PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

dpa2006
29-09-08, 13:22
Παιδιά υπάρχει καμιά σελίδα να δω technical specifications αυτού του ρούτερ; Όπως επεξεργαστής, μνήμη κλπ; Το βρήκα στη σελίδα της Thomson και εντάξει τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν, αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες και δεν έχει. Το support της thomson που είναι;

τα τεχνικά χαρακτηριστικα οποιουδηποτε speedtouch-THOMSON μπορεις να τα δεις απο CLI ως εξης:
εναρξη>εκτελεση>cmd
εκτελεις την εντολη telnet 192.168.1.254
δινεις username:Administrator
password: κενο(default) ή το password σου αν το εχεις αλλαξει
και στο command line γραφεις env list και πατας enter.
θα σου δωσεις ολες τις πληροφοριες για το speedtouch σου.
κανε copy paste σε ενα εγγραφο να τα σωσεις.
γραφεις exit για να φυγεις απο CLI και εισαι ετοιμος.:oneup:

kanenas3
29-09-08, 13:39
THX kanenas3:oneup:
Εαν ξερεις ή εχεις μετρο συγκρισης οι διαφορες ειναι μεγαλες
αναμεσα στην v6 και την v7???
:hmm::what:

Επί της ουσίας δεν υπάρχουν διαφορές ως προς το αποτέλεσμα. Το v7 είναι μια οικονομικότερη (για την Thompson) έκδοση του v6 και μια ομορφότερη (για εμάς) έκδοση του v6.

Η πλακέτα είναι αρκετά απλοϊκή σε σχέση με του v6 και θυμίζει παλιότερα μοντέλα. Το chipset είναι μεν νεότερο αλλά και φθηνότερο σε σχέση με το v6. Γενικά έκαναν προσπάθεια να μειώσουν το κόστος αλλά χωρίς εμφανείς επιπτώσεις στην ποιότητα.

Όσο καιρό το δοκίμασα είχε ίδια συμπεριφορά με το v6...Εκεί που θα κριθεί είναι στα δύσκολα και τις προβληματικές γραμμές όπου το v6 έπαιζε χωρίς αντίπαλο. Όσοι ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία καλό θα ήταν να ποστάρουν τις εμπειρίες τους.

dvm
29-09-08, 16:37
τα τεχνικά χαρακτηριστικα οποιουδηποτε speedtouch-THOMSON μπορεις να τα δεις απο CLI ως εξης:
εναρξη>εκτελεση>cmd
εκτελεις την εντολη telnet 192.168.1.254
δινεις username:Administrator
password: κενο(default) ή το password σου αν το εχεις αλλαξει
και στο command line γραφεις env list και πατας enter.
θα σου δωσεις ολες τις πληροφοριες για το speedtouch σου.
κανε copy paste σε ενα εγγραφο να τα σωσεις.
γραφεις exit για να φυγεις απο CLI και εισαι ετοιμος.:oneup:

Μπορεί να κάνει τον κόπο κάποιος που έχει το v7 να τα ποστάρει; Μιας και δεν το έχω... ευχαριστώ.

kanenas3
29-09-08, 16:52
Μπορεί να κάνει τον κόπο κάποιος που έχει το v7 να τα ποστάρει; Μιας και δεν το έχω... ευχαριστώ.

Δε δίνει πληροφορίες για το hardware αλλά κυρίως για το software, όπως έκδοση firmware, mac address, ρυθμίσεις ώρας κτλ...

manoulamou
29-09-08, 17:05
Τα σημαντικοτερα (http://bc.whirlpool.net.au/bc/hardware/?action=h_view&model_id=371) του τα εδωσες ηδη σε προηγουμενο μηνυμα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2356649&postcount=849)!
Επι της ουσιας δεν νομιζω ν αλλαζει κατι... με αυτες τις επιπλεον πληροφοριες!:hmm:

zeta
29-09-08, 18:37
Επί της ουσίας δεν υπάρχουν διαφορές ως προς το αποτέλεσμα. Το v7 είναι μια οικονομικότερη (για την Thompson) έκδοση του v6 και μια ομορφότερη (για εμάς) έκδοση του v6.

Η πλακέτα είναι αρκετά απλοϊκή σε σχέση με του v6 και θυμίζει παλιότερα μοντέλα. Το chipset είναι μεν νεότερο αλλά και φθηνότερο σε σχέση με το v6. Γενικά έκαναν προσπάθεια να μειώσουν το κόστος αλλά χωρίς εμφανείς επιπτώσεις στην ποιότητα.

Όσο καιρό το δοκίμασα είχε ίδια συμπεριφορά με το v6...Εκεί που θα κριθεί είναι στα δύσκολα και τις προβληματικές γραμμές όπου το v6 έπαιζε χωρίς αντίπαλο. Όσοι ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία καλό θα ήταν να ποστάρουν τις εμπειρίες τους.

σίγουρα γνωρίζεις περισσότερα για το θέμα, και έχεις ασχοληθεί περισσότερο.
εγώ πάντως, αυτό που έχω να πω και να ποστάρω, ειναι οτι τα εχω και τα 2, και δεν βλεπω διαφορά.
το v7 συγχρονίζει ψηλότερα από το v6, πάντα. και όχι μόνο συγχρονίζει, την πιάνει την ταχύτητα που λεει (κατεβασμα απο nvidia). χωρίς διακοπές. την ίδια συμπεριφορά έχουν στην γραμμή.
η γραμμή μου τώρα δεν ειναι προβληματική, απλά είμαι μακριά και δεν μπορώ να συγχρονίσω παραπάνω, παίζω γύρω στα 11. αν κάνω reset χαράματα, συγχρονίζω και στα 12, χωρίς να πέφτει η γραμμή όλη την ημέρα.
αν κάνω reset μεσημέρι, συγχρονίζω 10800-11500.
αυτά με το v7. με το v6 τα 12 δεν τα επιασε ποτέ, μεχρι 11500, δηλαδή παίζει 500-1000 κάτω. και συνήθως συγχρόνιζε στα 10500. (to zyxel που είχα επίσης, έπαιζε άλλα 500 κάτω, δεν πρεπει τα 11 καθαρά να τα είχα πιάσει με το zyxel, ειχα πιασει 10900 ας πούμε max. και κάποιες φορές συγχρόνιζε και λίγο κάτω από τα 10.) Η διαφορά ειναι σημαντική, άλλο να κατεβάζεις με 1000 kbps και άλλο με 1200. ειναι σαν να εχεις μια 2048 ακόμα.
σημειώνω όμως ότι η γραμμή μου είναι σταθερή, χωρίς θόρυβο. (γιαυτό και κατεβάζω στο max).
αυτά ήθελα να πω, ελπίζω να συνεισέφερα λιγο στην εξαγωγή συμπερασμάτων.

kanenas3
29-09-08, 19:36
Μικροδιαφορές μπορεί να υπάρχουν αλλά ποτέ δε θα δεις τρελή διαφορά μεταξύ v6 & v7.

Πχ σε μια καταραμένη σύνδεση το v6 συχγρόνιζε 1Mbps λιγότερο από το v7 και άρχισα τα καντίλια αλλά μετά από μερικές μέρες η γραμμή συνέχιζε εκεί που το v6 έκανε 1-2 αποσυχρονισμούς. Στο σπίτι μου είναι το ίδιο ακριβώς και σε σένα είναι λίγο καλύτερο το v7.

Το θέμα είναι ότι και τα 2 είναι πολύ καλά ρούτερ, αν όχι τα καλύτερα για τα χρήματα που κοστίζουν.

zeta
30-09-08, 01:17
δε διαφωνώ ότι και τα δύο ειναι πολύ καλά ρούτερ.
απλά μιας και εδω στο φορουμ τα ψαχνουμε λίγο παραπάνω, γιατί η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά,
καλό ειναι να αναφέρουμε ο καθένας την αποψή του για ένα προϊόν.
Τώρα μένει να δουμε άποψη από προβληματική γραμμή, και που να εχουν δοκιμαστεί και τα δύο.

manoulamou
30-09-08, 15:09
Ισως τελικα το v7 να ειναι οντως καλυτερο απ το v6.
Aφου και με βαση την αρχικη "φιλοσοφια" του speedtouch 585
επιδιωξη τους ειναι η σταθεροτητα της συνδεσης
και οχι η απολυτα μεγαλυτερη ταχυτητα!!!:hmm:

dvm
30-09-08, 23:34
Ευχαριστώ για τα Links παιδιά και μαμά :) Το usr 9113 φαίνεται να έχει αρκετά περισσότερη μνήμη. 30ΜΒ vs 8MB. Δεν ξέρω, για την ώρα κλείνω προς usr, λόγω καλής εμπειρίας κι ας είναι πιο ακριβό. Μένω και σχετικά κοντά στο dslam κι ελπίζω να πιάσω κοντά στα 24 επιτέλους. Τόσο καιρό κολλημένος στα 10 λόγω του 9106.

dpa2006
01-10-08, 00:25
Μπορεί να κάνει τον κόπο κάποιος που έχει το v7 να τα ποστάρει; Μιας και δεν το έχω... ευχαριστώ.

θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.
για το speedtouch διατιθεται το usermanual και το CLI reference guide (http://www.thomsontelecompartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161).τιποτα περισσότερο.
λιγες πληροφοριες μπορεις να παρεις για τα chipset εδω (http://www.modem-help.co.uk/Broadcom/),δλδ ποιο speedtouch φοραει πιο chipset ουσιαστικα.:hmm:

kanenas3
01-10-08, 01:04
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.
για το speedtouch διατιθεται το usermanual και το CLI reference guide (http://www.thomsontelecompartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161).τιποτα περισσότερο.
λιγες πληροφοριες μπορεις να παρεις για τα chipset εδω (http://www.modem-help.co.uk/Broadcom/),δλδ ποιο speedtouch φοραει πιο chipset ουσιαστικα.:hmm:

Θα ανοίξω το δικό μου αύριο να δω τι έχει και θα αναφέρω! :p

manoulamou
01-10-08, 11:09
Θα ανοίξω το δικό μου αύριο να δω τι έχει και θα αναφέρω! :p

δικαιολογιες (αφου ετσι θα καταπεσει η εγγυηση)
για να παρεις και δευτερο ψαχνεις μαλλον:p

kanenas3
01-10-08, 11:43
δικαιολογιες (αφου ετσι θα καταπεσει η εγγυηση)
για να παρεις και δευτερο ψαχνεις μαλλον:p

Δε χαλάνε με τίποτα! Να φανταστείς ότι έχω ακόμα και λειτουργεί το σελάχι που δίνανε στο πιλοτικό!!!

kalhmeraaaaa
02-10-08, 03:33
παιδια 1000 συγνωμη αν εχει ηπωθει καπου αυτο που θα ρωτησω απλα επειδη εχω λιγο μπερδευτει! το speedtouch που το εχετε για τοσο καλο! (ειμαι ανιδεος) ειναι το ιδιο με ενα που βρισκω της αλκατελ? μαλον οχι ε? κ που θα το βρω αυτο που λετε? ουτε στο e-shop υπαρχει κατι τετιο ουτε στο πλαισιο! βασικα εμενα η μονη μου ενια ειναι να εχω καλο ping (latency) στο cod εχετε κατι αλλο να μου προτινετε για την περιπτοση μου!? αν σας ειναι ευκολο βεβαια

κ κατι τελεφτεο! ειδα ειναι πολα αυτα τα speedtouch! πιο ειναι το τελευτεο η τελευταια που εχουν βγει? εχω ενα usr 9112 κ τωρα τελευτεα δ μου τα λεει καλα! ειναι καλο αυτο το 9112? εμενα πολυ μετριο μου φενετε το εχω 2 χρονια βεβαια! αυτα! ελπιζω να λυσω καπιες αποριες σας ευχαριστω ολους παραυτα

zeta
02-10-08, 03:43
τι ακριβώς βρίσκεις της αλκατελ?
της αλκατελ ήταν,
αλλά τώρα είναι αλκατελ-τομσον, και φαινεται μονο η τομσον,
άρα μάλλον αυτό που βρίσκεις ειναι παλιό.
πες μας ποιο ειναι.
στα οτεσοπ πάντως υπάρχει.
δες τη λιστα με τα οτεσοπς εδώ:http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=227705

manoulamou
02-10-08, 09:28
Μαλλον καλυτερα εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2347246&postcount=154) (γενικως σε μηνυματα του papail) για να μην πολυ ψαχνεις
γραψε και τον κωδικο μην σου δωσουν αλλο.
Ειναι το speedtouch 585v7!
Προσοχη να ταιριαζει στη γραμμη σου γιατι αυτο που ειναι για PSTN/pots annex A
δεν κανει και για ISDN(που γραφει 585i) annex B...

dpa2006
02-10-08, 17:50
παιδια 1000 συγνωμη αν εχει ηπωθει καπου αυτο που θα ρωτησω απλα επειδη εχω λιγο μπερδευτει! το speedtouch που το εχετε για τοσο καλο! (ειμαι ανιδεος) ειναι το ιδιο με ενα που βρισκω της αλκατελ? μαλον οχι ε? κ που θα το βρω αυτο που λετε? ουτε στο e-shop υπαρχει κατι τετιο ουτε στο πλαισιο! βασικα εμενα η μονη μου ενια ειναι να εχω καλο ping (latency) στο cod εχετε κατι αλλο να μου προτινετε για την περιπτοση μου!? αν σας ειναι ευκολο βεβαια

κ κατι τελεφτεο! ειδα ειναι πολα αυτα τα speedtouch! πιο ειναι το τελευτεο η τελευταια που εχουν βγει? εχω ενα usr 9112 κ τωρα τελευτεα δ μου τα λεει καλα! ειναι καλο αυτο το 9112? εμενα πολυ μετριο μου φενετε το εχω 2 χρονια βεβαια! αυτα! ελπιζω να λυσω καπιες αποριες σας ευχαριστω ολους παραυτα

τα speedtouch ηταν πραγματι της Alcatel,για αυτο πολλοι στα οτεσοπ,αν τους πεις για speedtouch θα σου πουν Alcatel.στο αυτοκολλητο απο κατω γραφουν αναμεσα στα άλλα:"speedtouch is a THOMSON Brand",ολα τα v6 και παλαιοτερα.
τωρα τα καινουργια προφανως απο τη στιγμη που η THOMSON εχει αναλαβει να τα προμηθευει,αλλαξε το ST(SpeedTouch)και εγινε TG(THOMSON Gateway).
οσον αφορα το usr9112 μια χαρα ειναι,το εχεις και 2 χρονια.
απο οσον γνωριζω το πλαισιο πρεπει να εχει κατιus (http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?Manufacturer=US+Robotics&category=69978253&catalog=23)r9107.;)
το 9108 το σεπτεμβρη το ειχε-πηρε φιλος το set με τη ασυρματη καρτα δικτυου.

kalhmeraaaaa
03-10-08, 19:04
ενταξη παιδια με βοηθησατε φοβερα! ειδηκα αυτο με τα αποθεματα στα μαγαζια τρομερο!! σημερα πληροθηκα φευγω να το παρω! φανταζομαι θα ειναι ακριβουτσικο ε?? βασικα με το usr που λεγαμε πριν εβαλα για λιγο να δω ενα της netgear καλα δ λεω κατευθειαν συγχρονισε ενω με το αλλο περιμενω κ κανα 10λεπτο εννιοτε! αλλα ενω με το αλλο απο rapidshare κατεβαζω με 2100kB/s με το netgear που ειναι κ φρεσκο φρεσκο 2 μερες ειναι που το πηρε ο αλλος.. με το ζορι φτανω το 1 mB αυτο οφιλετε μαλον στα ποσα κλειδωνει το rooter?? η εκανα καμια μλκ εγω? ελπιζω να εκανα εγω γιατι ο αλλοσ εχει ξενερωσει χαχαχα

manoulamou
03-10-08, 19:08
ΕΕΕ οχι και ακριβουτσικο το Thomson/Alcatel/ Speedtouch κανει 64,90 ευρω ειπαμε;)
Τα US Robotics ειναι εντελως αλλο κεφαλαιο...

kalhmeraaaaa
05-10-08, 17:06
πω πω παιδια ειναι καταπλικτικο! καμια σχεση με το προηγουμενο! αλλη αισθηση ρε παιδι μου ακομα κ για μενα που δ ειμαι κ πολυ σχετικος! κ ναι 65 ευρω κανει! τωρα θα κατσω να ψαξω σε κανα τοπικ για καμια καλη καρτα ασυρματου δικτυου!

dpa2006
05-10-08, 21:28
πω πω παιδια ειναι καταπλικτικο! καμια σχεση με το προηγουμενο! αλλη αισθηση ρε παιδι μου ακομα κ για μενα που δ ειμαι κ πολυ σχετικος! κ ναι 65 ευρω κανει! τωρα θα κατσω να ψαξω σε κανα τοπικ για καμια καλη καρτα ασυρματου δικτυου!

καλο σερφαρισμα!
για Wi-Fi NIC δες εδω:πλαισιο (http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?HYDIKTIAEIDOS=%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1+%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85+%CE %94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CE%BF%CF%85&category=69978243&catalog=23) προτεινω τη Netgear wg111,eshop pci (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=WIRELESS&category2=PCI),eshop usb (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=WIRELESS&category2=USB) netgear,DLINK

zeta
05-10-08, 22:30
το πλαίσιο πουλάει και us robotics ασύρματη κάρτα δικτύου, με ελάχιστη διαφορα στην τιμή, (5 ευρω max), και πολύ καλή απόδοση.
την πήρα και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
μάλλον δεν πηρα μια, πήρα 2, και έφτιαξα δίκτυο με 3 υπολογιστές (ο τρίτος είχε κάρτα),
και πάει σφαίρα. δεν χάνει σήμα με τίποτα.

fits79
06-10-08, 01:44
ενταξη παιδια με βοηθησατε φοβερα! ειδηκα αυτο με τα αποθεματα στα μαγαζια τρομερο!! σημερα πληροθηκα φευγω να το παρω! φανταζομαι θα ειναι ακριβουτσικο ε?? βασικα με το usr που λεγαμε πριν εβαλα για λιγο να δω ενα της netgear καλα δ λεω κατευθειαν συγχρονισε ενω με το αλλο περιμενω κ κανα 10λεπτο εννιοτε! αλλα ενω με το αλλο απο rapidshare κατεβαζω με 2100kB/s με το netgear που ειναι κ φρεσκο φρεσκο 2 μερες ειναι που το πηρε ο αλλος.. με το ζορι φτανω το 1 mB αυτο οφιλετε μαλον στα ποσα κλειδωνει το rooter?? η εκανα καμια μλκ εγω? ελπιζω να εκανα εγω γιατι ο αλλοσ εχει ξενερωσει χαχαχα

Μήπως στις ρυθμίσεις αντί για pppoE είχες βάλει pppoA? Γιατί αν είναι έτσι τότε γι' αυτό σου κατεβαζε με max download speed 1mb

dvm
07-10-08, 14:33
Μιας και είναι δυσεύρετο το 9113, και αρχίζω να κλείνω προς TG585v7 τι ταχύτητες πιάνετε μ'αυτό;
Μπουκώνει από connections σε p2p;

manoulamou
07-10-08, 18:35
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24283&page=55 και μετα...

kanenas3
08-10-08, 12:27
Μιας και είναι δυσεύρετο το 9113, και αρχίζω να κλείνω προς TG585v7 τι ταχύτητες πιάνετε μ'αυτό;
Μπουκώνει από connections σε p2p;

Αν καταφέρεις και το μπουκώσεις κερδίζεις :p

dvm
08-10-08, 12:33
Λολ, χθες τελικά το πήρα από το Μαρούσι που δουλεύω :)
Το έστησα σπίτι, κλείδωσε στα 20Mbps (είμαι σχετικά κοντά στον ΟΤΕ) και κατέβαζα από 2 torrent με σύνολο 1ΜΒ/s και έβλεπα παράλληλα βιντεάκια στο youtube άνετα.

Στην αρχή μου έκανε εντύπωση που δεν μπορούσα να του σετάρω QoS αλλά φαίνεται να τα έχει σεταρισμένα για browsing ε;

Ακόμα είμαι λίγο δύσπιστος, αλλά μάλλον θα καταλήξω κι εγώ...ότι είναι ένα πολύ καλό ρούτερ :)

Αν και δεν το έχω συνηθίσει ακόμα, μ'αρέσει ο τρόπος που δένεις μια εφαρμογή (το virtual server με την ορολογία του 9106) με το interface που θες, και όχι με ip.

zeta
08-10-08, 18:33
βρε δεν θα το μετανιώσεις λέμε!!!:)

dpa2006
09-10-08, 00:33
με τον καιρο και τη χρηση θα καταλαβεις τις δυνατοτητες ενος speedtouch/THOMSON,δεν συνισταται επι αδικω!:)

neonak
11-10-08, 04:44
Γεια, Εχω ενα us robotics router 4 port model usr9107 το οποιο παρουσιαζει το εξης προβλημα με πεταει εξω απο το ιντερνετ μετα απο μια ορισμενη ωρα συνδεσης μου. δηλαδη το λαμπακι της ip δεν αναβει πλεον και αν θα κανω ρεβοουτ το pc και κλεισω και ανοιξω το ρουτερ απο το διακοπτη του τοτε θα ξαναπαρει ip για περιορισμενο χρονικο διαστημα ξανα... τι μπορει να φταιει? ευχαριστω...:hmm:

crypter
11-10-08, 08:55
Γεια, Εχω ενα us robotics router 4 port model usr9107 το οποιο παρουσιαζει το εξης προβλημα με πεταει εξω απο το ιντερνετ μετα απο μια ορισμενη ωρα συνδεσης μου. δηλαδη το λαμπακι της ip δεν αναβει πλεον και αν θα κανω ρεβοουτ το pc και κλεισω και ανοιξω το ρουτερ απο το διακοπτη του τοτε θα ξαναπαρει ip για περιορισμενο χρονικο διαστημα ξανα... τι μπορει να φταιει? ευχαριστω...:hmm:

μαλλον εχεις αποσυνδεσεις λογω θορυβιυ στην γραμμη σου, αν δοκιμασεις με το μοντεμ απευθειας συνδεδεμενο στην πριζα απο τον τοιχο βλεπεις διαφορα;

neonak
11-10-08, 09:37
ΝΑΙ ΒΛΕΠΩ τι σημαινει αποσυνδεσεισ λογω θορυβου και πωσ αντιμετωπιζεται?

n1kos1
14-10-08, 00:39
γεια σας παιδια.θελω να συνδεσω 2 pc σε 1 router να κατεβαζω διαφορα και να παιζω παιχνιδια online.ποιο ειναι το καλυτερο router? και ποιος ο καλυτερος παροχος για 24mps?
ειχα vivodi 1024 πηγα σε tellas 1024 προς το παρον ( περιμενω ενεργοποιηση ιδιοκτητου δικτυου ) για 24mps αλλα με ενοχλει και η cosmoline.ανεξαρτητα απο τους παραπανω γενικα ποιος ειναι ο καλυτερος?:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

zeta
14-10-08, 01:35
καλυτερος ρουτερ speedtouch 585v7. με διαφορά.
΄τωρα πάροχος, εδώ οι απόψεις παίζουν.
ειναι λιγο λαχειο η κατάσταση, και ειναι να σου κατσει.
Πάντως προτείνω να γραψεις τι περιοχή εισαι, και να σου απαντήσουν χρήστες απο τη γειτονιά σου τι
απόδοση έχουν. (βεβαια αυτο δεν ειναι 100 % σίγουρο, γιατί αυριο πιταρει το dslam στη γειτονια σου και γινεται κολαση, αλλα καποιες εταιρίες εχουν εξ ορισμου προβληματα σε καποιες περιοχές. Οπότε οι ...γειτονές σου θα σου δωσουν την καλυτερη συμβουλή.
(εγώ παντως προτεινω conn-x, αλλά κατάλαβα οτι θες να πας σε εναλλακτικό, οπότε ψάχτο σε τοπικό επίπεδο.)
τώρα διαβασα προσεκτικότερα το μηνυμα, ρωτας γενικά ποιος ειναι ο καλύτερος, ε με διαφορά ΟΤΕ κατά τη γνωμη μου.

n1kos1
14-10-08, 11:16
Σε ευχαριστω για την απαντηση,
μενω στον Αγιο Νικολαο Κρητης.:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

utp
18-10-08, 19:43
Ειμαι στην σκεψη και γω για ενα νεο ρουτερ.
Ξεκινησα να σκεφτομαι το siemens cl-110 αλλα μετα απο τα προβληματα που διαβασα οτι εχει(δηλαδη τα φτυνει κοντα στον χρονο),το απερριψα.

Μετα λεω για το linksys wag200g.To βρισκω μονο στο ε-shop μαζι με τον ασυρματο αναπτορα στα 65 ευρω.
Το εχουν πολλοι γνωστοι και ειναι υπερευχαριστημενοι!!!Ουτε ζεσταινεται,ειναι πολυ σταθερο και συνχρονιζει ψηλα.

Το επομενο που σκεφτομαι ειναι το siemens sl2-141 στα 69 ευρω σπο 4νετ.Διαβαζω παρα πολυ καλα σχολια εδω μεσα!

Και τελος σκεφτομαι το 585V7.Το οποιο μαλλον δεν ειναι διαθεσιμο στο οτεσοπ.Θα ρωτησω ομως.

Εχω μπερδευτει πληρως!!
Σκεφτομαι να κανω καποια αναβαθμιση στη γραμμη μου και για αυτο σκεφτομαι για νεο ρουτερ.
Δεν πιστευω να ειναι καποιο κλειδωμενο αποκλειστικα για καποιον ISP ετσι??
Τεινω πιο πολυ στο linksys μιας και δινει και ανταπτορα μαζι και το βασικοτερο ειναι οτι το χω δει με τα ματια μου σε γραμμες με θορυβο ποσο σταθερο ειναι!!Εκει που αλλα δεν συγχρονιζαν καν.

manoulamou
18-10-08, 21:11
Τελευταιες ενημερωσεις παντα απο papail περι του
Σε ποιο oteshop βρήκατε το st585v7 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2367429#post2367429) μονο με 64,90e;)

utp
18-10-08, 21:24
Τελευταιες ενημερωσεις παντα απο papail περι του
Σε ποιο oteshop βρήκατε το st585v7 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2367429#post2367429) μονο με 64,90e;)

Για το 585 λεω εγω.Το λινκ λεει για το 536....

jog
18-10-08, 21:27
Για το 585 λεω εγω.Το λινκ λεει για το 536....

Στο thread γίνεται πολλαπλή αναφορά για τα αποθέματα του 585v7 σε ANNEX A ή B.

Μην κοιτάς μονο την τελευταια σελίδα.

utp
18-10-08, 21:32
Στο thread γίνεται πολλαπλή αναφορά για τα αποθέματα του 585v7 σε ANNEX A ή B.

Μην κοιτάς μονο την τελευταια σελίδα.

Το λινκ με πεταει στην 18 σελιδα που λεει για το 536.Εψαξα και στις υπολοιπες δελιδες και δεν ειδα καποιο update για το 585.Αν μπορεις να μου πεις σε ποια σελιδα λεει...

jog
18-10-08, 21:38
Το λινκ με πεταει στην 18 σελιδα που λεει για το 536.Εψαξα και στις υπολοιπες δελιδες και δεν ειδα καποιο update για το 585.Αν μπορεις να μου πεις σε ποια σελιδα λεει...

στην 8η σελίδα υπάρχει ενημέρωση και φυσικά στις μετέπειτα σελίδες υπάρχουν posts από τους αγοραστές που λένε από που το πήραν κτλ

utp
18-10-08, 21:45
Τελος παντων εγω δεν βλεπω κανενα προσφατο update που να λεει αν υπαρχει σε καποιο oteshop στα Χανια.Αν βρειτε πειτε μου.

manoulamou
18-10-08, 21:45
Ειχα bookmark τη σελιδα και γι αυτο μπερδευτηκατε, αλλά με λιγο ζαπινγκ πανω-κατω
στα μηνυματα του ο papail δινει τακτικη ενημερωση, εχει κι αλλες δουλείες ο ανθρωπος...
Δειτε πoιο ειναι πιο κοντα σας και καντε μια επισκεψη ή ενα τηλεφωνημα
πριν το κλεισει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=240284) η ιδιωτικο-οικονιμικη πολιτικη της νεας ιδιοκτησιας.
:rolleyes:
ΥΓ
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2367127&postcount=250;)

utp
18-10-08, 21:50
Οκ απο Δευτερα θα γυρισω μερικα Οτεσοπ να δω αν υπαρχει.Στο θεμα της επιλογης τωρα οσο το ψαχνω τοσο πιο κοντα στο linkys παω....Ειναι και το ατιμο το adapter που χωριστα εχει 36 ευρω.Ειναι προκληση μιας και δεν εχω καθολου λαπτοπ για ασυρματη δικτυωση.Μονο desktop.... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615185

kanenas3
18-10-08, 22:40
Από 134 ακόμα δεν γίνεται να αγοράσεις το 585;;;

ariadgr
18-10-08, 22:41
Από 134 ακόμα δεν γίνεται να αγοράσεις το 585;;;

Νομίζω δεν σου εγγυώνται ότι θα παραλάβεις το 585 και όχι οποιοδήποτε άλλο ασύρματο router.

zeta
19-10-08, 00:09
έτσι νομίζω και εγώ, σου στελνουν όποιο εχει η αποθήκη.

kanenas3
19-10-08, 09:56
Είναι δυνατόν;; Δεν μπορείς να το παραγγείλεις με τον κωδικό όπως στα Oteshop;;; :p

zeta
19-10-08, 13:34
Είναι δυνατόν;; Δεν μπορείς να το παραγγείλεις με τον κωδικό όπως στα Oteshop;;; :p

από όσο ξέρω, από περιπτώσεις με γνωστούς, όχι.
δεν ξέρω τι γίνεται αν θες να το παραγγείλεις για να το αγοράσεις, ενώ εχεις ήδη conn-x και δεν δικαιούσαι άλλο μοντεμ. Δεν ξέρω βεβαια αν πουλανε μεσω 134.
πάντως, για καινουρια συνδεση, σίγουρα σου λενε οτι στελνουν οτι εχει η αποθηκη εκεινη τη στιγμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.