PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

npil
17-02-10, 21:24
Γεια σας , παιδια , ενδιαφερομαι να βαλω το connx-tv αλλα φοβαμαι μην εχω προβληματα με την γραμμη .
θα θλεα να μου απαντησετε σε καποια ερωτηματα μου, Αρχικα εχω γραμμη 8mb και κατεβαζω ανετα μεχρι και 8mbit με σταθερη γραμμη και λιγες διακοπες , τα στατιστικα μου ειναι
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 8.0 7.9
Attenuation (dB): 39.0 33.3
Output Power (dBm): 12.3 19.7
Attainable Rate (Kbps): 9456 445
Rate (Kbps): 8191 381
και γενικα ειμαι μεχρι στιγμης ( 2 χρονια) ευχαριστημενος απο τον ΟΤΕ .
Μου ειπανε οτι αν βαλω connx-tv η γραμμη θα χασει μεχρι 2mbit για το ιντερνετ ...ισχυει? και να ναι τι θα χασω απο ιντερνετ διοτι με ενδιαφερει τουλαχιστον να κατεβαζω μεχρι 6 Mbit λογω torrents.
ακομα να ρωτησω επειδη η συσκευη της tv ειναι μακρυα απο την γραμμη μπορω να κανω εγκατασταση ασυρματου συστηματος απο τον αποκωδικοποιητη σε 2 τv συσκευες να δειχνει?
και τελος πρεπει να αλλαξω modem ? εχω ενα sagem και ειναι πολυ σταθερο.

ευχαριστω μαγκες!!!!!!!!!!!!!

emeliss
17-02-10, 21:30
Αν βάλεις conn-x tv στην 8άρα η μισή γραμμή σου θα πηγαίνει στην τηλεόραση. Θα μείνεις δηλαδή με περίπου 4Mbps για το internet. Η τηλεόραση σε εσένα θα παίζει με σπασίματα, άρα θα ανεβάσουν το SNR και θα πέσει ο συγχρονισμός από τα 8 με αποτέλεσμα να μείνουν πιθανότατα λιγότερα από 3Mbps για internet.

Έχεις μια 8αρα στο όριο. Καλύτερα να μην την πειράξεις.

imcan
18-02-10, 01:40
Γεια σας , παιδια , ενδιαφερομαι να βαλω το connx-tv αλλα φοβαμαι μην εχω προβληματα με την γραμμη .
θα θλεα να μου απαντησετε σε καποια ερωτηματα μου, Αρχικα εχω γραμμη 8mb και κατεβαζω ανετα μεχρι και 8mbit με σταθερη γραμμη και λιγες διακοπες , τα στατιστικα μου ειναι
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 8.0 7.9
Attenuation (dB): 39.0 33.3
Output Power (dBm): 12.3 19.7
Attainable Rate (Kbps): 9456 445
Rate (Kbps): 8191 381
και γενικα ειμαι μεχρι στιγμης ( 2 χρονια) ευχαριστημενος απο τον ΟΤΕ .
Μου ειπανε οτι αν βαλω connx-tv η γραμμη θα χασει μεχρι 2mbit για το ιντερνετ ...ισχυει? και να ναι τι θα χασω απο ιντερνετ διοτι με ενδιαφερει τουλαχιστον να κατεβαζω μεχρι 6 Mbit λογω torrents.
ακομα να ρωτησω επειδη η συσκευη της tv ειναι μακρυα απο την γραμμη μπορω να κανω εγκατασταση ασυρματου συστηματος απο τον αποκωδικοποιητη σε 2 τv συσκευες να δειχνει?
και τελος πρεπει να αλλαξω modem ? εχω ενα sagem και ειναι πολυ σταθερο.

ευχαριστω μαγκες!!!!!!!!!!!!!

Έχω χειρότερη γραμμή από τη δική σου και με το Pirelli παίζει μια χαρά. Η αλήθεια όμως είναι πως το conn-x TV τρώει γύρω στα 4 MB. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις powerplus για να συνδέσεις το μόντεμ με την τηλεόραση εάν είναι μακρυά. Τα Corinex που προτείνει ο ΟΤΕ παίζουν στις περισσότερες περιπτώσεις. Εάν προτειμάς ασύρματη λύση χρησιμοποίησε τα Ruckus (είναι λίγο πιο ακριβά όμως)

Για 2 τηλεοράσεις πρέπει να πας σε ασύρματη λύση με modulator. Δες προηγούμενα posts για προτάσεις

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις modem. Για να σιγουρευτείς δες εάν έχει τη θύρα 4 μαρκαρισμένη TV

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 8 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μονο που προς το παρον υπαρχει ελλειψη σε αυτους τους αποκωδικοποιητες..
Εχω ακουσει οτι σε 2 βδομαδες περιπου θα φερουν παντως..
Και μαλιστα θα ειναι οι καινουριοι αποκωδικοποιητες (Pirelli και οχι Tilgin)..
Εχει παρει κανεις τετοιο αποκωδικοποιητη?Εχω επισης ακουσει οτι δουλευουν καλυτερα σε γραμμες που δεν ειναι τοσο καλες και εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση με τα παγωματα της εικονας κλπ..

Έχω και τα 2 και σου το λέω εγγυημένα .....καμία σύγκριση με το tilgin.
Έχω πολύ οριακή γραμμή (έβαλα μέσο για να πάρω το TV) και μπορώ να πω ότι το Cinturato πετάει :oneup:
Οφείλω να ομολογίσω πάντως ότι τωρα τελευταία και το tilgin έχει βελτιωθεί, μάλλον κάναν κάποιο firmware update

gbil
18-02-10, 09:52
Δεν επιτέθηκε σε κανέναν ο ανθρωπος

Για διάβασε πιο πάνω τι έγραψε καλύτερα..



και έχει δίκιο, τα υπόλοιπα ιδιωτικά εθνικής εμβέλειας πρέπει να μπουν, είναι πολλοί εκείνοι που έχουν χάλια σήμα, άσε που είναι και πιο βολικό.

Η τιμή είναι 15 ευρώ μεν αυτό δε σημαίνει πως εμείς σαν καταναλωτές δεν πρέπει να πιέζουμε για ένα ακόμη καλύτερο προιόν.


(αν και απ'ότι έμαθα κάτι άλλο παίζει με τα υπόλοιπα ιδιωτικά ;) )

Δεν μπορώ να σας καταλάβω, αγοράζετε κάτι το οποίο γράφει ξεκάθαρα τι προσφέρει και μετά διαμαρτύρεστε γιατί δεν προσφέρει άλλα τόσα στην ίδια τιμή. Αυτό δεν λέγεται καταναλωτική εγρήγορση, κουτοπονηριά λέγεται.

sexrazat
18-02-10, 12:37
Μείωση τιμής στο Conn-X TV από 15 € σε 13,60 € το μήνα. Τα υπόλοιπα τα ίδια. 12μηνη δέσμευση και μετά τη λήξη αορίστου με 19,90 € το μήνα. Η τιμή ισχύει από σήμερα.

panbrav
18-02-10, 14:21
Αυτή τη στιγμή σου δίνει και τα ελεύθερα που για μένα προσωπικά είναι must !!!
Αν φύγουν από όλους και δεν θα έχεις επιλογή τότε το συζητάμε!!! Άσε που το θέμα δεν είναι τα 15 ευρώ αλλά το σύνολο το οποίο ξεπερνά τα 60 ευρώ το μήνα και μάλιστα με την 8άρα !!! Κάποτε υποστήριζα ΟΤΕ τώρα πρέπει να με ξανακερδίσει γιατί θα την κάνω ! Έχει 6 μήνες να με πείσει και φυσικά δε θα με πείσετε εσείς εδώ στο forum ...... !!!!!!!!!!

Το "δε θα με πεισετε εσεις εδω στο φορουμ" ειναι καπως επιθετικο-το φορουμ δεν εχει σκοπο να πεισει εσενα, μαλλον αλληλοβοηθειας και αντ/γης αποψεων-αρα το υφος σου ειναι ατοπο. Τα ελευθερα καναλια οποιος τα δειχνει, τα δειχνει παρανομως. Οι πλατφορμες, δεν γινονται πουθενα στον κοσμο για να σου προσφερουν αυτο που οι (ιδιοκτητες) σου παρεχουν σε κακη ποιοτητα. Ερχεται και το digea τσαμπα ειναι, θα την βλεπεις τζαμι. 60 ευρω internet+tv, δεν σου δινει η nova. με 60, σου δινει μονο το περιεχομενο (το οποιο ειναι και το ακριβοτερο παγκοσμιως αναλογικα με το αυτο που δινει).
Βαλε εξοπλισμο με 60 ευρω και θα πιανεις τσαμπα το 80% του περιεχομενου της νοβα, δηλ. ολη την αραπιά.
Κατά τα άλλα, περι ορέξεως, κολοκυθόπιττα. Αν δε σ'αρέσει κι αν θεωρείς πως εξαπατήθηκες ως καταναλωτής, κόψτο. Ο οτε μου επέστρεψε 140 ευρώ μετά απο τηλεφώνημα παραπόνων λόγω αδυναμίας παρακολούθησησης της υπηρεσίας και στην γραμμή μου. Εχεις υπόψη σου εσύ άλλο πάροχο να το κάνει αυτό?

jerakeen
18-02-10, 16:53
Όλοι δίκιο έχετε όμως το λέτε κάπως "χοντρά' ... δεν εξαπατήθηκα , αν ίσχυε αυτό θα μπορούσα και να διακόψω. Εβαλα το connex tv με την ελπίδα να έχω καλύτερο σήμα στα ελεύθερα (αν έμπαιναν ) και να βλέπουμε και λίγο μπαλίτσα !!! Από τη στιγμή που ούτε τα ελεύθερα μπήκαν ούτε και η Premier League "έσπασε" (είναι όλη στη nova) δεν με καλύπτει εμένα προσωπικά !!!

Όσους σας καλύπτει κανένα πρόβλημα 15 ευρώ είναι ευκαιρία και δεν κάνω πλάκα !!! Απλά όχι για μένα !!! Αν δεν μπουν τα ελεύθερα με κάποιο τρόπο (premier φυσικά και δεν ελπίζω ούτε μετα το 2012) μέσα στο επόμενο εξάμηνο η κατάσταση στο σπίτι μου (σήμα κλπ) δεν μου επιτρέπει να έχω Connex tv πχ θα έχω έναν αποκωδικοποιητή για το connex tv και ένα για την digea (δεν με παίρνει να αλλάξω τηλεόραση)?Πόσα τηλεκοντρόλ θα μαζέψω στο σαλόνι και πόσα καλώδια???

Και πάλι σας λέω ότι προσωπικά και υποκειμενικά το connex tv δεν με βολεύει , εμένα σαν " Jerakeen " . Όσοι παρεξηγήθηκαν από το δε θα με πείσετε εσείς που ανέφερα να με συγχωρούν....

soccermania
18-02-10, 22:03
Η Nova και το Conn-X TV Sport του ΟΤΕ θα δείξουν φιλικά προετοιμασίας ενόψει της τελικής φάσης του Μουντιάλ 2010. Οι αναμετρήσεις Γερμανίας-Αργεντινής και Γαλλίας-Ισπανίας βρίσκονται στην πρώτη θέση του ενδιαφέροντος.Επίσης Ο ΟΤΕ, πάντα σύμφωνα με πληροφορίες, είναι το φαβορί για τα τηλεοπτικά της Φόρμουλα 1 που ξεκινούν 14 Μαρτίου.

sexrazat
19-02-10, 01:20
Και το Αίγιο στο Conn-X TV.

abagos72
19-02-10, 19:17
Καλησπέρα,
Είμαι ήδη συνδρομητής conn-x και έχω powerline από το modem που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο με το σημείο που βρίσκεται η τηλεόραση για να έχει internet το PS3. Αν βάλω conn-x tv, μπορώ να έχω ένα switch ώστε να συνεχίσει να παίρνει internet to PS3; Το modem μου έχει τη θύρα STB (Thomson) και φυσικά δεν τη χρησιμοποιώ. Υποθέτω όμως ότι δεν ανήκει στο lan οπότε ουσιαστικά το STB θα "δεσμεύσει" τη σύνδεση με το powerline.

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

maik
19-02-10, 19:22
Καλησπέρα,
Είμαι ήδη συνδρομητής conn-x και έχω powerline από το modem που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο με το σημείο που βρίσκεται η τηλεόραση για να έχει internet το PS3. Αν βάλω conn-x tv, μπορώ να έχω ένα switch ώστε να συνεχίσει να παίρνει internet to PS3; Το modem μου έχει τη θύρα STB (Thomson) και φυσικά δεν τη χρησιμοποιώ. Υποθέτω όμως ότι δεν ανήκει στο lan οπότε ουσιαστικά το STB θα "δεσμεύσει" τη σύνδεση με το powerline.

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μια πολυ απλη λυση ειναι να το κανεις αντιστροφα. Δηλαδη να βαλεις το ρουτερ διπλα στην τηλεοραση για να παιρνουν PS3 και αποκοδικοποιητης και να δινεις με το powerline το pc.

abagos72
19-02-10, 20:00
Ευχαριστώ, καλή ιδέα αλλά στην τηλεόραση δεν έχω πρίζα τηλεφώνου.

maik
19-02-10, 20:03
Ευχαριστώ, καλή ιδέα αλλά στην τηλεόραση δεν έχω πρίζα τηλεφώνου.

Ειναι πιο ευκολο να πας γραμμη τηλεφωνου εκει παρα τα utp.
Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψουν 2 ζευγη powerline στο ιδιο δικτυο ρευματος. Ασε που θελουν και ξεχωριστη πριζα το καθενα.

abagos72
19-02-10, 22:08
Ειναι πιο ευκολο να πας γραμμη τηλεφωνου εκει παρα τα utp.
Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα δουλεψουν 2 ζευγη powerline στο ιδιο δικτυο ρευματος. Ασε που θελουν και ξεχωριστη πριζα το καθενα.

Αν το αποφασίσω τελικά, κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω. Για δύο powerline αμφιβάλλω και εγώ. Μία λύση θα ήταν βέβαια να δίνω ασύρματο στο ps3, αλλά με το powerline είναι πολύ καλύτερη η σύνδεση.

Ευχαριστώ πάντως.

sexrazat
20-02-10, 02:14
Και Conn-X TV με 10 € για δημοσιογράφους. Από Δευτέρα λεπτομέρειες.

maik
20-02-10, 11:57
Και Conn-X TV με 10 € για δημοσιογράφους. Από Δευτέρα λεπτομέρειες.

Γιατι; οι δημοσιογραφοι εχουν τον κ... πισω δηλαδη;:evil:

ubuntubu
20-02-10, 12:20
Γιατι; οι δημοσιογραφοι εχουν τον κ... πισω δηλαδη;:evil:
Αδελφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια .:p

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3233650&postcount=1335

sexrazat
20-02-10, 14:49
Γιατι; οι δημοσιογραφοι εχουν τον κ... πισω δηλαδη;:evil:

Αγνοώ τη συλλογιστική. Πιθανότατα για διαφημιστικούς λόγους προώθησης του προιόντος. Όλο και κάποιος θα γράψει κάποιο καλό λόγο:p

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αδελφές και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια .:p

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3233650&postcount=1335

Πάντως έχω μια τύπισα στην Ελευθεροτυπία που με έχει γραμμένο. Θα της προτείνω Conn-X TV στα 10 € μπας και δεχτεί να γίνουμε μαλλιά κουβάρια. Παλληκάρι δεν έχω κανένα:whistle:

ΥΣ Φυσικά με τα δικά της μαλλιά μιας και τα δικά μου αγνοούνται. Οπότε εγώ θα φέρω τα κουβάρια

ladaman
21-02-10, 12:11
τι εχετε ακουσει για τα δικαιωματα μεταδοσης της F1?

Το ονομα του connXTV "παιζει" εντονα, οπως επισης και αυτο της NOVA σε συνεργασια με την ΕΡΤ.

Ξερουμε κατι παραπανω?

soccermania
21-02-10, 12:59
Σε θρίλερ για γερά νεύρα εξελίσσεται η υπόθεση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων της Φόρμουλα 1 για την Ελλάδα. Υπόθεση που θα ξέρουμε την κατάληξη της από μέρα σε μέρα. Οι συζητήσεις συνεχίζονται, ο ΟΤΕ παραμένει το φαβορί, αλλά δεν μπορούμε πλέον να βγάλουμε έξω απ’ το «παιχνίδι» τη Nova, αλλά και τον ΑΝΤ1 (με πολύ λιγότερα χρήματα). Ωστόσο, όλα δείχνουν πως θα δούμε την Φόρμουλα 1 στην Ελλάδα απ’ τις 14 Μαρτίου όταν και ξεκινάει το νέο Πρωτάθλημα.

ladaman
21-02-10, 13:39
Nαι το ξερω φιλε μου το δημοσιευμα της gazzetta (καλο ειναι να αναφερουμε την πηγη)
αλλα επισης ξερω οτι το συγκεκριμενο site δεν εχει πραγματικες πηγες πληροφορησης οσο αφορα τα της Φ1 και απλως αναδημοσιευει πληροφοριες που ηδη κυκλοφορουν στο net.

Γι'αυτο ρωτησα αν υπαρχει καμια εσωτερικη πληροφορηση για να δουμε τι θα κανουμε και σε τι θα επενδυσουμε (αλλαγη provider- αγορα δορυφορικου εξοπλισμου) καθοτι free to air καναλι δεν παιζει φετος για Φ1( και να παιξει θα παιξει μονο μαγνητοσκοπηση κατι που δεν μου κανει)

nnn
21-02-10, 14:18
Αγνοώ τη συλλογιστική. Πιθανότατα για διαφημιστικούς λόγους προώθησης του προιόντος. Όλο και κάποιος θα γράψει κάποιο καλό λόγο:p

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πάντως έχω μια τύπισα στην Ελευθεροτυπία που με έχει γραμμένο. Θα της προτείνω Conn-X TV στα 10 € μπας και δεχτεί να γίνουμε μαλλιά κουβάρια. Παλληκάρι δεν έχω κανένα:whistle:

ΥΣ Φυσικά με τα δικά της μαλλιά μιας και τα δικά μου αγνοούνται. Οπότε εγώ θα φέρω τα κουβάρια

Connx Tv μας φέρνει πιο κοντά :p

mekgr
21-02-10, 15:47
Καλησπέρα,
Είμαι ήδη συνδρομητής conn-x και έχω powerline από το modem που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο με το σημείο που βρίσκεται η τηλεόραση για να έχει internet το PS3. Αν βάλω conn-x tv, μπορώ να έχω ένα switch ώστε να συνεχίσει να παίρνει internet to PS3; Το modem μου έχει τη θύρα STB (Thomson) και φυσικά δεν τη χρησιμοποιώ. Υποθέτω όμως ότι δεν ανήκει στο lan οπότε ουσιαστικά το STB θα "δεσμεύσει" τη σύνδεση με το powerline.

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορέις να συνδέσεις ασύρματα το PS3 σου. όπως εχω κανει και εγώ!

darax
21-02-10, 18:51
είναι τα δικαιώματα της F1 ακόμα στόν αέρα γιατί είχα τήν εντύπωση ότι τα έχει καί γιά φέτος ο αντ1 ??

........Auto merged post: darax πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Nαι το ξερω φιλε μου το δημοσιευμα της gazzetta (καλο ειναι να αναφερουμε την πηγη)
αλλα επισης ξερω οτι το συγκεκριμενο site δεν εχει πραγματικες πηγες πληροφορησης οσο αφορα τα της Φ1 και απλως αναδημοσιευει πληροφοριες που ηδη κυκλοφορουν στο net.

Γι'αυτο ρωτησα αν υπαρχει καμια εσωτερικη πληροφορηση για να δουμε τι θα κανουμε και σε τι θα επενδυσουμε (αλλαγη provider- αγορα δορυφορικου εξοπλισμου) καθοτι free to air καναλι δεν παιζει φετος για Φ1( και να παιξει θα παιξει μονο μαγνητοσκοπηση κατι που δεν μου κανει)

Εχει ακουστεί βέβαια καί με πολλές πιθανότητες το conn-x tv ,ίδομεν..

aek1000
23-02-10, 11:33
Η μείωση τιμής (από 15 σε 13,60) θα ισχύσει και για τους παλαιούς συνδρομητές (<12 μήνες) ;

alex24
23-02-10, 16:40
Να ρωτησω κατι και εγω με την σειρα μου.Ειχα conn-x tv και λογω βλαβης και μακρυνης αποστασης απο το dslam εγινε διακοπη με πηρανε στο κινητο και μου ειπανε να επιστρεψω τον εξοπλισμο δηλαδη μονο τον αποκωδικοποιητη?ή και το μοντεμ?

maik
23-02-10, 18:47
Να ρωτησω κατι και εγω με την σειρα μου.Ειχα conn-x tv και λογω βλαβης και μακρυνης αποστασης απο το dslam εγινε διακοπη με πηρανε στο κινητο και μου ειπανε να επιστρεψω τον εξοπλισμο δηλαδη μονο τον αποκωδικοποιητη?ή και το μοντεμ?

Αν διακοψεις μονο το tv επιστρεφεις μονο τον αποκωδικοποιητη.
Αν το διακοψεις συνολικα τα επιτρεφεις ολα, αν σου τα εδωσαν δωρεαν φυσικα.

kadronarxis
24-02-10, 22:00
Μια ερώτηση καρντάσια...
Αν πάω πίσω τον αποκωδικοποιητή χωρίς σκληρό δίσκο και ζητήσω αυτόν με τον σκληρό δίσκο, θα πληρώσω 100 ευρώ ή τη διαφορά ή τίποτα επειδή είμαστε και όμορφα παιδιά; :p

panos123
25-02-10, 00:28
Μια ερώτηση καρντάσια...
Αν πάω πίσω τον αποκωδικοποιητή χωρίς σκληρό δίσκο και ζητήσω αυτόν με τον σκληρό δίσκο, θα πληρώσω 100 ευρώ ή τη διαφορά ή τίποτα επειδή είμαστε και όμορφα παιδιά; :p

γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να σε πληρώσουν 100 ευρώ; :p:lol:

baskon
25-02-10, 00:46
Μια ερώτηση καρντάσια...
Αν πάω πίσω τον αποκωδικοποιητή χωρίς σκληρό δίσκο και ζητήσω αυτόν με τον σκληρό δίσκο, θα πληρώσω 100 ευρώ ή τη διαφορά ή τίποτα επειδή είμαστε και όμορφα παιδιά; :p

Ξεχασες μια περιπτωση...Να πληρωσεις 200 ευρω όσο κανει ο αποκωδικοποιητης δηλαδη..
Και απο οσο ξερω αυτο ειναι το πιο πιθανο..Τωρα αν τους ψησεις να σου δωσουν και εκατο ευρω ή εστω να το παρεις τσαμπα..:worthy::worthy:

kilo65
25-02-10, 09:55
Παλαιώτερα είχα κάνει την ίδια ερώτηση αλλά δυστυχώς δεν έλαβα βοήθεια. Παρακαλώ αν κάποιος έχει χρόνο ας με βοηθήσει στο εξής : ""Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς δεν είμαι γνώστης της τεχνολογίας που εξελίσετε συνεχώς οπότε και πιθανόν η ερώτηση μου να είναι λίγο χαζή αλλά για εμένα που δεν είμαι γνώστης είναι βουνό. Πρόκειται σύντομα να αποκτήσω σύνδεση conn-x tv και θέλω να ρωτήσω το εξής:
α. από την μία πύλη βάζω το ftp το οποίο πάει σε ένα switch όπου πλέον διανέμω στο υπόλοιπο σπίτι δύκτιο για pc και όλα καλώς.
b. Το πρόβλημα είναι με την τέταρτη πύλη που αφορά την tv και η οποία είναι μία και μοναδική και επιπλέον πρέπει να πάει απευθείας στην tv η οποία είναι περίπου 15 μέτρα μακριά από το conn-x tv. Στον χώρο που είναι η tv υπάρχει πρίζα με δύκτιο που όμως ακουμπάει στην ουσία στο switch.
Η πρώτη ερώτηση μου λοιπόν είναι εάν μπορεί με το ίδιο δύκτιο να μεταφέρω και το σήμα της tv στην tv, η είναι μονόδρομος το απευθείας καλόδιο από τον ruter στην tv.
Η δεύτερη ερώτηση μου είναι εάν μπορώ να βάλω δεύτερη tv με το ίδιο σήμα δηλαδή αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα switch για να διανείμω το σήμα σε περισότερες tv. ""
Eυχαριστώ πολύ.

sexrazat
25-02-10, 10:00
Μια ερώτηση καρντάσια...
Αν πάω πίσω τον αποκωδικοποιητή χωρίς σκληρό δίσκο και ζητήσω αυτόν με τον σκληρό δίσκο, θα πληρώσω 100 ευρώ ή τη διαφορά ή τίποτα επειδή είμαστε και όμορφα παιδιά; :p

Δεν μπορείς να το επιστρέψεις. Πρέπει να πληρώσεις καινούργιο με σκληρό χωρίς επιδότηση. Και είναι λογικό μιας και είναι χρησιμοποιημένος ακόμα και αν η συσκευασία δεν έχει πεταχθεί.

ΥΣ Για να έχουμε και μια σφαιρική αντίληψη του θέματος, στείλε και μια φωτογραφία στις αποθήκες. Δική σου όχι του αποκωδικοποιητή.:)

mekgr
25-02-10, 10:31
kadronarxis

99 Ευρώ ρωτησα εγω και αν εχει τελειωσει το συμβολαιο σου δεν χρειαζετε να επιστρεψεις τον παλιο αποκωδικοποιητη.
Η τιμή ειναι ιδια με την προσφορα και δεν σε βαζουν σε συμβολαιο απλα πας σε ενα oteshop και αν εχει διαθεσιμο τον παιρνεις.
Εγώ τοτε που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν και αν θελω παιρνω εκεινη την στιγμη.

........Auto merged post: mekgr πρόσθεσε 17 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

kilo65

Πρώτον θέλει απευθειας συνδεση με την τεταρτη θυρα αρα μονο και αν μονο αν η πριζα που προανεφερες στην tv ειναι ανεξαρτητη με το δυκτιο που εχεις φτιαξει με το switch και βγαζει το αλλο ακρω κοντα στο router.
Δηλαδη ενα καλωδιο απο την Tv στο router.

Δευτερον απο οσο γνωριζω δεν μπορει να στειλει σε δυο τηλεωρασεις εκτοσ και κανεισ τον παλιο πατροπαραδοτο τροπο να στελνει την εξοδο του αποκωδικοποιητη με splitter σε δυο η περισοτερεσς τηλεωρασεις αλλα αυτο σε περιριζει οτι οτι βλεπει ο ενας θα βλεπει και ο αλλος.
Αλλιος Μπρορεις να δοκιμασεις ενα splitter στο καλωδιο δυκτιου αλλα θα χρειαστεις δυο αποκωδικοποιητες. δηλαδη κατι σχετικο με nova pvr προσφορα που δινει δυο αποκωδικοποιητες. Αλλά ο δεύτερος τροπος δεν εχει δοκιμαστει απο κανεναν και δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει και πως θα βρεις δεύτερο αποκωδικοποιητή.

Πιστέυω να βοηθησα οσο μπορούσα!!!!

alany
25-02-10, 13:01
Αλλιος Μπρορεις να δοκιμασεις ενα splitter στο καλωδιο δυκτιου αλλα θα χρειαστεις δυο αποκωδικοποιητες. δηλαδη κατι σχετικο με nova pvr προσφορα που δινει δυο αποκωδικοποιητες. Αλλά ο δεύτερος τροπος δεν εχει δοκιμαστει απο κανεναν και δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει και πως θα βρεις δεύτερο αποκωδικοποιητή.

Πιστέυω να βοηθησα οσο μπορούσα!!!!

Είμαι από τους πρώτους που έχω conn-xTv και όταν τελείωσε το συμβόλαιό μου το διέκοψα και σε 5 ημέρες έκανα αίτηση για νέα 12μηνη σύμβαση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχω τώρα στην κατοχή μου δύο αποκωδικοποιητές. Όταν προσπάθησα να συνδέσω τον παλιό αποκωδικοποιητή δεν με συνέδεσε. Αυτό έγινε και γίνεται διότι τα μηχανήματα έχουν διαφορετικό mac adress. Άρα πιθανολογώ ότι δεν θα μπορείς να δουλεύεις δύο αποκωδικοποιητές ταυτόχρονα.
Δεν είμαι τεχνικός απλός παραθέτω την εμπειρία μου.

LOUKAS32
25-02-10, 13:12
τελικα

πειτε μου
αξιζει το CONEX TV?

kostthem
25-02-10, 14:39
Για τα λεφτά του είναι super!

LOUKAS32
25-02-10, 14:43
Για τα λεφτά του είναι super!

το εχεις?

kostthem
25-02-10, 14:44
Ε ναι βρε, αλλιώς πως θα σου έλεγα την γνώμη μου?

LOUKAS32
25-02-10, 14:45
Ε ναι βρε, αλλιώς πως θα σου έλεγα την γνώμη μου?

και πες λιγα πραγματα

soccermania
25-02-10, 16:15
Θα μιλήσω για τα Connx-sports 1,2 και 3.Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει.Για τους "αθλητικομανείς" όταν με 15 ευρώ σου προσφέρει τα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα Γερμανίας,Ισπανίας,Ιταλίας(έχει τις μισές ομάδες),Αυστρίας,Βελγίου,Β' Γερμανίας,Β' Ελλάδας καθώς και το κύπελλο Γαλλίας κι όλα αυτά απ'τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του φαναστείτε τί ακολουθεί.Εκτός ποδοσφαίρου έχει την Α'2 μπάσκετ και τις Ελληνικές ομάδες βόλευ στην ευρώπη.Από Σεπτέμβρη θα έχει το Κύπελλο Ελλάδος στο ποδοσφαίρο για τα επόμενα 3 χρόνια ενώ είναι κοντά σε συμφωνία για να πάρει ολόκληρο το Ιταλικό πρωτάθλημα καθώς και τη φόρμουλα 1.Συμφωνώ ότι τα 2 πιο βασικά ,για πολλούς,ποδοσφαιρικά προιόντα το Ελληνικό και το Αγγλικό πρωτάθλημα τα έχει η Nova αλλά πώς να το κάνουμε ρε παιδιά άλλο 60 ευρώ και άλλο 15.

LOUKAS32
25-02-10, 16:28
Θα μιλήσω για τα Connx-sports 1,2 και 3.Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει.Για τους "αθλητικομανείς" όταν με 15 ευρώ σου προσφέρει τα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα Γερμανίας,Ισπανίας,Ιταλίας(έχει τις μισές ομάδες),Αυστρίας,Βελγίου,Β' Γερμανίας,Β' Ελλάδας καθώς και το κύπελλο Γαλλίας κι όλα αυτά απ'τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του φαναστείτε τί ακολουθεί.Εκτός ποδοσφαίρου έχει την Α'2 μπάσκετ και τις Ελληνικές ομάδες βόλευ στην ευρώπη.Από Σεπτέμβρη θα έχει το Κύπελλο Ελλάδος στο ποδοσφαίρο για τα επόμενα 3 χρόνια ενώ είναι κοντά σε συμφωνία για να πάρει ολόκληρο το Ιταλικό πρωτάθλημα καθώς και τη φόρμουλα 1.Συμφωνώ ότι τα 2 πιο βασικά ,για πολλούς,ποδοσφαιρικά προιόντα το Ελληνικό και το Αγγλικό πρωτάθλημα τα έχει η Nova αλλά πώς να το κάνουμε ρε παιδιά άλλο 60 ευρώ και άλλο 15.

ευχαριστω.

να σε πω εγω βλεπω ΝΒΑ....αρα? αξιζει?

βλεπω και ΠΟΚΕΡ....

και ΓΚΟΛΦ...

εχει?

και φορμουλα!!

απο BANDWith τι παιζει? πως συνδεετε στην ΤΙ-ΒΙ???

ΤΡΩΕΙ πολυ ?

MemphisGr
25-02-10, 17:05
Είμαι από τους πρώτους που έχω conn-xTv και όταν τελείωσε το συμβόλαιό μου το διέκοψα και σε 5 ημέρες έκανα αίτηση για νέα 12μηνη σύμβαση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχω τώρα στην κατοχή μου δύο αποκωδικοποιητές. Όταν προσπάθησα να συνδέσω τον παλιό αποκωδικοποιητή δεν με συνέδεσε. Αυτό έγινε και γίνεται διότι τα μηχανήματα έχουν διαφορετικό mac adress. Άρα πιθανολογώ ότι δεν θα μπορείς να δουλεύεις δύο αποκωδικοποιητές ταυτόχρονα.
Δεν είμαι τεχνικός απλός παραθέτω την εμπειρία μου.
Στην ίδια ακριβώς κατηγορία ανήκω και εγώ alany :)
Αλλά οι 2 αποκωδικοποιητές στην περίπτωση μου δουλεύουν κανονικά. Έχω ρυθμίσει 2 θύρες στο router για IPTV (780wl) και παίζουν και οι δύο. Δοκιμασε να βάλεις τα STB σε διαφορετικές θύρες, όχι στην ίδια, για να κάνεις τη δοκιμή.

Και κάτι άλλο:
Παρατήρησα χθες πως στο Filmexpress στην ταινία Star Trek έχει προστεθεί σε παρένθεση το Dolby Digital. Έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε πριν μερικές μέρες (μπορεί όμως να κάνω και λάθος). Όπως και να έχει υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει με ενισχυτή; Όντως περνάει 5.1 ήχος;

darax
25-02-10, 23:20
ευχαριστω.

να σε πω εγω βλεπω ΝΒΑ....αρα? αξιζει?

βλεπω και ΠΟΚΕΡ....

και ΓΚΟΛΦ...

εχει?

και φορμουλα!!

απο BANDWith τι παιζει? πως συνδεετε στην ΤΙ-ΒΙ???

ΤΡΩΕΙ πολυ ?

Ναί αυτό είναι το πρώτο ερώτημα, ΤΡΩΕΙ πολυ ?? Καί κατά δεύτερο εάν κάνει¨
παγώματα "πολλά καί σπασίματα στήν εικόνα καί στόν ήχο ??:hmm:

soccermania
26-02-10, 14:14
LOUKAS32 τη φόρμουλα τη διεκδικεί για του χρόνου.Τώρα για άλλα αθλήματα(Ν.Β.Α. κτλ.)τί να σου πω?Εγώ έγραψα για τα Connx-sports 1,2,3.Έχει και το ESPN που δείχνει hockey,football(ράγκμπυ)και baseball.Επίσης το Sport+ που έχει τα πρωταθλήματα Σκοτίας και Ολλανδίας καθώς και το κύπελλο Αγγλίας.Επίσης τα Connx-sports έχουν τα κύπελλα Ιταλίας και Βραζιλίας.Τώρα για ταινίες,σειρές και δορυφορικά κανάλια ας γράψει κανένας άλλος.

LOUKAS32
26-02-10, 14:28
LOUKAS32 τη φόρμουλα τη διεκδικεί για του χρόνου.Τώρα για άλλα αθλήματα(Ν.Β.Α. κτλ.)τί να σου πω?Εγώ έγραψα για τα Connx-sports 1,2,3.Έχει και το ESPN που δείχνει hockey,football(ράγκμπυ)και baseball.Επίσης το Sport+ που έχει τα πρωταθλήματα Σκοτίας και Ολλανδίας καθώς και το κύπελλο Αγγλίας.Επίσης τα Connx-sports έχουν τα κύπελλα Ιταλίας και Βραζιλίας.Τώρα για ταινίες,σειρές και δορυφορικά κανάλια ας γράψει κανένας άλλος.

νασε καλα ρε μαν.

νομιζω ΝΒΑ δειχνουν αλλα καναλια οποτε...

treli@ris
26-02-10, 14:41
@LOUKAS32

Αν καιγεσαι τοσο πολυ για NBA υπαρχει η προσφορα International League Pass Broadband (http://ilp.nba.com/) σε πολυ καλη τιμη και ολα αυτα σε HD

Δε γνωριζω βεβαια αν περιλαμβανεται στις χωρες προβολης η Ελλαδα αλλα αν σε ενδιαφερει μπορεις να το ρωτησεις. Επισης, να εχεις υποψιν σου και το blackout (http://leaguepasssupport.nba.com/ics/support/default.asp?deptID=7801&task=knowledge&questionID=264) αναλογα την πολιτεια.

ReVoM
26-02-10, 17:53
Γεια χαρά, έχει κανείς κόψει το conn-x tv μετά το 12μήνο; Εαν ναι τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Η γραμμή επανήλθε στις τιμές προ-connx-tv ?? Γιατί πριν είχα 16 κ έχω φτάσει στα 8 με τα πολλά....

maik
26-02-10, 20:06
Γεια χαρά, έχει κανείς κόψει το conn-x tv μετά το 12μήνο; Εαν ναι τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Η γραμμή επανήλθε στις τιμές προ-connx-tv ?? Γιατί πριν είχα 16 κ έχω φτάσει στα 8 με τα πολλά....

Δεν φαιει το conn-x tv αν αλαξαν τα χαρακτηρηστικα της γραμμης σου.

sdikr
26-02-10, 20:57
Δεν φαιει το conn-x tv αν αλαξαν τα χαρακτηρηστικα της γραμμης σου.

Στο conn-x tv ανεβάζουν το snr απο τα 9 στο 16, όποτε ναι αλλάζει η γραμμή

maik
26-02-10, 21:07
Στο conn-x tv ανεβάζουν το snr απο τα 9 στο 16, όποτε ναι αλλάζει η γραμμή

Λαθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.