PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

dpa2006
04-02-09, 23:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :oneup:

Μία ακόμη γνώμη: σε oteshop της περιοχής μου βρήκα τελικά διαθέσιμο το Speedtouch 585v7 AnnexB. Να προτιμήσω αυτό ή το Zyxel; Κάπου αλλού εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι το Zyxel έχει αδύναμο σήμα στο ασύρματο

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=832978&postcount=27


Επιπλέον, αυτό το χαρακτηριστικό του 585 που σου δίνει τη δυνατότητα να απενεργοποιήσεις το ασύρματο με ένα κουμπί στη συσκευή είναι πολύ εξυπηρετικό, μια και το ασύρματο δεν θα το χρειάζομαι συνεχώς.

Κάθε γνώμη και πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

παρε το 585v7 δεν νομιζω να το μετανοιωσεις.το εξωτερικο κουμπι με το firmware εχει λειτουργια WPS (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2386866&postcount=4)
και δεν ανοιγοκλεινει το ασυρματο,αλλα αυτο πρεπει να ειναι το τελευταιο που θα σε αποσχολησει.:)

ariadgr
04-02-09, 23:25
Απ' ό,τι βλέπω, μάλλον σ' αυτό προσανατολίζομαι. Λέω να πάω να το πάρω αύριο το πρωί.

Α, και κάτι άλλο: Με την τεχνική υποστήριξη της Vivodi που επικοινώνησα σήμερα το μεσημέρι και τους ρώτησα για το συγκεκριμένο μόντεμ, μου είπανε ότι αυτοί παρέχουν τεχνική υποστήριξη μόνο για το 780 που δίνει η Vivodi , το οποίο μπορώ να αγοράσω από τη Vivodi με 125€.

Εαν δεν έχεις VoIP τηλεφωνία από τη Vivodi πάρε το 585 που βρήκες στον ΟΤΕ.

kenev
05-02-09, 10:49
Τελικά, πήγα σήμερα το πρωί και πήρα το Speedtouch 585v7, 65€ από ένα oteshop στην περιοχή μου. Άντε τώρα διάβασμα να το εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

crypter
05-02-09, 11:34
Μεγειά :up: εδω θα βρεις πληθος οδηγιων για να του αλλαξεις το firware και για να ρυθμισεις οτι χρειαζεται. http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54
:)

dpa2006
05-02-09, 14:52
Τελικά, πήγα σήμερα το πρωί και πήρα το Speedtouch 585v7, 65€ από ένα oteshop στην περιοχή μου. Άντε τώρα διάβασμα να το εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

με γεια!καλο σερφαρισμα :oneup:

Zer0c00L
06-02-09, 00:37
Τελικά, πήγα σήμερα το πρωί και πήρα το Speedtouch 585v7, 65€ από ένα oteshop στην περιοχή μου. Άντε τώρα διάβασμα να το εγκαταστήσω.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

καλοριζικο.

καλο σερφαρισμα

manoulamou
06-02-09, 18:05
καλοριζικο.

καλο σερφαρισμα

Τελικα εσυ Zer0c00L τι εκανες, πηρες καποιο απ τα ~~660.ΧΧ
ή το σκεφτεσαι ακομη;:what:

makelaris74
06-02-09, 21:36
να κανω μια ακυρη ερωτηση? το speedtouch 585i ειναι το ιδιο με το thomson tg585 που ειδα σε forthnet shop??:hmm:

manoulamou
06-02-09, 21:42
Παρουσίαση του Thomson TG585 v7 (ασύρματο) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918)
Μαλλον, ισως, μπορει:
Eαν ειναι η v7, προσοχη ομως μην ξεχνατε πως βγαινει σε δυο διαφορετικες εκδοσεις:
Αυτη για annexB/ISDN ειναι το tg585i v7.
Υπαρχει και η αλλη για annexA/pots/PSTN χωρις το i.;)

makelaris74
06-02-09, 21:54
μεσες ακρες ειναι το ιδιο πραγμα δλδ. απλα μπερδευτηκα γιατι το ειχα στο μυαλο μου ως speedtouch και πηγα και το ειδα thomson.. thanks παντως;)

manoulamou
06-02-09, 21:57
Thomson/alcatel ==> Speedtouch :)

makelaris74
06-02-09, 22:13
thx:) απο αυριο λοιπον θα γινει δικο μου το speedtouch/ alcatel/ thomson η οπως αλλιως το λενε 585...:p

GaleaNatur
06-02-09, 22:15
επειδη εδωσα το Linkys Wag200g που δεν ημουν ευχαριστημενος ψαχνω και εγω τωρα για ρουτερ...αυτη τη στιγμη εχω το zyxel 6600Η και ειμαι απολυτα ικανοποιημενες αλλα χρειαζομαι και το wifi :/ σκεφτομουν να παω στο αντιστοιχο μοντελο του zyxel που εχω τωρα αλλα στο ασυρματο,τι λετε?

(pstn γραμμη)

SiliconManC
13-02-09, 14:58
ένα καλό ρουτεράκι αντίστοιχο του speedtouch 536 είναι το tp-link 8810 (μόντεμ/ρουτερ) και tp-link 8610 (μοντεμ μόνο). Κοστίζουν περίπου 20 ευρώ στα διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα και φοράνε broadcom 6338KFBG και τα 2.

http://img26.imageshack.us/img26/8118/td8810zh3.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=td8810zh3.jpg)

Η φωτογραφία είναι δανεική από το http://www.dslreports.com (http://www.dslreports.com/forum/r18768422-TPLink-TD8610-BroadComBased-DSL-MoDemBridge).

Τέλος, και στα 2 μπορεί να χρησιμοποιηθεί το DMT Tool v.v8.07 με τα γνωστά διαγράμματα, ρυθμίσεις κτλ κτλ.

Έχω ήδη παραγγείλει ένα για να παίξω μετά την εξεταστική μου...

kanenas3
13-02-09, 17:34
Το ένα μέρος ενός καλού ρούτερ είναι το chipset! Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι το λογισμικό του. Έχουμε δει και άλλα ρούτερ με το ίδιο chipset αλλά διαφορετικά αποτελέσματα στην πράξη. Μακάρι το συγκεκριμένο να έχει καλό λογισμικό και να αποδειχτεί εξίσου καλό με τα Speedtouch.

SiliconManC
13-02-09, 19:21
Το ένα μέρος ενός καλού ρούτερ είναι το chipset! Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι το λογισμικό του. Έχουμε δει και άλλα ρούτερ με το ίδιο chipset αλλά διαφορετικά αποτελέσματα στην πράξη. Μακάρι το συγκεκριμένο να έχει καλό λογισμικό και να αποδειχτεί εξίσου καλό με τα Speedtouch.

εντάξει kanenas3 για 20ευρώ μιλάμε, δεν μιλάμε ουτε για 40 ούτε για 60. Δεν λέω οτι έχεις άδικο αλλά τουλάχιστον πόσο έχει και πόσο εύκολο είναι να βρεις ένα speedtouch καινούργιο?

GaleaNatur
14-02-09, 00:38
το αντιστοιχο wireless ειναι αυτο εδω (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612316) ε?πως σας φενεται σκεφτομαι να το παρω

SiliconManC
14-02-09, 09:55
GaleaNatur αυτό που έχεις βρει είναι σκέτο ρουτερ. Δεν είναι μοντεμ/ρουτερ . Εαν ήδη έχεις κάποιο μοντεμ/ρουτερ μπορείς νά βάλεις το τελευταίο σε bridge και να αγοράσεις το ρουτερ που παραθέτεις. Εαν τέλος σε ενδιαφέρει αυτή η συνδεσμολογία, θα σου πρότεινα αυτό το ρουτερ TP-LINK TL-WR941ND (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612354) το οποίο έχει atheros 400MHz cpu, 32Μb ram (πολύ σημαντικό εαν παίζεις με p2p και torrents), και atheros wifi. Τα πρώτα revisions του 941ΝD έρχονταν με 8Mb flash ενώ ήδη στο dd-wrt το παλεύουν τα παιδιά ώστε να του φορτώσουν το ομώνυμο firmware.

http://img443.imageshack.us/img443/9729/27412823gl1.th.jpg (http://img443.imageshack.us/my.php?image=27412823gl1.jpg)

Φώτο δανεική απο dd-wrt.com (http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=40041&postdays=0&postorder=asc&highlight=tplink+tlwr941nd&start=0)


ή εαν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις το TP-LINK TL-WR1043 το οποίο απ' ότι έγγραφε κάποιος forum του dd-wrt (http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=40041&postdays=0&postorder=asc&highlight=tplink+tlwr941nd&start=45) καθώς και απο φώτο απο κάποια έκθεση που παρουσιάστηκε θα έχει gigabit switch, 64Mb ram και 8Μb flash για να μπορεί να φορτωθεί και custom firmware με μεγαλύτερη ευκολία καθώς και usb 2.0 .

GaleaNatur
14-02-09, 16:19
οχι θελω modem-router αρα δεν μου κανει αυτο....απλα ψαχνω κατι καλο και φτηνο με πολυ αξιοποιστο wifi

fox13
16-02-09, 12:11
Modem-Router έψαχνα με υποστήριξη για 11n (για καλύτερη κάλυψη στο σπίτι) και τελικά κατέληξα στο Belkin F5D8633 (http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=6485)

μέχρι σήμερα είμαι πολύ ικανοποιημένος

μοναδικό παράπονο η έλλειψη DMT προς το παρόν

Icyreloaded
16-02-09, 16:03
Εβαλα Conn-X απο Forthnet πριν λιγες μερες και το Baudtec δεν την πολυπαλευει, μια συνδεθηκε με 19, μια με 15, μια με 11.

Χρησιμοποιω το Siemens SL2-141 της Forthnet τωρα και δουλευει μεν αλλα εχει πεσει 2 φορες η γραμμη, οποτε μαλλον παω για router.
Σκεφτομαι να αγορασω το LINKSYS WRT54GL (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615160) αποτι ακουω ειναι καλο, εχει κανεις εμπειριες/προτασεις?

Κατι ασχετο, στο Baudtec σε ποια IP κανω port forward, δεν το χρησιμοποιω πια απλα για να μου φυγει η απορια. Δοκιμασα 192.168.1.2 οπως στο Siemens, τιποτα. Δοκιμασα .1, ειδα καπου οτι δινει .5, διαβασα οτι δινει .6 και καπου αλλου οτι το wireless μοντελο δινει .40.
Με κανενα δεν ανοιξε το port σωστα, μαλλον καπου το γραφει και δεν το ειδα ε? :oops:

GaleaNatur
16-02-09, 16:08
εγω τελικα πηρα το Philips CGA5722,ελπιζω να μου βγει καλο :)

Simpleton
16-02-09, 16:10
(...)
Κατι ασχετο, στο Baudtec σε ποια IP κανω port forward, δεν το χρησιμοποιω πια απλα για να μου φυγει η απορια. Δοκιμασα 192.168.1.2 οπως στο Siemens, τιποτα. Δοκιμασα .1, ειδα καπου οτι δινει .5, διαβασα οτι δινει .6 και καπου αλλου οτι το wireless μοντελο δινει .40.
Με κανενα δεν ανοιξε το port σωστα, μαλλον καπου το γραφει και δεν το ειδα ε? :oops:
Κάνεις forward στην IP του υπολογιστή στον οποίο θέλεις να λαμβάνεις εισερχόμενες συνδέσεις. Δεν δοκιμάζεις στην τύχη, βάζεις στατική IP στον υπολογιστή και μετά κάνεις το forward σε αυτή την IP, η οποία δεν αλλάζει ποτέ.

Icyreloaded
16-02-09, 16:32
Κάνεις forward στην IP του υπολογιστή στον οποίο θέλεις να λαμβάνεις εισερχόμενες συνδέσεις. Δεν δοκιμάζεις στην τύχη, βάζεις στατική IP στον υπολογιστή και μετά κάνεις το forward σε αυτή την IP, η οποία δεν αλλάζει ποτέ.

Εχω μονο ενα PC οποτε στο Siemens η IP που επερνα ηταν παντα η ιδια.
Το Baudtec ηταν ενσυρματο με μονο μια θυρα οποτε και να ηθελα δεν μπορουσα να παρω αλλη IP, γιαυτο και εψαχνα να βρω ποια μου δινει. Δεν το χρησιμοποιω πια οποτε δεν εχει νοημα.

lefteris_1978
16-02-09, 18:19
Δεν ξέρω αν βοηθάω. Εγω πριν κάποιες μέρες πήρα το D-Link 2641Β και είναι μια χαρα το μηχανημα. Δυνατό και αξιόπιστο.

Φιλικά,

Λευτέρης.



Eπειδή πολύ συχνά στο forum ρωτάτε πολλοί ποιος είναι ο καλύτερος router που μπορείτε να αγοράσετε, παραθέτω παρακάτω κάποια κριτήρια που πιστεύω να βοηθήσουν πολλούς.

Καταρχήν : Δεν υπάρχει ένας router που να είναι ο καλύτερος - υπάρχουν πολλοί ! Κάθε ένας μας ζητά διαφορετικά πράγματα από τον ADSL router, οπότε ένας router που είναι τέλειος για κάποιον μπορεί να είναι μέτριος για κάποιον άλλον.

Ο μόνος που μπορεί να αποφασίσει ποιος είναι οκαλύτερος router είστε εσείς γιατί μόνο εσείς ξέρετε τις ανάγκες σας ...... και την τσέπη σας.

Παρακάτω είναι μερικά σημεία που βοηθούν στην αξιολόγηση ενός υποψήφιου ADSL router που πιστεύω ότι πρέπει να λάβετε σοβαρά πριν τον αγοράσετε :


Α) Η τιμή του

Πόσα λεφτά θέλετε να χαλάσετεΒ) Η χρήση του

Τι εφαρμογές θέλετε να περάσετε από πάνω του (P2P, http κ.λ.π.)
Υποστήριξη του λειτουργικού σας συστήματος
Ενα PC θέλετε να εξυπηρετεί ή πολλά (Network)
Θέλετε να έχει και wireless δυνατότητες ή απλά wired Ethernet
Θέλετε να είναι VoIP router (να έχει FXΟ/FXS θύρες)Γ) Δυνατότητες

ADSL2 / ADSL2+ δυνατότητα
Αποσπώμενη αντέννα/ες αν είναι wireless
Δυνατότητα για Bridge / Half-bridge mode
Δυνατότητα Cookie blocking
Ενσωματωμένος DHCP server
DynDNS υποστήριξη
Δυνατότητα προστασίας DoS
Θύρες Ethernet/USB/και τις δύο/PCI
Ενσωματωμένο 10/100 Ethernet switch 4ων θυρών
Δυνατότητα Intrusion detection
Δυνατότητα έλέγχου / περιορισμού του bandwidth της LAN θύρας
Ενσωματωμένο firewall
Java/ActiveX applet blocking
Javascript blocking
Eνσωματωμένη δυνατότητα antivirus
MAC address filtering
Multiple public IP address binding (βλεπε multiNAT SpeedTouch 510/530/570)
Δυνατότητα NAT
Packet filtering
Port forwarding/port range forwarding
POP mail checking
QoS υποστηριξη
Traffic shapping σε επίπεδο Ip/port
Υποστήριξη δρομολόγησης RIP-1/RIP-2
SNTP δυνατότητα
SPI (Stateful Packet Inspection) firewall
Δυνατότητα ftp proxy
Δυνατότητα msn proxy
Δυνατότητα voip proxy
Δυνατότητα περιορισμού/προσβασης ανά ip, ανα protocol, και ανα ημέρα/ωρα
Static routing
Θύρα "DMZ"
Δυνατότητα RFC1483 (bridged/routed)
Υποστήριξη IPoA
Υποστήριξη PPPoE
Υποστήριξη PPPoA
Υποστηριξη Parental controls
Ενσωματωμένος Print server
Χρονοπρογραμματισμός εργασιών (time/day) της εβδομάδας
USB print server
URL blocking δυνατότητα
keyword blocking δυνατότητα
UPnP δυνατότητα
VPN pass-through
Δυνατότητα Embedded VPN servers (τερματισμός VPN tunnels)
WEP 64/128/256 bit (wireless security)
WPA (wireless security)
WPA-PSK (wireless security)
Wireless access point (802.11a/b/g)
FXO/FXS θύρες (VoIP)Δ) Διαχείριση

Δυνατότητα για Console access από σειριακή πόρτα
Δυνατότητα για Emailing των logs (time/day/when full)
Firewall logs
Firmware upgrade από web browser ή από standalone utility
FTP/TFTP access
IP/MAC access control
Remote access facility
SYSLOG facility
SNMP facility
Telnet access (LAN/WAN)
Timed access schedule
Third party utilities
Web GUI access
Web event logΕ) Υποστήριξη

Υπαρξη quick setup guide
Πλήρες user manual
Πλήρες τεχνικό manual
Υπαρξη γραμμής υποστήριξης χρηστών από τον κατασκευαστή ή προμηθευτή
Υπαρξη email υποστήριξης από τον κατασκευαστή ή προμηθευτή
Δωρεάν firmware upgrades
Υπαρξη τεχνικής υποστήριξης για το router από τους ISPs
Yποστήριξη τρίτων (web sites/forums)
Χρονική διάρκεια Εγγύησης
Web site με τις τελευταίες εκδόσεις firmware/driversΑν υπάρχουν σχόλια ή συμπληρώσεις για τα παραπάνω ... ευπρόσδεκτα, ώστε να συντηρείται ένας πίνακας και να τον συμπληρώνουμε με στοιχεία για όλους τους ADSL routers.

Aυτά !!! :thumbsup1 :thumbsup1

Mετά από την πολύ καλή υπόδειξη του yiapap παραθέτω τον πίνακα που έχει σχηματιστεί μέχρι τώρα για τη σύγκριση των ADSL routers :

3740

filathlos
17-02-09, 13:37
Θα μου επιτρέψετε να προσθέσω το ρούτερ που πιστέυω είναι από τα ποιό πλήρης που έχω δει ποτέ μου.

Vigor 2820Vn.
Δούλεψα σε 2 τέτοια και πραγματικά έμεινα.
Ακριβά μεν, Πάνω από 250 ευρώ (αγορά χονδρικής).

Δεν ξαναείδα ποτέ μου το backup να σηκώνετε σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο και να παίρνει ιρ.

Μόλις επιτέλους μου έρθει η ρημάδα η γραμμή (την περιμένω 2,5 μήνες) θα έχει στατική ιρ και μετά από συνεννόηση όποιος θέλει θα μπαίνει να το δει και σε λειτουργία.

XronisR
17-02-09, 13:41
Σημερ πηρα το BaudtechT263R1U-A1/B1 ΑΝΝΕΧ Α(PSTN) για τα 8Mpbs του Conn-x...Να βαλω αυτο η να κρατησω το Sagem 800 που δουλευει και μια χαρα στα 8Mpbs??

Alex7
17-02-09, 15:11
Εμενα παλι σημεραμου φερανε το wireless Sagem fast 2404. Ψαχνω τυχον πληροφοριες αλλα δεν βρισκω τιποτα σπουδαιο. Εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο μοντεμακι?

fu.
18-02-09, 17:54
Vigor 2820Vn.
Δούλεψα σε 2 τέτοια και πραγματικά έμεινα...
ditto :oneup:

πολύ καλό, όπως και το ethernet modem της Vigor

dpa2006
18-02-09, 18:57
Εμενα παλι σημεραμου φερανε το wireless Sagem fast 2404. Ψαχνω τυχον πληροφοριες αλλα δεν βρισκω τιποτα σπουδαιο. Εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο μοντεμακι?

αυτο εδω? (http://www.sagem-communications.com/index.php?id=1221&L=0):hmm: σε φιλη το εδωσαν με conn-x στις γιορτες,καλο δειχνει.εχει και telnet-CLI :)
ως τωρα ειναι ευχαριστημενη.δεν κανει disconnects (απο οσα μου ειπε).

rayg256
18-02-09, 19:32
Για να επεκτείνω αυτό το μακροχρόνιο θέμα, αναρρωτιώμουν αν το εξής θα ήταν "λογικό":

Χρησιμοποιείς ό,τι ADSL router σου έχουν δώσει και το βάζεις σε bridging mode και χρησιμοποιείς ένα "παλιό" PC για να κάνεις το PPP dialup και να συνδέεσαι στον ISP.

Ένας P3@700MHz με 256/512MB RAM με δυό κάρτες δικτύου θα ήταν λογικά ένας πολύ δυνατός gateway, και με ένα Linuxακι μπορείς να υλοποιήσεις λίγο πολύ οποιαδήποτε λειτουργία, χωρίς να υπεισέρχεται ο παράγοντας ταχύτητας της embedded CPU του router και το λειτουργικό του.
Π.χ. απ'όσο ξέρω, ιδιαίτερα "βαριά" για τα routers φαίνονται τα torrents (πολλά connections ταυτόχρονα) και τα παιχνίδια (χαμηλό latency).
Προφανώς στα παραπάνω περιορίζεσαι από τον ISP στο τι μπορείς να πετύχεις αλλά με δεδομένο:
Router με Bridging Mode,
1 Spare PC,
Γνώσεις Δικτύων/Διάθεση Πειραματισμού/Χρόνος

Μπορείς να κάνεις εξαιρετικά "ενδιαφέροντα" πράγματα. Π.χ. Deep Packet Inspection, Load Balancing per οτιδήποτε, Transparent Proxying, κ.ά.

Αναρρωτιέμαι γιατί δεν το έχω δει να το προτείνει κανείς, ενώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν το έχουν σκεφτεί άλλοι. Μου διαφεύγει κάτι;

maik
18-02-09, 19:40
Για να επεκτείνω αυτό το μακροχρόνιο θέμα, αναρρωτιώμουν αν το εξής θα ήταν "λογικό":

Χρησιμοποιείς ό,τι ADSL router σου έχουν δώσει και το βάζεις σε bridging mode και χρησιμοποιείς ένα "παλιό" PC για να κάνεις το PPP dialup και να συνδέεσαι στον ISP.

Ένας P3@700MHz με 256/512MB RAM με δυό κάρτες δικτύου θα ήταν λογικά ένας πολύ δυνατός gateway, και με ένα Linuxακι μπορείς να υλοποιήσεις λίγο πολύ οποιαδήποτε λειτουργία, χωρίς να υπεισέρχεται ο παράγοντας ταχύτητας της embedded CPU του router και το λειτουργικό του.
Π.χ. απ'όσο ξέρω, ιδιαίτερα "βαριά" για τα routers φαίνονται τα torrents (πολλά connections ταυτόχρονα) και τα παιχνίδια (χαμηλό latency).
Προφανώς στα παραπάνω περιορίζεσαι από τον ISP στο τι μπορείς να πετύχεις αλλά με δεδομένο:
Router με Bridging Mode,
1 Spare PC,
Γνώσεις Δικτύων/Διάθεση Πειραματισμού/Χρόνος

Μπορείς να κάνεις εξαιρετικά "ενδιαφέροντα" πράγματα. Π.χ. Deep Packet Inspection, Load Balancing per οτιδήποτε, Transparent Proxying, κ.ά.

Αναρρωτιέμαι γιατί δεν το έχω δει να το προτείνει κανείς, ενώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν το έχουν σκεφτεί άλλοι. Μου διαφεύγει κάτι;

Μπορεις φυσικα να το δοκιμασεις και να μας πεις εδω τις εμπειριες σου.

rayg256
18-02-09, 19:49
Μπορεις φυσικα να το δοκιμασεις και να μας πεις εδω τις εμπειριες σου.

Το σκοπεύω! Απλά ρωτάω μήπως κάποιος με πρότερη εμπειρία (κατα προτίμηση δικτυάς) ξέρει ότι:
α) Υπάρχει κάτι που το καθιστά ανούσιο
β) Είναι πολύ δύσκολο

Θα περάσει λίγος χρόνος μέχρι να μπορέσω να το δοκιμάσω (+-1 μήνας) οπότε πριν το κάνω να έχω σωστές προσδοκίες.

Σίγουρα θα σας ενημερώσω πάντως.

fu.
19-02-09, 00:10
...Μπορείς να κάνεις εξαιρετικά "ενδιαφέροντα" πράγματα. Π.χ. Deep Packet Inspection, Load Balancing per οτιδήποτε, Transparent Proxying, κ.ά.

Αναρρωτιέμαι γιατί δεν το έχω δει να το προτείνει κανείς, ενώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν το έχουν σκεφτεί άλλοι. Μου διαφεύγει κάτι;
yes you can

νομίζω ότι το συγκεκριμένο topic εστιάζει σε off-the-shelf συσκευές


Το σκοπεύω! Απλά ρωτάω μήπως κάποιος με πρότερη εμπειρία (κατα προτίμηση δικτυάς) ξέρει ότι:
α) Υπάρχει κάτι που το καθιστά ανούσιο
ανούσιο ή όχι θα το κρίνουν μόνο οι δικές σου ανάγκες/προσδοκίες

το να ανακυκλώνεις ένα πάλιο pc se custom firewall/router/load balancer μόνο ανούσιο δεν ακούγεται αρχικά...


β) Είναι πολύ δύσκολο
αυτό εξαρτάτε από τις γνώσεις ή/και την διάθεση σου

αν είσαι αρχάριος, ακόμα και το set-up μιας off-the-shelf συσκευής δεν θα σου φανεί εύκολο

αν έχεις διάθεση go on...

filathlos
19-02-09, 20:09
Για να επεκτείνω αυτό το μακροχρόνιο θέμα, αναρρωτιώμουν αν το εξής θα ήταν "λογικό":

Χρησιμοποιείς ό,τι ADSL router σου έχουν δώσει και το βάζεις σε bridging mode και χρησιμοποιείς ένα "παλιό" PC για να κάνεις το PPP dialup και να συνδέεσαι στον ISP.

Ένας P3@700MHz με 256/512MB RAM με δυό κάρτες δικτύου θα ήταν λογικά ένας πολύ δυνατός gateway, και με ένα Linuxακι μπορείς να υλοποιήσεις λίγο πολύ οποιαδήποτε λειτουργία, χωρίς να υπεισέρχεται ο παράγοντας ταχύτητας της embedded CPU του router και το λειτουργικό του.
Π.χ. απ'όσο ξέρω, ιδιαίτερα "βαριά" για τα routers φαίνονται τα torrents (πολλά connections ταυτόχρονα) και τα παιχνίδια (χαμηλό latency).
Προφανώς στα παραπάνω περιορίζεσαι από τον ISP στο τι μπορείς να πετύχεις αλλά με δεδομένο:
Router με Bridging Mode,
1 Spare PC,
Γνώσεις Δικτύων/Διάθεση Πειραματισμού/Χρόνος

Μπορείς να κάνεις εξαιρετικά "ενδιαφέροντα" πράγματα. Π.χ. Deep Packet Inspection, Load Balancing per οτιδήποτε, Transparent Proxying, κ.ά.

Αναρρωτιέμαι γιατί δεν το έχω δει να το προτείνει κανείς, ενώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν το έχουν σκεφτεί άλλοι. Μου διαφεύγει κάτι;

Μάλλον απλώς το έχεις ακούσει γιατί σε υλοποίηση είναι κομματάκι ζόρι.
Που είναι το δύσκολο;
Ότι στην ουσία στήνεις έναν proxy server σε linux.

Αν γνωρίζεις linux γίνετε.Αν όχι κάτσε και μάθε από την αρχή.Μόνο αν καταφέρεις να κάνεις load balancing σωστά είναι υπόθεση.Το firewall και το antivirus είναι επίσης κάτι δύσκολο στο setup.
Και κάτι ακόμα, θέλει συνεχόμενη παρακολούθηση, update και κατανάλωση ρεύματος.

Αξίζει μόνο σε μεγάλα δίκτυα.(Και εμπορικά κοστίζει ακριβά)

ezervoud
19-02-09, 21:29
Για να επεκτείνω αυτό το μακροχρόνιο θέμα, αναρρωτιώμουν αν το εξής θα ήταν "λογικό":

Χρησιμοποιείς ό,τι ADSL router σου έχουν δώσει και το βάζεις σε bridging mode και χρησιμοποιείς ένα "παλιό" PC για να κάνεις το PPP dialup και να συνδέεσαι στον ISP.

Ένας P3@700MHz με 256/512MB RAM με δυό κάρτες δικτύου θα ήταν λογικά ένας πολύ δυνατός gateway, και με ένα Linuxακι μπορείς να υλοποιήσεις λίγο πολύ οποιαδήποτε λειτουργία, χωρίς να υπεισέρχεται ο παράγοντας ταχύτητας της embedded CPU του router και το λειτουργικό του.
Π.χ. απ'όσο ξέρω, ιδιαίτερα "βαριά" για τα routers φαίνονται τα torrents (πολλά connections ταυτόχρονα) και τα παιχνίδια (χαμηλό latency).
Προφανώς στα παραπάνω περιορίζεσαι από τον ISP στο τι μπορείς να πετύχεις αλλά με δεδομένο:
Router με Bridging Mode,
1 Spare PC,
Γνώσεις Δικτύων/Διάθεση Πειραματισμού/Χρόνος

Μπορείς να κάνεις εξαιρετικά "ενδιαφέροντα" πράγματα. Π.χ. Deep Packet Inspection, Load Balancing per οτιδήποτε, Transparent Proxying, κ.ά.

Αναρρωτιέμαι γιατί δεν το έχω δει να το προτείνει κανείς, ενώ δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν το έχουν σκεφτεί άλλοι. Μου διαφεύγει κάτι;

Μήπως δουλεύεις σε Πανεπιστήμιο?
Να βάλει κάποιος στο σπίτι του ένα PC 24vωρες/24ωρο να δουλεύει για να κάνει ένα Gateway. Τι διαφήμιση που λέει να κάνει κάποιος υπεύθυνος κάτι και ο ίδιος τα κάνει όλα ανάποδα την έχεις δει :hmm:

SiliconManC
20-02-09, 16:23
Το σκοπεύω! Απλά ρωτάω μήπως κάποιος με πρότερη εμπειρία (κατα προτίμηση δικτυάς) ξέρει ότι:
α) Υπάρχει κάτι που το καθιστά ανούσιο
β) Είναι πολύ δύσκολο

Θα περάσει λίγος χρόνος μέχρι να μπορέσω να το δοκιμάσω (+-1 μήνας) οπότε πριν το κάνω να έχω σωστές προσδοκίες.

Σίγουρα θα σας ενημερώσω πάντως.

και γω το είχα σκεφτεί και είχα ποστάρει σχετική ερωτηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=269880)
αλλά απάντηση δεν έλαβα απο κανέναν. Πιστεύω βέβαια ότι δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατό μηχάνημα. Ένας PIII slot@500 για να μην έχεις και θόρυβο, με 128Mb/256Mb ram και 2 realtek 8169 κάρτες θα ήταν ότι πρέπει. Εγώ πάντως ήδη παρήγγειλα και ένα seagate microdrive 2,5Gb + μετατροπέα για IDE για να φορτώσω λειτουργικό και αφενός να μην έχω θόρυβο αφετέρου να ελαχιστοποιήσω τη κατανάλωση ρευματος. Κάποια στιγμή μόλις βρω λίγο χρόνο θα το φτιάξω.

hemlock
20-02-09, 16:32
και γω το είχα σκεφτεί και είχα ποστάρει σχετική ερωτηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=269880)
αλλά απάντηση δεν έλαβα απο κανέναν. Πιστεύω βέβαια ότι δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατό μηχάνημα. Ένας PIII slot@500 για να μην έχεις και θόρυβο, με 128Mb/256Mb ram και 2 realtek 8169 κάρτες θα ήταν ότι πρέπει. Εγώ πάντως ήδη παρήγγειλα και ένα seagate microdrive 2,5Gb + μετατροπέα για IDE για να φορτώσω λειτουργικό και αφενός να μην έχω θόρυβο αφετέρου να ελαχιστοποιήσω τη κατανάλωση ρευματος. Κάποια στιγμή μόλις βρω λίγο χρόνο θα το φτιάξω.

Ειναι για "ανωτερου επιπεδου" ενασχοληση αυτα τα Pc linux routers και δεν προσφερουν τιποτα στον οικιακο χρηστη...Το μονο ισως που εχουν να δειξουν ειναι οι advanced γνωσεις αυτου που θα το στησει (κοκορι mode on) και η ταλαιπωρια για να το κανεις...;)

rayg256
20-02-09, 23:04
Μήπως δουλεύεις σε Πανεπιστήμιο?
Να βάλει κάποιος στο σπίτι του ένα PC 24vωρες/24ωρο να δουλεύει για να κάνει ένα Gateway. Τι διαφήμιση που λέει να κάνει κάποιος υπεύθυνος κάτι και ο ίδιος τα κάνει όλα ανάποδα την έχεις δει :hmm:

Δεν δουλεύω σε Πανεπιστήμιο αλλά είμαι συνυπεύθυνος για ένα μικρό ομαδικό subnet. Γνώσεις Linux διαθέτω και γενικά δικτύων (έχω τελειώσει Πληροφορική AEI και έχω αρκετό μεράκι) αλλά δεν είναι η ειδικότητά μου τα δίκτυα (π.χ. δεν ξέρω να στήνω Cisco routers).

Όσον αφορά για το σπίτι, η συνεχής λειτουργία ενός 'αδύναμου' PC δεν ξέρω πόση κατανάλωση ρεύματος προκαλεί, αλλά μάλλον το είχα υποτιμήσει:hmm: Π.χ.:
200Watt
24 ώρες/ 24ωρο λειτουργία
0.15 Eυρώ / KWH (δηλ. σχετικά ακριβά, φτηνά είναι περίπου 0.09)
4 μήνες (ανά λογαριασμό)
=
0.2 KWH * 0.15 Ευρώ * 24 ώρες * 120 ημέρες = 86.4 Ευρώ !! :down:

Στο Πανεπιστήμιο δεν με απασχολεί η κατανάλωση ρεύματος αλλά στο σπίτι ίσως να είναι too much τώρα που το σκέφτομαι.

Οι κύριοι λόγοι που το εξέταζα ήταν α) ευελιξία β) πειραματισμός.

Εσείς τι λέτε;

SiliconManC
21-02-09, 00:53
Ειναι για "ανωτερου επιπεδου" ενασχοληση αυτα τα Pc linux routers και δεν προσφερουν τιποτα στον οικιακο χρηστη...Το μονο ισως που εχουν να δειξουν ειναι οι advanced γνωσεις αυτου που θα το στησει (κοκορι mode on) και η ταλαιπωρια για να το κανεις...;)

Νομίζω ότι είσαι λάθος. Καταρχάς έχουν να προσφέρουν πολλά στον οικιακό χρήστη που έχει περισσότερα από 2 PCs και μία σύνδεση στο διαδίκτυο. Σίγουρα οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχουμε κάποιο παλιό μηχάνημα το οποίο κάθεται και το τρώει η υγρασία και η σκόνη σε κάποιο πατάρι ή αποθήκη. Απο την άλλη εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τη σύνδεση σου ιδίως εαν δουλεύεις p2p και τορρεντ και κατεβάζεις συνέχεια. Το μόνο μείον της υπόθεσης είναι η αυξημένη κατανάλωση ρεύματος σε βάθος χρόνο σε σχέση με ένα απλό ασύρματο ρουτερ. Απο την άλλη έαν έκανες το κόπο να δεις το video της εγκατάστασης του pfsense πχ το σύνδεσμο του οποίο το είχα ποστάρει σε άλλη σχετική ερωτησή μου, θα διαπιστώσεις ότι δεν έχει κάτι το τραγικά δύσκολο. Απλά σετάρεις τις δευθύνσεις και ποια κάρτα θες σαν να wan και lan αντίστοιχα. Ούτε με partition του δίσκου ασχολήσε ούτε με format ούτε με τίποτα που να δυσκολεύουν έναν απλό χρήστη. Από την άλλη εαν δεν κάνω λάθος το pfsense πχ διατίθεται και σε μορφή Live cd όπου δεν χρειάζεται να έχει το μηχάνημα καν σκληρό δίσκο. Απλά εαν κάνεις restart θα πρέπει πάλι να σετάρεις τις διευθύνσεις. Από κει και πέρα απο screenshots που έχω δει, το web μενού είναι παρόμοιο με τα περισσότερα ρουτερ που κυκλοφορούν, οπότε δεν θεωρώ ότι ενδέχεται να αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα. Τέλος, θεωρείς ότι είναι καλύτερο να σκάσεις 100+ ευρώ για ένα καλό wifi ρουτερ ή να πάρεις άλλη μία κάρτα δικτύου των 5 ευρώ και αλλή μία wifi κάρτα με 20 η οποία όμως θα πρέπει να έχει atheros chipset για να έχεις πλήρη υποστήριξη αλλά και για να φτιάξεις ένα πραγματικό ασύρματο ρουτερ με το παλιό σου PC αντίστοιχο ή και καλύτερο, ανάλογα των specs του, με τα πάρα πολύ ακριβώτερα ρουτερ της cisco και να μην χρειαστεί και το αλλάξεις ποτέ ή να ελέγχεις κάθε τρεις και λίγο εαν βγήκε καινούργιο firmware χρησιμοποιώντας σαν modem το ρουτερ που δίνουν οι περισσότεροι παροχείς ιντερνετ?

........Auto merged post: SiliconManC πρόσθεσε 99 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ενδεικτικά μία κατασκευή ρουτερ-pc που με άφησε άφωνο... http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?f=24&t=32592&st=0&sk=t&sd=a

ότι βαθμολογία και να βάλω στο senius του AWNM θα είναι λίγη....

για χρήση τροφοδοτικού υπάρχει και το picoPSU (http://www.silentpcreview.com/article601-page1.html) βέβαια η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή από την άποψη ότι με λίγα ευρώ παραπάνω αγοράζεις επώνυμο τροφοδοτικό με (80-85)% efficiency.

Τώρα για την κατανάλωση, σίγουρα δεν καταλώνει 200Watt. Στην σελ. 5 του οδηγού της κατασκεύης του ρουτερ-pc (http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?f=24&t=32592&st=0&sk=t&sd=a&start=60) o senius, αναφέρει τις μετρήσεις που έκανε με σχετικό όργανο για το δικό του ρουτερ-pc. Οπότε με καλύτερο τροφοδοτικό όσο αναφορά το efficiency, χαμηλότερα specs του pc, χρήση compact flash μνήμης ή microdrive σαν εναλλακτική οδο από τη χρήση σκληρού δίσκου 3,5αρι, η κατανάλωση θα είναι προφανώς μικρότερη.

Εαν κάποιος δεν έχει κάποιο παλιό pc, αλλά έχει και το χρόνο και το χρήμα και πάνω απ' όλα διάθεση να πειραματιστεί, υπάρχει και αυτό INTEL BOXD945GCLF2 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528052) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσει εναλλακτικά. Σε καμία περίπτωση δεν κάνω διαφήμιση στο e-shop.Απλά το χρησιμοποιώ ενδεικτικά. Βάση του skroutz.gr υπάρχουν και άλλα μαγαζιά που φέρνουν το παραπάνω προϊόν.

Τέλος, το ιδανικό κατά την άποψη μου με κριτήριο πάντα την κατανάλωση ρεύματος είναι κάποιος παλιός φορητό ή κάποιος φορητός με σπασμένο LCD ο οποίος όμως έχει κάποια θύρα pcmcia ώστε να μπεί 2η κάρτα δικτύου.

ezervoud
21-02-09, 18:34
Δεν δουλεύω σε Πανεπιστήμιο αλλά είμαι συνυπεύθυνος για ένα μικρό ομαδικό subnet. Γνώσεις Linux διαθέτω και γενικά δικτύων (έχω τελειώσει Πληροφορική AEI και έχω αρκετό μεράκι) αλλά δεν είναι η ειδικότητά μου τα δίκτυα (π.χ. δεν ξέρω να στήνω Cisco routers).

Όσον αφορά για το σπίτι, η συνεχής λειτουργία ενός 'αδύναμου' PC δεν ξέρω πόση κατανάλωση ρεύματος προκαλεί, αλλά μάλλον το είχα υποτιμήσει:hmm: Π.χ.:
200Watt
24 ώρες/ 24ωρο λειτουργία
0.15 Eυρώ / KWH (δηλ. σχετικά ακριβά, φτηνά είναι περίπου 0.09)
4 μήνες (ανά λογαριασμό)
=
0.2 KWH * 0.15 Ευρώ * 24 ώρες * 120 ημέρες = 86.4 Ευρώ !! :down:

Στο Πανεπιστήμιο δεν με απασχολεί η κατανάλωση ρεύματος αλλά στο σπίτι ίσως να είναι too much τώρα που το σκέφτομαι.

Οι κύριοι λόγοι που το εξέταζα ήταν α) ευελιξία β) πειραματισμός.

Εσείς τι λέτε;

Αλλο πράγμα ο πειραματισμός, όπου πρακτικά για να δεις τι παίζει κάνεις ότι θέλεις, και άλλο πράγμα να το έχεις συνέχεια πάνω να δουλεύει. Για πειραματισμό κάντο αλλά για να κάνεις δουλειά διάλεξε κάτι του εμπορίου που να έρχεται όσο πιό κοντά στις ανάγκες σου

vkyriakop
25-02-09, 14:21
Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις απ' το speedtouch είναι άριστες!!

Κλειδώνω 1,5mbit πάνω και το ίδιο περίπου αυξήθηκε και το download.

Επίσης ενώ με το Zyxel P660H που είχα πριν έκανε συχνά reset η γραμμή,μέχρι τώρα τπτ...


:respekt:


Καλησπερα,
Εφυγα προφατα απο την ΟΝ και πηγα στην Tellas.
Εφοσον δεν μπορω να χρησιμοποιησω το Pirelli, χρειαζομαι ενα καινουριο wireless router.
Η Tellas προσφερει σε πολυ καλη τιμη 36 ευρω σε 12 μηνες(!!!), το Thomson Speedtouch 585 ADSL2+ Wireless Router.
Υπολιεπεται σε κατι απο καποιο Zyxel 660, ή Belkin ?

Μου είπε φιλος οτι αν θέλω να κατεβάσω Torrent, to Zyxel ειναι καταπληκτικό...

Εμπειρίες ή γνωμες ?

dpa2006
25-02-09, 18:23
Καλησπερα,
Εφυγα προφατα απο την ΟΝ και πηγα στην Tellas.
Εφοσον δεν μπορω να χρησιμοποιησω το Pirelli, χρειαζομαι ενα καινουριο wireless router.
Η Tellas προσφερει σε πολυ καλη τιμη 36 ευρω σε 12 μηνες(!!!), το Thomson Speedtouch 585 ADSL2+ Wireless Router.
Υπολιεπεται σε κατι απο καποιο Zyxel 660, ή Belkin ?

Μου είπε φιλος οτι αν θέλω να κατεβάσω Torrent, to Zyxel ειναι καταπληκτικό...

Εμπειρίες ή γνωμες ?

για torrent δεν μπορω να σου δωσω πληροφοριες,απο θεμα σταθεροτητας σε 3 φιλους,ειναι ανοικτο σχεδον 7/24 και σταθεροτατο.οσον αφορα το ZyXEL εχει πιο πλουσιο web interface και λογικα πιο ευκολες ρυθμισεις,αλλα σαφως το 585 δειχνει λιγο πιο σταθερο.
οι πιο πολλες ρυμισεις του 585 γινονται μεσω telnet και CLI(οπως σε ολα τα Home Gateways της THOMSON),αλλα υπαρχουν οδηγοι (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=130) και νηματα (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54) για βοηθεια,οπως και για το ZyXEL. (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=60)
s
η τελικη αποφαση ειναι δικη σου :)

vaggeo
26-02-09, 12:48
παιδιά ακολούθησα τις συμβουλές σας και πήρα το 585 αφού το linksys που είχα τα έφτυσε. Σας ευχαριστώ όλους/ες.

ezervoud
26-02-09, 21:38
Καλησπερα,
Εφυγα προφατα απο την ΟΝ και πηγα στην Tellas.
Εφοσον δεν μπορω να χρησιμοποιησω το Pirelli, χρειαζομαι ενα καινουριο wireless router.
Η Tellas προσφερει σε πολυ καλη τιμη 36 ευρω σε 12 μηνες(!!!), το Thomson Speedtouch 585 ADSL2+ Wireless Router.
Υπολιεπεται σε κατι απο καποιο Zyxel 660, ή Belkin ?

Μου είπε φιλος οτι αν θέλω να κατεβάσω Torrent, to Zyxel ειναι καταπληκτικό...

Εμπειρίες ή γνωμες ?

Βασίλη, τι πήγες να κάνεις, στην On? δεν ήξερες δεν ρώταγες :p
Tellas? παλιά αμαρτία, είσαι σίγουρος?
Οπου και να πας θα σου δώσουν κάποιο router, γιατί ψάχνεις ν' αγοράσεις? θέλεις κάτι ιδιαίτερο?

vkyriakop
27-02-09, 13:26
Τιποτα παραπανω απο ¨
ο Υψηλοτερη δυνατη ταχυτητα, πανω απο τα 3.5-4.0 που εχω τωρα...
ο Να μην χρειαζεται να κανω reboot ton router. Με την ΟΝ τον pirelli τον εκανα reboot καθε μέρα..!!!
o Μου ειπε φίλος οτι το Zyxel ειναι καλυτερο για torrent...Δεν ξερω...Δεν κατεβαζω τωρα, αλλά μελλοντικα θα ηθελα να κατεβαζω χωρις προβληματα και συνεχείς διακοπες

blkik
27-02-09, 14:19
Σκέφτομαι και 'γω για αγορά καινούργιου router. Έχω τo Linksys w354g 3 χρόνια(από τότε που είχα forthnet). Πολυ καλό σταθερό(αποσυνδέσεις δεν θυμάμαι απο πότε εχει να κάνει) άλλα πιστεύω ότι με μέ ένα άλλο θα πετύχω καλύτερο συγχρονισμό καθώς τα νούμερα μου είναι πολύ καλά, άλλα ο συγχρονισμός μικρός.

Διαβάζω τόσο καιρό για το Speedtouch 585. έχει καμιά εβδομάδα που έβαλε forthnet μια φίλη μου και πήγα και το ρύθμισα. Απογοητεύτηκα από το web interface. έχει πολύ λίγα πράγματα να αλλάξεις και θέλει ψάξιμο. Αντιθέτως το Linksys είναι πλούσιο και ότι θέλω το ρυθμίζω με την μια (πόρτες,DNS,firmware,MTU,encpulation, wireless)

Είμαι λοιπόν σε δίλημμα να πάρω το speedtouch που δίνει η Tellas 2.90€χ12 μήνες =34.80€
η να αγοράσω πάλι ένα linksys πάλι WRT54GC στα 40.50€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615023

Μπορείτε να προτείνω και άλλο router αρκει να έχει 3 θύρες Lan και wireless max 50€

ezervoud
27-02-09, 14:33
Σκέφτομαι και 'γω για αγορά καινούργιου router. Έχω τo Linksys w354g 3 χρόνια(από τότε που είχα forthnet). Πολυ καλό σταθερό(αποσυνδέσεις δεν θυμάμαι απο πότε εχει να κάνει) άλλα πιστεύω ότι με μέ ένα άλλο θα πετύχω καλύτερο συγχρονισμό καθώς τα νούμερα μου είναι πολύ καλά, άλλα ο συγχρονισμός μικρός.

Διαβάζω τόσο καιρό για το Speedtouch 585. έχει καμιά εβδομάδα που έβαλε forthnet μια φίλη μου και πήγα και το ρύθμισα. Απογοητεύτηκα από το web interface. έχει πολύ λίγα πράγματα να αλλάξεις και θέλει ψάξιμο. Αντιθέτως το Linksys είναι πλούσιο και ότι θέλω το ρυθμίζω με την μια (πόρτες,DNS,firmware,MTU,encpulation, wireless)

Είμαι λοιπόν σε δίλημμα να πάρω το speedtouch που δίνει η Tellas 2.90€χ12 μήνες =34.80€
η να αγοράσω πάλι ένα linksys πάλι WRT54GC στα 40.50€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615023

Μπορείτε να προτείνω και άλλο router αρκει να έχει 3 θύρες Lan και wireless max 50€

Τα WRT δεν έχουν modem επάνω και απ' ότι βλέπω είναι 802.11g. Μήπως να έβλεπες το WAG160N? Είναι 802.11n (draft) και Annex Α, στο Media Markt είχε κανένα 70αρι κάτι

dpa2006
27-02-09, 14:48
Σκέφτομαι και 'γω για αγορά καινούργιου router. Έχω τo Linksys w354g 3 χρόνια(από τότε που είχα forthnet). Πολυ καλό σταθερό(αποσυνδέσεις δεν θυμάμαι απο πότε εχει να κάνει) άλλα πιστεύω ότι με μέ ένα άλλο θα πετύχω καλύτερο συγχρονισμό καθώς τα νούμερα μου είναι πολύ καλά, άλλα ο συγχρονισμός μικρός.

Διαβάζω τόσο καιρό για το Speedtouch 585. έχει καμιά εβδομάδα που έβαλε forthnet μια φίλη μου και πήγα και το ρύθμισα. Απογοητεύτηκα από το web interface. έχει πολύ λίγα πράγματα να αλλάξεις και θέλει ψάξιμο. Αντιθέτως το Linksys είναι πλούσιο και ότι θέλω το ρυθμίζω με την μια (πόρτες,DNS,firmware,MTU,encpulation, wireless)

Είμαι λοιπόν σε δίλημμα να πάρω το speedtouch που δίνει η Tellas 2.90€χ12 μήνες =34.80€
η να αγοράσω πάλι ένα linksys πάλι WRT54GC στα 40.50€
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615023

Μπορείτε να προτείνω και άλλο router αρκει να έχει 3 θύρες Lan και wireless max 50€

το Speedtouch που δινει η Tellas(585v6) φιλος το εχει απο το καλοκαιρι ανοιχτο 7/24 χωρις κανενα προβλημα.πλεον δινει το v7.το Linksys που αναφερεις εχω την υποψια οτι ειναι μονο ρουτερ-δηλαδη δεν εχει μοντεμ.δεν ψαχνεις για μοντεμ-ρουτερ ή μονο ρουτερ?
θα συμφωνησω με τον παραπανω φιλο να δεις για n draft wireless.
οσο ειναι b/g στο wireless ριχνουν αισθητα το download,το εχω προσεξει σε 1-2 φιλους ακομα και με 585v7.ενσυρματο download ~400-500kbps,ασυρματο 200-300 kbps σε 4αρα γραμμη.

ezervoud
27-02-09, 15:52
το Speedtouch που δινει η Tellas(585v6) φιλος το εχει απο το καλοκαιρι ανοιχτο 7/24 χωρις κανενα προβλημα.πλεον δινει το v7.το Linksys που αναφερεις εχω την υποψια οτι ειναι μονο ρουτερ-δηλαδη δεν εχει μοντεμ.δεν ψαχνεις για μοντεμ-ρουτερ ή μονο ρουτερ?
θα συμφωνησω με τον παραπανω φιλο να δεις για n draft wireless.
οσο ειναι b/g στο wireless ριχνουν αισθητα το download,το εχω προσεξει σε 1-2 φιλους ακομα και με 585v7.ενσυρματο download ~400-500kbps,ασυρματο 200-300 kbps σε 4αρα γραμμη.

Κάτσε γιατί κάπου μπερδεύτηκα, δεν έχει καμμία σχέση το download του router από τον ISP με το wireless. Μάλιστα θα σου έλεγα στην επικοινωνία του router με τον υπολογιστή, αν δεν έχεις και 802.11n κάρτα μπορεί να πάιρνεις και χειρότερη ταχύτητα. Αλλά σήμερα δεν το βρίσκω σωστό να επενδύσει κάποιος σε 802.11g.

@ ADSLgr.com All rights reserved.