PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

deniSun
08-03-14, 22:28
Τα powerline καλό είναι να τα δοκιμάσεις, πρίν τα αγοράσεις.

Την τεχνολογία ac θα πρέπει να την υποστηρίζουν και οι συσκευές αλλιώς δεν

κερδίζεις τίποτα.

Για το inSSIDer δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιώ το XIRRUS (http://www.xirrus.com/Products/Network-Management-and-Software/Network-Management/Wi-Fi-Inspector).

Να δοκιμάσω... λίγο δύσκολο.
Δεν ξέρω κάποιο μαγαζί που μπορεί να μου δώσει κάποιο προϊόν και να μπορείς να το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει.
Αν βάλεις και ότι το σπίτι έχει τριφασικό και σκέφτομαι για τα divolo dLan500...

Δηλαδή αν βάλω ac router δεν θα υπάρξει βελτίωση στην ένταση του σήματος στα προβληματικά σημεία του σπιτιού;
Θα πρέπει και οι συσκευές να είναι ac compatible;

jkoukos
08-03-14, 22:29
Το πρότυπο 802.11ac αναφέρεται μόνο στην μπάντα των 5GHz.
Οι συσκευές σου δεν δουλεύουν σε αυτή, άρα δεν θα έχεις κανένα όφελος.

Τα ac δίκτυα προσφέρουν υψηλότερες ταχύτητες και μεγαλύτερο bandwidth και όχι με μεγαλύτερη κάλυψη.

deniSun
08-03-14, 22:33
Το πρότυπο 802.11ac αναφέρεται μόνο στην μπάντα των 5GHz.
Οι συσκευές σου δεν δουλεύουν σε αυτή, άρα δεν θα έχεις κανένα όφελος.

Τα ac δίκτυα προσφέρουν υψηλότερες ταχύτητες και μεγαλύτερο bandwidth και όχι με μεγαλύτερη κάλυψη.

Όσα ρούτερ έψαξα ήταν dual band.
Στα χαρακτηριστικά που είδα στα ρούτερ έλεγαν ότι λόγο ac προσέφεραν καλύτερη κάλυψη.
Άρα ταχύτητα και bw μόνο στα 5;

Κάποια λύση για καλύτερη κάλυψη με ρούτερ;
Κάποιο με δυνατό σήμα;

Μάλλον δεν την αποφεύγω την λύση με τα powerline...

sweet dreams
08-03-14, 22:35
Να δοκιμάσω... λίγο δύσκολο.
Δεν ξέρω κάποιο μαγαζί που μπορεί να μου δώσει κάποιο προϊόν και να μπορείς να το επιστρέψεις αν δεν σου κάνει.
Αν βάλεις και ότι το σπίτι έχει τριφασικό και σκέφτομαι για τα divolo dLan500...


Το πρόβλημα δεν είναι στο τριφασικό, που λύνεται, αλλά στον θόρυβο που μπορεί

να έχει το ηλεκτρικό σου κύκλωμα, με δυσμενείς επιπτώσεις στο Internet.

Ρώτησε, μήπως μπορείς να βρείς από κάποιον γνωστό.

jkoukos
08-03-14, 22:38
Dual band σημαίνει εκπομπή και στις 2 μπάντες (2.4GHz & 5GHz).
Στους 2.4GHz έχουμε 11b/g/n ενώ στους 5GHz έχουμε 11a/ac.
Tο κέρδος στην επιπλέον κάλυψη είναι μηδαμινό σε εσωτερικούς χώρους, καθώς στην μπάντα αυτή έχει μικρότερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια.

deniSun
08-03-14, 22:46
Το πρόβλημα δεν είναι στο τριφασικό, που λύνεται, αλλά στον θόρυβο που μπορεί

να έχει το ηλεκτρικό σου κύκλωμα, με δυσμενείς επιπτώσεις στο Internet.

Ρώτησε, μήπως μπορείς να βρείς από κάποιον γνωστό.

Όταν λες ότι λύνεται;
Με το να βάλω τους χώρους που θέλω στην ίδια φάση;
Για τον θόρυβο που λες και τα προβλήματα... εννοείς στην πρόσβαση στο internet του κυκλώματος powerline ή σε πιθανές αποσυνδέσεις του modem/router;

babis3g
08-03-14, 22:46
Νομιζω συνηθως τα ac ειναι κατα πρωτον η ταχυτητα και κατα δευτερον η καλυψη, τωρα απο θεμα καλυψης εξαρταται τις κεραιες την εταιρια το τσιπακι που χρησιμοποιει το wifi κλπ
Δηλαδη μπορει μπορει να πετυχει σε καποιο μοντελο να εχει dead spots
Μερικα Linksys routers, asus, netgear & μερικα αλλα περιορισμενων για την ωρα καταστευαστων εχουν ενσωματωμενους ενισχυτες

θα ελεγα μεχρι να βρεθει καποιος που να τα εχει, να ριξεις και μια ματια στα review

D-Link DIR-860L

http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32211-d-link-dir-860l-wireless-ac1200-dual-band-gigabit-cloud-router-reviewed

κριτικη αγοραστων
http://www.amazon.com/D-Link-Smartbeam-App-Enabled-Dual-Band-DIR-860L/product-reviews/B00CCIL9NU/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?showViewpoints=1
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16833127515

D-Link DIR-868L (συνηθως κατω απο το review εχουν σχολια αγοραστες)

http://reviews.cnet.com/routers/d-link-dir-868l/4505-3319_7-35768997.html
http://www.expertreviews.co.uk/wireless-routers/1304014/d-link-dir-868l
http://www.engadget.com/products/d-link/cloud-router/ac1750/dir-868l/
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2422521,00.asp
http://www.trustedreviews.com/d-link-dir-868l-802-11ac-cloud-router_Peripheral_review

κριτικες αγοραστων

http://www.amazon.com/D-Link-Smartbeam-App-Enabled-Dual-Band-DIR-868L/product-reviews/B00C9VB318/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?showViewpoints=1

Παντωα εγω πιστευω αν και οπως πραγματι ειπωθηκε αν δεν εχεις ac μηχανηματα δεν θα σου δωσει οφελος αλλα αν πας για αναβαθμηση καλο ειναι να παρεις ενα να το εχεις ... η τεχνολογια σημερα προχωραει γρηγορα
παντος επειδη δουλεθουν και με N ειναι πιο γρηγορα και ασ μην εχεις συσκευες ac

sweet dreams
08-03-14, 22:47
Μάλλον δεν την αποφεύγω την λύση με τα powerline...

Εχεις εξαντλήσει την πιθανότητα να παει κάπου κοντά στο προβληματικό σημείο καλώδιο

ώστε να βάλεις ένα AP;;;

deniSun
08-03-14, 22:47
Dual band σημαίνει εκπομπή και στις 2 μπάντες (2.4GHz & 5GHz).
Στους 2.4GHz έχουμε 11b/g/n ενώ στους 5GHz έχουμε 11a/ac.
Tο κέρδος στην επιπλέον κάλυψη είναι μηδαμινό σε εσωτερικούς χώρους, καθώς στην μπάντα αυτή έχει μικρότερη διαπερατότητα στα φυσικά εμπόδια.

Η μπάντα των 2.4 δεν έχει καλύτερη εμβέλεια (άρα διαπερατότητα) από αυτή των 5;

sweet dreams
08-03-14, 22:51
Όταν λες ότι λύνεται;
Με το να βάλω τους χώρους που θέλω στην ίδια φάση;
Για τον θόρυβο που λες και τα προβλήματα... εννοείς στην πρόσβαση στο internet του κυκλώματος powerline ή σε πιθανές αποσυνδέσεις του modem/router;

Tις πρίζες των powerline.

Ναι, το κύκλωμα με τα powerline θα έχουν πρόβλημα. Το ρούτερ δεν έχει πρόβλημα.

deniSun
08-03-14, 22:57
Εχεις εξαντλήσει την πιθανότητα να παει κάπου κοντά στο προβληματικό σημείο καλώδιο

ώστε να βάλεις ένα AP;;;
Την περίπτωση για πέρασμα καλωδίου την αποκλείουμε για λόγους αισθητικής.

- - - Updated - - -


Tις πρίζες των powerline.

Ναι, το κύκλωμα με τα powerline θα έχουν πρόβλημα. Το ρούτερ δεν έχει πρόβλημα.
Η περίπτωση να μπούνε τα προβληματικά μέρη στην ίδια φάση αποκλείεται.

Μάλλον πρέπει να καταλύξω σε ένα powerline με ένα access point στην προβληματική περιοχή.
Θα προτιμήσω τα devolo dLan 500 duo+ starter kit
από το devolo dLan 500 wifi starter kit
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να δώσει καλό σήμα στη θέση που θα βρίσκεται.
Έτσι και αλλιώς περισσεύει ένα router tp-link με δύο κεραίες αρκετά καλό.

jkoukos
08-03-14, 23:32
Ναι, έχει καλύτερη. Γενικά όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητα, χάνουμε σε διαπερατότητα, αλλά ταυτόχρονα μειώνεται ο θόρυβος από άλλες εκπομπές (τουλάχιστον προς το παρόν).

deniSun
08-03-14, 23:35
Ναι, έχει καλύτερη. Γενικά όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητα, χάνουμε σε διαπερατότητα, αλλά ταυτόχρονα μειώνεται ο θόρυβος από άλλες εκπομπές (τουλάχιστον προς το παρόν).

Άρα, για να καταλήξουμε, το ac με το n θα έχει την ίδια ένταση (στα 2.4).
Η διαφορά θα είναι μόνο στο bw.
Σωστά;

sweet dreams
08-03-14, 23:41
Την περίπτωση για πέρασμα καλωδίου την αποκλείουμε για λόγους αισθητικής.

- - - Updated - - -


Η περίπτωση να μπούνε τα προβληματικά μέρη στην ίδια φάση αποκλείεται.

Μάλλον πρέπει να καταλύξω σε ένα powerline με ένα access point στην προβληματική περιοχή.
Θα προτιμήσω τα devolo dLan 500 duo+ starter kit
από το devolo dLan 500 wifi starter kit
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να δώσει καλό σήμα στη θέση που θα βρίσκεται.
Έτσι και αλλιώς περισσεύει ένα router tp-link με δύο κεραίες αρκετά καλό.

Στην ίδια φάση, λογικά, θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Αν τα πάρεις, κάνε μια δοκιμή στην ίδια και σε άλλη φάση, και ,αν δεν

σου κάνει κόπο, ενημέρωσε μας.

jkoukos
08-03-14, 23:42
Άρα, για να καταλήξουμε, το ac με το n θα έχει την ίδια ένταση (στα 2.4).
Η διαφορά θα είναι μόνο στο bw.
Σωστά;
Τι εννοείς με το "ένταση";
Αν εννοείς ισχύ, υπάρχουν διαφορετικά όρια εκπομπής για κάθε μπάντα.
Στους 5GHz είναι 1W ενώ στους 2,4GHz μόλις 100mW.

deniSun
08-03-14, 23:44
Στην ίδια φάση, λογικά, θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Αν τα πάρεις, κάνε μια δοκιμή στην ίδια και σε άλλη φάση, και ,αν δεν

σου κάνει κόπο, ενημέρωσε μας.

Φυσικά και θα ενημερώσω.

- - - Updated - - -


Τι εννοείς με το "ένταση";
Αν εννοείς ισχύ, υπάρχουν διαφορετικά όρια εκπομπής για κάθε μπάντα.
Στους 5GHz είναι 1W ενώ στους 2,4GHz μόλις 100mW.

Τα db που βλέπεις από προγράμματα όπως το inSSIDer.
Στην ουσία οι γραμμούλες του εικονιδίου του ασύρματου στα windows.

jkoukos
08-03-14, 23:52
Τα db που βλέπεις από προγράμματα όπως το inSSIDer.
Στην ουσία οι γραμμούλες του εικονιδίου του ασύρματου στα windows.
Αα, εννοείς την λήψη.
Αυτό εξαρτάται από την ευαισθησία του δέκτη, την κεραία, την συχνότητα, το εύρος του καναλιού (20/40/κλπ), τις ανακλάσεις, τα εμπόδια και φυσικά τον θόρυβο από τις εκπομπές γειτονικών ασύρματων συσκευών.

deniSun
08-03-14, 23:55
Αα, εννοείς την λήψη.
Αυτό εξαρτάται από την ευαισθησία του δέκτη, την κεραία, την συχνότητα, το εύρος του καναλιού (20/40/κλπ), τις ανακλάσεις, τα εμπόδια και φυσικά τον θόρυβο από τις εκπομπές γειτονικών ασύρματων συσκευών.

οκ αυτά τα γνωρίζω.
Και από δίκτυα άλλο τίποτε.
Είναι τίγκα γεμάτο + ένα από τα μεγαλύτερα ξενοδοχεία της πόλης.
Άστα να πάνε.
Σκέφτεσαι κάτι διαφορετικό σε μια τέτοια περίπτωση;

jkoukos
09-03-14, 00:14
Η ενσύρματη είναι μακράν η βέλτιστη λύση απ' όλες τις απόψεις.
Γράφεις για λόγους αισθητικής δεν την θέλεις, αλλά αν και δεν έχουμε άποψη του χώρου σου και τις δυσκολίες, υπάρχουν όμορφα κανάλια που μπορείς να τα βάλεις χαμηλά στο σοβατεπί ή να περάσεις εξωτερικά τις καλωδιώσεις.

deniSun
09-03-14, 12:06
Η ενσύρματη είναι μακράν η βέλτιστη λύση απ' όλες τις απόψεις.
Γράφεις για λόγους αισθητικής δεν την θέλεις, αλλά αν και δεν έχουμε άποψη του χώρου σου και τις δυσκολίες, υπάρχουν όμορφα κανάλια που μπορείς να τα βάλεις χαμηλά στο σοβατεπί ή να περάσεις εξωτερικά τις καλωδιώσεις.

Το σπίτι δεν είναι δικό μου και όπως είπα τους είχα προτείνει την ενσύρματη λύση ως την καλύτερη.
Στο θέμα της αισθητικής δεν μπορείς να πεις τίποτε... ο πελάτης έχει πάντα δίκαιο.

deniSun
10-03-14, 20:58
Θα δοκιμάσω και αυτή την λύση:
TP-LINK TL-WA7210N
Μάλλον θα λύσει το πρόβλημα πιο εύκολα από τα power line.

- - - Updated - - -

Για όποιον γνωρίζει...
Όπως είπα σκέφτομαι να βάλω μια εξωτερική κεραία (TP-LINK TL-WA7210N) σε εσωτερικό χώρο.
Οι ρυθμίσεις του web interface έχει επιλογή για indoor.
Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτά αν υπάρχει πρόβλημα από θέμα ακτινοβολίας;
http://www.tp-link.com/lk/products/details/?categoryid=216&model=TL-WA7210N#spec
Είναι οι τιμές μέσα στα όρια.
Κοιτάμε το Transmission Power (EIRP) ή τα dbi της κεραίας;

jkoukos
10-03-14, 21:35
Και τα 2.
Η συνολική ισχύς εκπομπής είναι το άθροισμα του EIRP (ισχύς πομπού σε dBm) και το κέρδος της κεραίας (σε dBi).
Ανάλογα την χώρα που επιλέγουμε, υπάρχουν διαφορετικά νόμιμα όρια και αυτόματα ορίζεται η μέγιστη ισχύς του πομπού.
Π.χ. στη χώρα μας νόμιμη μέγιστη τιμή εκπομπής στους 2.4GHz είναι τα 100mW (ή 20dBm) και για τον λόγο αυτό η συσκευή δίνει μέγιστη ρύθμιση ισχύος τα 8 dBm, υπολογίζοντας και το κέρδος της κεραίας.
Το ίδιο όριο εκπομπής ισχύει σε όλες τις ασύρματες συσκευές που χρησιμοποιούμε.

Η επιλογή Indoor/Manual δεν έχει σχέση με την ρύθμιση ισχύος, αλλά για χρήση σε άλλη άσχετη ρύθμιση.

sweet dreams
10-03-14, 21:45
Θα δοκιμάσω και αυτή την λύση:
TP-LINK TL-WA7210N
Μάλλον θα λύσει το πρόβλημα πιο εύκολα από τα power line.

- - - Updated - - -

Για όποιον γνωρίζει...
Όπως είπα σκέφτομαι να βάλω μια εξωτερική κεραία (TP-LINK TL-WA7210N) σε εσωτερικό χώρο.
Οι ρυθμίσεις του web interface έχει επιλογή για indoor.
Μπορεί κάποιος να μου πει από αυτά αν υπάρχει πρόβλημα από θέμα ακτινοβολίας;
http://www.tp-link.com/lk/products/details/?categoryid=216&model=TL-WA7210N#spec
Είναι οι τιμές μέσα στα όρια.
Κοιτάμε το Transmission Power (EIRP) ή τα dbi της κεραίας;

Η κεραία αυτή είναι κατευθυνόμενη, προς τα που θα την γυρίσεις μέσα στο σπίτι;;; :hmm:

jkoukos
10-03-14, 22:00
Γιατί, δεν υπάρχει πρόβλημα. Την ίδια ισχύ με τις εκπομπές των modem/router έχει, εφόσον το δουλεύεις νόμιμα.
Επιπλέον η ισχύς μπορεί να μειωθεί ενώ σε αυτά των παρόχων όχι.

sweet dreams
10-03-14, 22:27
Μα των παρόχων είναι Omni-directional οι κεραίες. Αυτή θα την γυρίσει κάπου, και

έξω από τις 60° που θα καλύπτει, τι θα γίνεται;;;

jkoukos
10-03-14, 23:07
Την βάζεις σε γωνία ή στη μέση κάποιου τοίχου, να κοιτά προς το σημείο που θέλεις να καλύψεις.
Προφανώς δεν έχει την περιφερειακή κάλυψη της Omni αλλά σαφώς καλύτερη προς το σημείο που "κοιτά" και σε μεγαλύτερη απόσταση.

deniSun
11-03-14, 09:55
Θα την τοποθετήσω όπως λέει ο jkoukos.
Όπως είπα έχω πρόβλημα στα πίσω δωμάτια.
Θα την βάλω μπροστά να κοιτάει προς τα πίσω.
Δουλεύει άψογα με δοκιμές που έκανα στο δικό μου σπίτι.
Σήμερα θα την δοκιμάσω και στην πράξη και θα σας πω.
Αν και κατευθυντική ακόμα και από την πίσω μεριά να είσαι πιάνεις σήμα μέσα στο σπίτι (μάλλον από αντανάκλαση).

Από ταχύτητες πάντως σκίζει.
Δοκίμασα την 5210 που είναι 802.11n και στην χειρότερη περίπτωση με σήμα -80db (από προγράμματα τύπου inssider) μου τερμάτιζε το bw (μετρήσεις με speedtest).

@jkoukos ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Πράγματι δεν πρέπει να έχει σχέση με την ισχύ το indoor/outdoor γιατί αν θυμάμαι καλά η συγκεκριμένη επιλογή αφορά ένα μενού για την περιστροφή της κεραίες για εύρεση καλύτερου σήματος σε περίπτωση client/router mode.
Η κεραία του είναι 12dbi και η ρύθμιση της ισχύς φτάνει στα 27dbm.
Κάπου είχα βρει ένα τύπο για τον υπολογισμό των W αλλά νομίζω ότι έπαιζε και τρίτος παράγοντας ρόλο.
Με τις τιμές αυτές (τιμές στο max) θα είμαι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια;

jkoukos
11-03-14, 12:20
Η TL-WA5210G παίζει στο 11b/g (μέχρι 54Mbps), ενώ η TL-WA7210N παίζει και στο 11n (μέχρι 150Mbps).
Για να σου δίνει μέγιστη ισχύ 27dbm, το έχεις σε άλλη χώρα (μάλλον ΗΠΑ), με την οποία είσαι πολύ πάνω (27+12=39) από το νόμιμο όριο για την χώρα μας (20dBm).
Στη συνολική ισχύ μετράμε ισχύ πομπού + κέρδος κεραίας - απώλεια RF καλωδίου.
Όμως στις συσκευές όπως η TL-WA7210N, δεν υπάρχει καλώδιο RF καθώς η κεραία είναι άμεσα συνδεδεμένη πάνω στην πλακέτα του πομποδέκτη, άρα έχουμε μηδενικές απώλειες.

therock003
11-03-14, 16:02
Εχω ακομα απο οταν εβαλα ιντερνετ το Sagem 2424, και θελω να αλλαξω ωστε να εχω ποιο γρηγορο ασυρματα για να διαμοιραζω μεσω δικτυου αρχεια HD video στο λαπτοπ και να τα βλεπω απο κει. Ποιο wireless router θα μου προτεινατε? Θελω ασφαλως να ειναι σκυλι, να μην κανει αποσυνδεσεις νακ λειδωνει σε καλη ταχυτητα και να μην χακαρετε. Δεν ξερω και πολλα για να ξερω τι ζηταω και τι πρεπει να κοιταξω σε μια τετοια αγορα, αλλα περα απο αυτα τα γενικα δεν κοιταζω να εχει τιποτα προχωρημενες δικτυακες λειτουργιες που σαν οικιακος δικτυακος χρηστης δεν προκειται ποτε να αξιοποιησω. Προτασεις?

deniSun
11-03-14, 17:11
Η TL-WA5210G παίζει στο 11b/g (μέχρι 54Mbps), ενώ η TL-WA7210N παίζει και στο 11n (μέχρι 150Mbps).
Για να σου δίνει μέγιστη ισχύ 27dbm, το έχεις σε άλλη χώρα (μάλλον ΗΠΑ), με την οποία είσαι πολύ πάνω (27+12=39) από το νόμιμο όριο για την χώρα μας (20dBm).
Στη συνολική ισχύ μετράμε ισχύ πομπού + κέρδος κεραίας - απώλεια RF καλωδίου.
Όμως στις συσκευές όπως η TL-WA7210N, δεν υπάρχει καλώδιο RF καθώς η κεραία είναι άμεσα συνδεδεμένη πάνω στην πλακέτα του πομποδέκτη, άρα έχουμε μηδενικές απώλειες.

Τελικά με κάλυψε αρκετά η συγκεκριμένη λύση.
Υπάρχει πλέον σήμα σε όλα τα δωμάτια σε πολύ δύσκολους χώρους.
Ένα δωμάτιο δεν καλύφθηκε πλήρως, έχει ασθενέστερο σήμα από τα υπόλοιπα αλλά θα δείξει.
Πιθανόν να βάλω κάποιο power line εκεί αν το πρόβλημα είναι έντονο.
Ακόμα και πίσω από την κεραία έχω σήμα αρκετά δυνατό, πολύ δυνατότερο από αυτό του ρούτερ.
Φυσικά το ασύρματο του ρούτερ το κατήργησα μιας και δεν προσφέρει τίποτε σε κανέναν χώρο.
Τα 52Μ είναι υπέραρκετά για adsl και vdsl σύνδεση.
Δεν έχουν κάποιο εσωτερικό δίκτυο τύπου file server κλπ οπότε δεν έχουν τίποτε να κερδίσουν από τα n δίκτυα και το επιπλέον bw που προσφέρουν.

jkoukos
11-03-14, 17:19
Ωραίος.:oneup:
Αν το δουλεύεις στη μέγιστη ισχύ (27dBm), κάνε δοκιμές ώστε να βρεις την βέλτιστη χαμηλότερη τιμή, για να μην σκορπάς και άσκοπα θόρυβο στους γείτονες.

BillyVan
11-03-14, 21:15
Καλησπερα εχω την εντυπωση οτι τα 27dbm ειναι 500 mw που με τα 12 db της κεραιας μας κανουνε 2 watt εκμπ. ισχ.

Σε κλειστο χωρο και συνεχομενη χρηση νομιζω ή μαλλον ειμαι σίγουρος οτι υπάρχει προβλημα.

dimitri_ns
11-03-14, 21:33
Εχω ακομα απο οταν εβαλα ιντερνετ το Sagem 2424, και θελω να αλλαξω ωστε να εχω ποιο γρηγορο ασυρματα για να διαμοιραζω μεσω δικτυου αρχεια HD video στο λαπτοπ και να τα βλεπω απο κει. Ποιο wireless router θα μου προτεινατε? Θελω ασφαλως να ειναι σκυλι, να μην κανει αποσυνδεσεις νακ λειδωνει σε καλη ταχυτητα και να μην χακαρετε. Δεν ξερω και πολλα για να ξερω τι ζηταω και τι πρεπει να κοιταξω σε μια τετοια αγορα, αλλα περα απο αυτα τα γενικα δεν κοιταζω να εχει τιποτα προχωρημενες δικτυακες λειτουργιες που σαν οικιακος δικτυακος χρηστης δεν προκειται ποτε να αξιοποιησω. Προτασεις?

Αν έχεις μια ethernet κενή στο ρούτερ, σκέψου και τη λύση του access point (AP). Κατι σαν του deniSun. Θα σου δόσει πολύ καλύτερο σήμα wifi από οποιονδήποτε router με ενσωματωνένο wifi.
Για HD video δεν ξέρω αν μπουκώνει ή όχι το όποιο wifi.(Ειχε πέσει στα χέρια μου μία ταινία 19 γίγα. Πολλή data για ασύρματο)
Αν κάποιος ξέρει ας ενημερώσει.

Mastoras
14-03-14, 08:05
Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic.. Θα ήθελα να.. fanboyστείτε ελεύθερα και να μου προτείνετε router. Οι προτεραιότητες μου έχουν ως εξής: Κύρια χρήση online gaming(pings), torrents, wifi σε 2-3 pc, σταθερότητα. Η γραμμή μου είναι OTE Annex A.Στατιστικά: Output Power (Up/Down) [dBm]: 15 / 19, Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22 / 39, SN Margin (Up/Down) [dB]: 21.4 / 10.4. Συγχρονίζει κοντά στα 12 mbit το modem που έχω τώρα. Καλά λόγια ακούω για το Netgear DGΝ2200 και νομίζω εκεί θέλω να κινηθώ σε κατηγορία τιμής. Η γραμμή μου δεν είναι τέλεια, το ξέρω, όταν ήταν ISDN με zte108 είχα 10-20 αποσυνδέσεις το 2ήμερο. Τώρα που είναι pstn και με άλλο router δείχνει σταθερή και σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα καλύτερο router να ησυχάσω. Παρατηρήσεις/υποδείξεις/προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ!!!

babis3g
14-03-14, 08:25
Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic.. Θα ήθελα μια πρόταση σε router. Οι προτεραιότητες μου έχουν ως εξής: Κύρια χρήση online gaming(pings), torrents, wifi σε 2-3 pc, σταθερότητα. Η γραμμή μου είναι OTE Annex A.Στατιστικά: Output Power (Up/Down) [dBm]: 15 / 19, Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22 / 39, SN Margin (Up/Down) [dB]: 21.4 / 10.4. Συγχρονίζει κοντά στα 12 mbit το modem που έχω τώρα. Καλά λόγια ακούω για το Netgear DGΝ2200 και νομίζω εκεί θέλω να κινηθώ σε κατηγορία τιμής. Η γραμμή μου δεν είναι τέλεια, το ξέρω, όταν ήταν ISDN με zte108 είχα 10-20 αποσυνδέσεις το 2ήμερο. Τώρα που είναι pstn και με άλλο router δείχνει σταθερή και σκέφτομαι να βάλω ένα ακόμα καλύτερο router να ησυχάσω. Παρατηρήσεις/υποδείξεις/προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ!!!
to netgear που ακους ειναι πολυ καλο απο θεμα γραμμης οτε οποτε θα ειναι πολυ σταθερο και απο οτι ξερω το ν4 που κυκλοφορει εχει καλη μνημη και πρεπει να κραταει καλα και τα τορεντς (εγω εχω το ν3 αλλα μερικοι αναφερουν πως μπουκωνει οποτε αναμενεις και αλλες γνωμες γιατι εγω γραφω μονο απο θεμα γραμμης οτε πανω στο νετγκιαρ

deniSun
14-03-14, 12:13
Το ν4 είναι πολύ σταθερό και έχει πολύ καλό και παραμετροποιήσιμο QoS.
Μπορείς να πειράξεις το snr οπότε να ανεβάσεις και άλλο την ταχύτητα συγχρονισμού σου.
Στα ελλατώματά του είναι ότι ενώ γράφει ότι είναι συμβατό με ipv6 και υπάρχει ως επιλογή στο web interface, δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα (δεν λειτουργεί τουλάχιστον σε native mode).
Σε γραμμές ΟΤΕ κλειδώνει αυτόματα σε annexm παρόλο που στο μενού το δηλώνεις σε adsl2+ mode.
Αυτό είναι bug που δεν έχει διορθωθεί ακόμα.
Θα πρέπει να μπαίνεις κάθε φορά που συγχρονίζει με telnet και να αλλάζεις το mode διαφορετικά θα έχεις -2Μ κάτω στον συγχρονισμό λόγω annexm

Mastoras
14-03-14, 22:53
Το ν4 είναι πολύ σταθερό και έχει πολύ καλό και παραμετροποιήσιμο QoS.
Μπορείς να πειράξεις το snr οπότε να ανεβάσεις και άλλο την ταχύτητα συγχρονισμού σου.
Στα ελλατώματά του είναι ότι ενώ γράφει ότι είναι συμβατό με ipv6 και υπάρχει ως επιλογή στο web interface, δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα (δεν λειτουργεί τουλάχιστον σε native mode).
Σε γραμμές ΟΤΕ κλειδώνει αυτόματα σε annexm παρόλο που στο μενού το δηλώνεις σε adsl2+ mode.
Αυτό είναι bug που δεν έχει διορθωθεί ακόμα.
Θα πρέπει να μπαίνεις κάθε φορά που συγχρονίζει με telnet και να αλλάζεις το mode διαφορετικά θα έχεις -2Μ κάτω στον συγχρονισμό λόγω annexm

Χμμ ενδιαφέροντα αυτά και χρήσιμα. Αυτό με το bug με το κλείδωμα σε annexM το έχει και το v3? Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σα να είναι καλύτερο το v3 απο το v4.. v3 πιο καλό wifi, firmware για κατέβασμα, κτλ. Ξέρουμε άλλες τεχνικές διαφορές μεταξύ των δύο τους πέρα απο το wifi? babis λές οτι το v4 φημίζεται οτι συμπεριφέρεται καλύτερα στα torrent σε σχέση με το v3? η λογική μου είναι να αγοράζω πράματα δοκιμασμένα με πληθώρα feedback στο internet παρά να γίνομαι ο ίδιος πειραματόζωο.. βάση αυτής τις λογικής έχουμε άλλες προτάσεις ? Ευχαριστώ ξανά!

babis3g
15-03-14, 03:19
Χμμ ενδιαφέροντα αυτά και χρήσιμα. Αυτό με το bug με το κλείδωμα σε annexM το έχει και το v3? Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σα να είναι καλύτερο το v3 απο το v4.. v3 πιο καλό wifi, firmware για κατέβασμα, κτλ. Ξέρουμε άλλες τεχνικές διαφορές μεταξύ των δύο τους πέρα απο το wifi? babis λές οτι το v4 φημίζεται οτι συμπεριφέρεται καλύτερα στα torrent σε σχέση με το v3? η λογική μου είναι να αγοράζω πράματα δοκιμασμένα με πληθώρα feedback στο internet παρά να γίνομαι ο ίδιος πειραματόζωο.. βάση αυτής τις λογικής έχουμε άλλες προτάσεις ? Ευχαριστώ ξανά!
λογικα το ν4 πρεπει να ειναι πιο καλο σε σχεση με το 2200 επειδη ειναι πιο τελευταιο προφανος να εχει και μελυτερη μνημη δεν το κοιταξα
καμια φορα ομως και οι κριτικες που κοιταμε μπορει να μην ισχυουν σε μερικους
εμενα ομως με παραξενευει oti το 2200 ηταν το χειροτερο με οτε, λογικα ο οτε εχει broadcom ... αν δεν εχεις τετοιο δσλαμ στην περιοχη σου τοτε ολα αυτα που συστησα δεν εχουν αξια απο θεμα γραμμης ... πρεπει να βρεις τι τσιπακι εχει το τοπικο σου δσλαμ ... γιατι τοτε παμε σε αλλα μοντεμ και αυατα που συστησα βγαινουν αχρηστα
αλλα ... μια ερωτηση
αφου δεν σου ταιριαζουν τα μοντεμ γιατι δεν κρατας αυτο του οτε (zte) σε συνδιασμο με το n55u η το 8980? ειχα γραψει περιπου πως να τα σεταρεις

Mastoras
15-03-14, 05:34
babis δεν έχω δοκιμάσει το 2200 στη γραμμή μου. Δε ξέρω και τι τύπο dslam έχει στην περιοχή μου. Απλά ψάχνομαι για νέο router και διαβάζω καλά πράματα για netgear σε γραμμές με μέτριο-κακό attenuation. το zte κλέιδωνε καλά, ping καλά έχει και quos.Αλλά ή γραμμή που και πού έπεφτε. Έβαλα ένα Technicolor TD5130 και η γραμμή είναι σταθερότατη, όμως δεν μπαίνει telnet,filezilla δεν έχει quos και γενικά δε παραμετροποιείται με τίποτα, annex m κλειδώνει το έρμο. Εκεί με το n55u και 8980 σε έχασα :P,ίσως με μπέρδευσες με άλλο χρήστη. Θα πάρω τηλ. τον ΟΤΕ μήπως μάθω τον τύπο του DSLAM, δε το είχα σκεφτεί ως τώρα, να σαι καλά

babis3g
15-03-14, 06:36
babis δεν έχω δοκιμάσει το 2200 στη γραμμή μου. Δε ξέρω και τι τύπο dslam έχει στην περιοχή μου. Απλά ψάχνομαι για νέο router και διαβάζω καλά πράματα για netgear σε γραμμές με μέτριο-κακό attenuation. το zte κλέιδωνε καλά, ping καλά έχει και quos.Αλλά ή γραμμή που και πού έπεφτε. Έβαλα ένα Technicolor TD5130 και η γραμμή είναι σταθερότατη, όμως δεν μπαίνει telnet,filezilla δεν έχει quos και γενικά δε παραμετροποιείται με τίποτα, annex m κλειδώνει το έρμο. Εκεί με το n55u και 8980 σε έχασα :P,ίσως με μπέρδευσες με άλλο χρήστη. Θα πάρω τηλ. τον ΟΤΕ μήπως μάθω τον τύπο του DSLAM, δε το είχα σκεφτεί ως τώρα, να σαι καλά
ωχ συγνωμη ειχα 2-3 παραθυρα ανοιχτα και νομιζα οτι απαντησε ο φιλος adreasalonika εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/767456-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%91SUS-modem-router?p=5350685#post5350685
γραωε λαθος τα μοντελα που ειπα

τωρα επειδη ειπα για δσλαμ το βρησκεις απο το τομσον σε αυτην την σελιδα (dsl connection details)
http://screenshots.portforward.com/routers/Technicolor/TD5130/DSL_Connection.jpg

εδω υπαρχει ενα τοπικ αν βρεις καποια πληροφορια ... τα τομσον εχουν αλλα εχουν δικα τους command αλλα εχουν τελνετ
http://www.adslgr.com/forum/threads/720273-Technicolor-TD5130

προσπαθησε να βαλεις χειροκινητα se adsl2plus αν υπαρχει τετοια επιλογη, εχω και εγω ενα και ειναι πολυ περιορισμενο πραγματι ολα τα τομσον
οσο για το κλειδωμα με αννεξ μ ... δεν πειραζει, δεν νομιζω να χανει πολυ στο download

deniSun
15-03-14, 13:31
Χμμ ενδιαφέροντα αυτά και χρήσιμα. Αυτό με το bug με το κλείδωμα σε annexM το έχει και το v3? Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σα να είναι καλύτερο το v3 απο το v4.. v3 πιο καλό wifi, firmware για κατέβασμα, κτλ. Ξέρουμε άλλες τεχνικές διαφορές μεταξύ των δύο τους πέρα απο το wifi? babis λές οτι το v4 φημίζεται οτι συμπεριφέρεται καλύτερα στα torrent σε σχέση με το v3? η λογική μου είναι να αγοράζω πράματα δοκιμασμένα με πληθώρα feedback στο internet παρά να γίνομαι ο ίδιος πειραματόζωο.. βάση αυτής τις λογικής έχουμε άλλες προτάσεις ? Ευχαριστώ ξανά!

Το ν3 με το ν4 διαφέρουν μόνο στο ασύρματο τσιπάκι.
Όλο το υπόλοιπο hw είναι ίδιο.
Είναι εξίσου σταθερό και το ν3 και το ν4 σε όλους τους παρόχους.
Δυστηχός η netgear χρησιμοποιεί αυτή την τεχνική.
Πλασάρει στην αγορά γρήγορα προϊόντα και στη συνέχεια τα υποστηρίζει με fw.
Το ν3 είναι περισσότερο ώρημο από θέμα fw.
Στην ουσία έχει τερματίσει.
Δεν έχει να προσφέρει κάποια άλλη βελτίωση στα επόμενα fw.
Προσωπικά δεν νομίζω να υπάρχουν άλλα αφού σταμάτησε να υποστηρίζεται και αντικαταστάθηκε από το ν4.
Το ν4 με την σειρά του έχει να διορθώσει τα παραπάνω bug που ανέφερα.
Κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια και η ερώτηση όλων είναι γιατί καθυστέρησε τόσο πολύ η netgear να καλύψει τα bug αυτά (τα οποία είναι αρκετά σοβαρά).
Πιστεύω ότι στο επόμενο fw θα έχουν καλυφθεί όλα τα θέματα.

Το web interface είναι ίδιο και στα δύο ρούτερ.
Αυτό με τα torrent που λες δεν ισχύει.

zeroaccess
16-03-14, 23:54
καλησπέρα και από μένα ,
Βρίσκομαι και γω στο ψάξιμο για ένα καινούριο ADSL+2 router modem. Τωρα έχω ένα Netgear DGN2200 με Firmware Version V1.0.0.46_7.0.44. Δυστυχώς τα disconnects είναι τόσο συχνά που κοιτάζω να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο οπότε παρακαλώ τα φώτα σας και τις συστάσεις σας. Ο πάροχος είναι ο ΟΤΕ - connx και τα σατιστικά της γραμμής τα παρακάτω.

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 5765 kbps 861 kbps >> αυτό εδώ πάιζει ανάλογα με το που κλειδώνει κάθε φορά
Line Attenuation 37.0 db 20.8 db
Noise Margin 9.4 db 13.2 db

να παραμείνω στη Netgear στην ιδια σειρα routers κάτι σε v3 η V4 ή να μεταβώ σε κάτι άλλο που να μπορει να πάρει αλλαγές στο SNR ή οπου αλλου χρειάζεται , κάτι σε τύπου Fritzbox??
Προτάσεις καλοδεχούμενες και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης

babis3g
17-03-14, 01:44
καλησπέρα και από μένα ,
Βρίσκομαι και γω στο ψάξιμο για ένα καινούριο ADSL+2 router modem. Τωρα έχω ένα Netgear DGN2200 με Firmware Version V1.0.0.46_7.0.44. Δυστυχώς τα disconnects είναι τόσο συχνά που κοιτάζω να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο οπότε παρακαλώ τα φώτα σας και τις συστάσεις σας. Ο πάροχος είναι ο ΟΤΕ - connx και τα σατιστικά της γραμμής τα παρακάτω.

ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 5765 kbps 861 kbps >> αυτό εδώ πάιζει ανάλογα με το που κλειδώνει κάθε φορά
Line Attenuation 37.0 db 20.8 db
Noise Margin 9.4 db 13.2 db

να παραμείνω στη Netgear στην ιδια σειρα routers κάτι σε v3 η V4 ή να μεταβώ σε κάτι άλλο που να μπορει να πάρει αλλαγές στο SNR ή οπου αλλου χρειάζεται , κάτι σε τύπου Fritzbox??
Προτάσεις καλοδεχούμενες και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης

εαν ειναι το 2200ν3 ειναι συμβατο & απο τα καλυτερα σε θεμα γραμμης και δεν νομιζω καποιο αλλο να βοηθησει εκτος αν θελεις wifi ac, κοφτες ταχυτητας και τετοια extra
Πηγαινε στο adsl status δες πανω ψηλα τι δσλαμ γραφει, αν λεει BDCM θα ελεγα να παρεις τον οτε για βλαβη
... η ...
του περνας amod λογισμικο και ανεβαζεις το σνρ στο 30 (οχι - μειον/πλην)

εαν ομως εχεις το ν1 τοτε αλλαζει το θεμα

οσο για φριτζ αυτο εξαρταται απο το τοπικο σου δσλαμ που το 2200ν3 πρεπει να αναφερει

christosjr1
17-03-14, 09:21
Πειτε καμια αποψη για ρουτερακι. Γραμμη wind η οποια με dgn2000, 585v7 και zxv10 h108l εχει πολυ ασταθες snr και συνεχεις αποσυνδεσεις. Η γραμμη ελεγμενη οκ οποτε μαλλον ασυμβατοτητα dslam; μόνο το zte κραταει λιγο την γραμμη αλλα εχει απαισιο ασυρματο. Καμια προταση μεχρι 70-80€;

zeroaccess
17-03-14, 09:25
εαν ειναι το 2200ν3 ειναι συμβατο & απο τα καλυτερα σε θεμα γραμμης και δεν νομιζω καποιο αλλο να βοηθησει εκτος αν θελεις wifi ac, κοφτες ταχυτητας και τετοια extra
Πηγαινε στο adsl status δες πανω ψηλα τι δσλαμ γραφει, αν λεει BDCM θα ελεγα να παρεις τον οτε για βλαβη
... η ...
του περνας amod λογισμικο και ανεβαζεις το σνρ στο 30 (οχι - μειον/πλην)

εαν ομως εχεις το ν1 τοτε αλλαζει το θεμα

οσο για φριτζ αυτο εξαρταται απο το τοπικο σου δσλαμ που το 2200ν3 πρεπει να αναφερει

Καλημέρα φίλε Μπάμπη,
Δεν βλέπω πουθενά την ένδειξη που αναφέρεις για το DSLAM BDCM , απο ποιά οθόνη είναι προσβάσιμο το adsl status?
Στην οθόνη του router status δεν υπάρχει ένδειξη για το DSLAM αλλα ούτε και στα Advanced settings που κοίταξα.
Το ρουτερ το έχω 2-3 χρόνια τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς και γενικά έχω προβληματα αποσυνδέσεων απο την αρχή, τα Σ/Κ ειναι χειρότερα απο την υπόλοιπη βδομάδα. Ακόμα και με αλλους ρουτερς τα ιδια προβληματα είχα.
Με τον ΟΤΕ δεν βγάζω άκρη . Τους φέρνω 2-3 φορές το χρόνο εδώ , δε λέω ευγενικά παιδιά, απλά διαπιστώνουν ότι η γραμμη πρέπει να συντονίζει στα 6 η λιγότερο και γενικά τα προβλήματα παραμένουν.
Τωρα λεω να αλλάξω πάροχο, οι υπόλοιποι στο ιδιο κτηριο με άλλους παροχους δεν έχουν τέτοια προβληματα. η και να πάρω ένα router που να μπορώ να του πειράξω τις ρυθμίσεις. SNR etc ..
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις
Δημήτρης

babis3g
17-03-14, 09:46
Καλημέρα φίλε Μπάμπη,
Δεν βλέπω πουθενά την ένδειξη που αναφέρεις για το DSLAM BDCM , απο ποιά οθόνη είναι προσβάσιμο το adsl status?
Στην οθόνη του router status δεν υπάρχει ένδειξη για το DSLAM αλλα ούτε και στα Advanced settings που κοίταξα.
Το ρουτερ το έχω 2-3 χρόνια τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς και γενικά έχω προβληματα αποσυνδέσεων απο την αρχή, τα Σ/Κ ειναι χειρότερα απο την υπόλοιπη βδομάδα. Ακόμα και με αλλους ρουτερς τα ιδια προβληματα είχα.
Με τον ΟΤΕ δεν βγάζω άκρη . Τους φέρνω 2-3 φορές το χρόνο εδώ , δε λέω ευγενικά παιδιά, απλά διαπιστώνουν ότι η γραμμη πρέπει να συντονίζει στα 6 η λιγότερο και γενικά τα προβλήματα παραμένουν.
Τωρα λεω να αλλάξω πάροχο, οι υπόλοιποι στο ιδιο κτηριο με άλλους παροχους δεν έχουν τέτοια προβληματα. η και να πάρω ένα router που να μπορώ να του πειράξω τις ρυθμίσεις. SNR etc ..
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις
Δημήτρης

sto v3 φαινεται με το amod firmware που εχω ... με το κανονικο firmware πρεπει να κανεις debug και με τελνετ νομιζω ειναι το xdslctl profile -show η xdslctl info -vendor ... δεν θυμαμαι ακριβως γιατι δεν το εχω επανω

για το ν1 δεν ξερω

- - - Updated - - -


Πειτε καμια αποψη για ρουτερακι. Γραμμη wind η οποια με dgn2000, 585v7 και zxv10 h108l εχει πολυ ασταθες snr και συνεχεις αποσυνδεσεις. Η γραμμη ελεγμενη οκ οποτε μαλλον ασυμβατοτητα dslam; μόνο το zte κραταει λιγο την γραμμη αλλα εχει απαισιο ασυρματο. Καμια προταση μεχρι 70-80€;

μπορει και ασυμβατοτητα δσλαμ, παντως εδω αναφερω μερικα αλλα ειναι λιγο πιο παλια, αν ξερει καποιος λιγο πιο καινουρια ασ βοηθησει
http://www.adslgr.com/forum/threads/802826-adsl-modem-router-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-forthnet?p=5343754#post5343754
http://www.adslgr.com/forum/threads/802826-adsl-modem-router-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-forthnet?p=5344634#post5344634

chriszah
17-03-14, 12:28
Καλημέρα!

Ψάχνω ένα απλό μοντεμάκι να αντικαταστήσει αυτό που μου είχε δώσει η Wind (ZTE ZXV10 H108l). Έχει το e-shop προσφορά ένα TP-Link (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612495&sid=1). Να το χτυπήσω ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;

blade_
17-03-14, 12:41
Καλημέρα!

Ψάχνω ένα απλό μοντεμάκι να αντικαταστήσει αυτό που μου είχε δώσει η Wind (ZTE ZXV10 H108l). Έχει το e-shop προσφορά ένα TP-Link (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612495&sid=1). Να το χτυπήσω ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;

καλουτσικο ειναι για τα χρηματα του,εχει κ usb,πολυ σημαντικο.

babis3g
17-03-14, 13:17
Καλημέρα!

Ψάχνω ένα απλό μοντεμάκι να αντικαταστήσει αυτό που μου είχε δώσει η Wind (ZTE ZXV10 H108l). Έχει το e-shop προσφορά ένα TP-Link (http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612495&sid=1). Να το χτυπήσω ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά;


καλουτσικο ειναι για τα χρηματα του,εχει κ usb,πολυ σημαντικο.

αν το θελεις για το εχεις ετσι για αναγκη ειναι οκ αλλα απο θεμα γραμμης θα κλειδωνει πιο λιγο νομιζω ... ψαξε να βρεις ενα με ιδιο τσιπακι σαν το ζτε (lantiq) η infineon η conexant

blade_
17-03-14, 13:19
τοσο καλο ειναι αυτο το τσιπακι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.