PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

imcan
02-08-09, 13:17
Γιατι οχι?Εχεις ιδια κακη εμπειρια?Να γλιτωσω τον αποκωδικοποιητη 100Ε(+μοντεμ 30Ε, απλα τυγχανει να εχω ηδη) και να παω να τα δωσω αλλου, σορυ δεν σκοπευω;)

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά συνήθως οι κεραίες omni δεν ενδεικνύονται για τέτοιες εφαρμογές. Δοκίμασε και μας λες

dimple
02-08-09, 19:36
Επειδή έχω ακούσει πάντως πολλούς να παραπονιούνται για το περιεχόμενο θα πρότεινα να κάνουμε μία λίστα με τα κανάλια που θα θέλαμε να δούμε και να τη στείλουμε στον ΟΤΕ. Που ξέρετε μπορεί και να μας ακούσουν .....:hmm:

Προσωπικά θα ήθελα να βλέπω όλα να ελληνικά κανάλια (για να μπορώ να γραφώ τις εκπομπές που με ενδιαφέρουν) και κανένα HD κανάλι (π.χ. Eurosport HD) και HD ταινίες

Θα το συνεχίσω σίγουρα γιατί το Connx TV είναι ο μόνος λόγος που ανοίγω την τηλεόραση.

Επειδή κυρίως βλέπω ντοκιμαντερ θα ήθελα :
Animal Planet ή ακόμη καλύτερα Animal Planet HD
National Geographic ή ακόμη καλύτερα National Geographic HD
Άλλο κανάλι με HD περιεχόμενο.

Αν ο ΟΤΕ έδινε και τα 2 παραπάνω κανάλια σε HD δεν θα είχα πρόβλημα να δίνω και 20 ευρώ το μήνα.

Aigaiatis
03-08-09, 17:21
Ξέρει κανείς αν είναι εφικτή ενσύρματη σύνδεση adsl με conn-x, για αν αποφύγω ακτινοβολίες απο wi-fi κτλ, έχουμε και παιδιά...
Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος

panbrav
03-08-09, 17:24
Ξέρει κανείς αν είναι εφικτή ενσύρματη σύνδεση adsl με conn-x, για αν αποφύγω ακτινοβολίες απο wi-fi κτλ, έχουμε και παιδιά...
Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος

Απολύτως...αυτή είναι και η πιο σύνηθης-plug and play, στην ethernet 4 του ρούτερ που θα σου δώσουν

hammer21
03-08-09, 17:25
Φυσικα.αλλα πρεπει να εχεις κοντα router και αποκωδικοποιητη.

Aigaiatis
05-08-09, 19:28
Φυσικα.αλλα πρεπει να εχεις κοντα router και αποκωδικοποιητη.

Συγχωρείστε με για την ασχετοσύνη μου:
1)γιατί το router πρέπει να είναι κοντά δεν υπάρχουν μακριά καλώδια να απέχει π.χ. 5 μέτρα απο το Η/Υ και απο τον χρήστη?

2)Το router είναι ενσύρματο ή "παίζει σε διπλό ταμπλό" και πρέπει να το έχω απενεργοποιημένω ώστε να λειτουργεί με ethernet?

hammer21
05-08-09, 19:33
1)Εννοοω κοντα ωστε να μπορει να συνδεθει με καλωδιο.Μπορεις θεωρητικα να παρεις και ενα ethernet καμια 35αρια μετρα:)

2)Δεν το καταλαβα εινια η αληθεια.αν εννοεις παντως οτι θα μπορεις να σερφαρεις παραλλληλα η απαντηση ειναι ναι.

Aigaiatis
05-08-09, 20:03
εννοώ ότι μπορεί να είναι ασυρμάτο και ενσύρματο και να επιλέγω εγώ τι με βολεύει

hammer21
05-08-09, 20:05
Φυσικα, ολα τα ασυρματα παιρνουν και ethernet:)

teodgeor
06-08-09, 18:28
Μια ερωτηση για εσας που εχετε το conn-x tv, τα καναλια ειναι με υποτιτλους ?

Aigaiatis
06-08-09, 22:47
1) Έχω σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ και σκέφτομαι να βάλω ιντερνετ conn-x στα 2mbps (16,5€ ανα μήνα). Μέχρι στιγμής πληρώνω γύρω στα 60€ το δίμηνο για το σταθερό τηλέφωνο, δηλαδή 30€ το μήνα. Αν βάλω conn-x στα 2mbps ο λογαριασμός θα είναι συνολικά 30+16,5 = 46,5€ το μήνα? Ή στο conn-x φορτώνονται και άλλες χρεώσεις π.χ. δεύτερο πάγιο ή κάτι άλλο?

2) Ποιο ενσύρματο modem να διαλέξω για conn-x από αυτά που πρεοσφέρει ο ΟΤΕ. Ασχολούμαι με ιντερνετ και κανένα κατέβασμα από you tube και τορρεντ?

nontasaggelis
06-08-09, 23:32
1) Έχω σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ και σκέφτομαι να βάλω ιντερνετ conn-x στα 2mbps (16,5€ ανα μήνα). Μέχρι στιγμής πληρώνω γύρω στα 60€ το δίμηνο για το σταθερό τηλέφωνο, δηλαδή 30€ το μήνα. Αν βάλω conn-x στα 2mbps ο λογαριασμός θα είναι συνολικά 30+16,5 = 46,5€ το μήνα? Ή στο conn-x φορτώνονται και άλλες χρεώσεις π.χ. δεύτερο πάγιο ή κάτι άλλο?

2) Ποιο ενσύρματο modem να διαλέξω για conn-x από αυτά που πρεοσφέρει ο ΟΤΕ. Ασχολούμαι με ιντερνετ και κανένα κατέβασμα από you tube και τορρεντ?

Eισαι σε εντελως λαθος topic!
(οι ερωτησεις σου εχουν απαντηθει ολες!κανε ενα ψαξιματακι)

Aigaiatis
06-08-09, 23:39
Thank you για το κομπλιμάν,
Μήπως μπορείς να δείξεις τον δρόμο στον νέο, διότι πολλά διάβασα στο forum αλλά τα συγκεκριμένα δεν μου έχουν απαντηθεί

sexrazat
07-08-09, 01:01
1) Έχω σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ και σκέφτομαι να βάλω ιντερνετ conn-x στα 2mbps (16,5€ ανα μήνα). Μέχρι στιγμής πληρώνω γύρω στα 60€ το δίμηνο για το σταθερό τηλέφωνο, δηλαδή 30€ το μήνα. Αν βάλω conn-x στα 2mbps ο λογαριασμός θα είναι συνολικά 30+16,5 = 46,5€ το μήνα? Ή στο conn-x φορτώνονται και άλλες χρεώσεις π.χ. δεύτερο πάγιο ή κάτι άλλο?

2) Ποιο ενσύρματο modem να διαλέξω για conn-x από αυτά που πρεοσφέρει ο ΟΤΕ. Ασχολούμαι με ιντερνετ και κανένα κατέβασμα από you tube και τορρεντ?

Με 46,5 ευρώ θα έχεις πάγιο ΟΤΕ, απεριόριστα αστικά υπεραστικά, adsl 2mbps και 1 ώρα προς κινητά. Καθαρή τιμή με ΦΠΑ. Άντε και 1,19 για αναγνώριση.

Όλα τα modem του ΟΤΕ σε καλύπτουν και έχουν ένα χρόνο εγγύηση. Μέχρι τέλος του μήνα δίνεται δωρεάν το ασύρματο.

Khaos Sektor
07-08-09, 11:06
Αν επρεπε οπωσδηποτε να διαλεξεις ενα modem - router θα σου ελεγα το speedtouch 585 v7.

Aigaiatis
07-08-09, 12:59
Ευχαριστό παιδιά :oneup:

ddjpp
07-08-09, 13:13
Έχετε δει στο FilmClub που έχουν βάλει την ταινία Frankenstein (1994) με Robert De Niro και όταν την βάζεις να παίξει έχει το Frankenstein (2004) (TV) ?? (η μόνο σε εμένα το κάνει αυτό???)

ZhenXlogic
07-08-09, 13:20
Έχετε δει στο FilmClub που έχουν βάλει την ταινία Frankenstein (1994) με Robert De Niro και όταν την βάζεις να παίξει έχει το Frankenstein (2004) (TV) ?? (η μόνο σε εμένα το κάνει αυτό???)

Προφανώς είναι κάποια λάθος αντιστοιχία από το Media Center :p

sexrazat
07-08-09, 18:57
Και η πρώτη αγωνιστική από Γερμανία. 9 αγώνες live. Όχι κι άσχημα

Παρασκευή 07.08.09

Σαν Παουλι – Αλεν 19:00 (LIVE) conn-x TV sports2

Βόλφσμπουργκ – Στουτγκάρδη 21:30 (LIVE)

Σάββατο 08.08.09

Καϊζερσλάουτερν – Γκρόϊτερ Φίρθ 14:00 (LIVE) conn-x TV sports2

Μπ. Ντόρτμουντ – Κολονία 16:30 (LIVE)
Χοφενχάϊμ – Μπάγερν Μονάχου 19:30 (LIVE)

Κυριακή 09.08.09

Μόναχο 1860 – Κόμπλεντς 14:30 (LIVE) conn-x TV sports2

Μπόχουμ - Γκλάντμπαχ 16:30 (LIVE)
Φράϊμπουργκ – Αμβούργο 18:30 (LIVE)

Δευτέρα 10.08.09

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Χάνσα Ροστόκ 21:15 (LIVE) conn-x TV sports2

kostthem
07-08-09, 18:59
Πάρα πολύ ωραία....

dhmmin
07-08-09, 23:09
Να ρωτησω ...τι ρολο εχουν τα δυο conn x sport?
Γιατι δεν τα βλεπω και τα δυο ταυτοχρονα?
Μυριζομαι χρεωση εχτρα για το connx tv 1......

emeliss
07-08-09, 23:20
Να ρωτησω ...τι ρολο εχουν τα δυο conn x sport?
Απλά πήραν τόσο υλικό που δεν φθάνει ένα κανάλι για να το βάλουν.

hammer21
08-08-09, 12:29
Εχει κανεις εμπειρια απο την ποιοτητα των ethernet adaptors που δινει ο ΟΤΕ?

minus
08-08-09, 16:44
Συνδεσα τα Ruckus σημερα το μεσημερι και η διαφορα ειναι αισθητη προς το καλυτερο σε σχεση με τα powerlines. Σε ολοκληρο αγωνα μονο μια φορα εφαγε ενα κοληματακι 1-2 δευτερολεπτων κατι το οποιο ειναι παραπανω απο αποδεκτο. Εχω ομως μια απορια. Απο τη στιγμη που δειχνουν Αυστριακο και Β΄Γερμανια αψογα σε 16:9 ratio, γιατι την Α' Γερμανιας μας την δειχνουν σε 4:3 ratio letterbox? Η μονη λογικη εξηγηση ειναι να τους το στελνουν ετσι και οχι να το παιρνουν 16:9 και να το μετατρεπουν αυτοι, αλλα μου φαινετε πολυ απιθανο οι Γερμανοι να στελνουν ετσι το σημα τους. :hmm:

Aigaiatis
10-08-09, 20:21
Βάζω conn-x, και είμαι μεταξύ των εξής router που προσφέρονται:
BAUTEC (δεν λέει μοντέλο)
Comtrend CT-5611T
THOMSON ST 536 v6
Sagem F@st 1201v2

Ποιο να διαλέξω, καμιά ιδέα? :hmm:

nontasaggelis
10-08-09, 22:18
Βάζω conn-x, και είμαι μεταξύ των εξής router που προσφέρονται:
BAUTEC (δεν λέει μοντέλο)
Comtrend CT-5611T
THOMSON ST 536 v6
Sagem F@st 1201v2

Ποιο να διαλέξω, καμιά ιδέα? :hmm:

THOMSON ST 536 v6
Σιγουρια, Σταθεροτητα και Αξιοπιστια!!!

sexrazat
11-08-09, 00:33
Βάζω conn-x, και είμαι μεταξύ των εξής router που προσφέρονται:
BAUTEC (δεν λέει μοντέλο)
Comtrend CT-5611T
THOMSON ST 536 v6
Sagem F@st 1201v2

Ποιο να διαλέξω, καμιά ιδέα? :hmm:

Ότι σου στείλει η αποθήκη. Όλα 1 χρόνο εγγύηση και όλα δοκιμασμένα. Θεωρητικά το 536 έχει το καλύτερο όνομα.

Γιατί δεν παίρνεις ασύρματο; Είναι δωρεάν μέχρι 30/8.

maik
11-08-09, 01:36
Βάζω conn-x, και είμαι μεταξύ των εξής router που προσφέρονται:
BAUTEC (δεν λέει μοντέλο)
Comtrend CT-5611T
THOMSON ST 536 v6
Sagem F@st 1201v2

Ποιο να διαλέξω, καμιά ιδέα? :hmm:

Κανενα απο αυτα δεν ειναι για conn-x tv. Εχουν μονο μια ethernet.

030366
11-08-09, 01:41
Όλα 1 χρόνο εγγύηση
Tα sagem δεν έχουν 2 χρόνια εγγύηση;

maik
11-08-09, 01:42
Tα sagem δεν έχουν 2 χρόνια εγγύηση;

Ολα εχουν ενα χρονο.

kamnisenmaki
11-08-09, 19:56
Καλησπέρα
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum :parachute
Ήθελα να ρωτήσω το εξής , την προηγούμενη εβδομάδα έγινα συνδρομητής connx TV. Διάλεξα το απλό απόκωδικοποιητή (χωρίς σκληρό) ευελπιστώντας να «ρίξω» πάνω στο media player μου (είτε με scart είτε με RCA) το σήμα… Δυστυχώς δεν δουλεύει μέσω του media player… Κατευθείαν στο scart της TV όλα ΟΚ. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? :hmm::hmm:

Το media player είναι αυτό (http://www.o2media.es/en/hmr-351n) ενώ δεν υπάρχει κανένα προβλημα με τον αποκωδικοποιητη της NOVA

milios
13-08-09, 02:32
Εδώ και μια εβδομάδα συνδρομητής Conn-x TV και εγώ και αντιμετωπίζω αρκετά προβληματάκια. Όλα τα κανάλια κάνουν πολλά κολλήματα τόσο στον ήχο όσο και στην εικόνα σε βαθμό που η θέαση ώρες ώρες να καταντάει τουλάχιστον εκνευριστική.

Σε επικοινωνία μου με το support ο τεχνικός μου έριξε το snr από 14 στο 11 και πλέον συγχρονίζω στα 19200 περίπου από 17000 και κάτι που ήμουν πριν. Εξάλλου απ΄ότι βλέπω από τα στατιστικά της γραμμής μου ποτέ δεν είχα πρόβλημα και αν ρίξω με το DMT το snr ακόμα περισσότερο ο συγχρονισμός της γραμμής μου ανεβαίνει αρκετά παραπάνω και χωρίς λάθη.

Έχω αλλάξει την καλωδίωση από το router στο tilgin από το απλό cat5e που είχε μέσα το πακέτο σε s-ftp cat6 για τον φόβο των ιουδαίων για μεγαλύτερη αξιοπιστία στην μεταξύ τους επικοινωνία, αλλά μια από τα ίδια.

Router έχω δοκιμάσει τα sagem f@st 2404 που μου έδωσε ο ΟΤΕ αλλά και το usr 9108 που χρησιμοποιούσα στην προ Conn-x Tv εποχή με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.

Με SNMP trap που έθεσα είδα ότι το tilgin τραβάει σταθερά με ρυθμούς από 413kb/s έως 420kb/s στα περισσότερα κανάλια ενώ στο FoxLite είδα ότι τραβάει ξανά σταθερά με μικρότερους ρυθμούς γύρω στα 351kb/s (μάλλον έχει μεγαλύτερη συμπίεση) και ενώ ο ρυθμός παραμένει σταθερός τα σκαλώματα εμφανίζονται στην οθόνη.

Καμιά ιδέα-πρόταση-λύση για κάτι που ίσως μου ξέφυγε;

hammer21
13-08-09, 11:35
Ασυρματα το συνδεεις?

kamnisenmaki
13-08-09, 18:01
όχι, είτε με scart - scart είτε με scart - RCA

milios
13-08-09, 23:37
Ασυρματα το συνδεεις?

Όχι φίλε μου. Όπως θα είδες και παραπάνω έχω κάνει δοκιμή το απλό cat5e που είχε μέσα το πακέτο αλλά έφτιαξα και χρησιμοποίησα και s-ftp cat6 ώστε να έχω την μέγιστη δυνατή αξιοπιστία στη διασύνδεσή τους.

Από άποψη σύνδεσης μεταξύ των μηχανημάτων δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όλοι όσοι έχετε επιλέξει το Conn-x TV βλέπετε κανονικά, ή σας κολάει η εικόνα και ο ήχος αρκετές φορές; Δυστυχώς δεν έχω κανέναν άλλο γνωστό μου που να έχει την υπηρεσία, ώστε να μπορέσω να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα, για αυτό και απευθύνομαι σε εσάς. Όχι τίποτα άλλο, αλλά θέλω να ξέρω αν αυτό που συμβαίνει σε εμένα είναι φυσιολογικό, ή αν θα τους ταράξω στα τηλέφωνα στο suport. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

ddjpp
14-08-09, 01:12
Σε εμένα κολλάει η εικόνα αρκετα και τα βράδια που και που. Από modem είχα το 780w και τώρα το Sagem

panbrav
14-08-09, 09:50
Σε εμένα κολλάει η εικόνα αρκετα και τα βράδια που και που. Από modem είχα το 780w και τώρα το Sagem

Η δικιά μου εμπειρία απο πέρυσι τον Οκτώβριο μέχρι και σήμερα -άλλα και των περισσοτέρων μας νομίζω- είναι άριστη απο πλευράς σταθερότητας-ελάχιστα ως και κανένα πρόβλημα στην παρακολούθηση. Το tech support είναι άριστο και γρήγορο, είμαι βέβαιος πως αν τους μιλήσεις θα λυθεί το θέμα.

paspro
14-08-09, 14:31
Βάζω conn-x, και είμαι μεταξύ των εξής router που προσφέρονται:
BAUTEC (δεν λέει μοντέλο)
Comtrend CT-5611T
THOMSON ST 536 v6
Sagem F@st 1201v2

Ποιο να διαλέξω, καμιά ιδέα? :hmm:

Οτιδήποτε δεν είναι BaudTec ! To Thomson ST536 δεν νομίζω να το έχουν πια. Τα Sagem είναι πολύ καλά.

kamnisenmaki
14-08-09, 18:21
Καλησπέρα
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum :parachute
Ήθελα να ρωτήσω το εξής , την προηγούμενη εβδομάδα έγινα συνδρομητής connx TV. Διάλεξα το απλό απόκωδικοποιητή (χωρίς σκληρό) ευελπιστώντας να «ρίξω» πάνω στο media player μου (είτε με scart είτε με RCA) το σήμα… Δυστυχώς δεν δουλεύει μέσω του media player… Κατευθείαν στο scart της TV όλα ΟΚ. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? :hmm::hmm:

Το media player είναι αυτό (http://www.o2media.es/en/hmr-351n) ενώ δεν υπάρχει κανένα προβλημα με τον αποκωδικοποιητη της NOVA

Καλησπέρα και πάλι έχει κανένας καμια ιδέα γι αυτό που περιγράφω παραπάνω? μήπως είμαι σε λάθος Thread??? :cool:

ddjpp
14-08-09, 18:39
Η δικιά μου εμπειρία απο πέρυσι τον Οκτώβριο μέχρι και σήμερα -άλλα και των περισσοτέρων μας νομίζω- είναι άριστη απο πλευράς σταθερότητας-ελάχιστα ως και κανένα πρόβλημα στην παρακολούθηση. Το tech support είναι άριστο και γρήγορο, είμαι βέβαιος πως αν τους μιλήσεις θα λυθεί το θέμα.

Ναι... θα με κατεβάσουν στο προφίλ 8 από το 24 που είμαι τώρα και συγχρονίζω στα 10. Δεν είναι και τόσο σπαστικά τα κολλήματα που τρώει.

Να και μερικά στατιστικά από την γραμμή μου
SNR Margin (dB): 12.9 17.6
Attenuation (dB): 37.0 18.9
Output Power (dBm): 12.3 19.3

panbrav
14-08-09, 21:00
Ναι... θα με κατεβάσουν στο προφίλ 8 από το 24 που είμαι τώρα και συγχρονίζω στα 10. Δεν είναι και τόσο σπαστικά τα κολλήματα που τρώει.

Να και μερικά στατιστικά από την γραμμή μου
SNR Margin (dB): 12.9 17.6
Attenuation (dB): 37.0 18.9
Output Power (dBm): 12.3 19.3

hmmm....ok: δεν είναι σίγουρο αυτό, ούτως ή άλλως τα παιδιά είναι συννενοήσημα-δοκίμασε το και αν τζίφος, γυρνάς στο παλιό προφίλ- από στατιστικά, ανταπαντώ: ;)
SNR Margin (dB): 14.1 19.4
Attenuation (dB): 13.0 5.4
Output Power (dBm): 12.3 19.1
Attainable Rate (Kbps): 21272 995
Rate (Kbps): 18269 863

melidis
17-08-09, 10:55
Παίδες καλησπέρα κι απο μένα.
Σκέφτομαι να βάλω και γω conn-x tv αλλά έχω κάποιες απορίες. Το ρούτερ που χρησιμοποιώ είναι μακριά απο την tv ( στο άλλο δωμάτιο ) Μπορώ να χρησιμοποιήσω δεύτερο ρούτερ σε τηλ. πρίζα που είναι κοντα στην tv, απενεργοποιώντας το πρώτο όταν κάνω χρήση του άλλου?
Η λύση με τα powerlines που δίνει ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστη? και αν τελικά τα χρησιμοποιήσω, μπορώ απο την ίδια ηλεκτρική πρίζα να συνδέσω πολύπριζο?

milios
17-08-09, 12:20
Η πιο φτηνή λύση είναι να φτιάξεις ένα καλώδιο cat5e η cat6. Τα πιο φτηνά ξεκινάν από 25 λεπτά το μέτρο πχ τα utp και πάνε μέχρι και 60 λεπτά το μέτρο για καλώδια με θωράκιση S/ftp. Περισσότερες πληροφορίες για τις διαφορές μεταξύ τους εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82_5)

Επίσης ένας πολύ καλός οδηγός για το πως θα φτιάξεις το καλώδιο βρίσκεται εδώ (http://www.lanshack.com/make-cat5E.aspx)

melidis
17-08-09, 13:46
Η πιο φτηνή λύση είναι να φτιάξεις ένα καλώδιο cat5e η cat6. Τα πιο φτηνά ξεκινάν από 25 λεπτά το μέτρο πχ τα utp και πάνε μέχρι και 60 λεπτά το μέτρο για καλώδια με θωράκιση S/ftp. Περισσότερες πληροφορίες για τις διαφορές μεταξύ τους εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82_5)

Επίσης ένας πολύ καλός οδηγός για το πως θα φτιάξεις το καλώδιο βρίσκεται εδώ (http://www.lanshack.com/make-cat5E.aspx)

Φίλε μου milios συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι το καλώδιο, αλλά δεν είναι εφικτή η εγκατάστασή του απο το ένα δωμάτιο στο άλλο!

milios
17-08-09, 14:03
Και σε εμένα σε άλλο δωμάτιο είναι το router. Το δύσκολο της υπόθεσης ήταν να πείσω την γυναίκα ότι πρέπει να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο ανάμεσα στο δωμάτιο και το σαλόνι :rant:.

Αφού την κατάφερα όλα τα άλλα ήταν παιχνιδάκι :D...

melidis
17-08-09, 14:30
Και σε εμένα σε άλλο δωμάτιο είναι το router. Το δύσκολο της υπόθεσης ήταν να πείσω την γυναίκα ότι πρέπει να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο ανάμεσα στο δωμάτιο και το σαλόνι :rant:.

Αφού την κατάφερα όλα τα άλλα ήταν παιχνιδάκι :D...
:hmm:δεν βολεύει που να πάρει!!! έχω 3 εμπόδια, τα εξής! 2 τοίχους με 2 τρύπες, πέρασμα απο το σαλόνι διασχίζοντας κάποια μέτρα και φυσικά αυτό που κατάφερες εσύ με την γυναίκα να το κάνω κι εγώ!!!
Γι' αυτό ψάχνω κάποιες άλλες λύσεις, όπως αναφέρω στο παραπάνω post.

maik
17-08-09, 17:57
Παίδες καλησπέρα κι απο μένα.
Σκέφτομαι να βάλω και γω conn-x tv αλλά έχω κάποιες απορίες. Το ρούτερ που χρησιμοποιώ είναι μακριά απο την tv ( στο άλλο δωμάτιο ) Μπορώ να χρησιμοποιήσω δεύτερο ρούτερ σε τηλ. πρίζα που είναι κοντα στην tv, απενεργοποιώντας το πρώτο όταν κάνω χρήση του άλλου?
Η λύση με τα powerlines που δίνει ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστη? και αν τελικά τα χρησιμοποιήσω, μπορώ απο την ίδια ηλεκτρική πρίζα να συνδέσω πολύπριζο?

Και στα δυο η απαντηση ειναι ΝΑΙ.

imcan
17-08-09, 21:45
:hmm:δεν βολεύει που να πάρει!!! έχω 3 εμπόδια, τα εξής! 2 τοίχους με 2 τρύπες, πέρασμα απο το σαλόνι διασχίζοντας κάποια μέτρα και φυσικά αυτό που κατάφερες εσύ με την γυναίκα να το κάνω κι εγώ!!!
Γι' αυτό ψάχνω κάποιες άλλες λύσεις, όπως αναφέρω στο παραπάνω post.

Δεν χρειάζεται να τρυπάς τοίχους, τα powerplugs δουλεύουν μια χαρά (εκτός και αν έχεις τριφασικό ρεύμα και οι δύο μπρίζες είναι σε διαφορετική φάση). Υπάρχουν και τα Ruckus (αν και λίγο πιο ακριβά) αν προτειμάς ασύρματη λύση. Πολύμπριζο μπορείς να βάλεις στα powerplugs.

hammer21
17-08-09, 22:08
Τα οποια powerplugs ποσα τα δινουν?:hmm:

imcan
17-08-09, 22:57
Όχι φίλε μου. Όπως θα είδες και παραπάνω έχω κάνει δοκιμή το απλό cat5e που είχε μέσα το πακέτο αλλά έφτιαξα και χρησιμοποίησα και s-ftp cat6 ώστε να έχω την μέγιστη δυνατή αξιοπιστία στη διασύνδεσή τους.

Από άποψη σύνδεσης μεταξύ των μηχανημάτων δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όλοι όσοι έχετε επιλέξει το Conn-x TV βλέπετε κανονικά, ή σας κολάει η εικόνα και ο ήχος αρκετές φορές; Δυστυχώς δεν έχω κανέναν άλλο γνωστό μου που να έχει την υπηρεσία, ώστε να μπορέσω να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα, για αυτό και απευθύνομαι σε εσάς. Όχι τίποτα άλλο, αλλά θέλω να ξέρω αν αυτό που συμβαίνει σε εμένα είναι φυσιολογικό, ή αν θα τους ταράξω στα τηλέφωνα στο suport. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Τα προβληματα με τα σπασίματα οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα σε packet loss, το οποίο προκαλείται από θόρυβο στη γραμμή π.χ. λόγω crosstalk, και στον τρόπο που χειρίζεται τo STB τα χαμένα πακέτα (π.χ. buffering, ). Δεδομένου ότι το conn-x TV δεν έχει packet retransmission το μόνο που μπορεί να βελιώσει την κατάσταση είναι η αλλαγή ADSL προφίλ (το οποίο απότι λες το έχεις κάνει ήδη). Εάν το πρόβλημα δεν είναι/γίνει υποφερτό τότε ίσως πρέπει να ζητήσεις να έρθει συνεργίο να μετρήσει το θόρυβο στη γραμμή μου και πιθανόν να σου αλλάξουν ζευγάρι

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα οποια powerplugs ποσα τα δινουν?:hmm:

€99 το ζευγάρι

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/-/cos_cat_003-cos_subcat_100-cspiti_connx_adsl_asyrmati_diktywsi-p1.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.