PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

deniSun
05-07-12, 07:29
α) Σχεδόν όλα τα ρούτερ 50-150ε θερμαίνονται αρκετά.
Το θέμα της θερμοκρασίας λύνεται με κάθετη αντί οριζόντια τοποθέτηση του ρούτερ.
Τα συγκεκριμένα επίπεδα θερμοκρασίας, αν και υψηλά, δεν προκαλούν προβλήματα.

β) Το να καεί το switch του ρούτερ δεν σημαίνει ότι έγινε από την θερμοκρασία.
Το πιο πιθανό είναι από κάποιο ελαττωματικό ολοκληρωμένο ή πυκνωτή.
Το πιθανότερο είναι να φταίει κάποιος πυκνωτής.
Για όποιον πιάνουν τα χέρια του και ξέρει τι κάνει εύκολα μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα.

γ) Τα +-1 ή 2Μb μεταξύ διαφορετικών ρούτερ είναι απολύτως φυσιολογική.
Ο τρόπος υπολογισμού της ταχύτητας κλειδώματος είναι διαφορετική σε κάθε ρούτερ.

δ) Όλα τα ρούτερ 802.11n έχουν την ίδια εμβέλεια.
Αυτό που αλλάζει είναι το bw.


Σε παρα πολλά ξένα φορουμ που εχω διαβάσει, οσων αφορα το netgear dgn 2000 που ειχα, για το καψιμο τον ethernet κατηγορούσαν της πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Επισεις απο οσα χρονια εχω ιντερνετ στο σπιτι κανενα απο τα ρουτερ μου δεν επιανε τις θερμοκρασίες που επιανε το dgn2000 ουτε αυτο το siemens των 30 ευρώ που εδινε παλιά η forhtnet ουτε ενα tp link που ειχα.

α) Το διευκρίνισα στο (α) "ρούτερ 50-150ε".
Το Siemens των 30ε που είχες ήταν για τα μπάζα σαν ρούτερ.
Δεν θερμαινόταν γιατί απλά δεν έκανε και τίποτε για να θερμαίνεται.
Κάτι ανάλογο δηλαδή με αυτό που έκαναν τα παλιά modem.

β) Αν ψάξεις καλύτερα στα φόρουμ για λύση του συγκεκριμένου προβλήματος θα δεις ότι διορθώνεται με αλλαγή πυκνωτών.
Καμία σχέση με την αύξηση της θερμοκρασίας.

Theodore41
05-07-12, 09:10
α) Σχεδόν όλα τα ρούτερ 50-150ε θερμαίνονται αρκετά.
Το θέμα της θερμοκρασίας λύνεται με κάθετη αντί οριζόντια τοποθέτηση του ρούτερ.
Τα συγκεκριμένα επίπεδα θερμοκρασίας, αν και υψηλά, δεν προκαλούν προβλήματα.

β) Το να καεί το switch του ρούτερ δεν σημαίνει ότι έγινε από την θερμοκρασία.
Το πιο πιθανό είναι από κάποιο ελαττωματικό ολοκληρωμένο ή πυκνωτή.
Το πιθανότερο είναι να φταίει κάποιος πυκνωτής.
Για όποιον πιάνουν τα χέρια του και ξέρει τι κάνει εύκολα μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα.

γ) Τα +-1 ή 2Μb μεταξύ διαφορετικών ρούτερ είναι απολύτως φυσιολογική.
Ο τρόπος υπολογισμού της ταχύτητας κλειδώματος είναι διαφορετική σε κάθε ρούτερ.

δ) Όλα τα ρούτερ 802.11n έχουν την ίδια εμβέλεια.
Αυτό που αλλάζει είναι το bw.
Yπαρχει περιπτωση να βαλει κανεις ανεμιστηρακι απο κατω απο το μοντεμ,γιατι κι εμενα,ενα D-Link 2740,ζεσταινεται αρκετα.

cranky
05-07-12, 09:20
Yπαρχει περιπτωση να βαλει κανεις ανεμιστηρακι απο κατω απο το μοντεμ,γιατι κι εμενα,ενα D-Link 2740,ζεσταινεται αρκετα.
Βέβαια, δές εδώ :

http://img825.imageshack.us/img825/9725/vides2.jpg http://img293.imageshack.us/img293/637/stoncm1.jpg

Theodore41
05-07-12, 09:36
Αφου σε ευχαριστησω,απο που μπορω να παρω ενα τετοιο;

cranky
05-07-12, 09:48
Δεν υπάρχει έτοιμο, το φτιάχνεις.

Παίρνεις ένα 12άρη ανεμιστήρα κουτιού, και περνάς στις τρύπες του τέσσερα βιδάκια Μ4x50, που μπορείς να βρείς σε μαγαζιά με εργαλεία.
(Μ4, είναι η διάμετρος της βίδας σε χιλιοστά του μέτρου, και 50 το μήκος της, επίσης σε χιλιοστά).

Αν θέλεις, βάζεις και δυό (πάνω και κάτω) προστατευτικά ανεμιστήρων (http://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.807502.jpg).
(Απο μαγαζί με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, 0,75 € το ένα).

deniSun
05-07-12, 11:50
Μην παιδεύεστε άσκοπα.
Αυτό που κάνετε δεν έχει κανένα νόημα.
Το μόνο που καταφέρνετε είναι να δροσίζετε το πλαστικό.
Αυτό που θερμαίνεται είναι το εσωτερικό ολοκληρωμένο.
Αν μου πεις ότι θα το ανοίξεις και θα κολλήσεις επάνω του μια ψήκτρα (με ή χωρίς ανεμιστηράκι) ... το συζητάμε.
Όπως και να έχει... οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι απολύτως φυσιολογικές και λειτουργικές για κάθε ρούτερ.
Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει ιδιοκατασκευές είναι άλλο θέμα...

Με απλά λόγια...
Τζάμπα κόπος με μηδέν αποτέλεσμα.

Razorx3d
05-07-12, 11:53
To siemens όταν ήταν στα καλά του έκανε ακριβώς τα ίδια με το ρουτερ που έχω τώρα. Κλείδωνε σχεδόν στις ίδιες τιμές που κλειδώνει και τώρα το netgear και κατέβαζε με ακριβώς τι ίδιες ταχύτητες και μάλιστα ήταν και ποιο σταθερό στο κατέβασμα, όποτε εμένα με κάλυπτε απόλυτα και χωρίς να ζεσταίνετε καθόλου, οπότε για την χρήση που το ήθελα δεν ήταν καθόλου για τα μπάζα.

Το netgear DGN 2000 που έχω στην αποθήκη και σκονίζετε αν το πάω σε κάποιον που ξέρει μπορεί να μου το φτιάξει; Το μόνο του πρόβλημα όπως αναφέρω και παραπάνω είναι ότι μου έχει κάψει όλες τις ethernet.

Cranky δεν κάνει φασαρία το "ανεμιστιράκη" που έχεις βάλει επάνω στο ρουτερ;

hall2001
05-07-12, 12:00
To siemens όταν ήταν στα καλά του έκανε ακριβώς τα ίδια με το ρουτερ που έχω τώρα. Κλείδωνε σχεδόν στις ίδιες τιμές που κλειδώνει και τώρα το netgear και κατέβαζε με ακριβώς τι ίδιες ταχύτητες και μάλιστα ήταν και ποιο σταθερό στο κατέβασμα, όποτε εμένα με κάλυπτε απόλυτα και χωρίς να ζεσταίνετε καθόλου, οπότε για την χρήση που το ήθελα δεν ήταν καθόλου για τα μπάζα.

Το netgear DGN 2000 που έχω στην αποθήκη και σκονίζετε αν το πάω σε κάποιον που ξέρει μπορεί να μου το φτιάξει; Το μόνο του πρόβλημα όπως αναφέρω και παραπάνω είναι ότι μου έχει κάψει όλες τις ethernet.

Cranky δεν κάνει φασαρία το "ανεμιστιράκη" που έχεις βάλει επάνω στο ρουτερ;
Αν είσαι Αθήνα αναλαμβάνω να στο φτιάξω,δωρεάν φυσικά,δεν είναι τίποτα,λογικά θα θέλουν άλλαγμα κάποιοι πυκνωτές.πριν απο λίγο καιρό έφτιαξα και το δικό μου.
Ωχ τώρα είδα ότι είσαι από Κρήτη.
Τεσπα αν αν ανέβεις προς Αθήνα κάποια στιγμή φέρτο να το εγχειρήσουμε.

cranky
05-07-12, 12:10
Cranky δεν κάνει φασαρία το "ανεμιστιράκη" που έχεις βάλει επάνω στο ρουτερ;
Όχι, καθόλου.
Είναι ένα Coolermaster που έβγαλα απο το κουτί μου, όταν αντικατέστησα τους εργοστασιακούς.


Μην παιδεύεστε άσκοπα.
Αυτό που κάνετε δεν έχει κανένα νόημα.
Το μόνο που καταφέρνετε είναι να δροσίζετε το πλαστικό.
Αυτό που θερμαίνεται είναι το εσωτερικό ολοκληρωμένο.
Το δικό μου ρούτερ, έχει τρύπες απο κάτω, κι' ο αέρας απο τον ανεμιστήρα μπαίνει μέσα.

katemis
05-07-12, 13:20
Λοιπον παιδες
το πηρα το netgear 3500 στην εκδοση work & play(δεν ξερω αν εχει αλλη,απλα το λεω).
κλειδωνει τα ιδια με ενα ρουτερ της siemens sl2 -141,η εμβελεια του wifi αν οχι ιδια ...λιγο χειροτερη σε σχεση με το siemens,
-δεν εχει wallmount και το χω με τις πετονιες:rofl:

Α!και μου φαγε την ψυχη μεχρι να συνδεθει στο internet!!!:hmm: το κουφο ειναι οτι σε καποια δοση,βαρεθηκα να ασχολουμε και οταν γυρισα σπιτι ειχε συνδεθει μονο του!αχαχααχα

τα snr και τα κολπα,πως τα πειραζεται ρε παιδια σε αυτο το ρουτερ;εχει καναν οδηγο εδω στο φορουμ για να μορφωθω;Αν εχει δωστε μου ενα λινκ γιατι με το search δεν τα παω καλα:)

deniSun
05-07-12, 15:19
Όταν διαβάζω ότι το siemens cl είναι καλό ρούτερ μου θυμίζει μια ατάκα από το "τέντι μπόι αγάπη μου":
- εκείνο το σκαμνάκι στο μαγαζί πολύ με βόλευε...

katemis
05-07-12, 15:46
Όταν διαβάζω ότι το siemens cl είναι καλό ρούτερ μου θυμίζει μια ατάκα από το "τέντι μπόι αγάπη μου":
- εκείνο το σκαμνάκι στο μαγαζί πολύ με βόλευε...

ποιος ειπε οτι ειναι καλο ρουτερ;:hmm:
αυτο εχω τωρα με αυτο εκανα συγκριση:)

maik
05-07-12, 15:50
Δεν βαρεθηκατε αυτους τους οπαδισμους πια;
Καλο ρουτερ ειναι αυτο που κανει την δουλεια μου. Απλα και μονο.

Razorx3d
05-07-12, 16:44
Αν είσαι Αθήνα αναλαμβάνω να στο φτιάξω,δωρεάν φυσικά,δεν είναι τίποτα,λογικά θα θέλουν άλλαγμα κάποιοι πυκνωτές.πριν απο λίγο καιρό έφτιαξα και το δικό μου.
Ωχ τώρα είδα ότι είσαι από Κρήτη.
Τεσπα αν αν ανέβεις προς Αθήνα κάποια στιγμή φέρτο να το εγχειρήσουμε.


Οπως τα λές μένω Κρήτη.

Εχω εναν κολλητο μου που ειναι ηλεκτρονικος λες αμα του πω τι περίπου εχει να βρει το πρόβλημα και να το φτιάξει;:clap::clap::clap:


Παιδιά μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει στο παρακάτω;
Το DGN 2200 έχει μεγάλη διαφορά από το DGN 35OO; Γιατί στο πλαίσιο που πήγα και ενώ ήθελα να πάρω το 3500 μου είπαν ότι η μόνη διαφορά είναι ότι το ένα είναι 1000αρι (DGN-3500) ενώ το άλλο δεν είναι και για αυτό με προέτρεψε να πάρω το 2200. Ισχύει κάτι τέτοιο;

gpl83
06-07-12, 11:26
μόλις παρήγγειλα το dgn 2200 από πλαίσιο.τον ρώτησα αν είναι v3 αλλά δεν ήξερε.ότι και να είναι χρειαζόμουν επειγόντως ρούτερ και μετά από ένα σωρό αναβολές το πήρα.


το v3 έχει και αυτό broadcom chip?

hall2001
06-07-12, 11:35
razorx3d Όταν θα το ανοίξει να κοιτάξει για φουσκωμένους η σκασμένους πυκνωτές.Βγάζουν μάτι.

Razorx3d
06-07-12, 12:34
razorx3d Όταν θα το ανοίξει να κοιτάξει για φουσκωμένους η σκασμένους πυκνωτές.Βγάζουν μάτι.

Ok, ευχαριστώ!

tsomis
06-07-12, 13:18
Λοιπον παιδες
το πηρα το netgear 3500 στην εκδοση work & play(δεν ξερω αν εχει αλλη,απλα το λεω).
κλειδωνει τα ιδια με ενα ρουτερ της siemens sl2 -141,η εμβελεια του wifi αν οχι ιδια ...λιγο χειροτερη σε σχεση με το siemens,
-δεν εχει wallmount και το χω με τις πετονιες:rofl:

Α!και μου φαγε την ψυχη μεχρι να συνδεθει στο internet!!!:hmm: το κουφο ειναι οτι σε καποια δοση,βαρεθηκα να ασχολουμε και οταν γυρισα σπιτι ειχε συνδεθει μονο του!αχαχααχα

τα snr και τα κολπα,πως τα πειραζεται ρε παιδια σε αυτο το ρουτερ;εχει καναν οδηγο εδω στο φορουμ για να μορφωθω;Αν εχει δωστε μου ενα λινκ γιατι με το search δεν τα παω καλα:)

Ψαξε εδω μεσα για MODFS και...
http://www.hwupgrade.it/forum/showthread.php?t=2297494
http://sourceforge.net/projects/modfs/

A_gamer
06-07-12, 14:22
Όταν διαβάζω ότι το siemens cl είναι καλό ρούτερ μου θυμίζει μια ατάκα από το "τέντι μπόι αγάπη μου":
- εκείνο το σκαμνάκι στο μαγαζί πολύ με βόλευε...

Είναι καλό για την κατηγορία του και για πέντε απλά πράγματα. Δεν είπε κανείς ότι είναι κάτι καταπληκτικό.

Theodore41
06-07-12, 15:27
Εμενα,εχει τρυπες απο κατω,απο τις οποιες φαινεται το εσωτερικο του,και επισης εχει και δεξια και αριστερα,οποτε ολο και κατι θα κανει το ανεμιστηρι.

dpa2006
11-07-12, 10:58
καλημερα,sorry για την offtopic ερωτηση.
γνωριζουμε αν χρησιμοποιει chip Broadcom στα modem της η Netgear και αν ναι σε ποια;

Seitman
11-07-12, 10:59
To DGN2200 έχει Broadcom.

dpa2006
11-07-12, 18:15
ευχαριστώ!

stefan_city
11-07-12, 18:45
To DGN2200 έχει Broadcom.

που σημαινει πως αν εισαι σε broadcom dslam, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα;

deniSun
11-07-12, 20:24
που σημαινει πως αν εισαι σε broadcom dslam, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα;

Όχι απαραίτητα

stefan_city
12-07-12, 10:30
Όχι απαραίτητα

υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβεις οτι καποιο ρουτερ θα συνεργαστει καλα με τη γραμμη σου, ή ειναι καθαρα θεμα τυχης;

deniSun
12-07-12, 13:37
υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβεις οτι καποιο ρουτερ θα συνεργαστει καλα με τη γραμμη σου, ή ειναι καθαρα θεμα τυχης;

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο μέτρο.
Απλά υπάρχουν ρούτερ που από την χρήση που έγινε έως τώρα διαπιστώθηκε ότι παίζουν με τα λιγότερα προβλήματα στις ελληνικές γραμμές.
Τέλειο ρούτερ δεν πρόκειται να βρεις ποτέ.

Wonderland
14-07-12, 17:38
Παιδιά, ψάχνω για router με θύρες USB και δυνατότητες multimedia server (DLNA, DHCP). Δυνατότητα emule/bittorrent δε θα με χάλαγε. Προς τα πού προτείνετε να κοιτάξω;

Προκύπτει κι ένα άλλο θέμα, έχω 2 αριθμούς. Νομίζω ότι στον τωρινό πάροχο (On Telecoms) είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσω άλλον router με όλα τα παραπάνω. Υπάρχει πάροχος που να δίνει 2 γραμμές/αριθμούς και δυνατότητα χρήσης router πλην του εργοστασιακού, με τις παραπάνω δυνατότητες;

prodromosfan
14-07-12, 23:10
οτε με isdn
αλλιως βαζεις τη δευτερη γραμμη voip σε καποιον παροχο.

Wonderland
15-07-12, 11:09
οτε με isdn
αλλιως βαζεις τη δευτερη γραμμη voip σε καποιον παροχο.
Ευχαριστώ. Θα παίζουν δηλ. 2 ρούτερ μαζί, το εργοστασιακό για VoIP και το «καλό» για τα υπόλοιπα (για μη-ΟΤΕ λύση εννοώ); Έχω μπερδευτεί με την On Telecoms, η τηλεφωνία είναι VoIP και χωρίς ρεύμα δε λειτουργεί τίποτα. Υπάρχει κι ένας τρίτος αριθμός 211..., ο οποίος είναι για ώρα ανάγκης και λειτουργεί δίχως ρεύμα, αλλά χρεώνεται κανονικά (πουθενά δωρεάν κλήσεις) και δεν τον χρησιμοποιώ.

Είχα παλιά ΟΤΕ ISDN και με την πτώση των τιμών, το βλέπω να επιστρέφω.

xhaos
15-07-12, 11:25
Παιδιά, ψάχνω για router με θύρες USB και δυνατότητες multimedia server (DLNA, DHCP). Δυνατότητα emule/bittorrent δε θα με χάλαγε. Προς τα πού προτείνετε να κοιτάξω;


ψάξε για συσκευές που να μπορείς να φορτώσεις open wrt και να έχουν 16ΜΒ μνήμη π.χ. netgear WNDR3700

ThReSh
15-07-12, 15:35
Ευχαριστώ. Θα παίζουν δηλ. 2 ρούτερ μαζί, το εργοστασιακό για VoIP και το «καλό» για τα υπόλοιπα (για μη-ΟΤΕ λύση εννοώ); Έχω μπερδευτεί με την On Telecoms, η τηλεφωνία είναι VoIP και χωρίς ρεύμα δε λειτουργεί τίποτα. Υπάρχει κι ένας τρίτος αριθμός 211..., ο οποίος είναι για ώρα ανάγκης και λειτουργεί δίχως ρεύμα, αλλά χρεώνεται κανονικά (πουθενά δωρεάν κλήσεις) και δεν τον χρησιμοποιώ.

Είχα παλιά ΟΤΕ ISDN και με την πτώση των τιμών, το βλέπω να επιστρέφω.

η τηλεφωνία στην On δεν είναι VoIP...

A_gamer
15-07-12, 16:17
Ευχαριστώ. Θα παίζουν δηλ. 2 ρούτερ μαζί, το εργοστασιακό για VoIP και το «καλό» για τα υπόλοιπα (για μη-ΟΤΕ λύση εννοώ); Έχω μπερδευτεί με την On Telecoms, η τηλεφωνία είναι VoIP και χωρίς ρεύμα δε λειτουργεί τίποτα. Υπάρχει κι ένας τρίτος αριθμός 211..., ο οποίος είναι για ώρα ανάγκης και λειτουργεί δίχως ρεύμα, αλλά χρεώνεται κανονικά (πουθενά δωρεάν κλήσεις) και δεν τον χρησιμοποιώ.

Είχα παλιά ΟΤΕ ISDN και με την πτώση των τιμών, το βλέπω να επιστρέφω.

Σίγουρα είναι VoIP η τηλεφωνία της ON; Είχα την εντύπωση πως αν έχεις μία γραμμή, είναι PSTN και πως αν έχεις δύο, μόνο η δεύτερη είναι VoIP.

Wonderland
15-07-12, 16:22
η τηλεφωνία στην On δεν είναι VoIP...


Σίγουρα είναι VoIP η τηλεφωνία της ON; Είχα την εντύπωση πως αν έχεις μία γραμμή, είναι PSTN και πως αν έχεις δύο, μόνο η δεύτερη είναι VoIP.

Νομίζω ότι μου είχαν πει πως είναι VoIP... Προσοχή, μιλάμε για το On Business 2+1 (http://www.on.gr/el/products/business/business2_1.html?category=) πακέτο. Δεν έχω βρει τρόπο να λειτουργεί η τηλεφωνία δίχως το router αναμμένο.

ThReSh
15-07-12, 17:45
hm, δεν το είχες αναφέρει αυτο, my bad τότε...

Wonderland
15-07-12, 22:36
Μένει λοιπόν το ερώτημα: μπορούμε σε εναλλακτικό πάροχο να έχουμε 2 αριθμούς και ελεύθερη επιλογή router; Σε ΟΤΕ φαντάζομαι γίνεται απροβλημάτιστα με ISDN αλλά και PSTN όταν υπάρχουν 2 γραμμές.

Theodore41
16-07-12, 10:02
Δεν υπάρχει έτοιμο, το φτιάχνεις.

Παίρνεις ένα 12άρη ανεμιστήρα κουτιού, και περνάς στις τρύπες του τέσσερα βιδάκια Μ4x50, που μπορείς να βρείς σε μαγαζιά με εργαλεία.
(Μ4, είναι η διάμετρος της βίδας σε χιλιοστά του μέτρου, και 50 το μήκος της, επίσης σε χιλιοστά).

Αν θέλεις, βάζεις και δυό (πάνω και κάτω) προστατευτικά ανεμιστήρων (http://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.807502.jpg).
(Απο μαγαζί με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, 0,75 € το ένα).
Αυτο που δεν σε ρωτησα,ειναι που συνδεεται για τροφοδοσια το ανεμιστηρι.

deniSun
16-07-12, 16:00
Μένει λοιπόν το ερώτημα: μπορούμε σε εναλλακτικό πάροχο να έχουμε 2 αριθμούς και ελεύθερη επιλογή router; Σε ΟΤΕ φαντάζομαι γίνεται απροβλημάτιστα με ISDN αλλά και PSTN όταν υπάρχουν 2 γραμμές.

α) ISDN απ όσο ξέρω δίνει μόνο ο ΟΤΕ.
β) δεύτερη γραμμή σε εναλλακτικό μπορεί να έχεις είτε παίρνοντας δεύτερο νούμερο, είτε με VoIP.
Το δεύτερο είναι το πιο διαδεδομένο.
Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι ένα ρούτερ με υποστήριξη VoIP.
Τα ρούτερ που σου δίνουν είναι έτοιμα σεταρισμένα.
Αν θέλεις κάποιο άλλο ρούτερ με υποστήριξη VoIP θα πρέπει να μιλήσεις με την ΤΥ του παρόχου σου για να σου πουν (αν σου πουν) τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις.

konenas
16-07-12, 17:28
α) ISDN απ όσο ξέρω δίνει μόνο ο ΟΤΕ.
β) δεύτερη γραμμή σε εναλλακτικό μπορεί να έχεις είτε παίρνοντας δεύτερο νούμερο, είτε με VoIP.
Το δεύτερο είναι το πιο διαδεδομένο.
Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι ένα ρούτερ με υποστήριξη VoIP.
Τα ρούτερ που σου δίνουν είναι έτοιμα σεταρισμένα.
Αν θέλεις κάποιο άλλο ρούτερ με υποστήριξη VoIP θα πρέπει να μιλήσεις με την ΤΥ του παρόχου σου για να σου πουν (αν σου πουν) τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις.

Επαγγελματικό δίνει και η γουιντ τουλάχιστον μέχρι πέρυσι.

dpa2006
17-07-12, 01:42
ISDN εδινε παλαια και η Tellas,νομιζω πρεπει να δινει και η Wind.

Alexcxvtr
18-07-12, 15:35
Παιδιά γεια σας. Είμαι σχετικά άσχετος:p με δικτυακά θέματα και θέλω τη βοήθεια σας.
Έχω ένα router Thompson tg585 v8 με σύνδεση Forthnet ADSL Double play.
Λοιπόν, θέλω να το αλλάξω και να πάρω κάτι καλύτερο γιατί τραβάει τρελά κολλήματα.
Το φωτάκι του Wireless έχει γίνει πορτοκαλί από τότε που το αναβάθμισα. Είναι πρόβλημα αυτό? Επίσης, συχνά πυκνά το φωτάκι του Intenet αναβοσβήνει. Βασικά, σπάνια μένει πράσινο σταθερό.
Είναι θέμα σύνδεσης ή router?
Η πραγματική μου ταχύτητα είναι γύρω στα 8mbps καθώς βρίσκομαι περίπου 6Κm μακριά από το κέντρο.
Τι μοντέλο μου προτείνετε???

Seitman
18-07-12, 15:39
Μια χαρά είσαι.
Το led του wireless είναι πορτοκαλί λόγω του είδους κρυπτογράφησης που έχεις επιλέξει για το ασύρματο δίκτυό σου και πιο συγκεκριμένα έχεις επιλέξει WEP, να σε απασχολεί όταν είναι κόκκινο γιατί σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμία κρυπτογράφηση. Αν επιλέξεις WPA2 θα γίνει πράσινο.
Το led του internet είναι λογικό να αναβοσβήνει όταν υπάρχει κίνηση.

Αν θέλεις να το αλλάξεις, τι budget διαθέτεις;

A_gamer
18-07-12, 15:39
Η πραγματική μου ταχύτητα είναι γύρω στα 8mbps καθώς βρίσκομαι περίπου 6Κm μακριά από το κέντρο.


Δεν υπάρχει περίπτωση.

konenas
18-07-12, 16:15
Παιδιά γεια σας. Είμαι σχετικά άσχετος:p με δικτυακά θέματα και θέλω τη βοήθεια σας.
Έχω ένα router Thompson tg585 v8 με σύνδεση Forthnet ADSL Double play.
Λοιπόν, θέλω να το αλλάξω και να πάρω κάτι καλύτερο γιατί τραβάει τρελά κολλήματα.
Το φωτάκι του Wireless έχει γίνει πορτοκαλί από τότε που το αναβάθμισα. Είναι πρόβλημα αυτό? Επίσης, συχνά πυκνά το φωτάκι του Intenet αναβοσβήνει. Βασικά, σπάνια μένει πράσινο σταθερό.
Είναι θέμα σύνδεσης ή router?
Η πραγματική μου ταχύτητα είναι γύρω στα 8mbps καθώς βρίσκομαι περίπου 6Κm μακριά από το κέντρο.
Τι μοντέλο μου προτείνετε???

Μια χαρά είσαι.8-10Mbps!!! στα 6Km!!! Μην το πεις ούτε στον παπά.:respekt:
Έχεις και τον καλύτερο router και θες να τον αλλάξεις; :nono:

Alexcxvtr
18-07-12, 19:14
Κατ'αρχάς, συγγνώμη για την καθυστέρηση και ξανά συγγνώμη προκαταβολικά για τις επόμενες φορές που θα αργήσω να απαντήσω.
Η Forthnet κάνει εργασίες συντήρησης -μου είπαν- και περιμένω να λυθεί το θέμα μέχρι το βράδυ. Ίδωμεν...
Λοιπόν, το κέντρο όντως είναι στα 6km κι εγώ έχω καθαρή 8άρα. Υπάρχει ένας κλωβός(?) -έτσι δεν το λένε?- στα 400m από το σπίτι μου όμως.
Αν τα λέω λάθος πείτε μου.
Επίσης, γιατί το Thompson είναι το καλύτερο? Όλο παράπονα ακούω.
Και μέχρι τα 80-90€ καλά είμαστε.

Edit: Άλλαξα την κρυπτογράφηση σε WPA2 αλλά δεν συνδέεται κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει τέτοια κρυπτογράφηση η κάρτα δικτύου μου?
Το λάπτοπ μου είναι τριετίας. FS Amilo Xi3650.

Seitman
18-07-12, 19:37
Δεν τίθεται θέμα μη υποστήριξης.
Διέγραψε το ασύρματο δίκτυο από τη λίστα και προσπάθησε ξανά.


ΟΚ, το 585 είναι ένα καλό modem/router για τα λεφτά του. Αλλά αν θες να αλλάξεις, μια καλή λύση είναι το Netgear DGN2200.

Wonderland
18-07-12, 19:41
α) ISDN απ όσο ξέρω δίνει μόνο ο ΟΤΕ.
β) δεύτερη γραμμή σε εναλλακτικό μπορεί να έχεις είτε παίρνοντας δεύτερο νούμερο, είτε με VoIP.
Το δεύτερο είναι το πιο διαδεδομένο.
Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι ένα ρούτερ με υποστήριξη VoIP.
Τα ρούτερ που σου δίνουν είναι έτοιμα σεταρισμένα.
Αν θέλεις κάποιο άλλο ρούτερ με υποστήριξη VoIP θα πρέπει να μιλήσεις με την ΤΥ του παρόχου σου για να σου πουν (αν σου πουν) τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις.
Σ' ευχαριστώ deniSun. Δίνει και η Cyta ISDN σε κάποια επαγγελματικά πακέτα, αλλά ανεβαίνουν υπερβολικά οι τιμές. Ο ΟΤΕ φαίνεται η καλύτερη, αν όχι η μοναδική λύση για ISDN με ανεξαρτησία ρούτερ και 2 γραμμών.

Alexcxvtr
18-07-12, 21:27
Δεν τίθεται θέμα μη υποστήριξης.
Διέγραψε το ασύρματο δίκτυο από τη λίστα και προσπάθησε ξανά.


ΟΚ, το 585 είναι ένα καλό modem/router για τα λεφτά του. Αλλά αν θες να αλλάξεις, μια καλή λύση είναι το Netgear DGN2200.

Αυτό με τον κλωβό καλά το είπα ή είπα πατάτα????:p

Seitman
18-07-12, 21:29
Εξαρτάται...
Μάλλον είναι ΚΑΦΑΟ, γιατί αν ήταν mini-DSLAM θα ήσουν στα 20Mbps.

Alexcxvtr
18-07-12, 21:32
Εξαρτάται...
Μάλλον είναι ΚΑΦΑΟ, γιατί αν ήταν mini-DSLAM θα ήσουν στα 20Mbps.

Έχεις δίκιο. ΚΑΦΑΟ είναι. Άρα σωστά είπα ότι το κέντρο είναι στα 6km κι εγώ πιάνω 8άρα λόγω ΚΑΦΑΟ στα 400m?

@ ADSLgr.com All rights reserved.