PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

boliziner
27-10-09, 18:16
Παρασκευή 06.11.09
15.00 Ηλιούπολη-Εθνικός Αστέρας conn-x TV sport1
21.30 Λεβερκούζεν-Αϊντραχτ LIVE conn-x TV sport1

panos123
27-10-09, 20:28
Παιδια απο τότε που έχω βάλει conn-x tv έχω αλλάξει 3 router και τωρα είναι σταθερά κολλημένο το tilgin στο boot 250 και μου λένε ότι το νωρίτερο την Πέμπτη (και αν) θα φτιαχτεί. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να διεκδικήσω τίποτα διότι σίγουρα η υπηρεσία (λόγω της δυσλειτουργίας) τα λεφτά που πληρώνω δεν τα αξίζει....

όταν (και αν) διορθωθεί θα επικοινωνήσεις μαζί τους να τους ζητήσεις αποχρέωση

ενημερωσε μας παντως τι θα γινει με αυτο το πρόβηλα

εγώ ειχα το ιδιο πρόβλημα, μου αλλαξαν για 2η φορα το Tilgin αλλα παλι σχεδον καθημερινα τρωει κολλημα στο 250

prizi
27-10-09, 20:45
όταν (και αν) διορθωθεί θα επικοινωνήσεις μαζί τους να τους ζητήσεις αποχρέωση

ενημερωσε μας παντως τι θα γινει με αυτο το πρόβηλα

εγώ ειχα το ιδιο πρόβλημα, μου αλλαξαν για 2η φορα το Tilgin αλλα παλι σχεδον καθημερινα τρωει κολλημα στο 250

Εντωματαξύ θα λείψω για 2 βδομάδες...ελπίζω όταν γυρίσω να έχει λυθεί

panbrav
28-10-09, 02:46
Παιδια απο τότε που έχω βάλει conn-x tv έχω αλλάξει 3 router και τωρα είναι σταθερά κολλημένο το tilgin στο boot 250 και μου λένε ότι το νωρίτερο την Πέμπτη (και αν) θα φτιαχτεί. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να διεκδικήσω τίποτα διότι σίγουρα η υπηρεσία (λόγω της δυσλειτουργίας) τα λεφτά που πληρώνω δεν τα αξίζει....

Παρομοίως οδεύω προς 3ο router και προφανώς υπάρχει θέμα εξοπλισμού. παρόλα αυτά, οφείλω να ομολογήσω οτι με την παραμικρή κρούση η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι άμεση-και η μέχρι τωρα εμπειρία μου απο οποιοδήποτε άλλο πάροχο είναι εξαιρετικά μακριά απο αυτό...για τα δε παιδιά του support, συγχαρητήρια.

a11
28-10-09, 20:57
λοιπον εγω δοκιμασα να κανω παρεμβασεις στο 585v6 και v7 με τις οδηγιες που βρηκα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3125253#post3125253 οπου αναφερω και ταποτελεσματα,
με τις οποιε βελτιωσεις και μικροπροβληματα υπηρξαν.
εχω σε ολες τις θυρες το IPTV, με δεδομενο οτι πριν εβλεπα με σπασιματα σχετικα συχνα,
μονο οταν απο πολλες επαννεκινησεις κλειδωνα χαμηλοτερα [6μβ περιπου ]
μπορεουσα ναδω σχετικα καλα με ελαχιστα σπασιματα ηχου-φωνης..
τωρα μετα τις αλλαγες, ενω το αφησα στο 8192/384,
με στατιστικα αυτη την στιγμη απο το 585v7 τα εξης.

DSL Type:G.992.5 annex B http://192.168.1.254/images/spacer.gif

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:381 / 8.191

http://192.168.1.254/images/spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]:12,0 / 19,5http://192.168.1.254/images/spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:26,0 / 41,5 http://192.168.1.254/images/spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]:26,0 / 4

παιζει μια χαρα:p;) ετσι ακομα τουλαχιστον ..
το παρακολουθω αρκετη ωρα ,που χειροτερψε η γραμμη[βρεχει κιολας]
και δεν κανει σπασιματα :pκανει σαν να κλωτσαει η εικονα αλλα τοσο γρηγορα που εγω το βλεπω ,αλλα οσοι ειναι εδω και κοιταμε μαζι δεν το προσεχουν καν

http://192.168.1.254/images/spacer.gif
τα πρωινα το SNR ανεβαινει μεχρι και 10
αν λυθουν και τα προβληματα:worthy: που αναφερω στην αλλη συζητηση μια χαρα θα ειναι:oneup:

2048dsl
28-10-09, 22:55
Μια ερωτηση για καποιον ο οποιος γνωριζει σιγουρα.επειδη την παρασκευη-δευτερα θα παω να κανω την αιτηση για Conn-x Internet & Ομιλία 43.90 το μηνα ,μπορω μετα απο 1-2 εβδομαδες να βαλω conn-x tv η θα μου πουν οτι δεν μπαινει πανω στο πακετο αυτο του double play?

epp82
28-10-09, 23:26
ξέρει κανείς κάποιον τρόπο (όσο δύσκολος και να είναι) να μεταφέρω ασύρματα το σήμα του stb στο σαλόνι με 3 ρουτερ? 1. thomson 587 2. speedtouch 585iv6 3.linksys wag54g???

εχω σκεφτεί το εξής ... to thomson πανω στη γραμμή ... το linksys στην stb4 και το speedtouch σε bridge mode με το linksys και να συνδεεται αυτό με το tilgin και να του δίνει ... θα παίξει... τι λέτε???

sexrazat
28-10-09, 23:32
Μια ερωτηση για καποιον ο οποιος γνωριζει σιγουρα.επειδη την παρασκευη-δευτερα θα παω να κανω την αιτηση για Conn-x Internet & Ομιλία 43.90 το μηνα ,μπορω μετα απο 1-2 εβδομαδες να βαλω conn-x tv η θα μου πουν οτι δεν μπαινει πανω στο πακετο αυτο του double play?

Μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα αρκεί φυσικά η γραμμή σου να σηκώνει 8άρα.

alany
28-10-09, 23:43
Μια ερωτηση για καποιον ο οποιος γνωριζει σιγουρα.επειδη την παρασκευη-δευτερα θα παω να κανω την αιτηση για Conn-x Internet & Ομιλία 43.90 το μηνα ,μπορω μετα απο 1-2 εβδομαδες να βαλω conn-x tv η θα μου πουν οτι δεν μπαινει πανω στο πακετο αυτο του double play?

Μπαίνει κανονικά πάνω στο double play το conn-xTV και μπορείς να κάνεις την αίτηση και από την επόμενη μέρα που θα ενεργοποιήσεις το dp.

2048dsl
29-10-09, 00:27
Μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα αρκεί φυσικά η γραμμή σου να σηκώνει 8άρα.
πριν παω forthnet ειμουνα με οτε στα 22mb απο τα 24 λογω πολυ χαμηλου line Attenuation Down στα 16dB,οποτε δεν θα υπαρχει καν προβλημα στην 8αρα.


Μπαίνει κανονικά πάνω στο double play το conn-xTV και μπορείς να κάνεις την αίτηση και από την επόμενη μέρα που θα ενεργοποιήσεις το dp.
οκ σε ευχαριστω

grtt
29-10-09, 16:05
Λοιπόν μόλις σήμερα κατόρθωσα να δω ConnX TV λόγω προβλημάτων router/ γραμμής. Να πω ότι συγχρονίζω στα 6,2 Mbps, οριακά δηλαδή για τηλεόραση, ωστόσο μπορώ να πω ότι βλέπω σχετικά απρόσκοπτα τα κανάλια χωρίς σπασίματα κλπ (πλην ελαχίστων πού και πού και κυρίως όταν αλλάζω από κανάλι σε κανάλι).
Γενικά μπορώ να πω ότι αν κρατήσει η τηλεόραση μια χαμηλή τιμή άνετα συναγωνίζεται τη Nova, και έχοντας έρθει από On το γεγονός ότι έχει υπότιτλους σε πολλά κανάλια είναι πολύ θετικό.

Μια ερώτηση; Πόση ώρα κάνει το Tilgin να ξεκινήσει; εμένα παίρνει 2-3 λεπτά...
Ερώτηση 2: Η γραμμή πάνω από τα κανάλια αν κατάλαβα καλά είναι το buffering που κάνει για κάθε κανάλι; Δηλαδή όσο πιο γεμάτη είναι τόσο καλύτερα; Κάτι τέτοιο κατάλαβα...

maik
29-10-09, 16:54
Ερώτηση 2: Η γραμμή πάνω από τα κανάλια αν κατάλαβα καλά είναι το buffering που κάνει για κάθε κανάλι; Δηλαδή όσο πιο γεμάτη είναι τόσο καλύτερα; Κάτι τέτοιο κατάλαβα...

Νομιζω οτι δειχνει την ροη του προγραματος. Μικρη προς την αρχη μεγαλη στο τελος.

a11
29-10-09, 16:55
Μια ερώτηση; Πόση ώρα κάνει το Tilgin να ξεκινήσει; εμένα παίρνει 2-3 λεπτά...
Ερώτηση 2: Η γραμμή πάνω από τα κανάλια αν κατάλαβα καλά είναι το buffering που κάνει για κάθε κανάλι; Δηλαδή όσο πιο γεμάτη είναι τόσο καλύτερα; Κάτι τέτοιο κατάλαβα...αν ενοεις απο ρευμα εκκινηση, θελει 2-3 λπτ
απο stantbye, δευτερολεπτα
οσο για την γραμμη ειναι χρονος της εκπομπης που παιζει, και το εντονο ασπρο ,ο χρονος που εχει παιξει η εκπομπη

kadronarxis
29-10-09, 17:35
Μετά από 3 βδομάδες λειτουργίας στο σπίτι μου, θα έλεγα πως είμαι ικανοποιημένος απο την υπηρεσία(σε 8-άρα γραμμή με 24.5 dB downstram SNR). Το science discovery όλα τα λεφτά πραγματικά. Περιμένω και τα υπόλοιπα Ελληνικά κανάλια, διότι καλή η αναλογική λήψη από τον Χορτιάτη αλλά το ψηφιακό σήμα, απλά δεν παίζεται.

Μια παρατήρηση: αν φέρω το tilgin σε standby, και το ξανανοίξω, είναι θέμα χρόνου πότε θα κολλήσει σε κάποιο κανάλι και δε θα ανταποκρίνεται στο τηλεκοντρόλ. Αν το βγάλω από το ρεύμα και το ανοίξω πάλι, κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και άλλος φίλος αυτό.

lamousis
29-10-09, 19:10
Μια παρατήρηση: αν φέρω το tilgin σε standby, και το ξανανοίξω, είναι θέμα χρόνου πότε θα κολλήσει σε κάποιο κανάλι και δε θα ανταποκρίνεται στο τηλεκοντρόλ. Αν το βγάλω από το ρεύμα και το ανοίξω πάλι, κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει και άλλος φίλος αυτό.

Για δες αυτό
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3082286&highlight=power+save#post3082286

2048dsl
29-10-09, 19:20
Μετά από 3 βδομάδες λειτουργίας στο σπίτι μου, θα έλεγα πως είμαι ικανοποιημένος απο την υπηρεσία(σε 8-άρα γραμμή με 24.5 dB downstram SNR).

οποτε εγω με SNR Downstream στα 18.5dB σε 8αρα γραμμη δεν θα εχω κανενα προβλημα.μια χαρα πολυ ωραια φιλε.αντε να μπει το double play και αμεσως να ζητησω ενεργοποιησει του conn-x tv

ionized
30-10-09, 02:20
hello,μιας και το connx tv τα παει μια χαρα χωρις σπασιματα θα ηθελα να κατεβασω το snr sta 10 απο τα 14 που ειναι τωρα.Ξερει κανεις πιο νουμερο του οτε παιρνω ωστε να τους το ζητησω;;;

a11
30-10-09, 09:24
[QUOTE=ionized;3128989]hello,μιας και το connx tv τα παει μια χαρα χωρις σπασιματα θα ηθελα να κατεβασω το snr sta 10 απο τα 14 που ειναι τωρα.Ξερει κανεις πιο νουμερο του οτε παιρνω ωστε να τους το ζητησω;;;

κατι που δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε.:nono:
Γιατι δεν ξερεις αν ξαναγυρισεις οπως πρωτα αν μετανιωσεις.. δοκιμασε ενα ρουτερ που δεχετε DMTtool
,να πειραξεις ρυθμισεις απο εκει να μπορεσεις να δεις τι παιζει.....
σε καμια περιπτωση:nono: δεν ενοχλουμε τον οτε γιαυτο, γιατι πιθανοτερο μετα να αρχισεις εσυ να τον ενοχλεις:p:p:p

teodgeor
30-10-09, 09:39
Εκανα αιτηση για connax tv εδω και 10 μερες , αλλα γυριζω και οτε απο αλλο παροχο , ποσο καιρο να κανει να γυρισει?

panbrav
30-10-09, 10:59
Σχετικά με το double play+connx tv, πιστεύω πως αξίζει να κοιτάξει κανείς και το δικό μου configuration που είναι μεν κάπου στα 10 euro παραπάνω-από τα 44+15- αλλά για μένα αξιζει: 24mbps, connx 24/7 (απεριόριστες αστικές&υπεραστικές) και φυσικά tv-μέσα σε αυτό έβαλα και τον λογαριασμό της cosmote 300 (περίπου -7 ή 8 euro/μήνα) και όλα μαζί φτάνουν στα 100 τον μήνα, με το all in one.

a11
30-10-09, 11:00
θεωρητικα απο την στιγμη που ο οτε εχει πισω την γραμμη , κινητε γρηγορα στην ενεργοποιηση.. εκτος ελ.εξαιρεσεων..
, καλεσε το 134 και δες που βρισκετε και σε τι σταδιο η αιτηση..
απο αλλους εχω διαβασει οτι θελει γυρω στις 15 μερες.. δεν ειναι απαραιτητο αυτο βεβαια...
Υποψιαζομαι και διαβαζοντας την γραμμη σου οτι ισως δουλεψει οριακα το conn-x tv.. μακαρι να βγω λαθος.....

2048dsl
30-10-09, 11:11
Εκανα αιτηση για connax tv εδω και 10 μερες , αλλα γυριζω και οτε απο αλλο παροχο , ποσο καιρο να κανει να γυρισει?
εξαρταται ποτε ο παροχος σου θα στειλει το οκ για να παρει ο οτε πισω την γραμμη σου.εαν γινει αυτο σε 2-3 εργασιμες(χλωμο το κοβω) τοτε σε 10-15 μερες εισαι ετοιμος.

teodgeor
30-10-09, 11:29
θεωρητικα απο την στιγμη που ο οτε εχει πισω την γραμμη , κινητε γρηγορα στην ενεργοποιηση.. εκτος ελ.εξαιρεσεων..
, καλεσε το 134 και δες που βρισκετε και σε τι σταδιο η αιτηση..
απο αλλους εχω διαβασει οτι θελει γυρω στις 15 μερες.. δεν ειναι απαραιτητο αυτο βεβαια...
Υποψιαζομαι και διαβαζοντας την γραμμη σου οτι ισως δουλεψει οριακα το conn-x tv.. μακαρι να βγω λαθος.....


Αυτο που γραφω στην γραμμη μου ειναι αυτο που πιανω τωρα, πριν την hol που ειχα Forthnet 24mb η ταχυτητα εφτανε στ4 18mb.

2048dsl
30-10-09, 13:29
με την ενεργοποιηση του conn-x μου δινει ο οτε ενα modem/router ειτε ειναι sagem ειτε ειναι tomshon.μολις ενεργοποιησω και την υπηρεσια conn-x tv δινει και δευτερο?:whistle:

sdikr
30-10-09, 13:35
με την ενεργοποιηση του conn-x μου δινει ο οτε ενα modem/router ειτε ειναι sagem ειτε ειναι tomshon.μολις ενεργοποιησω και την υπηρεσια conn-x tv δινει και δευτερο?:whistle:


Μόνο αν το παλιό σου δεν είναι συμβατό με την υπηρεσία

2048dsl
30-10-09, 13:42
Μόνο αν το παλιό σου δεν είναι συμβατό με την υπηρεσία

οκ ευχαριστω

ionized
30-10-09, 14:32
κατι που δουλευει σωστα δεν το πειραζουμε.:nono:
Γιατι δεν ξερεις αν ξαναγυρισεις οπως πρωτα αν μετανιωσεις.. δοκιμασε ενα ρουτερ που δεχετε DMTtool
,να πειραξεις ρυθμισεις απο εκει να μπορεσεις να δεις τι παιζει.....
σε καμια περιπτωση:nono: δεν ενοχλουμε τον οτε γιαυτο, γιατι πιθανοτερο μετα να αρχισεις εσυ να τον ενοχλεις:p:p:p

Εχω 15.6 attenuation και συγχρονιζω στα 11.5 Mbps...
Αυτο πιστευω ειναι αρκετο για να ζητησω μειωση του snr...
Το αμα το μετανιωσω ή οχι ειναι δικο μου θεμα :)
Εγω απλα ρωτησα αν ξερει κανεις τον αριθμο του οτε που καλω...

sexrazat
30-10-09, 14:43
Εχω 15.6 attenuation και συγχρονιζω στα 11.5 Mbps...
Αυτο πιστευω ειναι αρκετο για να ζητησω μειωση του snr...
Το αμα το μετανιωσω ή οχι ειναι δικο μου θεμα :)
Εγω απλα ρωτησα αν ξερει κανεις τον αριθμο του οτε που καλω...

Δεν υπάρχει αριθμός του ΟΤΕ. Αν δηλώσεις βλάβη και σε πάρει ο τεχνικός μπορεί να το κουβεντιάσετε αλλά κανονικά δεν το κάνει. Ή κάνε ένα αίτημα στο 134 αλλά κανονικά δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία

ΥΣ Τα homeplugs από 99 € πήγαν στα 69 €

2048dsl
30-10-09, 15:17
ποιο μοντεμ να προτειμησω για το connx-tv sagem h tomshon?

vspiros
30-10-09, 16:00
ποιο μοντεμ να προτειμησω για το connx-tv sagem h tomshon?

Εγώ προσωπικά είχα πολλές επανεκκινήσεις με το Thomson, όταν κατέβαζα αρχεία ενώ με το Sagem κανένα πρόβλημα!!!

Ξέρει κανείς αν τρέχει κάποια νέα προσφορά για το conn-x tv γιατί πήραν έναν ξαδερφό μου και του το προτείναν στη μισή τιμή και δέσμευση για ένα χρόνο:hmm:

jack1987
30-10-09, 16:53
Εχω 15.6 attenuation και συγχρονιζω στα 11.5 Mbps...
Αυτο πιστευω ειναι αρκετο για να ζητησω μειωση του snr...
Το αμα το μετανιωσω ή οχι ειναι δικο μου θεμα :)
Εγω απλα ρωτησα αν ξερει κανεις τον αριθμο του οτε που καλω...

Αν θυμάμαι καλά κάποιοι φίλοι είχαν γράψει παλαιότερα σε αυτό το θέμα,οτι κάλεσαν το 121 και ζήτησαν αλλαγή του προφιλ της γραμμής.Όσοι έχουμε βάλει conn-x tv,μας έχουν ρυθμίσει σε άλλο προφιλ για αυτό και το snr είναι στο 14-15.Κάλεσε το 121 και ζήτα αλλαγή απο το προφιλ της iptv που είσαι τώρα στο κανονικό προφιλ που το snr είναι 9.Βέβαια και με το DMT-tool κάνεις δουλειά αλλά
1)πρέπει να έχεις συμβατό router
2)Λόγω του υψηλού target snr και με το dmt-tool μπορείς μέχρι κάποιο σημείο να παίξεις με τη γραμμή.

panbrav
30-10-09, 17:00
Μήπως κανένας απο τους beta χρεώθηκε με τον νεο τιμοκατάλογο? ποια είναι τελικά η τιμή μετά τον πρώτο χρόνο?

ionized
30-10-09, 18:05
Αν θυμάμαι καλά κάποιοι φίλοι είχαν γράψει παλαιότερα σε αυτό το θέμα,οτι κάλεσαν το 121 και ζήτησαν αλλαγή του προφιλ της γραμμής.Όσοι έχουμε βάλει conn-x tv,μας έχουν ρυθμίσει σε άλλο προφιλ για αυτό και το snr είναι στο 14-15.Κάλεσε το 121 και ζήτα αλλαγή απο το προφιλ της iptv που είσαι τώρα στο κανονικό προφιλ που το snr είναι 9.Βέβαια και με το DMT-tool κάνεις δουλειά αλλά
1)πρέπει να έχεις συμβατό router
2)Λόγω του υψηλού target snr και με το dmt-tool μπορείς μέχρι κάποιο σημείο να παίξεις με τη γραμμή.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.Δυστυχως το router που εχω ειναι το ασυρματο baudtec που δινει ο οτε :(
Anyway θα τους παρω τηλ να δω τι θα μου πουν...:)

kadronarxis
30-10-09, 23:44
2048 με τέτοια γραμμή, προχώρα άφοβα. Thomson και ξερό ψωμί αν και εδώ και 3 βδομάδες δουλεύω το matr-x με το οποίο είμαι φουλ ικανοποιημένος.
lamousis, δυστυχώς δεν είναι αυτό με το τηλεκοντρόλ που έγραψες. Δε μασάμε, το αφήνω 24/7 ανοιχτό!

Science discovery παιδιά. Όλα τα λεφτά.

2048dsl
31-10-09, 00:10
2048 με τέτοια γραμμή, προχώρα άφοβα. Thomson και ξερό ψωμί αν και εδώ και 3 βδομάδες δουλεύω το matr-x με το οποίο είμαι φουλ ικανοποιημένος.
lamousis, δυστυχώς δεν είναι αυτό με το τηλεκοντρόλ που έγραψες. Δε μασάμε, το αφήνω 24/7 ανοιχτό!

Science discovery παιδιά. Όλα τα λεφτά.

εγινε φιλε kadronarxis παω για thomson.σε περιπτωση που δεν εχουνε stock ενναλακτικη λυση sagem?

kadronarxis
31-10-09, 00:39
2048, το sagem δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια.
Αν είναι η μόνη εναλλακτική, τότε, γιατί όχι, sagem.

άντε γερά.

2048dsl
31-10-09, 00:46
2048, το sagem δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια.
Αν είναι η μόνη εναλλακτική, τότε, γιατί όχι, sagem.

άντε γερά.

thnx man

baskon
31-10-09, 09:06
Ξέρει κανείς αν τρέχει κάποια νέα προσφορά για το conn-x tv γιατί πήραν έναν ξαδερφό μου και του το προτείναν στη μισή τιμή και δέσμευση για ένα χρόνο:hmm:

Δεν υπαρχει καποια προσφορα. Απλως πηραν τον ξαδερφο σου ο οποιος μαλλον εχει 8αρα + conn-x talk και του ειπαν με 6.75 ευρω παραπανω σε βαζουμε σε ενα πακετο που εχει και Tv.Δηλαδη Dp8 +tv Με δεσμευση για ολο το πακετο 12 μηνες.
Φυσικα η Tv εχει 15 ευρω απλα το double play του μειωνει το λογαριασμο

kimo4093
31-10-09, 16:42
Καλησπερα παιδια,
Για 2 χρονια ειχα ΗΟΛ double play και Νοβα καθως ειμαι ποδοσφαιροφιλος και αν εξαιρεσω
τα συχνα restarts για τη ΗΟΛ και τα 60 ΕΥΡΩ της ΝΟΒΑ κατα τα αλλα ολα οκ. Λογω των αγωνων που πηρε το con-x τv και τις ανταγωνιστικης του τιμης ειπα να το δοκιμασω και επελεξα 8αρα γραμμη, απεριοριστες κλησεις 24/7 και το ΙΡΤV με περιπου 65 ευρω το μηνα.
Απο τη περασμενη Πεμπτη 22/10 εγκατεστησα τον εξοπλισμο sagem+TILGIN (με το σκληρο δισκο). Η γραμμη κλειδωσε στα 8191/381, SNR Margin (d/u 17,9/30,4), Attenuation (d/u 21,5/8,6), Output Power (d/u 12,3/19,4). Το internet δουλεψε αμεσα καλα αλλα η tv καθολου. Ηχος με σπασιματα, εικονα μονο χρωματα που κινουντε καθε ενα λεπτο και μονο οι υποτιτλοι ερχοντε κανονικα και αυτοι για λιγο και μετα κοβονται.Ανοιξα αμεσως ticket στη τεχνικη υποστιριξη. Απο τοτε εως σημερα του εχω παρει 6 τηλεφωνα, τους πηρε και η πωλητρια που μου το εδωσε αλλα τιποτα. Οι τυποι ειναι αθλιοι. Δεκα μερες και δεν εχουν κανει καμμια αναλυση του θεματος.
Μεχρι που μου ειπε η πωλητρια του oteshop οτι αν δεν κανουν κατι μεχρι τη Τριτη να παω τον εξοπλισμο πισω, να κοψουμε ολο το πακετο και να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω.Η απολυτη ξεφτιλα!
Επειδη το πακετο το θελω λογω του ποδοσφαιρου αν εχει καποιος εχει να προτεινει καποια συμβουλη στο configuration του router που μπορει να βοηθησει.......
:evil:

a11
01-11-09, 10:26
με αυτα τα στατιστικα γραμμης που εχεις δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα.. υποθετω οτι η το ρουτερ εχει προβλημα,
η ο ιδιος ο δεκτης.. δεν νομιζω οτι με βαση την λογικη οτι υπαρχει προβλημα στο dslam .. . ισως αν ειχες την δυνατοτητα να βρεις καποιον αλλο δεκτη απο γνωστο σου η ρουτερ, να εκανες μια δοκιμη.. δ, πιο πολυ για τον δεκτη μου κανε ιοτι φταιει...... οπως και να εχει πιεσε τους αν μπορεις να σε χρεωνουν απο τοτε που θα στο φτιαξουν,[εξαλλου εχεις ανοικτη δηλωση βλαβης ] οχι απο την μερα συνδεσης.

2048dsl
01-11-09, 13:31
Καλησπερα παιδια,
Για 2 χρονια ειχα ΗΟΛ double play και Νοβα καθως ειμαι ποδοσφαιροφιλος και αν εξαιρεσω
τα συχνα restarts για τη ΗΟΛ και τα 60 ΕΥΡΩ της ΝΟΒΑ κατα τα αλλα ολα οκ. Λογω των αγωνων που πηρε το con-x τv και τις ανταγωνιστικης του τιμης ειπα να το δοκιμασω και επελεξα 8αρα γραμμη, απεριοριστες κλησεις 24/7 και το ΙΡΤV με περιπου 65 ευρω το μηνα.
Απο τη περασμενη Πεμπτη 22/10 εγκατεστησα τον εξοπλισμο sagem+TILGIN (με το σκληρο δισκο). Η γραμμη κλειδωσε στα 8191/381, SNR Margin (d/u 17,9/30,4), Attenuation (d/u 21,5/8,6), Output Power (d/u 12,3/19,4). Το internet δουλεψε αμεσα καλα αλλα η tv καθολου. Ηχος με σπασιματα, εικονα μονο χρωματα που κινουντε καθε ενα λεπτο και μονο οι υποτιτλοι ερχοντε κανονικα και αυτοι για λιγο και μετα κοβονται.Ανοιξα αμεσως ticket στη τεχνικη υποστιριξη. Απο τοτε εως σημερα του εχω παρει 6 τηλεφωνα, τους πηρε και η πωλητρια που μου το εδωσε αλλα τιποτα. Οι τυποι ειναι αθλιοι. Δεκα μερες και δεν εχουν κανει καμμια αναλυση του θεματος.
Μεχρι που μου ειπε η πωλητρια του oteshop οτι αν δεν κανουν κατι μεχρι τη Τριτη να παω τον εξοπλισμο πισω, να κοψουμε ολο το πακετο και να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω.Η απολυτη ξεφτιλα!
Επειδη το πακετο το θελω λογω του ποδοσφαιρου αν εχει καποιος εχει να προτεινει καποια συμβουλη στο configuration του router που μπορει να βοηθησει.......
:evil:

δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα 80% ειναι το modem και κατα 20% ο δεκτης.με τα στοιχεια τις γραμμης εισαι μια χαρα και επρεπε να πηγαινει σφαιρα

kimo4093
01-11-09, 14:22
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
Το router μπορω να το δοκιμασω καθως φιλος εχει το ιδιο. Δυστηχως για τον αποκωδικοποιητη δε εχω τετοια δυνατοτητα. Οταν ανοιξα ομως τη βλαβη στον ΟΤΕ μου ζητησαν εκτος απο τα παραπανω στοιχεια του router και τη MAC του αποκωδικοποιητη προκειμενου να κανουν καποια "απομακρυσμενα" τεστ οπως ειπαν. Αραγε αυτα τι περικλειουν (μονο "δικτυακα τεστς" και ενδεχωμενος καποιο firmware update ή και κατι αλλο)?
Αν ειναι αυτη η περιπτωση μου, θα μπορεσουν να το δουν ετσι? Αλλιως πως θα μπορεσω να το αποδειξω?
Για τι χρεωση της υπηρεσιας δε με απασχολη μιας και μου το ειπαν απο τη πρωτη στιγμη οτι δε θα χρεωθω εως οτου μου το φτιαξουν.
Με ενοχλει ομως οτι πληρωσα 100 ευρω για τον αποκωδικοποιητη και τον εχω στολισει στο σαλονι 2 βδομαδες και για το μονο που κανει ειναι για tetris και 21.

imcan
01-11-09, 16:50
Ευχαριστω για τις συμβουλες.
Το router μπορω να το δοκιμασω καθως φιλος εχει το ιδιο. Δυστηχως για τον αποκωδικοποιητη δε εχω τετοια δυνατοτητα. Οταν ανοιξα ομως τη βλαβη στον ΟΤΕ μου ζητησαν εκτος απο τα παραπανω στοιχεια του router και τη MAC του αποκωδικοποιητη προκειμενου να κανουν καποια "απομακρυσμενα" τεστ οπως ειπαν. Αραγε αυτα τι περικλειουν (μονο "δικτυακα τεστς" και ενδεχωμενος καποιο firmware update ή και κατι αλλο)?
Αν ειναι αυτη η περιπτωση μου, θα μπορεσουν να το δουν ετσι? Αλλιως πως θα μπορεσω να το αποδειξω?
Για τι χρεωση της υπηρεσιας δε με απασχολη μιας και μου το ειπαν απο τη πρωτη στιγμη οτι δε θα χρεωθω εως οτου μου το φτιαξουν.
Με ενοχλει ομως οτι πληρωσα 100 ευρω για τον αποκωδικοποιητη και τον εχω στολισει στο σαλονι 2 βδομαδες και για το μονο που κανει ειναι για tetris και 21.

Αφού μπαίνεις στο μενού της υπηρεσίας είνια χλωμό να φταίει το Tilgin, μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει τπ router ή η γραμμή σου. Έχε υπόψη σου πάντως ότι μπορείς να επιστρέψεις τον εξοπλσμό και να καταργήσεις την υπηρεσία μέχρι 30 ημέρες από την άιτηση (ή την ημερομηνία ενεργοποίσης δεν θυμάμαι καλά) αρκεί να αποδείξεις ότι δεν παίζει για τεχνικούς λόγους. Στην περίπτωση αυτή έρχεται τεχνικόσ σπίτι σου να επιβεβαιώσει τη βλάβη

kadronarxis
01-11-09, 20:36
Με το connx-tv μπορεί να γίνει μεγάλη....μόντα!
Δηλαδή οι χρήστες που έχουν κατεβάσει υλικό στο δίσκο τους, να δίνεται η δυνατότητα στους υπόλοπους να κατεβάζουν ή να βλέπουν και αυτοί το υλικό αυτό.
:)

sexrazat
01-11-09, 21:02
Με το connx-tv μπορεί να γίνει μεγάλη....μόντα!
Δηλαδή οι χρήστες που έχουν κατεβάσει υλικό στο δίσκο τους, να δίνεται η δυνατότητα στους υπόλοπους να κατεβάζουν ή να βλέπουν και αυτοί το υλικό αυτό.
:)

Δεν μας το κάνεις πιο λιανά τι ακριβώς εννοείς;

np1
01-11-09, 21:14
Δηλαδή να φρικάρει το δίκτυο :p Νομίζω εννοεί να κάνει seed το tiglin αυτά που σώζει στον ενσωματωμένο δίσκο σε ΚΑΠΟΙΟ μέρος και όλοι οι connx-tv subscribers να διαλέγουν να το κατεβάσουν.

Δε λέει με τίποτα.

kadronarxis
02-11-09, 00:55
Ακριβώς αυτό που γράφει o np1.
Το περιεχόμενο να φεύγει σε κάποιον κεντρικό server(αποθηκευμένα στιγμιότυπα από t.v γιατί οι σειρές ήδη υπάρχουν), και να είναι προσπελάσιμο από κάθε user του connxtv.

Μια ιδέα σκέφτηκα, διότι και η τηλεόραση έχει κάποιες ωραίες σειρές που κάποιοι τις έχασαν και θα ήθελαν να τις ξαναδούν.....

άντε γερά.

maarten
03-11-09, 12:52
Καλημέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί
σας τα εξής.Πριν περίπου 10 ημέρες έγινα συνδρομητής του conn-x tv.Το πρώτο πρόβλημα που
αντιμετώπισα ήταν ότι δεν μπορούσα να έχω tv και internet μαζί.Μετά από 6 ημέρες τελικά
βρέθηκε λύση.Το router που μου είχαν δώσει (Baudtec) δεν ήταν συμβατό με τα power plugs που
είχα αγοράσει για το λόγο αυτό από τον ΟΤΕ.Τελικά μου έστειλαν το Matrix και όλα καλά.
Από κει και πέρα θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια-προτάσεις για το conn-x tv.
H γραμμή μου είναι καθαρή 8αρα.Τα σπασίματα αλλά και τα κολήματα του αποκωδικοποιητή
είναι σχετικά συχνά.
Η εικόνα για τηλεόραση 47' και 1080p νομίζω είναι απαράδεκτη.
Η έλειψη των υπόλοιπων Ελληνικών καναλιών ειναι εμφανή.
Το Film Club θέλει ακόμα πολύ δουλειά Είναι για λίγους.
Το Film Express θα μπορούσε να έχει κάποια προσφορά,δηλαδή μια δωρεάν ταινία από τις
πρεμιέρες.
Δυστυχώς σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το διακόψω αν και έχω πετάξει το κουτί του αποκωδικοποιητή και θα πρέπει να πληρώσω την κανονική τιμή του.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Khaos Sektor
03-11-09, 13:04
Αν δεν κανω λαθος υπαρχει 12μηνη υποχρεωτικη παραμονη στην υπηρεσια και δεν μπορει να γινει διακοπη ποιο πριν. Θα ρωτησω και εγω σημερα εαν μπορω να διακοψω πληρως το conn-x tv.

baskon
03-11-09, 14:00
Μπορεις μεσα σε 10 ημερες να το γυρισεις πισω με αθικτο εξοπλισμο ή μεσα σε ενα μηνα εαν υπαρχει τεχνικο προβλημα..Αλλιως πληρωνεις τα υπολοιπα παγια..

@ ADSLgr.com All rights reserved.