PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

Saimag
15-01-09, 10:58
Παιδιά στο router που δίνει ο ΟΤΕ αν γίνει update Firmware δεν παίζει το IPTV. Αυτό αναφέρεται πουθενά μέσα στο συμβόλαιο ? Εγώ θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο του router μου. Αυτό δεν είναι ένας τρόπος για να φύγει κάποιος από την υπηρεσία?

stako
15-01-09, 11:00
Παιδιά στο router που δίνει ο ΟΤΕ αν γίνει update Firmware δεν παίζει το IPTV. Αυτό αναφέρεται πουθενά μέσα στο συμβόλαιο ? Εγώ θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο του router μου. Αυτό δεν είναι ένας τρόπος για να φύγει κάποιος από την υπηρεσία?

Λογικό είναι να μην παίζει καθώς οι ρυθμίσεις γυρνάνε στο default.

Όσο για το αν είναι ένας τρόπος ψάξε τι λένε οι όροι που υπέγραψες. Αν και συμφορουμίτης έφυγε χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν θυμάμαι αν το είχε γράψει σε αυτό το thread ή σε άλλο.....;)

ktinos2008
15-01-09, 11:43
paidia gia xara kai apo emena pou eimai kainourios stin parea..egw perimenw apo deutera 19/1/09 na mou steiloun ton eksoplismo kai mou eipan pws an thelw na to diakopsw tha prepei na to kanw se 10 meres.episeis den ipegrapsa kati oute piga ston ote.To palikari pou mou milise sto tilephono mou ksekatharise pws den iparxei periptwsi na boun kaalia tis nova mesa sto iptv tou ote kai pws osa kanalia tha einai mesa tha einai se hd poiotita.den ton pistepsa gia arxi alla ante na doume..episis o apokwdikopoihtis mou ipan pws exei skliro ..iparxei pithanotita na stelnoun diaforetiko eksoplismo se emas edw stin kai kala "eparxia" gia to logo oti imaste apo tous teleutaious ws sinithws? gia oti neo ta leme apo deutera thanx..

GeorgeSot
15-01-09, 12:06
A θελω κι εγω αποκοδικοποιητη με σκληρο.......

mitron
15-01-09, 13:24
paidia gia xara kai apo emena pou eimai kainourios stin parea..egw perimenw apo deutera 19/1/09 na mou steiloun ton eksoplismo kai mou eipan pws an thelw na to diakopsw tha prepei na to kanw se 10 meres.episeis den ipegrapsa kati oute piga ston ote.To palikari pou mou milise sto tilephono mou ksekatharise pws den iparxei periptwsi na boun kaalia tis nova mesa sto iptv tou ote kai pws osa kanalia tha einai mesa tha einai se hd poiotita.den ton pistepsa gia arxi alla ante na doume..episis o apokwdikopoihtis mou ipan pws exei skliro ..iparxei pithanotita na stelnoun diaforetiko eksoplismo se emas edw stin kai kala "eparxia" gia to logo oti imaste apo tous teleutaious ws sinithws? gia oti neo ta leme apo deutera thanx..
καλημέρα,
και εγω περιμένω απο 19/1 τον εξοπλισμό!
είσαι σίγουρος ότι ο αποκωδικοποιητής που μας στέλνουν έχει σκληρό? (τον ρωτησες και σου το είπε?) σου είπε μοντέλο?

thanks

mmoukiou
15-01-09, 15:47
...
osa kanalia tha einai mesa tha einai se hd poiotita.den ton pistepsa gia arxi alla ante na doume....

hd ποιότητα?? :lol:
..το 2050 μπορεί.....

mmoukiou
15-01-09, 18:24
Συυγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση... Εσάς βρε παιδιά που σας πήρανε για να γραφτείτε συνδρομητές της iptv, σας ανάφεραν τίποτα σχετικά με το χρονικό διάστημα που θα είστε σε "δοκιμαστική περίοδο"? Γιατί σε εμάς, αυτά που είπαν τον Οκτώβρη ήταν μάλλον μπαρούφες (δυο μήνες -το πολύ μέχρι τέλος του έτους θα είναι στο εμπόριο, και στο μεταξύ έχουν προσθέσει μόνο το Alter και εσχάτως το αθλητικό κανάλι...). Για να ξέρουμε πόσο ακόμα θα περιμένουμε μέχρι να δούμε το "κανονικό" προϊόν δηλαδή...

geomix72
15-01-09, 23:20
Γεια σε ολους απο μενα!!!Προς ktinos:Σου ειπαν οτι ο εχοπλισμος θα εχει σκληρο η οτι θα δεχετε σκληρο?Οσο αφορα το οτι δεν εχεις υπογραψει πουθενα περιμενε την ωρα που θα σου φερουν τον εξοπλισμο να δεις οτι υπογραφεις το συμβολαιο κατα την παραλαβη.

pan.nl
17-01-09, 00:51
Αν το έχετε παρατηρήσει, όταν αλλάζουμε τα κανάλια, στο πάνω μέρος του πλαισίου που εμφανίζεται υπάρχει μια μπάρα που άλλοτε είναι "γεμάτη" και άλλοτε λιγότερο. Συμβολίζει κάτι αυτό? :hmm:

drifter243
17-01-09, 01:31
γεια σας παιδια κ απο μενα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω.απο εχθες ειμαι κ εγω κατοχος conn-x tv .αλλα εμενα μου παρουσιαστηκαν καποια προβληματακια.Την ημερα που ενεργοποιηθηκε το iptv δεν εχω καθολου τηλεφωνο.internet κανονικα.το connx tv παρουσιαζει καποια προβληματα.ενω στην αρχη κατι εγινε, τωρα μπαινω στα καναλια να δω κ δεν δειχνει κανενα.δεν μπορω να δω κανενα καναλι ουτε ταινια απ το video club.μονο το menu.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει??ευχαριστω εκ των προτερων.

GeorgeSot
17-01-09, 03:02
Κλεισε το modem βγαλε τον αποκοδικοποιητη απο την πριζα για κανα 10 λεπτο ανοιξε μετα το ρουτερ πρωτα μολις πιασει βαλε στην πριζα τον αποκοδικοποιητη.Αν και παλι τιποτα τοτε παρε τηλεφωνο.

mitron
17-01-09, 11:39
γεια σας παιδια κ απο μενα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω.απο εχθες ειμαι κ εγω κατοχος conn-x tv .αλλα εμενα μου παρουσιαστηκαν καποια προβληματακια.Την ημερα που ενεργοποιηθηκε το iptv δεν εχω καθολου τηλεφωνο.internet κανονικα.το connx tv παρουσιαζει καποια προβληματα.ενω στην αρχη κατι εγινε, τωρα μπαινω στα καναλια να δω κ δεν δειχνει κανενα.δεν μπορω να δω κανενα καναλι ουτε ταινια απ το video club.μονο το menu.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει??ευχαριστω εκ των προτερων.

γιατι δεν περνεις τηλεφωνο στο helpdesk να σου δωσουν οδηγίες? πιθανοτατα με ενα restart να παιξει αλλα μπορεί και να εχει προβλημα ο εξοπλισμός... ;)

drifter243
18-01-09, 19:33
πηρα τηλ το helpdesk μου ειπαν να κανω restart ,αλλα τπτ.το δηλωσα βλαβη μου ζητησαν το MAC K και περιμενω τωρα να το κοιταξουν απο κει.για να δουμε...

np1
18-01-09, 21:05
Δε μου λέτε παιδιά, υπάρχει καμιά πατέντα να βάλω τον αποκωδικοποιητή και να δουλεύει η iptv χωρίς να πρέπει να τραβήξω 10-20 μέτρα ethernet καλώδιο (ή να τρυπήσω τον τοίχο αλλά δεν προβλέπεται). Γιατί το έχω καιρό και κάθεται, επειδή το router είναι στο γραφείο και το γραφείο δεν είναι κοντά στην τηλεόραση.

DSLaManiaC
18-01-09, 21:11
Δε μου λέτε παιδιά, υπάρχει καμιά πατέντα να βάλω τον αποκωδικοποιητή και να δουλεύει η iptv χωρίς να πρέπει να τραβήξω 10-20 μέτρα ethernet καλώδιο (ή να τρυπήσω τον τοίχο αλλά δεν προβλέπεται). Γιατί το έχω καιρό και κάθεται, επειδή το router είναι στο γραφείο και το γραφείο δεν είναι κοντά στην τηλεόραση.

http://www.priveshop.gr/product.php?code=401250

ktinos2008
18-01-09, 22:16
Γεια σας παιδια και παλι.Ειδα αυτα που μου λετε για τον σκληρο και για το ζητημα HD και θα σας απαντησω με τα λογια του πωλητη που με πηρε τηλεφωνο.
Α) οτι αφορα τον σκληρο δισκο μου ειπε οτι ναι θα εχει σκληρο δισκο σιγουρα για να αποθηκευω οτι θελω οταν λοιπω και να το δω μετα. και
Β) οσο αφορα δλδ την HD ποιοτητα μου ειπε οτι θα ειναι σιγουρα Hd ειδικα στα καναλια που εχει αθλητικα. Αυτο που με παραξενεψε ακομα περοσοτερο ειναι οτι μου ειπε οτι βλεπει ακομα και το υψος του χορταριου στο γρασιδι του γηπεδου .Φυσικα μου τονισε οτι αυτο θα ισχυει μονο σε αγωνες με ξενες ομαδες και ισως και σε επαναληψη για αρχη.
Κατα την γνωμη μου δεν πιστευω τπτ αν δεν δω με τα ματια μου.Για οτι νεοτερο θα σας πω αυριο Βραδακι που θα το συνδεσω.

mitron
19-01-09, 00:34
Ενεργοποίησα σημερα την υπηρεσία και περιμένω το ruter Ιδωμεν

Κι εγώ στα ίδια είμαι περιμένω...

PhoiNiX
19-01-09, 11:59
Εδώ Θεσσαλονίκη ο ΟΤΕ παρέλαβε http://www.aminocom.com/products/ipstb/mood-400-020.html . Περισσότερα σε λίγες μέρες.


Σύμφωνα με αυτό www.tilgin.com/Documents/Product%20sheets/Mood400_prodSheet.pdf (http://www.tilgin.com/Documents/Product%20sheets/Mood400_prodSheet.pdf) . το 400-20 μοντέλο δεν έχει HDD, PVR, DVB-T. Να σημιοθει ότι ο ΟΤΕ τα παρουσιάζει σαν νέα μοντέλα διαφορετικά από τα αρχικά.


( σκοτωθείτε τώρα :p)

drifter243
19-01-09, 19:09
λυθηκε σημερα το προβλημα με τα καναλια κ μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος με το connx τv.το μονο προβλημα ειναι οτι προς το παρον τα ντοκιμαντερ δεν εχουν υποτιτλους.κ επισης κ υποστηριξη 16:9 σε hdmi.

PhoiNiX
19-01-09, 20:29
ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί τις δυο πιο μικρές version του MOOD 400. Η μοναδική διάφορα που υπάρχει μεταξύ τους είναι το μέγεθος της συσκευής, καθώς και η εσωτερική μνήμη.

1. MOOD 400 – 020 (192ΜΒ, μικρό μέγεθος)
2. MOOD 400 – 001 (256ΜΒ, μεγάλο μέγεθος)

Υπάρχουν εκδόσεις του MOOD που έρχονται με σκληρό δίσκο, PVR και DVB-T δέκτη, αλλά καμία από αυτές δεν έχει χρησιμοποιηθεί από ΟΤΕ. Τέλος, όλα τα MOOD υποστηρίζουν High Definition.
Προφανώς, ότι λένε τα παιδάκια στο 134 είναι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ :gun::shoot::2guns::hammer:.

GeorgeSot
19-01-09, 23:10
Οταν λες εσωτερικη μνημη τι εννοεις?

ktinos2008
20-01-09, 00:58
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.ΠΡΑΓΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ...ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΕΡΝΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΑΙΤΙ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ? 1 ΜΕ 3 Ή 3 ΜΕ 7 ?? ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ 3 ΜΕ 7.ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΤΑ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5.30!!! ΚΟΡΥΦΗ ΤΑ ΤΣΙΜΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΥΠΥΡΕΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΟΤΕ...ΕΤΣΙ? .ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ...ΤΟ ΔΕ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΣΩ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΡΘΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΗΤΕΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ 134 ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΟΥΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥ COΝN-X TV ΜΕ ΤΟ 800....
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΥΤΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΟ...

chmichael
20-01-09, 01:05
Εγώ το πήρα με μια μέρα καθυστέρηση από την αναμενόμενη.

ariadgr
20-01-09, 01:08
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΥΤΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

801-11-35555

Tem
20-01-09, 01:19
μέχρι σήμερα σε 16:9 με hdmi παίζει μόνο το promo channel καθώς και οι ταινίες του video club. Λογικά πρέπει να αλλάξει σύντομα κάτι ώστε να παίζουν όλα τα κανάλια σε 16:9.

ktinos2008
20-01-09, 01:26
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ( ΤΟ 801-11-35555) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΡΩ ΣΤΟ 134.ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΤΟ 134 ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ.." ΚΑΙ ΓΩ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ??ΞΑΝΑΠΑΡΤΕ ΤΟ ΝΟΥΜΡΟ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΑΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟ 2." ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ .ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΠΑΤΑΩ ΤΟ 2 ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η Η ΥΠΕΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ...ΟΧΙ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ ΤΩΡΑ ΕΣΥ...ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ..ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.....
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ 24 Mbps ΠΙΑΝΩ ΤΑ 16 ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΙΑΝΩ 12.. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΘΑΡΕΙ 24 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΤΙΣΛΑΝ..ΣΤΕΚΙ ΑΥΤΟ Η ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ...?

maik
20-01-09, 02:30
Τα ματακια μαςςςςςςςς :evil:

Ελεος:cool::cool::cool:

webspy
21-01-09, 04:56
Από 1 Φεβρουαρίου ξεκινάει η κανονική λειτουργία του Connx TV με προσθήκη των μεγάλων καναλιών (Mega, Ant1 κτλ).

Ενημέρωση από τα κεντρικά του ΟΤΕ. :oops:

mitron
21-01-09, 09:30
Από 1 Φεβρουαρίου ξεκινάει η κανονική λειτουργία του Connx TV με προσθήκη των μεγάλων καναλιών (Mega, Ant1 κτλ).

Ενημέρωση από τα κεντρικά του ΟΤΕ. :oops:

το θέμα δεν είναι να έχει μέσα τα ελεύθερα κανάλια, άλλα να δούμε συνδρομητικά κανάλια που δεν βλέπεις δωρεάν.

έτσι δεν είναι;:(

........Auto merged post: mitron πρόσθεσε 16 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:mad:Είμαι άσχημα φορτωμένος :mad:
από εχθές που έκανα την εγκατάσταση του tg585 η γραμμή μου κλειδώνει πολύ χαμηλά (10) και με το ciscακι που είχα πρίν κλείδωνα στα 19.

θα προσπαθήσω να στήσω το IPTV στο cisco να δώ αν φταίει το 585 και θα σας πώ νεότερα.

Tem
21-01-09, 11:14
.....θα προσπαθήσω να στήσω το IPTV στο cisco να δώ αν φταίει το 585 και θα σας πώ νεότερα.
Λογικά δεν φταίει το 585 αν και με το cisco μπορεί να συγχρονίζει η γραμμή σου λίγο πιο ψηλά. Αν σου είχαν δώσει το 780 θα συγχρόνιζες πιθανότατα πιο χαμηλά.

isurfer
21-01-09, 11:55
Εγώ δεν είδα διαφορά σε ταχύτητα με το 780 σε σχέση με το USR9108 που είχα πριν.

ΟΜΩΣ έχω σημαντική πτώση (από 22-21 max που έπιανα τώρα είμαι στα 15), η οποία δεν
νομίζω να σχετίζεται με την IPTV διότι πολύ απλά αυτό συμβαίνει από πέρυσι το Πάσχα περίπου.
Δεδομένου ότι είμαι στα 450μ από το κέντρο (η πραγματική/συνολική όδευση), αυτό νομίζω ότι
είναι απαράδεκτο. Φυσικά έδωσα βλάβη και η απάντηση που πήρα ήταν ότι επειδή και στα γειτονικά
ζεύγη έχουν ενεργοποιηθεί ADSL συνδέσεις, είναι λογικό. Όντως, ή μου λένε μπαρούφες?

stako
21-01-09, 12:29
Από 1 Φεβρουαρίου ξεκινάει η κανονική λειτουργία του Connx TV με προσθήκη των μεγάλων καναλιών (Mega, Ant1 κτλ).

Ενημέρωση από τα κεντρικά του ΟΤΕ. :oops:

Σύντομα είναι, για να δούμε.........

pan.nl
21-01-09, 15:52
Φυσικά έδωσα βλάβη και η απάντηση που πήρα ήταν ότι επειδή και στα γειτονικά
ζεύγη έχουν ενεργοποιηθεί ADSL συνδέσεις, είναι λογικό. Όντως, ή μου λένε μπαρούφες?

Δυστυχώς για εμάς τους χρήστες αυτό είναι αλήθεια, είναι το λεγόμενο φαινόμενο crosstalk - σε συνάρτησε δε με την κακή ποιότητα του δικτύου των χάλκινων καλωδίων η κατάσταση επιδεινώνεται. Π.χ. εγώ με βάση το attenuation της γραμμής μου θα μπορούσα να έχω εως και 21-23 Mbps αλλά στην πράξη είναι 15-18 (στην καλύτερη). Αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχουν τόσε πολλές συνδέσεις adsl στο κτήριο που μένω (6-7 στα 10 διαμερίσματα έχουν adsl, τουτέστιν διείσδυση 60-70%, τί Ολλανδίες και Σουηδίες μου λέτε :p) αλλά και στην περιοχή γενικότερα.

Grimace
21-01-09, 17:49
Εχόντας πλεον μια εμπειρία απο το πακέτο που προσφέρει το conn-x μπορώ να σας μεταφέρω και τη δική μου εντύπωση.

Ο εξοπλισμός ήρθε έγκαιρα και η εγκατάσταση ήταν παιχνιδάκι. Το router βεβαια κλειδώνει χαμηλότερα αλλά το περίμενα αυτό. Γι'αυτό έχω και το παλιό δίπλα και απλώς αλλάζω τα καλώδια αν θέλω μεγαλύτερες επιδόσεις.

Η ποιότητα της εικόνας είναι από καλή εως πολύ καλή αναλόγως το κανάλι αλλά σε καμία περίπτωση HD . Η ροή είναι σταθερή με μικρά κολληματάκια, σε καμία περίπτωση ενοχλητικά, ενω κανα δυό φορές κόλλησε τελείως και έπρεπε να το βγάλω απο τη μπριζα για να λειτουργήσει ξανά.

Τα κανάλια έιναι ενδιαφέροντα αλλά λίγα και αν θέλουν να περπατήσει θα πρέπει να προσθέσουν πολλά περισσότερα. Επιπλέον δεν υπάρχουν υπότιτλοι στα περισσότερα.

Το συνδρομιτικό videoclub έχει μια μικρή ποικιλία παλιών καλών ταινιών, ντοκυμαντερ, σειρών κτλ ενω στο videoclub έχει μερικές καινούργιες και παλίες ταινίες χρεώνωντας 2€ και 3€.

Αν και δεν είμαι αντίθετος με την ιδέα του videoclub δε βλέπω τον λόγο να δώσω 3€ για μια ταινία την οποία μπορώ κάλιστα να νοικιάσω απ'έξω (για να μήν αναφέρω άλλους τρόπους...) σε χαμηλότερη τιμή και να τη δώ σε ποιότητα πραγματικού HD.
Κατά τη γνώμη μου η τιμή θα έπρεπε να είναι πολύ χαμηλότερη και να μην ξεπερνάει το 1€. Ωραίο το video on demand δε λεω αλλά με αυτές τις τιμές δε θα έχει demand...

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος αλλά σε καμία περίπτωση δε θα συνέχιζα τη συνδρομή μου περα των 12 μηνών με τη μορφή που έχει τώρα.

Εν αναμονή λοιπόν ...

mmoukiou
23-01-09, 01:47
Με βήματα χελώνας, αφού πέρασαν τέσσερις σχεδόν μήνες, είδαμε υπότιτλους στο πιο ενδιαφέρον κανάλι (Discovery Science). Ελπίζω σύντομα να δούμε και στα άλλα (ιδίως στα κανάλια των ντοκιμαντερ είναι απαραίτητοι). Περιμένουμε επίσης να καθαριστεί ο σκουπιδότοπος που λέγεται "Συνδρομητικό video club" και να μπουν εκεί ταινίες της προκοπής (κι ας μην είναι καινούριες). Μα περιμένουν να πληρώνει κανείς για να έχει το "Συνδρομητικό" με αυτό το περιεχόμενο?
Πάντως, ο ρυθμός που το προχωράει ο ΟΤΕ με έχει κάνει να σκέφτομαι κατά κάποιο τρόπο εξαπατημένος. Γιατί μπήκα στην iptv με το "προνομιακό" τιμολόγιο και απ'ότι φαίνεται η υπηρεσία θα είναι έτοιμη όταν θα λήγει η "προνομιακή" περίοδος. Στο μεταξύ δίνω το δεκαρικάκι για το τίποτα. Και μην μου πείτε πως είναι υπερβολή. Φάγαμε τέσσερις μήνες για να δούμε το Άλτερ, το Connx Sports και υπότιτλους σε ένα κανάλι και μαλιστα όχι για όλο το πρόγραμμα του καναλιού, αλλά για κάποιες εκπομπές. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν το διαθέσουν τελικώς εμπορικά κοντά στο καλοκαίρι (και μη σας πω πως θα είναι και νωρίς...)

pan.nl
23-01-09, 04:03
Πάντως από το αντίστοιχο τμήμα μου είπαν πως τέλη του μήνα θα διατεθεί και επίσημα. Επίσης μελλοτικά θα έχουμε και HD περιεχόμενο σε μερικά κανάλια αλλά για γραμμές που υποστηρίζουν τουλάχιστον 12 Mbps. Τα "μεγάλα" ιδιωτικά κανάλια που περιμένουμε μου ανέφεραν πως βρίσκονται στη φάση της "ψηφιοποίησης". Τέλος, ρωτώντας τους γιατί η εικόνα σε μερικά κανάλια είναι πάρα πολύ καλή και σε άλλα είναι χαμηλότερης ανάλυσης, μου είπαν πως τα κανάλια της ΕΡΤ λαμβάνονται με ψηφιακό link ενώ αυτά που έχουν υποδεέστερη εικόνα (όπως το ESPN & το NASN) λαμβάνονται από δορυφόρο (λογικό) και γι'αυτό "χάνουν" σε ποιότητα εικόνας.

Dagalidis
23-01-09, 14:27
Εγώ έκανα το ASUS WL-600G που είχα συμβατό με το IPTV και αποδεσμεύτηκα από το 585V7 του OTE έτσι ώστε να έχω DMT Tool ενεργό και να ρυθμίζω ΜΟΝΟΣ μου το SNR και να πάρω πίσω το BANDWIDTH που είχα πρίν.
Σχετικό Link http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264576 .... :oneup:

Θα κάνω το ίδιο σε ένα USR9108A Που έχω για να μη δεσμεύεστε από τα modem του ΟΤΕ... :oneup:

alany
23-01-09, 15:25
Εγώ έκανα το ASUS WL-600G που είχα συμβατό με το IPTV και αποδεσμεύτηκα από το 585V7 του OTE έτσι ώστε να έχω DMT Tool ενεργό και να ρυθμίζω ΜΟΝΟΣ μου το SNR και να πάρω πίσω το BANDWIDTH που είχα πρίν.
Σχετικό Link http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264576 .... :oneup:

Θα κάνω το ίδιο σε ένα USR9108A Που έχω για να μη δεσμεύεστε από τα modem του ΟΤΕ... :oneup:

Και κάποια στιγμή που δεν θα σου δουλεύει η τηλεόραση θα φταίει ο ΟΤΕ.

PhoiNiX
23-01-09, 16:24
Και κάποια στιγμή που δεν θα σου δουλεύει η τηλεόραση θα φταίει ο ΟΤΕ.

Αυτό που έχει κάνει ο ΟΤΕ που υποχρεωτικά μπαίνει στη θήρα τέσσερα είναι μονόδρομος για τον ΟΤΕ γιατί άμα το είχανε ανοιχτό για επιπλέον ρυθμίσεις, τότε θα χάνανε τη μπάλα. Εδώ με κλειδωμένα τυποποιημένα configuration δεν μπορούνε να βγάλουνε άκρη. Σήμερα πάλι μιλούσα με τον υπεύθυνο συνεργείων Θεσσαλονίκης, ο οποίος με μαύρο δάκρυ παραπονιότανε ότι ποτέ κανείς δεν τους εκπαίδευσε και ότι το IPTV 1 άτομο το κατέχει και το υποστηρίζει εδώ. Έχουνε τρελαθεί στις βλάβες σχετικά με IPTV ( Αφήστε που είναι χωρισμένη ακόμα και μιλάνε με το ύφος “Εμείς στον ΟΤΕ και αυτή στην OTENET”) Το χάος… Αλλά δυστυχώς κάπως πρέπει να πάμε και μπροστά. Οποίος δεν έχει μυαλό έχει πόδια. Trial and error…. Και πάει λέγοντας.
:oneup:


Είναι πολύ απλό να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε εξοπλισμό της αρεσκείας σας, αρκεί να υποστηρίζει λειτουργίες bridging των διάφορων Interfaces (και φυσικά να μελετήσετε το πώς θα το υλοποιήσετε) έτσι ώστε το IPTV-BOX να έχει απευθείας πρόσβαση στο ASDL δίκτυο για να επικοινωνεί με την IPTV πλατφόρμα. :)

Φιλικά

DJFloor
23-01-09, 20:17
Κατάφερα και έκανα να δουλέψει με USR9108! μέσω του οδηγού του dagalidis, μόνο που δεν ξέρω να ρυθμίσω το QOS οπότε όταν κατεβάζω κάτι δεν δουλεύει η ΙPTV. Μια βοήθεια.... please

john84
23-01-09, 21:44
Εχει δοκιμασει κανεις με Fritz Box 7140 τι ρυθμισεις θελει και αν παιζει?

Dagalidis
24-01-09, 03:25
Και κάποια στιγμή που δεν θα σου δουλεύει η τηλεόραση θα φταίει ο ΟΤΕ.

Λες γι'αυτό να χάλασε η τοστιέρα μου ? :hmm::rofl:

Tem
24-01-09, 08:10
Εγώ έκανα το ASUS WL-600G που είχα συμβατό με το IPTV και αποδεσμεύτηκα από το 585V7 του OTE έτσι ώστε να έχω DMT Tool ενεργό και να ρυθμίζω ΜΟΝΟΣ μου το SNR και να πάρω πίσω το BANDWIDTH που είχα πρίν.
Σχετικό Link http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264576 .... :oneup:

Θα κάνω το ίδιο σε ένα USR9108A Που έχω για να μη δεσμεύεστε από τα modem του ΟΤΕ... :oneup:
έχεις κάνει έναν πολύ καλό οδηγό :oneup:. Αργότερα σήμερα θα δοκιμάσω και εγώ το ASUS ;)

MiLToS_666
25-01-09, 12:05
Καλημέρα σε όλους,

Ζητώ συγγνώμη αν έχει ρωτηθεί ξανά αλλά θα ήθελα να μάθω αν ισχύει το περιθώριο των 10 ημερών που μπορώ να ζητήσω ακύρωση και να τα δώσω όλα πίσω χωρίς καμία άλλη επιβάρυνση όπως μου είπε χαρακτηριστικά ο τύπος από το τηλέφωνο όταν με ενημέρωνε για την υπηρεσία αυτή...

Παρέλαβα τον εξοπλισμό την Πέμπτη, ακόμα δεν έχω βγάλει καν τίποτα από το κουτί του και συνειδητοποιώ διαβάζοντας τις οδηγίες ότι δεν με βολεύει καθόλου να τραβήξω "καλούμπα" 500 μέτρα για να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με το router. Η τηλεόραση είναι στο σαλόνι και εκεί πρίζα τηλεφώνου δυστυχώς δεν υπάρχει...

Επίσης συνέβει και το εξής απαράδεκτο, η σύνδεση στο internet μου όλη τη βδομάδα που μας πέρασε έκανε τα δικά της και σταματούσε να λειτουργεί στο μεγαλύτερο μέρος των ημερών αυτών. Η ενημέρωση από τον ΟΤΕ έγινε Δευτέρα μεσημέρι και η σύνδεση διακόπηκε Κυριακή βράδυ. Φυσικά εκνευρισμένος πήρα τηλέφωνο Τρίτη πρωί και άκουσα ότι μ@λ@κία τους κατέβαινε στο κεφάλι για να δικαιολογήσουν την ασχετοσύνη τους και να φανούν εξυπηρετικοί... Σαν ρομπότ μιλούσανε, παπαγαλία κάντε αυτό και δοκιμάστε εκείνο. Αν είναι δυνατόν δηλαδή να έχω internet όλο το χρόνο κανονικά και ξαφνικά να μου βγάζουν ελλατωματικά τα σταθερά μου τηλέφωνα! Ένας άλλος (γιατί πέσανε αρκετά τηλέφωνα βεβαίως βεβαίως) μου είπε ότι "Ααα... Βλέπω εδώ ότι εκρεμμεί και μια ενεργοποίηση υπηρεσίας και θα κάνει 8-10 εργάσιμες να φτιάξει..." και του λέω σόρρυ κιόλας αλλά διακόπηκε μια μέρα ΠΡΙΝ με ενημερώσουν και δεν ήξερε τι άλλο να μου πει για να μου κλείσει τυπικά το τηλέφωνο...

Τελοσπάντων internet έχω τώρα αλλά είναι στα 6mbps από 11-12 που συγχρόνιζα τελευταία... Μια χαρά χάλια όλα λοιπόν...

Σας ζάλισα... Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει... :(

Μίλτος

maik
25-01-09, 14:32
. Φυσικά εκνευρισμένος πήρα τηλέφωνο Τρίτη πρωί και άκουσα ότι μ@λ@κία τους κατέβαινε στο κεφάλι για να δικαιολογήσουν την ασχετοσύνη τους και να φανούν εξυπηρετικοί... Σαν ρομπότ μιλούσανε, παπαγαλία κάντε αυτό και δοκιμάστε εκείνο. Αν είναι δυνατόν δηλαδή να έχω internet όλο το χρόνο κανονικά και ξαφνικά να μου βγάζουν ελλατωματικά τα σταθερά μου τηλέφωνα! Ένας άλλος (γιατί πέσανε αρκετά τηλέφωνα βεβαίως βεβαίως) μου είπε ότι "Ααα... Βλέπω εδώ ότι εκρεμμεί και μια ενεργοποίηση υπηρεσίας και θα κάνει 8-10 εργάσιμες να φτιάξει..." και του λέω σόρρυ κιόλας αλλά διακόπηκε μια μέρα ΠΡΙΝ με ενημερώσουν και δεν ήξερε τι άλλο να μου πει για να μου κλείσει τυπικά το τηλέφωνο...


Σας ζάλισα... Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει... :(

Μίλτος

Γιατι να σου απαντησει; αφου ολοι λενε μα@λ@κιες και τυπικοτητες μιλωντας σαν ρομποτ;

Tem
25-01-09, 16:10
έβαλα το ASUS αλλά δεν έχω κσταφέρει ακόμα να συνδεθώ με το DMT Tool :hmm:
Διάβασα σχετικά το παρακάτω αλλά δεν γίνεται τίποτα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=193402&page=2
Για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει την διαδρομή του αρχείου

Dagalidis
25-01-09, 22:47
έβαλα το ASUS αλλά δεν έχω κσταφέρει ακόμα να συνδεθώ με το DMT Tool :hmm:
Διάβασα σχετικά το παρακάτω αλλά δεν γίνεται τίποτα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=193402&page=2
Για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζει την διαδρομή του αρχείου

Αν και είναι offTopic κατέβασε και κάνε UPGRADE ΑΥΤΟ το Firmware http://rapidshare.com/files/189332999/WL-600g-1_0_3_3_A_ext2_nars_lfs_wget_busybox.img.html (ANNEX A PSTN) που λύνει το πρόβλημα του Authentication Failure.

Βάλε το DMT TOOL 8.07 και κάνε enabled το Telnet & TFTP - Bάλε τα DNS του ISP σου (195.170.0.1 & 195.170.2.2 OTENET) στο ASUS και ΟΧΙ στα αυτόματα, δήλωσε επείσης τα ίδια DNS και στην LAN IP του Υπολογιστή σου, και είσαι έτοιμος...:oneup:

Καλή IPTV & DMT TOOL Tweaks... :oneup:

Tem
25-01-09, 23:19
Αν και είναι offTopic κατέβασε και κάνε UPGRADE ΑΥΤΟ το Firmware http://rapidshare.com/files/189332999/WL-600g-1_0_3_3_A_ext2_nars_lfs_wget_busybox.img.html (ANNEX A PSTN) που λύνει το πρόβλημα του Authentication Failure.

Βάλε το DMT TOOL 8.07 και κάνε enabled το Telnet & TFTP - Bάλε τα DNS του ISP σου (195.170.0.1 & 195.170.2.2 OTENET) στο ASUS και ΟΧΙ στα αυτόματα, δήλωσε επείσης τα ίδια DNS και στην LAN IP του Υπολογιστή σου, και είσαι έτοιμος...:oneup:

Καλή IPTV & DMT TOOL Tweaks... :oneup:

IPTV και internet έχω κανονικά , απλά δεν μου δουλεύει το DMT Tool.
Firmware έχω το 1.0.3.3.B ANNEX B.
Eχω πάρει backup του configuration και έχω κάνει σε αυτό την αλλαγή ώστε το telnet να είναι enabled αλλά δεν φορτώνει με τίποτα το conf file βγάζοντάς μου το μήνυμα
The path of update file is not correct! Υπάρχει καμία ιδέα ?

Dagalidis
25-01-09, 23:54
IPTV και internet έχω κανονικά , απλά δεν μου δουλεύει το DMT Tool.
Firmware έχω το 1.0.3.3.B ANNEX B.
Eχω πάρει backup του configuration και έχω κάνει σε αυτό την αλλαγή ώστε το telnet να είναι enabled αλλά δεν φορτώνει με τίποτα το conf file βγάζοντάς μου το μήνυμα
The path of update file is not correct! Υπάρχει καμία ιδέα ?

Κάποια στιγμή αντιμετώπισα και εγώ την ήδια ανωμαλία, αλλά δε θυμάμαι τι έκανα...
Δοκίμασε να μετονομάσεις το αρχείο με μικρό όνομα πχ. 1.conf , βάλε το αρχείο σε root κάποιου δίσκου πχ. C:\1.conf και ξαναδοκίμασε...
Για καλό και για κακό απενεργοποίησε τoν Firewall Που τρέχεις...:oneup:

Tem
26-01-09, 02:46
Κάποια στιγμή αντιμετώπισα και εγώ την ήδια ανωμαλία, αλλά δε θυμάμαι τι έκανα...
Δοκίμασε να μετονομάσεις το αρχείο με μικρό όνομα πχ. 1.conf , βάλε το αρχείο σε root κάποιου δίσκου πχ. C:\1.conf και ξαναδοκίμασε...
Για καλό και για κακό απενεργοποίησε τoν Firewall Που τρέχεις...:oneup:
τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Με Vista έγινε κσνονικά η διαδικασία. Με windows 7 δεν βρήκα κάποια λύση

@ ADSLgr.com All rights reserved.