PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

blade_
26-02-14, 12:32
καλησπερα κ απο μενα

με ενδιαφερει η αγορα ενος Modem router..σκεφτομαι πολυ σοβαρα το TD-W8970 (http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TD-W8970)

φαινεται πολυ τιμιο για τα χρηματα του και με καλη εγγυηση

επειδη ειμαι ψιλο ασχετος,μερικες ερωτησεις

εχει 2 usb θυρες..Μπορω στη μια να συνδεσω τον εκτυπωτη και στην αλλη ενα σκληρο δισκο?και τα δυο θα τα βλεπω μεσα απο τα windows και θα μπορω να εκτυπωνω και να στελνω αρχεια στον δισκο απο τους υπολογιστες του δικτυου?

επισης,μπορω να σεταρω τον voip λογαριασμο μου και ετσι να χρησιμοποιω το απλο ασυρματο του σπιτιου?

ευχαριστω :)

δεν το εχω αλλα απο την ιστιοσελιδα τους φαινεται οτι γινεται να εχεις printer & σληρο δισκο ταυτοχρονα ... αλλα για voip δεν εχει ... τωρα αν δινεται αλλο κολπο περιμενε αν καποιος το εχει να πει

Όντως δε το βρήκα κάπου.. Κρίμα, αλλιώς μόνο με voip τηλέφωνο?

babis3g
26-02-14, 16:02
Για γραμμή ΟΤΕ VDSL μέχρι 100€-120€ θα προτείνατε κάποιο απο αυτά η κάποιο άλλο?
Zyxel NBG5615 (https://www.skroutz.gr/s/3486814/Zyxel-NBG5615.html)
TP-LINK TL-WDR4900 (https://www.skroutz.gr/s/3323444/TP-LINK-TL-WDR4900.html?keyphrase=TP-LINK+TL-WDR4900)
TP-LINK-Archer-C7 (https://www.skroutz.gr/s/3323554/TP-LINK-Archer-C7.html)
NetGear DGND4000 (https://www.skroutz.gr/s/2665141/NetGear-DGND4000.html?keyphrase=Dgnd4000)

Το dgn2200 είναι στα μισά λεφτά και βλέπω το προτείνει πολύς κόσμος.
to 2200 ειναι adsl δεν κανει για vdsl ουτε μπορει να συνδεση επανω του το μοντεμ του παροχου οπως στα αλλα 4 που εχεις στα λινκ
οσο για τα αλλα δεν τα εχω δουλεψει ... νομιζω σχεδον ειναι ολα τα ιδια απλος αν δεν το εχεις υποψην σου το archer c7 εχει wifi AC ενω τα αλλα ειναι μονο μεχρι Ν

- - - Updated - - -


Όντως δε το βρήκα κάπου.. Κρίμα, αλλιώς μόνο με voip τηλέφωνο?

σε τπ λινκ ξερω μονο το TD-VG3631 με τσιπακι trendchip και πρεπει να ειναι οκ με ΗΟL
+ αυτα
http://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?keyphrase=voip

τωρα σε πιο φτηνο voip το vigor 2700 αλλα το wifi ειναι μονο g & ειναι παλιο μοντελο ... ταιριαζει με την γραμμη HOL

Απο συσκευες με τηλεφωνα voip δεν εχω ασχοληθει ... αν μπορει καποιος αλλος ασ βοηθησει πανω σε αυτο

tiffany
26-02-14, 16:05
Θέλω 2 power lines και ένα μηχανισμό που να μοιράζει το ίντερνετ ασύρματα και ενσύρματα. Θα μετακομίσει η αδερφή μου στον πάνω όροφο αλλά δεν θα βάλει τηλέφωνο. Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίων λόγω περίεργης κατασκευής. Λέω λοιπόν να βάλω τα power lines και στην άκρη να δώσω ίντερνετ στη smart tv, στα κινητά τους και στο laptop.

Θα ήθελα tp link γιατί τα φέρνει ένα μαγαζί "δικό" μου και θα τα πάρω με έκπτωση.

deniSun
26-02-14, 17:31
Θέλω 2 power lines και ένα μηχανισμό που να μοιράζει το ίντερνετ ασύρματα και ενσύρματα. Θα μετακομίσει η αδερφή μου στον πάνω όροφο αλλά δεν θα βάλει τηλέφωνο. Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίων λόγω περίεργης κατασκευής. Λέω λοιπόν να βάλω τα power lines και στην άκρη να δώσω ίντερνετ στη smart tv, στα κινητά τους και στο laptop.

Θα ήθελα tp link γιατί τα φέρνει ένα μαγαζί "δικό" μου και θα τα πάρω με έκπτωση.

Πρόκειται για άλλο διαμέρισμα ή απλά διαφορετικός όροφος;
Αν έχουν διαφορετική παροχή ρεύματος... δεν έχω δει κάποιο τέτοιο powerline.
Και αυτά που δουλεύουν σε διαφορετικές φάσεις είναι και σπάνια και κοστίζουν περισσότερο.

tiffany
26-02-14, 19:33
Πρόκειται για άλλο διαμέρισμα ή απλά διαφορετικός όροφος;
Αν έχουν διαφορετική παροχή ρεύματος... δεν έχω δει κάποιο τέτοιο powerline.
Και αυτά που δουλεύουν σε διαφορετικές φάσεις είναι και σπάνια και κοστίζουν περισσότερο.

Άλλος όροφος. Ένα ρολόι.

Το σπίτι ήταν διώροφο-μεζονέτα και πριν λίγα χρόνια το επεκτείναμε προς τα πίσω. Τα πάνω δωμάτια έμειναν άδεια και εκεί θα μείνει. Απλά στο κάτω σπίτι ο ηλεκτρολόγος έκανε φοβερές πατέντες και δεν μπορώ να βάλω χέρι. :evil:

blade_
26-02-14, 20:05
σε τπ λινκ ξερω μονο το TD-VG3631 με τσιπακι trendchip και πρεπει να ειναι οκ με ΗΟL
+ αυτα
http://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html?keyphrase=voip

τωρα σε πιο φτηνο voip το vigor 2700 αλλα το wifi ειναι μονο g & ειναι παλιο μοντελο ... ταιριαζει με την γραμμη HOL

Απο συσκευες με τηλεφωνα voip δεν εχω ασχοληθει ... αν μπορει καποιος αλλος ασ βοηθησει πανω σε αυτο

μαλλον θα μπει σε γραμμη wind η οτε...οκ δε θα το ακυρωσω λογω voip καλο θα ηταν να γινεται ομως..

deniSun
27-02-14, 10:58
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Ανεβαίνει στην εκτίμηση μου ως modem-router.

Έχει ένα μεγάλο ελάττωμα για εμένα.
Το αγόρασα επειδή έγραφε επάνω στο κουτί συμβατότητα με ipv6.
Ακόμα και μέσα στο Manual αλλά και στο web interface υπάρχει το ανάλογο μενού.
Παρ όλα αυτά το ipv6 δεν έχει υλοποιηθεί έως τώρα σε κάποιο fw.
Και το έχω από το καλοκαίρι.
Απαράδεκτο για εμένα να πουλάς κάτι το οποίο δεν το έχεις υλοποιήσει...
Μεγάλη απογοήτευση από την netgear.
Για να μην μιλήσω για άλλα θέματα όπως αδυναμία αποθήκευσης Modulation, ανοικτό telnet για όλους χωρίς κωδικό, αδυναμία αποθήκευσης snr κλπ

- - - Updated - - -


Άλλος όροφος. Ένα ρολόι.

Το σπίτι ήταν διώροφο-μεζονέτα και πριν λίγα χρόνια το επεκτείναμε προς τα πίσω. Τα πάνω δωμάτια έμειναν άδεια και εκεί θα μείνει. Απλά στο κάτω σπίτι ο ηλεκτρολόγος έκανε φοβερές πατέντες και δεν μπορώ να βάλω χέρι. :evil:

Αν δεν έχεις τριφασικό μπορείς να πάρεις κάτι φθηνό και να δοκιμάσεις.
99% θα παίξει.
Το θέμα είναι με το τριφασικό.
Έχω δει power line που δουλεύουν με τριφασικές εγκαταστάσεις αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

babis3g
27-02-14, 12:39
Έχει ένα μεγάλο ελάττωμα για εμένα.
Το αγόρασα επειδή έγραφε επάνω στο κουτί συμβατότητα με ipv6.
Ακόμα και μέσα στο Manual αλλά και στο web interface υπάρχει το ανάλογο μενού.
Παρ όλα αυτά το ipv6 δεν έχει υλοποιηθεί έως τώρα σε κάποιο fw.
Και το έχω από το καλοκαίρι.
Απαράδεκτο για εμένα να πουλάς κάτι το οποίο δεν το έχεις υλοποιήσει...
Μεγάλη απογοήτευση από την netgear.
Για να μην μιλήσω για άλλα θέματα όπως αδυναμία αποθήκευσης Modulation, ανοικτό telnet για όλους χωρίς κωδικό, αδυναμία αποθήκευσης snr κλπ
Τι να πω εγω με ενα δραυτεκ 2760... ειπαν που θα του βαλουν επανω ενα σωρο monitor tools, snr value change, και ακομα τιποτα ... 180 ευρω μοντεμ και οχι μονο αυτο εχει και προβλημα ... και μολισ στο τελευταιο λογισμικο εβαλαν κατι βασικα δεν εχει ουτε χειροκινητη αλλαγη απο αδσλ2+ σε αδσλ 2 ... και υστερα λες εσυ απαραδεχτο ... αστα μας εχουν παρει χαμπαρει και οι εταιριες

vidas
27-02-14, 15:02
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αλλάξω το adsl router μου, ένα Netfaster IAD σε γραμμή της HOL. Θέλω να πάρω ένα vdsl και να του ρίξω την ADSL γραμμή μου επάνω έως ότου την αλλάξω, μάλλον πάλι σε HOL. Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό, παίζω πολύ με downloading και είναι απαίτηση να έχει και VPN, κατά προτίμηση IPSEC. Κοιτούσα συγκεριμένα το Draytek 2760n αλλά διάβασα για αρκετά προβλήματα σε ADSL2+ με κολλήματα, high CPU και reboots.

Δεν θέλω router, θέλω vdsl modem/router και να μην χρειάζεται να συντηρώ 2 συσκευές, να έχει firewall με DoS και ικανο ΝΑΤ throughput (δεν θέλω π.χ. να την πατήσω όπως με ένα Zyxel που έβαλα σε φίλο και κλάταρε στα 2.000 ΝΑΤ connections).

Θέμα τιμής νομίζω ότι μέχρι τα επίπεδα του 2760 φτάνω, επειδή είναι και εργαλείο δουλειάς για εμένα.

Φχαριστώ προκαταβολικά!

babis3g
27-02-14, 15:51
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αλλάξω το adsl router μου, ένα Netfaster IAD σε γραμμή της HOL. Θέλω να πάρω ένα vdsl και να του ρίξω την ADSL γραμμή μου επάνω έως ότου την αλλάξω, μάλλον πάλι σε HOL. Με ενδιαφέρει να είναι σταθερό, παίζω πολύ με downloading και είναι απαίτηση να έχει και VPN, κατά προτίμηση IPSEC. Κοιτούσα συγκεριμένα το Draytek 2760n αλλά διάβασα για αρκετά προβλήματα σε ADSL2+ με κολλήματα, high CPU και reboots.

Δεν θέλω router, θέλω vdsl modem/router και να μην χρειάζεται να συντηρώ 2 συσκευές, να έχει firewall με DoS και ικανο ΝΑΤ throughput (δεν θέλω π.χ. να την πατήσω όπως με ένα Zyxel που έβαλα σε φίλο και κλάταρε στα 2.000 ΝΑΤ connections).

Θέμα τιμής νομίζω ότι μέχρι τα επίπεδα του 2760 φτάνω, επειδή είναι και εργαλείο δουλειάς για εμένα.

Φχαριστώ προκαταβολικά!
εχω ανφερει και πιο πανω κατι vdsl μοντεμ ... to vigor 2760 εχει προβλημα σε εμενα με οτε broadcom dslam ... απο οτι εψαξα γενικα τα Lantiq εχουν προβλημα με μονο adsl2+ broadcom και οχι σε αλλα dslam & vdsl ... οποτε δεν ξερω αν η draytek καταφερει να κανει κατι

Εσυ ομως εισαι με ΗΟL που πρεπει να εχουν αλλα dslam νομιζω δεν θα εχεις προβλημα στο adsl2+ ... αν ομως εχεις προβλημα και το μαγαζι το παιρνει πισω τοτε θα ελεγα ανεπιφυλακτα παρτο ... αν ομως ανυσηχεις καλα ειναι και fritz & απο μοντελα πολλα αναλογα τι σηκωνει η τσεπη

blade_
27-02-14, 18:50
καλησπερα κ απο μενα

με ενδιαφερει η αγορα ενος Modem router..σκεφτομαι πολυ σοβαρα το TD-W8970 (http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TD-W8970)

φαινεται πολυ τιμιο για τα χρηματα του και με καλη εγγυηση

επειδη ειμαι ψιλο ασχετος,μερικες ερωτησεις

εχει 2 usb θυρες..Μπορω στη μια να συνδεσω τον εκτυπωτη και στην αλλη ενα σκληρο δισκο?και τα δυο θα τα βλεπω μεσα απο τα windows και θα μπορω να εκτυπωνω και να στελνω αρχεια στον δισκο απο τους υπολογιστες του δικτυου?

επισης,μπορω να σεταρω τον voip λογαριασμο μου και ετσι να χρησιμοποιω το απλο ασυρματο του σπιτιου?

ευχαριστω :)

ασχετα με το voip,αξιζει το συγκεκριμενο?

babis3g
27-02-14, 19:35
ασχετα με το voip,αξιζει το συγκεκριμενο?
εκανα ενα search εδω στο forum ειναι καμποσοι που ρωτανε αλλα δεν πηραν ποτε απαντηση
http://www.adslgr.com/forum/threads/758763-TP-Link-Wireless-ADSL2-Modem-Router-%CE%9D300-Annex-A-TD-W8970?highlight=TD-W8970
http://www.adslgr.com/forum/threads/773766-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7-modem-router?p=5238664#post5238664
http://www.adslgr.com/forum/threads/710518-ROUTER-%CE%9C%CE%95-GIGABIT-ETHERNET?p=5007279#post5007279

μαλλον οπως λεει το τελευταιο λινκ θα γινεις ο πρωτος δοκιμαστης αλλα γενικα απο εξωτερικο υπαρχουν καλεs κριτικες
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16825165009
http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B00ATB28RI/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1
παντως 48 ευρο (38 λιρες) δεν χανεις και πολλα ... τουλαχιστον απο wifi σιγουρα θα ειναι αρκετα καλο ... τωρα αν το δουλεψεις με οτε μπορει να χανει λιγο απο γραμμη ... το λεω αυτο γιατι αν ειδες το πιο πανω ποστ που απανταω στο χρηστη vidas εχω ενα draytek 2760 με Lantiq σαν to TD-W8970 & τουλαχιστον σε εμενα με broadcom dslam & adsl2+ του οτε αποσυνδεεται συνεχεια ... μπορει να φταιει η draytek αλλα εχω υποψιες το συγκεκριμενο τσιπακι εχει προβλημα γενικα με Lantiq & σε αλλα adsl2+ dslam broadcom ΜΟΝΟ και ΟΧΙ σε ολα τα αλλα (ινφινεον,τρεντ κλπ)

Οπως και στο πιο πανω λινκ πολλοι ρωτανε αλλα μαλλον δεν θα το πηραν οποτε θα το δοκιμασεις πρωτος σε θεμα σταθεροτητας γραμμης & wifi

δεν θελω να σε κανω να μην το παρεις απλος λεω την προσωπικη μου γνωμη

tiffany
27-02-14, 20:29
ασχετα με το voip,αξιζει το συγκεκριμενο?

Το έχω από τον Οκτώβριο. Φοβερό. Πριν είχα το netfaster iad 2. Τώρα κάνω streaming χαλαρά 720 wmv αρχεία που είναι πολύ χάλια format. Κατεβάζω από το Usenet με 50 συνδέσεις καρφωμένα στα 1,45MB/sec και ο υπολογιστής συμπεριφέρεται σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Άλλες φορές κατεβάζω και από το pirate bay μαζί με το Usenet και τα ίδια. Πρόβλημα έχω εκείνη τη στιγμή μόνο στα βίντεο από το YouTube. Για voip δεν ξέρω να σου πω. Γιατί δεν κατεβάζεις το manual και να το διαβάσεις;

babis3g
27-02-14, 20:52
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων

ασχετα με το voip,αξιζει το συγκεκριμενο?

Το έχω από τον Οκτώβριο. Φοβερό. Πριν είχα το netfaster iad 2. Τώρα κάνω streaming χαλαρά 720 wmv αρχεία που είναι πολύ χάλια format. Κατεβάζω από το Usenet με 50 συνδέσεις καρφωμένα στα 1,45MB/sec και ο υπολογιστής συμπεριφέρεται σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Άλλες φορές κατεβάζω και από το pirate bay μαζί με το Usenet και τα ίδια. Πρόβλημα έχω εκείνη τη στιγμή μόνο στα βίντεο από το YouTube. Για voip δεν ξέρω να σου πω. Γιατί δεν κατεβάζεις το manual και να το διαβάσεις;

Tελικα εκανα λαθος καποιος το εχει :oneup:

blade_
27-02-14, 21:00
εκανα ενα search εδω στο forum ειναι καμποσοι που ρωτανε αλλα δεν πηραν ποτε απαντηση
http://www.adslgr.com/forum/threads/758763-TP-Link-Wireless-ADSL2-Modem-Router-%CE%9D300-Annex-A-TD-W8970?highlight=TD-W8970
http://www.adslgr.com/forum/threads/773766-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7-modem-router?p=5238664#post5238664
http://www.adslgr.com/forum/threads/710518-ROUTER-%CE%9C%CE%95-GIGABIT-ETHERNET?p=5007279#post5007279

μαλλον οπως λεει το τελευταιο λινκ θα γινεις ο πρωτος δοκιμαστης αλλα γενικα απο εξωτερικο υπαρχουν καλεs κριτικες
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16825165009
http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B00ATB28RI/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1
παντως 48 ευρο (38 λιρες) δεν χανεις και πολλα ... τουλαχιστον απο wifi σιγουρα θα ειναι αρκετα καλο ... τωρα αν το δουλεψεις με οτε μπορει να χανει λιγο απο γραμμη ... το λεω αυτο γιατι αν ειδες το πιο πανω ποστ που απανταω στο χρηστη vidas εχω ενα draytek 2760 με Lantiq σαν to TD-W8970 & τουλαχιστον σε εμενα με broadcom dslam & adsl2+ του οτε αποσυνδεεται συνεχεια ... μπορει να φταιει η draytek αλλα εχω υποψιες το συγκεκριμενο τσιπακι εχει προβλημα γενικα με Lantiq & σε αλλα adsl2+ dslam broadcom ΜΟΝΟ και ΟΧΙ σε ολα τα αλλα (ινφινεον,τρεντ κλπ)

Οπως και στο πιο πανω λινκ πολλοι ρωτανε αλλα μαλλον δεν θα το πηραν οποτε θα το δοκιμασεις πρωτος σε θεμα σταθεροτητας γραμμης & wifi

δεν θελω να σε κανω να μην το παρεις απλος λεω την προσωπικη μου γνωμη

ενδιαφερον.τι θα προτεινες εσυ?στο ποσο αυτο κοντα παντα..αυτο με το τσιπακι που λες,θα παιξε και με ολους τους παροχους προβλημα?

- - - Updated - - -


Το έχω από τον Οκτώβριο. Φοβερό. Πριν είχα το netfaster iad 2. Τώρα κάνω streaming χαλαρά 720 wmv αρχεία που είναι πολύ χάλια format. Κατεβάζω από το Usenet με 50 συνδέσεις καρφωμένα στα 1,45MB/sec και ο υπολογιστής συμπεριφέρεται σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Άλλες φορές κατεβάζω και από το pirate bay μαζί με το Usenet και τα ίδια. Πρόβλημα έχω εκείνη τη στιγμή μόνο στα βίντεο από το YouTube. Για voip δεν ξέρω να σου πω. Γιατί δεν κατεβάζεις το manual και να το διαβάσεις;
χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος..σε hol επανω ε?

με το netfaster πως τα πηγαινες πριν?το σκεφτομουν γιατι εχει πολλες παροχες το ρουτερακι,μηπως το δοκιμαζα και μετα να εβλεπα για κατι καλυτερο,οπως το tp lik

- - - Updated - - -


Tελικα εκανα λαθος καποιος το εχει :oneup:

καλα θυμομουν οτι το πηρε το ματι μου καπου :)

babis3g
27-02-14, 22:21
ενδιαφερον.τι θα προτεινες εσυ?στο ποσο αυτο κοντα παντα..αυτο με το τσιπακι που λες,θα παιξε και με ολους τους παροχους προβλημα?

καλα θυμομουν οτι το πηρε το ματι μου καπου :)
τι θα προτεινω εξαρταται απο το τι ζηταει καποιος ... αν θελεις καλο wifi και καλη μνημη οπως ειπε το μελος tiffany to tp link ειναι καλο
Αν θελεις συμβατοτητα γραμμης με χολ ενας αλλος χρηστης εχει προβλημα και συστηνω καποια εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/796922-Draytek-2710n-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82?p=5336166#post5336166
Το τπ λινκ 7980 εχει adsl cpu Lantiq ... βαση του χρηστη tiffany παει καλα με HOL αν κατεβαζει με 1.4 kbps και δεν κολλαει
Εγω απλος επειδη εχω αλλο μηχανημα με Lantiq και με ΟΤΕ (ΟΧΙ σε ολους τους παροχους) αποσυνδεεται ειπα να το αναφερω αλλα εχε υποψην ειναι αλλο μοντελο τσιπακι Lantiq
http://www.adslgr.com/forum/threads/735742-Review-DrayTek-2760n?p=5311310#post5311310
Μπορει να φταει το αλλο μηχανημα , μπορει και οχι ...

χτυπα το ... η τιμη ειναι πολυ καλη, αλλα αν δεν παει τοσο καλα απο γραμμη και εχεις παραπονο (που δεν νομιζω) τουλαχιστον το μαγαζι σιγουρεψου οτι το παιρνει πισω
Μπορει και ο φιλος στο section της draytek που εχει προβλημα, να βρει την "υγεια του" αν παει καλα με HOL

tiffany
27-02-14, 22:40
ενδιαφερον.τι θα προτεινες εσυ?στο ποσο αυτο κοντα παντα..αυτο με το τσιπακι που λες,θα παιξε και με ολους τους παροχους προβλημα?

- - - Updated - - -


χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος..σε hol επανω ε?

με το netfaster πως τα πηγαινες πριν?το σκεφτομουν γιατι εχει πολλες παροχες το ρουτερακι,μηπως το δοκιμαζα και μετα να εβλεπα για κατι καλυτερο,οπως το tp lik

- - - Updated - - -



καλα θυμομουν οτι το πηρε το ματι μου καπου :)

Ναι HOL. Στο θέμα κατεβάσματος έχω κερδίσει λίγο. Αλλά έχει βελτιωθεί κατά πολύ το wifi streaming όπως και το QoS. Πχ κατεβάζω στο PC και στο tablet την ίδια στιγμή πλοηγούμαι σε image boards χωρίς πρόβλημα. Φορτώνουν οι εικόνες για πλάκα. Στο 9gag πριν είχα 30% απώλεια στις φωτογραφίες. Τώρα είναι κάτω από 10% ίσως και λιγότερο. Και την ίδια ώρα χτυπάω 1,40ΜΒ/sec στο Newsleecher.

Voip δεν είδα να έχει στις ρυθμίσεις.

blade_
27-02-14, 23:25
Πολύ καλό μου ακουγεται.. Δε ξέρω σε τι γραμμή θα πάει.. Μπορεί ΟΤΕ, μπορεί Wind..


Άλλη πρόταση? Βασικά δύσκολο να το δεχτεί πίσω μαγαζί με τέτοια αιτιολογία..

- - - Updated - - -

Voip ούτε εγώ, δυστυχώς..

asxetos22
28-02-14, 01:52
Συνήθως κλείνουν, αλλά όχι πάντα και όχι και όλα. Όσο για το dhcp relay, δεν έχω βρει να χρειάζεται πουθενά, ακόμα και μια άλλη συσκευή να συνδέσεις στις lan ports του modem, θα πάρει κανονικά ip από τον dhcp server του router.

Επίσης προτιμώ να τα κλείνω όλα με το χέρι, ώστε να είμαι σίγουρος τι και από που τρέχει το καθετί.

Όσο για το να βλέπεις τα στατιστικά του modem, αυτό είναι αρκετά εύκολο με έναν δύο κανόνες στο firewall, συνήθως φτιάχνοντας ακόμα ένα interface στη wan port, διαφορετικό του pppoe interface, και βάζοντας του μια στατική ip στο subnet του modem και αφήνοντας το firewall να περνάει το traffic από το 10.0.0.1 στο 192.168.1.X .

Έτσι ούτε με double nat μπλέκεις, ούτε με διπλούς dhcp server στο δίκτυο και έχεις και όλη την λειτουργικότητα που είχες και πριν.

Μετά από λίγο καιρό το έκανα, γιατί το ZTE κολλούσε.

Αλλά δεν έχω πρόσβαση στο ZTE τώρα, η IP που είχε σαν κανονικό router δεν ανταποκρίνεται τώρα που είναι μόνο modem

Οπότε δε μπορώ να το βρω για να κάνω αυτό που λες με το διπλό interface

babis3g
28-02-14, 03:15
Μετά από λίγο καιρό το έκανα, γιατί το ZTE κολλούσε.

Αλλά δεν έχω πρόσβαση στο ZTE τώρα, η IP που είχε σαν κανονικό router δεν ανταποκρίνεται τώρα που είναι μόνο modem

Οπότε δε μπορώ να το βρω για να κάνω αυτό που λες με το διπλό interface

Εγω απο οτι ξερω και το εγραψα πριν, τo bridge mode (μονο) ειναι παγκοσμιο στανταρτ να αφηνουν μονο dhcp relay,any ip protοcol, multicast/broadcast
αν το εχεις βαλει με γεφυρα μονο,
σε αυτη τη περιπτωση τοτε το 2 ρουτερ σεταρετε με pppoe & βαζεις μονο το username & password του λογαριασμου σου και αυτο ηταν αλλα δεν θα δεις στατιστικα απο το πρωτο ειναι φυσικο αλλα θα δουλευει και θα εχεις συνδεση

για να σε βοηθησει ο φιλος, σε τι εχεις βαλει το ΖΤΕ?
-bridge? (γεφυρα)
- pppoe passthrough?
- απλος το αφησες στο κανονικο και εκλεισες ολα τα ανεφερομενα χειροκινητα? χωρις να μπει στο bridge

αν το εχειs βαλει σε bridge δοκιμασε και σε pppoe passthrough

παντος στο περιπου (οχι με bridge) ... πρεπει να πας στο 2 ρουτερ και ανοιξεις port forward (εγω δεν το εχω με port forward) και επισης να το σεταρεις στατικη ιπ, το μασκ, default gateway του πρωτου μοντεμ στο δευτερο ρουτερ ... ακομα πρεπει να αλλαξεις το ιπ του ενος η του αλλου αν εχουν τα ιδια πχ 192.168.1.1 .. πρεπει να αλλαχτει η στο ενα η στο αλλο ...αλλα κανε υπομονη μεχρι να σου πει να μην σε μπερδευω για την ωρα

dpa2006
28-02-14, 09:57
Έχει ένα μεγάλο ελάττωμα για εμένα.
Το αγόρασα επειδή έγραφε επάνω στο κουτί συμβατότητα με ipv6.
Ακόμα και μέσα στο Manual αλλά και στο web interface υπάρχει το ανάλογο μενού.
Παρ όλα αυτά το ipv6 δεν έχει υλοποιηθεί έως τώρα σε κάποιο fw.
Και το έχω από το καλοκαίρι.
Απαράδεκτο για εμένα να πουλάς κάτι το οποίο δεν το έχεις υλοποιήσει...
Μεγάλη απογοήτευση από την netgear.
Για να μην μιλήσω για άλλα θέματα όπως αδυναμία αποθήκευσης Modulation, ανοικτό telnet για όλους χωρίς κωδικό, αδυναμία αποθήκευσης snr κλπ

- - - Updated - - -



Αν δεν έχεις τριφασικό μπορείς να πάρεις κάτι φθηνό και να δοκιμάσεις.
99% θα παίξει.
Το θέμα είναι με το τριφασικό.
Έχω δει power line που δουλεύουν με τριφασικές εγκαταστάσεις αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.

Έτσι όπως τα λες,έχεις δίκιο.
ipv6 enabled και χωρίς τα αντίστοιχα προβλήματα του Netgear,έχεις βρει κάτι άλλο;:hmm:

riddle3
28-02-14, 10:10
Μετά από λίγο καιρό το έκανα, γιατί το ZTE κολλούσε.

Αλλά δεν έχω πρόσβαση στο ZTE τώρα, η IP που είχε σαν κανονικό router δεν ανταποκρίνεται τώρα που είναι μόνο modem

Οπότε δε μπορώ να το βρω για να κάνω αυτό που λες με το διπλό interface

Ποιο router έβαλες πάνω;
Επίσης τρέχεις το μαμά firmware ή κάποιο 3rd party (DD-WRT/OpenWRT/Tomato) ;

deniSun
28-02-14, 10:17
Έτσι όπως τα λες,έχεις δίκιο.
ipv6 enabled και χωρίς τα αντίστοιχα προβλήματα του Netgear,έχεις βρει κάτι άλλο;:hmm:

Για να μπορείς να πειράξεις snr όχι.
Για ipv6 συμβατότητα σε adsl2+ υπάρχουν τα dlink και tplink.
Για vdsl έχω καταλήξει σε avm.
Τα οποία βέβαια avm είναι άριστα σε vdsl αλλά σε adsl2+ θα σε δημιουργήσουν προβλήματα μιας και δεν μπορείς να αλλάξεις το Modulation.
Με λίγα λόγια μην πάρει κάποιος vdsl router για adsl γραμμή απλά και μόνο για μελλοντική αναβάθμιση.
Και όλα αυτά για <200ε.
Δυστυχώς δεν έχω καταλήξει κάπου.
Το dgn2200 θα ήταν κορυφαίο αν έδινε ipv6 και αλλαγή modulation μέσω web interface.
Με την πορεία της netgear το επόμενη fw, που μάλλον θα είναι και το τελευταίο, αναμένεται για τέλος του έτους.
Για να μην μιλήσω για ασύρματο 5ghz που ακόμα δεν έχω βρει πως ενεργοποιείται.

asxetos22
28-02-14, 12:47
Εγω απο οτι ξερω και το εγραψα πριν, τo bridge mode (μονο) ειναι παγκοσμιο στανταρτ να αφηνουν μονο dhcp relay,any ip protοcol, multicast/broadcast
αν το εχεις βαλει με γεφυρα μονο,
σε αυτη τη περιπτωση τοτε το 2 ρουτερ σεταρετε με pppoe & βαζεις μονο το username & password του λογαριασμου σου και αυτο ηταν αλλα δεν θα δεις στατιστικα απο το πρωτο ειναι φυσικο αλλα θα δουλευει και θα εχεις συνδεση

για να σε βοηθησει ο φιλος, σε τι εχεις βαλει το ΖΤΕ?
-bridge? (γεφυρα)
- pppoe passthrough?
- απλος το αφησες στο κανονικο και εκλεισες ολα τα ανεφερομενα χειροκινητα? χωρις να μπει στο bridge

αν το εχειs βαλει σε bridge δοκιμασε και σε pppoe passthrough

παντος στο περιπου (οχι με bridge) ... πρεπει να πας στο 2 ρουτερ και ανοιξεις port forward (εγω δεν το εχω με port forward) και επισης να το σεταρεις στατικη ιπ, το μασκ, default gateway του πρωτου μοντεμ στο δευτερο ρουτερ ... ακομα πρεπει να αλλαξεις το ιπ του ενος η του αλλου αν εχουν τα ιδια πχ 192.168.1.1 .. πρεπει να αλλαχτει η στο ενα η στο αλλο ...αλλα κανε υπομονη μεχρι να σου πει να μην σε μπερδευω για την ωρα

Το έβαλα το ΖΤΕ σε bridge mode (έχοντας κλείσει από πριν ΝΑΤ, Firewall, DHCP)
Η διαδικασία πιστοποίησης του pppoe γίνεται από τον router


Ποιο router έβαλες πάνω;
Επίσης τρέχεις το μαμά firmware ή κάποιο 3rd party (DD-WRT/OpenWRT/Tomato) ;


Έχω τον TL-WR940N
με το "μαμά" firmware

Ίσως να φταίει το ότι η σύνδεση στο ZTE γίνεται μέσω της wan πόρτας του router και όχι στο lan του, σκέφτηκα πως αν συνδέσω έναν υπολογιστή σε μία θύρα του lan του zte ίσως μπορέσω να το "δω", αν ισχύει θα του δώσω μία IP εκτός του εσωτερικού μου και ένα default route στο router

Έχω μερικά ακόμα modem-routers (από providers), ένα netfaster2, thomson TG585 V.8 (όλοι το εκθειάζουν, εγώ το βρίσκω άθλιο), και ένα παλιό αλλά πολύ καλό siemens cl-110

riddle3
28-02-14, 16:25
Σωστά το έχεις βάλει, πρέπει να το βάλεις το modem στη wan θύρα ώστε να μπορεί το firewall του TPL να κάνει τη δουλειά του.

Στο δικό μου tpl, δεν κράτησα το firmware ούτε για μισή ώρα μέχρι να βάλω openwrt, οπότε δεν έχω ιδία άποψη για τις ακριβείς ρυθμίσεις παρά μόνο ότι μπορώ να δω στο: http://www.tp-link.com/resources/simulator/941_v5/index.htm

1ος τρόπος:
Network > WAN > και στο secondary connection βάζεις static ip με 10.0.0.2/255.255.255.0 (αν το zte το έχεις στο 10.0.0.1)
Advanced Routing > Static Routing List > Add new
π.χ. 10.0.0.1 (τη διεύθυνση που έβαλες το zte)/255.255.255.0/10.0.0.1 ή την ip του TPL .

2oς τρόπος:
Πάλι τα ίδια στο network>wan
Forwarding > Virtual Servers > Add new
80/κενό/10.0.0.1

Μπορεί να χρειάζεται και συνδυασμός των δύο, αλλά έχω την εντύπωση πως θα σου δουλέψει με τον πρώτο τρόπο.

asxetos22
28-02-14, 16:34
Εσύ ποιο firmware έχεις?
Ένα link?

Γιατί θεωρείς ότι το μαμίσιο είναι χάλια? εμένα αρκετά γρήγορο μου φαίνεται και με πολλές ρυθμίσεις και επιλογές

jkoukos
28-02-14, 17:09
Όπως έχετε αναφέρει και γενικά ισχύει, όταν ένα modem/router μπει σε Bridge mode κανονικά απενεργοποιείται ο router, άρα δεν μπορούμε να ορίσουμε κανόνα static route.
Για να μπούμε στο modem, που βρίσκεται μπροστά από τον κύριο router, αρκεί να συνδέσουμε τις 2 συσκευές (μέσω LAN θυρών) με ένα επιπλέον καλώδιο δικτύου.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες (αν και αλλάζει αυτό) οι 2 συσκευές βρίσκονται σε διαφορετικό εύρος διευθύνσεων. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να ορίσουμε στην κάρτα δικτύου ενός υπολογιστή και δεύτερη ΙΡ (όχι Gateway & DNS) που να είναι στο ίδιο εύρος με το modem.

riddle3
28-02-14, 17:30
Εσύ ποιο firmware έχεις?
Ένα link?

Γιατί θεωρείς ότι το μαμίσιο είναι χάλια? εμένα αρκετά γρήγορο μου φαίνεται και με πολλές ρυθμίσεις και επιλογές
Χρησιμοποιώ το openwrt (http://www.openwrt.org).
Δεν θεωρώ ότι το μαμά είναι χάλια, ίσα ίσα για out of the box είναι πολύ καλό, απλά με το openwrt έχεις σχεδόν άπειρες επιλογές, εκτός από τα κλασσικά καθήκοντα, μπορείς να κάνεις το router να παίζει Ιnternet radio, να είναι torrent server,print server, openvpn server και πολλά άλλα.


Όπως έχετε αναφέρει και γενικά ισχύει, όταν ένα modem/router μπει σε Bridge mode κανονικά απενεργοποιείται ο router, άρα δεν μπορούμε να ορίσουμε κανόνα static route.
Για να μπούμε στο modem, που βρίσκεται μπροστά από τον κύριο router, αρκεί να συνδέσουμε τις 2 συσκευές (μέσω LAN θυρών) με ένα επιπλέον καλώδιο δικτύου.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες (αν και αλλάζει αυτό) οι 2 συσκευές βρίσκονται σε διαφορετικό εύρος διευθύνσεων. Το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να ορίσουμε στην κάρτα δικτύου ενός υπολογιστή και δεύτερη ΙΡ (όχι Gateway & DNS) που να είναι στο ίδιο εύρος με το modem.

Ότι μπορείς να συνδέσεις διπλά καλώδια ή να έχεις διπλές ip ώστε να βρίσκεται και στο wan και στο lan, ναι μπορείς, αλλά θεωρώ ότι ένας κανόνας στο firewall/static route είναι σαφέστατα πιο κομψή λύση.

jkoukos
28-02-14, 18:00
Μα δεν μπορείς να κάνεις static route σε ένα modem/router ρυθμισμένο σε bridge mode.
Έχει απενεργοποιηθεί ο router και δουλεύει ως απλό modem.
Σε καλογραμμένα firmware, εξαφανίζονται όλες οι επιλογές που έχουν να κάνουν με routing, DHCP, Firewall κλπ. από το μενού

riddle3
28-02-14, 18:03
Tο static route το βάζεις στο νέο router και όχι στο παλιό modem/router.

babis3g
28-02-14, 18:06
Μα δεν μπορείς να κάνεις static route σε ένα modem/router ρυθμισμένο σε bridge mode.
Έχει απενεργοποιηθεί ο router και δουλεύει ως απλό modem.
Σε καλογραμμένα firmware, εξαφανίζονται όλες οι επιλογές που έχουν να κάνουν με routing, DHCP, Firewall κλπ. από το μενού
συμφωνω αυτο ειπα και εγω αλλα το static route εγω το κανω στο 2 ρουτερ ... μαλλον αυτο εννοει αλλα πρεπει να το υποστηριζει και το 2 ρουτερ προφανος το openwrt να το εχει οπως οπως εχουν αυτη την επιλογη τα draytek που εχω

jkoukos
28-02-14, 18:08
Ωραία λες στον νέο router ότι τα πακέτα από το δίκτυο Β να τα προωθεί στο δίκτυο Α (modem).
To αντίστροφο πως θα γίνει;
Που θα ορίσεις στο modem να στέλνει τις απαντήσεις;

babis3g
28-02-14, 18:12
χωρις να θελω να θιξω αλλα εχεις το πρωτο μοντεμ σε καθαρο bridge? & εχεις προσβση στα στατιστικα του και στα μενου (οχι του 2ου ρουτερ) μπορεισ να κανεις ενα screenshot του πρωτου μοντεμ απο την σελιδα που ειναι το to bridge mode αν το εχεις σεταρει ετσι να δουμε πως βγηκε? ευχαριστω

riddle3
28-02-14, 18:30
Οι κανόνες στο οpenwrt:

/etc/config/network

config interface 'wan'
option ifname 'eth1'
option proto 'pppoe'
option username 'xxx@xxx.gr'
option password 'xxx'
option mtu '1492'

config interface 'modem'
option ifname 'eth1'
option proto 'static'
option ipaddr '10.0.0.2'
option netmask '255.255.255.0'


/etc/config/firewall

config zone
option name wan
list network 'wan'
list network 'modem'
option input REJECT
option output ACCEPT
option forward REJECT
option masq 1

Σε bold οι αλλαγές από τα default.

Το speedtouch 585v7 σε καθαρό bridge mode.
135905

Edit:
Σε παλιότερες εκδόσεις του openwrt γινόταν και ως εξής:
ifconfig eth1 10.0.0.2 netmask 255.255.255.0
iptables -t nat -I postrouting_rule -s 192.168.1.0/24 -d 10.0.0.1 -j SNAT --to 10.0.0.2
iptables -I zone_lan_forward -s 192.168.1.0/24 -d 10.0.0.1 -j ACCEPT

deniSun
28-02-14, 18:39
Το έβαλα το ΖΤΕ σε bridge mode (έχοντας κλείσει από πριν ΝΑΤ, Firewall, DHCP)
Η διαδικασία πιστοποίησης του pppoe γίνεται από τον router




Έχω τον TL-WR940N
με το "μαμά" firmware

Ίσως να φταίει το ότι η σύνδεση στο ZTE γίνεται μέσω της wan πόρτας του router και όχι στο lan του, σκέφτηκα πως αν συνδέσω έναν υπολογιστή σε μία θύρα του lan του zte ίσως μπορέσω να το "δω", αν ισχύει θα του δώσω μία IP εκτός του εσωτερικού μου και ένα default route στο router

Έχω μερικά ακόμα modem-routers (από providers), ένα netfaster2, thomson TG585 V.8 (όλοι το εκθειάζουν, εγώ το βρίσκω άθλιο), και ένα παλιό αλλά πολύ καλό siemens cl-110

Το 585ν8 είναι από τα πιο σταθερά ρούτερ.
Όσο για το QoS από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο στην κατηγορία του.
Τώρα γιατί σου αρέσει οι ψηστιέρες με ημερομηνία λήξης είναι άλλο θέμα.

jkoukos
28-02-14, 18:48
Netfaster IAD1 σε Bridge mode με ΙΡ 192.168.20.254.
Fritz!Box 7270 ως κύριο router με ΙΡ 192.168.10.1.
Υπολογιστής ρυθμισμένος σε 2 διαφορετικές διευθύνσεις.
Με απενεργοποιημένο ΝΑΤ & Firewall στο Netfaster δεν σε αφήνει να ορίσεις κανόνες.

135907

babis3g
28-02-14, 18:55
Οι κανόνες στο οpenwrt:

/etc/config/network

config interface 'wan'
option ifname 'eth1'
option proto 'pppoe'
option username 'xxx@xxx.gr'
option password 'xxx'
option mtu '1492'

config interface 'modem'
option ifname 'eth1'
option proto 'static'
option ipaddr '10.0.0.2'
option netmask '255.255.255.0'


/etc/config/firewall

config zone
option name wan
list network 'wan'
list network 'modem'
option input REJECT
option output ACCEPT
option forward REJECT
option masq 1

Σε bold οι αλλαγές από τα default.

Το speedtouch 585v7 σε καθαρό bridge mode.
135905

Edit:
Σε παλιότερες εκδόσεις του openwrt γινόταν και ως εξής:
ifconfig eth1 10.0.0.2 netmask 255.255.255.0
iptables -t nat -I postrouting_rule -s 192.168.1.0/24 -d 10.0.0.1 -j SNAT --to 10.0.0.2
iptables -I zone_lan_forward -s 192.168.1.0/24 -d 10.0.0.1 -j ACCEPT

οκ ευχαριστω εγω αυτα που εχω αν μπουν σε bridge δεν εχουν προσβαση ... αν δεν τα καταφερει ο φιλος να τα ταιριαξει θα κανω ενα καινουριο thread μεχρι αυριο και θα δωσω λινκ ... και οποιος μπορει με διορθωνει

asxetos22
28-02-14, 21:48
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το static route έλεγα να το βάλω στο νέο router, τι να κάνει όταν δέχεται συγκεκριμένα αιτήματα, τώρα το πως θα συμπεριφερθεί το modem που είναι σε bridge mode δε ξέρω, κάτσε να καταφέρω να μπω στο ιinterface του να δω τι επιλογές έχω. Αυτό με το να το βάλω και στο lan από άλλη πόρτα του switch είναι μία σκέψη που είπα και πιο πάνω. Θα δούμε...

Θα το δω το openwrt σε αυτό, το έβαζα παλιά σε άλλα που είχαν λίγες δυνατότητες το firmware, αλλά το συγκεκριμένο με ικανοποιεί ακόμα. Ίσως θα ψαχτώ παραπάνω όταν μπω στη διαδικασία να ενώσω και άλλα ασυρματικά που έχω (κεραίες στη ταράτσα) με logical sub-interfaces.
Σιγά-σιγά, hobby είναι... πρώτα οι δουλειές και η οικογένεια.

Όσο για τον φίλο που λέει για το thomson, βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά προσωπικά, δεν έχω δει ποιο δύστροπη εφαρμογή διαχείρησης, με ποιο αργό menu ανταπόκρισης, και ιδιότροπες ρυθμίσεις. Γούστα είναι βέβαια. Αν σαν modem είναι καλό (hardware implementation) τότε να χρησιμοποιήσω αυτό σε bridge mode, αλλά για τίποτα άλλο. Ποιο εύκολα έβαζα ρυθμίσεις με cli στο USR9108 και σε cisco routers (χωρίς το SDK) παρά σε αυτό.

babis3g
28-02-14, 22:13
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Το static route έλεγα να το βάλω στο νέο router, τι να κάνει όταν δέχεται συγκεκριμένα αιτήματα, τώρα το πως θα συμπεριφερθεί το modem που είναι σε bridge mode δε ξέρω, κάτσε να καταφέρω να μπω στο ιinterface του να δω τι επιλογές έχω. Αυτό με το να το βάλω και στο lan από άλλη πόρτα του switch είναι μία σκέψη που είπα και πιο πάνω. Θα δούμε...
πανω σε αυτο μονο για την ωρα ... το δικο σου σε bridge απο οτι φαινεται συμπεριφερεται διαφορετικα ... αστο στο bridge οπως ειναι προς στιγμην και στο αλλο ρουτερ βαλε το wan στο PPPoE & δωσε του το username & pass κανε ρεβοοτ μοδεμ/ρουτερ/π-σι

blade_
05-03-14, 14:49
μπορω να χρησιμοποιησω καποιο modem router απο τους παροχους(πχ νετφαστερ) για να ρυθμισω τον voip λογαριασμο μου και να του βαλω οποιο ρουτερ θελω απο πανω?

gfdimopo
06-03-14, 07:32
Καλησπερα παιδια,
Για να μην ανοιγω ξεχωριστω θεμα. Μπορω να περασω custm firmwire σε tplink 8951nd? και αν ναι με ποια ειναι συμβατα;

babis3g
06-03-14, 10:32
Καλησπερα παιδια,
Για να μην ανοιγω ξεχωριστω θεμα. Μπορω να περασω custm firmwire σε tplink 8951nd? και αν ναι με ποια ειναι συμβατα;

αν δεν σου πει καποιος αλλος μπορω να το ψαξω σε dd-wrt & open wrt αλλα πρεπει να βρεις πιο version ειναι γιατι υπαρχουν πολλα ...παντως απο οτι ξερω οταν κοιταζα τρυγυρω παλια δεν ειδα να ειχει τετοια υποστηριξη

ΕΔΙΤ εριξα μια γρηγορη ματια στα φορουμ τους και δεν βλεπω φως για κανενα μοντελο ... ααλλα ψαξε το και εσυ

riddle3
06-03-14, 12:06
Καλησπερα παιδια,
Για να μην ανοιγω ξεχωριστω θεμα. Μπορω να περασω custm firmwire σε tplink 8951nd? και αν ναι με ποια ειναι συμβατα;

Ο κανόνας είναι ότι αν έχεις modem/router δεν μπορείς να βάλεις custom firmware.
Αυτό συμβαίνει επειδή το modem firmware είναι closed source και έτσι αν υπάρχει custom firmware για την συσκευή σου, το πιο πιθανό είναι να δουλεύει μόνο το router κομμάτι.

Υπάρχουν εξαιρέσεις (συνήθως κάτι παλιότερα modems με broadcom chips), αλλά δεν αξίζει ο κόπος και για αυτό είναι προτιμητέος ο συνδυασμός modem σε bridge mode και router από πίσω.

Ntalton
06-03-14, 15:48
Ο κανόνας είναι ότι αν έχεις modem/router δεν μπορείς να βάλεις custom firmware.
Αυτό συμβαίνει επειδή το modem firmware είναι closed source και έτσι αν υπάρχει custom firmware για την συσκευή σου, το πιο πιθανό είναι να δουλεύει μόνο το router κομμάτι.

Υπάρχουν εξαιρέσεις (συνήθως κάτι παλιότερα modems με broadcom chips), αλλά δεν αξίζει ο κόπος και για αυτό είναι προτιμητέος ο συνδυασμός modem σε bridge mode και router από πίσω.

Πολυ σωστος. :oneup:
Νομιζω τα μονα με open source drivers ειναι μερικα lantiq, αλλα και παλι δεν αξιζει.

dpa2006
07-03-14, 10:12
Καλημέρα,μια ερώτηση:
Πως είναι το ασύρματο του TG585v8 σε σχέση με το TG585v7 από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας;
φοράνε το ίδιο chipset;
σε σχέση με router της Netgear;
Συγκεκριμένα DGN2200 και DGN1000;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

babis3g
07-03-14, 12:59
Καλημέρα,μια ερώτηση:
Πως είναι το ασύρματο του TG585v8 σε σχέση με το TG585v7 από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας;
φοράνε το ίδιο chipset;
σε σχέση με router της Netgear;
Συγκεκριμένα DGN2200 και DGN1000;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα ασυρματα τσιπακια ειναι
το TG585v7 τσιπακι broadcom
το 585ν8 δεν ξερω ΕΔΙΤ το βρηκα Ralink
to netgear dgn 2200v4 Broadcom
2200ν3 Broadcom
dgn 1000 Atheros

τωρα απο θεμα μεγεθος κεραιας,τοπθετηση,μκροτερη η μεγαλυτερη,ρυθμισεων η εμβελειας δεν μπορω να πω, μια αλλη καλη ιδεα ψαξεις τις κριτικες απο το καθενα
Για το 2200ν3 και το TG 589 που εχω το wifi ειναι απλα οκ (η κριτικη μου ειναι βαση που εχω δουλεψει πιο μεγαλα εργαλεια που εχουν μεχρι και ενυσχητες στην κεραια πχ ασος n55u

απο θεμα τσιπακι αδσλ ειναι

Thomson TG585 v7 Broadcom BCM6338
2200v3 Broadcom BCM63281
2200n4 Broadcom BCM63281
thomson TG585 v8 infineon amazon
netgear dgn 1000 infineon amazon

:oneup:

dpa2006
07-03-14, 18:17
Καλημέρα,μια ερώτηση:
Πως είναι το ασύρματο του TG585v8 σε σχέση με το TG585v7 από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας;
φοράνε το ίδιο chipset;
σε σχέση με router της Netgear;
Συγκεκριμένα DGN2200 και DGN1000;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα ασυρματα τσιπακια ειναι
το TG585v7 τσιπακι broadcom
το 585ν8 δεν ξερω ΕΔΙΤ το βρηκα Ralink
to netgear dgn 2200v4 Broadcom
2200ν3 Broadcom
dgn 1000 Atheros

τωρα απο θεμα μεγεθος κεραιας,τοπθετηση,μκροτερη η μεγαλυτερη,ρυθμισεων η εμβελειας δεν μπορω να πω, μια αλλη καλη ιδεα ψαξεις τις κριτικες απο το καθενα
Για το 2200ν3 και το TG 589 που εχω το wifi ειναι απλα οκ (η κριτικη μου ειναι βαση που εχω δουλεψει πιο μεγαλα εργαλεια που εχουν μεχρι και ενυσχητες στην κεραια πχ ασος n55u

απο θεμα τσιπακι αδσλ ειναι

Thomson TG585 v7 Broadcom BCM6338
2200v3 Broadcom BCM63281
2200n4 Broadcom BCM63281
thomson TG585 v8 infineon amazon
netgear dgn 1000 infineon amazon

:oneup:
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες:)

DVader
08-03-14, 01:00
Θέλω 2 power lines και ένα μηχανισμό που να μοιράζει το ίντερνετ ασύρματα και ενσύρματα. Θα μετακομίσει η αδερφή μου στον πάνω όροφο αλλά δεν θα βάλει τηλέφωνο. Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίων λόγω περίεργης κατασκευής. Λέω λοιπόν να βάλω τα power lines και στην άκρη να δώσω ίντερνετ στη smart tv, στα κινητά τους και στο laptop.

Θα ήθελα tp link γιατί τα φέρνει ένα μαγαζί "δικό" μου και θα τα πάρω με έκπτωση.

Οπου έχω δεί Powerlines έχω δεί και προβλήματα ! Δεν θα το συνηστούσα ! Εναλλακτικά βάλε ένα Wifi Extender και καθάρισες ή ρίξε ένα καλώδιο και βάλτο σε ένα switch ! Τηλέφωνο μπορεί να έχει μέσα από voip !

deniSun
08-03-14, 22:11
Σε προβληματική διαμόρφωση σπιτιού μεγάλων διαστάσεων σκέφτομαι τα παρακάτω:
α) λύση powerline
β) προσθήκη ενός 802.11ac router

Το θέμα είναι κατά πρώτον η κάλυψη και κατά δεύτερον η ταχύτητα.
Για το (β) έχω τις εξής ερωτήσεις:
Όλα τα τερματικά υποστηρίζουν 802.11n και 2.4Hz.
Θα υπάρξει βελτίωση στην ένταση του σήματος;
Με λίγα λόγια τα ac δίκτυα προσφέρουν μεγαλύτερη κάλυψη (στην πράξη όχι στην θεωρία);
Μπορεί να εκμεταλλευτούν την κάλυψη αυτή και οι "παλιές" n συσκευές;
Συγκεκριμένα σκέφτομαι τα:
D-Link DIR-860L
D-Link DIR-868L
Έχει δοκιμάσει κάποιος κανένα άλλο;
Στο inSSIDer τι db δίνουν;

sweet dreams
08-03-14, 22:23
Σε προβληματική διαμόρφωση σπιτιού μεγάλων διαστάσεων σκέφτομαι τα παρακάτω:
α) λύση powerline
β) προσθήκη ενός 802.11ac router

Το θέμα είναι κατά πρώτον η κάλυψη και κατά δεύτερον η ταχύτητα.
Για το (β) έχω τις εξής ερωτήσεις:
Όλα τα τερματικά υποστηρίζουν 802.11n και 2.4Hz.
Θα υπάρξει βελτίωση στην ένταση του σήματος;
Με λίγα λόγια τα ac δίκτυα προσφέρουν μεγαλύτερη κάλυψη (στην πράξη όχι στην θεωρία);
Μπορεί να εκμεταλλευτούν την κάλυψη αυτή και οι "παλιές" n συσκευές;
Συγκεκριμένα σκέφτομαι τα:
D-Link DIR-860L
D-Link DIR-868L
Έχει δοκιμάσει κάποιος κανένα άλλο;
Στο inSSIDer τι db δίνουν;

Τα powerline καλό είναι να τα δοκιμάσεις, πρίν τα αγοράσεις.

Την τεχνολογία ac θα πρέπει να την υποστηρίζουν και οι συσκευές αλλιώς δεν

κερδίζεις τίποτα.

Για το inSSIDer δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιώ το XIRRUS (http://www.xirrus.com/Products/Network-Management-and-Software/Network-Management/Wi-Fi-Inspector).

@ ADSLgr.com All rights reserved.