PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

wolfman
18-12-11, 09:56
Και ένα τσουβάλι πέτρες από την netgear είναι καλύτερο από το 585...
Το dgnd3700 είναι πολύ βαρβάτο μηχάνημα, για ανθρώπους που έχουν
συγκεκριμένες, υψηλές απαιτήσεις που ξέρουν τι κάνουν. Είναι αρκετά
ακριβό και έχει κάποια θεματάκια απ'ότι λένε και Online.

Το DGND3700 είναι PSTN;

xhaos
18-12-11, 11:39
Το DGND3700 είναι PSTN;
νομίζω πως ναι. αλλά κατά τη γνώμη μου καλυτέρα να αγόραζες ένα netgear wndr3700V2 και ένα απλό ethernet modem και να πέρναγες open wrt στο wndr3700. αυτό το setup έχω εγώ αυτή τη στιγμή και είναι σφαίρα. Βλέπεις το DGND3700 λόγω ότι είναι modem – router δεν έχεις δυνατότητα να βάλεις σίγουρα open wrt και δεν ξέρω για ddwrt.

(Με τα default firmware δεν θα μπορέσεις να κάνεις ούτε το 10% από αυτά που μπορεί να κάνει το router σου)

wolfman
18-12-11, 13:32
νομίζω πως ναι. αλλά κατά τη γνώμη μου καλυτέρα να αγόραζες ένα netgear wndr3700V2 και ένα απλό ethernet modem και να πέρναγες open wrt στο wndr3700. αυτό το setup έχω εγώ αυτή τη στιγμή και είναι σφαίρα. Βλέπεις το DGND3700 λόγω ότι είναι modem – router δεν έχεις δυνατότητα να βάλεις σίγουρα open wrt και δεν ξέρω για ddwrt.

(Με τα default firmware δεν θα μπορέσεις να κάνεις ούτε το 10% από αυτά που μπορεί να κάνει το router σου)

Δεκτά όλα τα παραπάνω. Απλά, εγώ δεν είμαι τόσο ψαγμένος και δεν χρησιμοποιώ ανοικτά firmware. Προς το παρόν έχω ένα USR9108 που θέλω σιγά σιγά να το παροπλίσω. Κοιτάζω λοιπόν για κάποιο TOP modem/router και το DGND3700 φαίνεται να πλησιάζει προς τα εκεί.

Ax0R7aG0z
18-12-11, 13:35
Ξαναρωτώ και συγνώμη για τα caps

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ/ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ/ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ DUAL BAND;;;;

Αν ναι, πάρε το 3700, αν όχι πάρε το 3500.

xhaos
18-12-11, 13:36
δεν είναι δύσκολο να περάσεις open wrt στο 3700, μέσα στις γιορτές θα γράψω και ένα οδηγό.
πάντως αν δεν έχεις σκοπό να το ξεσκίσεις με τις έξτρα δυνατότητες που σου δίνουν τα 3rd party δεν νομίζω ότι αξίζει να το αγοράσεις γιατί είναι πολύ ακριβό για τα factory features

wolfman
20-12-11, 08:34
Ξαναρωτώ και συγνώμη για τα caps

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ/ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ/ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ DUAL BAND;;;;

Αν ναι, πάρε το 3700, αν όχι πάρε το 3500.

Μη φοβάσαι φίλε μου, δεν παρεξηγούμαι, άλλωστε συζήτηση κάνουμε!
Βλέπεις όταν αποφασίζω να προβώ σε κάποια αγορά, λαβαίνω υπόψη μου ότι ίσως ζητήσω περισσότερα από το μηχάνημα στο μέλλον και δεν θέλω να το μετανιώσω εκ των υστέρων. Γι' αυτό και το ψάχνω ρωτώντας άτομα με πείρα και χρήση στο συγκεκριμένο θέμα. Είμαι ευχαριστημένος με το USR9108 αλλά πιστεύω ότι ήρθε η ώρα του γι' αλλαγή με κάτι καλύτερο.:oneup:
Αν γνωρίζει κάποιος στα σίγουρα, το 3700 είναι PSTN;

Ax0R7aG0z
20-12-11, 14:50
τα WNDR ειναι ΣΚΕΤΑ routers και χρειαζεσαι ξεχωριστο modem για να παιξουν.

Τα DGND είναι dual band modem-routers

Theodore41
20-12-11, 15:05
Τα ρουτερ που εχουν και 1000,σε τι κερδιζουν,εναντι των αλλων,που φτανουν το 100;
Και εγω ,που εχω ενα δικτυακι στο σπιτι,με ενα desctop και ενα laptop,με Win7/64bit αμφοτερα,μαζι με ενα D-Link 2740B,θα κερδισω τιποτα,αν βαλω ενα καλυτερο ρουτερ,και ποιο θα μπορουσε να ειναι αυτο;

Ax0R7aG0z
20-12-11, 17:33
Το 1000αρι ενσύρματο δίκτυο επιτρέπει γρηγορότερες μεταφορές αρχείων
μεταξύ των συνδεδεμένων υπολογιστών. Αν μεταφέρεις συχνά μεγάλα αρχεία
θα το εκτιμήσεις ιδιαίτερα. Δεν είναι όμως λόγος να πάρεις 1000άρι router, μπορείς
να πάρεις ένα 1000άρι switch/hub που είναι φθηνότερο και θα έχει περισσότερες θύρες.

dpa2006
21-12-11, 00:18
πολύ σωστή τοποθέτηση για το 1000 switch.
:oneup:

sokos
02-01-12, 19:03
μου βγήκαν τα μάτια διαβάζοντας, και εχω μπερδευτεί λίγο..

για ενα μικρό Workgroup 5 ατομων που θέλουμε και vpn και να μην κάνει disconnects κτλ..
τι να πάρουμε? με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να έχω απομακρυσμένη διαχείριση και ίσως στο mail ενα μικρό Exchange server και να μπορώ να παίρνω απο έξω τα email μου (θα έχει Static IP)

το DGND3700 ή ένα Draytek Vigor?

Το IPV6 που έχει το Vigor σε τι θα μπορούσε να μας χρησιμεύσει?


EDIT: με ενδιαφέρει να παίρνει και στικάκι 3g σαν failover, αλλά να ειναι πραγματικά λειτουργικό και όχι "στα χαρτιά" μόνό..

dpa2006
02-01-12, 20:03
Καλησπέρα Χρόνια Πολλά σε ποιο ακριβώς Draytek αναφέρεσαι;
για να έχουμε και ένα καλύτερο μέτρο σύγκρισης.

paspro
02-01-12, 22:15
μου βγήκαν τα μάτια διαβάζοντας, και εχω μπερδευτεί λίγο..

για ενα μικρό Workgroup 5 ατομων που θέλουμε και vpn και να μην κάνει disconnects κτλ..
τι να πάρουμε? με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να έχω απομακρυσμένη διαχείριση και ίσως στο mail ενα μικρό Exchange server και να μπορώ να παίρνω απο έξω τα email μου (θα έχει Static IP)

το DGND3700 ή ένα Draytek Vigor?

Το IPV6 που έχει το Vigor σε τι θα μπορούσε να μας χρησιμεύσει?


EDIT: με ενδιαφέρει να παίρνει και στικάκι 3g σαν failover, αλλά να ειναι πραγματικά λειτουργικό και όχι "στα χαρτιά" μόνό..

Το DGND3700 δεν υποστηρίζει VPN απο το hardware. Αν σε ενδιαφέρουν τα NETGEAR με VPN θα πρέπει να κοιτάξεις προς την σειρά ProSafe όπως για παράδειγμα το SRXN3205 (wireless).

Μια όμως και θέλεις να έχει 3G failover support με USB stick συσκευή τότε πάμε στα DrayTek όπου έχουμε τις εξής επιλογές (όλα αυτά με VPN):

Με εσωτερικό ADSL2+ modem: Vigor2820n, Vigor2830n, Vigor2850n
Χωρίς εσωτερικό modem: Vigor2130n, Vigor2920n, Vigor2930n

Απο αυτά μόνο τα 2130 & 2850 υποστηρίζουν IPV6. Το 2130 όμως υποστηρίζει 2 μόνο VPN κανάλια μια και είναι βασικά για οικιακή χρήση. Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να βεβαιώσω ότι τα DrayTek δουλεύουν άψογα με 3G USB stick μια και έχω χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο (Vodafone 3G) και πραγματικά γυρνάν σε 3G όταν πέσει η κυρίως σύνδεση αυτόματα. Αυτό δεν είναι μόνο στα χαρτιά αλλά στη πράξη δουλεύει αυτόματα χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να κάνει κάτι.

Η δικιά μου πρόταση με βάση τα απαιτήσεις που περιγράφεις θα ήταν το Vigor2850n (http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=134#PdFunc) για τους εξής λόγους:

1. Έχει εσωτερικό modem που υποστηρίζει τόσο ADSL2+ όσο και VDSL2 οπότε θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο τωρινό και στο αυριανό τηλεφωνικό δίκτυο (future-proof).

2. Έχει και μια ακόμα WAN gigabit θύρα όπου μπορείς να το συνδέσεις με εξωτερικό modem του τύπου που θέλεις, ακόμα και με cable modem, FTTH κλπ. είτε χωριστά είτε μαζί με την τηλεφωνική σύνδεση για μεγαλύτερο bandwidth (load-balancing).

3. Υποστηρίζει 32 ταυτόχρονα κανάλια VPN απο hardware.

4. Υποστηρίζει IPv6 που είναι το μέλλον στο Internet (future-proof).

sokos
03-01-12, 01:46
Καλή χρονιά καταρχήν! dpa2006 το 2130 έβλεπα, αλλά ειναι Router μόνο.

ωραίο φαίνετε το άτιμο το 2850n :) εκθεση ολόκληρη έγραψες βρε paspro να είσαι καλά!!

δεν το βρήκα στο skroutz, ξέρουμε πόσο πάει και απο πού?
περισσότεροι απο 2 vpn Connections δεν νομίζω να έχω ποτέ, οπότε ίσως και τα μικρότερα κάνουν?

Να βάλω και άλλη μια σημαντική παράμετρο..
θα έχουμε VoIp στο γραφείο (Vodafone Business Connect με 4 κανάλια φωνής) οπότε ίσως χρειαστούμε και κάποιο υποτυπώδες QoS ή Traffic shaping, αλλά ισως το κάνει η VF αυτό.

Το κέντρο ειναι στο Κορωπί είμαστε 800μέτρα, δεν έχω ιδέα τι κέντρο έχει εκεί, μήπως πρέπει να μάθω για να ξέρουμε ποιο chipset παιζεί καλύτερα εκεί? Διάβαζα πολλά και σας τις έχω μαζεμένες τις ερωτήσεις :)

paspro
03-01-12, 04:40
Το 2850n είναι πολύ καινούργιο οπότε μπορεί να μην έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα. Μπορείς να το αγοράσεις απο Αγγλία απο το link:

http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=12571

Έχω αγοράσει απο εκεί και κάνουν delivery στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όσο για VoIP μπορείς να κάνεις QoS ρυθμίσεις στον router. Έχε επίσης υπόψη σου ότι τα Vigor κυκλοφορούν και σε μοντέλο "V" π.χ. 2850Vn που σημαίνει ότι έχουν υποστήριξη για VoIP εσωτερικά και σου δίνουν 2 αναλογικές θύρες για να συνδέσεις κάποια κοινή τηλεφωνική συσκευή την οποία την κάνουν να λειτουργεί μέσω του VoIP. Έτσι δεν χρειάζεται κάποιος να αγοράσει VoIP τηλέφωνο.

Μια πιό οικονομική λύση είναι ο επίσης νέος Vigor2830n (http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=125) που μπορείς να τον βρείς στο ίδιο μαγαζί εδώ:

http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=10743

αλλά η διαφορά στη τιμή είναι πολύ μικρή.

Σημείωση: Στην Ελλάδα το MSystems (http://www.msystems.gr/)φέρνει πολλά DrayTek αλλά δεν έχει ακόμα τα πολύ νέα μοντέλα. Θα μπορούσες να τους έπαιρνες τηλέφωνο ή να έστελνες ένα email και να ρωτούσες αν μπορούν να σου φέρουν κάποιο μοντέλο που δεν έχουν στη λίστα τους. Ξέρω απο προσωπική εμπειρία ότι το κάνουν αυτό.

sokos
03-01-12, 13:58
ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ paspro.

Επειδή το WiFi δεν μας ενδιαφέρει (εχω ενα Linksys WRT54G με Custom F/W) και το VoIp θα το κάνει αυτόματα η VF, λέω να τσιμπήσω αυτό

http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=10020

Πώς σου φαίνεται?
Επίσης να το ίδιο μοντέλο κάνει για Annex-A και Annex-B ή πρέπει να αποφασίσω απο τώρα τι να κάνω με την γραμμή που θα κάνω αίτηση ?

EDIT: μάλλον το απο πάνω ειναι χωρίς VDSL..αυτό πρέπει να ειναι το καλό και πιο οικονομικό
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=12570

paspro
03-01-12, 17:39
ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ paspro.

Επειδή το WiFi δεν μας ενδιαφέρει (εχω ενα Linksys WRT54G με Custom F/W) και το VoIp θα το κάνει αυτόματα η VF, λέω να τσιμπήσω αυτό

http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=10020

Πώς σου φαίνεται?
Επίσης να το ίδιο μοντέλο κάνει για Annex-A και Annex-B ή πρέπει να αποφασίσω απο τώρα τι να κάνω με την γραμμή που θα κάνω αίτηση ?

EDIT: μάλλον το απο πάνω ειναι χωρίς VDSL..αυτό πρέπει να ειναι το καλό και πιο οικονομικό
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=12570

Το 2830 δεν υποστηρίζει VDSL2, μόνο το 2850 έχει modem που δουλεύει σε ADSL2+/VDSL2. Επειδή όμως έχει και Ethernet WAN, θα μπορούσες εκεί μελλοντικά να το συνδέσεις με ένα εξωτερικό VDSL2 modem. Και τα δύο πάντως είναι μια τέλεια λύση, αφού δεν χρειάζεσαι WiFi. Έχε βέβαια υπόψη σου ότι το WiFi των Vigor είναι 802.11n και έχει μέγιστη ταχύτητα 300Mbps ενώ του Linksys WRT54G είναι 802.11g με μέγιστη ταχύτητα μόνο τα 56Mbps.

Σχετικά με το Annex-A και Annex-B, πρέπει να αγοράσεις τη συσκευή στη σωστή παραλλαγή της. Για παράδειγμα, τα links που έδωσες παραπάνω είναι για την Annex-A παραλλαγή. Προτείνω να κρατήσεις την τηλεφωνική σου γραμμή σε PSTN (Annex-A) και όχι ISDN (Annex-B) γιατί έτσι θα μπορείς να συγχρονίζεις σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

deniSun
03-01-12, 17:52
@paspro
Καλά τα vigor αλλά ξεφεύγουν στην τιμή για οικιακή χρήση.

Προσωπικά αν άλλαζα ρούτερ θα έψαχνα για κάτι που να υποστηρίζει ipv6 κάτω από 100ε.

paspro
03-01-12, 18:15
@paspro
Καλά τα vigor αλλά ξεφεύγουν στην τιμή για οικιακή χρήση.

Προσωπικά αν άλλαζα ρούτερ θα έψαχνα για κάτι που να υποστηρίζει ipv6 κάτω από 100ε.

Για τον παραπάνω χρήστη πρόκειτε για επαγγελματικό περιβάλλον με VPN δυνατότητα κλπ. οπότε είναι η κατάλληλη λύση.

Σχετικά με το IPv6, τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα και για μια φτηνή συσκευή να το υποστηρίζει αφού είναι software και δεν απαιτεί κάτι ιδιαίτερο απο hardware. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι κατασκευαστές το βρίσκουν σαν ευκαιρία να το πουλήσουν σαν "νέα" δυνατότητα σε ακριβότερα μοντέλα.

Πάντως, η NETGEAR έχει βγάλει νέο firmware που υποστηρίζει IPv6 σε ένα μεγάλο αριθμό απο συσκευές της, νέες και παλιότερες σε όλο το εύρος τιμών:

WNR1000v2, WNR2000v3, WNR2200, WNR3500Lv2, WNDR3400v2,
WNDR3700v1, WNDR3700v2, WNDR3800, WNDR4000, WNDR4500,
WNDRMAC

Δυστυχώς όμως δεν έχω καταφέρει να κάνω NETGEAR να συνδεθεί στο IPv6 του ΟΤΕ και έχω κάνει σχετική ερώτηση στην εταιρία η οποία βρίσκεται τώρα στο τμήμα των τεχνικών. Αν έχω νεότερα θα γράψω εδώ σχετικά. Ελπίζω να διορθώσουν το firmware τους σχετικά με dual stack συνδέσεις οπότε έτσι, μια και είναι πολύ δημοφιλείς συσκευές σε μεγάλο εύρος τιμών, πολύς κόσμος ξαφνικά να βρεθεί με IPv6.

deniSun
03-01-12, 18:44
Για τον παραπάνω χρήστη πρόκειτε για επαγγελματικό περιβάλλον με VPN δυνατότητα κλπ. οπότε είναι η κατάλληλη λύση.

Σχετικά με το IPv6, τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα και για μια φτηνή συσκευή να το υποστηρίζει αφού είναι software και δεν απαιτεί κάτι ιδιαίτερο απο hardware. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι κατασκευαστές το βρίσκουν σαν ευκαιρία να το πουλήσουν σαν "νέα" δυνατότητα σε ακριβότερα μοντέλα.

Πάντως, η NETGEAR έχει βγάλει νέο firmware που υποστηρίζει IPv6 σε ένα μεγάλο αριθμό απο συσκευές της, νέες και παλιότερες σε όλο το εύρος τιμών:

WNR1000v2, WNR2000v3, WNR2200, WNR3500Lv2, WNDR3400v2,
WNDR3700v1, WNDR3700v2, WNDR3800, WNDR4000, WNDR4500,
WNDRMAC

Δυστυχώς όμως δεν έχω καταφέρει να κάνω NETGEAR να συνδεθεί στο IPv6 του ΟΤΕ και έχω κάνει σχετική ερώτηση στην εταιρία η οποία βρίσκεται τώρα στο τμήμα των τεχνικών. Αν έχω νεότερα θα γράψω εδώ σχετικά. Ελπίζω να διορθώσουν το firmware τους σχετικά με dual stack συνδέσεις οπότε έτσι, μια και είναι πολύ δημοφιλείς συσκευές σε μεγάλο εύρος τιμών, πολύς κόσμος ξαφνικά να βρεθεί με IPv6.

ok για τον χρήστη.
Απλώς μιλούσα γενικά.
Τα netgear που λες δεν τα ξέρω. Δεν τα έχω συναντήσει ποτέ μου.
Όσο για την υλοποίηση που λες για το ipv6 δεν είναι και τόσο απλή.
Μπορεί να είναι θέμα sw αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για συσκευές με περιορισμένες δυνατότητες (μνήμη κλπ).
Ίσως αν έπρεπε να υλοποιήσουν καθαρό Ipv6 να ήταν περισσότερο εύκολο απ ότι τώρα που θα πρέπει να παίξουν με dual stack κλπ.

sokos
03-01-12, 19:10
Σχετικά με το Annex-A και Annex-B, πρέπει να αγοράσεις τη συσκευή στη σωστή παραλλαγή της. Για παράδειγμα, τα links που έδωσες παραπάνω είναι για την Annex-A παραλλαγή. Προτείνω να κρατήσεις την τηλεφωνική σου γραμμή σε PSTN (Annex-A) και όχι ISDN (Annex-B) γιατί έτσι θα μπορείς να συγχρονίζεις σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

Λοιπόν ειχα επικοινωνία με τον Άγγλο (εχω 2πλέη και ηθελες κουτσομούρες ο άνθρωπος) και μου έγραψε για το 2850

The Router only works on PSTN (ADSL) connections. It does not have BRI or PRI. It does have a WAN port for cabled modem connections.

Τι εννοεί ο ποιητής ο Μπόνο?

Οσον αφορά ISDN Vs PSTN, πιστεύεις οτι το ISDN δεν ειναι τόσο καλό όσο το PSTN για το συγχρονισμό και ταχύτητα? Ειμαστε περίπου 850μ απο το κέντρο του ΟΤΕ στο Κορωπί.

Ax0R7aG0z
03-01-12, 19:18
Δεν έχει "καλό" και "κακό" το ISDN. Παρέχει κάποιες υπηρεσίες
που δεν τις παρείχε το PSTN στην πρό-ADSL εποχή όπως παραπάνω
απο μια γραμμές και σχετικά γρηγορότερο Internet. Τώρα είναι κάπως
άχρηστο στον οικιακό χρήστη. Το γεγονός είναι πως σου δεσμεύει ένα
κομμάτι του φάσματος για τις λειτουργίες του και αν δε το χρειάζεσαι
για κάποιο συγκεκριμένο λόγο καλό είναι να περάσεις σε PSTN. Τσέκαρε
μόνο να έχει διαθέσιμες θύρες το DSLAM σου για να μην περιμένεις.

paspro
03-01-12, 21:24
Λοιπόν ειχα επικοινωνία με τον Άγγλο (εχω 2πλέη και ηθελες κουτσομούρες ο άνθρωπος) και μου έγραψε για το 2850

The Router only works on PSTN (ADSL) connections. It does not have BRI or PRI. It does have a WAN port for cabled modem connections.

Τι εννοεί ο ποιητής ο Μπόνο?

Οσον αφορά ISDN Vs PSTN, πιστεύεις οτι το ISDN δεν ειναι τόσο καλό όσο το PSTN για το συγχρονισμό και ταχύτητα? Ειμαστε περίπου 850μ απο το κέντρο του ΟΤΕ στο Κορωπί.

Ο ποιητής λέει πως αυτό το μοντέλο που του είπες δουλεύει σε PSTN γραμμές, δηλαδή είναι Annex-A. Κάποιες συσκευές έχουν και για backup την δυνατότητα να συνδεθούν σε κάποια άλλη ISDN γραμμή (κάποια Cisco είναι έτσι) αλλά όχι αυτό το μοντέλο. Τέλος σου είπε ότι έχει ένα ακόμα WAN όπου μπορείς να το συνδέσεις με κάποιο άλλο εξωτερικό modem αν χρειαστείς το οποίο μπορεί να είναι οτιδήποτε τύπου π.χ. ADSL2+ (αν για παράδειγμα έχεις και δεύτερη τηλεφωνική γραμμή για δίκτυο), VDSL2 κάποια στιγμή στο μέλλον, ή κάποιο cable modem όπως έχουν σε κάποιες χώρες όπως στην Αγγλία όπου έρχεται καλώδιο ειδικό δικτύου στο χώρο σου (δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα αυτό).

Εκτός και υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να βάλεις PSTN (Annex-A) γραμμή. 'Οσο για την ταχύτητα συγχρονισμού, αν δεν δοκιμάσει κανείς δεν μπορεί ποτέ να ξέρει!

mob
03-01-12, 23:41
Ψάχνω ένα modem/router Annex-B χωρίς wifi με δυνατότητα ρύθμισης του snr.
Καμιά ιδέα ...

sokos
04-01-12, 00:09
Τέλος σου είπε ότι έχει ένα ακόμα WAN όπου μπορείς να το συνδέσεις με κάποιο άλλο εξωτερικό modem αν χρειαστείς το οποίο μπορεί να είναι οτιδήποτε τύπου π.χ. ADSL2+ (αν για παράδειγμα έχεις και δεύτερη τηλεφωνική γραμμή για δίκτυο), VDSL2 κάποια στιγμή στο μέλλον .. .

Τέλεια!
Πάμε για το 2850 τότε με PSTN αν και θα προτιμούσα την ISDN για να έχω αλλο ενα νούμερο με MRN για να το έχω για fax.

Οποτε αν βάλω 2η ADSL γραμμή στο μέλλον μπορεί να διαχειρίζεται 2 - ADSL connections και κάποια services να τα περνάει απο την μια ADSL συνδεση (π.χ HTTP, POP3 mails, etc) και την 2η ADSL να την έχω για VoIp ?
Θα μπορεί να έχω 2 διαφορετικούς παρόχουνς ή και οι δυο θα πρέπει να είναι ίδιοι πάροχοι?

Πάντως αν θέλει κανείς να παραγγείλει απο τον Αγγλο, μπορούμε να το κάνουμε μαζί να μην πληρώνει μεταφορικά.


Τσέκαρε
μόνο να έχει διαθέσιμες θύρες το DSLAM σου για να μην περιμένεις.


Πώς τσεκάρεις αν υπάρχουν διαθέσιμες θυρες? Πάω στον ΟΤΕ ή υπάρχει κάποιο Site?

paspro
04-01-12, 00:47
Ψάχνω ένα modem/router Annex-B χωρίς wifi με δυνατότητα ρύθμισης του snr.
Καμιά ιδέα ...

To NETGEAR DG834v4 θα σου κάνει γιατί έχει Broadcom chipset και το SNR αλλάζει με το DMT tool. Θα είναι όμως δύσκολο να το βρείς, και μάλιστα το ISDN μοντέλο. Υπάρχουν βέβαια και τα μπρίκια που δίνουν οι πάροχοι... Αν δεν έχεις απαιτήσεις απο το routing τότε κάποιο απο αυτά με Broadcom chipset θα σου κάνει, π.χ. τα άθλια Baudtec.

Είναι δύσκολο να βρεί κάποιος σήμερα καλό wired-only modem/router, για χρήση σαν router και όχι απλά σαν modem, παρά μόνο σε επαγγελματικά μοντέλα.

........Auto merged post: paspro πρόσθεσε 4 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τέλεια!
Πάμε για το 2850 τότε με PSTN αν και θα προτιμούσα την ISDN για να έχω αλλο ενα νούμερο με MRN για να το έχω για fax.

Οποτε αν βάλω 2η ADSL γραμμή στο μέλλον μπορεί να διαχειρίζεται 2 - ADSL connections και κάποια services να τα περνάει απο την μια ADSL συνδεση (π.χ HTTP, POP3 mails, etc) και την 2η ADSL να την έχω για VoIp ?
Θα μπορεί να έχω 2 διαφορετικούς παρόχουνς ή και οι δυο θα πρέπει να είναι ίδιοι πάροχοι?

Πάντως αν θέλει κανείς να παραγγείλει απο τον Αγγλο, μπορούμε να το κάνουμε μαζί να μην πληρώνει μεταφορικά.



Πώς τσεκάρεις αν υπάρχουν διαθέσιμες θυρες? Πάω στον ΟΤΕ ή υπάρχει κάποιο Site?

Το 2850 μπορεί να διαχειριστεί ταυτόχρονα 3 γραμμές δικτύου, που μπορεί να είναι συνδιασμός διαφόρων τύπων συνδέσεων. Απο το μενού έχεις τη δυνατότητα να προσδιορίσεις το load balancing, πως δηλαδή θα μοιράζονται οι γραμμές αυτές το φόρτο. Μπορεί να έχεις φυσικά μια γραμμή για γενική χρήση και μια άλλη για VoIP.

Για τις άλλες ερωτήσεις σχετικά με το DSLAM και για την δυνατότητα πολλαπλών παρόχων δεν γνωρίζω.

sokos
04-01-12, 01:49
@paspro:

Μήπως να επιλέξω το 2830Vn που ειναι κάπως πιο οικονομικό?
http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=10019

Το VDSL δεν με ενδιαφέρει για κανα χρόνο τουλάχιστον ακομη και ΟΟΟΤΑΝ ερθει σκέφτομαι με το καλό να βάλω το VDSL modem του πάροχου στην Wan2 θύρα, τί λές?

Βλέπεις κάποια άλλη χτυπητή διαφορά που θα με κάνει να προτιμήσω το 2850?

paspro
04-01-12, 02:52
Πάρε το 2830. Έτσι κι αλλιώς και τα δύο θα σου κάνουν την δουλειά που θέλεις μια χαρά.

sokos
05-01-12, 13:09
δυστυχώς με ξενέρωσε η Vodafone, τσάμπα η ερευνα :(

Θα βάλουμε το VF Business Connect, σου φέρνουν μια γραμμη χωρίς ήχο αλλά μόνο data και σου δινουν 4 κανάλια φωνής με VoIp με internet μου είπαν πρέπει να βάλουν το δικό τους router ειναι ενα Gtek MiniOffice, το οποιο δεν μπορώ να βρώ με τίποτα..

Λέτε αν βάλουμε το Draytek να έχουμε problem?

prodromosfan
05-01-12, 13:31
Gennet MiniOffice
http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10462&menuId=10549

και ναι θα εχεις προβλημα γιατι θα εχουν απομακρυσμενη προσβαση στον εξοπλισμο για περιπτωση βλαβης καθως επισης και οι κωδικοι για το voip και το ιντερνετ θα σου ειναι αγνωστοι

paspro
05-01-12, 14:31
Αυτή η Gennet είναι ελληνική εταιρία, έτσι; Είναι πολύ άσχημο όταν σε υποχρεώνουν να έχεις δικό τους εξοπλισμό και θέλουν να έχουν και έλεγχο σε αυτόν. Και ιδιαίτερα όταν σου δίνουν ένα μπρίκι για συσκευή.

jekopoulo
06-01-12, 17:25
να ρωτήσω κάτι ? θέλω ένα απλό και καλό adsl router να κάνω τη δουλειά μου, έχω ένα thomsonTG585 v7 αλλά επειδή είναι παλιό λέω να το αλλάξω, διάβασα πολλές σελίδες του φόρουμ αλλά έμπλεξα, μπορείτε να μου προτείνεται κάτι ?

ευχαριστώ
Γιάννης

prodromosfan
06-01-12, 17:49
το v7 που εχεις ειναι ηδη ενα παρα πολυ καλο μοντεμ/ρουτερ
επειδη υποψιαζομαι οτι απλα θελεις να ξοδεψεις χρηματα
τι θα ηθελες να κανει το ρουτερ που θα αγορασεις που δεν κανει το ηδη υπαρχον;

δεν σου "τη λεω" απλά πολλοι ενθουσιαζονται και λενε γαιτι να μην εχω και εγω ενα ρουτερ που κανει και αυτο και εκεινο και το αλλο και στο τελος δεν χρησιμοποιουν τις εξτρα λειτουργιες τους καθολου.

sokos
06-01-12, 17:57
Με αυτά και με αυτά σκέφτομαι σοβαρά να πάω στην HOL μόνο και μόνο για να έχω το δικό μου Router..
βρήκα αυτό το πρόγραμμα, 3 γραμμές + 24αρι με στατική στα 60ε το μήνα.

http://www.hol.gr/GR/business/officedoubleplay/Documents/hol_office_double-play_comparison_table.pdf

Μοναδική μου απορία ειναι τι στο καλό ειναι το MSN που λέει 3 ανα γραμμή και τι ειναι το DDI που το δίνει στα πάκετα με 2 και 4 γραμμές αλλά όχι στις 3 γραμμές.

deniSun
06-01-12, 18:12
να ρωτήσω κάτι ? θέλω ένα απλό και καλό adsl router να κάνω τη δουλειά μου, έχω ένα thomsonTG585 v7 αλλά επειδή είναι παλιό λέω να το αλλάξω, διάβασα πολλές σελίδες του φόρουμ αλλά έμπλεξα, μπορείτε να μου προτείνεται κάτι ?

ευχαριστώ
Γιάννης

Προφανώς μιλάς για την κατηγορία <100ε.
Προσωπικά αν μου καιγόταν το ν7 θα επέλεγα:
Netgear DGN2200
Thomson TG585 v8
Με την παραπάνω σειρά μόνο και μόνο για να δοκιμάσω το 2200 για το οποίο λέγονται καλά λόγια.
Αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος (προβλήματα κλπ) μην αλλάζεις τίποτε.

paspro
06-01-12, 20:01
Προφανώς μιλάς για την κατηγορία <100ε.
Προσωπικά αν μου καιγόταν το ν7 θα επέλεγα:
Netgear DGN2200
Thomson TG585 v8
Με την παραπάνω σειρά μόνο και μόνο για να δοκιμάσω το 2200 για το οποίο λέγονται καλά λόγια.
Αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος (προβλήματα κλπ) μην αλλάζεις τίποτε.

Η παραγωγή του Thomson TG585v8 έχει σταματήσει πάντως. Τα νέα μοντέλα είναι αυτά (http://www.technicolor.com/en/hi/digital-home/mediaaccess/dsl/wireless).

jekopoulo
06-01-12, 20:17
καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για της άμεσες απαντήσεις σας, δεν έχω κανένα θέμα με το υπάρχων router (thomson), απλός είχα παρατηρήσει ότι το router της Wind (oxygen) που είχα πριν χαλάσει κλείδωνε ποιο ''ψηλά'' από το thomson που έχω τώρα (περίπου 1-1,5mbs), δεν ειναι κάτι όμως που με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Είχα την εντύπωση ότι επειδή το thomson είναι παλιό μοντέλο χωρίς καμία αναβάθμιση δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και δε θα αλλάξω το thomson

και πάλι ευχαριστώ πολύ

εδώ είναι και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου, τι λέτε ?

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 4:55:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 942 / 9.635
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 30 / 5.963
CRC Errors (Up/Down): 30 / 1
HEC Errors (Up/Down): 345.135 /

strider
06-01-12, 20:46
Έχει κανείς το Netgear DGND3700 - 100PES για ISDN?

Ψάχνω παντού και δεν μπορώ να καταλάβω αν βγαίνει για ISDN (Annex Β).

ezervoud
06-01-12, 21:07
Εγω έχω βάλει το Cisco SRP 527 και από τη στιγμή που τον έβαλα δεν έχω κανένα disconnect
Μου δίνει πολύ καλή ταχύτητα σε όλα και σταθερά
Είναι εξοπλισμένο σαν αστακός και εν συντομία τα specs του είναι :
ADSL2+ Annex A/M (ADSL over POTS)
2 Phone (FXS) ports, 1 Line (FXO) port, 1 DSL port,
4 LAN (10/100) ports, 1 USB 2.0 port, 802.11n, and WiFi Protected
Setup (WPS)
Σίγουρα δεν είναι το φτηνότερο στην αγορά αλλά δεν είναι και το ακριβότερο
Αν το επιλέξετε μόνο σιγουρευτείτε να βάλετε την τελευταία έκδοση στο firmware
Και εδώ είναι τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης
DSL Status: Showtime
DSL Modulation Mode: ADSL2+
Downstream Rate: 3446 Kbps
Upstream Rate: 967 Kbps
Downstream Noise Margin: 6.1db
Upstream Noise Margin: 5.1db
Downstream Line Attenuation: 47.0
Upstream Line Attenuation: 25.3
Downstream Transmit Power: 0.0
Upstream Transmit Power: 12.6

deniSun
06-01-12, 23:07
Έχει κανείς το Netgear DGND3700 - 100PES για ISDN?

Ψάχνω παντού και δεν μπορώ να καταλάβω αν βγαίνει για ISDN (Annex Β).

Το συγκεκριμένο είναι για Annex A.

UneXpecteD
06-01-12, 23:45
Καλη χρονια παιδια.Εγω εχω το tg585 v7 και v8.Σε λειτουργια το v7 μου δινει 13 ms σε fast path εσωτερικο.Ενω το v8 μου δινει 11ms.Η αναλογια των 2ms υπαρχει παντου σε αυτα τα 2.Επειδη παιζω gaming και με ενδιαφερουν τα πολυ καλα pings,ακουσα οτι και τα 2 αυτα μοντεμ προσθετουν ping απο μονα τους.Αυτος ειναι ο λογος που θελω να δοκιμασω και κανενα αλλο κατα τα αλλα ειναι σταθερα και σε πολυ κακες γραμμες και με τα τελευταια firmwares της φορθνετ το V7 συγχρονιζει 2 mbps παραπανω.Ξερετε κατι παραπανω επι του θεματος η αν ξερετε καποιο μοντεμ ρουτερ που να ευνοει τα pings

strider
07-01-12, 03:35
Έχει κανείς το Netgear DGND3700 - 100PES για ISDN?

Ψάχνω παντού και δεν μπορώ να καταλάβω αν βγαίνει για ISDN (Annex Β).


Το συγκεκριμένο είναι για Annex A.

Για Annex B πως λέγεται?

Υπάρχει κάποια αντιπρόταση για αγορά? Στην ίδια όμως τιμή γιατί το Fritz 7390 έχει ξεφύγει στην τιμή (θα αντικαταστήσω το 7140).

paspro
07-01-12, 04:54
Για Annex B πως λέγεται?

Υπάρχει κάποια αντιπρόταση για αγορά? Στην ίδια όμως τιμή γιατί το Fritz 7390 έχει ξεφύγει στην τιμή (θα αντικαταστήσω το 7140).

Δύσκολο να βρείς ISDN routers. Το DrayTek Vigor2710n Annex-B (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=8592) τι σου λέει;

strider
07-01-12, 12:05
Δύσκολο να βρείς ISDN routers. Το DrayTek Vigor2710n Annex-B (http://www.msystems.gr/index.php?category=1814&product=8592) τι σου λέει;

Σαν παλιό και λίγο ακριβό για αυτά που (δεν) έχει...
Ούτε gigabit lan, ούτε κάτι τρομερό σε wlan σε σχέση με το dgsd3700.

Το Fritz 7390 έχει dual annex, vdsl και adsl modem, gigabit lan, και τα τηλεφωνικά (που όμως δεν με νοιάζουν). Θα μου έκανε super αν υπήρχε ένα φθηνότερο μοντελο χωρίς τα τηλεφωνικά.

Κοίταζα και το Draytek Vigor 2850 (http://www.draytek.com/user/PdListbyNewCategory.php?action=LoadData&Typeid=811) αλλά αν κρίνω από τις μικρότερες εκδόσεις θα έρθει σε εξωτική τιμή.

Setup που θα χρειαστώ:
Οροφος Α:
Modem/router gigabit,
PC, mac, network printer,
3 nas servers, gigabit switch,
WDTVLive
wifi for 1080p streaming to TV

Οροφος Β:
gigabit swich
WDTVLive
wifi for laptop

Θα φέρω Cat6 καλώδιο από τα gigabit switches μεταξύ των ορόφων.
Θέλω επίσης να έχω φυσικό κουμπί να ανοιγει/κλεινει το wifi

deniSun
07-01-12, 13:20
Καλη χρονια παιδια.Εγω εχω το tg585 v7 και v8.Σε λειτουργια το v7 μου δινει 13 ms σε fast path εσωτερικο.Ενω το v8 μου δινει 11ms.Η αναλογια των 2ms υπαρχει παντου σε αυτα τα 2.Επειδη παιζω gaming και με ενδιαφερουν τα πολυ καλα pings,ακουσα οτι και τα 2 αυτα μοντεμ προσθετουν ping απο μονα τους.Αυτος ειναι ο λογος που θελω να δοκιμασω και κανενα αλλο κατα τα αλλα ειναι σταθερα και σε πολυ κακες γραμμες και με τα τελευταια firmwares της φορθνετ το V7 συγχρονιζει 2 mbps παραπανω.Ξερετε κατι παραπανω επι του θεματος η αν ξερετε καποιο μοντεμ ρουτερ που να ευνοει τα pings

Ο χρόνος που βλέπεις είναι σχεδόν πλασματικός και αφορά το πρώτο hop.
Δεν θα δεις διαφορά σε κανένα παιχνίδι μεταξύ των δύο ρούτερ.

prodromosfan
07-01-12, 15:13
Με αυτά και με αυτά σκέφτομαι σοβαρά να πάω στην HOL μόνο και μόνο για να έχω το δικό μου Router..
βρήκα αυτό το πρόγραμμα, 3 γραμμές + 24αρι με στατική στα 60ε το μήνα.

http://www.hol.gr/GR/business/officedoubleplay/Documents/hol_office_double-play_comparison_table.pdf

Μοναδική μου απορία ειναι τι στο καλό ειναι το MSN που λέει 3 ανα γραμμή και τι ειναι το DDI που το δίνει στα πάκετα με 2 και 4 γραμμές αλλά όχι στις 3 γραμμές.
Στα επαγγελματικα πακέτα η HOL (και βασικά όλες νομίζω που δινουν πολλα νουμερα κλπ)
εχουν δικο τους ρουτερ με αυτο που σου ειπα παραπανω απομακρυσμενη προσβαση κλπ.

συγκεκριμενα στη Hol δινουν το HOL one Access (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=490425)


καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για της άμεσες απαντήσεις σας, δεν έχω κανένα θέμα με το υπάρχων router (thomson), απλός είχα παρατηρήσει ότι το router της Wind (oxygen) που είχα πριν χαλάσει κλείδωνε ποιο ''ψηλά'' από το thomson που έχω τώρα (περίπου 1-1,5mbs), δεν ειναι κάτι όμως που με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Είχα την εντύπωση ότι επειδή το thomson είναι παλιό μοντέλο χωρίς καμία αναβάθμιση δεν ήταν και ότι καλύτερο.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και δε θα αλλάξω το thomson

και πάλι ευχαριστώ πολύ

εδώ είναι και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου, τι λέτε ?

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 4:55:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 942 / 9.635
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 20,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 30 / 5.963
CRC Errors (Up/Down): 30 / 1
HEC Errors (Up/Down): 345.135 /
Aποτι βλεπω μια χαρα ΔΕΝ εισαι, τωρα για το ζητημα του κλειδωματος δεν ξερω τι μπορει να παιζει, εφόσον το μοντεμ και το ρουτερ εχουν τσιπσετ του ιδιου κατασκευαστη (Broadcom) σε αντιθεση με το v8 που εχει infineon chipset.

Ισως αν δοκιμαζες να αναβαθμισεις το firmware του ρουτερ σε καποια πιο καινουρια εκδοση να εβλεπες διαφορά.
Εδώ (http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v7/) υπαρχουν τα περισσοτερα firmware για το μοντελο σου οποτε δοκιμασε τα όλα πχ για καμια βδομαδα το καθενα και κρατα οποιο παιζει καλύτερα


θα σου στειλω πμ


Ο χρόνος που βλέπεις είναι σχεδόν πλασματικός και αφορά το πρώτο hop.
Δεν θα δεις διαφορά σε κανένα παιχνίδι μεταξύ των δύο ρούτερ.
θα συμφωνησω με τον denisun, το 99ms αναφερεται στο πρωτο hop απο το pc στο ρουτερ και ειναι bug ΌΛΩΝ των thomson.


Το Fritz 7390 έχει dual annex, vdsl και adsl modem, gigabit lan, και τα τηλεφωνικά (που όμως δεν με νοιάζουν). Θα μου έκανε super αν υπήρχε ένα φθηνότερο μοντελο χωρίς τα τηλεφωνικά.

Κοίταζα και το Draytek Vigor 2850 (http://www.draytek.com/user/PdListbyNewCategory.php?action=LoadData&Typeid=811) αλλά αν κρίνω από τις μικρότερες εκδόσεις θα έρθει σε εξωτική τιμή.

Setup που θα χρειαστώ:
Οροφος Α:
Modem/router gigabit,
PC, mac, network printer,
3 nas servers, gigabit switch,
WDTVLive
wifi for 1080p streaming to TV

Οροφος Β:
gigabit swich
WDTVLive
wifi for laptop

Θα φέρω Cat6 καλώδιο από τα gigabit switches μεταξύ των ορόφων.
Θέλω επίσης να έχω φυσικό κουμπί να ανοιγει/κλεινει το wifi

τα fritz ειναι all-in-one και αξιζουν μεχρι και το τελευταιο cent
πληρως παραμετροποιήσιμα και οσο και να μην σε νοιαζει τα τηλεφωνικα εχει πολλες ευκολιες ακομα και για διαχειριση pstn γραμμης (οχι μονο voip)
αρκει να πω πως το ασυρματο του θα μπορεις εφοσον εχεις συνδεσει τηλεφωνο επανω του να το ανοιγοκλείνεις απο το τηλέφωνο :p

βεβαια για περισσοτερες ρυθμισεις οσων αφορά το δικτυο και το ιντερνετ (vpn qos κλπ κλπ) τα vigor ειναι πιο καλά.

paspro
07-01-12, 22:54
Σαν παλιό και λίγο ακριβό για αυτά που (δεν) έχει...
Ούτε gigabit lan, ούτε κάτι τρομερό σε wlan σε σχέση με το dgsd3700.

Το Fritz 7390 έχει dual annex, vdsl και adsl modem, gigabit lan, και τα τηλεφωνικά (που όμως δεν με νοιάζουν). Θα μου έκανε super αν υπήρχε ένα φθηνότερο μοντελο χωρίς τα τηλεφωνικά.

Κοίταζα και το Draytek Vigor 2850 (http://www.draytek.com/user/PdListbyNewCategory.php?action=LoadData&Typeid=811) αλλά αν κρίνω από τις μικρότερες εκδόσεις θα έρθει σε εξωτική τιμή.

Setup που θα χρειαστώ:
Οροφος Α:
Modem/router gigabit,
PC, mac, network printer,
3 nas servers, gigabit switch,
WDTVLive
wifi for 1080p streaming to TV

Οροφος Β:
gigabit swich
WDTVLive
wifi for laptop

Θα φέρω Cat6 καλώδιο από τα gigabit switches μεταξύ των ορόφων.
Θέλω επίσης να έχω φυσικό κουμπί να ανοιγει/κλεινει το wifi

Ok... Με βάση αυτά που περιγράφεις και το γεγονός ότι είναι δύσκολο να βρείς ISDN router της προκοπής θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό modem και router.

Αγόρασε σαν router τον NETGEAR WNDR3700 (ή για μεγαλύτερη ισχύ τον νέο WNDR4500 που χρησιμοποιώ κι εγώ) που είναι αυτός που θέλεις χωρίς όμως εσωτερικό modem και βάλε σαν ΙSDN modem ότι σου έχει δώσει ο πάροχος σε bridge mode. Ο router θα σου μείνει για χρήση με ότι σύστημα βάλεις στο μέλλον. Αυτή είναι καλύτερη λύση.

yuk
07-01-12, 23:30
Έχει κανείς το Netgear DGND3700 - 100PES για ISDN?

Ψάχνω παντού και δεν μπορώ να καταλάβω αν βγαίνει για ISDN (Annex Β).
H ISDN έκδοση είναι η DGND3700Β, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα.

fotis 65
11-01-12, 21:12
γεια χαρά. να μην ανοίγω νέο ας ρωτήσω εδώ. είχα εδώ και 3 χρόνια το sagem 2404 αλλά εδώ και δυο μέρες δεν λειτουργούσε το ασύρματο. είχα στην άκρη ένα νέο Thomson TG585v8 (από αναβάθμιση σε 24αρα)το συνδεσα και τώρα όλα καλά. διαβάζοντας (forum) δεν είναι και το κορυφαίο . έχετε να με προτείνεται ένα με δυνατό ασύρματο ?(δίνω στον γείτονα)

Ax0R7aG0z
11-01-12, 21:15
Αν δε σε ενδιαφέρει να πάρεις ένα repeater, το DGN3500 που έχω βαρεθεί
να spamαρω, έχει πάρα πολύ δυνατό ασύρματο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.