PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

Lusifer_gr
17-11-09, 01:41
Καλησπέρα

Έχω 24αρα γραμμή σπίτι (15.6 μβιτ). Ένας φίλος θέλει να φέρει τον εξοπλισμό του connex-tv για να μαζευομαστε που και που να βλεπουμε κανα ματσακι στον προτζεκτορα.

Γίνεται αυτό? Δηλαδη να παρεις τον εξοπλισμο και να τον πας σε μια 24αρα γραμμή και να βλεπεις? Η σε βάζουν σε κάποια ειδική (??) πορτα στο dslam που είναι μόνο για Connextv άρα παίζει μόνο σπιτι σου? Λογικά θα πρέπει να παίζει.

2048dsl
17-11-09, 02:30
Καλησπέρα

Έχω 24αρα γραμμή σπίτι (15.6 μβιτ). Ένας φίλος θέλει να φέρει τον εξοπλισμό του connex-tv για να μαζευομαστε που και που να βλεπουμε κανα ματσακι στον προτζεκτορα.

Γίνεται αυτό? Δηλαδη να παρεις τον εξοπλισμο και να τον πας σε μια 24αρα γραμμή και να βλεπεις? Η σε βάζουν σε κάποια ειδική (??) πορτα στο dslam που είναι μόνο για Connextv άρα παίζει μόνο σπιτι σου? Λογικά θα πρέπει να παίζει.

πεζει μονο στον αριθμο τηλεφωνου σου που εχεις δηλωσει το conn-x tv και πουθενα αλλου.

sexrazat
17-11-09, 10:31
Καλησπέρα

Έχω 24αρα γραμμή σπίτι (15.6 μβιτ). Ένας φίλος θέλει να φέρει τον εξοπλισμό του connex-tv για να μαζευομαστε που και που να βλεπουμε κανα ματσακι στον προτζεκτορα.

Γίνεται αυτό? Δηλαδη να παρεις τον εξοπλισμο και να τον πας σε μια 24αρα γραμμή και να βλεπεις? Η σε βάζουν σε κάποια ειδική (??) πορτα στο dslam που είναι μόνο για Connextv άρα παίζει μόνο σπιτι σου? Λογικά θα πρέπει να παίζει.

Μόνο στο τηλέφωνο του φίλου σου. Είναι κουμπωμένος σε IPTV Dslam ενώ εσύ σε απλό Ethernet Dslam

Bon
17-11-09, 11:16
Καλημερα. Μια ερώτηση. Έχω connx και πιάνω γύρω στα 11Mbit. Αν κάνω αίτηση για connxtv, υπάρχει περπιπτωση η ταχύτητα να βελτιωθεί? Να κανει δλδ κάτι ο ΟΤΕ γι αυτό, ή θα παραμείνουν όλα όπως ήταν?

2048dsl
17-11-09, 12:48
Καλημερα. Μια ερώτηση. Έχω connx και πιάνω γύρω στα 11Mbit. Αν κάνω αίτηση για connxtv, υπάρχει περπιπτωση η ταχύτητα να βελτιωθεί? Να κανει δλδ κάτι ο ΟΤΕ γι αυτό, ή θα παραμείνουν όλα όπως ήταν?

Δεν προκειται να βελτιωθεις σε τιποτα.θα υπολογισεις οτι εχωντας ανοικτο και το STB θα χανεις και γυρω στα 5-6mbps απο την συνδεση του ιντερνετ.

np1
17-11-09, 17:01
Ερώτηση. Πέρυσι μέσα Δεκέμβρη άρχισε η ιστορία με την IPTV. Δε λέω, συμπαθητική υπηρεσία, βελτιώνεται σιγά σιγά κλπ κλπ αλλά για διάφορους λόγους που δεν αφορούν το περιεχόμενο της υπηρεσίας, θέλω να διακόψω. Έχω 12μηνη δέσμευση λόγω της τότε προσφοράς, αλλά για να μην έχω τίποτα παρατράγουδα (Δεκέμβρης, γιορτές, μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη μεταφορά στο απλό DSLAM τότε, οπότε αν είναι, να το προλάβω νωρίς), έλεγα να την ακυρώσω από τώρα. Εκτός από το πάγιο της υπηρεσία που πρέπει να το πληρώσω και για τον τελευταίο μήνα που δεν θα έχω IPTV, έχει κάποια άλλη κύρωση η πρόωρη διακοπή (εξοπλισμός, επιπλέον τέλος, κλπ);

imcan
17-11-09, 19:37
Ερώτηση. Πέρυσι μέσα Δεκέμβρη άρχισε η ιστορία με την IPTV. Δε λέω, συμπαθητική υπηρεσία, βελτιώνεται σιγά σιγά κλπ κλπ αλλά για διάφορους λόγους που δεν αφορούν το περιεχόμενο της υπηρεσίας, θέλω να διακόψω. Έχω 12μηνη δέσμευση λόγω της τότε προσφοράς, αλλά για να μην έχω τίποτα παρατράγουδα (Δεκέμβρης, γιορτές, μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη μεταφορά στο απλό DSLAM τότε, οπότε αν είναι, να το προλάβω νωρίς), έλεγα να την ακυρώσω από τώρα. Εκτός από το πάγιο της υπηρεσία που πρέπει να το πληρώσω και για τον τελευταίο μήνα που δεν θα έχω IPTV, έχει κάποια άλλη κύρωση η πρόωρη διακοπή (εξοπλισμός, επιπλέον τέλος, κλπ);

Όχι, ο εξοπλισμός μετα το 12-μηνο είναι δικός σου, αν δεν κάνω λάθος

mavraetos_4
17-11-09, 20:22
Αν με παρουν τηλεφωνο και βγαλω ακρη θα σου απαντησω.Παντως αφου πριν απο μια εβδομαδα επαιζε κανονικα λογικα ειναι δικο τους το προβλημα και οχι δικο μας!
Παντως εγω παρατηρησα προχθες που γυρισα αργα οτι 3 η ωρα ξημερωματα επαιζε κανονικοτατα!!!!!Ουτε καν την παραμικρη διακοπουλα για μιση ωρα.Την αλλη μερα το πρωι κανονικα τα κολληματα.Τι να πω? Αρχισα να τα παιρνω σιγα-σιγα στο κρανιο που δεν επικοινωνουν μαζι μου οπως ειπαν εδω και 10 μερες!

Τελικά πήρα χθές και δήλωσα βλάβη και είμαι και εγώ στην αναμονή...
Επειδή μάλλον σε σένα θα πάρουν κανένα 10ήμερο πρίν από μένα (εκτός κι αν είναι κάτι που θα το ψάξουν και θα το αντιμετωπίσουν συνολικά) θα περιμένω την απάντησή σου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

TeoT
17-11-09, 21:03
...Δεκέμβρης, γιορτές, μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη μεταφορά στο απλό DSLAM ...


Δεν νομιζω οτι αλλαζεις Dslam . Aν δεν κανω λαθος μονο προφιλ αλλαζεις . Θα ρωτησω εγκυρη πηγη και θα μαθω.

2048dsl
18-11-09, 00:00
connx-tv= IPTV Dslam
conn-x= Ethernet Dslam

pankostas
18-11-09, 00:45
Τελικά πήρα χθές και δήλωσα βλάβη και είμαι και εγώ στην αναμονή...
Επειδή μάλλον σε σένα θα πάρουν κανένα 10ήμερο πρίν από μένα (εκτός κι αν είναι κάτι που θα το ψάξουν και θα το αντιμετωπίσουν συνολικά) θα περιμένω την απάντησή σου.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω με post.Παντως αν ασχοληθουν μαζι σου νωριτερα ενημερωσε μας.

TeoT
18-11-09, 11:03
......μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη μεταφορά στο απλό DSLAM τότε, οπότε αν είναι, να το προλάβω νωρίς.....




connx-tv= IPTV Dslam
conn-x= Ethernet Dslam

Σε επικοινωνια πριν λιγο με γνωστο μου τεχνικο της υπηρεσιας ADSL δεν γινεται αλλαγη Dslam οταν απλος ADSL συνδρομητης ζητησει IPTV και αντιστροφα . Το Dslam και οι πορτες ειναι ιδιες το προφιλ μονο αλλαζει.
Η μονη περιπτωση να γινει αλλαγη ειναι να εισαι σε παλιο Dslam ( που πηγαινει μεχρι 2 MB ) και να πας σε Ethernet Dslam για να σου ανρβασουν την ταχυτητα στα 8 ( περιπτωση δικια μου )

imcan
18-11-09, 11:37
Σε επικοινωνια πριν λιγο με γνωστο μου τεχνικο της υπηρεσιας ADSL δεν γινεται αλλαγη Dslam οταν απλος ADSL συνδρομητης ζητησει IPTV και αντιστροφα . Το Dslam και οι πορτες ειναι ιδιες το προφιλ μονο αλλαζει.
Η μονη περιπτωση να γινει αλλαγη ειναι να εισαι σε παλιο Dslam ( που πηγαινει μεχρι 2 MB ) και να πας σε Ethernet Dslam για να σου ανρβασουν την ταχυτητα στα 8 ( περιπτωση δικια μου )

Αυτό που λες είναι σωστό εφόσον υπάρχει διαθεσiμότητα στα Ethernet DSLAMs, εάν όχι γίνεται μετάβαση σε ΑΤΜ DSLAM, ώστε να μείνουν διαθέσιμες οι πόρτες στα Ethernet DSLAMs για άλλουσ χρήστες

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 6 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την χρήση 2 αποκωδικοποιητών.

Σύμφωνα με τον ΟΤΕ δεν θα έπρεπε κανονικά να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο κωδικό πελάτη με δεύτερο αποκωδικοποιητή καθώς θεωρητικά κλειδώνει τον κωδικό με την MAC του αποκωδικοποιητή. Πάντως για την ώρα δουλεύει και μπορείς να έχει δύο αποκωδικοποιητές ταυτόχρονα.

Το θέμα είναι που βρήκες τον δεύτερο αποκωδικοποιητή ??

gangel
18-11-09, 11:52
Το θέμα είναι που βρήκες τον δεύτερο αποκωδικοποιητή ??Είτε τον αγόρασε είτε τον δανείστηκε δεν εινα δα και τόσο δύσκολο...

sexrazat
18-11-09, 12:40
Ερώτηση. Πέρυσι μέσα Δεκέμβρη άρχισε η ιστορία με την IPTV. Δε λέω, συμπαθητική υπηρεσία, βελτιώνεται σιγά σιγά κλπ κλπ αλλά για διάφορους λόγους που δεν αφορούν το περιεχόμενο της υπηρεσίας, θέλω να διακόψω. Έχω 12μηνη δέσμευση λόγω της τότε προσφοράς, αλλά για να μην έχω τίποτα παρατράγουδα (Δεκέμβρης, γιορτές, μην υπάρξει πρόβλημα κατά τη μεταφορά στο απλό DSLAM τότε, οπότε αν είναι, να το προλάβω νωρίς), έλεγα να την ακυρώσω από τώρα. Εκτός από το πάγιο της υπηρεσία που πρέπει να το πληρώσω και για τον τελευταίο μήνα που δεν θα έχω IPTV, έχει κάποια άλλη κύρωση η πρόωρη διακοπή (εξοπλισμός, επιπλέον τέλος, κλπ);

Κρατησέ το και ακύρωσε αμέσως μόλις λήξει το 12μηνο. Δεν θα έχεις πρόβλημα και το εξοπλισμό τον κρατάς. Το ίδιο και αν διακόψεις από τώρα απλά θα πληρώσεις τζάμπα ένα μήνα.

maik
18-11-09, 18:42
connx-tv= IPTV Dslam
conn-x= Ethernet Dslam

Δεν υπαρχει IPTV Dslam.

Υπαρχουν τα ΑΤΜ Dslam και τα Ethernet Dslam.

Lusifer_gr
19-11-09, 20:19
Τελικά αποφασισα να μετατρεψω σε ConnexTV.

Υπάρχει το εξής πρόβλημα:

Πήρα τηλ. χτες τον ΟΤΕ κ.ο.κ. έκανα την αίτηση και μου είπε πως μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες θα αλλάξουν πόρτα στο DSLAM. Πράγματι πριν από περίπου 2 ώρες έγινε η αλλαγή απ' ότι φαίνεται.

Ενώ συγχρόνιζα στα 14 μβιτ περίπου τώρα τι να δω? --> 9.7 mbit !!!! (έπειτα από επανειλημμένα restart του router η ταχύτητα έχει πέσει κάτω από τα 10)

Είμαι έτοιμος να διακόψω, τα 14 mbit ήταν ήδη λίγα μιας και το οικιακό μου δίκτυο είναι συνεχώς στο full upload/download λόγω δουλειάς.
Το ραντεβού είναι για την τρίτη (εξοπλισμός κτλ.). Επίσης το attenuation είναι 27 db (και πριν και μετά την μείωση της ταχύτητας) παλαιότερα είχα 16μβιτ αλλά από τότε που λανσαρίστηκε στην αγορά το connex-tv έπεσα στα 14 περίπου. Μου είπε ένας φίλος, υπάλληλος του ΟΤΕ πως "ρίχνουν" πολλούς απο αυτούς που έχουν 24αρες για να μένει το bandwidth σε εκείνους που έχουν connex-tv. Ένας από τούς λόγους που πήρα το connex-tv ήταν και αυτός! Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και σε ποια κλίμακα.

Τι προτείνετε να κάνω? Πραγματικά δεν περίμενα να χάσω 3-3.5 mbit από την μετατροπή σε connex-TV!



PS: DSLAM Άνοιξης περιοχή Αγ. Στεφάνου Αττικής

Piparas
19-11-09, 20:37
Νομίζω ότι ανεβάζουν το target snr για να δουλεύει απρόσκοπτα η τηλεόραση χωρίς θόρυβο και σπασίματα με αντίτιμο το χαμηλότερο συγχρονισμό. Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να σε αλλάξουν στο προηγούμενο προφίλ δοκιμαστικά και βλέπεις.

Lusifer_gr
20-11-09, 10:35
Νομίζω ότι ανεβάζουν το target snr για να δουλεύει απρόσκοπτα η τηλεόραση χωρίς θόρυβο και σπασίματα με αντίτιμο το χαμηλότερο συγχρονισμό. Μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να σε αλλάξουν στο προηγούμενο προφίλ δοκιμαστικά και βλέπεις.

Η γραμμή είναι απροβλημάτιστη χωρίς αποσυγχρονισμούς, κακώς δεν το είδανε αυτο. Τέλος πάντων, στις βλάβες πρέπει να το δηλώσω ή στο 134 (αν γνωριζει κανείς).

pankostas
20-11-09, 12:55
Οχι...οτιδηποτε θελεις απο εδω και περα το δηλωνεις στο 801 11 35555

........Auto merged post: pankostas πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδια σχετικα με κατι κολληματα που εχω συνηθως την ημερα και οχι αργα το βραδυ.Εχω ταχυτητα 8 mbit, και το connx tv κλειστο.
Την ημερα:
Διαπιστωσα οτι οταν κατεβαζω ενα αρχειο χωρις download manager παιζει απο 300 εως 500 kb/s.
Το βραδυ:
Πιανει γυρω στα 700 kb/s σταθερα.
Οποτε σκεφτηκα οτι γι΄αυτο μπορει να γινονται τα κολληματα.Απο το help desk του connx tv ακομα να επικοινωνησουν μαζι μου!!!
Υπαρχει καποιο προγραμμα για να δω την κινηση της γραμμης που πηγαινει στο tilgin? Με ποση ταχυτητα κατεβαζει εκεινη την στιγμη?Εχω το DU Meter αλλα αυτο βλεπει μονο την κινηση που αφορα το pc.Εχω το sagem 2444

kater
20-11-09, 13:24
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι στο IPTV του Connex από την πιλοτική του εφαρμογή πέρυσι τον Νοέμβριο. Σήμερα πήρα στο 134 για να ρωτήσω τι θα γίνει με εμάς τους πιλοτικούς (10€ μηνιαίως) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι, θα ανανεωθεί από μόνο του για 19€ και κάτι ψιλά. Ρώτησα εάν μπορώ να πάρω αποκωδικοποιητή με δίσκο και μου είπαν ότι μόνο με καινούργια συνδρομή δίνεται δωρεάν, αλλιώς θα πρέπει και να πληρώσω 99€ για τον αποκωδικοποιητή, και 19€ και κάτι για την μηνιαία συνδρομή.
Εκτός εάν διακόψω την σύνδεση και κάνω καινούργια, οπότε και θα πληρώνω για ένα χρόνο 15€ μηνιαίως και θα πάρω δωρεάν τον αποκωδικοποιητή με σκληρό δίσκο "για όσο διαρκούν τα αποθέματα" όπως είπαν.
Ήτοι, συνεχίζω την συνδρομή μου επ' αόριστον με 19€ και κάτι μηνιαίως και 99€ για τον αποκωδικοποιητή με δίσκο, ή διακόπτω και ταυτόχρονα ξανακάνω αίτηση σύνδεσης και πληρώνω 15€ μηνιαίως και δωρεάν ο αποκωδικοποιητής με δίσκο. Η επιλογή να συνεχίσω την συνδρομή να πληρώνω 15€ και να πάρω τον αποκωδικοποιητή με δίσκο με 99€ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Όπερ και έπραξα. Έδωσα διακοπή και την Δευτέρα θα ξανακάνω αίτηση για να ξανακάνω καινούργια σύνδεση.
Α ρε ΟΤΕ!!!

Κώστας

kostthem
20-11-09, 13:40
Σωστός ο συνονόματος!

Μία ερώτηση από εμένα.

Ενώ την νύχτα βλέπω κανονικά, από το μεσημέρι και μετά έχω διακοπές (είμαι σε iptv profile). Εϊμαι μόνο εγώ ή γενικότερα η υπηρεσία έχει πρόβλημα?

kater
20-11-09, 13:47
Όχι συνονόματε. Πολλοί φίλοι εδώ διαμαρτύρονται για τέτοιου είδους προβλήματα. Και εγώ τα ίδια έχω, συχνές διακοπές, φωνή που για λίγο χάνεται, κλπ. Ίσως κάποιος που γνωρίζει τα τεχνικά πολύ καλά και από μέσα να μας πληροφορήσει τι συμβαίνει.

kostthem
20-11-09, 13:49
Ναι ε; Και ετοιμάζονται να μου αλλάξουν το ρούτερ (μήπως αυτό φταίει).Και δεν θέλω να περάσω από Speedtouch σε Baudtec!
Αν είναι όντως έτσι Κώστα, από που τελικά θα το μάθουμε; Γιατί όλη αυτή την περίοδο τους πληρώνουμε κανονικά!

Fanis
20-11-09, 13:54
Να βάλει κανά επιπλέον ελληνικό κανάλι γιατι με το που λήξει το συμβόλαιο με βλέπω να διακόπτο...

kater
20-11-09, 13:58
Όπως σου είπα, υπάρχουν μερικά παιδιά στο φόρουμ που έχουν εκτενέστατεσ τεχνικές γνώσεις, και γνωρίζουν πράγματα πριν από όλους εμάς.
Οπότε ας περιμένουμε.

Κώστας

teodgeor
20-11-09, 19:00
Εσεις που εχετε ενεργοποιηθει στο tv πεστε μου λιγο την διαδικασια για να μην τουσ παιρνω τζαμπα τηλ. Οταν σας ηρθε μην. στο κινητο οτι εγινε η ενεργοποιηση στο tv μετα απο ποσες μερες σας εστειλαν τον αποκωδικοποιητη? Γιατι εμενα μου ηρθε μηνυμα εδω και 3μερες οτι εγινε η ενεργ. και μου ειπαν οτι το μηχανημα θα ερθει μετα απο 10 μερες , οτι ετσι γινεται . Ευχαριστω

maik
20-11-09, 19:11
Εσεις που εχετε ενεργοποιηθει στο tv πεστε μου λιγο την διαδικασια για να μην τουσ παιρνω τζαμπα τηλ. Οταν σας ηρθε μην. στο κινητο οτι εγινε η ενεργοποιηση στο tv μετα απο ποσες μερες σας εστειλαν τον αποκωδικοποιητη? Γιατι εμενα μου ηρθε μηνυμα εδω και 3μερες οτι εγινε η ενεργ. και μου ειπαν οτι το μηχανημα θα ερθει μετα απο 10 μερες , οτι ετσι γινεται . Ευχαριστω

Συγνωμη αλλα θα το πω παλι.
Τα oteshop ειναι διπλα σας. Περαστε απο εκει μια βολτα αντι να παιδευεστε με τηλεφωνηματα και κουριερ.

teodgeor
20-11-09, 19:44
Συγνωμη αλλα θα το πω παλι.
Τα oteshop ειναι διπλα σας. Περαστε απο εκει μια βολτα αντι να παιδευεστε με τηλεφωνηματα και κουριερ.

Φιλε μου περνουσα το πρωϊ τυχαια απο το oteshop και ξερετε τι μου ειπαν, παρε το 134 που εκανες την αιτηση να σου πουν. Δεν ζητησα τιποτα δυσκολο να μου πει καποιος φιλος αν τον εξοπλισμο τον στελνουν μετα απο 10 μερες της ενεργοποιησης

imcan
20-11-09, 20:37
Εσεις που εχετε ενεργοποιηθει στο tv πεστε μου λιγο την διαδικασια για να μην τουσ παιρνω τζαμπα τηλ. Οταν σας ηρθε μην. στο κινητο οτι εγινε η ενεργοποιηση στο tv μετα απο ποσες μερες σας εστειλαν τον αποκωδικοποιητη? Γιατι εμενα μου ηρθε μηνυμα εδω και 3μερες οτι εγινε η ενεργ. και μου ειπαν οτι το μηχανημα θα ερθει μετα απο 10 μερες , οτι ετσι γινεται . Ευχαριστω

Συνήθως έρχεται σε 5 εργάσιμες αλλά εξαρτάται από τον φόρτο που έχοθν τα courier

kadronarxis
20-11-09, 22:24
Θέλουμε και άλλα Ελληνικά κανάλια στο connxtv.
:worthy:

sexrazat
20-11-09, 22:36
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι στο IPTV του Connex από την πιλοτική του εφαρμογή πέρυσι τον Νοέμβριο. Σήμερα πήρα στο 134 για να ρωτήσω τι θα γίνει με εμάς τους πιλοτικούς (10€ μηνιαίως) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι, θα ανανεωθεί από μόνο του για 19€ και κάτι ψιλά. Ρώτησα εάν μπορώ να πάρω αποκωδικοποιητή με δίσκο και μου είπαν ότι μόνο με καινούργια συνδρομή δίνεται δωρεάν, αλλιώς θα πρέπει και να πληρώσω 99€ για τον αποκωδικοποιητή, και 19€ και κάτι για την μηνιαία συνδρομή.
Εκτός εάν διακόψω την σύνδεση και κάνω καινούργια, οπότε και θα πληρώνω για ένα χρόνο 15€ μηνιαίως και θα πάρω δωρεάν τον αποκωδικοποιητή με σκληρό δίσκο "για όσο διαρκούν τα αποθέματα" όπως είπαν.
Ήτοι, συνεχίζω την συνδρομή μου επ' αόριστον με 19€ και κάτι μηνιαίως και 99€ για τον αποκωδικοποιητή με δίσκο, ή διακόπτω και ταυτόχρονα ξανακάνω αίτηση σύνδεσης και πληρώνω 15€ μηνιαίως και δωρεάν ο αποκωδικοποιητής με δίσκο. Η επιλογή να συνεχίσω την συνδρομή να πληρώνω 15€ και να πάρω τον αποκωδικοποιητή με δίσκο με 99€ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Όπερ και έπραξα. Έδωσα διακοπή και την Δευτέρα θα ξανακάνω αίτηση για να ξανακάνω καινούργια σύνδεση.
Α ρε ΟΤΕ!!!

Κώστας

Τιμή 19 € δεν ισχύει. Μάλλον βλακείες σου είπαν από το 134. 15 € πηγαίνεις όπως όλοι οι καινούργιοι. Πιθανότατα τη Δευτέρα θα πάρεις και αποκωδικοποιητή με σκληρό δωρεάν μιας και σήμερα τουλάχιστον έτρεχε αυτή η προσφορά που μάλλον θα συνεχιστεί και τη Δευτέρα.

kater
21-11-09, 01:14
Αγαπητέ sexrazat,
Αυτό μου είπαν τόσο από το 134 (19,90€), όσο και απο το αντίστοιχο τηλ. του ΟΤΕ για παράπονα όπου και πήρα να διαμαρτυρυθώ. Επίσης, το ίδο μου είπαν και από το τμήμα Μάρκετινγκ του Connx-TV όπου επίσης πήρα για να τους πω πόσο ανόητη είναι αυτή ως πολιτική και ότι αυτό δεν έιναι δίκαιο.
Την Δευτέρα θα μιλήσω ξανά με το 134 (με έχουν ήδη αποσυνδέσει από την υπηρεσία Connx-TV) και θα ξανακάνω αίτηση για επανασύνδεση.
Ωστόσο σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις. Μακάρι να μπορούσαν να αντιληφθούν ότι με τον τρόπο αυτό χάνουν και χρήματα, αλλά πολύ περισσότερο, αξιοπιστία και υπευθυνότητα.
Κρίμα, γιατί μέχρι σήμερα ήμουν αρκετά ικανοποιημένος και από την υπηρεσία, αλλά και από την γενικότερη στάση τους, κρίμα.
Σκέψου απλά ότι για ένα χρόνο θα έπρεπε να τους πληρώσω 19,90€x12=238,8€ και 99€ (στην αρχή μου είπαν ότι έπρεπε να πληρώσω για τον δίσκο την τιμή εμπορίου, ήτοι 240€) επιπλέον για τον αποκωδικοποιητή με τον δίσκο. Τις ίδιες τιμές άλλωστε μου είπαν και από το Μάρκετινγκ του Connx-TV και ότι δήθεν ήταν "στρατηγική επιλογή" τους. .....:hmm:

Τέλος πάντων και πάλι ευχαριστώ
Κώστας

pankostas
21-11-09, 01:50
Ναι ε; Και ετοιμάζονται να μου αλλάξουν το ρούτερ (μήπως αυτό φταίει).Και δεν θέλω να περάσω από Speedtouch σε Baudtec!
Αν είναι όντως έτσι Κώστα, από που τελικά θα το μάθουμε; Γιατί όλη αυτή την περίοδο τους πληρώνουμε κανονικά!

Επειδη εχουμε παρομοιο προβλημα,δεν εχεις τιποτα να δοκιμασεις αν σου αλλαξουν το ρουτερ.Απλως ενημερωσε μας αν δεις διαφορα με το νεο ρουτερ,ωστε να ζητησουμε και μεις αλλαγη.

teodgeor
21-11-09, 11:34
Βλεπω γραφεται για router εμενα μου εστειλαν προχτες το Baudtec αλλα δεν το εχω βαλει ακομη γιατι περιμενω τον αποκωδικοποιητη . Αυτο που εχω τωρα επανω ειναι απο τηω Hol το netfaster. Αυτο εινα συμβατο με το connax tv? Αν ναι πιο εινα πιο καλο απο τα δυο? Ευχαριστω

vgk
21-11-09, 16:48
Την τελευταία εβδομάδα συνέχια πολλά κολύματα στην εικόνα και τον ήχο... παρακάτω είναι απο το router... Το πρόβλημα είναι από μένα η από τον ΟΤΕ?
Please Help me...

Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 34,0 / 15,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 70.546
CRC Errors (Up/Down): 0 / 7
HEC Errors (Up/Down): 3.266 / 7

2048dsl
21-11-09, 18:35
Βλεπω γραφεται για router εμενα μου εστειλαν προχτες το Baudtec αλλα δεν το εχω βαλει ακομη γιατι περιμενω τον αποκωδικοποιητη . Αυτο που εχω τωρα επανω ειναι απο τηω Hol το netfaster. Αυτο εινα συμβατο με το connax tv? Αν ναι πιο εινα πιο καλο απο τα δυο? Ευχαριστω

το ρουτερ τις hol το βαζεις στην ακρη μιας και επειδη δεν ειναι συμβατος.θα κανεις την δουλεια σου με αυτο του ΟΤΕ.

gbouras
22-11-09, 14:53
Καλημέρα σε όλους,

Αντικατέστησα το 585v7 με το Draytek Vigor 2820n (το οποίο φαινομένικά υποστηρίζει IPTV. Υπάρχει τρόπος να παίξει με το conn-x tv?

sdikr
22-11-09, 15:01
Καλημέρα σε όλους,

Αντικατέστησα το 585v7 με το Draytek Vigor 2820n (το οποίο φαινομένικά υποστηρίζει IPTV. Υπάρχει τρόπος να παίξει με το conn-x tv?


ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442&highlight=connx-tv

gbouras
22-11-09, 15:54
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δοκίμασα τα settings που αναφέρονται στους οδηγούς, to STB κάνει boot αλλά μένει εκέι. Μετά από κάποια ώρα πετάει ένα μύνημα για network error.
Μήπως έχετε καμιά ιδέα γιατι μπορεί να συμβαίνει?

sexrazat
22-11-09, 18:46
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι στο IPTV του Connex από την πιλοτική του εφαρμογή πέρυσι τον Νοέμβριο. Σήμερα πήρα στο 134 για να ρωτήσω τι θα γίνει με εμάς τους πιλοτικούς (10€ μηνιαίως) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι, θα ανανεωθεί από μόνο του για 19€ και κάτι ψιλά. Ρώτησα εάν μπορώ να πάρω αποκωδικοποιητή με δίσκο και μου είπαν ότι μόνο με καινούργια συνδρομή δίνεται δωρεάν, αλλιώς θα πρέπει και να πληρώσω 99€ για τον αποκωδικοποιητή, και 19€ και κάτι για την μηνιαία συνδρομή.
Εκτός εάν διακόψω την σύνδεση και κάνω καινούργια, οπότε και θα πληρώνω για ένα χρόνο 15€ μηνιαίως και θα πάρω δωρεάν τον αποκωδικοποιητή με σκληρό δίσκο "για όσο διαρκούν τα αποθέματα" όπως είπαν.
Ήτοι, συνεχίζω την συνδρομή μου επ' αόριστον με 19€ και κάτι μηνιαίως και 99€ για τον αποκωδικοποιητή με δίσκο, ή διακόπτω και ταυτόχρονα ξανακάνω αίτηση σύνδεσης και πληρώνω 15€ μηνιαίως και δωρεάν ο αποκωδικοποιητής με δίσκο. Η επιλογή να συνεχίσω την συνδρομή να πληρώνω 15€ και να πάρω τον αποκωδικοποιητή με δίσκο με 99€ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Όπερ και έπραξα. Έδωσα διακοπή και την Δευτέρα θα ξανακάνω αίτηση για να ξανακάνω καινούργια σύνδεση.
Α ρε ΟΤΕ!!!

Κώστας

Τελικά έχεις δίκιο. Πράγματι υπάρχει η τιμή των 19,90 € για όσους είχαν μπει στο πιλοτικό με 10 €, έληξε η δέσμευση και είναι πλέον αορίστου. Μια απόφαση που προκάλεσε διχογνωμίες δεν έγινε και πολύ γνωστή και πιθανότατα αυτοί που την πήραν ήθελαν να δουν και το μέγεθος των αντιδράσεων.

Φυσικά η λογική λέει το διακόπτω και ξανακάνω αίτηση με 15 € και ξαναπαίρνω αποκωδικοποιητή (αν είναι και με σκληρό ακόμα καλύτερα) εφόσον φυσικά δεν πρόκειται να το κόψω γιατί ξαναμπαίνω σε 12μηνη δέσμευση.

Πάντως σε γενικές γραμμές και ΟΤΕ με Conn-X TV και Forthnet με Nova μπαίνουν για τα καλά μέσα οικονομικά.

kater
22-11-09, 20:50
Τελικά έχεις δίκιο. Πράγματι υπάρχει η τιμή των 19,90 € για όσους είχαν μπει στο πιλοτικό με 10 €, έληξε η δέσμευση και είναι πλέον αορίστου. Μια απόφαση που προκάλεσε διχογνωμίες δεν έγινε και πολύ γνωστή και πιθανότατα αυτοί που την πήραν ήθελαν να δουν και το μέγεθος των αντιδράσεων.

Φυσικά η λογική λέει το διακόπτω και ξανακάνω αίτηση με 15 € και ξαναπαίρνω αποκωδικοποιητή (αν είναι και με σκληρό ακόμα καλύτερα) εφόσον φυσικά δεν πρόκειται να το κόψω γιατί ξαναμπαίνω σε 12μηνη δέσμευση.

Πάντως σε γενικές γραμμές και ΟΤΕ με Conn-X TV και Forthnet με Nova μπαίνουν για τα καλά μέσα οικονομικά.

Αγαπητέ sexrazat έτσι όπως το λες είναι. Αλλά και πάλι, η πολιτική αυτή του ΟΤΕ ούτε λογική είναι, ούτε καν κερδοφόρα. Δεν μου έδωσαν καν την επιλογή να ανανεώσω την σύνδεση για 1 χρόνο, με 19,90€ και να πληρώσω τα 99€ για τον αποκωδικοποιητή. Απολύτως καμία επιλογή παρά μόνο την αποσύνδεση.
Όταν δε μίλησα με το τμήμα μάρκετινγκ του Connx-TV, μια κυρία με πληροφόρησε ότι αυτό ήταν στρατηγική τους επιλογή, ότι και αν λέει αυτό :hmm:
Αναρωτιέμαι καμιά φορά αν αυτοί οι φωστήρες του μάρκετινγκ, έχουν επαφή με την πραγματική αγορά, ή εάν χάνουν την ουσία και την πρακτική προσέγγιση των πραγμάτων μέσα από "στρατηγικές επιλογές".

Δυστυχώς. Τώρα απλά θα περιμένω αύριο (Δευτέρα 23/11) να κάνω αίτηση σύνδεσης με την υπηρεσία εκ νέου.

Κώστας

sdikr
22-11-09, 21:21
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Δοκίμασα τα settings που αναφέρονται στους οδηγούς, to STB κάνει boot αλλά μένει εκέι. Μετά από κάποια ώρα πετάει ένα μύνημα για network error.
Μήπως έχετε καμιά ιδέα γιατι μπορεί να συμβαίνει?


Κανονικά το υποστηρίζει, και Mutli vc έχει καθώς και vlan, το vigor, αλλά δεν το έχω για να σου πώ πως γίνονται οι ρυθμίσεις

pankostas
23-11-09, 00:23
Σωστός ο συνονόματος!

Μία ερώτηση από εμένα.

Ενώ την νύχτα βλέπω κανονικά, από το μεσημέρι και μετά έχω διακοπές (είμαι σε iptv profile). Εϊμαι μόνο εγώ ή γενικότερα η υπηρεσία έχει πρόβλημα?

Και γω το ιδιο προβλημα εχω.Απο 5-11 εχω ενημερωσει και ακομα περιμενω απαντηση.Τους πηρα σημερα γιατι εχω βαρεθει...και μου ειπαν οτι υπαρχει γενικο προβλημα σε ορισμενες περιοχες.Αντε να δουμε...για ποσο καιρο!!!
Αν εχει κανεις νεωτερα...ας ποσταρει.

panbrav
23-11-09, 11:03
Και γω το ιδιο προβλημα εχω.Απο 5-11 εχω ενημερωσει και ακομα περιμενω απαντηση.Τους πηρα σημερα γιατι εχω βαρεθει...και μου ειπαν οτι υπαρχει γενικο προβλημα σε ορισμενες περιοχες.Αντε να δουμε...για ποσο καιρο!!!
Αν εχει κανεις νεωτερα...ας ποσταρει.

Αν βοηθάει καθόλου..τα ίδια προβλήματα με τα παραπάνω έχω αντιμετωπίσει και εγώ-είτε όλα μαζί ή το καθένα μόνο του ξεχωριστά. Στο θέμα των συνεχών αποσυνδέσεων που είχα προαναφέρει έγινε τελικώς αντ/ση του Sagem με Baudtec-οι αποσυνδέσεις είναι ακόμα εδώ, απλά με πολυ μικρότερη συχνότητα. Σε γενικές γραμμές όμως, για κάποιον όπου η γραμμή του κλειδώνει στα 19900, παρατηρώ πλεον τα εξής: το μεν iptv τον τελευταίο μήνα έχει συνεχή σπασίματα και απώλεια ήχου (με έμφαση στις πρωινές ώρες).
Η γενικότερη κατάσταση της γραμμής μου είναι (για ανεξήγητους σε εμένα λόγους) μάλλον κακή σε σχέση με τα στατιστικά της και τις συνεχόμενες προσπάθειες των τεχνικών, μια και σε επίπεδο download έχω πέσει από το 1,1-1,3 μέχρι και στο 45KB/sec χθές.
Σε επίπεδο μάρκετιγκ και στρατηγικής, θεωρώ κουταμάρα την έλλειψη επικοινωνίας προς τους (2500?) beta, την παντελή απουσία ενημέρωσης (εγγράφως) για την νέα χρέωση που ισχύει εφεξής και εν τέλει, σε ότι με αφορά, το πιο εντυπωσιακό.
Η υπηρεσία iptv ήταν εξαιρετικά ανώτερη σε όλα τα επίπεδα (support, επικοινωνία, ποιότητα αλλά και ρυθμός πρόσθεσης περιεχομένου) ούσα σε beta, παρά στο live!

a11
23-11-09, 13:37
εγω οπως θα δειτε με τα χαλια που εχω στατιστικα γραμμης att/snr=43/6-8,
σε adsl 2 + με το sagem 2444 που μου εδωσαν παιζει με σπασιματα, ,και κολληματα συχνα.
μπηκα στις ρυθμισεις και εκει που λεει advance setup στην επιλογη adsl, (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
απενεργοποιω το adsl2+ , (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
και το αφηνω ολα τα υπολοιπα , αποτελεσμα βεβαια η ταχυτητα πεφτει στο 6, , (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
αλλα πεφτει και το att στο 38, με το snr ,8-10, (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
και τοτε σταματαει να κολλαει, (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
και παιζει ολη μερα καμπανα, (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
με το μονο προβλημα που βλεπω και πιστευω οτι δεν ειναι δικο μου προβλημα , (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
να παιζει σαν σλαιντσ καρε καρε για 5-10 δευτ, (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
να κολλα στιγμιαια και να επανερχετε κανονικα.. (http://192.168.1.221/wancfg.cmd)
αυτο να επαναλαμβανετε αναλογα την ωρα[πρωι η απογευμα η βραδυ] καθε 10 λ-εως 30 λ
αυτο το εχετε και εσεις;;;; η εχει να κανει απλα με την ποιοτητα της γραμμης μου.....
το ξερω βεβαια γιατι μου τοεχουν πει απο τον οτε ,
οτι ειναι απιστευτο με τετοια γραμμη που μπορω να βλεπω.
εχω βαλει και το 585v6, και το v7, που τα εχω,
κλειδωνει πολυ καλυτερα απο το sagem,
αλλα αυτα δεν εχουν επιλογη να το γυρισεις σε σκετο adsl, οπως το αλλο
,και ετσι για να γλυτωνω τα πολλα κολληματα υποχρεωτικα δουλευω το sagem 2444, λογω επιλογης ρυθμισης..
.αν ξερει καποιος τον τροπο να κλειδωσω το 585 το 6,η το 7 σε adsl σκετο, ας μου πει να δοκιμασω και αυτο.

alex24
23-11-09, 14:12
Kαι εμενα παιζει καμπανα με 42att σπανια να κανει κολληματα μονο προς τα βραδυ που αποσυγχρονιζει το μοντεμ κολλαει η εικονα αλλα μετα ειναι οκ!!!!Παλια ειχα χαλια εικονα και πηρα για βλαβη κολλουσανε ολα τα καναλια εκτος το promo μου ειπανε να το κοψω αλλα εγω το αφησα και δουλευει μια χαρα(μεχρι στιγμης)!!!

a11
23-11-09, 14:28
εγω τα εχω κανει ηδη ολα αυτα , μαλιστα οτεχνικος του οτε εχει ερθει 3 φορες μου λεει οτι για σπανιο λογο ειμαι πολυ τυχερος που εστω και ετσι ερχετε 8αρα με το σκεφτικο οτι εδω στο χωριο μου ειναι μαξιμουμ 4 αρα και οσοι εχουν παρει 24αρα[ιδιωτικες εταιριες κυριως] μεχρι 4,5εως 5 εχει καταφερει να ερθει εδω , εμενα με σωζει το ISDN που κρατα την γραμμη μου καθαρη, ,αλλα και παλι δυδκολα θα επρεπε λογω αποσταση να φτανω και τα 7μβ...και που κλειδωνω 8 ειμαι τυχερος.. παλι καλα που παιζει το κονν-χ
γιαυτο κοιτω τροπους με διαφορα ρουτερ να βελτιωσω την αποδοση μου, εστω και με χακερεματα στα ρουτερ , με τους τροπους που αναφερουν διαφοροι εδω, η με δικα μου πειραματα....
το μονο που θελω ειναι καποιον να μου πει αν γινετε να κανω το 585 σε adsl απλο οχι + για τους λογους που ανεφερα παραπανω

ddjpp
23-11-09, 14:30
πήρα το 134 έληξε και εμένα το 12μηνο και από 10 € μου είπαν ότι θα πληρώνω 15 €, θα ξανά πάρω άλλη μέρα να ξανά ρωτήσω.

alex24
23-11-09, 14:38
εγω τα εχω κανει ηδη ολα αυτα , μαλιστα οτεχνικος του οτε εχει ερθει 3 φορες μου λεει οτι για σπανιο λογο ειμαι πολυ τυχερος που εστω και ετσι ερχετε 8αρα με το σκεφτικο οτι εδω στο χωριο μου ειναι μαξιμουμ 4 αρα και οσοι εχουν παρει 24αρα[ιδιωτικες εταιριες κυριως] μεχρι 4,5εως 5 εχει καταφερει να ερθει εδω , εμενα με σωζει το ISDN που κρατα την γραμμη μου καθαρη, ,αλλα και παλι δυδκολα θα επρεπε λογω αποσταση να φτανω και τα 7μβ...και που κλειδωνω 8 ειμαι τυχερος.. παλι καλα που παιζει το κονν-χ
γιαυτο κοιτω τροπους με διαφορα ρουτερ να βελτιωσω την αποδοση μου, εστω και με χακερεματα στα ρουτερ , με τους τροπους που αναφερουν διαφοροι εδω, η με δικα μου πειραματα....
το μονο που θελω ειναι καποιον να μου πει αν γινετε να κανω το 585 σε adsl απλο οχι + για τους λογους που ανεφερα παραπανω

Για το 585v7 μπαινεις στο telnet εαν ξερεις.Μετα δινεις την ip του μοντεμ η οποια ειναι 192.168.1.254 μετα πατας στο Username:admin και στο password:κενο
και μετα πατας την εξης εντολη
xdsl config adslmultimode=adsl για adsl1
xdsl config adsmultimode=adsl2 για adsl2
xdsl config adslmultimode=adsl2plus για adsl2+

@ ADSLgr.com All rights reserved.