PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

pan34
21-04-10, 19:02
Δοκίμασε να δεις άμα μπεί με G.DMT mode.

Ακόμα και αν δουλέψει μην κλείσεις την βλάβη. Απλά για να έχεις tv μέχρι να το φτιάξουν.

offtopic : Για αυτούς που έχουν 24άρα και Interleave mode , άμα θέλετε για κάποιο λόγο fast path δοκιμάστε να το γυρίσετε σε G.DMT . Συνήθως γυρνάει αυτόματα σε fast path.Φυσικά έτσι θα συγχρονίζεται μέχρι τα 8Mbps αλλά μπορεί να σας βοηθήσει στα online games όταν δεν κάνετε download.( έχω αρκετό καιρό να το δοκιμάσω και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή αμα ισχύει και με iptv).

δεν μπαινει ουτε ετσι.Σημερα κανανε και το εξηs κορυφαιο.Με κατεβασανε σε οχταρα με το τραγικο upload χωριs να εχω πει εγω κατι.Αν και δεν πιανω πανω απο 7 εχω 24αρα για το upload.Ανοιξα δουλειεs τσαμπα μου φαινεται.Τωρα αυριο κλεινω 4 ημερεs που περιμενω τεχνικο για να δει το ρουτερ και αναμενω να με ξαναγυρισουν παλι σε 24αρα γραμμη.Μια φορα τουs χρειαστηκα και δεν μου τα λενε καλα μου φαινεται

soccermania
22-04-10, 14:10
Από Δευτέρα (δεν αποκλείεται σήμερα ή αύριο) όλα δείχνουν ότι θα ανακοινωθεί απ’ το Conn-X TV η απόκτηση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων του Κυπέλλου για την τριετία 2010-13.
Το «μπουκέτο» του ΟΤΕ θα έχει φουλ μεταδόσεις Κυπέλλου απ’ τον ερχόμενο Αύγουστο, όταν και ξεκινάει η διοργάνωση. (gazzetta.gr)

pan34
23-04-10, 10:53
λοιπον πριν λιγο εφυγε ο τεχνικοs.Το ρουτερ δεν ειχε τιποτα.Ενα καλωδιο ethernet αλλαξε και αναμενω τωρα το 15λεπτο για να μπω στη τι-βι.Τα ασχημα νεα ειναι οτι ειμαι οριακα για να βλεπω τι-βι λογω γραμμηs

kadronarxis
23-04-10, 14:40
Έκανα αίτηση για double play την Τετάρτη, ενεργοποιήθηκε το απόγευμα της ίδιας μέρας αλλά από τότε έχω χάσει το connxtv.
Μου είπε το 134 ότι δε χρεώνομαι για την τηλεόραση.

Φέρτε πίσω την τηλεόραση !!!!!!!!!!! :p

pankostas
23-04-10, 15:06
Έκανα αίτηση για double play την Τετάρτη, ενεργοποιήθηκε το απόγευμα της ίδιας μέρας αλλά από τότε έχω χάσει το connxtv.
Μου είπε το 134 ότι δε χρεώνομαι για την τηλεόραση.

Φέρτε πίσω την τηλεόραση !!!!!!!!!!! :p

Το ιδιο ειχα παθει και εγω.Δευτερα ειχα κανει αιτηση για DP,Τριτη κοπηκε η TV,με πηραν τηλεφωνο μου εδωσαν νεο PIN.Τηλεοραση ξανα ειχα την Παρασκευη.

kadronarxis
23-04-10, 15:21
Πατριώτη Κατερινιώτη,
μου βγάλει user list cannot retrieve from server
Να περιμένω δηλαδή έτσι;
Σε πήραν τηλέφωνο την Παρασκευή για να σου πουν πως η tv είναι ΟΚ?

άντε γερά!

pankostas
24-04-10, 15:43
Πατριώτη Κατερινιώτη,
μου βγάλει user list cannot retrieve from server
Να περιμένω δηλαδή έτσι;
Σε πήραν τηλέφωνο την Παρασκευή για να σου πουν πως η tv είναι ΟΚ?

άντε γερά!

Γεια σου ρε πατριδα! :oneup:
Ειχαν παρει τηλεφωνο και μου ειχαν δωσει το pin απο την Τριτη.Το ιδιο μυνημα εβγαζε και σε μενα.Βεβαια τους πηρα 1-2 φορες τηλεφωνο,και τους ελεγα οτι μου αλλαξαν το pin, και οτι πρεπει να κανουμε κατι να βαλουμε το καινουργιο.Ειχα πεσει σε κατι ασχετους,μεχρι και reset τον αποκωδικοποιητη ειχα κανει.Τελικα ειναι απλο.Απλως περιμενεις...Αν κανεις ενα τηλεφωνο στο 134 θα σου πουν οτι το conx tv δεν ειναι ακομα ενεργοποιημενο στην γραμμη σου.Την τεταρτη μερα ενεργοποιηθηκε απο μονο του.Μετα απο κλεισιμο και ανοιγμα που το εκανα λειτουργησε κανονικα.Τηλεφωνο δεν πηραν να μου πουν τιποτα.

Rebel Scum
27-04-10, 00:59
Ενεργοποιήθηκα και εγώ σήμερα...ήδη είχα το connx 24 οπότε πήρε μόλις 3 μέρες για ενεργοποίηση.

Μέχρι τώρα πολύ καλές εντυπώσεις..όλα λειτούργησαν άμεσα και εύκολα.

Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το SAGEM 2404 που με λίγο πείραγμα με το DMT συγχρονίζει εκεί που συγχρόνιζε το Speedtouch 585v6 και με λίγο καλύτερο SNR.

Γενικά τα μενού του κωδικοποιητή λειτουργουν αρκετά γρήγορα και είναι έυκολα στη χρήση. Αρκετά καλύτερο από το ανάλογο της ΟΝ που είχα προ διετίας και πλέον.

sexrazat
27-04-10, 07:48
Από 22/5 - 9/6 το Conn-X TV θα δείξει όλους τους αγώνες ( 24 συνολικά) των play-off και play-out της Β Εθνικής.

Billytheking
27-04-10, 08:44
Καλημέρα στο Forum.:):)

Χθες παρέλαβα το πακέτο connex-tv με το pirelli και το modem.

Χρησιμοποίησα το δικό modem το Belkin_N για να συνδεθώ.

Μόλις άνοιξα τον αποκωδικοποιητή, στην TV άρχισε μια διαδικασία Booting

η οποία έχει σταματήσει στο εξής:

Set-Box needs
firmware update v2.0.0

..... και δεν κάνει τίποτα πλέον.

Μήπως ρε παιδιά ξέρει κάτι κάποιος γι' αυτό;:(:(


(Τηλεφώνησα βέβαια στην connex και μου είπαν (χωρίς να μπορέσω να πω το πρόβλημά μου) ότι θα μου πάρουν αυτοί τηλ. Ακόμα περιμένω βέβαια.)


Ευχαριστώ!!!

sdikr
27-04-10, 10:46
Θα πρέπει να βάλεις το Modem του ΟΤΕ, και να το συνδέσεις με το box, στην θύρα stb

Billytheking
27-04-10, 11:02
Θα πρέπει να βάλεις το Modem του ΟΤΕ, και να το συνδέσεις με το box, στην θύρα stb

Ευχαριστώ.:):):)

Αλλά, γιατί πρέπει σώνει και καλά το δικό τους!!!!

Θα το δοκιμάσω πάντως.

Και πάλι ευχαριστώ!!

Rebel Scum
27-04-10, 13:23
Ευχαριστώ.:):):)

Αλλά, γιατί πρέπει σώνει και καλά το δικό τους!!!!

Θα το δοκιμάσω πάντως.

Και πάλι ευχαριστώ!!

Έχει ρυθμίσεις περασμένες στο firmware ειδικά για το TV.

Αν θέλεις να κρατήσεις το δικό σου κάνε μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ για ρυθμίσεις που μπορεί να το κάνουν να παίζει το connxTV.

kadronarxis
29-04-10, 00:33
πατρίδα pankosta, ακόμα και σήμερα δεν έχει επανέλθει το t.v.
Αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο στο 134 και ότι μου πουν.

άντε γερά.

pankostas
29-04-10, 06:24
πατρίδα pankosta, ακόμα και σήμερα δεν έχει επανέλθει το t.v.
Αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο στο 134 και ότι μου πουν.

άντε γερά.

Εεε...ισως χρειαζονται λιγο πρηξιμο!

pane6
29-04-10, 12:13
Γεια σας παιδια!Κανένα νέο έχουμε για κάνενα νέο κανάλι ή αν θα προστεθούν και τα υπόλοιπα ελληνικα?Για κανένα έξτρα αθλητικό γεγονός που θα μπορούμε να βλέπουμε από τη νέα χρονια?Δυστυχώς με μεγάλη μου λύπη παρατηρώ μεγάλη στασιμοτητα σε ολα.Το ιταλικό πρωτάθλημα δεν θα το βλέπουμε.F1 πιστεύαμε ότι θα βλέπαμε από εκεί αλλά χάθηκε και αυτό.Συνεχώς μειώνονται οι επιλογές σε αντίθεση με τους συνδρομητές που αυξάνονται...Αν υπάρχει κάποια πληροφόρηση ας ενημερώσει καποιος ...
Τέλος,μήπως γνωρίζει καποιος αν σκεφτοναι στον ΟΤΕ να κάνουν κάποιες αλλαγές ...Δηλαδή περισσότερες και φυσικά καλύτερες ταινίες ή κάποιες άλλαγες και καινοτομίες ... Ευχαριστώ

Mobbius
29-04-10, 12:50
Από το router (ADSL) ένα καλώδιο από τη θύρα STB και ένα καλώδιο από μία άλλη θύρα και τα δύο σε ένα switch. Από το switch, ένα καλώδιο στο power plug.
Από την άλλη μεριά, από το power plug σε ένα switch και μετά, ένα καλώδιο για το conn-x tv και στις υπόλοιπες θύρες, PS3 και Η/Υ.
Όλα αυτά αρκεί το power plug να είναι 200αρι.
Επίσης έχω και ένα 2ο Η/Υ σε άλλο δωμάτιο το οποίο είναι απευθείας σε power plug.
Όλα παίζουν κανονικά και χωρίς κολλήματα στο conn-x tv. :oneup:


Καλημέρα,

Σου είναι εύκολο να μου πεις ποια power plugs και switches χρησιμοποιείς;;

Τα switchάκια είναι απλά 4πορτα hubs; Αν έχεις τα μοντέλα όλων θα σου ήμουν υπόχρεος..

Υ.Γ Έχω μία εβδομάδα Conn-X TV και ακόμα να δω (via Home Plugs).

vgk
29-04-10, 13:46
Καλημέρα,

Σου είναι εύκολο να μου πεις ποια power plugs και switches χρησιμοποιείς;;

Τα switchάκια είναι απλά 4πορτα hubs; Αν έχεις τα μοντέλα όλων θα σου ήμουν υπόχρεος..

Υ.Γ Έχω μία εβδομάδα Conn-X TV και ακόμα να δω (via Home Plugs).

Τα homeplugs είναι της Crypto τα Powernet 200 (200Mbps) και τα switch είναι της εταιρείας Tenda (2τεμ x 4port) αλλά δεν ξέρω τα μοντέλα.

Mobbius
29-04-10, 13:49
Τα homeplugs είναι της Crypto τα Powernet 200 (200Mbps) και τα switch είναι της εταιρείας Tenda (2τεμ x 4port) αλλά δεν ξέρω τα μοντέλα.

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

pankostas
29-04-10, 17:28
Γεια σας παιδια!Κανένα νέο έχουμε για κάνενα νέο κανάλι ή αν θα προστεθούν και τα υπόλοιπα ελληνικα?Για κανένα έξτρα αθλητικό γεγονός που θα μπορούμε να βλέπουμε από τη νέα χρονια?Δυστυχώς με μεγάλη μου λύπη παρατηρώ μεγάλη στασιμοτητα σε ολα.Το ιταλικό πρωτάθλημα δεν θα το βλέπουμε.F1 πιστεύαμε ότι θα βλέπαμε από εκεί αλλά χάθηκε και αυτό.Συνεχώς μειώνονται οι επιλογές σε αντίθεση με τους συνδρομητές που αυξάνονται...Αν υπάρχει κάποια πληροφόρηση ας ενημερώσει καποιος ...
Τέλος,μήπως γνωρίζει καποιος αν σκεφτοναι στον ΟΤΕ να κάνουν κάποιες αλλαγές ...Δηλαδή περισσότερες και φυσικά καλύτερες ταινίες ή κάποιες άλλαγες και καινοτομίες ... Ευχαριστώ

Απ΄οτι εγραψε καποιος θα εχει τα play off της Β Εθνικης.
Για νεα καναλια,αλλαγες και καινοτομιες.....δεν ακουγεται κατι προς το παρων.

soccermania
29-04-10, 20:07
Για τα αθλητικά είναι ακόμη νωρίς.Το καλοκαίρι θα κριθούνε πολλά.Για τη φόρμουλα-1 ,αν δεν κάνω λάθος, έχει πάρει τα δοκιμαστικά.Στο μπάσκετ ήδη έχει κάποιες ομάδες της Α'1 αλλά με την περιρέουσα ατμόσφαιρα που επικρατεί όπου όλα τα κανάλια θέλουν να ξεφορτωθούν το μπάσκετ (Νόβα,Σκάι,ΕΡΤ) δεν αποκλείεται να πάρει όλη την Α'1 από Σεπτέμβρη.Τώρα όσον αφορά το ποδόσφαιρο ναι είναι σωστό πως θα δείξει όλα τα πλευ-οφ της Β' Εθνικής.Για του χρόνου (από Αύγουστο δηλαδή) θα "στηριχθεί" στο Γερμανικό πρωτάθλημα(Α' και Β') , στο Ισπανικό καθώς και στο κύπελλο Ελλάδος και την Β' Εθνική τα οποία πήρε αποκλειστικά για την επόμενη 3ετία.Είναι σίγουρο όμως πως θα έχει και πάλι πάρα πολλές διοργανώσεις.Για φέτος παράδειγμα είδαμε τα πρωταθλήματα Γερμανίας(Α' και Β'),Ισπανίας,Ιταλίας(τό'χασε για του χρόνου),Βελγίου και Αυστρίας και τα κύπελλα Ιταλίας,Γαλλίας και Βραζιλίας.Επίσης έδειξε πολλά διεθνή φιλικά (και εθνικών ομάδων και συλλόγων) καθώς και προκριματικούς αγώνες για το μουντιάλ (από ομίλους τόσο της Ευρώπης όσο και της Λατ.Αμερικής).Πιστεύω για 1ο χρόνο και 13 ευρώ το μήνα οι εντυπώσεις είναι θετικές.Θα δούμε και το καλοκαίρι αν εμπλουτίσει κι άλλο τα αθλητικά του.

sdikr
29-04-10, 20:14
πατρίδα pankosta, ακόμα και σήμερα δεν έχει επανέλθει το t.v.
Αύριο θα κάνω ένα τηλέφωνο στο 134 και ότι μου πουν.

άντε γερά.

Μετά απο 10 μέρες (απο την αίτηση αλλαγής προγράμματος) επιτέλους σήμερα δούλεψε από μόνο του, δεν μου ζήτησε καν το νεο Pin

kadronarxis
29-04-10, 22:31
Το ίδιο και σε μένα Σπύρο!
Αλλά βλέπω κανονικά film express kai film τάδε αλλά δε βλέπω live τα κανάλια π.χ το Alter.
Γιατί άραγε; μήπως ο ρούτερ φταίει....θα το ψάξω.

sdikr
29-04-10, 22:40
Το ίδιο και σε μένα Σπύρο!
Αλλά βλέπω κανονικά film express kai film τάδε αλλά δε βλέπω live τα κανάλια π.χ το Alter.
Γιατί άραγε; μήπως ο ρούτερ φταίει....θα το ψάξω.

τα film δεν τα είδα ακόμα, αλλά το Live παίζει κανονικά, δεν τα βγάζεις απο την πρίζα (router - box) για λίγο να δείς

kadronarxis
29-04-10, 22:45
Τα έβγαλα Σπύρο αλλά τα ίδια.
Έχω πάνω το 585v7, με το τελευταίο firmware R8.2.6
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386060

και του πέρασα ρυθμίσεις για το IPTV του ΟΤΕ από εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2701864&postcount=57

Κάτι δεν πάει καλά. Αν έχεις το user.ini ή κάποιος άλλος από το 8.2.5 firmware που δίνει ο ΟΤΕ, ας το κάνει μια πάσα!

άντε γερά!

sdikr
29-04-10, 22:49
Τα έβγαλα Σπύρο αλλά τα ίδια.
Έχω πάνω το 585v7, με το τελευταίο firmware R8.2.6
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386060

και του πέρασα ρυθμίσεις για το IPTV του ΟΤΕ από εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2701864&postcount=57

Κάτι δεν πάει καλά. Αν έχεις το user.ini ή κάποιος άλλος από το 8.2.5 firmware που δίνει ο ΟΤΕ, ας το κάνει μια πάσα!

άντε γερά!


Για να μην ψάχνεις τζάμπα, αυτό το έκανες πριν την αλλαγή; ή τώρα που δεν είχες tv;

Δυστυχώς έχω sagem,

kadronarxis
29-04-10, 22:53
Τώρα που δεν έχω t.v.!
Θα βάλω το ρούτερ του οτε επάνω και θα επανέλθω.!
:oneup:

MemphisGr
29-04-10, 22:53
Τα έβγαλα Σπύρο αλλά τα ίδια.
Έχω πάνω το 585v7, με το τελευταίο firmware R8.2.6
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386060

και του πέρασα ρυθμίσεις για το IPTV του ΟΤΕ από εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2701864&postcount=57

Κάτι δεν πάει καλά. Αν έχεις το user.ini ή κάποιος άλλος από το 8.2.5 firmware που δίνει ο ΟΤΕ, ας το κάνει μια πάσα!

άντε γερά!
Kadronarxi επειδή και εμένα μου είχε τύχει ακριβώς το ίδιο (ενώ έβλεπα filmclub και filmexpress δεν είχα καθόλου εικόνα στα κανάλια) έσπασα το κεφάλι μου για να βρω τι φταίει τελικά.
Μπες στο user.ini ή με telnet στο router και σιγουρέψου ότι είναι απενεργοποιημένα το multicast filtering και το igmpsnooping. Αν είναι ενεργό κάποιο από τα δύο παίζει το VOD αλλά δεν παίζουν τα κανάλια.
Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις ρυθμίσεις, ελπίζω να σε βοηθήσουν :)

kadronarxis
29-04-10, 23:20
Ναι, τελικά φταίει το ρούτερ (το 585 και οι ρυθμίσεις του).
Έβαλα πάνω το T&W matrX του ΟΤΕ, και όλα παίζουν κανονικά.
Θα κάνω αυτό που είπες Μεμφις.

Ευχαριστώ παιδιά!

sexrazat
29-04-10, 23:57
Υπάρχουν πλέον και τηλεχειριστήρια για αγορά με 17 € σε περίπτωση βλάβης με υπαιτιότητα του συνδρομητή

sdikr
30-04-10, 00:00
Υπάρχουν πλέον και τηλεχειριστήρια για αγορά με 17 € σε περίπτωση βλάβης με υπαιτιότητα του συνδρομητή


το να το πετάξω στο κεφάλι του τεχνικού είναι υπαιτιότητα πελάτη; ή φταίει το ξεροκέφαλο :p

kadronarxis
30-04-10, 00:33
Λοιπόν, το έφτιαξα.
IPTV για το 585v7 με το πολύ καλό firmware(του πάτησα το λαιμό χτες βράδυ), R8.2.6.
Σε λίγο το user.ini.

άντε γερά.

........Auto merged post: kadronarxis πρόσθεσε 19 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν, όσοι έχετε το firmware R.8.2.6(έχω uptime 24 ώρες χωρίς κανένα restart),
για να παίξει το IPTV κάντε τα εξής:

Δώστε 192.168.1.254
Mενού αριστερά Thomson Gateway
Επιλέγουμε Configuration και κάτω δεξιά το Save or restore configuration.
κατεβάζουμε το αρχείο user.ini.
ωραία!

Το ανοίγουμε και αντικαθιστούμε τα παρακάτω πεδία με αυτά που έχω βάλει εδώ κάτω:


[ sntpc.ini ]
add name=ntp.ntua.gr version=3
config poll=60 pollpresync=5
config state=enabled
[ phone.ini ]
add name=pvc_Internet addr=8*35
add name=atm_pvc_8_36 addr=8*36

[ ipqos.ini ]
config dest=pvc_Internet state=enabled maxbytes=128
config dest=atm_pvc_8_36 state=enabled
queue config dest=pvc_Internet queue=0 maxbytes=64 hold=2000
queue config dest=pvc_Internet queue=1 ackfiltering=enabled maxpackets=40 maxbytes=100 hold=2000
queue config dest=pvc_Internet queue=2 hold=2000
queue config dest=pvc_Internet queue=3 hold=2000
queue config dest=pvc_Internet queue=4 hold=2000
queue config dest=pvc_Internet queue=5 maxpackets=30 maxbytes=12 hold=2000

[ atm.ini ]
ifadd intf=atm_Internet
ifconfig intf=atm_Internet dest=pvc_Internet ulp=mac
ifattach intf=atm_Internet
ifadd intf=OTEIPTV
ifconfig intf=OTEIPTV dest=atm_pvc_8_36 ulp=mac
ifattach intf=OTEIPTV
debug traceconfig len=100

[ bridge.ini ]
ifadd brname=bridge intf=ethport2 dest=ethif2 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=ethport3 dest=ethif3 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=ethport4 dest=ethif4 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=WLAN dest=wlif1 logging=disabled
ifadd brname=bridge intf=IPTV
ifconfig brname=bridge intf=ethport1 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport2 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport3 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport4 wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=WLAN wan=disabled logging=disabled
ifconfig brname=bridge intf=IPTV dest=OTEIPTV wan=enabled
ifattach brname=bridge intf=ethport2 logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=ethport3 logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=ethport4 logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=WLAN logging=disabled
ifattach brname=bridge intf=IPTV
config brname=bridge age=300 filter=no_WAN_broadcast vlan=enabled precedencemap=4,7,9,11,13,14,15,15

[ igmpsnooping.ini ]
ifconfig brname=bridge intf=OBC portmode=Auto fastleave=enabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport1 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport2 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport3 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=ethport4 portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=WLAN portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
ifconfig brname=bridge intf=IPTV portmode=Auto fastleave=disabled exptrack=disabled mrdp=enabled rgmp=disabled
config brname=bridge state=disabled floodrp=disabled floodmcast=disabled

[ eth.ini ]
ifadd intf=ethoa_Internet
ifconfig intf=ethoa_Internet dest=atm_Internet vlan=default
ifattach intf=ethoa_Internet
ifconfig intf=ethoa_Internet wan=disabled priotag=disabled

[ ppprelay.ini ]
ifadd intf=bridge
ifadd intf=ethoa_Internet




και είσαι ο καλύτερος του χωριού!

άντε γερά!

ΥΓ: ίσως χρειαστεί να περάσετε το user.ini πίσω στον ρούτερ 2 φορές. Στο δικό μου έπιασε με τη δεύτερη.
ΥΓ2: αν δεν ξέρετε τι κάνετε, μην το τολμήσετε.

kostthem
30-04-10, 00:50
thanks kadro!
Λες να το αντικαταστήσω το 8.2.2.5?

........Auto merged post: kostthem πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και που το βρίσκω για να το κατεβάσω?

kadronarxis
30-04-10, 01:16
Ναι έχεις δίκιο Κώστα.
Πρέπει να ευχαριστήσω τους:
MemphisGR
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2701864&postcount=57

a11
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442&page=6

cmaniac
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386060

και φυσικά τον Σπύρο,

για τη βοήθεια που δώσανε και τις ιδέες τους μέσα από το φόρουμ.
εδώ Κώστα:

http://leoforeia.gr/thomson/

και κατεβάζεις τα
Thomson_TG585v7_Firmware_Compilation/Upgrade_Wizards/UPG_Wizards_2010.zip
και
Thomson_TG585v7_Firmware_Compilation/Firmwares/R826/ZZ5YAA8.265.bli

άντε γερά!

MemphisGr
30-04-10, 01:38
Ωραίος Kadronarxi, χαίρομαι που όλα έστρωσαν (αυτό έλειπε να μην έστρωναν κιόλας :) )

Πες μου κάτι : Όπως είσαι τώρα με το 585 έχεις IPTV σε όλες τις θύρες ή μόνο στην 4?
Κάνε μια δοκιμή και πες μας :)

Mobbius
30-04-10, 02:21
Καλημέρα (ώρα που είναι),

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει το ακριβές μοντέλο των Ruckus που δίνει ο ΟΤΕ; Βρίσκω αυτά (http://cgi.ebay.com/Ruckus-Mediaflex-VF2825-Wireless-Mutimedia-Router-Wi-Fi-/160425725120?cmd=ViewItem&pt=COMP_EN_Routers&hash=item255a1e4cc0) πιο φθηνά αλλά δε ξέρω αν κάνουν!

Η σύνδεσή τους είναι αυτή που φαντάζομαι; Router (Θύρα STB) > RJ-45 > Ruckus 1 και ομοίως από τη πλευρά του STB (Ruckus 2) το ίδιο;

Ευχαριστώ

sdikr
30-04-10, 02:26
Καλημέρα (ώρα που είναι),

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει το ακριβές μοντέλο των Ruckus που δίνει ο ΟΤΕ; Βρίσκω αυτά (http://cgi.ebay.com/Ruckus-Mediaflex-VF2825-Wireless-Mutimedia-Router-Wi-Fi-/160425725120?cmd=ViewItem&pt=COMP_EN_Routers&hash=item255a1e4cc0) πιο φθηνά αλλά δε ξέρω αν κάνουν!

Η σύνδεσή τους είναι αυτή που φαντάζομαι; Router (Θύρα STB) > RJ-45 > Ruckus 1 και ομοίως από τη πλευρά του STB (Ruckus 2) το ίδιο;

Ευχαριστώ

Δείχνει απο εμφάνιση να είναι το ίδιο,
Πάντως είναι αρκετά καλό, σε σπίτι που με απλό ασύρματο δεν είχα καθόλου σήμα το tv δουλεψε μια χαρά.

γιατί όμως δεν βλέπεις για powerline;

sexrazat
30-04-10, 08:17
το να το πετάξω στο κεφάλι του τεχνικού είναι υπαιτιότητα πελάτη; ή φταίει το ξεροκέφαλο :p

Αγνοώ ποιανού είναι υπαιτιότητα. Αλλά υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις για πέταμα:p

Mobbius
30-04-10, 10:28
Δείχνει απο εμφάνιση να είναι το ίδιο,
Πάντως είναι αρκετά καλό, σε σπίτι που με απλό ασύρματο δεν είχα καθόλου σήμα το tv δουλεψε μια χαρά.

γιατί όμως δεν βλέπεις για powerline;

Γιατί είχα αγοράσει αυτό (http://www.netgear.com/Products/PowerlineNetworking/PowerlineEthernetAdapters/XAVB1004.aspx) πριν αποφασίσω να βάλω Conn-X TV και τελικά δεν είναι συμβατό (multicast / unicast) με το τελευταίο.

Υπάρχει κάποιος ο οποίος με σιγουριά μπορεί να μας γράψει το μοντέλο;;

Σ'ευχαριστώ πολύ admin μας :)

alfagamma
30-04-10, 10:54
εγω εχω ενα προβλημα λιγο περιεργο.
εκει που ειναι κλειστο το Pirelli και βλεπω tv κανονικη ξαφνικα μονο του ανοιγει!!!!! το εχει κανει 6-7 φορες χωρις λογω και μαλιστα μερικες φορες με το τηλεχειριστήριο στο τραπεζι αναποδα να μην εχει καμια οπτικη επαφη.....!!!!

maik
30-04-10, 15:17
εγω εχω ενα προβλημα λιγο περιεργο.
εκει που ειναι κλειστο το Pirelli και βλεπω tv κανονικη ξαφνικα μονο του ανοιγει!!!!! το εχει κανει 6-7 φορες χωρις λογω και μαλιστα μερικες φορες με το τηλεχειριστήριο στο τραπεζι αναποδα να μην εχει καμια οπτικη επαφη.....!!!!

Νομιζω οτι το range των συχνοτητων των τηλεχειρηστηριων ειναι πολυ περιορισμενο. Δεν το εχω ψαξει αλλα σε μενα συνεβαινε το αντιθετο με μια τηλεοραση.
Πηγαινα να αλαξω καναλι στο tilgin και αλαξε καναλι η τηλεοραση.Μαλιστα πηγαινε παντα σε ενα συγκεριμενο.

alfagamma
30-04-10, 22:32
αυτο που λεω ειναι οτι ανοιγει μονο του , δεν χρησημοποιω τηλεχειριστήριο, στα καλα καθουμενα το κανει....

Mobbius
01-05-10, 01:09
Καλημέρα (ώρα που είναι),

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει το ακριβές μοντέλο των Ruckus που δίνει ο ΟΤΕ; Βρίσκω αυτά (http://cgi.ebay.com/Ruckus-Mediaflex-VF2825-Wireless-Mutimedia-Router-Wi-Fi-/160425725120?cmd=ViewItem&pt=COMP_EN_Routers&hash=item255a1e4cc0) πιο φθηνά αλλά δε ξέρω αν κάνουν!

Κάποιος μια βοήθεια αν γίνεται...

alany
01-05-10, 01:21
Κάποιος μια βοήθεια αν γίνεται...

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/ruckus-access-points/prodruckus_access_points.html

Mobbius
01-05-10, 01:25
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/ruckus-access-points/prodruckus_access_points.html

Το ξέρω το link. Αυτό χάζευα πριν λίγο:)

Απλά θα ήθελα το ακριβές μοντέλο.

Ευχαριστώ

vagos22
02-05-10, 10:47
3ος δορυφόρος για οτε ,conn x tv sat k nova

http://www.satleo.gr/content/view/2878/1/

panos123
02-05-10, 11:55
3ος δορυφόρος για οτε ,conn x tv sat k nova

http://www.satleo.gr/content/view/2878/1/

"o OTE βλέπει πως μια συμφωνία εξαγοράς της Nova θα ήταν η μόνη προοπτική" :down::evil::nono:

παίζει να γίνει κάτι τέτοιο;;;

kater
04-05-10, 11:47
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς.
Έπεισα ένα φίλος μου να κάνει αίτηση για conn-x tv και μεταφορά του τηλεφώνου του από forthnet που είχε παλιά, και έχουν περάσει πανω από τις δέκα ημέρες που λέει ο ΟΤΕ αλλά ούτε υλικό έχει πάρει, ούτε τον ειδοποίησε κανείς.
Τι να κάνει;

boliziner
04-05-10, 16:15
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς.
Έπεισα ένα φίλος μου να κάνει αίτηση για conn-x tv και μεταφορά του τηλεφώνου του από forthnet που είχε παλιά, και έχουν περάσει πανω από τις δέκα ημέρες που λέει ο ΟΤΕ αλλά ούτε υλικό έχει πάρει, ούτε τον ειδοποίησε κανείς.
Τι να κάνει;

Να μιλήσει με το 134

treli@ris
04-05-10, 16:18
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς.
Έπεισα ένα φίλος μου να κάνει αίτηση για conn-x tv και μεταφορά του τηλεφώνου του από forthnet που είχε παλιά, και έχουν περάσει πανω από τις δέκα ημέρες που λέει ο ΟΤΕ αλλά ούτε υλικό έχει πάρει, ούτε τον ειδοποίησε κανείς.
Τι να κάνει;

Η φορητοτητα χρειαζεται 2 εβδομαδες περιπου. Θα ενημερωθει απο τον ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.