PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

konenas
16-07-13, 16:53
Μετακόμισε εκεί.

Πέρα απ' την πλάκα. Αντάλλαξε ρούτερ με τον θείο σου αν έχετε την ίδια εταιρία παροχέα.

Alexcxvtr
16-07-13, 17:28
Forthnet και οι δυο. Ο θείος έχει το Thomsom και ο αδερφός το Huawei. Απλά το λέω...
Ίσως επειδή είναι σε χωριό και τα δίκτυα είναι μάπα είναι τόσο χαμηλά. Δεν ξέρω...
Δικαιολογείται όμως σχεδόν διπλάσια ταχύτητα σε 1χλμ απόσταση?

konenas
16-07-13, 18:29
Forthnet και οι δυο. Ο θείος έχει το Thomsom και ο αδερφός το Huawei. Απλά το λέω...
Ίσως επειδή είναι σε χωριό και τα δίκτυα είναι μάπα είναι τόσο χαμηλά. Δεν ξέρω...
Δικαιολογείται όμως σχεδόν διπλάσια ταχύτητα σε 1χλμ απόσταση?

Στο ξαναλέω κι εγώ.
Αντάλλαξέ τους.
Θα δεις ποιος και τι φταίει.

famous-walker
16-07-13, 20:21
Forthnet και οι δυο. Ο θείος έχει το Thomsom και ο αδερφός το Huawei. Απλά το λέω...
Ίσως επειδή είναι σε χωριό και τα δίκτυα είναι μάπα είναι τόσο χαμηλά. Δεν ξέρω...
Δικαιολογείται όμως σχεδόν διπλάσια ταχύτητα σε 1χλμ απόσταση?

Μπα δεν νομίζω να είναι μάπα τα δίκτυα στα χωριά.
Στο χωριό της μάνας μου, που το DSLAM βρίσκεται περίπου 2.5 χιλιόμετρα μακρυά, συγχρονίζει στα 19, 20 Mbps. Ίσως επειδή τα καλώδια υπογειώθηκαν το 1997. Το σπίτι δε είναι της δεκαετίας του 1950 και ο Δήμος όπου βρίσκεται το σπίτι, έχει το dslam μονίμως μπουκωμένο.

Όποιος παίρνει Draytek μια φορά, δεν ξαναπαίρνει άλλο. Ειδικά τα 2710 series...

Alexcxvtr
17-07-13, 00:31
Εντάξει παιδιά. Θα το κοιτάξω μήπως είναι θέμα ρούτερ.

raidenfreeman
18-07-13, 02:07
Θέλω να αγοράσω ένα σοβαρό modem router, μιας και αυτά που δίνουν οι διάφορες εταιρείες είναι κάπως της πλάκας, ειδικά στο σήμα του wifi, δεδομένου ότι πια το σπίτι μου έχει πάρα πολλούς τοίχους και δεν μπορώ να βάλω το router στο κέντρο του.

Ψάχνω τα εξής:

ADSL2+ over PSTN (αν υποστηρίζει και vdsl καλώς, αλλά δεν με βλέπω μέχρι να πέφτει στα επίπεδα του σημερινού adsl2 να γυρίζω σε vdsl)
Ισχυρό wifi, αν και δεν έχω δοκιμάσει dual band, θα το προτιμούσα γιατί βολεύει μια dedicated συχνότητα για gaming και μια για μη κρίσιμες εφαρμογές.
Σοβαρό Quality of Service
Ethernet δεν χρησιμοποιώ, άρα δεν με νοιάζουν οι θύρες του, αν δέχεται USB ή κάποιο άλλο μέσο, καλό είναι, όχι απαραίτητο.
Προφανώς NAT, θα έχω πάνω από 4 συσκευές ταυτόχρονα συνδεδεμένες κάθε στιγμή (με μέγιστο συνήθως 8)
PPPoE
WPA/2 και WEP (το WEP δέχομαι να μην υπάρχει, αλλά βολικό θα ήταν)
802.11a/b/g/n (όλα τα προαναφερθέντα υποχρεωτικά, έχω μερικές αρχαίες συσκευές)


Προαιρετικά:

IPv6
Να υποστηρίζει DynDNS μέσω no-ip ή κάποιου άλλου δωρεάν παρόχου.
το νέο 802.11a/c ή όπως τελικά ονομαστεί
Βολικό logging
Firmware updates εύκολα
Netgear ή Cisco/Linksys γιατί τις ξέρω σαν ονόματα.
Δυνατότητα ελέγχου bandwidth για κάθε IP στο υποδίκτυο (πχ το ένα pc να έχει το 20% της συνολικής ταχύτητας, ανεξάρτητα με το τι γίνεται στο υπόλοιπο δίκτυο)


Χρήση:
Στο σπίτι υπάρχουν τουλάχιστον 2 pc που χρησιμοποιούν συνεχώς το internet. Επίσης σκοπεύω να παίζω παιχνίδια, και θέλω ένα σταθερό ασύρματο κανάλι χωρίς παρεμβολές, άρα σκεφτόμουν τα 5GHz των dual band routers. Κατεβάζω συχνά τεράστια αρχεία (isos προγραμμάτων πχ μέσω msdnaa/steam/etc) και επίσης πολύ συχνά βλέπω video με steaming. Ξέρω ορισμένα πράγματα από δίκτυα (λίγα, αρκετά λίγα :P) αλλά μπορώ να ρυθμίσω ό,τι router έχω δει μέχρι τώρα και καταλαβαίνω κάθε μια του ρύθμιση, άρα κάτι ίδιας περιπλοκότητας/αναλυτικής ρύθμισης είναι θετικό, αν όχι και κάτι πιο σύνθετο. Θέλω όλα τα πρότυπα του wifi από το a μέχρι το n γιατί έχω ορισμένες πολύ παλιές συσκευές (πχ nintendo ds) τα οποία δεν επιδέχονται και αναβάθμισης της κάρτας δικτύου. Αν μπορεί να έχει και ένα καλό σύστημα logging για το ποιός συνδέθηκε πότε κτλ, είναι αρκετά καλό.

Budget: 150euro αν και θα προτιμούσα κάτι στα 100, άντε 110.

Έχω HOL 24Mbps, στην Καστέλα στον Πειραιά. Πόσο μακριά είμαι απ' το κέντρο της HOL δεν ξέρω, ούτε ξέρω πως να το μάθω :). Οι ταχύτητες που βγάζω είναι συνήθως 8-10Mbps, αν και τελευταία είμαι στα 4-2(αλλά αυτό είναι υπό επισκευή).


ΥΓ Διάβασα ότι μπορείς να βάλεις ένα κανονικό PC με 2 κάρτες δικτύου να κάνει το router, ενώ του τρέχεις linux, και φαντάζομαι ότι αυτό θα βολεύει και για dynDNS, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να το κάνεις modem router, ή αν έχει νόημα όλο αυτό από άποψη κόστους/απόδοσης.

prodromosfan
18-07-13, 09:11
Θέλω να αγοράσω ένα σοβαρό modem router,

Εχοντας διαβάσει το υπογραμμισμενο,
αλλα και διαβαζοντας το υπολοιπο ποστ σου με τις αναγκες σου
θα σου έλεγα να παρεις μόνο ρουτερ και ειδικα καποιο tplink που να παιρνει και openwrt

Ο λόγος ειναι απλός.
Κρατας το μοντεμ που σου εχει δώσει η εκαστοτε εταιρια και χρησιμοποιείς
το οποιο ειναι δοκιμασμενο με το δικτυο της και τα dslam της
εφοσον εχεις και προβληματικη εν εξελίξη επισκευής γραμμη,
να κλειδωνει και το συνδεεις να κανει την κλήση ppoe το ρουτερ .

Ο λογος που προτείνω tp link ειναι γιατι ειναι φτήνα (αρα και λογικα μεσα στο budget των 100€)
και αφετερου γιατι αν και εχουν πολλές ρυθμισεις απο τη μαμα τους, καποια μοντελα υποστηριζουν σκοπιμα openwrt απο την εταιρια και αρα φορτωνοντας καποιο openwrt firmware θα κανουν αυτα που θελεις και ακομα περισσοτερα, τουτεστιν θα κανουν παπαδες.

συγκεκριμενο μοντελο δεν ξερω να σου προτεινω
καλο θα ηταν να το ψαξεις μονος σου τοσο στο skroutz όσο και στο site του openwrt και να επιλεξεις μονος σου ή να παραθεσεις εδω καποια μοντελα και να σου γραψουν εντυπωσεις αλλοι χρηστες που ειναι κατοχοι τους.



Ισχυρό wifi, αν και δεν έχω δοκιμάσει dual band, θα το προτιμούσα γιατί βολεύει μια dedicated συχνότητα για gaming και μια για μη κρίσιμες εφαρμογές.
802.11a/b/g/n (όλα τα προαναφερθέντα υποχρεωτικά, έχω μερικές αρχαίες συσκευές)
[/LIST]



για το μεν πρωτο, αν και τα n μοντελα εχουν συνηθως πανω απο μια κεραια μπορεις να παρεις καποιο με αποσπομενες οποτε να του βαλεις πιο δυνατες (μεγαλυτερο dbi) αν δεν σου κανουν οι δικες του.

ωστόσο ειμαι κατα 99,9% σιγουρος ότι έστω και μια συσκευη να εχεις η οποια ειναι wifi a/b/g τότε ΟΛΟ το δικτυο γυρναει στο ιδιο προτυπο με χαμηλοτερες ταχυτητες.
δηλαδη εχεις πχ δυο υπολογιστες με wifi n, ενα κινητο και ενα ταμπλετ με wifi n, και μία συσκευη με wifi g
τοτε όλο το δικτυο και οι υπολοιπες καρτες θα παιξουν στο προτυπο wifi g.
Και αρα ΟΛΟ το δικτυο θα ειναι πιο αργο.

η μονη λυση αναβαθμιση σε ολα τα δικτυακα να υποστηριζουν οσο το δυνατον πιο γρηγορο προτυπο wifi.

Σταυροφόρος
22-07-13, 18:23
Κρατας το μοντεμ [...] και το συνδεεις να κανει την κλήση ppoe το ρουτερ.


Μα το modem δεν είναι αυτό που κάνει την κλήση PPPoE; Πως θα την κάνει το router;

prodromosfan
22-07-13, 21:01
το μοντεμ κλειδωνει τη adsl και κανει κληση.
ωστοσο αμα συνδεθει με ρουτερ που να μπορει να κανει και κληση ppoe τοτε μπορει να την αναλαβει το ρουτερ αυτο.
ετσι ξερω τουλαχιστον,
αλλιως και την κληση να κανει το μοντεμ το ρουτερ θα κανει ολα τα υπολοιπα που σε ενδιαφερουν.

deniSun
24-07-13, 15:36
To ρουτερ χρειάζεται για να δώσει τα usr/psw ώστε να μπορεί να κάνει κλήση το modem.
Αν ρυθμίσεις ένα modem/router σε ρόλο modem τότε τα usr/psw ώστε να γίνει κλήση θα πρέπει να δοθούν είτε μέσω του λειτουργικού πχ windows είτε μέσω ρούτερ.
Με την επιλογή modem και ρούτερ χωριστά κερδίζεις πολλά κυρίως στο θέμα routing.
Από την άλλη έχεις μία ακόμα συσκευή στο γραφείο σου.

zaras27
31-07-13, 13:08
Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στα DGN 2200 k DGN 3700 ασχέτως τιμής σε πιο λέτε να πάω με κύριο κριτήριο το ισχυρό wifi αλλά και ότι μπορείς να παίξεις με το snr κα να ναι βράχος .Εννοείται από πόρτες κ dyndns που μ ενδιέφεραν είναι εντάξει και τα 2

deniSun
31-07-13, 14:15
Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στα DGN 2200 k DGN 3700 ασχέτως τιμής σε πιο λέτε να πάω με κύριο κριτήριο το ισχυρό wifi αλλά και ότι μπορείς να παίξεις με το snr κα να ναι βράχος .Εννοείται από πόρτες κ dyndns που μ ενδιέφεραν είναι εντάξει και τα 2

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το ασύρματο πάρε το δεύτερο.
Τώρα για snr κλπ δεν ξέρω...

zaras27
01-08-13, 15:15
Μετά από διάβασμα παντού το παρήγγειλα στο Πλαισιο . Την Δευτέρα θα γυρίζουν και τη γραμμή σε PSTN και θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα

nutrialex
04-08-13, 21:19
Εγώ όπως ξέρετε απο παλιά έχω συνδιάσει το modem του ISP με ένα Netgear WN3500L με Tomato Firmware και είμαι υπερευχαριστημένος οπότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα και εγώ το WNR 3700.

Όμως βαρέθηκα το modem του ISP και θέλω να το αλλάξω γιατί μερικές φορές κολλά. Τι θα μου προτείνατε?
Απαραίτητη προυπόθεση να δουλεύει σε ΑDSL M.

stavpal
08-08-13, 20:55
127363το δικό μου (draytek 2710n) υποστηρίζει annex m

nutrialex
09-08-13, 19:01
ΟΚ αλλά θέλω κάτι ΠΟΛΥ πιο φθηνό αφού router είπαμε έχω και γ@μ@το κατά τη γνώμη μου (Netgear WNR3500L Tomato). Ψάχνω μόνο για ενα φθηνό modem κατα προτίμηση με chip Infineon για Wind και HOL. Mάλλον απο ότι διαβάζω και ψάχνω το Vigor 120 ταιριάζει στην περίπτωσή μου.

PaaNooS
15-10-13, 09:42
Γεια σας παιδια

Μια ερωτηση κ απο μενα.
Το NETGEAR DGND4000 ειναι για VDSL γραμμη? Ψαχνω για καλο VDSL ασυρματο modem/router και θα προτιμουσα της Netgear γιατι εχω στη δουλεια το Netgear DGND3800B και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Καθε προταση σας δεκτη

babis3g
15-10-13, 13:58
Γεια σας παιδια

Μια ερωτηση κ απο μενα.
Το NETGEAR DGND4000 ειναι για VDSL γραμμη? Ψαχνω για καλο VDSL ασυρματο modem/router και θα προτιμουσα της Netgear γιατι εχω στη δουλεια το Netgear DGND3800B και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Καθε προταση σας δεκτηκαλο αλλα νομιζω ειναι μονο ρουτερ ... θα χρειαστης επιπροσθετο VDSL modem μπροστα του ... κρατας του παροχου που θα σου δωσει οταν αλλαξεις γραμμη αν δεν σε πειραζει να εχεις 2 κομματια

PaaNooS
15-10-13, 14:44
Οχι.. Ειναι modem/router (βλ. εδω : http://www.netgear.com/home/products/wirelessrouters/high-performance/DGND4000.aspx#four)
Το θεμα ειναι αν μπορει να δουλεψει σε VDSL γραμμη

ThReSh
15-10-13, 15:22
όχι, το γράφει ξεκάθαρα στα specs, μόνο adsl2+ υποστηρίζει...

PaaNooS
15-10-13, 15:36
όχι, το γράφει ξεκάθαρα στα specs, μόνο adsl2+ υποστηρίζει...

ναι δυστυχως το ειδα κ εγω..
καποια αλλη προταση ??



αυτο εδω http://www.netgear.com/service-provider/products/routers-and-gateways/dsl-gateways/VEVG2500.aspx#four ειναι modem/router ??

babis3g
15-10-13, 19:09
ναι δυστυχως το ειδα κ εγω..
καποια αλλη προταση ??



αυτο εδω http://www.netgear.com/service-provider/products/routers-and-gateways/dsl-gateways/VEVG2500.aspx#four ειναι modem/router ??

ναι ειναι αλλα ισως δυσκολευτεις να το βρεις απο Ελλαδα η ισως στα ebay

Παντως απο vdsl ολα σε ενα κοιτα &

fritz box 7390, 7360
Draytek 2750,2760,2850,2860
Zyxel ZyXEL SBG3300-N
Asus DSL N66U

& φτηνα εναλακτικα σαν το νετγκιαρ που μολις συστησες
Billion 8200n & παρα πολλα zyxel σε vdsl ... 2 απο αυτα VGM1312, P-870HN-51B 802.11N

Alexcxvtr
15-10-13, 19:19
Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος που είμαι στα δικτυακά.
Η VDSL τεχνολογία προσφέρει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από την ADSL+, σωστά?
Είναι λοιπόν καλύτερη η αγορά ενός VDSL modem/router για καλύτερο συγχρονισμό και βέλτιστη ταχύτητα σε γραμμή ADSL+? Στην δική μου ας πούμε.
Είναι σαν τα USB δηλαδή? Όπως το USB 3.0 είναι backwards compatible σε USB 2.0.
Ή ό,τι είπα μόλις τώρα είναι απολύτως λάθος? Πραγματικά δεν γνωρίζω.

PaaNooS
15-10-13, 19:26
ναι ειναι αλλα ισως δυσκολευτεις να το βρεις απο Ελλαδα η ισως στα ebay

Παντως απο vdsl ολα σε ενα κοιτα &

fritz box 7390, 7360
Draytek 2750,2760,2850,2860
Zyxel ZyXEL SBG3300-N
Asus DSL N66U

& φτηνα εναλακτικα σαν το νετγκιαρ που μολις συστησες
Billion 8200n & παρα πολλα zyxel σε vdsl ... 2 απο αυτα VGM1312, P-870HN-51B 802.11N

σ'ευχαριστω πολυ μπαμπη !!
μου ανοιξες τα ματια κ μουδωσες 'θεμα' για το βραδυ..

Κ παλι σ'ευχαριστω

babis3g
15-10-13, 20:07
Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος που είμαι στα δικτυακά.
Η VDSL τεχνολογία προσφέρει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από την ADSL+, σωστά?
Είναι λοιπόν καλύτερη η αγορά ενός VDSL modem/router για καλύτερο συγχρονισμό και βέλτιστη ταχύτητα σε γραμμή ADSL+? Στην δική μου ας πούμε.
Είναι σαν τα USB δηλαδή? Όπως το USB 3.0 είναι backwards compatible σε USB 2.0.
Ή ό,τι είπα μόλις τώρα είναι απολύτως λάθος? Πραγματικά δεν γνωρίζω.ναι σωστα το VDSL μπορει να παει και μεχρι 200mb - το adsl μεχρι 24 (και τα 2 υπο προυποθεσεις)
Ας πουμε στο περιπου ειναι οπως το usb 2 με usb 3 (οπου το usb 3 εχει πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα δεδομενων) οπως ειπες αλλα πρεπει να το ζητησεις απο τον παροχο εαν υπαρχει στην περιοχη σου vdsl γιατι η μιση διαδρομη γραμμης ειναι αλλη τεχνολογια ... δεν θα σου δουλεψει να παρεις μονο vdsl modem γιατι ο παροχος σε συνδεει σε αλλη καμπινα για vdsl

Yπαρχουν μερικα adsl/vdsl modems (2 σε 1) που θα σου δουλεψουν με adsl & οταν κανεις αναβαθμιση σε vdsl το ιδο modem το χρησιμοποιεις παλι ... αλλα πριν χαλασεις χρηματα (δεν ειναι βεβαια το ζητουμενο) ο παροχος θα σου δωσει ενα συμβατο ουτος η αλλος
Παντως εκτος παροχου μερικα τα αναφερα, αλλα υπαρχουν πολλα αλλα σε adsl/vdsl

Alexcxvtr
15-10-13, 23:45
ναι σωστα το VDSL μπορει να παει και μεχρι 200mb - το adsl μεχρι 24 (και τα 2 υπο προυποθεσεις)
Ας πουμε στο περιπου ειναι οπως το usb 2 με usb 3 (οπου το usb 3 εχει πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα δεδομενων) οπως ειπες αλλα πρεπει να το ζητησεις απο τον παροχο εαν υπαρχει στην περιοχη σου vdsl γιατι η μιση διαδρομη γραμμης ειναι αλλη τεχνολογια ... δεν θα σου δουλεψει να παρεις μονο vdsl modem γιατι ο παροχος σε συνδεει σε αλλη καμπινα για vdsl

Yπαρχουν μερικα adsl/vdsl modems (2 σε 1) που θα σου δουλεψουν με adsl & οταν κανεις αναβαθμιση σε vdsl το ιδο modem το χρησιμοποιεις παλι ... αλλα πριν χαλασεις χρηματα (δεν ειναι βεβαια το ζητουμενο) ο παροχος θα σου δωσει ενα συμβατο ουτος η αλλος
Παντως εκτος παροχου μερικα τα αναφερα, αλλα υπαρχουν πολλα αλλα σε adsl/vdsl

Πολύ ωραία Μπάμπη. Ευχαριστώ.

Jupiter14
16-10-13, 22:09
Παιδιά ψάχνω ένα ρουτερ (έχω το cellpipe της χολ που συχρονίζει 1-1.5 χαμηλότερα), που να είναι οικονομικό ( μέχρι 50ε ίσως ) και να έχει ρύθμιση για το snr (είτε από μόνο του είτε από dmt αρκεί να τα αποθηκεύει ) Χαμηλή τιμή και snr θέλω. Υπάρχει κανένα ; Μόνο το dgn 2200 έχω βρει.

deniSun
16-10-13, 22:36
Παιδιά ψάχνω ένα ρουτερ (έχω το cellpipe της χολ που συχρονίζει 1-1.5 χαμηλότερα), που να είναι οικονομικό ( μέχρι 50ε ίσως ) και να έχει ρύθμιση για το snr (είτε από μόνο του είτε από dmt αρκεί να τα αποθηκεύει ) Χαμηλή τιμή και snr θέλω. Υπάρχει κανένα ; Μόνο το dgn 2200 έχω βρει.

To dgn2200v3 μπορεί να το βρεις στα 50.
Το ν4 είναι λίγο πιο ακριβό, αλλά θα σε ανταμείψει από θέμα συγχρονισμού, σταθερότητας και του snr που θέλεις.

balandis
17-10-13, 01:16
εχω το v3 .πολυ σταθερο και 3-4 snr...κραταει καμπανα το adsl.
ειμαι μακρια καταφερνω να πιασω κανα 2mb/s παραπανω.
θα περασεις το firmware και εχει επιλογη για αποθηκευση.

Jupiter14
17-10-13, 14:53
Δεν βρίσκω. Στο πλαίσιο έχει 64ε και φαντάζομαι θα είναι το v4 :(

deniSun
17-10-13, 18:31
Δεν βρίσκω. Στο πλαίσιο έχει 64ε και φαντάζομαι θα είναι το v4 :(

Αυτό (http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/Netgear-DGN2200-100PES-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm) είναι το ν4.
Το ν3 το είχα προλάβει πριν 2 μήνες.
Το είχαν πίσω-πίσω.
Αν σε ενδιαφέρει τόσο ψάξε και στο skroutz.
Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα όμως να πας στο ν4.

tiffany
20-10-13, 20:58
Ενδιαφέρομαι για το TP-Link TD-W8970 (http://skinflint.co.uk/tp-link-td-w8970-mimo-a863930.html). Έχει ΜΙΜΟ που με ενδιαφέρει για streaming και Gigabit Ethernet. Το βρίσκω γύρω στα 65€. Αξίζει σαν συσκευή ή να κοιτάξω σε κάτι παραπάνω όπως κάποια DrayTek VDSL2 που παίζουν σαν μεταχειρισμένα στο forum.

Ο πάροχός μου είναι η HOL σε PSTN και δεν υπάρχει άμεση πρόβλεψη για VDSL στην περιοχή μου. Εκτός του streaming με ενδιαφέρει το μπούκωμα και η σταθερότητα. Θα χρησιμοποιηθεί σε κατεβαστήρι - DLNA server.

jogatore
23-10-13, 12:28
Ποιο ρουτερ πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερο για να αντικαταστησω το netfaster3 που δινει η HOL?????

babis3g
23-10-13, 13:03
Ενδιαφέρομαι για το TP-Link TD-W8970 (http://skinflint.co.uk/tp-link-td-w8970-mimo-a863930.html). Έχει ΜΙΜΟ που με ενδιαφέρει για streaming και Gigabit Ethernet. Το βρίσκω γύρω στα 65€. Αξίζει σαν συσκευή ή να κοιτάξω σε κάτι παραπάνω όπως κάποια DrayTek VDSL2 που παίζουν σαν μεταχειρισμένα στο forum.

Ο πάροχός μου είναι η HOL σε PSTN και δεν υπάρχει άμεση πρόβλεψη για VDSL στην περιοχή μου. Εκτός του streaming με ενδιαφέρει το μπούκωμα και η σταθερότητα. Θα χρησιμοποιηθεί σε κατεβαστήρι - DLNA server.
δεν το εχω αλλα πολυ καλο με βαση σε reviews απο χρηστες & κανει για τις απαιτησεις που αναφερες
http://www.amazon.co.uk/TP-Link-TD-W8970-300Mbps-Wireless-connections/product-reviews/B00ATB28RI/ref=sr_1_1_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1
Οσο για τα DrayTek πολυ καλα και αυτα ... διλημμα ... αν δεν σε ενδιαφερει το vdsl πηγαινε για το καινουριο ΤP-Link με την εγγυηση του


Ποιο ρουτερ πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερο για να αντικαταστησω το netfaster3 που δινει η HOL?????
Εξαρταται τι πληρωνεις ... σε μετριες τιμες 1-2 που θυμαμαι
TP-Link TD-W8970
Νetgear dgn2200ν4

tiffany
24-10-13, 15:21
Αγοράστηκε τελικά το TP-Link TD-W8970. Χειροκίνητο σετάρισμα χωρίς προβλήματα. Οι ταχύτητα επανήλθε στα Netfaster IAD 2 επίπεδα. Την ώρα που κατέβαζε με USENET άνοιξα ταυτόχρονα όλη την μπάρα με τα αγαπημένα στον Firefox. Περίπου 50 sites. Φόρτωσαν όλα χωρίς πρόβλημα. Την ίδια στιγμή δοκιμάστηκε και το streaming με διάφορα αρχεία τα οποία πριν ήθελαν άδειο router και δούλευαν νεράκι. Φυσικά το seek ήταν ακαριαίο. Το βράδυ θα γίνει και δοκιμή με torrents.

jogatore
25-10-13, 08:57
Εξαρταται τι πληρωνεις ... σε μετριες τιμες 1-2 που θυμαμαι
TP-Link TD-W8970
Νetgear dgn2200ν4

Ευχαριστω.

Ntalton
28-10-13, 13:58
Ψαχνω να βρω adsl2+ (annex m) modem, το οποιο, να εχει επιλογη να αλλαξεις snr (να το αποθηκευει), να κλειδωνει σταθερα και αν γινεται να δουλευει με dmt tools. Δεν με ενδιαφερει να εχει wireless, ενσωματωμενο switch, κλπ γιατι θα μπει με bridge mode σε αλλο routerακι που θα τα κανει ολα αυτα.
Τι προτεινετε, σε χαμηλη τιμη ομως, μην ξοδευτω για adsl modem, ενω σε λιγο θα εχουμε vdsl...

THANOSJ3
28-10-13, 18:04
Καλησπέρα..
Έχω το γνωστό "τούβλο" TG782 σε μία γραμμή 8άρα της Cyta ADSL2+

Γίνεται να αλλαχτεί με κάτι καλύτερο η είναι "παντρεμένο" με το τηλέφωνο?

Διευκρίνηση :Το τηλέφωνο το έχω συνδεδεμένο απευθείας πάνω στο TG χωρίς φίλτρο κτλ.

babis3g
28-10-13, 20:47
Ntalton's Avatar Ntalton Το μέλος Ntalton δεν είναι συνδεδεμένο
Expert Member


Ψαχνω να βρω adsl2+ (annex m) modem, το οποιο, να εχει επιλογη να αλλαξεις snr (να το αποθηκευει), να κλειδωνει σταθερα και αν γινεται να δουλευει με dmt tools. Δεν με ενδιαφερει να εχει wireless, ενσωματωμενο switch, κλπ γιατι θα μπει με bridge mode σε αλλο routerακι που θα τα κανει ολα αυτα.
Τι προτεινετε, σε χαμηλη τιμη ομως, μην ξοδευτω για adsl modem, ενω σε λιγο θα εχουμε vdsl...


μοντεμ με αλλαγη snr ειναι καμποσα να συστησω αλλα δεν ξερω αν μετα απο επανακινηση μενει η ρυθμηση snr που να αποθηκευει στην flash μνημη και μετα απο καθε επανανινηση να μενει το ιδιο ... αν αυτο εννοεις ... εγω εχω δοκιμασει και μπορω να σου συστησω τα ...

-Netgear DGN2200v3 ... αλλα μονο με amod firmware το κραταει στο flash memory (αλλο λογισμικο οχι της νετγκιαρ)

-Billion 7800 ... υπαρχει σελιδα οπου ρυθμιζεται και μενει επισης στο flash (με το δικο του γνησιο λγοσμικο)
Επειδη ειναι πανακριβο και εχει μονο adsl modem (συνηθως σε αυτην την τιμη βρισκεις & vdsl μαζι) υπαρχει & χωρις wifi που ειναι πιο φτηνο

-ZyXEL VGM1312 ... γινεται μονο με τελνετ και υπαρχει command που κανει save το προφιλ αλλα το πλεονεκτιμα του ειναι οτι εχει & vdsl modem να το εχεις extra (εκτος του παροχου που θα σου δωσει) εαν βαλεις στο μελλον

Ntalton
28-10-13, 21:06
μοντεμ με αλλαγη snr ειναι καμποσα να συστησω αλλα δεν ξερω αν μετα απο επανακινηση μενει η ρυθμηση snr που να αποθηκευει στην flash μνημη και μετα απο καθε επανανινηση να μενει το ιδιο ... αν αυτο εννοεις ... εγω εχω δοκιμασει και μπορω να σου συστησω τα ...

-Netgear DGN2200v3 ... αλλα μονο με amod firmware το κραταει στο flash memory (αλλο λογισμικο οχι της νετγκιαρ)

-Billion 7800 ... υπαρχει σελιδα οπου ρυθμιζεται και μενει επισης στο flash (με το δικο του γνησιο λγοσμικο)
Επειδη ειναι πανακριβο και εχει μονο adsl modem (συνηθως σε αυτην την τιμη βρισκεις & vdsl μαζι) υπαρχει & χωρις wifi που ειναι πιο φτηνο

-ZyXEL VGM1312 ... γινεται μονο με τελνετ και υπαρχει command που κανει save το προφιλ αλλα το πλεονεκτιμα του ειναι οτι εχει & vdsl modem να το εχεις extra (εκτος του παροχου που θα σου δωσει) εαν βαλεις στο μελλον
Δυστυχως αυτα που προτεινεις ειναι λιγο ακριβα για μενα. Θα προτιμουσα κατι μεταχειρισμενο (ισως καποιο απο αυτα που δινουν οι παροχοι). Και εστω οτι δεν αποθηκευει τα προφιλ που του δινω, δεν πειραζει, απλα θελω να ειναι σταθερο, να μην κανει επανεκκινησεις (εχω ενα παλιο baudtec που μπορεις να πειραξεις το snr απο telnet αλλα απο θεμα σταθεροτητας ειναι για πεταμα). Και αν χρειαζεται mods κλπ, κανενα προβλημα, καθε αλλο

babis3g
28-10-13, 21:23
απλα θελω να ειναι σταθερο, να μην κανει επανεκκινησειςΓνωμη μου χρειαζεται με καποιον τροπο (συνηθως μερικα μοντεμ το αναφερουν μεσω τελνετ με ειδικη command - οποτε τσεκαρε με το Baudtec σου αν γινεται να στο αναφερει) & να βρεις τι chip εχει το τοπικο dslam σου ... οπως ειπα γνωμη μου αν βρεις ενα φτηνο μοντεμ που να ταιριαζει με το ιδιο chip δεν θα εχεις πολλα προβληματα γιατι μεταξυ τους θα εχουν καλυτερη συνενοηση (εκτος αν εχει προβλημα η γραμμη σου)

Ntalton
28-10-13, 21:28
Γνωμη μου χρειαζεται με καποιον τροπο (συνηθως μερικα μοντεμ το αναφερουν μεσω τελνετ με ειδικη command - οποτε τσεκαρε με το Baudtec σου αν γινεται να στο αναφερει) & να βρεις τι chip εχει το τοπικο dslam σου ... οπως ειπα γνωμη μου αν βρεις ενα φτηνο μοντεμ που να ταιριαζει με το ιδιο chip δεν θα εχεις πολλα προβληματα γιατι μεταξυ τους θα εχουν καλυτερη συνενοηση (εκτος αν εχει προβλημα η γραμμη σου)
Θα δοκιμασω να ξαναβαλω το baudtec, και ελπιζω να βγαλω ακρη με το telnet. Ευχαριστω!:oneup:

psybill
29-10-13, 13:07
καλημέρα παιδιά
στα πλάισια κάποιων αλλαγών που προγραμματίζω στα συστήματα μου στο σπίτι είναι και η αγορά ενός modem/router για αντικατάσταση του γερασμένου usr 9108 και του netfaster wlan που χρησιμοποιώ περιστασιακά.
αυτό που χρειάζομαι σίγουρα είναι gigabit ethernet γιατί μάλλον θα χρησιμοποιηθεί σε κάποιο nas/hp microserver. επίσης το pc μου θα συνδεθεί αναγκαστικά ασύρματα. δεν είναι μεγάλη η απόσταση αλλά δεν θέλω το ethernet να είναι απλωμένο στο μισό σπίτι, άρα θέλω και καλό ασύρματο.
οι επιλογές μου αυτή τη στιγμή είναι τα tp-link 8970 και 8980, με το δεύτερο να είναι dual band.

ερωτήσεις:
-αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για να πάω στο 8980? και τα δυο είναι wireless Ν 300 και 600 mbps αντίστοιχα. δεδομένου πάντα βέβαια το pc θα είναι συνδεμένο ασύρματα (μάλλον με μια dual band pci κάρτα δικτύου), τα 5GHz θα μου δώσουν το κάτι παραπάνω σε μεταφορές αρχείων, streaming σε περίπτωση που χρειαστεί κτλ κτλ.
-επίσης αν είναι να φτάσω κοντά στο κατοστάρικο για router θα ήθελα να είναι κάτι που θα μου μείνει για καιρό. τι γίνεται λοιπόν αν κάποια στιγμή παω σε vdsl? το ethernet wan (EWAN) που αναφέρει η tp-link σε κάποια μοντέλα της τι το διαφορετικό θα μου δώσει από router που δεν έχουν αυτή την λειτουργία. δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι σε περίπτωση που κάποιος αλλάξει από adsl σε vdsl, cable, fiber, συνδέεις το router του provider με συγκεκριμένη ethernet του tp-link και με τις σχετικές ρυθμίσεις να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το tp-link. αυτό όμως δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει έτσι και αλλιώς με όλα τα router από την στιγμή που έχουν το ίδιο ip range και συνδέσεις το ένα με το άλλο μέσω ethernet? τι δεν έχω καταλάβει για την συγκεκριμένη λειτουργία?

ευχαριστώ

babis3g
29-10-13, 14:26
Για το TP link δεν μπορω να σου πω αν το παρεις η οχι γιατι δεν το εχω

απανταω στις ερωτησεις

- Το 5G band θα δωσει κατι παραπανω αλλα επειδη ειναι πιο υψηλες συχνοτητες οσο πιο μακρια θα πεφτει η αποδωση του, για να καταλαβεις οταν ημουν Αγγλια με 100μβ ταχυτητα στα 7 μετρα επεφτε στα 80μβ και περιπου στα 30 μετρα χανονταν τελειως ... ενω το 2.4G band πηγαινε στα 50 μετρα ...ομως επειδη το 5G δεν χρησιμοποιειτε πολυ ειναι καθαρο σημα χωρις παρεμβολες απο γειτονικα σηματα
Οταν θα βαλεις vdsl που εχει πιο μεγαλες ταχυτητες εκει δεις την διαφορα ... οποτε καλο ειναι να το εχεις

- Εαν πας σε vdsl ο παροχος θα σου δωσει καινουριο μοντεμ γιατι ας πουμε ειναι σχεδον αλλη γραμμη... μπορει να σε καλυπτει σε wifi ...
Ομως αν ποτε θελεις κατι καλυτερο (οπως στα adsl) υπαρχουν & vdsl μοντεμς με καλυτερο wifi

Υπαρχουν μερικα ρουτερς πχ το TP link που αναφερεις οπου εχουν EWAN πορτ (για να συνδεθει cable,fibre,vdsl,adsl) αλλα σε αυτην την περιπτωση χρησιμποιεις ας πουμε πχ το μοντεμ του παροχου και το συνδεεις στο EWAN για να κερδισεις πιο καλη ποιοτητα ρυθμισεις και επιλογες (πχ απο το tp link) ... οπως καλυτερο wifi, κοφτη ταχυτηττας αν εχει και τα λοιπα εξτρα

Υπαρχουν ομως και ολα σε ενα με ενσωματωμενο adsl/vdsl ... αυτο που κερδιζεις οπως στην πιο πανω περιπτωση να εχει γιγα που θελεις και πιο καλο wifi κλπ ... αλλα δεν εχεις 2 συνδεμενα, παρα ολα σε ενα

Υπαρχουν πολλα ολα σε ενα αλλα ειναι πιο ακριβα

Αν σε ενδιαφερει μελλοντικο vdsl ... θελεις ολα σε ενα η τουλαχιστον να εχει και EWAN να συνδεσεις το adsl η μελλοντικο vdsl του παροχου και απλα κρατας τις ιδιες ρυθμισεις σε wifi κπλ οποτε το μονο που μενει και στις 2 περιπτωσεις ειναι η ρυθμιση της καινουριας συνδεσης & οχι απο την αρχη ολες οι ρυθμισεις του wifi κλπ

Ntalton
30-10-13, 15:50
Δεν μπορω να βρω το chipset του dslam! Το baudtec στο far vendor id λεει 0 αρα μαλλον κατι δεν παει καλα...
Πρεπει να ειναι infeneon ομως...

babis3g
30-10-13, 21:56
Δεν μπορω να βρω το chipset του dslam! Το baudtec στο far vendor id λεει 0 αρα μαλλον κατι δεν παει καλα...
Πρεπει να ειναι infeneon ομως...

Γνωμη μου παντα η ΧΟΛ εχει η infineon η globespan ... ena netgear 3500(ινφινεον - λιγο παλιο αλλα παιρνει tweak με amod) η ενα φριτζ 7140 (globespan) νομιζω θα δουλεψουν το καλυτερο

Αυτο το εχει πει & χρηστης της ΧΟΛ και σε αλλο φορουμ με μια γρηγορη ματια που κοιταξα
http://www.maclife.gr/forum/showthread.php/8938-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-wireless-n-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-macbook-pro-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-HOL?p=110677&viewfull=1#post110677


αν καποιος αλλος εχει ΧΟΛ ας ριξει λιγο φως παραπανω

Ntalton
30-10-13, 23:57
Γνωμη μου παντα η ΧΟΛ εχει η infineon η globespan ... ena netgear 3500(ινφινεον - λιγο παλιο αλλα παιρνει tweak με amod) η ενα φριτζ 7140 (globespan) νομιζω θα δουλεψουν το καλυτερο

Αυτο το εχει πει & χρηστης της ΧΟΛ και σε αλλο φορουμ με μια γρηγορη ματια που κοιταξα
http://www.maclife.gr/forum/showthread.php/8938-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81-wireless-n-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-macbook-pro-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-HOL?p=110677&viewfull=1#post110677


αν καποιος αλλος εχει ΧΟΛ ας ριξει λιγο φως παραπανω
Βασικα και το netfaster που εχω, συγχρονιζει μια χαρα και ειναι σταθερο(και αυτο infeneon ειναι), απλα δεν εχει δυνατοτητα να αλλαξεις snr...

jogatore
02-11-13, 12:54
Τελικα κατεληξα σε αυτο "Asus DSL N55U" για την ωρα ειναι σταθεροτατο ....
αντιμετωπιζω ομως ενα μικρο προβληματακι.
Δεν συνδεετε το λαπτοπ ασυρματα..... ενω αλλες συσκευες συνδεονται.
Μπορει να βοηθησει κανεις σε αυτο? Το λαπτοτ εχει linux ubuntu αν μπορει να βοηθησει αυτο.

yuk
02-11-13, 15:18
Τελικα κατεληξα σε αυτο "Asus DSL N55U" για την ωρα ειναι σταθεροτατο ....
αντιμετωπιζω ομως ενα μικρο προβληματακι.
Δεν συνδεετε το λαπτοπ ασυρματα..... ενω αλλες συσκευες συνδεονται.
Μπορει να βοηθησει κανεις σε αυτο? Το λαπτοτ εχει linux ubuntu αν μπορει να βοηθησει αυτο.
Άλλαξε κανάλι. Το Ubuntu έχει ακόμα τέτοια θέματα, ειδικά με τα 12 και 13.

jogatore
02-11-13, 16:11
Άλλαξε κανάλι. Το Ubuntu έχει ακόμα τέτοια θέματα, ειδικά με τα 12 και 13.
Ευχαριστω, οσο για καναλι το εχω στο auto......
μετα απο μερικα restart στο λαπτοπ εστρωσε.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.