενο.

m.w.n.n
31-01-09, 00:26
Καλησπέρα,έχω το εν λόγω modem εδώ και καιρό.Ωστόσο έκανα πατάτα και μάλιστα χοντρή.Μπήκα στο inteface του router και έσβησα το WLAN,Πως θα το επαναφέρω?Εχω το laptop και δεν μπορεί να μπεί ασύρματα.Επίσης διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το 1o μέρος παρουσιάσης του router,το 2ο έχει είπωθεί πουθενά?Βοηθάει αρκετά και είναι σημαντικό.

Παρακαλώ για μιά σύντομη απάντηση..

crypter
31-01-09, 00:43
Καλησπέρα,έχω το εν λόγω modem εδώ και καιρό.Ωστόσο έκανα πατάτα και μάλιστα χοντρή.Μπήκα στο inteface του router και έσβησα το WLAN,Πως θα το επαναφέρω?Εχω το laptop και δεν μπορεί να μπεί ασύρματα.Επίσης διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το 1o μέρος παρουσιάσης του router,το 2ο έχει είπωθεί πουθενά?Βοηθάει αρκετά και είναι σημαντικό.

Παρακαλώ για μιά σύντομη απάντηση..

Τι εννοεις εσβησες το ασυρματο; Μια επιλογη ειναι μονο για το αν ειναι enabled η οχι η συνδεση νεων δεκτων στο ασυρματο δικτυο. Διαβασε και το manual του μοντεμ(το εχει στο κουτι).

lefterisrr
31-01-09, 11:56
επιτελους βρεθηκε λυση στο προβλημα του port forwarding.

συγκεκριμενα εγω ειχα προβλημα με το windows firewall οπου για καποιο λογο δεν ανοιγε.
πρωτα εφτιαξα αυτο το προβλημα κι οταν καταφερα να μπω στο firewall ανοιξα το πορτ του τορρεντ απο κει μεσα!
πλεον δειχνει Open!

hemlock
31-01-09, 11:58
επιτελους βρεθηκε λυση στο προβλημα του port forwarding.

συγκεκριμενα εγω ειχα προβλημα με το windows firewall οπου για καποιο λογο δεν ανοιγε.
πρωτα εφτιαξα αυτο το προβλημα κι οταν καταφερα να μπω στο firewall ανοιξα το πορτ του τορρεντ απο κει μεσα!
πλεον δειχνει Open!
Xμμμμμ...Θα μου δειξεις και μενα πως το εκανες?
Ειναι απιστευτα δυστροπο το 585 ρε θιαολε...:whip:

CensoredX
01-02-09, 01:31
Ρε αδερφια μια γρηγορη ερωτηση γιατι θα με τρελανει.Εχω 24αρα γραμμη και αντι να εχει modulation adsl2+(G.992.5) εχει συνεχεια T1.413.Μπαινω απο τελνετ και με την εντολη xdsl debug multimode config=g992.5_annex_a γυρναει σε adsl2+ και ολα κομπλε μπαινει με 20κατι.Οταν ομως κανει restart το router για οποιοδηποτε λογο(ειτε εγω το κανω,ειτε φαω disconnect)μετα μπαινει παλι με T1.413 και σταθερα στα 8.Τι μπορει να παιζει πειτε μου αν μπορειτε γιατι ειμαι στο τσακ να το αρχισω στις κουτουλιες :)
Ευχαριστω προκαταβολικα :P

m.w.n.n
01-02-09, 02:35
Εγω πάλι εχω να κάνω μια ερωτηση γενική..
Θέλω να με βοηθήσετε για τον εν λόγω modem στις ρυθμίσεις του,γιατί το άτιμο το εγχείριδιο δεν αναγράφει τα σημαντικά.Ερώτημα:Να ποστάρω εδώ ή να ανοίξω νεό θέμα?

Ευχαριστώ..

treli@ris
01-02-09, 14:17
Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με Port Forwarding. Εχοντας ενεργοποιημενο το upnp ολα τα ports ανοιγουν αυτοματα

kadronarxis
01-02-09, 23:17
πωπω, τι έγινε εδώ ρε παιδιά;
Ορμήξατε όλοι μέσα στο thread; :)

Λοιπόν, panoshp, κάποια στιγμή θα τον ολοκληρώσω αλλά βλέπω ότι με πρόλαβε ο kanenas3 και έβγαλε έναν φοβερό οδηγό σχετικά με το εν λόγω ρούτερ.Θα το παλέψω και απο τη δική μου πλευρά όμως.

Προς όλους:

1) Κάποιο firmware(νομίζω το 7.4.3.2) είχε πρόβλημα με τους κωδικούς εισόδου στον ρούτερ. Αλλάξτε το Administrator και βάλτε π.χ roulis :p με password 123 και αφήστε το έτσι.

2) Το upnp θα το έχετε πάντα ενεργοποιημένο στο ρούτερ όπως και στα windows. Προσοχή στην περίπτωση που το μηχάνημά σας είναι μολυσμένο.

3) CendoredX: κάτι τέτοια μου κάνει και μένα με firmware 8.2.1.5. Αν δεν είναι κάποια ρύθμιση του dslam, τότε το ρούτερ,μάλλον,ελέγχει τα λάθη στη γραμμή και σου αλλάζει αυτόματα το modulation. Εγώ το λύνω κάθε φορά με επανεκκίνηση.

4) gregory: κάνε κλικ στο LAN Interface και εκεί θα εμφανιστεί το WLAN. Δεν έχει να σβήσεις κάτι. Τικάρεις και έχεις enable το ασύρματο, ξετικάρεις και ασύρματο γιοκ.

5) το ρούτερ έχει τρομερή πατέντα. Ακόμα και να έχεις ενεργοποιημένο το dhcp, το ρούτερ έχει τη δυνατότητα να ορίζει αυτή τη διεύθυνση που παίρνει η κάθε συσκευή, ως σταθερή έτσι ώστε κάθε φορά που παρουσιάζεται η συγκεκριμένη συσκευή(σταθερός,φορητός π.χ) να λαμβάνει μια σταθερή dhcp διεύθυνση, π.χ 192.168.1.134

6) Όσον αφορά το δικό μου ρούτερ με τη δική μου γραμμή, το firmware 8.2.1.5 είναι από τα πιο σταθερά.

εύχομαι να βοήθησα.

EFTHYMIS
02-02-09, 23:52
λοιπόν γεια σας μια ερώτηση!! Εφτιαξα δικό μου κωδικό οπως μου ζήτησε αλλα μάλλον τον ξέχασα..!!! Πώς μπορώ να απενεργοποιήση το wireless? SOS!!

vess
03-02-09, 12:40
Καλημερα!
Εχω linksys wag200g. Τι πρεπει να κανω για να συνδεσω το pc και το laptop μου στο internet?

thanos_g
04-02-09, 21:47
Γεια σας κι από μένα. Θα συνδεθώ στην 4νετ και δεν ξέρω ποιο ρούτερ να διαλέξω το thomson tg585 ή siemens sl2-141; Καμιά βοήθεια;

ariadgr
04-02-09, 21:51
Γεια σας κι από μένα. Θα συνδεθώ στην 4νετ και δεν ξέρω ποιο ρούτερ να διαλέξω το thomson tg585 ή siemens sl2-141; Καμιά βοήθεια;

Θα σου δώσουν αυτοί κατά πάσα πιθανότητα το 585 ( το οποίο να προτιμήσεις, αν τεθεί θέμα επιλογής -που δε νομίζω- )

thanos_g
04-02-09, 23:35
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!

crist35
05-02-09, 01:07
Βρε παιδιά βοηθήστε σας παρακαλώ. Σήμερα το πήρα το συγκεκριμενο ρούτερ απο το oteshop. Το πρόβλήμα είναι ότι παιδεύομαι απο το μεσημέρι να κάνω ασύρματη σύνδεση με το λαπτοπ. Ενώ όλες οι ενδείξεις δουλεύουν κανονικά στο ρούτερ το λαπτοπ δεν "βλέπει" καθόλου το ρούτερ. Πρώτη φορά δυσκολευομαι τόσο πολύ δεδομένου οτι με το προήγουμενο ρούτερ δεν ύπηρχε αυτό το πρόβλημα. ¨Εχω διαβάσει τις οδήγιες τα πάντα αλλα η μόνη μου ελπίδα είστε εσείς .

pzaek
06-02-09, 00:05
Γεια σας και απο εμενα παιδια ....
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ. λοιπον ...η αδερφη εχει ενα προβλημα με το router της....δλδ ενω οπως μου λεει τα εχει κανει ολα σωστα και ο υπολογιστης της αναγνωριζει το modem .....δεν αναγνωριζει το ethernet...να σημειωσω οτι εχει vista!!!!...επειδη ουτε εγω ξερω και πολλα απο pcia .....χρειαζομαι τη βοηθεια σας....

Ευχαριστω..

tonyspanos
06-02-09, 14:53
Φίλε pzaek, αν μπορείς περιέγραψε λίγο καλύτερα το προβλημά σου πχ.

1)Ποιά λαμπάκια ανάβουν στο ρούτερ?
2)Τα Vista δείχνουν ότι είναι τοπικά συνδεδεμένα?

Ας δοκιμάσει να βάλει μόνη της τα username και pass μέσω browser

manolitosg
06-02-09, 17:40
Γεια και χαρά!!!

Είμαι καινούργιος στο κόσμο του internet και αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα με το router που μου έδωσαν από τη forthnet. Είναι το μοντέλο TG585 της Thomson. Θέλω να το κλειδώσω για να μη μπορούν να μπαίνουν άλλοι και δε ξέρω πως. Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.... Ευχαριστώ

Hauriz
07-02-09, 22:56
Hello ladies & gendlemen...
Μπορεί να γίνει αλλαγή της κεραίας του 585ν7???:hmm:
και αν ναι τι μου προτείνετε?

sentient6
08-02-09, 22:54
Καλησπέρα κι απο μένα.. Έχω το εν λόγω router, το πήρα μαζί με την νέα σύνδεση μου στην Forthnet..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξω τους dns servers του, διότι, δεν το βρήκα πουθενά στις ρυθμίσει απο που και αν αλλάζει.. :hmm:


Θέλω να βάλω opendns, μπας και βελτιωθεί κάπως αλλά με dslam Κων/πολεως στην Πάτρα, δεν έχω και πολλές ελπίδες xD


Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

crypter
09-02-09, 00:13
Καλησπέρα κι απο μένα.. Έχω το εν λόγω router, το πήρα μαζί με την νέα σύνδεση μου στην Forthnet..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξω τους dns servers του, διότι, δεν το βρήκα πουθενά στις ρυθμίσει απο που και αν αλλάζει.. :hmm:


Θέλω να βάλω opendns, μπας και βελτιωθεί κάπως αλλά με dslam Κων/πολεως στην Πάτρα, δεν έχω και πολλές ελπίδες xD


Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Νομιζω τους αλλαζεις ετσι: (οπου το telnet το γραφεις στην εναρξη/εκτελεση)

telnet 192.168.1.254

dns server route list


DNS Server Source Domain Metric Intf State 62.169.194.17 * 10 Internet UP 62.169.194.18 * 10 Internet UP

dns server route flush

dns server route add dns=208.67.222.222 metric=1 intf=Internet
dns server route add dns=208.67.220.220 metric=1 intf=Internet

dns server route list


DNS Server Source Domain Metric Intf State 208.67.222.222 * 1 Internet UP 208.67.220.220 * 1 Internet UP

saveall

exit
-------------------------------------------------
Για να αντιστρέψεις τη διαδικασία

αλλαζεις τις εντολές

dns server route add dns=62.169.194.17 metric=1 intf=Internet
dns server route add dns=62.169.194.18 metric=1 intf=Internet

zookeeper
09-02-09, 00:30
Παίδες αν μπορείτε πείτε μου πως να συνδεθώ wireless με το router!!!Laptop έχω αλλά απ'ότι φαίνεται δεν έχει ενσωματομένο wi-fi το pc...πείτε μου τι πρέπει να αγοράσω....

sentient6
09-02-09, 01:25
Ωραίος, ευχαριστώ πολύ!! Τις άλλαξα :)

Hauriz
09-02-09, 02:00
Παίδες αν μπορείτε πείτε μου πως να συνδεθώ wireless με το router!!!Laptop έχω αλλά απ'ότι φαίνεται δεν έχει ενσωματωμένο wi-fi το pc...πείτε μου τι πρέπει να αγοράσω....

Του πότε είναι το laptop?:what:??Σίγουρα δεν έχεις κλείσει το wireless απο το κουμπάκι??

militis
09-02-09, 13:35
Γειά σας κ απο εμένα.

Ενεργοποίηθηκα απο Forthnet πριν 2 μέρες. Συνέδεσα το Thomson ΤG585 v7, το οποίο συγχρονίστηκε κανονικά (πράσινο λαμπάκι σταθερά αναμένο). Η κάρτα δικτύου μου βρίσκει το Thomson και το δίκτυο και συνδέεται σε αυτό ως Access Point (νασημειώσς οτι βάζω ως DNS address αυτές που γράφει μέσα το booklet της Forthnet). Μεχρι εδώ δηλαδή όλα καλά.
Οταν παω να μπω στο interface του Τhomson ομως, δεν μπορώ! Προσπαθώ να την ανοίξω με ΙΕ και Οpera αλλα δεν ανοίγει τίποτα, και μου βγάζει error.
Ομοίως, όταν παω να κάνω το set up μέσω του cd σε κάποια φάση (μετά που δίνω το serial number για όσοπυσ το έχουν κάνει) σταματάει κ μου λεει οτι δεν ηταν δυνατή η ολοκλήρωση του set up και να δω αν είναι σωστή η καλωδιωση κ το serial number (που είναι σωστά).
Έχω Windows XP.
Καμιά ιδέα?

severoum
11-02-09, 01:23
Βρε παιδιά βοηθήστε σας παρακαλώ. Σήμερα το πήρα το συγκεκριμενο ρούτερ απο το oteshop. Το πρόβλήμα είναι ότι παιδεύομαι απο το μεσημέρι να κάνω ασύρματη σύνδεση με το λαπτοπ. Ενώ όλες οι ενδείξεις δουλεύουν κανονικά στο ρούτερ το λαπτοπ δεν "βλέπει" καθόλου το ρούτερ. Πρώτη φορά δυσκολευομαι τόσο πολύ δεδομένου οτι με το προήγουμενο ρούτερ δεν ύπηρχε αυτό το πρόβλημα. ¨Εχω διαβάσει τις οδήγιες τα πάντα αλλα η μόνη μου ελπίδα είστε εσείς .

Το είχα πάθει κι εγώ.
Η λύση είναι να πας στις ρυθμίσεις του Wirelees και να αλλάξεις το Channel Selection από αυτόματο σε Manual και να επηλέξεις κάποιο άλλο Channel ...

:)

Apostoloutsi
17-02-09, 18:34
Καλησπέρα σε όλους..
Μόλις πήρα ως δωρο απο φίλο ενα Thomson TG585 που δίνει η tellas.
Εχω σύνδεση HOL hi-box την 24άρα (10mbit) και το σταθερό ενσύρματο μαύρο ρουτεράκι hi-box.
Επιτέλους πήρα στα χέρια μου αυτό το ολοκαίνουριο ασύρματο ρούτερ.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες πως να το στήσω?
Απλά θα βγάλω το ενσύρματο (που ήδη δουλεύει εδώ και 2 χρόνια τέλεια) και θα βάλω το TG585?
Τι χρειάζομαι? Στο κουτί τα έχει όλα.
Μπορεί κάποιος να μου στείλει ακριβείς ρυθμίσεις?
Έχω ένα λάπτοπ acer με vista.
Αν έχει κάποιος φίλος την ίδια HOL με εμένα που θα βρω τις ρυθμίσεις του ενσύρματου ρούτερ που έχω? Απ' ότι καταλάβατε ΔΕΝ εχω ιδέα..

Υ.Γ έστειλα e-mail στην τεχνική υποστήριξη της HOL, τους ρώτησα αν υποστηρίζει η ADSL μου ασύρματα ρούτερ και μου απάντησαν θετικά. Απλά μου είπανε πως τεχνική υποστήριξη ΔΕΝ θα μου δώσουν γιατί δεν είναι το μόντεμ της εταιρείας τους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απόστολος
Θεσσαλονίκη :clap:

dpa2006
18-02-09, 19:06
Καλησπέρα σε όλους..
Μόλις πήρα ως δωρο απο φίλο ενα Thomson TG585 που δίνει η tellas.
Εχω σύνδεση HOL hi-box την 24άρα (10mbit) και το σταθερό ενσύρματο μαύρο ρουτεράκι hi-box.
Επιτέλους πήρα στα χέρια μου αυτό το ολοκαίνουριο ασύρματο ρούτερ.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες πως να το στήσω?
Απλά θα βγάλω το ενσύρματο (που ήδη δουλεύει εδώ και 2 χρόνια τέλεια) και θα βάλω το TG585?
Τι χρειάζομαι? Στο κουτί τα έχει όλα.
Μπορεί κάποιος να μου στείλει ακριβείς ρυθμίσεις?
Έχω ένα λάπτοπ acer με vista.
Αν έχει κάποιος φίλος την ίδια HOL με εμένα που θα βρω τις ρυθμίσεις του ενσύρματου ρούτερ που έχω? Απ' ότι καταλάβατε ΔΕΝ εχω ιδέα..

Υ.Γ έστειλα e-mail στην τεχνική υποστήριξη της HOL, τους ρώτησα αν υποστηρίζει η ADSL μου ασύρματα ρούτερ και μου απάντησαν θετικά. Απλά μου είπανε πως τεχνική υποστήριξη ΔΕΝ θα μου δώσουν γιατί δεν είναι το μόντεμ της εταιρείας τους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απόστολος
Θεσσαλονίκη :clap:

:welcome:
ακολουθησε τις οδηγιες για να το ρυθμισεις πρωτα με καλωδιο(ενσυρματα),μετα στησε το ασυρματο και βγαλε το καλωδιο ethernet.

intercitys
18-02-09, 20:47
Καλησπέρα κ απο εμενα... Είχα μια συνδεση στο 1 Μbps ΟΤΕΝΕΤ που εγινε ConnX, κ ειχα ενα απλό SAGEM μοντεμακι... Σημερα το πρωί έκανα αιτηση να πάω στα 4 (κατι που έγινε μεσα σε 3 ώρες κ εμεινα εκπληκτος) κ πήρα το ρουτερ αυτο.
Βασικά δεν θα το κρατησω εγώ αυτό, θα το δώσω στον αδερφό μου κ αυτός θα μου δωσει το BAUDTEC T263R1U-A0, αν δεν κανω λάθος.... Το ξέρω ότι με ρίχνει, αλλά τί να τον κάνω...
Ο σκοπός του ποστ, πέρα από τα καλά λόγια για οτι έχετε γραψει κ πολλά με ψιλοβοηθησαν, ειναι κάποιες απορίες, πολλές απο αυτες παιδικές... Κ ξεκινάω:

1) Που ακριβώς γράφει κ τι, σε ποια ταχυτητα κλειδώνει, για τον θορυβο κλπ κ αν ειναι ευκολο τι τιμες πρεπει να υπάρχουν για να ειναι οκ, για να πώ κ στον αδερφό μου, γτ αν εγω ξερω λίγα, αυτος δεν εχει ιδεα...
2) Με αλχημειες κ λίγο απο εδώ, λίγο απο εκει, έκανα το ρουτερ εγκατασταση στον desktop κ έτσι βρηκε κ το λαπτοπ κ ειναι συνδεδεμενοι κ οι δυο. Τελικά αν δεν θελω να έχω το wireless κλειστό, τι πρεπει να κανω? Το κουμπακι σχεδον 3 λεπτα πατημενο, δεν έκανε τπτ...
3) Το firmware τι είναι, πως μορω να δω ποια εκδοση εχω, μπρω να του κανω αναβαθμιση κ πως?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας, εκ των προταίρων...

dpa2006
18-02-09, 23:18
Καλησπέρα κ απο εμενα... Είχα μια συνδεση στο 1 Μbps ΟΤΕΝΕΤ που εγινε ConnX, κ ειχα ενα απλό SAGEM μοντεμακι... Σημερα το πρωί έκανα αιτηση να πάω στα 4 (κατι που έγινε μεσα σε 3 ώρες κ εμεινα εκπληκτος) κ πήρα το ρουτερ αυτο.
Βασικά δεν θα το κρατησω εγώ αυτό, θα το δώσω στον αδερφό μου κ αυτός θα μου δωσει το BAUDTEC T263R1U-A0, αν δεν κανω λάθος.... Το ξέρω ότι με ρίχνει, αλλά τί να τον κάνω...
Ο σκοπός του ποστ, πέρα από τα καλά λόγια για οτι έχετε γραψει κ πολλά με ψιλοβοηθησαν, ειναι κάποιες απορίες, πολλές απο αυτες παιδικές... Κ ξεκινάω:

1) Που ακριβώς γράφει κ τι, σε ποια ταχυτητα κλειδώνει, για τον θορυβο κλπ κ αν ειναι ευκολο τι τιμες πρεπει να υπάρχουν για να ειναι οκ, για να πώ κ στον αδερφό μου, γτ αν εγω ξερω λίγα, αυτος δεν εχει ιδεα...
2) Με αλχημειες κ λίγο απο εδώ, λίγο απο εκει, έκανα το ρουτερ εγκατασταση στον desktop κ έτσι βρηκε κ το λαπτοπ κ ειναι συνδεδεμενοι κ οι δυο. Τελικά αν δεν θελω να έχω το wireless κλειστό, τι πρεπει να κανω? Το κουμπακι σχεδον 3 λεπτα πατημενο, δεν έκανε τπτ...
3) Το firmware τι είναι, πως μορω να δω ποια εκδοση εχω, μπρω να του κανω αναβαθμιση κ πως?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας, εκ των προταίρων...


1) στο μενου Broadband connection>DSL connection κανε κλικ στο details πανω δεξια.
2) απενεργοποιησε το απο το Home Network>Devices πανω δεξια clik στο configure.ξε-τικαρε το wireless enable (καπως ετσι πρεπει να ειναι :hmm:)
3) το firmware το αναγραφει (οπως ολα τα speedtouch) στο Home>General.

:welcome:

GoofyX
20-02-09, 22:52
Χθες πήρα κι εγώ το 585v7 (POTS έκδοση). Καλό φαίνεται, αλλά το θέμα είναι: Υπάρχει κάποιο γραφικό εργαλείο για την παραμετροποίηση του router; Το ζήτημα είναι ότι το γραφικό UI (μέσω browser) δεν παρέχει και πολλές λειτουργίες, ενώ βλέπω ότι με telnet στο router, έχει πάρα πολλές εντολές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.