PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

beez
01-06-12, 22:45
αυτη ειναι πολυ καλη ιδεα και δεν την ειχα σκεφτει. θα το δοκιμασω. υπαρχει κανενας οδηγος πουθενα? απο το ΖΤΕ συνδεω πανω στο 4σαρι hub του zyxel η στην εισοδο DSL?

dmtrpapa
01-06-12, 23:49
Προσωπικά θα επέλεγα το dgn2200v3

προς τ`κει ειμαι κι`εγω..
διαφορα θα δω σε σχεση με το thomson,σε αυτα που ζηταω?

deniSun
02-06-12, 15:56
προς τ`κει ειμαι κι`εγω..
διαφορα θα δω σε σχεση με το thomson,σε αυτα που ζηταω?

Στην σταθερότητα της γραμμής είναι εξίσου καλά.
Στο θέμα του ασύρματου τα πάει πολύ καλύτερα από το thomson.
Στην ταχύτητα του web interface επίσης υπερέχει από το thomson.
Επίσημα η netgear έχει δεσμευτεί για υποστήριξη ipv6 στο συγκεκριμένο μοντέλο.

manolisvl46
03-06-12, 19:47
Αν η γραμμή σου είναι για το ανάθεμα ότι chipset και αν έχεις, άστα να πάνε.
Αλλά σύμφωνα με τον αριθμό υπολογιστών που θέλεις να εξυπηρετήσεις, θα σου πρότεινα το 3500 λόγω Gbit lan και ένα Gbit switchακι.



http://reviews.cnet.com/routers/netgear-rangemax-wireless-n/4852-3319_7-34149218.html?tag=mncol


παντος με βαση αυτα τα reviews το ξανασκεφτομαι για το συγκεκριμενο!

beez
03-06-12, 20:09
να υποθεσω απο τα συφραζωμενα οτι το DGN2200v3 δεν παιρνει custom firmware?

Mak
03-06-12, 21:24
Firmware DGN2200v3-V1.1.00.10_1.00.10_gnommo

dmtrpapa
03-06-12, 21:25
Στην σταθερότητα της γραμμής είναι εξίσου καλά.
Στο θέμα του ασύρματου τα πάει πολύ καλύτερα από το thomson.
Στην ταχύτητα του web interface επίσης υπερέχει από το thomson.
Επίσημα η netgear έχει δεσμευτεί για υποστήριξη ipv6 στο συγκεκριμένο μοντέλο.


ευχαριστω

Ais
04-06-12, 17:43
Υπαρχει κάποιο router που να κανει log τα inbound connections?

dmtrpapa
04-06-12, 19:18
προς τ`κει ειμαι κι`εγω..
διαφορα θα δω σε σχεση με το thomson,σε αυτα που ζηταω?

το πηρα,το εγκατεστησα(πανευκολα)και ολα καλα προς το παρον.
εχω μια απορια.
το laptop μου,αναφερει στα spec του,οτι φοραει ασυρματη καρτα δικτυου atheros ar9285
http://www.qca.qualcomm.com/technology/technology.php?nav1=47&product=79
βαση αυτου,η καρτα πιανει 150mbps+.
μεσα στα properties της καρτας,το μονο επιπλεον που ανοιξα απο τις default ρυθμισεις,ηταν η επιλογη adhoc11n να την κανω enable..
μου δειχνει speed 65mpbs,σε αποσταση απο το negear 7 μετρων περιπου.
χρειαζεται να ρυθμισω κατι αλλο για μεγαλυτερη ταχυτητα?
εαν παρω μια 300 usb,θα υπαρχει διαφορα?

deniSun
04-06-12, 22:34
το πηρα,το εγκατεστησα(πανευκολα)και ολα καλα προς το παρον.
εχω μια απορια.
το laptop μου,αναφερει στα spec του,οτι φοραει ασυρματη καρτα δικτυου atheros ar9285
http://www.qca.qualcomm.com/technology/technology.php?nav1=47&product=79
βαση αυτου,η καρτα πιανει 150mbps+.
μεσα στα properties της καρτας,το μονο επιπλεον που ανοιξα απο τις default ρυθμισεις,ηταν η επιλογη adhoc11n να την κανω enable..
μου δειχνει speed 65mpbs,σε αποσταση απο το negear 7 μετρων περιπου.
χρειαζεται να ρυθμισω κατι αλλο για μεγαλυτερη ταχυτητα?
εαν παρω μια 300 usb,θα υπαρχει διαφορα?

Οι ταχύτητες αυτές είναι φαινομενικές.
Μην περιμένεις να πιάσεις όσα σου δείχνουν.
Προσωπικά είμαι αντίθετος σε κάθε τι ασύρματο για διάφορους λόγους.
Από την στιγμή που η απόσταση είναι μικρή βάζεις ένα καλώδιο και είσαι οκ.
Αν μιλάμε για απλό σερφάρισμα δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από την κάρτα που έχεις.
Αν θέλεις streaming σε 1080p ή torrent δεν θα σε ικανοποιήσει κανένα ασύρματο.
Υπάρχουν και οι παρεμβολές που λίγο πολύ όλοι έχουν στα ασύρματα.

dmtrpapa
04-06-12, 23:30
Οι ταχύτητες αυτές είναι φαινομενικές.
Μην περιμένεις να πιάσεις όσα σου δείχνουν.
Προσωπικά είμαι αντίθετος σε κάθε τι ασύρματο για διάφορους λόγους.
Από την στιγμή που η απόσταση είναι μικρή βάζεις ένα καλώδιο και είσαι οκ.
Αν μιλάμε για απλό σερφάρισμα δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από την κάρτα που έχεις.
Αν θέλεις streaming σε 1080p ή torrent δεν θα σε ικανοποιήσει κανένα ασύρματο.
Υπάρχουν και οι παρεμβολές που λίγο πολύ όλοι έχουν στα ασύρματα.

ok-το`πιασα
ευχαριστω


**επειδη με το laptop,δεν ειμαι σε στανταρ θεση και επιγειο καλωδιο ετσι οπως ειναι ο χωρος,ειναι δυσκολο να τραβηξω,θα προτεινες powerline?
επειδη περναει και αυτο απο το μυαλο μου και κολλησα μονο στο οτι γενικως δεν τα πανε καλα με τα πολυπριζα και ειναι δυσκολο να βρω πριζα μονη της.

Thanasis159
05-06-12, 01:27
Καλησπέρα,

Επειδή και εγώ είμαι σε αναζήτηση νέου modem router, και με ψήνει το DGN2200 μάλλον θα το χτυπήσω. Βλέπω όμως ότι παντού λέτε DGN2200v3. Υπάρχει περίπτωση να μην βρω το v3, αλλά κάποιο από τα προηγούμενα versions; Ήταν λιγότερο αξιόπιστα;

Ευχαριστώ.

dmtrpapa
05-06-12, 08:59
Καλησπέρα,

Επειδή και εγώ είμαι σε αναζήτηση νέου modem router, και με ψήνει το DGN2200 μάλλον θα το χτυπήσω. Βλέπω όμως ότι παντού λέτε DGN2200v3. Υπάρχει περίπτωση να μην βρω το v3, αλλά κάποιο από τα προηγούμενα versions; Ήταν λιγότερο αξιόπιστα;

Ευχαριστώ.

εγω το πηρα απο το πλαισιο,ειναι v3.

deniSun
05-06-12, 10:22
ok-το`πιασα
ευχαριστω


**επειδη με το laptop,δεν ειμαι σε στανταρ θεση και επιγειο καλωδιο ετσι οπως ειναι ο χωρος,ειναι δυσκολο να τραβηξω,θα προτεινες powerline?
επειδη περναει και αυτο απο το μυαλο μου και κολλησα μονο στο οτι γενικως δεν τα πανε καλα με τα πολυπριζα και ειναι δυσκολο να βρω πριζα μονη της.

Δεν το προτείνω για λύση το powerline.
Αν σου είναι η τελευταία λύση πάρε ένα ζευγάρι να το δοκιμάσεις.
Προσοχή γιατί αν έχεις τριφασικό ρεύμα θα πρέπει να ψάξεις για ιδικά μοντέλα που το υποστηρίζουν.

- - - Updated - - -


Καλησπέρα,

Επειδή και εγώ είμαι σε αναζήτηση νέου modem router, και με ψήνει το DGN2200 μάλλον θα το χτυπήσω. Βλέπω όμως ότι παντού λέτε DGN2200v3. Υπάρχει περίπτωση να μην βρω το v3, αλλά κάποιο από τα προηγούμενα versions; Ήταν λιγότερο αξιόπιστα;

Ευχαριστώ.

Αν έχει κάποιος απόθεμα στο μαγαζί του μπορεί να είναι το ν2 ή ν1.
Το Πλαίσιο και το eshop έχουν ν3 εκτός απροόπτου.
Απλά για το ν3 ανακοίνωσε η netgear υποστήριξη για ipv6

dmtrpapa
05-06-12, 10:54
Δεν το προτείνω για λύση το powerline.
Αν σου είναι η τελευταία λύση πάρε ένα ζευγάρι να το δοκιμάσεις.
Προσοχή γιατί αν έχεις τριφασικό ρεύμα θα πρέπει να ψάξεις για ιδικά μοντέλα που το υποστηρίζουν.

- - - Updated - - -





μονοφασικο εχω σε σπιτι 30ετιας.
εαν υποθεσουμε οτι ολα πανε καλα,τι ταχυτητες μπορω να εχω?
επιδοσεις κοντα στου επιγειου ή στου ασυρματου δικτυου?

deniSun
05-06-12, 16:55
μονοφασικο εχω σε σπιτι 30ετιας.
εαν υποθεσουμε οτι ολα πανε καλα,τι ταχυτητες μπορω να εχω?
επιδοσεις κοντα στου επιγειου ή στου ασυρματου δικτυου?

Κάτι μεταξύ ενσύρματου και ασύρματου.

Ax0R7aG0z
05-06-12, 17:06
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.smallnetbuilder.com/myincludes/google_search_results_snb.php?cx=partner-pub-7758349771417914%3A1345247643&cof=FORID%3A9&ie=UTF-8&q=powerline&sa=Search&siteurl=www.smallnetbuilder.com%2F&ref=) για να πάρεις μια ιδέα

Thanasis159
05-06-12, 19:50
Δεν το προτείνω για λύση το powerline.
Αν σου είναι η τελευταία λύση πάρε ένα ζευγάρι να το δοκιμάσεις.
Προσοχή γιατί αν έχεις τριφασικό ρεύμα θα πρέπει να ψάξεις για ιδικά μοντέλα που το υποστηρίζουν.

- - - Updated - - -



Αν έχει κάποιος απόθεμα στο μαγαζί του μπορεί να είναι το ν2 ή ν1.
Το Πλαίσιο και το eshop έχουν ν3 εκτός απροόπτου.
Απλά για το ν3 ανακοίνωσε η netgear υποστήριξη για ipv6


εγω το πηρα απο το πλαισιο,ειναι v3.

Ξεχωρίζει κάπως από την συσκευασία; Πως μπορώ να το επαληθεύσω πριν το αγοράσω;

balandis
05-06-12, 20:05
αν θες το netgear n 300 dgn2200 v3 ειναι μαυρο και ορθιο φαινεται στο κουτι.... πατα στο επισημο σαιτ της netgear να το δεις..αν θες αυτο!!:oneup:

deniSun
05-06-12, 21:22
Ξεχωρίζει κάπως από την συσκευασία; Πως μπορώ να το επαληθεύσω πριν το αγοράσω;

Αν θυμάμαι καλά αναγράφεται κάπου στην συσκευασία.

Ax0R7aG0z
05-06-12, 21:22
Εκεί που γράφει το serial και το μοντέλο πρέπει να γράφει και το version.

dmtrpapa
06-06-12, 00:15
Κάτι μεταξύ ενσύρματου και ασύρματου.


Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.smallnetbuilder.com/myincludes/google_search_results_snb.php?cx=partner-pub-7758349771417914%3A1345247643&cof=FORID%3A9&ie=UTF-8&q=powerline&sa=Search&siteurl=www.smallnetbuilder.com%2F&ref=) για να πάρεις μια ιδέα

ευχαριστω παιδια.

Razorx3d
30-06-12, 18:14
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα πρόβλημα με την σύνδεση μου στο internet fothnet 24.

Μόλις μπήκε το καλοκαίρι άρχισε το modem-router ένα παλιό που έχω, τo siemens cl-110 με το τελευταίο firmware, να κάνει διαρκώς αποσυνδέσεις, ορισμένες φορές κάθε 10-15 λεπτά και άλλες φορές κάθε μια ώρα, ορισμένες φορές μπορεί να παραμείνει συνδεμένο για μια ολόκληρη μέρα, κάτι το οποίο είναι πολύ σπάνιο όμως.

Πείρα τηλ στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης της forthnet για να μου τσεκάρουν την γραμμή και όπως μου είπαν από εκεί η γραμμή είναι οκ και μου πρότειναν να πάρω νέο modem.

Για να σιγουρευτώ ότι όντως δεν φταίει η γραμμή έβαλα επάνω ένα modem router που είχα πάρει πριν μερικά χρόνια και το οποίο έχει καμένες όλες τις θύρες ethernet, ναι καλά το μαντέψατε είναι το netgear dgn-2000 το οποίο μάλιστα το είχα πάρει τότε για να αντικαταστήσω το ρουτερ που χρησιμοποιώ σήμερα και επειδή μου έκαψε όλες τις θύρες αναγκάστηκα να ξανά χρησιμοποιήσω το siemens cl-110. Για να μην μακρηγορώ το netgear το άφησα επάνω στην γραμμή για πάνω από 3 ώρες και δεν μου έκανε καμιά αποσύνδεση, όποτε σιγουρεύτηκα ότι το πρόβλημα είναι το siemens τελικά και όχι η γραμμή.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε ένα μοντεμ-ρουτερ (δεν με ενδιαφέρει να έχει wifi γιατί έχω άλλο access point), μέχρι 80 ευρώ, το οποίο να μην αποσυνδέετε και να είναι κατάλληλο για p2p και να κατεβάζει σε υψηλές ταχύτητες; Το siemens κλειδώνει τώρα στο 11,5mbs…

Θα προτιμούσα να αποφύγω τα netgear λόγο τις κακιάς εμπειρίας που είχα με το προηγούμενο dgn-2000 που του κάηκαν όλες οι θύρες Ethernet.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

deniSun
30-06-12, 18:39
Thomson TG585v8
Netgear DGN2200v3
κατά προτίμηση το δεύτερο

katemis
01-07-12, 14:11
Thomson TG585v8
Netgear DGN2200v3
κατά προτίμηση το δεύτερο

το NetGear DGN3500 προτείνετε;σε σχεση με τα 2 που αναφερες;
δε βλεπω ομως να εχει εξωτερικη κεραια...εχει καλο σημα το wifi;σε συγκριση με το tomshon της cyta;

Ax0R7aG0z
01-07-12, 16:01
Αν έχεις cyta και σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία δεν μπορείς να αλλάξεις router.

evdometap
01-07-12, 16:30
Το μαύρο το Pirelli ρε.Σκύλος.

katemis
01-07-12, 16:40
Αν έχεις cyta και σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία δεν μπορείς να αλλάξεις router.

Την εκοψα τη cyta αν και ειχα μονο το internet οχι τηλεφωνο:)

deniSun
01-07-12, 17:51
το NetGear DGN3500 προτείνετε;σε σχεση με τα 2 που αναφερες;
δε βλεπω ομως να εχει εξωτερικη κεραια...εχει καλο σημα το wifi;σε συγκριση με το tomshon της cyta;

Και πάλι θα πρότεινα το 2200.

Razorx3d
01-07-12, 18:20
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Σκεφτόμουνα τελικά να ανεβάσω το πόσο και να πάω μέχρι 120 ευρώ γιατί θέλω αξιόπιστο μηχάνημα που να κλειδώνει σε καλές ταχύτητες και να μην κάνει αποσυνδέσεις.

DeniSun είδα το dgn 2200 αλλά διάβασα σε διάφορα ξένα φόρουμ ότι κάνει συχνές αποσυνδέσεις, κάτι που θέλω να αποφύγω όσο το δυνατών.

Αν και η αρχικές μου σκέψεις ήταν να μην ψάξω καθόλου για Netgear αλλά επειδή στην ελληνική αγορά δυστυχώς δεν έχουμε και πολλές επιλογές και δεν θέλω να πάρω από amazon η newegg λόγο ότι άμα πάθει κάτι το μηχάνημα τρέχα γύρευε με την εγγύηση, το ξανά σκέφτηκα για netgear, τι θα λέγατε για το DGN-3500;

Το έχει κανένας σας για να μου πει εντυπώσεις;

Evdometap ποιο μοντέλο τις pirellι λες;

evdometap
01-07-12, 18:24
Το απλό ταπεινό αυτό που δίνει η Cyta. Δηλαδή το ADB P.RG4201. Εμένα τουλάχιστον μου κάνει την δουλειά μου άνετα.Και online gaming χωρίς αποσυνδέσεις, και με τις πόρτες στο torrent όλα καλά, και 24 ώρες το 24ωρο ανοιχτό χωρίς πρόβλημα, κάνω και mac filtering, γενικά είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος από ότι με τα thomson.

Nikos.B
02-07-12, 10:07
Καλημέρα σας,

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα adsl router στην αγορά που να επιτρέπει την ρύθμιση του SNR (όπως το κάνει και το DMT Tool) και η ρύθμιση να παραμένει μόνιμα;

Έχω ένα Netgear DGN2000 που με το DMT Tool συνεργάζεται άψογα αλλά δεν κρατά τις ρυθμίσεις με το DMT Tool αν το κάνω reboot.
Οπότε αναζητώ κάποιο ρουτεράκι που να κρατά ρυθμίσεις...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη

Ευχαριστώ.

hall2001
02-07-12, 10:28
Καλημέρα σας,

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένα adsl router στην αγορά που να επιτρέπει την ρύθμιση του SNR (όπως το κάνει και το DMT Tool) και η ρύθμιση να παραμένει μόνιμα;

Έχω ένα Netgear DGN2000 που με το DMT Tool συνεργάζεται άψογα αλλά δεν κρατά τις ρυθμίσεις με το DMT Tool αν το κάνω reboot.
Οπότε αναζητώ κάποιο ρουτεράκι που να κρατά ρυθμίσεις...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη

Ευχαριστώ.
Kαλημέρα,γιατί δεν βάζεις firm από την dgteam,τα κάνεις όλα από το interface του router και κρατάει μια χαρά τις ρυθμίσεις μετά από reboot,δεν χρειάζεται να πατάς τα λεφτά σου αφού είσαι ευχαριστημένος με το netgear.Τα firmware υπάρχουν στο forum http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1941
και εδώ http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=cat&id=8 ;)

Nikos.B
02-07-12, 10:44
Αμάν! Με έσωσες! :worthy:
Δεν το ήξερα ότι έχετε και firmwares εδώ!!!!
Αυτό το firmware έψαχνα δύο μέρες!!!!

Σε ευχαριστώ πραγματικά!!!! Καλά να είσαι!!! :oneup:

hall2001
02-07-12, 10:49
Αμάν! Με έσωσες! :worthy:
Δεν το ήξερα ότι έχετε και firmwares εδώ!!!!
Αυτό το firmware έψαχνα δύο μέρες!!!!

Σε ευχαριστώ πραγματικά!!!! Καλά να είσαι!!! :oneup:Τίποτα βρε και συ να σαι καλά.

Razorx3d
02-07-12, 12:32
Παιδιά καλησπέρα,

Καποια απάντηση στο ερώτημα μου;

evdometap
02-07-12, 14:32
Razorx3d με έναΤP-Link (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Router/TP-LINK-Wireless-Router-N-Mimo-TL-WR941ND.htm) στα 40 ευρώ θα σαι κομπλέ

katemis
02-07-12, 17:59
τελικα πηρα το neatgear 3500 σε supa τιμη new.δεν βρηκα κανα 2200 μεταχειρο.
ελπιζω ο φιλος που μου προτεινε το 2200 σε συγκριση με το 3500,να ειχε βαλει υποψην και την τιμη:p
μολις παραλαβω,8α πεσει το πρωτο κυμα αποριωνε

Razorx3d
02-07-12, 23:06
Μόλις πείρα και εγώ το router-modem DGN- 2200v3, ακλούθησα την συμβουλή σας.... και δυστυχώς 4 ώρες μετά που το έβαλα , έχω ξενερώσει αφάνταστα..... H κάποια ρύθμιση δεν έχω κάνει σωστά η το router είναι μάπα... Το browsing σελίδων είναι απογοητευτικά αργό και πολλές φορές ο browser δινει time out και το κατέβασμα τorrents χαλια.... ανεβοκατεβάζει ταχύτητες συνεχώς, περιττό να πω ότι με το siemens κατέβαζα με πάνω από 1,1 mb/s σταθερά και τώρα με το ζόρι το netgear για λίγα δευτερόλεπτα φτάνει στα 800 kb/s και μετά κατεβαίνει στο 0 και κάνει τουλάχιστον 5-10 λεπτά για να ξανά αρχίσει να κατεβάζει και πολλές φορές δεν κατεβάζει καν... Επίσης για κάποιον περίεργο λόγο από την στιγμή που το έβαλα δεν έχω πρόσβαση σε ένα tp-link access point που έχω για να δίνει wifi σε όλο το σπίτι… τελείως κουφό.

Τι κάνω λάθος; Μήπως τελικά πέταξα τα 70 ευρώ που το πείρα;

balandis
03-07-12, 00:30
ενοοειται φιλε εχουμε το ιδιο ρουτερ..dgn2200 v3 μαπα το καρπουζι ενω to dg834 v4 που ειχα πεταγε..και συμβουλευω να μην το παρει αλλος..συχρονιζει λιγο πιο χαμηλα και απο netfaster....kai απο thomson δεν το περιμενα πηγαινε το πισω και δωσε λιγα παραπανω η τα ιδια αν μπορεις να παρεις αλλο!!!!:down:

Seitman
03-07-12, 07:30
Κάτι δεν κάνετε καλά ρε παιδιά...
Από τον Οκτώβριο του 2010 το έχω και δεν έχω ασχοληθεί μαζί του για troubleshooting. To "έστησα" και το ξέχασα.

Razorx3d
03-07-12, 12:16
ενοοειται φιλε εχουμε το ιδιο ρουτερ..dgn2200 v3 μαπα το καρπουζι ενω to dg834 v4 που ειχα πεταγε..και συμβουλευω να μην το παρει αλλος..συχρονιζει λιγο πιο χαμηλα και απο netfaster....kai απο thomson δεν το περιμενα πηγαινε το πισω και δωσε λιγα παραπανω η τα ιδια αν μπορεις να παρεις αλλο!!!!:down:

Δεν νομίζω να το δεχτούν πίσω από την στιγμή που δεν είναι χαλασμένο....

Πάντως σήμερα, για κάποιον περίεργο λόγο το router πάει σφαίρα..... και στο browsing είναι πάρα πολύ γρήγορο (σε αυτο μπορει να εφταιγε οτι ειχα βαλει στις ρυθμίσεις του σαν dns server το opendns, τωρα το εβαλα στο auto) και το torrent φτάνει σε πολύ καλές τα ταχύτητες (1 mb/s) αν και ανεβοκατεβαίνει διαρκώς από 1 mb/s σε 400 kb/s και πάει λέγοντας.... για να δούμε αν συνεχίσει έτσι.. .επίσης άλλο ένα κάλο είναι ότι δεν έχει αποσυνδεθεί καθόλου από εχθές με συνεχόμενη σύνδεση που ξεπερνάει τις 14 ώρες κάτι που με το siemens που είχα δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει αφού αποσυνδεόταν κάθε 10 λεπτά....

Ευτυχώς πάντως που δεν χρειάζομαι το wifi του γιατί είναι χάλια.... στα 6 μέτρα με μια μεσοτοιχία μου βγάζει μια γραμμή μόνο.

Συνεχίζετε πάντως το πρόβλημα με το access point όπου δεν μπορώ να συνδεθώ στο interface του, και δεν μπορώ να καταλάβω πως το router επηρεάζει τη συγκεκριμένη σύνδεση.

dmtrpapa
03-07-12, 13:11
Δεν νομίζω να το δεχτούν πίσω από την στιγμή που δεν είναι χαλασμένο....

Πάντως σήμερα, για κάποιον περίεργο λόγο το router πάει σφαίρα..... και στο browsing είναι πάρα πολύ γρήγορο (σε αυτο μπορει να εφταιγε οτι ειχα βαλει στις ρυθμίσεις του σαν dns server το opendns, τωρα το εβαλα στο auto) και το torrent φτάνει σε πολύ καλές τα ταχύτητες (1 mb/s) αν και ανεβοκατεβαίνει διαρκώς από 1 mb/s σε 400 kb/s και πάει λέγοντας.... για να δούμε αν συνεχίσει έτσι.. .επίσης άλλο ένα κάλο είναι ότι δεν έχει αποσυνδεθεί καθόλου από εχθές με συνεχόμενη σύνδεση που ξεπερνάει τις 14 ώρες κάτι που με το siemens που είχα δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει αφού αποσυνδεόταν κάθε 10 λεπτά....

Ευτυχώς πάντως που δεν χρειάζομαι το wifi του γιατί είναι χάλια.... στα 6 μέτρα με μια μεσοτοιχία μου βγάζει μια γραμμή μόνο.

Συνεχίζετε πάντως το πρόβλημα με το access point όπου δεν μπορώ να συνδεθώ στο interface του, και δεν μπορώ να καταλάβω πως το router επηρεάζει τη συγκεκριμένη σύνδεση.

σε εμενα που το κρατησα καμια δεκαρια ημερες,συγκριτικα με το thomson585v7,ειδα τα εξης:
η γραμμη κλειδωσε γυρω στο 1mbps παραπανω απ`oτι στο 585.
δεν εφαγε καμια αποσυνδεση στο 10ημερο οπως και το 585.
η εμβελεια του ασυρματου ηταν στα ιδια επιπεδα με του 585,με την διαφορα οτι ηταν ταχυτερο,λογω υποστηριξης 300mbps αντι 54mbps thomhson.
απο θερμοκρασιες,καυτο οπως και το 585.

Razorx3d
03-07-12, 14:20
Με την θερμοκρασία έχουν πρόβλημα από παλιά τα netgear αφού το προηγούμενο dgn 2000 μου είχε κάψει όλες τις ethernet μέσα σε λίγους μήνες λειτουργίας...

Παιδια μια απορία... το router μου τώρα έχει το firmware V1.1.00.10_1.00.10 όταν προσπαθώ να κάνω μέσα από το Interface του αναβάθμιση στο firmware μου αφού ψάχνει για 5-10 δευτέρα μου αναφέρει ότι δεν υπάρχει κάποιο νεότερο firmware. Πηγαίνοντας όμως στο site τις netgear εμφανίζει DGN2200v3 Firmware Version 1.1.00.12 (North America), Άρα υπάρχει νεότερο, το θέμα είναι ότι γράφει north america users only.... αυτό λογικά σημαίνει ότι δεν κάνει για εμάς αυτό το firmware; Όποτε να μην το κατεβάσω;

balandis
04-07-12, 09:49
αφου λεει για αμερικη θα ειναι για εκει μονο:hmm:

deniSun
04-07-12, 10:09
α) Σχεδόν όλα τα ρούτερ 50-150ε θερμαίνονται αρκετά.
Το θέμα της θερμοκρασίας λύνεται με κάθετη αντί οριζόντια τοποθέτηση του ρούτερ.
Τα συγκεκριμένα επίπεδα θερμοκρασίας, αν και υψηλά, δεν προκαλούν προβλήματα.

β) Το να καεί το switch του ρούτερ δεν σημαίνει ότι έγινε από την θερμοκρασία.
Το πιο πιθανό είναι από κάποιο ελαττωματικό ολοκληρωμένο ή πυκνωτή.
Το πιθανότερο είναι να φταίει κάποιος πυκνωτής.
Για όποιον πιάνουν τα χέρια του και ξέρει τι κάνει εύκολα μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα.

γ) Τα +-1 ή 2Μb μεταξύ διαφορετικών ρούτερ είναι απολύτως φυσιολογική.
Ο τρόπος υπολογισμού της ταχύτητας κλειδώματος είναι διαφορετική σε κάθε ρούτερ.

δ) Όλα τα ρούτερ 802.11n έχουν την ίδια εμβέλεια.
Αυτό που αλλάζει είναι το bw.

Razorx3d
04-07-12, 12:13
Ναι το κατάλαβα αυτο, αλλα το θεμα ειναι οτι ολα τα firmware στο site τις netgear γραφουν north america....δεν ειναι λιγουλάκι κουφό;

balandis
04-07-12, 12:19
ξερω γω ρε φιλε υπαρχει καλυτερο απο το dgn2200???ξερεις????

Razorx3d
04-07-12, 15:03
α) Σχεδόν όλα τα ρούτερ 50-150ε θερμαίνονται αρκετά.
Το θέμα της θερμοκρασίας λύνεται με κάθετη αντί οριζόντια τοποθέτηση του ρούτερ.
Τα συγκεκριμένα επίπεδα θερμοκρασίας, αν και υψηλά, δεν προκαλούν προβλήματα.

β) Το να καεί το switch του ρούτερ δεν σημαίνει ότι έγινε από την θερμοκρασία.
Το πιο πιθανό είναι από κάποιο ελαττωματικό ολοκληρωμένο ή πυκνωτή.
Το πιθανότερο είναι να φταίει κάποιος πυκνωτής.
Για όποιον πιάνουν τα χέρια του και ξέρει τι κάνει εύκολα μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα.

γ) Τα +-1 ή 2Μb μεταξύ διαφορετικών ρούτερ είναι απολύτως φυσιολογική.
Ο τρόπος υπολογισμού της ταχύτητας κλειδώματος είναι διαφορετική σε κάθε ρούτερ.

δ) Όλα τα ρούτερ 802.11n έχουν την ίδια εμβέλεια.
Αυτό που αλλάζει είναι το bw.

Σε παρα πολλά ξένα φορουμ που εχω διαβάσει, οσων αφορα το netgear dgn 2000 που ειχα, για το καψιμο τον ethernet κατηγορούσαν της πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Επισεις απο οσα χρονια εχω ιντερνετ στο σπιτι κανενα απο τα ρουτερ μου δεν επιανε τις θερμοκρασίες που επιανε το dgn2000 ουτε αυτο το siemens των 30 ευρώ που εδινε παλιά η forhtnet ουτε ενα tp link που ειχα.

tsomis
04-07-12, 17:10
ξερω γω ρε φιλε υπαρχει καλυτερο απο το dgn2200???ξερεις????

Ακυρον...λαθος παραθεση.

- - - Updated - - -


Ναι το κατάλαβα αυτο, αλλα το θεμα ειναι οτι ολα τα firmware στο site τις netgear γραφουν north america....δεν ειναι λιγουλάκι κουφό;

ftp://downloads.netgear.com/dgn2200v3/ww/

@ ADSLgr.com All rights reserved.