PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

pan.nl
01-04-09, 21:18
Εξοπλίσμός με εξοπλισμό διαφέρει. Και εμένα το 780 συγχρονίζει στα 16 ενώ το Cisco 857 στα 23 :)

Μα τόσο τεράστια διαφορά??

nontasaggelis
02-04-09, 01:31
Μα τόσο τεράστια διαφορά??

Tα cisco ριχνουν πολυ το Line Attenuation με αποτελεσμα να αναβαζουν συχρονισμο!
Επισης κρατανε την γραμμη ενεργη και με πολυ χαμηλο SNR!
Eνδεικτικα οταν σε μια γραμμη εδινε το linksys wag 200 Downstream Line Attenuation:57,τo siemens cl 100 εδινε 53 με 54, το cisco 876-sec-I-K9 εδινε :45 με 46 !!!!!!!!!!!!!!!

panbrav
02-04-09, 09:55
Άρκετα ενδιαφέρον, μια και το ιδιο ακριβώς συμβαίνει και με εμένα εδώ και 4 μέρες..μετά την δήλωση βλάβης ούτε φωνή ούτε ακρόαση (προφανώς διαφορετική κατανόηση του 24ωρου). Και βέβαια όλως περιέργως και εμένα έπεφτε με το κατέβασμα απο rapidshare-το καλύτερο βέβαια είναι οι εναλλαγές-16mbps, 9, 8, πάλι 16, 17, 9. Για το παλιό, καλό 21 μέχρι του Νοεμβρίου της ενεργοποίησης ούτε λόγος βέβαια....Έχω ένα ερώτημα-τα εξαιρετικά παιδιά και απόλυτοι γνώστες του support των πρώτων ημερών τι έγιναν???


Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε και το δικό μου. Βέβαια το δικό μου έκανε restart μόνο οταν γέμιζα την γραμμή με d/l απο Rapidshare links :whistle:

Anyway με πήραν τηλέφωνο να τους το πάω την επόμενη ημέρα στα κεντρικά του ΟΤΕ για άμεση αντικατάσταση.

........Auto merged post: vaylane πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Εξοπλίσμός με εξοπλισμό διαφέρει. Και εμένα το 780 συγχρονίζει στα 16 ενώ το Cisco 857 στα 23 :)

vaylane
02-04-09, 13:32
Βασικά καλύτερα να παίρνετε τηλέφωνο στο τμήμα για την IPTV. Τουλάχιστον (προσωπική εμπειρία) όσες φορές έχω πάρει σε αυτό, είναι άμεσοι στην εξυπηρέτηση. Εγώ δήλωσα την βλάβη περίπου πριν απο 2 εβδομάδες. Την επόμενη μέρα με ενημέρωσαν να πάω για την αντικατάσταση, αλλά λόγω δουλειάς (και αφού είχα και το Cisco) δεν πήγαινα.

Ε με σάπισαν στα τηλέφωνα απο το next-2u. Έπαιρναν 2-3 φορές την ημέρα για να με ρωτήσουν εάν πήρα το καινούριο thompson. Τελικά το παρέλαβα χτές.

Να σημειώσω οτι μετά απο τα τηλέφωνα του ΟΤΕ/Next 2u κατάλαβα οτι στο θέμα της τελικής εξυπηρέτησης ευθύνεται πάντα το αρμόδιο τμήμα ΟΤΕ στο οποίο ανήκετε. Το Next 2u θα δηλώσει την βλάβη, αλλά απο εκεί και μετά είναι ευθύνη του ΟΤΕτζή σας.

Εμένα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός απο τον ΟΤΕ Βαρδαρίου/Δικαστήρια για να μου πεί γιατί δεν πάω να πάρω το Modem και γιατί δηλώνω συνέχεια την βλάβη!! Αυτό που γινόταν ήταν οτι κάθε φορά που με ρωτούσε το Next 2u εάν το παρέλαβα, αυτοί δηλώναν πάλι την βλάβη. Τελείως LoL!

........Auto merged post: vaylane πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και βέβαια όλως περιέργως και εμένα έπεφτε με το κατέβασμα απο rapidshare-το καλύτερο βέβαια είναι οι εναλλαγές-16mbps, 9, 8, πάλι 16, 17, 9.

Αυτό φαίνεται να είναι *γενικό* πρόβλημα των Thompson 780. Και το καινούριο που πήρα θέλει 2-3 restart για να κουμπώσει στα 16. Διαφορετικά κλειδώνει στα 8-10.

panbrav
02-04-09, 16:13
εννοεις το 801-355555 μπλα-μπλα? γιατι σε αυτο παιρνω και ενοσω εξηγούσα οτι πεφτει συνεχώς η συνδεσή μου κτλ, τελικώς η κοπέλα με ρώταγε: "στο ιντερνετ είστε? γιατι τώρα βλέπω πως είστε!"


Βασικά καλύτερα να παίρνετε τηλέφωνο στο τμήμα για την IPTV. Τουλάχιστον (προσωπική εμπειρία) όσες φορές έχω πάρει σε αυτό, είναι άμεσοι στην εξυπηρέτηση. Εγώ δήλωσα την βλάβη περίπου πριν απο 2 εβδομάδες. Την επόμενη μέρα με ενημέρωσαν να πάω για την αντικατάσταση, αλλά λόγω δουλειάς (και αφού είχα και το Cisco) δεν πήγαινα.

Ε με σάπισαν στα τηλέφωνα απο το next-2u. Έπαιρναν 2-3 φορές την ημέρα για να με ρωτήσουν εάν πήρα το καινούριο thompson. Τελικά το παρέλαβα χτές.

Να σημειώσω οτι μετά απο τα τηλέφωνα του ΟΤΕ/Next 2u κατάλαβα οτι στο θέμα της τελικής εξυπηρέτησης ευθύνεται πάντα το αρμόδιο τμήμα ΟΤΕ στο οποίο ανήκετε. Το Next 2u θα δηλώσει την βλάβη, αλλά απο εκεί και μετά είναι ευθύνη του ΟΤΕτζή σας.

Εμένα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός απο τον ΟΤΕ Βαρδαρίου/Δικαστήρια για να μου πεί γιατί δεν πάω να πάρω το Modem και γιατί δηλώνω συνέχεια την βλάβη!! Αυτό που γινόταν ήταν οτι κάθε φορά που με ρωτούσε το Next 2u εάν το παρέλαβα, αυτοί δηλώναν πάλι την βλάβη. Τελείως LoL!

........Auto merged post: vaylane πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αυτό φαίνεται να είναι *γενικό* πρόβλημα των Thompson 780. Και το καινούριο που πήρα θέλει 2-3 restart για να κουμπώσει στα 16. Διαφορετικά κλειδώνει στα 8-10.

mekgr
02-04-09, 18:43
savas7 kai mena ekane restart dokimasa na tou alaxo mpriza mipos eftege h tash kai telika malon afto htan gia parathrhsa oti to ekane otan eixa kai conn-x tv kai pc kai ps3 anoixto (h kapoia aapo afta 2 mazi anmena) malon zorizotane kai ekane stigmieo shutt down kai epanekinhsh.
Doikimase na kaneis kai ena reset kalo 8a tou kanei!!!

panos123
02-04-09, 18:53
έχει πετυχει κανεις ελληνικούς υπότιτλους στο Discovery?

ReVoM
02-04-09, 18:56
Tα cisco ριχνουν πολυ το Line Attenuation με αποτελεσμα να αναβαζουν συχρονισμο!
Επισης κρατανε την γραμμη ενεργη και με πολυ χαμηλο SNR!
Eνδεικτικα οταν σε μια γραμμη εδινε το linksys wag 200 Downstream Line Attenuation:57,τo siemens cl 100 εδινε 53 με 54, το cisco 876-sec-I-K9 εδινε :45 με 46 !!!!!!!!!!!!!!!

Μααα μαα :medic: αυτο κάνει 500 ευρω!! :cry: :cry:

vaylane
02-04-09, 19:09
Ναι πρόσεξε , 801 μπλα μπλά , αλλά πάτα το 2 για το τμήμα της IPTV. Εκεί τουλάχιστον τα παιδιά το κατέχουν το άθλημα. Τουλάχιστον όποτε πήρα τηλ. το σήκωσε σχετικός :P

ReVom με 300+ φ.π.α μπορείς να βρείς το Cisco 857. Είναι λίγο *μικρότερο* μοντέλο αλλά ειναι σκυλί.

Cheers,

Eki_13
02-04-09, 20:30
Βασικά καλύτερα να παίρνετε τηλέφωνο στο τμήμα για την IPTV. Τουλάχιστον (προσωπική εμπειρία) όσες φορές έχω πάρει σε αυτό, είναι άμεσοι στην εξυπηρέτηση. Εγώ δήλωσα την βλάβη περίπου πριν απο 2 εβδομάδες. Την επόμενη μέρα με ενημέρωσαν να πάω για την αντικατάσταση, αλλά λόγω δουλειάς (και αφού είχα και το Cisco) δεν πήγαινα.

Ε με σάπισαν στα τηλέφωνα απο το next-2u. Έπαιρναν 2-3 φορές την ημέρα για να με ρωτήσουν εάν πήρα το καινούριο thompson. Τελικά το παρέλαβα χτές.

Να σημειώσω οτι μετά απο τα τηλέφωνα του ΟΤΕ/Next 2u κατάλαβα οτι στο θέμα της τελικής εξυπηρέτησης ευθύνεται πάντα το αρμόδιο τμήμα ΟΤΕ στο οποίο ανήκετε. Το Next 2u θα δηλώσει την βλάβη, αλλά απο εκεί και μετά είναι ευθύνη του ΟΤΕτζή σας.

Εμένα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός απο τον ΟΤΕ Βαρδαρίου/Δικαστήρια για να μου πεί γιατί δεν πάω να πάρω το Modem και γιατί δηλώνω συνέχεια την βλάβη!! Αυτό που γινόταν ήταν οτι κάθε φορά που με ρωτούσε το Next 2u εάν το παρέλαβα, αυτοί δηλώναν πάλι την βλάβη. Τελείως LoL!

........Auto merged post: vaylane πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αυτό φαίνεται να είναι *γενικό* πρόβλημα των Thompson 780. Και το καινούριο που πήρα θέλει 2-3 restart για να κουμπώσει στα 16. Διαφορετικά κλειδώνει στα 8-10.

φιλε να σε ρωτησω κατι.ειχες το thompson 780,και επειδη χαλασε σου το αντικατεστησαν παλι με 780?

vaylane
02-04-09, 21:04
Ναι. Όταν πήγα η κοπέλα μου είπε οτι ίσως να μην έχει να μου δώσει, και σε αυτήν την περίπτωση θα μου έδινε ενα Sagem. Αλλά ευτυχώς υπήρχε ενα κομμάτι.

Καλά στο γραφείο που πήγα γινόταν πανικός απο πακέτα Tilgin + Modems lol.

Eki_13
02-04-09, 21:09
Ναι. Όταν πήγα η κοπέλα μου είπε οτι ίσως να μην έχει να μου δώσει, και σε αυτήν την περίπτωση θα μου έδινε ενα Sagem. Αλλά ευτυχώς υπήρχε ενα κομμάτι.

Καλά στο γραφείο που πήγα γινόταν πανικός απο πακέτα Tilgin + Modems lol.

εμενα μου ειπαν οτι δεν δινουν πια 780..και μου εδωσαν ενα δεν το ξερει η μανα του(matrx)..καποιοι θα τα ακουσουν αυριο στον οτε..

mmoukiou
02-04-09, 21:16
Δεν ξέρω για το Matrx, αλλά το sagem 2404 μου κάνει για ανώτερο του 780 (που και σε μένα τα έφτυσε...). Και συγχρονίζει και αρκετά ψηλότερα.

dpa2006
02-04-09, 21:35
το 780 νομιζω οτι αποσυρθηκε ή θα αποσυρθει.εχουν βγαλει νεωτερα business ρουτερ (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/business-xdsl-routers.php),το αναφερουν πλεον στα previous products (http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/previous-products.php#11)
το sagem 2404 ειναι πολυ καλο.το interface του μοιαζει με usrobotics και εχει και telnet.τα matr-x δεν τα γνωριζω.2 φιλοι με 2404 ειναι πολυ ευχαριστημενοι.

np1
03-04-09, 08:50
Επιμονή τα παιδιά βρε παιδί μου. Τη Δευτέρα είχα πάρει για βλάβη γιατί με το 780 είχε αποσυγχρονισμούς, έκανε reboot κάθε μέρα συνήθως από μια φορά. Με παίρνουν την Τρίτη, τους τα λέω, δε βγάζουν άκρη, μου κάνουν ένα συγχρονισμό απ'το κέντρο, το αφήνουν. Την Τετάρτη με ξαναπαίρνουν τηλ να δουν τι έγινε, τους λέω δεν έπεσε ακόμα απο χθες, λέει μάλλον θα έφτιαξε, να μη στείλουμε τεχνικό. Έπεσε αυτό εντωμεταξύ, του έκανα εγώ κάτι πατέντες και ακόμα δουλεύει, αλλά σήμερα το πρωί με παίρνει τεχνικός για τη βλάβη που υποτίθεται την έκλεισαν να δει τι έγινε και είπε να περάσει εντός ολίγου να το κοιτάξει.

Μα τόσο πολύ να σε εξυπηρετήσουν αυτοί οι άνθρωποι... :hmm:

kater
03-04-09, 09:45
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,
έχω ενεργοποιήσει και εγώ την υπηρεσία IPTV του ΟΤΕ. Στην αρχή ήταν όλα καλά αλλά τώρα ( 4 μήνες
μετά ) το router μοθ κλειδώνει maximum ταχύτητα στα 12MBps και η σύνδεσή που πληρώνω είναι στα
24 MBps ! Έλεος, πίστευα ότι ήταν κάτι προσωρινό αλλά καμία σχέση ! Να δούμε πόσο ακόμη θα
συνεχίσει το IPTV να τρώει από το bandwidth !!! :hmm:

Να πάρεις τηλ. στην Οτενετ να σου αλάξουν προφιλ. Εναλλακτικά, μπορείς να ζητήσεις είτε να επιστρέψεις την υπηρεσία, είτε να πάψεις να πληρώνεις 24.

np1
03-04-09, 10:38
Τελικά ο τεχνικός πιστεύει ότι φταίει το port στο DSLAM, όσο το κοιτούσαν είδα και εκείνον τον αθάνατο συγχρονισμό με snr 9 και δάκρυσα (κοντά 17 down με full 1 up). Τελικά το άφησαν στο snr 11,5, οπότε συγχρονίζω στα 15 φεύγα από τα 14 με το ζόρι στο κανονικό IPTV προφιλ. Γενικά τώρα που το είδα, σκέφτομαι όντως να ζητήσω αλλαγή προφιλ αν όλα πάνε καλά. Η IPTV παίζει. Μου έφερε ένα Baudtec αλλά η IPTV δεν έπαιρνε, οπότε τώρα έχω ένα καινούριο 780, να δω αν θα αρχίσει τις αποσυνδέσεις μέχρι τη Δευτέρα. Γενικά πάντως το support ήταν καλό, μέτρησε και τη γραμμή ο τεχνικός, παρόλο το άπειρο καλώδιο δεν είχε πρόβλημα. ΑΝ και υποτίθεται ότι είχε κλείσει την αναφορά της βλάβης, αλλά προφανώς δεν μας πειράζει :p

ΥΓ Ο συγκεκριμένος τεχνικός είδε και το adslgr που είχα ανοιχτό και μου λέει αυτοί έχουν κατεβάσει scripts για όλα τα routers, asus, κλπ. Βέβαια έπρεπε να του εξηγήσω ότι για το zyxel που είχα δεν έχει βγει κάτι, αλλιώς θα το χα δοκιμάσει με την IPTV, αλλά φαίνεται μερικοί στον ΟΤΕ κάτι ξέρουν.

nongrata
03-04-09, 13:24
Έχω ένα fritz!box Fon 7170 που έχει μέσα λογισμικό για IP TV. Ξέρει κανείς αν δουλεύει με την IPTV του Conn-x? Επειδή χρησιμοποιώ VOIP δε θέλω να αλλάξω ρούτερ.

mmoukiou
03-04-09, 20:21
έχει πετυχει κανεις ελληνικούς υπότιτλους στο Discovery?

Όχι...:sorry:
Πάντως πιστεύω θα μπουν, γιατί στις επιλογές του καναλιού έχει την σχετική ρύθμιση. Ελπίζω να μην κάνω λάθος.

tsomis
05-04-09, 18:31
Καλησπερα.
Το Firewall στο ST780 το εχετε Disable η Standard ;
Ευχαριστω.

tsomis
06-04-09, 08:26
Κανενας?????????

ZhenXlogic
06-04-09, 08:51
Καλησπερα.
Το Firewall στο ST780 το εχετε Disable η Standard ;
Ευχαριστω.


Κανενας?????????


Firewall: Standard
και δεν αντιμετοπιζω προβληματα. γτ ρωτας!? σουκανε νερα?

tsomis
06-04-09, 10:53
Νομιζω στα τορρεντ εκανε κατι νερα,
θα το ξανατσεκαρω.
Ευχαριστω.

np1
06-04-09, 12:00
Εμένα και σε disabled μου κάνει νερά στο torrent. Έχει κανείς πρόβλημα συγχρονισμού και αποσυνδέσεων με το 780 ή μόνο εγώ έχω το πρόβλημα; Κάνει τουλάχιστον μια φορά τη μέρα reboot και μερικές φορές συγχρονίζει σε απλό ADSL (ETSI mod). Δε συζητάμε για Iptv αν τότε κατεβάζω κάτι.

tsomis
06-04-09, 13:03
Κι εγω ειχα προβληματα με ρησταρτ και ταχυτητες.
Μετα απο παραπονα οι κυριοι με εξυπηρετησανε με το παραπανω.
Στην αρχη χρονιζα χαμηλα.
Με περνουν τηλεφωνο και πρωτη φορα το απλοαντ καρφωθηκε στα 1020
και το νταουν στα 15500,κοντα στα ορια της γραμμης μου.
Ελα ομως που αρχιζουν τα ρησταρτ ανα 15 λεπτα.
Ξανα τηλεφωνο και τωρα τελος τα ρησταρτ και τα προβληματα χρονισμου.
Οσα ρησταρτ εχω κανει στο ρουτερ κλειδωνει σταθερα στα ιδια.
Και ιρτν αψογα........

np1
06-04-09, 13:15
Εδώ σήμερα μου είπαν ότι το 780 πάει για αντικατάσταση και θα επικοινωνήσουν μέσα στη βδομάδα για την αντικατάσταση, με courier είπαν. Τους είπα να μη μου στείλουν το baudtec γιατί την παρασκευή το δοκιμάζαμε κι αυτό με τον τεχνικό αλλά όχι απλά συγχρόνιζε μισό mbit χαμηλότερα, αλλά ούτε και Iptv δεν μπορούσε να δώσει, παγωμένη εικόνα κλπ. Τέλοσπάντων, περιμένω να δω τι θα μου στείλουν...

Α, ναι για την ταχύτητα μου κατέβασαν το θόρυβο στα 11, αν και 9,5 σήκωνε, ο τεχνικός είπε ότι είναι καλή η γραμμή. Σκέφτομαι ΑΝ λυθούν οι αποσυνδέσεις και οι ETSI συγχρονισμοί να τους πω να το κατεβάσουν στα 9,5. Το upload πλεόν δόξα τω Θεώ πάει συνήθως full 1mbit συγχρονισμό. Αλλά η συχνότητα του προβλήματος δεν άλλαξε, οπότε περιμένω να δω τι ακριβώς θα στείλουν για αντικατάσταση.

tsomis
06-04-09, 13:21
Εμενα μου ειπαν οτι ετοιμαζουν Firmware για το ST780
Και αν δεν διορθωθει το προβλημα θα τα αλλαξουν.
Παντως εδω και 3-4 ημερες δουλευει αψογα.

np1
06-04-09, 13:29
Πάντως έχω την εντύπωση ότι το baudtec θα μου στείλουν γιατί όταν του είπα ότι το έχουμε δοκιμάσει με τον τεχνικό με ρώτησε τι χρώμα ήταν το baudtec. Τραγικό :p Ε καλα, απλά θα τους πάρω ξανά αν μου το στείλουν και θα έχουμε τα ίδια.

ΕΚΤΟΣ κι αν μου στείλουν για αντικατάσταση το 780 με καινούριο firmware :p

vaylane
06-04-09, 15:37
Εδώ σήμερα μου είπαν ότι το 780 πάει για αντικατάσταση και θα επικοινωνήσουν μέσα στη βδομάδα για την αντικατάσταση, με courier είπαν..

Το ίδιο είχαν πεί και σε εμένα. Όμως τελικά ΔΕΝ στέλνουν με courrier τον εξοπλισμό. Το πιο πιθανό είναι να σε πάρουν τηλέφωνο να πάς το modem στο κοντινότερο Otesthop η ΟΤΕ.

Αν στο στείλουν με courrier Θα βάλω τα κλάμματα!!!:sorry::sorry::sorry:

np1
06-04-09, 15:56
Το ίδιο είχαν πεί και σε εμένα. Όμως τελικά ΔΕΝ στέλνουν με courrier τον εξοπλισμό. Το πιο πιθανό είναι να σε πάρουν τηλέφωνο να πάς το modem στο κοντινότερο Otesthop η ΟΤΕ.

Fail. :nono:

vaylane
06-04-09, 21:04
Εμένα μόνο την πρώτη φορά που δήλωσα την βλάβη μου είπαν οτι θα μου το στείλουν με courier. Σε όλες τις επόμενες τηλεφωνικές επικονωνίες που είχα ήταν κάθετοι " Εμείς ΔΕΝ στέλνουμε courier , ούτε ο ΟΤΕ. Θα πρέπει να πάτε ο ίδιος για να σας δώσουν τον εξοπλισμό.".

Όταν γίνει η αντικατάσταση σου , ρίξε ενα reply και αν στο στείλουν με courier θα τους πάρω ένα ωραίο τηλεφωνάκι...χεχεχε

np1
06-04-09, 23:49
Σήμερα μου είπαν ότι μάλλον θα περάσει τεχνικός να μου φέρει καινούριο router και να το δοκιμάσει. Δεν είναι ακριβώς courier αλλά τέλοσπαντων. Το μόνο που έμεινε να δοκιμάσω εδώ είναι να αλλάξω καλώδια (αλλά αφού τη μέτρησε κανονικά έπρεπε να το δει αν ήταν πρόβλημα στη γραμμή μέχρι τον τοίχο), να μου φέρουν κανένα router που να δουλέυει και να μου αλλάξουν πόρτα στο dslam, εκτός κι αν βρουν τίποτα άλλο να φταίει. Γενικά η γραμμή πέφτει αν κατεβάζει τέρμα για αρκετή ώρα, δοκίμαζα σήμερα speedtest απ'το ftp του ΟΤΕ, το 1 giga σε καμμιά δοκιμή δεν το κατέβασε ολόκληρο, έπεφτε το router πιο πριν (για να μη μιλήσω για τον συγχρονισμό σε απλό ADSL αντί 2+). Το γελοίο είναι ότι η IPTV δε φαίνεται να καταλαβαίνει, αλλά μου κάνει εντύπωση που με το υποθετικά συμβατό baudtec δεν έλεγε να δουλέψει κι έδινε παγωμένη εικόνα.

Δε νομίζω να φταίει η υπηρεσία πάντως, αλλά πριν την iptv δεν είχα τόσα προβλήματα.

Edit: Τελικά αποφάσισαν να μου αλλάξουν port (θα το αλλάξουν άραγε και πότε; ). Καλά το κατάλαβα ότι θα μου έδιναν το baudtek, αλλά ο τεχνικός της περιοχής είναι ο ίδιος οπότε ξέρει ότι έχουμε δοκιμάσει αντικατάσταση. Χθες μετά τις 12 απ'τα πολλά reboot δε προλάβαινε να συγχρονίσει ούτε η iptv :hmm:

Edit2: Τα παιδιά αλλάζουν γνώμη συνέχεια. Τώρα ο τεχνικός θέλει να ξανάρθει να περάσει το baudtek. Καλά, αν δε βαριέται να το κάνει να δουλέψει, τι να πω :p Γιατί iptv την άλλη φορά μ'αυτό δεν έπαιζε.

Edit3: ΟΚ, δεν ξέρω τι θαύματα κάνει το baudtek που μου φέρανε αλλά το ζόρισα όσο δεν πάει και συνεχίζει ακάθεκτο... Κι αυτό χωρίς το πιο καινούριο firmware στο site του connex. Και η IPTV παίζει κανονικά... Ο_ο Σίγουρα είναι όσο μούφα λένε; Αλλά μήδενα προ του τέλους μακάριζε που είπε και ο πρόγονος, οπότε θα δω μια δυο μέρες πώς τα πάει.

noname85
07-04-09, 23:14
Σήμερα μου είπαν ότι μάλλον θα περάσει τεχνικός να μου φέρει καινούριο router και να το δοκιμάσει. Δεν είναι ακριβώς courier αλλά τέλοσπαντων. Το μόνο που έμεινε να δοκιμάσω εδώ είναι να αλλάξω καλώδια (αλλά αφού τη μέτρησε κανονικά έπρεπε να το δει αν ήταν πρόβλημα στη γραμμή μέχρι τον τοίχο), να μου φέρουν κανένα router που να δουλέυει και να μου αλλάξουν πόρτα στο dslam, εκτός κι αν βρουν τίποτα άλλο να φταίει. Γενικά η γραμμή πέφτει αν κατεβάζει τέρμα για αρκετή ώρα, δοκίμαζα σήμερα speedtest απ'το ftp του ΟΤΕ, το 1 giga σε καμμιά δοκιμή δεν το κατέβασε ολόκληρο, έπεφτε το router πιο πριν (για να μη μιλήσω για τον συγχρονισμό σε απλό ADSL αντί 2+). Το γελοίο είναι ότι η IPTV δε φαίνεται να καταλαβαίνει, αλλά μου κάνει εντύπωση που με το υποθετικά συμβατό baudtec δεν έλεγε να δουλέψει κι έδινε παγωμένη εικόνα.

Δε νομίζω να φταίει η υπηρεσία πάντως, αλλά πριν την iptv δεν είχα τόσα προβλήματα.

Edit: Τελικά αποφάσισαν να μου αλλάξουν port (θα το αλλάξουν άραγε και πότε; ). Καλά το κατάλαβα ότι θα μου έδιναν το baudtek, αλλά ο τεχνικός της περιοχής είναι ο ίδιος οπότε ξέρει ότι έχουμε δοκιμάσει αντικατάσταση. Χθες μετά τις 12 απ'τα πολλά reboot δε προλάβαινε να συγχρονίσει ούτε η iptv :hmm:

Edit2: Τα παιδιά αλλάζουν γνώμη συνέχεια. Τώρα ο τεχνικός θέλει να ξανάρθει να περάσει το baudtek. Καλά, αν δε βαριέται να το κάνει να δουλέψει, τι να πω :p Γιατί iptv την άλλη φορά μ'αυτό δεν έπαιζε.

Edit3: ΟΚ, δεν ξέρω τι θαύματα κάνει το baudtek που μου φέρανε αλλά το ζόρισα όσο δεν πάει και συνεχίζει ακάθεκτο... Κι αυτό χωρίς το πιο καινούριο firmware στο site του connex. Και η IPTV παίζει κανονικά... Ο_ο Σίγουρα είναι όσο μούφα λένε; Αλλά μήδενα προ του τέλους μακάριζε που είπε και ο πρόγονος, οπότε θα δω μια δυο μέρες πώς τα πάει.

μα ο οτε ειναι αξιοπιστος!!!συμβαινουν τετοια πραγματα στον τελειο ΟΤΕ??
(πλακα κανω, μην τσακωθουμε κιολας!!φιλικα!)

panos123
09-04-09, 13:49
εμφανίστηκαν (κάπως παράξενα) οι υπότιτλοι στο Discovery

επίσης άνοιξαν ελληνικά για το Zone Reality και Extreme Sports :clap:

dhmmin
10-04-09, 14:54
Παντως και εμενα το ST780 κανει restart otan κατεβαζω torrent και χρησιμοποιω και την υπηρεσια.
Μιλησα με otenet και μου ειπαν οτι ειναι γνωστο το προβλημα και θα προχωρησουν σε αντικατασταση.
Η επικοινωνια με την Otenet εγινε χθες στις 15:00 και 17:20 με πηρε το συνεργειο του ΟΤΕ για να με ρωτησει γενικα για το προβλημα και γιατι ζητησα λεει αντικασταση.Αφου του ειπα την συνομιλια με τη συναδερφο του μου ειπε οτι θα ερθει συνεργειο για την αλλαγη.
Στα θετικα η γρηγορη εξυπηρετηση.Εχω παρατηρησει βεβαια και εγω μια διχογνωμια τεχνικων για τις λυσεις που προτεινονται.Παντως νομιζω οτι απο εξυπηρετηση ο οτε ειναι πολυ μακρυα απο καθε αλλο παροχο.Εχω καθημερινη επικοινωνια με αρκετους παροχους λογω προβληματων σε πελατες.Και η κατασταση ειναι τραγικη.Εκφραζω προσωπικη αποψη χωρις να θελω να μαλωσω και εγω με κανεναν .Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη σου απαντουν γρηγορα στον οτε το επιπεδο των τεχνικων ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο απλα εχεις μια απαντηση στα προβληματα σου.

Και για να πω την αμαρτια μου θεωρω οτι εμεις που ειμαστε σε πιλοτικο σταδιο ακομα υπηρεσιας εγω περιμενω πολυ χειροτερα με βαση της ποιοτητας γραμμων και υπηρεσιων που μας παρειχαν μεχρι τωρα.Απλα λογω δουλεια ηθελα να εχω προσωπικη γνωμη για την υπηρεσια.

Τελος ηθελα να αναφερω οτι εμενα αν και τους ζητησα να μην περασει συνεργειο μου ειπαν οτι ετσι ειναι η διαδικασια.Οποτε περιμενω....

beatnick
11-04-09, 09:59
εμφανίστηκαν (κάπως παράξενα) οι υπότιτλοι στο Discovery

επίσης άνοιξαν ελληνικά για το Zone Reality και Extreme Sports :clap:
Θέλω κι εγώ!!! :(

panbrav
11-04-09, 11:21
Προσωπική εμπειρία, με το πρόβλημα του Thompson και εν τέλει αντικατάσταση-η εξυπηρέτηση στο iptv είναι επαγγελματική, σωστή και συνήθως αρκετά γρήγορη. Αντίστοιχα παλαιότερη με forthnet, επιεικώς εφιαλτική. Είναι ευχάριστο το οτι ένας πάροχος τουλάχιστον, παρότι θεωρητικά δεν έχει ανταγωνισμό, επιλέγει να έχει σωστές υπηρεσίες.


Παντως και εμενα το ST780 κανει restart otan κατεβαζω torrent και χρησιμοποιω και την υπηρεσια.
Μιλησα με otenet και μου ειπαν οτι ειναι γνωστο το προβλημα και θα προχωρησουν σε αντικατασταση.
Η επικοινωνια με την Otenet εγινε χθες στις 15:00 και 17:20 με πηρε το συνεργειο του ΟΤΕ για να με ρωτησει γενικα για το προβλημα και γιατι ζητησα λεει αντικασταση.Αφου του ειπα την συνομιλια με τη συναδερφο του μου ειπε οτι θα ερθει συνεργειο για την αλλαγη.
Στα θετικα η γρηγορη εξυπηρετηση.Εχω παρατηρησει βεβαια και εγω μια διχογνωμια τεχνικων για τις λυσεις που προτεινονται.Παντως νομιζω οτι απο εξυπηρετηση ο οτε ειναι πολυ μακρυα απο καθε αλλο παροχο.Εχω καθημερινη επικοινωνια με αρκετους παροχους λογω προβληματων σε πελατες.Και η κατασταση ειναι τραγικη.Εκφραζω προσωπικη αποψη χωρις να θελω να μαλωσω και εγω με κανεναν .Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη σου απαντουν γρηγορα στον οτε το επιπεδο των τεχνικων ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο απλα εχεις μια απαντηση στα προβληματα σου.

Και για να πω την αμαρτια μου θεωρω οτι εμεις που ειμαστε σε πιλοτικο σταδιο ακομα υπηρεσιας εγω περιμενω πολυ χειροτερα με βαση της ποιοτητας γραμμων και υπηρεσιων που μας παρειχαν μεχρι τωρα.Απλα λογω δουλεια ηθελα να εχω προσωπικη γνωμη για την υπηρεσια.

Τελος ηθελα να αναφερω οτι εμενα αν και τους ζητησα να μην περασει συνεργειο μου ειπαν οτι ετσι ειναι η διαδικασια.Οποτε περιμενω....

mmoukiou
11-04-09, 11:37
Η εξυπηρέτηση είναι πραγματικά πολύ καλή. Και το δικό μου 780 τα έφτυσε και με συνοπτικές διαδικασίες μου το αντικατέστησαν. Επιπλέον, όσες φορές κάλεσα το 801.... κλπ, προσπάθησαν πάντα να βοηθήσουν. Και ο τεχνικός που χρειάστηκε να έρθει ήταν ακριβέστατος στο ραντεβού και εξυπηρετικότατος.
Το περιεχόμενο γίνεται αρκετά ενδιαφέρον, έστω και σε αργούς ρυθμούς και τα discovery με υποτιτλισμό είναι παράδεισος για τους ντοκιμαντεράκιδες (σαν εμένα). Άραγε, θα υπάρξει και από τον ΟΤΕ ανάλογη κίνηση για Discovery HD (όπως έκανε η HOL)?

jxst
25-04-09, 20:59
θα μπορουσε να μου πει καποιος αν μπορεις να συνδεσεις το settopbox tou connx tv στην οθονη του υπολογιστη μεσω hdmi?

maik
25-04-09, 22:43
θα μπορουσε να μου πει καποιος αν μπορεις να συνδεσεις το settopbox tou connx tv στην οθονη του υπολογιστη μεσω hdmi?

Βεβαιως βεβαιως:)

ntbuse
26-04-09, 12:47
Έχω σχεδόν 2 εβδομαδες που ενω βλεπω ταινιες κανονικά δεν βλεπω τα καναλια. Εχω παρει τηλεφωνο και με εχουν παρει πίσω πολλες φόρες αλλα το προβλημα παραμένει. Στην τελευταια επικοινωνία μου ειπαν οτι εαν δεν παιξρι με τις ρυθμισεις που θα κανουν θα μου στειλουν αλλο αποκωδικοποιητή.

ReVoM
29-04-09, 19:38
Καλησπέρα σε όλους έχω μια απορία έχει βρεί κανένας τρόπο να σπάσει την σύμβαση χωρίς να αναγκαστεί να πληρώσει? Εγώ το σκέφτομε γιατί κάποτε στο τέξας συγχρόνιζα στα 16 και πλέον στα 9!!! Και συν της άλλης το πακέτο αυτό τελικά δεν μου προσφέρει απολύτος τίποτα... Θα μου πείτε οτι εγω φταίω και έχετε και δίκιο... Αν ξέρει κανείς το ό,τιδήποτε περιμένω βοήθεια.
Ευχαριστώ!

vaylane
30-04-09, 08:23
Καλησπέρα σε όλους έχω μια απορία έχει βρεί κανένας τρόπο να σπάσει την σύμβαση χωρίς να αναγκαστεί να πληρώσει? Εγώ το σκέφτομε γιατί κάποτε στο τέξας συγχρόνιζα στα 16 και πλέον στα 9!!! Και συν της άλλης το πακέτο αυτό τελικά δεν μου προσφέρει απολύτος τίποτα... Θα μου πείτε οτι εγω φταίω και έχετε και δίκιο... Αν ξέρει κανείς το ό,τιδήποτε περιμένω βοήθεια.
Ευχαριστώ!

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στο next2u και να ζητήσεις να σου επαναφέρουν την γραμμή στους προηγούμενα νούμερα (χωρίς απώλειες στην Iptv). Όσο για τη σύμβαση δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να μήν πληρώσεις..:(

mmoukiou
01-05-09, 01:51
Αυτό το Universal Channel που θα είναι "σύντομα κοντά μας", τί κανάλι είναι? Ξέρει κανείς?

Edit: Απαντώ μόνος μου, αυτό εδώ είναι: http://www.universalchannel.tv/la/

alany
01-05-09, 06:40
Από 7 Μαϊου στις οθόνες μας. http://www.universalchannel.gr

kirimis
01-05-09, 08:15
http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Channel

Σειρες οπως βλεπω θα μας δειχνει... αν και λιγο της πλακας...
Τελος παντων... καλοδεχουμενο, αν και ισως θα ηταν καλυτερο αν οργανωναν το προγραμμα τους σε λιγοτερα καναλια με ποιο επιλεγμενες σειρες. Ετσι οπως ειναι το βρισκω κομματακι κουραστικο...

Still waiting for:
1) HD like program... οτιδηποτε...
2) Movie channel....
3) FTA channels

Τεσπα, για 10€ τον μηνα μάλλον γινομαι και αχαριστος... :p

panos123
01-05-09, 12:09
Still waiting for:

National Georgaphic
Animal Planet

beatnick
02-05-09, 08:14
Still waiting for:
ARTE
(δεν το παρέχει κανένας από τους 4 παρόχους iptv)

........Auto merged post: beatnick πρόσθεσε 11 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ελληνικά ποιά κανάλια έχετε;

jack1987
02-05-09, 10:09
http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Channel

Σειρες οπως βλεπω θα μας δειχνει... αν και λιγο της πλακας...
Τελος παντων... καλοδεχουμενο, αν και ισως θα ηταν καλυτερο αν οργανωναν το προγραμμα τους σε λιγοτερα καναλια με ποιο επιλεγμενες σειρες. Ετσι οπως ειναι το βρισκω κομματακι κουραστικο...

Still waiting for:
1) HD like program... οτιδηποτε...
2) Movie channel....
3) FTA channels

Τεσπα, για 10€ τον μηνα μάλλον γινομαι και αχαριστος... :p

Κάθε προσθήκη καλοδεχούμενη.Πλέον στο http://www.universalchannel.gr έχει το πρόγραμμα μιας εβδομάδας και μια περίληψη για κάθε σειρά-ταινία που θα προβάλλει.Απο τις σειρές πάντως την μόνη που έχω δει είναι το my name is earl,το οποίο είναι πάρα πολύ καλό

kirimis
02-05-09, 12:21
damn... τωρα ειδα και γω το προγραμμα του universal. Καλούτσικο! Έχει και 1-2 ταινιες την μέρα, εχει και σειρες που τρώγονται... Μια χαρά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.