PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

panbrav
13-09-09, 14:29
Πιστεύω πως όλοι έχουμε τα δίκια μας και συμφωνώ με τον stako αναφορικά με το περιεχόμενο-εφόσον πουλάς iptv και απευθύνεσαι σε θεωρητικά πιο ψαγμένο κοινό, φρόντισε τουλάχιστον το περιεχόμενό σου-το Universal έχω την εντύπωση πως πιστεύει οτι παίζει στην μπανανία και οι ιθαγενείς χαίρονται με τις ταινίες και σίριαλ που βάζει (και προσωπικά μου μοιάζει σαν να τα έχει διαλέξει ο Νίκος Μαστοράκης!). Μου την έχει δώσει που έχουμε κολήσει στα 40 κανάλια και τα περισσότερα έχουν ξεσκιστεί στις επαναλήψεις-Εφόσον έχει γινει official launch, περίμενα πολύ μεγαλύτερη επιθετικότητα. Τελικά όμως εξακολουθεί να μοιάζει με beta. Πιστεύω όμως πως όλοι μας πρέπει να τα γράψουμε αυτά μια και υπάρχουν σίγουρα και άνθρωποι του οτε σε αυτό το thread και ευελπιστώ πως θα τα μεταφέρουν-διότι, -και μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό-δεν βλέπω επικοινωνία στους beta που κλείνουν χρόνο οσονούπω...
@panos123: ουδείς αναμάρτητος...αλλά για μένα η forthnet είναι κάτι σαν την γκόμενα που χορεύει στα τραπέζια στην Μύκονο στις ειδήσεις του star: περνάμε πολυυυυυυ ωραααααία! και οι υπόλοιποι, που την βλέπουν; απο μακρυά όμως, γιατί είχαν την κοινή λογική να μην πάρουν διακοποδάνειο!

imcan
13-09-09, 21:21
Εγώ πάντως μετά από 8 μήνες περίπου αποφάσισα να το κόψω και το έκοψα... Ή περίπου... Λέω περίπου γιατί άφησα να τρέξει πρώτα η διαδικασία αλλαγής σε Tellas ώστε να μην μείνω χωρίς net την ενδιάμεση περίοδο (μιας και τα υπόλοιπα πάγια της TV θα τα πληρώσω).

Το ερώτημα είναι θα κοπεί μόνο του τώρα που ολοκληρώθηκε η αλλαγή σε Tellas? Γνωρίζει κανείς που έχει κάνει κάτι ανάλογο?

Επίσης τον εξοπλισμό αφού πληρώνω όλα τα πάγια δεν τον κρατάω? Θα μου πείτε τι θα τον κάνω..... Έλα ντε! Ακόμα και το Speedtouch για τα μπάζα είναι σαν router...

Να πω και γιατί το έκοψα, επιγραμματικά γιατί το περιεχόμενο ήταν τραγικά φτωχό ακόμα και για 10€ το μήνα. Που δεν είναι βέβαια 10 αλλά λέμε τώρα. Το σύνολο ήταν περίπου 130€ το δίμηνο ενώ τώρα έπεσα στα 66€. Η στροφή στα αθλητικά είναι απογοητευτική καθώς δεν ασχολούμαι με ποδόσφαιρο. Καλά είχαν ξεκινήσει τα κανάλια με τις σειρές πριν 3-4 μήνες αλλά μετά από λίγο άρχισαν τις επαναλήψεις οπότε άχρηστα κι αυτά.

Ίσως στο μέλλον να ξαναβάλουμε, ΑΝ βελτιωθεί πολύ το περιεχόμενο.

Δηλαδή σε πειράζει να δίνεις τα €10 για να βλέπεις 33 επιπλέον κανάλια (αφαιρώ τα ελληνικά) + τις σειρές, ντοκυμαντέρ, παιδικά ταινίες και video clips και δε σε πειράζει να δίνεις 4.24 το μήνα για την ΕΡΤ ??
Θα μου πεις ότι την ΕΡΤ δεν μπορείς να την κόψεις αλλά αναλογικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή προσφορά.

kirimis
13-09-09, 22:04
Δηλαδή σε πειράζει να δίνεις τα €10 για να βλέπεις 33 επιπλέον κανάλια (αφαιρώ τα ελληνικά) + τις σειρές, ντοκυμαντέρ, παιδικά ταινίες και video clips και δε σε πειράζει να δίνεις 4.24 το μήνα για την ΕΡΤ ??
Θα μου πεις ότι την ΕΡΤ δεν μπορείς να την κόψεις αλλά αναλογικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή προσφορά.

Διορθωση... "33 καναλια που εχουν μ@μηθει στις επαναληψεις και εχουν κιολας το θρασσος στα διαφημιστικα σποτ να κατηγορουν για επαναληψη την NOVA"

Και ναι... ειναι εξαιρετικα χαλια προσφορα γιατι με 12 ευρω γραφομαι στα Seven Video Club http://www.videoseven.gr/site.php?&file=page.xml&id=9883 και έχω τουλάχιστον να βλέπω και απο μια ταινιουλα της επιλογης μου κάθε μερα... και οχι τα καμμένα του Universal και Video Club.

mkef
14-09-09, 02:20
Να σας πω τα νέα, από συνομιλία μου με άτομο στην ΔΕΘ στο περίπτερο του ΟΤΕ.
Ρώτησα αν θα υπάρξουν κάποιες νέες τιμές από Οκτώβρη ειδικά για μας που συμπληρώνουμε χρόνο ή αν υπάρχει κάποια έκπτωση για τον Tilgin με τον σκληρό από την στιγμή που δεν μπορούσαμε να τον αποκτήσουμε τότε... Η απάντηση ήταν αρνητική από όσο γνωρίζει.
Η είδηση όμως ήρθε όταν άκουσα να λέει σε έναν νέο πελάτη ότι σε λίγο θα δίνεται conn-x tv και μέσα από 2 mbps. Στην απορία μου αν θα συμπιέσουν το σήμα σε όλους για να το πετύχουν απάντησε συγκαταβατικά. Οπότε λέω να μην κάνουμε όνειρα για HDTV προγράμματα έστω και σε 24mbps και μου είπε πως δεν έχει ακούσει τίποτα γι' αυτό και μάλλον είναι απίθανο να συμβεί...Αφού δεν μπορούν να βάλουν DSLAM δίπλα σου λοιπόν, θα συμπιέσουν το σήμα και θα μειώσουν την ποιότητα σε όλους για να αποκτήσουν connx tv οι Έλληνες σε 99,9% πληθυσμιακή κάλυψη. Οπότε τα 8mpbs και τα 24mbps (λέμε τώρα ...) εσείς εκεί στην υπόλοιπη Ελλάδα , ξεχάστε τα ... και ναι εσείς που κατηγορείτε τον OTE ότι με την IPTV σας τρώνε to bandwidth, μπορείτε να πάρετε πίσω 2 ολόκληρα mbps μπας και τα torrent που κατεβάζεται σας έρθουν στον σκληρό σας 2 λεπτά νωρίτερα από πριν...
ΟΤΕ είσαι σπίτι ; Τότε ετοιμάσου για πέταμα μαζί με το Tilgin σου και το Speedtouch που ούτε ένα MAC address φιλτράρισμα δεν μπορεί να κάνει από το μενού του...

emeliss
14-09-09, 02:43
Η είδηση όμως ήρθε όταν άκουσα να λέει σε έναν νέο πελάτη ότι σε λίγο θα δίνεται conn-x tv και μέσα από 2 mbps.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=321097

patriot3132
14-09-09, 11:47
Ειμαι συνδρομητής iptv+connx24 από τον δεκέμβριο. Προ τηλεορασης συγχρονιζα στα 21 σταθερά. μετα την iptv στα 13 και ύστερα στα 15mbps. Τον τελευταίο μήνα έιχα τρομερά κολληματα στην εικόνα σε σημείο ενοχλητικό. Πηρα την τεχν. υποστηριξη πριν 5 μέρες. Μπαίνω σημερα και ήμοθν αποσυνδεμενος. Κάνω connect και κλειδώνω στα 18416 με Attainable Rate 21400 και snr 9. Η τηλεόραση φαινεται οκ. Απλά θέλω να μου πεί κάποιος που γνωρίζει αν τα stats είναι οκ η θα έχω προβλήματα.

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 9.0 10.5
Attenuation (dB): 19.5 8.3
Output Power (dBm): 12.2 18.3
Attainable Rate (Kbps): 21368 1016
Rate (Kbps): 18416 1020
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 54 16
B (number of bytes in Mux Data Frame): 154 94
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 4 1
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 14 10
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.2689 2.9474
L (number of bits in PMD Data Frame): 5028 285
D (interleaver depth): 96 8
Delay (msec): 6 5

Super Frames: 733895 739942
Super Frame Errors: 34 783
RS Words: 176134828 3180736
RS Correctable Errors: 33206 3067
RS Uncorrectable Errors: 639 N/A

HEC Errors: 26 2569
OCD Errors: 1 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 514274817 480379300
Data Cells: 79248924 434197493
Bit Errors: 0 116896

Total ES: 145 292
Total SES: 1 5
Total UAS: 32 35261

off_d
14-09-09, 16:58
Hello!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθεί το Tilgin με τα Windows Media Center (ή σε κάποιο άλλο media center) ???

Σκοπός μου είναι να δημιουργήσω ένα HTPC στο οποίο θα συνδέσω Connx-tv, Nova κτλ και όλα να παίζουν μέσω του WMC.

Γίνεται κάτι τέτοιο ? Υπάρχει μήπως κάποιο plugin για τα WMC που να βλέπει STB's συνδεδεμένα στο τοπικό δίκτυο ?

Ευχαριστώ.

stako
14-09-09, 18:28
Τελικά όμως εξακολουθεί να μοιάζει με beta. Πιστεύω όμως πως όλοι μας πρέπει να τα γράψουμε αυτά μια και υπάρχουν σίγουρα και άνθρωποι του οτε σε αυτό το thread και ευελπιστώ πως θα τα μεταφέρουν

Πιστεύω 100% υπάρχουν, θα ήταν χαζό να μην εκμεταλεύονταν αυτό το τζάμπα feedback.

Από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να μας θεωρούν και γκρινιάρικη μερίδα όσους γράφουμε εδώ! :rofl:


Δηλαδή σε πειράζει να δίνεις τα €10 για να βλέπεις 33 επιπλέον κανάλια (αφαιρώ τα ελληνικά) + τις σειρές, ντοκυμαντέρ, παιδικά ταινίες και video clips και δε σε πειράζει να δίνεις 4.24 το μήνα για την ΕΡΤ ??
Θα μου πεις ότι την ΕΡΤ δεν μπορείς να την κόψεις αλλά αναλογικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή προσφορά.

Δεν είναι 10 γιατί πήγα σε φουλ πακέτο Tellas και πληρώνω συνολικά 33 το μήνα. Μην βλέπεις μόνο τα 10€ της TV, δεν μπορείς να την έχεις αν δεν έχεις ΟΛΟ το υπόλοιπο πακέτο.

Για την ΕΡΤ τι να κάνω, να βάλω γεννήτριες και να κόψω και την ΔΕΗ? :rofl:


Hello!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθεί το Tilgin με τα Windows Media Center (ή σε κάποιο άλλο media center) ???

Σκοπός μου είναι να δημιουργήσω ένα HTPC στο οποίο θα συνδέσω Connx-tv, Nova κτλ και όλα να παίζουν μέσω του WMC.

Γίνεται κάτι τέτοιο ? Υπάρχει μήπως κάποιο plugin για τα WMC που να βλέπει STB's συνδεδεμένα στο τοπικό δίκτυο ?

Ευχαριστώ.

Τέτοιο setup είχα κι εγώ. Μέσω δικτύου δεν γίνεται τίποτα, μόνο μέσω SCART μπορείς να το συνδέσεις αν έχει τις κατάλληλες πόρτες η "κάρτα" τηλεόρασης που έχεις. Δυστυχώς όσο και να το έψαξα δεν βρήκα τρόπο να έχω "in" από το HDMI. (για την ακρίβεια είχα βρει μια κάρτα αλλά ήταν δυσεύρετη, ακριβή και ειδική και δεν ήθελα να μπλέξω)

imcan
14-09-09, 21:43
Διορθωση... "33 καναλια που εχουν μ@μηθει στις επαναληψεις και εχουν κιολας το θρασσος στα διαφημιστικα σποτ να κατηγορουν για επαναληψη την NOVA"

Και ναι... ειναι εξαιρετικα χαλια προσφορα γιατι με 12 ευρω γραφομαι στα Seven Video Club http://www.videoseven.gr/site.php?&file=page.xml&id=9883 και έχω τουλάχιστον να βλέπω και απο μια ταινιουλα της επιλογης μου κάθε μερα... και οχι τα καμμένα του Universal και Video Club.

Τώρα τι θέλεις να μου πεις ότι θα πας στο Video Club και θα πάρεις με €12 όλα τα Ντοκυματέρ του Discovery και του National Geographic , όλα τα παιδικά, όλα τα video clips και όλους τους αγώνες από Γερμανικό Ιταλικό και Ισπανικό πρωτάθλημα, αφήνω δε τα ειδησιογραφικά ??
Για να σοβαρευτούμε λέω εγώ και να μην γράφουμε ότι μας κατέβει.....:down:

Συμφωνώ ότι το Universal και το Foxlife έχουν επαναλήψεις αλλά δεν χρεώνουν €58 όπως η NOVA. Εξάλλου αν σε ενδιαφέρουν μόνο οι ταινίες γιατί δεν τις κατεβάζεις από torrent
και δεν χρειάζεται να πληρώνεις ούτε τα €12

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 10 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πιστεύω 100% υπάρχουν, θα ήταν χαζό να μην εκμεταλεύονταν αυτό το τζάμπα feedback.

Από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να μας θεωρούν και γκρινιάρικη μερίδα όσους γράφουμε εδώ! :rofl:

Στο χέρι μας είναι να μας πάρουν στα σοβαρά, αρκεί να κάνουμε κριτική με σκοπό να βελτιωθούν τα πράγματα και όχι απλά να γκρινίαζουμε και να λέμε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του:hmm:


Δεν είναι 10 γιατί πήγα σε φουλ πακέτο Tellas και πληρώνω συνολικά 33 το μήνα. Μην βλέπεις μόνο τα 10€ της TV, δεν μπορείς να την έχεις αν δεν έχεις ΟΛΟ το υπόλοιπο πακέτο.

Για την ΕΡΤ τι να κάνω, να βάλω γεννήτριες και να κόψω και την ΔΕΗ? :rofl:

Συμφωνώ αλλά για την ακριβότερη τιμή του conn-x δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ αλλά η ΕΕΤΤ....λες να θέλει ο Βουρλουθμίξ να χάνει μερίδιο αγοράς ??

Τώρα για γεννήτρια δεν ξέρω αλλά ένα φωτοβολταϊκό δεν θα ήταν άσχημο:p


Τέτοιο setup είχα κι εγώ. Μέσω δικτύου δεν γίνεται τίποτα, μόνο μέσω SCART μπορείς να το συνδέσεις αν έχει τις κατάλληλες πόρτες η "κάρτα" τηλεόρασης που έχεις. Δυστυχώς όσο και να το έψαξα δεν βρήκα τρόπο να έχω "in" από το HDMI. (για την ακρίβεια είχα βρει μια κάρτα αλλά ήταν δυσεύρετη, ακριβή και ειδική και δεν ήθελα να μπλέξω)

Mystic7
15-09-09, 00:43
Για να μαθαίνετε και μερικά πραγματάκια extra. Ο κεφτες στο περιπτερο του ΟΤΕ που σας είπε ότι θα υπάρχει κωδικοποίηση σήματος για να παίζει το connx tv στα 2 δεν ξέρει τι του γίνεται. Αλλά τι περίμενε κανείς από κοστουμάτους?.. ότι τους λένε απαντούν. Η απάντηση λοιπόν είναι η εξής. Η line των πελατών που θα έχουν 2 ΜΒps θα είναι στην πραγματικότητα 8!!....ωωωω μαγικό! καλα ρε μάστορα και εγώ πως θα παίζω με 2? πολύ απλά το VC του πελάτη θα είναι κλειδωμένο στο προφίλ των 2 MBps. Δηλαδή θα πληρώνει 16.5 ευρώ και θα παίζει. Ποιό είναι το πακέτο??? Η λούμπα είναι ότι αν ο πελατάκος νεοέλληνας... που μπορεί άνετα να έχει 2 MBps στο 99.9% των περιπτώσεων γιατί μπορεί πολυ συχνά να έχει πρόβλημα με το connx tv?? ε?? Γιατί πολύ απλά όπως ανέφερα προηγουμένως η γραμμή θα πρέπει να συγχρονίζει στα 8! Μήπως μπορούν όλοι οι πελάτες να έχουν δυνητικά 8άρα σύνδεση?...μπααααααααααα. Και άντε τώρα να εξηγήσει κανείς στον κάθε ντάκουρα που δεν έχει ουδεμία γνώση απο υπολογιστές και συνδεσμολογία γιατί ποτέ στη ζωή του δεν διάβασε τις ρημαδοοδηγίες και το παίζει μάγκας γιατί δεν μπορεί να παίξει το connx tv. το connx tv δεσμεύει περίπου 4-6 MBps ανάλογα την περίπτωση. Ερώτηση..: δηλαδή εγώ είμαι χαλβάς που πληρώνω 8άρα συνδεση στα 22.5 ευρώ και πάλι κατεβάζω για 2-3 MBps??.. οχι ρε Έλληνα. βγάλε τον αποκωδικοποιητή από την πρίζα και είσαι οκ! Και από που τα ξέρω αυτα??...ε.... το χ****ε το θέμα..όλα θα τα λέω πια??... διαθέσιμος για κάθε απορία..αν και δεν θα μπορώ να απαντώ συχνα...

emeliss
15-09-09, 02:32
Πρώτον καλώς ήρθες. Δεύτερον δεν έγραψες κάτι νέο. Έχουν ήδη γραφτεί αυτά στο σχετικό νήμα. Τρίτον λούμπα δεν υπάρχει γιατί αν δεν παίζει δεν υπάρχει χρέωση. Τέταρτον, να μας έρχεσαι πιο συχνά.

kirimis
15-09-09, 10:02
Τώρα τι θέλεις να μου πεις ότι θα πας στο Video Club και θα πάρεις με €12 όλα τα Ντοκυματέρ του Discovery και του National Geographic , όλα τα παιδικά, όλα τα video clips και όλους τους αγώνες από Γερμανικό Ιταλικό και Ισπανικό πρωτάθλημα, αφήνω δε τα ειδησιογραφικά ??
Για να σοβαρευτούμε λέω εγώ και να μην γράφουμε ότι μας κατέβει.....:down:

Συμφωνώ ότι το Universal και το Foxlife έχουν επαναλήψεις αλλά δεν χρεώνουν €58 όπως η NOVA. Εξάλλου αν σε ενδιαφέρουν μόνο οι ταινίες γιατί δεν τις κατεβάζεις από torrent
και δεν χρειάζεται να πληρώνεις ούτε τα €12




Ναι φυσικα θα παρω και τα ντοκιμαντερ απο το videoclub της γειτονιας μου και μαλιστα σε bluray. Απο ειδησιογραφικα δεν εχουν τιποτα αξιο λογου... Που ειναι ενα BBC NEWS 24? Που ειναι ενα CNN? Κατι της πλακας πασαρουνε που ειναι ελευθερα και στους δορυφορους...

Επισης... το καταλαβαινεις οτι επι ενα ολοκληρο χρόνο ολα τα καναλια σειρών και ντοκιμαντερ είναι στο repeat? To καταλαβαίνεις? Τα χουμε μάθει όλα απέξω πλέον... έχουμε δει τούλάχιστον 5-6 φορες πως κατασκευάζεται το Α-380, εχουμε αποκτησει τα κουσουρια του detective Monk (τον ιδιο κυκλο δειχνει και το Star) and so on... και που και που ανακατέβαινουν την σούπα με καμιά ακόμα σειρα του κωλου που δεν την ξερει η μανα της.

Και γιατι να μην βαλω να δω ΣΚΑΙ? Και καλυτερα ντοκιμαντερ έχει, και καλύτερες σειρές δειχνει! Α... και ειναι τζαμπα!
Οσον αφορά τα διάφορα πρωταθλήματα... με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Αν μιλουσαμε για κανα champions league... να πηγαινε στα κομμάτια αν και δεν ειμαι μπαλακιας.

Μην γραφουμε λοιπον οτι μας κατέβει... το εχουμε και το βλεπουμε... δεν γραφουμε φαντασιες. Ουτε για μισο ευρώ δεν ειναι! και δεν με νοιαζει αν ειναι φτηνό... γιατί να δίνω 10 ευρώ για κάτι που ουτως η αλλως δεν βλέπεται!

Προσωπικα ήλπιζα σε αύξηση τιμης γύρω στα 25-30€ με προοπτική αύξησης ποιότητας του περιεχόμενου. Η τιμη απο μόνη της δεν ειναι αυτοσκοπός... ας το χουν και 5€.. αν κατι ειναι σκουπίδια, ειναι σκουπίδια.

Ο φίλος παραπάνω εκανε μια ανάλυση για το κόστος του ConnX IPTV και της NOVA. Στην παρούσα φάση και γω απο ότι βλέπω το πακετό forthnet+Nova δίνει πολλά περισσότερα και μάλλον θα το τιμήσω και γω τώρα που λήγει το ConnX ΤV μου. Αν στο μέλλον έχει να δείξει κάτι καλύτερο το ConnX να το αξιολογήσουμε εκ νεου...

imcan
15-09-09, 23:03
Ναι φυσικα θα παρω και τα ντοκιμαντερ απο το videoclub της γειτονιας μου και μαλιστα σε bluray.

Να μου πεις σε πιο videoclub ψωνίζεις να έρθω και εγώ γιατί το δικό μου, ούτε National Geographic έχει, ούτε Discovery ούτε σειρές ....άσε που πρέπει να πληρώνω 1-2 Ευρώ κάθε φορά που πάμε για τα παιδικά της κόρης μου


Απο ειδησιογραφικα δεν εχουν τιποτα αξιο λογου... Που ειναι ενα BBC NEWS 24? Που ειναι ενα CNN? Κατι της πλακας πασαρουνε που ειναι ελευθερα και στους δορυφορους...

Τώρα μάλιστα μίλησες για ποιότητα στην ενημέρωση.....δεν βάζω καλύτερα την Πετρούλα...Κάτι έλεγες για επαναλήψεις, βάλε CNN και αν αντέξεις πάνω από μία ώρα με τις αμερικάνικες μπούρδες και τις επαναλήψεις να με φτήσεις


Επισης... το καταλαβαινεις οτι επι ενα ολοκληρο χρόνο ολα τα καναλια σειρών και ντοκιμαντερ είναι στο repeat? To καταλαβαίνεις? Τα χουμε μάθει όλα απέξω πλέον... έχουμε δει τούλάχιστον 5-6 φορες πως κατασκευάζεται το Α-380, εχουμε αποκτησει τα κουσουρια του detective Monk (τον ιδιο κυκλο δειχνει και το Star) and so on... και που και που ανακατέβαινουν την σούπα με καμιά ακόμα σειρα του κωλου που δεν την ξερει η μανα της.

Και δεν μου λες ώρε κλεφτόπουλο μήπως τα Discovery στη NOVA παίζουν τίποτα διαφορετικό ???? Τα ίδια επεισόδια δεν παίζουν, γιατί λοιπόν να τα πληρώνω 4 φορές επάνω ??

Όσο για τις σειρές, το Dresden Files, to Sopranos, το Mad men δεν τα ξέρει η μάνα τους ....μάλλον έχεις καιρό να δεις τηλεόραση φίλε




Και γιατι να μην βαλω να δω ΣΚΑΙ? Και καλυτερα ντοκιμαντερ έχει, και καλύτερες σειρές δειχνει! Α... και ειναι τζαμπα!

Στο τζάμπα δεν διαφωνώ, αλλά έχει τα ίδια ντοκυματέρ με τα Discovery, τα National Geographic και το Animal Planet



Οσον αφορά τα διάφορα πρωταθλήματα... με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Αν μιλουσαμε για κανα champions league... να πηγαινε στα κομμάτια αν και δεν ειμαι μπαλακιας.

Αφού ρε τα καλύτερα παιχνίδια του Champions League έτσι κι αλλιώς είναι στα ελεύθερα κανάλια....τώρα αν αναφέρεσε στη Super League κάτσε εσύ να βλέπεις τα μπούτια του Βαμβακούλα και του Κολομητρούση (χρησιμοποιώ αρχαία ονόματα προς αποφυγή παραξηγήσεων) και εγώ θα βλέπω τον Κακά και τον Ρονάλντο:p



Μην γραφουμε λοιπον οτι μας κατέβει... το εχουμε και το βλεπουμε... δεν γραφουμε φαντασιες. Ουτε για μισο ευρώ δεν ειναι! και δεν με νοιαζει αν ειναι φτηνό... γιατί να δίνω 10 ευρώ για κάτι που ουτως η αλλως δεν βλέπεται!

Και τι θέλεις να δεις ρε παλικάρι με 10 Ευρώ ....3D TV:rofl:


Προσωπικα ήλπιζα σε αύξηση τιμης γύρω στα 25-30€ με προοπτική αύξησης ποιότητας του περιεχόμενου. Η τιμη απο μόνη της δεν ειναι αυτοσκοπός... ας το χουν και 5€.. αν κατι ειναι σκουπίδια, ειναι σκουπίδια.

Και ποιος θα δώσει 25 & 30 € ρε φιλαράκι ??? Εδώ με 10 & 15 και πέφτει γκρίνια. Και τώρα που λεω για γκρίνια, αντί να παραπονιέσαι γιατί δεν μας λες τι περιεχόμενο θέλεις να κανονίσω με τον Παναγή (που είναι και κολλητός μου) να το βάλει στο conn-x TV ??



Ο φίλος παραπάνω εκανε μια ανάλυση για το κόστος του ConnX IPTV και της NOVA. Στην παρούσα φάση και γω απο ότι βλέπω το πακετό forthnet+Nova δίνει πολλά περισσότερα και μάλλον θα το τιμήσω και γω τώρα που λήγει το ConnX ΤV μου. Αν στο μέλλον έχει να δείξει κάτι καλύτερο το ConnX να το αξιολογήσουμε εκ νεου...

Ωραία πήγαινε να πληρώσεις 70-80 € το μήνα για να βλέπεις τις ταινίες όταν θέλει η NOVA και άσε μας εμάς να τις παραγγείλουμε μόνοι μας στο conn-x TV :twisted:

alex24
15-09-09, 23:09
Συμφωνω με το προλαλησαντα Imcan

mmoukiou
16-09-09, 00:25
Η υπηρεσία που θα διαλέξει ο καθένας έχει να κάνει με τα γούστα του και με το τί θέλει να βλέπει. Δεν μας κάνει εξυπνότερους ή πιό βλάκες αν έχουμε nova ή conn-x ή ότι άλλο θέλουμε. Απλά όμως, για την τάξη, θέλω να πω ότι δεν είναι τέσσερις φορές πιο ακριβή η nova από το connx-tv όπως αναφέρθηκε, ούτε η nova μόνο κοστίζει κοστίζει 70-80 ευρώ (τόσο είναι το κόστος για forth.2play & nova full pack). Δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή να περιοριζουμε το κόστος του connx-tv στα 10 ευρώ το μήνα (15 μετά την λήξη του 12-μήνου, στην καλύτερη περίπτωση), από τη στιγμή που προυποθέτει και όλα τα άλλα πάγια του ΟΤΕ. Με την προσφορά forthnet & nova, πλέον, τιμολογιακά είναι στο ίδιο επίπεδο, σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και φθηνότερο να έχει κανείς nova, μάλιστα (για υπολογίστε πόσο κάνει το connx-tv με connx-talk και αναγνώριση κλήσης). Έτσι, ο καθένας διαλέγει ότι θέλει. Και παίρνει και τα ρίσκα του, εφ'όσον αλλάζει πάροχο internet. Όσο για το champions league, η nova δείχνει όλα τα ματς κάθε αγωνιστικής, πλην ενός που δείχνει η ΝΕΤ (Τετάρτη) και ενός που δείχνει το MEGA (Τρίτη), τα οποία δύο δεν είναι πάντα τα καλύτερα...πχ αύριο 16/9 η ΝΕΤ θα δείξει ΟΣΦΠ-Αλκμααρ, και όχι Inter-Barcelona

Δεν μιλάω "απ'όξω", είχα connx-tv για έναν χρόνο περίπου. Προσωπικά θεώρησα καλύτερο για μένα να βλέπω nova με τα ίδια χρήματα και να "ρισκάρω" με την forthnet στο internet (αν και δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, παρά αυτά που λέγονται). Το connx-tv αυτή την στιγμή δεν με ελκύει πλέον. Του χρόνου, πάλι, βλέπουμε αν...

haris23
16-09-09, 09:03
Η υπηρεσία που θα διαλέξει ο καθένας έχει να κάνει με τα γούστα του και με το τί θέλει να βλέπει. Δεν μας κάνει εξυπνότερους ή πιό βλάκες αν έχουμε nova ή conn-x ή ότι άλλο θέλουμε. Απλά όμως, για την τάξη, θέλω να πω ότι δεν είναι τέσσερις φορές πιο ακριβή η nova από το connx-tv όπως αναφέρθηκε, ούτε η nova μόνο κοστίζει κοστίζει 70-80 ευρώ (τόσο είναι το κόστος για forth.2play & nova full pack). Δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή να περιοριζουμε το κόστος του connx-tv στα 10 ευρώ το μήνα (15 μετά την λήξη του 12-μήνου, στην καλύτερη περίπτωση), από τη στιγμή που προυποθέτει και όλα τα άλλα πάγια του ΟΤΕ. Με την προσφορά forthnet & nova, πλέον, τιμολογιακά είναι στο ίδιο επίπεδο, σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και φθηνότερο να έχει κανείς nova, μάλιστα (για υπολογίστε πόσο κάνει το connx-tv με connx-talk και αναγνώριση κλήσης). Έτσι, ο καθένας διαλέγει ότι θέλει. Και παίρνει και τα ρίσκα του, εφ'όσον αλλάζει πάροχο internet. Όσο για το champions league, η nova δείχνει όλα τα ματς κάθε αγωνιστικής, πλην ενός που δείχνει η ΝΕΤ (Τετάρτη) και ενός που δείχνει το MEGA (Τρίτη), τα οποία δύο δεν είναι πάντα τα καλύτερα...πχ αύριο 16/9 η ΝΕΤ θα δείξει ΟΣΦΠ-Αλκμααρ, και όχι Inter-Barcelona

Δεν μιλάω "απ'όξω", είχα connx-tv για έναν χρόνο περίπου. Προσωπικά θεώρησα καλύτερο για μένα να βλέπω nova με τα ίδια χρήματα και να "ρισκάρω" με την forthnet στο internet (αν και δεν ανησυχώ ιδιαίτερα, παρά αυτά που λέγονται). Το connx-tv αυτή την στιγμή δεν με ελκύει πλέον. Του χρόνου, πάλι, βλέπουμε αν...

Συμφωνω με τον προλαλλήσαντα. Είχαν ConnxTv για εναν χρόνο και τελικά το έβγαλα. Τα μπουκετα με τη ΝΟΒΑ συνυπήρχαν στο σπίτι μου αφου ΝΟΒΑ εχω πανω απο μια 8ετια και έχω μάθει ως τώρα. Καταρχήν με το PVR δεν παίζει το επιχείρημα όποτε θελει η ΝΟΒΑ να βλέπω τις ταινιες αφού τις γράφω στο σκληρό και τις βλεπω όποτε και όταν θέλω. Αυτο επίσης που δεν μπορούν αρκετοί να καταλάβουν ειναι πως με τον ΟΤΕ το κόστος ισοσταθμίζεται με την ΝΟΒΑ μονο αν κάποιος το έχει και βλέπει μηδαμινές ταινίες απο τις ακριβές πάντα αφού μετα το κόστος ξεφεύγει επικίνδυνα. Ενω στη ΝΟΒΑ βλέπω οτι θέλω όποτε το θέλω ας ειναι και 2μηνες αργότερα αλλά το βλεπω τζάμπα (πληρωμένο στη συνδρομή εννόω). Καλό το Ondemand σαν υπηρεσία αλλά δεν ειναι για πολλά πολλά. Ιδιως οταν μετα τις τελευταίες εξελίξεις η ΝΟΒΑ ανανέωσε με ΟΛΑ τα studios του Hollywood και έτσι εβαλε φρένο στις επεκτατικές βλέψεις του ΟΤΕ στο κινηματογραφικό κομμάτι. Γιατί άλλο να δείχνει τα παντα και να τα βλεπω έστω και με 49 το μήνα λόγω της προσφοράς που τρέχει με την ΝΟΒΑ και να βλεπω μεσα στα λεφτά αυτά ΤΑΙΝΙΕΣ Α'ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΑΙΣΘΗΣΙΑΚΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ (ΑΡΙΑΝΑΡΑ) ΣΕΙΡΕΣ και ούτω καθ΄εξής και πάνω απο όλα χρησιμοποιώντας και τον PVR με 7,5ε παραπάνω το σύστημα της ΝΟΒΑ μετατρέπεται σε ένα τεραστιο PVR ONdemand σύστημα αφόύ ο ΟΤΕ δεν σε αφήνει να κάνεις εγγραφη της ταινίας αφού τη ζητήσεις αλλά σε 24 ωρες πρέπει να την έχεις ήδη δει.
Δεν ξερω αλλά νομιζω πως ακόμα το πακέτο του ΟΤΕ έχει πολλά ψωμια να φτάσει την ΝΟΒΑ σε ποιοτητα (υπηρεσιών όχι εικόνας).
Και μη μου πει καποιος για το FIlmClub (βάλτε Star, ALter, ANt1, κτλ κτλ ) όλες οι ταινίες ειναι χιλιοπαιγμένες στα κανάλια μας.
Χώρια που βλέπω πως η ΝΟΒΑ στα πλαίσια ενός ατυπου ανταγωνισμού τις ταινίες που παίζει το Filmclub σαν κράχτες με μεγάλα ονοματα και σχετικά καινούριες της παίζει τους ιδιους μήνες με τον ΟΤΕ (Συνεντευξη με εναν βρικόλακα και άλλες...ψαχτε το τυχαια το ειδα και εγώ).

SO.....Nova προς το παρών και βλέπουμε αργότερα όταν ο ΟΤΕ με πείσει για κάτι αρκετά καλύτερο.

:):):):)

ionized
16-09-09, 10:51
Να υπενθυμισω σε ολους τους υποστηρικτες του ΝΟΒΑ που λενε οτι το κοστος ειναι ιδιο(4net adsl economy+nova full με παγιο οτε +conn-x 24+conn-x tv) οτι ναι μεν ειναι σχεδον το ιδιο (με λιγο πιο ακριβο το NOBA) αλλα για ενα νεο συνδρομητη της ΝΟΒΑ δεν πρεπει να ξεχναμε και το κοστος του εξοπλισμου+εγκαταστασης το οποιο ειναι 50 ευρω για πιατο+αποκωδικοποιητη(αν το αγορασει απο καταστημα 4net) και 70 ευρω για την εγκατασταση δηλαδη αλλα 120 ευρω επιπλεον...

stako
16-09-09, 11:00
Να υπενθυμισω σε ολους τους υποστηρικτες του ΝΟΒΑ που λενε οτι το κοστος ειναι ιδιο(4net adsl economy+nova full με παγιο οτε +conn-x 24+conn-x tv) οτι ναι μεν ειναι σχεδον το ιδιο (με λιγο πιο ακριβο το NOBA) αλλα για ενα νεο συνδρομητη της ΝΟΒΑ δεν πρεπει να ξεχναμε και το κοστος του εξοπλισμου+εγκαταστασης το οποιο ειναι 50 ευρω για πιατο+αποκωδικοποιητη(αν το αγορασει απο καταστημα 4net) και 70 ευρω για την εγκατασταση δηλαδη αλλα 120 ευρω επιπλεον...

Και άλλο ένα μείον είναι ότι πρέπει να μπει κάπως το καλώδιο από την ταράτσα στο σαλόνι... (προσωπικά στο μπαλκόνι το αποκλείω καθώς για τα γούστα μου είναι αντιαισθητικό)

Κατά τα άλλα μην τσακώνεστε τζάμπα, άλλος προτιμάει την μία υπηρεσία, άλλος την άλλη... Τι να λέει...

mmoukiou
16-09-09, 11:05
Να υπενθυμισω σε ολους τους υποστηρικτες του ΝΟΒΑ που λενε οτι το κοστος ειναι ιδιο(4net adsl economy+nova full με παγιο οτε +conn-x 24+conn-x tv) οτι ναι μεν ειναι σχεδον το ιδιο (με λιγο πιο ακριβο το NOBA) αλλα για ενα νεο συνδρομητη της ΝΟΒΑ δεν πρεπει να ξεχναμε και το κοστος του εξοπλισμου+εγκαταστασης το οποιο ειναι 50 ευρω για πιατο+αποκωδικοποιητη(αν το αγορασει απο καταστημα 4net) και 70 ευρω για την εγκατασταση δηλαδη αλλα 120 ευρω επιπλεον...

Πολύ σωστά. Και κακώς που δεν το έβαλα στην ανάλυση που έκανα πριν λίγες μέρες. Αν βέβαια κάποιος είναι τυχερός και έχει κάποιον να τον βοηθήσει ή ξέρει από μόνος του να εγκαταστήσει το πιάτο, μπορεί να γλυτώσει το 70άρι, δεν είναι υποχρεωτικό.
Αν βάλουμε το 120άρι στην προηγούμενη συγκριση τιμών, η nova με forth. βγαίνει κατά μέσο όρο 15 ευρώ (το πολύ) ακριβότερα από ΟΤΕ, με το κόστος έτσι υπολογισμένο, ώστε στον ΟΤΕ η κατανάλωση να είναι μηδενική (καμία ενοικίαση ταινίας). Αλλά υπάρχει και άλλο ένα tip: Η ευελιξία των πακέτων nova, που μπορείς το καλοκαίρι, που δεν έχει πρωτάθλημα, δεν πολυβλέπεις tv, ή λείπεις διακοπές, να μεταβαίνεις στο start pack για 2-3 μήνες (19,90 το μήνα -20%), οπότε το κόστος μειώνεται κι άλλο. Το έχω ψάξει πολύ πριν το αποφασίσω.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι φαν της nova. Οι μονοπωλιακές της πολιτικές, η κακή εξυπηρέτηση, η ελάχιστη ποιότητα υπηρεσιών σε σχέση με αυτά που ζητάει είναι γεγονότα.
Το έγραψα και πιό πάνω. Αν δεν έδινα ήδη στον ΟΤΕ τα (τουλάχιστο) 60 ευρώ το μήνα (χωρίς να νοικιάζω ούτε μια ταινία) και με ελάχιστα τηλεφωνήματα, ούτε που θα το σκεφτόμουν το πακέτο forth. & nova. Αφού ανταπεξήλθα στο κόστος αυτό επί 1 χρόνο, θεώρησα, πως για μένα είναι καλύτερο να δίνω αυτά τα χρήματα και να έχω nova που σε σχέση με το connx-tv την θεωρώ πολύ ανώτερη υπηρεσία (σε περιεχόμενο). Προσωπική άποψη πάντα.

metanastis
16-09-09, 18:30
Γειά σας κι από μένα, φίλοι.

Αμφιταλαντευόμουν αρκετό καιρό για το αν αξίζει να βάλω conn-x tv, και τελικά το αποφάσισα.

Ο λόγος που με έκανε να πάρω την απόφαση ήταν (όχι βέβαια η ανακοίνωση της συμφωνίας με τη Β'Εθνική, αλλά) η ανακοίνωση του ESPN America που παραθέτω:

http://www.espnmediazone.com/press_releases/2009_09_sep/20090903_ESPNAmericaandNFLExtendPartnership.htm

Σύμφωνα με την ως άνω ανακοίνωση, το ESPN Αmerica μεταδίδει απο φέτος και για 4 χρόνια στην Ελλάδα και άλλες 40 ευρωπαικές χώρες τους αγώνες του NFL δηλ. για τους μη γνώστε του επαγγελματικού πρωταθλήματος αμερικανικού ποδοσφαίρου.

Παρόλα αυτά και παρά το σαφές της ανακοίνωσης, την περασμένη Κυριακή -πρώτη αγωνιστική του NFL- αντί για τους 3 αγώνες που υπόσχεται το κείμενο, εμείς βλέπαμε αγώνες baseball και μάλιστα σε επανάληψη!!!

Αναζητωντας τα αίτια αυτής της απαράδεκτης ασυνέπειας, ενημερώθηκα από άλλους συνδρομητές στο internet, ότι προφανέστατα το Conn-x δεν μεταδίδει το πρόγραμμα του ESPN America της ηπειρωτικής Ευρώπης, όπως εγώ τουλάχιστον θεωρούσα ως αυτονόητο, αλλά αυτό της Βρετανίας, στο οποίο το NFL δεν συμπεριλαμβάνεται, διότι τα δικαιώματά του τα έχει το Sky Sports!!!

Επικοινώνησα στις 14/9 με το customer service του Conn-x tv, αλλά όπως περίμενα, δεν μπορούσαν να μου πουν τίποτα και μου ζήτησαν να τους στείλω ένα email σχετικό. Πράγμα που έκανα και αναμένω την γραπτή απάντησή τους.

Απ’ότι φαίνεται, πάντως την πάτησα. Δεν καταλαβαίνω πάντως πως κάποιος "υπεύθυνος προγράμματος"(;) αποφάσισε από τις δύο 'εκδοχές' του καναλιού να μας προσφέρει τη λιγότερο ελκυστική!...Μήπως γιατί αυτή ήταν τσάμπα;! Πως δηλαδή το πρόγραμμα του ESPN America που απολαμβάνουν χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία, το Βέλγιο και τόσες άλλες δεν μπορούμε να το δούμε κι εμείς στη ψωροκώσταινα, όταν μάλιστα το ίδιο το ESPN το ανακοινώνει επίσημα;!...

Αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι περισσότερο, παρακαλώ, ας με διαφωτίσει...

Κατά τα λοιπά, μέχρι στιγμής, δεν έχω τρελλαθεί με το πακέτο, ειδικά αν δε σου αρέσουν τα αθλητικά, η Nova, παρά και τα δικά της τα χάλια, ακόμα υπερτερεί κατά τη γνώμη μου.

imcan
16-09-09, 22:10
Πολύ σωστά. Και κακώς που δεν το έβαλα στην ανάλυση που έκανα πριν λίγες μέρες. Αν βέβαια κάποιος είναι τυχερός και έχει κάποιον να τον βοηθήσει ή ξέρει από μόνος του να εγκαταστήσει το πιάτο, μπορεί να γλυτώσει το 70άρι, δεν είναι υποχρεωτικό.
Αν βάλουμε το 120άρι στην προηγούμενη συγκριση τιμών, η nova με forth. βγαίνει κατά μέσο όρο 15 ευρώ (το πολύ) ακριβότερα από ΟΤΕ, με το κόστος έτσι υπολογισμένο, ώστε στον ΟΤΕ η κατανάλωση να είναι μηδενική (καμία ενοικίαση ταινίας). Αλλά υπάρχει και άλλο ένα tip: Η ευελιξία των πακέτων nova, που μπορείς το καλοκαίρι, που δεν έχει πρωτάθλημα, δεν πολυβλέπεις tv, ή λείπεις διακοπές, να μεταβαίνεις στο start pack για 2-3 μήνες (19,90 το μήνα -20%), οπότε το κόστος μειώνεται κι άλλο. Το έχω ψάξει πολύ πριν το αποφασίσω.
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι φαν της nova. Οι μονοπωλιακές της πολιτικές, η κακή εξυπηρέτηση, η ελάχιστη ποιότητα υπηρεσιών σε σχέση με αυτά που ζητάει είναι γεγονότα.
Το έγραψα και πιό πάνω. Αν δεν έδινα ήδη στον ΟΤΕ τα (τουλάχιστο) 60 ευρώ το μήνα (χωρίς να νοικιάζω ούτε μια ταινία) και με ελάχιστα τηλεφωνήματα, ούτε που θα το σκεφτόμουν το πακέτο forth. & nova. Αφού ανταπεξήλθα στο κόστος αυτό επί 1 χρόνο, θεώρησα, πως για μένα είναι καλύτερο να δίνω αυτά τα χρήματα και να έχω nova που σε σχέση με το connx-tv την θεωρώ πολύ ανώτερη υπηρεσία (σε περιεχόμενο). Προσωπική άποψη πάντα.

Καταρχήν να πω ότι θεωρώ πολυ καλή την ανάλυση που έχεις κάνει, προς όφελος όλων, αλλά κατά τη γνώμη αναφέρεται σε triple play πακέτο και όχι μόνο στην τηλεόραση.
Ας μην ξεχνάμε ότι η τιμή της τηλεφωνίας και του Internet είναι ρυθμιζόμενα από την ΕΕΤΤ, τουλάχιστον για τισ υπηρεσίες του ΟΤΕ. Οπότε ακόμα και αν ήθελε ο ΟΤΕ να ρίξει τις τιμές σε αυτά τα δύο δεν θα μπορούσε χωρίς την έγκριση της ΕΕΤΤ, με αποτέλεσμα όλα τα double-play πακέτα των ανταγωνιστών του ΟΤΕ να είναι φτηνότερα.

Για να είμαστε λοιπόν ακριβοδίκαιοι μάλλον θα έπρεπε να συγκρίνουμε το κόστος απόκτησης μόνο της NOVA με αυτό του conn-x TV.
Για το conn-x TV είναι 46.25€ (14,75 (PSTN) + 16,5 (conn-x 2Mbps) + 15 (conn-x Tv)), το οποίο είναι πιο ακριβό από το Start και το Value Pack της NOVA αλλά πιο φτηνό από τα υπόλοιπα (χωρίς να συνυπολογίζω το κόστος του εξοπλισμού και της εγκατάστασης).
Εξαρτάται λοιπόν από τα γούστα, τις σύνηθειες και τη χρήση που κάνει ο καθένας πιο πακέτο είναι καλυτερο.

Θέλω να πω πάντως ότι συγκρίνουμε μια πλατφόρμα που είναι στον αέρα 10 χρόνια και έχει γύρω στους 310Κ συνδρομητές με μια άλλη που δεν έχει κλείσει ούτε 10 μήνες και είναι ζήτημα εάν έχει 10Κ συνδρομητές.

Αντί λοιπόν να χαιρόμαστε που υπάρχει ανταγωνισμός, ο οποίος λογικά θα μας οφελήσει άσχετα με την τελική μας επιλογή, ορισμένοι από εμάς συνεχίζουν να γκρινιάζουν χωρίς να προτείνουν κάτι που θα μπορούσε να βελτιώσει τα πράγματα και πιθανών να φτάσει στα αυτιά του ΟΤΕ και της ΝOVA

Αυτό δεν είναι άλλωστε και το ζητούμενο να υπάρχουν πολλές επιλογές και ανταγωνισμός στις τιμές.

mmoukiou
16-09-09, 22:47
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ'όσα λες. Σκοπός μου, ως καταναλωτής, είναι να διαλέξω τί ταιριάζει περισσότερο στα γούστα μου και παράλληλα να θεωρώ πως κάνω αυτό που με συμφέρει. Οι περιορισμοί που έχει ο ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ δεν με αφορούν και τόσο. Με αφορά το τί τελικά πληρώνω. Και -αλίμονο- δεν συγκρίνουμε υπηρεσίες για να βγάλουμε το ένα προϊόν καλό και το άλλο άχρηστο. Είναι χρησιμότατα και τα δύο και ο καθένας διαλέγει αυτό που θέλει. Ξαναλέω: είχα ένα χρόνο το connx-tv και δεν πέρασα καθόλου άσχημα. Για τα προσωπικά μου γούστα, με δελέασε η προσφορά άλλης εταιρείας. Και του χρόνου πάλι, αναλόγως, μπορεί να δοκιμάσω κάτι άλλο.
Είναι καλό για εμάς ως καταναλωτές να υπάρχει ανταγωνισμός και να έχουμε προϊόντα να διαλέξουμε σε προσιτές τιμές. Το μονοπώλιο της Nova πρέπει απαραίτητα να σπάσει. Η βλακεία του alpha digital προ ετών, δεν πρέπει όμως να επαναληφθεί. Τότε, και ο κόσμος είχε χασούρα, και ενισχύθηκε τελικά το μονοπώλιο της nova.
Περιμένω με ενδιαφέρον την δορυφορική κίνηση του ΟΤΕ (προσωπικά πιστεύω πως η iptv δεν είναι τόσο ελπιδοφόρα), που με το κατάλληλο περιεχόμενο και HD κανάλια, θα αναγκάσει την nova να εκσυγχρονιστεί (ακόμα δεν έχουμε ούτε το 16:9 στις περισσότερες εκπομπές) και να προσφέρει καλύτερη υπηρεσία σε πιο συμφέρουσα τιμή.

a11
17-09-09, 09:11
να συμπληρωσω βεβαια σε ολα αυτα που αναφερονται παραπανω, οτι καπου αναφερθηκε οτι ενα χρονο τωρα , τα ντοκυμονταιρ στο πακετο του οτε, ειναι τα ιδια και επαναλαμβανονται, ,επειδη εχω και τα 2 πακετα, [νοβα, οτε] να πληροφορησω οτι και στην νοβα , ειναι τα ιδια και τα ιδια συνεχεια. . τα αθλητικα ετσι οπως αναφερει η νοβα οτι εχει 7 αθλητικα καναλια,ναι μεν σωστα , αλλα δεν παιζουν συνεχεια , αρα μιλαμε για 2 που εχουν 24ωρο προγραμμα, και τα αλλα κατα διαστηματα και ορισμενες μερες και ωρες,αναλογα, το προγραμμα.εκτος το νοβα 5, που επαναλαμβανει καθε 10 λεπτα τα γκολ αγωνων,
ναι ειναι αληθεια οτι εχει γυρω στους 300.000 συνδρομητες αλλα μην ξεχνατε οτι εχει και τα καναλια πανελληνιας εμβελειας αρα μεγαλο μερος συνδρομητων,,ειναι ελληνες εξωτερικου , και σε περιοχες με προβληματικη επιγεια ληψη. .τωρα σαν καταναλωτης νομιζω πιο χρησιμο ειναι για μας το πακετο του οτε ,χωρις τα αθλητικα,εννοω, . περιμενω και εγω να δω πακετο αντιστοιχο της θυγατρικης του στην ρουμανια[DOLCE] μια και εκανε την αρχη να ενταξει καναλια εδω , πιου εχει ηδη και εκει στο αλλαο πακετο, αρα να περιμενουμε ειτε μεσω δορυφορου, η μεσω IPTV περισσοτερα καναλια,σε καλυτερες τιμες

tsadreas
17-09-09, 17:37
Καμια καφετερια με Conn-x tv στην Αθηνα ξερει κανενας; Θελω να δω το ματς της Β' Εθνικης αυριο

dimple
17-09-09, 22:29
... θα αναγκάσει την nova να εκσυγχρονιστεί...

Ζούμε στην ίδια χώρα;
Μιλάμε για την ίδια εταιρεία;
Αυτην που έχει το χειρότερο σήμα της Ευρώπης;
Αυτην που έχει το ακριβότερο μπουκέτο της Ευρώπης;
Αυτήν που εκμεταλλεύεται περισσότερο απ'όλους τους πελάτες της;
Αυτήν που έφτυσε όλους τους πελάτες της καλωδιακής;
Αυτήν που έχει να κάνει σοβαρή ανανέωση στο περιεχόμενο της εδώ και 10 χρόνια;
Αυτήν που αν δεν είχε την μπάλα θα έκλεινε σε 1 χρόνο;
Αυτήν που το καλύτερο στοιχείο της είναι οι διαφημίσεις;
Αυτην που όταν το irdeto 2 έσπασε κανένας δεν έβγαζε κλειδιά για το μπουκέτο της γιατί το θεωρούσαν ανούσιο;
Αυτήν που δίνει τους χειρότερους και πιο φθηνιάρικους αποκωδικοποιητές στην αγορά;
Αυτήν που ζει κάνοντας μηνύσεις και αγωγές;
Αυτήν που το customer support είναι άγνωστη λέξη;
Αυτήν που έκανε συμφωνία με την forthnet ώστε να συναγωνίζονται ποια είναι η χειρότερη εταιρεία της Ελλάδας;
Θυμάται κανένας την NOVA τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της;

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.... Θα προτιμούσα να βλέπω ΥΕΝΕΔ με χιόνια!
Και τους αγώνες στο τρανζιστοράκι!

Πριν βγει ο καθένας και πει για το Conn-x TV ας έχει στο μυαλό του τα παραπάνω πρώτα.
Και ας αρχίσουμε (ΟΛΟΙ) να το κριτικάρουμε μετά απο μια 3ετία, όταν τρέχει και η ενσύρματη (IPTV) και η ασύρματη (δορυφορική) έκδοση του.

Πιτσιρικάδες που μου λένε είναι ακριβα τα 10 και 15 ευρώ για 40 κανάλια > /dev/null. Ή ακόμη καλύτερα μην μας ακούτε, βάλτε NOVA!

mmoukiou
17-09-09, 22:57
Ζούμε στην ίδια χώρα;
Μιλάμε για την ίδια εταιρεία;

...



Φυσικά στην ίδια χώρα ζούμε. Και για την ίδια εταιρεία μιλάμε.
Αν διαβάσεις προσεκτικά ότι έγραψα σε αυτό που κάνεις quote, θα το καταλάβεις. Είπα πως η ανάπτυξη μιας ακόμα δορυφορικής πλατφόρμας, ίσως αναγκάσει την nova να βελτιωθεί.
Από εκεί και πέρα, είπαμε. Είναι καθενός δικαίωμά του, το τί αγοράζει. Θες ΥΕΝΕΔ με χιόνια? Δες YENEΔ. Θες connx? Δες connx. Θες nova? Πάρε nova. Δεν θες τίποτα από αυτά? Ακόμα καλύτερα.

treli@ris
18-09-09, 00:51
Καμια καφετερια με Conn-x tv στην Αθηνα ξερει κανενας; Θελω να δω το ματς της Β' Εθνικης αυριο

To connx-tv διατιθεται μονο σε οικιακους πελατες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τετοια καφετερια. Εκτος κι αν παρανομησει :)

subzer0
18-09-09, 01:00
To connx-tv διατιθεται μονο σε οικιακους πελατες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τετοια καφετερια. Εκτος κι αν παρανομησει :)

'Όπως επίσης απαγορεύεται και στα ΠΡΟΠΟτζιδικα , αλλά ... :whistle:

haris23
18-09-09, 09:08
Φυσικά στην ίδια χώρα ζούμε. Και για την ίδια εταιρεία μιλάμε.
Αν διαβάσεις προσεκτικά ότι έγραψα σε αυτό που κάνεις quote, θα το καταλάβεις. Είπα πως η ανάπτυξη μιας ακόμα δορυφορικής πλατφόρμας, ίσως αναγκάσει την nova να βελτιωθεί.
Από εκεί και πέρα, είπαμε. Είναι καθενός δικαίωμά του, το τί αγοράζει. Θες ΥΕΝΕΔ με χιόνια? Δες YENEΔ. Θες connx? Δες connx. Θες nova? Πάρε nova. Δεν θες τίποτα από αυτά? Ακόμα καλύτερα.

:respekt::respekt::respekt:

stako
18-09-09, 09:34
Πιτσιρικάδες που μου λένε είναι ακριβα τα 10 και 15 ευρώ για 40 κανάλια > /dev/null. Ή ακόμη καλύτερα μην μας ακούτε, βάλτε NOVA!

Πιτσιρικάδες?

Γεια σου έξυπνε, μάγκα που έχεις ConnX. Υποκλίνομαι.

(πολλά παπαγαλάκια κι εδώ μέσα. κρίμα)

sexrazat
18-09-09, 10:48
Ηρεμία:) Ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του κάνει τις επιλογές του.

Conn-X Tv και στα Γρεβενά από χθες.

ΥΣ 1 Baby Tv όλα τα λεφτά. Και πολλά χρώματα:rofl:

adok13
18-09-09, 11:42
για μενα μια ειναι η ουσια,ολοι μας,ακομα και αυτοι που εχουν νοβα,πρεπει να παρακαλαμε ο οτε να φτιαξει ενα καλο και ανταγωνιστικο πακετο.Η νοβα μας εχει πηδη**ι στην κυριολεξια τοσα χρονια αφου δεν εχει ανταγωνιστη.Αν δεν υπαρχει ανταγωνισμος δεν θα δουμε ποτε προκοπη με την συνδρομιτικη τηλεοραση στην ψαρωκωστενα.Εγω εχω forthnet αλλα ενοειται οτι νοβα με αυτα τα λεφτα δεν προκειται να βαλω,και στην παγιδα αυτων των προσφορων του κολου που βγαζει δεν πεφτω.Ειμαι σιγουρος οτι οταν ξεκηνησει να εκπεμπει το δορυφορικο του πακετο o ote τοτε θα πεσουν κορμια.δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασανε τοσα λεφτα αν δεν ειχαν σκοπο να παρουσιασουν κατι πολυ καλο που να μπορει να χτυπησει την nova.

haris23
18-09-09, 12:24
Πιτσιρικάδες?

Γεια σου έξυπνε, μάγκα που έχεις ConnX. Υποκλίνομαι.

(πολλά παπαγαλάκια κι εδώ μέσα. κρίμα)


Τι λες;;; Εχεις Connx;;; Ε! Εσυ πρέπει να εισαι τεράαααστιος!!!!
Connx....Μαγεία!!!!

Αντε να σοβαρευόμαστε λίγο με τους χαρακτηρισμούς....Αντε μπράβο...:cool::cool:

panbrav
18-09-09, 12:44
Δηλαδή για να καταλάβω...τσακωνόμαστε μεταξύ μας οι χρήστες (και μη) χαρακτηρίζοντας ο ένας τον άλλο σε ένα φόρουμ όπου υποτίθεται οτι ανταλάσσουμε απόψεις και ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο? Προσωπικά παρακαλαω απλώς ο ΟΤΕ να προχωρήσει πιο επιθετικά και να βελτιώσει την υπηρεσία που έχει βγάλει και να εμφανιστούν και άλλοι αξιόπιστοι ανταγωνιστές. Ούτως ή άλλως, τι πιο τρανό παράδειγμα αλλαγής στάσης παρόχου σε υπηρεσίες και γενικότερη αντιμετώπιση απο τον ίδιο τον οτε?

dimple
18-09-09, 13:48
Δηλαδή για να καταλάβω...τσακωνόμαστε μεταξύ μας οι χρήστες (και μη) χαρακτηρίζοντας ο ένας τον άλλο σε ένα φόρουμ όπου υποτίθεται οτι ανταλάσσουμε απόψεις και ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο? Προσωπικά παρακαλαω απλώς ο ΟΤΕ να προχωρήσει πιο επιθετικά και να βελτιώσει την υπηρεσία που έχει βγάλει και να εμφανιστούν και άλλοι αξιόπιστοι ανταγωνιστές. Ούτως ή άλλως, τι πιο τρανό παράδειγμα αλλαγής στάσης παρόχου σε υπηρεσίες και γενικότερη αντιμετώπιση απο τον ίδιο τον οτε?

Όχι φίλε μου, όλοι τα ίδια λέμε. Απλά άλλοι έχουν καταλάβει το παίχνιδι που παίζουν εταιρείες όπως η NOVA και ο ΟΤΕ και άλλοι όχι ;)

Και καλός είναι και ο τσακωμός (έχει και πλάκα σίγουρα όταν βλέπεις κάποιον να αρπάζεται), αρκεί να βγαίνουν σωστά συμπεράσματα και να μαθαίνει ο κόσμος την αλήθεια. Και για να γίνει αυτό μερικές φορές πρέπει να είσαι αιχμηρός σε αυτά που γράφεις.

nikosira
20-09-09, 00:29
θα παρω τον εξοπλισμο την δευτερα .ποιο μοντεμ ασυρματο να επιλεξω?
εχω ενα frintz ασυρματο κανει αυτο για το connx-tv?
Η γραμμη ειναι 2 mb.
θα δουλευει η tv και για σερφ μονο το internet η θα αναγκαστω να μεγαλωσω την ταχυτητα?thnxs

maik
20-09-09, 12:48
θα παρω τον εξοπλισμο την δευτερα .ποιο μοντεμ ασυρματο να επιλεξω?
εχω ενα frintz ασυρματο κανει αυτο για το connx-tv?
Η γραμμη ειναι 2 mb.
θα δουλευει η tv και για σερφ μονο το internet η θα αναγκαστω να μεγαλωσω την ταχυτητα?thnxs

Το fritz δεν κανει , εκτος αν επεμβεις με τελνετ και το μετατρεψεις δες εδω. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442)

Η γραμμη σου πρεπει να εχει την δυνατοτητα για 8 mb Απλα θα πληρωνεις για ιντερνετ τα 2mb τα οποια θα ειναι και το μεγιστο που θα παιρνεις. Τα υπολοιπα θα τα χρησιμοποιει η τηλεοραση.

nikosira
20-09-09, 14:40
Η γραμμη μου εχει δυνατοτητα μεχρι 15,8 mb αλλα εγω εχω συνδεση με connex στα 2 mb
ποιο ασυρματο μοντεμ να ζητησω απο τον οτε?thnxs
το Router: us robotics 9108 κανει για connx tv?

nikosira
20-09-09, 18:16
και κατι ακομα .
μπορει το connx tv να λειτουργησει σε αλλη συνδεση connx?thnxs

kadronarxis
20-09-09, 18:29
Το σκέφτηκα για nova...50 ευρώ δε λέει με τίποτα.
50 nova + 35 ote για 8 mbit + τηλέφωνο = χάθηκε η μπάλα.
Μπορείς βέβαια να πάρεις απο forthnet interneti, αλλά παίζει για άτομα με μεγάλη υπομονή και εγώ δεν έχω.
Έκανα αίτηση για connxtv την παρασκευή και ηρέμησα....:p
α ρε οτε, τσίμπα το πρωτάθλημα της Α εθνικής να γίνει χαμός. :oneup:

emeliss
20-09-09, 18:32
μπορει το connx tv να λειτουργησει σε αλλη συνδεση connx?thnxs
Φυσικά όχι.

treli@ris
20-09-09, 18:57
Το σκέφτηκα για nova...50 ευρώ δε λέει με τίποτα.
50 nova + 35 ote για 8 mbit + τηλέφωνο = χάθηκε η μπάλα.
Μπορείς βέβαια να πάρεις απο forthnet interneti, αλλά παίζει για άτομα με μεγάλη υπομονή και εγώ δεν έχω.
Έκανα αίτηση για connxtv την παρασκευή και ηρέμησα....:p
α ρε οτε, τσίμπα το πρωτάθλημα της Α εθνικής να γίνει χαμός. :oneup:

Προφιλ kadronarxis = χαθηκε η μπαλα

Τύπος: ADSL2+ Forthnet Full
ISP: CONNX

:crazy: :p

kadronarxis
20-09-09, 19:31
έχεις δίκιο.
Έχει 2 χρόνια που τελείωσε αυτό το προφίλ.
Το διορθώνω άμεσα. :oops:

TeoT
20-09-09, 20:20
Καλησπερα. Μετα απο ωρες και ωρες διαβασμα στο forum επειδη θελω συντομα και εγω να γινω μελος του club ενεργοποιημενων συνδρομητων connx-Tv μου εχουν μεινει καποιες αποριες . Οποιος μπορει απο σας τους παλιους και εμπειρους ας δωσει τα φωτα του.
Οι αποριες μου ειναι οι παρακατω.

1. Τα Power Line δουλευουν καλα η εχουν προβληματα? Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να περασει καλωδιο ( Θα πρεπει να κανει διαβαση στο σαλονι).
2. Να παρω τον απλο αποκωδικοποιητη η αξιζει να δωσω τα 99 ευρω και να παρω με τον σκληρο δισκο?
3. Εχει λυθει το προβλημα που ειχα διαβασει οτι οταν συνδεεις την τηλεοραση με HDMI το Ratio παραμενει το ιδιο παντα αυτο που εχεις ρυθμισει η προσαρμοζονται αυτοματα στο σωστο?
4. Αν η συνδεση γινει με HDMI μπορεις ταυτοχρονα να παιρνεις σημα απο το Scart για συσκευη εγγραφης ?

Αυτα προς το παρον , Ευχαριστω οσους θα απαντησουν .

.

Audie_Murphy
20-09-09, 21:36
και κατι ακομα .
μπορει το connx tv να λειτουργησει σε αλλη συνδεση connx?thnxs

θα ήθελα να το ανοίξουν για όλους και να το κάνουν ένα dominant μπουκέτο να δούμε γέλια

sdikr
20-09-09, 21:54
θα ήθελα να το ανοίξουν για όλους και να το κάνουν ένα dominant μπουκέτο να δούμε γέλια

με 15 ευρώ το ανοίγουν :p

rose.athens
21-09-09, 02:37
Αν και newbie στο forum, επιτρέψτε μου με τη κατά το δυνατό μεγαλύτερη νηφαλιότητα να σας αναφέρω την εμπειρία μου από το connx tv (και όχι μόνο).
Κατ' αρχάς έχω σύνδεση στα 8 Mbps , πήρα το Tilgin με τον σκληρό, είμαι ενεργός συνδρομητής Nova, και Οn, και παλαιότερα συνδρομητής Forthnet (ουφ.... τέλειωσα, και δεν είμαι η ... Πετρούλα). Δυστυχώς (ή ευτυχώς δεν ξέρω) μου γλύτωσε η Tellas. Έτσι μπορώ να σας μεταφέρω τη γνώμη μου τόσο για την C onnx tv - που είναι και το ζητούμενο του topic - όσο και για τις nova και forhnet, με τις οποίες πολλές συγκρίσεις έχουν γίνει.
1. 'Εβαλα το connx tv λόγω των μεταδόσεων του ισπανικού και γερμανικού ποδοσφαίρου και μόνο ( είμαι ποδοσφαιρόφιλος, τι να κάνουμε), αλλά πλήρωσα βλακωδώς τον δέκτη με τον σκληρό, αφ΄ενός γιατί από λάθος μου πίστευα πως θα μετέδιδε τα ιδιωτικά κανάλια -όπου θα μπορούσα να δω κάποια προγράμματα αργότερα όπως στην on tv ... μέχρι που τους τελείωσαν τα ιδιωτικά ), αλλά θα έπαιρνα τον tilgin που είχα δει στο site της εταιρίας, μέ είσοδο και έξοδο κεραίας, απ' όπου δηλάδή θα μπορούσα να δω και να κάνω εγγραφή. Τέλος πάντων τα λάθη πληρώνονται.
Στο δια ταύτα λοιπόν: Το router (baudtec) συγχρονίζει στα 6 αντί για τα 8 που συγχρόνιζε το usr 9108 που είχα πάλι με connx πριν. Ο tilgin χρειάζεται συχνά restart, διαφορετικά απλώς δεν δείχνει. Έτσι χάνει και κάποιες προγραμματισμένες εγγραφές. Το πιό αδύνατο σημείο του όμως είναι η σχεδόν ανύπαρκτη δυνατότητα παραμετροποίησής του (όσοι έχουν κάποια εμπειρία με δορυφορικά στη διαχείριση καναλιών, αγαπημένων, εικόνας, ανάλυσης θα καταλαβαίνουν τι εννοώ). Πάντως γι αυτό που πλήρωσα ( ποδόσφαιρο) αυτό πήρα.
2. Το connx tv θέλει πολλά ψωμιά (και ... λεφτά από πλευράς συνδρομής) για να γίνει nova. Έχοντας αγοράσει ένα καλό δορυφορικό δέκτη HD, και με πιάτο 1,2 μέτρα, οι διακοπές απλώς δεν υφίστανται, η δε ποιότητα εικόνας είναι σαφώς καλύτερη του tilgin (σε σύνδεση HDMI με 50" plasma).
Από την άλλη, πολλοί κάτοχοι nova (αλλά όχι κι εγώ ) περηφανεύονται για το περιεχόμενο του πακέτου. Πέραν των άγγλων, γάλλων, γερμανών κλπ, μέχρι και οι βούλγαροι ή οι αλβανοί έχουν κανάλια HD! Όσο για τις τιμές, το αλβανικό πακέτο έχει μεταξύ άλλων το αγγλικό, ισπανικό, γερμανικό αλλά και το ελληνικό πρωτάθλημα (... εκεί εγώ με το ποδόσφαιρο), στη μισή τιμή, για να μην πούμε για ποιότητα, περιεχόμενο και τιμές του αγγλικού ή ιταλικού Skydigital. Έλα, όμως, που δεν θέλω να τα "ακουμπήσω" στους αλβανούς!
3. Σε ότι αφορά τη forthnet, εκείνο που μου έχει μείνει 2,5 χρόνια μετά, είναι το απαράδεκτο εως ανύπαρκτο helpdesk ( μου έχει τύχει να προσπαθώ επί ... 3 μέρες για να καταφέρω να τους μιλήσω), αλλά και το εξώδικο που μου έστειλαν 1,5 χρόνο μετά τη λήξη της ... συνεργασίας μας για να μου απαιτήσουν 115 ευρώ. Ευτυχώς που πλήρωνα με πιστωτική και είχα κρατήσει τις αποδείξεις.

Αυτά λοιπόν

Φιλικά Γιάννης

metanastis
21-09-09, 13:19
1. Τα Power Line δουλευουν καλα η εχουν προβληματα? Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να περασει καλωδιο ( Θα πρεπει να κανει διαβαση στο σαλονι).
2. Να παρω τον απλο αποκωδικοποιητη η αξιζει να δωσω τα 99 ευρω και να παρω με τον σκληρο δισκο?



1. Μια χαρά δουλεύουν σε μένα, αν και απέχουν αρκετά μεταξύ τους.

2. Αν έχεις DVD-R, μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και σκάσεις τα 99.

alany
21-09-09, 14:36
1. Μια χαρά δουλεύουν σε μένα, αν και απέχουν αρκετά μεταξύ τους.

2. Αν έχεις DVD-R, μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και σκάσεις τα 99.

Για πες τι κάνεις αν έχεις DVD-R.

panos123
21-09-09, 16:41
σήμερα το Tilgin είναι κολλημένο από το πρωί σε 250 Please Wait
συμβαίνει σε κάποιον άλλο κάτι τέτοιο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.