PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

maik
21-09-09, 19:01
σήμερα το Tilgin είναι κολλημένο από το πρωί σε 250 Please Wait
συμβαίνει σε κάποιον άλλο κάτι τέτοιο;

Πρωτα απο ολα ελεγξε αν εχεις ιντερνετ. Αν δηλαδη το ρουτερ ειναι συγρονισμενο κανονικα.
Δευτερος ελεγχος τσεκαρε το καλωδιο δικτυου αν κανει επαφη. Θα το καταλαβεις απο τα λαμπακια που αναβουν στο ρουτερ και στο tilgin.
Σε τριτη φαση βγαλε και ξαναβαλε μετα πο λιγο το ρευμα στο Tilgin.
Αν ολα ειναι ενταξει και συνεχιζει δηλωσε βλαβη να το κοιταξουν.


Ισως να ειναι offtopic αλλα ρε παιδια πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αυτη την νοοτροπια. Οταν εχουμε καποια βλαβη να θεωρουμε οτι και καλα οποσδηποτε ειναι κατι γενικο και δεν αφορα εμας μονο. Εχει γεμισει το φορουμ με θεματα του στυλ "σερνεται σημερα η Καλαματα" ή "τα επαιξε η ταδε εταιρια στον Ασπροπυργο" ή "η Φλωρινα απο το πρωι δεν εχει ιντερνετ". Θα εγραφα σελιδες για το φαινομενο.Το συναντω και στην δουλεια μου πολυ συχνα. Ναι , μπορει να εχουμε βλαβη μονο εμεις και κανεις αλλος. Δεν ειναι κακο ουτε θιγει τον εγωισμο και την προσωπικοτητα μας. Ειναι κατι που μπορει να συμβει σε ολους για χιλιους διαφορετικους λογους στον καθενα.

Για να μην παρεξηγηθω φιλε panos123 δεν τα λεω για σενα προσωπικα. Καιρο ηθελα να τα γραψω αυτα. Απλα πηρα αφορμη απο το μηνυμα σου.

panos123
21-09-09, 19:48
όλα αυτά τα έκανα πριν τηλεφωνήσω στο helpdesk
επισης τα ξαναέκανα όταν μου τα είπαν ποίημα και στο helpdesk

Δεν καταλαβα γιατι να παρεξηγηθω. Ειναι κακο κανεις να αναρωτιεται αν κατι συμβαινει στο δικο του τελος ή αν ειναι ενα γενικο προβλημα;

ΑΝ ειναι ενα γενικο προβλημα τοτε απλως θα περιμενω. Τελος.

ΑΝ ειναι προβλημα στο δικο μου μερος, θα πρεπει να κοιταξω αν κατι συμβαινει στον εξοπλισμο μου ή στη συνδεση μου, η στα καλωδια μου, η στο ρευμα μου, ρυθμισεις router κ.ο.κ. και αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα θα πρεπει να μπλεξω με τον ΟΤΕ και την αισχος τεχνικη υποστηριξη του.

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι ακριβως το προβλημα που εχεις με αυτο. Επίσης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συμπερανεις οτι ειμαι απλως ενας ηλιθιος που ξεχασε να βαλει το Tilgin στο ρευμα. ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ανθρωποι που ξερουν αυτα τα παιδαριώδη που μου προτεινες να κανω και αφου τα κανουν ΜΕΤΑ ανατρέχουν στη βοηθεια του forum.


Πρωτα απο ολα ελεγξε αν εχεις ιντερνετ. Αν δηλαδη το ρουτερ ειναι συγρονισμενο κανονικα.
Δευτερος ελεγχος τσεκαρε το καλωδιο δικτυου αν κανει επαφη. Θα το καταλαβεις απο τα λαμπακια που αναβουν στο ρουτερ και στο tilgin.
Σε τριτη φαση βγαλε και ξαναβαλε μετα πο λιγο το ρευμα στο Tilgin.
Αν ολα ειναι ενταξει και συνεχιζει δηλωσε βλαβη να το κοιταξουν.


Ισως να ειναι offtopic αλλα ρε παιδια πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αυτη την νοοτροπια. Οταν εχουμε καποια βλαβη να θεωρουμε οτι και καλα οποσδηποτε ειναι κατι γενικο και δεν αφορα εμας μονο. Εχει γεμισει το φορουμ με θεματα του στυλ "σερνεται σημερα η Καλαματα" ή "τα επαιξε η ταδε εταιρια στον Ασπροπυργο" ή "η Φλωρινα απο το πρωι δεν εχει ιντερνετ". Θα εγραφα σελιδες για το φαινομενο.Το συναντω και στην δουλεια μου πολυ συχνα. Ναι , μπορει να εχουμε βλαβη μονο εμεις και κανεις αλλος. Δεν ειναι κακο ουτε θιγει τον εγωισμο και την προσωπικοτητα μας. Ειναι κατι που μπορει να συμβει σε ολους για χιλιους διαφορετικους λογους στον καθενα.

Για να μην παρεξηγηθω φιλε panos123 δεν τα λεω για σενα προσωπικα. Καιρο ηθελα να τα γραψω αυτα. Απλα πηρα αφορμη απο το μηνυμα σου.

maik
21-09-09, 19:56
Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι ακριβως το προβλημα που εχεις με αυτο. Επίσης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συμπερανεις οτι ειμαι απλως ενας ηλιθιος που ξεχασε να βαλει το Tilgin στο ρευμα. ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ανθρωποι που ξερουν αυτα τα παιδαριώδη που μου προτεινες να κανω και αφου τα κανουν ΜΕΤΑ ανατρέχουν στη βοηθεια του forum.

Πρωτα απο ολα σου ξεκαθαρισα οτι τα σχολια μου δεν ειναι προσωπικα για σενα. Με το υφος της απαντησης σου ομως με δικαιωνεις.

Αν τωρα εκανες ολα αυτα τα παιδαριωδη κατ΄εσενα τοτε απλα δηλωσε το βλαβη. Αν δεν στο φτιαξουν τοτε βγες και λεγε περι αισχους.

panos123
21-09-09, 20:07
προβληματα στο Tilgin τα οποια εχουν αναφερθει επανηλλειμενα στο helpdesk.
και αφου ειχα ανοιχτο εισιτηριο για 3 μηνες (οχι για μια δυσλειτουργια, για πολλες) και εχω ξοδεψει χρονο και χρημα να μιλαω μαζι τους η απαντηση τους ήταν "δεν διορθωνεται. αυτη ειναι η υπηρεσία. αν σας αρεσει. αν δεν σας αρεσει διακοψτε τη"

αυτο ηταν απλα ενα παραδειγμα. για περισσότερα μπορεις να κοιταξεις σε προηγουμενες σελιδες

Οποτε βγαινω και λεω περι αισχους γνωριζοντας.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ βγαζεις συμπερασματα απο το πουθενα.


Πρωτα απο ολα σου ξεκαθαρισα οτι τα σχολια μου δεν ειναι προσωπικα για σενα. Με το υφος της απαντησης σου ομως με δικαιωνεις.

Αν τωρα εκανες ολα αυτα τα παιδαριωδη κατ΄εσενα τοτε απλα δηλωσε το βλαβη. Αν δεν στο φτιαξουν τοτε βγες και λεγε περι αισχους.

nikosira
21-09-09, 21:13
το Tilgin είναι κολλημένο από το πρωί σε 250 και σε μενα.

panos123
21-09-09, 21:53
το Tilgin είναι κολλημένο από το πρωί σε 250 και σε μενα.

ευχαριστω για την απαντηση
αγχωνομαι λιγακι γιατι εχουμε τον ιδιο router

imcan
21-09-09, 22:28
Καλησπερα. Μετα απο ωρες και ωρες διαβασμα στο forum επειδη θελω συντομα και εγω να γινω μελος του club ενεργοποιημενων συνδρομητων connx-Tv μου εχουν μεινει καποιες αποριες . Οποιος μπορει απο σας τους παλιους και εμπειρους ας δωσει τα φωτα του.
Οι αποριες μου ειναι οι παρακατω.

1. Τα Power Line δουλευουν καλα η εχουν προβληματα? Δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να περασει καλωδιο ( Θα πρεπει να κανει διαβαση στο σαλονι)..

Τα Powerline δουλεύουν μια χαρά (έχω δοκιμάσει αρκετά μοντέλα τον τελευταίο χρόνο) εκτός και αν έχεις τριφασικό ρεύμα και οι δύο μπρίζες είναι σε άλλη φαση (τα Corinex που δίνει ο ΟΤΕ παίζουν και σε τριφασικό ρεύμα) ή εάν τα βάλεις πάνω σε πολύμπριζα με προστασία (μπορείς να βάλεις το πολύμπριζο στην μπρίζα του Powerplug οπότε δεν χάνεις και την μπρίζα)


2. Να παρω τον απλο αποκωδικοποιητη η αξιζει να δωσω τα 99 ευρω και να παρω με τον σκληρο δισκο?

Η αλήθεια είναι ότι το PVR του conn-x TV έχει τα πρoβληματάκια του αλλά εξαρτάται από τις ανάγκες που έχεις και τι άλλο εξοπλισμό έχεις εάν αξίζει τον κόπο. Προσωπικά το χρησιμοποιώ κατά κόρον ....με τους περιορισμούς και τα προβληματάκια που έχει.



3. Εχει λυθει το προβλημα που ειχα διαβασει οτι οταν συνδεεις την τηλεοραση με HDMI το Ratio παραμενει το ιδιο παντα αυτο που εχεις ρυθμισει η προσαρμοζονται αυτοματα στο σωστο?

Αυτό έχει σχέση και με την τηλεόραση που έχεις. Το 90% των καναλιών εκπέμπουν σε 4:3 έτσι κι αλλιώς οπότε δεν αλλάζει κάτι



4. Αν η συνδεση γινει με HDMI μπορεις ταυτοχρονα να παιρνεις σημα απο το Scart για συσκευη εγγραφης ?

Γινεται το έχω κάνει




Αυτα προς το παρον , Ευχαριστω οσους θα απαντησουν .

.[/QUOTE]

imcan
22-09-09, 00:42
Αν και newbie στο forum, επιτρέψτε μου με τη κατά το δυνατό μεγαλύτερη νηφαλιότητα να σας αναφέρω την εμπειρία μου από το connx tv (και όχι μόνο).
Κατ' αρχάς έχω σύνδεση στα 8 Mbps , πήρα το Tilgin με τον σκληρό, είμαι ενεργός συνδρομητής Nova, και Οn, και παλαιότερα συνδρομητής Forthnet (ουφ.... τέλειωσα, και δεν είμαι η ... Πετρούλα). Δυστυχώς (ή ευτυχώς δεν ξέρω) μου γλύτωσε η Tellas. Έτσι μπορώ να σας μεταφέρω τη γνώμη μου τόσο για την C onnx tv - που είναι και το ζητούμενο του topic - όσο και για τις nova και forhnet, με τις οποίες πολλές συγκρίσεις έχουν γίνει.

Λοιπόν εσύ ή πολύ κολλημένος είσαι ή τσεκάρεις τον ανταγωνισμό:p



1. 'Εβαλα το connx tv λόγω των μεταδόσεων του ισπανικού και γερμανικού ποδοσφαίρου και μόνο ( είμαι ποδοσφαιρόφιλος, τι να κάνουμε), αλλά πλήρωσα βλακωδώς τον δέκτη με τον σκληρό, αφ΄ενός γιατί από λάθος μου πίστευα πως θα μετέδιδε τα ιδιωτικά κανάλια -όπου θα μπορούσα να δω κάποια προγράμματα αργότερα όπως στην on tv ... μέχρι που τους τελείωσαν τα ιδιωτικά ), αλλά θα έπαιρνα τον tilgin που είχα δει στο site της εταιρίας, μέ είσοδο και έξοδο κεραίας, απ' όπου δηλάδή θα μπορούσα να δω και να κάνω εγγραφή. Τέλος πάντων τα λάθη πληρώνονται.

Για να μην απογοητεύεσαι, κάτι ακούγεται για τα ιδιωτικά αλλά δεν ξέρω σίγουρα ακόμα:whistle:
Μα με το PVR μπορείς να βλέπεις και να κάνεις εγγραφή....εναλλακτικά συνδέεις την TV με HDMI και την είσοδο SCART τη συνδέεις με ένα DVD Writer



Στο δια ταύτα λοιπόν: Το router (baudtec) συγχρονίζει στα 6 αντί για τα 8 που συγχρόνιζε το usr 9108 που είχα πάλι με connx πριν.

Προφανώς σου έχουν αλλάξει το ADSL προφίλ για να έχεις καλύτερη ποιότητα εικόνας. Αν καλέσεις το 121 μπορείς να το αλλάξεις στο απλό ADSL2+ προφίλ, αλλά μπορεί να αυξηθεί το packet loss ανάλογα και με τη γραμμή που έχεις


Ο tilgin χρειάζεται συχνά restart, διαφορετικά απλώς δεν δείχνει. Έτσι χάνει και κάποιες προγραμματισμένες εγγραφές. Το πιό αδύνατο σημείο του όμως είναι η σχεδόν ανύπαρκτη δυνατότητα παραμετροποίησής του (όσοι έχουν κάποια εμπειρία με δορυφορικά στη διαχείριση καναλιών, αγαπημένων, εικόνας, ανάλυσης θα καταλαβαίνουν τι εννοώ). Πάντως γι αυτό που πλήρωσα ( ποδόσφαιρο) αυτό πήρα.

Κάτσε τώρα είπες πολλά και σε έχασα....είναι όντως τενεκές το Tilgin δεν διαφωνώ αλλά έχει κάποιες ρυθμίσεις (Aspect Ratio, EPG style, PIN, Favorites...η αλήθεια είναι πως τα αγαπημένα είναι για τον @@@τσο αλλά τέλος πάντων.
Τι εννοείς ρύθμιση στην ανάλυση ??



2. Το connx tv θέλει πολλά ψωμιά (και ... λεφτά από πλευράς συνδρομής) για να γίνει nova. Έχοντας αγοράσει ένα καλό δορυφορικό δέκτη HD, και με πιάτο 1,2 μέτρα, οι διακοπές απλώς δεν υφίστανται, η δε ποιότητα εικόνας είναι σαφώς καλύτερη του tilgin (σε σύνδεση HDMI με 50" plasma).
Από την άλλη, πολλοί κάτοχοι nova (αλλά όχι κι εγώ ) περηφανεύονται για το περιεχόμενο του πακέτου. Πέραν των άγγλων, γάλλων, γερμανών κλπ, μέχρι και οι βούλγαροι ή οι αλβανοί έχουν κανάλια HD! Όσο για τις τιμές, το αλβανικό πακέτο έχει μεταξύ άλλων το αγγλικό, ισπανικό, γερμανικό αλλά και το ελληνικό πρωτάθλημα (... εκεί εγώ με το ποδόσφαιρο), στη μισή τιμή, για να μην πούμε για ποιότητα, περιεχόμενο και τιμές του αγγλικού ή ιταλικού Skydigital. Έλα, όμως, που δεν θέλω να τα "ακουμπήσω" στους αλβανούς!

Δυστυχώς φίλε είμαστε πίσω στο HD.....μόνο η HOL έχει μερικές ταινίες και το Discovery HD, ας ελπίσουμε ότι δεν θα αργήσει και το conn-x TV να βάλει κάτι


3. Σε ότι αφορά τη forthnet, εκείνο που μου έχει μείνει 2,5 χρόνια μετά, είναι το απαράδεκτο εως ανύπαρκτο helpdesk ( μου έχει τύχει να προσπαθώ επί ... 3 μέρες για να καταφέρω να τους μιλήσω), αλλά και το εξώδικο που μου έστειλαν 1,5 χρόνο μετά τη λήξη της ... συνεργασίας μας για να μου απαιτήσουν 115 ευρώ. Ευτυχώς που πλήρωνα με πιστωτική και είχα κρατήσει τις αποδείξεις.

Αυτά λοιπόν

Φιλικά Γιάννης

ReVoM
22-09-09, 01:21
Συγγνωμή που διακόπτω τις συζητήσεις σας περί ποιότητας απόδοσης και αν "λέει" τελικά ή οχι, αλλα έχω ένα 'πρόβλημα' εχω την 24αρα που πριν ενεργοποιησω το conn-x tv συγχρωνιζε στα 16-17 τώρα που συγχρονίζει στα 9 !!!! -7,8 mb είναι λογικό τόσο πολύ; Τι να κάνω πως να κινιθώ; Πείτε μου γιατι μου έχουν πέσει τα .... μαλλιά.....

mekgr
22-09-09, 12:25
:rofl:ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΜΕ!!!:rofl:


Conn-x TV (15,00 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ 30/09/09)

Ελληνικά Κανάλια:

1. ΕΤ1
2. ΝΕΤ
3. ΕΤ3
4. ALTER
5. CINE +
6. SPORT +
7. ΠΡΙΣΜΑ +
8. CONN-X SPORT 1
9. CONN-X SPORT 2*
10. PROMO CHANNEL


Ξένα Κανάλια Χωρίς Υπότιτλους:

1. ESPN AMERIKA
2. ESPN CLASSIC
3. BABY TV *
4. WORLD FASHION
5. TRAVEL & LIVING
6. NAT GEO MUSIC
7. C MUSIC TV
8. DEUTSCHE WELLE
9. FRANCE 24 (ENGLISH)
10. FRANCE 24 (FRANCE)
11. EURONEWS
12. ALJAZEERA (ENGLISH)
13. ALJAZEERA (ARABIC)
14. RT
15. BLOOMBERG *
16. FASHIO TV
17. BLUE HUSLER (xxx 12πμ-6πμ) *


Ξένα Κανάλια Με Ελληνικό Ήχο:

1. EUROSPORT
2. EUROSPORT 2
3. KIDSCO *


Ξένα Κάναλια με Υπότιτλους:

1. UNIVERSAL *
2. FOXLIFE *
3. EXTREME SPORTS CHANNEL
4. DISCOVERY SCIENCE
5. ID INVESTIGATION DISCOVERY *
6. NAT GEO WILD
7. THE STYLE NETWORK
8. ZONE REALITY
9. DISCOVERY CHANNEL
10. DISCOVERY WORLD


Ξένα Κανάλια Χωρίς Υπότιτλους (Premium 6.00 ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ):

1. HUSLER TV (xxx) *
2. MARK DORCEL TV (xxx) *



ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ

* ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ.

ΚΑΙ ΠΛΟΙΘΟΣ ΤΑΙΝΩΝ ΣΤΟ VIDEO CLUB:
FILMCLUB (ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΟ ΚΥΡΙΟ ΠΑΚΕΤΟ)
FILMEXPRESS (ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ)

Υπηρεσίες Conn-x TV (Τιμή/Μήνα)
Συνδυαστικό Προϊόν: conn-x TV & FilmClub*€ 15,00/μήνα
Πακέτο Premium € 6,00/μήνα
Αποκωδικοποιητής* Δωρεάν
Αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο*€ 99,00
WiFi Router* Δωρεάν

*Οι τιμές προσφοράς ισχύουν μέχρι τις 30/09/09 (και μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων για τον αποκωδικοποιητή και το WiFi Router) και το μειωμένο τέλος ισχύει για 12 μήνες. Προϋπόθεση: 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία.


:worthy:ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:worthy:

mihalis13
22-09-09, 20:20
Μια βοήθεια ρε παιδιά πήρα το conn-x tv εχθές κ το σύνδεσα καταρχας στο δωμάτιο μου οπου έχω κ το modem εκει όλα μια χάρα σήμερα πήγα κ αγόρασα ένα ethernet καλώδιο 15 μέτρα ωστε να έχω τον αποκωδικοποιητή στο σαλόνι αλλά στην αρχή που βγαζει την οθόνη με το booting κολλάει στο 250 κ μετα τίποτα μπορει να με βοηθήσει κανείσ????

imcan
22-09-09, 21:37
Μια βοήθεια ρε παιδιά πήρα το conn-x tv εχθές κ το σύνδεσα καταρχας στο δωμάτιο μου οπου έχω κ το modem εκει όλα μια χάρα σήμερα πήγα κ αγόρασα ένα ethernet καλώδιο 15 μέτρα ωστε να έχω τον αποκωδικοποιητή στο σαλόνι αλλά στην αρχή που βγαζει την οθόνη με το booting κολλάει στο 250 κ μετα τίποτα μπορει να με βοηθήσει κανείσ????

Κάνε ένα reboot στο router, όταν συντονίσει κάνε reset στο STB, εάν δεν επανέλθει, δήλωσε βλάβη

mihalis13
22-09-09, 22:52
Κάνε ένα reboot στο router, όταν συντονίσει κάνε reset στο STB, εάν δεν επανέλθει, δήλωσε βλάβη

Δηλαδ'η δεν παίζει ρόλο η απόσταση μεταξύ modem και του αποκωδικοποιητή??Πρόσπαθησα και με 2 modem(ένα για το Pc k ενα για το conn-x Tv αλλα μπλοκάρει)
Το Reset στο STB πώς θα το κάνω????

imcan
22-09-09, 23:58
Δηλαδ'η δεν παίζει ρόλο η απόσταση μεταξύ modem και του αποκωδικοποιητή??Πρόσπαθησα και με 2 modem(ένα για το Pc k ενα για το conn-x Tv αλλα μπλοκάρει)
Το Reset στο STB πώς θα το κάνω????

Το βγάζεις από το ρεύμα και το ξαναβάζεις....δυστυχώς δεν δουλεύει το κουμπάκι μπροστά

mihalis13
23-09-09, 00:15
Το βγάζεις από το ρεύμα και το ξαναβάζεις....δυστυχώς δεν δουλεύει το κουμπάκι μπροστά

Αν καταλαβα καλά(δεν το κατεχω και πολυ το θέμα :oops: ) κάνω reset to modem και μόλις αναψουν όλα τα λαμπάκια βγαζω κ ξαναβαζω τον αποκωδικοποιητή από το ρεύμα ε??

mmoukiou
23-09-09, 00:26
Αν καταλαβα καλά(δεν το κατεχω και πολυ το θέμα :oops: ) κάνω reset to modem και μόλις αναψουν όλα τα λαμπάκια βγαζω κ ξαναβαζω τον αποκωδικοποιητή από το ρεύμα ε??

Κάνεις reset στο router και μόλις συγχρονίσει (συνδεθεί στο internet) βάζεις τον αποκωδικοποιητή στην πρίζα. Σιγουρέψου επίσης, πως το ethernet καλώδιο είναι στην θύρα 4 του router, που είναι αποκλειστικά για την iptv.
Αν δεν δουλέψει και πάλι, δοκίμασε ξανά με το καλώδιο που το συνέδεσες την πρώτη φορά και έπαιξε. Αν το 15μετρο καλώδιο έχει πρόβλημα, με το άλλο θα παίξει. Αν παρ'όλα αυτά δεν παίζει η tv και με το πρώτο καλώδιο πρέπει να καλέσεις την τεχνική υποστήριξη.

mihalis13
23-09-09, 00:31
Κάνεις reset στο router και μόλις συγχρονίσει (συνδεθεί στο internet) βάζεις τον αποκωδικοποιητή στην πρίζα. Σιγουρέψου επίσης, πως το ethernet καλώδιο είναι στην θύρα 4 του router, που είναι αποκλειστικά για την iptv.

Με το reset όμως δεν θα χαθουν κ οι κωδικοί π έχω περάσει στο modem???Έπισης μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις γιατι στο δωμάτιο μου δουλευει μια χαρά το conn-x TV ένω οτάν το βάζω στο σαλόνι και το συνδέω με το μεγάλο καλώδιο ethrnet(το οποιο το τσέκαρα οτι είναι μια χαρά) δεν λειτουργει???

mmoukiou
23-09-09, 00:48
Με το reset όμως δεν θα χαθουν κ οι κωδικοί π έχω περάσει στο modem???Έπισης μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις γιατι στο δωμάτιο μου δουλευει μια χαρά το conn-x TV ένω οτάν το βάζω στο σαλόνι και το συνδέω με το μεγάλο καλώδιο ethrnet(το οποιο το τσέκαρα οτι είναι μια χαρά) δεν λειτουργει???

Αν κλείσεις το router από το κουμπί on/off δεν θα χαθούν οι κωδικοί.
Το καλώδιο πως το τσέκαρες και είναι μια χαρά? Είναι μεγάλη απόσταση και -πιθανό- να πρέπει να είναι καλής ποιότητας καλώδιο.
Και, συγγνώμη που επιμένω, αλλά σιγούρεψε ότι το συνδέεις στην θύρα 4 του router.

mihalis13
23-09-09, 00:52
Αν κλείσεις το router από το κουμπί on/off δεν θα χαθούν οι κωδικοί.
Το καλώδιο πως το τσέκαρες και είναι μια χαρά? Είναι μεγάλη απόσταση και -πιθανό- να πρέπει να είναι καλής ποιότητας καλώδιο.
Και, συγγνώμη που επιμένω, αλλά σιγούρεψε ότι το συνδέεις στην θύρα 4 του router.

Κάλα κάνεις και επιμένεις αλλά το έχω στη θύρα 4 (γράφει μαλιστά και STB) και το καλώδιο το τσεκαρά συνδέοντας το άλλο pc π έχω σε άλλο δωμάτιο κ μπήκε κανονικά στο internet αν δεν ειχα δει οτι λειτουργει κανονικά το conn-x Tv θα έπαιρνα τηλεφωνο για βλάβη εφόσον όμως λειτουργεί με το modem κοντα του δεν θα έπρεπε να λειτουργεί κ με το μεγάλο καλώδιο????

mmoukiou
23-09-09, 00:59
Κάλα κάνεις και επιμένεις αλλά το έχω στη θύρα 4 (γράφει μαλιστά και STB) και το καλώδιο το τσεκαρά συνδέοντας το άλλο pc π έχω σε άλλο δωμάτιο κ μπήκε κανονικά στο internet αν δεν ειχα δει οτι λειτουργει κανονικά το conn-x Tv θα έπαιρνα τηλεφωνο για βλάβη εφόσον όμως λειτουργεί με το modem κοντα του δεν θα έπρεπε να λειτουργεί κ με το μεγάλο καλώδιο????

Εφ'όσον ξαναδοκίμασες και λειτουργεί με το πρώτο καλώδιο, το πρόβλημα είναι στο 15μετρο... Είναι περισσότερο απαιτητική η δικτύωση για iptv και χρειάζεται καλό καλώδιο. ίσως να χρειαστεί να αγοράσεις άλλο.

emeliss
23-09-09, 01:00
Το 15μετρο καλώδιο το έφτιαξες εσύ;

mihalis13
23-09-09, 01:02
Το 15μετρο καλώδιο το έφτιαξες εσύ;

Nαι φιλε μου

emeliss
23-09-09, 01:04
Μπορείς να διαβάσεις τα χρώματα με την σειρά, από αριστερά προς δεξιά κρατώντας το αυτάκι προς τα κάτω;

mihalis13
23-09-09, 01:08
Μπορείς να διαβάσεις τα χρώματα με την σειρά, από αριστερά προς δεξιά κρατώντας το αυτάκι προς τα κάτω;

πορτοκαλί, ασπρο, πρασινο, πρασινο, καφε, ασπρο, ασπρο, μπλε

emeliss
23-09-09, 01:13
Θα πρέπει να ξαναφτιάξεις και τα δύο βύσματα με την παρακάτω σειρά.

Άσπρο Πορτοκαλί
Πορτοκαλί
Άσπρο Πράσινο
Μπλε
Άσπρο Μπλε
Πράσινο
Άσπρο Καφέ
Καφέ

http://ngia.rootforge.org/content/Handmade/PoE/PoE/rj45colors.gif

Ναι μεν έχεις βάλει τα καλωδιάκια ένα προς ένα, αλλά έχεις "σπάσει" τα ζευγάρια, κάτι που οδηγεί σε προβλήματα.

mihalis13
23-09-09, 01:17
Θα πρέπει να ξαναφτιάξεις και τα δύο βύσματα με την παρακάτω σειρά.

Άσπρο Πορτοκαλί
Πορτοκαλί
Άσπρο Πράσινο
Μπλε
Άσπρο Μπλε
Πράσινο
Άσπρο Καφέ
Καφέ

http://ngia.rootforge.org/content/Handmade/PoE/PoE/rj45colors.gif

Ναι μεν έχεις βάλει τα καλωδιάκια ένα προς ένα, αλλά έχεις "σπάσει" τα ζευγάρια, κάτι που οδηγεί σε προβλήματα.

Οκ θα το δοκιμάσω αύριο ευχαριστω πολυ φιλε μου.Καληνύχτα!!!

grtt
23-09-09, 17:29
Λοιπόν μια και ήδη εγώ έχω ζητήσιε μεταφορά γραμμής από On σε ConnX να ρωτήσω ποια από τα κανάλια είναι υποτιτλισμένα ή μεταγλωτισμένα;

mmoukiou
23-09-09, 17:36
Λοιπόν μια και ήδη εγώ έχω ζητήσιε μεταφορά γραμμής από On σε ConnX να ρωτήσω ποια από τα κανάλια είναι υποτιτλισμένα ή μεταγλωτισμένα;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3062633&postcount=810

grtt
23-09-09, 17:44
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3062633&postcount=810

Thanks!

Σοβαρά είναι όλα αυτά υποτιτλισμένα;
1. UNIVERSAL *
2. FOXLIFE *
3. EXTREME SPORTS CHANNEL
4. DISCOVERY SCIENCE
5. ID INVESTIGATION DISCOVERY *
6. NAT GEO WILD
7. THE STYLE NETWORK
8. ZONE REALITY
9. DISCOVERY CHANNEL
10. DISCOVERY WORLD

Α, και μόνο γι αυτό αξίζει ο κόπος νομίζω να βάλει κανείς την τηλεόραση...

panos123
23-09-09, 20:43
το World δεν ειναι υποτιτλισμενο
βγαζει "Μη διαθεσιμο" στην επιλογη υποτιτλων


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3062633&postcount=810


Thanks!

Σοβαρά είναι όλα αυτά υποτιτλισμένα;
1. UNIVERSAL *
2. FOXLIFE *
3. EXTREME SPORTS CHANNEL
4. DISCOVERY SCIENCE
5. ID INVESTIGATION DISCOVERY *
6. NAT GEO WILD
7. THE STYLE NETWORK
8. ZONE REALITY
9. DISCOVERY CHANNEL
10. DISCOVERY WORLD

Α, και μόνο γι αυτό αξίζει ο κόπος νομίζω να βάλει κανείς την τηλεόραση...

TeoT
23-09-09, 20:56
Ευχαριστω οσους απαντησαν.
Απο χθες το απογευμα ειμαι και εγω στο Club . Λογω φορτου χθες δεν προλαβα να το ψαξω. Η πρωτη εντυπωση ειναι πολυ καλη .

kadronarxis
23-09-09, 21:49
Με άλλαξαν σήμερα το απόγευμα από fast σε interleave.

Παραλαμβάνω τον αποκωδικοποιητή με κούριερ ...την άλλη Τετάρτη!
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο μήπως και μπορέσω να τον παραλάβω από κάποιο oteshop.

άντε γερά.

ddjpp
23-09-09, 23:51
Έχουν βάλει μνμ στο μενού "Σας ενημερώνουμε πως στις 24/9 και 25/9 από τις 02:00 έως 07:00 θα υπάρχει διακοπή στην ροή του προγράμματος λόγω εργασιών αναβάθμισης στην πλατφόρμα."

Jannerman
24-09-09, 00:09
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Στο Mood 400-020 έχει USB 2.0 από πίσω. Σε αυτό μπορούμε να συνδέσουμε κάποιο stick ή εξωτερικό σκληρό;

Επιπλέον έχει και κουμπάκι για "www" δηλαδή για browser.
Σύμφωνα με αυτά που έχω βρει έχει intergraded opera 9.

Ισχύει αυτό ή δεν είναι ενεργοποιημένο από τον OTE;

panbrav
24-09-09, 11:42
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Στο Mood 400-020 έχει USB 2.0 από πίσω. Σε αυτό μπορούμε να συνδέσουμε κάποιο stick ή εξωτερικό σκληρό;

Επιπλέον έχει και κουμπάκι για "www" δηλαδή για browser.
Σύμφωνα με αυτά που έχω βρει έχει intergraded opera 9.

Ισχύει αυτό ή δεν είναι ενεργοποιημένο από τον OTE;

Στο δικό μου πάντως δεν κάνει τίποτα εδώ και ένα χρόνο...δοκίμασες να το πατήσεις να δεις αν δουλεύει σε σένα??

Eki_13
24-09-09, 16:32
Ξεκινάει σύντομα η αναμετάδοση του Conn-x TV Sport 3, του νέου αποκλειστικού αθλητικού καναλιού του Conn-x TV. Με την προσθήκη του, οι επιλογές των συνδρομητών της πλατφόρμας IPTV του ΟΤΕ αυξάνονται ακόμη περισσότερο, καθώς πλέον θα μπορούν να παρακολουθούν μία ακόμη αθλητική ροή προγράμματος, δίπλα στα Conn-x TV Sport 1 και Conn-x TV Sport 2. Η πρεμιέρα των ζωντανών μεταδόσεων του Conn-x TV Sport 3, θα γίνει το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου στις 7 το απόγευμα, με το παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του Campionato ανάμεσα στη Σαμπντόρια και την Ιντερ. Επίσης, το Σάββατο στις 21:00, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, Σταντάρντ Λιέγης δοκιμάζεται στην έδρα της Κορτράικ. Την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου θα μεταδοθούν ζωντανά οι αναμετρήσεις: Πάρμα - Κάλιαρι (16:00), Αντερλέχτ - Γκέρμιναλ (19:00) και Μουσκρόν - Κλαμπ Μπριζ (21:30). Επιπλέον, το Conn-x TV Sport 3, θα καλύπτει με ζωντανές μεταδόσεις σημαντικά ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα με ξεχωριστό ενδιαφέρον για τους Έλληνες φιλάθλους, όπως το αυστριακό πρωτάθλημα, το βελγικό πρωτάθλημα, το γερμανικό πρωτάθλημα της β’ κατηγορίας, καθώς και αθλητικές διοργανώσεις ανά τον κόσμο, όπως διεθνή μίτινγκ στίβου, διεθνή τουρνουά μπάσκετ, τουρνουά τένις, ευρωπαϊκά λιγκ βόλεϊ, τουρνουά χάντμπολ, αγώνες αυτοκινήτου DTM και Indy cars κ.α.

Στο Conn-x TV περιλαμβάνονται ήδη περισσότερα από 40 τηλεοπτικά κανάλια, μεταξύ των οποίων και τα αθλητικά Eurosport και Eurosport 2, Extreme Sports, ESPN Classic και ESPN America. Ήδη την ποδοσφαιρική χρονιά που διανύουμε, μεγάλα ντέρμπι από την Ισπανία (Primera Division), τη Γερμανία (Bundesliga), σπουδαίοι αγώνες από την Ιταλία (Campionato, Coppa Italia), τη Γαλλία (Λίγκ Καπ), το ελληνικό πρωτάθλημα της β’ Εθνικής, το Βραζιλιάνικο Κύπελλο (Copa do Brasil) μεταδίδονται ζωντανά από τα αθλητικά κανάλια του Conn-x TV.

kadronarxis
24-09-09, 16:59
Καλησπέρα σε όλους.
Πήρα τον αποκωδικοποιητή(χωρίς δίσκο), και βλέπω τώρα Kids Co...χεχε
Δυστυχώς τσιγκουνεύτηκα τα 100 ευρώ και πήρα το tilgin χωρίς δίσκο.
Τέσπα, το streaming φοβερό....καμιά διακοπή μέχρι τώρα. :clap:

Δε λειτουργεί το setup μου, να βάλω το tilgin πίσω από switch με το T&W.Ψάχνω πατέντες..

panbrav
24-09-09, 17:00
Ξεκινάει σύντομα η αναμετάδοση του Conn-x TV Sport 3, του νέου αποκλειστικού αθλητικού καναλιού του Conn-x TV. Με την προσθήκη του, οι επιλογές των συνδρομητών της πλατφόρμας IPTV του ΟΤΕ αυξάνονται ακόμη περισσότερο, καθώς πλέον θα μπορούν να παρακολουθούν μία ακόμη αθλητική ροή προγράμματος, δίπλα στα Conn-x TV Sport 1 και Conn-x TV Sport 2..

Κανά κανάλι για μας τους υπόλοιπους ρεεεεεεεε!!!!!!:sorry:

mekgr
24-09-09, 17:46
Thanks!

Σοβαρά είναι όλα αυτά υποτιτλισμένα;
1. UNIVERSAL *
2. FOXLIFE *
3. EXTREME SPORTS CHANNEL
4. DISCOVERY SCIENCE
5. ID INVESTIGATION DISCOVERY *
6. NAT GEO WILD
7. THE STYLE NETWORK
8. ZONE REALITY
9. DISCOVERY CHANNEL
10. DISCOVERY WORLD

Α, και μόνο γι αυτό αξίζει ο κόπος νομίζω να βάλει κανείς την τηλεόραση...

SORRY ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!!!
ΤΟ DISCOVERY WORLD ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ

themisomagos
24-09-09, 19:56
φίλοι είμαι με φοιτητικό πρόγραμμα στον οτε.στο conn-x tv.γενικά εγώ δεν έχω οτέ.
απ ότι εχω δει όμως παίζει το τιβι να ειναι πολυ καλή ευκαιριούλα.
ωστόσο πρέπει ν αυξηθούν τα κανάλια...
βασικά αυτό που ήθελα να σας πω είναι να βρείτε κανένα γνωστό σας που να δουλευει οτε.
εχει βγει προσφορα για υπαλλήλους με 10 ευρώ συνδρομή και χωρίς 12μηνη δέσμευση!
ουσιαστικά δηλαδή μπορεί ο άλλος να παραλάβει τον εξοπλισμο και να το διακόψει την επόμενη μέρα χωρίς να τον ενοχλήσει κανείς.γιατί εκτός όλων αυτών κρατάει και τον εξοπλισμό σε περίπτωση διακοπής.γενικά εγώ δε θεωρούμαι υπάλληλος οτε οπότε δε μπορώ να το κάνω.ψάχνω όμως μέχρι και να βρω κάποιον για να μπορέσω να του πω βάλτο και σου πληρώνω εγώ τη μία μερα.(30 σεντ) αλλα΄μετά θα κρατήσω τον εξοπλισμό.

αυτά τα ολίγα καθαρά πληροφοριακά.

....

να συμπληρώσω...
πλεον βάζουμε τιβι και σε 2mbps.ουσιαστικά γίνεται νομίζω αναβάθμιση ταχύτητας χωρίς επιπλέον χρέωση.
γ αυτό όποιος έχει 8 αρα και ψήνεται να δει αν μπορεί να γλιτώσει κάποια χρήματα (περίπου 6 ευρω το μήνα είναι νομίζω) ας κάνει μια υποβάθμιση ταχύτητας να δει αν συνεχίζει να δουλέυει κανονικά.

lamousis
24-09-09, 23:45
Ξεκινάει σύντομα η αναμετάδοση του Conn-x TV Sport 3, του νέου αποκλειστικού αθλητικού καναλιού του Conn-x TV. Με την προσθήκη του, οι επιλογές των συνδρομητών της πλατφόρμας IPTV του ΟΤΕ αυξάνονται ακόμη περισσότερο, καθώς πλέον θα μπορούν να παρακολουθούν μία ακόμη αθλητική ροή προγράμματος, δίπλα στα Conn-x TV Sport 1 και Conn-x TV Sport 2. Η πρεμιέρα των ζωντανών μεταδόσεων του Conn-x TV Sport 3, θα γίνει το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου στις 7 το απόγευμα, με το παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του Campionato ανάμεσα στη Σαμπντόρια και την Ιντερ.

Αυτή είναι η αναβάθμιση;; Γιατι τοσος χαμος με τα αθλητικά; Γιατι δε βαζουν κανενα μουσικό (πχ mtv), η κανενα history channel η γενικα οτιδηποτε αλλο;

Για να αυξησουν τους συνδρομητες βασιζονται στα αθλητικα;

Fanis
25-09-09, 14:13
Έχω την συνήθεια όταν φεύγω από το σπίτι να βγάζω από το ρεύμα router και το μηχάνημα του connextv. Πιστεύετε ότι αυτό είναι καλό ? κακό? η δεν παίζει ρόλο?

kirimis
25-09-09, 14:30
Τυχαια ειχα για λιγο το Promo Channel του CONNX TV... και παρατηρησα πως διαφημιζαν προγραμμα... ταινιες (Bridges of Madisson, Curse of the Dragon, Mad Max, Breakfast at Tifannys κλπ) και στην γωνια πανω ειχε σηματακι του WB TV (Warner Bros TV).... Μαλλον μας ετοιμαζουν νεο καναλι κατα τα προτυπα του Universal Channel! Αντε μακαρι...

Και παμε για αλλαγη του Tilgin... με ταραξε σημερα στα reboot, νυσαφι ποια με τα κινεζομηχανηματα... τεσπα...

lamousis
25-09-09, 14:30
Έχω την συνήθεια όταν φεύγω από το σπίτι να βγάζω από το ρεύμα router και το μηχάνημα του connextv. Πιστεύετε ότι αυτό είναι καλό ? κακό? η δεν παίζει ρόλο?

λογικα δε πρεπει να παιζει ρολο. Το μηχανημα του connextv θα κανει επανεκκινηση μολις το ξαναβαλεις στο ρευμα

themisomagos
25-09-09, 15:17
λογικα δε πρεπει να παιζει ρολο. Το μηχανημα του connextv θα κανει επανεκκινηση μολις το ξαναβαλεις στο ρευμα

καλα θα κάνεις και όταν δε χρησιμοποιεις το τιβι να το βγαζεις απ το ρευμα για να μην "τρωει" ταχυτητα.

mekgr
25-09-09, 18:35
ΤΟ "Warner Bros TV" ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ PROMO TV ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ EXPRESS KAI FILM CLUB. ΑΛΛΕΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΕΙ.

ΔΕΝ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!!

metanastis
25-09-09, 22:49
Μόλις έφαγα 25' (χωρίς υπερβολή) από το βράδυ της Παρασκευής μου προσπαθώντας να δηλώσω βλάβη!

Το παιδί που τελικά το σήκωσε μου είπε με θαυμαστή ψυχραιμία ομολογουμένως ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί όλοι οι αποκωδικοποιητές τραβούν το νέο προφίλ λόγω του Sport 3 και προφανώς το σύστημα τα'χει φτύσει!!!

Στην ερώτησή μου γιατί αυτό έπρεπε να γίνει Παρασκευή βράδυ που εμείς τα κορόιδα είπαμε να κάτσουμε να δούμε από το κ**οπρόγραμμα που πληρώνουμε, σήκωσε τα χέρια ψηλά!...

Θέλω πολύ έντονα να σπάσω κάτι!!!:mad:

kadronarxis
25-09-09, 22:57
άραξε μετανάστη.
Το σύστημα είναι καλό.
Πολύ καλό το connxtv.

panos123
26-09-09, 01:12
Μόλις έφαγα 25' (χωρίς υπερβολή) από το βράδυ της Παρασκευής μου προσπαθώντας να δηλώσω βλάβη!

Το παιδί που τελικά το σήκωσε μου είπε με θαυμαστή ψυχραιμία ομολογουμένως ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί όλοι οι αποκωδικοποιητές τραβούν το νέο προφίλ λόγω του Sport 3 και προφανώς το σύστημα τα'χει φτύσει!!!

Στην ερώτησή μου γιατί αυτό έπρεπε να γίνει Παρασκευή βράδυ που εμείς τα κορόιδα είπαμε να κάτσουμε να δούμε από το κ**οπρόγραμμα που πληρώνουμε, σήκωσε τα χέρια ψηλά!...

Θέλω πολύ έντονα να σπάσω κάτι!!!:mad:

απλως να επιβεβαιωσω αυτα που λες, ειδικα το "25 λεπτα"
εμενα μου ειπε βεβαια οτι "αναβαθμιζεται η πλατφορμα"

kirimis
26-09-09, 09:48
ΤΟ "Warner Bros TV" ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ PROMO TV ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ EXPRESS KAI FILM CLUB. ΑΛΛΕΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΕΙ.

ΔΕΝ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΝΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!!!

damn... :whistle:
Ναι... ομολογω... σπανιως παρακολουθω το Promo. Την πατησα :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.