PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

zaras27
30-10-12, 13:40
Μπορεί κάποιος να μας πει τις εντυπώσεις του από το Netgear DGN 3500B ISDN αν έχει ?

FrankyGR
01-11-12, 00:20
Καλησπέρα παιδιά. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Καταρχάς εδώ που μένω μέγιστη ταχύτητα είναι τα 2MBps από Conn-X
Έχω ένα modem/router netgear DGN200B (annex B) και ένα access point TP-LInk TL-WA901N 300M. Επίσης έχω και έναν NAS My Book Live 2TB.
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι ενώ μου δείχνει ότι έχω συνδεθεί με Ν (με έναν MacBook Pro Mid 2010) η ταχύτητα με τον NAS σε upload και download είναι max 9 MBit.
Επίσης όταν κάνω upload στον NAS μου τρώει το bandwidth από το Internet σε σημείο που δεν μπορώ να ανοίξω ούτε σελίδα στον chrome.
Είναι φυσιολογικό αυτό να γίνεται ? Και γιατί έχω μόνο 9 Mbit ενώ υποθετικά πρέπει να έχω 300 ?
Και τώρα στο διαταύτα. Αν αγοράσω το Asus RT-N66U (σκέφτομαι και το airport extreme) θα μπορέσω να το βάλω πάνω στο DGN2000B ή θα πρέπει να πάρω και άλλο modem ?
Σκέφτομαι και να πάρω το apple tv 3 gen για stream και mirroring από mac.
Τότε θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες ή θα είμαι πάλι στα ίδια αφού η ταχύτητα του internet είναι max 2 MBit και δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα δυστυχώς (%$%&^@!&^%).

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έχω αυτό το πρόβλημα εδώ και 6 μήνες και δεν ξέρω τι να κάνω....
Ευχαριστώ προκαταβολικα....

thama
01-11-12, 08:51
Αγαπητέ FrankyGR
Μερικές ερωτήσεις:
1) Τα 9 Μbps πως τα υπολόγισες ; Είδες τη μεταφορά μήπως να λέει 9ΜΒ/sec;
2) Τι μέθοδο ασφαλείας έχεις στο Wifi ;
3) Για ποιο λόγο έχεις 2 ασύρματα ΑΡ;

Αν η απάντηση σου στο πρώτο είναι πως είδες 9ΜΒ/sec στη μεταφορά, αυτό πρακτικα σημαίνει 75 Μbps χρήσιμων δεδομένων χωρίς overhead (τουλάχιστον 15% για wifi). Διαφορετικά, πρέπει να δεις την ασφάλεια του ασύρματου (κάποιες μέθοδοι δεν παίζουν καλά με το 802.11Ν), καθώς και την πιθανότητα παρεμβολών από άλλα ασύρματα δίκτυα στην περιοχή, ή απο κακορυθμισμένες ή κακοσχεδιασμένες ασύρματες ηλεκτρονικές συσκευές στον ίδιο χώρο. Επίσης, δοκίμασε και ενσύρματα. Αν πιάνεις τις ίδιες ταχύτητες, υπάρχει πιθανότητα να ειναι θέμα πρωτοκόλλου μεταφοράς

Το θέμα που αναφέρεις με με το "upload στον NAS μου τρώει το bandwidth από το Internet σε σημείο που δεν μπορώ να ανοίξω ούτε σελίδα στον chrome" είναι εν μέρει σωστό και αναμενόμενο. Το λάθος που κάνεις είναι στην λέξη Ιντερνετ. Δεν σου τρώει το bw του Ιντερνετ αλλά της σύνδεσής του υπολογιστή με το modem. Αν δοκιμάσεις ενσύρματα, θα δεις ότι μπαίνει κανονικά. Ο κορεσμός επικρατεί στην ασύρματη επικοινωνία. Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για πακέτα, που τα στέλνεις όλα από τον υπολογιστή σου μέσω της μίας ασύρματης σύνδεσής σου. Όταν εσύ κάνεις δικτυακή μεταφορά αρχείου, τοποθετείς στην ουρά προς αποστολή πολλά και μεγάλα πακέτα για αποστολή. Επίσης, όταν θες να δεις μια σελίδα στο διαδίκτυο, πρέπει να στείλεις ενα μικρό πακέτο, που να λέει "στείλε μου τη σελίδα τάδε". Όταν η ουρά σου είναι γεμάτη, αυτό το πακέτο ενδέχεται να μην προλάβει να φύγει έγκαιρα (ο browser περιμένει κάποιο χρονικό διάστημα για αυτό) οπότε βγάζει timeout

FrankyGR
01-11-12, 19:34
Αγαπητέ FrankyGR
Μερικές ερωτήσεις:
1) Τα 9 Μbps πως τα υπολόγισες ; Είδες τη μεταφορά μήπως να λέει 9ΜΒ/sec;
2) Τι μέθοδο ασφαλείας έχεις στο Wifi ;
3) Για ποιο λόγο έχεις 2 ασύρματα ΑΡ;

Αν η απάντηση σου στο πρώτο είναι πως είδες 9ΜΒ/sec στη μεταφορά, αυτό πρακτικα σημαίνει 75 Μbps χρήσιμων δεδομένων χωρίς overhead (τουλάχιστον 15% για wifi). Διαφορετικά, πρέπει να δεις την ασφάλεια του ασύρματου (κάποιες μέθοδοι δεν παίζουν καλά με το 802.11Ν), καθώς και την πιθανότητα παρεμβολών από άλλα ασύρματα δίκτυα στην περιοχή, ή απο κακορυθμισμένες ή κακοσχεδιασμένες ασύρματες ηλεκτρονικές συσκευές στον ίδιο χώρο. Επίσης, δοκίμασε και ενσύρματα. Αν πιάνεις τις ίδιες ταχύτητες, υπάρχει πιθανότητα να ειναι θέμα πρωτοκόλλου μεταφοράς

Το θέμα που αναφέρεις με με το "upload στον NAS μου τρώει το bandwidth από το Internet σε σημείο που δεν μπορώ να ανοίξω ούτε σελίδα στον chrome" είναι εν μέρει σωστό και αναμενόμενο. Το λάθος που κάνεις είναι στην λέξη Ιντερνετ. Δεν σου τρώει το bw του Ιντερνετ αλλά της σύνδεσής του υπολογιστή με το modem. Αν δοκιμάσεις ενσύρματα, θα δεις ότι μπαίνει κανονικά. Ο κορεσμός επικρατεί στην ασύρματη επικοινωνία. Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για πακέτα, που τα στέλνεις όλα από τον υπολογιστή σου μέσω της μίας ασύρματης σύνδεσής σου. Όταν εσύ κάνεις δικτυακή μεταφορά αρχείου, τοποθετείς στην ουρά προς αποστολή πολλά και μεγάλα πακέτα για αποστολή. Επίσης, όταν θες να δεις μια σελίδα στο διαδίκτυο, πρέπει να στείλεις ενα μικρό πακέτο, που να λέει "στείλε μου τη σελίδα τάδε". Όταν η ουρά σου είναι γεμάτη, αυτό το πακέτο ενδέχεται να μην προλάβει να φύγει έγκαιρα (ο browser περιμένει κάποιο χρονικό διάστημα για αυτό) οπότε βγάζει timeout

Φίλε thama

Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο και μου απάντησες. Ευχαριστώ επίσης για την εξήγηση που μου έδωσες σχετικά με το WD My Book Live . Σχετικά με τα ερωτηματά σου :
1) Τα 9 Mbps τα τσεκάρω με τον MacBook Pro με τα istat menus που είναι πολύ αξιόπιστα στις μετρήσεις.
2) WPA2-PSK
3) Το DGN2000B (annex B) είναι το βασικό μου modem και το TL-WA901N είναι ένα AP για επέκταση του δικτύου στο σπίτι. (DGN2000B γραφείο -> TL-WA901N σπίτι).

Αν αγοράσω το Asus RT-N66U (σκέφτομαι και το airport extreme) θα μπορέσω να το βάλω πάνω στο DGN2000B ή θα πρέπει να πάρω και άλλο modem ? Τότε θα έχω καλύτερο δίκτυο με μεγαλύτερο bandwidth ή θα έχω πάλι τα ίδια επειδή η συνδεσή μου είναι 2 Mbps?
Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει...

tetra82
04-11-12, 14:39
Παιδιά καλησπέρα. Eχω το (ετσι κι αλλιώς τραγικό σαν router) Linksys X2000.

Έκανα upgrade το firmware του router μου στην έκδοση 2.0.04 και απο τότε εχω πρόβλημα συνεχώς με τα πάντα. Το firmware εχει θέμα με τα cookies και δεν μπορώ ούτε login να κάνω. Ακόμα και για αυτό το post έκανα login 19 φορές!!!

Αν κάποιος εχει το παλιό firmware ή κάποιο τρόπο να το βρω ας μου πει γιατί δεν το βρήκα όσο και αν έψαξα. Απο την άλλη αν έχετε να προτείνετε ενα καλό router σε αντίστοιχα καλή τιμή δεν θα έλεγα οχι.

Ευχαριστώ

maik
04-11-12, 18:44
Βασικος και πρωτος κανονας.
Οτι δουλευει καλα δεν το πειραζουμε.

xhaos
05-11-12, 10:30
Βασικος και πρωτος κανονας.
Οτι δουλευει καλα δεν το πειραζουμε.

διαφωνω!!!! if it isnt broke it doesnt have enough features!!!

foutzena
05-11-12, 20:21
Παιδιά ενδιαφέρομαι για ένα modem-router να είναι dual band με draft n φυσικά . Έχετε στον νου σας κάποιο καλό και οικονομικό? Με ενδιαφέρει αρκετά η ταχύτητα του wifi και η εμβέλεια του. Και να είναι σταθερό σαν ρουτερ . Είδα στο Plaisio ένα netgear αλλά είχε 130 και δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά......

Έχω forthnet

xhaos
05-11-12, 21:46
σου προτείνω να τα σκάσεις και να πάρεις ένα καλό ρουτερ, κατά προτίμηση κάτι που να φορτώνει openwrt και να αλλάζεις μοδεμ όποτε αυτά παθαίνουν κατι. έτσι έχεις στημένο το δίκτυο σου ανεξάρτητα από το τι θα γίνει στο μέλλον ..... τα services σου απλά θα είναι εκεί και δεν θα εχεις να ξανά ασχοληθείς ποτέ με το έχει αυτό αλλά δεν έχει εκείνο....εγώ έχω ένα netgear wnr3700 και αν αγόραζα τώρα μάλλον θα βούταγα το RT-N66U. ναι είναι πολλά τα λεφτά, αλλά.....δεν έχεις να ξανά ασχοληθείς ποτέ και απλά όποτε είναι αλλάζεις modem.

foutzena
05-11-12, 22:47
να φορτώνει openwrt

Τι είναι αυτό ?

Δυστυχώς δεν έχω καθόλου φράγκα αυτήν την περίοδο και έχω άλλες προτεραιότητες .Και επειδή τα έχει παίξει αυτό που έχω πρέπει να πάρω κάποιο άλλο .

xhaos
05-11-12, 22:52
ειναι linux λειτουργικο για ρουτερ......που μπορεις να κανεις παπαδες.....http://downloads.openwrt.org/snapshots/trunk/ar71xx/packages/

foutzena
05-11-12, 23:16
Ευχαριστώ. Να δω τι θα πάρω .

Τι γνώμη έχεις για το Netgear DGN2200 ?
Δεν είναι βέβαια dual band αλλά διαβάζω καλά λόγια .

HereToLearn
06-11-12, 22:19
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανεις πως ειναι προσβασιμος μεσω LAN, ενας εξωτερικος hd συνδεδεμενος στην usb host port του ΖTE ZXDSL 931VII;;;

deniSun
07-11-12, 22:46
ειναι linux λειτουργικο για ρουτερ......που μπορεις να κανεις παπαδες.....http://downloads.openwrt.org/snapshots/trunk/ar71xx/packages/

Οι περισσότερες εταιρείες κυκλοφορούν τα νέα τους μοντέλα με εκδόσεις v2, v3 κλπ που δεν μπορούν να δεχθούν openwrt κλπ.
Σε μια έρευνα αγοράς που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κάτι καλό που να μπορεί να φορτώσει πάνω του openwrt

sotos65
07-11-12, 22:54
Το RT N66U φορτώνει dd-wrt και tomatoUSB. Αυτή τη στιγμή το δουλεύω με το δεύτερο (shibby mod), το πρώτο δεν το έχω δοκιμάσει...

xhaos
07-11-12, 23:02
Netgear WNDR3700 v2 το έχω εγώ και πάει άψογα...

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Router/NETGEAR-WNDR3700-WIRELESS-DUAL-BAND-ROUTER-N-300MBPS-GIGABIT-USB-WNDR3700.htm

Seitman
08-11-12, 10:43
Είναι dual stack το 3700; Σκέφτομαι να το "χτυπήσω" για το σπίτι.

Lothar
08-11-12, 13:45
Καλησπέρα παιδια,

Επειτη το εχω παρατησει λιγο το θεμα (ειμαι με το σαπιο ZTE που δινει η on telecoms), εχετε να προτεινετε κανενα σχετικα φτηνο Ν pstn router που να εχει δυνατοτητα για p2p/torrent blocking?
Εαν εχει κι guest wlan ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω κι μη βαρατε..

xhaos
08-11-12, 20:32
Είναι dual stack το 3700; Σκέφτομαι να το "χτυπήσω" για το σπίτι.

λογικά ναι γιατί έχει ρυθμίσεις ipv6

escapee
09-11-12, 03:40
καλησπερα παιδια, μπορειτε να μου πειτε μερικα καλα μοντελα adsl modem-router pstn να εχει ομως δυνατο wifi , να υποστηριζει wireless n , και να εχει βγαλει τα λιγορερα προβληματα? ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας κουρασα :)

Seitman
09-11-12, 08:29
Αν διαθέτεις ~€70 και το DGN2200 είναι καλή επιλογή. Το έχω δύο χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σκυλί μαύρο.

xhaos
09-11-12, 09:26
Αν σου περισσεύουν ~€100 το WNDR3700 που λέει ο xhaos είναι καλή επιλογή. Αν διαθέτεις ~€70 και το DGN2200 είναι καλή επιλογή. Το έχω δύο χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σκυλί μαύρο.

το WNDR3700 ΔΕΝ έχει modem! είναι ΜΟΝΟ router

για την ακρίβεια έχω το WNDR3700 για router και το DGN2200 για modem

Seitman
09-11-12, 09:28
A ναι;;;
Πως την πάτησα έτσι. :facepalm:

escapee
09-11-12, 12:04
καλημερααααααααα


εχω το thomson v8 αυτη την στιγμη , για να σας πω την αληθεια δεν ξερω τι σημαινει μονο ρουτερ και μονο μοντεμ. αν μπορειτε να μου πειτε θα με βοηθουσε! απλα επειδη ακουω συνεχεια οτι χρειαζομαι να ειναι και τα δυο για αυτο το ειπα

Seitman
09-11-12, 12:38
Modem (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC)
Router (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82)

Modem-router είναι το vidal sashoon 2-σε-1 αυτών των συσκευών.

escapee
09-11-12, 12:52
Modem (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC)
Router (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82)

Modem-router είναι το vidal sashoon 2-σε-1 αυτών των συσκευών.

χαχα ωραιο παραδειγμα εδωσες :P

ευχαριστω για τις πληροφοριες :)
το ρουτερ δηλαδη στην ουσια ειναι αυτο που μοιραζει το ρουτερ στους διαφορους υπολογιστες ε ; ενω το μοντεμ το μοιραζει μονο σε εναν υπολογιστη;

Seitman
09-11-12, 12:56
Με το router έχεις επικοινωνία μόνο "εσωτερικά" στο τοπικό σου δίκτυο και τους υπολογιστές. Με το modem έχεις επικοινωνία με τον έξω κόσμο (internet). H δουλειά του modem-router είναι να έχεις επικοινωνία με το internet και να "μοιράζει" την επικοινωνία αυτή στους υπολογιστές που είναι συνδεμένο σε αυτό.

Χονδρικά.

escapee
10-11-12, 02:12
Με το router έχεις επικοινωνία μόνο "εσωτερικά" στο τοπικό σου δίκτυο και τους υπολογιστές. Με το modem έχεις επικοινωνία με τον έξω κόσμο (internet). H δουλειά του modem-router είναι να έχεις επικοινωνία με το internet και να "μοιράζει" την επικοινωνία αυτή στους υπολογιστές που είναι συνδεμένο σε αυτό.

Χονδρικά.

το πιασα ! ευχαριστω

- - - Updated - - -

σας καλησπεριζω και παλι, διαβαζοντας εδω το φορουμ κατεληξα τελικα (οπως προειπα και ενας φιλος εδω) να αγορασω ρουτερ μονο ωστε να εχω ετοιμο δικτυο και αν χαλαει το μοντεμ απλα το αλλαζω μου φανηκε πιο σωστος τροπος. βλεποντας επισης εδω μερικους που ανεφεραν καποιες μαρκες ρουτερ οπως το Netgear Wireless Router N Dual Band 2x300Mbps, Gigabit, WNDR3700//// και Asus RT-N66U /// επισης ειδα και τα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614960//// και http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615297/// και http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613282 /// και πολλα αλλα επισης αλλα εχω καταμπερδευτει .

καταρχην το draft n τι ειναι ; ειναι διαφορετικο απο το απλο n/wireless n ??
θελω να δουλεψω το ρουτερ κυριως ασυρματα στην συχνοτητα των 5 gbps μονο, για να μην εχω παρεμβολες απο αλλες συσκευες ,οπως και θα ηθελα το μηχανημα που θα καταληξω να εχει ισχυρο σημα στο n(5 gbps) διοτι το σπιτι ειναι διοροφο.

ενα αλλο πραγμα που ηθελα να ρωτησω : το ipv6( το οποιο το μονο που ξερω ειναι οτι καποια στιγμη θα αντικαταστησει το ipv4) εχει να κανει με τα μοντεμ η με τα ρουτερ ( διοτι αν εχει να κανει με το ρουτερ θα ηθελα να το υποστηριζει το μηχανημα που θα παρω μην πανε χαμενα τα χρηματα σε συντομο χρονικο διαστημα)


πιστευω να σας εδωσα τις απαραιτητες πληροφοριες
αν μπορειτε προτεινετε μου δυο τρια καλα μοντελα που ξερετε οτι πληρουν τα παραπανω διοτι εγω εχω πελαγωσει :)
για την τιμη ξερω οτι πρεπει να δωσω κατι τις παραπανω οποτε μπορω να διαθεσω το παρα παρα παρα πολυ μεχρι 150 ευρω ( :cry:)

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας κουρασα/μπερδεψα

foutzena
12-11-12, 17:54
Παιδιά αν πάρω ένα ρουτερ μπορώ να το συνδέσω με το modem με wifi ?

Αν ναι θα μπορώ μετά να συνδεθώ με το ρουτερ μέσω wifi ?

xhaos
13-11-12, 09:45
@escapee
1. αν πάρεις το WNDR3700 να σιγουρευτείς ότι θα πάρεις το v2, το v3 έχει τη μίση μνήμη και μίση flash.
http://wiki.openwrt.org/toh/netgear/wndr3700

2. το asus out of the box κάνει πολλά πράγματα τα οποία για να τα κάνεις με το WNDR3700 θα πρέπει να περάσεις openwrt. οι "μαμά" δυνατότητες του WNDR3700 δεν είναι σοβαρές, απλά με το wrt απογειώνετε.

3. το asus πρέπει να έχει πιο δυνατό σήμα, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα γιατί θα πρέπει να σκεφτείς που θα βάλεις το router στο σπίτι σου κλπ.... δεδομένου ότι είναι και πανάκριβο πιο λογική λύση αν μπορείς θα ήταν ένα WNDR3700 με ένα δεύτερο AP π.χ. TL-WA901ND που είναι και PoE που σημαίνει ότι πας απλά ένα καλώδιο δικτύου εκεί που το θέλεις και τραβά τροφοδοσία από αυτό το καλώδιο.

escapee
14-11-12, 00:48
@escapee
1. αν πάρεις το WNDR3700 να σιγουρευτείς ότι θα πάρεις το v2, το v3 έχει τη μίση μνήμη και μίση flash.
http://wiki.openwrt.org/toh/netgear/wndr3700

2. το asus out of the box κάνει πολλά πράγματα τα οποία για να τα κάνεις με το WNDR3700 θα πρέπει να περάσεις openwrt. οι "μαμά" δυνατότητες του WNDR3700 δεν είναι σοβαρές, απλά με το wrt απογειώνετε.

3. το asus πρέπει να έχει πιο δυνατό σήμα, αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα γιατί θα πρέπει να σκεφτείς που θα βάλεις το router στο σπίτι σου κλπ.... δεδομένου ότι είναι και πανάκριβο πιο λογική λύση αν μπορείς θα ήταν ένα WNDR3700 με ένα δεύτερο AP π.χ. TL-WA901ND που είναι και PoE που σημαίνει ότι πας απλά ένα καλώδιο δικτύου εκεί που το θέλεις και τραβά τροφοδοσία από αυτό το καλώδιο.

τωρα ειδα την απαντηση και ευχαριστω κιολας.. πηρα τελικα (πριν δω την απαντηση σου ) το netgaer WDNR400. εχω καποια προβληματα αλλα δεν ξερω αν ειναι προβλημα του ρουτερ η προβλημα συσκευων. εχω 4 υπολογιστες. ο μακ βλεπει το 5G σημα και συνδεεται, ο βαιο(win 7) δεν το βλεπει οπως επισης και ενασ turbo x (laptop) , ενας acer με vista βλεπει το 5 G και συνδεεται επισης . δεν ξερω γιατι δεν τον βλεπουν αυτοι που εχουν windows 7 ( 2,4 τα βλεπουν τα 5 G οχι) /// και μια δευτερη απορια: ακριβως μπροστα στο ρουτερ που εκπεμπει 5 G δεν θα πρεπε να το πιανω 100% η εστω 90 % ? διοτι καθομαι με το μακ στα δυο μετρα ευθεια ακριβως χωρις εμποδιο και το 5G το πιανω 50 % περιπου ενω το 2,4 G το πιανω 90-95 %

foutzena
14-11-12, 01:05
Το vaio και το turbo x δεν θα έχουν dual band κάρτα wifi για αυτό συνδέονται στα 2.4

Για το σήμα δεν έχω εμπειρία με router dual band να σου πω....

escapee
14-11-12, 01:34
Το vaio και το turbo x δεν θα έχουν dual band κάρτα wifi για αυτό συνδέονται στα 2.4

Για το σήμα δεν έχω εμπειρία με router dual band να σου πω....

μιλησα και με πλαισιο και με σονι υποστηριζουν λεει το ν στο ασυρματο , ο υπολογιστης που ειναι βιστα (ασερ ) ειναι 4 χρονων και μπηκε κανονικα...

foutzena
14-11-12, 16:39
Άλλο πράγμα είναι να υποστηρίζουν draft n και άλλο να είναι dual band .

Γοογλαρε τα μοντέλα σου στο ιντερνετ να δεις στα χαρακτηριστικά τους εάν έχουν dual band .

Και το δικό μου το acer είναι 3.5 χρονών και έχει dual band

kritikos29
20-11-12, 13:34
DGN3500 ΤΗΣ NETGEAR ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΑΠΟ MODEM! ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ευρω ΕΧΕΙ. ΑΠΛΑ ΠΑΡΤΟ.

TheSwiss
20-11-12, 13:41
DGN3500 ΤΗΣ NETGEAR ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ. ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΑΠΟ MODEM! ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ευρω ΕΧΕΙ. ΑΠΛΑ ΠΑΡΤΟ.

Καλό δεν λέω αλλά μερικές φορές (ευτυχώς όχι συχνά) μου έκανε κάτι κόλπα το wifi (π.χ. δεν μπορούσε να συνδεθεί μια άλλη συσκευή) χωρίς λόγο και έφτιαχνε μετά από επανεκίνηση του modem. Μαζί με την εκνευριστικά αργή λήψη ip μετά από συγχρονισμό -που έχει περιγραφτεί επανειλημένα σε διάφορα forums- καθώς και το περιορισμένο μενού ρυθμίσεων το θεωρώ απλά καλό αλλά σίγουρο όχι κορυφαίο (προσωπική μου άποψη μόνο).

kritikos29
20-11-12, 14:22
με το wifi δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω μαζι σου αφου δεν το λειτουργω καθολου αλλα φαντασου οτι τρεχει απιστευτα αφου ειναι το μονο που μου κλειδωνει στα 24,000 ακριβως και ως αποδειξη στο speedtest του οτε ξεκιναει απο 2,2 και φτανει στα 2,4 (μεγιστο) σταθερα! επισης τοσα χρονια online gaming ειναι το μοναδικο που πραγματικα εβγαλε τα λεφτα του! επισης ενω ειχα 20 και 25 ping με ολα τα αλλα με το συγκεκριμενο εχω 10! εσυ πιο θεωρεις οτι ειναι στην κορυφη?

balandis
20-11-12, 14:39
φυσικα και ειναι το καλυτερο modem.....το 3500....αλλα 120 ευρω.Oτι πληρωνεις παιρνεις!!!ενταξει ο καθενας αγοραζει οτι θελει :)

ThReSh
20-11-12, 15:11
που να λέγαμε και για Draytek ή Cisco δλδ :p

manos291
27-11-12, 22:53
Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για το router/modem NetGear n7500 DGND4000. Απο οτι βλεπω δεν εχει κυκλοφορησει ακομα στην Ελλαδα αλλα απο εξωτερικο μπορεις να το παρεις γυρω στα 140 ευρω. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα modem/router που να εχει ανετα hd streaming για matroskes κλπ αλλα και να μην εχω προβλημα παραλληλα στο Internet. Σκεφτομουν για το 3700 πριν δω το 4000 και τωρα ειμαι σε διλημα....

xhaos
28-11-12, 09:19
Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για το router/modem NetGear n7500 DGND4000. Απο οτι βλεπω δεν εχει κυκλοφορησει ακομα στην Ελλαδα αλλα απο εξωτερικο μπορεις να το παρεις γυρω στα 140 ευρω. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα modem/router που να εχει ανετα hd streaming για matroskes κλπ αλλα και να μην εχω προβλημα παραλληλα στο Internet. Σκεφτομουν για το 3700 πριν δω το 4000 και τωρα ειμαι σε διλημα....

το WNDR3700 δεν είναι modem είναι ΜΟΝΟ router

tojara
28-11-12, 11:23
Έχω το κλασσικό Thomson TG585v8 και σκέφτομαι να το αλλάξω με κάποιο μέχρι τα 50 ευρώ.
Έχει προβεί κανένας σε παρόμοια αλλαγή και έχει κάποιο στο νου του?

balandis
28-11-12, 11:51
το καλυτερο ρουτερ που εχω δοκιμασει ειναι το netgear 3500.μου δινει attenuation 39........οποιο αλλο και να εχω βαλει μου δινει 41-44.thomson,draytek,alcatel cellpipe.συχρονιζει καλα πιστευω και αυτη ειναι η διαφορα,γυρω στα 0,5-1 μβς.τα οποια χρειαζομαι .ειναι ακριβο και κομψο γυρω στα 110:)

journeyman
28-11-12, 12:09
Να μπω και γώ στην κουβέντα, για οικονομικό Modem τί προτείνετε?
Tp-Link 8816 ή Thomson TG585 vx?

ThReSh
28-11-12, 13:11
το καλυτερο ρουτερ που εχω δοκιμασει ειναι το netgear 3500.μου δινει attenuation 39........οποιο αλλο και να εχω βαλει μου δινει 41-44.thomson,draytek,alcatel cellpipe.συχρονιζει καλα πιστευω και αυτη ειναι η διαφορα,γυρω στα 0,5-1 μβς.τα οποια χρειαζομαι .ειναι ακριβο και κομψο γυρω στα 110:)

δεν συγχρονίζει καλύτερα επειδή σου δείχνει χαμηλότερο attenuation...

είχα το 3500 και μου έδινε 25db attenuation αντί για 29 που είναι το κανονικό και συγχρονίζει στα ίδια με το Draytek που μου δείχνει 38 attenuation :p

balandis
28-11-12, 14:08
εχω το draytek το παλιο,το εχω δωσει σε φιλο,δεν θυμαμαι πιο:hmm:ξερω γω οπιο εχω βαλει πανω παει λιγο παρακατω......χθες το thomson tg585 v7 4600.kai το 3500 ...5200....γνωμη δικη σας....:)

ThReSh
28-11-12, 14:43
δεν είπα ότι ισχύει ότι συγχρονίζει υψηλότερα από άλλα, απλά ότι δεν οφείλεται στο "χαμηλότερο" attenuation, αυτό μένει ίδιο απλά το διαβάζει λανθασμένα...

journeyman
28-11-12, 14:54
δεν είπα ότι ισχύει ότι συγχρονίζει υψηλότερα από άλλα, απλά ότι δεν οφείλεται στο "χαμηλότερο" attenuation, αυτό μένει ίδιο απλά το διαβάζει λανθασμένα...

πως εξηγείται όμως ότι άλλα μόντεμ συγχρονίζουν πιο ψηλά και άλλα πιο χαμηλά?

ThReSh
28-11-12, 17:15
διαφορετικό chip, διαφορετικά firmware, το πραγματικό attenuation παραμένει σταθερό...

journeyman
28-11-12, 19:57
είναι λογικό να κλειδώνουν σε πιο πολλά ή λίγα?
και αυτό έχει επίπτωση στην πραγματική ταχύτητα (πχ downloading)?

@ ADSLgr.com All rights reserved.