PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

Valandil
03-06-07, 12:21
Welcome to the micro;Torrent Port Checker.
A test will be performed on your computer to check if the specified port is opened.
Checking port ΧΧΧΧΧ on ΧΧ.ΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ...

OK! Port ΧΧΧΧΧ is open and accepting connections.
You will be able to receive incoming BitTorrent connections.

Σε μένα πάντως συνέβη το αντίθετο.Με το Speedtouch 530i τα πράγματα ήταν μέτρια,ενώ με USR 9107Α τον τελευταίο καιρό από torrents βλέπω σταθερά 214KB/s

gepaka
03-06-07, 13:14
Σε μένα πάντως συνέβη το αντίθετο.Με το Speedtouch 530i τα πράγματα ήταν μέτρια,ενώ με USR 9107Α τον τελευταίο καιρό από torrents βλέπω σταθερά 214KB/s


Πόσες ώρες την ημέρα κατεβάζεις Torrent?
Εγώ 24 ώρες το 24ώρο, 7 ημέρες την εβδομάδα με ταχύτητα 200kb/s +,
οι σελίδες ανοίγουν αστραπή, συν όλα τα άλλα που έχω ανοιχτά(Msn, Icq κλπ).
Ποιο Spliter έχεις του 530i ή πήρες κάποιον άλλο?

Valandil
03-06-07, 22:18
Πόσες ώρες την ημέρα κατεβάζεις Torrent?
Εγώ 24 ώρες το 24ώρο, 7 ημέρες την εβδομάδα με ταχύτητα 200kb/s +,
οι σελίδες ανοίγουν αστραπή, συν όλα τα άλλα που έχω ανοιχτά(Msn, Icq κλπ).
Ποιο Spliter έχεις του 530i ή πήρες κάποιον άλλο?

Είχα το του 530ι αλλά μου έκανε κόλπα (δεν συγχρόνιζε με τίποτα,ενώ με USB modem συγχρόνιζε) και πήρα το USR 9107A.Απλά τα σπάει το μοντέλο (και μπορεί να flash-αριστεί ;))

TLG
04-06-07, 00:10
Εγώ 24 ώρες το 24ώρο, 7 ημέρες την εβδομάδα με ταχύτητα 200kb/s +,
οι σελίδες ανοίγουν αστραπή, συν όλα τα άλλα που έχω ανοιχτά(Msn, Icq κλπ).
Ποιο Spliter έχεις του 530i ή πήρες κάποιον άλλο?



Εμενα παντως γιατι ολα αυτα μου φαινονται πολυ καλα -υπερβολικα- για να ειναι αληθινα ...:hmm: No offense...:)

Σε ποια περιοχη εισαι και εχεις τετοιες ταχυτητες 24/7 ??

gepaka
04-06-07, 06:37
Εμενα παντως γιατι ολα αυτα μου φαινονται πολυ καλα -υπερβολικα- για να ειναι αληθινα ...:hmm: No offense...:)

Σε ποια περιοχη εισαι και εχεις τετοιες ταχυτητες 24/7 ??

Πετρούπολη και είνα αληθινά.

demotapa
08-06-07, 13:51
Παιδία μου έχει μέινει ένα speedtouch 536 τί λέτε μέ ένα φθηνό wireless router http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.613734 πάνω του θα κάνω την δουλειά μου ? και κάτι άλλο , μπορεί να είναι χαζή ερώτηση , μέχρι πόσα mpbs "αντέχει" το 536 ? πάει στα 24mbps ? Τραβάει κιάλλο ? θα χρειαστεί να πάρω καινούριο ? Ή δεν παίζει ρόλο ? Να πάρω ένα speedtouch 585 wifi μεταχέιρο να τελειώνω ?

nanas
08-06-07, 16:50
παιδιά κοιτάξτε μην το ψάχνετε και πάρα πολύ
το 585 είναι κορυφή σε σχέση και με την τιμή του

starmanwarz
13-06-07, 00:25
Μεχρι τωρα ειχα το Crypto F200(Forthnet ISP).Σε μερικες μερες βαζω οτε και λεω να παρω ενα router.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο routers.Τι ειναι αυτο που κανει ενα ρουτερ "καλο"?Εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα ακρη.Θα συνδεσω μονο ενα pc,εχετε να προτεινετε τιποτα?Λεω να δωσω περιπου 100Ε,ειναι αρκετα για ενα καλο ρουτερ?Επισης,αν παρω ADSL2 ρουτερ θα μπορω να το χρησιμοποιησω σε ADSL απλη γραμμη?Γιατι οι περισσοτεροι προτιμουν τα wireless?

ifesys
13-06-07, 00:48
Ρίξε μια ματιά στα ADSL routers & modems, ΑΤΑ & VoIP Phones reviews του forum.
Οι παρουσιάσεις είναι εξαιρετικές.
Επίσης πήγαινε εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24283
Αν κάτι δεν πάει καλά εδώ είμαστε.
Πάντως εγώ θα πρότεινα zyxel, linksys, usr με αυτή τη σειρά με πρώτο το zyxel και με διαφορά. Χρησιμοποιώ zyxel επαγγελματικά από το 2000 και τα θεωρώ πολύ αξιόπιστα.

te00
13-06-07, 01:43
Zyxel και απο μενα..Οσο αφορα λεπτομερειες και λοιπα,ψαξε,καπου τριγυρω κρυβονται.Το 100αρικο δε το γλιτωνεις αν θες κατι αξιοπρεπες.

Πύρρος
13-06-07, 01:43
Μια χαρά θα παίζει το adsl2 modem/router σε adsl γραμμή.

Τα ασύρματα βολεύουν κυρίως αν έχεις φορητό ή υπολογιστές σε διαφορετικά δωμάτια. Από εκεί και πέρα μπορεί να λειτουργεί και σαν ενσύρματο, οπότε δεν χάνεις τίποτα.

Με €100 μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο 4πορτο modem router με ασύρματο. Ενδεικτικά zyxel 660HW για γύρω στα €100, ή speedtouch 585 για γύρω στα €75 (το τελευταίο θα το βρεις στο ote-shop). Ρίξε και μια ματιά στiς παρουσιάσεις (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=112) του adslgr.

DiMeRR
13-06-07, 03:11
Kι εγω zyxel προτεινω τα cisco παρα ειναι ακριβα(αλλα και καλα)...το θεμα ειναι να μην μπουκωνει στις πολλες συνδεσεις(p2p,torrents) και να συγχρονιζουν καλα ακομα και σε δυσκολες γραμμες με ψηλο θορυβο, για εμενα αυτα τα 2 ειναι τα πιο σημαντικα που πρεπει να κοιταμε πλεον με την ελευση του adsl2+..

starmanwarz
13-06-07, 11:59
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Οταν λετε 4πορτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω 4 pc?Αν ειναι ετσι μαλλον δεν χρειαζομαι 4 πορτες γιατι θελω να συνδεσω μονο 1 pc.Αποτι καταλαβα τα ρουτερς χωριζονται στο πως τα δουλευεις,δλδ αλλα κανουν για torrents αλλα για surfing και αλλα για online gaming?Εγω ασχολουμαι κυριως με online gaming αλλα και με τα υπολοιπα.Με ολα τα specs που βλεπω δεν βγαζω ακρη,και στο eshop εχει καμμια
100αρια διαφορετικα μοντελα:(.

ifesys
13-06-07, 14:18
Ευχαριστω για τις απαντησεις.Οταν λετε 4πορτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω 4 pc?Αν ειναι ετσι μαλλον δεν χρειαζομαι 4 πορτες γιατι θελω να συνδεσω μονο 1 pc.Αποτι καταλαβα τα ρουτερς χωριζονται στο πως τα δουλευεις,δλδ αλλα κανουν για torrents αλλα για surfing και αλλα για online gaming?Εγω ασχολουμαι κυριως με online gaming αλλα και με τα υπολοιπα.Με ολα τα specs που βλεπω δεν βγαζω ακρη,και στο eshop εχει καμμια
100αρια διαφορετικα μοντελα:(.

Θεωρητικά η υλοποίηση ενός σταθερού και αξιόπιστου δυκτίου ευρείας περιοχής (WAN) που είναι και το xDSL, γίνεται με τον εξής τρόπο:
Τηλ. γραμμή -> διαποδιαμορφωτής (modem)->δρομολογητής (router)-> διαμοιραστής (hub ή switch) -> PC's (τόσα όσες και πόρτες του hub μείον μία αυτή με την οποία συνδέεται στον router). Η σύνδεση γίνεται στην κάρτα δικτύου του PC (ethernet). Η usb σύνδεση που χρησιμοποιείται σήμερα στην ουσία προσομοιώνει την ethernet σύνδεση.
Στις παλιές συνδέσεις dial-up δεν υπήρχε router, η σύνδεση γινόταν μέσω σειριακής θύρας και η δρομολόγηση γίνοταν με άλλο τρόπο μέσω του παροχέα.
H εξέλιξη της σειράς αυτής οδήγησε στο γνωστό συνδυασμό modem-router. Και επομένως ανα θέλαμε περισσότερα PC στο internet χρειζόμασταν hub. Οι κατασκευαστές διέγνωσαν ότι την ανάγκη και πρόσθεσαν στον προηγούμενο συνδυασμό και το hub. Έλα όμως που κάποιος φίλος με το φορητό του θα έρθει σπίτι ... Βάλαμε λοιπόν και μια κεραία και λογισμικό για ασύρματη σύνδεση.
Συμπερασματικά, παίρνεις modem-router-hub γιατί μπορεί να καλύψει τυχόν έκτακτες ανάγκες ή μελλοντικές απαιτήσεις (πολλοί το "παλιό" PC το έχουμε μόνιμα στο internet ας πούμε "να κατεβάζει" και κρατάμε το νέο "προστατευμένο" όμως πάνω στο δίκτυο και αυτό).
Συνήθως η τεχνολογία των modem-router-hub είναι πιο εξελιγμένη από τα απλά.
Κορυφαία εταιρία στις δικτυακές συνδέσεις είναι η Cisco.
Στο δια ταύτα από το e-shop μπορείς να δεις τα παρακάτω μοντέλα που έχω δουλεψει και κατά την άποψή μου είναι αξιόπιστα και μέσα στοοικονομικό πλαίσιο που θέλεις.
Το zyxel http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668

To usr
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533066

και το linksys (δεν το έχω δουλέψει αλλά το εμπιστεύομαο αφού η εταιρία που το παράγει είναι θυγατρική της cisco)
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615098

Αυτά τα ολίγα .. Ελπίζω κάτι να γίνει..

starmanwarz
13-06-07, 17:14
Ωραιος,μου ελυσες πολλες αποριες:oneup:.Μαλλον θα παρω το Zyxel,ειναι καλο για online gaming, torrents και τα λοιπα?

starmanwarz
13-06-07, 19:06
Ασχετο,αλλα αν παρω το zyxel υπαρχει περιπτωση να πεσει καθολου το ping στο Call of Duty 2?Με το f200 εχω 100-150 σε UK servers και δεν ειναι καθολου σταθερο.

ifesys
13-06-07, 19:10
Ωραιος,μου ελυσες πολλες αποριες:oneup:.Μαλλον θα παρω το Zyxel,ειναι καλο για online gaming, torrents και τα λοιπα?

Τί να σου πω. Ούτε με online gaming ασχολούμαι, ούτε συστηματικά με torrents ξέρω ότι είναι καλό, ξέρω ότι παραμετροποιείται και ρυθμίζεται κατά το δοκούν - δεν παίζει δηλαδή με κάποιες τυπικές ρυθμίσεις- .. αυτά.

angel_16400
14-06-07, 15:09
Διαβάζοντας όλα αυτά μου έχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες (πέρα από πονοκέφαλος)

Ποια η διαφορά στα router για dsl + dsl2+ με ένα κανονικό router δλδ δεν θα μπορώ να λειτουργήσω σε μια γραμμή με broadband internet?

εγώ απλά ζητάω ένα router για να έχω wifi σε όλο μου το σπίτι και κυρίως στο ακριβώς από πάνω δωμάτιο που θα είναι η συσκευή! Forthnet 2play έβαλα και θα ενεργοποιηθεί εν καιρό απλά θέλω να είμαι έτοιμος!

Πάντα ήθελα να ξέρω τι δυνατότητες έχει αυτό που θα αγοράσω και για την ώρα οι γνώσεις μου είναι στο 0

Θα χρειαστεί μετά να αλλάξω και την wifi card που έχω στο pc μου?

starmanwarz
14-06-07, 17:41
Μολις παρηγγειλα το zyxel 660HW:).Επισης μολις συνειδητοποιησα οτι η καρτα δικτυου μου(ενσωματωμενη στη μητρικη,ASUS A8N-E)δεν εχει wifi,αρα δεν θα μπορω να το συνδεσω ασυρματα ε?Πειραζει που εχω ενσωματωμενη καρτα δικτου?Θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα?

giatros.net
14-06-07, 18:02
Ασχετο,αλλα αν παρω το zyxel υπαρχει περιπτωση να πεσει καθολου το ping στο Call of Duty 2?Με το f200 εχω 100-150 σε UK servers και δεν ειναι καθολου σταθερο.

'Αν η ποιότητα της χάλκινης γραμμής σου είναι καλή και έχεις μεγάλο λόγο σήμα πρός θόρυβο, noise merge,(π.χ. =>25dB) τότε σαν gamer σε βολεύει το fast path mode και όχι το interleave mode.

Μου κάνει εντύπωση που λές ότι με 100-150ms latency έχεις πρόβλημα στο online παιχνίδι. Βλέπω τον ανηψιό μου που παίζει WoW με 200ms χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στη ροή.

starmanwarz
14-06-07, 18:11
'Αν η ποιότητα της χάλκινης γραμμής σου είναι καλή και έχεις μεγάλο λόγο σήμα πρός θόρυβο, noise merge,(π.χ. =>25dB) τότε σαν gamer σε βολεύει το fast path mode και όχι το interleave mode.

Μου κάνει εντύπωση που λές ότι με 100-150ms latency έχεις πρόβλημα στο online παιχνίδι. Βλέπω τον ανηψιό μου που παίζει WoW με 200ms χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στη ροή.

Aλλο πραμα το WoW και αλλο τα FPS games...Εγω με 150 ping απεναντι σε καποιον με 50 ping βρισκομαι περιπου 1 sec πισω,και πιστεψε με μετραει πολυ.Οσο για fast path mode και interleave mode,σορυ αλλα δεν καταλαβα τιποτα:lol:Να και τα stats μου-noise margin up 18,down 39.8,Attenuation up 31.5,down 25.2.Καλα ειναι?

giatros.net
15-06-07, 09:39
Aλλο πραμα το WoW και αλλο τα FPS games...Εγω με 150 ping απεναντι σε καποιον με 50 ping βρισκομαι περιπου 1 sec πισω,και πιστεψε με μετραει πολυ.Οσο για fast path mode και interleave mode,σορυ αλλα δεν καταλαβα τιποτα:lol:Να και τα stats μου-noise margin up 18,down 39.8,Attenuation up 31.5,down 25.2.Καλα ειναι?

Ναι σωστά το έθεσες στα FPS μετράει και το χιλιοστό του χρόνου.;)
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837) για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ interleaved και fast path.
Το μόντεμ στο ADSL status αναφέρει πως, που, και γιατί.


Line Status SHOWTIME
Link Type Interleaved Path

Actual Data Rate
Upstream 508 (Kbps.)
Downstream 9994 (Kbps.)

ifesys
15-06-07, 11:54
Διαβάζοντας όλα αυτά μου έχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες (πέρα από πονοκέφαλος)

Ποια η διαφορά στα router για dsl + dsl2+ με ένα κανονικό router δλδ δεν θα μπορώ να λειτουργήσω σε μια γραμμή με broadband internet?

εγώ απλά ζητάω ένα router για να έχω wifi σε όλο μου το σπίτι και κυρίως στο ακριβώς από πάνω δωμάτιο που θα είναι η συσκευή! Forthnet 2play έβαλα και θα ενεργοποιηθεί εν καιρό απλά θέλω να είμαι έτοιμος!

Πάντα ήθελα να ξέρω τι δυνατότητες έχει αυτό που θα αγοράσω και για την ώρα οι γνώσεις μου είναι στο 0

Θα χρειαστεί μετά να αλλάξω και την wifi card που έχω στο pc μου?

Δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα. Οι ορισμοί adsl, adsl2 και adsl2+ έχουν να κάνουν με τις ταχύτητες που υποστηρίζουν π.χ. η forthnet μας λέει ότι στο ιδιόκτητο δίκτυό της μπορούμε να πάμε μέχρι 10 Μbps. Για να γίνει αυτό, με την προϋπόθεση ότι όλα τα άλλα θα λειτουργούν καλά, θα πρέπει το modem να υποστηρίζει την προδιαγραφή adsl2+. Ο ενσωματωμένος router κάνει άλλη δουλειά. Η διασύνδεσή του με τους υπολογιστές κλπ γίνεται συνήθως από ένα ενσωματωμένο hub (αν έχει πέρα από μία πόρτες ethenet) και από σύστημα ασύρματης επικοινωνίας (μέσω συνήθως εξωτερικής κεραίας). Οι σύγχρονες συσκευές (modem-router) υποστηρίζουν τα παραπάνω (με λίγη προσοχή μην πέσεις σε πωλητή που πρέπει να διώξει το stock του), αλλά χρειάζεσαι ασύρματη κάρτα δικτύου και στις συσκευές που θα συνδέσεις.
Επίσης προσοχή στην ρύθμιση του wifi μην έχει και ο γείτονας 2play.

ifesys
15-06-07, 11:57
Μολις παρηγγειλα το zyxel 660HW:).Επισης μολις συνειδητοποιησα οτι η καρτα δικτυου μου(ενσωματωμενη στη μητρικη,ASUS A8N-E)δεν εχει wifi,αρα δεν θα μπορω να το συνδεσω ασυρματα ε?Πειραζει που εχω ενσωματωμενη καρτα δικτου?Θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα?

Απολύτως κανένα. Θα συνδεθείς ενσύρματα. Μόνο που πρέπει να τα βάλεις κοντά. Μη γεμίσουμε το σπίτι καλώδια.

starmanwarz
15-06-07, 13:10
Ευχαριστω ifesys.Υπαρχει περιπτωση η καρτα δικτυου μου να μην ειναι "καλη"?Να μην πιανω δηλαδη τις maximum ταχυτητες που μπορω λογω μιας μετριας καρτας?

ifesys
15-06-07, 13:34
Ευχαριστω ifesys.Υπαρχει περιπτωση η καρτα δικτυου μου να μην ειναι "καλη"?Να μην πιανω δηλαδη τις maximum ταχυτητες που μπορω λογω μιας μετριας καρτας?

Θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να ξεπεραστεί η κάρτα δικτύου που έχεις. Θα έχεις αλλάξει υπολογιστή μέχρι τότε .... και πολλά άλλα θα έχουν συμβεί !!!

angel_16400
15-06-07, 16:54
Δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα. Οι ορισμοί adsl, adsl2 και adsl2+ έχουν να κάνουν με τις ταχύτητες που υποστηρίζουν π.χ. η forthnet μας λέει ότι στο ιδιόκτητο δίκτυό της μπορούμε να πάμε μέχρι 10 Μbps. Για να γίνει αυτό, με την προϋπόθεση ότι όλα τα άλλα θα λειτουργούν καλά, θα πρέπει το modem να υποστηρίζει την προδιαγραφή adsl2+. Ο ενσωματωμένος router κάνει άλλη δουλειά. Η διασύνδεσή του με τους υπολογιστές κλπ γίνεται συνήθως από ένα ενσωματωμένο hub (αν έχει πέρα από μία πόρτες ethenet) και από σύστημα ασύρματης επικοινωνίας (μέσω συνήθως εξωτερικής κεραίας). Οι σύγχρονες συσκευές (modem-router) υποστηρίζουν τα παραπάνω (με λίγη προσοχή μην πέσεις σε πωλητή που πρέπει να διώξει το stock του), αλλά χρειάζεσαι ασύρματη κάρτα δικτύου και στις συσκευές που θα συνδέσεις.
Επίσης προσοχή στην ρύθμιση του wifi μην έχει και ο γείτονας 2play.


Ευχαριστώ πολύ! Εγώ έχω ήδη το ρούτερ από το Adsl in a box plus που έδινε στην αρχή!
Ευτυχώς ο γείτονας έχει και αυτός ΔΙΚΟ ΤΟΥ 2play και είναι και σχετικά μακριά σε ευθεία! (50μ) οπότε δεν κλέβει.. τον ελέγχω :lol: :lol:
Ασύρματη κάρτα έχω γιατί το χρησιμοποιούσα και πιο παλιά! Απλά τώρα δεν με συμφέρει να έχω σε 2 γραμμές τόσα πολλά (το κόστος ξεπερνάει το παλαιότερο) και τα θέλω...Όλα σε ένα! :lol::lol:

Θα χρειαστεί να κάνω κάποια ειδική σύνδεση του παλιού μου ρούτερ με το μόντεμ που θα μου δώσει η 4νετ όμως?

ifesys
15-06-07, 22:24
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ έχω ήδη το ρούτερ από το Adsl in a box plus που έδινε στην αρχή!
Ευτυχώς ο γείτονας έχει και αυτός ΔΙΚΟ ΤΟΥ 2play και είναι και σχετικά μακριά σε ευθεία! (50μ) οπότε δεν κλέβει.. τον ελέγχω :lol: :lol:
Ασύρματη κάρτα έχω γιατί το χρησιμοποιούσα και πιο παλιά! Απλά τώρα δεν με συμφέρει να έχω σε 2 γραμμές τόσα πολλά (το κόστος ξεπερνάει το παλαιότερο) και τα θέλω...Όλα σε ένα! :lol::lol:

Θα χρειαστεί να κάνω κάποια ειδική σύνδεση του παλιού μου ρούτερ με το μόντεμ που θα μου δώσει η 4νετ όμως?

Όχι, το πιο πιθανό το modem-router (γιατί περι τέτοιου πρόκειταi) που έχεις θα μπει στο ντουλάπι σαν λύση εφεδρική μη τυχόν και κάτσει καμιά στραβή με τον νέο ώστε να μην μείνουμε από internet.

equi
17-06-07, 15:42
Στο πνευμα του βασικου θεματος θα ρωτησω κατι:

Μεσα στο σπιτι εχω 1 pc, 1 laptop και 1 xbox 360. Αυτο που θελω ειναι να αγορασω ενα wireless modem/router το οποιο θα εχω σε ενα σημειο του σπιτιου και θα μπορω να συνδεω και τις 3 συσκευες στο internet. Να μπορω στο pc να παιζω online στο laptop να κατεβαζω απο torrents κτλ και στο XBOX360 να παιζει ο αδερφος μου στο LIVE.

Η συνδεση που εχω ειναι forthnet 2play στα 10mbps τα οποια και "πιανω". Χρησιμοποιω Windows XP αλλα επειδη υπαρχει η προοπτικη των Vista θελω να ειναι συμβατο και με τα δυο λειτουργικα συστηματα.

Η τιμη του δεν θελω να ξεπερνα τα 100-120 euro. Με ενδιαφερει να εχει καλη εμβελεια (μεταξυ modem/router και καθε συσκευης θα παρεμβαλλονται 1-2 τοιχοι ) να ειναι σχετικα ευκολο σε ρυθμισεις (portforward κτλ) και να μην εχει κανενα σπαστικο firewall που δεν θα μπορω να τροποποιησω.

Τι μου προτεινετε???

Υ.Γ. Και αν καποιος σκεφτεται καποια αλλη σημαντικη παραμετρο ας μου την πει για να ξερω να την ψαξω...

ifesys
18-06-07, 00:09
Στο πνευμα του βασικου θεματος θα ρωτησω κατι:

Μεσα στο σπιτι εχω 1 pc, 1 laptop και 1 xbox 360. Αυτο που θελω ειναι να αγορασω ενα wireless modem/router το οποιο θα εχω σε ενα σημειο του σπιτιου και θα μπορω να συνδεω και τις 3 συσκευες στο internet. Να μπορω στο pc να παιζω online στο laptop να κατεβαζω απο torrents κτλ και στο XBOX360 να παιζει ο αδερφος μου στο LIVE.

Η συνδεση που εχω ειναι forthnet 2play στα 10mbps τα οποια και "πιανω". Χρησιμοποιω Windows XP αλλα επειδη υπαρχει η προοπτικη των Vista θελω να ειναι συμβατο και με τα δυο λειτουργικα συστηματα.

Η τιμη του δεν θελω να ξεπερνα τα 100-120 euro. Με ενδιαφερει να εχει καλη εμβελεια (μεταξυ modem/router και καθε συσκευης θα παρεμβαλλονται 1-2 τοιχοι ) να ειναι σχετικα ευκολο σε ρυθμισεις (portforward κτλ) και να μην εχει κανενα σπαστικο firewall που δεν θα μπορω να τροποποιησω.

Τι μου προτεινετε???

Υ.Γ. Και αν καποιος σκεφτεται καποια αλλη σημαντικη παραμετρο ας μου την πει για να ξερω να την ψαξω...

Αν διαβάσεις την προηγούμενη σελίδα θα δεις τις δικές μου προτάσεις. Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα οι περισσότεροι συμφωνούν με αυτές τις επιλογές (με τα οικονομικά όρια που θέτεις).
Η καλλίτερη λύση είναι η cisco, αλλά ξεφεύγουμε αρκετά στην τιμή. Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη με την επιλογή cisco δεν έχει να κερδίσει πολλά περισσότερα ο οικιακός χρήστης.

equi
18-06-07, 09:50
Αν διαβάσεις την προηγούμενη σελίδα θα δεις τις δικές μου προτάσεις. Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα οι περισσότεροι συμφωνούν με αυτές τις επιλογές (με τα οικονομικά όρια που θέτεις).
Η καλλίτερη λύση είναι η cisco, αλλά ξεφεύγουμε αρκετά στην τιμή. Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη με την επιλογή cisco δεν έχει να κερδίσει πολλά περισσότερα ο οικιακός χρήστης.

Μαλιστα... Αυτα που προτεινεις ειναι αυτα στα οποια εχω καταληξει κι εγω. Αυτο που με ενδιαφερει πολυ ειναι να μπορεσω να βρω ποιο θα με καλυψει σε επιπεδο online gaming και download απο torrents, rapidshare κτλ. Και σ αυτο χρειαζομαι βοηθεια.

Και κατι αλλο. Εχω μητρικη asus p5wd2 premium. Μπορει καποιος να μου πει σιγουρα αν εχει ενσωματομενο wifi?

ifesys
18-06-07, 12:00
Και κατι αλλο. Εχω μητρικη asus p5wd2 premium. Μπορει καποιος να μου πει σιγουρα αν εχει ενσωματομενο wifi?
Το τεχνικό εγχειρίδιο του προϊόντος ή η σχετική ιστοσελίδα της asus!!

equi
18-06-07, 15:04
Σωστος... Απλα αν μπορω να δω καπου μεσα στο pc αν εχω wifi. Αυτο ηθελα να ρωτησω

ifesys
19-06-07, 09:19
Δεν ξέρω αν το βρήκες αλλά από ότι είδα εγώ εδώ http://www.asus.com/products4.aspx?modelmenu=1&model=493&l1=3&l2=11&l3=0 μάλλον δεν έχεις εκτός αν έχεις την asus p5wd2 premium WiFi-TV Edition.
Πάντως πρόκειται για PCI κάρτα της asus optional και μάλλον θα κυκλοφορεί στην αγορά.

equi
19-06-07, 11:36
Τελικα wifi εχω. Απο κει και περα καταληγω μαλλον σε >>ΑΥΤΟ (http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=6805&catid=223)<<.
Ειναι αρκετα καλο?

ifesys
19-06-07, 11:59
Τελικα wifi εχω. Απο κει και περα καταληγω μαλλον σε >>ΑΥΤΟ (http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=6805&catid=223)<<.
Ειναι αρκετα καλο?

Σε προηγούμενο post μου έλεγα ότι έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος τα zyxel και usr. Όσον αφορά το linksys το προτείνω στηριζόμενος στα καλά χαρακτηριστικά του και κυρίως ότι από πίσω είναι η cisco. Προσωπικά ήμουν έτοιμος να το πάρω αλλά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα και βιαζόμουν.

equi
19-06-07, 12:45
Σε προηγούμενο post μου έλεγα ότι έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος τα zyxel και usr. Όσον αφορά το linksys το προτείνω στηριζόμενος στα καλά χαρακτηριστικά του και κυρίως ότι από πίσω είναι η cisco. Προσωπικά ήμουν έτοιμος να το πάρω αλλά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα και βιαζόμουν.

Ειναι καινουριο σα μοντελο? Ποσο καιρο εχει κυκλοφορησει?

ifesys
19-06-07, 14:10
Ειναι καινουριο σα μοντελο? Ποσο καιρο εχει κυκλοφορησει?

Αν αναφέρεσαι στο linksys και αν θυμάμαι καλά πέρσι περίπου τέτοιο καιρό το είχα δει στο site της εταιρίας. Ακριβώς πότε κυκλοφόρησε δεν ξέρω. Τελικά πήρα το usr9108 πέρσι το Σεπτέμβριο γιατί ήθελα τις ethernet πόρτες, ήταν και πιο οικονομικό και πάει θαυμάσια. Εγώ πολύ δεν το χρησιμοποιώ αλλά τα παιδιά μου που είναι φοιτητές και που προφανώς εξαντλούνται και σε δραστηριότητες online gaming, P2P torrent Κλπ και κανένα πρόβλημα. Εκμεταλλεύτηκα και τον print server που έχει και πολύ καλά. Ασύρματη σύνδεση μου είπαν ότι έκαναν με laptop αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για την ποιότητά της.

aris60
19-06-07, 14:12
Αν αναφέρεσαι στο linksys και αν θυμάμαι καλά πέρσι περίπου τέτοιο καιρό το είχα δει στο site της εταιρίας. Ακριβώς πότε κυκλοφόρησε δεν ξέρω. Τελικά πήρα το usr9108 πέρσι το Σεπτέμβριο γιατί ήθελα τις ethernet πόρτες ήταν και πιο οικονομικό και πάει θαυμάσια. Εγώ πολύ δεν το χρησιμοποιώ αλλά τα παιδιά μου που είναι φοιτητές και που προφανώς εξαντλούνται και σε δραστηριότητες online gaming, P2P torrent Κλπ

www.fritz.com

equi
19-06-07, 17:33
>>Αυτο (http://www.megamarket.gr/linksyswag54gx2eupstn-p-23739.html?sort=3d)<< ειδα και θα κυνηγησω τελικα...

equi
20-06-07, 21:05
Παω μαλλον αυριο να το παρω. αξιζει? (Αυτο που εχω στο απο πανω post)

gaff
22-06-07, 15:41
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο router που θα μπορούσα να αγοράσω

για αυτό το Output που έχω "Output Power (dBm) up/down = 11 / 19"

mice6525
24-06-07, 20:38
Ένα ενδιαφέρον test γι'αυτούς που ψάχνουν ένα router με αντοχή σε προγράμματα Ρ2Ρ.

http://www.smallnetbuilder.com/content/view/25840/55/

cbarbas
01-07-07, 21:05
Δεν ξερω για τα υπολοιπα, αλλα το ασυρματο USR 9108 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37459) νομιζω πως ειναι
μια αριστη λυση price/perfomance με μεγαλη μνημη!!!
Μονο που δεν ειναι απολυτα συμβατο με τη Vivodi FULL LLU:whistle:


Καλησπερα

Σε τι ακριβως αναφερεσε γιατι σκεφτομαι να το παρω!

Ευχαριστω

manoulamou
02-07-07, 09:40
Που το ... θυμηθηκες αυτο τωρα;:)
Παντως για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις με μια αναζητηση
να βρεις σχετικα θεματα για προβληματα που αντιμετωπισαν,
ιδιως σε ανοιγμα θυρων και σελιδων, οσοι εχουν αυτο το συνδυασμο router και ISP...

teo21
02-07-07, 13:40
Τι μου προτείνετε: ZYXEL 660HW ή US Robotics 9108?

Θα το χρησιμοποιώ αποκλειστικά ασύρματα με ένα PC ώστε να είναι τοποθετημένο στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα. Θα δω διαφορά από το USR 9112 που μου παρείχε η forthnet και το οποίο συγχρονίζεται στα 14 mbps με αρκετό θόρυβο?

cbarbas
02-07-07, 17:25
Που το ... θυμηθηκες αυτο τωρα;:)
Παντως για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις με μια αναζητηση
να βρεις σχετικα θεματα για προβληματα που αντιμετωπισαν,
ιδιως σε ανοιγμα θυρων και σελιδων, οσοι εχουν αυτο το συνδυασμο router και ISP...


Καλησπερα

Ευχαριστω, ναι την εψαξα και τα ειδα ολα!!!

Θα ποσταρω στο forum της Vivodi, οταν με το καλο γινουν και οι αναβαθμησεις που αναμενουμε.

neonak
03-07-07, 13:23
θελω να αγορασω ενα modem router me καλο firewall... exw ακουσει οτι ειναι καλα τα robotics .. εχετε καμια ιδεα?

Ελενα
03-07-07, 17:50
Έβλεπα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=106202) το τοπικ κ σκεφτόμουν αν θα ήταν καλή ιδέα να γινόταν μια ανάλογη δημοσκόπηση (με την ίδια ή διαφορετική διατύπωση) σχετικά κ με μοντεμ/ρουτερ .

Τι λέτε ?

manoulamou
04-07-07, 11:46
Έβλεπα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=106202) το τοπικ κ σκεφτόμουν αν θα ήταν καλή ιδέα να γινόταν μια ανάλογη δημοσκόπηση (με την ίδια ή διαφορετική διατύπωση) σχετικά κ με μοντεμ/ρουτερ .

Τι λέτε ?

Το ζητημα ειναι ποια router, συγκεκριμενα μοντελα, εταιριες κλπ:hmm:
Θα ειχε οντως ενδιαφερον, ομως παιζει ρολο και η χρηση
αλλοι θελουν ενα απλο αξιοπιστο να κανουν βασικες δουλειες
κι αλλοι επιθυμουν εργαλειο για πολλες και βαριες περιπτωσεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.