PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

neo_Gr
19-08-09, 12:30
εκτός απο τα Ruckus μπορώ να περάσω την IP TV μέσω 5Ghz antennas σε μεγαλύτερη απόσταση?

Andrikos
20-08-09, 09:45
Παιδιά εκτός από το ruckus μπορεί να δουλέψει και ένα οποιοδήποτε access point?πχ αυτο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612310).

dpa2006
20-08-09, 12:06
υποστηριζει WDS
δες παρακατω:
585v7 + wds repeater (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=246118)

xsystemgr
22-08-09, 02:12
εκτός απο τα Ruckus μπορώ να περάσω την IP TV μέσω 5Ghz antennas σε μεγαλύτερη απόσταση?

Εγώ μέσο 802.11n/5GHZ το έχω περάσει σε περιοχή που δεν έχει πάνω από 2mbps ADSL γύρο στα 12 χιλιόμετρα.Το Bandwith που χρειάζεται είναι σταθερό στα 3.5mbps/Rx !!

stako
22-08-09, 14:00
Εγώ μέσο 802.11n/5GHZ το έχω περάσει σε περιοχή που δεν έχει πάνω από 2mbps ADSL γύρο στα 12 χιλιόμετρα.Το Bandwith που χρειάζεται είναι σταθερό στα 3.5mbps/Rx !!

Εννοείτε με εξωτερικές κεραίες? Με οπτική επαφή βέβαια κτλ?

Να ρωτήσω κόστος? Στο περίπου...

xsystemgr
22-08-09, 14:36
Εννοείτε με εξωτερικές κεραίες? Με οπτική επαφή βέβαια κτλ?

Να ρωτήσω κόστος? Στο περίπου...

Λοιπόν όλη η ιστορία κόστισε γύρο στα 600 euro συσκευές και κεραίες .Οι κεραίες είναι solid dish και η συσκευές είναι μια παραλλαγή του 802.11n αλλα με μια κεραία!! (ΜΙΜΟ TDMA). Βεβαια το δίκτυο πιάνει πάνω από 60 mbps και μεταφέρει και internet στο άλλο σημείο.

Μετά από μια εβδομάδα δοκιμων έδειξε πολύ σταθερό και όπως ειπα παραπάνω Live Streaming θελει 3.5 mbps και VOD γύρο στα 5mbps...τώρα σχετικά με το τελευταίο δεν μπορώ να καταλάβω ποσο καλύτερη είναι η ποιότητα και ανεβαίνει τόσο το απαιτούμενο bandwith:hmm:

subzer0
26-08-09, 14:49
Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις σχετικά με το conn-x TV μιας και πήγα σήμερα να κάνω την σύνδεση σε έναν φίλο.

Ποιός είναι ο προτεινόμενος τρόπος σύνδεσης router - TV Box - τηλεόρασης με δεδομένο πως ο υπολογιστής και το ρούτερ είναι μακριά το ένα με το άλλο.
Εγώ του πρότεινα 2 λύσεις.
1) TV Box δίπλα στο router και καλώδιο HDMI από το TV Box μέχρι την τηλεόραση.
2) Καλώδιο δικτύου από το ρούτερ μέχρι το TV Box (που θα μείνει δίπλα στην τηλεόραση) και από εκεί σύνδεση στην τηλεόραση αλλά με τι καλώδιο.

Ο φίλος μου έχει ξεχάσει τους κωδικούς της σύνδεσης.
Πήραμε τηλέφωνο και μας δώσανε καινούριους?
Πόση ώρα θέλουν να ενεργοποιηθούν οι καινούριοι κωδικοί?

Ευχαριστώ

stayros68
26-08-09, 18:10
Επειδή και το δικό μου router είναι μακριά από το TV box έφτιαξα ένα καλώδιο Ethernet 6 μέτρα και έδωσα σήμα και για την TV με HDMI και δουλεύει μια χαρά

emeliss
26-08-09, 18:15
Επειδή και το δικό μου router είναι μακριά από το TV box έφτιαξα ένα καλώδιο Ethernet 6 μέτρα και έδωσα σήμα και για την TV με HDMI και δουλεύει μια χαρά
Και 96 μέτρα να ήταν θα έπαιζε μια χαρά. Μην ξεχνάμε πως η πρώτη μας λύση πρέπει να είναι το απλό ethernet και μόνο αν είναι αδύνατο να υλοποιηθεί να ψάχνουμε για κάτι άλλο.

subzer0
26-08-09, 18:18
Ευχαριστώ φίλος. :oneup:
Αυτό που είχα στο μυαλό μου κι εγώ.

Για το δεύτερο ερώτημα σχετικά με τους κωδικούς απλά αναφέρω πως είμαστε ΟΚ τώρα με τους καινούριους κωδικούς.

Και μια παρατήρηση.
Είμαι Έδεσσα αυτές τις μέρες με άδεια.
Από οτι μαθαίνω έχουν φύγει πολλά cοnn-x TV λόγω του αγώνα του ΠΑΟΚ την Πέμπτη και μετά την φόλα που φάγανε πάρα πολύ στο προηγούμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ που δεν είχαν που να το δουν.

Επίσης έμαθα πως στην Νάουσα δεν υπάρχει ακόμα Conn-x TV.

Δεν ξέρω αν εμπλέκετε ο επίσημος ΠΑΟΚ στα δικαιώματα του αγώνα ή ποιος τέλος πάντων εμπλέκετε αλλά το να μην μπορούν να δουν τον αγώνα πόλεις , χωριά και περιοχές ολόκληρες δεν το βρίσκω σωστό.

mmoukiou
27-08-09, 00:53
Σε ερώτησή μου στο 134, για το ποιά τιμή θα ισχύει τελικά, μετά το 12-μηνο (σε μένα λήγει Οκτώβρη), η απάντηση που έλαβα ήταν πως ...δεν έχουν απάντηση για την τιμή που θα ισχύει μετά την 30 Σεπτεμβρίου. Τώρα, ή δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν ή ο ΟΤΕ ετοιμάζει κάποια αύξηση, ή (πιό ευχάριστο σενάριο, έστω και λιγότερο πιθανό) κάποια νέα προσφορά. Πάντως πρέπει να ζορίστικαν αρκετά στον ΟΤΕ με την προσφορά Forthnet/Nova που ανταγωνίζεται πολύ δυνατά την (πάντα υψηλή κατά τη γνώμη μου) τιμή του Connx/Connx-tv. Και προσωπικά κι εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι πλέον.

djpap
27-08-09, 16:27
Καλησπέρα

Έκανα σήμερα αίτηση για το conn-x tv. Έχω το κλασσικό θέμα της τηλεόρασης που είναι μακρυά από το Modem. Έχω ήδη τραβηγμένο καλώδιο UTP από το υπάρχον modem ως την τηλεόραση, το οποίο συνδέω σε ένα switch 10/100 και πάνω στο switch έχω playstation 3, home theater pc και δορυφορικό.

Απ' ότι διάβασα στις οδηγίες πρέπει να αλλάξω το modem και να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ στη θύρα STB. Αν συνδέσω το switch στο STB Και πάνω στο switch βάλω τον αποκωδικοποιητή και αφήσω και τις υπόλοιπες συσκευές, θα δουλέψει ή πρέπει να τραβήξω δεύτερο UTP που να πηγαίνει απ' ευθείας από το STB στον αποκωδικοποιητή;;;

Ευχαριστώ

stako
27-08-09, 16:31
Καλησπέρα

Έκανα σήμερα αίτηση για το conn-x tv. Έχω το κλασσικό θέμα της τηλεόρασης που είναι μακρυά από το Modem. Έχω ήδη τραβηγμένο καλώδιο UTP από το υπάρχον modem ως την τηλεόραση, το οποίο συνδέω σε ένα switch 10/100 και πάνω στο switch έχω playstation 3, home theater pc και δορυφορικό.

Απ' ότι διάβασα στις οδηγίες πρέπει να αλλάξω το modem και να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ στη θύρα STB. Αν συνδέσω το switch στο STB Και πάνω στο switch βάλω τον αποκωδικοποιητή και αφήσω και τις υπόλοιπες συσκευές, θα δουλέψει ή πρέπει να τραβήξω δεύτερο UTP που να πηγαίνει απ' ευθείας από το STB στον αποκωδικοποιητή;;;

Ευχαριστώ

Όχι, δεν θα παίξει. Ακριβώς το ίδιο setup έχω κι εγώ και μέχρι τώρα άλλαζα πριζάκι στο router ανάλογα με την ανάγκη...

djpap
27-08-09, 19:12
Όχι, δεν θα παίξει. Ακριβώς το ίδιο setup έχω κι εγώ και μέχρι τώρα άλλαζα πριζάκι στο router ανάλογα με την ανάγκη...

όντως δε δούλεψε.. άντε τράβα κι'αλλο καλώδιο τώρα...

Το πρωί έκανα την αίτηση και πήρα εξοπλισμό και τώρα βλέπω connx tv;)

Μπράβο ταχύτητα ο οτε...

panbrav
28-08-09, 09:50
Σε ερώτησή μου στο 134, για το ποιά τιμή θα ισχύει τελικά, μετά το 12-μηνο (σε μένα λήγει Οκτώβρη), η απάντηση που έλαβα ήταν πως ...δεν έχουν απάντηση για την τιμή που θα ισχύει μετά την 30 Σεπτεμβρίου. Τώρα, ή δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν ή ο ΟΤΕ ετοιμάζει κάποια αύξηση, ή (πιό ευχάριστο σενάριο, έστω και λιγότερο πιθανό) κάποια νέα προσφορά. Πάντως πρέπει να ζορίστικαν αρκετά στον ΟΤΕ με την προσφορά Forthnet/Nova που ανταγωνίζεται πολύ δυνατά την (πάντα υψηλή κατά τη γνώμη μου) τιμή του Connx/Connx-tv. Και προσωπικά κι εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι πλέον.

Θα συμφωνήσω απόλυτα πως αύξηση χρέωσης αναταποκρίνεται σε αυτοκτονία-Το καλοκαίρι η ποιοτητα έπεσε κατακόρυφα, το Universal νομίζει πως παίζει ταινίες σε ΚΨΜ-και προσωπικά-μια και αδιαφορώ για το ποδόσφαιρο, ενοχλούμαι απο το γεγονός οτι δεν ανακοινώνεται/προστίθεται νεο περιεχόμενο διάφορο της μπάλας. Εν αναμονή...

pallisi
29-08-09, 11:45
Έχω θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο:
Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το router που θα μας δώσουν ή μπορούμε να κρατήσουμε αυτό που έχουμε (π.χ linksys wag200);
Το μηχανάκι που δίνει σήμα στην tv,το Tilgin,βγάζει και έξοδο ήχουν αναλογικού;Δεν έχω τηλεόραση,θα συνδέσω το hdmi στο monitor και τον ήχο θα τον δώσω στα ηχεία.Γίνεται αυτό;
Ευχαριστώ πολύ.

alany
01-09-09, 18:46
Αθήνα, 01/09/2009


Διαθέσιμο σε όλες τις ταχύτητες Conn-x γίνεται το Conn-x TV, όπως ανακοινώθηκε κατά τη διάρκεια Συνέντευξης Τύπου, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, ενόψει της 74ης Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα, από τα τέλη Σεπτεμβρίου, το Conn-x TV, θα διατίθεται και σε πελάτες Conn-x στα 2 Mbps. Μέχρι σήμερα, το Conn-x TV είναι διαθέσιμο στις ταχύτητες 8 Mbps και 24 Mbps.

Με το Conn-x TV, οι συνδρομητές απολαμβάνουν:

περισσότερα από 40 θεματικά τηλεοπτικά κανάλια με ψηφιακή εικόνα (όπως Universal Channel, Fox Life, Discovery Channel, Nat Geo Wild, KidsCo, Eurosport, ESPN Classic και ESPN America, Extreme Sports, conn-x TV sports1, conn-x TV sports2)
Video on Demand (FilmExpress και FilmClub), με περιεχόμενο που συνεχώς ανανεώνεται. Η υπηρεσία FilmExpress είναι ένα εικονικό Video Club όπου μπορείτε να νοικιάσετε για ένα 24ωρο ταινίες πρώτης τηλεοπτικής προβολής από μεγάλα studios. Το FilmClub είναι ένα συνδρομητικό VideoClub που προσφέρει απεριόριστη πρόσβαση σε γνωστές τηλεοπτικές σειρές, ταινίες, μουσικά videoclip, ντοκιμαντέρ, παιδικές σειρές κ.α. Οι τηλεθεατές μπορούν να επιλέξουν τι θα παρακολουθήσουν, τη στιγμή που επιθυμούν, όσες φορές θέλουν, χωρίς περιορισμούς και διακοπές για διαφημίσεις, καθώς και να κάνουν pause, rewind και fast forward.

To conn-x TV διαθέτει επίσης δύο αποκλειστικά κανάλια με αθλητικό περιεχόμενο, τα conn-x TV Sports1 και conn-x TV Sports2, που μεταδίδουν σημαντικά ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα με ξεχωριστό ενδιαφέρον για τους έλληνες φιλάθλους, καθώς και σπουδαίες αθλητικές διοργανώσεις ανά τον κόσμο. Μεγάλα ντέρμπι από την Ισπανία (Primera Division), τη Γερμανία (Bundesliga), σπουδαίοι αγώνες από την Ιταλία (Campionato, Coppa Italia) και τη Γαλλία (Λίγκ Καπ), προβάλλονται ήδη από τα αθλητικά κανάλια του conn-x TV, με τα καλύτερα να έρχονται!

Σε δύο ακόμη πόλεις στη Βόρεια Ελλάδα θα είναι άμεσα διαθέσιμο το conn-x TV, η τηλεόραση που εσύ επιλέγεις. Πολύ σύντομα, οι κάτοικοι της Καστοριάς και της Φλώρινας θα μπορούν να έχουν στο σπίτι τους την τηλεόραση της νέας εποχής. Ο ΟΤΕ τους προσκαλεί να γνωρίσουν το conn-x TV για να έχουν και αυτοί τον έλεγχο της δικής τους ψυχαγωγίας και ενημέρωσης!

Οι δύο νέες πόλεις, που είναι πλέον διαθέσιμο το conn-x TV, έρχονται να προστεθούν στις 27 πόλεις που ήδη λειτουργεί η υπηρεσία, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό σε 29 (Αθήνα, Πειραιάς, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, Ηράκλειο, Ρέθυμνο, Χανιά, Ρόδος, Νάξος, Κως, Θήρα, Σύρος, Τρίκαλα, Ξάνθη, Καβάλα, Δράμα, Σέρρες, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη, Βέροια, Γιαννιτσά, Έδεσσα, Κατερίνη, Κιλκίς, Κοζάνη, Βόλος, Καστοριά, Φλώρινα), ενώ, σταδιακά, μέσα στο 2009, θα διατεθεί σε όλες τις πρωτεύουσες νομών.

Το conn-x TV διατίθεται σε προσφορά στα 15 ευρώ/μήνα, για 12 μήνες παραμονής, μέχρι τις 30/9/2009 και με δωρεάν τον αποκωδικοποιητή και το WiFi modem/router 1. Στην τιμή περιλαμβάνεται τόσο η πρόσβαση στα τηλεοπτικά κανάλια του conn-x TV όσο και στο περιεχόμενο / ταινίες του FilmClub.

Οι καταναλωτές μπορούν να μάθουν περισσότερα για την υπηρεσία στο site www.conn-xtv.gr (http://www.conn-xtv.gr) και να παραγγείλουν το conn-x TV με ένα τηλεφώνημα στο 134, ή με μια επίσκεψη στο www.oteshop.gr (http://www.oteshop.gr), ή στα καταστήματα ΟΤΕSHOP και ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

1. Μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων

kostthem
01-09-09, 18:50
Πολύ με προβληματίζει αυτό. Εκτός αν το γυρίσουν σε mpeg4 (H.264), που δεν το νομίζω....

sexrazat
02-09-09, 10:40
Σαββατοκύριακο κομμένα τα πρωταθλήματα. Επαναλήψεις και highlights.

Μόνο Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου Σάββατο προς Κυριακή

Σάββατο 5/9 2100 Δανία - Πορτογαλία, 2330 Κολομβία - Εκουαδόρ, 0130 (ΚΚυριακή νύχτα) Παραγουάη - Βολιβία και 03.30 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ (ξενύχτια) στο Conn-X Sport 1

Σάββατο 2130 Σλοβακία - Τσεχία. 2330 Περού - Ουρουγουάη και 0430 Κυριακής Χιλή - Βενεζουέλα στο Conn-X sport 2

imcan
03-09-09, 00:03
Πολύ με προβληματίζει αυτό. Εκτός αν το γυρίσουν σε mpeg4 (H.264), που δεν το νομίζω....

Τι εννοείς ?? τα περισσότερα κανάλια έτσι κι αλλιώς είναι κωδικοποιημένα σε MPEG4 (H.264)

therion
03-09-09, 15:29
Ψηνομαι πάρα πολύ να βάλω connx tv.Εχω νοβα 3 χρόνια,και εκτος του ότι είναι πανάκριβη,παρατήρησα οτι τελικά μονο ντοκυμαντέρ βλεπω.Ταινιες βλέπω από καθόλου εως σπάνια,και απο αθλητικα δεν ειμαι φαν.Το connx ειχει το discovery channel που είναι βασικα το μονο καναλι που βλέπω,οπότε δεν θα μου λέιψει απο την νοβα.Η ερώτηση μου είναι οτι πιάνω το πολύ 4,8 μβιτ.Τώρα που άρχισε να διατίθεται και στα 2 μβιτ,τι πιστέυετε;θα εχει λιγοτερες απαιτήσεις σε ταχύτητα; η απλα θα παιζει με άθλια εικόνα;

maik
03-09-09, 20:38
Ας ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα απο την αρχη.

Τι σημαινει conn-x tv με 2 mb.

Η γραμμη σου πρεπει να πιανει πανω κατω 8 mb για να δουλεψει. Απλα θα πληρωνεις και θα εχεις internet μονο για 2 mb και τα υπολοιπα θα διατιθενται για την τηλεοραση.
Αν εχει καποιος max atennable rate μικρο δεν θα παιξει.

Ουσιαστικα ειναι για καποιους οι οποιοι θελουν να εχουν tv χωρις να τους ενδιαφερει ιδιαιτερα το ιντερνετ. Ετσι θα εχουν το φθηνο πακετο των 2 mb το πολυ για το ιντερνετ και αυτο που περισευει θα δινεται για την τηλεοραση.

panos123
04-09-09, 02:50
Ας ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα απο την αρχη.

Τι σημαινει conn-x tv με 2 mb.

Η γραμμη σου πρεπει να πιανει πανω κατω 8 mb για να δουλεψει. Απλα θα πληρωνεις και θα εχεις internet μονο για 2 mb και τα υπολοιπα θα διατιθενται για την τηλεοραση.
Αν εχει καποιος max atennable rate μικρο δεν θα παιξει.

Ουσιαστικα ειναι για καποιους οι οποιοι θελουν να εχουν tv χωρις να τους ενδιαφερει ιδιαιτερα το ιντερνετ. Ετσι θα εχουν το φθηνο πακετο των 2 mb το πολυ για το ιντερνετ και αυτο που περισευει θα δινεται για την τηλεοραση.

τωρα εγω θελω να ρωτησω το αντιστροφο.
αυτο συμβαινει και για αυτους που εχουν 8αρα γραμμη ή εκει σου παιρνει απο τα 8 του internet;

vgk
04-09-09, 10:03
Τα προβληματα με τα σπασίματα οφείλονται κατά πάσα πιθανότητα σε packet loss, το οποίο προκαλείται από θόρυβο στη γραμμή π.χ. λόγω crosstalk, και στον τρόπο που χειρίζεται τo STB τα χαμένα πακέτα (π.χ. buffering, ). Δεδομένου ότι το conn-x TV δεν έχει packet retransmission το μόνο που μπορεί να βελιώσει την κατάσταση είναι η αλλαγή ADSL προφίλ (το οποίο απότι λες το έχεις κάνει ήδη). Εάν το πρόβλημα δεν είναι/γίνει υποφερτό τότε ίσως πρέπει να ζητήσεις να έρθει συνεργίο να μετρήσει το θόρυβο στη γραμμή μου και πιθανόν να σου αλλάξουν ζευγάρι

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



€99 το ζευγάρι

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/-/cos_cat_003-cos_subcat_100-cspiti_connx_adsl_asyrmati_diktywsi-p1.html

Εγώ έβαλα της CRYPTO τα Powernet85 (85Mbps) και παίζουν μια χαρά και είναι και ποίο οικονομικά (80€ το ζευγάρι)..

maik
04-09-09, 19:23
τωρα εγω θελω να ρωτησω το αντιστροφο.
αυτο συμβαινει και για αυτους που εχουν 8αρα γραμμη ή εκει σου παιρνει απο τα 8 του internet;

Αν εχεις 8 σου παιρνει η τηλεοραση τα 4-5 οσο δουλευει. Οταν δεν δουλευει εχεις και τα 8 ολοκληρα για ιντερνετ.

mmoukiou
04-09-09, 21:08
"Βροχή" από μεταδόσεις αγώνων για τα προκριματικά του Μουντιάλ το Σ/Κ
Αναλυτικά:
Σάββατο 21:00 Δανία-Πορτογαλία
>> 21:30 Σλοβακία-Τσεχία
>> 23:30 Κολομβία-Ισημερινός
>> 23:30 Περού-Ουρουγουάη
Κυριακή (ξημερώματα) 01:30 Παραγουάη-Βολιβία
>> 03:30 Αργεντινή-Βραζιλία
>> 04:30 Χιλή-Βενεζουέλα

Δεν ξέρω αν κάποια θα είναι σε μαγνητοσκόπηση, ή αν είναι όλα σε ζωντανή μετάδοση. Η πληροφόρηση είναι από το κουπόνι του στοιχήματος. Πάντως, γιά όσους δεν αντέχουν, σίγουρα θα έχουμε και επαναλήψεις μέσα στην εβδομάδα...

subzer0
04-09-09, 21:16
"Βροχή" από μεταδόσεις αγώνων για τα προκριματικά του Μουντιάλ το Σ/Κ
Αναλυτικά:
Σάββατο 21:00 Δανία-Πορτογαλία
>> 21:30 Σλοβακία-Τσεχία
>> 23:30 Κολομβία-Ισημερινός
>> 23:30 Περού-Ουρουγουάη
Κυριακή (ξημερώματα) 01:30 Παραγουάη-Βολιβία
>> 03:30 Αργεντινή-Βραζιλία
>> 04:30 Χιλή-Βενεζουέλα

Δεν ξέρω αν κάποια θα είναι σε μαγνητοσκόπηση, ή αν είναι όλα σε ζωντανή μετάδοση. Η πληροφόρηση είναι από το κουπόνι του στοιχήματος. Πάντως, γιά όσους δεν αντέχουν, σίγουρα θα έχουμε και επαναλήψεις μέσα στην εβδομάδα...

Bάλε και το φιλικό Πανσερραϊκός - ΠΑΟΚ αύριο , έτσι για σούπα. :p

mmoukiou
10-09-09, 18:07
Εδώ και 1 χρόνο παρακολουθώ αυτό το thread. Ήταν ο καλύτερος οδηγός για όλους εμάς που δοκιμάσαμε το conn-xTV. Άλλοι απογοητεύτηκαν, άλλοι ικανοποιήθηκαν με την υπηρεσία. Έχει τα καλά της και τα κακά της, είναι αλήθεια. Πολύ καλή εικόνα στα κρατικά κανάλια και στα ντοκιμαντέρ. Μετριο περιεχόμενο στο film club, ακριβό το film express. Έγινε προσπάθεια για δυνατό αθλητικό περιεχόμενο με Budesliga & primera div. Επίσης, επιπτώσεις στην συμπεριφορά της σύνδεσης, με μεγάλη πτώση ταχύτητας συγχρονισμού και αποτέλεσμα να "μπουκώνει" η γραμμή αν ο χρήστης είναι λάτρης του downloading κια των torrents.
Κάθισα λοιπόν και μέτρησα τα κουκιά. Βλέποντας πως, με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να έχω και Nova, (αλλάζοντας πάροχο, πάντως), τόλμησα να "μετακομίσω". Προτίμησα να έχω καθαρή tv και όχι iptv, που είναι ακόμα σε βρεφική ηλικία. Βέβαια, πολλά λέγονται -και δικαίως- και για την ποιότητα των υπηρεσιών πυ προσφέρει η nova που θεωρείται μακράν δυσανάλογη του τιμήματος που ζητάει. Όμως, δεν παύει να παρέχει τα 4 καλύτερα κανάλια ντοκιμαντέρ, το Champions League και το ελληνικό πρωτάθλημα και 4 κανάλια που παίζουν ταινίες 24/7. Επίσης, για μένα που είχα πρόβλημα με την κεραία, έχει σημασία και το ότι βλέπω απροβλημάτιστα πλέον όλα τα μεγάλα κανάλια.
Με αυτά και μ'αυτά, λοιπόν, απχαιρετώ το conn-xTV, χωρίς να πω πως είμαι δυσαρεστημένος. Θα μπορούσα πάντως να είμαι περισσότερο ευχαριστημένος. Σε ένα χρόνο που θα λήξει ο νέος μου "γάμος", εδώ θα είμαστε, να δούμε πώς θα είναι τότε το τοπίο (είμαστε και σε αναμονή για vdsl & δορυφορική από ΟΤΕ) και το ξανασυζητάμε.

ionized
11-09-09, 10:51
Εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσο καλη ειναι η ποιοτητα εικονας των καναλιων του conn-x tv....Ειναι εφαμιλη με την ποιοτητα ενος DVD ή τουλαχιστον του σπορ+ της ΕΡΤ ψηφιακης;; :hmm::rolleyes:

kirimis
11-09-09, 11:11
Κάθισα λοιπόν και μέτρησα τα κουκιά. Βλέποντας πως, με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να έχω και Nova, (αλλάζοντας πάροχο, πάντως), τόλμησα να "μετακομίσω". Προτίμησα να έχω καθαρή tv και όχι iptv, που είναι ακόμα σε βρεφική ηλικία. Βέβαια, πολλά λέγονται -και δικαίως- και για την ποιότητα των υπηρεσιών πυ προσφέρει η nova που θεωρείται μακράν δυσανάλογη του τιμήματος που ζητάει.

Αγαπητε, μου το κανεις μια προχειρη αναλυση το κοστολογιο?
Μια ματια που εριξα στα πακετα της Forthnet δεν βλεπω πως ακριβως στοιχιζουν το ιδιο...:hmm:

mmoukiou
11-09-09, 12:44
Αγαπητε, μου το κανεις μια προχειρη αναλυση το κοστολογιο?
Μια ματια που εριξα στα πακετα της Forthnet δεν βλεπω πως ακριβως στοιχιζουν το ιδιο...:hmm:

Ευχαρίστως. Έδινα λοιπόν για connx-tv μέχρι τώρα, τα εξής:
Πάγιο τηλεφωνίας 15,00
Adsl 24 mbps 27,90
IPTV 10,00
Σύνολο 52,90 τα πάγια
Δεδομένου πως το 12μηνο του conn-x tv λήγει, αυτόματα θα είχα από τον άλλο μήνα 15,00 ευρώ αντί για 10,00 στην tv
Δηλαδή 57,90/μήνα,
στην καλύτερη περίπτωση, αφού:
"δεν ξέρουμε την τιμή που θα ισχύει για το conn-xtv μετά τις 30 Σεπτέμβρη" μου είπαν από τον ΟΤΕ, όταν ρώτησα (προς το τέλος Αυγουστου που έψαχνα να αποφασίσω) σε ποιά τιμη θα το έχω μετά το πέρας της 12μηνης προσφοράς...

Τώρα λοιπόν Forthnet & Nova
Από εδώ: http://ebusiness-interactive.forthnet.gr/pronomio/application/index.html
προκύπτει 59,72 τα πάγια (για 6 μήνες, 66,72 για τους υπόλοιπους που παύει να ισχύει η προσφορά του Economy).

Έχουμε λοιπόν διαφορά 1,82 για τους πρώτους 6 μήνες και 8,82 για τους άλλους 6. Αν κάνουμε σούμα βγαίνει 5,32 ευρώ το μήνα ακριβότερο κατά μέσο όρο, θεώρησα όμως πως με συμφέρει, δεδομένου ότι -για μένα πάντα- η Nova είναι καλύτερη αυτή τη στιγμή από το conn-xTV.

Βέβαια, σήμερα έχει προκύψει ένα θεματάκι (εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=323780), κατά πόσο ισχύει η προσφορά adsl economy (14,75/μήνα) σε συνδυασμό με το 20% της nova. Αλλά όταν έκανα αίτηση σε κατάστημα forthnet στις 27/8, η απάντηση ήταν πως η έκπτωση ισχύει και οι τιμές είναι όπως τα έχω υπολογίσει.

alany
11-09-09, 12:59
Ανανέωση στο site του conn-xTv (http://conn-xtv.ote.gr) με την δυνατότητα να βλέπουμε και το πρόγραμμα των καναλιών.

mmoukiou
11-09-09, 13:12
Ανανέωση στο site του conn-xTv (http://conn-xtv.ote.gr) με την δυνατότητα να βλέπουμε και το πρόγραμμα των καναλιών.

Καλό. Και σχετικά εύχρηστος πίνακας που τα βλέπεις όλα με τη μία.

lamousis
11-09-09, 13:20
Καλησπερα παιδια! Εβαλα κ εγω connx-tv κ σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος, αν και θα προτιμουσα να ειχε μερικα καναλια ακομα.
Εχω ομως ενα προβλημα με το τηλεκοντρολ. Πολλες φορες δεν ανταποκρινεται (ειδικα αν μπει σε stand by ο αποκωδικοποιητης). Τα κουμπια δε δουλευουν.
Γενικα το τηλεκοντρολ μου φαινεται ψιλοαργο.
Το εχει παρατηρησει αυτο και κανενας αλλος;

steli0s
11-09-09, 13:26
Απο ελληνικά κανάλια έχει τα κρατικά + ALTER;
Η και mega, ant1 κτλ;

lamousis
11-09-09, 13:34
Κρατικά μαζι με τα ψηφιακα της ερτ + alter

steli0s
11-09-09, 13:57
Κρατικά μαζι με τα ψηφιακα της ερτ + alter

Ευχαριστώ ;)

maik
11-09-09, 18:54
Καλησπερα παιδια! Εβαλα κ εγω connx-tv κ σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος, αν και θα προτιμουσα να ειχε μερικα καναλια ακομα.
Εχω ομως ενα προβλημα με το τηλεκοντρολ. Πολλες φορες δεν ανταποκρινεται (ειδικα αν μπει σε stand by ο αποκωδικοποιητης). Τα κουμπια δε δουλευουν.
Γενικα το τηλεκοντρολ μου φαινεται ψιλοαργο.
Το εχει παρατηρησει αυτο και κανενας αλλος;

Οι αλαγες στα καναλια δεν ειναι τοσο γρηγορες οσο στην κανονικη tv. Ειναι φυσιολογικο αυτο διοτι εχει να κανει με το μεσο μεταδοσης.

lamousis
11-09-09, 20:18
Οι αλαγες στα καναλια δεν ειναι τοσο γρηγορες οσο στην κανονικη tv. Ειναι φυσιολογικο αυτο διοτι εχει να κανει με το μεσο μεταδοσης.

Δεν εννοώ αυτό. Όταν ο αποκωδικοποιητής μπαίνει σε stand by μετά το τηλεκοντρολ σα να νεκρώνει. Δεν ξανανοιγει, η μάλλον ανοιγει με τα χίλια ζόρια μετά από ώρα.

alany
11-09-09, 21:34
Δεν εννοώ αυτό. Όταν ο αποκωδικοποιητής μπαίνει σε stand by μετά το τηλεκοντρολ σα να νεκρώνει. Δεν ξανανοιγει, η μάλλον ανοιγει με τα χίλια ζόρια μετά από ώρα.

Αυτό γίνεται σε όλους. Η λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να πατάς το EXIT για να ξεμπλοκάρει.

sexrazat
11-09-09, 22:41
Η ψηφιακή πλατφόρμα του ΟΤΕ ολοκλήρωσε τη συμφωνία με την Ένωση Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου Β’ και Γ‘ Εθνικής και απέκτησε τα τηλεοπτικά δικαιώματά της Β’ Εθνικής για τη σεζόν 2009-2010.

Συγκεκριμένα, το Conn-x TV, μέσω των αθλητικών καναλιών Conn-x TV sport1 και Conn-x TV sport2 θα μεταδίδει έναν αγώνα ανά αγωνιστική ημέρα για την κανονική περίοδο, ο οποίος θα διεξάγεται κάθε Παρασκευή.

Επιπλέον το Conn-x TV, θα παρουσιάσει ζωντανά και αποκλειστικά, τις προσπάθειες των ομάδων για τη μάχη της ανόδου στη «μεγάλη κατηγορία» και όλες τις κόντρες για την παραμονή, καθώς εξασφάλισε την αποκλειστική μετάδοση του συνόλου των αγώνων κατάταξης (play offs – play outs) μετά τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Οι 18 ομάδες που συμμετέχουν στο «Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ» -όπως αποκαλείται το πρωτάθλημα Β’ Εθνικής- και τις οποίες οι φίλαθλοι θα μπορούν να παρακολουθήσουν μέσα από τα αθλητικά κανάλια του conn-x TV, είναι οι εξής: Αγροτικός Αστέρας, Αναγέννηση Καρδίτσας, Ολυμπιακός Βόλου, Διαγόρας, Δόξα Δράμας, Εθνικός Αστέρας, Εθνικός Μάνης, Ηλιούπολη, Θρασύβουλος, Ηλυσιακός, Ιωνικός, Καλαμάτα, Κέρκυρα, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Πανσερραϊκός, Πιερικός, Ρόδος.

Η Β’ Εθνική κάνει «πρεμιέρα» στα αθλητικά κανάλια του ΟΤΕ, σήμερα Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου, με τη μετάδοση του αγώνα Ολυμπιακός Βόλου-Κέρκυρα, στις 21:00.

Το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής έρχεται να προστεθεί στα σημαντικά αθλητικά γεγονότα απ’ όλο τον κόσμο που εκπέμπουν ήδη το Conn-x TV sport1 και το Conn-x TV sport2, τα κανάλια με αθλητικό περιεχόμενο του Conn-x TV, την συνδρομητική ψηφιακή πλατφόρμα του ΟΤΕ.

ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

panbrav
12-09-09, 10:48
Ευχαρίστως. Έδινα λοιπόν για connx-tv μέχρι τώρα, τα εξής:
Πάγιο τηλεφωνίας 15,00
Adsl 24 mbps 27,90
IPTV 10,00
Σύνολο 52,90 τα πάγια
Δεδομένου πως το 12μηνο του conn-x tv λήγει, αυτόματα θα είχα από τον άλλο μήνα 15,00 ευρώ αντί για 10,00 στην tv
Δηλαδή 57,90/μήνα,
στην καλύτερη περίπτωση, αφού:
"δεν ξέρουμε την τιμή που θα ισχύει για το conn-xtv μετά τις 30 Σεπτέμβρη" μου είπαν από τον ΟΤΕ, όταν ρώτησα (προς το τέλος Αυγουστου που έψαχνα να αποφασίσω) σε ποιά τιμη θα το έχω μετά το πέρας της 12μηνης προσφοράς...

Τώρα λοιπόν Forthnet & Nova
Από εδώ: http://ebusiness-interactive.forthnet.gr/pronomio/application/index.html
προκύπτει 59,72 τα πάγια (για 6 μήνες, 66,72 για τους υπόλοιπους που παύει να ισχύει η προσφορά του Economy).

Έχουμε λοιπόν διαφορά 1,82 για τους πρώτους 6 μήνες και 8,82 για τους άλλους 6. Αν κάνουμε σούμα βγαίνει 5,32 ευρώ το μήνα ακριβότερο κατά μέσο όρο, θεώρησα όμως πως με συμφέρει, δεδομένου ότι -για μένα πάντα- η Nova είναι καλύτερη αυτή τη στιγμή από το conn-xTV.

Βέβαια, σήμερα έχει προκύψει ένα θεματάκι (εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=323780), κατά πόσο ισχύει η προσφορά adsl economy (14,75/μήνα) σε συνδυασμό με το 20% της nova. Αλλά όταν έκανα αίτηση σε κατάστημα forthnet στις 27/8, η απάντηση ήταν πως η έκπτωση ισχύει και οι τιμές είναι όπως τα έχω υπολογίσει.

Αγαπητέ mmoukiou, όλα όσα λες είναι εν μέρει σωστά-αλλά μόνο απο μια οπτική-η προσωπική μου εμπειρία απο forthnet, για να εχεις και μια άλλη αποψη, είναι τουλάχιστον τραγική. πριν 1 1/2 χρονο, στην Κηφισια, αδυναμία ενεργοποιησης της "αμεσης" υπηρεσιας τους (adsl). Ηταν ουτως η αλλως συνηθισμενη πρακτικη τους να προπωλουν συνδεσεις ενω δεν ηταν ετοιμοι σε κανενα αλλο επιπεδο να ανταποκριθουν. Αυτο ισως να μην ισχυει πλεον, αλλα το κυριοτερο θεμα εχει να κανει με την αναμφισβήτητη κακιστη ποιοτητα τηλεφωνου, χειριστη διαχειριση των πελατων, τρικυμιωδη αντιμετωπιση των εκαστοτε προβληματων και εντελει μια μικρη διαφορα στις τιμες μεταξυ αυτης και οτε, που σε φερνει στο σημειο να αποδεχεσαι την παραπανω τιμη, εφοσον ξέρεις οτι ολα θα δουλέψουν. Αναφορικα με την τηλεοραση, ευελπιστω οτι το connx θα εμπλουτισει το περιεχομενο με τροπο που θα γινει πραγματικα κατι το ανταγωνιστικο-συντομα-ισως χθες κιολας-και αυτο δεν αφορα μονο την μπαλα...

mmoukiou
12-09-09, 11:19
Αγαπητέ mmoukiou, όλα όσα λες είναι εν μέρει σωστά-αλλά μόνο απο μια οπτική-η προσωπική μου εμπειρία απο forthnet, για να εχεις και μια άλλη αποψη, είναι τουλάχιστον τραγική. πριν 1 1/2 χρονο, στην Κηφισια, αδυναμία ενεργοποιησης της "αμεσης" υπηρεσιας τους (adsl). Ηταν ουτως η αλλως συνηθισμενη πρακτικη τους να προπωλουν συνδεσεις ενω δεν ηταν ετοιμοι σε κανενα αλλο επιπεδο να ανταποκριθουν. Αυτο ισως να μην ισχυει πλεον, αλλα το κυριοτερο θεμα εχει να κανει με την αναμφισβήτητη κακιστη ποιοτητα τηλεφωνου, χειριστη διαχειριση των πελατων, τρικυμιωδη αντιμετωπιση των εκαστοτε προβληματων και εντελει μια μικρη διαφορα στις τιμες μεταξυ αυτης και οτε, που σε φερνει στο σημειο να αποδεχεσαι την παραπανω τιμη, εφοσον ξέρεις οτι ολα θα δουλέψουν. Αναφορικα με την τηλεοραση, ευελπιστω οτι το connx θα εμπλουτισει το περιεχομενο με τροπο που θα γινει πραγματικα κατι το ανταγωνιστικο-συντομα-ισως χθες κιολας-και αυτο δεν αφορα μονο την μπαλα...

Όπως καταλαβαίνεις, δεν έκανα διαφήμιση ούτε για την forthnet, ούτε για την nova. Ξέρω τα παράπονα που υπάρχουν και για τις δύο και είναι πολλά. Υπολόγισα πως με το ίδια περίπου χρήματα που έδινα για connx-tv, μπορώ να έχω nova (που με ενδιαφέρει περισσότερο από το connx-tv). Και δεν υπολόγισα και τα extra που θα έχω με την forthnet (όπως αναγνώριση κλήσης πχ), που ο ΟΤΕ τα χρεώνει. Ένας φίλος πιό πάνω, μου ζήτησε να αναλύσω το κόστος και για αυτό το έκανα. Πάντως, αν δεν έδινα ήδη αυτά τα χρήματα για connx-tv, ίσως να μην μου έλεγε τίποτα η προσφορά forthnet & nova.
Τώρα, όσο αφορά τα προβλήματα, είναι και θέμα τύχης με κάθε πάροχο. Δύο δικοί μου άνθρωποι που είναι στην forthnet εδώ και 2 χρόνια (Παγκράτι και Π.Φάληρο) δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Εγώ στον Πειραιά με connx, είχα ξαφνικά, ένα ωραίο πρωϊ, πτώση συγχρονισμού σχεδόν στα μισά. Έφταιξε και η iptv σε αυτό, αλλά είναι λίγο σπαστικό να συγχρονίζεις στα 10mbps, από 19+ που ήταν πριν. Τεχνικός ήρθε, αλλά άκρη δεν έβγαλε. Όχι ότι έπαθα και τίποτα, έζησα με αυτό. Σιγά... Και τώρα, αν δεν συγχρονίζω ψηλότερα, δεν βαριέσαι... Αλλά δεν θα έχω και την iptv να μου τρώει άλλα 4mbps, με αποτέλεσμα όταν κατεβάζω κάτι να έχω προβλήματα (σπασίματα) στην τηλεόραση και downloading με 6Mbps το πολύ...

panbrav
12-09-09, 11:47
Όπως καταλαβαίνεις, δεν έκανα διαφήμιση ούτε για την forthnet, ούτε για την nova. Ξέρω τα παράπονα που υπάρχουν και για τις δύο και είναι πολλά. Υπολόγισα πως με το ίδια περίπου χρήματα που έδινα για connx-tv, μπορώ να έχω nova (που με ενδιαφέρει περισσότερο από το connx-tv). Και δεν υπολόγισα και τα extra που θα έχω με την forthnet (όπως αναγνώριση κλήσης πχ), που ο ΟΤΕ τα χρεώνει. Ένας φίλος πιό πάνω, μου ζήτησε να αναλύσω το κόστος και για αυτό το έκανα. Πάντως, αν δεν έδινα ήδη αυτά τα χρήματα για connx-tv, ίσως να μην μου έλεγε τίποτα η προσφορά forthnet & nova.
Τώρα, όσο αφορά τα προβλήματα, είναι και θέμα τύχης με κάθε πάροχο. Δύο δικοί μου άνθρωποι που είναι στην forthnet εδώ και 2 χρόνια (Παγκράτι και Π.Φάληρο) δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Εγώ στον Πειραιά με connx, είχα ξαφνικά, ένα ωραίο πρωϊ, πτώση συγχρονισμού σχεδόν στα μισά. Έφταιξε και η iptv σε αυτό, αλλά είναι λίγο σπαστικό να συγχρονίζεις στα 10mbps, από 19+ που ήταν πριν. Τεχνικός ήρθε, αλλά άκρη δεν έβγαλε. Όχι ότι έπαθα και τίποτα, έζησα με αυτό. Σιγά... Και τώρα, αν δεν συγχρονίζω ψηλότερα, δεν βαριέσαι... Αλλά δεν θα έχω και την iptv να μου τρώει άλλα 4mbps, με αποτέλεσμα όταν κατεβάζω κάτι να έχω προβλήματα (σπασίματα) στην τηλεόραση και downloading με 6Mbps το πολύ...

Kαι παλι δε διαφωνουμε... :) ευχομαι καλη τυχη και κρατα μας ενημερους!

mmoukiou
12-09-09, 14:38
Kαι παλι δε διαφωνουμε... :) ευχομαι καλη τυχη και κρατα μας ενημερους!

Ναι φίλε μου. Και καλή μου τύχη με τη forthnet.:cool:
Όσο για το connx-tv, ο ΟΤΕ πιστεύω έχει πάρει σοβαρά την υπόθεση και θα γίνει κάτι καλό. Είναι ακόμα υπό διαμόρφωση το όλο εγχείρημα.

panos123
12-09-09, 21:36
Ναι φίλε μου. Και καλή μου τύχη με τη forthnet.:cool:
Όσο για το connx-tv, ο ΟΤΕ πιστεύω έχει πάρει σοβαρά την υπόθεση και θα γίνει κάτι καλό. Είναι ακόμα υπό διαμόρφωση το όλο εγχείρημα.

ενα εγχειρημα το οποιο χρεωνεται κανονικοτατα ομως προς εμας


Αγαπητέ mmoukiou, όλα όσα λες είναι εν μέρει σωστά-αλλά μόνο απο μια οπτική-η προσωπική μου εμπειρία απο forthnet, για να εχεις και μια άλλη αποψη, είναι τουλάχιστον τραγική. πριν 1 1/2 χρονο, στην Κηφισια, αδυναμία ενεργοποιησης της "αμεσης" υπηρεσιας τους (adsl). Ηταν ουτως η αλλως συνηθισμενη πρακτικη τους να προπωλουν συνδεσεις ενω δεν ηταν ετοιμοι σε κανενα αλλο επιπεδο να ανταποκριθουν. Αυτο ισως να μην ισχυει πλεον, αλλα το κυριοτερο θεμα εχει να κανει με την αναμφισβήτητη κακιστη ποιοτητα τηλεφωνου, χειριστη διαχειριση των πελατων, τρικυμιωδη αντιμετωπιση των εκαστοτε προβληματων και εντελει μια μικρη διαφορα στις τιμες μεταξυ αυτης και οτε, που σε φερνει στο σημειο να αποδεχεσαι την παραπανω τιμη, εφοσον ξέρεις οτι ολα θα δουλέψουν. Αναφορικα με την τηλεοραση, ευελπιστω οτι το connx θα εμπλουτισει το περιεχομενο με τροπο που θα γινει πραγματικα κατι το ανταγωνιστικο-συντομα-ισως χθες κιολας-και αυτο δεν αφορα μονο την μπαλα...

συμφωνω με ολα οσα λες για τη Forthnet (τα εχω παθει ολα οσα αναφερεις) αλλα δεν βρισκω ιδιαιτερα διαφορετικο τον ΟΤΕ τωρα που επεστρεψα

π.χ. ο ΟΤΕ οντως μου εστειλε ανθρωπο στο σπιτι για το Tilgin ο οποιος ανθρωπος δεν ειχε καν δει πως ειναι ο Tilgin εξωτερικα, ποσο μαλλον να διορθωσει προβληματα

ειδικα για την τηλεοραση, ειναι θεμα αναξιο κουβεντας - πως γινεται να μιλαμε για το περιεχομενο τη στιγμη που η πλατφορμα, η υπηρεσια και ο δεκτης παιζουν-δε παιζουν

ppanagopo
13-09-09, 00:03
(Για DJPAP post #713 ...)
1 utp καλώδιο πρός TV - STB - switch...
μπορείς να περάσεις και από ένα καλώδιο, αλλά θα πρέπει να πάρεις ειδικά καλωδια - Τ adaptor - ή να φτιάξεις μόνος σου το καλωδιο, το έχω κάνει ...

θα χρειαστείς 2 τετοια ...
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750133

imcan
13-09-09, 11:34
ενα εγχειρημα το οποιο χρεωνεται κανονικοτατα ομως προς εμας



συμφωνω με ολα οσα λες για τη Forthnet (τα εχω παθει ολα οσα αναφερεις) αλλα δεν βρισκω ιδιαιτερα διαφορετικο τον ΟΤΕ τωρα που επεστρεψα

π.χ. ο ΟΤΕ οντως μου εστειλε ανθρωπο στο σπιτι για το Tilgin ο οποιος ανθρωπος δεν ειχε καν δει πως ειναι ο Tilgin εξωτερικα, ποσο μαλλον να διορθωσει προβληματα

ειδικα για την τηλεοραση, ειναι θεμα αναξιο κουβεντας - πως γινεται να μιλαμε για το περιεχομενο τη στιγμη που η πλατφορμα, η υπηρεσια και ο δεκτης παιζουν-δε παιζουν

Νομίζω ότι τώρα γίνεσαι υπερβολικός, δέχομαι ότι το Tilgin έχει αργή απόκριση στο τηλεκοντρόλ, μάλλον λόγω περιορισμένου εύρους του IR, επίσης δέχομαι ότι ανάλογα με τη ποιότητα της γραμμής παρουσιάζει ορισμένες φορές σπασίματα τα οποία μπορούν να γίνουν ενοχλητικά αλλά και στη NOVA τα πράγματα δεν είναι τέλεια....
Μήπως και εκεί δεν έχεις σπασίματα από το δορυφόρο ??
Για πες μου τι συμβαίνει όταν βρέχει δυνατά όπως προχθές ??
Αφήνω δε την ποιότητα της εικόνας, τα έχεις δει ποτέ δίπλα, δίπλα για να καταλάβεις τη διαφορά? Ένα σου λέω δες ποδόσφαιρο στο conn-x TV Sports για να δεις τι θα ποιότητα στην εικόνα.....

mmoukiou
13-09-09, 11:43
Νομίζω ότι τώρα γίνεσαι υπερβολικός, δέχομαι ότι το Tilgin έχει αργή απόκριση στο τηλεκοντρόλ, μάλλον λόγω περιορισμένου εύρους του IR, επίσης δέχομαι ότι ανάλογα με τη ποιότητα της γραμμής παρουσιάζει ορισμένες φορές σπασίματα τα οποία μπορούν να γίνουν ενοχλητικά αλλά και στη NOVA τα πράγματα δεν είναι τέλεια....
Μήπως και εκεί δεν έχεις σπασίματα από το δορυφόρο ??
Για πες μου τι συμβαίνει όταν βρέχει δυνατά όπως προχθές ??
Αφήνω δε την ποιότητα της εικόνας, τα έχεις δει ποτέ δίπλα, δίπλα για να καταλάβεις τη διαφορά? Ένα σου λέω δες ποδόσφαιρο στο conn-x TV Sports για να δεις τι θα ποιότητα στην εικόνα.....

Τα είδα δίπλα-δίπλα εγώ. Η εμφανής διαφορά στην εικόνα, στο δικό μου σύστημα, υπάρχει λόγω της hdmi σύνδεσης του tilgin, που δίνει καλό upscale. Με το scart δείχνουν πάνω κατω ίδια. Και δεν ξέρω τί γίνεται αν χρησιμοποιεί κανείς άλλον αποκωδικοποιητή από τον panasat της nova.
Οι μεταδόσεις ποδοσφαίρου από Γερμανία (και γενικώς από εξωτερικό) είναι ανώτερες μακράν των ελληνικών μεταδόσεων (και της απαράδεκτης πολλές φορές nova). Δεν ξέρω τί ποιότητα θα έχει το connx-tv σε Ελληνικούς αγώνες, όπως το πρωτάθλημα β' εθνικής, με τις ελληνικές συνθήκες μετάδοσης των αγώνων... Μακάρι να είναι καλύτερο, βέβαια. Πάντως, στα φιλικά του Άρη, το καλοκαίρι, ήταν το ίδιο μέτρια με Nova.
Όσο για την χθεσινή βροχή, η δορυφορική δεν έκανε ούτε ένα σπασιματάκι. Δύο εβδομάδες τώρα, ζήτημα να έχω δει 1-2 σπασιματάκια.
Γενικά το connx-tv έχει αρκετά καλή εικόνα στα περισσότερα κανάλια, είναι γεγονός. Εκεί που είναι -προσωπική μου γνώμη- απαράδεκτη η εικόνα του, είναι στις ταινίες του video club, όπου το pixel πάει σύννεφο, ακόμα και σε μικρή οθόνη.

stako
13-09-09, 12:14
Εγώ πάντως μετά από 8 μήνες περίπου αποφάσισα να το κόψω και το έκοψα... Ή περίπου... Λέω περίπου γιατί άφησα να τρέξει πρώτα η διαδικασία αλλαγής σε Tellas ώστε να μην μείνω χωρίς net την ενδιάμεση περίοδο (μιας και τα υπόλοιπα πάγια της TV θα τα πληρώσω).

Το ερώτημα είναι θα κοπεί μόνο του τώρα που ολοκληρώθηκε η αλλαγή σε Tellas? Γνωρίζει κανείς που έχει κάνει κάτι ανάλογο?

Επίσης τον εξοπλισμό αφού πληρώνω όλα τα πάγια δεν τον κρατάω? Θα μου πείτε τι θα τον κάνω..... Έλα ντε! Ακόμα και το Speedtouch για τα μπάζα είναι σαν router...

Να πω και γιατί το έκοψα, επιγραμματικά γιατί το περιεχόμενο ήταν τραγικά φτωχό ακόμα και για 10€ το μήνα. Που δεν είναι βέβαια 10 αλλά λέμε τώρα. Το σύνολο ήταν περίπου 130€ το δίμηνο ενώ τώρα έπεσα στα 66€. Η στροφή στα αθλητικά είναι απογοητευτική καθώς δεν ασχολούμαι με ποδόσφαιρο. Καλά είχαν ξεκινήσει τα κανάλια με τις σειρές πριν 3-4 μήνες αλλά μετά από λίγο άρχισαν τις επαναλήψεις οπότε άχρηστα κι αυτά.

Ίσως στο μέλλον να ξαναβάλουμε, ΑΝ βελτιωθεί πολύ το περιεχόμενο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.