PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

tombras
04-06-09, 20:16
γεια σας. μεταξυ thomson και siemens sl2-141 πιο θα διαλεγατε ; εχω forthnet double play και εχω δοκιμασει το siemens ειναι καλο και συγχρονιζει αριστα παρολο που εχω noise margin 4-5

dpa2006
04-06-09, 20:44
σαν πιστοι φιλοι της thomson TG585v7 :)
αν το ρουτερ σου συγχρονιζει καλα,δεν εχεις αποσυνδεσεις,προβληματα dowloading,surfing ή κατι αλλο μην βιαστεις να το αντικαταστησεις.
αν παλι εχεις αποφασισει να πας σε ασυρματο προσωπικη μου επιλογη θα ηταν το TG585v7
και τα Siemens ειναι πολυ καλα και αν δεν κανω λαθος φορανε της ιδιας εταιριας chipset (Broadcom) με τα THOMSON.

tombras
07-06-09, 12:43
ευχαριστω

dpa2006
07-06-09, 22:05
παρακαλω :)

Makinen
23-06-09, 03:34
Η συνέχεια τελικά από το tutorial αυτό δεν ήρθε ποτέ;:sorry:

treli@ris
23-06-09, 15:30
Τι παραπανω χρειαζεσαι ?

Makinen
23-06-09, 15:39
Δεν ξέρω, απλά να έκανε ένα συνολικό tutorial όπως όμορφα ξεκίνησε ώστε να ρυθμίσουμε όλες τις λεπτομέρειες και να το αξιοποιούμε στο maximum το σούπερ ρουτεράκι αυτό! Έχω κι ένα πρόβλημα ενώ έχω κάνει port forward δεν καταφέρνω να κάνω ένα host να λειτουργήσει στο rFactor, δεν βλέπουν το session μου:sorry: Τι μπορεί να φταίει αφού τα ports είναι κανονικά ανοικτά και δοκιμασμένα με το port checker ότι είναι ανοικτά;
Υ.Γ. Ορκιζόμουν πιστός στη Zyxel, αλλά 2 μέρες που το χω αυτό είναι απλά αλλού! Αλλαξοπίστησα :respekt:

Makinen
24-06-09, 14:45
Τελικά επειδή πολλά διαβάζω με προβλήματα για καινούρια firmwares, ποιο είναι το καλύτερο; Εμένα έχει το 7.4.2.7 και δεν έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα εκτός από το ότι ενώ έχω ανοίξει τα σωστά ports δεν μπορούν να δουν το session που δημιουργώ στο rFactor... Θα λυθεί αυτό με άλλο firmware; Αξίζει τον κόπο;

dpa2006
24-06-09, 16:14
αν δεν εχεις καποιο προβλημα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να αναβαθμισεις το firmware.:what:
ισως να μην δεις καμμια διαφορα.:hmm:

astronaut
26-06-09, 19:46
Εμένα μου κάηκε πάντως 2 μήνες μετά την αγορά και δυστυχώς δεν είχα κρατήσει την απόδειξη αγοράς. Παρόλα αυτά σε γενικές γραμμές δεν θα το χαρακτήριζα κορυφαίο και ειδικά στο θέμα του multimedia streaming στο PS3 ομολογώ ότι είχα πολλά κολλήματα και disconnects που τώρα με το Netgeαr δεν έχω.

dpa2006
26-06-09, 22:43
η καλη συμπεριφορα στη γραμμη οφειλεται οχι μονο στο chipset του router αλλα και στη συνεργασια του με το dslam.αν το netgear συνεργαζεται καλυτερα δεν υπαρχει προβλημα :oneup:
ειναι καλα ρουτερ.
καλο θα ειναι να κραταμε την αποδειξη αγορας μεχρι να ληξει η εγγυηση.
σε μενα ειχε συμβει κατι αναλογο με το 585v6-κολλησε ο bootloader και δεν ξεκολλησε ποτε,μου το αντικατεστησαν με το philips του προφιλ μου.το 530v6 ειναι σταθεροτατο και δεν εχει παρουσιασει προβλημα.

mosaic
28-06-09, 18:25
Καλησπέρα σας είμαι κ εγώ κάτοχος του TG585 v7, Software Release: 8.2.1.5
Και αυτό που δεν καταφέρνω είναι που δεν μπορώ να συνδεθώ ασύρματα
το laptop έχει LAN-Express IEEE 802.11 PCI Adapter έχει και μια λυχνία όταν είναι σε λειτουργία όπου ανάβει,
επίσης στο ρουτερ ανάβουν και τα φωτάκια broandband/wireless/ ……… αλλά το icon (ασύρματη σύνδεση δικτύου) έχει το κόκκινο Χ . . . . . . . γιατί αυτό; Τι μπορεί να μην κάνω σωστά… ;

όποτε το κλικάρω λέει ότι δεν βρίσκει δίκτυο :what:


ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια

ipo
28-06-09, 18:59
Δες στο web interface στα wireless settings μήπως έχεις βάλει να μην δημοσιοποιείται το SSID ("SSID broadcast"). Αυτό είναι το όνομα του δικτύου που δημιουργεί το 585.

Επίσης σιγουρέψου ότι είναι ανοικτή η κάρτα wireless του laptop σου. Δεν είναι απίθανο το λαμπάκι που βλέπεις αναμμένο να αφορά στο bluetooth και όχι στο wireless. Συνήθως έχουν κάποιο κουμπί ή συνδυασμό πλήκτρων τα laptop που ενεργοποιούν/απενεργοποιούν της wireless λειτουργία.

mosaic
28-06-09, 22:30
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ ipo! :oneup:
Με βοήθησε που μου είπες να κοιτάξω web interface στα wireless settings τσέκαρα και για το SSID ("SSID broadcast") και ήταν οκ!
Τελικά αυτό που έφταιγε ήταν το Security Mode: το WPA PSK όπου το PSK είναι το καλύτερο για προστασία αλλά χρειάζεται αναβάθμιση εδώ :

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=2726f32f-d52b-4f84-ace8-f7fc20195769 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=2726f32f-d52b-4f84-ace8-f7fc20195769)
εχμ και εγώ δυστυχώς δε μπορώ......

Και έτσι μ αναγκάζει να πάω στο WEP (hex) είναι χαμηλό μέτρο ασφαλειας αλλά με το που κλίκαρα το WEP μπήκε στο net….

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 23 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι με Ethernet μπαίνει στα 100.0 Mbit/δευτ
και με Wireless στα 11.0 Mbit/δευτ
γιατί έτσι αυτή η διαφορά;

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και τέλος αφού είμαι αναγκαστικά με Security Mode: WEP (hex)
Τι άλλα μέτρα ασφαλειας μπορώ να πάρω, όπως και να κλειδώσω το wireless

ipo
28-06-09, 22:37
επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι με Ethernet μπαίνει στα 100.0 Mbit/δευτ
και με Wireless στα 11.0 Mbit/δευτ
γιατί έτσι αυτή η διαφορά;

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και τέλος αφού είμαι αναγκαστικά με Security Mode: WEP (hex)
Τι άλλα μέτρα ασφαλειας μπορώ να πάρω, όπως και να κλειδώσω το wireless
Σε κλειδώνει στα 100Mbps διότι αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει το router σου σε ενσύρματη σύνδεση ανάμεσα σε υπολογιστή και router. Αυτή η ταχύτητα δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα που συνδέεται το router σου στο internet. Στα 11Mbps συνδέεσαι ασύρματα είτε διότι έχεις ρυθμίσει το access point (router) ή την κάρτα του laptop να δουλεύει σε b mode ή επειδή δεν έχεις καλό σήμα. Αν πλησιάσεις λίγο στο router ίσως βελτιωθεί και φτάσεις το μέγιστο που είναι τα 54Mbps.

Για περισσότερη ασφάλεια μπορείς:
α) Να προσθέσεις το αρχείο που ανέφερες παραπάνω και να χρησιμοποιήσεις wpa2 με δύσκολο key
β) Να πας στην access list και να βάλεις τη mac address της ασύρματης κάρτα δικτύου, ως μοναδική επιτρεπόμενη ασύρματη κάρτα. Ίσως χρειαστεί να βάλεις τη mac address και της ενσύρματης κάρτας δικτύου, αν είναι κοινός ο πίνακας.
γ) Να κλείσεις την πρόσβαση (μάλλον είναι κλειστή σαν προρύθμιση) από το internet προς το web interface του router.
δ) Ομοίως και για την πρόσβασης από wireless client, ώστε η ρύθμιση να γίνεται μόνο ενσύρματα
ε) Να βάλεις πιο δύσκολο admin password στο web interface του router, αν δεν μπορείς να κάνεις το δ.
στ) Να πας στο ssid broadcast και να το απενεργοποιήσεις. Έτσι θα το βλέπει μόνο το laptop σου που το έχει αποθηκεύσει ήδη. Αν χρειαστεί να αλλάξεις ρυθμίσεις, καλό θα είναι να επαναφέρεις προσωρινά το ssid broadcast ώστε να βλέπεις το δίκτυο. Έτσι με τα απλά προγράμματα των windows, δε θα είναι ορατό το δίκτυό σου σε άλλους (αν είναι λίγο σχετικοί θα το βλέπουν έτσι κι αλλιώς).

mosaic
28-06-09, 23:17
Σ’ ευχαριστώ ξανά πάρα πολύ ipo κατατοπιστικότατος όπως και για την άμεση ανταπόκριση σου! :up:


:D

treli@ris
02-07-09, 21:07
pws mporw na to kanw access point?

Ενεργοποιησε το Wirelless -> Interface Enabled : YES

Γραφε ελληνικα ;)

kagelar
03-07-09, 07:48
Καλημέρα,

Πριν λίγες μέρες ολοκληρώθηκε η μεταφορά της γραμμής από τον ΟΤΕ με ISP HOL στη Forthnet με Forthnet adsl Economy,οπότε μου έδωσαν και το TG585 v7. Παρεμπιπτόντως έπεσα σε ένα ρεσιτάλ βλακείας ανάμεσα σε forthnet και OTE αφού έκανα την αίτηση τον Μάρτιο....Πριν σε τορρεντς με το fritz της HOL και σύνδεση 2mbit είχα σταθερά 200ΚΒ/sec download ενώ τώρα μέγιστο 150ΚΒ/sec στα ίδια τορρεντς το SNR έχει πέσει κατά 6-7 μονάδες και το attenuation ανέβηκε κατά 2-3. Τα Pings σε online gaming έχουν φτάσει τα ουράνια...από 80ms στα 180...Παραθέτω τα στοιχεία από το 585.

Firmware 7.4.2.7
Link Information

Uptime: 0 days, 7:00:17
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 10.285
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,5 / 29,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 2 / 43.220
CRC Errors (Up/Down): 2 / 192
HEC Errors (Up/Down): 2.159 / 163.


Ερωτήσεις.

Είναι γενικότερα καλύτερα να πάω σε άλλο firmware, αν ναι ποιο? Να πάω σε 7.4.3.2 ή σε κάποιο από 8.χ?
Πειράζει που δεν έχω βάλει ADSL splitter over pstn και έχω συνδέσει απευθείας το router στην πρίζα?(Νομίζω πως όχι)Θα παρατηρήσω κάποια διαφορά αν το κάνω?
Το DMT με ποια firmware παίζει γιατί με αυτό που έχω τώρα δεν...
Μπορώ με το DMT να βελτιώσω SNR? Θα δω διαφορά στην πράξη? (just for record κάποτε με USR 9106 είχα SNR 30/18 up/down και attenuation 15/15 στο ίδιο σπίτι με τώρα)
To 9106 το έχω ακόμη συνδεδεμένο πάνω στο pc...δλδ πάει pc->9106->thomson->πρίζα. αυτό το έκανα γιατί το fritz που είχα είχε μόνο μια port και δεν είχε wifi και μου έμεινε συνήθεια...να το βγάλω?QoS και port forwarding είναι όλα κανονικά
Πριν στον ΟΤΕ ήξερα που είναι το dslam μου τώρα πως μπορώ να το βρω?
Αν πάρω τηλ στην forthnet και τους πω για χαμηλά SNR Και υψηλά attenuation θα κάνουν τίποτα ή θα ιδρώσει το αυτί τους...?Γιατί μερικές φορές είναι πιθανό να έχω και corrupted download και από σοβαρό server...π.χ το open office που κατέβασα πριν λίγο

dpa2006
03-07-09, 14:14
ενα Linux με τι ταχυτητα το κατεβαζεις το κατεβαζεις?
ubuntu (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download)
δοκιμασε και ενα Sabayon (http://www.sabayon.org/mirrors) με torrent και ftp
-αν δεν εχεις disconnect (ή/και άλλα προβληματα) δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις firmware
-το SNR δεν αλλαζει στα v7 firmware (και πλεον),για να παιξεις με SNR και DMT πρεπει να πας σε συγκεκριμενες εκδοσεις firmware του v6,αν δεν κανω λαθος.
αν θα ιδρωσει το αυτι της forthnet δεν μπορω να το ξερω.διεκδικησε τα δικαιωματα σου και γνωριζε τις υποχρεωσεις σου.διαβασε το συμβολαιο που υπογραψες καλα.
φιλος σε forthnet συγχρονιζει ~4000 kbps(downstream) και κατεβαζει με 40-80 KB/sec...:(

IpQos σε 585 ξανά (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176225)
How To: VoIP και QoS στο Alcatel 510v4/530 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31094) (ας ειναι λιγο παλιο)

περισσοτερα λινκ και εδω:
Απάντηση: SPEEDTOUCH 585V7 ΑΠΟΡΙΕΣ! help! (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2618045&postcount=16)
επισης:
στα application notes της THOMSON (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161&seg=3)

Εχεις ποσταρει εδω ? :hmm:
DMT γραφήματα ADSL συχνοτήτων (συζήτηση / σχολιασμός / επεξηγήσεις) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2905928)
αν οχι κανε ενα ποστ για την κατασταση σου,ο insomniac ειναι ο πλεον ειδικος.

dagoung
03-07-09, 16:46
Φιλε kagelar,

Εγω εχω Tellas και οταν εμπλεξα με αυτα επεσα σε καποιον τεχνικο που γνωριζε καποια πραγματα και μου εξηγησε. Οταν λοιπον του ζητησα μεγαλυτερη ταχυτητα απο τα 10 που επιανα μου ειπε να κοιταξω το SN Margin Down [dB], εκει λοιπον ειχα 9,5 και μου ειπε οτι αν αυξησει την ταχυτητα θα μειωθει το SN Margin με αποτελεσμα να εχω αρκετες διακοπες στη συνδεση. Μου προτεινε να μην το κανουμε γιατι ετσι θα ειχα προβλημα στα online παιχνιδια και θα πεταγε συνεχεια εξω ( τα torrent απλα θα σταματαγαν και θα ξεκιναγαν και αν ειχες Dynamic IP θα επρεπε να ξανακανεις login στο torrent site) και για αυτον δεν πρεπει αυτη η ταχυτητα να κατεβαινει κατω απο 9. Αρα πιστευω οτι πρεπει να επικοινωνησεις με Forthnet και να τους ζητησεις να σου κατεβασουν την ταχυτητα προκειμενου να εχεις πιο δυνατο σημα και αρα και σταθερη ταχυτητα (το γρηγορο δεν ειναι παντα και το καλυτερο αν δεν ειναι σταθερο ;)). Τωρα σχετικα με το αν μπορεις να το πειραξεις εσυ ο ιδιος, αυτο δεν γινεται (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει), αυτο μονο οι εταιρειες μπορουν να το αλλαξουν.

Αυτο που λες "(just for record κάποτε με USR 9106 είχα SNR 30/18 up/down και attenuation 15/15 στο ίδιο σπίτι με τώρα)" ισχυε με την ιδια εταιρεια και την ιδια ταχυτητα? Γιατι αν ειχες χαμηλοτερη ταχυτητα τοτε ναι ειναι εφικτο και με αυτα που εχεις τωρα αρκει να σου κατεβασουν την ταχυτητα για ναεχεις τετοιες τιμες.


Πειράζει που δεν έχω βάλει ADSL splitter over pstn και έχω συνδέσει απευθείας το router στην πρίζα?(Νομίζω πως όχι)Θα παρατηρήσω κάποια διαφορά αν το κάνω?
Πιστευω οτι πειραζει, σε ενος φιλου το σπιτι που η συνδεσμολογια ηταν PSTN, οταν χτυπαγε το τηλεφωνο ή το σηκωνε για να κανει κληση του εκοβε το internet, αυτο λυθηκε βαζοντας φιλτρο σε μια τηλεφωνικη συσκευη που ειχε ξεχασει. Αρα ναι πρεπει να βαλεις το splitter καθως και φιλτρο σε καθε τηλεφωνικη σου συσκευη.

Just for info, το οτι εσυ δεν αλλαξες σπιτι αλλα αλλαξες παροχο δεν σημαινει οτι παιρνεις απο το ιδιο DSLAM, Εγω για παραδειγμα ημουν ΟΤΕ και το DSLAM ηταν στην αλλη γωνια, ενω οταν πηγα σε ΟΝ και αργοτερα σε TELLAS με συνδεσαν με DSLAM που ειναι στα 3 χιλιομετρα. Ολα αυτα ειναι προπαγανδα του ΟΤΕ ο οποιος χειριζεται τα τηλεφωνικα καλωδια ανεξαρτητου παροχου και ας λενε ιδιοκτητο δικτυο (μονο στα κεντρικα εχουν ιδιοκτητο εξοπλισμο και τα καλωδια ειναι ευθυνη του ΟΤΕ για συντηρηση αλλα και για συνδεση για αυτο και αργουν τοσο πολυ οι συνδεσεις οταν κανουμε σε παροχο εκτος του ΟΤΕ, τους καθυστερουν επιτηδες).

Οποτε μια σουμα:
Υψηλη ταχυτητα = χαμηλοτερο SN Margin
Χαμηλη ταχυτητα = υψηλοτερο SN Margin
υψηλο Line Attenuation = μεγαλο θορυβο στη γραμμη που σημαινει ειτε μεγαλη αποσταση απο το dslam ειτε χαλια κατασταση χαλκου της γραμμης σου.

Στη δικη σου περιπτωση λοιπον πρεπει να θυσιασεις ταχυτητα για χαρη της σταθεροτητας μιας και το SN Margin σου ειναι αρκετα χαμηλο. ακομα και αν αλλαξεις modem δεν πιστευω οτι θα κερδισεις κατι αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις και με κανενος φιλου σου. Splitter οπωσδηποτε αν εχεις συνδεδεμενα τηλεφωνα σε αλλες μπριζες του σπιτιου και φυσικα και τα αναλογα φιλτρα για οσες συσκευες εχεις συνδεδεμενες. Αυτο που λενε οτι δεν χρειαζεσαι splitter και μπορεις να συνδεσεις κατευθειαν το modem σε μια PSTN γραμμη ισχυει αν ο παροχος σου σου δινει voip υπηρεσιες οποτε συνδεεις το τηλεφωνο σου πανω σε ειδικο μπριζακι στο modem και οχι πανω σε μπριζα του σπιτιου.
Ελπιζω να σε βοηθησα και ολα αυτα που εγραψα ειναι προσωπικες εμπειρειες φυσικα.

kagelar
03-07-09, 20:45
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα μελετήσω λίγο αυτά που λέτε και θα επανέλθω το βράδυ η αύριο ευχαριστώ κ πάλι!!

Makinen
03-07-09, 22:04
Παιδιά στο ubuntu που μου πετάει το avahi network service discovery disabled γιατί είμαι λέει σε .local domain πώς λύνεται;
Γιατί στο παλιό μου Zyxel δεν το βγαζε;

dagoung
04-07-09, 01:08
Σημερα προσπαθησα να παιξω το company of heroes με το συγκεκριμενο router της Thomson. Αν και εχω ανοιξει τις πορτες του παιχνιδιου (6112 - 30260) παρολα αυτα δεν μπορω να κανω host κανενα game ενω μπορω να συνδεθω σε αλλους.
Το μονο firewall που εχω ειναι των windows και antivirus - antispyware το NOD32, και στα δυο εχω κανει exclude το company of heroes αλλα και παλι τιποτε. Προσπαθησα και χρησημοποιησα και το DMZ του μοντεμ αλλα και παλι χωρις επιτυχια. Απενεργοποιησα firewall - antivirus - antispyware & enable το DMZ και παλι τιποτε.
Ακολουθησα και μια οδηγια να κλεινω το relic download manager του παιχνιδιου αφου μπω στο παιχνιδι μηπως και δεσμευει τις πορτες αλλα και παλι τιποτε.
Δεν μπορω να κανω με τιποτε host για να συνδεθει καποιος στο game μου. To error που χτυπαει ειναι NAT error σχεδον ακαριαια απο οτι μου λενε φιλοι που προσπαθουν να συνδεθουν.
Κανεις καμια καλη ιδεα?
Αρχιζω να αναζητω το παλιο καλο μου linksys.

staik
04-07-09, 14:16
Μωλης εβαλα forthnet και μου δωσαν το συγκεκριμενο modem ειναι λογικες οι τιμες που μου δινει?

Uptime: 0 days, 8:41:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 12.776
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 6,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 33,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 3,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 215 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 2.156.677
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.264 / 18.107
HEC Errors (Up/Down): 0 / 14.930

crypter
04-07-09, 15:47
Mια χαρα ειναι πανω κατω οι τιμες. Αν λειτουργει και σταθερα η γραμμη χωρις αποσυνδεσεις τοτε εισαι οκ.

panosbob
08-07-09, 12:33
Παιδια πριν κατι μερες ενεργοποιηθηκε και η δικη μου συνδεση της forthnet .
Συνδεω το ρουτερ αλλα δε μπορω να μπω στο web-interface για να κανw setup.
Μου βγαζει το παρακατω αλλα τα στοιχια που μου εστειλε η εταιρια δεν λειτουργουν.
Δοκιμασα καποια IDs που ειχε πανω το κουτι αλλα τιποτα.



58727

Mouse Potato
08-07-09, 12:42
Δοκίμασε Administrator και από κάτω το αφήνεις <κενό>

ΥΓ: Η εικόνα σου είναι πολύ μεγάλη και ξεχειλώνει το layout για το πως ν' ανεβάζεις εικόνες στο forum κοίτα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=365252&postcount=2), κάνε edit το μήνυμα σου και ανέβασε την έτσι όπως λέει το link

.ina
12-07-09, 20:55
Ύστερα από αναμονή αρκετών μηνών, έφτασε το How-to για το νέο ρούτερ της thomson(a.k.a speedtouch), το 585v7.

To 585v7 βρίσκεται στην κατοχή μου, το τελευταίο διάστημα(3 μήνες), και μετά από εξαντλητικά τέστ (torrents, rapidshare, 4 διαφορετικοί υπολογιστές ταυτόχρονα), κατέληξα σε ορισμένα συμπεράσματα (και συναισθήματα) τα οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

Για άλλη μια φορά, η thomson ταράζει τα νερά στη μεγάλη δεξαμενή των adsl δρομολογητών.
Αυτή τη φορά, η εταιρεία "κατεβαίνει" στα πλατό με ένα καινούργιο κομψοτέχνημα , σε γκρί και άσπρο χρώμα.

Το ρούτερ είναι διαθέσιμο από τα καταστήματα OTESHOP, για adsl pstn και adsl isdn γραμμές αντίστοιχα. Το 585 της παρουσίασης, αγοράστηκε από τον kanenas3 του φόρουμ, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ.

Σκίζοντας τη συσκευασία, ανοίγουμε το κουτί του πολυπόθητου ρούτερ. Διακρίνουμε μέσα:

1) το ρούτερ φυσικά(αυτό μας έλειπε να έλειπε!)
2) το τροφοδοτικό του
3) ένα καλώδιο RJ-45 (a.k.a ethernet)
4) ένα καλώδιο τηλεφώνου RJ-11
5) βιβλιαράκι οδηγιών
6) cd εγκατάστασης

Το δικό μου 585 ήρθε από το εξωτερικό και περιείχε 2 φίλτρα adsl για το αγγλικό τηλεφωνικό δίκτυο. Λογικά τα oteshop θα έχουν προσθέσει τα ανάλογα φίλτρα για το δικό μας τηλεφωνικό δίκτο.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν, διακρίνουμε 4 ethernet θύρες, θύρα για την είσοδο της adsl γραμμής, θύρα τροφοδοσίας, κουμπί on/off και κουμπί reset(αρκετά χρήσιμο). Μπροστά από τα λαμπάκια του 585, διακρίνουμε ένα ακόμη κουμπί για ΆΜΕΣΗ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του ασύρματου δικτύου μας.

45010

45011

45012

Να τονίσουμε στο σημείο αυτό ότι το ρούτερ είναι πολύ όμορφο και διαφορετικό από όσα μας έχει συνηθίσει η thomson-speedtouch τα τελευταία 4-5 χρόνια. Αν μη τι άλλο, αυτή η αλλαγή είναι ευχάριστη.

Περνώντας στο hardware, οι μέγιστες επιτρεπόμενες ταυτόχρονες συνδέσεις που υποστηρίζει είναι 2048(όπως και τα προηγούμενα μοντέλα) και η μνήμη του μηχανήματος βρίσκεται κοντά στα 7 ΜΒ.

45013

45014

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός της έλλειψης θύρας USB. Πράγματι, η θύρα USB δεν ανήκει στον κόσμο των δικτύων Η/Υ και θα πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου.

Μετά τη σύνδεση του Η/Υ με τον εν λόγω ρούτερ, δίνουμε 192.168.1.254 και η συσκευή μας φέρνει στο καινούργιο(σχεδόν) web interface της.

45016

Στο μενού Thosmon Gateway, πατάμε κατευθείαν Set-Up και ξεκινάμε τη μορφοποίηση του δρομολογητή μας.

Στηβ πρώτη οθόνη επιλέγουμε το 585 αν θα παίζει το ρόλο της γέφυρας μεταξύ του internet και του υπολογιστή μας Ή αν θα δρομολογεί τα πακέτα του Η/Υ μας, κρυμμένα πίσω από το NAT.

Bridge: το 585 συμπεριφέρεται ως ένα modem, και ο Η/Υ έχει για διεύθυνση τη διεύθυνση IP που μας παρέχει ο ISP. Καλό είναι να αποφεύγεται εκτός από τις περιπτώσεις που θέλουμε να στήσουμε έναν web server ή κάτι αντίστοιχο με server.

Routed: η πλειονότητα των χρηστών, θα πρέπει να διαλέξει αυτήν την επιλογή, μιας και μας δίνει επιπλέον προστασία στις επιθέσεις που θα δεχτεί ο υπολογιστής μας κατά την παρουσία του στο internet.

Στην επόμενη καρτέλα, επιλέγουμε VPI/VCI 8.35 (για Ελλάδα), και PPPoE αν διαθέτουμε γραμμή 4Mbps και άνω. Διαφορετικά επιλέγουμε PPPoA.

Στην επόμενη καρτέλα, γράφουμε τους κωδικούς μας με τους οποίους μας έχει προμηθεύσει ο πάροχος του internet, ΠΡΟΣΕΧΩΝΤΑΣ να προσθέσουμε το @otenet.gr στο login μας, ή αντίστοιχα το @forthnet.gr, @hol.gr κλπ.

45015

45017

Στην επόμενη καρτέλα, δίνουμε το login και passwd μας, για την είσοδο μας στο ρούτερ.Με το κουμπί next, το 585, μας φέρνει σε μια ολοκληρωμένη εικόνα της διαμόρφωσης του, και το μόνο που απομένει είναι το κουμπί finish για την επανεκκίνηση του ρούτερ και ταυτόχρονη αποθήκευση στη μνήμη του, των αλλαγών που έχουμε πραγματοποιήσει.

Όσον αφορά το firmware update( :)) θα ήθελα να μη γράψω λεπτομέρειες μιας και το φόρουμ είναι γεμάτο με σελίδες που αφορούν αντίστοιχα..... πειράματα! Αν έχετε την έκδοση 7.4.3.2 (φαίνεται στην αρχική σελίδα του web interface), μείνετε με αυτήν και μην πειραματίζεστε με τα firmwares. Συγκεκριμένα η 7.4.3.2 έκδοση, έχει αφήσει το ρούτερ μου χωρίς (άσκοπη) επανεκκίνηση για 22 ημέρες(ο ρούτερ είναι συνδεδεμένος σε UPS). Αν αποφασίσετε να αναβαθμίσετε το 585, μην ξεχάσετε να αποθηκεύσετε τα αρχεία στον root φάκελο(στο C:\), και να είστε απόλυτα σίγουροι για τις κινήσεις που θα ακολουθήσετε.

Στη συνέχεια θα δούμε τα επιμέρους στοιχεία του web interface του ρούτερ(ασύρματο κομμάτι, καρτέλα adsl, firewall κλπ).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μετά το πρώτο setup του ρούτερ, μεταβείτε στο μενού Thomson Gateway, υπομενού Configuration για να πραγματοποιήσουμε κάποιες αλλαγές. Συγκεκριμένα φτιάξτε τις ρυθμίσεις σύμφωνα με την παρακάτω φωτογραφία και φέρτε την επιλογή web Browsing Interception στην κατάσταση Disabled! (μη ρωτάτε γιατί). Ακόμα κάντε τικ στο Summer Time, και επιλέξτε το ntp.ntua.gr για να γίνετε αυτόματα η ρύθμιση της ώρας από το Ε.Μ.Π.

45020

Στατιστικά γραμμής:
Μεγάλη είναι η αγωνία για να μάθουμε με ποιον τρόπο έχει αναγνωρίσει ο ρούτερ τη γραμμή μας και ποια νέα στατιστικά έχει παρουσιάσει.
Επιλέγουμε μενού Broadband Connection και κατόπιν DSL Connection για να δούμε τη σύνδεση του 585 με το DSLAM του παρόχου (ταχύτητα σύνδεσης, Noise, SNR, errors) ή το μενού Internet για να δούμε στοιχεία της σύνδεσής μας όπως username, IP address, DNS και χρόνο που έχουμε τη συγκρεκριμένη IP.

45021

45019

(τα υπόλοιπα σε λίγες ώρες) :)

ΓΕΙΑ! ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ROUTER.. ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ, ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

dpa2006
12-07-09, 22:46
:welcome:
υπαρχει πολυ καλοι οδηγοι για να κλειδωσεις το ασυρμτα και γενικοτερα για ασφαλεια στο διαδικτυο:

tip: αγοράσατε το καινούργιο ασύρματο Modem, είστε καλός Σαμαρείτης; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=78243)
Άρθρα & Συχνές Ερωτήσεις (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126)
επισης βαλε εναν κωδικο για να μπαινεις στο web interface του ρουτερ και ρυθμισε το firewall στο Standard(πρεπει να ειναι ηδη),ασφαλεια με Wpa/Wpa2 στο ασυρματο(πρεπει να ειναι ηδη)
επισης:
Οι 10 πιο επικίνδυνες online ενέργειες των χρηστών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=55050)
και αλλα πολλα που μπορεις σιγα-σιγα να βρισκεις :)

nikolaswimmer
27-07-09, 18:36
σημερα ενεργοποιηθηκα και εγω με forthnet και δειτε τι παιρνω:

Uptime: 0 days, 0:13:58
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 886 / 4.172
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 23,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,5 / 8,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 266.856 / 0

πηρα αμεσως τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα επρεπε να παιζω πολυ ψηλοτερα. Θα το δουν λεει κ θα με παρουν αυριο να μου πουν.... Αντε να δω....

tahlias
28-07-09, 15:03
χαιρετώ και εγώ την παρέα του forum και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με το router.Θέλω να το ρυθμίσω σαν client και να συνδέεται ασύρματα σε οποιοδήποτε 'ελεύθερο' δίκτυο βρίσκει στην εμβέλεια του.Δεν το έχω συνδεμένο με PC αλλά απευθείας επάνω στο ΧΒΟΧ360.Δεν με ενδιαφέρει το θέμα ασφαλείας γιατί δεν έχω γειτονικά δίκτυα παρά μόνο το δικό μου (έχω ενα Linksys WAG200 στο PC μου).
Απο το μενού του router προσπάθησα να βρω κάτι σχετικό αλλά δεν τα κατάφερα.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου προτείνει μια λύση.
Επίσης το κουμπί για wireless που έχει εμπρός στο ρouter το πατάω αλλά δεν ανάβει για να βρεί δίκτυα κτλ....είναι έτσι ή χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση μέσα απο το μενού του router?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

tempo
04-08-09, 22:10
να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και το πήρα σήμερα το router.

Η γραμμή μου αυτή τη στιγμή είναι ISDN άλλα θα αλλάξει διότι κατά την μεταφορά μου απο ΟΤΕ σε forthnet θα γίνει PSTN.

Τώρα μπορώ να το βάλω το router να το δοκιμάσω;
διάβασα ότι υποστηρίζει PSTN/ISDN οπότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα έτσι?
το είδος της γραμμής θα το καταλάβει μόνο του ή το ρυθμίζω απο κάπου?

και κάτι ακόμη: το κουμπάκι που έχει μπροστά ανοίγει/κλείνει το wireless έτσι απλά?

dpa2006
04-08-09, 22:49
τα thomson/speedtouch ειναι psthn ή isdn δεν υποστηριζουν και τα 2 Annex οπως π.χ. τα AirTies και δεν αλλαζει το Annex με αλλαγη firmware οπως τα us robotics.

Mouse Potato
05-08-09, 15:48
Τώρα μπορώ να το βάλω το router να το δοκιμάσω;
διάβασα ότι υποστηρίζει PSTN/ISDN οπότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα έτσι?

Υποστηρίζει ένα απ' τα 2


το είδος της γραμμής θα το καταλάβει μόνο του ή το ρυθμίζω απο κάπου?

Αν κατάλαβα καλά, δεν κάνεις κάποια ρύθμιση. Ακολουθείς πιστά το manual

tempo
05-08-09, 15:50
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

τελικά πρέπει να περιμένω να γυρίσει η γραμμή μου απο Isdn se Pstn για να το δοκιμάσω.

Στην άλλη ερώτηση μου: το κουμπάκι που έχει μπροστά ανοίγει/κλείνει το wireless έτσι απλά?
μπορεί να απαντήσει κάποιος που το έχει το router? (στο manual δεν αναφέρει τίποτε!0

Mouse Potato
05-08-09, 16:14
Απ' το άρθρο:

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν, διακρίνουμε 4 ethernet θύρες, θύρα για την είσοδο της adsl γραμμής, θύρα τροφοδοσίας, κουμπί on/off και κουμπί reset(αρκετά χρήσιμο). Μπροστά από τα λαμπάκια του 585, διακρίνουμε ένα ακόμη κουμπί για ΆΜΕΣΗ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του ασύρματου δικτύου μας.

neo24gr
19-08-09, 22:26
η κεραια του συγκεκριμενου Modem router ,ειναι αποσπομενη?
γιατι θελω να μπορω να βγαλω την κεραια με RP-SMA προεκταση καλωδιο εκτος δωματιου μου.

dpa2006
20-08-09, 12:00
οχι,δυστυχως η κεραια του ειναι fixed.

neo24gr
20-08-09, 17:26
ok ευχαριστω!

dpa2006
20-08-09, 18:29
παρακαλω

tempo
26-08-09, 12:37
λοιπόν πήρα το router απο forthnet, το σετάρισα απροβλημάτιστα άλλα δεν λειτουργεί το κουμπάκι on/off του wireless.

Το firmware του είναι 7.4.2.7

Μήπως είναι χαλασμένο ή θέλει κάποια ρύθμιση ή κάτι άλλο?
αν είναι να το πάω πίσω....γιατί την χρειάζομαι την συγκεκριμένη λειτουργία.

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμη σχετικό, τι ασύρματη σύνδεση να επιλέξω για μεγαλύτερη ασφάλεια (wep, wpa,wpa2,wpa+wpa2)?

dpa2006
26-08-09, 14:11
το κουμπι θελει παρατεταμενη πιεση μερικων δευτερολεπτων(6-9).τουλαχιστον ως την εκδοση 7.x αναβοσβηνει για 1 λεπτο και ξεκλειδωνει την ACL(Access Control List) του Wi-Fi ωστε να κανεις register τον σταθμο εργασιας.Επελεξε wpa2,ελεγξε αν ειναι συμβατη η καρτα δικτυου σου(αν δεν ειναι δεν θα μπορεσεις να βαλεις το pc στο ασυρματο δικτυο).τα νεωτερα λαπτοπ εχουν συμβατες καρτες με wpa/wpa2

tempo
26-08-09, 14:34
το κουμπι θελει παρατεταμενη πιεση μερικων δευτερολεπτων(6-9).τουλαχιστον ως την εκδοση 7.x αναβοσβηνει για 1 λεπτο και ξεκλειδωνει την ACL(Access Control List) του Wi-Fi ωστε να κανεις register τον σταθμο εργασιας.Επελεξε wpa2,ελεγξε αν ειναι συμβατη η καρτα δικτυου σου(αν δεν ειναι δεν θα μπορεσεις να βαλεις το pc στο ασυρματο δικτυο).τα νεωτερα λαπτοπ εχουν συμβατες καρτες με wpa/wpa2

ok φίλε μου, αυτό ήταν. Ήθελε πίεση για μερικά δευτερόλεπτα. Ευχαριστώ πολύ.

όσο για το wpa2, επέλεξα αυτό ως πιο ασφαλές που το υποστηρίζουν και οι κάρτες μου.

να είσαι καλά :oneup:

dpa2006
26-08-09, 20:25
παρακαλω :)

billymos
01-09-09, 20:13
Καλησπερα και απο μενα
Εχω τον εν λογω router εδω και ενα χρονο περιπου και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μονο προβλημα που ειχε ηταν οτι το laptop μου δε μπορουσε να συνδεθει μεσω του wireless. Υπεθετα ομως οτι εφταιγε το γεγονος οτι ηταν παλιο και χρησιμοποιουσα stick usb wireless, το οποιο σπανια εβρισκε το σημα και αν το εβρησκε, σε δευτερολεπτα το ξαναεχανε.
Υποψιες ομως οτι κατι δε παει καλα μου δημιουργηθηκαν οταν και το κινητο μου παθαινε ακριβως το ιδιο. Ακομα και κατω απο το router, μετα απο λιγο εχανε το σημα τις ελαχιστες φορες που το εβρισκε.
Σημερα ομως αγορασα το acer revo, το εβαλα στο σαλονι και απο εκει, παλι δε βρισκει το σημα σε αποσταση οχι πανω απο 5 μετρα και μ' ενα ψιλο τοιχο αναμεσα. Και αυτο σπανια βρσκει το σημα (στο μεγιστο ομως) και μεχρι να γραψω το κωδικο, εξαφανιζεται.
Ξερετε τι μπορει να συμβαινει? Μηπως πρεπει να αλλαξω τo firmware?
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συγνωμη, αν εχοων απαντηθει τα ερωτηματα, αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο στο search..

Βilly

EMMANOUEL
09-09-09, 18:23
Καλησπέρα παιδιά . Μόλις διάβασα ολη την παρουσίαση του tomson tg585 v 7 γιατι εχω και εγω το ιδιο εδω και ενα χρόνο οταν εκανα σύνδεση forthnet 24 doubleplay . Εχω ομως κάποιες ερωτήσεις να σας κάνω γιατι δεν βγάζω ακρη . Κατεβάζω με το μ torrent και μόλις προχτές εκανα μια ρύθμιση οταν πήγα απο το μενού για πρωχωρημένους και εβαλα στο net.max_halfopen τιμη 5 και ξαφνικά ειδα να ανεβενω στα 600kb/s αλλα για λίγο ομως ενω ειχα αποθηκευσει τις ρυθμίσεις αυτές . Ειχα κάνει επανηλημένα παράπονα στην forthnet και μου ειπαν να περιμένω την αναβάθμιση που κάνουν τελικά προχτές που ρώτησα ειπαν οτι η ταχυτητά μου ειναι 8 στην περιοχή που μένω δεν μπορεί να βγάλει περισσότερο . Ειλικρινά δεν βγάζω ακρη και δεν ξέρω τι φταει ειναι πρόβλημα router μ τορρεντ τι να πω ? Πως μπορω να μάθω τι ταχύτητα εχω και στο μ τόρρεντ να δώσω τον σωστό τύπο σύνδεσης ? Δηλαδή στις ρυθμίσεις οδηγό ταχύτητας τι να βάλω αφου δεν γνωρίζω τι ταχύτητα εχω τελικά και τι σημαίνει για παράδειγμα το xx192k . Εχω ορίσει το σωστό port forward της port του utorrent μια και οταν ανοίγει ειναι τσεκαρισμένο πράσινο .

........Auto merged post: EMMANOUEL πρόσθεσε 7 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αξίζουν πάντως πολλά συγχαρητήρια στον kadronarxis για την όμορφη παρουσίαση του θέματος .

xristel123
10-09-09, 13:48
Φιλoι μου πηρα το θαρρος να γυρεψω την βοηθεια σας επειδη βλεπω οτι βοηθάτε (απο τα replies) .
Exω conn-x 8 mps και seedaro με 35 kB/s στο utorrent (Ενώ όταν την μετράω μου γράφει MAX UPLOAD 184 Kb/s και Download 1.462,82 Kb/s με Router Thompson TG 585v7.Για να σας προλάβω έχω φτιαξει static ip (vista) και έχω ανοίξει Port για το utorrent (Η θύρα δουλεύει κανονικά).Τι μπορώ να κάνω για να ανεβάσω το Upload???????????????????????????????Bοηθήστε γιατι έκανα την σύνδεση αποκλειστικά για να seedarο και ..................... Ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

gogos123
11-09-09, 15:20
Που μπορώ να αγοράσω το Thomson TG585 v7 (ασύρματο)? Κάποιος χρήστης του ADSLcom.gr από θεσσ/κη έχει φέρει αρκετά κομμάτια και τα πωλουσε? αλλά ποιός?


ευχαριστώ

Mouse Potato
11-09-09, 16:49
http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=7721

και forthnet

g_angel01
11-09-09, 22:34
Παιδες καλησπερα.Ειμαι & εγω κατοχος του tg 585, μιας & το st 585 μετα απο καποια χρονια προσφορας, τα τιναξε...
με το που αλλαξα το ρουτερ, παρατηρησα μεγαλη καθυστερηση στο youtube. δηλαδη ενω πριν μ εκανε ανετα buffering& εβλεπα κανονικα βιβτεος, τωρα ολο κολλαει...
ειναι τυχαιο? που πρεπει να κοιταξω??
ξεχασα να αναφερω οτι εχω hol 24αρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.