PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

emeliss
04-01-11, 23:24
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς εμπειρικά κυρίως ποιο είναι το ελάχιστο Bandwith που χρειάζετε για να δουλέψει το TV ;
Όταν είναι ανοικτό το STB δεσμεύονται περίπου 4Mbps.


αν ξεκινήσω κατέβασμα αρχείων χωρίς περιορισμό και παρακολούθηση συγχρόνως του TV έχω παραμόρφωση στον ήχο...
...έχω σε κάθε επεισόδειο 4-5 παγώματα του δευτερολέπτου.
Ποιο είναι το SNR margin στο down;

zillakarpen
04-01-11, 23:35
Στο download 13.9 και στο upload 18.6 και το Attenuation (dB): 9.5 και 3.9 αντίστοιχα.

Επίσης υπάρχει ενα Attainable Rate όπου οι τιμές είναι 23328/1008 ,αυτό δεν έχει να κάνει με δέσμευση έτσι δεν είναι.

emeliss
04-01-11, 23:46
Η γραμμή σου είναι πολύ καλή. Δεν έπρεπε να σου κάνει νερά το conn-x tv. Με καλώδιο ethernet έχεις το STB, όχι με κάποιο powerplug, έτσι; Ποιο ρούτερ έχεις πάνω; Είναι απείραχτο;

Το attainable σου λέει το μέγιστο που μπορείς να συγχρονίσεις. Αυτό προϋποθέτει ένα πιο χαμηλό snr margin που δεν γίνεται να έχεις λόγω iptv.

zillakarpen
05-01-11, 00:07
Ναι απευθείας το έχω συνδεδεμένο και απο ρουτερ έχω το Sagem στο οποίο δεν έχω πειράξει καθόλου τις ρυθμίσεις του και με τα εξής

Hardware Version: 253251234
Software Version: 3.33.8a4

Γενικά στο εμπόριο υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο άλλο με STB και να υποστηρίζει και ασύρματο Ν πρωτόκολλο στο ασύρματο ?

emeliss
05-01-11, 00:14
Θα πρέπει να βρεις κάποιο που να μπορείς να παραμετροποιήσεις εσύ τόσο την σύνδεση όσο και το QoS. Κοινώς μάλλον θα τα κάνεις χειρότερα. Πάντως υπάρχουν αναφορές στο φόρουμ.

zillakarpen
05-01-11, 00:16
Εσύ με τη σύνδεση που έχεις έχεις παγώματα γενικά ?΄Δηλαδή δικαιολογημένα υπάρχουν αραιά και που απλά δεν είναι σωστό να υπάρχουν πολλά με μια σύνδεση καλή?

emeliss
05-01-11, 00:19
Ένα κόλλημα μια στο τόσο που να κρατάει δέκατα του δευτερολέπτου δεν θεωρείται πρόβλημα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που έχεις πρόβλημα όταν ξεκινάς το κατέβασμα. Κανονικά το bandwidth είναι δεσμευμένο οπότε δεν έχει σημασία η χρήση της γραμμής.

fourtounas
05-01-11, 01:02
Καλησπέρα παιδιά την παρασκευή θα είμαι και εγώ ένας πλέον ενεργοποιημένος συνδρομητής απλός θέλω να ρωτήσω κάτι εγώ έβαλα το conn-x + tv με 24mb συνδέσει και δεν έβαλα καθόλου τηλεφωνα γιατί δεν το χρησιμοποιώ αλλα δεν ξέρω αν έχει μέσα το πακέτο το Film Club η το βάζω extra μπορείτε να μου πείτε.Kαι δεν κατάλαβα καλά αυτό που λέτε γι αυτούς που εκαναν τι συνδρομή τον δεκέμβριο τι μειονέκτημα θα έχουν τον δεκέμβριο του 2011.

Eυχαριστώ πολύ!!!

sexrazat
05-01-11, 11:31
Καλησπέρα παιδιά την παρασκευή θα είμαι και εγώ ένας πλέον ενεργοποιημένος συνδρομητής απλός θέλω να ρωτήσω κάτι εγώ έβαλα το conn-x + tv με 24mb συνδέσει και δεν έβαλα καθόλου τηλεφωνα γιατί δεν το χρησιμοποιώ αλλα δεν ξέρω αν έχει μέσα το πακέτο το Film Club η το βάζω extra μπορείτε να μου πείτε.Kαι δεν κατάλαβα καλά αυτό που λέτε γι αυτούς που εκαναν τι συνδρομή τον δεκέμβριο τι μειονέκτημα θα έχουν τον δεκέμβριο του 2011.

Eυχαριστώ πολύ!!!

Τα εξηγώ λίγο πιο πριν (μήνυμα 2691)

fourtounas
05-01-11, 21:40
Τα εξηγώ λίγο πιο πριν (μήνυμα 2691)

Ευχαριστω!!

kostas1414
05-01-11, 21:56
Στέγη στο Conn-X TV βρήκε το Καμπιονάτο μέχρι το καλοκαίρι του 2012. Το κανάλι του ΟΤΕ ξεκινάει άμεσα τις μεταδόσεις παιχνιδιών τόσο από την πρώτη, όσο και από τη δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας.

Το ιταλικό πρωτάθλημα στο Conn-X TV

Τα δικαιώματα του Καμπιονάτο για την τρέχουσα και την επόμενη σεζόν απέκτησε το Conn-X TV. To κανάλι του ΟΤΕ πέτυχε τη συμφωνία με τους Ιταλούς και ξεκινάει άμεσα μάλιστα της μεταδόσεις στην Ελλάδα. Το Conn-X TV πήρε και τα δικαιώματα της δεύτερης κατηγορίας της Ιταλίας και θα μεταδίδει ζωντανά τα παιχνίδια. Αυτός είναι και ο λόγος που πρόσφατα δημιούργησε και τέταρτο αθλητικό κανάλι.

www.gazzetta.gr

soccermania
05-01-11, 22:27
Στέγη στο Conn-X TV βρήκε το Καμπιονάτο μέχρι το καλοκαίρι του 2012. Το κανάλι του ΟΤΕ ξεκινάει άμεσα τις μεταδόσεις παιχνιδιών τόσο από την πρώτη, όσο και από τη δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας.

Το ιταλικό πρωτάθλημα στο Conn-X TV

Τα δικαιώματα του Καμπιονάτο για την τρέχουσα και την επόμενη σεζόν απέκτησε το Conn-X TV. To κανάλι του ΟΤΕ πέτυχε τη συμφωνία με τους Ιταλούς και ξεκινάει άμεσα μάλιστα της μεταδόσεις στην Ελλάδα. Το Conn-X TV πήρε και τα δικαιώματα της δεύτερης κατηγορίας της Ιταλίας και θα μεταδίδει ζωντανά τα παιχνίδια. Αυτός είναι και ο λόγος που πρόσφατα δημιούργησε και τέταρτο αθλητικό κανάλι.

www.gazzetta.gr

:respekt:

danko
05-01-11, 23:26
OΛΕ! Αυτό θα πει value for money. :oneup:

zillakarpen
05-01-11, 23:52
Αυτά είναι πάντα κάλά νέα και εύχομαι και σε καλύτερα deal και σε άλλο υλικό πέραν των αθλητικών.
Επίσης θα ήθελα να πω σχετικά με τη χτεσινη συζήτηση που άνοιξα ότι τα προβλήματα των διακοπών σταμάτησαν μετά απο προτροπή του helpdesk για αλλαγή του καλωδίου Ethernet.Άλλαξα το στάνταρ που είχε το κουτί με ένα UTP CAT6 και έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα έχουν φτιάξει.Ίσως και να είναι η ιδέα μου αλλά οι πρώτες εντυπώσεις που αποκόμησα μου άρεσαν.Εν αναμονή για το βράδυ που θα έχουν πάει και τα μικρά μου για ύπνο οπότε θα το δοκιμάσω σε μια σειρά που παρακολουθούσα.

f15
06-01-11, 00:32
:respekt:

Το περίμενα οτι θα απαντούσες πρώτος για το Ιταλικο προταθλημα στο conxTV :p

soccermania
06-01-11, 13:49
Μεταδόσεις Πέμπτης:
13:30 ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΠΑΡΜΑ (Α' Ιταλίας)
16:00 ΚΑΛΙΑΡΙ - ΜΙΛΑΝ (Α' Ιταλίας)
16:00 ΤΖΕΝΟΑ - ΛΑΤΣΙΟ (Α' Ιταλίας)
16:30 ΡΟΜΑ - ΚΑΤΑΝΙΑ (Α' Ιταλίας)
21:45 ΙΝΤΕΡ - ΝΑΠΟΛΙ (Α' Ιταλίας)

silegav
07-01-11, 12:39
Δεν νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που ενοικιάζουν και 2η φορα ταινία εκτος απο την πρωτη που είναι για δοκιμή αφού και μόνο ο 24ωρος περιορισμός είναι κάτι που σε αποτρέπει.Μην πω για το 3ευρω που είναι πανάκριβο...

Τι περιορισμός είναι αυτός που αναφέρεις; Δεν τον έχω ακούσει. (τα 3€ είναι όντως πολλά για μια ταινία...)


Οι υφιστάμενοι αυτοί πελάτες έχουν καλύτερη τιμή αορίστου από τους νέους πελάτες (γι αυτούς ισχύει τιμή αορίστου 27,00 €) οπότε δεν τους συμφέρει να καταργήσουν το συνδυαστικό προϊόν, γιατί αν δεν μεταβάλουν το προϊόν τους θα διατηρήσουν για πάντα αυτή την προνομιακή τιμή. Αν επιθυμούν όμως μπορούν να καταργήσουν το Film Club και να πληρώνουν 15,57 €

Συμπέρασμα : Σοβαρό πρόβλημα θα αρχίσουν να έχουν όσοι συνδρομητές γράφτηκαν μέσα στον Δεκέμβρη και κλείσουν χρόνο δηλ. το Δεκέμβρη του 2011.
Οι υπόλοιποι που δεν έχουν κλείσει χρόνο δεν αλλάζει τίποτα. Όσοι παλιοί είναι αορίστου θα πρέπει να αποφασίσουν αν θα κρατήσουν το Film Club με επιβάρυνση 5 € οπότε θα πληρώνουν 20,57 ή όχι οπότε θα πληρώνουν 15,57

Σε αυτές τις τιμές περιλαμβάνεται το κόστος για τη γραμμή ή την πληρώνεις χώρια;

vgk
07-01-11, 13:38
Ερώτηση.... :hmm: Έχω Conn-x tv στο σπίτι και την άλλη εβδομάδα θα μετακομίσω σε ένα άλλο. Μπορώ να μεταφέρω την υπηρεσίας σε νέο τηλέφωνο χωρίς να κάνω νέο συμβόλαιο δλδ μέχρι τώρα είμαι συνδρομητής 6μήνες και τη tv τη θέλω για άλλους 6 μήνες όχι νέο συμβόλαιο +12.:hmm:

zillakarpen
07-01-11, 14:52
[QUOTE=silegav;3900287]Τι περιορισμός είναι αυτός που αναφέρεις; Δεν τον έχω ακούσει. (τα 3€ είναι όντως πολλά για μια ταινία...)

Στο Film Express που έχει τις πιο καινούριες ταινίες όταν ενοικιάσεις μια ταινία όπου το κόστος συνήθως κυμαίνετε απο 1-3 ευρώ έχεις τη δυνατότητα να δεις την ταινία μεσα σε 24 ωρες απο τη στιγμή που θα την ενοικιάσεις.Αν δεν προλάβεις θα πρέπει να την αγοράσεις ξανά.
Προσωπικά μόνο μια φορά το δοκίμασα όπως είπα για δοκιμή απο κει και περα αν και υπήρχαν κάποιες ταινίες που θα ήθελα να δω η τιμή είναι αποτρεπτική.Μακάρι κάποια στιγμή το περιεχόμενο αυτό να βρίσκετε στη θέση του Filmclub δίνοντας ο καθένας μας 5-7 ευρώ επιπλέον το μήνα και το περιεχόμενο του Filmclub να προσφέρετε δωρεάν.

sexrazat
07-01-11, 21:05
[QUOTE=silegav;3900287]Τι περιορισμός είναι αυτός που αναφέρεις; Δεν τον έχω ακούσει. (τα 3€ είναι όντως πολλά για μια ταινία...)

Στο Film Express που έχει τις πιο καινούριες ταινίες όταν ενοικιάσεις μια ταινία όπου το κόστος συνήθως κυμαίνετε απο 1-3 ευρώ έχεις τη δυνατότητα να δεις την ταινία μεσα σε 24 ωρες απο τη στιγμή που θα την ενοικιάσεις.Αν δεν προλάβεις θα πρέπει να την αγοράσεις ξανά.
Προσωπικά μόνο μια φορά το δοκίμασα όπως είπα για δοκιμή απο κει και περα αν και υπήρχαν κάποιες ταινίες που θα ήθελα να δω η τιμή είναι αποτρεπτική.Μακάρι κάποια στιγμή το περιεχόμενο αυτό να βρίσκετε στη θέση του Filmclub δίνοντας ο καθένας μας 5-7 ευρώ επιπλέον το μήνα και το περιεχόμενο του Filmclub να προσφέρετε δωρεάν.

Πράγματι σε γενικές γραμμές η τιμή είναι τσιμπημένη αν εξαιρέσεις κατά καιρούς προσφορές. Φυσικά έχει νόημα μόνο από άποψη πρακτική, δηλ. βαριέσαι να πας video club ή είναι αργά και έχει κλείσει οπότε λες δε βαριέσαι 1 € παραπάνω είναι. Ή πετυχαίνεις μια ταινία που γουστάρεις να δεις εκείνη τη στιγμή.

Τώρα να μπουν νέες ταινίες στο Film club είναι μάλλον ουτοπικό γι' αυτή τη δεδομένη στιγμή αν λάβουμε υπόψιν πνευματικά δικαιώματα, την επιβίωση των video club κλπ

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 1 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ερώτηση.... :hmm: Έχω Conn-x tv στο σπίτι και την άλλη εβδομάδα θα μετακομίσω σε ένα άλλο. Μπορώ να μεταφέρω την υπηρεσίας σε νέο τηλέφωνο χωρίς να κάνω νέο συμβόλαιο δλδ μέχρι τώρα είμαι συνδρομητής 6μήνες και τη tv τη θέλω για άλλους 6 μήνες όχι νέο συμβόλαιο +12.:hmm:

Επίσημα όχι. Ανεπίσημα μπορεί να στο κάνουν αλλά με νέα 12μηνη δέσμευση.

........Auto merged post: sexrazat πρόσθεσε 4 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σε αυτές τις τιμές περιλαμβάνεται το κόστος για τη γραμμή ή την πληρώνεις χώρια;

Πληρώνεις 3 ξεχωριστά πράγματα. Πάγιο τηλεφώνου, πάγιο Conn-X και πάγιο TV. Η τιμή των 15 € αφορά μόνο το TV η ύπαρξη του οποίου όμως προυποθέτει τα άλλα δύο.
Χοντρικά ξεκινάμε από 50 € το μήνα σούμα με 2άρα, πάγιο Pstn και TV

tasoulas
08-01-11, 02:42
Παιδια καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους με υγεια...! Θα ηθελα σε μια δυο γραμμες την αποψη σας για τα παρακατω...

Αν και 4 χρονια σχεδον χρηστης της HOL νομιζω οτι εφτασε για μενα η ωρα της αλλαγης. Σκεφτομαι αμεσα να κανω αιτηση για ΟΤΕ Triple Play αν και σε γενικες γραμμες δεν ειχα προβληματα με HOL. Οι λογοι...

1. γουσταρω connx tv μιας και τα mainstream καναλια που ηδη υπαρχουν ειναι μια αηδια και μιση

2. συχρονιζω με HOL στα 8.5 mbit ενω το ακριβως πανω διαμερισμα απο εμενα με OTE συγχρονιζει στα 13mbit (πολυκατοικια 2004 - ασχετο).

Διαβασα με μεγαλη προσοχη το συγκεκριμενο θεμα και ναι συμφωνω οτι το connx tv δεν παρεχει αυτο που καποιος θα θεωρουσε "τηλεοπτικο υπερθεαμα" οσον αφορα τις ταινιες αλλα αυτο δεν με ενδιαφερει μιας και με το WD TV και 3 terra σκληρους με ταινιες πανω του εχω οτι γουσταρω. Μου αρεσει ομως να βλεπω στην τηλεοραση ενα ντοκυμαντερ απο το να βλεπω τις αηδιες που εχουν τα καναλια πανελλαδικης εμβελειας. Για nova δεν τιθεται θεμα μιας και στην ταρατσα ο διαχειριστης δεν επιτρεπει εγκατασταση δορυφορυκων πιατων (αφηστε το, πονεμενη ιστορια).

Αξιζει σε γενικες γραμμες το connx tv? Διαβασα επισης οτι καποια προγραμματα ή συγκεκριμενες σειρες δεν εχουν και την καλυτερη ποιοτητα αλλα αυτο το εχω παρατηρησει και σε nova σε σπιτι φιλου (αλλα προγραμματα καμπανα ενω συγκεκριμενες σειρες φαινονταν σε χαμηλοτερη ποιοτητα). Να φανταστω επομενως μια εικονα του connx tv παρομοια ας πουμε με τα ψηφιακα της ΕΡΤ ή κατι χειροτερο?

Οσον αφορα την εγκατασταση του εξοπλισμου να υποθεσω οτι δεν ειναι κατι δυσκολο... γνωριζω κατι λιγα...

Να την κανω λοπον την κινηση για triple play στον ΟΤΕ? Και αν ναι, γνωριζει καποιος ποιος ειναι ο συντομοτερος τροπος? Σε oteshop ή με απευθειας επικοινωνια στο 13888 και αποστολη με φαξ των αιτησεων σε αυτους?

Πληροφοριακα ανηκω στο dslam ΑΛΥΣΙΔΑ. Ευχαριστω!!

georgio1908
08-01-11, 02:55
γεια σου φιλε κια καλη χρονια.
1)λες οτι εχεις 8.5 και ο απο πανω σου με οτε 13.να ξερεις λοιπον οτι παλι 8 θα εχεις και αμα...
γιατι?
απο τα 13 που θεωρητικα θα εχεις και συ το κονεξτβ θα κραταει τα 5 στανταρ.αρα 13-5=8 και επιπλεον οταν βλεπεις θα χανεις κανα 2-3 ακομα...αρα θα εισαι στα 5 αν βλεπεις παραλληλα και τβ.
2)για την εικονα.ενα δειγμα της καλυτερης ποιοτητας ειναι το προμο τβ,αυτο που γενικα εχουν να παιζει οσα μαγαζια παιζουν κονεξ τβ για εμπορικους λογους.απο κει και περα κανε ενα ζαπινγκ σε κανα μαγαζι γνωστου που εχει κονεξ τβ,αν φυσικα μπορεις.οπως και να χει δεν ειναι και πιο κακη αποτι εχουμε μεχρι τωρα δει.
3)εγκατασταση.ευκολη και απλη.απλα ενα παραπανω ερθνετ καλωδιο απο μοντεμ σε κουτι του τβ απο κει ενα σκαρτ η hdmi στη τβ σου και ολα οκ!
4)τωρα για το πως και που θα ειναι πιο γρηγοα...τι να σου πω.εγω προσωπικα οταν εβαλα το τβ (πριν κανα μηνα δευτερα οταν επαιζε μπαρτσα ρεαλ)με συνδεσαν μεσα σε 2 ωρες!!!!εξαιρετικος χρονος για την ημερα ειδικα που θα υπηρχε μεγλο φοπρτο εργασιας.τωρα που εχεις και αλλαγες απο χολ τι να πω.παντς εγω θα πηγαινα σε ενα οτεσοπ


για οτι αλλο θες εδω ειμαστε.....
απλα το πιο σημαντικο ,για μενα, με βαση αυτα που λες ειναι οτι αν βαλεις και τβ δε θα πας σε μεγαλυτερη απο τη χολ ταχυτητα.με βαση τον απο πανω δλδ που εχει 13

tasoulas
08-01-11, 11:54
σημερα εκανα αιτηση για triple play στον ΟΤΕ. Αντε να δουμε...!

silegav
08-01-11, 12:50
Πληρώνεις 3 ξεχωριστά πράγματα. Πάγιο τηλεφώνου, πάγιο Conn-X και πάγιο TV. Η τιμή των 15 € αφορά μόνο το TV η ύπαρξη του οποίου όμως προυποθέτει τα άλλα δύο.
Χοντρικά ξεκινάμε από 50 € το μήνα σούμα με 2άρα, πάγιο Pstn και TV

άουτς....

soccermania
08-01-11, 14:01
Μεταδόσεις Σαββάτου:
16:55 ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΛΑ (κύπελλο Αγγλίας από το sport+)
19:00 ΜΑΛΑΓΑ -ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Α' Ισπανίας)
21:00 ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΣΕΒΙΛΛΗ (Α' Ισπανίας)
Μεταδόσεις Κυριακής:
13:30 ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ - ΡΟΜΑ (Α' Ιταλίας)
16:00 ΜΙΛΑΝ - ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (Α' Ιταλίας)
16:00 ΚΑΤΑΝΙΑ - ΙΝΤΕΡ (Α' Ιταλίας)
16:00 ΚΙΕΒΟ ΒΕΡΟΝΑ -ΠΑΛΕΡΜΟ (Α' Ιταλίας)
18:00 ΕΣΠΑΝΙΟΛ - ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Α' Ισπανίας)
20:00 ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Α' Ισπανίας)
21:45 ΝΑΠΟΛΙ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Α' Ιταλίας)
22:00 ΛΕΒΑΝΤΕ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Α' Ισπανίας)
Μεταδόσεις Δευτέρας:
19:00 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΟΦΗ (Β' Εθνική)
22:00 ΚΡΟΛΕΙ ΤΑΟΥΝ - ΝΤΕΡΜΠΥ ΚΑΟΥΝΤΙ (κύπελλο Αγγλίας από το sport+)
22:00 ΧΕΡΚΟΥΛΕΣ ΑΛΙΚΑΝΤΕ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Α' Ισπανίας)

georgio1908
08-01-11, 21:55
παιδια εχει βαλει ενας φιλος κονεη τβ.παιζει μονο το φιλμ κλαπμ και το φιλμ εηπρες.δεν εει εικονα στα καναλια.το μποντεμ που του χουν δωσει ειναι το σατζεμ φαστ 2404/2444.για το τβ εχει τον απλο πιρελι.αποτι εισα στο μοντεμ δεν εχει λαμπακι στμπ.μηπως παιζει ρολο αυτο?

zillakarpen
09-01-11, 00:46
Παιδια καλησπερα και Καλη Χρονια σε ολους με υγεια...! Θα ηθελα σε μια δυο γραμμες την αποψη σας για τα παρακατω...

Αν και 4 χρονια σχεδον χρηστης της HOL νομιζω οτι εφτασε για μενα η ωρα της αλλαγης. Σκεφτομαι αμεσα να κανω αιτηση για ΟΤΕ Triple Play αν και σε γενικες γραμμες δεν ειχα προβληματα με HOL. Οι λογοι...

1. γουσταρω connx tv μιας και τα mainstream καναλια που ηδη υπαρχουν ειναι μια αηδια και μιση

2. συχρονιζω με HOL στα 8.5 mbit ενω το ακριβως πανω διαμερισμα απο εμενα με OTE συγχρονιζει στα 13mbit (πολυκατοικια 2004 - ασχετο).

Διαβασα με μεγαλη προσοχη το συγκεκριμενο θεμα και ναι συμφωνω οτι το connx tv δεν παρεχει αυτο που καποιος θα θεωρουσε "τηλεοπτικο υπερθεαμα" οσον αφορα τις ταινιες αλλα αυτο δεν με ενδιαφερει μιας και με το WD TV και 3 terra σκληρους με ταινιες πανω του εχω οτι γουσταρω. Μου αρεσει ομως να βλεπω στην τηλεοραση ενα ντοκυμαντερ απο το να βλεπω τις αηδιες που εχουν τα καναλια πανελλαδικης εμβελειας. Για nova δεν τιθεται θεμα μιας και στην ταρατσα ο διαχειριστης δεν επιτρεπει εγκατασταση δορυφορυκων πιατων (αφηστε το, πονεμενη ιστορια).

Αξιζει σε γενικες γραμμες το connx tv? Διαβασα επισης οτι καποια προγραμματα ή συγκεκριμενες σειρες δεν εχουν και την καλυτερη ποιοτητα αλλα αυτο το εχω παρατηρησει και σε nova σε σπιτι φιλου (αλλα προγραμματα καμπανα ενω συγκεκριμενες σειρες φαινονταν σε χαμηλοτερη ποιοτητα). Να φανταστω επομενως μια εικονα του connx tv παρομοια ας πουμε με τα ψηφιακα της ΕΡΤ ή κατι χειροτερο?

Οσον αφορα την εγκατασταση του εξοπλισμου να υποθεσω οτι δεν ειναι κατι δυσκολο... γνωριζω κατι λιγα...

Να την κανω λοπον την κινηση για triple play στον ΟΤΕ? Και αν ναι, γνωριζει καποιος ποιος ειναι ο συντομοτερος τροπος? Σε oteshop ή με απευθειας επικοινωνια στο 13888 και αποστολη με φαξ των αιτησεων σε αυτους?

Πληροφοριακα ανηκω στο dslam ΑΛΥΣΙΔΑ. Ευχαριστω!!

Όπως είπες και μόνος σου σου αρέσουν τα ντοκιμαντέρ΄οπότε εκεί μάλλον θα βρεις την υγειά σου αφού υπάρχει πάρα πολύ υλικό διαθέσιμο.Επίσης αν σου αρέσουν οι τηλεοπτικές σειρές υπάρχουν αρκετες που θα μπορούσες να παρακολουθήσεις .Βέβαια μπορεί να μην είναι παραγωγές του 2009-10 αλλά πραγματικά κάποιες είναι ενδιαφέρουσες(Numbers,CSI,The Collector κ.α)
Επίσης σε περίπτωση που υπάρχουν και πιτσιρίκια στο σπίτι και ατά θα πράσουν καλά :)

Έτσι λοιπόν απο τη στιγμή που δεν μπορείς να βάλεις και πιατο ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος και πιστεύω θα δούμε και άλλες εξελίξεις(προς το καλύτερο πάντα).Επίσης στο Filmclub υπάρχει και μια κατηγορία με HD υλικό όπου εκεί πραγματικά είναι χάρμα οφθαλμών αν και το περιεχόμενο είναι ελλειπές.

Στο θέμα της εικόνας που αναφέρεις δεν μπορώ να έχω άποψη για το αν φτάνει η ποιότητα τα ψηφιακά πάντως σίγουρα είναι πάρα πολύ καλή και ειδικότερα με HDMI.Σίγουρα κρυστάλλινη δεν τη λες παρα μονο στο HD υλικό που θα ήθελα πραγματικά να αξιοποιηθεί ποερισσότερο.Σύγκριση με τη ΝΟVA πάλι γιατί έχω στο σπίτι δεν μπορώ να κάνω με απόλυτη σιγουριά αλλά Αλτερ και Σκαϊ είναι πανομοιότυπα.

Και επειδή πάντα οι γνώμες διαφέρουν μεταξύ μας την τελική άποψη θα την εκφέρεις μόνος σου.Αν πάντως και οι φήμες που ακούγονται για το περιεχόμενο του Δορυφορικού πραγματοποιηθούν αλλά και μεταφερθούν αυτούσια και στο IPTV τότε θα έχει γίνει ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

a.libe
09-01-11, 01:40
παιδια επειδη με το tv δεν το εχω ψαξει το θεμα...θελω να ρωτησω αν μεσα σε αυτο το μπουκετο περιλαμβανονται ολα τα βασικα ελληνικα καναλια?επιπλεον αν εχει καναλια στυλ nova cinema1-2-3 με ταινιες..

Rebel Scum
09-01-11, 02:04
παιδια επειδη με το tv δεν το εχω ψαξει το θεμα...θελω να ρωτησω αν μεσα σε αυτο το μπουκετο περιλαμβανονται ολα τα βασικα ελληνικα καναλια?επιπλεον αν εχει καναλια στυλ nova cinema1-2-3 με ταινιες..

Τα ξένα κανάλια εδώ (http://conn-xtv.ote.gr/portal/page/portal/Connxtv/Tv).
Από ελληνικά έχει τα περισσότερα συν τα ψηφιακά της ΕΡΤ.

Τέτοια κανάλια σαν τα novacinema δεν έχει. Έχει κάποιες ταινίες δωρεάν στο filmclub αλλά όχι τόσο νέες και δημοφιλείς όσο στα novacinema.

silegav
09-01-11, 10:59
Απ' ότι αναφέρθηκε και παραπάνω, μπορείς να πληρώσεις για να δεις κάποιες επιπλέον ταινίες, αλλά αν κατάλαβα υπάρχει και χρονικός περιορισμός, οπότε δε τις αγοράζεις αλλά τις νοικιάζεις (ακριβά κατ'εμέ).

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να βάλεις πιάτο, δεν έχεις και πολλές επιλογές, αν και για τα ντοκυμαντέρ θα σου ταίριαζε η nova μετά την αποκλειστικότητα που πήρε στο national geographic. To Connx-TV δεν ξέρω αν έχει καλό περιεχόμενο εκεί. zillakarpen, πες λίγο τι κανάλια έχει σε ντοκυμαντέρ, αν δε σου είναι κόπος.

tasoulas
09-01-11, 13:18
Καποιες αποριες...

Τελικα τι εξοπλισμος δινεται την παρουσα φαση με το triple play, tiglin ή pirelli, sagem ή bautec?

Επισης θα υπαρχουν απωλειες στο σημα αν ο αποκωδικοποιητης συνδεθει με το router με ethernet καλωδιο 5 μετρων περιπου? Τι κατηγορια ethernet πρεπει να διαλεξω?

zillakarpen
09-01-11, 13:34
Απ' ότι αναφέρθηκε και παραπάνω, μπορείς να πληρώσεις για να δεις κάποιες επιπλέον ταινίες, αλλά αν κατάλαβα υπάρχει και χρονικός περιορισμός, οπότε δε τις αγοράζεις αλλά τις νοικιάζεις (ακριβά κατ'εμέ).

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να βάλεις πιάτο, δεν έχεις και πολλές επιλογές, αν και για τα ντοκυμαντέρ θα σου ταίριαζε η nova μετά την αποκλειστικότητα που πήρε στο national geographic. To Connx-TV δεν ξέρω αν έχει καλό περιεχόμενο εκεί. zillakarpen, πες λίγο τι κανάλια έχει σε ντοκυμαντέρ, αν δε σου είναι κόπος.

Φίλε μου διαφωνήσω μαζί σου σε σχέση πάντα με τα Ντοκυμανταιρ :)

Καθώς εκτός απο τα κανάλια που προσφέρουν υλικό και τα οποία θα αναφέρω παρακάτω υπάρχει πολύ υλικό στο Filmclub ;)
Ακόμα και το HD υλικό είναι περίπου αυτού του χαρακτήρα ας πούμε....

Τώρα τα κανάλια είναι τα εξής:
,Channel,Discovery Science,Investigation Discovery,Discovery World,Travel And Living,National Gegraphic Wild,Zone Reality.

........Auto merged post: zillakarpen πρόσθεσε 14 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καποιες αποριες...

Τελικα τι εξοπλισμος δινεται την παρουσα φαση με το triple play, tiglin ή pirelli, sagem ή bautec?

Επισης θα υπαρχουν απωλειες στο σημα αν ο αποκωδικοποιητης συνδεθει με το router με ethernet καλωδιο 5 μετρων περιπου?

Ο εξοπλισμός που δίνετε είναι Router Sagem 2400 ασύρματο,και ο Pirelli με ή χωρίς σκληρό.Προσωπικά μιλώντας πάντα παρατήρησα ότι το με το καλώδιο που μου δώθηκε είχα κάποια παγώματα περισσότερα αποτι με ενα CAT 6 ,των 5 μέτρων που σύνδεσα πριν 2 μέρες.Αυτή τη στιγμή εκεί που μου έκανε 3,4 παγωματάκια σε κάθε επεισόδιο τώρα μπορεί να κάνει μόνο 1.
Αυτό βέβαια που δεν μπορώ ακόμη να καταφέρω με απολυτη ακρίβεια είναι όταν κατεβάζω ανεξέλεγκτα όπου αν δεν βάλω <κόφτη> παγώνει ή πιξελιάζει.Πάντως με την υποστήριξη που μίλησα μου είπαν ότι για να δουλέψει το TV καλά θα πρέπει να είναι ελεύθερα γύρω στα 6 mbit .
Θα 'ηθελα πάντως να μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του αλλά και την εως τώρα εμπειρία με ταυτόχρονη παρακολούθηση προγράμματος και download.
Να διευκρινήσω πάντως ότι κατεβάζω με hosters οπότε η σύνδεση πραγματικά γονατίζει αφού ΄συνεχώς τα αρχεία κατεβαίνουν με ένα μέσο όρο 2-2,2mb/sec

tasoulas
09-01-11, 13:36
Φίλε μου διαφωνήσω μαζί σου σε σχέση πάντα με τα Ντοκυμανταιρ :)

Καθώς εκτός απο τα κανάλια που προσφέρουν υλικό και τα οποία θα αναφέρω παρακάτω υπάρχει πολύ υλικό στο Filmclub ;)
Ακόμα και το HD υλικό είναι περίπου αυτού του χαρακτήρα ας πούμε....

Τώρα τα κανάλια είναι τα εξής:
,Channel,Discovery Science,Investigation Discovery,Discovery World,Travel And Living,National Gegraphic Wild,Zone Reality.

........Auto merged post: zillakarpen πρόσθεσε 14 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ο εξοπλισμός που δίνετε είναι Router Sagem 2400 ασύρματο,και ο Pirelli με ή χωρίς σκληρό.Προσωπικά μιλώντας πάντα παρατήρησα ότι το με το καλώδιο που μου δώθηκε είχα κάποια παγώματα περισσότερα αποτι με ενα CAT 6 ,των 5 μέτρων που σύνδεσα πριν 2 μέρες.Αυτή τη στιγμή εκεί που μου έκανε 3,4 παγωματάκια σε κάθε επεισόδιο τώρα μπορεί να κάνει μόνο 1.
Αυτό βέβαια που δεν μπορώ ακόμη να καταφέρω με απολυτη ακρίβεια είναι όταν κατεβάζω ανεξέλεγκτα όπου αν δεν βάλω <κόφτη> παγώνει ή πιξελιάζει.Πάντως με την υποστήριξη που μίλησα μου είπαν ότι για να δουλέψει το TV καλά θα πρέπει να είναι ελεύθερα γύρω στα 6 mbit .
Θα 'ηθελα πάντως να μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του αλλά και την εως τώρα εμπειρία με ταυτόχρονη παρακολούθηση προγράμματος και download.
Να διευκρινήσω πάντως ότι κατεβάζω με hosters οπότε η σύνδεση πραγματικά γονατίζει αφού ΄συνεχώς τα αρχεία κατεβαίνουν με ένα μέσο όρο 2-2,2mb/sec

αρα cat6 ή cat4?

zillakarpen
09-01-11, 13:39
αρα cat6 ή cat4?

CAT 6 .Το δικό τους είναι 5 νομίζω ή έτυχα σε προβληματικό.

Επίσης επειδή με ενδιαφέρει το Homeplug τσι ώστε να μην χρησιμοποιώ ασύρματο Internet στο σπίτι κια λόγω των παιδιών θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιοα τα οποία όμως να δουλεύουν και για το TV.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε πήρα απο κατάστημα φίλου 2 ξεχωριστές συσκευές της SWEEX τα 200αρια τα οποία έχω δοκιμάσει μονο για το ιντερνετ (όχι με connxtv).Τώρα βέβαια αν εξαιρ'εσεις το γεγονός ότι θα μου στοιχήσουν γύρω στα 55 ευρώ έκαστος (110 και τα 2 ) δεν μου προσφέρουν αυτά τα 200 που λένε.Η κάρτα δικτύου μου στο λαπτοπ κλειδώνει στα 100 και δεν ξέρω αν αυτό είναι αδυναμία της συσκεής ή της κάρτας δικτύου.Έτσι και τα λεφτά να μην πάνε χαμένα αφού έχω δει ότι σετ των 2 στα 85mbs έχουν γύρω στα 70-80ευρώ.

theotses
09-01-11, 16:34
Πηγαινε στο Oteshop και πες τους οτι δικαιουσαι επιδοτηση για τα Homeplugs επειδη εχεις TV!!!

Θα τα παρεις με 69€ και θα υποστηριζουν και το TV ;)

tasoulas
09-01-11, 18:45
το sagem που δινει ο ΟΤΕ εχει 4 ethernet σωστα? ειναι το 2400 ή το 2404 γιατι το ενα εχει μια ethernet και το αλλο 4 αν δεν κανω λαθος!

maik
09-01-11, 18:55
το sagem που δινει ο ΟΤΕ εχει 4 ethernet σωστα? ειναι το 2400 ή το 2404 γιατι το ενα εχει μια ethernet και το αλλο 4 αν δεν κανω λαθος!

Το 2400 ειναι για PSTN και το 2404 για ISDN. Εχουν και τα 2 4 ethernet εκ των οποιων η μια ειναι για το STB.

tasoulas
09-01-11, 18:58
Το 2400 ειναι για PSTN και το 2404 για ISDN. Εχουν και τα 2 4 ethernet εκ των οποιων η μια ειναι για το STB.

ευχαριστω!

tasoulas
09-01-11, 21:42
μερικα τεστ απο την hol...ελπιζω με ΟΤΕ να ειναι λιγο καλυτερα! Παντως στο oteshop που κοιταξαμε στο συστημα στην γειτονια μου σε τι ταχυτητα συγχρονιζουν αλλοι χρηστες ΟΤΕ ειδα ταχυτητες απο 11 εως 13 (13 συγκεκριμενα ειχε το διαμερισμα πανω απο εμενα). Τωρα εγω γιατι με HOL συνχρονιζω λιγοτερο, ενας Θεος ξερει...ειλικρινα ανυπομονω πως θα παιζει το connx tv!!! :)

http://www.pingtest.net/result/31854379.png (http://www.pingtest.net)

http://www.speedtest.net/result/1104168504.png (http://www.speedtest.net)

Rebel Scum
10-01-11, 00:16
Το 2400 ειναι για PSTN και το 2404 για ISDN. Εχουν και τα 2 4 ethernet εκ των οποιων η μια ειναι για το STB.

Το 2404 είναι για PSTN και για ISDN το 2444, και τα δυο με wireless και 4 θύρες ethernet.

Τις προδιαγραφές του 2400 δεν τις γνωρίζω.

Πάντως το 2404 που έχω το θεωρώ μικρό αριστούργημα....κρατάει συγχρονισμό και έχει και τη δυνατότητα SNR tweak με το DMT.
Πολύ καλύτερο από τα Speedtouch v6-v7 που είχα και τα οποία επίσης θεωρώ καλά μόντεμ.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μερικα τεστ απο την hol...ελπιζω με ΟΤΕ να ειναι λιγο καλυτερα! Παντως στο oteshop που κοιταξαμε στο συστημα στην γειτονια μου σε τι ταχυτητα συγχρονιζουν αλλοι χρηστες ΟΤΕ ειδα ταχυτητες απο 11 εως 13 (13 συγκεκριμενα ειχε το διαμερισμα πανω απο εμενα). Τωρα εγω γιατι με HOL συνχρονιζω λιγοτερο, ενας Θεος ξερει...ειλικρινα ανυπομονω πως θα παιζει το connx tv!!! :)

http://www.pingtest.net/result/31854379.png (http://www.pingtest.net)

http://www.speedtest.net/result/1104168504.png (http://www.speedtest.net)

Τα speedtest μην τα θεωρείς ευαγγέλιο, μόνο ενδεικτικά...για να δοκιμάσεις πχ την μέγιστη ταχύτητα download μπες στο ftp του ΟΤΕ και κατέβασε κάτι.

TeoT
10-01-11, 02:34
παιδια επειδη με το tv δεν το εχω ψαξει το θεμα...θελω να ρωτησω αν μεσα σε αυτο το μπουκετο περιλαμβανονται ολα τα βασικα ελληνικα καναλια?επιπλεον αν εχει καναλια στυλ nova cinema1-2-3 με ταινιες..

Τα καναλια του Conn-x TV

1 Conn-x TV Promo 16:9

Ελληνικά
2 ΕΤ1
3 ΝΕΤ
4 ΕΤ3
5 Alter
6 ΣΚΑΪ 16:9
7 Kontra Tv 16:9
8 Σινέ+ 16:9
9 Πρίσμα+ 16:9
10 Σπορ+ 16:9

Κανάλια που προβάλλουν σειρές και ταινίες
11 Universal Channel ΥΠ
12 FOX Life ΥΠ
13 FX ΥΠ

Αθλητικά
14 Conn-x TV Sport 1 16:9
15 Conn-x TV Sport 2 16:9
16 Conn-x TV Sport 3 16:9
17 Eurosport 16:9 M
18 Eurosport 2 16:9 M
19 Extreme Sports ΥΠ
20 ESPN Classic
21 ESPN America 16:9

Θεματικά
22 Discovery Channel ΥΠ
23 Discovery Science ΥΠ
24 ID Investigation Discovery ΥΠ
25 Discovery World
26 Discovery Travel & Living
27 Nat Geo Wild ΥΠ

Μουσικά
28 MTV Music
29 Nat Geo Music
30 C Music TV

Lifestyle κλπ
31 Style TV ΥΠ
32 Zone Reality ΥΠ
33 Fashion TV 16:9
34 World Fashion

Παιδικά
35 Disney Channel M
36 KidsCo M
37 Baby TV

Ειδησεογραφικά
38 Euronews
39 Deutsche Welle 16:9
40 France 24 En
41 France 24 Fr
42 Al Jazeera En
43 Al Jazeera Ar
44 Russia Today En
45 Bloomberg

Κανάλια με περιεχόμενο για ενηλίκους
46 Blue Hustler

47 Hustler TV (Premium)
48 Dorcel TV (Premium)


ΥΠ Υποτιτιτλοι M Μεταγλωτισμενο

singara
10-01-11, 10:42
Διάθεση μέσω 13888 από 15 Ιανουαρίου 201
Πρώτα διαφημιστικά σποτ την Κυριακή, 9 Ιανουαρίου, μέσα από το "Just The 2 of Us" του MEGA. (avclub.gr)

satleo[/QUOTE]
Παιδια ειδεκανεις τελικα κανα τρειλερ η κατι σχετικο
γιατι δεν παρακουλουθψ την εν λογω εκπομπη

tasoulas
10-01-11, 14:56
καποιες πληροφοριες μετα απο επικοινωνια μου με το 13888...

1. οτι επιπλεον καναλια θα εχει το ΟΤΕ SAT θα μπουν και στο connx tv. Οπως μου ειπαν το OTE Sat δημιουργειτε για χρηστες που δεν εχουν προσβαση σε adsl. Αρα μιλαμε οτι και στο connx tv θα προσθεθουν τα

ΣΚΑΪ TV HD (2011)
Fox Crime (2011)
ΑΧΝ (2011)
AXN HD (2011)
Conn-x TV Sport 1 HD (2011)
Eurosport HD (2011)
Discovery Channel HD (2011)
National Geographic Wild HD (2011)
MTV Greece (2011)

Αυτα μου ειπαν, αν καποιος γνωριζει κατι αλλο ή αν η ενημερωση μου δεν ειναι σωστη παρακαλω διορθωστε με.

2. ρωτησα πως γινεται το connx tv να παιζει και οταν καποιος επιλεγει συνδεση για ιντερνετ στα 2 mbit. Με ενημερωσαν οτι δεν εχει σχεση με την ταχυτητα που θα επιλεξεις να μπαινεις στο ιντερνετ (2 ή 24) αρκει η γραμμη σου να μπορει να συγχρονιζει τουλαχιστον στα 8.

Αυτα προς ωρας...!

Απορια: υπαρχουν ταινιες στο film club που μπορεις να τις δεις δωρεαν ? (πχ παλιες, b-movies, κτλπ)

treli@ris
10-01-11, 15:25
satleo
Παιδια ειδεκανεις τελικα κανα τρειλερ η κατι σχετικο
γιατι δεν παρακουλουθψ την εν λογω εκπομπη

Εννοειτε οτι δεν υπηρχε κατι. Δε νομιζω οτι ο ΟΤΕ θα ηθελε να κανει διαφημιση μεσα απο εκπομπη για ενα τοσο αναμενομενο προιον. Καλυτερα να περιμενουμε επισημα την οποιαδηποτε ενημερωση.

........Auto merged post: treli@ris πρόσθεσε 6 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καποιες πληροφοριες μετα απο επικοινωνια μου με το 13888...

1. οτι επιπλεον καναλια θα εχει το ΟΤΕ SAT θα μπουν και στο connx tv. Οπως μου ειπαν το OTE Sat δημιουργειτε για χρηστες που δεν εχουν προσβαση σε adsl. Αρα μιλαμε οτι και στο connx tv θα προσθεθουν τα

ΣΚΑΪ TV HD (2011)
Fox Crime (2011)
ΑΧΝ (2011)
AXN HD (2011)
Conn-x TV Sport 1 HD (2011)
Eurosport HD (2011)
Discovery Channel HD (2011)
National Geographic Wild HD (2011)
MTV Greece (2011)

Αυτα μου ειπαν, αν καποιος γνωριζει κατι αλλο ή αν η ενημερωση μου δεν ειναι σωστη παρακαλω διορθωστε με.

ΣΚΑΪ TV HD (2011) 50%
AXN HD (2011) δε γνωριζω
Conn-x TV Sport 1 HD (2011) 100%
Eurosport HD (2011) 100%
Discovery Channel HD (2011) 100%
National Geographic Wild HD (2011) 100%
MTV Greece (2011) δγ

Τα HD καναλια προς το παρον ειναι 6 και ισως μπει και 7ο


2. ρωτησα πως γινεται το connx tv να παιζει και οταν καποιος επιλεγει συνδεση για ιντερνετ στα 2 mbit. Με ενημερωσαν οτι δεν εχει σχεση με την ταχυτητα που θα επιλεξεις να μπαινεις στο ιντερνετ (2 ή 24) αρκει η γραμμη σου να μπορει να συγχρονιζει τουλαχιστον στα 8.

Αυτα προς ωρας...!
Σωστα σου ειπανε, αυτο ισχυει.

*Η διαθεση του πακετου θα αρχισει το πολυ εως τα μεσα Φλεβαρη.

soccermania
10-01-11, 15:43
Μεταδόσεις Δευτέρας:
15:15 ΙΝΔΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (κύπελλο ασίας από το eurosport2)
17:15 ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (βόλευ γυναικλων από το sport+)
18:15 Ν.ΚΟΡΕΑ - ΜΠΑΧΡΕΙΝ (κύπελλο ασίας από το eurosport2)
19:00 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ - ΟΦΗ (Β' Εθνική)
22:00 ΚΡΟΛΟΥΙ ΤΑΟΥΝ - ΝΤΕΡΜΠΥ ΚΑΟΥΝΤΙ (κύπελλο Αγγλίας από το sport+)
22:00 ΧΕΡΚΟΥΛΕΣ ΑΛΙΚΑΝΤΕ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Α' Ισπανίας)

silegav
10-01-11, 23:10
Το National Geographic δεν το είχε ανακοινώσει η Nova ότι θα το έχει αποκλειστικά; Τελικά τι ισχύει;

TeoT
10-01-11, 23:18
2. ρωτησα πως γινεται το connx tv να παιζει και οταν καποιος επιλεγει συνδεση για ιντερνετ στα 2 mbit. Με ενημερωσαν οτι δεν εχει σχεση με την ταχυτητα που θα επιλεξεις να μπαινεις στο ιντερνετ (2 ή 24) αρκει η γραμμη σου να μπορει να συγχρονιζει τουλαχιστον στα 8.




Σωστα . Αναβαθμιζεται το ADSL σε 24αρι , οσο πιανει δηλαδη αρκει να ειναι πανω απο 8 και κλειδωνουν το net στα 2 . Δες την υπογραφη μου

tasoulas
11-01-11, 00:31
Το National Geographic δεν το είχε ανακοινώσει η Nova ότι θα το έχει αποκλειστικά; Τελικά τι ισχύει;

προσεξε...ειναι National Geographic Wild και οχι σκετο National Geographic που σημαινει οτι επικεντρωνεται μονο σε συγκεκριμενο περιεχομενο

soccermania
11-01-11, 02:38
Η συμφωνία του Conn-X για το καμπιονάτο αλλάζει τα δεδομένα στον τηλεοπτικό χάρτη, ενώ η μάχη με τη NOVA μεταφέρεται πια στο... γήπεδο των δικαιωμάτων του Champions League.
“Ψάχνονται” για Champions League
Μετά τη συμφωνία του Conn-X για τα δικαιώματα του καμπιονάτο, στη NOVA “ψάχνονται” για την επόμενη κίνησή τους, μιας και το αντίπαλο δέος ενισχύεται σημαντικά και η Ελληνική Super League, δε αποτελεί από μόνη της αντίβαρο.
Υπάρχει βέβαια, και το Αγγλικό πρωτάθλημα, που δίνει πόντους στη NOVA, ωστόσο, το αντίπαλο δέος με μπουντελίγκα,πριμέρα ντιβιζιόν και καμπιονάτο είναι ισχυρό. Αυτό που καίει πλέον και τις δύο πλατφόρμες είναι τα δικαιώματα του Champions League και εκεί θα γίνει η μεγάλη μάχη. Το καλοκαίρι του 2012 ολοκληρώνεται συμφωνία τριετίας που έχει η NOVA με την Team και εκεί σκοπεύουν να... χτυπήσουν οι άνθρωποι του καναλιού του ΟΤΕ.
Αν τα καταφέρουν, τότε θα μιλάμε για μεγάλη ανατροπή των δεδομένων στη συνδρομητική τηλεόραση. Και παρά το γεγονός ότι ακόμα είναι νωρίς, οι βολιδοσκοπήσεις έχουν ξεκινήσει για την τριετία 2012-15.
Gazzeta.gr

soccermania
11-01-11, 19:50
CONNX-TVSAT
Υψηλής ευκρίνειας, με γκάμα περιεχομένου και δελεαστικές τιμές
Μπορεί οι ταινίες και τα video games να διεκδικούν μεγάλο μερίδιο από τον χρόνο χρήσης των τηλεοράσεων υψηλής ευκρίνειας, όμως το τηλεοπτικό πρόγραμμα - κάθε είδους - συνεχίζει να έχει το μεγαλύτερο. Και η συνδρομητική τηλεόραση στην Ελλάδα έχει καλύψει επιτυχώς πολλά από τα κενά που χαρακτηρίζουν το πρόγραμμα της κρατικής και ιδιωτικής τηλεόρασης. Στο πλαίσιο αυτό η Nova είχε κατά βάση απολαύσει καθεστώς... μοναδικότητας στην ελληνική αγορά επί σειρά ετών, καθώς δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν την απαραίτητη τεχνογνωσία για να διαχειριστούν μόνοι τους δορυφορικό πρόγραμμα με ειδικές συσκευές. Aπό κάθε άποψη, λοιπόν, ευπρόσδεκτος ο ανταγωνισμός που θα φέρει τον επόμενο καιρό η είσοδος του Conn-X TV SAT στην αγορά. Πότε; Πολύ σύντομα!
Η υπηρεσία δορυφορικής τηλεόρασης Conn-X TV του ΟΤΕ θα ξεκινήσει την εμπορική της λειτουργία σε δύο φάσεις: μία στις αρχές Φεβρουαρίου και μία στα μέσα του ίδιου μήνα. Στην πρώτη φάση θα κυκλοφορήσει το πακέτο με τον "απλό" δέκτη/αποκωδικοποιητή (ΟΤΕ Ν8750Η) και στη δεύτερη αυτό με τον ικανότερο (ΟΤΕ N9760B), ο οποίος προσφέρει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες διαχείρισης του τηλεοπτικού προγράμματος.
Η πρώτη πρόταση, η Conn-X TV SAT με τον "απλό" δέκτη/αποκωδικοποιητή, θα έχει μηνιαίο κόστος που ανέρχεται στα €16.90 (συν το κόστος των €189 του δέκτη) για παραμονή 12 μηνών στην υπηρεσία. Ο καταναλωτής που θα υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας 24 μηνών θα καταβάλλει €15.90 μηνιαίως και θα λαμβάνει τον δέκτη δωρεάν. H δεύτερη πρόταση, η Conn-X TV SAT + Explore θα προσφέρεται αντί €36.80 το μήνα, περιλαμβάνοντας ωστόσο σύνδεση στο Internet και τον ικανότερο δέκτη δωρεάν. Οι προπαραγγελίες και για τα δύο πακέτα ξεκινούν από τις 15 Ιανουαρίου, αρχικά μέσα από την τηλεφωνική υπηρεσία 13888 του ΟΤΕ.
Και... τί θα παρακολουθούμε με τη νέα υπηρεσία;
Το δεύτερο πακέτο που προτείνει ο ΟΤΕ με το Conn-X TV SAT + Explore χαρακτηρίζεται, βεβαίως, από περισσότερες δυνατότητες. Ο ικανότερος δέκτης φέρει σκληρό δίσκο χωρητικότητας 1TB, οπότε παρέχει τη λειτουργία εγγραφής που ο απλός δεν μπορεί να προσφέρει. Το Explore προσφέρει επίσης πρόσβαση στο FilmExpress, την ψηφιακή βιντεοθήκη της υπηρεσίας, καθώς και δωρεάν τηλεοπτικό υλικό διάρκειας συγκεκριμένων ωρών. Οι συνδρομητές του συγκεκριμένου πακέτου μπορούν να νοικιάσουν ταινίες πρώτης μετάδοσης στο Film Express, αλλά και να αξιοποιήσουν την απεριόριστη πρόσβαση που δικαιούνται στη συλλογή του Film Club. Ο on-demand χαρακτήρας της ψηφιακής υπηρεσίας, άλλωστε, προσφέρει κι άλλες ευκολίες, όπως π.χ. τη διακοπή του προγράμματος και συνέχειά του κατά βούληση από το χρήστη. Σημαντική, άλλωστε, είναι η δυνατότητα σύνδεσης όλων των τηλεοράσεων του σπιτιού στον ένα αυτό δέκτη, ώστε το πρόγραμμα να είναι διαθέσιμο σε κάθε δωμάτιο.
Η γκάμα των τηλεοπτικών σταθμών που θα έχει στη διάθεσή του ο συνδρομητής του Conn-X TV SAT είναι μεγάλη. Τα κανάλια συμβατικής ευκρίνειας είναι από την πρώτη ημέρα περίπου 50: Sport1, Sport2, Sport3, Eurosport, Eurosport 2, Extreme Sports Channel, ESPN Classic, ESPN America, Universal Channel, FoxLife, FX!, FoxCrime, AXN, Discovery Channel, Discovery Science, Discovery ID, Discovery World, Discovery Travel & Living, National Geographic Wild, National Geographic Music, Disney Channel, Kids&Co, Baby TV, Euronews, DWTV, France 24 Eng, France 24 Fra, Al Jazeera International, Al Jazeera Arabic, Russia Today, Bloomberg, Style TV, Zone Reality, Fashion TV, World Fashion TV, MTV, MTV Music, C Music TV, Blue Hustler, Hustler TV και Dorcel TV.
Στα παραπάνω προστίθενται βεβαίως πολλά από τα ελεύθερα τηλεοπτικά κανάλια που έχουν κάνει την ψηφιακή μετάβαση και σε δορυφορικό (ET1, NET, ET3, ALTER, SKAI, SINE+, PRISMA+, SPOR+ και ERT World). Ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ωστόσο, έχουν τα 7 κανάλια υψηλής ευκρίνειας που θα προσφέρονται από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του Conn-X TV SAT: πρόκειται για τα Sport1 HD, Eurosport HD, Discovery HD Showcase, National Geographic HD, National Geographic Wild HD, AXN HD και ΣΚΑΙ HD. Σε αυτά θα προστεθούν και νέα στο μέλλον, καθώς ο ΟΤΕ θα συνάπτει περισσότερες συμφωνίες με πάροχους περιεχομένου από το εξωτερικό. Περισσότερες λεπτομέρειες για την νέα υπηρεσία - και πιθανώς τις εντυπώσεις μας από τη χρήση της - θα έχουμε όσο πλησιάζουμε περισσότερο στην έναρξη της εμπορικής της λειτουργίας. Μείνετε συντονισμένοι!
Athinorama

@ ADSLgr.com All rights reserved.