PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

sdikr
26-02-10, 21:38
Λαθος.

Για πες, να ξέρουμε δηλάδη και εμείς που πήγαμε απο το 9 στο 16

maik
26-02-10, 23:56
Για πες, να ξέρουμε δηλάδη και εμείς που πήγαμε απο το 9 στο 16

Στα 9 μαλον εισουν σε "προκαθορισμενο" προφιλ με στανταρ 9db. Μετα σε εβαλαν στο απλο.
Συνηθως γινεται το αντιθετο.

baskon
27-02-10, 10:32
Αυτο με τα προφιλ οντως ισχυει..Και μπορει να γινει αλλαγη του προφιλ σε χαμηλοτερο snr,ωστε να εχεις καλυτερη ταχυτητα.Ειδικα αν το προσπαθησεις τις πρωτες μερες που εχεις βαλει το Tv θα σε εξυπηρετησουν σιγουρα,εαν τους πεις οτι θα τους επιστρεψεις το Tv εαν δε φτιαξει η ταχυτητα..:rofl:
Αυτο που αλλαζει ειναι το fast path σε interleaved..

kostthem
27-02-10, 12:23
Πάντως εμένα παιδιά με το SNR στα 15 (συγχρονίζω εκεί στα 12 αντί στα 17), η τηλεόραση έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά με λιγότερα κολλήματα.
Δεν ξέρω αν αλλάξω το tilgin με pirelli μήπως αυτά τα προβλήματα εξαφανιστούν κιόλας.

ReVoM
27-02-10, 15:27
Εγώ προσωπικά από την ήμερα που έλαβα μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία(και χωρίς να μου έχει έρθει ακόμα ο εξοπλισμός) όταν το ρουτεράκι συγχρόνισε για πρώτη φορά απ'τα σταθερά 16 που είχα τουλάχιστον ενάμιση χρόνο πήγε αυτομάτως στα 10 χωρίς να έχω πειράξει τον εξοπλισμό μου... Βέβαια εγώ ρώτησα πως μπορώ να το κόψω αν ξέρεις κανείς τι πρέπει να κάνω; Παίρνω 134 ?

panos123
27-02-10, 16:48
έχουν ξεκινήσει να δίνουν Pirelli;

baskon
27-02-10, 16:53
Εγώ προσωπικά από την ήμερα που έλαβα μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία(και χωρίς να μου έχει έρθει ακόμα ο εξοπλισμός) όταν το ρουτεράκι συγχρόνισε για πρώτη φορά απ'τα σταθερά 16 που είχα τουλάχιστον ενάμιση χρόνο πήγε αυτομάτως στα 10 χωρίς να έχω πειράξει τον εξοπλισμό μου... Βέβαια εγώ ρώτησα πως μπορώ να το κόψω αν ξέρεις κανείς τι πρέπει να κάνω; Παίρνω 134 ?

Απο τη στιγμη που εχεις κανει αιτηση και δε σου εχει ερθει ο εξοπλισμος ποιο ειναι το προβλημα?Το μετανιωσες χωρις να το δεις?
Το οτι επεσες στα 10 μπορει να ρυθμιστει καπως αν ζητησεις να σου αλλαξουν προφιλ..
Μπορει να μην εχεις 16 Mbps ,αλλα σιγουρα μεχρι τα 14-15 mbps Μπορουν να σε πανε..

emeliss
27-02-10, 16:58
Το οτι επεσες στα 10 μπορει να ρυθμιστει καπως αν ζητησεις να σου αλλαξουν προφιλ..
Μπορει να μην εχεις 16 Mbps ,αλλα σιγουρα μεχρι τα 14-15 mbps Μπορουν να σε πανε..
Το πρώτο σωστό. Το δεύτερο δεν είναι σίγουρο και μόνο με δοκιμή θα μάθει ο φίλος που μπορεί να κλειδώσει τελικά.

subzer0
27-02-10, 17:00
Οδεύει προς NOVA το Campionato.


Ραγδαίες εξελίξεις στα τηλεοπτικά δικαιώματα του Καμπιονάτο! Σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες, αλλά δίχως να υπάρχει επίσημη ανακοίνωση, η Nova απέκτησε τα τηλεοπτικά δικαιώματα τόσο του Καμπιονάτο, όσο και της Β’ Ιταλίας.

Το συνδρομητικό της Κάντζας φαίνεται πως έκανε το colpo grosso και απέκτησε ένα στρατηγικής σημασίας «πακέτο» ενώ φαβορί φερόταν να είναι ο ΟΤΕ για το Conn-X TV.

Θα πρέπει να τονιστεί πως το Καμπιονάτο απ’ την σεζόν 2010-11 θα είναι σε κεντρική διαχείριση που σημαίνει ότι το χτύπημα της Nova κατά του ΟΤΕ θα είναι διπλό. Αφενός πήρε τα δικαιώματα και αφετέρου το Conn-X TV δεν θα δείχνει έστω αυτούς τους ελάχιστους αγώνες που μεταδίδει την φετινή σεζόν.

Επίσης, η Nova πήρε για πρώτη φορά τα δικαιώματα της Β’ Ιταλίας. Τις επόμενες μέρες θα δούμε πιθανότατα την επιβεβαίωση της πληροφορίας.

Πέφτουν οι υπογραφές...

Επιβεβαιώνεται το ρεπορτάζ του gazzetta.gr για τα τηλεοπτικά δικαιώματα του Καμπιονάτο και της Β' Ιταλίας, καθώς και την απόκτηση τους απ' τη Nova. Οι νεότερες πληροφορίες αναφέρουν πως το θέμα είναι σχεδόν κλεισμένο και πως στις αρχές της νέας εβδομάδας θα πέσουν οι σχετικές υπογραφές. Αν δεν έχουν ήδη πέσει.

Η Nova θα δείχνει για την επόμενη διετία ολόκληρο το Καμπιονάτο, καθώς θα υπάρχει κεντρική διαχείριση, καθώς και παιχνίδια της Β' Ιταλίας. Είναι (αν δεν στραβώσει κάτι την τελευταία στιγμή) μία σημαντική νίκη της Nova έναντι του ΟΤΕ που ήταν το θεωρητικό φαβορί για την απόκτηση των δικαιωμάτων.

http://www.gazzetta.gr/football/world/item/71840-%CE%B7-nova-colpo-grosso-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CF%84%CE%BF

ReVoM
01-03-10, 11:32
Απο τη στιγμη που εχεις κανει αιτηση και δε σου εχει ερθει ο εξοπλισμος ποιο ειναι το προβλημα?Το μετανιωσες χωρις να το δεις?
Το οτι επεσες στα 10 μπορει να ρυθμιστει καπως αν ζητησεις να σου αλλαξουν προφιλ..
Μπορει να μην εχεις 16 Mbps ,αλλα σιγουρα μεχρι τα 14-15 mbps Μπορουν να σε πανε..

Δεν μετάνιωσα ρε παιδιά απλά τελείωσε το 12μήνο και θέλω να διακόψω..Το ανέφερα και στο πρώτο ποστ στην σελίδα 100.

baskon
01-03-10, 14:57
Αφου εχει περασει το 12μηνο παντως δε χρειαζεται να κανεις κατι απο οσο ξερω.
Παιρνεις τηλ στο 134 και τους λες να στο κοψουν..

lk
01-03-10, 20:03
Όταν αλλάζεις απο προφίλ Ιντερνετ (συνήθως παίζει απο 6-9 SNR) σε προφίλ IPTV σλλάζει το SNR σου στο 11+ ανάλογα την ποιότητα της γραμμής σου .

Τι εννοώ?
αν η γραμμή σου έχει αρκετό θόρυβο πιθανώς το default 11 SNR για IPTV που δίνει o OTE να ανέβει και άλλο στο 13 ή και στο 15...

τι σημαίνει πραγματικά SNR?
Signal to Noise ratio δηλαδή λόγος(κλάσμα - διαίρεση δηλαδή)σήματος ως προς θόρυβο
σε ενα κλάσμα λοιπόν όσο ποιο μεγάλος είναι ο αριθμητής τόσο πιο καλά και όσο πιο μικρός ο αριθμητής πάλι το ίδιο. (Αριθμητή έχουμε το σήμα και παρανομαστή το θόρυβο.)
το SNR όμως είναι ένα νούμερο που μπορούμε εμείς να ρυθμίσουμε (όχι εμείς αλλά το DSLAM σε δυναμική συνεργασία με το Modem μας, δυναμική γιατί στο DSL2+ σε σύγκριση με τα παλαιότερα DSL2 & DSL κάποια νούμερα-μετρήσεις και βάση αυτών κάποιες ρυθμίσεις γίνονται χωρίς να κλείσει το session δηλαδή χωρίς να αποσυχρονίσει το Modem μας) οπότε μπορεί όταν δεν έχουμε θόρυβο στην γραμμή να είναι χαμηλότερο προς το 11 (με το 11 κατώτερο αν έχουμε IPTV) και όταν έχουμε θόρυβο να ανεβαίνει για να μας δινει έναν ιδανικό και σταθερό λόγο του προηγουμένου κλάσματος ώστε να κρατάει την ίδια ποιότητα στην τηλεοραση χωρίς διακοπές και κολλήματα.

Σαν συμπέρασμα μην θεωρείτε το SNR σας σταθερό αριθμό γιατί απλά δεν είναι , όπως δεν είναι και σταθερός ο θόρυβος στο δίκτυο γιατί?
Ένας απο τους λόγους που δεν είναι σταθερός ο θόρυβος είναι γιατί πολύ απλά θα είναι μεγαλύτερος σε μια δέσμη καλωδίων όταν είναι ολα τα Modem ανοικτά και μικρότερος όταν κάποιοι συνδρομητές έχουν τα Modem τους κλειστά όταν δεν θα τα δουλεύουνε. Και βέβαια υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες θορύβου στην καθημερινότητά μας... ;)

emeliss
01-03-10, 20:09
Μάλλον υπάρχει για μια ακόμα φορά μπέρδεμα του SNR και του SNR Margin.

Καλή θα ήταν μια βόλτα από το άρθρο του insomniac "SNR Margin, Attenuation, Output Power - ADSL2+ εώς 24Mbps version" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614)

nnn
01-03-10, 23:04
Αν μπορεί κάποιος ενεργός, να γυρίσει στο FX και να μου πει αν και σε ConnxTV είναι ασυγχρόνιστοι οι υπότιτλοι.

alfagamma
01-03-10, 23:16
Παιδια να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
με πηραν τηλεφωνο σημερα για να βαλω conn-x tv και μου ειπαν οτι απο 24 που εχω θα μου δωσουν 8αρα και το conn-x tv στην ιδια τιμη (50 λεπτα μαλιστα φθηνοτερα) σε ερωτηση μου αν το conn-x tv τρωει απο τα διαθεσιμα 8mbps αρα θα εχω λιγοτερο ελευθερο για το ιντερνετ μου ειπαν πως οχι. θα εχω λενε την 8αρα για ιντερνετ και το conn-x tv θα χρησημοποιει αλλο bandwitch... επειδη ειμαι σιγουρος οτι μου λενε μπαρουφες, μπορει καποιος που εχει το πακετ με την 8αρα να μου επιβεβαιωσει τι ακριβως γινεται?

Hayate_Skywalker
01-03-10, 23:43
Παιδια να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
με πηραν τηλεφωνο σημερα για να βαλω conn-x tv και μου ειπαν οτι απο 24 που εχω θα μου δωσουν 8αρα και το conn-x tv στην ιδια τιμη (50 λεπτα μαλιστα φθηνοτερα) σε ερωτηση μου αν το conn-x tv τρωει απο τα διαθεσιμα 8mbps αρα θα εχω λιγοτερο ελευθερο για το ιντερνετ μου ειπαν πως οχι. θα εχω λενε την 8αρα για ιντερνετ και το conn-x tv θα χρησημοποιει αλλο bandwitch... επειδη ειμαι σιγουρος οτι μου λενε μπαρουφες, μπορει καποιος που εχει το πακετ με την 8αρα να μου επιβεβαιωσει τι ακριβως γινεται?

Εμένα όταν με πήραν τηλέφωνο για να βάλω conn-x tv είχα 8 mbps. Στο speedtest έπιανα γύρω στα 7 και κάτι. Τώρα όταν είναι ενεργοποιημένος ο αποκωδικοποιητής και βλέπω τηλεόραση το speedtest βγάζει 4mbps αλλιώς πάλι 7 και κάτι. Όπως αναμενόταν δλδ.:)

imcan
01-03-10, 23:47
Αν μπορεί κάποιος ενεργός, να γυρίσει στο FX και να μου πει αν και σε ConnxTV είναι ασυγχρόνιστοι οι υπότιτλοι.

Είναι αλλού γι'αλλού οι υπότιτλοι

Hayate_Skywalker
01-03-10, 23:50
Είναι αλλού γι'αλλού οι υπότιτλοι

Εντελώς!!

alfagamma
02-03-10, 00:18
Εμένα όταν με πήραν τηλέφωνο για να βάλω conn-x tv είχα 8 mbps. Στο speedtest έπιανα γύρω στα 7 και κάτι. Τώρα όταν είναι ενεργοποιημένος ο αποκωδικοποιητής και βλέπω τηλεόραση το speedtest βγάζει 4mbps αλλιώς πάλι 7 και κάτι. Όπως αναμενόταν δλδ.:)
Καλα καταλαβα, να'σαι καλα.

sexrazat
02-03-10, 00:23
Παιδια να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
με πηραν τηλεφωνο σημερα για να βαλω conn-x tv και μου ειπαν οτι απο 24 που εχω θα μου δωσουν 8αρα και το conn-x tv στην ιδια τιμη (50 λεπτα μαλιστα φθηνοτερα) σε ερωτηση μου αν το conn-x tv τρωει απο τα διαθεσιμα 8mbps αρα θα εχω λιγοτερο ελευθερο για το ιντερνετ μου ειπαν πως οχι. θα εχω λενε την 8αρα για ιντερνετ και το conn-x tv θα χρησημοποιει αλλο bandwitch... επειδη ειμαι σιγουρος οτι μου λενε μπαρουφες, μπορει καποιος που εχει το πακετ με την 8αρα να μου επιβεβαιωσει τι ακριβως γινεται?

Για την τιμή ισχύει μιας και θα σε βάλουν σε DP8 με 43,90 + 13,60 TV. To TV θα σου τρώει κανά 4άρι από την 8άρα.

nnn
02-03-10, 11:01
Είναι αλλού γι'αλλού οι υπότιτλοι


Εντελώς!!
Εγώ το βλέπω μέσω Nova και ήθελα να βεβαιωθώ :p

imcan
04-03-10, 00:50
έχουν ξεκινήσει να δίνουν Pirelli;

Εδώ και κανα μήνα ....

........Auto merged post: imcan πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στην ίδια ακριβώς κατηγορία ανήκω και εγώ alany :)
Αλλά οι 2 αποκωδικοποιητές στην περίπτωση μου δουλεύουν κανονικά. Έχω ρυθμίσει 2 θύρες στο router για IPTV (780wl) και παίζουν και οι δύο. Δοκιμασε να βάλεις τα STB σε διαφορετικές θύρες, όχι στην ίδια, για να κάνεις τη δοκιμή.

Και κάτι άλλο:
Παρατήρησα χθες πως στο Filmexpress στην ταινία Star Trek έχει προστεθεί σε παρένθεση το Dolby Digital. Έχω την εντύπωση πως δεν υπήρχε πριν μερικές μέρες (μπορεί όμως να κάνω και λάθος). Όπως και να έχει υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει με ενισχυτή; Όντως περνάει 5.1 ήχος;

Ναι παίζει μια χαρά

panos123
04-03-10, 03:03
ξερει κανεις ποσο καιρο πρεπει να σταματησω το conn-x tv για να δικαιούμαι παλι επιδότηση για δεκτη;

καποια στιγμη είχε ειπωθεί 6 μηνες, ισχυει αυτο;

kadronarxis
04-03-10, 22:05
πανος123, νομίζω πρέπει να κάτσεις 12 μήνες με συμβόλαιο στο connxtv.
Ευχαριστώ τα παιδιά για τις απαντήσεις, όσον αφορά το ρούτερ με σκληρό δίσκο.
Κάτι άλλο: ποιον pirelli top box δίνει ο οτε ;

άντε γερά.

imcan
05-03-10, 00:48
πανος123, νομίζω πρέπει να κάτσεις 12 μήνες με συμβόλαιο στο connxtv.
Ευχαριστώ τα παιδιά για τις απαντήσεις, όσον αφορά το ρούτερ με σκληρό δίσκο.
Κάτι άλλο: ποιον pirelli top box δίνει ο οτε ;

άντε γερά.

To HY2000

kadronarxis
10-03-10, 22:27
Ευχαριστώ imcan.

5 νέα κανάλια θα μπουν σε λίγες μέρες στο connxtv.


άντε γερά.

kostthem
10-03-10, 22:28
Ποια Γιώργο?

MemphisGr
10-03-10, 23:50
Πες μας και ποια! Μη μας κρατάς σε αγωνία :)

alany
10-03-10, 23:53
Ποια Γιώργο?

Προφανώς τα υπόλοιπα από την Digea.
Mega, Ant1, Alpha, Star, Tv Makedonia.

Το Alter και ο Skai είναι ήδη μέσα.

MemphisGr
10-03-10, 23:54
Προφανώς τα υπόλοιπα από την Digea.
Mega, Ant1, Alpha, Star, Tv Makedonia.

Το Alter και ο Skai είναι ήδη μέσα.
Προφανές δεν είναι τίποτα, χεχε :)

kadronarxis
11-03-10, 00:00
Άγνωστά ποια παιδιά!
Άκουσα ότι θα μπούνε 5 κανάλια. Ποια είναι δε γνωρίζω!

άντε γερά!

sexrazat
11-03-10, 01:06
Από Δευτέρα 15/3 μειώνεται η τιμή του Conn-X TV από 13,60 σε 12,99 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 21%. Αυτό συμπαρασύρει και την τιμή του συνδυαστικού πακέτου των 49,90 που παραμένει παρά την αύξηση του ΦΠΑ.

lewton
11-03-10, 11:18
Να ελπίσουμε ότι και το πακέτο 8 Mbps + απεριόριστα σταθερά θα μείνει στα 43,90; :oneup:

subzer0
11-03-10, 12:22
Αυτή η μείωση των τιμών , παρά την αύξηση του ΦΠΑ είναι αυτό που ζητάει η κυβέρνηση «απορρόφηση της αύξησης του ΦΠΑ από τις επιχειρήσεις , προς όφελος των καταναλωτών»?
Αν είναι έτσι και και γίνει και αλλού αυτό το πράγμα , τότε είναι καλό για όλους.

terko
11-03-10, 13:37
Αυτή η μείωση των τιμών , παρά την αύξηση του ΦΠΑ είναι αυτό που ζητάει η κυβέρνηση «απορρόφηση της αύξησης του ΦΠΑ από τις επιχειρήσεις , προς όφελος των καταναλωτών»?
Αν είναι έτσι και και γίνει και αλλού αυτό το πράγμα , τότε είναι καλό για όλους.

Μακάρι αλλά εγώ δεν δίνω καμία πιθανότητα να συμβεί, εμείς θα την πληρώσουμε πάλι τη νύφη όπως πάντα.

sexrazat
11-03-10, 18:50
Να ελπίσουμε ότι και το πακέτο 8 Mbps + απεριόριστα σταθερά θα μείνει στα 43,90; :oneup:

Όχι. Περίπου 44,6 θα πάει

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτή η μείωση των τιμών , παρά την αύξηση του ΦΠΑ είναι αυτό που ζητάει η κυβέρνηση «απορρόφηση της αύξησης του ΦΠΑ από τις επιχειρήσεις , προς όφελος των καταναλωτών»?
Αν είναι έτσι και και γίνει και αλλού αυτό το πράγμα , τότε είναι καλό για όλους.

Όχι γιατί όλες οι υπόλοιπες τιμές του ΟΤΕ θα πάρουν την αύξηση. Απλά ο ΟΤΕ σπρώχνει το TV και ρίχνει την τιμή μόνο γι' αυτό.

spiderPan
12-03-10, 15:07
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Από θέμα ποιότητας εικόνας ,τι λέει, είναι ας πούμε καλύτερο από την ΜΔΠΕ (Μονοπωλιακή Δορυφορική Πλατφόρμα Ελλάδος);

Ρωτάω γιατί έχω Φορθνετ και λέω να την κάνω και να βάλω συνδυαστικό coonn-x με tv....

στω εκ των προτέρων..

dimgavril
12-03-10, 16:40
Μόνο να συγκρίνεις το Alter και το ΣΚΑΙ που το μεταδίδουν και οι δύο καταλαβαίνεις. Καμία σχέση! Το Conn-X TV έχει πολύ ανώτερη ποιότητα εικόνας & ήχου! Εξάλλου τα κανάλια μεταδίδονται σε MPEG4, ο αποκωδικοποιητής έχει έξοδο HDMI και οπτική έξοσο SPDIF για ήχο!

kostthem
12-03-10, 18:20
Mpeg2 είναι στα 3,6Mbps. Και με την hdmi έξοδο, πετάει.
Η Nova είναι κατά μέσο όρο στα 2,5Mbps. Έτσι ήταν τουλάχιστον κάποτε, έχω καιρό να κοιτάξω stats.

Αυτή τη στιγμή πάντως, η ποιότητα του Conn-x TV είναι κατά πολύ ανώτερη. Αν δεν έκανε και σπασίματα κατά περιόδους, θα ήταν τέλειο.

spiderPan
12-03-10, 21:03
Παίδες ευχαριστώ ε;
:worthy::worthy::worthy:

kadronarxis
12-03-10, 22:43
Έχω την εντύπωση πως τα σπασίματα Κώστα, έχουν να κάνουν με τον ρούτερ (αν η γραμμή είναι αρκετά καλή) και όχι τόσο με το tilgin ή με το pirelli(αν και ακούγεται ότι το pirelli συμπεριφέρεται καλύτερα).
Αυτό γιατί το λέω; γιατί μετά από αλλαγή του matr-X με d-link τα σπασίματα συνεχίζονται αλλά έχουν διάρκεια τόση όσο το κλείσιμο ενός βλεφάρου.
Είμαι ακόμα σε τέστινγκ κατάσταση.... :p

kostthem
13-03-10, 01:45
Γιώργο δοκίμασα και με άλλο ρούτερ και μου κάνει τα ίδια. Ολόιδια συμπεριφορά.
Το D-link το παραμετροποίησες μόνος σου;

treli@ris
13-03-10, 14:47
Η nova παιζει στα αθλητικα απο 4-6mbps, στις ταινιες ειναι ~3mbps ενω στα υπολοιπα κυμαινεται απο 1,7-4,2mbps. Βγαινει ενας μεσος ορος κοντα στο 2,5-3mbps.

Δεν εχω δει connx tv αλλα αυτο που βλεπω στη nova για τα περισσοτερα καναλια ειναι ενα ματσο χαλια :p

kadronarxis
13-03-10, 15:36
Χάλια είναι η nova παιδιά, μην το συζητάτε. Η εικόνα πιξελιάζει ανυπόφορα(εκτός αθλητικών εκπομπών), σε σημείο που αισθάνεσαι ότι τα μάτια σου θολώνουν.

Κώστα, εγώ ναι! θα στήσω ένα how-to και βλέπουμε και κάνουμε!

sdikr
13-03-10, 17:00
Έχω την εντύπωση πως τα σπασίματα Κώστα, έχουν να κάνουν με τον ρούτερ (αν η γραμμή είναι αρκετά καλή) και όχι τόσο με το tilgin ή με το pirelli(αν και ακούγεται ότι το pirelli συμπεριφέρεται καλύτερα).
Αυτό γιατί το λέω; γιατί μετά από αλλαγή του matr-X με d-link τα σπασίματα συνεχίζονται αλλά έχουν διάρκεια τόση όσο το κλείσιμο ενός βλεφάρου.
Είμαι ακόμα σε τέστινγκ κατάσταση.... :p


Επειδή είχα τέτοιο πρόβλημα, και δοκιμάσαμε τα πάντα, αλλαγή ρουτερ, αλλαγή box, κατέβασμα στα 8 απο τα 24, τελικά η λύση ήταν η αλλαγή πόρτας, απο τότε όλα μια χαρά, υπάρχουν που και που βέβαια μερικά σπασίματα άλλα τα θεωρώ φυσιολογικά

kostthem
13-03-10, 17:07
Στο THOMSON TG585 v7 όλα αυτά?Αν ναι, με ενδιαφέρει να μου στείλεις το αρχείο (.ini νομίζω). Σε ποια πόρτα αντιστόιχισες την tv?
Ή εννοείς αλλαγή πόρτας στο Dslam?

........Auto merged post: kostthem πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εγώ επίσης είδα βελτίωση όταν με έβαλαν σε προφίλ iptv "inp4".
Μου έριξε την ταχύτητα στα 12, αλλά είχε μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

epp82
13-03-10, 22:00
Παιδιά εγω με speedtouch 585i με το τελευταιο firmware και μετά την αλλαγη profile για να ανοίξω την stb θύρα, σας πληροφορώ δεν έχω σχεδόν καθόλου σπασίματα... βέβαια δεν έχω ταυτόχρονα laptop και TV ανοικτά γιατί τότε τα κολήματα είναι αρκετά, αλλα ευελπιστώ αυτο να αλλάξει τώρα με την αυτόματη αναβάθμιση σε 24mbps...
τα στατιστικά της γραμμής είναι τα εξής:
Link Information

Uptime: 0 days, 8:23:38

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.137

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 62,07 / 8,67

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 41,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,0 / 7,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 8 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 13 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 89 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 333.635

CRC Errors (Up/Down): 0 / 1.967

HEC Errors (Up/Down): 20.208 / 1.900


Πως με βλέπετε?

kostthem
13-03-10, 22:38
Μια χαρά είσαι. Τι εννοείς αλλαγή profile για να ανοίξεις stb port? Δεν ήταν προρυθμισμένο το ρουτερ για iptv?

epp82
14-03-10, 00:34
Εχω το παλιό speedtouch to 585i v6 και το εχω αναβαθμίσει στο τελευταίο firmware και περασα και τις ρυθμίσεις για το Conn-x TV απο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442&highlight=speedtouch+connx-tv).

aek1000
14-03-10, 10:19
Ενώ στα κανάλια εχω ελάχιστα σπασίμτα, στο film club κολλάει συνέχεια . Είναι φυσιολογικό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.