PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

vaylane
05-05-09, 08:33
Το ευχάριστο είναι οτι θα δείχνει και σειρές απο το SciFi. At long last :) :)

GeorgeSot
06-05-09, 02:22
Mε τα ελληνικα καναλια τι γινεται???
ανεπιτρεπτο μετα απο τοσους μηνες

vaylane
06-05-09, 14:34
Αμα δεν ξεκαβαλήσουν το καλάμι οι καναλάρχες δεν θα γίνει ποτέ τίποτα.Ο ΟΤΕ δεν μπορεί να τα βάλει παράνομα όπως κάνουν οι άλλοι πάροχοι. Προσωπικά όσο εμπλουτίζεται το περιεχόμενο με νέα κανάλια/μεταφράσεις τόσο λιγότερο θα με καίει το ζήτημα των ελεύθερων ....

supermario
07-05-09, 12:53
Γενικα πως το βλεπετε το conn-x TV? Αξιζει ή να περιμενω ακομα;;

panos123
07-05-09, 18:08
το conn-x TV μια χαρα ειναι
θελει βεβαια λιγη προσπαθεια ακομα στο περιεχομενο ωστε να αξιζει τα 25 ευρω που ειναι η τιμη καταλογου

αυτο που εχει μεγαλο προβλημα ειναι το stb με το δισκο και δε βλεπω καμμια απολυτως βελτιωση εδω και 2 μηνες σχεδον που το εχω

panosgon
08-05-09, 00:12
Λοιπόν έχουμε και universal επισήμως!!! Για να δούμε....

GeorgeSot
08-05-09, 00:48
Nαι οντως το ειδα κι εγω.Ανοιξε....
οκ καθαρα καναλι σειρων και ταινιων.

Eki_13
08-05-09, 03:00
ταινιες του στυλ novacinema πχ?η της πλακας?

supermario
08-05-09, 09:14
Aπο υποτιτλους τι γινεται? Εχει ελληνικους ή οχι?

GeorgeSot
08-05-09, 12:37
Εννοειται πως εχει ελληνικους υποτιτλους.

supermario
08-05-09, 15:34
Εννοειται πως εχει ελληνικους υποτιτλους.

Ευχαριστω για την απαντηση!!

Να γινω λιγο συγκεκριμενος;;; Ολα τα ξενα προγραμματα;;

Ρωταω γιατι σκεφτομαι μηπως "στειλω" τη ΝΟΒΑ για να βαλω conn-x TV

geomix72
09-05-09, 13:04
Γεια χαρα σε ολους.Ξερει κανεις εαν στο TILGIN 400-001 περνει εξωτερικο σκληρο δισκο ?

panos123
09-05-09, 15:59
Ευχαριστω για την απαντηση!!

Να γινω λιγο συγκεκριμενος;;; Ολα τα ξενα προγραμματα;;

Ρωταω γιατι σκεφτομαι μηπως "στειλω" τη ΝΟΒΑ για να βαλω conn-x TV

ναι έχει σε όλα (τουλαχιστον οσες φορες εχω δει το καναλι ειχε ελληνικα)
επισης μερικες εκπομπες ειναι μεταγλωτισμένες

Collective_Soul
10-05-09, 14:02
Γιατι εχει τοσες λιγες ταινιες στο site του καναλιου?>

mmoukiou
11-05-09, 10:16
Ευχαριστω για την απαντηση!!

Να γινω λιγο συγκεκριμενος;;; Ολα τα ξενα προγραμματα;;

Ρωταω γιατι σκεφτομαι μηπως "στειλω" τη ΝΟΒΑ για να βαλω conn-x TV

Τα Universal, Fox Life, Discovery ID, Discovery Science και Discovery Channel έχουν υποτιτλισμό σε όλα τα προγράμματα. Τα Style tv και Zone Reality έχουν σε λιγότερα. Επίσης τα 2 κανάλια Eurosport έχουν ελληνική αφήγηση/περιγραφή.Τα υπόλοιπα ξένα κανάλια δεν έχουν υπότιτλους σε κανένα πρόγραμμα.

supermario
11-05-09, 10:24
ναι έχει σε όλα (τουλαχιστον οσες φορες εχω δει το καναλι ειχε ελληνικα)
επισης μερικες εκπομπες ειναι μεταγλωτισμένες


Τα Universal, Fox Life, Discovery ID, Discovery Science και Discovery Channel έχουν υποτιτλισμό σε όλα τα προγράμματα. Τα Style tv και Zone Reality έχουν σε λιγότερα. Επίσης τα 2 κανάλια Eurosport έχουν ελληνική αφήγηση/περιγραφή.Τα υπόλοιπα ξένα κανάλια δεν έχουν υπότιτλους σε κανένα πρόγραμμα.

Σας ευχαριστω πολυ!

Khaos Sektor
11-05-09, 16:40
Καλησπερα, μολις εκανα τηλεφωνικη αιτηση για το conn-x tv αλλα οπως ειδα στον εξοπλισμο δεν δινουν ασυρματο set top box. Αν δεν κανω λαθος το Tilgin Mood 400-002 ειναι με μια θυρα ethernet οποτε να παρω και ενα wireless client η να κοιταξω για αγορα αλλου αποκωδικοποιητη;

kkonstan
12-05-09, 00:28
Καλησπερα, μολις εκανα τηλεφωνικη αιτηση για το conn-x tv αλλα οπως ειδα στον εξοπλισμο δεν δινουν ασυρματο set top box. Αν δεν κανω λαθος το Tilgin Mood 400-002 ειναι με μια θυρα ethernet οποτε να παρω και ενα wireless client η να κοιταξω για αγορα αλλου αποκωδικοποιητη;

Έτσι όπως έρχεται configured η υπηρεσία από τον ΟΤΕ το router κάνει map ένα ΑΤΜ PVC (το 8/36) σε συγκεκριμένη πόρτα Εthernet όπου και πρέπει να συνδεθεί το Tilgin.

Αν πάρεις απλά ένα wireless client και κάνεις connect ασύρματα στο router το Tilgin δεν θα έχει πρόσβαση στο PVC αυτό, οπότε δεν θα παίξει.

Θα μπορούσες να πάρεις ένα ζευγάρι wi-fi για να κάνεις bridging, αλλά για περίπου τα ίδια λεφτά παίρνεις (όπως προτείνει και ο OTE) powerline adaptors, τα οποία κατα πάσα πιθανότητα θα είναι πιο αξιόπιστα από την ασύρματη μετάδοση.

kkonstan
12-05-09, 14:58
Πέρασαν οι 5 εργάσιμες από την αίτηση, έχω ήδη παραλάβει (την 3ή εργάσιμη) τον εξοπλισμό, αλλά ακόμη η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί... Στο 134 όταν έκανα αίτηση μου είχαν πεί οτι οι 5 μέρες είναι η χειρότερη περίπτωση (έχω ήδη 24άρα γραμμή) και πως συνήθως γίνεται σε 1-2 μέρες... σήμερα που έτυχε να περάσω στο oteshop εδώ ρώτησα και μου είπε ο υπάλληλος ότι και αυτός περιμένει 11 μέρες τώρα!

Είμαι περίεργος, είχε κανείς άλλος μεγάλη καθυστέρηση;

Khaos Sektor
12-05-09, 17:31
Εμενα kkonstan η υπηρεσια εχει ενεργοποιηθει ( μεσα σε λιγες ωρες ) αλλα δεν εχει ερθει ο εξοπλισμος. Μαλλον βλεπω να κανω συνδεση με καλωδιο ethernet γιατι οπως βλεπω αυτα τα powerline adaptors κοστιζουν 80 ευρω περιπου.

maik
12-05-09, 17:41
Εμενα kkonstan η υπηρεσια εχει ενεργοποιηθει ( μεσα σε λιγες ωρες ) αλλα δεν εχει ερθει ο εξοπλισμος. Μαλλον βλεπω να κανω συνδεση με καλωδιο ethernet γιατι οπως βλεπω αυτα τα powerline adaptors κοστιζουν 80 ευρω περιπου.

Και δεν δουλευουν παντα σωστα θα ελεγα.
Η πιο σωστη λυση, κατα την γνωμη μου, για την περιπτωση που ειναι αλλου ο υπολογιστης και αλλου η τηλεοραση ειναι να παει το ρουτερ κοντα στην τηλεοραση-set top box κια ο υπολογιστης να συδεθει ασυρματα.

kkonstan
14-05-09, 02:23
H "προσφορά" πήρε παράταση 4 μήνες μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου και ενημέρωσαν το site στο oteshop...

imcan
16-05-09, 11:53
Έτσι όπως έρχεται configured η υπηρεσία από τον ΟΤΕ το router κάνει map ένα ΑΤΜ PVC (το 8/36) σε συγκεκριμένη πόρτα Εthernet όπου και πρέπει να συνδεθεί το Tilgin.

Αν πάρεις απλά ένα wireless client και κάνεις connect ασύρματα στο router το Tilgin δεν θα έχει πρόσβαση στο PVC αυτό, οπότε δεν θα παίξει.

Θα μπορούσες να πάρεις ένα ζευγάρι wi-fi για να κάνεις bridging, αλλά για περίπου τα ίδια λεφτά παίρνεις (όπως προτείνει και ο OTE) powerline adaptors, τα οποία κατα πάσα πιθανότητα θα είναι πιο αξιόπιστα από την ασύρματη μετάδοση.

Τα μόνα wireless bridges που παίζουν σίγουρα είναι τα Ruckus, αλλά κοστίζουν περισσότερο από τα powerline adaptors, αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα €140. Τα powerline adaptors είναι €99 με ΦΠΑ και εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Εχω δοκιμάσει 5-6 διαφορετικά ζευγάρια και γενικά τα θεωρώ πολύ αξιόπιστη λύση

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι εχει τοσες λιγες ταινιες στο site του καναλιου?>

Υποθέτω έχουν ενδεικτικό περιεχόμενο

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια χαρα σε ολους.Ξερει κανεις εαν στο TILGIN 400-001 περνει εξωτερικο σκληρο δισκο ?

Κανένα από τα TILGIN STBs δεν παίρνει εξωτερικό σκληρό

Fanis
19-05-09, 09:34
Kαλημέρα :)
Έχουμε καμιά ενημέρωση για την πιθανή ημερομηνία που θα προστεθούν και άλλα ελληνικά κανάλια ?(πχ Αντ Μega ktl)
Ο λόγος που έβαλα conex είναι επειδή μισώ τις κεραίες και τα καλώδια ....

panos123
19-05-09, 10:39
Kαλημέρα :)
Έχουμε καμιά ενημέρωση για την πιθανή ημερομηνία που θα προστεθούν και άλλα ελληνικά κανάλια ?(πχ Αντ Μega ktl)
Ο λόγος που έβαλα conex είναι επειδή μισώ τις κεραίες και τα καλώδια ....

δε νομιζω οτι εχουν τη διαθεση ωστε να πιεσουν προς αυτη τη κατευθυνση
απο την ημερα που ξεκινησε η πλατφορμα μεχρι σημερα μονο το alter υπαρχει

maik
19-05-09, 16:24
Kαλημέρα :)
Έχουμε καμιά ενημέρωση για την πιθανή ημερομηνία που θα προστεθούν και άλλα ελληνικά κανάλια ?(πχ Αντ Μega ktl)
Ο λόγος που έβαλα conex είναι επειδή μισώ τις κεραίες και τα καλώδια ....

Οσο οι Ελληνες καναλαρχες ζητανε "τον ουρανο με τ'αστρα" δεν το κοβω ευκολο

emeliss
19-05-09, 16:36
Μέχρι πρόσφατα η μόνο επίσημη συμφωνία ήταν του ΟΤΕ με το Alter. Όλοι οι άλλοι isp και όλα τα άλλα κανάλια ήταν σε φάση συζήτησης για συμφωνία.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τελευταία.

kkonstan
19-05-09, 20:56
14 μέρες μετά την αίτηση μου και μόλις πριν λίγο άλλαξαν τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου και άρχισε να παίζει το tilgin. Δεν έχω ακόμη πρόσβαση στο Filmclub (βλέπω την λίστα, μόλις όμως πάω να δώ κάτι μου λέει ότι δεν είμαι συνδρομητής και να καλέσω το 134). Σε τηλεφώνημα που έκανα στο 134 μου είπαν ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη το Conn-X TV. Μάλιστα...

Πρώτες εντυπώσεις - απογοητευτικό. Θα περιμένω καμια εβδομάδα μήπως αλλάξω γνώμη, αλλά μάλλον θα το επιστρέψω. Περίμενα:

- περισσότερο περιεχόμενο στο Filmclub (στο site αφήνει να εννοηθεί ότι έχει τις σειρές που αναφέρει ολόκληρες, ενώ στην ουσία έχει 2-3 επεισόδια, απάτη)

- η συνδρομητική σήμερα θα έπρεπε να είναι HD, αλλά συμβιβάζομαι και με SD επειδή ξέρω ότι είμαι στην Ελλάδα, αλλά όχι και 4:3 stretched σε 16:9 (χρησιμοποιώ HDMI και έχω ρυθμίσει και TV και Tilgin σε 16:9), έλεος... περίμενα 16:9... Να πληρώνω για να βλέπω 4:3 crops πχ στο Universal όταν οι σειρές έχουν γυριστεί σε 16:9 είναι απάτη... Μα καλά έτσι ειναι το Fox life/Discovery κλπ και σε Nova (δεν ξέρω/δεν έχω δει ποτέ μου);

- από το Filmexpress δεν περίμενα τίποτε - αν είχα σκοπό να πάω σε videoclub και να δώσω 2.5 ευρώ, τότε τα 3 ευρώ για να μην σηκωθώ από τον καναπέ μου είναι τίμια τιμή, αλλά έχω να πάω σε videoclub χρόνια...

Κρίμα.

Edit: Ίσως παραήμουν αρνητικός - να πω ότι όσον αφορά το ADSL έχασα ~1Mbps downstream (no big deal) +30ms ping (no big deal για μένα) και φαίνεται να τρώει ~3Mbps όταν παίζει TV, που δεν με πειράζει καθόλου... Η ποιότητα της εικόνας είναι ΟΚ για SD, το tilgin θα μπορούσε να ήταν πιο responsive...

Τέλος πάντων, ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω ότι το περιεχόμενο είναι 4:3 και το Filmclub άδειο.

inspclouseau
20-05-09, 22:23
φιλε το filmclub εχει αυτη τη στιγμη πανω απο 100 ταινιες, 19 νομιζω σειρες (με αρκετα επεισοδια η καθε μια), καμποσα ντοκυμαντερ, παιδικα και μερικες εκατονταδες μουσικα βιντεος. μηπως επειδη δεν εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια δεν σου δειχνει ολο το περιεχομενο? εκτος και αν ολα αυτα τα θεωρεις τοσο λιγα που ωστε να δικαιολογειται ο χαρακτηρισμος αδειο.

ειδκα για τις σειρες οντως καποιες εχουν μεσα λιγα επεισοδια αλλα απο οσο ξερω αυτες κανουν rotation χρονικα λογω δικαιωματων. αρα αν πετυχες καποια με 2-3 επεισοδια λογικα ειναι τα τελευταια του συγκεκριμενου κυκλου. υπαρχει πιθανοτητα ο συγκεκριμενος κυκλος να παιξει ξανα απο την αρχη αργοτερα

kkonstan
21-05-09, 01:11
φιλε το filmclub εχει αυτη τη στιγμη πανω απο 100 ταινιες, 19 νομιζω σειρες (με αρκετα επεισοδια η καθε μια), καμποσα ντοκυμαντερ, παιδικα και μερικες εκατονταδες μουσικα βιντεος. μηπως επειδη δεν εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια δεν σου δειχνει ολο το περιεχομενο? εκτος και αν ολα αυτα τα θεωρεις τοσο λιγα που ωστε να δικαιολογειται ο χαρακτηρισμος αδειο.

ειδκα για τις σειρες οντως καποιες εχουν μεσα λιγα επεισοδια αλλα απο οσο ξερω αυτες κανουν rotation χρονικα λογω δικαιωματων. αρα αν πετυχες καποια με 2-3 επεισοδια λογικα ειναι τα τελευταια του συγκεκριμενου κυκλου. υπαρχει πιθανοτητα ο συγκεκριμενος κυκλος να παιξει ξανα απο την αρχη αργοτερα

Ενεργοποιήθηκε κανονικά σήμερα το πρωί. Χθες έβλεπα την λίστα αλλά δεν μπορούσα να παρακολουθήσω το περιεχόμενο, σήμερα όμως μπορούσα. Για τις ταινίες δεν έχω παράπονο γιατί δεν περίμενα κάτι παραπάνω, για τα μουσικά βίντεο αδιαφορώ, αλλά δες τι περιλαμβάνει το Filmclub από τις σειρές που αυτή την στιγμή διαφημίζει ως διαθέσιμες το conn-xtv.gr:

Η Συνοδεία: Season 1, Ep. 1-6, δηλαδή 6 από 66, ~=9%
Μην Τρελαίνεσαι: Season 1, Eπ 3-5, δηλαδή 3 από 60, =5%
Sex and the City: Season 1, Ep. 10-12, δηλαδή 3 από 94, ~=3%
Η Δυτική Πτέρυγα: Season 1, Ep. 1-11, δηλαδή 11 από 156, ~=7%

Είναι παράλογο να περιμένει κανείς ότι τουλάχιστον σε αυτές που προβάλουν στο site θα έχουν αν όχι το 100% τουλάχιστον πληρέστερο περιεχόμενο; Είχα σκοπό όταν το παρήγγειλα να δώ πχ το "Μην τρελαίνεσαι", αλλά τώρα βλέπω ότι δεν μπορώ! Απορούσα γιατί δεν έχει πλήρη λίστα στο site, τώρα ξέρω γιατί: είναι για τα κλάμματα!

Πέρα από την απογοήτευση για το Filmclub, το σημείο στο οποίο ο ΟΤΕ λόγω IPTV θα μπορούσε να κάνει την διαφορά, το μπουκέτο για €15 (στην τιμή προσφορας) είναι τίμια πρόταση, συγκρινόμενο πάντα με τα €20 που είναι το σχεδόν αντίστοιχο starter pack της ακριβότερης στην Ευρώπη Nova. Η ποιότητα της εικόνας είναι καλή, αν και θα προτιμούσα περισσότερο 16:9 περιεχόμενο, και το tilgin είναι επαρκώς εύχρηστο ως PVR.

Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να πληρώσω μετά το 12μηνο (αν δεν βγεί άλλη προσφορά) πάνω από €15 και κατα την γνώμη μου θα έπρεπε ο ΟΤΕ να είναι πιο τίμιος στην περιγραφή της υπηρεσίας στο site.

panos123
21-05-09, 02:18
το tilgin είναι επαρκώς εύχρηστο ως PVR.


το έχεις χρησιμοποιήσει ως PVR; δουλεύει απρόσκοπτα;

kkonstan
21-05-09, 03:05
το έχεις χρησιμοποιήσει ως PVR; δουλεύει απρόσκοπτα;

Προγραμμάτισα κάτι εγγραφές από το EPG το πρωϊ πριν φύγω στην δουλειά για δοκιμή και τα είδα το βράδυ (μια ταινία και κάτι άλλα). Η ταινία άρχισε σχεδόν 2 λεπτά μετά την ώρα που είχε δηλωθεί στο EPG οπότε χρειάστηκε να κάνω λίγο fast forward στην αρχή, αλλά ευτυχώς δεν κόπηκε τίποτε στο τέλος. Κάτι επεισόδια από σειρές στο FOX Life ξεκίνησαν δευτερόλεπτα μετά, και κάτι από το Discovery το ίδιο. Αυτό φυσικά είναι καθαρά θέμα ακρίβειας του EPG, αλλά γενικά δούλεψε όπως θα περίμενε κανείς.

Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ PVR πριν, αλλά με καλύπτει πλήρως. Θα προτιμούσα βέβαια να μπορούσε να αυτοματοποιηθεί κάπως, πχ να γράφει όλα τα επεισόδια μιας σειράς που παρακολουθώ αυτόματα, αλλά δεν το κάνει, πρέπει εσύ να πας στο EPG και να τα επιλέξεις ένα-ένα...εντάξει δεν είναι και TiVo...

To pause κλπ σε live tv λειτουργεί κανονικά, αν και στην πρώτη ενεργοποίηση (μόλις δηλαδή πατήσεις pause πρώτη φορά σε κάποια εκπομπή) θέλει λίγο χρόνο να 'παρει μπρος'. Μετά παίζει από το buffer φυσικά και rewind/pause/forward συμπεριφέρονται σαν οποιαδήποτε άλλη εγγραφή.


Το μοναδικό πρόβλημα με το Tilgin είναι ότι αν γυρίσεις και αυτό και την τηλεόραση σε 16:9 (τουλάχιστον μέσω HDMI) τότε κάνει stretch το 4:3 content με το ζόρι, κάτι που εμένα δεν μου αρέσει και πρέπει να γυρίσω την τηλεόραση σε 4:3, τότε όμως είναι σωστό το video αλλά συμπιεσμένο το user interface! Θα μπορούσαν να είχαν μια επιλογή στο menu για να κάνεις disable το stretching και να παίζει το content στο σωστό aspect ratio είτε αυτό είναι 4:3 είτε 16:9, και ας αφήνει μπάρες αριστερά/δεξία, για όσους το προτιμούν, ώστε να μην χρειάζεται να σκαλίζω συνέχεια την τηλεόραση γιατί είναι κουραστικό (ειδικά όταν πχ κάποια κανάλια είναι 16:9 και κάποια 4:3)

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 12 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κατα την γνώμη μου θα έπρεπε ο ΟΤΕ να είναι πιο τίμιος στην περιγραφή της υπηρεσίας στο site.

Να πχ τι εννοώ τίμιο:

HBO on Demand (http://www.hboondemand.com/apps/hodschedule/hod/category.do?CATG_ID=BTRS311)

Ωραιότατο εβδομαδιαίο πρόγραμμα του τι υπάρχει διαθέσιμο όσον αφορά τις σειρές (και όχι μόνο) από την υπηρεσία.

kkonstan
21-05-09, 13:15
το έχεις χρησιμοποιήσει ως PVR; δουλεύει απρόσκοπτα;

Τελικά όχι, δεν δουλεύει απρόσκοπτα.

Χθες το είχα βάλει να γράψει 2-3 πράγματα τα χαράματα και σήμερα πριν λίγο είδα ότι τα έγραψε μεν, αλλά κάθε εγγραφή (οι νέες και οι προηγούμενες) έχουν κενό τίτλο!

Έχω δηλαδή μια λίστα με εγγραφές που απλά αναφέρουν ώρα και ημερομηνία... τελείως άχρηστο. Μετά από power cycle επανήλθαν όλοι οι τίτλοι που ήταν στα αγγλικά, αλλά όσοι ήταν στα ελληνικά (οι περισσότεροι) εμφανίζονται μόνο τα πρώτα 3-4 γράμματα... από το τίποτε κάτι είναι και αυτό...

Το να πετύχω τέτοιο bug την 2η μέρα που το χρησιμοποιώ και έχοντας κάνει μόνο 6-7 εγγραφές σημαίνει ότι ή είμαι τελείως γκαντέμης, ή δεν έγινε σωστή δουλεία στο πιλοτικό.

Έχω μαζέψει ήδη αρκετά παράπονα/bug, αλλά στο site του Conn-X TV δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διεύθυνση επικοινωνίας. Μπορεί κάποιος από τους 'τυχερούς' του πιλοτικού να μου πέι πού έστελναν τα σχόλια/παρατηρήσεις τους για να στείλω κι εγώ;

emeliss
21-05-09, 13:18
Έχω μαζέψει ήδη αρκετά παράπονα/bug, αλλά στο site του Conn-X TV δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διεύθυνση επικοινωνίας. Μπορεί κάποιος από τους 'τυχερούς' του πιλοτικού να μου πέι πού έστελναν τα σχόλια/παρατηρήσεις τους για να στείλω κι εγώ;
Μπορείς να στείλεις στο

conn-xTV@conn-x.gr

kkonstan
21-05-09, 15:58
Μπορείς να στείλεις στο

conn-xTV@conn-x.gr

Αυτό είναι το helpdesk... τέλος πάντων, θα τα στείλω εκεί.

panos123
21-05-09, 17:26
Τελικά όχι, δεν δουλεύει απρόσκοπτα.

Χθες το είχα βάλει να γράψει 2-3 πράγματα τα χαράματα και σήμερα πριν λίγο είδα ότι τα έγραψε μεν, αλλά κάθε εγγραφή (οι νέες και οι προηγούμενες) έχουν κενό τίτλο!

Έχω δηλαδή μια λίστα με εγγραφές που απλά αναφέρουν ώρα και ημερομηνία... τελείως άχρηστο. Μετά από power cycle επανήλθαν όλοι οι τίτλοι που ήταν στα αγγλικά, αλλά όσοι ήταν στα ελληνικά (οι περισσότεροι) εμφανίζονται μόνο τα πρώτα 3-4 γράμματα... από το τίποτε κάτι είναι και αυτό...

Το να πετύχω τέτοιο bug την 2η μέρα που το χρησιμοποιώ και έχοντας κάνει μόνο 6-7 εγγραφές σημαίνει ότι ή είμαι τελείως γκαντέμης, ή δεν έγινε σωστή δουλεία στο πιλοτικό.

Έχω μαζέψει ήδη αρκετά παράπονα/bug, αλλά στο site του Conn-X TV δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διεύθυνση επικοινωνίας. Μπορεί κάποιος από τους 'τυχερούς' του πιλοτικού να μου πέι πού έστελναν τα σχόλια/παρατηρήσεις τους για να στείλω κι εγώ;

ακομα δεν εχεις δει τιποτα
το "take control" είναι οντως σε "αλλη διασταση"

μπορεις να επικοινωνήσεις με το Next2U. υπάρχει ειδικό τμήμα για το conn-x TV. είναι εξαιρετικά ευγενικοί και πρόθυμοι και εξίσου ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΙ.

καλα ειναι να δηλωσεις απο τωρα τη βλαβη γιατι σε 2 εβδομαδες που θα εχεις εξαγριωθει και θα θελεις τα λεφτα σου πισω θα σου λενε "δεν εχετε δηλωσει βλαβη"

imcan
21-05-09, 22:53
Τελικά όχι, δεν δουλεύει απρόσκοπτα.

Χθες το είχα βάλει να γράψει 2-3 πράγματα τα χαράματα και σήμερα πριν λίγο είδα ότι τα έγραψε μεν, αλλά κάθε εγγραφή (οι νέες και οι προηγούμενες) έχουν κενό τίτλο!

Έχω δηλαδή μια λίστα με εγγραφές που απλά αναφέρουν ώρα και ημερομηνία... τελείως άχρηστο. Μετά από power cycle επανήλθαν όλοι οι τίτλοι που ήταν στα αγγλικά, αλλά όσοι ήταν στα ελληνικά (οι περισσότεροι) εμφανίζονται μόνο τα πρώτα 3-4 γράμματα... από το τίποτε κάτι είναι και αυτό...

Το να πετύχω τέτοιο bug την 2η μέρα που το χρησιμοποιώ και έχοντας κάνει μόνο 6-7 εγγραφές σημαίνει ότι ή είμαι τελείως γκαντέμης, ή δεν έγινε σωστή δουλεία στο πιλοτικό.

Έχω μαζέψει ήδη αρκετά παράπονα/bug, αλλά στο site του Conn-X TV δεν βλέπω να υπάρχει κάποια διεύθυνση επικοινωνίας. Μπορεί κάποιος από τους 'τυχερούς' του πιλοτικού να μου πέι πού έστελναν τα σχόλια/παρατηρήσεις τους για να στείλω κι εγώ;

Λοιπόν φίλε για να τα ξεκαθαρίσουμε ένα-ένα....γκαντέμης δεν είσαι το bug με τους ελληνικούς τίτλους των εγγραφών το έχω δει και εγώ...είναι γνωστό απ'οτι μου είπαν και αναμένουν καινούργιο firmware release που να το διορθώνει....:down:
Όσο για το πιλοτικό, δεν έτρεξε ποτέ το PVR...... :lol:

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 4 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενεργοποιήθηκε κανονικά σήμερα το πρωί. Χθες έβλεπα την λίστα αλλά δεν μπορούσα να παρακολουθήσω το περιεχόμενο, σήμερα όμως μπορούσα. Για τις ταινίες δεν έχω παράπονο γιατί δεν περίμενα κάτι παραπάνω, για τα μουσικά βίντεο αδιαφορώ, αλλά δες τι περιλαμβάνει το Filmclub από τις σειρές που αυτή την στιγμή διαφημίζει ως διαθέσιμες το conn-xtv.gr:

Η Συνοδεία: Season 1, Ep. 1-6, δηλαδή 6 από 66, ~=9%
Μην Τρελαίνεσαι: Season 1, Eπ 3-5, δηλαδή 3 από 60, =5%
Sex and the City: Season 1, Ep. 10-12, δηλαδή 3 από 94, ~=3%
Η Δυτική Πτέρυγα: Season 1, Ep. 1-11, δηλαδή 11 από 156, ~=7%

Είναι παράλογο να περιμένει κανείς ότι τουλάχιστον σε αυτές που προβάλουν στο site θα έχουν αν όχι το 100% τουλάχιστον πληρέστερο περιεχόμενο; Είχα σκοπό όταν το παρήγγειλα να δώ πχ το "Μην τρελαίνεσαι", αλλά τώρα βλέπω ότι δεν μπορώ! Απορούσα γιατί δεν έχει πλήρη λίστα στο site, τώρα ξέρω γιατί: είναι για τα κλάμματα!

Πέρα από την απογοήτευση για το Filmclub, το σημείο στο οποίο ο ΟΤΕ λόγω IPTV θα μπορούσε να κάνει την διαφορά, το μπουκέτο για €15 (στην τιμή προσφορας) είναι τίμια πρόταση, συγκρινόμενο πάντα με τα €20 που είναι το σχεδόν αντίστοιχο starter pack της ακριβότερης στην Ευρώπη Nova. Η ποιότητα της εικόνας είναι καλή, αν και θα προτιμούσα περισσότερο 16:9 περιεχόμενο, και το tilgin είναι επαρκώς εύχρηστο ως PVR.

Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να πληρώσω μετά το 12μηνο (αν δεν βγεί άλλη προσφορά) πάνω από €15 και κατα την γνώμη μου θα έπρεπε ο ΟΤΕ να είναι πιο τίμιος στην περιγραφή της υπηρεσίας στο site.

To FilmClub έχει πολυ περισσότερες σειρές και κάποιες με πολλά επεισόδια ...άλλες πάλι με λιγότερα. Αν βλέπεις μόνο αυτές τις 4 σίγουρα έχεις πρόβλημα με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Θα σου έλεγα πάρε το Ν2U να το αναφέρεις

Όσο για το site, ξέρω ότι είναι υπό ανανέωση, θα ανέβει σύντομα και το πρόγραμμα της τηλεόρασης

panos123
21-05-09, 22:54
Λοιπόν φίλε για να τα ξεκαθαρίσουμε ένα-ένα....γκαντέμης δεν είσαι το bug με τους ελληνικούς τίτλους των εγγραφών το έχω δει και εγώ...είναι γνωστό απ'οτι μου είπαν και αναμένουν καινούργιο firmware release που να το διορθώνει....:down:
Όσο για το πιλοτικό, δεν έτρεξε ποτέ το PVR...... :lol:

οπότε πρέπει να ξοδεύουμε το χρόνο μας και το χρήμα μας (έχω επικοινωνήσει πάνω από 50 φορές με το Next2U) για να κάνουμε beta testing στον ΟΤΕ. και πρέπει να τους πληρώνουμε κιόλας.

imcan
21-05-09, 23:01
Προγραμμάτισα κάτι εγγραφές από το EPG το πρωϊ πριν φύγω στην δουλειά για δοκιμή και τα είδα το βράδυ (μια ταινία και κάτι άλλα). Η ταινία άρχισε σχεδόν 2 λεπτά μετά την ώρα που είχε δηλωθεί στο EPG οπότε χρειάστηκε να κάνω λίγο fast forward στην αρχή, αλλά ευτυχώς δεν κόπηκε τίποτε στο τέλος. Κάτι επεισόδια από σειρές στο FOX Life ξεκίνησαν δευτερόλεπτα μετά, και κάτι από το Discovery το ίδιο. Αυτό φυσικά είναι καθαρά θέμα ακρίβειας του EPG, αλλά γενικά δούλεψε όπως θα περίμενε κανείς.

Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ PVR πριν, αλλά με καλύπτει πλήρως. Θα προτιμούσα βέβαια να μπορούσε να αυτοματοποιηθεί κάπως, πχ να γράφει όλα τα επεισόδια μιας σειράς που παρακολουθώ αυτόματα, αλλά δεν το κάνει, πρέπει εσύ να πας στο EPG και να τα επιλέξεις ένα-ένα...εντάξει δεν είναι και TiVo...

To pause κλπ σε live tv λειτουργεί κανονικά, αν και στην πρώτη ενεργοποίηση (μόλις δηλαδή πατήσεις pause πρώτη φορά σε κάποια εκπομπή) θέλει λίγο χρόνο να 'παρει μπρος'. Μετά παίζει από το buffer φυσικά και rewind/pause/forward συμπεριφέρονται σαν οποιαδήποτε άλλη εγγραφή.


Το μοναδικό πρόβλημα με το Tilgin είναι ότι αν γυρίσεις και αυτό και την τηλεόραση σε 16:9 (τουλάχιστον μέσω HDMI) τότε κάνει stretch το 4:3 content με το ζόρι, κάτι που εμένα δεν μου αρέσει και πρέπει να γυρίσω την τηλεόραση σε 4:3, τότε όμως είναι σωστό το video αλλά συμπιεσμένο το user interface! Θα μπορούσαν να είχαν μια επιλογή στο menu για να κάνεις disable το stretching και να παίζει το content στο σωστό aspect ratio είτε αυτό είναι 4:3 είτε 16:9, και ας αφήνει μπάρες αριστερά/δεξία, για όσους το προτιμούν, ώστε να μην χρειάζεται να σκαλίζω συνέχεια την τηλεόραση γιατί είναι κουραστικό (ειδικά όταν πχ κάποια κανάλια είναι 16:9 και κάποια 4:3)

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 12 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Να πχ τι εννοώ τίμιο:

HBO on Demand (http://www.hboondemand.com/apps/hodschedule/hod/category.do?CATG_ID=BTRS311)

Ωραιότατο εβδομαδιαίο πρόγραμμα του τι υπάρχει διαθέσιμο όσον αφορά τις σειρές (και όχι μόνο) από την υπηρεσία.

Τα περισσότερα κανάλια είναι 16:9 ....τουλάχιστον εγώ τα βλέπω μια χαρά... και μου κάνει εντύπωση που λες ότι τα κάνει strech. Το πρόβλημα είναι είτε στην τηλεόραση σου (ίσως χρειάζεται να είναι σε auto mode) ή έχει πάρει κάποιο παλιό firmware 9χλωμό το βλέπω) To λέω γιατί το πρόβλημα αυτό υπήρχε παλιότερα αλλά διορθώθηκε. Για ψάξτο λίγο με την TV σου

kkonstan
22-05-09, 00:58
Τα περισσότερα κανάλια είναι 16:9 ....τουλάχιστον εγώ τα βλέπω μια χαρά... και μου κάνει εντύπωση που λες ότι τα κάνει strech.

Εγώ απ'ότι βλέπω τα περισσότερα κανάλια είναι 4:3... Δηλαδή σε ET1/NET/ET3, Universal και Fox Life που είναι σίγουρα 4:3, εσένα εμφανίζει αρίστερα και δεξία μαύρες μπάρες όπως θα έπρεπε; Γιατί εμένα το Tilgin (και όχι η τηλεόραση) το κάνει stretch για να γεμίσει την οθόνη. Αν γυρίσω την τηλεόραση σε 4:3 τότε το συμπιέζει και φαίνεται ΟΚ, αλλά αν πάω σε 16:9 κανάλι (τα ελάχιστα που έχει) πρέπει να το ξαναγυρίσω σε 16:9... το auto δεν παίζει.

Επίσης οι πολλές από τις ταινίες που δοκίμασα στο Film Club είναι 4:3 (πχ Goodfellas) και πρέπει να κάνω το ίδιο... καταντάει σπαστικό. Στο Αpple TV που χρησιμοποιώ σε άλλο HDMI port όλα παίζουν μια χαρά, και είτε είναι 4:3 είτε είναι 16:9 το content (anamorphic ή όχι) απλά παίζει με το σωστό aspect ratio, άρα είναι τεχνικώς εφικτό.


Το πρόβλημα είναι είτε στην τηλεόραση σου (ίσως χρειάζεται να είναι σε auto mode) ή έχει πάρει κάποιο παλιό firmware 9χλωμό το βλέπω) To λέω γιατί το πρόβλημα αυτό υπήρχε παλιότερα αλλά διορθώθηκε. Για ψάξτο λίγο με την TV σου

Δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει η τηλεόραση, δουλεύει κανονικά με όλες τις άλλες πηγές... μήπως είναι bug που αφορά το HDMI και εσύ χρησιμοποιείς SCART και δεν το έχεις παρατηρήσει;

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 5 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπόν φίλε για να τα ξεκαθαρίσουμε ένα-ένα....γκαντέμης δεν είσαι το bug με τους ελληνικούς τίτλους των εγγραφών το έχω δει και εγώ...είναι γνωστό απ'οτι μου είπαν και αναμένουν καινούργιο firmware release που να το διορθώνει....:down:
Όσο για το πιλοτικό, δεν έτρεξε ποτέ το PVR...... :lol:

Μάλιστα, είμαι δηλαδή beta tester...


To FilmClub έχει πολυ περισσότερες σειρές και κάποιες με πολλά επεισόδια ...άλλες πάλι με λιγότερα. Αν βλέπεις μόνο αυτές τις 4 σίγουρα έχεις πρόβλημα με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Θα σου έλεγα πάρε το Ν2U να το αναφέρεις

Όσο για το site, ξέρω ότι είναι υπό ανανέωση, θα ανέβει σύντομα και το πρόγραμμα της τηλεόρασης

Το ξέρω ότι έχει πειρσσότερες, τα βλέπω όλα κανονικά και τα έβλεπα από την αρχή (την λίστα τουλάχιστον) απλά περίμενα περισσότερα. Αυτά τα 4 τα ανέφερα απλά γιατί τα διαφημίζει στο site ενώ έχει ελάχιστα επισόδια...

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ή έχει πάρει κάποιο παλιό firmware 9χλωμό το βλέπω) To λέω γιατί το πρόβλημα αυτό υπήρχε παλιότερα αλλά διορθώθηκε.

Στις ρυθμίσεις αναφέρει ώς έκδοση την EMC4-1.2.26.nimbus, έχει κανείς νεότερη;

vaylane
22-05-09, 15:15
Τα περισσότερα κανάλια είναι 16:9. Όσοι έχετε πρόβλημα check your TV's configuration. Επίσης δεν μπορείτε να ζητάτε καθαρό 16:9 σε κανάλια που δέν το εκπέμπουν καν (κρατικά π.χ). Επίσης αν δεν κάνω λάθος η NOVA είναι 4:3 σε όλα τα κανάλια.

Cheers,

mmoukiou
22-05-09, 15:48
Δεν νομίζω πως είναι 16:9 τα περισσότερα κανάλια. Για την ακρίβεια, νομίζω πως μόνο το D.Welle και το Promo είναι 16:9. Όλα τα άλλα, αν δεν κάνω λάθος, είναι 4:3. Και όποιος τα βλέπει σε τηλεόραση με ευρεία οθόνη, ή θα τα δει με μαύρες μπάρες δεξιά & αριστερά, ή θα τα δει σε πλήρη οθόνη χωρίς μπάρες αλλά παραμορφωμένα.
Επίσης, το περιεχόμενο του film club & film express, όσα έχω δει εγώ τουλάχιστο, είναι 16:9.

vspiros
22-05-09, 15:53
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα και στα υπόλοιπα κανάλια με ρύθμιση της τηλεόρασης ως ευρεία.

Konstantinos.
22-05-09, 15:53
Τα περισσότερα κανάλια είναι 16:9. Όσοι έχετε πρόβλημα check your TV's configuration. Επίσης δεν μπορείτε να ζητάτε καθαρό 16:9 σε κανάλια που δέν το εκπέμπουν καν (κρατικά π.χ). Επίσης αν δεν κάνω λάθος η NOVA είναι 4:3 σε όλα τα κανάλια.

Cheers,

Παλιότερα επέλεγε αυτόματα το φορματ, τελευταία τα κάνει όλα με το έτσι θελω 16:9

Το πρόβλημα το έχει είτε το tiglin είτε η αναμετάδοση από conn-x. Δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να μεταδίδεται ένα κανάλι που είναι εγγενώς 4:3 σε 16:9.

Δεν νοείται να αλλάζουμε εμείς απ'την ΤV ή τον Projectora σε 4:3. Ασε που δεν γίνεται σε πολλές συσκευές αυτό (πχ τον projectora μου) αλλά το αντίθετο μόνο (4:3 σε 16:9)

Γενικά μας αναγκάζουν να βλέπουμε τα πάντα σε στρετς όπως βλέπουν κάποιοι σε κάτι τελειωμένα επαρχιώτικα καφενεία "μπάλα".
Κ.

kkonstan
22-05-09, 17:43
Τα περισσότερα κανάλια είναι 16:9. Όσοι έχετε πρόβλημα check your TV's configuration. Επίσης δεν μπορείτε να ζητάτε καθαρό 16:9 σε κανάλια που δέν το εκπέμπουν καν (κρατικά π.χ). Επίσης αν δεν κάνω λάθος η NOVA είναι 4:3 σε όλα τα κανάλια.

Επιμένω πως τα περισσότερα είναι 4:3 και πως κακώς το Tilgin τα εμφανίζει stretched (ακόμη και τα κρατικά που 100% είναι 4:3!) σε 16:9 πάνω από HDMI.

Θα το δηλώσω βλάβη. Το λιγότερο θα έπρεπε να έχουν setting γι αυτό, αν κάποιος τα προτιμά για κάποιον λόγο stretched.

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


νομίζω πως μόνο το D.Welle και το Promo είναι 16:9. Όλα τα άλλα, αν δεν κάνω λάθος, είναι 4:3.

Αυτό βλέπω κι εγώ... πέτυχα και κάποιες εκπομπές σε ένα Discovery, νομίζω το ID, σε 16:9...


Και όποιος τα βλέπει σε τηλεόραση με ευρεία οθόνη, ή θα τα δει με μαύρες μπάρες δεξιά & αριστερά, ή θα τα δει σε πλήρη οθόνη χωρίς μπάρες αλλά παραμορφωμένα.

Προφανώς κάποιοι νομίζουν ότι είναι 16:9 και δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι stretched 4:3... εγώ απλά δεν αντέχω να δώ έτσι πάντως.


Επίσης, το περιεχόμενο του film club & film express, όσα έχω δει εγώ τουλάχιστο, είναι 16:9.

Οι περισσότερες σειρές και αρκετές ταινίες είναι 4:3... Παράδειγμα ταινίας 4:3, Goodfellas (κρίμα!). Παράδειγμα ταινίας 16:9 το Dune.

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα και στα υπόλοιπα κανάλια με ρύθμιση της τηλεόρασης ως ευρεία.

Τι εννοείς;

Έχεις μπάρες αριστερά και δεξιά, όπως θα έπρεπε, ή δεν σε χαλάει να φαίνονται οι ηθοποιοί 20 κιλά παραπάνω;

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παλιότερα επέλεγε αυτόματα το φορματ, τελευταία τα κάνει όλα με το έτσι θελω 16:9

Το πρόβλημα το έχει είτε το tiglin είτε η αναμετάδοση από conn-x. Δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να μεταδίδεται ένα κανάλι που είναι εγγενώς 4:3 σε 16:9.

Δεν νοείται να αλλάζουμε εμείς απ'την ΤV ή τον Projectora σε 4:3. Ασε που δεν γίνεται σε πολλές συσκευές αυτό (πχ τον projectora μου) αλλά το αντίθετο μόνο (4:3 σε 16:9)

Γενικά μας αναγκάζουν να βλέπουμε τα πάντα σε στρετς όπως βλέπουν κάποιοι σε κάτι τελειωμένα επαρχιώτικα καφενεία "μπάλα".
Κ.

Το ότι παλαιότερα δούλευε είναι θετικό, σημαίνει ότι είναι εφικτό να γίνει σωστά από την πλατφόρμα τους... θα το δηλώσω βλάβη, δήλωσε το κι εσύ, αν το ratio επιλέγεται από την πλευρά του Tilgin θα μπορούσαν να το βάλουν setting στις ρυθμίσεις αν κάποιος θέλει να τα κάνει stretch ή όχι.

Εμένα ευτυχώς μια 42" Samsung που έχω και χρησιμοποιώ με το tilgin επιτρέπει στο HDMI να "συμπιέσει" την εικόνα απλά είναι σπαστικό να το αλλάζω συνέχεια... Όταν δοκίμασα με μιά 23" Fujitsu και τον projector που δεν έχει τέτοια επιλογή δεν μπορούσα να διορθώσω την εικόνα.

inspclouseau
22-05-09, 18:01
να κανω ενα ακομα σχόλιο για τις σειρες. οταν υπαρχει π.χ. το επεισοδιο 3 εως 6 ενω ο κυκλος εχει π.χ. 60 επεισοδια, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα δεις ολα τα υπολοιπα εως το 60. απλα απο οτι καταλαβαινω μπαινουν σταδιακα για να ειναι πιο ευκολη η πλοηγηση. φαντασου να ειχε και τα 60 μαζεμενα? αν ηθελες να πας π.χ. στο 55ο θα κανεις ποση ωρα πλοηγηση να το βρεις. ενω τωρα προσωπικα πιστευω οτι ετσι ειναι πιο ευχρηστο. η μονη βλακεια ειναι στα επεισοδια που εχουν περασει και δεν εχεις προλαβει να τα δεις...ειδικα αν δεν ειναι αυτοτελη...

kkonstan
22-05-09, 18:19
να κανω ενα ακομα σχόλιο για τις σειρες. οταν υπαρχει π.χ. το επεισοδιο 3 εως 6 ενω ο κυκλος εχει π.χ. 60 επεισοδια, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα δεις ολα τα υπολοιπα εως το 60. απλα απο οτι καταλαβαινω μπαινουν σταδιακα για να ειναι πιο ευκολη η πλοηγηση. φαντασου να ειχε και τα 60 μαζεμενα? αν ηθελες να πας π.χ. στο 55ο θα κανεις ποση ωρα πλοηγηση να το βρεις. ενω τωρα προσωπικα πιστευω οτι ετσι ειναι πιο ευχρηστο. η μονη βλακεια ειναι στα επεισοδια που εχουν περασει και δεν εχεις προλαβει να τα δεις...ειδικα αν δεν ειναι αυτοτελη...

Μια χαρά γίνεται... είναι απλά θέμα interface... το Apple TV που έχω δεν έχει πρόβλημα να χειριστεί ~60 πλήρεις σειρές (>1ΤΒ, >3000 επεισόδια) και τα εμφανίζει όμορφα ανα σειρά και season. Φυσικά είναι προϊόν της Apple που φημίζεται για το user interface design της, οπότε είχα καλομάθει και το portal του Conn-X TV μου φαίνεται πολύ, μα πάρα πολύ αργό και δύσχρηστο. Δυστυχώς τα συνδρομητικά feature του Apple TV δεν λειτουργούν Ελλάδα λόγω έλλειψης συμφωνίας για πνευματικά δικαιώματα εδώ, οπότε δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πλήρως (παρα μόνο για να βλέπω trailer και ότι έχω στον υπολογιστή μου - για αυτό το είχα αγοράσει άλλωστε).

Απ'ότι είδα όμως ο λόγος που ο ΟΤΕ έχει 'δειγματολειπτικά' επεισόδια είναι νομικός και όχι τεχνικός... ακόμη και το ίδιο το HBO On Demand (σε Αμερική και Βρετανία) κάθε εβδομάδα αλλάζει τα επεισόδια που έχει διαθέσιμα... αλλά τουλάχιστον αυτοί έχουν στο site πρόγραμμα οπότε μπορείς να προγραμματίσεις και να αρχίσεις να βλέπεις μια σειρά από την αρχή μέχρι το τέλος, έστω και αν είσαι αναγκασμένος να το κάνεις σύμφωνα με το δίκο τους πρόγραμμα (οπότε τρίχες on demand είναι πάλι...)

Δεν περιμένω βέβαια από τον ΟΤΕ να τα βάλει με τα καρτέλ της τηλεόρασης, θα ισχύουν και στο Conn-X TV οι περιορισμοί αυτοί όπως και στις άλλες SVOD πλατφόρμες ανα τον κόσμο... απλά θα προτιμόυσα να ήταν πιο τίμιος ο ΟΤΕ και να το εξηγούσε αυτό στο site του, γιατί όταν διαφημίζει ότι έχει διαθέσιμο το Sex and the City, η γυναίκα μου φαντάστηκε ότι τα έχει όλα τα επισόδια να κάτσει να τα δεί όποτε θέλει με την σειρά, και όχι 5-6 επεισόδια κάθε φορά τα οποία αλλάζουν, και δεν ξέρω πότε θα αρχίσει πάλι από την αρχή.

mmoukiou
22-05-09, 18:45
να κανω ενα ακομα σχόλιο για τις σειρες. οταν υπαρχει π.χ. το επεισοδιο 3 εως 6 ενω ο κυκλος εχει π.χ. 60 επεισοδια, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα δεις ολα τα υπολοιπα εως το 60. απλα απο οτι καταλαβαινω μπαινουν σταδιακα για να ειναι πιο ευκολη η πλοηγηση. φαντασου να ειχε και τα 60 μαζεμενα? αν ηθελες να πας π.χ. στο 55ο θα κανεις ποση ωρα πλοηγηση να το βρεις. ενω τωρα προσωπικα πιστευω οτι ετσι ειναι πιο ευχρηστο. η μονη βλακεια ειναι στα επεισοδια που εχουν περασει και δεν εχεις προλαβει να τα δεις...ειδικα αν δεν ειναι αυτοτελη...


To "Μην τρελαίνεσαι" έχει αυτή τη στιγμή 3 επεισόδια (επ.3 έως 5). Όταν ξεκίνησε το connx-tv τον Οκτώβριο '08, είχε 5 (επεισόδια 1 εως 5, του ίδιου κύκλου)... Εδώ και 8 μήνες... Πότε θα ολοκληρωθεί ο κύκλος? οεο?
Η ερώτηση, εννοείται, δεν απευθύνεται σε σένα φίλε μου που έκανα quote το μήνυμά σου και προσπαθείς να βρεις μια λογική πίσω από την τακτική (αν υπάρχει, εγώ νομίζω πως ότι κάνουν είναι χύμα) του ΟΤΕ...

kkonstan
22-05-09, 19:03
To "Μην τρελαίνεσαι" έχει αυτή τη στιγμή 3 επεισόδια (επ.3 έως 5). Όταν ξεκίνησε το connx-tv τον Οκτώβριο '08, είχε 5 (επεισόδια 1 εως 5, του ίδιου κύκλου)... Εδώ και 8 μήνες... Πότε θα ολοκληρωθεί ο κύκλος? οεο?
Η ερώτηση, εννοείται, δεν απευθύνεται σε σένα φίλε μου που έκανα quote το μήνυμά σου και προσπαθείς να βρεις μια λογική πίσω από την τακτική (αν υπάρχει, εγώ νομίζω πως ότι κάνουν είναι χύμα) του ΟΤΕ...

Γιατί τα εβγαλαν τα πρώτα δύο; τι να τα κάνω τα 3-5 αφού δεν έχω δει τα 1-2; Σίγουρα είναι χύμα ο ΟΤΕ, αλλά δες εδώ τι κάνει το ίδιο το HBO on demand στην σειρά αυτή που είναι και δική τους:

http://www.hboondemand.com/apps/hodschedule/hod/category.do?CATG_ID=BTRS311

Αυτή την εβδομάδα και για τις επόμενες τρείς έχει τα επισόδεια 26 - 30, και από 8 Ιουλίου τα 31 - 40.

Σου δίνει δηλαδή 3-4 εβδομάδες να δείς 5 επισόδια μέχρι τις 7 Ιουλίου, και μετά τα βγάζει και βάζει άλλα 10, τα οποία ποιος ξέρει για πόσο καιρό θα είναι διαθέσιμα. Τι νόημα έχει αυτό ως video on demand; KANENA! Το ίδιο ακριβώς θα ήταν να προβάλαν αυτές τις 3-4 εβδομάδες τα 5 επισόδια αυτά και να τα έγραφα στο PVR μου να τα δώ, και μετά να περίμενα να περάσει ο καιρός να προβάλλουν τα επόμενα.

Συμπέρασμα: Τα καρτέλ της τηλεόρασης φοβούνται το πραγματικό video on demand (να σου δώσουν πραγματικά πρόσβαση στο αρχείο τους on demand) και στην ουσία συνεχίζουν τις πρακτικές που είχαν και στις εκπομπές τους με ένα "ντεμέκ" video on demand, το οποίο στην ουσία δεν είναι...

Τελικά μόνο ένα πραγματικό video on demand service υπάρχει... το piratebay.org... search, download & watch... απίστευτο, να θές να είσαι νόμιμος, να πληρώνεις συνδρομή, και να σου παρέχουν τόσο χειρότερη υπηρεσία από τους 'πειρατές'!

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι τουλάχιστον για τις σειρές, το FilmClub (και γενικά τα SVOD, δεν φταίει ο ΟΤΕ) είναι αμφιβόλλου χρησιμότητας... Όσον αφορά τις ταινίες, έχει κάποιες παλιές καλές που δεν έχω δεί και θα ήθελα να δώ, οπότε αφού στα πλαίσια τις προσφοράς το δίνει τώρα τζάμπα δεν διαμαρτύρομαι... αν μετά το 12μηνο χρεώνουν συνδρομή για το FilmClub θα το κόψω αμέσως!

Για το FilmExpress θεωρώ ότι €2-€3 είναι αποδεκτή τιμή για πρόσφατες ταινίες και την αποφυγή βόλτας στο DVDάδικο της γειτονίας (που συνεπάγεται και πρόστιμα σχεδόν πάντα γιατί είμαι αφηρημένος!) αν και πολύ αμφιβάλλω να το χρησιμοποιήσω, για τον ίδιο λόγο που έχω να πατήσω χρόνια στο DVDάδικο της γειτονίας (και όχι μόνο...)

vspiros
22-05-09, 21:13
Η Sony Bravia έχει τις ρυθμίσεις οθόνης Smart, Zoom,Ευρεία,14:9,4:3 Χρησιμοποιώ τη ρύθμιση Ευρεία για να παρακολουθώ όλα τα κανάλια χωρίς παραμορφώσεις Με την ίδια ρύθμιση στην τηλεόραση και με ρύθμιση 16:9 στο tilgin και με σύνδεση HDMI δεν έχω πρόβλημα ούτε με μπάρες ούτε με παραμορφώσεις.Το ίδιο γίνεται και σε δεύτερη τηλεόραση που της στέλνω το σήμα ασύρματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.