PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

yuk
05-09-11, 12:05
Η άποψη μου είναι να μη μπλέκεις ποτέ με USB μόντεμς. Καλύτερα να πάρεις οτιδήποτε με ethernet, παρά USB.

Έβλεπα σήμερα ότι το Getitnow έχει προσφορά το D-Link DSL-2740B (http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/diktyaka/modems-routers/d-link-rangebooster-dsl-2740b/prod376104/) στα 29,5€. Αξιοπρεπες μηχάνημα έτσι κι αλλιώς, τέλειο για αυτά τα λεφτά!

maik
05-09-11, 15:34
Πολυ απλα αγοραζεις ενα switch με περιπου 10 € και κανεις την δουλεια σου.

Z€r0
05-09-11, 17:54
Έβλεπα σήμερα ότι το Getitnow έχει προσφορά το D-Link DSL-2740B (http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/diktyaka/modems-routers/d-link-rangebooster-dsl-2740b/prod376104/) στα 29,5€. Αξιοπρεπες μηχάνημα έτσι κι αλλιώς, τέλειο για αυτά τα λεφτά!Μη αγοράσω εγώ κάτι μετά το βρίσκεις μισή τιμή!:wall:Για αυτά τα λεφτά best buy:oneup:.Μπορεί να πάρω και ένα για ανταλλακτικά!:hmm:

mpetou
05-09-11, 18:53
θελω adsl2+ usb2 modem/οχι router που να παιζει σε linux με broadcom chip ή αντιστοιχο σε taxythtes...

μπορω να βρω κατι τετοιο ?

Vtester
05-09-11, 19:04
θελω adsl2+ usb2 modem/οχι router που να παιζει σε linux με broadcom chip ή αντιστοιχο σε taxythtes...

μπορω να βρω κατι τετοιο ?

γιατί θέλεις κάτι τέτειο ; δεν υπάρχει lan θύρα;

Theodore41
05-09-11, 19:47
Η άποψη μου είναι να μη μπλέκεις ποτέ με USB μόντεμς. Καλύτερα να πάρεις οτιδήποτε με ethernet, παρά USB.

Έβλεπα σήμερα ότι το Getitnow έχει προσφορά το D-Link DSL-2740B (http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/diktyaka/modems-routers/d-link-rangebooster-dsl-2740b/prod376104/) στα 29,5€. Αξιοπρεπες μηχάνημα έτσι κι αλλιώς, τέλειο για αυτά τα λεφτά!
Μιας και με εβαλες στο τριπακι,μου λες σε παρακαλω,αν μπορω να επιλεξω να ΜΗΝ εκπεμπει ασυρματα,αμα θελω;
Ευχαριστω κι ολας.:)

yuk
05-09-11, 20:38
Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά θα κλείνει από το web interface. Αν δεν κλείνει, θα είναι ο μοναδικός ρούτερ που δε θα απενεργοποιεί το ασύρματο. :p

mpetou
05-09-11, 20:44
γιατί θέλεις κάτι τέτειο ; δεν υπάρχει lan θύρα;

οχι θελω usb2 εχω βρει μερικα αλλα ειναι usb1.1 και δεν δινουνε πανω απο 12mbit
ενω το usb2 δινει full speed και θελω να φτιαξω custom server/router/firewall
ολα τα ετοιμα εχουνε περιορισμους...

πχ εγω θελω οταν παρει wan ip να μου δημιουργει ενα event για να κανω διαφορα πραματα

Ax0R7aG0z
05-09-11, 21:15
Pci δεν σου κάνει;

sdikr
05-09-11, 21:21
οχι θελω usb2 εχω βρει μερικα αλλα ειναι usb1.1 και δεν δινουνε πανω απο 12mbit
ενω το usb2 δινει full speed και θελω να φτιαξω custom server/router/firewall
ολα τα ετοιμα εχουνε περιορισμους...

πχ εγω θελω οταν παρει wan ip να μου δημιουργει ενα event για να κανω διαφορα πραματα

Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω pppoe κλήσης (το modem σε bridge mode) (το ίδιο κάνουν και τα usb)
usb2 δεν έχω δει

mpetou
05-09-11, 23:46
Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω pppoe κλήσης (το modem σε bridge mode) (το ίδιο κάνουν και τα usb)
usb2 δεν έχω δει

ναι αλλα πιανεις την ethernet με το modem...
και σε minitx εχουμε 1 ethernet + 1 pci -> wifi
και δεν θελω pppoe θελω pppoa για 1500 mtu για full speed
το ξερω αυτο οτι γινετε με pppoe το εχω κανει...
και με pppoa το εχω κανει με adsl1 usb1.1 modem ειχα τρελλα uptimes
με torrents που πιανανε 3-4 χιλιαδες συνδεσεις
χωρις κολληματα σε browsing ktlp με bsd το ειχα κανει..

απλα θελω να τρεχω πανω nameserver bind custom scripts
custom web interface κτλπ
και να κανω οτι θελω με το firewall ts qos κτλπ
επισης θελω να βαλω φιλτρα για διαφημίσεις spam
και γενικα να κανω ολα τα κολπα που κανει το linux

yuk
05-09-11, 23:54
Τι εννοείς 1 PCI -> wifi;

Z€r0
06-09-11, 00:01
Μιας και με εβαλες στο τριπακι,μου λες σε παρακαλω,αν μπορω να επιλεξω να ΜΗΝ εκπεμπει ασυρματα,αμα θελω;
Ευχαριστω κι ολας.:)Άμα σου έρθει της φωτογραφίας (υπάρχουν 3 Hardware Versions) έχει και ON/OFF για το WIFI πάνω στον router και φυσικά απενεργοποιείται απ'το interface menu (και στις 3 hardware versions).Μέσα απ'το interface ρυθμίζεις και την ένταση του σήματος σε ποσοστό %.

mpetou
06-09-11, 00:03
Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω pppoe κλήσης (το modem σε bridge mode) (το ίδιο κάνουν και τα usb)
usb2 δεν έχω δει

ναι αλλα πιανεις την ethernet με το modem...
και δεν θελω pppoe θελω pppoa για 1500 mtu για full speed
το ξερω αυτο οτι γινετε με pppoe το εχω κανει...

απλα θελω να τρεχω πανω nameserver bind custom scripts
custom web interface κτλπ δικα μου scripts κτλπ
και να κανω οτι θελω με το firewall ts qos κτλπ

yuk
06-09-11, 00:30
ναι αλλα πιανεις την ethernet με το modem...
και δεν θελω pppoe θελω pppoa για 1500 mtu για full speed
το ξερω αυτο οτι γινετε με pppoe το εχω κανει...

απλα θελω να τρεχω πανω nameserver bind custom scripts
custom web interface κτλπ δικα μου scripts κτλπ
και να κανω οτι θελω με το firewall ts qos κτλπ
Παίρνεις μόντεμ - ρούτερ της επιλογής σου.
Στη PCI του η/υ καρφώνεις μια ethernet κάρτα.
Το μόντεμ - ρούτερ τρέχει σε bridge mode με απενεργοποιημένα DHCP, firewall, κλπ.
Καρφώνεις το WAN interface στο μόντεμ - ρούτερ και συνδέει το η/υ στο Ίντερνετ.
Καρφώνεις το LAN interface στο μόντεμ ρούτερ που δουλεύει πλέον σαν switch & wireless access point.
Συνδέεις ότι μηχάνημα έχεις στο μόντεμ - ρούτερ.
Ανοίγεις άλλη μια μπύρα και ξεκουράζεσαι. :cool:

mpetou
06-09-11, 01:35
Παίρνεις μόντεμ - ρούτερ της επιλογής σου.
Στη PCI του η/υ καρφώνεις μια ethernet κάρτα.
Το μόντεμ - ρούτερ τρέχει σε bridge mode με απενεργοποιημένα DHCP, firewall, κλπ.
Καρφώνεις το WAN interface στο μόντεμ - ρούτερ και συνδέει το η/υ στο Ίντερνετ.
Καρφώνεις το LAN interface στο μόντεμ ρούτερ που δουλεύει πλέον σαν switch & wireless access point.
Συνδέεις ότι μηχάνημα έχεις στο μόντεμ - ρούτερ.
Ανοίγεις άλλη μια μπύρα και ξεκουράζεσαι. :cool:

δε σε επιασα

ο υπολογιστης εχει μονο 1 pci και εκει θα μπει wifi pci καρτα
και 1 ethernet που εχει θα μπει στο gigabit switch.. στο οποιο switch θα συνδεονται τα αλλα pcs

το modem αν δεν ειναι usb που θα μπει ?

yuk
06-09-11, 02:03
Με ένα ethernet μόντεμ ρουτερ δε χρειάζεσαι το switch και τη wifi κάρτα. Οπότε έχεις 2 ethernet κάρτες συνδεδεμένες στο μόντεμ - ρούτερ που είναι ρυθμισμένο κατάλληλα. Η μια ethernet κάρτα του η/υ (wan) θα πει στο μόντεμ να συνδεθεί και ο η/υ θα διαχειρίζεται τη σύνδεση και η άλλη κάρτα (lan) είναι αυτή που μετατρέψει το ρούτερ σε switch και access point. Συνδέεις ό,τι θέλεις ασύρματα ή ενσύρματα στο ρούτερ και διαχειρίζεσαι το δίκτυο (DHCP, DNS, QOS...) από τον η/υ πλέον, δε το κάνει ο ρούτερ.

mpetou
06-09-11, 03:55
μπορεις σε παρακαλω να μου φτιαξεις ενα σχεδιακι στη ζωγραφικη να το δω..

Vtester
06-09-11, 11:42
γιατί δεν βάζεις usb wifi ώστε να σου μείνει ελέυθερη η pci ;

Gordito
11-09-11, 20:23
Εστω οτι θελω να αντικαταστησω το Wag200g. Ποιο ρουτερ να προτιμησω που θα εχει gigabit δικτυο και θα κραταει καλα το upload?

To Wag200g εκει μου χωλαινει, αναγκαζομαι να χρησιμοποιω switch αλλα και να κοιταω συχνα πυκνα την ταχυτητα του upload, μιας και πολλες φορες συγχρονιζει χαμηλα.

Candlemass
14-09-11, 09:43
Επειδή έχω βγεί και εγώ στη γύρα για modem/router για να αντικαταστήσω το WAG200G που μου κάνει κάτι νερά τώρα τελευταία (freez-άρει σε άσχετες στιγμές είτε με όλα τα - συνδεδεμένα - λαμπάκια αναμένα, είτε με όλα πλην του internet, και δεν ανταποκρίνεται ούτε το CP ούτε σε ping), μπορεί να ρίξει κανείς καμμιά πρόταση;
Το έχω εδώ και 4 χρόνια σε γραμμή forthnet και βγήκε σκυλί, οπότε καταρχάς θα σκεφτόμουν να παραμείνω σε linksys, αν και δεν έχω διαβάσει καλές κριτικές για τα καινούργια router της.
Με ενδιαφέρει να έχει advanced CP και να ρυθμίζονται όσες περισσότερες παράμετροι γίνεται (σε στύλ DD-WRT ας πούμε). Είδα εδώ μέσα ότι αρκετοί προτείνουν τα Netgear DGN3500/2200, τα οποία μου φαίνονται καλή επιλογή, αλλά ψάχνοντας πέτυχα αυτό : http://forums.whirlpool.net.au/archive/1674144 , ισχύουν αυτά που λένε ή έχουν φτιαχτεί τα προβλήματα (του 3500 ειδικά);

Ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε, ευχαρίστως να το ακούσω! :)

nEC
14-09-11, 09:54
καταρχήν DD-WRT και mods του παίρνουν μόνο οι router (WNRxxxx) και όχι τα WAG. Θα σου πρότεινα να πας στο δοκιμασμένο DGN2200 εάν θες μια all-in-one λύση!

Candlemass
14-09-11, 10:09
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είπα ότι θα του βάλω DD-WRT, είπα ότι θα ήθελα να έχει το πλήθος των επιλογών των DD-WRT firmwares (δλδ για παράδειγμα, αν γινόταν και έλεγχο πόσα mW θα εκπέμπει η κεραία). Δηλαδή μεταξύ των 3500 και 2200 το 2200 είναι πιο εύελικτο;
Το DGND3300 το έχει κανείς να μας πεί γνώμη; Ευχαριστώ!
Επίσης, επειδή πήρε κάπου το μάτι μου συζήτηση για τα chipsets των DSLAM, έχει προκύψει θέμα συμβατότητας μεταξύ των chips modem-DSLAM; Αν ναι, ξέρει κανείς τι chip έχουν τα DSLAM της Forthnet και τι πρέπει να κοιτάξω για το router;

EDIT : Λοιπόν, μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα reviews, είδα ότι τα έχουν τα θεματάκια τους τα routers της Netgear :

Για το DGND3300 που το έβαλα σαν πρώτη επιλογή, λένε ότι έχει προβλήματα με το firmware. Δηλαδή
1) δεν έχει σελίδα στατιστικών της γραμμής (μου φαίνεται περίεργο να ισχύει... Αλλά μάλλον ισχύει : http://www.pcwintech.com/screenshots-netgear-dgnd3300-netgear-firmware δεν βλέπω πουθενά σελίδα για στατιστικά)
2) υπάρχει πρόβλημα με τον ορισμό static IP addresses, τις αλλάζει από μόνο του. Πολύ μεγάλο μειονέκτημα, αν και δεν ξέρω αν ισχύει όταν η δοσμένη static βρίσκεται μέσα στο DHCP pool range.
3) προβλήματα με τη σύνδεση στο internet (drops, ένδειξη ότι είναι συνδεδεμένο ενώ δεν είναι κλπ)
4) η υποστήριξη της Netgear είναι για τα πανηγύρια, η απάντησή της στα προβλήματα των χρηστών είναι να κάνουν downgrade σε προηγούμενο firmware (χωρίς να προτείνουν συγκεκριμένο) και να δουν αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Beta testing από τους χρήστες δλδ...
Το μόνο καλό είναι ότι είναι dual band, το Ν το βάζει στους 5GHz και κρατάει το B/G στους 2.4 ταυτόχρονα, οπότε οι B/G συσκευές δεν ρίχνουν την απόδοση του Ν...

Για το DGN3500 λένε ότι έχει
1) προβλήματα στη σύνδεση με το internet, ότι κάνει συχνά drop και δυσκολεύεται να κάνει reconnect (και πάλι δεν ξέρω αν αυτοί που τα έχουν το έχουν ρυθμίσει στο dial on demand ή στο always on)
2) προβλήματα στο firmware (freezes όταν αλλάζουν διάφορες ρυθμίσεις κ.α.)
3) Κακή υποστήριξη από Netgear

Για το DGN2200 λένε ότι έχει
1) μικρό MTU size (max 1458, στη forthnet θέλω 1500 οπότε ίσως χάνω στο συγχρονισμό)
2) μικρό DHCP lease time (12h)
3) προβλήματα στο firmware (δεν δέχεται εύκολα reserved IPs, μερικές φορές το κουμπί "apply" δεν δουλεύει, προβλήματα σε non standard TCP και VPN ports κ.α.)
4) πολύ αργό NAS service (για μεταφορά από usb drives)

Μου φαίνεται θα καταλήξω σε κάνα TP-Link...

Z€r0
14-09-11, 18:19
Για τα πάντα κάτι θα βρείς, γιατί δεν πάς για το 3500 που έχεις βρεί τα λιγότερα και έχει και αυτό Infineon όπως το WAG200G;Άσε που για το 1) που έχεις για το 3500 τα ίδια λένε και για το WAG200G.

themisk
16-09-11, 23:07
Επειδή έχω βγεί και εγώ στη γύρα για modem/router για να αντικαταστήσω το WAG200G που μου κάνει κάτι νερά τώρα τελευταία (freez-άρει σε άσχετες στιγμές είτε με όλα τα - συνδεδεμένα - λαμπάκια αναμένα, είτε με όλα πλην του internet, και δεν ανταποκρίνεται ούτε το CP ούτε σε ping), μπορεί να ρίξει κανείς καμμιά πρόταση;
Το έχω εδώ και 4 χρόνια σε γραμμή forthnet και βγήκε σκυλί, οπότε καταρχάς θα σκεφτόμουν να παραμείνω σε linksys, αν και δεν έχω διαβάσει καλές κριτικές για τα καινούργια router της.


Εχω ακριβώς το ιδιο συμπτωμα με το WAG-200. Τα ίδια χρόνια απροβληματιστης λειτουργίας σε forthnet και μάλιστα και εγω μένω Αγ. Παρασκευή. Αυτο το κανει τις τελευταίες 4-5 μέρες. Φτιαχνει μονο με Power off/on. Σκεφτομαι και εγω να το αλλάξω....αλλα λες να μην φταίει το router;

Θεμης.

Candlemass
17-09-11, 10:59
Εχω ακριβώς το ιδιο συμπτωμα με το WAG-200. Τα ίδια χρόνια απροβληματιστης λειτουργίας σε forthnet και μάλιστα και εγω μένω Αγ. Παρασκευή. Αυτο το κανει τις τελευταίες 4-5 μέρες. Φτιαχνει μονο με Power off/on. Σκεφτομαι και εγω να το αλλάξω....αλλα λες να μην φταίει το router;

Θεμης.

Χμμμμμ το υποψιαζόμουνα ότι μπορεί να φταίει η λατρεμένη μας forthnet, και γι' αυτό και τους πήρα τηλέφωνο μπας και είχαν αλλάξει κάτι. Να σημειώσω εδώ ότι από τα τεστ που έχω κάνει το freezαρισμα συμβαίνει όταν κατεβάζω torrents (δηλαδή ανοιχτό το utorrent αρκετές ώρες), όταν δεν ανοίγω καθόλου utorrent δείχνει να μην έχει πρόβλημα. Και άρχισε να το κάνει τελείως ξαφνικά, μέχρι τότε το άφηνα και για εβδομάδες ανοιχτό χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα. Γι' αυτό και ρώτησα τον τεχνικό που μίλησα αν περιόρισαν πρόσφατα τον αριθμό των connections και μπουκώνει η γραμμή με αποτέλεσμα να κολλάει το WAG ή αν έκαναν τίποτα άλλο για τα torrents και μου το έπαιζε κινέζος ότι δεν έκαναν τίποτα. Του είπα και ότι βρήκα στο google άλλους που είχαν το ίδιο πρόβλημα (από το εξωτερικό βέβαια) και επικοινώνησαν με τον ISP τους και τους το έφτιαξε, και πάλι δεν ήξερε τίποτα και καλά...

Εσενα φίλε Θέμη στο κάνει γενικά ή μονο στα torrents, το έχεις δοκιμάσει; Πάντως το γεγονός ότι βρεθήκαμε 2 με το ίδιο router στην ίδια περιοχή με το ίδιο περίεργο πρόβλημα, μάλλον σημαίνει ότι το router είναι μια χαρά και κάτι πείραξαν στα DSLAM είτε η forthnet είτε ο πΟΤΕ...

themisk
17-09-11, 11:50
Καλημερα,

Ολες αυτες τις μερες που το παρουσιαζει εχω κατεβασει καποια torrents απο NAS Qnap τα οποια ειναι σε φαση seed. Στο παρελθον μπορει να εχω ξεχασει αρχεια τα οποια να seedαρουν για μερες χωρις το παραμικρο προβλημα. Ομως μου εκανε εντυπωση η 100% ομοιοτητα του προβληματος σε ολες του τις παραμετρους. Εγω το παρατηρω την τελευταια εβδομαδα. Χθες παλι κολλησε. Θα το αφησω το Σαββατοκυριακο να συνεχισει το seed που τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα απο θεμα κινησης για να δω αν θα αρχισει να κανει προβληματα απο Δευτερα. Παντως ειμαι σιγουρος κατα 99% οτι δεν ειναι θεμα router...Προφανως βεβαια καποιος πιο προσφατος τεχνολογικα router να διαχειριζοταν το προβλημα καλυτερα...
Παλιοτερα υπηρχε μια εποχη (2009) που το WAG δεν συγχρονιζε με τιποτα στη forthent, οποτε ειχα βαλει το κλασσικο Siemens. Aπειρα τηλεφωνα και μου βγαζανε ελλατωματικο το modem τα τζιμανια της forthent, ακομα και οταν τους ελεγα οτι το παω σε φιλο με OTE και συχρονιζει... μετα απο 6 μηνες το προβλημα λυθηκε απο μονο του οταν εκανα μια τυχαια δοκιμη συνδεσης:worthy:.....

Ax0R7aG0z
18-09-11, 08:29
Μήπως κάνει UDP συνδέσεις και το "πνίγει" το rotuer;

themisk
18-09-11, 23:14
Μήπως κάνει UDP συνδέσεις και το "πνίγει" το rotuer;

Μπα...Τίποτα δεν έχει αλλάξει τους τελευταίους μήνες. Παλι κολλημένο το βρήκα σήμερα..

Candlemass
19-09-11, 12:00
Θα δοκιμάσω μερικά ακόμα πραγματάκια (μείωση των connections, ενεργοποίηση protocol encryption κλπ) και θα δω πως θα συμπεριφερθεί. Αν βρούμε κάπως τι άλλαξαν στα DSLAM ίσως μπορέσουμε να το αντιμετωπίσουμε... Εν πάσει περιπτώσει θα δοκιμάσω και κάποιο άλλο ρουτερ να δω αν κάνει τα ίδια και θα επανέλθω...

Υ.Γ. Εσύ φίλε αχόρταγε, είσαι ευχαριστημένος με το DGN3500; Μπορείς να μου αναφέρεις τις εντυπώσεις σου σε πρακτική χρήση; Ευχαριστώ!

aris20
22-09-11, 18:06
Γεια σας,

μου κάηκε το Router το DGN2000 και με αυτό έπιανα ταχύτητες με χαμηλό snr 17-18Mbps...
θέλω να πάρω κάτι ανάλογο.. Αλλά να έχει το εξής: Broadcom Chipset, και δυνατότητα μείωσης του SNR Margin.

Πείτε μου τι να πάρω... Κοντεύω να σκάσω... Όλα καίγονται... :(

Z€r0
22-09-11, 18:26
Γεια σας,

μου κάηκε το Router το DGN2000 και με αυτό έπιανα ταχύτητες με χαμηλό snr 17-18Mbps...
θέλω να πάρω κάτι ανάλογο.. Αλλά να έχει το εξής: Broadcom Chipset, και δυνατότητα μείωσης του SNR Margin.

Πείτε μου τι να πάρω... Κοντεύω να σκάσω... Όλα καίγονται... :(Η εγγύηση πέρασε;

Σου προτείνω να επιμείνεις Netgear σε DGN 2200 (http://www.skroutz.gr/s/313403/NetGear-DGN2200.html) γιατί νομίζω σε αυτά που θές είναι το καλύτερο και το έχει στο ΠΛΑΙΣΙΟ με εγγύηση εφ'όρου ζωής: http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Netgear-DGN2200-100PES-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm στα 75€ .

prodromosfan
22-09-11, 18:28
μεσα στην εγγυηση δεν ειναι;

παντως εγγυηση εφορου ζωης
εννοει παντα εφορου ζωης κυκλου του προιοντος. ;)

Z€r0
22-09-11, 18:33
μεσα στην εγγυηση δεν ειναι;

παντως εγγυηση εφορου ζωης
εννοει παντα εφορου ζωης κυκλου του προιοντος. ;)Καλά τότε ας το πάρει όπου το βρεί φθηνότερα στα 2 χρόνια που δίνουν οι άλλοι εγγύηση θα τα έχει βγάλει τα λεφτά του.

yuk
22-09-11, 18:35
παντως εγγυηση εφορου ζωης
εννοει παντα εφορου ζωης κυκλου του προιοντος. ;)Του εφόρου της ζωής του προϊόντος; :hmm: :p

Gordito
22-09-11, 18:36
Ρουτερακι με 1000ρι δικτυο δεν υπαρχει;

aris20
22-09-11, 18:39
Tο έχω 1χρόνο και κάποιους μήνες..

Νομίζω 1 χρόνο έχει..

Το DGN2200 φοράει Broadcom Chipset..?

Εdit το βρήκα...

ADSL BCM6358SP
Ethernet BCM5325E
Wireless BCM4322-2

:) BCM είναι... Ελπίζω να συγχρονίζει καλύτερα από το DGN2000 :) Θα το πάρω τώρα σε ένα τέταρτο θα πεταχτώ..
Μακάρι να συγχρονίσει ψηλότερα να χαρούμε λίγο... :P

prodromosfan
22-09-11, 18:40
καλυτερα να συνδυασεις τοτε σκετο μοντεμ
μαζι με ενα ρουτερ πχ 3500L
θα σου βγει φθηνοτερα ετσι

Z€r0
22-09-11, 18:43
Ρουτερακι με 1000ρι δικτυο δεν υπαρχει;Εάν δεν κάνω λάθος το NetGear DGN3500 (http://www.skroutz.gr/s/313408/NetGear-DGN3500.html) έχει αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ax0R7aG0z
22-09-11, 22:51
Ναι για το dgn3500:cool:

aris20
22-09-11, 23:20
Το πήρα αλλά δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το telnet και με έχει μπερδέψει πολύ.
Πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω..?

Το κουτί ήταν ήδη ανοιγμένο κ το router ήδη είχε ρυθμίσεις άλλου χρήστη.
Πως να το πάρω αυτό τώρα..?
Συγχρόνισα στα 9,9Mbps...

Κάτι πάει στραβά... Θέλω να δώ το διάγραμμα να καταλάβω πως εμφανίζεται.

Αλλά το TELNET με τίποτα δεν ξεκλειδώνει...

Ax0R7aG0z
22-09-11, 23:45
Από πού το πήρες;

nnn
22-09-11, 23:59
Το πήρα αλλά δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το telnet και με έχει μπερδέψει πολύ.
Πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω..?

Το κουτί ήταν ήδη ανοιγμένο κ το router ήδη είχε ρυθμίσεις άλλου χρήστη.
Πως να το πάρω αυτό τώρα..?
Συγχρόνισα στα 9,9Mbps...

Κάτι πάει στραβά... Θέλω να δώ το διάγραμμα να καταλάβω πως εμφανίζεται.

Αλλά το TELNET με τίποτα δεν ξεκλειδώνει...

Αν πήρες το 2200
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3886803&postcount=1364

;)

aris20
23-09-11, 01:13
Bασικά έβαλα το Modfs σε ένα flashάκι... Καλή φάση το προγραμμα..
Τελικά το router αυτό είναι καλύτερο...
Βλέπω κρατάει την γραμμή μου με 0.6db snr ενώ το dgn κρατούσε το λιγότερο 1.3db..

Είμαι στα 16Mbps, αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα με το καλώδιο και θα το διορθώσω αύριο..
:)) το attenuation μου φαίνεται μειώθηκε 0.5db.. Διαβάζει την γραμμή καλύτερα πάντως φαίνεται από το κράτημα του στο snr λόγω των παρεμβολών που έχω.

Βtw από το πλαίσιο το πήρα..

Candlemass
23-09-11, 10:52
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε αυτά που είχα βρεί, αν ισχύουν;



Για το DGN3500 λένε ότι έχει
1) προβλήματα στη σύνδεση με το internet, ότι κάνει συχνά drop και δυσκολεύεται να κάνει reconnect (και πάλι δεν ξέρω αν αυτοί που τα έχουν το έχουν ρυθμίσει στο dial on demand ή στο always on)
2) προβλήματα στο firmware (freezes όταν αλλάζουν διάφορες ρυθμίσεις κ.α.)
3) Κακή υποστήριξη από Netgear

Για το DGN2200 λένε ότι έχει
1) μικρό MTU size (max 1458, στη forthnet θέλω 1500 οπότε ίσως χάνω στο συγχρονισμό)
2) μικρό DHCP lease time (12h)
3) προβλήματα στο firmware (δεν δέχεται εύκολα reserved IPs, μερικές φορές το κουμπί "apply" δεν δουλεύει, προβλήματα σε non standard TCP και VPN ports κ.α.)
4) πολύ αργό NAS service (για μεταφορά από usb drives)


Επίσης, υπάρχει σελίδα στατιστικών στα Netgear ή τα βλέπετε αλλιώς (telnet/DMT);
Ευχαριστώ.

BTW, το πρόβλημα WAG200G-Forthnet-Αγ. Παρασκευή ισχύει μόνο για τα torrents. Μια βδομάδα που το άφησα χωρίς να κατεβάσω/seedάρω καθόλου, δεν είχα ούτε disconnect, όχι freeze....

Ax0R7aG0z
23-09-11, 11:14
Έχει κακή υποστήριξη από netgear, αυτό είναι αλήθεια.
Έβγαλαν ένα beta fw .30 που λύνει τα περισσότερα προβλήματα
που αναφέρεις. Από τότε που το έχω επάνω δεν έχει χρειαστεί τίποτα.
Μπορεί να παίζει ρόλο η καλή γραμμή που έχω, αλλά όποτε έχει αποσυνδεθεί
το έχει κάνει γιατί κόπηκε η παροχή ρεύματος :)

aris20
23-09-11, 13:05
Τελικά το DGN2200 είναι ανώτερο από το DGN2000...
:))

Αντε να βγεί το Modfs 0.4..!!
Ξέρετε πότε θα βγεί...?

alexandro673
23-09-11, 13:30
Καλησπέρα παιδιά επειδή έφτασε μάλλον και η δικιά μου ώρα να αλλάξω modem/router θέλω τα φώτα σας. Τώρα λειτουργώ με το Netgear dg834N v1. Θα ήθελα κάποιο που να μπορώ να συγχρονίσω υψηλότερα γιατί με αυτό, με snr 1% κλειδώνω στα 9,5-12 ανάλογα όποτε έχω και αποσυνδέσεις αφού το snr κυμαίνεται 2-4db!
Εγώ βρίσκομαι ενδιάμεσα στα εξής router:
1)Belkin Double N+ Dual Band Wireless Router (F6D6230UK4) Belkin spec link (http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=8883)
2)Netgear Range Max Dual Band Wireless-N Gigabit Router (WNDR3700) Netgear spec link (http://www.netgear.com/home/products/wirelessrouters/high-performance/WNDR3700.aspx)
3)Buffalo AirStation HighPower Cable Router with High Speed Internet Connections of Up to 300 Mbps (WZR-HP-G300NH) Buffalo spec link (http://www.buffalotech.com/products/wireless/wireless-n-routers-access-points/airstation-high-power-n300-gigabit-wireless-router-wzr-hp-g300nh/)
Όλα είναι router και σκέφτομαι να το συνδέσω με το ήδη υπάρχουν router (ως modem) ως bridge. Εκεί δ θα δω διαφορά σε συγχρονισμό, οπότε αν μπορείτε πείτε μου και ένα καλό modem αλλά να επιδέχεται ρύθμιση snr. Εκτός αν υπάρχει κάποιο 2in1 με παρόμοια χαρακτηριστικά με τα παραπάνω router και να κυμαίνεται στις ίδιες τιμές. Η αγορά θα γίνει απο το εξωτερικό αν αυτό βοηθάει σε κάτι...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Takis_Kal
26-09-11, 23:26
NETGEAR Modem router WiFi-N Dual Band N600 DGND3700
Αυτο τι λεει τα αξιζει τα λεφτα του ? θα ειναι καλιτερο απο το thomson 585 που εχω ?

Ax0R7aG0z
27-09-11, 01:21
Και ένα τσουβάλι πέτρες από την netgear είναι καλύτερο από το 585...
Το dgnd3700 είναι πολύ βαρβάτο μηχάνημα, για ανθρώπους που έχουν
συγκεκριμένες, υψηλές απαιτήσεις που ξέρουν τι κάνουν. Είναι αρκετά
ακριβό και έχει κάποια θεματάκια απ'ότι λένε και Online.

@ ADSLgr.com All rights reserved.