PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

athkatla
07-02-14, 16:30
Καλησπερα,

αυτη τη στιγμη εχω ενα ZTE W300 v5.2 με παροχο Otenet.
Θελω να βελτιωσω την ποιοτητα της συνδεσης μου, ping, bandwidth, db, crc errors κτλπ

Αν αντικαστησω το ΖΤΕ με ενα εκ των παρακατω δυο θα δω ουσιαστικη βελτιωση ;

1) TP-LINK TD-W8970
2) NETGEAR DGN2200

αν ναι μεταξυ των 2 ποιον να προτιμησω;

ευχαριστω

babis3g
07-02-14, 16:44
Καλησπερα,

αυτη τη στιγμη εχω ενα ZTE W300 v5.2 με παροχο Otenet.
Θελω να βελτιωσω την ποιοτητα της συνδεσης μου, ping, bandwidth, db, crc errors κτλπ

Αν αντικαστησω το ΖΤΕ με ενα εκ των παρακατω δυο θα δω ουσιαστικη βελτιωση ;

1) TP-LINK TD-W8970
2) NETGEAR DGN2200

αν ναι μεταξυ των 2 ποιον να προτιμησω;

ευχαριστω
Aν θελεις καλυτερο wifι το tp link δηλαδη αν εχεις τα μηχανιματα σου ολα με wifi & εχεις λιγο μεγαλο σπιτι ... γνωμη μου πολυ ανωτερο το wifi δεν νομιζω να κολαει με τιποτα

αν δεν σε πειραζει το wifi και συνδεεις μονο ενα λαπτοπ η ενα κινητο που και που και εισαι συνδεμενος συνεχεια με καλωδιο τοτε το νετγκιαρ ... απο γραμμη ειναι απο τα πιο καλυτερα (θεμα συμβατοτητας γραμμης)

athkatla
07-02-14, 17:07
οχι το WiFi δεν με πολυενδιαφερει ενα κινητο και το WD TV Live συνδεω.
Τη γραμμη θελω να βελτιωσω. Τι εννοεις θεμα συμβατοτητας ;

Την εκδοση 4 του netgear 2200 που τη βρισκω ;

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613566
αυτο ειναι;

babis3g
07-02-14, 17:53
οχι το WiFi δεν με πολυενδιαφερει ενα κινητο και το WD TV Live συνδεω.
Τη γραμμη θελω να βελτιωσω. Τι εννοεις θεμα συμβατοτητας ;

Την εκδοση 4 του netgear 2200 που τη βρισκω ;

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613566
αυτο ειναι;
Ρωτα εδω στο θεμα με το ν4
http://www.adslgr.com/forum/threads/751439-Netgear-DGN2200v4?p=5310164#post5310164
ο κ. DeniSun ασχολειται με τα νετγκιαρ πιο καλα και ξερει σχεδον ποια τυχον μαγαζια το εχουν

Mythos
10-02-14, 11:54
Sorry, λαθος topic.... delete!

asxetos22
13-02-14, 01:23
+1 . Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση και έχει και το πλεονέκτημα οτι και vdsl να βάλεις αργότερα θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ρουτερ σου.

@PredGR
Για μία συγκεντρωτική λίστα με router AC δες εδώ
http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/router-charts/bar/77-max-simul-conn

Επειδή κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνω και εγώ.
Πως τα συνδέεις;

Βάζεις κανονικά το modem router του παρόχου και τη μία ethernet τη συνδέεις με την WAN port of Router?
Δε πρέπει να κάνεις τίποτα άλλο μέσα στο modem του παρόχου?
(έχω ένα TL-WR940N router)

riddle3
13-02-14, 01:41
Επειδή κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνω και εγώ.
Πως τα συνδέεις;

Βάζεις κανονικά το modem router του παρόχου και τη μία ethernet τη συνδέεις με την WAN port of Router?
Δε πρέπει να κάνεις τίποτα άλλο μέσα στο modem του παρόχου?
(έχω ένα TL-WR940N router)

Βάζεις το modem/router του παρόχου σε bridge mode (και κλείνεις dhcp/nat/firewall) και σε ένα άλλο διαφορετικό subnet από εκεί που ακούει το άλλο router, αν το router είναι 192.168.1.Χ, τότε αλλάζεις του παρόχου από 192.168.1.Χ ή 192.168.2.X που είναι συνήθως σε κάτι διαφορετικό π.χ. 10.0.0.1 και συνδέεις μια lan port από το modem προς την wan port του router.

Μετά απλά ρυθμίζεις στο router στη wan port να αναλαμβάνει το PPPoE καθήκον, και βάζεις το username & password που έχεις στον πάροχο.

asxetos22
13-02-14, 02:01
Βάζεις το modem/router του παρόχου σε bridge mode (και κλείνεις dhcp/nat/firewall) και σε ένα άλλο διαφορετικό subnet από εκεί που ακούει το άλλο router, αν το router είναι 192.168.1.Χ, τότε αλλάζεις του παρόχου από 192.168.1.Χ ή 192.168.2.X που είναι συνήθως σε κάτι διαφορετικό π.χ. 10.0.0.1 και συνδέεις μια lan port από το modem προς την wan port του router.

Μετά απλά ρυθμίζεις στο router στη wan port να αναλαμβάνει το PPPoE καθήκον, και βάζεις το username & password που έχεις στον πάροχο.

Για να δούμε...

Bridge ok
Firewall ok
DHCP ok
NAT .... δεν υπάρχει επιλογή να το κλείσω για να γίνεται το translation από τον router (δε ξέρω αν θα εμφανιστεί η επιλογή όταν ενεργοποιήσω το bridge, θα το δοκιμάσω

Ευχαριστώ πολύ!

babis3g
13-02-14, 02:30
Συνηθως αν το μοντεμ μπει σε καθαρο bridge mode κλεινει απο μονο του wifi, firewall, ΝΑΤ, δεν μπλοκαρει multicast/broadcast, περναει και No IP protocols, & to dhcp ειναι relay για να τα κανονιζει το αλλο ρουτερ ... θα χρειαστει στο αλλο ρουτερ pppoe & username & pass & δεν θα φαινονται στατιστικα η να γινει ping στο μοντεμ ενω θα δουλευει κανονικα

Αν το πρωτο μοντεμ υποστηριζει και pppoe pass through μπορει να θελουν κλεισιμο ολα αυτα που σου ειπαν χειροκινητα ... δεν εχω δοκιμασει ποτε με pppoe pass through

Αλλα σαν τελευταια επιλογη δεν το βαζεις στο bridge αλλα αφηνεις το μοντεμ να δουλευει κανονικα οπως ειναι ... και τα κλεινεις μονος σου οπως σου ειπαν ... η διαφορα ειναι οτι μπορει να εχεις double NAT (σε μερικα μοντεμ δεν γινεται να κλειστει) το οποιο βασικα θα ειναι προβλημα αν κανεις στο μελλον port forwarding & μπορει να τιθεται θεμα security ...
Ομως κερδιζεις οτι βλεπεις και κοντρολαρεις το πρωτο μοντεμ
Mε αυτην την επιλογη που σου λεω συνηθως το ρουτερ θελει static IP και οχι μεσω pppoe οπως στο bridge

riddle3
13-02-14, 09:57
Συνηθως αν το μοντεμ μπει σε καθαρο bridge mode κλεινει απο μονο του wifi, firewall, ΝΑΤ, δεν μπλοκαρει multicast/broadcast, περναει και No IP protocols, & to dhcp ειναι relay για να τα κανονιζει το αλλο ρουτερ ... θα χρειαστει στο αλλο ρουτερ pppoe & username & pass & δεν θα φαινονται στατιστικα η να γινει ping στο μοντεμ ενω θα δουλευει κανονικα

Αν το πρωτο μοντεμ υποστηριζει και pppoe pass through μπορει να θελουν κλεισιμο ολα αυτα που σου ειπαν χειροκινητα ... δεν εχω δοκιμασει ποτε με pppoe pass through

Αλλα σαν τελευταια επιλογη δεν το βαζεις στο bridge αλλα αφηνεις το μοντεμ να δουλευει κανονικα οπως ειναι ... και τα κλεινεις μονος σου οπως σου ειπαν ... η διαφορα ειναι οτι μπορει να εχεις double NAT (σε μερικα μοντεμ δεν γινεται να κλειστει) το οποιο βασικα θα ειναι προβλημα αν κανεις στο μελλον port forwarding & μπορει να τιθεται θεμα security ...
Ομως κερδιζεις οτι βλεπεις και κοντρολαρεις το πρωτο μοντεμ
Mε αυτην την επιλογη που σου λεω συνηθως το ρουτερ θελει static IP και οχι μεσω pppoe οπως στο bridge

Συνήθως κλείνουν, αλλά όχι πάντα και όχι και όλα. Όσο για το dhcp relay, δεν έχω βρει να χρειάζεται πουθενά, ακόμα και μια άλλη συσκευή να συνδέσεις στις lan ports του modem, θα πάρει κανονικά ip από τον dhcp server του router.

Επίσης προτιμώ να τα κλείνω όλα με το χέρι, ώστε να είμαι σίγουρος τι και από που τρέχει το καθετί.

Όσο για το να βλέπεις τα στατιστικά του modem, αυτό είναι αρκετά εύκολο με έναν δύο κανόνες στο firewall, συνήθως φτιάχνοντας ακόμα ένα interface στη wan port, διαφορετικό του pppoe interface, και βάζοντας του μια στατική ip στο subnet του modem και αφήνοντας το firewall να περνάει το traffic από το 10.0.0.1 στο 192.168.1.X .

Έτσι ούτε με double nat μπλέκεις, ούτε με διπλούς dhcp server στο δίκτυο και έχεις και όλη την λειτουργικότητα που είχες και πριν.

gasin
17-02-14, 11:05
Καλησπερα,

αυτη τη στιγμη εχω ενα ZTE W300 v5.2 με παροχο Otenet.
Θελω να βελτιωσω την ποιοτητα της συνδεσης μου, ping, bandwidth, db, crc errors κτλπ

Αν αντικαστησω το ΖΤΕ με ενα εκ των παρακατω δυο θα δω ουσιαστικη βελτιωση ;

1) TP-LINK TD-W8970
2) NETGEAR DGN2200

αν ναι μεταξυ των 2 ποιον να προτιμησω;

ευχαριστω


Έχω δοκιμάσει και τα 2. Κατέληξα στο 8970 TP-LINK.
Δεν πέφτει η γραμμή με τίποτε, συγχρόνισε +3mbps πιο πάνω από το ZTE και έχει πολύ δυνατό wifi με 3 κεραίες "γαιδούρια".
Επειδή θέλω κυρίως wifi το επέλεξα.
Το Netgear είναι καλό αλλά το v4 δεν έχει εξωτερικές κεραίες οπότε αν θέλει κάποιος ισχυρό wifi επιλέγει το tp-link.

Revolution
18-02-14, 16:45
Εχει δοκιμάσει κανείς το TP-LINK ARCHER C7 (https://www.skroutz.gr/s/3323554/TP-LINK-Archer-C7.html) ?

dpa2006
24-02-14, 01:11
Καλησπέρα στο φόρουμ.
ενδιαφέρομαι για αγορά μόντεμ-ρούτερ,με δυνατό Wi-Fi και αποσπώμενη κεραία.εννοείται να μπορεί να κρατά καλά την γραμμή.
έχουμε κάποιες προτάσεις;
ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

babis3g
24-02-14, 02:57
Καλησπέρα στο φόρουμ.
ενδιαφέρομαι για αγορά μόντεμ-ρούτερ,με δυνατό Wi-Fi και αποσπώμενη κεραία.εννοείται να μπορεί να κρατά καλά την γραμμή.
έχουμε κάποιες προτάσεις;
ευχαριστώ εκ'των προτέρων.
εξαρταται απο το ποσο μπορεις να διαθεσεις

dpa2006
24-02-14, 16:43
εξαρταται απο το ποσο μπορεις να διαθεσεις

Έχεις δίκιο...
το μπάτζετ είναι στα 80-100 €.

Collective_Soul
24-02-14, 17:38
Παιδια επειδη με το παναθλιο Thomson 585 v7 που εχω (παμπαλαιο) θα βγαλω ψυχασθενειες (κλεινει μονο του και ξανανοιγει random) θελω το καλυτερο πραγματικα ρουτερ μεχρι 50-60 ευρω
Προτασεις ;;;;;

sweet dreams
24-02-14, 17:45
Παιδια επειδη με το παναθλιο Thomson 585 v7 που εχω (παμπαλαιο) θα βγαλω ψυχασθενειες (κλεινει μονο του και ξανανοιγει random) θελω το καλυτερο πραγματικα ρουτερ μεχρι 50-60 ευρω
Προτασεις ;;;;;

Σχέτο ρούτερ ή και modem;;;;;

Collective_Soul
24-02-14, 18:17
Σχέτο ρούτερ ή και modem;;;;;

Modem+Router

sweet dreams
24-02-14, 18:24
Modem+Router

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613566

Collective_Soul
24-02-14, 18:38
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.613566

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Για ποιο λογο μου το προτεινεις σαν καλυτερο? Εννοω με ποια κριτηρια ??

Θα ηθελα και αλλα παιδια να μου πουν τη γνωμη τους....η αγορα μοντεμ/ρουτερ ειναι πλεον πολυ σημαντικη για την ψυχικη μας υγεια ;)

babis3g
24-02-14, 18:38
εξαρταται απο το ποσο μπορεις να διαθεσεις


Έχεις δίκιο...
το μπάτζετ είναι στα 80-100 €.
Με ταχυτητα 2 mbps ισως δεν δεις μεγαλη διαφορα στο wifi αλλα Aφου εισαι στον οτε κατα πρωτο συνηστω broadcom τσιπακια που σηκωνουν καλυτερα την γραμμη αλλα δεν εχω υποψην μου με αποσπωμενες κεραιες
Η το DGN2200v3 η to Billion bipac 7800n
Αυτα εχουν εξωτερικες κεραιες to wifi ειναι δυνατο (τουλαχιστον στα πιο πολλα review δεν βλεπω παραπονα για wifi) αλλα δεν ειναι αποσπωμενες οι κεραιες
Δεν νομιζω να δεις μεγαλη διαφορα με εξωτερικη/εσωτερικη κεραια και το netgear dgn2200v4 ειναι παλι καλο αλλα με εσωτeρικες κερειες οχι αποσπωμενες και επισης το TP link στην κατηγορια μη αποσπωμενων κεραιων TP-LINK TD-W8960N

Αυτα απο θεμα συμβατοτητας γραμμης με ΟΤΕ

αλλα αν θελεις οποσδηποτε αποσπωμενες οποτε καποια στιγμη να τις αντικαταστησεις τοτε το asus dsl n55u προσφερει κεραιες που αποσπωνται καθως και στο bugged που ειπες μερικα tp link (TP-LINK TD-W8970 2.4G μονο & TP-LINK TD-W8980 2.4 & 5G bands) ... αλλα αυτα τα 3 απο θεμα γραμμης ειναι λιγοτερο συμβατα ... οχι που ειναι ασχημα απλος δεν ειναι broadcom σαν του οτε τα dslam με αποτελεσμα ισως να μην ταιριαζουν τελεια απο θεμα γραμμης, ειδικα αν εισαι πολυ μακρια απο το κεντρο

Απο εμενα φυσικα ηταν μονο μια προσωπικη γνωμη & εδωσα 2 εκδοχες μια απο συμβατοτητα γραμμης και μια για wifi αποσπωμενων κεραιων ... και καλο ειναι να περιμενεις αν καποιος αλλος εχει υποψην του κατι αλλο να συστησει

Collective_Soul
24-02-14, 18:42
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Για ποιο λογο μου το προτεινεις σαν καλυτερο? Εννοω με ποια κριτηρια ??

Θα ηθελα και αλλα παιδια να μου πουν τη γνωμη τους....η αγορα μοντεμ/ρουτερ ειναι πλεον πολυ σημαντικη για την ψυχικη μας υγεια ;)

Για το TP-LINK TD-W8970 διαβαζω τις καλυτερες κριτικες στο σκρουτζ απο καταναλωτες

sweet dreams
24-02-14, 18:58
Για ποιο λογο μου το προτεινεις σαν καλυτερο? Εννοω με ποια κριτηρια ??


Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχει πάρει καλές κριτικές. (http://www.reevoo.com/p/netgear-dgn2200#/reviews)

babis3g
24-02-14, 19:04
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

Για ποιο λογο μου το προτεινεις σαν καλυτερο? Εννοω με ποια κριτηρια ??

Θα ηθελα και αλλα παιδια να μου πουν τη γνωμη τους....η αγορα μοντεμ/ρουτερ ειναι πλεον πολυ σημαντικη για την ψυχικη μας υγεια ;)


Για το TP-LINK TD-W8970 διαβαζω τις καλυτερες κριτικες στο σκρουτζ απο καταναλωτες

συγνωμη που παρεμβαινω ...
το νετγκιαρ εχει το καλο οπου σεταρετε και ισως να δωσει σε μερικους καποια παραπνω ταχυτητα αλλα η φορθνετ δινει ηδη 6db σε snr οποτε ριχνοντας το στο 3 δεν νομιζω να δεις διαφορα απο 1 mbps και αν δεν πεσει η γραμμη
To τπ λινκ νομιζω θα ειναι ligo πιο καλυτερα με φορθνετ ... & το wifi ειναι καλο οπως ειδες στις κριτικες

Βεβαια αν πας απο θεμα συμβατοτητα γραμμης το netgear dgn3500 που ειναι συμβατο με τα dslam forthnet εγω θα συστηνα καλυτερα και το wifi einai ok (οχι τελειο)
παιρνει και 3 λογισμικο που σεταρετε και η γραμμη

Τωρα αν σε ενδιαφερει μονο το wifi ... το τπ λινκ που ειπες νομιζω ειναι το καλυτερο για τα χρηματα αυτα

Collective_Soul
24-02-14, 21:15
συγνωμη που παρεμβαινω ...
το νετγκιαρ εχει το καλο οπου σεταρετε και ισως να δωσει σε μερικους καποια παραπνω ταχυτητα αλλα η φορθνετ δινει ηδη 6db σε snr οποτε ριχνοντας το στο 3 δεν νομιζω να δεις διαφορα απο 1 mbps και αν δεν πεσει η γραμμη
To τπ λινκ νομιζω θα ειναι ligo πιο καλυτερα με φορθνετ ... & το wifi ειναι καλο οπως ειδες στις κριτικες

Βεβαια αν πας απο θεμα συμβατοτητα γραμμης το netgear dgn3500 που ειναι συμβατο με τα dslam forthnet εγω θα συστηνα καλυτερα και το wifi einai ok (οχι τελειο)
παιρνει και 3 λογισμικο που σεταρετε και η γραμμη

Τωρα αν σε ενδιαφερει μονο το wifi ... το τπ λινκ που ειπες νομιζω ειναι το καλυτερο για τα χρηματα αυτα

Τετοιες παρεμβασεις ειναι καλοδεχουμενες :rofl:
Αρα το TP-LINK TD-W8970 ειναι συμβατο δλδ με τα ντσλαμ της φορθνετ δεν θα εχω προβλημα στο συγχρονισμο ;;;;
Για 3 λογισμικο που εγραψες τι εννοεις δεν υποστηριζει το tp link ;;;

babis3g
24-02-14, 21:41
Τετοιες παρεμβασεις ειναι καλοδεχουμενες :rofl:
Αρα το TP-LINK TD-W8970 ειναι συμβατο δλδ με τα ντσλαμ της φορθνετ δεν θα εχω προβλημα στο συγχρονισμο ;;;;
Για 3 λογισμικο που εγραψες τι εννοεις δεν υποστηριζει το tp link ;;;

το πιο συμβατο ειναι το dgn3500 απο θεμα γραμμης αλλα ειναι παλιο, δεν εχει και δεν νομιζω να βγει ipv6 κλπ ... παιρνει ομως τριτο λογισμικο το amod και μπορεις να σεταρεις και την γραμμη
το τπ λινκ και το νετγκιαρ εχουν αλλα τσιπακια διαφορετικα με τα dslam φορθνετ αλλα εδω αν πας για αυτα τοτε το τπ λινκ νομιζω εχει πιο καλο wifi ...δεν νομιζω να εχεις προβλημα συνχρονισμου δηλαδη να κανουν προβληματα με αποσυνδεσεις, απλος μπορει να συνχρονιζουν λιγο πιο χαμηλα ... αυτο ειναι ολο ... επισης δεν παιρνει τριτο λογισμικο ... μονο τα 2 νετγκιαρ που αναφερθηκαν κατα προτημηση για φορθνετ το 3500 ... αν ησουν με οτε θα ελεγα το 2200

οποτε αν σε ενδιαφερει το wifi σαν κριτηριο τοτε το τπ λινκ νομιζω ειναι το πιο καλυτερο ... αν δεν σε ενδιαφερει wifi / ipv6 το dgn3500 (αν το βρεις στην αγορα)
Παντως και το dgn2200v3 ειναι καλο και αυτο ... σκεψου με υπομονη και περιμενε αν καποιος αλλος προτεινει κατι ... σε εμενα το κριτηριο μου ειναι σταθεροτητα γραμμης πανω απο ολα και σε αυτο αναφερομαι και ειπα για dgn3500

johnson
24-02-14, 22:42
Παιδια επειδη με το παναθλιο Thomson 585 v7 που εχω (παμπαλαιο) θα βγαλω ψυχασθενειες (κλεινει μονο του και ξανανοιγει random) θελω το καλυτερο πραγματικα ρουτερ μεχρι 50-60 ευρω
Προτασεις ;;;;;

Αναβάθμισε το σε νεότερη έκδοση εάν υπάρχει, απενεργοποίησε firewall και intrusion detection και μετά δες πως πάει προτού αγοράσεις άλλο.

deniSun
24-02-14, 22:53
Καλησπερα,

αυτη τη στιγμη εχω ενα ZTE W300 v5.2 με παροχο Otenet.
Θελω να βελτιωσω την ποιοτητα της συνδεσης μου, ping, bandwidth, db, crc errors κτλπ

Αν αντικαστησω το ΖΤΕ με ενα εκ των παρακατω δυο θα δω ουσιαστικη βελτιωση ;

1) TP-LINK TD-W8970
2) NETGEAR DGN2200

αν ναι μεταξυ των 2 ποιον να προτιμησω;

ευχαριστω

Για εμένα το dgn2200ν4.
Το ν3 δεν το βρίσκεις εύκολα στην αγορά, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει και λόγος να το ψάξεις.
Στα ping, bw κλπ δεν θα δεις διαφορά σε κανένα ρούτερ.
Δεν έχουν να κάνουν με το ρούτερ αλλά με την ποιότητα της γραμμής σου.
Απλά θα έχεις ένα σύγχρονο ρούτερ με πολλές περισσότερες λειτουργίες.
Εσωτερικές και εξωτερικές κεραίες δεν παίζουν ρόλο, εκτός και αν θέλεις κάτι που να μπορείς να τις αλλάξεις με εξωτερικές.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις με το ν4 είναι ότι με το τωρινό fw δεν έχεις ακόμα υποστήριξη ipv6.
Θα είναι πλήρη λειτουργικό σε επόμενη έκδοση fw που περιμένουμε.

babis3g
24-02-14, 22:59
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkatla Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

αυτη τη στιγμη εχω ενα ZTE W300 v5.2 με παροχο Otenet.
Θελω να βελτιωσω την ποιοτητα της συνδεσης μου, ping, bandwidth, db, crc errors κτλπ

Αν αντικαστησω το ΖΤΕ με ενα εκ των παρακατω δυο θα δω ουσιαστικη βελτιωση ;

1) TP-LINK TD-W8970
2) NETGEAR DGN2200

αν ναι μεταξυ των 2 ποιον να προτιμησω;

ευχαριστω

deniSun deniSun
Για εμένα το dgn2200ν4.
Το ν3 δεν το βρίσκεις εύκολα στην αγορά, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει και λόγος να το ψάξεις.
Στα ping, bw κλπ δεν θα δεις διαφορά σε κανένα ρούτερ.
Δεν έχουν να κάνουν με το ρούτερ αλλά με την ποιότητα της γραμμής σου.
Απλά θα έχεις ένα σύγχρονο ρούτερ με πολλές περισσότερες λειτουργίες.
Εσωτερικές και εξωτερικές κεραίες δεν παίζουν ρόλο, εκτός και αν θέλεις κάτι που να μπορείς να τις αλλάξεις με εξωτερικές.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις με το ν4 είναι ότι με το τωρινό fw δεν έχεις ακόμα υποστήριξη ipv6.
Θα είναι πλήρη λειτουργικό σε επόμενη έκδοση fw που περιμένουμε.

για οτε και εγω νετγιαρ συνηστω

Ntalton
24-02-14, 23:33
Και απο εμενα netgear. Ελαχιστοι μενουν παραπονεμενοι.
Για τα tp-link τωρα, εχω εμπειρια μονο με σκετα router, που εχουν chipset atheros/qualcomm, και ειναι τρελο value for money, κανουν παπαδες.

Collective_Soul
25-02-14, 01:17
- - - Updated - - -


το πιο συμβατο ειναι το dgn3500 απο θεμα γραμμης αλλα ειναι παλιο, δεν εχει και δεν νομιζω να βγει ipv6 κλπ ... παιρνει ομως τριτο λογισμικο το amod και μπορεις να σεταρεις και την γραμμη
το τπ λινκ και το νετγκιαρ εχουν αλλα τσιπακια διαφορετικα με τα dslam φορθνετ αλλα εδω αν πας για αυτα τοτε το τπ λινκ νομιζω εχει πιο καλο wifi ...δεν νομιζω να εχεις προβλημα συνχρονισμου δηλαδη να κανουν προβληματα με αποσυνδεσεις, απλος μπορει να συνχρονιζουν λιγο πιο χαμηλα ... αυτο ειναι ολο ... επισης δεν παιρνει τριτο λογισμικο ... μονο τα 2 νετγκιαρ που αναφερθηκαν κατα προτημηση για φορθνετ το 3500 ... αν ησουν με οτε θα ελεγα το 2200

οποτε αν σε ενδιαφερει το wifi σαν κριτηριο τοτε το τπ λινκ νομιζω ειναι το πιο καλυτερο ... αν δεν σε ενδιαφερει wifi / ipv6 το dgn3500 (αν το βρεις στην αγορα)
Παντως και το dgn2200v3 ειναι καλο και αυτο ... σκεψου με υπομονη και περιμενε αν καποιος αλλος προτεινει κατι ... σε εμενα το κριτηριο μου ειναι σταθεροτητα γραμμης πανω απο ολα και σε αυτο αναφερομαι και ειπα για dgn3500

Σε ευχαριστω πολυ για τις ψαγμενες απαντησεις σου

Το tplink w8970 παιρνει dd wrt ??

dpa2006
25-02-14, 01:32
Το DGN2200 ADSL2 γνωρίζουμε αν τρέχει Busybox ή κάποιο άλλο embedded Linux;

babis3g
25-02-14, 01:53
- - - Updated - - -



Σε ευχαριστω πολυ για τις ψαγμενες απαντησεις σου

Το tplink w8970 παιρνει dd wrt ??

το 8970 εχει lantiq που πρεπει να δουλεψει αρκετα καλα με φορθνετ απο & θεμα γραμμης αλλα δεν νομιζω να υποστηριζει dd wrt ...
νομιζω εχει γινει καποια δοκιμη με openwrt απο οτι ειχα διαβασει τον περασμενο χρονο αλλα δεν ξερω τωρα αν εχουν βγαλει λογισμικο ... δεν το εχω και δεν μπορω να πω με σιγουρια ... εγω σε lantiq πρoτiμησα ενα draytek 2760

ψαχτο και καλυτερα κανε μια ερωτηση στα φορουμ τους πριν το παρεις
open wrt
https://forum.openwrt.org/
dd-wrt
http://www.dd-wrt.com/phpBB2/


Update

με μια γρηγορη ματια στο openwrt forum (που του ριχνω καποιες ματιες που και που) βλεπω οτι γινεται αλλα ισως χρειαστεις καποια εργαλεια για να πειραξεις πρωτα το hardware και να κανεις κατι ψιλοκολησεις
δες ποστ 10 & 11
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=42380

Collective_Soul
25-02-14, 02:05
Καλα δεν καιγομαι ιδιαιτερα και για dd wrt απλα ηθελα να μπορουσα να πειραζω το snr να το χαμηλων κατα βουληση γιατι δεν συγχρονιζω και πολυ καλα ειμαι εκει στα 11mbit(με 6 snr)

Alexcxvtr
25-02-14, 02:08
Μπάμπη αν μπορείς βοήθησε και μένα, έναν μη σχετικό με τα δικτυακά.
Θέλω ένα modem-router για πραγματική 13άρα -ίσως- γραμμή σε forthnet.
Έχω το κλασικό Thomson v8, αλλά μου κάνει αρκετές αποσυνδέσεις τώρα τελευταία.
Δεν ασχολούμαι με online gaming. Θα ήθελα ένα σταθερότατο και πλήρως αξιόπιστο μηχάνημα.
Είχα ρωτήσει και παλιότερα, αλλά δεν είχα το μπάτζετ.

Θα ήθελα αν έχεις χρόνο να μου προτείνεις σύμφωνα με ό,τι είπα...

1) ένα μέχρι 100ευρώ, 2) ένα μέχρι 200ευρώ και 3) ό,τι καλύτερο θα έπαιρνες ανεξαρτήτου τιμής.

Υπάρχει λόγος που βάζω αυτά τα όρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

babis3g
25-02-14, 02:27
Καλα δεν καιγομαι ιδιαιτερα και για dd wrt απλα ηθελα να μπορουσα να πειραζω το snr να το χαμηλων κατα βουληση γιατι δεν συγχρονιζω και πολυ καλα ειμαι εκει στα 11mbit(με 6 snr)

οπως ειδα με το openwrt γινεται αν κανεις τον κοπο να το ανοιξεις και να πειραξεις to hardware αλλα και παλι δεν εψαξα αν παρνει snr change values αλλα και να παιρνει το επομενο βημα ειναι να κατεβασεις το snr sto 3 ... δεν παει πιο χαμηλα απο 3 εδω που τα λεμε γιατι η φορθνετ ηδη δεινει χαμηλα στο 6 ... ομως κατεβαζωντας στο 3 μπορει να εχεις αποσυνδεσεις
μπορει το Lantiq τωρα να ανηκει στην infineon η και το αντιθετο αλλα δεν παυει να ειναι χωριστα τσιπακια και να εχουν μικροδιαφορες

Το dgn 3500 παιρνει λογισμικο amod με αναβaθμηση κανονικα μεσω του UI σαν να βαζεις του εργοστασιου και αλλαζεις το snr 2-3 τικ ρυθμισεων αλλα και παλι στα 3 ειναι ρισκο

εγω ομως με βαση αυτα που ξερω νομιζω το 3500 θα παει πιο καλα αλλα επειδη ηδη η φορθνετ δινει 6 db σνρ δεν νομιζω να χρειαζεσαι αλλαγη και στο κατω κατω σε τετοια αποσταση που εισαι αντε να κερδισεις 1-1,5 mbps speed ... οποτε το τπ λινκ νομιζω θα σε καλυψη και απο γραμμη & απο wifi & επισης εχουν και υποστηριξη στα λογισμικα τους μεχρι σημερα

- - - Updated - - -


Μπάμπη αν μπορείς βοήθησε και μένα, έναν μη σχετικό με τα δικτυακά.
Θέλω ένα modem-router για πραγματική 13άρα -ίσως- γραμμή σε forthnet.
Έχω το κλασικό Thomson v8, αλλά μου κάνει αρκετές αποσυνδέσεις τώρα τελευταία.
Δεν ασχολούμαι με online gaming. Θα ήθελα ένα σταθερότατο και πλήρως αξιόπιστο μηχάνημα.
Είχα ρωτήσει και παλιότερα, αλλά δεν είχα το μπάτζετ.

Θα ήθελα αν έχεις χρόνο να μου προτείνεις σύμφωνα με ό,τι είπα...

1) ένα μέχρι 100ευρώ, 2) ένα μέχρι 200ευρώ και 3) ό,τι καλύτερο θα έπαιρνες ανεξαρτήτου τιμής.

Υπάρχει λόγος που βάζω αυτά τα όρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

με φορθνετ θα συστησω το ιδιο τπ λινκ 8970 με 2.4G band wifi & tp link 8980 me 2.4 & 5G μπαντες wifi ... νομιζω θα σε καλυψουν εφοσον δεν θελεις για online game & βαριες HD movies και ειναι μεχρι 100 ευρω ... εχουν υποστηριξη με λογισμικο απο το εργοστασιο με σχεδον οτι τελευταια τεχνολογια ... εχουν Lantiq τσιπακια που ειναι πιο συμβατα με την φορθνετ σε σχεση με αλλα μοντεμ ... δες τα τελευταια 7-8 ποστ εδω οπως με το φιλο collective soul
τα τομσον εχουν αλλα τσιπακια (γραμμης με αυτα των dslam της φορθνετ) ... τωρα δεν λεω οτι θα πας 13αρα καθαρη αλλα σιγουρα θα ειναι πιο καλυτερα

Τωρα αν καποιοι αλλοι φιλοι εχουν νασυστησουν ακτι καλυτερο και στα 2 μελη του φορθμ ασ απουν την γνωμη τους ... δεν ειμαι εγω αρχηγος :) απλος λεω και εγω μια γνωμη με βαση αυατ που ξερω

Alexcxvtr
25-02-14, 02:31
Τα είδα και σε ευχαριστώ. Όχι fritz!box που ακούω εξαιρετικά λόγια?
Και από αυτά που γράφεις δεν προτείνεις πολύ ακριβά μηχανήματα. Είναι περιττό λες?

Και κάτι έξτρα... Τι θα πρότεινες για ΟΤΕ και cyta γιατί σε λίγο λήγει το συμβόλαιο μου και ίσως αλλάξω εταιρεία.

Collective_Soul
25-02-14, 02:35
οπως ειδα με το openwrt γινεται αν κανεις τον κοπο να το ανοιξεις και να πειραξεις to hardware αλλα και παλι δεν εψαξα αν παρνει snr change values αλλα και να παιρνει το επομενο βημα ειναι να κατεβασεις το snr sto 3 ... δεν παει πιο χαμηλα απο 3 εδω που τα λεμε γιατι η φορθνετ ηδη δεινει χαμηλα στο 6 ... ομως κατεβαζωντας στο 3 μπορει να εχεις αποσυνδεσεις
μπορει το Lantiq τωρα να ανηκει στην infineon η και το αντιθετο αλλα δεν παυει να ειναι χωριστα τσιπακια και να εχουν μικροδιαφορες

Το dgn 3500 παιρνει λογισμικο amod με αναβaθμηση κανονικα μεσω του UI σαν να βαζεις του εργοστασιου και αλλαζεις το snr 2-3 τικ ρυθμισεων αλλα και παλι στα 3 ειναι ρισκο

εγω ομως με βαση αυτα που ξερω νομιζω το 3500 θα παει πιο καλα αλλα επειδη ηδη η φορθνετ δινει 6 db σνρ δεν νομιζω να χρειαζεσαι αλλαγη και στο κατω κατω σε τετοια αποσταση που εισαι αντε να κερδισεις 1-1,5 mbps speed ... οποτε το τπ λινκ νομιζω θα σε καλυψη και απο γραμμη & απο wifi & επισης εχουν και υποστηριξη στα λογισμικα τους μεχρι σημερα



Ευχαριστω η βοηθεια σου πολυτιμη babis...σε ευχαριστω και παλι
....να υποθεσω οτι τα κανουργια ρουτερ που κυκλοφορουν (οχι σαν αυτο το 585v7 που εκανε μονο του ρεσταρτ λογω παλαιοτητας παλιο τσιπακι πυκνωτες ετοιμοι να σκασουν lol μαλλον ειναι για πεταμα κυριολεκτικα) ειναι βραχοι σε πολλες ταυτοχρονες συνδεσεις...(πχ τορρεντινγκ με 500connections και παραλληλα streaming στο εσωτερικο δικτυο lan)σε 802.11Ν παντα ;;;;;;

babis3g
25-02-14, 02:54
@ Alexcxvtr Alexcxvtr

ναι και τα φριτζ θα πανε καλα με φορθνετ και ειναι και πολυ φοβερα μηανηματα σχεδον ολα τα μοντελα τους ... τα ξεχασα συγνωμη απλως τα τπ λινκ ειναι πιο φτηνα αν δεν εχει καποιος πολλες απαιτησεις

αν αλλαξεις περιμενε μεχρι να δεις σε πιοιον παροχο θα πας και μετα αγοραζεις ... με cyta ειναι οκ τα fritz & ta tp link (τα περισσοτερα) αν πας σε οτε θα δουλεψουν αλλα αν εισαι σε μακρια γραμμη (καποιες φορες σπανια βεβαια, τα κεντρα των διαφορων παροχων τυχαινει να ειναι πιο κοντα η λιγο πιο μακρια) μπορει να εχιες θεμα ... ο οτε συνηθως δουλευει broadcom

σαν παραδειγμα εγω πηρα ενα lantiq draytek 2760 σχεδον 180 ευρο (οκ απο Αγγλια πιο φτηνο αλλα τοσο περιπου εχει εδω) και σε adsl με οτε (broadcom dslam) εχω αποσυνδεσεις καργα, πρεπει να βαλω σε adsl2 ... εχω υποψεις οτι δεν ειναι συμβατο σε adsl2plus με οτε (to vdsl του ομως ειναι οκ με ote)

Θα ελεγα να περιμενεις την αγορα μεχρι να ξερεις σε ποιον παροχο θα πας ...

- - - Updated - - -


Ευχαριστω η βοηθεια σου πολυτιμη babis...σε ευχαριστω και παλι
....να υποθεσω οτι τα κανουργια ρουτερ που κυκλοφορουν (οχι σαν αυτο το 585v7 που εκανε μονο του ρεσταρτ λογω παλαιοτητας παλιο τσιπακι πυκνωτες ετοιμοι να σκασουν lol μαλλον ειναι για πεταμα κυριολεκτικα) ειναι βραχοι σε πολλες ταυτοχρονες συνδεσεις...(πχ τορρεντινγκ με 500connections και παραλληλα streaming στο εσωτερικο δικτυο lan)σε 802.11Ν παντα ;;;;;;

νομιζω οπως καποιος αλλος ειπε αν του κανεις αναβαθμηση (αν γινεται) μπορει να ειναι παλι οκ
Αν δεν γινετε αναβαθμηση τοτε κανε ενα master reset (ολικη επανφορα ρυθμισεων εργοστασιου) αν συνελθει ... τα συμπτωματα αν ενα ροθτερ εχει φαει τα ψωμια του ειναι και αποσυνδεσεις, πτωση wifi η διακοπες κλπ ... επισης μπορει το μοντεμ να ειναι οκ και να φταιει το τροφοδοτικο (αν μπορεις βαλε ενα αλλο παρομοιο για δοκιμη)
δες εδω αλλα τα εχω στα αγγλικα
http://www.ehow.com/info_12053715_router-dying.html

Alexcxvtr
25-02-14, 02:56
Εντάξει.
Ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε ΟΤΕ και Forthnet.
Forthnet πάω για TP-Link ή Fritz!box.
ΟΤΕ τι προτείνεις ανεπιφύλακτα?
Κάτι που θα αγόραζες αύριο.

babis3g
25-02-14, 03:13
Εντάξει.
Ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε ΟΤΕ και Forthnet.
Forthnet πάω για TP-Link ή Fritz!box.
ΟΤΕ τι προτείνεις ανεπιφύλακτα?
Κάτι που θα αγόραζες αύριο.
τα thomson/technicolor πανε καλα αν σου αρεσει αυτη η σειρα
σε adsl με καλο wifi
Billion bipac 7800n
billion bipac 7800DXL
netgear dgn2200v4

σε adsl/vdsl
ZyXEL SBG3300-N
ZYXEL P-870HN-51B

ειναι και κατι αλλα αν τα θυμηθω θα τα αναφερω αλλα εγω νομιζω αυτα απο θεμα γραμμης εχουν πολυ καλες κριτικες και ηδη εχω μερικα για οτε
ολα εκτος τα τομσον παιρνουν και αλλαγες σε SNR δηλαδη εμεις κανονιζουμε την ταχυτητα αλλα κατω απο ορισμενους προυποθεσεις

τωρα τα draytek (δες υπογραφη) εχουν πολλες καλες επιλογες ρυθμισεων και ειναι συνηθως για επιχειρησεις αλλα σε ολους τους παροχους δουλευουν τελεια και απο θεμα γραμμης ... αν δεις στο section tηs draytek τα χρησιμοποιω και βοηθαω οσο μπορω απο οτι κατεχω

Collective_Soul
25-02-14, 03:14
@ Alexcxvtr Alexcxvtr

ναι και τα φριτζ θα πανε καλα με φορθνετ και ειναι και πολυ φοβερα μηανηματα σχεδον ολα τα μοντελα τους ... τα ξεχασα συγνωμη απλως τα τπ λινκ ειναι πιο φτηνα αν δεν εχει καποιος πολλες απαιτησεις

αν αλλαξεις περιμενε μεχρι να δεις σε πιοιον παροχο θα πας και μετα αγοραζεις ... με cyta ειναι οκ τα fritz & ta tp link (τα περισσοτερα) αν πας σε οτε θα δουλεψουν αλλα αν εισαι σε μακρια γραμμη (καποιες φορες σπανια βεβαια, τα κεντρα των διαφορων παροχων τυχαινει να ειναι πιο κοντα η λιγο πιο μακρια) μπορει να εχιες θεμα ... ο οτε συνηθως δουλευει broadcom

σαν παραδειγμα εγω πηρα ενα lantiq draytek 2760 σχεδον 180 ευρο (οκ απο Αγγλια πιο φτηνο αλλα τοσο περιπου εχει εδω) και σε adsl με οτε (broadcom dslam) εχω αποσυνδεσεις καργα, πρεπει να βαλω σε adsl2 ... εχω υποψεις οτι δεν ειναι συμβατο σε adsl2plus με οτε (to vdsl του ομως ειναι οκ με ote)

Θα ελεγα να περιμενεις την αγορα μεχρι να ξερεις σε ποιον παροχο θα πας ...

- - - Updated - - -



νομιζω οπως καποιος αλλος ειπε αν του κανεις αναβαθμηση (αν γινεται) μπορει να ειναι παλι οκ
Αν δεν γινετε αναβαθμηση τοτε κανε ενα master reset (ολικη επανφορα ρυθμισεων εργοστασιου) αν συνελθει ... τα συμπτωματα αν ενα ροθτερ εχει φαει τα ψωμια του ειναι και αποσυνδεσεις, πτωση wifi η διακοπες κλπ ... επισης μπορει το μοντεμ να ειναι οκ και να φταιει το τροφοδοτικο (αν μπορεις βαλε ενα αλλο παρομοιο για δοκιμη)
δες εδω αλλα τα εχω στα αγγλικα
http://www.ehow.com/info_12053715_router-dying.html

Εχω δοκιμασει τα παντα...ειναι καθαρη περιπτωση ρουτερ που πεθαινει...ειναι παλιο και τα εχει φτυσει αλλα γενικα και καινουργιο οταν ηταν παλι η μετριοτητα η ιδια....με τα κυαλια θα τα βλεπω πλεον τα speedtouch :closed:

Alexcxvtr
25-02-14, 03:23
Μπάμπη ευχαριστώ πολύ.
Κάτι τελευταίο και κλείνω.
Ανέφερες και το vdsl, αλλά στην περιοχή μου δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή.
Αν παραμείνω σε forthnet ποιο vdsl μηχάνημα να προτιμήσω σε περίπτωση που υπάρξει υποστήριξη μελλοντικά?
Τα draytek?

babis3g
25-02-14, 04:28
Μπάμπη ευχαριστώ πολύ.
Κάτι τελευταίο και κλείνω.
Ανέφερες και το vdsl, αλλά στην περιοχή μου δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή.
Αν παραμείνω σε forthnet ποιο vdsl μηχάνημα να προτιμήσω σε περίπτωση που υπάρξει υποστήριξη μελλοντικά?
Τα draytek?
και τα draytek ειναι καλα σε vdsl to 2760 (το εχω & εχει ψιλοπροβληματα αλλα πιστευω θα τα φτιαξουν συντομα) επισης τα 2850,2860 ειναι καλα ... αλλα & τα fritz box ανεπιφυλαχτα με φορθνετ ειναι πολυ καλα ... εχουν και αυτα παρα πολλες ρυθμισεις και σεταρωνται σε adsl γραμμη, ενω τα δραυτεκ οχι (παροτι που εχουν αλλες φοβερες ρυθμισεις) ... σκεφτομαι να παρω και εγω ενα φριτζ αλλα δεν μπορω πλεον ακριβο οποτε η το 3390 η το 3370 (ειναι επισης adsl/vdsl αλλα αυτα δεν εχουν για τηλεφωνα dect) - για εμενα - αλλα θα περιμενω αυτη τη φορα και εγω την τελευταια στιγμη να δω αν μπει vdsl τι καμπινα θα παιξει με οτε πριν την καθε πλεον αγορα

τα 7360, 7330, 7390, 7490 μοντελα ειναι και vdsl εχουν και για ασυρματο τηλεφωνο και διπλες wifi μπαντες .. παντως λιγοι κανουν παραπονα με αυτα

καντα search & δες κριτικες που επισης βοηθουν

deniSun
25-02-14, 09:50
Το DGN2200 ADSL2 γνωρίζουμε αν τρέχει Busybox ή κάποιο άλλο embedded Linux;

Busybox τρέχει.
Ενεργοποιείται το telnet με το telnetenable του ν3.
Μπορείς να πειράξεις το snr και ότι άλλο θέλεις.

dpa2006
25-02-14, 13:34
Busybox τρέχει.
Ενεργοποιείται το telnet με το telnetenable του ν3.
Μπορείς να πειράξεις το snr και ότι άλλο θέλεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Ανεβαίνει στην εκτίμηση μου ως modem-router.

Alexcxvtr
25-02-14, 15:43
και τα draytek ειναι καλα σε vdsl to 2760 (το εχω & εχει ψιλοπροβληματα αλλα πιστευω θα τα φτιαξουν συντομα) επισης τα 2850,2860 ειναι καλα ... αλλα & τα fritz box ανεπιφυλαχτα με φορθνετ ειναι πολυ καλα ... εχουν και αυτα παρα πολλες ρυθμισεις και σεταρωνται σε adsl γραμμη, ενω τα δραυτεκ οχι (παροτι που εχουν αλλες φοβερες ρυθμισεις) ... σκεφτομαι να παρω και εγω ενα φριτζ αλλα δεν μπορω πλεον ακριβο οποτε η το 3390 η το 3370 (ειναι επισης adsl/vdsl αλλα αυτα δεν εχουν για τηλεφωνα dect) - για εμενα - αλλα θα περιμενω αυτη τη φορα και εγω την τελευταια στιγμη να δω αν μπει vdsl τι καμπινα θα παιξει με οτε πριν την καθε πλεον αγορα

τα 7360, 7330, 7390, 7490 μοντελα ειναι και vdsl εχουν και για ασυρματο τηλεφωνο και διπλες wifi μπαντες .. παντως λιγοι κανουν παραπονα με αυτα

καντα search & δες κριτικες που επισης βοηθουν

Πολύ αναλυτικά τα παρουσίασες. Άψογα.
Ευχαριστώ Μπάμπη.

blade_
26-02-14, 04:27
καλησπερα κ απο μενα

με ενδιαφερει η αγορα ενος Modem router..σκεφτομαι πολυ σοβαρα το TD-W8970 (http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TD-W8970)

φαινεται πολυ τιμιο για τα χρηματα του και με καλη εγγυηση

επειδη ειμαι ψιλο ασχετος,μερικες ερωτησεις

εχει 2 usb θυρες..Μπορω στη μια να συνδεσω τον εκτυπωτη και στην αλλη ενα σκληρο δισκο?και τα δυο θα τα βλεπω μεσα απο τα windows και θα μπορω να εκτυπωνω και να στελνω αρχεια στον δισκο απο τους υπολογιστες του δικτυου?

επισης,μπορω να σεταρω τον voip λογαριασμο μου και ετσι να χρησιμοποιω το απλο ασυρματο του σπιτιου?

ευχαριστω :)

babis3g
26-02-14, 06:48
καλησπερα κ απο μενα

με ενδιαφερει η αγορα ενος Modem router..σκεφτομαι πολυ σοβαρα το TD-W8970 (http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TD-W8970)

φαινεται πολυ τιμιο για τα χρηματα του και με καλη εγγυηση

επειδη ειμαι ψιλο ασχετος,μερικες ερωτησεις

εχει 2 usb θυρες..Μπορω στη μια να συνδεσω τον εκτυπωτη και στην αλλη ενα σκληρο δισκο?και τα δυο θα τα βλεπω μεσα απο τα windows και θα μπορω να εκτυπωνω και να στελνω αρχεια στον δισκο απο τους υπολογιστες του δικτυου?

επισης,μπορω να σεταρω τον voip λογαριασμο μου και ετσι να χρησιμοποιω το απλο ασυρματο του σπιτιου?

ευχαριστω :)

δεν το εχω αλλα απο την ιστιοσελιδα τους φαινεται οτι γινεται να εχεις printer & σληρο δισκο ταυτοχρονα ... αλλα για voip δεν εχει ... τωρα αν δινεται αλλο κολπο περιμενε αν καποιος το εχει να πει

Revolution
26-02-14, 11:18
Για γραμμή ΟΤΕ VDSL μέχρι 100€-120€ θα προτείνατε κάποιο απο αυτά η κάποιο άλλο?
Zyxel NBG5615 (https://www.skroutz.gr/s/3486814/Zyxel-NBG5615.html)
TP-LINK TL-WDR4900 (https://www.skroutz.gr/s/3323444/TP-LINK-TL-WDR4900.html?keyphrase=TP-LINK+TL-WDR4900)
TP-LINK-Archer-C7 (https://www.skroutz.gr/s/3323554/TP-LINK-Archer-C7.html)
NetGear DGND4000 (https://www.skroutz.gr/s/2665141/NetGear-DGND4000.html?keyphrase=Dgnd4000)

Το dgn2200 είναι στα μισά λεφτά και βλέπω το προτείνει πολύς κόσμος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.