PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Mouse Potato
30-03-09, 02:08
Δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα απλά μην το πειράζεις :oneup:

bezoss
30-03-09, 02:12
Δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα απλά μην το πειράζεις :oneup:
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.998.594
CRC Errors (Up/Down): 0 / 17.294
HEC Errors (Up/Down): 15.073 / 13.999

για 10 μέρες τα θεωρείς πολλά τα errors? προβλήματα δεν έχω θα έλεγα οκ...

μου την σπάει πάντως που στα thomson η αναβάθμιση είναι λές και είναι μυστικό και δεν γίνεται εύκολα και γρήγορα..όπως στα Netgear, linksys, d-link. Πραγματικά το θεωρώ μειονέκτημα αυτό!

koutsoumpinaki
30-03-09, 20:26
Καλησπέρα Νικολέτα και καλώς μας ήρθες. Πιθανότατα ο χαμηλός συγχρονισμός να οφείλεται είτε στην καλωδίωση (του σπιτιού) είτε στην απόστασή σου απ' το κέντρο είτε κάπου αλλού. Θα μας βοηθούσες αν μας έδινες και τα υπόλοιπα στατιστικά της γραμμής σου.

Όσον αφορά το download speed δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο (πχ. αυτό (http://corporate.otenet.gr/portal/resources/zip/OTENET_SECURITY_KIT-FULL_INSTALLER.zip)) με download manager και πολλά connections για να δεις που "peakάρει" η γραμμή σου. Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις να κατεβαίνουν αρκετά αρχεία μαζί και να υπολογίσεις πόσο είναι το συνολικό download speed. Σε καμία απ' τις δύο περιπτώσεις δεν έχεις ανοιχτό κάποιο άλλο πρόγραμμα που να σου "τρώει" bandwidth...

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για την απάντηση .
Το dslam πρέπει να είναι το πολύ 3 χιλιόμετρα..Σε καμία περίπτωση δε νομίζω να εξηγείται ότι download kb/s έχω max 100 kb/s πλέον. Δεν είμαι και στη Λέσβο δα.. ( Αναφέρομαι για d/l από servers της rapidshare.
Κατεβάζω αυτή τη στιγμή το αρχείο που με παρέθεσες να κατεβάσω, για να δούμε . Μαζί με άλλα 2 .rar, κατεβάζει κάπου στα 130 kb/s αυτή τη στιγμή χωρίς να έχω κάτι άλλο ανοιχτό πέραν του tab που γράφω αυτή τη στιγμή. Οπότε αποφεύγουμε ότι κάτι "τρώει" bdwdth.
Η καλωδιώση στο σπίτι είναι η πρίζα του τηλεφώνου, η οποία γράφει πάνω ακόμα "ΟΤΕ" ( φτου κακά!:p) με splitter πάνω το οποίο δίνει στην ασύρματη συσκευή και το άλλο καλώδιο κατευθείαν στο router χωρίς να παρεμβάλεται κάτι πάνω σ'αυτό από εκεί και πέρα..

Νικολέττα

Mouse Potato
30-03-09, 22:18
Δώσε και τα υπόλοιπα στατιστικά που σου δίνει το ρούτερ αν δεν σου κάνει κόπος μήπως καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη :)

Jparalias
03-04-09, 00:10
Καλημέρα! Έχω το THOMSON TG585v7 για γραμμή ISDN. Εδώ και μία εβδομάδα έχω τακτικότατα προβλήματα αποσυνδέσεων!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Στην καλωδίωσή μου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, απλά η μόνη αλλαγή αφορά το σύστημά μου που το έκανα 64μπιτο VISTA PREMIUM από 32μπιτο. Ακόμα και πριν, το router μου είχε ανέκαθεν το πρόβλημα να με γυρίζει μόνο του σε ADSL2 από ADSL2+ στη γραμμή isdn που είναι συνδεδεμένο και η επαναφορά να γίνεται πάντα με κλήση στις βλάβες του ΟΤΕ. Πριν 4 μήνες κλείδωνε κοντά στα 13500, ενώ τελευταία έπεσε περίπου στις 12100 (υποψιάζομαι, ότι ίσως φταίει η σύνδεση νέων συνδρομητών. Η απόσταση από ΟΤΕ είναι 900 μέτρα, αλλά η οικοδομή 37 ετών). Από πού να ξεκινήσω, μια και η κατάσταση ολοένα χειροτερεύει; Τουλάχιστον να σταματήσουν οι αποσυνδέσεις και κατά δεύτερο να κλειδώνω στο ADSL2+ ... Τι να πω στις βλάβες ΟΤΕ; Μήπως πρέπει να σκεφτώ σοβαρά την αγορά καινούργιου router; Παρακάτω σας παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μου αυτή τη στιγμή:

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:21:42

DSL Type: G.992.1 annex B

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 896 / 5.856

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 14,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 9,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 1

HEC Errors (Up/Down): 0 / 1

erotokritos_76
03-04-09, 23:22
καλησπερα!
μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να κατεβασω το tg585 7.4.3.2 απο adsl2 apo adsl2+ γιατι εχω πολλες αποσυνδεσεις!
να δω μηπως και αλλαξει κατι!

justice
04-04-09, 14:46
Καλησπέρα παιδιά, έχω double play Forthnet με αρκετά μικρό συγχρονισμό(1,2-2,0 Mb) λόγο πολύ μεγάλης απόστασης από το dslam.
Ως τώρα έχω δοκιμάσει ένα zyxel 660 που έχει αποσυγχρονισμούς και πολύ μικρή ταχύτητα(1,2 Mb) και ένα Pirelly δανεικό που πάζει στα 2 σταθερά.
Την Δευτέρα θα πάω να χτυπήσω το TG585 v7 από Forthnet.. Θα δω διαφορά λέτε ή θα είναι το παρόμοιο με το Pirelly ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

dpa2006
04-04-09, 17:46
καλησπερα!
μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να κατεβασω το tg585 7.4.3.2 απο adsl2 apo adsl2+ γιατι εχω πολλες αποσυνδεσεις!
να δω μηπως και αλλαξει κατι!

εναρξη>εκτελεση γραφεις cmd κλικ στο ok.
γραφεις telnet 192.168.1.254 δινεις username και password
στο CLI παραθυρο γραφεις:
xdsl config adslmultimode= adsl2 και πατας enter
saveall <enter>

και κλεινεις το παραθυρο,
κανε και μια επανεκκινηση.:hmm:
αν θελεις να επιστρεψεις σε adsl2+ κανεις τα ιδια αλλα στην παραπανω εντολη αντι adsl2 γραφεις adsl2plus-εναλλακτικα μπορεις να βαλεις και adsl για adsl απλο.

lesvos
06-04-09, 19:47
καλησπερα παιδια εχω παρει το router απο τον ΟΤΕ το THOMSON TG585 v7
με Software Release: 8.2.1.5 και πρεπει να ειναι η τελευταια στην τεταρτη Ethernet με λεει ειναι μονο αποκλειστικα για συνδεση set-top-box(STB) αυτην την θυρα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω για αλλον υπολογιστη την δοκιμασα και δεν δουλευει τι μπορω να κανω να δουλευει σε υπολογιστη και αυτην
ευχαριστω

bezoss
07-04-09, 13:13
Time Configuration

Time Source: Automatic
Date: 07-04-2009
Time: 12:12:07
Timezone: (UTC+02:00) Athens, Istanbul, Minsk
Summer Time: No
Time Since Power-on: 26 days, 12:30:18
Time Server 1: ntp.ntua.gr

Γιατί ενώ βάζω summer time yes, και μένει για καμιά ώρα...μετά από κάποια ώρα μου το γυρίζει αυτόματα σε no! ???? Λογω του automatic???

Spanos
07-04-09, 13:21
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80497

bezoss
07-04-09, 13:29
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80497

thank you Spanos :-);)

chrisdr1
08-04-09, 22:42
θα ήθελα τη βοήθεια όποιου ξέρει πως μπορεί να μοιραστεί μία σύνδεση conn-x με Thomson TG585 v7 , σε δίκτυο υπολογιστών με server που τρέχει Windows 2003 Small Business Server (όχι R2) και 5 υπολογιστές με XP. Μέχρι τώρα η συνδεσμολογία ήταν: γραμμή ΟΤΕ -> Router ISDN -> Switch -> Υπολογιστές. Αντικαθιστώντας το ISDN router με το Thomson TG585 , (ενώ 2 laptop που υπάρχουν παίρνουν Internet ασύρματα), οι υπολογιστές που συνδέονται μεσω ethernet με το switch, δεν έχουν internet (ενώ βλέπουν κανονικά το εσωτερικό δίκτυο). Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω, ή αν πρέπει να αλλάξω συνδεσμολογία;

Με συγχωρείτε αν , λόγω άγνοιας, δημοσίευσα την ερώτηση σε λάθος thread.

dpa2006
09-04-09, 12:23
θα ήθελα τη βοήθεια όποιου ξέρει πως μπορεί να μοιραστεί μία σύνδεση conn-x με Thomson TG585 v7 , σε δίκτυο υπολογιστών με server που τρέχει Windows 2003 Small Business Server (όχι R2) και 5 υπολογιστές με XP. Μέχρι τώρα η συνδεσμολογία ήταν: γραμμή ΟΤΕ -> Router ISDN -> Switch -> Υπολογιστές. Αντικαθιστώντας το ISDN router με το Thomson TG585 , (ενώ 2 laptop που υπάρχουν παίρνουν Internet ασύρματα), οι υπολογιστές που συνδέονται μεσω ethernet με το switch, δεν έχουν internet (ενώ βλέπουν κανονικά το εσωτερικό δίκτυο). Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω, ή αν πρέπει να αλλάξω συνδεσμολογία;

Με συγχωρείτε αν , λόγω άγνοιας, δημοσίευσα την ερώτηση σε λάθος thread.

εξαρταται αν ειναι σε domain ή οχι.αν εισαι RRAS (http://www.windowsecurity.com/articles/Configuring-Windows-Server-2008-Remote-Access-SSL-VPN-Server-Part2.html).
επισης:
:sorry: για το offtopic :oops:

Colargol
10-04-09, 00:11
Μόλις πήρα κι εγώ το εν λόγω router από την forthnet, η οποία το δίνει δωρεάν στους νέους συνδρομητές, αλλά και με αξιόλογη έκπτωση στους παλιούς...! Πριν, είχα το CL-110.

Εχω το NSLU2 της linksys, του οποίου το FTP μια χαρά δούλευε με το CL-110... Με το Thomson όμως, αρνείται κατηγορηματικά, αν και του έχω ανοίξει της πόρτες κι έχω κάνει το σχετικό forward στην διεύθυνσή του, ακριβώς όπως και στο linkSys...!

Καμιά εποικοδομητική ιδέα ?

KeRMiT75
13-04-09, 18:03
Μόλις πήρα κι εγώ το εν λόγω router από την forthnet, η οποία το δίνει δωρεάν στους νέους συνδρομητές, αλλά και με αξιόλογη έκπτωση στους παλιούς...! Πριν, είχα το CL-110.

Εχω το NSLU2 της linksys, του οποίου το FTP μια χαρά δούλευε με το CL-110... Με το Thomson όμως, αρνείται κατηγορηματικά, αν και του έχω ανοίξει της πόρτες κι έχω κάνει το σχετικό forward στην διεύθυνσή του, ακριβώς όπως και στο linkSys...!

Καμιά εποικοδομητική ιδέα ?

Ίσως να έχει να κάνει με το assign (το forwarding όπως το λες). Όταν έκανα εγώ τις αρχικές ρυθμίσεις, είχα κουμπώσει τον υπολογιστή μου σε διάφορες θύρες του Thomson με αποτέλεσμα, όταν πήγαινα να κάνω assign, να έχω στη στήλη devices πολλαπλές αναφορές στο όνομα του υπολογιστή μου. Έπρεπε πρώτα να σβήσω τη λάθος αναφορά πριν κάνω το assign σωστά. Ίσως παίζει κάτι ανάλογο και σε σένα.

Colargol
13-04-09, 20:08
Ίσως να έχει να κάνει με το assign (το forwarding όπως το λες). Όταν έκανα εγώ τις αρχικές ρυθμίσεις, είχα κουμπώσει τον υπολογιστή μου σε διάφορες θύρες του Thomson με αποτέλεσμα, όταν πήγαινα να κάνω assign, να έχω στη στήλη devices πολλαπλές αναφορές στο όνομα του υπολογιστή μου. Έπρεπε πρώτα να σβήσω τη λάθος αναφορά πριν κάνω το assign σωστά. Ίσως παίζει κάτι ανάλογο και σε σένα.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το είχα φτιάξει ήδη....!!! Και η λύση τελικώς ήταν πιο απλή απ' όσο φανταζόμουν...!
Όταν άλλαξα το cl-110 με το Thomson, ενώ έκανα όλες τις ρυθμίσεις στο Thomson, δεν άλλαξα την διεύθυνση από 192.168.1.1 σε 192.168.1.254 στα PAP2 & NSLU2... οπότε δεν το έβλεπαν...! Μόλις κατάλαβα την αβλεψία μου, δούλεψαν και τα δύο αμέσως...!

Εις γνώσιν και συμμόρφωσιν... ;)

koutsoumpinaki
17-04-09, 16:29
Δώσε και τα υπόλοιπα στατιστικά που σου δίνει το ρούτερ αν δεν σου κάνει κόπος μήπως καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη :)

Τι θα χρειαστείς ακριβώς;
Νικολέττα.

dpa2006
17-04-09, 19:30
καλησπερα και :welcome:,απο το web configurator του ρουτερ κανε click στα:Broadband Connection > DSL Connection click στο details.αντεγραψε τα δεδομενα απο εκει,ειδικα line attenuation(up & down) sn margin (up & down).

Mouse Potato
17-04-09, 19:35
Τι θα χρειαστείς ακριβώς;
Νικολέττα.

Πήγαινε στον web browser σου και πάτα dsldevice.lan (αν είναι ακόμα αυτό το gateway του v7. Λογικά δεν θα έχει αλλάξει) και μετά κάνε αυτό που λέει ο dpa2006 παρακάτω:


καλησπερα και :welcome:,απο το web configurator του ρουτερ κανε click στα:Broadband Connection > DSL Connection click στο details.αντεγραψε τα δεδομενα απο εκει,ειδικα line attenuation(up & down) sn margin (up & down).

koutsoumpinaki
17-04-09, 21:42
Link Information

Uptime: 1 day, 0:10:16

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 4.411

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,0 / 41,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 8,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 7 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 38.880

CRC Errors (Up/Down): 0 / 502

HEC Errors (Up/Down): 0 / 301


Ελπιζώ να εννοείται αυτά . Καλή ανάσταση .
Νικολέττα.

Mouse Potato
17-04-09, 22:40
@koutsoumpinaki Αυτά εννοούσαμε. Σίγουρα με τέτοια στατιστικά δεν δικαιολογούνται τα 100KB/s. Έπρεπε να κατεβάζεις τουλάχιστον με 400KB/s. Μια πρόχειρη ενέργεια είναι να δηλώσεις βλάβη αφού πλέον έχεις και τα στοιχεία

Spanos
17-04-09, 23:11
Δοκίμασε και με download manager

koutsoumpinaki
17-04-09, 23:13
Mouse Potato : Αν δηλώσω βλάβη, τι ακριβώς θα αναφέρω; Φοβάμαι μην μου κόψουν το τηλέφωνο ή το internet...Και μια γυναίκα χωρίς τηλέφωνο δεν ζει!:p

Spanos : Έχω δοκίμασει με flashget και orbit, τίποτα .

Μην τα παραλέω, τυχαίνει από rapidshare κάποιες μέρες τώρα να κατεβάζει με 330-400 kb/s και upload περίπου 100. Πάει καιρός από το reply με την τόσο χαμηλή ταχύτητα.
Πιστεύω και πάλι όμως ότι τα 4 mbps είναι πολύ λίγα.

Mouse Potato
17-04-09, 23:17
Mouse Potato : Αν δηλώσω βλάβη, τι ακριβώς θα αναφέρω; Φοβάμαι μην μου κόψουν το τηλέφωνο ή το internet...Και μια γυναίκα χωρίς τηλέφωνο δεν ζει!:p

Συγχρονίζεις στα 4+Mbps και έχεις γύρω στο 1 (100KB/s download speed). Το 1/4 της ταχύτητας που συγχρονίζεις.

Σίγουρα η κατάσταση της γραμμής σου είναι οριακή...

dpa2006
17-04-09, 23:24
δοκιμασες τη γραμμη σου με άλλο μοντεμ.καλο θα ηταν να γινει μια τετοια δοκιμη.απο εκει και περα ειναι παραξενο οτι εχεις σφαλματα μονο στο downstream τμημα της γραμμης σου.
δεν ξερω αν αυτο μπορει να σημαινει προβληματικη πορτα στο dslam σου,προβληματικο ή "γεματο" dslam.θα παρακαλουσα καποιος ειδικος αν μπορουσε να μας διαφωτισει.:worthy:

Spanos
17-04-09, 23:25
Μην τα παραλέω, τυχαίνει από rapidshare κάποιες μέρες τώρα να κατεβάζει με 330-400 kb/s και upload περίπου 100. Πάει καιρός από το reply με την τόσο χαμηλή ταχύτητα.
Πιστεύω και πάλι όμως ότι τα 4 mbps είναι πολύ λίγα.

Άρα εισαι μια χαρά με το attenuation που έχει η γραμμή σου.

koutsoumpinaki
18-04-09, 00:18
Spanos : Δε νομίζω να το λες μια χαρά αυτό, προς Θεού ( χωρίς παρεξήγηση ) αλλά να πληρώνεις 12-24 και να πιάνεις 4, το λες κοροϊδία αν όχι ατυχία.

dpa2006 : Δοκίμασα και με το παλιό της tellas που είχα, τα ίδια . Στις αρχές όταν πρωτοενεργοποίηθηκε η γραμμή της forthnet μετά τη μεταφόρα, κάποιος τεχνικός τους από το τηλέφωνο με συμβούλευσε να φωνάξω κάποιον της forthnet γιατί το σπίτι έχει μία τηλεφωνική πρίζα (άσπρη που γράφει ΟΤΕ) και υπάρχει πρόβλημα με τους πυκνωτές . Αυτό γιατί απλά...δεν συνδεόμουν. Όταν με το καλό συνδέθηκε, δεν σκέφτηκα καν το ενδεχόμενο να μπω στη διαδικασία να έρθει τεχνικός γιατί...το θεώρησα λιγάκι "κουλό".

Mouse Potato : Όταν λες οριακή;:whistle:


Νικολέττα.

Mouse Potato
18-04-09, 00:23
Mouse Potato : Όταν λες οριακή;:whistle:

Οριακότατη. :p

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα απ' την δική σου πλευρά (καλωδίωση σπιτιού κλπ) τότε μην περιμένεις πολλά περισσότερα απ' τα 4Mbps. Το θέμα είναι να τα πιάνεις κι αυτά 24/24 365/365. Με το καλό λοιπόν :)

dpa2006
18-04-09, 11:08
Spanos : Δε νομίζω να το λες μια χαρά αυτό, προς Θεού ( χωρίς παρεξήγηση ) αλλά να πληρώνεις 12-24 και να πιάνεις 4, το λες κοροϊδία αν όχι ατυχία.

dpa2006 : Δοκίμασα και με το παλιό της tellas που είχα, τα ίδια . Στις αρχές όταν πρωτοενεργοποίηθηκε η γραμμή της forthnet μετά τη μεταφόρα, κάποιος τεχνικός τους από το τηλέφωνο με συμβούλευσε να φωνάξω κάποιον της forthnet γιατί το σπίτι έχει μία τηλεφωνική πρίζα (άσπρη που γράφει ΟΤΕ) και υπάρχει πρόβλημα με τους πυκνωτές . Αυτό γιατί απλά...δεν συνδεόμουν. Όταν με το καλό συνδέθηκε, δεν σκέφτηκα καν το ενδεχόμενο να μπω στη διαδικασία να έρθει τεχνικός γιατί...το θεώρησα λιγάκι "κουλό".

Mouse Potato : Όταν λες οριακή;:whistle:


Νικολέττα.

πιθανον να μην μπορει να σηκωσει παραπανω η γραμμη σου :hmm:
αφου το εχεις δει ηδη με τεχνικο δεν νομιζω οτι χωραει περισσοτερη συζητηση.:hmm:
αν πιανεις καλα την ονομαστικη (π.χ. 4Mbps και κατεβαζεις με περιπου 400-450 KB/sec )εισαι μια χαρα.:)
εχω δει ονομαστικες 4 και 8 που κατεβαζουν με 20-50 KB/sec-και πιο κατω...:)
Καλη Ανασταση,Καλο Πασχα σε ολους.:)

geokas1978
02-05-09, 09:10
Παιδια πως μπορω να αλλαξω τον κωδικο στο ασιρματο θελω να βαλω κατι πιο ευκολο
εχω το Thomson TG585 v7

dpa2006
02-05-09, 13:03
:welcome:
για δες εδω:
How To: Εγκατάσταση και ρυθμίσεις Wireless network σε Alcatel 585 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37116)
ακολουθησε τις οδηγιες και βαλε δικο σου κωδικο.αν χρειαστει να κανεις hard reset να θυμασαι οτι επανερχονται οι εργοστασιακες ρυθμισεις οποτε κρατησε ενα user.ini backup.

geokas1978
02-05-09, 17:12
ευχαριστω :clap::clap:

Spyros29
04-05-09, 10:31
ΤΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ?????


Ύστερα από αναμονή αρκετών μηνών, έφτασε το How-to για το νέο ρούτερ της thomson(a.k.a speedtouch), το 585v7.

To 585v7 βρίσκεται στην κατοχή μου, το τελευταίο διάστημα(3 μήνες), και μετά από εξαντλητικά τέστ (torrents, rapidshare, 4 διαφορετικοί υπολογιστές ταυτόχρονα), κατέληξα σε ορισμένα συμπεράσματα (και συναισθήματα) τα οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

Για άλλη μια φορά, η thomson ταράζει τα νερά στη μεγάλη δεξαμενή των adsl δρομολογητών.
Αυτή τη φορά, η εταιρεία "κατεβαίνει" στα πλατό με ένα καινούργιο κομψοτέχνημα , σε γκρί και άσπρο χρώμα.

Το ρούτερ είναι διαθέσιμο από τα καταστήματα OTESHOP, για adsl pstn και adsl isdn γραμμές αντίστοιχα. Το 585 της παρουσίασης, αγοράστηκε από τον kanenas3 του φόρουμ, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ.

Σκίζοντας τη συσκευασία, ανοίγουμε το κουτί του πολυπόθητου ρούτερ. Διακρίνουμε μέσα:

1) το ρούτερ φυσικά(αυτό μας έλειπε να έλειπε!)
2) το τροφοδοτικό του
3) ένα καλώδιο RJ-45 (a.k.a ethernet)
4) ένα καλώδιο τηλεφώνου RJ-11
5) βιβλιαράκι οδηγιών
6) cd εγκατάστασης

Το δικό μου 585 ήρθε από το εξωτερικό και περιείχε 2 φίλτρα adsl για το αγγλικό τηλεφωνικό δίκτυο. Λογικά τα oteshop θα έχουν προσθέσει τα ανάλογα φίλτρα για το δικό μας τηλεφωνικό δίκτο.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν, διακρίνουμε 4 ethernet θύρες, θύρα για την είσοδο της adsl γραμμής, θύρα τροφοδοσίας, κουμπί on/off και κουμπί reset(αρκετά χρήσιμο). Μπροστά από τα λαμπάκια του 585, διακρίνουμε ένα ακόμη κουμπί για ΆΜΕΣΗ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του ασύρματου δικτύου μας.

45010

45011

45012

Να τονίσουμε στο σημείο αυτό ότι το ρούτερ είναι πολύ όμορφο και διαφορετικό από όσα μας έχει συνηθίσει η thomson-speedtouch τα τελευταία 4-5 χρόνια. Αν μη τι άλλο, αυτή η αλλαγή είναι ευχάριστη.

Περνώντας στο hardware, οι μέγιστες επιτρεπόμενες ταυτόχρονες συνδέσεις που υποστηρίζει είναι 2048(όπως και τα προηγούμενα μοντέλα) και η μνήμη του μηχανήματος βρίσκεται κοντά στα 7 ΜΒ.

45013

45014

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός της έλλειψης θύρας USB. Πράγματι, η θύρα USB δεν ανήκει στον κόσμο των δικτύων Η/Υ και θα πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου.

Μετά τη σύνδεση του Η/Υ με τον εν λόγω ρούτερ, δίνουμε 192.168.1.254 και η συσκευή μας φέρνει στο καινούργιο(σχεδόν) web interface της.

45016

Στο μενού Thosmon Gateway, πατάμε κατευθείαν Set-Up και ξεκινάμε τη μορφοποίηση του δρομολογητή μας.

Στηβ πρώτη οθόνη επιλέγουμε το 585 αν θα παίζει το ρόλο της γέφυρας μεταξύ του internet και του υπολογιστή μας Ή αν θα δρομολογεί τα πακέτα του Η/Υ μας, κρυμμένα πίσω από το NAT.

Bridge: το 585 συμπεριφέρεται ως ένα modem, και ο Η/Υ έχει για διεύθυνση τη διεύθυνση IP που μας παρέχει ο ISP. Καλό είναι να αποφεύγεται εκτός από τις περιπτώσεις που θέλουμε να στήσουμε έναν web server ή κάτι αντίστοιχο με server.

Routed: η πλειονότητα των χρηστών, θα πρέπει να διαλέξει αυτήν την επιλογή, μιας και μας δίνει επιπλέον προστασία στις επιθέσεις που θα δεχτεί ο υπολογιστής μας κατά την παρουσία του στο internet.

Στην επόμενη καρτέλα, επιλέγουμε VPI/VCI 8.35 (για Ελλάδα), και PPPoE αν διαθέτουμε γραμμή 4Mbps και άνω. Διαφορετικά επιλέγουμε PPPoA.

Στην επόμενη καρτέλα, γράφουμε τους κωδικούς μας με τους οποίους μας έχει προμηθεύσει ο πάροχος του internet, ΠΡΟΣΕΧΩΝΤΑΣ να προσθέσουμε το @otenet.gr στο login μας, ή αντίστοιχα το @forthnet.gr, @hol.gr κλπ.

45015

45017

Στην επόμενη καρτέλα, δίνουμε το login και passwd μας, για την είσοδο μας στο ρούτερ.Με το κουμπί next, το 585, μας φέρνει σε μια ολοκληρωμένη εικόνα της διαμόρφωσης του, και το μόνο που απομένει είναι το κουμπί finish για την επανεκκίνηση του ρούτερ και ταυτόχρονη αποθήκευση στη μνήμη του, των αλλαγών που έχουμε πραγματοποιήσει.

Όσον αφορά το firmware update( :)) θα ήθελα να μη γράψω λεπτομέρειες μιας και το φόρουμ είναι γεμάτο με σελίδες που αφορούν αντίστοιχα..... πειράματα! Αν έχετε την έκδοση 7.4.3.2 (φαίνεται στην αρχική σελίδα του web interface), μείνετε με αυτήν και μην πειραματίζεστε με τα firmwares. Συγκεκριμένα η 7.4.3.2 έκδοση, έχει αφήσει το ρούτερ μου χωρίς (άσκοπη) επανεκκίνηση για 22 ημέρες(ο ρούτερ είναι συνδεδεμένος σε UPS). Αν αποφασίσετε να αναβαθμίσετε το 585, μην ξεχάσετε να αποθηκεύσετε τα αρχεία στον root φάκελο(στο C:\), και να είστε απόλυτα σίγουροι για τις κινήσεις που θα ακολουθήσετε.

Στη συνέχεια θα δούμε τα επιμέρους στοιχεία του web interface του ρούτερ(ασύρματο κομμάτι, καρτέλα adsl, firewall κλπ).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μετά το πρώτο setup του ρούτερ, μεταβείτε στο μενού Thomson Gateway, υπομενού Configuration για να πραγματοποιήσουμε κάποιες αλλαγές. Συγκεκριμένα φτιάξτε τις ρυθμίσεις σύμφωνα με την παρακάτω φωτογραφία και φέρτε την επιλογή web Browsing Interception στην κατάσταση Disabled! (μη ρωτάτε γιατί). Ακόμα κάντε τικ στο Summer Time, και επιλέξτε το ntp.ntua.gr για να γίνετε αυτόματα η ρύθμιση της ώρας από το Ε.Μ.Π.

45020

Στατιστικά γραμμής:
Μεγάλη είναι η αγωνία για να μάθουμε με ποιον τρόπο έχει αναγνωρίσει ο ρούτερ τη γραμμή μας και ποια νέα στατιστικά έχει παρουσιάσει.
Επιλέγουμε μενού Broadband Connection και κατόπιν DSL Connection για να δούμε τη σύνδεση του 585 με το DSLAM του παρόχου (ταχύτητα σύνδεσης, Noise, SNR, errors) ή το μενού Internet για να δούμε στοιχεία της σύνδεσής μας όπως username, IP address, DNS και χρόνο που έχουμε τη συγκρεκριμένη IP.

45021

45019

(τα υπόλοιπα σε λίγες ώρες) :)

dagoung
07-05-09, 15:26
Εχω και εγω το συγκεκριμενο modem-router αλλα ενω εχω σεταρει το DDNS δεν μπορω να τον κανω ping απο πουθενα εκτος local δικτυου. H ip ανανεωνεται κανονικα μεσα στο dnsalias account που εχω δημιουργησει. Εχω απενεργοποιησει και το firewall στο router και στο pc και παλι δεν κανει reply στο ping ουτε με την ip ουτε με το dns name.
Εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να ανοιξω στο TG585 το echo request ωστε να κανει reply στο ping και οχι timeout?

ευχαριστω

Υ.Γ. οκ το βρηκα μεσα στο site απο αυτο το post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215967 απλα αν καποιος ξερει πως γινεται απο web interface και οχι μονο απο telnet θα βοηθουσε. παντως μου δουλεψε

dpa2006
07-05-09, 17:48
Εχω και εγω το συγκεκριμενο modem-router αλλα ενω εχω σεταρει το DDNS δεν μπορω να τον κανω ping απο πουθενα εκτος local δικτυου. H ip ανανεωνεται κανονικα μεσα στο dnsalias account που εχω δημιουργησει. Εχω απενεργοποιησει και το firewall στο router και στο pc και παλι δεν κανει reply στο ping ουτε με την ip ουτε με το dns name.
Εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να ανοιξω στο TG585 το echo request ωστε να κανει reply στο ping και οχι timeout?

ευχαριστω

Υ.Γ. οκ το βρηκα μεσα στο site απο αυτο το post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215967 απλα αν καποιος ξερει πως γινεται απο web interface και οχι μονο απο telnet θα βοηθουσε. παντως μου δουλεψε

δεν νομιζω οτι γινεται μεσα απο Web Interface.:hmm:
Παλαιοτερα περισσοτερες επιλογες στο web interface(οπως στα περισσοτερα ρουτερ) ειχες στα Business Router της Thomson.πρεπει να προσφερεται ακομη (με καθε επιφυξη) αλλα μονο σε αυτα

alexpen
14-05-09, 21:34
Ρε παιδια....
εχω το εν λογω ρουτερ και τρωει χοντρο σκαλωμα...ενω κανω assign το uTorrent σε μια συγκεκριμενη συσκευη του τοπικου δικτυου (στο pc μου...),και κανει port frwarding κανονικα καθε φορα που ανοιγω το uTorrent το βλεπω οτι δεν forwardarεται....μπαινω στις ρυθμισεις του ρουτερ μου, και διαπιστωνω οτι απο μονο του, εχει κανει assign το uTorrent σε αλλη συσκευη του τοπικου μου δικτυου...Καμμια λυση?

smlakis
25-05-09, 22:05
εχω ενα προβλημα ενω βαζω 192,168,1,254 μου ζιταει κωδικο βαζω admin admin αλλα δεν γινετε τηποτα
αμα κανω reset θα το διορθοσω το προβλημα?

Mouse Potato
25-05-09, 22:08
εχω ενα προβλημα ενω βαζω 192,168,1,254 μου ζιταει κωδικο βαζω admin admin αλλα δεν γινετε τηποτα
αμα κανω reset θα το διορθοσω το προβλημα?

Δοκίμασε Username: Administrator και pass: <κενό>

man with no name
25-05-09, 22:09
εχω ενα προβλημα ενω βαζω 192,168,1,254 μου ζιταει κωδικο βαζω admin admin αλλα δεν γινετε τηποτα
αμα κανω reset θα το διορθοσω το προβλημα?

Βάζεις username:Αdmin και password:κενό.

smlakis
25-05-09, 22:47
δεν γινετε τηποτα
με reset εχω καμια ελπιδα
και μου βγαζει αυτο το μηνημα

HTTP/1.0 401 Authorization Required

........Auto merged post: smlakis πρόσθεσε 1 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το ρεσετ γινετε πατοντασ την τριπουλα επανιλιμενα ?

........Auto merged post: smlakis πρόσθεσε 22 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εκανα reset στο ρουτερ και μπικα στην σελιδα του με την μια χωρεισ να ζειταει τηποτε
αυτο ειναι καλο?
(ζητω συγνομη για την ορθογραφια μου)

........Auto merged post: smlakis πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εκανα reset στο ρουτερ και μπικα στην σελιδα του με την μια χωρεισ να ζειταει τηποτε
αυτο ειναι καλο?
(ζητω συγνομη για την ορθογραφια μου)

dpa2006
26-05-09, 13:23
καλο ειναι,αλλα θα πρεπει να βαλεις εναν κωδικο -με λατινικους χαρακτηρες- και να τον σημειωσει καπου να μην τον ξεχασεις.
πηγαινε toolbox>user managment κανε κλικ στο change my password,θα σου ζητησει να γραψεις (2 φορες αν δεν κανω λαθος :hmm:) ενα νεο password.μετα οταν γραφεις 192.168.1.254 στον browser θα βαζεις Administrator και το password που εδωσες για να κανεις ρυθμισεις.

GoofyX
26-05-09, 18:00
Έχω αλλάξει την IP του router σε 192.168.1.1. Με το ethernet όλα οκ. Με το ασύρματο όμως, ο φορητός παίρνει ως default gateway το 192.168.1.254. Μπορώ να το αλλάξω αυτό ή θα πρέπει να το γυρίσω στο default 192.168.1.254;

dpa2006
27-05-09, 14:58
νομιζω πως γινεται :hmm:,δεν ξερω βεβαια αν χρειαζεται?:hmm:
απο το CLI Reference Guide TG585 v7 R8.2.1 (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064)
σελ 165:

dhcp server pool config gateway = <ip-address>
save all

treli@ris
02-06-09, 16:40
Ετυχε να πιασω το router με το χερι και ζεματαει. Πηρα το απλο θερμομετρο και μετα απο 1 λεπτο ειδα να τερματιζει στους 42 οC :shock: Βεβαια αν ειχε περιθωριο θα πηγαινε και παραπανω :p

crypter
02-06-09, 17:18
Ετυχε να πιασω το router με το χερι και ζεματαει. Πηρα το απλο θερμομετρο και μετα απο 1 λεπτο ειδα να τερματιζει στους 42 οC :shock: Βεβαια αν ειχε περιθωριο θα πηγαινε και παραπανω :p

Δεν ειναι και πολλοι οι 42 βαθμοι. Τα μηχανηματα αντεχουν και σε υψηλοτερες θερμοκρασιες.

Mouse Potato
02-06-09, 17:23
@crypter μην ξεχνάς πως το θερμόμετρο πάει μέχρι 42 βαθμούς κελσίου. Επειδή υπήρχαν κάποια νήματα περι ψύξης με ανεμιστήρια κλπ, είχα μπει κι εγώ σ' αυτό το τρυπάκι. Αλλά κανείς δεν μπόρεσε να μου απαντήσει γιατί ο κατασκευαστής δεν έχει βάλει κάποιο σύστημα ψύξης;

Αυτό εμένα μου λέει πως δεν είναι αναγκαίο. Ας το να ψηθεί. Φαίνεται πως οι ανοχές του είναι κατα πολύ μεγαλύτερες...

treli@ris
02-06-09, 17:45
Αν βρω μεγαλυτερης κλιμακας θερμομετρο (το δανειζομαι απο τη σχολη :p) θα κανω ξανα το πειραμα

Mouse Potato
02-06-09, 17:47
Αν βρω μεγαλυτερης κλιμακας θερμομετρο (το δανειζομαι απο τη σχολη :p) θα κανω ξανα το πειραμα

Κι όλα αυτά για ένα router; :rolleyes:

treli@ris
02-06-09, 17:55
Κι όλα αυτά για ένα router; :rolleyes:

Πειραματα :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.