PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

manoulamou
02-05-08, 18:20
Γιατι εαν σε καλυπτει στις απαιτησεις, ειναι δοκιμασμενο,
εχει και δωρεαν τεχνικη βοηθεια απ το forum...:oneup:
Δεν νομιζω οι τηλεπικοινωνιες+internet να κανουν τετοια αλματα μεχρι τοτε...

SantoPtol
03-05-08, 15:23
Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά ψάχνομαι γενικά. Αν πάρω το Speedtouch 585v6 από το αγγλικό ebay θα είναι κλειδωμένο; Διάβασα τους οδηγούς του forum για το hardware ή software ξεκλείδωμα. Παραθέτω και μια φωτογραφία από την αγγελία.

http://i112.photobucket.com/albums/n189/SantoPtol/speedtouch585.jpg

manoulamou
04-05-08, 11:44
Υπαρχει και πιο κοντινο ... ebay:rolleyes:
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=35
για κανε μια αναζητηση!

maik
04-05-08, 12:51
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την μανια μερικων να παραγελνουν απο το εξωτερικο ενω μπορουν να βρουν το ιδιο στην Ελλαδα περιπου στα ιδια λεφτα.

Ειδικα στον τομεα των ρουτερ υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι σε διαφορετικο firmware για την αντιστοιχη χωρα.

manoulamou
04-05-08, 16:00
Φταιει ο ΟΤΕ!!!:twisted:
Γιατι δεν φροντισε να εχει το απαραιτητο αποθεμα speedtouch 585
στις αποθηκες του....

SantoPtol
05-05-08, 16:27
Πλάκα μου κάνετε. Στο εξωτερικό με δημοπρασία μπορεί να σου βγει μέχρι και 30 ευρώ ενώ με buy now το πολύ 40 ευρώ (πάντα μαζί με τα μεταφορικά). Εδώ κανείς δεν το δίνει κάτω από 50 ευρώ ακόμα και αρκετά μεταχειρισμένο.

FOTIS1972
05-05-08, 17:08
Εχω σύνδεση conn-x με το baudtec modem
προσπαθώ να βρω το 585ι αλλά τίποτε
Θέλω να βελτιώσω τα στατιστικά μου να κλειδώνει πιο ψηλά
πιο άλλο modem μου προτείνεται
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φώτης

man with no name
05-05-08, 20:43
Πολυ καλη και αξιοπιστη λυση ειναι το us robotics 9108.Aυτο ειχα και γω πριν καταφερω και βρω το 585 και ημουν πολυ ικανοποιημενος με την αποδοση του.

gvenos
05-05-08, 20:47
Netgear

FOTIS1972
05-05-08, 22:45
Πολυ καλη και αξιοπιστη λυση ειναι το us robotics 9108.Aυτο ειχα και γω πριν καταφερω και βρω το 585 και ημουν πολυ ικανοποιημενος με την αποδοση του.


πιστεύεις θα δω διαφορά στο κλείδωμα???

dpa2006
06-05-08, 00:32
Εχω σύνδεση conn-x με το baudtec modem
προσπαθώ να βρω το 585ι αλλά τίποτε
Θέλω να βελτιώσω τα στατιστικά μου να κλειδώνει πιο ψηλά
πιο άλλο modem μου προτείνεται
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φώτης

καλησπερα,απο τη στιγμη που δεν υπαρχει speedtouch στον ΟΤΕ(ισως λιγα 530v5 για isdn) μια λυση ειναι το www.spshop.gr οπου ισως να υπαρχει 530v6 για pstn(ισως και 585v6 για isdn),κατα τη γνωμη μου το usr 9108 ειναι μονοδρομος αν θελεις να εχεις router με chipset της Broadcom και με οτι αυτο συνεπαγεται(σταθεροτητα κλπ).δεν νομιζω να κυκλοφορουν αλλα router με chipset Broadcom BCM63xx στην Ελλαδα,εκτός ισως απο το Siemens CL101.
πιθανον και αλλα siemens να φορανε Broadcom chipset,επειδη ομως δεν το γνωριζω,αν καποιος φιλος ξερει κατι παραπανω για siemens θα παρακαλουσα να βοηθησει.:)

FOTIS1972
06-05-08, 00:57
δεν έχει το spshop το ρώτησα σήμερα
μάλλον θα πάω για 9108 και ο θεός να βάλει το ΄χερι του

Sheik
06-05-08, 14:08
Γεια σας!!Έχω το usr 9112.Μου το έδωσαν μαζί με το doubleplay της forthnet στα 24mbps (λέμε τώρα).Θέλω να αγοράσω ένα wireless modem/router για να έχω συνδεδεμένο και το pc και το wii ταυτόχρονα στο internet (το wii θέλει κάτι 802.11b από το router και όχι g δεν ξέρω όμως τι είναι :P).Φυσικά για να συνδεθεί το pc στο internet θέλει κάρτα δικτύου
όπου ούτε και τέτοια έχω.Θέλω λοιπόν ένα router το οποιο να βοηθήσει ταυτόχρονα την σύνδεση μου κάνοντας την όσο το δυνατόν πιο σταθερή και ταχύτερη.

Θέλω κάτι όσο το δυνατόν φτηνότερο αλλα και ταυτόχρονα καλο.Έχω δει στο πλαίσιο κάποια στα 60-80 euro μια τέτοια τιμή είναι καλή.

Από την άλλη βεβαια αν υπάρχει router που μπορώ να συνδέσω σε αυτό ταυτόχρονα δυο ethernet καλώδια.Έτσι ώστε η συνδέσει να πηγαίνει και στο wii και στο pc χωρίς να χρειαστεί να πάρω κάρτα δικτύου θα το προτιμούσα.

Ότι και να είναι όμως θέλω κάτι καλλίτερο από το usr 9112 για να κάνει καλύτερη την σύνδεση μου στο pc κύριος.

ΣΗΜΕΊΩΣΗ χρησιμοποιώ vista ultimate service pack 1 (αν παίζει κάποιο ρολο αυτό)


Τι μου προτείνεται εσείς σαν ειδικοί?(έχω ακούσει ότι με την wireless χάνει ταχύτητα,δεν ξέρω αν είναι αλήθεια βεβαια)


Ευχαριστώ Πολλύ!:worthy:

dpa2006
06-05-08, 17:31
μην αγχεσαι,φιλος το εχει ανοικτο 24/7 και δεν εχει παθει τιποτα εδω και 6 μηνες.

Fandom
08-05-08, 12:27
Χαίρετε,
Είμαι και εγώ στην αναζήτηση ρουτερ αλλά καθώτι δεν έχω την υπομονή να διαβάσω όλες τις 41 σελίδες του θέματος (διάβασα μερικές αλλά.. δεν κατέληξα), παραθέτω τις ανάγκες μου και ελπίζω κάποιος να με διαφωτίσει.
Ψάχνω συγκεκριμένα για:

Ασύρματο, ~100ευρώ, εφαρμογές: gaming (χαμηλά latency) και αρκετό P2P (torrents), καλό σήμα σε περίπτωση που είναι σε διαφορετικό δωμάτιο, Vo-ip θα ήταν χρήσιμο αλλά όχι απαραίτητο.

Έχω εδώ και σχεδόν 3 χρόνια ενα usr 9105 που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, αλλά εδώ και 2 μήνες με 2play σε γραμμή με στατιστικά SNR: 5.6-6, Attn: 8.5 έχω καμία φορά αποσυγχρονισμούς και απίστευτο μπούκωμα όταν τρέχω κάποιο public torrent του εξωτερικού (mininova κλπ), ενώ φυσικά κλειδώνει μόνο στα 11.5mbps.
Oπότε ψάχνω για ένα σταθερό και επάξιο αντικαταστάτη. Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη :)

manoulamou
08-05-08, 16:01
Πρωταθλητες USR 9108 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533068) αλλαζει απο isdn με 92.00 € σε pstn
(εαν δεν ειναι διαθεσιμο σε pstn (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533066) με 97€)
με αποσπωμενη κεραια
και πολυ μεγαλη ενσωματωμενη μνημη (βοηθεια αφθονη απο μελη του forum)
ή speedtouch 585v6 (http://www.oteshop.gr/product_details.asp?hop=h&prid=1269&gcid=8&cid=28) 64,9 € εαν βρεις απο ΟΤΕ!

a5a6b8b9g3h5w6a9
10-05-08, 09:06
Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα modem-router κάτω των 50€ και μόνο από το e-shop.
Ευχαριστώ πολύ.

zakge
10-05-08, 13:19
καλημερα εχω ubuntu και windows και conn-x συνδεση και θελω να παρω ενα ασυρματο router.Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο σας παρακαλω.:):):)

dpa2006
11-05-08, 01:56
καλημερα εχω ubuntu και windows και conn-x συνδεση και θελω να παρω ενα ασυρματο router.Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο σας παρακαλω.:):):)

καλωσορισες!
usr 9108 από Πλαισιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=902063) ή eshop (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533068) (Broadcom based chipset) βασισμενο σε BusyBox,δεν νομιζω να βρεις πολλα router στην αγορα με τα χαρακτηριστικα του(αποσπωμενη κεραια,usb print server,κλπ)
Και με αποδεδειγμενη καλη συνεργασια με DSLAM ΟΤΕ ;)(και οχι μονο):)

zeta
11-05-08, 02:34
το καινούριο το speedtouch 585 v7 γιατί δεν το προτείνετε? από ότι φαίνεται είναι άξιος αντικαταστάτης του v6....πιστεύω ότι για γραμμές οτε δεν παίζει κάτι καλύτερο.
Αν όντως ειναι ετσι οπως τα λένε, ότι ειναι καλύτερο απο το προηγούμενο. Ετσι διαβασα σε φορουμ αγγλιας.
και εδω καποια παιδια που το δοκιμασαν τα ιδια λενε, οτι ανεβασε το snr απο 20+ σε 30,δεν θυμαμαι ακριβως.
και εχει παραγγελια απο αγγλια 44 λιρες. Οικονομικοτατο δηλαδη.
Εγώ πάντως εχω zyxel 660H, και ειμαι πολυ ευχαριστημένη, αλλα δεν παιζω παιχνιδια, οποτε δεν μπορω να απαντησω για αυτο. Αλλα σε τορεντς κλπ δεν εχει μπουκωσει ποτε.
Επίσης δοκιμασα και το philips 5722 που δινει ο οτε, και ειναι ισαξια καλο του zyxel. υποστηριζει και ip tv για οποιον τον ενδιαφερει. Αλλα σας λέω ολα τα παραπάνω τα λεω εχοντας χρησιμοποιησει τα ρουτερ για τα παντα, εκτος απο παιχνιδια. Δεν ξέρω αν κανει διαφορα, ισως και να κανει...

manoulamou
12-05-08, 08:33
Κυκλοφορησε κανονικα στην Ελλαδα το Speedtouch v7???
Εχουν ακουστει πολυ καλα σχολια βεβαια
ομως πού το βρισκει κανείς; :what::hmm:


Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα modem-router κάτω των 50€
και μόνο από το e-shop.
Ευχαριστώ πολύ.
Να μας ελεγες και τις χρησεις που προοριζεται, πανω σε Pstn ή Isdn, ασυρματο μηπως;
Υπαρχει περιπτωση αμεσης αναβαθμισης σε adsl+2 ή/και 24Μbps?

dpa2006
12-05-08, 12:29
το καινούριο το speedtouch 585 v7 γιατί δεν το προτείνετε? από ότι φαίνεται είναι άξιος αντικαταστάτης του v6....πιστεύω ότι για γραμμές οτε δεν παίζει κάτι καλύτερο.
Αν όντως ειναι ετσι οπως τα λένε, ότι ειναι καλύτερο απο το προηγούμενο. Ετσι διαβασα σε φορουμ αγγλιας.
και εδω καποια παιδια που το δοκιμασαν τα ιδια λενε, οτι ανεβασε το snr απο 20+ σε 30,δεν θυμαμαι ακριβως.
και εχει παραγγελια απο αγγλια 44 λιρες. Οικονομικοτατο δηλαδη.
Εγώ πάντως εχω zyxel 660H, και ειμαι πολυ ευχαριστημένη, αλλα δεν παιζω παιχνιδια, οποτε δεν μπορω να απαντησω για αυτο. Αλλα σε τορεντς κλπ δεν εχει μπουκωσει ποτε.
Επίσης δοκιμασα και το philips 5722 που δινει ο οτε, και ειναι ισαξια καλο του zyxel. υποστηριζει και ip tv για οποιον τον ενδιαφερει. Αλλα σας λέω ολα τα παραπάνω τα λεω εχοντας χρησιμοποιησει τα ρουτερ για τα παντα, εκτος απο παιχνιδια. Δεν ξέρω αν κανει διαφορα, ισως και να κανει...

κυκλοφορησε το 585v7 Ελλάδα?:hmm:
απο που βρε παιδια?

zeta
12-05-08, 13:40
δεν κυκλοφόρισε ακόμα, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου, αφού σε όλη την ευρώπη το πουλάνε κανονικά.
απο αγγλία εχει 40-45 λίρες, 50-57ευρω δηλαδή + 10 λιρες μεταφορικα (12+κάτι ευρώ). επεσε η λίρα!!
και εδω φαντάζομαι 70 ευρώ θα εχει, οσο ειχε το προηγουμενο, οποτε μια η αλλη για οποιον βιαζεται.
το σκεφτομαι και εγω να το παραγγείλω, αλλά σκεφτομαι μήπως παρω το 780, για να εχω και voip, αλλά απο την αλλη voip υποστηρίζει και το 585, απλά θα πρεπει να φάω μια ethernet θύρα...τι γνώμη έχετε?

dpa2006
12-05-08, 15:54
δεν κυκλοφόρισε ακόμα, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου, αφού σε όλη την ευρώπη το πουλάνε κανονικά.
απο αγγλία εχει 40-45 λίρες, 50-57ευρω δηλαδή + 10 λιρες μεταφορικα (12+κάτι ευρώ). επεσε η λίρα!!
και εδω φαντάζομαι 70 ευρώ θα εχει, οσο ειχε το προηγουμενο, οποτε μια η αλλη για οποιον βιαζεται.
το σκεφτομαι και εγω να το παραγγείλω, αλλά σκεφτομαι μήπως παρω το 780, για να εχω και voip, αλλά απο την αλλη voip υποστηρίζει και το 585, απλά θα πρεπει να φάω μια ethernet θύρα...τι γνώμη έχετε?

τοτε αλλαζουν τα δεδομενα,ασφαλως και η Λιστα(τουλαχιστον η δικη μου) με τους προτεινομενους adsl routers προκειται να αλλαξει με την κυκλοφορια του στην Ελλάδα!;)
ετσι και αλλιως να εξηγησω οτι προτεινονται οι παραπανω router εχοντας υπόψιν αξιοπιστια,feedback απο γνωστους και φιλους,τιμη και φυσικα διαθεσιμότητα στην αγορα.ετσι κι αλλιως να εξηγησω οτι ειμαι fun της THOMSON,Speedtouch 585v5 ειχα αγορασει απο ΟΤΕ,αλλα ειχα την ατυχια να κολλήσει ο Bootloader του(πορτοκαλι χρωμα το Led Power συνεχεια) το οποιο ηταν μεσα στην μονοετη εγγυηση και αντικασταθηκε απο το philips(μετανιωσα που δεν πηρα το 536v5 που προτειναν επισης).για αυτο πηρα και το 530v6 επειτα;):)

user024
12-05-08, 23:57
Έχω στη διάθεσή μου ένα Asus wl 500w router, το οποίο, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει, διαβάζοντας για αυτό, μου έχει κάνει καλή εντύπωση.

Το θέμα είναι πως δεν είναι και modem, και πως από modem έχω μόνο διαθέσιμο ένα USB και το USR9107. Δε θα ήθελα όμως να έχω δυο θηρία (σε μέγεθος) πάνω στο κουτί του υπολογιστή.
Και αν αντιπαρέλθω αυτού, θέλω να ξεφύγω και από τις αποσυνδέσεις που μου κάνει κάθε τρεις και λίγο το 9107.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο modem για να συνδυάσω το router; Κατά προτίμηση κάποια αξιόπιστη, αλλά όχι δυσπρόσιτη οικονομικά.

Να ενημερώσω πως η σύνδεσή μου είναι forthnet 2play.

H όποια βοήθεια-πρόταση θα ήταν πολύτιμη.:)

fits79
13-05-08, 01:15
Δηλαδη θέλετε να μου πείτε οτι τα speedtouch είναι καλύτερα adsl modem/router/wireless από τα linksys!!
Αν ναι γιατί το λέτε αυτο με τι επιχειρήματα?
Σε ποια σημεία τα speedtouch νικάνε τα linksys

manoulamou
13-05-08, 09:11
Το καλυτερο ειναι διαφορετικο για τον καθενα
και δεν μπορουμε να γενικευουμε περνωντας απο συγκεκριμενα μοντελα
στις εταιριες ακομη κι αν ειναι made in taiwan!
Για συγκεκριμενη χρηση και ταχυτητες μπορει καποια να ειναι πιο σταθερα ή πιο οικονομικα...
Μην ξεχναμε τον παραγοντα value for money
εκτος εαν αναφερομαστε στο απολυτως καλυτερο ever!

dpa2006
13-05-08, 12:48
Δηλαδη θέλετε να μου πείτε οτι τα speedtouch είναι καλύτερα adsl modem/router/wireless από τα linksys!!
Αν ναι γιατί το λέτε αυτο με τι επιχειρήματα?
Σε ποια σημεία τα speedtouch νικάνε τα linksys

δεν αντιλεγω οτι τα Linksys (http://en.wikipedia.org/wiki/Linksys) ειναι καλα router,απο τη στιγμη που η Linksys ανηκει στη CISCO (http://en.wikipedia.org/wiki/Cisco_Systems),η οποία CISCO απο τη στιγμη που την αγορασε δεν την αποροφησε ποτε.
απο τα πιο γνωστα προϊόντα της Linksys ειναι το WRT54G (http://en.wikipedia.org/wiki/WRT54G)(The WRT54G is notable for being the first consumer-level network device that had its firmware source code released to satisfy the obligations of the GNU GPL)
ειχα την τυχη να στησω σε φιλη ADSL in a box plus(WGA54GS αν δεν κανω λαθος) και αργοτερα οταν το συγκεκριμενο καηκε(εγω το διαπιστωσα) η Forthnet μας το αντικατεστησε με το WAG200G.δεν εχω παραπονο απο τα Linksys αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι CISCO.
τι δεν μου αρεσει σε Linksys:την ελειψη εντολων CLI,την απουσια power Button και άλλα ισως που δεν αξιζει να αναφερουμε.
βεβαια εχει αναφερθει οτι δεν τα παει καλα σε δυσκολες γραμμες. (δεν εχω αναλογο feedback απο γνωστους για να ειμαι ειλικρινης)αλλα συναδελφος με Linksys σε δυσκολη περιοχη εχει καλες επιδοσεις.

οσον αφορα τα speedtouch (http://en.wikipedia.org/wiki/SpeedTouch) για οσους γνωριζουν η THOMSON (http://en.wikipedia.org/wiki/Thomson_SA) ειναι πολυ καλη εταιρεια και με παραδοση στον χωρο(η Alcatel (http://en.wikipedia.org/wiki/Alcatel) βρισκεται απο πισω),απλα δεν ξερω γιατι στην Ελλαδα ισως να μην ειναι τοσο γνωστη.το οτι τα εφερε ο ΟΤΕ δεν σημαινει οτι ειναι αγνωστα ή κακης ποιοτητας router,ακριβως το αντιθετο. Η THOMSON προμηθευει κατα κυριο λογο ISP.και επισης τα Business router που διαθετει τα συνοδευουν πολυ καλες κριτικες(οχι μονο απο Ελλάδα):
Thomson Maintains Number One Ranking In Worldwide DSL CPE Sales; Dell'Oro Group Reports Thomson Has 16.7 Percent Worldwide Market Share (http://findarticles.com/p/articles/mi_m0EIN/is_2004_Sept_27/ai_n6218854)
τελικα επειδη μακρυγορησα υπερβολικά,ειναι προσωπικη επιλογη του καθενός,πλεον συσκευες καλες κυκλοφορουν απο πολλές εταιρίες,αλλα θα πρεπει να θυμομαστε πως στην ADSL τεχνολογια δεν υπαρχει μονο το modem(απλο ή router) αλλα και το DSLAM.και για να υπαρχει καλη επικοινωνια πρεπει να επικοινωνουν καλα οι δυο πλευρες.αυτο συμβαινει γιατι ο επεξεργαστης επικοινωνιας του DSLAM και του modem επικοινωνουν καλα(ο ΟΤΕ-και άλλοι παροχοι εχουν- εχει πολλα Alcatel DSLAM και τα speedtouch επικοινωνουν καλα με τα συγκεκριμενα-και με άλλα;))
αν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα βρεις αρθρα οπου οι παλιοτεροι απο εμας εψαχναν εχέγγυα μεσω των εταιριων(εμποριο) modem τα οποια να λειτουργουν καλα με τον εκαστοτε παροχο τους.δεν ηταν παντοτε ευκολη η επικοινωνια adsl CPE με ADSL DSLAM!
και παλι να ζητησω συγγνωμη για το εκτενες (και ισως κουραστικο) ποστ

AKIS12
19-05-08, 14:11
καλησπέρα σε όλους τους φίλους . θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει αν πρέπει να επιλεγεί διαφορετικός τύπος router όσον αφορά μια pstn γραμμή από μία isdn γραμμή για ondsl.
πρέπει ο router να έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές και ποιες είναι αυτές? επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα σε αυτόν τον router που θα εγκαταστήσω να μπαίνω ως απομακρυσμένος χρήστης από άλλο σημείο και με ποιον τρόπο . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Simpleton
19-05-08, 14:21
Οι περισσότεροι router είναι είτε για PSTN (τύπου Annex A), είτε για ISDN (Annex B). Κάποιοι λίγοι είναι συμβατοί και με τους δύο τύπους γραμμών. Θα πρέπει να επιλέξεις έναν με το σωστό Annex. Αυτό είναι το βασικό. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν router με ασύρματη δικτύωση και χωρίς, με διαφορά στις δυνατότητες, οπότε επιλέγεις αυτό που χρειάζεσαι. Για κανονική οικιακή χρήση κάνει σχεδόν ο κάθε router.
Αρκετοί router επιτρέπουν την διαχείριση εξ' αποστάσεως (ξέρω ότι οι Linksys την υποστηρίζουν, για άλλες μάρκες θα σου πουν οι συνφορουμίτες). Αν έχεις σύνδεση με στατική IP, αυτή θα είναι η IP με την οποία θα μπαίνεις στο router. Αν έχεις όμως δυναμική IP, θα χρειαστείς εναν router που υποστηρίζει υπηρεσίες σαν το DynDNS.

manoulamou
19-05-08, 19:17
:welcome: καλως μας (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1409472&postcount=1408) βρηκες AKIS12 :)

Υπαρχουν πολλα router που μπορεις να αγορασεις
και ενω αρχικα προοριζονται για ενος ειδους γραμμη
μεσω φλασαρισματος απ το firmware με προσοχη ν αλλαζουν.
Ενα τετοιο εξαιρετικο ασυρματο ειναι το παλιο/δοκιμασμενο USR 9108
(με ενσυρματο πολυ μικροτερης μνημης αδερφακι το USR 9107).
Τα speedtouch δεν μετατρεπονταν γενικως, ομως αναμενεται το καλο/φθηνο
νεο speedtouch 585 v7 που ειναι (?) εκ κατασκευης και για pstn/pots και για ISDN...

Tem
21-05-08, 20:11
.....νεο speedtouch 585 v7 που ειναι (?) εκ κατασκευης και για pstn/pots και για ISDN...
τελικά είναι ή δεν είναι ?

manoulamou
21-05-08, 20:15
ΝΑΙ απ ο,τι φαινεται στο screenshot
στο σχετικο θεμα που ρωτησες απο πού το παραγγελνουμε:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2059094&postcount=139
:)

Tem
21-05-08, 20:22
ΝΑΙ απ ο,τι φαινεται στο screenshot
στο σχετικο θεμα που ρωτησες απο πού το παραγγελνουμε:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2059094&postcount=139
:)
φαίνεται λοιπόν ότι είναι :oneup:
Να δούμε τώρα από που το παραγγέλνουμε :hmm:

maik
22-05-08, 01:42
Γνωμη μου ειναι να μην κανετε πειραματα , εκτος αν εχετε λεφτα για ξοδεμα.
καθε χωρα εχει διαφορετικα standard και διαφορετικο firmware.
Περιμενετε να ερθει επισημα στην Ελλαδα και μετα "ξεσκιστε το"

Dark-Shadow
25-05-08, 13:28
Καλησπέρα σας. Σε Λίγο καιρό σκέφτομαι να πάρο νέο router για να αντικαταστήσω το Sagem 1500WG που όμως είναι αρκετά καλο ρουτερακι. Θέλω να πάρω ένα router το οποιο να έχει πολύ καλή εμβέλεια στο Wireless και να κλειδώνει καλές ταχύτητες διότι έχω 24mbps. Να έχει περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά με το sagemάκι, άντε + κάτι παραπάνω που δεν θα ξέρω τι κάνει. Δίνω μέχρι 110 ευρώ. Πιο μου προτείνεται εσείς???

Ευχαριστώ!!!

maik
25-05-08, 15:22
Καλησπέρα σας. Σε Λίγο καιρό σκέφτομαι να πάρο νέο router για να αντικαταστήσω το Sagem 1500WG που όμως είναι αρκετά καλο ρουτερακι. Θέλω να πάρω ένα router το οποιο να έχει πολύ καλή εμβέλεια στο Wireless και να κλειδώνει καλές ταχύτητες διότι έχω 24mbps. Να έχει περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά με το sagemάκι, άντε + κάτι παραπάνω που δεν θα ξέρω τι κάνει. Δίνω μέχρι 110 ευρώ. Πιο μου προτείνεται εσείς???

Ευχαριστώ!!!

Να μην παρεις αλλο, να μεινεις στο sagem. Ειδικα στην εμβελεια του ασυρματου ειναι κορυφη.

Dark-Shadow
31-05-08, 18:50
Για αυτό λέω να αγοράσω νέο router λόγο εμβέλειας και για να κλειδώνει σε πιο πολλά mbps. Διότι κλειδώνει στα 11 περίπου από τα 24.

manoschr
31-05-08, 19:35
Καλησπέρα.
Εχω ένα Netgear DG834v3 και ενα DLINK 2640B(από forthnet). Πιο απο τα δύο πιστεύεται είναι καλύτερο για το 2Play?

ps. μέχρι τωρα είχα το netgear σε 4mbps ΟΤΕ.

Ευχαριστώ

(χρησιμοποιήτε για online game + www)

dkazaz
01-06-08, 10:09
Μετά απο πολλές άτυχες εμπειρίες με Netgear, Linksys, Westell, Planet κ.α., έσκασα τα λεφτά και πήρα ένα Draytek 2700vg και σώθηκα. Είναι σταθερό, εύκολο στη διαχείριση, καλό manual, πολύ δυνατό CPU (απαραίτητο για γρήγορο p2p) και πολύ καλό σε wifi kai VoIP.

Τώρα έχω δύο και δεν έχω ασχοληθεί μαζί τους για μήνες!

deyan
01-06-08, 11:37
Και ερωτώ λοιπόν: (όπως λέει και το thread)
Ποιός είναι ο καλύτερος router για να αγοράσω;

Καταρχάς ας αναφέρω τα χαρακτηριστικά που επιθυμώ να έχει (με σειρά προτίμησης)!


Usb θύρες για διαμοιρασμό εκτυπωτή και data στο δίκτυο
Wireless n προτόκολο μιας και έχω laptop που το υποστηρίζει
Να είναι ταυτόχρονα και modem αν γίνεται
Τέλος θέλω πάλι αν γίνεται να έχει διακόπτη απενεργοποίησης του wireless ή power


Τα router που έχω καταλήξει είναι το Asus WL500W (μόνο ρούτερ), το Fritz!box 7140, και το Thomson 587n το οποίο (έχει όλα όσα θέλω αλλά...) δεν το έχω βρει πουθενά να πωλείται...

Κλίνω προς το Asus αν δε βρώ το 587 σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα... Τι λέτε; Τα asus router είναι καλά; Κάποια άλλη πρόταση μήπως στα στοιχεία που ανέφερα;

dpa2006
01-06-08, 14:31
Και ερωτώ λοιπόν: (όπως λέει και το thread)
Ποιός είναι ο καλύτερος router για να αγοράσω;

Καταρχάς ας αναφέρω τα χαρακτηριστικά που επιθυμώ να έχει (με σειρά προτίμησης)!


Usb θύρες για διαμοιρασμό εκτυπωτή και data στο δίκτυο
Wireless n προτόκολο μιας και έχω laptop που το υποστηρίζει
Να είναι ταυτόχρονα και modem αν γίνεται
Τέλος θέλω πάλι αν γίνεται να έχει διακόπτη απενεργοποίησης του wireless ή power


Τα router που έχω καταλήξει είναι το Asus WL500W (μόνο ρούτερ), το Fritz!box 7140, και το Thomson 587n το οποίο (έχει όλα όσα θέλω αλλά...) δεν το έχω βρει πουθενά να πωλείται...

Κλίνω προς το Asus αν δε βρώ το 587 σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα... Τι λέτε; Τα asus router είναι καλά; Κάποια άλλη πρόταση μήπως στα στοιχεία που ανέφερα;

usr 9108 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=833665) ή αν δεν βρεις, το Wireless MAXg ADSL2+ Kit 5474A (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=1113828)(usr 9108+Wi-Fi κάρτα δικτυου)
εχει τα παραπανω που θελεις + Broadcom chipset(όπως εχουν και τα speedtouch) με πολυ καλες επιδοσεις ακόμη και σε δυσκολες γραμμες-συν embedded Linux.;)

deyan
01-06-08, 14:40
usr 9108 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=833665) ή αν δεν βρεις, το Wireless MAXg ADSL2+ Kit 5474A (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978253&product=1113828)(usr 9108+Wi-Fi κάρτα δικτυου)
εχει τα παραπανω που θελεις + Broadcom chipset(όπως εχουν και τα speedtouch) με πολυ καλες επιδοσεις ακόμη και σε δυσκολες γραμμες-συν embedded Linux.;)

Στο usb μπορώ να βάλω μόνο τον εκτυπωτή ή με κάποιο hub μπορώ να βάλω και εξωτερικό σκληρό για να τον μοιράσει στο δίκτυο; E και το ότι δεν είναι n δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα πιστεύω.


(το hub το λέω γιατί και το fritz έχει μόνο μια usb αλλά γράφει ότι μπορεί να πάρει μέχρι 3 συσκευές με hub)

dpa2006
02-06-08, 00:48
Στο usb μπορώ να βάλω μόνο τον εκτυπωτή ή με κάποιο hub μπορώ να βάλω και εξωτερικό σκληρό για να τον μοιράσει στο δίκτυο; E και το ότι δεν είναι n δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα πιστεύω.


(το hub το λέω γιατί και το fritz έχει μόνο μια usb αλλά γράφει ότι μπορεί να πάρει μέχρι 3 συσκευές με hub)

στο usb με καθε επιφυλαξη νομιζω οτι μπορεις να βαλεις εκτυπωτη.νομιζω δλδ οτι ειναι προγραμματισμενη η usb για printer.
printer demo interface (http://www.usr.com/support/9108a/9108a-ui/ippcfg.html)
printer support (http://www.usr.com/support/doc-popup-template.asp?url=9108/9108-files/printer_ts_xp/index.htm&loc=grec)
user guide (στα Ελληνικά) (http://www.usr.com/support/9108a/9108a-gr-ug/index.htm)
ενα ζητουμενο ειναι αν ο printer server του υποστηριζει τον εκτυπωτη σου:hmm:
οσον αφορα το n (wireless) το 9108 υποστηριζει το Wireless MAXg(125 Mbps: * Η πραγματική απόδοση πιθανόν να διαφέρει, ανάλογα με το περιβάλλον χρήσης και την απόσταση μεταξύ των συσκευών του δικτύου) με συμβατη κάρτα Wi-Fi
δεν ξερω αν σε ενδιαφερει το 9113 (Τιμή Καταστήματος:179,00 €) στα Τιμή Καταστήματος:179,00 € Τιμή Internet:171,00 €
δες μια συγκριση (http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=23&Category=69978253&Products=833665%2c1113828%2c976482)
το n εξαρταται απο την αποσταση που θα το τοποθετησεις.ειναι προσωπικο θεμα περισσοτερο πιστευω.
ps:
να συμπληρώσω οτι καλό θα ειναι να προσεξεις στο Φύλλο δεδομένων (data sheet) (http://www.usr.com/download/datasheets/broadband/9108/9108-ds.pdf) την παρατηρηση:

Print Server works with any printer that supports a page description Language(e.g. Poscript, PCL, etc.)
αν ο εκτυπωτης σου υποστηρίζει κάποια απο αυτές πιθανότατα θα συνεργαστει με τον ενσωματωμένο print server του 9108,αλλιως μάλλον όχι.

T.Tyhoon
03-06-08, 19:26
Ποιες μάρκες και μοντέλα ενσυρμάτων adsl modem router έχουν δυνατότητα spectral shaping για την ζώνη συχνοτήτων του adsl;
Δηλ. να δίνεται η δυνατότητα να ρυθμίζει ο χρήστης στο τάδε εύρος συχνοτήτων (π.χ. 250 ΚΗΖ έως 1900 ΚΗΖ) το snr margin να είναι 6db και στο άλλο εύρος συχνοτήτων (π.χ. 1900 ΚΗΖ έως 2200 ΚΗΖ) να είναι snr margin 9db ή οποιαδήποτε άλλη τιμή.

dpa2006
03-06-08, 23:13
:hmm:να επιλεγεις τονους απο το φασμα του ADSL?
το usr 9108 εχει το tone selection το οποίο δεν φαινεται στο web demo interface.
αν εννοεις αυτο (με κάθε επιφύλαξη).
τωρα για επιλογη snr ανα τονο?δεν το γνωριζω για το usr και δυστηχως δεν μπορω να το δω αμεσα.

T.Tyhoon
04-06-08, 01:04
:hmm:να επιλεγεις τονους απο το φασμα του ADSL?
το usr 9108 εχει το tone selection το οποίο δεν φαινεται στο web demo interface.
αν εννοεις αυτο (με κάθε επιφύλαξη).
τωρα για επιλογη snr ανα τονο?δεν το γνωριζω για το usr και δυστηχως δεν μπορω να το δω αμεσα.

Να μην επιλέγω απλά τους τόνους ή να ορίζω άμεσα το bitloading δηλ. πόσα bits να αντιστοιχούν στον κάθε τόνο μιας και επίπονο είναι αλλά και δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η βέλτιστη απόδοση bits ανά τόνο αφού δεν ξέρω το επίπεδο θορύβου ανά τόνο.
Το καλύτερο για την περίπτωσή μου είναι το παρακάτω:
Να ορίζω είτε ομάδα τόνων π.χ. 100-450 ή σε συχνότητες π.χ. 250ΚΗΖ-1950ΚΗΖ να έχουν επιθυμητό snr margin 6db και το υπόλοιπο φάσμα συχνοτήτων 9db.
Αυτό ζητώ και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο modem/router με αυτή την δυνατότητα...:oops:

dpa2006
04-06-08, 15:35
Να μην επιλέγω απλά τους τόνους ή να ορίζω άμεσα το bitloading δηλ. πόσα bits να αντιστοιχούν στον κάθε τόνο μιας και επίπονο είναι αλλά και δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η βέλτιστη απόδοση bits ανά τόνο αφού δεν ξέρω το επίπεδο θορύβου ανά τόνο.
Το καλύτερο για την περίπτωσή μου είναι το παρακάτω:
Να ορίζω είτε ομάδα τόνων π.χ. 100-450 ή σε συχνότητες π.χ. 250ΚΗΖ-1950ΚΗΖ να έχουν επιθυμητό snr margin 6db και το υπόλοιπο φάσμα συχνοτήτων 9db.
Αυτό ζητώ και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο modem/router με αυτή την δυνατότητα...:oops:

χμ :hmm:ειλικρινα δεν ξερω αν υπάρχουν πολλά router με αυτη τη δυνατοτητα, φυσικά και με το ανάλογο κοστος!ισως κάποια CISCO :hmm:θα πρεπει να μας δώσει τα φωτα του καποιος άλλος φιλος.
θα μου επιτρεψεις να ρωτησω που εφαρμοζει αυτο που ζητας?:hmm:

T.Tyhoon
04-06-08, 17:19
Σε περιπτώσεις ανομοιόμορφης κατανομής και διακύμανσης θορύβου.

dpa2006
04-06-08, 20:57
Σε περιπτώσεις ανομοιόμορφης κατανομής και διακύμανσης θορύβου.

σωστός!:oneup:το ψάχνεις πολύ φιλε μου και καλά κάνεις!
μήπως εμαθες καποιον router και που να υποστηρίζει αυτη τη δυνατότητα?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.