PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

mmoukiou
31-01-09, 14:52
Σήμερα έγινε και σε μένα το τηλεφώνημα της έρευνας για το πόσο ευχαριστημένος είμαι από την iptv του ΟΤΕ. Απάντησα πως το περιεχόμενο -ειδικά του video club- είναι αρκετά φτωχό, τα ξένα κανάλια που έχει με ενδιαφέρουν μεν, θα ήθελα ελληνική γλώσσα όμως, ιδίως στα ντοκιμαντέρ. Όσο για την τιμή που θα μου φαίνοταν λογική, τους είπα πως και τα 10 ευρώ πολλά είναι (δεδομένου πως ήδη πληρώνουμε μεγάλα ποσά για τα λοιπα πάγια του ΟΤΕ) και πως με το υπάρχον περιεχόμενο δεν θα έδινα δεκάρα παραπάνω (ειδικά για την προοπτική να πληρώνω το συνδρομητικό video club). Τέλος, δήλωσα όχι ικανοποιημένος από την υπηρεσία, αφού πέραν του "λίγου" περιεχομένου, μου προκάλεσε προβλήματα στο adsl, αφού συγχρονίζω στα εξευτελιστικά 11mbps (από 19+ που είχα πριν) και προφανώς προτίθεμαι να μην συνεχίσω μετά το 12-μηνο.

geomix72
31-01-09, 16:18
Γεια χαρα σε ολους και απο μενα.Μια απο τα ιδια και εγω οσο αφορα το τηλεφωνημα της ερευνας.Τις ιδιες περιπου απαντησεις εδωσα κι εγω.Ανεφερα οτι και στο φορουμ εδω μεσα συζηταμε και πολοι απο εμας μετα το δωδεκαμηνο θα την κανουμε με ελαφρα.Ανεφερα επισης τις χαμηλες ταχυτητες και ταπροβληματα που εχουμε λιγο πολυ ολοι.Τελος με ρωτησαν εαν θα παρεμενα συνδρομητης με παγιο γυρω στα 28 !!!!!! ευρω.
Φυσικα ξερετε τη απαντηση μου!

mmoukiou
31-01-09, 16:49
Ελπίζω να τα λάβουν υπ'όψη τους όλα αυτά που λέμε, εκεί στον ΟΤΕ. Αλλιώς, το φιλόδοξο εγχείρημα του connx tv θα καταλήξει σε πανωλεθρία. Και απ'ότι βλέπω, θα τραβήξει κι άλλο η δοκιμαστική περίοδος, αν υποθέσουμε πως τα στοιχεία της έρευνας θα τα επεξεργαστούν για να προβούν σε κάποιες βελτιώσεις, αφού βλέπουν σίγουρα πως έτσι όπως είναι τώρα "δεν τραβάει" με τίποτα. Μου αρέσει που τολμούν και κάνουν κουβέντα για 28 ευρώ το μήνα.....

patriot3132
31-01-09, 17:18
μην τρελαθουμε...28 ευρώ? γι'αυτά τα κανάλια...με +25 βάζω nova και έχω και ποικιλία καναλιών και το internet σωστά.

np1
31-01-09, 17:30
μην τρελαθουμε...28 ευρώ? γι'αυτά τα κανάλια...με +25 βάζω nova και έχω και ποικιλία καναλιών και το internet σωστά.

Ακριβώς όπως τα λες. Εγώ έχω Nova ούτως ή άλλως αλλά είπα δε βαριέσαι, ας το δοκιμάσουμε, μπορεί να είναι καλό. Μεγάλο λάθος...

patriot3132
31-01-09, 18:28
για να αξίζει έστς και με μικρή μείωση της ταχύτητας η υπηρεσία θέλει 2 κανάλια τύπου filmnet άλλο 1-2 connex sports ΟΛΑ τα ελληνικά ιδιωτικά mtv και περισσότερα δορυφορικά και ξένα μουσικά που πολλά είναι free2air. Eπίσης το συνδρομιτικό videoclub δίνει την εντύπωση preebeta κατάστασης. Σαν ιδέα είναι καλό το connex tv αλλά για να αρχίσει την εμπορική διάθεση με τους ρυθμους που πάνε....Αν με την τωρινή κατάσταση πάνε να το λανσάρουν είναι καταδικασμένο να αποτύχει εμπορικά. Περίμενα πάντως παραπάνω από μια εταιρία του μεγέθους και της υποδομής του ΟΤΕ.

isurfer
31-01-09, 20:02
Απεκτησα κι εγω απο σημερα το conn-x tv. Μενω αρκετα κοντα στο dslam, συγκεκριμενα συγχρονιζα αρχικα στα 20 mbps και απο το Πασχα η ταχυτητα αρχισε να πεφτει και εφτασε στα 16. Απο χθες (δηλαδη μια μερα μετα που με πηραν τηλεφωνο) επεσα στα 12 και απο τοτε που συνδεσα το Speedtouch 585 συγχρονιζω στα 7,5....ΝΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ 24αρα :mad:!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια κατάσταση έχω και εγώ. Τους έδωσα και βλάβη και η απάντηση που πήρα ήταν ότι επειδή και στα γειτονικά μου κυκλώματα ενεργοποιήθηκαν ADSL συνδέσεις είναι λογική η πτώση της ταχύτητας (!!). Δηλαδή αν εγώ που είμαι 400μ από το κέντρο έχω τέτοια πτώση, η πλειοψηφία των χρηστών, ο λεγόμενος "μέσος χρήστης" (από άποψη απόστασης) ΤΙ πρέπει να τραβάει?????????

pan.nl
31-01-09, 20:11
ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια κατάσταση έχω και εγώ. Τους έδωσα και βλάβη και η απάντηση που πήρα ήταν ότι επειδή και στα γειτονικά μου κυκλώματα ενεργοποιήθηκαν ADSL συνδέσεις είναι λογική η πτώση της ταχύτητας (!!). Δηλαδή αν εγώ που είμαι 400μ από το κέντρο έχω τέτοια πτώση, η πλειοψηφία των χρηστών, ο λεγόμενος "μέσος χρήστης" (από άποψη απόστασης) ΤΙ πρέπει να τραβάει?????????

Ε μα κάθεσαι και τους πιστεύεις...Μια μικρή πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού λόγω crosstalk δικαιολογείται αλλά αναφέρθηκε πως η μεγάλη πτώση ταχύτητας συγχρονισμού που παρατηρήσαμε όλοι οφείλεται στο εξωφρενικά υψηλό snr margin που έχουν θέσει από τον ΟΤΕ. Αναμένουμε να διορθωθεί.

prizi
31-01-09, 20:31
ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια κατάσταση έχω και εγώ. Τους έδωσα και βλάβη και η απάντηση που πήρα ήταν ότι επειδή και στα γειτονικά μου κυκλώματα ενεργοποιήθηκαν ADSL συνδέσεις είναι λογική η πτώση της ταχύτητας (!!). Δηλαδή αν εγώ που είμαι 400μ από το κέντρο έχω τέτοια πτώση, η πλειοψηφία των χρηστών, ο λεγόμενος "μέσος χρήστης" (από άποψη απόστασης) ΤΙ πρέπει να τραβάει?????????


Αρα απ'οτι καταλαβα το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να το διακοψω απο τωρα γιατι κατι ακουσα οτι στις 10 πρωτες μερες μπορω να το διακοψω. Δεν ειμαι διατεθειμενς να πληρωνω 30€+10€ για να πιανω τελικα λιγοτερο απο 8mbps και καναλια που δε λενε και τιποτα το ιδιαιτερο...

isurfer
31-01-09, 20:43
Όχι βέβαια, σιγά μην το πίστεψα. Απλά επειδή δεν είμαι hardcore χρήστης (δεν κατεβάζω ταινίες κλπ), λέω δεν βαριέσαι, ας περιμένω λίγο καιρό να δω τι θα γίνει. Το "αναμένουμε να διορθωθεί" που λες, όντως θα γίνει χωρίς άλλες "ενοχλήσεις" (δήλωση βλάβης) από μας, ή ..... μου κάνεις πλάκα κι εσύ? :lol:

........Auto merged post: isurfer πρόσθεσε 10 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αρα απ'οτι καταλαβα το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να το διακοψω απο τωρα γιατι κατι ακουσα οτι στις 10 πρωτες μερες μπορω να το διακοψω. Δεν ειμαι διατεθειμενς να πληρωνω 30€+10€ για να πιανω τελικα λιγοτερο απο 8mbps και καναλια που δε λενε και τιποτα το ιδιαιτερο...

Καλή ερώτηση/δίλημμα. Να σου πω, επειδή εγώ χρησιμοποιώ τη σπιτική σύνδεση σχεδόν αποκλειστικά για surfing, online υπηρεσίες κλπ, μπορώ να σου πω ότι σίγουρα δεν έχω καταλάβει την πτώση των 8Mbps. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δέχομαι να πληρώνω εσαεί για κάτι που ΕΙΧΑ και τώρα χωρίς λόγο το ΕΧΑΣΑ. Θα περιμένω λίγο καιρό να περάσουν οι παιδικές ασθένειες και μετά θα πράξω αναλόγως. Για να πω την αλήθεια, ο μόνος λόγος που το έβαλα ήταν ότι με έψησε ο τηλε-πωλητής λέγοντάς μου ότι θα είμαστε από τους πρώτους που θα δοκιμάσουμε νέες τεχνολογίες (πχ VDSL κλπ :whistle:), οπότε τσίμπησα κι εγώ (θα δείξει αν συμπεριφέρθηκα σαν σκυλόψαρο βέβαια :lol:). Το Tilgin το έχω ανοίξει ΔΥΟ φορές και απ' ότι είδα το μόνο ενδιαφέρον (για μένα φυσικά) είναι το Discovery Science.....

NoYmErOs
01-02-09, 13:18
Καλημέρα… σε ποιο τηλέφωνο μπορώ να πάρω για να ακυρώσω την συνδρομή?

Tem
01-02-09, 14:00
Καλημέρα… σε ποιο τηλέφωνο μπορώ να πάρω για να ακυρώσω την συνδρομή?
καλημέρα και καλό μήνα
προσπάθησε στο 8011135555

alany
01-02-09, 14:25
Παίδες εγώ είχα 8Mb ταχύτητα και SN Margin 30.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ΕΤ3 στην φωνή. Ακούγεται σαν χαλασμένη κασέτα.
Το αναφέρω στο NEXT2U (801-11-35555 ή από κινητό 2106798000)το πρόβλημα και περιμένω λύση.
Μετά από 2 μέρες με ρωτάει κάποιος υπάλληλος που συγχρονίζω.
Του λέω 8190/381 και SN Margin 30.
Μένει έκπληκτος και μου λέει ότι θα έχω σύντομα απάντηση τονίζοντας ότι όσοι έχουν conn-xtv συγχρονίζουν στα 14.
Την ίδια μέρα μετά από μία διακοπή στο internet συγχρονίζω στα 14287/863 με SN Margin 14.5
Το πρόβλημα δεν λύθηκε πάντως.

Tem
02-02-09, 07:43
Παίδες εγώ είχα 8Mb ταχύτητα και SN Margin 30.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ΕΤ3 στην φωνή. Ακούγεται σαν χαλασμένη κασέτα.
Το αναφέρω στο NEXT2U (801-11-35555 ή από κινητό 2106798000)το πρόβλημα και περιμένω λύση.
Μετά από 2 μέρες με ρωτάει κάποιος υπάλληλος που συγχρονίζω.
Του λέω 8190/381 και SN Margin 30.
Μένει έκπληκτος και μου λέει ότι θα έχω σύντομα απάντηση τονίζοντας ότι όσοι έχουν conn-xtv συγχρονίζουν στα 14.
Την ίδια μέρα μετά από μία διακοπή στο internet συγχρονίζω στα 14287/863 με SN Margin 14.5
Το πρόβλημα δεν λύθηκε πάντως.

το πρόβλημα που αναφέρεις φεν έχει να κάνει με την ΕΤ3

dimple
03-02-09, 19:41
Καλησπέρα,

Το παρακάτω μήνυμα το γράφω σε όσους έχουν αηδιάσει απ'την ελληνική τηλεόραση και ενδιαφέρονται για μια εναλλακτική λύση χωρίς κόστος.

Χρησιμοποιώ την υπηρεσία ένα μήνα. Από τότε που το έβαλα βλέπω 95% IPTV και 5% SDTV.

Πληρώνω 10 ευρώ το μήνα, δηλαδή τίποτα. Ο ΟΤΕ κατά τα γνωστά πρότυπα άλλων εταιρειών του εξωτερικού δίνει την υπηρεσία ως beta.Παρέχεται αποκωδικοποιητής (με HDMI) και router. Έχει 25 κανάλια, μεταξύ αυτών τα 3 του Discovery (Science, World, Travel&living) και Nat Geo. Αν δεν ξέρετε Αγγλικά και δεν σας λέει κάτι η λέξη Discovery τότε το πακέτο δεν σας ενδιαφέρει. Η ποιότητα της εικόνας είναι κάλη. Το καλή σημαίνει ότι είναι τέλεια σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Είναι 16/9. Αν ψάχνεις ΚΒ - ΚΒ την ταχύτητα επίσης δεν σε ενδιαφέρει. Έχω 24Mbps, συγχρόνιζα στα 17.5, συγχρονίζω στα 15.5-16. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος απ'την υπηρεσία και θα έδινα και 50 Ευρώ το μήνα για τα ίδια (και λιγότερα) κανάλια με HD σήμα.
Το support επίσης πολύ καλό.
Θα έχετε δει πολλούς εδώ μέσα να μιλάνε αρνητικά για την υπηρεσία γι'αυτό εγραψα και την άλλη πλευρά. Να θυμάστε ότι μιλάνε για άλλα πραγματα στην ουσία και ΟΧΙ για την υπηρεσία αυτη καθαυτη. Το αν ο ενας συγχρονίζει εκει και είναι νευριασμενος γιατι δεν του παίζει το ταδε παιχνιδι και το ping είναι ετσι κι αλλιώς είναι παιδικές ασθενειες. Παιδική ασθένεια είναι και αν απ'τα κανάλια που έχει το μπουκέτο δεν τον ενδιαφέρει κανένα. Αδιάφορο μάλλον.

tsomis
03-02-09, 20:14
Οπως βλεπεις εισαι απο τους λιγους.
Αν οχι ο μοναδικος.
Μηπως γραφτηκες στο φορουμ μονο γι αυτο;

dimple
03-02-09, 20:19
Οπως βλεπεις εισαι απο τους λιγους.
Αν οχι ο μοναδικος.
Μηπως γραφτηκες στο φορουμ μονο γι αυτο;

Ακριβώς, ΜΟΝΟ γι' αυτό.

np1
03-02-09, 20:23
Καλά κι εγώ με 10 παραπάνω ευρώ αν είχα το δικό σου συγχρονισμό δεν θα γκρίνιαζα. Γιατί νομίζεις άρχισαν να το ακυρώνουν πολλοί, για την έλλειψη καναλιών ή γιατί ο ΟΤΕ χωρίς να ρωτήσει πάει και μας δουλεύει και συχρονίζουν οι 24 από 9-13 ενώ συχρόνιζαν από 3 μέχρι 8 ΜΒs παραπάνω. Εσένα που σου έκατσε ωραία, καλά κάνεις και χαίρεσαι. Το trollbait για τις παιδικές ασθένειες όμως δεν πιάνει.

Ninja10R
03-02-09, 20:36
Flash drive fat32 δεν παίζει στο USB (ως μέσο εγγραφής). Εχω υπόψη μου ότι συσκευές σαν το popcorn hour βλέπουν τον δίσκο μόνον όταν γίνει format με EXT3. Μήπως;

Dagalidis
03-02-09, 21:16
Flash drive fat32 δεν παίζει στο USB (ως μέσο εγγραφής). Εχω υπόψη μου ότι συσκευές σαν το popcorn hour βλέπουν τον δίσκο μόνον όταν γίνει format με EXT3. Μήπως;

Δοκίμασε και πες μας τι έγινε, αν και νομίζω πως ο OTE έχει κλειδώσει το USB για χρήση HDD.:hmm:

mmoukiou
04-02-09, 01:27
Αλήθεια, με ποιά λογική είναι κλειδωμένη η usb? Για να "αναγκαστούν" οι κάτοχοι του παλιού εξοπλισμού να πληρώσουν για αναβάθμιση σε συσκευή με σκληρό δίσκο? Λέω...

Πάντως, αν δεν το παλέψουν εκεί στον ΟΤΕ, έτσι που πάει θα είναι μεγάλο βατερλώ το conn-xtv...

Και μια ερώτηση. Είναι κάποιες φορές που ένα-δύο κανάλια δεν παίζουν (μαυρη μαυρίλα) για κάμποση ώρα. Τυχαία κανάλια κάθε φορά. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο φίλο αυτό?

stako
04-02-09, 01:29
Πάντως, αν δεν το παλέψουν εκεί στον ΟΤΕ, έτσι που πάει θα είναι μεγάλο βατερλώ το conn-xtv...

Σώπα βρε συ...... Θα γίνει κατακλυσμός στα OTEshop από "ικανοποιημένους πελάτες" σαν τον dimple από πάνω......

:whistle:

mmoukiou
04-02-09, 01:32
Σώπα βρε συ...... Θα γίνει κατακλυσμός στα OTEshop από "ικανοποιημένους πελάτες" σαν τον dimple από πάνω......

:whistle:

Καλά, ήθελα να ήξερα... θα το δώσουν ποτέ στις τιμές που -υποτίθεται- είναι οι κανονικές και σε μας κάνουν έκπτωση? Θα πληρώσει ΕΝΑΣ άνθρωπος για το Συνδρομιτικό Σκουπιδο-club??

np1
04-02-09, 01:34
Καλά, ήθελα να ήξερα... θα το δώσουν ποτέ στις τιμές που -υποτίθεται- είναι οι κανονικές και σε μας κάνουν έκπτωση? Θα πληρώσει ΕΝΑΣ άνθρωπος για το Συνδρομιτικό Σκουπιδο-club??

Θες να στον δείξω; Εκεί λίγο πιο πάνω είναι.

Κρίμα που δεν ξαναπαίρνουν τηλ τώρα που άλλαξαν τα SNR να τους τα ξαναπώ καλύτερα :nono:

mmoukiou
04-02-09, 01:48
Εντάξει, ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του. Κι εμείς καλοπροαίρετοι είμαστε. Δεν έχουμε εμπάθεια με τον ΟΤΕ, αφού αυτόν διαλέξαμε (εγώ τουλάχιστον). Αλλά, κατ'εμέ, πρέπει ο ΟΤΕ να κάνει τα εξής για να έχει τύχη το conn-xtv:
1. Ελληνική γλώσσα στα κανάλια, ιδίως στα ντοκιμαντέρ. Τί πάει να πει "να ξέρω Αγγλικά"?
2. Να περιληφθούν όλα τα ιδιωτικά (όχι εντελώς απαραίτητο, αλλά θα είναι καλό για πολύ κόσμο που δεν έχει σωστό σήμα κεραίας)
3. Έστω ΕΝΑ σοβαρό μουσικό κανάλι
4. Το Conn-x Sports πρέπει να αποκτήσει περιεχόμενο της προκοπής. Καλό το coppa Italia και τελείως αδιάφορο το Πορτογαλικό πρωτάθλημα (το έδειχνε και το sport+ πέρυσι και έμεινε στα αζήτητα). Από άλλα αθλήματα ελάχιστα έως καθόλου πράγματα β'διαλογής δείχνει.
5. Το συνδρομητικό σκουπιδο-club είναι για γέλια. Ας το καταργήσουν κι ας βάλουν ένα κανάλι που να έχει στο πρόγραμμα ταινίες (όχι μπάζα). Αλλιώς πρέπει να το σχεδιάσουν από την αρχή. Αποκλείεται να πουλήσει αυτό το πράγμα.
6. Υπηρεσία τύπου on-rec που, ειλικρινά, την ζηλεύω.
7. Το κόστος ενοικίασης είναι αρκετά υψηλό (με 3 ευρώ βλέπεις δυο ταινίες από το video club της γειτονιάς που έχει και περισσότερες επιλογές)

Αν το περιεχόμενο ήταν πολύ καλό, λίγο θα μας πείραζε η απώλεια bandwidth... Τώρα όμως μοιάζει να είμαστε και κερατάδες και δαρμένοι.

stako
04-02-09, 01:55
Αν το περιεχόμενο ήταν πολύ καλό, λίγο θα μας πείραζε η απώλεια bandwidth... Τώρα όμως μοιάζει να είμαστε και κερατάδες και δαρμένοι.

Α μπράβο! :oneup:

Ninja10R
04-02-09, 02:11
Ούτε με format σε EXT3fs βλάπει τον δίσκο, οπότε το usb είναι άχρηστο, αχρηστεύοντας εν ολίγοις μεγάλο κομάτι της λογικής του IPTV (για ποιο λόγο να βλέπω τα ελέυθερα κανάλια από εκεί ας πούμε, αν δεν έχω την δυνατότητα του pause κλπ - και μην ακούσω περί περιοχών που δεν "πιάνουν", γιατί καλώς ή κακώς η μεγάλη μάζα των δυνητικών πελατών είναι στα μεγάλα αστικά κέντρα).

Εχω υποστηρίξει τον ΟΤΕ σε πολλές συζητήσεις στον δικό μου μικρόκοσμο, αλλά σε αυτό είναι φάουλ πέρα για πέρα. ΟΚ, έχασα 2 mbit από την σύνδεσή μου, πάει στο διάολο, δεν τρέχει και τίποτα το ιδιαίτερο, άσε που μπορεί να διορθωθεί. Αλλά γιατί να μην έχω το full potential του μηχανήματος που μου παρέδωσαν;

Αλήθεια ρε παιδιά, manual για το tilgin mood 400-020 υπάρχει πουθενά, ώστε να δούμε με ποια λογική υπάρχει το usb host και σε τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μπας και κράζουμε άδικα;

Dagalidis
04-02-09, 02:15
Αλήθεια ρε παιδιά, manual για το tilgin mood 400-020 υπάρχει πουθενά, ώστε να δούμε με ποια λογική υπάρχει το usb host και σε τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μπας και κράζουμε άδικα;

Πληκτρολόγιο - Ποντίκι για www λειτουργείες.
Εαν φυσικά ο ΟΤΕ ανοίξει τον ΟPERA και το Ιντερνετ που έχει ως δυνατότητα το tiljin.... :hmm:

stako
04-02-09, 10:36
Πληκτρολόγιο - Ποντίκι για www λειτουργείες.
Εαν φυσικά ο ΟΤΕ ανοίξει τον ΟPERA και το Ιντερνετ που έχει ως δυνατότητα το tiljin.... :hmm:

Χμμμ, αν είναι έτσι τότε σε αυτή την περίπτωση δεν φταίει ο ΟΤΕ...

Ας περιμένουμε το νέο μοντέλο και ΑΝ βελτιωθεί η υπηρεσία το δοκιμάζουμε. Βέβαια και πάλι άλλο το να διαλέγεις 48 ώρες πριν τι θες να δεις και άλλο να κάθεσαι να προγραμματίζεις να γράψει...

arj
04-02-09, 18:26
Υπάρχει περίπτωση-δυνατότητα να επέμβουμε εμείς στο firmware του tilgin? Εννοώ να του βάλουμε αυτό με το οποίο βγαίνει από το εργοστάσιο πχ? Ή πάουμε να βλέπουμε connx-tv.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψε ο mmoukiou

patriot3132
04-02-09, 20:56
Για όποιον ενδιαφερεται για τα χαρακτηριστικά του Stb http://www.tilgin.com/Documents/Product%20sheets/Mood400_prodSheet.pdf

75costas
04-02-09, 21:19
Σήμερα παρατήρησα ότι έχει αλλάξει και η ονομασία αρκετών καναλιών.
Εν αναμονή πια της διάθεσης της υπηρεσίας με ολοκληρωμένο περιεχόμενο για να κρίνουμε.
Όσον αφορά το θέμα SNR ισχύει και για μένα ό,τι και σε όλους τους άλλους,
Προσωπικά δε με ενοχλεί φοβερά γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα heavy user, αν και θα έπρεπε να το διαχειριστούν καλύτερα το συγκεκριμένο θέμα από τον ΟΤΕ αφού σε πολλούς δημιουργεί πρόβλημα.

panosgon
05-02-09, 19:42
Γεια χαρά σ'όλους. Είμαι νέος στη παρέα σας αλλά από πολυ καιρό παρακολουθώ τα θέματά σας. Κατοικώ στη Πάτρα και έχω Conn-x 24MBps. Αρχικά τέλη του περασμένου Δεκεμβριού με ενημέρωσαν για το conn-x tv (εγώ βέβαια το ήξερα από το foroum...). Δέχτηκα την υπηρεσία και μόλις έφτασε η μέρα της παραλαβής του εξοπλισμού με ενημερώνουν ότι αναβάλεται η ενεργοποίηση της υπηρεσίας λόγω τεχνικών προβλημάτων. Τη περασμένη Πέμπτη (29/1/09) με ενημερώνουν ότι επιτέλους το πρόβλημα λύθηκε και ότι η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει. Όντως μετα από καμια ώρα ήρθε και το ανάλογο sms. Να σημειώσω σ'αυτό το σημείο ότι μέχρι τότε συχρόνιζα στα 16Mbps. Δυστυχώς όμως με το IPTV έπεσε στα 7!!! Και ερωτώ, τυχαία "διορθώθηκε'' το πρόβλημα χαμηλώνοντας σε όλους τους συνδρομητές τηςIPTV τη ταχύτητα...??? Εγω γιατί νομίζω οτι έγινε για πρόσθεση νέων ???
Λέω τέλοσπάντων... ας περιμένω.... Τη Δευτέρα (2/2) έρχεται ο εξοπλισμός. Συνδέω το modem σε 5 λεπτά έτοιμο. Ήερθε η σειρά και του Tiglin.... Διαπιστώνω ότι το τηλεχειριστήριο είναι ελαττωματικό!!! Δεν εκπέμπει καθόλου σήμα ( επιβεβαιωμένο με κάμερα κινητού όσοι ξέρουν). Από τη δευτέρα λοιπόν έχω γνωστοποιήσει το πρόβλημά μου σε otenet, 134... και ακόμα τίποτα. Σύμφωνα με otenet πρέπει να επικοινωνήσω με 134 Αθήνας ( πράγμα που έκανα με πολύ κόπο και κοθόλου συνεργασία από Πάτρα..) αλλά ακόμα τίποτα... Περίμένω τηλέφωνο λοιπόν να μου ορίσουν ημερομηνία αποστολής ενός τηλεχειριστηρίου!!! Όπως καταλαβαίνεται ούτε ενεργοποίηση δεν έχω κάνει... Και παραμένω με 7 MBps έχοντας ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ 24 MBps... + 10Ε την IPTV.
Δεν ήθελα να σας κουράσω αλλά έχω αγανακτήσει...
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

dimple
05-02-09, 20:35
Υπάρχει περίπτωση-δυνατότητα να επέμβουμε εμείς στο firmware του tilgin? Εννοώ να του βάλουμε αυτό με το οποίο βγαίνει από το εργοστάσιο πχ? Ή πάουμε να βλέπουμε connx-tv.


Φυσiκά και μπορείς. Το BSP είναι open source και μπορείς να το κατεβάσεις απ' το ftp site της Tilgin. Ένα linux βασισμένο σε 2.4.30 είναι. Εκεί θα σου λυθεί και η απορία για τον τους δίσκους που υποστηρίζονται. Happy hacking.

arj
05-02-09, 21:29
Φυσiκά και μπορείς. Το BSP είναι open source και μπορείς να το κατεβάσεις απ' το ftp site της Tilgin. Ένα linux βασισμένο σε 2.4.30 είναι. Εκεί θα σου λυθεί και η απορία για τον τους δίσκους που υποστηρίζονται. Happy hacking.

Connx-tv θα συνεχίσω να έχω? Αυτό είναι το θέμα..

dimple
06-02-09, 12:35
Φυσiκά και μπορείς. Το BSP είναι open source και μπορείς να το κατεβάσεις απ' το ftp site της Tilgin. Ένα linux βασισμένο σε 2.4.30 είναι. Εκεί θα σου λυθεί και η απορία για τον τους δίσκους που υποστηρίζονται. Happy hacking.
Connx-tv θα συνεχίσω να έχω? Αυτό είναι το θέμα..
Αυτό εξαρτάται απ' τις αλλαγές που θα κάνεις όταν φτιάχνεις το δικό σου BSP.

Εννοείται ότι πρέπει να είσαι έμπειρος προγραμματιστής σε embedded συστήματα για να το κάνεις αυτό. Και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, απ' την τελευταία ερώτηση σου δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Αλλά μάλλον είμαστε εκτός θέματος. Το σημαντικό είναι να ακουστούν οι απόψεις που αφορούν τα αρνητικά και θετικά σημεία της υπηρεσίας IPTV του ΟΤΕ.

Κάποια πράγματα που παρατήρησα λοιπόν είναι:
1. Δεν υπάρχουν πλέον διακοπές και κοψίματα στην εικόνα
2. Η ταχύτητα εμφάνισης του menu έχει βελτιωθεί.
3. Η ποιότητα της εικόνας παραμένει πολύ καλή.
4. Υπάρχουν μερικά bug στο EPG.
5. Υπάρχουν μερικά bug στο switching των υπότιτλων.
6. Το customer support προωθεί τα bug που αναφέρουμε και έχω δει ότι όσα αναφέρω έχουν λυθεί μέχρι στιγμης.
7. Υπάρχουν προβλήματα με την χρησιμοποίηση ενιαίου QOS policy. Εδώ θα υπάρχει θεμα με τις "καλές" γραμμές adsl εκτός κι αν ο κάθε χρήστης έχει ξεχωριστές τιμές.

Για να έχει εμπορική επιτυχία το πακέτο:
1. Καλή τιμολογιακή πολιτική.
2. Εμπλουτισμός Περιεχομένου.

Για να γίνει best seller -> HD
Αν εκπέμπουν μερικά κανάλια σε HD και έχουν καλό περιεχόμενο τότε χτυπάει στα ίσα ευρωπαϊκά μπουκετα που κάνουν κάτι ανάλογο, όπως το SKY HD που αρκετοί στην Ελλάδα πληρώνουν πάνω απο 1000 Ευρώ το χρόνο για το αποκτήσουν.

Για να μπει μέσα -> αρκεί να ακολουθήσει την στρατηγική του NOVA.

GeorgeSot
06-02-09, 14:55
Kι αλλες αλλαγες σημερα.Προσπαθουν να βαλουν σε μια ταξη τα βιντεο κλαμπ και ιδιαιτερα το συνδρομητικο...Δειτε πως το εκαναν.

Georgevtr
06-02-09, 16:18
Αυτό εξαρτάται απ' τις αλλαγές που θα κάνεις όταν φτιάχνεις το δικό σου BSP.

Εννοείται ότι πρέπει να είσαι έμπειρος προγραμματιστής σε embedded συστήματα για να το κάνεις αυτό. Και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, απ' την τελευταία ερώτηση σου δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Αλλά μάλλον είμαστε εκτός θέματος. Το σημαντικό είναι να ακουστούν οι απόψεις που αφορούν τα αρνητικά και θετικά σημεία της υπηρεσίας IPTV του ΟΤΕ.

Κάποια πράγματα που παρατήρησα λοιπόν είναι:
1. Δεν υπάρχουν πλέον διακοπές και κοψίματα στην εικόνα
2. Η ταχύτητα εμφάνισης του menu έχει βελτιωθεί.
3. Η ποιότητα της εικόνας παραμένει πολύ καλή.
4. Υπάρχουν μερικά bug στο EPG.
5. Υπάρχουν μερικά bug στο switching των υπότιτλων.
6. Το customer support προωθεί τα bug που αναφέρουμε και έχω δει ότι όσα αναφέρω έχουν λυθεί μέχρι στιγμης.
7. Υπάρχουν προβλήματα με την χρησιμοποίηση ενιαίου QOS policy. Εδώ θα υπάρχει θεμα με τις "καλές" γραμμές adsl εκτός κι αν ο κάθε χρήστης έχει ξεχωριστές τιμές.

Για να έχει εμπορική επιτυχία το πακέτο:
1. Καλή τιμολογιακή πολιτική.
2. Εμπλουτισμός Περιεχομένου.

Για να γίνει best seller -> HD
Αν εκπέμπουν μερικά κανάλια σε HD και έχουν καλό περιεχόμενο τότε χτυπάει στα ίσα ευρωπαϊκά μπουκετα που κάνουν κάτι ανάλογο, όπως το SKY HD που αρκετοί στην Ελλάδα πληρώνουν πάνω απο 1000 Ευρώ το χρόνο για το αποκτήσουν.

Για να μπει μέσα -> αρκεί να ακολουθήσει την στρατηγική του NOVA.

:respekt:

arj
06-02-09, 16:28
Και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, απ' την τελευταία ερώτηση σου δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό.

Οχι απλά δεν με προσβάλλεις αλλά έχεις και απόλυτο δίκιο.:p

prizi
06-02-09, 17:05
Kι αλλες αλλαγες σημερα.Προσπαθουν να βαλουν σε μια ταξη τα βιντεο κλαμπ και ιδιαιτερα το συνδρομητικο...Δειτε πως το εκαναν.
Τα τραγουδια όμως που πήγαν;;;

Eki_13
06-02-09, 18:01
ειχα προβλημα με το speedtouch (εκανε αποσυνδεσεις και εκανε restart και το ρουτερ) και τους ειπα να μου το αλλαξουν.κι αυτοι πηγαν και μου εφεραν αλλο μοντεμ.ενα T&W matr-X 4Ew.λεει οτι αυτο δινεται ποια!το εχει κανενας?ειναι της πλακας η μου φαινεται?το κακο ειναι οτι δν ημουν σπιτι και μεσω τηλεφωνου αφου τον εχεσα του ειπα να αφησει το καινουργιο και θα μιλησω εγω με τον ΟΤΕ. του εξηγησα οτι ενας απο τους λογους που εβαλα IPTV ηταν και το ρουτερ που εδιναν..τι προτεινετε?

arj
06-02-09, 19:46
Μπορώ να πω οτι οργανώθηκε πολύ καλυτέρα το συνδρομιτικό. Οι σειρές πχ που γενικά με ενδιαφέρουν δεν είναι πλέον χύμα και ταξινομήθηκαν ανα σειρά και κύκλο. Δεν προστέθηκε κανένα καινουργιο επισόδειο βέβαια όμως παρατήρησα πως διαφημίζει τις "Μάγισσες" και κάποιες ακόμα σείρες.

Επίσης προστέθηκε και μια κατηγορία με όνομα 'Νυχτερινή Ζώνη':twisted:

dimple
06-02-09, 20:02
ειχα προβλημα με το speedtouch (εκανε αποσυνδεσεις και εκανε restart και το ρουτερ) και τους ειπα να μου το αλλαξουν.κι αυτοι πηγαν και μου εφεραν αλλο μοντεμ.ενα T&W matr-X 4Ew.λεει οτι αυτο δινεται ποια!το εχει κανενας?ειναι της πλακας η μου φαινεται?το κακο ειναι οτι δν ημουν σπιτι και μεσω τηλεφωνου αφου τον εχεσα του ειπα να αφησει το καινουργιο και θα μιλησω εγω με τον ΟΤΕ. του εξηγησα οτι ενας απο τους λογους που εβαλα IPTV ηταν και το ρουτερ που εδιναν..τι προτεινετε?

Γιατί δεν το δοκιμάζεις πρώτα να δεις την συμπεριφορά του;
Αντι να σου πούμε αν είναι της πλάκας ή όχι δες αν είναι καλύτερο πρώτα απ' αυτό που είχες. Γενικά όλα τα wireless routers απο ΟΕΜ κτλ στην ίδια κατηγορία είναι. Δηλαδή της πλάκας. Μια δυο μάρκες είναι αξιόπιστες αλλα τα χρήματα που ζητανε δεν τα δίνει κανένας απλός χρήστης.

Λογικά αυτό έχεις: http://www.twsz.com/en/showPrdInfoF.do?productInfo.id=19

Προς τους Admins/Mods: Πιστεύω ότι αυτά τα δύο μηνύματα πρέπει να μεταφερθούν σε ανάλογη κατηγορία. Είναι εντελώς άσχετα με το IPTV.

Eki_13
06-02-09, 22:15
Γιατί δεν το δοκιμάζεις πρώτα να δεις την συμπεριφορά του;
Αντι να σου πούμε αν είναι της πλάκας ή όχι δες αν είναι καλύτερο πρώτα απ' αυτό που είχες. Γενικά όλα τα wireless routers απο ΟΕΜ κτλ στην ίδια κατηγορία είναι. Δηλαδή της πλάκας. Μια δυο μάρκες είναι αξιόπιστες αλλα τα χρήματα που ζητανε δεν τα δίνει κανένας απλός χρήστης.

Λογικά αυτό έχεις: http://www.twsz.com/en/showPrdInfoF.do?productInfo.id=19

Προς τους Admins/Mods: Πιστεύω ότι αυτά τα δύο μηνύματα πρέπει να μεταφερθούν σε ανάλογη κατηγορία. Είναι εντελώς άσχετα με το IPTV.

δεν ειναι καθολου ασχετα.,.γιατι αυτο το ρουτερ το ειχα παρει με το iptv..με την προυποθεση οτι θα ειχα και VOIP,,και τωρα μου εδωσαν αυτη την βλακεια

panosgon
07-02-09, 00:52
Αφου βαρέθηκα να περιμένω για αντικατάστηση του τηλεχειριστηρίου το πήγα σε μαγαζί με ηλεκτρονικά και το έφτιαξα!!!
Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πάρα πολυ καλές!
Το μόνο μείον είναι ότι έχω 24άρα γραμμή και συγχρονίζω στα 7.... Με iptv να παίζει πέφτω στα 3. Αρα download + iptv δεν μπορούν ταυτόχρονα... Ωστόσο με αποζημιώνει το γεγονός ότι δεν έχω ούτε μία αποσύνδεση ή κόλημα στον ήχο ή εικόνα... Όποτε για 10Ε το μήνα είναι τέλεια.
Ξέρετε αν θα μπει κανα hd κανάλι? Τότε θα ήταν παραπάνω από τέλεια...

mmoukiou
07-02-09, 01:52
Αν περπατήσει το εγχείρημα, λογικά κάποτε θα δούμε και hd. Αλλά μην περιμένετε να δώσει ο ΟΤΕ hd σε αυτή την τιμή. Θα μας πάρει και τα βρακιά πρώτα και μετά...

ddjpp
07-02-09, 19:01
αυτό που με χάλασε εμένα είναι που δεν έχει σκληρό.....

tsomis
07-02-09, 19:25
Απ'οτι ειδα εχει υποδοχη.
Θα το ψαξω οταν μπορω....

Tem
07-02-09, 19:58
Απ'οτι ειδα εχει υποδοχη.
Θα το ψαξω οταν μπορω....

δεν είναι όμως για σκληρό ή usb stick ;)

Aν θέλουμε να κάνουμε εγγραφές πρέρει να ζητήσουμε αντικατάσταση με Tilgin που έχει και σκληρό.
Γίνεται αντικατάσταση αλλά με κάποια επιβάρυνση αν δεν κάνω λάθος.

tsomis
07-02-09, 21:33
Μεσα στο κουτι?
Για δες που λεει IDE Connector.

@ ADSLgr.com All rights reserved.