PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

mrsaccess
21-02-09, 04:18
Θέλεις κάτι συγκεκριμένο; Στα downloads έχουν ανέβει οι οδηγοί για τη κονσόλα του 585v7 για firmware 7.4.x και 8.2.x .

GoofyX
21-02-09, 18:41
Οκ, κοιτάω εκεί και αν δεν βρω άκρη, ρωτάω εδώ. Ευχαριστώ. :)

Ocedeo
22-02-09, 04:44
Το THOMSON TG585 v7 για να δουλεψει κανονικα πρεπει μετα το 1ο σεταρισμα να κανω restart το PC? - Η αληθεια ειναι οτι δεν το ζητησε.


Αν κανω ρεσταρτ με το ρουτερ ανοιχτο οταν προσπαθει να βρει τα LAN εχω ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ
για αυτο ρωταω.....αν φορτωσουν τα win και μετα το ανοιξω δεν εχω προβλημα.

mrsaccess
22-02-09, 05:02
Δεν χρειάζεται κανονικά restart. Είναι όμως περίεργο που το pc σου πετά μπλε οθόνες για αυτό το λόγο. Πιθανόν έχει κάποιο πρόβλημα.

Samolis
23-02-09, 01:08
Γεια σας παιδια..
εχω το thomson 585 v7 και προσπαθω να βρω ports για mtorrent.Ψαχνω στο port forward αλλα δεν μπορω να βρω.
Μπορει να μου δωσει καποιος καμια λυση???

crypter
23-02-09, 01:10
Tι εννοεις δεν βρισκει πορτες; Ακολουθησες αυτα; http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/SpeedTouch585index.htm

Samolis
23-02-09, 01:13
και παλι τιποτα δεν μπορω να βρω

brantoc
23-02-09, 01:18
εδω ? http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/Utorrent.htm

dedalos
26-02-09, 00:27
εχω αυτο το modem-router και προσπαθω να κανω δικτυο μεταξυ ενος σταθερου πισι με win xp (συνδεση με καλωδιο) και ενα λαπτοπ vista (wifi συνδεση).
προσπαθω πολυ καιρο και φτανω σε ενα σημειο να βλεπω τους κοινοχρηστους φακελους αλλα να μην εχω προσβαση εκατεροθεν. εχω σκασει, υπαρχει καποιος οδηγος?
δοκιμασα διαφορα με τα τοιχη προστασιας κατο, με ιδια κωδικα και χρηστες, με δικαιωματα κτλ. παντα κολλαω.
ευχαριστω

mikeclaman
28-02-09, 20:52
Ποία τα πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα στο να ανοίξουμε τις πόρτες πχ του mtorrent msn yahoo messenger ή άπλα δεν θα λειτουργούν ?

Athlon_XP
01-03-09, 16:26
Άριστο router κατά την γνώμη μου αλλά το μόνο που το χαλάει είναι ότι έχει μικρή RAM (νομίζω γύρω στα 8MB σε σχέση π.χ με το cl-110 ή το WAG200G τα οποία έχουν 16). Κατά τα άλλα φυσικά από δυνατότητες απλά το θεωρώ super.

mikeclaman
01-03-09, 22:55
Ποία τα πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα στο να ανοίξουμε τις πόρτες πχ του mtorrent msn yahoo messenger ?

crypter
02-03-09, 01:53
Ποία τα πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα στο να ανοίξουμε τις πόρτες πχ του mtorrent msn yahoo messenger ?
Σαφως κυριο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν αφηνεις τις πορτες στους υπολογιστες του δικτυου σου ανοιχτες για τον οποιονδηποτε τυχοντα η το οποιο spyware:p. Εσυ εχεις τον ελεγχο του δικτυου σου.

mikeclaman
02-03-09, 20:06
με μπέρδεψες τελικά τι είναι καλό να τις ανοίξω στα προγράμματα αυτά η οχι?

JoKe_r
03-03-09, 14:45
Με Forthnet 2play η ακόλουθη απορία μου είναι περισσότερο φιλοσοφική, μιας και γνωρίζω ότι η Forthnet είναι σε Interleaved mode χωρίς option για αλλαγή σε fastpath , ωστόσο μου έχει μείνει η απορία πως μπορώ να δω στις πληροφορίες της σύνδεσης (στο web interface) αν είναι συνδεδεμένο σε Interleaved ή Fastpath.

ΥΓ. Used Firmware v.7.4.4.7

dpa2006
03-03-09, 19:56
Με Forthnet 2play η ακόλουθη απορία μου είναι περισσότερο φιλοσοφική, μιας και γνωρίζω ότι η Forthnet είναι σε Interleaved mode χωρίς option για αλλαγή σε fastpath , ωστόσο μου έχει μείνει η απορία πως μπορώ να δω στις πληροφορίες της σύνδεσης (στο web interface) αν είναι συνδεδεμένο σε Interleaved ή Fastpath.

ΥΓ. Used Firmware v.7.4.4.7

νομιζω οτι δεν μπορεις να το δεις αμεσα.παλια φαινοταν με xdsl info expand = enabled,αλλα εχω την υποψια οτι απο τα v7.x firmaware οτι δεν φαινεται με CLI commands(TG585 v7 CLI Reference Guide R7.4.x (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=4879)).
επισης δεν φαινεται μεσα απο το web inteface
δες εδω:
585v7 help :) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=261233)

illusion6
04-03-09, 00:05
παιδιά έχω τρελαθεί με την ασύρματη εγκατάσταση του modem router . συνδεσα το router με τον υπολογιστή ασύρματα. με το ethernet μπανει κανονικά στο ιντερνετ , με το ασύρματο δεν μπαίνει ίντερνετ. εχω βάλει ip της τοπικής σύνδεσης ... 192.168.1.64 για το ethernet (topiko) και για την ασύρματη σύνδεση έχω βάλει 192.168.1.63 . με το ίδιο gateway. τι φταίει? προσπαθώ να συνδέσω ενα λαπτοπ με το ρουτερ ασύρματα... η συνδεση αναμεσα στο ρουτερ και το λαπτοπ εχει γίνει ασύρματα. αλλά ίντερνετ δεν έχει. οταν βάζω το ethernet έχει. στις ρυθμίσεις του router εχουμε , PPPoE .. τα άλλα όπως έγραφαν οι οδηγίες. τι να προσέξω?
** πήρα τεχνική εξυπηρέτηση και μου είπαν έχω χαλασμένη κάρτα δικτύου ... :( (φυντάνια...)

JoKe_r
04-03-09, 12:31
Ok thanks dpa2006. θα ρίξω μια ματιά στο CLI reference guide, αλλιώς αν ποτέ αλλάξω provider και θέλω να δω αν είναι σε fastpath ή interleaves θα χρησιμοποιήσω την μπακαλίστικη μέθοδο (θα βάλω ένα USR 9112 που έχω spare και στο οποίο φαίνεται αν είναι FP ή Int.

mikeclaman
04-03-09, 17:26
Ερώτηση, τελικά καταλήξαμε σε κάποια έκδοση firmwere ή με την 7.4.3.2 είμαστε οκ?
Δεύτερων έκανα download από εδώ την έκδοση 7.4.3.2 και πάω να την κάνω extract και μου λέει file not found μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το link THOMSON TG585V7 Firmware 7.4.3.2 International ή παίζει ρόλο το ότι πρέπει να το ανοίξω μέσω του web interface?

dpa2006
04-03-09, 22:59
Ok thanks dpa2006. θα ρίξω μια ματιά στο CLI reference guide, αλλιώς αν ποτέ αλλάξω provider και θέλω να δω αν είναι σε fastpath ή interleaves θα χρησιμοποιήσω την μπακαλίστικη μέθοδο (θα βάλω ένα USR 9112 που έχω spare και στο οποίο φαίνεται αν είναι FP ή Int.

παρακαλω,το πιθανοτερο να εισαι inteleaved(νομιζω αυτο δινει η 4net :hmm:)

........Auto merged post: dpa2006 πρόσθεσε 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παιδιά έχω τρελαθεί με την ασύρματη εγκατάσταση του modem router . συνδεσα το router με τον υπολογιστή ασύρματα. με το ethernet μπανει κανονικά στο ιντερνετ , με το ασύρματο δεν μπαίνει ίντερνετ. εχω βάλει ip της τοπικής σύνδεσης ... 192.168.1.64 για το ethernet (topiko) και για την ασύρματη σύνδεση έχω βάλει 192.168.1.63 . με το ίδιο gateway. τι φταίει? προσπαθώ να συνδέσω ενα λαπτοπ με το ρουτερ ασύρματα... η συνδεση αναμεσα στο ρουτερ και το λαπτοπ εχει γίνει ασύρματα. αλλά ίντερνετ δεν έχει. οταν βάζω το ethernet έχει. στις ρυθμίσεις του router εχουμε , PPPoE .. τα άλλα όπως έγραφαν οι οδηγίες. τι να προσέξω?
** πήρα τεχνική εξυπηρέτηση και μου είπαν έχω χαλασμένη κάρτα δικτύου ... :( (φυντάνια...)

το 585 εχει chipset atheros στο ασυρματο:hmm:,πιθανον να μην μπορει να συνεργαστει καλα με την ασυρματη καρτα δικτυου σου.μπορεις να δοκιμασεις με μια δανεικη usb καρτα δικτυου για να συγκρινεις.τετοιες ασυμβατοτητες ειναι πιθανες.σε φιλο με atheros chipset σε ασυρματη καρτα δικτυου το ειδε αμεσως.

mikeclaman
06-03-09, 23:24
μπορεί κάποιος να ανεβάσει ξανά τι firmware 7.4.3.2 ? ευχαριστώ.

επίσης συνδέθηκα με 4νετ χθές και έχω αυτό με πολλα errors firmware 7.4.2.7
Link Information


Uptime: 0 days, 3:34:02

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 10.835

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 33,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 6,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 2 / 0

FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 163.405

CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 496

dslam τερψιθέας με απόσταση 2400 μέτρα περίπου.
καμία ιδέα για τα errors?

dandri
08-03-09, 13:21
καμία ιδέα για τα errors?
Πρόκειται για την 7.4.4.7 UK η οποία με τη βοήθεια του ενσωματωμένου flasher μετατρέπει το user.ini της 7.4.3.2 σε 7.4.4.7 World Region.
1. Διορθώθηκε το πρόβλημα στην σελίδα στατιστικών της γραμμής, όπου εμφάνιζε κάτι δισεκατομμύρια λάθη,
2. Διορθώθηκε το πρόβλημα με το Ethernet που περιγράφεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=249243).
3. Λειτουργεί σωστά ο συνδιασμός WPA2+AES και έχω μεγαλύτερες ταχύτητες πρόσβασης στο ασύρματο δίκτυο.

........Auto merged post: dandri πρόσθεσε 5 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μπορεί κάποιος να ανεβάσει ξανά τι firmware 7.4.3.2 ? ευχαριστώ.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2210065&postcount=1

noynoy
09-03-09, 11:45
Παιδιά καλημέρα!
αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο adsl.gr καθώς μόλις ενεργοποιήθηκε η αίτηση μου, οπότε be nice to me!
Λοιπόν ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσιες για το thomson. Έχω Forthnet, οπότε και μου έδωσαν στο "δωρεάν" εξοπλισμό ένα ασύρματο Thomson. (Δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβώς το όνομα του, αλλά είναι εξαιρετικά όμοιο με αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες του αγαπητού kadronarxis.

Κι έρχομαι στο πρόβλημα. Θέλω να κλειδώσω το ασύρματο του modem αλλά:

1) Όταν πατάω στον browser (Mozzila) to 192.164.1.254 (ή ότι άλλο έιναι...δε θυμάμαι τώρα), μου ζητά username & password προκειμένου να μπώ στη σελίδα διαχειριστικού. Εδώ έχω δοκιμάσει να βάλω Administrator και κενό για password ή admin / admin. Έχω διαβάσει ότι αν αυτό δε δουλέψει πρέπει να κάνω reset στο modem. Αυτό όμως με μας φέρνει στο δεύτερο πρόβλημα

2) Κάνοντας reset σβήνονται όλες οι ρυθμίσεις από το διαχειριστικό του modem. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχω τους κωδικούς που μου έχει δώσει η Forthnet (πράγμα που δεν έχω) και επίσης θα πρέπει να ξαναβάλω τις ρυθμίσεις για τη Forthnet (αν ισχύει κάτι τέτοιο...διαφωτίστε με). και περνάμε στο τρίτο πρόβλημα.

3) Ακόμα και αν η Forthnet μου ξαναστείλει το κωδικό μου..και τέλος πάντων καταφέρω να μπώ στο διαχειριστικό. Στη τηλεφωνική υποστήριξη της Forthnet μου είπαν ότι δε μπορούν να μου δώσουν οδηγίες για να σετάρω τις ασύρματες λειτουργίες του modem μου γιατί δεν υποστηρίζουν την ασύρματη λειτουργία του odem που οι ίδιοι μου έδωσαν!!!(πόσο κουφό είναι αυτό??)

Εν πάσει περιπτώσει...
Α) Οι ρυθμίσεις που περιγράφει ο φίλος kadronarxis ισχύουν και για μένα (δλδ για Forthnet?).
Β) Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω τις ρυθμίσεις μου πριν κανω reset kai χωρίς να μπώ στο διαχειριστικό?
Γ) Υπάρχει άλλος τρόπος να κλειδώσω το ασύρματο?

Παιδιά συγγνώμη για το εκτεταμένο του μηνύματος ...αλλά είμαι ένα παιδί γεμάτο απορίες για τον κόσμο!
Thx!! :worthy:

foulos
09-03-09, 22:37
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που αφορά το συγκεκριμένο router(THOMSON TG585). επειδή το pc δεν έχει κάρτα δικτύου, είναι λίγο παλιό, θελω να αγοράσω μια κάρτα δικτυου που να συνδέεται στο pc με θύρα usb, επέλεξα τη DUB-E10, δεν την αγόρασα ακόμη γιατί θέλω αν γίνεται να μου πείτε αν μπορώ να το συνδέσω με το συγκεκριμένο modem. Τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη κάρτα δικτύου ειναι: IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet. IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet. ANSI/IEEE 802.3 NWay auto-negotiation.

Το modem μου λέει οτι χρησιμοποιεί τα πρωτόκολλα επικοινωνίας επικοινωνίας : IEEE 802.11 b/g.

ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ????

mikeclaman
10-03-09, 01:27
Λοιπών χρειάζομαι την βοήθεια σας . Η γραμμή μου έχει πολλά errors λέω λοιπών να αναβαθμίσω το firmware 7.4.2.7. Μέσα από το φόρουμ κατέβασα το 7.4.3.2 αλλά όταν το αποσυμπιέζω μου βγάζει file not found γι αυτό παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει πάλη γιατί προσπάθησα να βάλω το 7.4.4.7 και δεν είδα να μπορεί να το αναβαθμίσει. Ευχαριστώ.

KeRMiT75
10-03-09, 19:18
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που αφορά το συγκεκριμένο router(THOMSON TG585). επειδή το pc δεν έχει κάρτα δικτύου, είναι λίγο παλιό, θελω να αγοράσω μια κάρτα δικτυου που να συνδέεται στο pc με θύρα usb, επέλεξα τη DUB-E10, δεν την αγόρασα ακόμη γιατί θέλω αν γίνεται να μου πείτε αν μπορώ να το συνδέσω με το συγκεκριμένο modem. Τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη κάρτα δικτύου ειναι: IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet. IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet. ANSI/IEEE 802.3 NWay auto-negotiation.

Το modem μου λέει οτι χρησιμοποιεί τα πρωτόκολλα επικοινωνίας επικοινωνίας : IEEE 802.11 b/g.

ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ????

Ναι, και το tg585 υποστηρίζει τα πρωτόκολλα της κάρτας σου. Τα πρωτόκολλα που αναφέρεις είναι για το ασύρματο δίκτυο.

Μια και έχεις παλιό υπολογιστή, πρόσεξε απλά να υποστηρίζει usb 2.0.

Από μαρτυρίες άλλων χρηστών πάντως ,σχετικά με σύνδεση ενός router με usb, η ταχύτητα τους περιορίζεται στα 6 Mbit περίπου, ανέξαρτητα αν ο router συγχρονίζει παραπάνω. Ίσως να ισχύει κάτι ανάλογο και με usb κάρτα δικτύου.

crypter
10-03-09, 19:37
Παρε καλυτερα μια καρτα που να μπαινει σε pci θυρα. Θα γλιτωσεις αρκετα πιθανα προβληματα και θα εχεις και πολυ καλυτερη ληψη. Η εγκατασταση ειναι ομοιως πανευκολη και στα 2 ειδη καρτων. :)

mikeclaman
10-03-09, 20:41
χρειάζομαι την βοήθεια σας . Η γραμμή μου έχει πολλά errors λέω λοιπών να αναβαθμίσω το firmware 7.4.2.7. Μέσα από το φόρουμ κατέβασα το 7.4.3.2 αλλά όταν το αποσυμπιέζω μου βγάζει file not found γι αυτό παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει πάλη γιατί προσπάθησα να βάλω το 7.4.4.7 και δεν είδα να μπορεί να το αναβαθμίσει. Ευχαριστώ.

KeRMiT75
10-03-09, 21:18
χρειάζομαι την βοήθεια σας . Η γραμμή μου έχει πολλά errors λέω λοιπών να αναβαθμίσω το firmware 7.4.2.7. Μέσα από το φόρουμ κατέβασα το 7.4.3.2 αλλά όταν το αποσυμπιέζω μου βγάζει file not found γι αυτό παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει πάλη γιατί προσπάθησα να βάλω το 7.4.4.7 και δεν είδα να μπορεί να το αναβαθμίσει. Ευχαριστώ.

Κάπου διάβασα πως το 7.4.4.7 δε μπαίνει πάνω στο 7.4.2.7.

Σε ποιό σημείο σου βγάζει file not found; Στην αποσυμπίεση; Στην αναβάθμιση;

Για την εγκατάσταση του 7.4.3.2, κατέβασε το αρχείο από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2210065&postcount=1) - εγώ δεν είχα προβλήματα στην αποσυμπίεση.

Ύστερα ακολούθησε τα βήματα αυτά (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2212829&postcount=8). Αν δε δουλέψει, αποσυμπίεσε τα αρχεία στο c:\ και ξαναπροσπάθησε.

alexpen
11-03-09, 02:08
Παιδια καλησπερα!
Θα εκλιπαρουσα για λιγη βοηθεια...Μολις μου δωσανε το εν λογω ρουτερ κ ετρεξα να αντικαταστησω το αθανατο και κωπροσκυλο linksys 354. Ολα καλα στην αρχη εβαλα τισ ρυθμισεις μονος μου χωρις να κοιταξω κανενα manual (απλα κοιτωντας τισ ρυθμισεις απο το παλιο μου..) και ολα μια χαρα στην αρχη. Οταν αρχισε να σερνεται. Αφου τσεκαρα εαν τρωει κατι ή καποιος Bandwidth και βεβειαωθηκα οτι δεν τρωει κανεις, παρατηρησα οτι η ταχυτητα επεφτε κατακορυφα (μιλαμε για isdn ταχυτητες) οταν συνδεοταν ο φιλος μου που μενει στην πανω γκαρσονιερα (με τον οποιο μοιραζομαστε ιντερνετ). Το παρατηρησα λοιπον και τσεκαρα οτι η ταχυτητα του τοπικου δικτυου πεφτει απο τα 54mbps σε 1 ειτε 11 ειτε 10(το τσεκαρα στην καρτελα Ηοme Network: Wlan)
Σας παρακαλω προτεινετε καποια λυση. Δεν λεω καλο το παλιο αλλα πολυ ξεπερασμενο, και δεν ξερω αν υποστηριζει και ADSL2 οταν και αν ενεργοποιηθω ποτε (με Φορθνετ).

mikeclaman
11-03-09, 23:06
έχει κανείς ιδέα τι κάνουμε με τα errors έχω την έκδοση 7.4.4.7

........Auto merged post: mikeclaman πρόσθεσε 45 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τόσα λάθη
Δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα?
FEC Errors (Up/Down): 4,294,967,264 / 16,378

CRC Errors (Up/Down): 4,294,967,264 / 172

jefferson
13-03-09, 17:29
Ρε παιδιά το Wifi Πως απενεργοποιήται ?

dpa2006
13-03-09, 19:09
Ρε παιδιά το Wifi Πως απενεργοποιήται ?

μεσα απο το Web interface(http://192.168.1.254) ακολουθεις
home network,interfaces,Wlan κανε κλικ στο configure ξετσεκαρε το interface enabled.

jefferson
15-03-09, 12:47
ευχαριστώ πολύ νόμιζα ότι αυτή η επιλογή απλά απενεργοποιούσε το σχετικό μενού
:respekt:

dpa2006
15-03-09, 14:25
ευχαριστώ πολύ νόμιζα ότι αυτή η επιλογή απλά απενεργοποιούσε το σχετικό μενού
:respekt:

παρακαλω:)

kawasaki12
22-03-09, 17:51
Καλησπ;eρα σε όλους! εχω και εγώ το εν λόγω router και ενώ μπαίνω κανονικά με το laptop(vista) δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με το desktop(linux fedora 9).Ενώ φαίνεται συνδεδεμένο δεν μπορώ να ανοίξω σελίδες. Δεδομένου το οτι είμαι καινούργιος στα pc μηπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τις ρυθμίσεις? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alexalex65
24-03-09, 16:19
μεσα απο το Web interface(http://192.168.1.254) ακολουθεις
home network,interfaces,Wlan κανε κλικ στο configure ξετσεκαρε το interface enabled.

Τελικά το κουμπάκι μπροστά, κάνει τίποτα??:respekt:

treli@ris
24-03-09, 16:24
Τελικά το κουμπάκι μπροστά, κάνει τίποτα??:respekt:

Στα 7αρια fw ενεργοποιει/απενεργοποιει το ασυρματο
Στα 8αρια fw κανει register ασυρματες συσκευες (υποψιν τα 8αρια ειναι προβληματικα fw)

dpa2006
25-03-09, 22:06
θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.:oneup:

GoofyX
26-03-09, 00:34
Ερώτηση: Downgrade από 8.x σε 7.x (μιας και ακούω ότι το τελευταίο είναι καλύτερο), γίνεται;

Frontier
26-03-09, 13:28
Ερώτηση: Downgrade από 8.x σε 7.x (μιας και ακούω ότι το τελευταίο είναι καλύτερο), γίνεται;

Φυσικά και γίνεται.

alexpen
28-03-09, 19:18
Παιδια port forwarding πως κανουμε?
Για το utorrent ρωταω...Επισης θα ηθελα να ξερω απο ποια πορτα φευγει το utorrent...

koutsoumpinaki
29-03-09, 02:33
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το site σας, μπαίνω εδώ και αρκετό καιρό αλλά δεν είχα γραφτεί ποτέ.
Είμαι συνδρομητής forthnet double play και μου έκαναν δώρο το thomson TG585.
Από την εταιρεία εξ αρχής είπαν ότι θα συνδέεται από 12 μέχρι 24 mbps, πράγμα που δεν έχω δει ποτέ μέχρι στιγμής.
Η ταχύτητα η οποία συνδέεται αυτή τη στιγμή είναι η εξής :


Uptime: 0 days, 3:00:39
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 4.472

Μου φαίνεται ότι είναι πολύ λίγο. Download δεν έχει ξεπεράσει ποτέ τα 400 kb/s και upload πάνω από 102-105 kb/s. Το έχω συνδέσει μέσω ethernet και συνδέομαι από εκεί. Σκέφτηκα ότι ίσως να φταίει το wireless. Κοιτόντας το modem/router, παρατήρησα ότι το λαμπάκι του wireless ήταν κόκκινο.Ψάχνωντας λίγο στο web interface, διαπίστωσα ότι κάποιος συνδέοταν.Απενεργοποίησα το wireless και τώρα απλά αναβοσβήνει με αυτό το..κιτρινό/πράσινο χρώματακι.
Μέχρι εκεί καλά.Το θέμα είναι, έχω να δω τα 400 kb/s (αναφέρομαι σε sites όπως rapidshare.com, megaupload κ.α ως premium χρήστης) κάτι μέρες τώρα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι πάνω από 200 kb/s από εχθές, δεν έχω δει. Το upload είναι ακόμα σταθερό, στα 100 kb/s μιας και κάνω seed σε διάφορους trackers.
Από το port forwarding το οποίο έχετε γράψει εδώ, δεν έβγαλα κάποια άκρη από την επιλογή Toolbox->Game & Application Sharing. Μπορεί κάποιος που να έχει την ευγενή καλωσύνη να βοηθήσει μια..αρχάρια στο θέμα adsl; Μέχρι προτείνος το πάλευα με pstn.
Μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να πιάσω το μέγιστο;:)

Νικολέττα.

Mouse Potato
29-03-09, 02:40
Καλησπέρα Νικολέτα και καλώς μας ήρθες. Πιθανότατα ο χαμηλός συγχρονισμός να οφείλεται είτε στην καλωδίωση (του σπιτιού) είτε στην απόστασή σου απ' το κέντρο είτε κάπου αλλού. Θα μας βοηθούσες αν μας έδινες και τα υπόλοιπα στατιστικά της γραμμής σου.

Όσον αφορά το download speed δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο (πχ. αυτό (http://corporate.otenet.gr/portal/resources/zip/OTENET_SECURITY_KIT-FULL_INSTALLER.zip)) με download manager και πολλά connections για να δεις που "peakάρει" η γραμμή σου. Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις να κατεβαίνουν αρκετά αρχεία μαζί και να υπολογίσεις πόσο είναι το συνολικό download speed. Σε καμία απ' τις δύο περιπτώσεις δεν έχεις ανοιχτό κάποιο άλλο πρόγραμμα που να σου "τρώει" bandwidth...

dpa2006
29-03-09, 14:36
Παιδια port forwarding πως κανουμε?
Για το utorrent ρωταω...Επισης θα ηθελα να ξερω απο ποια πορτα φευγει το utorrent...

How To: Port Forwarding Alcatel 536 - 585 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36820)
Port Forwarding for the Thomson/Alcatel SpeedTouch 585 (http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomson-Alcatel/SpeedTouch585/Utorrent.htm)
την πορτα μπορεις να την ορισεις εσυ,καλο θα ειναι να βαλεις μια τυχαια (random δες παραπανω λινκ),στο παραδειγμα εχει την 6112.
TCP and UDP port (http://en.wikipedia.org/wiki/TCP_and_UDP_port)
Port Numbers (IANA) (http://www.iana.org/assignments/port-numbers)

prasalex
29-03-09, 19:23
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ROYTER TG585 7427 ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑΒΑΛΩ ΣΤΟ CryptLoad ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ROYTER ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ Η ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ????

crypter
29-03-09, 23:05
Ποιο αρχειο εννοεις ακριβως; Το μονο που νομιζω πως πρεπει να κανεις ειναι να δηλωσεις στο προγραμμα το username + password του μοντεμ για να μπορει να συνδεεται αυτοματα. :hmm:

bezoss
30-03-09, 01:20
>>>ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μετά το πρώτο setup του ρούτερ, μεταβείτε στο μενού Thomson Gateway, υπομενού Configuration για να πραγματοποιήσουμε κάποιες αλλαγές. Συγκεκριμένα φτιάξτε τις ρυθμίσεις σύμφωνα με την παρακάτω φωτογραφία και φέρτε την επιλογή web Browsing Interception στην κατάσταση Disabled! (μη ρωτάτε γιατί).<<<

Εγώ ο περίεργος να ρωτήσω γιατί? το έχω στο automatic. Να το βγάλω? και κάτι άλλο το firmware 7.4.2.7 που έχουν περασμένo τα περισσότερα firmare τι θέμα έχει? δεν είναι καλό?

Mouse Potato
30-03-09, 02:02
>>>ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μετά το πρώτο setup του ρούτερ, μεταβείτε στο μενού Thomson Gateway, υπομενού Configuration για να πραγματοποιήσουμε κάποιες αλλαγές. Συγκεκριμένα φτιάξτε τις ρυθμίσεις σύμφωνα με την παρακάτω φωτογραφία και φέρτε την επιλογή web Browsing Interception στην κατάσταση Disabled! (μη ρωτάτε γιατί).<<<

Εγώ ο περίεργος να ρωτήσω γιατί? το έχω στο automatic. Να το βγάλω? και κάτι άλλο το firmware 7.4.2.7 που έχουν περασμένo τα περισσότερα firmare τι θέμα έχει? δεν είναι καλό?

Απλά το ρούτερ παρεμβένει στον browser σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Πχ. όταν έχει πέσει η σύνδεση σου και ο browser όταν δεν μπορεί να εμφανίσει την σελίδα και σου πετάει ένα "Cannot display page...", όταν είναι ενεργοποιημένο το Web browsing interception, θα σου πετάξει ένα άλλο μήνυμα (ίσως κάποιο troubleshooting)

Αυτό :)

bezoss
30-03-09, 02:06
Απλά το ρούτερ παρεμβένει στον browser σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Πχ. όταν έχει πέσει η σύνδεση σου και ο browser όταν δεν μπορεί να εμφανίσει την σελίδα και σου πετάει ένα "Cannot display page...", όταν είναι ενεργοποιημένο το Web browsing interception, θα σου πετάξει ένα άλλο μήνυμα (ίσως κάποιο troubleshooting)

Αυτό :)

κατάλαβα ναι :) Εντάξει νόμιζα ότι ήταν τίποτα κακό και σοβαρό! χεχε..thanks!

για την 7.4.2.7 ξέρεις κάτι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.