PDA

Επιστροφή στο Forum : How to - Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

kadronarxis
05-10-08, 03:34
Ύστερα από αναμονή αρκετών μηνών, έφτασε το How-to για το νέο ρούτερ της thomson(a.k.a speedtouch), το 585v7.

To 585v7 βρίσκεται στην κατοχή μου, το τελευταίο διάστημα(3 μήνες), και μετά από εξαντλητικά τέστ (torrents, rapidshare, 4 διαφορετικοί υπολογιστές ταυτόχρονα), κατέληξα σε ορισμένα συμπεράσματα (και συναισθήματα) τα οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.

Για άλλη μια φορά, η thomson ταράζει τα νερά στη μεγάλη δεξαμενή των adsl δρομολογητών.
Αυτή τη φορά, η εταιρεία "κατεβαίνει" στα πλατό με ένα καινούργιο κομψοτέχνημα , σε γκρί και άσπρο χρώμα.

Το ρούτερ είναι διαθέσιμο από τα καταστήματα OTESHOP, για adsl pstn και adsl isdn γραμμές αντίστοιχα. Το 585 της παρουσίασης, αγοράστηκε από τον kanenas3 του φόρουμ, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ.

Σκίζοντας τη συσκευασία, ανοίγουμε το κουτί του πολυπόθητου ρούτερ. Διακρίνουμε μέσα:

1) το ρούτερ φυσικά(αυτό μας έλειπε να έλειπε!)
2) το τροφοδοτικό του
3) ένα καλώδιο RJ-45 (a.k.a ethernet)
4) ένα καλώδιο τηλεφώνου RJ-11
5) βιβλιαράκι οδηγιών
6) cd εγκατάστασης

Το δικό μου 585 ήρθε από το εξωτερικό και περιείχε 2 φίλτρα adsl για το αγγλικό τηλεφωνικό δίκτυο. Λογικά τα oteshop θα έχουν προσθέσει τα ανάλογα φίλτρα για το δικό μας τηλεφωνικό δίκτο.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν, διακρίνουμε 4 ethernet θύρες, θύρα για την είσοδο της adsl γραμμής, θύρα τροφοδοσίας, κουμπί on/off και κουμπί reset(αρκετά χρήσιμο). Μπροστά από τα λαμπάκια του 585, διακρίνουμε ένα ακόμη κουμπί για ΆΜΕΣΗ ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του ασύρματου δικτύου μας.

45010

45011

45012

Να τονίσουμε στο σημείο αυτό ότι το ρούτερ είναι πολύ όμορφο και διαφορετικό από όσα μας έχει συνηθίσει η thomson-speedtouch τα τελευταία 4-5 χρόνια. Αν μη τι άλλο, αυτή η αλλαγή είναι ευχάριστη.

Περνώντας στο hardware, οι μέγιστες επιτρεπόμενες ταυτόχρονες συνδέσεις που υποστηρίζει είναι 2048(όπως και τα προηγούμενα μοντέλα) και η μνήμη του μηχανήματος βρίσκεται κοντά στα 7 ΜΒ.

45013

45014

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός της έλλειψης θύρας USB. Πράγματι, η θύρα USB δεν ανήκει στον κόσμο των δικτύων Η/Υ και θα πρέπει να αποφεύγεται δια ροπάλου.

Μετά τη σύνδεση του Η/Υ με τον εν λόγω ρούτερ, δίνουμε 192.168.1.254 και η συσκευή μας φέρνει στο καινούργιο(σχεδόν) web interface της.

45016

Στο μενού Thosmon Gateway, πατάμε κατευθείαν Set-Up και ξεκινάμε τη μορφοποίηση του δρομολογητή μας.

Στηβ πρώτη οθόνη επιλέγουμε το 585 αν θα παίζει το ρόλο της γέφυρας μεταξύ του internet και του υπολογιστή μας Ή αν θα δρομολογεί τα πακέτα του Η/Υ μας, κρυμμένα πίσω από το NAT.

Bridge: το 585 συμπεριφέρεται ως ένα modem, και ο Η/Υ έχει για διεύθυνση τη διεύθυνση IP που μας παρέχει ο ISP. Καλό είναι να αποφεύγεται εκτός από τις περιπτώσεις που θέλουμε να στήσουμε έναν web server ή κάτι αντίστοιχο με server.

Routed: η πλειονότητα των χρηστών, θα πρέπει να διαλέξει αυτήν την επιλογή, μιας και μας δίνει επιπλέον προστασία στις επιθέσεις που θα δεχτεί ο υπολογιστής μας κατά την παρουσία του στο internet.

Στην επόμενη καρτέλα, επιλέγουμε VPI/VCI 8.35 (για Ελλάδα), και PPPoE αν διαθέτουμε γραμμή 4Mbps και άνω. Διαφορετικά επιλέγουμε PPPoA.

Στην επόμενη καρτέλα, γράφουμε τους κωδικούς μας με τους οποίους μας έχει προμηθεύσει ο πάροχος του internet, ΠΡΟΣΕΧΩΝΤΑΣ να προσθέσουμε το @otenet.gr στο login μας, ή αντίστοιχα το @forthnet.gr, @hol.gr κλπ.

45015

45017

Στην επόμενη καρτέλα, δίνουμε το login και passwd μας, για την είσοδο μας στο ρούτερ.Με το κουμπί next, το 585, μας φέρνει σε μια ολοκληρωμένη εικόνα της διαμόρφωσης του, και το μόνο που απομένει είναι το κουμπί finish για την επανεκκίνηση του ρούτερ και ταυτόχρονη αποθήκευση στη μνήμη του, των αλλαγών που έχουμε πραγματοποιήσει.

Όσον αφορά το firmware update( :)) θα ήθελα να μη γράψω λεπτομέρειες μιας και το φόρουμ είναι γεμάτο με σελίδες που αφορούν αντίστοιχα..... πειράματα! Αν έχετε την έκδοση 7.4.3.2 (φαίνεται στην αρχική σελίδα του web interface), μείνετε με αυτήν και μην πειραματίζεστε με τα firmwares. Συγκεκριμένα η 7.4.3.2 έκδοση, έχει αφήσει το ρούτερ μου χωρίς (άσκοπη) επανεκκίνηση για 22 ημέρες(ο ρούτερ είναι συνδεδεμένος σε UPS). Αν αποφασίσετε να αναβαθμίσετε το 585, μην ξεχάσετε να αποθηκεύσετε τα αρχεία στον root φάκελο(στο C:\), και να είστε απόλυτα σίγουροι για τις κινήσεις που θα ακολουθήσετε.

Στη συνέχεια θα δούμε τα επιμέρους στοιχεία του web interface του ρούτερ(ασύρματο κομμάτι, καρτέλα adsl, firewall κλπ).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μετά το πρώτο setup του ρούτερ, μεταβείτε στο μενού Thomson Gateway, υπομενού Configuration για να πραγματοποιήσουμε κάποιες αλλαγές. Συγκεκριμένα φτιάξτε τις ρυθμίσεις σύμφωνα με την παρακάτω φωτογραφία και φέρτε την επιλογή web Browsing Interception στην κατάσταση Disabled! (μη ρωτάτε γιατί). Ακόμα κάντε τικ στο Summer Time, και επιλέξτε το ntp.ntua.gr για να γίνετε αυτόματα η ρύθμιση της ώρας από το Ε.Μ.Π.

45020

Στατιστικά γραμμής:
Μεγάλη είναι η αγωνία για να μάθουμε με ποιον τρόπο έχει αναγνωρίσει ο ρούτερ τη γραμμή μας και ποια νέα στατιστικά έχει παρουσιάσει.
Επιλέγουμε μενού Broadband Connection και κατόπιν DSL Connection για να δούμε τη σύνδεση του 585 με το DSLAM του παρόχου (ταχύτητα σύνδεσης, Noise, SNR, errors) ή το μενού Internet για να δούμε στοιχεία της σύνδεσής μας όπως username, IP address, DNS και χρόνο που έχουμε τη συγκρεκριμένη IP.

45021

45019

(τα υπόλοιπα σε λίγες ώρες) :)

DaveMurray
05-10-08, 06:12
Μέχρι τώρα, που το διάβασα, είναι αρκετά καλό. Ανυπομονώ να δώ και την συνέχεια που σίγουρα θα είναι εξίσου καλή. Χίλια μπράβο kadronarxis. Να σε καλά, για την προσπάθεια που κάνεις :oneup::respekt:

jog
05-10-08, 17:08
Περιμένουμε με αγωνία τα επόμενα (που σίγουρα ενδιαφέρουν πολλούς).
Άντε να το μάθουμε αυτό το (εκπληκτικό) router, :)

crypter
05-10-08, 17:13
πολυ ωραιο review:oneup:
και σκεφτομουν να αναβαθμισω και εγω απο το 585v6 μου :p

sculper
05-10-08, 17:15
το πήρε μία φίλη αυτό το router, να την θεωρήσω τυχερή????
το πήρε δωρεάν από Γερμανό.
και κάτι άλλο ...firmware από που κατεβάζουμε????? αν είναι να της το αναβαθμίσω!

jog
05-10-08, 17:16
το πήρε μία φίλη αυτό το router, να την θεωρήσω τυχερή????
το πήρε δωρεάν από Γερμανό.
και κάτι άλλο ...firmware από που κατεβάζουμε????? αν είναι να της το αναβαθμίσω!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=220477

kadronarxis
07-10-08, 02:21
Παιδιά, σας Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Έχει πέσει λίγη δουλίτσα, πιστεύω αύριο μεθαύριο να έχω τελειώσει τον οδηγό(πιθανό αύριο Τρίτη). Συγνώμη προκαταβολικά.

άντε γερά.

Spanos
07-10-08, 03:55
Παιδιά, σας Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Έχει πέσει λίγη δουλίτσα, πιστεύω αύριο μεθαύριο να έχω τελειώσει τον οδηγό(πιθανό αύριο Τρίτη). Συγνώμη προκαταβολικά.

άντε γερά.

Επίσης IpQos σε 585 ξανά (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=176225) και Οδηγός firewall για προχωρημένους (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215967) για να έχουμε όλες τις δυνατότητες. Οι εντολές είναι ίδιες και στο 585ν7:oneup:

rioa5
08-10-08, 23:14
παιδια καλησπερα,

μολις πηρα το ασυρμαρο 585 και ενω μπαινω στο ιντερφεισ δεν κανει σετ απ. λεει δεν υπαρχουν templates! εκανα ρεσετ αλλα τιποτε! ειναι προβλημα του μοδεμ? τελος να σας πω οτι το δικο μου 585 εχει και θυρα usb! στην παρουσιαση δεν ειδα κατι τετοιο... τι συμβαινει? καμια βοηθεια?

και κατι τελευταιο. εχω το 536 v5 και 4αρα connex. τι πρεπει να επιλεξω pppA or pppe?

Mighty Mouse
10-10-08, 00:10
Παιδιά το θέλω και δεν ξερω απο πού να το πάρω... Καμμιά ιδέα;

mostwant3d
10-10-08, 12:06
δεν νομίζω να το πουλάνε ξεχωριστά αλλά μόνο μέσω ISP
εγώ το έχω σε μαύρο και είναι κουκλί!

rioa5
11-10-08, 04:32
εχει και usb? γιατι το δικο μου εχει!

flammaster
12-10-08, 22:07
Γεια σας παιδια κι απο μενα. Μια φιλη μου πηρα συνδεση conn-x με τον εν λογω router και πηγα σημερα να την εγκαταστησω την συνδεση. Εχει ενα laptop με windows vista. Ενω η συνδεση του router εγινε κανονικα με τον τοιχο και συγχρονησε , δεν μπορει να δωσει διευθυνση ip στο laptop. Το ειχα συνδεσει με το καλωδιο δικτυου που περιεχει η συσκευασια. Ενω η συνδεση ethernet και στο router και στο laptop ηταν ανοιχτη (χωρις φυσικο προβλημα) οταν εκανα επανεκκινηση εχοντας αυτοματο ip δεν επερνε ip απο το router.Δοκιμασα διαβαζοντας τις default ρυθμισεις του router με διευθηνση 192.168.1.254, να βαλω "καρφωτη" ip αλλα και παλι δεν επαιζε. ο Η/Υ δεν εχει firewall κτλ εγκατεστημενα διοτι μπορεσα να μπω στο internet ασυρματα απο ενα ξεκλειδωτο router της ontelecoms ενος γειτονα. Αξιοσημειωτο ειναι το οτι οταν πας να συνδεθεις ασυρματα με την ασυρματη καρτα δικτυου στο tomson σου βρισκει το δικτυο στα διαθεσιμα δικτυα αλλα το εχει με κοκκινο χ.
Καμια βοηθεια κανεις? Εχει προβλημα το router?

Nikolaos1976
13-10-08, 01:14
Σήμερα το πήρε μία φίλη δοκίμασα να συνδεθώ με το wii καθότι δέν είχαμε pc αλλά δέν μπορούσε να συνδεθεί στο router ...Αν και στην αναζήτηση το έβρισκε...
Αύριο ή την Τρίτη θα έχω νέα για αυτό που ρωτάς,
Πάντως το συγκεκριμένο router δέν έχει παρουσιάσει προβλήματα και θεωρείτε από τα καλύτερα...

εδώ τί εννοείς? ΄΄ανονικα με τον τοιχο ΄΄

zeta
13-10-08, 01:25
παιδια καλησπερα,

μολις πηρα το ασυρμαρο 585 και ενω μπαινω στο ιντερφεισ δεν κανει σετ απ. λεει δεν υπαρχουν templates! εκανα ρεσετ αλλα τιποτε! ειναι προβλημα του μοδεμ? τελος να σας πω οτι το δικο μου 585 εχει και θυρα usb! στην παρουσιαση δεν ειδα κατι τετοιο... τι συμβαινει? καμια βοηθεια?

και κατι τελευταιο. εχω το 536 v5 και 4αρα connex. τι πρεπει να επιλεξω pppA or pppe?

δοκίμασες να το τρεξεις με το cd?
ppoe διαλέγεις, αλλά παίζει και με Pppoa.

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδιά το θέλω και δεν ξερω απο πού να το πάρω... Καμμιά ιδέα;

απο oteshop.
65 euro με το φπα.

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 3 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια σας παιδια κι απο μενα. Μια φιλη μου πηρα συνδεση conn-x με τον εν λογω router και πηγα σημερα να την εγκαταστησω την συνδεση. Εχει ενα laptop με windows vista. Ενω η συνδεση του router εγινε κανονικα με τον τοιχο και συγχρονησε , δεν μπορει να δωσει διευθυνση ip στο laptop. Το ειχα συνδεσει με το καλωδιο δικτυου που περιεχει η συσκευασια. Ενω η συνδεση ethernet και στο router και στο laptop ηταν ανοιχτη (χωρις φυσικο προβλημα) οταν εκανα επανεκκινηση εχοντας αυτοματο ip δεν επερνε ip απο το router.Δοκιμασα διαβαζοντας τις default ρυθμισεις του router με διευθηνση 192.168.1.254, να βαλω "καρφωτη" ip αλλα και παλι δεν επαιζε. ο Η/Υ δεν εχει firewall κτλ εγκατεστημενα διοτι μπορεσα να μπω στο internet ασυρματα απο ενα ξεκλειδωτο router της ontelecoms ενος γειτονα. Αξιοσημειωτο ειναι το οτι οταν πας να συνδεθεις ασυρματα με την ασυρματη καρτα δικτυου στο tomson σου βρισκει το δικτυο στα διαθεσιμα δικτυα αλλα το εχει με κοκκινο χ.
Καμια βοηθεια κανεις? Εχει προβλημα το router?

απενεργοποίησε (προσωρινά) το firewall και δοκίμασε πάλι. (ο λογος που λες οτι μπηκες ασυρματα στο γειτονα, δε σημαινει οτι δεν εχει firewall, εστω και των windows).
διευθυνση βαλε καρφωτή. 192.168.1.254 ειναι του ρουτερ η διευθυνση, η default gateway
δηλαδή. Στο λαπτοπ θα βαλεις μια τυχαια μικροτερη.πχ 192.168.1.10

milas.geo
13-10-08, 13:32
Αγαπητοι φίλοι καλημέρα και καλώς σας βρίσκω, απο οτι καταλαβαίνω υπαρχει πού γνώση που εσεις μειράζεστε με τους υπόλοιπους.
Μια ερώτηση παρακαλώ .
Το λαμπακι wireless ειναι κοκκινο πως μπορώ να αλλάξω την ρύθμιση .
Και (λίγο ασχετο) πως μπορω να ελενξω οτι το Laptop υποστηριζει WI-FI

Ευχαριστώ Γιώργος:hmm:

........Auto merged post: milas.geo πρόσθεσε 11 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αγαπητοι φίλοι καλημέρα και καλώς σας βρίσκω.
Ελαβα το modem - Router μεσω της ΤΕΛΛΑΣ με την προσφαρά του Laptop Fujitsu Siemens (γνωρίζετε εαν αυτο το Laptop υποστηρίζει WI-FI) επισης στο router το λαμπακι Wireless ειναι κοκκινο (αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να συνδεθώ ασύρματα ?? και εαν ναι πως μπορώ να αλλάξω αυτη την επιλογή ??)
:hmm:

crypter
21-10-08, 09:35
στο manual/εγχειριδιο δεν γραφει αναλυτικα πως ενεργοποιειται το wireless; δεν ειναι και τιποτα.:)

george664
05-11-08, 02:02
Παρακαλω μπορειτε να γραψεται πως ανοιγουμε πορτες στο ρουτερ?

nn555
07-11-08, 18:10
Παιδιά μια ερώτηση να κάνω.
Ένας φίλος μου έχει ακριβός αυτο το router κ προσπαθούμε να συνδέσουμε το laptop μου με Vista στο δίκτυο κ μετέπειτα στο internet αλλα οταν παώ να κάνω σύνδεση μου ζήταει ενα κώδικό.
Δοκιμάσαμε τον κώδικο που είχε δώσει αρχικά ο φιλος μου κ συνδέθηκε αλλα μας βγάζει λάθος κ δεν συνδέεται καν.
Τι φταίει κ ενώ αυτός μπαίνει κανονικά απο το λαπτοπ του εγώ δεν μπορώ να μπώ??? :hmm:

savvas179
15-11-08, 13:36
Καλημέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορω να σετάρω το router χωρίς το cd εγκατάστασης γιατί το έχασα καί έκανα format τα windows vista.
Ευχαριστώ.

Re-Ti-Re
15-11-08, 14:10
@savvas179
Δεν χρειάζεσαι κανένα CD εγκατάστασης.

pakisb
16-11-08, 15:15
Παιδια μια βοηθεια παρακαλω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου μια βδομαδα προσπαθω,, πηρα το ρουτερ με συνδεση TELLAS, εχω λαπτοπ με Βιστα, στην αρχη προσπαθησα με το cd, μετα απο υποδειξη των τεχνικων της εταιρειας βαζω καρφωτα στον explorer την διευθυνση 192.168.1.254 αλλα μου ζηταει κωδικο συνεχεια, βαζω admin-admin οπως μου ειπαν απο την εταιρεια αλλα τον απορριπτει, γραφω administrator - κενο παλι τιποτα μου λενε κανε reset και βγαλτο απο το ρευμα 10 λεπτα, το κανω αλλα παλι τα ιδια και τα ιδια, παντα κωδικο ζηταει και με απορριπτει :(

savvas179
16-11-08, 16:26
@savvas179
Δεν χρειάζεσαι κανένα CD εγκατάστασης.


Ευχαριστώ
δηλαδή ολα θα γινουν απο την γνωστή διεύθηνση της thomson.

man with no name
16-11-08, 16:44
Παιδια μια βοηθεια παρακαλω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου μια βδομαδα προσπαθω,, πηρα το ρουτερ με συνδεση TELLAS, εχω λαπτοπ με Βιστα, στην αρχη προσπαθησα με το cd, μετα απο υποδειξη των τεχνικων της εταιρειας βαζω καρφωτα στον explorer την διευθυνση 192.168.1.254 αλλα μου ζηταει κωδικο συνεχεια, βαζω admin-admin οπως μου ειπαν απο την εταιρεια αλλα τον απορριπτει, γραφω administrator - κενο παλι τιποτα μου λενε κανε reset και βγαλτο απο το ρευμα 10 λεπτα, το κανω αλλα παλι τα ιδια και τα ιδια, παντα κωδικο ζηταει και με απορριπτει :(

Για δοκίμασε να γράψεις το Administrator με κεφαλαίο Α και password κενό.

Re-Ti-Re
16-11-08, 17:12
Παιδια μια βοηθεια παρακαλω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου μια βδομαδα προσπαθω,, πηρα το ρουτερ με συνδεση TELLAS, εχω λαπτοπ με Βιστα, στην αρχη προσπαθησα με το cd, μετα απο υποδειξη των τεχνικων της εταιρειας βαζω καρφωτα στον explorer την διευθυνση 192.168.1.254 αλλα μου ζηταει κωδικο συνεχεια, βαζω admin-admin οπως μου ειπαν απο την εταιρεια αλλα τον απορριπτει, γραφω administrator - κενο παλι τιποτα μου λενε κανε reset και βγαλτο απο το ρευμα 10 λεπτα, το κανω αλλα παλι τα ιδια και τα ιδια, παντα κωδικο ζηταει και με απορριπτει :(Μήπως χρησιμοποιείς IE7;


Ευχαριστώ
δηλαδή ολα θα γινουν απο την γνωστή διεύθηνση της thomson.Ναι

savvas179
29-11-08, 12:44
Παιδια μια βοηθεια παρακαλω γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου μια βδομαδα προσπαθω,, πηρα το ρουτερ με συνδεση TELLAS, εχω λαπτοπ με Βιστα, στην αρχη προσπαθησα με το cd, μετα απο υποδειξη των τεχνικων της εταιρειας βαζω καρφωτα στον explorer την διευθυνση 192.168.1.254 αλλα μου ζηταει κωδικο συνεχεια, βαζω admin-admin οπως μου ειπαν απο την εταιρεια αλλα τον απορριπτει, γραφω administrator - κενο παλι τιποτα μου λενε κανε reset και βγαλτο απο το ρευμα 10 λεπτα, το κανω αλλα παλι τα ιδια και τα ιδια, παντα κωδικο ζηταει και με απορριπτει :(



Και σε μενα τα ιδια κανει και μπαινω μονο με το καλωδιο.:mad:

kadronarxis
29-11-08, 14:19
Σάββας(καφέ; :) )
reset το ρούτερ, με το κουμπάκι πίσω....το κρατάτε πατημένο για τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα.
Αν πάλι υπάρχει πρόβλημα, επιστροφή στο σημείο αγοράς.

giankovits
05-12-08, 18:18
καλησπέρα παιδιά!!!μία ερώτηση, σήμερα πήρα το εν λόγω ρούτερ με σύνδεση forthnet μέχρι τώρα είχα το fbr1461 της level one.σε αυτό πως ανοίγουμε πόρτες π.χ για το torrent??

spetsos
06-12-08, 01:08
Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα έλαβα κι εγώ τον εν λόγω δρομολογητή. Με μία πρώτη επαφή είμαι ικανοποιημένος. Από ταχύτητα είμαι "έτσι κι έτσι" γιατί βρίσκομαι αρκετά μακριά από το DSLAM της περιοχής μου.


καλησπέρα παιδιά!!!μία ερώτηση, σήμερα πήρα το εν λόγω ρούτερ με σύνδεση forthnet μέχρι τώρα είχα το fbr1461 της level one.σε αυτό πως ανοίγουμε πόρτες π.χ για το torrent??

Mate giankovits, για να ανοίξεις τα ports που θέλεις, πας -->Toolbox-->Game and Application Sharing. Από εκεί μπορείς να διαλέξεις κάποια από τις εφαρμογές ή τα παιχνίδια που έχει με την επιλογή "Assign a game or application to a local network device" (λογικά με τα default configurations των εφαρμογών/παιχνιδιών) και ύστερα να το κάνεις "assign" στο pc σου ή σε κάποιο άλλο pc του δικτύου σου. Μπορείς όμως, να κάνεις και "Create a new game or application", δηλώνοντας εσύ ποιες πόρτες θέλεις να ανοίξεις, καθώς και το όνομα της εφαρμογής/παιχνιδιού που δημιουργείς. Μόλις το κάνεις αυτό, πρέπει να το κάνεις πάλι "assign" στο pc που θέλεις.
Ελπίζω να βοήθησα καθόλου.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ, είναι ότι o router μου κλειδώνει στα 12.619Kbps. Το έχω σε PPP PoE. Κανονικά θα έπρεπε να κατεβάζω με περίπου 1.5MB. Κατεβάζω όμως στην καλύτερη με 1ΜΒ. Μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω την ταχύτητα; :hmm: :hmm:

Τέλος, πώς μπορώ να ξέρω αν βρίσκομαι σε ADSL ή ADSL2+ ;

man with no name
06-12-08, 12:04
Τέλος, πώς μπορώ να ξέρω αν βρίσκομαι σε ADSL ή ADSL2+ ;
Broadband Connection,DSL Connection,View More,DSL Type:992.5(adsl2),992.3(ADSL).

crypter
06-12-08, 12:11
Τέλος, πώς μπορώ να ξέρω αν βρίσκομαι σε ADSL ή ADSL2+ ;
Broadband Connection,DSL Connection,View More,DSL Type:992.5(adsl2),992.3(ADSL).

Δες εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL), για 992.5 εισαι σε adsl2+ .

dpa2006
06-12-08, 12:18
Τέλος, πώς μπορώ να ξέρω αν βρίσκομαι σε ADSL ή ADSL2+ ;
Broadband Connection,DSL Connection,View More,DSL Type:992.5(adsl2),992.3(ADSL).

στο μενου του ρουτερ στο Broadband connection,υπομενου internet services ή κατι σχετικο,προσεχεις τι γραφει:G992.5(ADSL2+) (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line_2_Plus) ή G992.3(ADSL2),[G992.1(G.DMT (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.1)) και G992.1(G.Lite) (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.2)]=ADSL απλό.
ψαξε το λιγο.:)

spetsos
06-12-08, 13:25
στο μενου του ρουτερ στο Broadband connection,υπομενου internet services ή κατι σχετικο,προσεχεις τι γραφει:G992.5(ADSL2+) (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line_2_Plus) ή G992.3(ADSL2),[G992.1(G.DMT (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.1)) και G992.1(G.Lite) (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.2)]=ADSL απλό.
ψαξε το λιγο.:)

Έχετε δίκιο, είμαι σε ADSL2+ αφού γράφει G.992.5.
Ευχαριστώ παιδιά :oneup:

Arelis
06-12-08, 21:27
Καλησπέρα Προσπαθώ να βρώ κάποιες λειτουργίες στο router και δεν μπορώ. Συγκεκριμένα, προσπαθώ να βρώ κάποια επιλογή σχετικά με MAC address για να επιτρέπω κάποιες συγκεκριμένες MAC στο wireless. Αντίθετα από telnet κατι βρήκα. Κάπου μέσα στο forum δίαβασα κάτι για custom firmware εταιρίας. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Το router to πηρα από τη forthnet. Ευχαριστώ

Spanos
06-12-08, 21:35
Καλησπέρα Προσπαθώ να βρώ κάποιες λειτουργίες στο router και δεν μπορώ. Συγκεκριμένα, προσπαθώ να βρώ κάποια επιλογή σχετικά με MAC address για να επιτρέπω κάποιες συγκεκριμένες MAC στο wireless. Αντίθετα από telnet κατι βρήκα. Κάπου μέσα στο forum δίαβασα κάτι για custom firmware εταιρίας. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Το router to πηρα από τη forthnet. Ευχαριστώ


Yπάρχει η επιλογή στο Web Interface εκεί που είναι οι ρυθμίσεις του Wireless


The following modes are available:
>
New stations are allowed (automatically):
All New stations can access the THOMSON TG WLAN.
>
New stations are allowed (via registration):
Only allowed stations in the Access Control List (ACL) have access. You can add new stations via registration.
For more information, see Allowing new wireless (javascript:openTopic('Help_Basic34.htm#wp1878769'))
>
New stations are not allowed:
Only allowed stations in the Access Control List (ACL) have access.




Προσωπικά προτιμώ αφού κάνω register τις συσκευές που θέλω με New stations are allowed (via registration) να το γυρίζω μετά σε New stations are not allowed

Arelis
07-12-08, 15:09
Ευχαριστώ πολύ! Μια ερώτηση ακόμα. Υπάρχουν κάπου λίγο πιο αναλυτική βοήθεια για το telnet; Κάποια περισσότερη βοήθεια δηλαδή για τις εντολές ,απ´ ότι το help;

Spanos
07-12-08, 15:43
Ευχαριστώ πολύ! Μια ερώτηση ακόμα. Υπάρχουν κάπου λίγο πιο αναλυτική βοήθεια για το telnet; Κάποια περισσότερη βοήθεια δηλαδή για τις εντολές ,απ´ ότι το help;

TG585 v7 CLI Reference Guide R7.4.x (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=4879) (PDF, 2.22M - 02/26/2008)

CLI Reference Guide TG585 v7 R8.2.1 (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/getfile.php?id=6064) (PDF, 2.37M - 10/23/2008)

http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161

mekiss
11-12-08, 00:04
kadronarxis καλησπέρα βλέπω από της φωτο που έχεις ότι δίπλα στο router έχεις ένα Airport επιδή έχω και εγώ τον ίδιο εξοπλισμό ,από το Airport ,δηλαδή μειράζω internet και lan χρειάζετε κατί να κάνω ,δεν έχω κάνει τις συνδέσεις ακόμα καθώς μου έχει έρθει ο εξοπλισμός από Forthnet αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η συνδεσή μου. Εσύ πώς το έκανες .
Παρακαλώ τα φώτα σου..

kadronarxis
11-12-08, 01:08
Καλησπέρα, mekiss.
Το airport το έχω από παλιότερο μη ασύρματο ρούτερ, και μου έμεινε!
Το speedtouch 585v7, κάνει την ίδια δουλειά(σχεδόν).
Απλά, αν θέλεις να λειτουργεί το Back to my Mac(mobile me), θα πρέπει να φέρεις το 585 σε bridge mode, και να μοιράζεις internet από το airport.
Αν θέλεις μπορώ να σου γράψω λεπτομέρειες.

ΥΓ: που το πρόσεξες ρε θηρίο το airport?! :)

tsek
11-12-08, 01:28
ΜΠΡΑΒΟ ωραία ανάλυση.μπραβο και στην speedtouch κατι διαφορετικό και κομψο.!

mix21
11-12-08, 17:58
παιδιά σε thomson tg585 έχω συνδέσει ασύρματα λαπτοπ(μπαίνει κανονικά στο ιντερνετ), ενσύρματα εναν σταθερό (μπαίνει κανονικα στο ιντερνετ) κ το dm500s (δεν μπαίνει πουθενά). ενώ στο interface του thomson εμφανιζονται σε ενα παράθυρο οτι το λαπτοπ έχει συνδεθει wireless κ ο σταθερός ως κανονικά συνδεδεμένos ethernet ενω ο δέκτης (που θα επρεπε να εμφανίζεται δίπλα στον σταθερο μιασ κ αυτός εχει συνδεθεί με καλώδιο) δεν εμφανίζεται.
στο λαπτοπ ip192.168.1.64
στον σταθερο 192.18.1.65
κ στον δεκτη εχω βάλει
ip192.168.1.61
netmask 255.255.255.0
nameserver 192.168.1.0
gateway 192.168.1.254(του thomson)

τι δεν κανω σωστά?
με ενεργοποιημένο το dhcp, τα ίδια.

mekiss
11-12-08, 21:34
Φυσικά και θα ζητήσω τη βοήθειά σου την χρειάζομαι και σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων . Τώρα όσον αφορά το μηλαράκι θα σου στείλω μια φωτό και θα καταλάβεις τη βάρεμα έχω με τα μηχανήματα που φέρουν το μήλο θα επανέλθω σύντομα......

mekiss
11-12-08, 22:20
kadronarxis να γιατί είδα το μηλαράκι ........
48559
Υπερβολή εεε ναι
και εκτός θέματος με συγχωρείτε

kadronarxis
14-12-08, 20:29
Ευχαριστώ tsek!
mekiss, τα σπάει η διαφήμιση στην τηλεόραση... :p
Φοβερό setup, κατά τα άλλα.
:oneup:

betmaster
15-12-08, 19:58
Ρε παιδια δεν μπορω να μπω στον ρουτερ μου,ποιο ειναι το username kai to pass?exw forthnet

crypter
15-12-08, 19:59
Ρε παιδια δεν μπορω να μπω στον ρουτερ μου,ποιο ειναι το username kai to pass?exw forthnet

Username: Administrator (με κεφαλαιο Α)
Pass: κενο (δεν βαζεις τιποτα)

Spanos
15-12-08, 20:20
Administrator

password κενό

kadronarxis
16-12-08, 00:01
Κάνω ένα hijack το thread, με σκοπό να απαντήσω στο φίλο mekiss.
Mekiss, πρώτα η συνδεσμολογία, για να μην τραβιόμαστε αργότερα και κυνηγάμε αρκούδες στη θάλασσα μέσα.

Από τον τοίχο, το καλώδιο φεύγει στο 585v7, και από το ethernet port1 του 585, ένα καλώδιο ethernet στη θύρα του airport που βρίσκεται ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα στη usb.

Από τις θύρες ethernet του airport θα συνδεθούν όλα τα μηχανάκια σου, όπως και μέσω wireless του airport πάντα.

Αν δεν τα έχεις κάνει μέχρι εδώ, μη συνεχίσεις να διαβάζεις... (ντροπή σου! :p )
Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά, δε μπορώ εγώ να συνεχίσω να γράφω... χοχοχοχο

Λοιπόν,
το 585v7 το σετάρεις ως bridge.....τρέχεις το setup από το 192.168.1.254, και όταν σε ρωτήσει Routed/Bridge, επιλέγεις Bridge.
Δίνεις 8.35 στα pvc, και συνεχίζεις ακάθεκτος στο σετάρισμα του airport.
Ανοίγοντας το airport από τα Utilities/Airport utility πηγαίνεις στην καρτέλα PPPoE.
Εκεί γράφεις τον κωδικό σου για την οτενέτ, ρυθμίζεις wireless, κλπ, και πατώντας apply, θα είσαι ΟΚ!
Βασική προυπόθεση είναι να έχεις ρυθμίσεις και ως router το airport και όχι ως bridge(ανοίγοντας παράλληλα και το NAPT με τις κατάλληλες πόρτες για το αζούρι, ξέρεις εσύ)

Εύχομαι να σε βοήθησα.

pakinsoiora
16-12-08, 20:02
Να σας ρωτησω κατι ?
Μολις μπαινω στην σελιδα 192.168.1.254 και μου πεταει παραθυρο και μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο...Μηπως ξερει κανεις τι να γραψω???Αν δεν τα γραψω δεν μπαινει στη σελιδα...!!:hmm:!

dpa2006
17-12-08, 13:40
Να σας ρωτησω κατι ?
Μολις μπαινω στην σελιδα 192.168.1.254 και μου πεταει παραθυρο και μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο...Μηπως ξερει κανεις τι να γραψω???Αν δεν τα γραψω δεν μπαινει στη σελιδα...!!:hmm:!

Σε όλα τα THOMSON:
username:Administrator
password:κενο(δεν γραφεις τιποτα)
προσοχη το Administrator με Α κεφαλαιο.
αυτες ειναι οι εργοστασιακες ρυθμισεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.