PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποιημένοι συνδρομητές conn-x tv



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

escapee
08-10-08, 01:32
ανοιγω αυτο το θεμα για να ειπωθουν οι εντυπωσεις , απο τους ενεργοποιημενους connx tv , καθως και η ποιοτητα της τηλεορασης μεσω ιντερνετ απο τον οτε

beatnick
10-10-08, 14:43
Δεν νομίζω να ενεργοποιήθηκε ακόμα κανένας, μόλις προχθές βγάλαν δελτίο τύπου για πιλοτική tv. Μάλλον θα περιμένετε του χρόνου.

........Auto merged post: beatnick πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ CONN-X TV (IPTV) ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ


Αθήνα, 07/10/2008



Σε δοκιμαστική εμπορική διάθεση του conn-x TV (IPTV) προχωράει ο ΟΤΕ, σε περιορισμένο αριθμό υφιστάμενων πελατών conn-x στις εξής περιοχές: Αττική, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα και Ηράκλειο Κρήτης. Η δοκιμαστική διάθεση αναμένεται να διαρκέσει περίπου 3 μήνες και εντάσσεται στο πλαίσιο της στρατηγικής του για διεύρυνση των προσφερόμενων ευρυζωνικών υπηρεσιών.

Με το conn-x TV, οι καταναλωτές, μέσω ενσύρματης ευρυζωνικής σύνδεσης, θα μπορούν να απολαμβάνουν υπηρεσίες ψηφιακής τηλεόρασης. Συγκεκριμένα:

τηλεοπτικά κανάλια με ψηφιακό σήμα και
υπηρεσίες video on demand δηλ. δυνατότητα «ενοικίασης» ταινιών, τηλεοπτικών σειρών, μουσικών video-clips, ντοκιμαντέρ κλπ. από μια μεγάλη συλλογή, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις του καθενός, και «προβολή» τη στιγμή που επιθυμεί.

Μετά το πέρας της δοκιμαστικής φάσης, ο ΟΤΕ σκοπεύει να προχωρήσει στη διάθεση της υπηρεσίας σε ανταγωνιστικές τιμές, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη αξία στον τελικό χρήστη.

ubuntubu
11-10-08, 09:15
Δεν νομίζω να ενεργοποιήθηκε ακόμα κανένας, μόλις προχθές βγάλαν δελτίο τύπου για πιλοτική tv. Μάλλον θα περιμένετε του χρόνου.

Κασσάνδρες :down:
3 μέρες μετά την ανακοίνωση της υπηρεσίας και λίγες ώρες μετά την προφητεία σου ,έχουμε μέλος του φόρουμ με ενεργοποιημένη την υπηρεσία.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2381306&postcount=241

alany
11-10-08, 10:58
Σωστά. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές. Υπάρχει καλή οργάνωση και είναι πολύ απλό τόσο στην ενεργοποίηση όσο και στην χρήση. Έχει 24 κανάλια, 2 video club και πολλά παιχνίδια. Η εικόνα είναι αρκετά καλή και χωρίς διακοπές. Το γεγονός ότι είμαστε σε beta μορφή ακόμα είναι εμφανές διότι για παράδειγμα δεν παίζει το teletext των καναλιών. Ακόμα υπάρχει το πρόγραμμα των καναλιών με αναλυτικές πληροφορίες.
Σιγά σιγά και μέχρι τον Δεκέμβριο που θα δοθεί η υπηρεσία κανονικά όλα θα φτιάξουν.

Για μένα το πρόβλημα θα είναι στο internet και στο πόση ταχύτητα θα μένει για πλοήγηση. Είναι νωρίς ακόμα.

Θέλω να πω κάτι το οποίο διαπίστωσα και δεν έχει να κάνει με το conn-x tv. Είδα ότι ο ΟΤΕ είναι έτοιμος και για την υπηρεσία voip. Ο τεχνικός μου είπε ότι θα είμαστε πάλι από τους πρώτους που θα την δοκιμάσουν.

morfeas2002
11-10-08, 14:02
Κάνε μερικές μετρήσεις ταχύτητας σερφάροντας, στέλνοντας email με φώτο, κατεβάζοντας με download manager και με utorrent, φυσικά με την TV να δουλέυει.Για να δούμε πόσο bandwidth τρώει.

Rnocth
13-10-08, 01:32
Θεωριτικα οι υπολογισμοι ειναι γυρω στα 6Μbps +

Georgevtr
13-10-08, 05:28
Εχω ηδη ενεργοποιημενη την υπηρεσια εδω και 48 ωρες....
Η ποιοτητα πολυ καλη..(γενικα μιλαω παρα τα μικροπροβληματακια)
Ανοιχτη η τηλεοραση και κατεβαζω με 0,9-1,3.....

Y.Γ.Η κουβεντα μας σχετικα με την υπηρεσια καθως και φωτος θα βρειτε http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=237436
αυτα για αρχη...καλημερες!

escapee
18-10-08, 01:16
λιγο ακριβο δεν ειναι ομως ρε παιδια; και να σε υποχρεωνει και σε 12μηνο;

stayros68
18-10-08, 16:07
Ακριβό προς ώρας δεν είναι με 10€ τον μηνά και τον εξοπλισμό δωρεάν και το video club δωρεάν παντός απ ότι διαβάζω εδω δεν μετανιώνω που το παρήγγειλα :oneup::oneup::oneup:

pan.nl
18-10-08, 17:14
Συμφωνώ, για 10 € αξίζει απ'ότι φαίνεται. Αν δεν ίσχυε η προσφορά και ήταν 23 € μάλλον δε θα γραφόμουν όμως. Από Δευτέρα οι πρώτες εντυπώσεις. :oneup:

pan.nl
24-10-08, 17:27
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία αφού τα ΕΛΤΑ μου παρέδωσαν επιτέλους τον εξοπλισμό. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές - με τον όρο όμως να αυξηθούν τα τηλεοπτικά κανάλια. Η ποιότητα της εικόνας (με απλή σύνδεση scart) είναι πάρα πολύ καλή, σαφώς ανώτερη του Cable TV της Vivodi που είχα εως πέρυσι τον Δεκέμβριο.

Το μόνο αρνητικό είναι πως αργεί αρκετά το μενού (2-3 δευτερόλεπτα), αλλά είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού.

Σημείωση: αν το συνδέσετε με scart - το εγχειρίδιο λέει στην υποδοχή AV1 του αποκωδικοποιητή - και είναι λίγο θολή η εικόνα όπως συνέβη στη δική μου περίπτωση, δοκιμάστε στην υποδοχή AV2.

alany
26-10-08, 13:42
Για να συγχρονιστεί ο αποκωδικοποιητής με την ώρα σβήστε τον (βγάλτε τον από την πρίζα) και ανοίξτε τον ξανά.

beatnick
27-10-08, 16:30
Τι κανάλια έχετε;

Tecate
27-10-08, 16:52
ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, Σινέ+, Πρίσμα+, Σπορ+, Eurosport, Eurosport 2, Extreme Sports, ESPN, NASN, Nat Geo Wild, Discovery Science, Discovery World, Discovery Travel&Living, Style TV, Zone Reality, Fashion TV, Baby TV, Euronews, France 24, Al Jazeera

amstrad
27-10-08, 17:09
από κανάλια δεν λέει τίποτα, τα μόνα που αξίζουν είναι το espn classics που έχει πραγματικά σπουδαίο αρχειακό υλικό και άντε το nasn υπό την προύπόθεση ότι είναι το nasn europe που δε'ιχνει nfl γιατί το αλλό το nasn uk/irl δείχνει μπεήζμπωλ και χόκεί

Tecate
27-10-08, 17:38
Αν ενδιαφερεσε για ποκιλια απο καναλια περιμενε κανα IPtv απο forthnet ...σιγουρα καποιο πακετο με nova θα δεινει. Εγω το IPtv του ΟΤΕ περισσοτερο για τον γκατζετακια μεσα μου το πηρα παρα γιατι περιμενα τρομερα πραγματα. Συν κι οτι 10Ε το μηνα δεν ειναι κανα σημαντικο εξοδο, 2-3 ταινειες απ το δωρεαν club να δεις εισαι οκ.

stayros68
28-10-08, 19:00
Ακόμα καλύτερη εικόνα έχει άμα η εικόνα γίνει με HDMI :oneup::oneup::oneup::clap::clap:

geomix72
06-11-08, 21:26
Γεια σε ολους.Μηπως ειδε κανεις τον courier ρε παιδια?Ηταν να ερθει σημερα αλλλα.....

tripkaos
07-11-08, 12:55
Γεια σε ολους.Μηπως ειδε κανεις τον courier ρε παιδια?Ηταν να ερθει σημερα αλλλα.....

και γω χτες τον περιμενα αλλα τιποτα...:(

beatnick
07-11-08, 15:23
Μπορείτε να μας πείτε τι κανάλια έχετε;

tripkaos
07-11-08, 15:31
αν κοιταγες την πρωτη σελιδα θα σου λυνόταν η απορια

Shadowjump
07-11-08, 15:44
Εμενα μια χαρα ηρθε ο εξοπλισμος μου, οπως μου ειχαν πει. Τεταρτη 10:00 με 13:00.

Συνδεθηκε και παρατηρησα οτι τρωει γυρω στα 4Mbps, ποιοτητα DVD+ δηλαδη. Πολυ καλη μου φανηκε οι ποιοτητα εμενα. Χωρις κολληματα.

Ακομη, εχω να δοκιμασω να συνδεσω εναν HDD να δω πως κανει εγγραφη και αν θελει HDD με εξωτερικο power supply ή αν κανουν και αυτοι του στυλ Passport, FreeAgent Go, κτλ.

Προβλημα, οτι ειναι σε κανονικη παλια τηλεοραση, γιατι η HD ειναι 2 οροφους. Πρεπει να βρω τροπο να κανω το ΤV να δουλεψει μεσω switch και οχι μονο με την 4η θυρα του router.

Aλλο ενα μειονεκτημα, σου ανεβαζουν τα dB για να ειναι πιο σταθερη η γραμμη σου, ενω ειναι σταθερη ηδη. Εχασα 2-4Mbit λογω αυτης της υποβαθμισης, απο 14-16 που συγχρωνιζε στα 10-11.

Tem
07-11-08, 22:37
παρέλαβα και εγώ τον εξοπλισμό πριν απο δύο ημέρες όπως είχε συμφωνηθεί:oneup:

geomix72
08-11-08, 02:05
Πως να ερθει ρε παιδια ο εξοιπλισμος την πεμτη που τον περιμενα αφου ο courier τον παρελαβε απο το κεντρο διανομης στις 08 30 και 10 10 το επεστρψε πισω!!!!Δειτε το και μονοι σας.

04/11/2008 17:42:00 ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Κ.Δ.Τ. ΕΝΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 003847F1534318344
05/11/2008 05:33:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΜΟΣΧΑΤΟ) (Κέντρο Ταχ/ράς) ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 003847F1534318344
06/11/2008 08:36:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΜΟΣΧΑΤΟ) (Κέντρο Ταχ/ράς) ΣΕ ΔΙΑΝΟΜΕΑ 000019T1834418344
06/11/2008 10:08:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΜΟΣΧΑΤΟ) (Κέντρο Ταχ/ράς) ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 000019T1834418344 ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ
07/11/2008 11:49:00 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΜΟΣΧΑΤΟ) (Κέντρο Ταχ/ράς) ΣΕ ΔΙΑΝΟΜΕΑ 000001T1834418344
υποπσιν οτι το ραντεβου ηταν για πεμτη 6 /11 μετα τις 14 00 εως 19 00.
Βεβαια και σημερα παρασκευη που πηρα τηλεφωνο τα ΕΛΤΑ στις 14 00 μοθ ειπανε κυριε μεχρι τις 15 00 θα εχει ερθει!!!
ΟΣΟ ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ CONEX TV!!!!
ΝΑ ΒΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΕΕΙ Ο ΟΤΕ
LOOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!

tripkaos
08-11-08, 09:57
τελικα με πηραν τηλ απο τα ελτα και μου ειπαν αν μπορω να παω να το παρω γιατι τελικα δεν βρηκαν το επωνυμο στα κουδουνια αν και τονισα στα παιδι που ηταν να μου τα στειλει οτι αλλα γραφει στο κουδουνι...τελικα πηγα και το πηρα απο εκει...

geomix72
10-11-08, 18:47
Τελικα πηγα και εγω και τον παρελαβα μονος μου τον εξοπλισμο.
Πρωτη εντυπωση οτι τοspeedtouch πεταει!!!!
Μαλλον αυτο εφτεγε τοσο καιρο που ειχα τα disconect με το philips.Οσα αφορα την tv νομιζω οτι δεν εχει καμια σχεση με το cable tv σε ποιοτητα.Πολυ καλη εικονα και ηχος χωρις stop καρε.(Ο γιος μου ενθουσιαστηκε με τον tomas το τραινακι(lol)Η αποπηρα να δοσο ομωσ με powerline της belkin δεν ειχε ομως το επιθυμητο αποτελεσμα.Δηλαδη δεν παντρευονται μεταξυ τους.ααυριο θα δοκιμασω της netgear που εχω δοκιμασει σε φιλο που εχει on telecom.
Αυτα για αρχη

rouho
20-11-08, 15:11
Καλησπέρα και από έναν ακόμα ενεργοποιημένο conn-x TV!

Σε πρώτη φάση να πώ ότι η υπηρεσία δουλεύει, τουλάχιστον το τελευταίο 24ωρο :), πολύ καλά... ή μάλλον πολύ καλύτερα απ' ότι φανταζόμουν.... Ακόμα και με παράλληλο surfάρισμα (όχι downloading) όλα παίζουν οκ.

Τα κανάλια ειναι πραγματικά πολύ πολύ πολύ λίγα και σύντομα σε πιάνει βαρεμάρα. Αυτό είναι λίγο απογοητευτικό να πω την αλήθεια. Ελπίζω σύντομα ν' αυξηθούν ώστε ν' αποκτήσει κάποιο ενδιαφέρον.

Σε ότι αφορά τον εξοπλισμό tilgin mood 400 είναι απλά αξιόλογος. Δεν έχω εμπειρία από άλλο IP TV. Δυστυχώς μου φαίνεται λίγο αργός (σε ότι αφορά αλλαγή καναλιού, μενού κλπ).

Αυτά προς το παρόν. Αναλυτικότερο review μετά από λίγο καιρό χρήσης.

DonMolina
20-11-08, 18:06
Γεια σας παιδιά!


Εγώ είμαι ψιλοαπογοητευμένος μέχρι στιγμής.

Δούλεψε καμιά ώρα και μόλις πήγα κι έκανα την εγγραφή στο conn-xtv.gr το set-top box απλά σταμάτησε να ανταποκρίνεται :down:

Όσο δούλεψε πάντως καλά έπαιζε, χωρίς σπασίματα κλπ.

Από ταχύτητα μου τρώει γύρω στα 600KB/sec (κατέβαζα με 1,9-2,2 και με το set-top box να παίζει Star Trek ήταν στα 1,3) που είναι απολύτως αποδεκτόν.


Το μόνο κακό είναι ότι περιοριζόμαστε με το Speedtouch...
Και φυσικά το ethernet που κόβει βόλτες στο σαλόνι!

Τώρα είμαι 2η μέρα αναμονή για να μου πουν τι θα γίνει με το μουλαρωμένο Tilgin :(

Tem
20-11-08, 18:07
καλό το Speedtouch 780 που δίνεται ως εξοπλισμός αλλά τελικά όπως βλέπω στη δική μου γραμμή το 585v7 αποδεικνύεται καλύτερα στο θέμα υψηλότερου συγχρονισμού

GeStWEB
20-11-08, 21:20
Εγώ έχω την υπηρεσία από αρχές Νοεμβρίου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αν και η ταχύτητά μου από 24 που παρήγγειλα φτάνει μόνο μέχρι 8 λόγω μεγάλης απόστασης από DSLAM, η ποιότητα της τηλεόρασης με ταυτόχρονο download είναι πάρα πολύ καλή. Γενικά και ο router της Thomson που δείνει μαζί το πακέτο είναι λίγο ταχύτερος από τον Linksys WAG200G που είχα προηγουμένως. Για αρχή τα κανάλια που είναι διαθέσιμα είναι λίαν επιοικώς πολύ λίγα αλλά θα περιμένουμε το μέλλον να δείξει. Εγώ αυτό που ακόμη δεν έχω καταλάβει είναι τί ρόλο παίζει η θύρα USB στον receiver tilgin mood 4000. Νόμιζα ότι θα μπορώ να συνδέσω εκεί κάποιον εξωτερικό δίσκο αλλά δεν υπάρχει καμιά αντίστοιχη επιλογή στο μενού του. Ίσως ανακαλύψει κάποιος τη λειτουργία του και μας πει.

HereToLearn
20-11-08, 21:31
υποθέτω ότι το έβγαλες από την μπρίζα και το ξαναέβαλες έτσι;;:oops:

Γεια σας παιδιά!


Εγώ είμαι ψιλοαπογοητευμένος μέχρι στιγμής.

Δούλεψε καμιά ώρα και μόλις πήγα κι έκανα την εγγραφή στο conn-xtv.gr το set-top box απλά σταμάτησε να ανταποκρίνεται :down:

Όσο δούλεψε πάντως καλά έπαιζε, χωρίς σπασίματα κλπ.

Από ταχύτητα μου τρώει γύρω στα 600KB/sec (κατέβαζα με 1,9-2,2 και με το set-top box να παίζει Star Trek ήταν στα 1,3) που είναι απολύτως αποδεκτόν.


Το μόνο κακό είναι ότι περιοριζόμαστε με το Speedtouch...
Και φυσικά το ethernet που κόβει βόλτες στο σαλόνι!

Τώρα είμαι 2η μέρα αναμονή για να μου πουν τι θα γίνει με το μουλαρωμένο Tilgin :(

rigas2178
26-11-08, 11:43
Στην αρχή αντιμετώπισα αρκετα προβληματα με την εικονα, ηταν σαν βλεπω slideshow και οχι τηλεοραση. Χαρις στην πολυ καλη αντιμετωπιση που ειχα απο το τεχνικο τμημα του conn-x και του ΟΤΕ τα προβλήματα λυθηκαν και πλεον βλεπω τηλεοραση με σχεδον αψογη εικονα. Αυτο ομως που με ξενερωνει ειναι το speedtouch που συνοδευε το πακετο και το οποιο συγχρονιζει στα 13500 με 15000 bps σε αντιθεση με το belkin N1 Vision F5D8632 Wireless Router που εχω που συγχρονιζει στα 16000 με 17500 bps. Δηλαδη χανω γυρω στα 2 mbps χωρις λογο. Α και το σημαντικοτερο το speedtouch αποσυνδεεται 2-3 φορες την ημερα σιγουρα. Γι' αυτο και εγω θα προχωρησω σε καταργηση του iptv εκτος και αν ξερεται αν μπορει να λειτουργησει το iptv μεσω του belkin.
Ευχαριστω

Tem
26-11-08, 15:48
Στην αρχή αντιμετώπισα αρκετα προβληματα με την εικονα, ηταν σαν βλεπω slideshow και οχι τηλεοραση. Χαρις στην πολυ καλη αντιμετωπιση που ειχα απο το τεχνικο τμημα του conn-x και του ΟΤΕ τα προβλήματα λυθηκαν και πλεον βλεπω τηλεοραση με σχεδον αψογη εικονα. Αυτο ομως που με ξενερωνει ειναι το speedtouch που συνοδευε το πακετο και το οποιο συγχρονιζει στα 13500 με 15000 bps σε αντιθεση με το belkin N1 Vision F5D8632 Wireless Router που εχω που συγχρονιζει στα 16000 με 17500 bps. Δηλαδη χανω γυρω στα 2 mbps χωρις λογο. Α και το σημαντικοτερο το speedtouch αποσυνδεεται 2-3 φορες την ημερα σιγουρα. Γι' αυτο και εγω θα προχωρησω σε καταργηση του iptv εκτος και αν ξερεται αν μπορει να λειτουργησει το iptv μεσω του belkin.
Ευχαριστω
υπάρχει και η λύση του Thomson 585v7 με το firmware του ΟΤΕ. Αυτό συγχρονίζει πιο ψηλά απο το Speedtouch 780 που συνοδεύει το πακέτο connx IPTV.

pan.nl
28-11-08, 11:20
Αναφέρθηκε και σε άλλο νήμα, αλλά θα το αναφέρω και εδώ, που είναι το νήμα των εντυπώσεων: χθες είδα πως προστέθηκε στα κανάλια και το Alter, μάλιστα έχει την καλύτερη εικόνα από όλα!

Georgevtr
28-11-08, 15:06
bye bye conn-x tv, απο σημερα!:no:

fanhs76
28-11-08, 17:36
Και γω μολις σημερα παρεδωσα παλι τον εξοπλισμο μου,αφου η εικονα κολλαγε λογω υψηλου θορυβου της γραμμης.

sks13
29-11-08, 13:36
Παιδια καλημερα!!
Απο εχθες(28/11),ειμαι και εγω στη παρεα της iptv!!
Oλα καλα με την τηλεοραση,σε ενα τεταρτο λειτουργησε αψογα,και εικονα και ηχος και παιχνιδια ολα τελεια!!!
Βεβαια το θεμα ειναι οτι μετα απο λιγο αρχησαν οι αποσηνδεσεις!!!Απο χθες γυρω στις 20,00 η ωρα, μεχρι τωρα, 22 αποσυνδεσεις!!!
Βλεπω το sn margin να παιζει συνεχεια απο 0,5 εως και 13,5 και up και down!!
Βεβαια ειχα και πριν αποσυνδεσεις,αλλα μια καθε 40 με 48 ωρες,και ενταξει τις περναγα ετσι,δεν ειταν και τοσο τραγικο!!
Τωρα ομως εγινε!!!
Ακουσα οτι ανεβαζουν το margin για περισοτερη σταθεροτητα,με θυμα το συγχρονισμο,αλλα σε μενα εκει που συγχρονιζα 8,160/384 στανταρ τωρα συγχρωνιζω (οποτε συγχρωνιζω) με εως 7,915/735 και margin οπως σας ειπα τραγικο και πεζει συνεχεια!!!Οποτε down!!!
Πως τα βλεπετε την πατησα?
Παντως η τηλ οποτε ειμαι up λειτουργει τελεια(αλλα δεν ειμαι).
Τι πιστευετε εσεις οτι πρεπει να κανω?
Ευχαριστω!!

hel
30-11-08, 17:25
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;
Περιοχή;
Πάντως είναι φυσιολογικό να έχει προβλήματα μία νέα υπηρεσία. Βέβαια το θέμα είναι κατά πόσο θα αντιμετωπιστούν αυτά για να φτάσει τον ανταγωνισμό (μέχρι στιγμής ΟΝ) που δίνει το ίδιο περίπου προιόν σε πολύ χαμηλή τιμή...

stako
04-12-08, 12:36
Ακομη, εχω να δοκιμασω να συνδεσω εναν HDD να δω πως κανει εγγραφη και αν θελει HDD με εξωτερικο power supply ή αν κανουν και αυτοι του στυλ Passport, FreeAgent Go, κτλ.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Περιμένω την Τρίτη τον εξοπλισμό και αναρωτιέμαι.......:whistle:

Azmodan
06-12-08, 17:36
Εμένα πάντως δεν μου δούλεψε και τόσο καλά το conn-xTV.
Παρέλαβα τον εξοπλισμό εχτές και τον συνέδεσα κατά τις 2:30 το πρωί. Στην αρχή ήταν πιο αργό και από την καθυστέρηση. Μετά άρχισε να ξυπνάει.
Δυστυχώς όμως άρχισε να ξυπνάει μόνο ένα κανάλι, Το Promo TV. Μίλησα λοιπόν με ένα τεχνικό και μου είπε κάνε reboot (good old classic reboot – τραβάμε την πρίζα.).
Μετά από αυτό το χάος!! :evil:

Πλέον το tilgin απλά αρνείται....τα πάντα. Δεν ανοίγει καν το menu. Μίλησα πάλι με ένα τεχνικό και μου είπε ότι είναι βλάβη που έχουνε αντιμετωπίσει ξανά και ότι θα διορθωθεί μέχρι το απόγευμα. Πριν από λίγο μίλησα πάλι με ένα τεχνικό γιατί φυσικά δεν έχει αλλάξει τίποτα ακόμα και μου είπε ότι για να φτιάξουνε την βλάβη αυτή θα χρειαστούνε περίπου 2 μέρες. Δύο εργάσιμες μέρες... και είναι Σάββατο μη γ*****. :rofl:

Τέσπα, αν έχετε κάποια ιδέα, κάνα conne στον ΟΤΕ...:respekt:

Θα σας κάνω κανένα καλό review, όταν δουλέψει, άν δουλέψει.

PhoiNiX
10-12-08, 00:49
Έπειτα από 4ωρες προσπαθειών ακόμα “Booting 250” ….. :whistle:


Internet παίζει κανονικά, από ΟΤΕ μου λένε ότι έχει ενεργοποιηθεί το IPTV. Κάτι περίεργο είναι ότι το speedtouch δεν εμφανίζει το mood 400 σαν device, αλλά ίσως αυτό συμβαίνει γιατί έχουν κάνει bridge τη θύρα 4 σε μαζί με ένα VLAN και το WAN interface. :cool:


Θα μου κάνουν ένα ρεσετ αύριο από το κεντρικό σύστημα και βλέπουμε… :blabla:


Πάντως βρίσκω απαράδεκτο το να υποχρεούμαστε να το βάλουμε απευθείας συνδεμένο στο modem, δηλαδή καταργούμε τα πάντα από δικτύωση! Αυτό μας πάει πίσω και όχι μπροστά. Εγώ θα επιθυμούσα να το πετάξω στο κεντρικό switch του σπιτιού. :gun:


Πατέντες υπηρεσίες… :wall:

stako
10-12-08, 10:53
Το παρέλαβα κι εγώ χτες και αφού είχα ενεργοποιηθεί από την περασμένη βδομάδα (είχα λάβει SMS) το σύνδεσα κατευθείαν. Όλα δούλεψαν ρολόι, το router συγχρόνισε αμέσως και χρειάστηκε μόνο username και password για να πάρει IP. Το Tilgin μετά από λίγα λεπτά ξεκίνησε κι αυτό, δεν χρειάστηκε κανένα reset ή κάτι τέτοιο.

Όλα τα κανάλια παίζουν μια χαρά, δεν είδα ούτε ένα σπάσιμο. Η ποιότητα με το scart προς το παρόν είναι ένα κλικ πιο πάνω από την απλή κεραία. Με το HDMI που θα μπει τις επόμενες μέρες πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερη.

Έχει μια καθυστέρηση 1-1,5 sec περίπου όταν αλλάζεις τα κανάλια ένα ένα. Αλλά με τον οδηγό μπορείς να δεις τι παίζει το καθένα (δεν έχουν όλα οδηγό βέβαια) και να κάνεις zapping έτσι.

Η ταινιοθήκη οκ, πολύ περιορισμένη αλλά δεν το πήρα για αυτό καθώς τις ταινίες τις βλέπω σε 720p προτζέκτορα και αν συνηθίσεις σε αυτά δεν γυρνάς πίσω.

Πάντως δίνει την εντύπωση ενός "αρχικού πακέτου" που θέλει κι άλλη προσπάθεια για να ολοκληρωθεί. Θα έλεγα ότι πρέπει:

1. Να μπουν όλα τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια.
2. Να υπάρχει δυνατότητα να δεις εκπομπές 2-3 ημερών παλιές.
3. Να υπάρξει δυνατότητα για κουτί με εγγραφή σε δίσκο (προαιρετικά με έξτρα χρέωση ίσως)
4. Να αλλάξει το θέμα με την αναγκαστική χρήση της θύρας 4. *
5. Να μπουν και άλλα (πολλά) ελεύθερα δορυφορικά.

Α, η ταχύτητα έπεσε 1-2 Mbit αλλά δεν με νοιάζει αυτό. Από τα 16 πήγα στα 14. Δεν είναι και τραγικό.....

* Δεν ξέρω ακόμα αν αυτό δημιουργεί πρόβλημα στις άλλες συσκευές που συνδέονται με αυτό το καλώδιο. 99% ναι πάντως. Κι εγώ έχω εκεί ένα 360 και ένα HTPC που πρέπει να έχουν σύνδεση. Θα το βγάλω με δεύτερο καλώδιο καθώς το σπίτι έχει κανάλια που φτάνουν μέχρι εκεί και είχα προβλέψει για μεγαλύτερο χώρο ώστε να χωράει 1-2 έξτρα. Άλλοι όμως μπορεί να μην έχουν αυτή τη δυνατότητα και είναι πρόβλημα.

Lagman
10-12-08, 10:59
φαντάζομαι ότι όσοι βάζουν iptv χάνουν και το fastpath ; μπορεί κάποιος που έχει iptv να κάνει tracert www.esport-servers.de να δούμε πόσα ms πιάνει ;

alany
10-12-08, 13:12
Έπειτα από 4ωρες προσπαθειών ακόμα “Booting 250” ….. :whistle:


Internet παίζει κανονικά, από ΟΤΕ μου λένε ότι έχει ενεργοποιηθεί το IPTV. Κάτι περίεργο είναι ότι το speedtouch δεν εμφανίζει το mood 400 σαν device, αλλά ίσως αυτό συμβαίνει γιατί έχουν κάνει bridge τη θύρα 4 σε μαζί με ένα VLAN και το WAN interface. :cool:


Θα μου κάνουν ένα ρεσετ αύριο από το κεντρικό σύστημα και βλέπουμε… :blabla:


Πάντως βρίσκω απαράδεκτο το να υποχρεούμαστε να το βάλουμε απευθείας συνδεμένο στο modem, δηλαδή καταργούμε τα πάντα από δικτύωση! Αυτό μας πάει πίσω και όχι μπροστά. Εγώ θα επιθυμούσα να το πετάξω στο κεντρικό switch του σπιτιού. :gun:


Πατέντες υπηρεσίες… :wall:
Σύνδεσε τον αποκωδικοποιητή στην θύρα 4 που είναι για την τηλεόραση.

PhoiNiX
10-12-08, 13:18
Σύνδεσε τον αποκωδικοποιητή στην θύρα 4 που είναι για την τηλεόραση.

Για διάβασε το μήνυμα μου άλλη μια φορά :whistle:

Tem
10-12-08, 17:17
συνδρομητής και εγώ εδώ και έναμήνα τς υπηρεσίας Conn-Χ TV .
Λειτουργία άψογη:oneup:
Εξαιρετικά δουλεύουν και τα δύο 200άρια Powerlines.

astronaut
10-12-08, 17:30
Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως, αλλά ξέρει κανείς αν είναι δυνατή η ασύρματη μετάδοση του σήματος στον αποκωδικοποιητή ή μόνο με ethrnet?

stako
10-12-08, 20:20
φαντάζομαι ότι όσοι βάζουν iptv χάνουν και το fastpath ; μπορεί κάποιος που έχει iptv να κάνει tracert www.esport-servers.de να δούμε πόσα ms πιάνει ;

Tracing route to www.esport-servers.de [85.131.132.5]
over a maximum of 30 hops:

1 67 ms 99 ms 99 ms speedtouch.lan [192.168.1.254]
2 31 ms 22 ms 23 ms 80.106.108.1
3 22 ms 22 ms 22 ms 80.106.228.25
4 22 ms 22 ms 21 ms nyma7609d-maro7609b.ipaccess.ote.gr [80.107.11.29]
5 22 ms 23 ms 22 ms 80.107.10.251
6 23 ms 22 ms 22 ms athe-crsa-athe7609c-1.otenet.net [79.128.227.25]
7 22 ms 23 ms 23 ms nyma-crsa-athe-crsa-3.otenet.net [79.128.224.42]
8 23 ms 23 ms 22 ms ten0-7-4-0-crs03-otenet.ath.OTEGlobe.net [62.75.3.217]
9 69 ms 70 ms 69 ms gig3-2-cr04.ath.OTEGlobe.net [62.75.4.141]
10 63 ms 64 ms 63 ms gig5-0-0-cr01.fra.OTEGlobe.net [62.75.4.150]
11 65 ms 65 ms 65 ms decix.link11.de [80.81.192.218]
12 64 ms 64 ms 64 ms mail.sn4u.de [85.131.132.5]

Trace complete.

;)

(Με την tv να λειτουργεί σε κανάλι)

PhoiNiX
11-12-08, 19:46
Χθες επικοινώνησε μάστορας από ΟΤΕ και με ενημέρωσε ότι ξαναπέρασε το profile στο IPTV σύστημα καθώς έλεγξε και αν η δηλωμένη MAC του tilgin που έχω είναι σωστή. Παρόλα αυτά πάλι IP δεν φαίνετε να παίρνει, και εξακολουθεί να στέλνει δεδομένα, χωρίς να λαμβάνει. :whistle:

Επίσης κάναμε μαζί με τον μάστορα restore factory settings το tilgin. Η διαδικασία είναι η ακόλουθη:

1. κρατάτε πατημένο το κουμπάκι του restore ενώ η συσκευή λειτουργεί
2. Βγάζετε το ρεύμα από τη συσκευή καθώς συνεχίζετε να κρατάτε πατημένο το κουμπί.
3. Μετράτε μέχρι το 10, κρατώντας πατημένο το κουμπί
4. Ξαναβάζετε το ρεύμα στη συσκευή, εξακολουθώντας να πατάτε το κουμπί.
5. Μετράτε μέχρι το 10 και αφήνετε το κουμπί

Μετά τη παραπάνω διαδικασία το tilgin μένη πάντα κολλημένο στο “Tilgin – Mood400” και δεν συνεχίζει τη διαδικασία του boot…:twisted:

Περιμένω νέο εξοπλισμό απο βδομάδα. :worthy:

topg
11-12-08, 22:24
Καλησπερα και καλως σας βρηκα ! Απο την Δευτερα και εγω συνδρομητης του Conn-x TV. Ολα ΟΚ με το modem (και μου φαινεται λιγη καλυτερη ταχυτητα απο το netgear...) μονο που δεν μου εστειλαν τα powerline που ζητησα λογω ελλειψης :sorry:
Τελος παντων με μια δοκιμαστικη συνδεση που εκανα με ενα monitor/TV ολα πηγαν πολυ καλα με αμεσο συντονισμο και οπως παρατηρηθηκε και απο αλλους χρηστες μια μικρη καθυστερηση μεταξυ των μενου. Τωρα για το θεμα των επιλογων σε καναλια... τα discovery και τα X-treme sport με καλυπτουν προς το παρον.... Για περισσοτερες εντυπωσεις οταν παραλαβω τα powerline !!! :confused: (αγνωστο ποτε....)

@ ADSLgr.com All rights reserved.