PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

emeliss
28-03-10, 11:10
To SNR Margin θα το σηκώσουν από τον ΟΤΕ. Αυτό όμως σημαίνει πως θα πέσει λίγο ο συγχρονισμός. Το vigor βρήκες πως να το ρυθμίσεις ώστε να παίξει την tv;

Mobbius
28-03-10, 11:12
To SNR Margin θα το σηκώσουν από τον ΟΤΕ. Αυτό όμως σημαίνει πως θα πέσει λίγο ο συγχρονισμός. Το vigor βρήκες πως να το ρυθμίσεις ώστε να παίξει την tv;

Ευχαριστώ πολύ.

TeoT
28-03-10, 16:27
To Conirex όπως το βλέπω από τις φωτογραφίες δε γίνεται να δουλέψει σε μένα γιατί η απόσταση της 2ης ξεχωριστής πρίζας από το STB είναι μεγάλη και χρειάζεται μόνιμη προέκταση ethernet ενώ με το netgear λόγω καλωδίου τροφοδοσίας ρεύματος κερδίζω απόσταση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σιγουρέψω πριν ξεχάσω δια παντός το Conn-X TV;;


Εγω το εχω πανω σε απλο πολυπριζο χωρις προστασιες φιλτρα κλπ.
Αν και ο κατασκευαστης λεει να μπει απ ευθειας στην πριζα και οχι σε πολυπριζο πιστευω οτι το λεει για να εξασφαλισστει απο τα πολυπριζα που εχουν διαφορες προστασιες .

Mobbius
28-03-10, 17:24
To SNR Margin θα το σηκώσουν από τον ΟΤΕ. Αυτό όμως σημαίνει πως θα πέσει λίγο ο συγχρονισμός. Το vigor βρήκες πως να το ρυθμίσεις ώστε να παίξει την tv;

Χρειάζονται ειδικές ρυθμίσεις στο Vigor; Δεν το γνώριζα αυτό...

Κατάλαβα. Καμία ελπίδα:(

emeliss
28-03-10, 20:13
Πολλές ελπίδες. Ψάξε στο φόρουμ.

nikosira
29-03-10, 11:45
εχω το conn-x tv απο το σεπτεμβρη και δεν το βλεπω καθολου λογο χρονου.
μπορω να το μεταφερω χαριζοντας τον σε αλλον χωρις να πληρωνω μεχρι τον σεπτεμβρη οπως γινεται στα συμβολαια των κινητων?
οποιο το θελει εγω του το δινω γιατι δεν το βλεπω.

SougiasMpampis
29-03-10, 16:02
Ειχα παλιοτερα ΟΤΕ Conn-x 24αρι το οποιο με ενα linksys wag354g επιανε 13000-14000 down.
Με πηρε πριν απο εναμιση χρονο μια καλη κυρια τηλεφωνο, κ με ψαρωσε κανονικα για ενα πιλοτικο προγραμμα IPTV. Μολις ειχα κοψει το Nova τοτε, κ ειπα δεν γα*** ας το δοκιμασουμε. Λιγα ηξερα τοτε...

Σημερα πλεον, με το Thomson 585v7 πιανω στην καλυτερη 10000 down. συνηθως ειναι στα 8000-9000. Κολαει συχνα οταν το αφηνω να κατεβαζει απο BT, και εχει παρα πολλα errors. Επισης λογο τοποθεσιας PC, STB, TV, κτλ αναγκαστηκα να δωσω κ λεφτα για plc κ να τραβηξω μακριες γραμμες τηλεφωνου, συμβαλοντας περαιτερω στην εξαθλιωση της συνδεσης μου.

Πλεον εχω φτασει στο αμην. IPTV βλεπω μια φορα την εβδομαδα, οταν αναβει, οταν κανει boot, οταν δουλευει σωστα, κ το ποιο σημαντικο, οταν δεν κολαει.
Αν κατεβαζω BT, απλα δεν μπορω να δω τιποτα. Κοβω το bandwidth στα 60KB/s (στο δυκτιο) κ η εικονα στο IPTV σπαει.

Εγω δυστηχως ημουν φανταρος, κ τοσο καιρο δεν εκανα κατι ενω επρεπε να ειχα κανει. Ομως μενω σε μια περιοχη που ο ΟΤΕ ειναι μονοδρομος. Περα αυτου, Πληρωνω για 24Mbit & IPTV, ενω ουσιαστικα εχω μονο 8mbit, και σπανιως IPTV. Εχω αρχισει πλεον κ ψαχνω για λυση στο προβλημα, το οποιο δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν φταει η γραμμη, το router, το IPTV, ο ΟΤΕ, η ολα μαζι.

Το IPTV, θα ηταν ωραια λυση αν δεν ειχe τοσο μεγαλη επιπτωση στην γραμμη. Θα θυσιαζα 2 mbit, για να μπορω να βλεπω tv απροβληματιστα. Αλλα δυστηχως, ουτε 2 mbit θυσιασα, ουτε tv βλεπω απροβληματιστα...


Link Information

Uptime: 1 day, 5:19:30
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 986 / 8.906
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,0 / 37,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 14,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0
FEC Errors (Up/Down): 6 / 252.047.954
CRC Errors (Up/Down): 6 / 362
HEC Errors (Up/Down): 574.231 / 306

Και χωρις το IPTV να τρεχει (υστερα απο DSL resync)


Uptime: 0 days, 0:05:56
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 971 / 11.074
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,0 / 36,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 509
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2
HEC Errors (Up/Down): 574.591 / 2

edit: Δοκιμασα το παλιο router και δεν συνδεετε καθολου πλεον. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει αν κ υποψιαζομαι.

Τα errors δεν ειναι υπερβολικα πολλα ?

Συμπερασμα: οπως λεει κ το παλιο τοπικ, Το IPTV βλαπτει τα νευρα σας... :down:

sexrazat
29-03-10, 20:01
εχω το conn-x tv απο το σεπτεμβρη και δεν το βλεπω καθολου λογο χρονου.
μπορω να το μεταφερω χαριζοντας τον σε αλλον χωρις να πληρωνω μεχρι τον σεπτεμβρη οπως γινεται στα συμβολαια των κινητων?
οποιο το θελει εγω του το δινω γιατι δεν το βλεπω.

Όχι. Μόνο να σκοτώσεις τον αποκωδικοποιητή μπορείς.

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νέες περιοχές Conn-X TV



Στο νομό Χανίων οι περιοχές Κουνουπιδιανά, Παζηνός, Σούδα
Στο νομό Ρεθύμνου οι περιοχές Πάνορμος, Βιράν Επισκοπή, Πηγή, Μπαλί
Στο νομό Ηρακλείου (Κρήτης) η περιοχή Βασιλείες Φορτέτζας

hightop
29-03-10, 21:32
Περι film club και film express να πω οτι τη μονη αναβαθμηση την βλεπω στις τσοντες, μεγαλη ποικιλια, τις βαλανε και σε κατηγοριες....εμενα σαν συνδρομητη με ενδιαφερει το φιλμ κλαμπ που ειναι δωρεαν, εκει η κατασταση ειναι τραγικη με ταινιες τριτης διαλογης και παρα πολυ λιγες, στο φιλμ εξπρες τιποτα σημαντικο και οι τιμες πιο ακριβες απο το βιντεο κλαμπ της γειτονιας...καποιος εδω το ειχε επισημανει οτι προτιμοτερο ειναι να εμπλουτιστι το φιλμ κλαμπ με ωραιες ταινιες παρα να μπει ενα ακομα καναλι αχρηστο, τουλαχιστον 10 καναλια πρεπει να βγουν απο το πακετο...καναλια οπως το γαλλικο το αλ ζαζιρα στα αραβικα και κατι αλλα δεν νομιζω να τα βλεπει ουτε ενας, ακομα και αραβας που να εχει connx.....

maik
30-03-10, 01:22
τουλαχιστον 10 καναλια πρεπει να βγουν απο το πακετο...καναλια οπως το γαλλικο το αλ ζαζιρα στα αραβικα και κατι αλλα δεν νομιζω να τα βλεπει ουτε ενας, ακομα και αραβας που να εχει connx.....

Εσενα σε εβαλε κανεις να τα βλεπεις με το ζορι;

lewton
30-03-10, 01:46
καναλια οπως το γαλλικο το αλ ζαζιρα στα αραβικα και κατι αλλα δεν νομιζω να τα βλεπει ουτε ενας, ακομα και αραβας που να εχει connx.....

Εντάξει, αφού δεν το νομίζεις να γράψουμε στον ΟΤΕ να τα βγάλει.

wesker
30-03-10, 11:36
Το θέμα είναι το video club του να γίνει ανταγωνιστικό σε σχέση με το video club της γειτονιάς.

singara
30-03-10, 12:36
σημασία πιστεύω δεν εχει να βγάζουμε κανάλια η περιεχόμενα
άλλα να βάζουμε...τωρα οτι είναι τσιμπημένες...μερικές ταινίες ναι συμφωνώ
πχ.terminator 1 & 2 . 2 ευρώ το καθένα το βρίσκω υπερβολικό... πιστεύω στης πολύ παλιές
ταινίες η να είναι με 1.. 1,50 ευρώ η το conn- x να φτιάξει ένα κανάλι που θα λέγεται conn-x movie. και να κάνει τέτοιες ταινίες προβολή κάθε μέρα
...απο την άλλη χθες είδα οτι βάλανε την εκπληκτική σειρά στην πρώτη γραμμή ΤΣΑΜΠΑ

teodgeor
30-03-10, 13:43
να ρωτησω κατι αλλο , οταν θελουμε να δουμε video clip μπορουμε να καπως να επιλεξουμε πολλα μαζι ή τα βλεπουμε ενα ενα

wesker
30-03-10, 13:56
να ρωτησω κατι αλλο , οταν θελουμε να δουμε video clip μπορουμε να καπως να επιλεξουμε πολλα μαζι ή τα βλεπουμε ενα ενα

Νομίζω ένα ένα.

anarxaki
30-03-10, 14:58
Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ConnX TV. Είναι εύκολο να με κατατοπίσετε για το τι να περιμένω από αυτό το πακέτο;
Ποια κανάλια είναι στο πακέτο; Τα δωρεάν (ελληνικά και ξένα ελεύθερα κανάλια) ή έχει και αυτά που έχει η Nova (Discovery, History, E entertainment κλπ);
Τι διαφορά έχει το πακέτο Premium από το Basic; Γιατί στο δεύτερο έχει ένα σωρό κανάλια στη λίστα ενώ στο πρώτο (που είναι και πολύ πιο φθηνό) δείχνει μόνο 2 αισθησιακού περιεχομένου...

Και το σημαντικότερο, θα δω διαφορά στη γραμμή μου; Διάβασα ότι κάποιοι είδαν πτώση στις ταχύτητες και γενικότερα στην ποιότητα της σύνδεσής τους. Έχω 24άρα που συγχρονίζει στα 18Mbit. Θα μου δεσμεύσει η τηλεόραση κάποια Mbit (με αποτέλεσμα απλά πτώση της ταχύτητας download) ή θα έχω κι άλλα προβλήματα;

TeoT
30-03-10, 15:43
Καλημέρα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το ConnX TV. Είναι εύκολο να με κατατοπίσετε για το τι να περιμένω από αυτό το πακέτο;
Ποια κανάλια είναι στο πακέτο; Τα δωρεάν (ελληνικά και ξένα ελεύθερα κανάλια) ή έχει και αυτά που έχει η Nova (Discovery, History, E entertainment κλπ);
Τι διαφορά έχει το πακέτο Premium από το Basic; Γιατί στο δεύτερο έχει ένα σωρό κανάλια στη λίστα ενώ στο πρώτο (που είναι και πολύ πιο φθηνό) δείχνει μόνο 2 αισθησιακού περιεχομένου...

Το πακετο που παιρνεις ειναι το Basic . Τo Premium ειναι προσθετο πακετο που αν θελεις το παιρνεις .
Τα καναλια που εχει το ConnX TV μπορεις να τα δεις εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3324475&postcount=1438)




Και το σημαντικότερο, θα δω διαφορά στη γραμμή μου; Διάβασα ότι κάποιοι είδαν πτώση στις ταχύτητες και γενικότερα στην ποιότητα της σύνδεσής τους. Έχω 24άρα που συγχρονίζει στα 18Mbit. Θα μου δεσμεύσει η τηλεόραση κάποια Mbit (με αποτέλεσμα απλά πτώση της ταχύτητας download) ή θα έχω κι άλλα προβλήματα;

Σιγουρα θα χανεις απο το σερφαρισμα , Download κλπ 4,5 Μb οταν ειναι ανοικτο το STB (αποκωδικοποιητης) . Υπαρχει ομως περιπτωση να σου μειωθει και ο συγχρονισμος του ADSL απο τα 18 Μb που συγχρονιζεις για μεγαλυτερη σταθεροτητα της συνδεσης , αλλα ας μιλησει καλιτερα καποιος που εχει 24αρα.

.

alfagamma
30-03-10, 22:58
Γεια και απο μενα, τελικα σημερα ηρθε μνμ οτι ενεργοποιηθηκε, αλλα τζιφος επειδη εχω το fritzbox 7140, επειδη στην οτενετ δεν μπορουν να βοηθησουν μπορει καποιος να μου πει τι να κανω για να παιξει?

hightop
30-03-10, 23:28
Εσενα σε εβαλε κανεις να τα βλεπεις με το ζορι;

Και ποιος εισαι εσυ που θα με απαγορευσεις να πω τη γνωμη μου?

Αυτο καταλαβες μονο απο οσα εγραψα, αντε να το ξαναπω να το εμπαιδωσεις, λεω λοιπον, απο το να εχει 1,2,3,4,5, καναλια αχρηστα που δεν τα βλεπει κανεις μονο και μονο να να φαινονται πολλα στο πακετο, και αφου δεν βαζει αλλο καναλι , καλυτερα να εμπλουτιστει το πακετο με πολλες και καλες ταινιες στο φιλμ κλαμπ.......το επιασες τωρα? και αμφιβαλλω αν διαφωνει καποιος σε αυτο.-

sdikr
31-03-10, 00:21
Και ποιος εισαι εσυ που θα με απαγορευσεις να πω τη γνωμη μου?

Αυτο καταλαβες μονο απο οσα εγραψα, αντε να το ξαναπω να το εμπαιδωσεις, λεω λοιπον, απο το να εχει 1,2,3,4,5, καναλια αχρηστα που δεν τα βλεπει κανεις μονο και μονο να να φαινονται πολλα στο πακετο, και αφου δεν βαζει αλλο καναλι , καλυτερα να εμπλουτιστει το πακετο με πολλες και καλες ταινιες στο φιλμ κλαμπ.......το επιασες τωρα? και αμφιβαλλω αν διαφωνει καποιος σε αυτο.-

ούτε εσύ κατάλαβες τι έγραψε,
λεει οτι υπάρχει κόσμος που τα βλέπει, δεν μπορεί να φτιαχτεί μόνο για τα δικά σου δεδομένα

maik
31-03-10, 03:00
Και ποιος εισαι εσυ που θα με απαγορευσεις να πω τη γνωμη μου?

-

Την γνωμη σου την ειπες. Δεξου λοιπον και τις αντιθετες.

anarxaki
31-03-10, 11:04
Το πακετο που παιρνεις ειναι το Basic . Τo Premium ειναι προσθετο πακετο που αν θελεις το παιρνεις .
Τα καναλια που εχει το ConnX TV μπορεις να τα δεις εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3324475&postcount=1438)




Σιγουρα θα χανεις απο το σερφαρισμα , Download κλπ 4,5 Μb οταν ειναι ανοικτο το STB (αποκωδικοποιητης) . Υπαρχει ομως περιπτωση να σου μειωθει και ο συγχρονισμος του ADSL απο τα 18 Μb που συγχρονιζεις για μεγαλυτερη σταθεροτητα της συνδεσης , αλλα ας μιλησει καλιτερα καποιος που εχει 24αρα.

.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα κανάλια δε με συγκίνησαν ιδιαιτέρως κι αν είναι να έχω και θέμα με τις ταχύτητες... δε θα πάρω.

hightop
05-04-10, 15:36
ούτε εσύ κατάλαβες τι έγραψε,
λεει οτι υπάρχει κόσμος που τα βλέπει, δεν μπορεί να φτιαχτεί μόνο για τα δικά σου δεδομένα

Oταν λες κοσμος τι εννοεις? Ελληνες βλεπουν το al zazeera στα αραβικα?

μαλιστα, δεν το ηξερα ζητω συγγνωμη:worthy:

sdikr
05-04-10, 15:45
Oταν λες κοσμος τι εννοεις? Ελληνες βλεπουν το al zazeera στα αραβικα?

μαλιστα, δεν το ηξερα ζητω συγγνωμη:worthy:

πέρα απο το ότι υπάρχουν αρκετοί στην Ελλάδα που είναι απο εκείνες τις περιοχές, υπάρχουν και οι Έλληνες που γνωρίζουν αραβικά και τους ενδιαφέρει.
Οπώς και Γερμανοί και αυτοί που γνωρίζουν Γερμανικά κλπ κλπ

klopka
06-04-10, 09:43
Σενάρια περί ενδιαφέροντος του ΟΤΕ για το μπουκέτο της Nova διοχετεύονται στην αγορά, εν όψει της δραστηριοποίησης του Οργανισμού στη δορυφορική συνδρομητική τηλεόραση με την Conn-x TV. Είναι χρηματιστηριακό "παιχνίδι" ή υπάρχει κάτι περισσότερο; (Παρόν)

lewton
06-04-10, 10:58
Θα ήταν 100% λογικό να μην υπάρχουν δύο μπουκέτα με ελληνόφωνο περιεχόμενο.
Μακάρι να τα βρουν ΟΤΕ-Forthnet και να δημιουργήσουν μια εταιρία που θα διαχειρίζεται αυτό το μπουκέτο (δηλαδή να κλείνει συμφωνίες για το περιεχόμενο, να υποτιτλίζει ξένες σειρές και ντοκιμαντέρ κλπ) αντί να έχει ο καθένας το δικό του. Και φυσικά να πωλούν τα δικαιώματα και σε τρίτους, όπως για παράδειγμα τη HOL, την On Telecoms αλλά ακόμα και ξένους παρόχους συνδρομητικής TV που θέλουν να διαθέσουν ελληνόφωνο περιεχόμενο (φαντάζομαι κυρίως σε Καναδά, Αυστραλία, Γερμανία).
Η πιθανότητα να συμβεί αυτό; Κατά τη γνώμη μου <5%. :p

Mobbius
08-04-10, 00:31
Καλησπέρα,

Παρήγγειλα κι εγώ το Conn-x TV μου μέσα στις γιορτές και με πήραν χθες (6/4) για επιβεβαίωση και ραντεβού (12/4).

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε 2 θεματάκια.

1) Γιατί μου το ενεργοποίησαν από σήμερα (μία μέρα μετά την επικοινωνία μας - το βλέπω στο my e-services ήδη) ενώ η ημερομηνία παραλαβής είναι 6 μέρες μετά? Θα με χρεώσουν ετσιθελικά 6 μέρες ή συνηθίζεται αυτή η πολιτική για "τεχνικούς" λόγους?

2) Μου σήκωσαν το SNR από το 7-9 στο 12-14 (το είδα και 15) χωρίς να έχω αποσυνδέσεις (προφανώς λόγω IPTV αλλά για ποιο λόγο να το κάνουν;:hmm:) πριν με αποτέλεσμα να κλειδώνω περίπου 2 MΒ κάτω. Ήδη βλέπω ότι κατεβάζω με χαμηλότερη ταχύτητα και μ'εκνευρίζει αφάνταστα.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

antonis556
08-04-10, 01:18
2)Αν θες να ξανακερδισεις τον συγχρονισμο σου βγαλε την IPTV . Αν ειχες διαβασει σε παλαιοτερα topic θα εβλεπες σχετικα με το SNR . Παντα το ανεβαζουν και δεν γνωριζω το λογο ....

Mobbius
08-04-10, 01:27
2)Αν θες να ξανακερδισεις τον συγχρονισμο σου βγαλε την IPTV . Αν ειχες διαβασει σε παλαιοτερα topic θα εβλεπες σχετικα με το SNR . Παντα το ανεβαζουν και δεν γνωριζω το λογο ....

Με το έτσι θέλω και χωρίς να υπάρχει λόγος; :mad:

Ευχαριστώ Αντώνη για το χρόνο σου.

antonis556
08-04-10, 01:33
Απο οτι εχω καταλαβει εχει να κανει κατι με την IPTV . Περισσοτερα δεν γνωριζω ....

sdikr
08-04-10, 01:35
2)Αν θες να ξανακερδισεις τον συγχρονισμο σου βγαλε την IPTV . Αν ειχες διαβασει σε παλαιοτερα topic θα εβλεπες σχετικα με το SNR . Παντα το ανεβαζουν και δεν γνωριζω το λογο ....

Για να μην έχει errors η γραμμή, όσο μεγαλύτερο το snr τόσο καλύτερα

antonis556
08-04-10, 01:37
Καταλαβα . Ευχαριστουμε sdikr:oneup: . Να σε ρωτησω τωρα , αν καποιος θελησει να το κατεβασει , μπορει ? Τι αντικτιπο μπορει να εχει αυτο στην TV?

MemphisGr
08-04-10, 01:37
2)Αν θες να ξανακερδισεις τον συγχρονισμο σου βγαλε την IPTV . Αν ειχες διαβασει σε παλαιοτερα topic θα εβλεπες σχετικα με το SNR . Παντα το ανεβαζουν και δεν γνωριζω το λογο ....
Το ανεβάζουν υποθέτω για ομαλότερη λειτουργία της IPTV (να μην έχει κολήματα/σπασίματα). Δυστυχώς όμως οι καλές γραμμές αδικούνται γιατί είναι σταθερές με μικρότερα SNR.
Οπ, με πρόλαβε ο admin :)

Mobbius
08-04-10, 01:48
Για να μην έχει errors η γραμμή, όσο μεγαλύτερο το snr τόσο καλύτερα

Απαραίτητη προϋπόθεση σωστής λειτουργίας του IPTV είναι αυτή η κίνηση φίλε sdikr;

Και αν ζητήσω να με γυρίζουν στο αρχικό προφίλ;

Ευχαριστώ θερμά.

........Auto merged post: Mobbius πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το ανεβάζουν υποθέτω για ομαλότερη λειτουργία της IPTV (να μην έχει κολήματα/σπασίματα). Δυστυχώς όμως οι καλές γραμμές αδικούνται γιατί είναι σταθερές με μικρότερα SNR.
Οπ, με πρόλαβε ο admin :)

Και αυτό σημαίνει ότι γονατίζουμε (-2 MB όπως έγραψα) τη σύνδεση πριν μπει το STB και φυσικά να γράψω και ένα μείον 4ΜΒ απ'όσο έχω διαβάσει όταν το τοποθετήσω με το καλό;;

Είμαστε με τα καλά μας;

Εγώ προχώρησα στην αγορά του Conn-X TV με το σκεπτικό ότι κλειδώνω στα 13+ και όχι 11 που είμαι από σήμερα.

Ενδεχόμενο υπάρχει να με γυρίσουν στο αρχικό μου mode ή να το ξεχάσω;;

sdikr
08-04-10, 01:55
Καταλαβα . Ευχαριστουμε sdikr:oneup: . Να σε ρωτησω τωρα , αν καποιος θελησει να το κατεβασει , μπορει ? Τι αντικτιπο μπορει να εχει αυτο στην TV?

Με επίσημους τρόπους όχι, αν το modem υποστηρίζει dmt tool, μπορείς να το πάς στο 9.5, άλλα τα errors είναι παραπάνω με αποτέλεσμα περισσότερα σπασίματα στην tv


Απαραίτητη προϋπόθεση σωστής λειτουργίας του IPTV είναι αυτή η κίνηση φίλε sdikr;

Και αν ζητήσω να με γυρίζουν στο αρχικό προφίλ;

Ευχαριστώ θερμά.

........Auto merged post: Mobbius πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Και αυτό σημαίνει ότι γονατίζουμε (-2 MB όπως έγραψα) τη σύνδεση πριν μπει το STB και φυσικά να γράψω και ένα μείον 4ΜΒ απ'όσο έχω διαβάσει όταν το τοποθετήσω με το καλό;;

Είμαστε με τα καλά μας;

Εγώ προχώρησα στην αγορά του Conn-X TV με το σκεπτικό ότι κλειδώνω στα 13+ και όχι 11 που είμαι από σήμερα.

Ενδεχόμενο υπάρχει να με γυρίσουν στο αρχικό μου mode ή να το ξεχάσω;;

Δεν υπάρχει περίπτωση επίσημα να σε γυρίσουν στο παλιό profil,

ΥΓ καλά είσαι εσύ, εγω απο 13+ πήγα στα 9+

Mobbius
08-04-10, 02:01
Με επίσημους τρόπους όχι, αν το modem υποστηρίζει dmt tool, μπορείς να το πάς στο 9.5, άλλα τα errors είναι παραπάνω με αποτέλεσμα περισσότερα σπασίματα στην tv

Νομίζω πως τo Vigor 2700 δεν είναι συμβατό με DMT. Άρα τζίφος:down: για μένα.




Δεν υπάρχει περίπτωση επίσημα να σε γυρίσουν στο παλιό profil,

ΥΓ καλά είσαι εσύ, εγω απο 13+ πήγα στα 9+

Αϊντέεεε...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...


Αναφορικά με το πρώτο μου ερώτημα...Καμιά ιδέα? Νομιμοποιούνται ή να τ'ακούσουν στο 134;

sdikr
08-04-10, 02:17
Νομίζω πως τo Vigor 2700 δεν είναι συμβατό με DMT. Άρα τζίφος:down: για μένα.





Αϊντέεεε...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...


Αναφορικά με το πρώτο μου ερώτημα...Καμιά ιδέα? Νομιμοποιούνται ή να τ'ακούσουν στο 134;

Μπορείς μέσα στις 14 μέρες να ζητήσεις κατάργηση του iptv, αλλιώς αποδέχεσαι το πακέτο.

Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, να δεις αν σου αρέσει, αν δεν σου αρέσει τότε κάνεις κατάργηση και τελείωσες

Mobbius
08-04-10, 02:25
Μπορείς μέσα στις 14 μέρες να ζητήσεις κατάργηση του iptv, αλλιώς αποδέχεσαι το πακέτο.

Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, να δεις αν σου αρέσει, αν δεν σου αρέσει τότε κάνεις κατάργηση και τελείωσες

Μιλάω για την ενεργοποίηση του IPTV 6 μέρες πριν τη παραλαβη του εξοπλισμού. Νομιμοποιούνται;

Ευχαριστω για τη τελευταία πληροφορία.

sdikr
08-04-10, 02:27
Μιλάω για την ενεργοποίηση του IPTV 6 μέρες πριν τη παραλαβη του εξοπλισμού. Νομιμοποιούνται;

Ευχαριστω για τη τελευταία πληροφορία.


Και σε εμένα η αλλαγή είχε γίνει την επόμενη μέρα, η χρέωση ξεκίνησε με το που παρέλαβα τον δέκτη (και έκανα σύνδεση με το πιν)

sexrazat
08-04-10, 10:42
Μιλάω για την ενεργοποίηση του IPTV 6 μέρες πριν τη παραλαβη του εξοπλισμού. Νομιμοποιούνται;

Ευχαριστω για τη τελευταία πληροφορία.

Η χρέωση αρχίζει 12 μέρες μετά την καταχώρηση της αίτησης στα συστήματα του ΟΤΕ ανεξάρτητα από το πότε ενεργοποιήθηκε. Αν η ενεργοποίηση ή η παραλαβή εξοπλισμού καθυστερήσει παραπάνω πιστώνεται για τις χαμένες μέρες με τηλεφ. αίτηση στο 134

Mobbius
08-04-10, 11:02
Η χρέωση αρχίζει 12 μέρες μετά την καταχώρηση της αίτησης στα συστήματα του ΟΤΕ ανεξάρτητα από το πότε ενεργοποιήθηκε. Αν η ενεργοποίηση ή η παραλαβή εξοπλισμού καθυστερήσει παραπάνω πιστώνεται για τις χαμένες μέρες με τηλεφ. αίτηση στο 134

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Michalos
08-04-10, 23:15
Καλησπέρα, μόλις ενεργοποίησα το conn-x ΤV και έχω κάποια προβλήματα με παγώματα εικόνας, να σταματάει ο ήχος κλπ. Πιό συγκεκριμένα:
Έχω 8αρα ADSL (αορίστου) γραμμή PSTN . Όταν συγχρονίζει σε ADSL2+ είναι στα 8192 με 7.5-8.0 snr περίπου. Dowsntream Att γύρω στο 34. Modem το baudtec που δίνει ο ΟΤΕ. Αποκωδικοποιητή τον Tiglin με τον σκληρό. Τί συμβαίνει:
Εάν είμαι σε adsl2+ modulation τότε η εικόνα έχει συνεχώς σπασίματα. Εάν επιλέξω ADSL2 ή ακόμα καλύτερα ADSL1 τότε στην περίπτωση του ADSL2 το snr είναι 9+ και παίζει σημαντικά καλύτερα (συγχρονισμός 6900) ενώ στην περίπτωση του ADSL1 το snr είναι 10 (συγχρονισμός 6300-6500) και μπορώ πλέον να παρακολουθήσω IPTV αλλά έχω και κάποια μικρά σπασίματα και το χειρότερο, μετά απο ώρα (περίπου 30 λεπτά) κόβεται ο ήχος και πρέπει να αλλάξω κανάλι ή εάν βλέπω VOD να πατήσω στοπ και μετα πάλι συνέχεια. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να βλέπω ένα κανάλι και να γράφω άλλο - προφανώς επειδή κατεβαίνουν δυο streams ταυτόχρονα και άρα δεν επαρκεί το bandwidth της γραμμής μου. Εν όψει όλων αυτών και με δεδομένο ότι απο το oteshopo όπου αγόρασα τον εξοπλισμό οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί:
1. Να αντικαταστήσω το baudtec με το sagem; Ή μήπως να χρησιμοποιήσω ένα USR 9113 που έχω και να φτιάξω τα προφίλ για IPTV κλπ;
2. Να αντικαταστήσω το Tiglin με τον σκληρό με το Pirelli; Υπάρχει Pirelli με σκληρό; Ή μήπως είναι καλύτερο το Τiglin (όπως μου είπαν απο το oteshop);
3. Προφανώς και το έχω δηλώσει βλάβη και προφανώς και θα με βάλουν σε προφιλ interleaved με 11+ SNR.
Μήπως η γραμμή μου δεν κάνει για IPTV; Μήπως βοηθά να κάνω υποβιβασμό σε 2mbit internet και όλο το υπόλοιπο εύρος να είναι για IPTV; (η συγκεκριμένη γραμμή χρησιμοποιείται σαν 2η WAN/backup σε ένα Vigor2820n και έτσι δεν με νοιάζει η ταχύτητα συχγρονισμού).
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγγνώμη για το μεγάλο post :oops:

kostthem
08-04-10, 23:17
Αν μπορείς να αντικαταστήσεις το Tilgin με pirelli, θα σου λυθούν πολλά από τα προβλήματα.

giannis000
08-04-10, 23:50
φιλε με τοσο χαμηλο SNR δεν προκειται να δεις ποτε conn-x TV!!!Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω και παρακαλούσα να μου ανεβα΄σουν το SNR για να βλέπω!!!Δεν το έκαναν ώσπου βρέθηκε ένας χριστιανός και έκανε αυτό που του είπα και από τότε έχω σημα ... καμπανα!!!Εγώ ήξερα τι έφταιγε .... εκεί στον ΟΤΕ του κεφαλιού τους να μου αλλάζουν πόρτες κάθε μερα!!!Ας συγχρονίζεις πιο χαμηλά.Η ουσία είναι να τα έχεις και τα δυο!!!Πάντως με τόσο χαμηλό SNR δεν προ΄κειταν να δεις αποτέλεσμα.Θα στο πουν και άλλοι αυτό.Ελπίζω να σε βοήθησα.

Michalos
09-04-10, 00:20
Λοιπόν ένα update: άλλαξα το baudtec με το sagem και παίζει άψογα σε adsl2+ και με snr 9 και ταχύτητα 7900κάτι. Και δυο streams ταυτόχρονα (εγγραφή ενός προγράμματος και παρακολούθηση άλλου). Βέβαια είναι βράδυ που συνήθως το snr ανεβαίνει λίγο.. Πάντως δεν το περίμενα αυτό μόνο με αλλαγή μόντεμ :)

soccermania
09-04-10, 14:12
Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, ο ΟΤΕ θα αποκτήσει τα τηλεοπτικά δικαιώματα των δοκιμαστικών των Γκραν-Πρι της Φόρμουλα 1. Ο Alpha θα διατηρήσει το δικαίωμα για περιλήψεις…
Ακόμα δεν υπάρχουν υπογραφές στα σχετικά συμβόλαια, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι τα δοκιμαστικά του Γκραν-Πρι της Κίνας, το Σάββατο 17 Απριλίου, θα το δούμε απ’ το Conn-X TV. Ο Alpha που θα δείχνει τα Γκραν-Πρι, θα έχει μία περίληψη από κάθε δοκιμαστικό.

από gazzetta.gr

MemphisGr
09-04-10, 23:49
έχω και κάποια μικρά σπασίματα και το χειρότερο, μετά απο ώρα (περίπου 30 λεπτά) κόβεται ο ήχος και πρέπει να αλλάξω κανάλι ή εάν βλέπω VOD να πατήσω στοπ και μετα πάλι συνέχεια.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο VOD, παρόλο που έχω καλή γραμμή (17 attenuation, 8192Mb, 28 SNR). Στα κανάλια δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Μπορώ να βλέπω ώρες χωρίς κανένα κόλημα εικόνας ή ήχου. Στο VOD όμως, όχι σε προκαθορισμένα διαστήμα, κάποια στιγμή κόβεται μόνο ο ήχος με την εικόνα να τρέχει κανονικά. Μετά από 10-15 δευτερόλεπτα παγώνει και η εικόνα και μετά από λίγο επανέρχονται και τα δύο. Αυτό μπορεί να γίνει 2 φορές μέσα σε μισή ώρα ή 2 φορές μέσα σε 2 ώρες.
Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω το Pirelli να δω αν κάνει τα ίδια. Όσοι έχουν tilgin καλό θα ήταν να μας πουν την εμπειρία τους για να προσπαθήσουμε τελικά να καταλάβουμε που οφείλεται το συγκεκριμένο φαινόμενο. :)

kostthem
09-04-10, 23:51
Με Tilgin μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.
Περιμένω ακόμα την αντικατάσταση με Pirelli.

panos123
10-04-10, 00:16
και εγω με tilgin εχω ακριβως το ιδιο προβλημα
αν δεν κανουν κατι θα το κοψω να τελειωνω. τους εχω βαρεθει

kostthem
10-04-10, 00:17
Κάποιος με Pirelli να μας πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.