PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

babis3g
10-04-14, 21:24
λαθος επανερχομαι

sweet dreams
10-04-14, 21:25
Σκόπευα ούτως ή άλλως να ανεβάσω τα στοιχεία της γραμμής, απλά δεν φόρτωνε η σελίδα του ρούτερ. Λοιπόν:
Τα στοιχεία της γραμμής βρίσκονται στις εικόνες. Επίσης διαθέτω ένα TP-Link TL-WN823N 300mbps adapter, ο οποίος συγχρονίζει στα 48mbps με το ρούτερ, ενώ με το ενσωματωμένο του λάπτοπ συγχρόνιζε στα 54mbps (μιλάω για αυτά που γράφει κάτω στο tray η κάρτα δικτύου). Επίσης, αυτό με το ftp server δεν κατάλαβα ακριβώς. Αν πατήσω στο σύνδεσμο, μετά πώς μπορώ να ελέγξω την ταχύτητα που λες;



137914137915137916137917

Mε το Downstream Attenuation (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)που έχεις θα πρέπει, θεωρητικά πάντα,

να κλειδώνεις στα 8~9 mbit/s.

Η διαφορά είναι φυσιολογική, λόγω φόρτου των γραμμών.

Το target snr της wind είναι στο 9 και σε σένα είναι λίγο ανεβασμένο.

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ απο την πρίζα, βγάλτο, περίμενε

2~3 λεπτά, και βάλτο πάλι.

Τσεκάρισε αν το snr έχει πέσει καθόλου.

Από τον ftp Server, θα διαλέξεις ένα μεγάλο αρχείο(π,χ. 1 GB ),

θα το κατεβάσεις και θα τσεκάρεις την ταχύτητα και επίσης την

σταθερότητα του κατεβάσματος.

Αν έχεις διακυμάνσεις, στην ταχύτητα κατεβάσματος, η γραμμή σου

έχει πρόβλημα.

Οι ασύρματες συνδέσεις, δεν έχουν σταθερές τιμές, γιατί η ταχύτητα τους

επηρεάζεται από αρκετούς παράγοντες.

babis3g
10-04-14, 21:27
Σκόπευα ούτως ή άλλως να ανεβάσω τα στοιχεία της γραμμής, απλά δεν φόρτωνε η σελίδα του ρούτερ. Λοιπόν:
Τα στοιχεία της γραμμής βρίσκονται στις εικόνες. Επίσης διαθέτω ένα TP-Link TL-WN823N 300mbps adapter, ο οποίος συγχρονίζει στα 48mbps με το ρούτερ, ενώ με το ενσωματωμένο του λάπτοπ συγχρόνιζε στα 54mbps (μιλάω για αυτά που γράφει κάτω στο tray η κάρτα δικτύου). Επίσης, αυτό με το ftp server δεν κατάλαβα ακριβώς. Αν πατήσω στο σύνδεσμο, μετά πώς μπορώ να ελέγξω την ταχύτητα που λες;



137916

μα τα στοιxεια που εδειξες attenuator /σνρ/ταχυτητα κλειδωνει καλα ... βλεπω οτι εισαι σε dslam που εχει ο οτε ... θα συστησω ενα απλο φτηνο συμβατο με καλο wifi που εχει και n , επισης 2 κεραιων 5 dbi που ειναι δυνατες http://www.tp-link.com/lk/products/d...TD-W8960N#spec

Τωρα γιατι το σνρ εχει ανεβει στο 12 δεν ξερω ... μπορει η wind δινει 12 απο default ... μπορει οι αλλοι γυρω σου να ειναι με αλλο παροχο οποτε να εχουν αλλο σνρ που σημαινει και αλλη ταχυτητα, δηλαδη η φορτθεντ δινει σνρ 6 οποτε η ταχυτητα παει γυρω στα 9-10 και με οτε σνρ 9 η ταχυτητα παει 8-9

οσο για torrents μπορει να μπουκωνει και το μοντεμ επειδη ειναι παλιο η μπορει το wifi να μην τραβαει αλλο γιατι εχει το παλιο g

thrylosm
11-04-14, 02:19
Σας ευχαριστώ πολύ. Το SNR δεν έπεσε, είναι γύρω στο 10.5 ενώ χθες ήταν 9.5 αν και έκλεισα ρούτερ, το έβγαλα από την πρίζα και το ξανάβαλα μετά από λίγο. Τέλος πάντων, η απόστασή μου όντως πρέπει να ναι γύρω στα 2.5 - 3 χλμ. Από ό,τι κατάλαβα, τώρα, αν πχ αγοράσω ένα ρούτερ 802.11 n 300mbps σε συνδυασμό με το adapter που διαθέτω (tp-link tl-wn823n 300mbps), η μόνη διαφορά που θα δω θα είναι στην ταχύτητα εντός του δικτύου; Απλά ως μέσος χρήστης, σκέφτομαι (βασικά έχω την περιέργεια) ότι η αγορά ενός ρούτερ δεν θα απέδιδε έστω και λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα σε σχέση με ένα ρούτερ που το έχω από το 2007-2008;

sweet dreams
11-04-14, 08:55
Σας ευχαριστώ πολύ. Το SNR δεν έπεσε, είναι γύρω στο 10.5 ενώ χθες ήταν 9.5 αν και έκλεισα ρούτερ, το έβγαλα από την πρίζα και το ξανάβαλα μετά από λίγο. Τέλος πάντων, η απόστασή μου όντως πρέπει να ναι γύρω στα 2.5 - 3 χλμ. Από ό,τι κατάλαβα, τώρα, αν πχ αγοράσω ένα ρούτερ 802.11 n 300mbps σε συνδυασμό με το adapter που διαθέτω (tp-link tl-wn823n 300mbps), η μόνη διαφορά που θα δω θα είναι στην ταχύτητα εντός του δικτύου; Απλά ως μέσος χρήστης, σκέφτομαι (βασικά έχω την περιέργεια) ότι η αγορά ενός ρούτερ δεν θα απέδιδε έστω και λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα σε σχέση με ένα ρούτερ που το έχω από το 2007-2008;

To SNR Margin (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)δεν είναι απόλυτα σταθερό μέγεθος, αλλά έχει και αυτό μεταβολές.

Αν αυτές είναι μικρές, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η διαφορά στην ταχύτητα θα είναι στην μεταξύ τους σύνδεση,

και φυσικά οι ταχύτητες αυτές που αναφέρονται, είναι οι θεωρητικές, και δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Η διαφορά θα είναι αν το καινούργιο ρούτερ, αλλά και οι συσκευές σου,

όπως σου έγραψα και ποιο πάνω, υποστηρίζουν το ίδιο πρότυπο.

Για να τσεκάρεις καλύτερα την ασύρματη σύνδεση σου, κατέβασε αυτό (http://www.xirrus.com/Products/Network-Management-and-Software/Network-Management/Wi-Fi-Inspector)

το πρόγραμμα, και κοίταξε σε ποια κανάλια είναι τα άλλα ασύρματα δίκτυα.

Φρόντισε το δικό σου κανάλι να είναι 2~3 κανάλια διαφορά από τα άλλα,

ή κοντά στο ποιο αδύναμο.

lentozo
16-04-14, 11:27
Παιδιά καλημέρα.
Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης modem/router για γραμμή ΟΤΕ ψιλοχάλια (συγχρονίζει μέχρι 5-5,5) και για την ώρα έχω το Thomson 585v8.
Ο βασικός λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι η μη ύπαρξη θύρας usb για σύνδεση εξωτερικού δίσκου και παρακολούθηση ταινιών από laptop και Panasonic ET60 αλλά και γιατί αραιά και που έχω αποσυνδέσεις.
Τα επικρατέστερα μοντέλα είναι τα:
1)Netgear 2200v4
2)TP-LINK TD-W8970
που είναι σε παραπλήσιες τιμές.
Αυτό που θέλω να μάθω καθώς είμαι άσχετος με το θέμα είναι ποιο είναι καλύτερο για γραμμή ΟΤΕ και δοκιμασμένο (αν είμαι τυχερός) για HD υλικό στην τηλεόραση η οποία απέχει 2 μέτρα από το σημείο που θα μπει το modem και χωρίς εμπόδια.
Αν βέβαια κάποιος έχει άλλη πρόταση καλοδεχούμενη αλλά δεν θα ήθελα να περάσω τα 60 ευρώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Ανάσταση

deniSun
16-04-14, 15:24
Παιδιά καλημέρα.
Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης modem/router για γραμμή ΟΤΕ ψιλοχάλια (συγχρονίζει μέχρι 5-5,5) και για την ώρα έχω το Thomson 585v8.
Ο βασικός λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι η μη ύπαρξη θύρας usb για σύνδεση εξωτερικού δίσκου και παρακολούθηση ταινιών από laptop και Panasonic ET60 αλλά και γιατί αραιά και που έχω αποσυνδέσεις.
Τα επικρατέστερα μοντέλα είναι τα:
1)Netgear 2200v4
2)TP-LINK TD-W8970
που είναι σε παραπλήσιες τιμές.
Αυτό που θέλω να μάθω καθώς είμαι άσχετος με το θέμα είναι ποιο είναι καλύτερο για γραμμή ΟΤΕ και δοκιμασμένο (αν είμαι τυχερός) για HD υλικό στην τηλεόραση η οποία απέχει 2 μέτρα από το σημείο που θα μπει το modem και χωρίς εμπόδια.
Αν βέβαια κάποιος έχει άλλη πρόταση καλοδεχούμενη αλλά δεν θα ήθελα να περάσω τα 60 ευρώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Ανάσταση

To dgn2200v4 είναι μια χαρά στο θέμα σταθερότητας της γραμμής.
Αρνητικά:
- Ελεεινή υποστήριξη. Είναι 2 χρόνια στην αγορά με ένα fw που δεν υποστηρίζει ασύρματο 5GHz και ipv6, τα οποία φυσικά αναγράφονται στη συσκευασία και τα πληρώνεις.
- Αν ανοίξεις το telnet για να έχεις πρόσβαση σε dmt/orbmt κλπ, απλά μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε. Χωρίς usr/psw και να σου αλλάξει τα φώτα στο ρούτερ (μέσω telnet).
- Αν παρακολουθείς καθημερινά την σύνδεσή σου μέσω dmt/orbmt μετά από 4-5 μέρες το telnet κολλάει και δεν μπαίνεις που να χτυπιέσαι.
- Με την παραπάνω χρήση των dmt/orbmt το μενού αρχίζει να βαραίνει μετά το χρονικό διάστημα που ανέφερα.
- Ενώ στο μενού επιλέγεις adsl2+ αφήνει ανοιχτό και το annex-m mode με αποτέλεσμα σε ΟΤΕ να συγχρονίζεις 2Μ πιο κάτω. Κάθε φορά θέλει να μπαίνεις μέσω telnet και να δίνεις εντολή απενεργοποίησης του annex-m. Κάθε φορά δηλαδή που κάνεις επανεκκίνηση θέλεις από πίσω και 2 συγχρονισμούς της γραμμής.
- Πολύ αργός συγχρονισμός. Θέλει περίπου 2-3 λεπτά.

Θετικά:
+ Μπορείς να πειράξεις το snr.
+ μπορείς να συνδεθείς με telnet
+ Μπορείς να ελέγχεις την γραμμή σου μέσω dmt/orbmt.
+ Σταθερό σαν βράχος σε κακές γραμμές.
+ Πολύ καλό και παραμερτοποίησιμο QoS.

Κατά την γνώμη μου τα αρνητικά είναι πολύ περισσότερα και υπερκαλύπτουν τα θετικά.
Με παίδευσε πολύ.
Το άλλαξα πριν από λίγες μέρες με ένα ZTE ZXV10 W300 v.5.2
Υποτιμημένο ρούτερ από πολλούς αλλά πραγματικά υπέροχο.

Στα θετικά:
+ Πραγματικός βράχος
+ με πλήρη υποστήριξη ipv6
+ πολύ καλό qos
+ ταχύτατο στο συγχρονισμό
+ πολύ γρήγορο και σταθερό web interface
+ υποστήριξη telnet
+ μπορείς να πειράξεις το snr.

Στα αρνητικά:
- Δύσκολο QoS
- δεν μπορείς να συνδεθείς με dmt/orbmt (τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι).

Προσωπικά πέταξα τα λεφτά μου στο dgn2200v4.
Με 70ε αυτή την στιγμή θα έπαιρνα ένα mikrotik Routerboard RB951G-2HnD και με ένα κοινό ρούτερ/Modem σε λειτουργία modem θα ξεμπέρδευα.

trellos
22-04-14, 17:43
καλησπέρα,θα με ενδιέφερε να μάθω για ένα καλό router συμβατό με adsl2 και vdsl και να δουλεύει με το δίκτυο της HOL.
Βασική προυπόθεση να έχει ggabit ethernet ευχαριστώ πολύ.

babis3g
22-04-14, 20:25
καλησπέρα,θα με ενδιέφερε να μάθω για ένα καλό router συμβατό με adsl2 και vdsl και να δουλεύει με το δίκτυο της HOL.
Βασική προυπόθεση να έχει ggabit ethernet ευχαριστώ πολύ.

στα πιο φτηνα απο τα καλα fritz 3390 & draytek 2760n

babis3g
24-04-14, 21:32
Θα δοκιμάσω και αυτή την λύση:
TP-LINK TL-WA7210N
Μάλλον θα λύσει το πρόβλημα πιο εύκολα από τα power line.

Επανερχομαι μετα απο καιρο σε αυτο το θεμα γιατι ηθελα μια συγκριση αν γινεται
εχω φερει αυτο απο Αγγλια ενα edimax
http://www.amazon.co.uk/Edimax-EW-7303APn-150Mbps-Outdoor-Access/dp/B004DRWKCW/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1398363503&sr=1-1&keywords=Edimax+EW-7303APn
Σε μερικους (απο τις κριτικες & σε αλλα sites) παει μεχρι 300 μετρα αν τοποθετηθει εξωτερικα (σε καποιον παει μεχρι μισο μιλι 600 μετρα)

Εγω εχω στη φωτο πιο κατω (απο αλλη περιπτωση) το μεγαλο πετρινο (παλιο αρχοντικο) ασπρο τριωροφο και ειναι τεραστιο με μεγαλη εκταση - λιγο πιο κατω απο εμενα ... και απο εκει πρεπει να περασει το σημα ... βεβαια ξερω οτι να παει 300 μετρα που λενε οι αλλοι χρηστες (1000 λεει ο κατασκευαστης) θελει να ειναι ανοιχτο πεδιο δηλαδη να εχει οπτικη επαφη ...

αλλα απο περιεργεια η ερωτηση μου ποσο παει σε αποσταση εξω απο το σπιτι το δικο σου τπ λινκ?

εμενα μου παει πισω απο αυτο το κτιριο μεχρι 70 μετρα (φυσικα τα απλα μοντεμ δεν περνανε με τιποτα) ... στο συνολο γυρω στα 100 μετρα
138463

deniSun
24-04-14, 23:41
Για εξωτερική μεταφορά σήματος έχω καταλήξει σε αυτό:
TP-LINK TL-WA7210N
Το μικρότερο αδελφάκι του:
TP-LINK TL-WA5210G
το έχω βάλει σε εσωτερικό χώρους, με πολύ δύσκολη διαμόρφωση.
Και τα δύο απέδωσαν τα μέγιστα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη λύση που δοκίμασα.
Και από τιμή... σκίζουν.

babis3g
24-04-14, 23:59
Για εξωτερική μεταφορά σήματος έχω καταλήξει σε αυτό:
TP-LINK TL-WA7210N
Το μικρότερο αδελφάκι του:
TP-LINK TL-WA5210G
το έχω βάλει σε εσωτερικό χώρους, με πολύ δύσκολη διαμόρφωση.
Και τα δύο απέδωσαν τα μέγιστα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη λύση που δοκίμασα.
Και από τιμή... σκίζουν.

Ευχαριστω αλλα μετρησες ποτε ποσα μετρα μακρυα (με τα εμποδια - ΑΝ εχεις) παει το σημα στο "μεγαλο" TP-LINK TL-WA7210N που εχεις για εξωτερικο χωρο?

messara
25-04-14, 00:25
καλησπερα στην ομαδα χρονια πολλα χριστοσ ανεστη με υγεια πανω απ'ολα...μια ερωτηση θελω να κανω...εχω ενα thomson και για να απο φυγω το wifi ειπα να παρω 138468 αυτο εδω προκειμενου να εχει η αδερφη μου internet στο δωματιο της και να γλυτωσουμε και οι δυο την ακτινοβολια αλλα δε ξερω αν το wifi θα παραμεινει ανοιχτο η θα το κλεισω μια και εξω....ευχαριστω:)

babis3g
25-04-14, 00:49
καλησπερα στην ομαδα χρονια πολλα χριστοσ ανεστη με υγεια πανω απ'ολα...μια ερωτηση θελω να κανω...εχω ενα thomson και για να απο φυγω το wifi ειπα να παρω 138468 αυτο εδω προκειμενου να εχει η αδερφη μου internet στο δωματιο της και να γλυτωσουμε και οι δυο την ακτινοβολια αλλα δε ξερω αν το wifi θα παραμεινει ανοιχτο η θα το κλεισω μια και εξω....ευχαριστω:)

εαν οι κεραιες ειναι εξω απο το δωματιο και εφοσον το λαποτοπ δεν ειναι διπλα απο το κεφαλι προσωπικα δεν νομιζω να ειναι βλαβερο η αν δεν εισαστε ακριβως διπλα απο τις κεραιες, ομως αν παρεις το μηχανηματακι στην φωτο μπορεις να κλεισεις το wifi ... μερικα πιο συνχρονα μοντεμ εχουν ωρες schedule για το wifi ποτε να ανοιγει και ποιες ωρες να κλεινει

messara
25-04-14, 02:10
σ'ευχαριστω πολυ babis3g βασικα το modem του ΟΤΕ ειναι στα 50 εκ απο το κεφαλι μου και το αφηνω ανοιχτο 24ωρες το 24ωρο γι'αυτο ηθελα να αποφυγω τελειως το wifi

jkoukos
25-04-14, 10:05
@messara, το TL-WR710N που δείχνεις είναι κανονικό ασύρματο router με 2 θύρες δικτύου. Δεν είναι powerline.
Προϋπόθεση για να δουλέψει είναι είτε να συνδεθεί ασύρματα είτε ενσύρματα με το αρχικό modem/router.
Ενσύρματα την ίδια δουλειά θα κάνεις και με οποιοδήποτε άλλο modem/router έχεις εφεδρικό από κάποιον πάροχο.

deniSun
25-04-14, 13:09
Ευχαριστω αλλα μετρησες ποτε ποσα μετρα μακρυα (με τα εμποδια - ΑΝ εχεις) παει το σημα στο "μεγαλο" TP-LINK TL-WA7210N που εχεις για εξωτερικο χωρο?

Ναι το είχα μετρήσει αλλά δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς πόσο ήταν.
Θυμάμαι απλά ότι πήγαινε πολύ μακρύτερα από όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασα.
Έχει τιμές για εξωτερικό χώρο στη συσκευασία και στο manual.
Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο λίγο παραπάνω.
Προσωπικά εγώ δεν έχω βρει τίποτε καλύτερο (και μάλιστα στην τιμή που προσφέρονται τα συγκεκριμένα).
Και δουλεύουν άψογα σε εξωτερικό χώρο εδώ και 3-4 χρόνια.

- - - Updated - - -


καλησπερα στην ομαδα χρονια πολλα χριστοσ ανεστη με υγεια πανω απ'ολα...μια ερωτηση θελω να κανω...εχω ενα thomson και για να απο φυγω το wifi ειπα να παρω 138468 αυτο εδω προκειμενου να εχει η αδερφη μου internet στο δωματιο της και να γλυτωσουμε και οι δυο την ακτινοβολια αλλα δε ξερω αν το wifi θα παραμεινει ανοιχτο η θα το κλεισω μια και εξω....ευχαριστω:)

Αν ψάχνεις για powerline συσκευές να ξέρεις ότι τα μόνα που θα παίζουν ΠΑΝΤΟΥ είναι τα devolo.
Σε όλα τα άλλα υπάρχει πάντα μια πιθανότητα να μην σου παίξουν.
Στα devolo αν δεν σου παίξουν, να ξέρεις ότι τίποτε άλλο από powerline δεν θα λειτουργήσει.
Τα μόνο που δουλεύουν σε τριφασικό ρεύμα, σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ φάσεις.

babis3g
25-04-14, 13:20
Ναι το είχα μετρήσει αλλά δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς πόσο ήταν.
Θυμάμαι απλά ότι πήγαινε πολύ μακρύτερα από όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασα.
Έχει τιμές για εξωτερικό χώρο στη συσκευασία και στο manual.
Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο λίγο παραπάνω.
Προσωπικά εγώ δεν έχω βρει τίποτε καλύτερο (και μάλιστα στην τιμή που προσφέρονται τα συγκεκριμένα).
Και δουλεύουν άψογα σε εξωτερικό χώρο εδώ και 3-4 χρόνια.

OK ευχαριστω ... τωρα για τιμες για το τπ λινκ τις ξερω αλλα ειπα να παω στο edimax που κριτικες (απο χρηστες) ελεγαν οτι πηγαινε στα 600 μ (ορατο πεδιο στην κεραια) αλλα σε εμενα παει μεχρι 100 με τριωροφο σπιτι μπροστα... απλος ηθελα να μαθω πραγματικες τιμες χρηστων και οχι κατασκευαστη ...
Θα κανω κατι μικρες ψιλοδιορθωσεις που μπορει να παιξουν ρολο (τα γνωστα καναλια, g,n και λιγο πιο ψηλα σηκωμα αν καταφερω να του περασω dd-wrt κλπ) ... σε ευχαριστω για τον χρονο σου που απαντησες :oneup:

messara
25-04-14, 22:31
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την βοηθεια σας ειλικρινα....αλλα επειδη το πηρα και ειδα τελικα οτι αυτο εδω 138506 δεν εκανε την δουλεια που ηθελα...δλδ (δε μπορουσα το modem του οτε να του απενεργοποιησω το wifi γιατι το tp link δε μπορουσε να συνδεθει απο πουθενα οποτε το γυρισα πισω και πηρα αυτο εδω 138507 και πραγματικα σωθηκα με το που το συνδεσα αμεσωσ ειχα ιντερνετ στο αλλο δωματιο χωρις wifi και ουτε 100 μετρα καλωδια

Alexcxvtr
25-04-14, 23:47
Μια γρήγορη ερώτηση:
Συγγενής μου έχει το Huawei HG521 (πακέτο από forthnet) και μόλις χθες ανακάλυψε κάπου στην αποθήκη του το τίμιο Thomson TG585 σφραγισμένο απείραχτο στο κουτί του.
Προφανώς ήταν δώρο από παλαιότερη σύνδεση με forthnet, αλλά έμεινε αχρησιμοποίητο.
Να βάλει το TG585;;; Ναι ή όχι;
Δεν κάνει τίποτα παραπάνω ο συγγενής εκτός από downloading, streaming, browsing (pc και smart tv).
Ρωτάω γιατί από κριτικές βλέπω ότι το Huawei είναι εντελώς μάπα.

deniSun
26-04-14, 11:58
Μια γρήγορη ερώτηση:
Συγγενής μου έχει το Huawei HG521 (πακέτο από forthnet) και μόλις χθες ανακάλυψε κάπου στην αποθήκη του το τίμιο Thomson TG585 σφραγισμένο απείραχτο στο κουτί του.
Προφανώς ήταν δώρο από παλαιότερη σύνδεση με forthnet, αλλά έμεινε αχρησιμοποίητο.
Να βάλει το TG585;;; Ναι ή όχι;
Δεν κάνει τίποτα παραπάνω ο συγγενής εκτός από downloading, streaming, browsing (pc και smart tv).
Ρωτάω γιατί από κριτικές βλέπω ότι το Huawei είναι εντελώς μάπα.

Το 585 είτε είναι το ν7 είτε το ν8 έχει άψογο QoS και είναι βράχος στην σύνδεση.
Από την άλλη το HG521 υποστηρίζει ipv6.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το τελευταίο, και μάλλον δεν θα σε ενδιαφέρει, βάλε το 585.

nicsid
26-04-14, 12:43
Καλησπέρα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα modem-router που θεωρώ ότι είναι πραγματικά vfm στο netgear dgn2200 v3. Το έχω 1.5 χρόνο και πραγματικά είναι το ποιό σταθερό που έχω δικιμάσει. Συγχρόνιζα σε forthnet περίπου στα 6-6,5 φυσικά σε 24άρα και καλά γραμμή. Οταν το πήρα κατέβασα το snr και μου έδωσε σχεδόν 3 mbps επάνω. Το ποιό σημαντικό όμως είναι οτι δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα με το snr στα 0,1 - 0,3 db!! Χωρίς αποσυνδεσεις και με αρκετές συσκευές συνδεδεμένες επάνω του( κυρίως ασύρματα) 4 smartphones, ps3, 2pc, apple tv. Οπότε για όποιον θέλει να κερδίσει λίγο η πολύ σε ταχύτητα είναι μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση και σε καλή τιμή.

Alexcxvtr
26-04-14, 13:33
Το 585 είτε είναι το ν7 είτε το ν8 έχει άψογο QoS και είναι βράχος στην σύνδεση.
Από την άλλη το HG521 υποστηρίζει ipv6.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το τελευταίο, και μάλλον δεν θα σε ενδιαφέρει, βάλε το 585.

Ωραία.
Είναι βράχος στη σύνδεση το 585?
Σε μένα έχει συνέχεια αποσυνδέσεις και είμαι σε αναζήτηση modem-router.

messara
26-04-14, 17:23
για τους χρηστες ΟΤΕ θα απευθυνθω....λοιπον πριν απο 3 χρονια στην κυψελη οσο και αν σας φαινεται περιεργο ειχαμε αυτες εδω τις ταχυτητες 138528 σταδιακα ομως επεφτε και εφτασε στα 12 οπου και σταματησε ολο αυτο το διαστημα ειχα αυτο εδω το modem 138529 χωρις διακοπες στην συνδεση ποτε...το 14 οπου και βρισκομαστε ειπα να κανω και γω καποιες αλλαγες ακουγα διαφορα για fast path και διαφορα αλλα...μια μερα τους ειπα για fast path οπου με ρωτησαν αν παιζω παιχνιδια online ειπα ναι αν και δε παιζω να δω τις διαφορες....το εκαναν μεσα σε 1 ωρα το ping απο 38 πηγε στα 5 ωραια λεω για να δω λεω και το download ειχα πεσει 100-150kb το upload ανεβηκε οχι τραγικα πραματα πανω κατω 20kb τουσ ξαναπηρα και το αλλαξα σε ανοιχτο προφιλ 24αρι και απαρ'ολο που μου ελεγαν οτι θα εχω αποσυνδεσεις εγω τους ειπα δε πειραζει θελω να δω τι θα γινει και δεν διαπιστωσα καμια αποσυνδεση το ping ειτε σε fast path ειτε σε ανοιχτο προφιλ ειναι το ιδιο 5αρι...καποια στιγμη κοιτωντας τις ταχυτητες πριν απο 3 χρονια ειδα οτι το ping ηταν στα 10-12 τους πηρα για να δω αν γινεται και μου ειπαν ναι γινεται το τραγικο σε ολο αυτο ειναι οτι απο 12αρα γραμμη επεσα στα 11 και λεω δε παιζει.....περασαν 2 μερες και κατεβαζοντας απο το side μας ενα προγραμμα ειδα οτι ημουν σε fast path καντυλια τα κλασσικα και οταν τους πηρα μου ειπαν οχι ειστε σε ανοιχτο προφιλ περνανε 4 ωρες και ξαναπερνω 1 το βραδυ οπου μου ειπε το παλικαρι οτι ειμαι σε fast path του ειπα οτι δε το ζητησα και θα ηθελα να μπω σε κλειστο 12αρι μου ειπε οκ και το πρωι εσπασαν τα τηλεφωνα και στο κινητο μου και στο σταθερο απο τον ΟΤΕ κι ο λογος ? 138530 τα εχασα και τελος παντων πηγα στο γερμαο πηρα ενα αλλο το οποιο ηταν ανακατασκευασμενο και τα κουμπια ηταν κιτρινα απο το τσιγαρο του προηγουμενου οπου βεβαια το ειπα στην κοπελα γυρνωντας το πισω στο γερμανο και μου ειπε πρωτη φορα εχει συμβει και μου εδωσαν αυτο εδω 138531 το φιναλε? σε κλειστο 12αρι εχω καλυτερο download απ'οτι ανοιχτο τα συμπερασματα δικα σας...συγγνωμη αν σας κουρασα

deniSun
26-04-14, 17:40
Καλησπέρα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα modem-router που θεωρώ ότι είναι πραγματικά vfm στο netgear dgn2200 v3. Το έχω 1.5 χρόνο και πραγματικά είναι το ποιό σταθερό που έχω δικιμάσει. Συγχρόνιζα σε forthnet περίπου στα 6-6,5 φυσικά σε 24άρα και καλά γραμμή. Οταν το πήρα κατέβασα το snr και μου έδωσε σχεδόν 3 mbps επάνω. Το ποιό σημαντικό όμως είναι οτι δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα με το snr στα 0,1 - 0,3 db!! Χωρίς αποσυνδεσεις και με αρκετές συσκευές συνδεδεμένες επάνω του( κυρίως ασύρματα) 4 smartphones, ps3, 2pc, apple tv. Οπότε για όποιον θέλει να κερδίσει λίγο η πολύ σε ταχύτητα είναι μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση και σε καλή τιμή.
Το ν3 δεν κυκλοφορεί πλέον.
Και αν το βρεις θα είναι από κάποιον που το έχει στην αποθήκη του ακόμα.
Δεν αξίζει να επενδύσεις χρήματα σε ένα παλιό modem/router.
Αν πάλι μιλάμε σε σύγκριση με το νεότερο ν4 που κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια... θα συμφωνήσω.
Το ν4 έχει αν και καλύτερο ονομαστικό, έχει ένα πολύ ανώριμο fw που εξελίσσεται με πολύ αργούς ρυθμούς.
Πραγματικά πέταξα τα χρήματά μου στο ρούτερ αυτό.


Ωραία.
Είναι βράχος στη σύνδεση το 585?
Σε μένα έχει συνέχεια αποσυνδέσεις και είμαι σε αναζήτηση modem-router.
Μάλλον συμβαίνει κάποιο από τα παρακάτω:
α) Η γραμμή σου έχει πρόβλημα. Έλεγξε το διάγραμμα dmt. Το συγκεκριμένο mdoem/router είναι συμβατό με dmt/orbmt κλπ
β) Βάλε το τελευταίο fw ή ρίξε το ξανά από πάνω
γ) Παρέδωσε το πνεύμα. Απλά το πετάς. Έτσι έκανε και σε εμένα μετά από 3 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας με πάνω από 30 μέρες uptime


για τους χρηστες ΟΤΕ θα απευθυνθω....λοιπον πριν απο 3 χρονια στην κυψελη οσο και αν σας φαινεται περιεργο ειχαμε αυτες εδω τις ταχυτητες σταδιακα ομως επεφτε και εφτασε στα 12 οπου και σταματησε ολο αυτο το διαστημα ειχα αυτο εδω το modem χωρις διακοπες στην συνδεση ποτε...το 14 οπου και βρισκομαστε ειπα να κανω και γω καποιες αλλαγες ακουγα διαφορα για fast path και διαφορα αλλα...μια μερα τους ειπα για fast path οπου με ρωτησαν αν παιζω παιχνιδια online ειπα ναι αν και δε παιζω να δω τις διαφορες....το εκαναν μεσα σε 1 ωρα το ping απο 38 πηγε στα 5 ωραια λεω για να δω λεω και το download ειχα πεσει 100-150kb το upload ανεβηκε οχι τραγικα πραματα πανω κατω 20kb τουσ ξαναπηρα και το αλλαξα σε ανοιχτο προφιλ 24αρι και απαρ'ολο που μου ελεγαν οτι θα εχω αποσυνδεσεις εγω τους ειπα δε πειραζει θελω να δω τι θα γινει και δεν διαπιστωσα καμια αποσυνδεση το ping ειτε σε fast path ειτε σε ανοιχτο προφιλ ειναι το ιδιο 5αρι...καποια στιγμη κοιτωντας τις ταχυτητες πριν απο 3 χρονια ειδα οτι το ping ηταν στα 10-12 τους πηρα για να δω αν γινεται και μου ειπαν ναι γινεται το τραγικο σε ολο αυτο ειναι οτι απο 12αρα γραμμη επεσα στα 11 και λεω δε παιζει.....περασαν 2 μερες και κατεβαζοντας απο το side μας ενα προγραμμα ειδα οτι ημουν σε fast path καντυλια τα κλασσικα και οταν τους πηρα μου ειπαν οχι ειστε σε ανοιχτο προφιλ περνανε 4 ωρες και ξαναπερνω 1 το βραδυ οπου μου ειπε το παλικαρι οτι ειμαι σε fast path του ειπα οτι δε το ζητησα και θα ηθελα να μπω σε κλειστο 12αρι μου ειπε οκ και το πρωι εσπασαν τα τηλεφωνα και στο κινητο μου και στο σταθερο απο τον ΟΤΕ κι ο λογος ? τα εχασα και τελος παντων πηγα στο γερμαο πηρα ενα αλλο το οποιο ηταν ανακατασκευασμενο και τα κουμπια ηταν κιτρινα απο το τσιγαρο του προηγουμενου οπου βεβαια το ειπα στην κοπελα γυρνωντας το πισω στο γερμανο και μου ειπε πρωτη φορα εχει συμβει και μου εδωσαν αυτο εδω το φιναλε? σε κλειστο 12αρι εχω καλυτερο download απ'οτι ανοιχτο τα συμπερασματα δικα σας...συγγνωμη αν σας κουρασα
Με την έλευση των VDSL παρατηρείται σε όλους τους χρήστες (αργά ή γρήγορα) μια πτώση της ταχύτητάς τους κατά ~2Μ.
Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι ευθύνεται η τεχνολογία των vdsl που επηρεάζει σε κάτι τις γραμμές adsl.
Προσωπικά σε εμένα, σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τεχνικούς (όχι τηλεφωνήτριες) του ΟΤΕ, μου το αρνήθηκαν λέγοντας πως δεν γνωρίζουν από τι προέρχεται.
Την πτώση αυτή την έχω δει σε πάρα πολλούς χρήστες.
Προσωπική άποψη, αν και θυμίζει λίγο συνωμοσία, είναι ότι απλά σου ρίχνουν την ταχύτητα για να μεταπηδήσεις σε vdsl.

Σε προηγούμενο μήνυμά μου αναφέρω θετικά και αρνητικά σε σχέση με τα δύο τελευταία μου ρούτερ.
Αυτή την στιγμή δεν θα έδινα με τίποτε 70ε για ένα modem/router αλλά θα πήγαινα σε ξεχωριστή λύση, τύπου router + modem.
Έχω καταλήξει σε αυτό RB951G-2HnD που απ ότι διαβάζω απλά κάνει τα πάντα και το έχεις για μια ζωή.
Το modem δεν παίζει ρόλο τι θα είναι.

sweet dreams
26-04-14, 20:11
Ωραία.
Είναι βράχος στη σύνδεση το 585?
Σε μένα έχει συνέχεια αποσυνδέσεις και είμαι σε αναζήτηση modem-router.

Κάτι συμβαίνει με την γραμμή σου ή με το συγκεκριμένο ρούτερ.

Εχω αρκετά χρόνια και τα δυο(V7, V8) και είναι άψογα.

Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχουν δώσει οι πάροχοι, όλα αυτά

τα χρόνια.

Απλά έχουν αρχίσει και γερνάνε τεχνολογικά(απουσία 802.11 n στο V7, ipv6. κ.λ.π.).

Αν δεν σ' ενδιαφέρουν αυτά είναι μια χαρά.

messara
26-04-14, 20:22
το κακο φιλε μου ειναι οτι μεχρι να υποστηριζει η κυψελη vdsl κλαψε μας θα φτασουμε στο 2016 με τετοιους ρυθμους που πανε.....

- - - Updated - - -


Το ν3 δεν κυκλοφορεί πλέον.
Και αν το βρεις θα είναι από κάποιον που το έχει στην αποθήκη του ακόμα.
Δεν αξίζει να επενδύσεις χρήματα σε ένα παλιό modem/router.
Αν πάλι μιλάμε σε σύγκριση με το νεότερο ν4 που κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια... θα συμφωνήσω.
Το ν4 έχει αν και καλύτερο ονομαστικό, έχει ένα πολύ ανώριμο fw που εξελίσσεται με πολύ αργούς ρυθμούς.
Πραγματικά πέταξα τα χρήματά μου στο ρούτερ αυτό.


Μάλλον συμβαίνει κάποιο από τα παρακάτω:
α) Η γραμμή σου έχει πρόβλημα. Έλεγξε το διάγραμμα dmt. Το συγκεκριμένο mdoem/router είναι συμβατό με dmt/orbmt κλπ
β) Βάλε το τελευταίο fw ή ρίξε το ξανά από πάνω
γ) Παρέδωσε το πνεύμα. Απλά το πετάς. Έτσι έκανε και σε εμένα μετά από 3 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας με πάνω από 30 μέρες uptime


Με την έλευση των VDSL παρατηρείται σε όλους τους χρήστες (αργά ή γρήγορα) μια πτώση της ταχύτητάς τους κατά ~2Μ.
Δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι ευθύνεται η τεχνολογία των vdsl που επηρεάζει σε κάτι τις γραμμές adsl.
Προσωπικά σε εμένα, σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τεχνικούς (όχι τηλεφωνήτριες) του ΟΤΕ, μου το αρνήθηκαν λέγοντας πως δεν γνωρίζουν από τι προέρχεται.
Την πτώση αυτή την έχω δει σε πάρα πολλούς χρήστες.
Προσωπική άποψη, αν και θυμίζει λίγο συνωμοσία, είναι ότι απλά σου ρίχνουν την ταχύτητα για να μεταπηδήσεις σε vdsl.

Σε προηγούμενο μήνυμά μου αναφέρω θετικά και αρνητικά σε σχέση με τα δύο τελευταία μου ρούτερ.
Αυτή την στιγμή δεν θα έδινα με τίποτε 70ε για ένα modem/router αλλά θα πήγαινα σε ξεχωριστή λύση, τύπου router + modem.
Έχω καταλήξει σε αυτό RB951G-2HnD που απ ότι διαβάζω απλά κάνει τα πάντα και το έχεις για μια ζωή.
Το modem δεν παίζει ρόλο τι θα είναι.



το κακο φιλε μου ειναι οτι μεχρι να υποστηριζει η κυψελη vdsl κλαψε μας θα φτασουμε στο 2016 με τετοιους ρυθμους που πανε.....

Alexcxvtr
27-04-14, 00:07
Ευχαριστώ παιδιά.
Απλά να επιμείνω λίγο στο άλλο...
Είναι όντως τόσο μάπα το HG521 όσο ακούγεται;

babis3g
27-04-14, 00:54
Ευχαριστώ παιδιά.
Απλά να επιμείνω λίγο στο άλλο...
Είναι όντως τόσο μάπα το HG521 όσο ακούγεται;
Το HG521 εχει τσιπακι TREND και απο γραμμη για φορθνετ ειναι παρα πολυ καλο ... ομως συνχρονιζαν σχετικα ψηλα αλλα τα trend εχουν την ιδιοτητα που μπουκωνουν ευκολα δεν το εχω για να σου πω αν εχει πολλα bugs αλλα επειδη εχω δουλεψει 3 huawei (δες υπογραφη) σε εμενα δουλευαν πολυ καλα γενικα σαν λογισμικα

Aν εχεις το 585ν8 ειναι ακομα πιο τελειο με την γραμμη φορθνετ που σημαινει πρεπει να εχει ακομα πιο λιγα errors σε σχεση με το 521

Επειδη ειναι και τα 2 λιγο παλαια θα ελεγα να χρησιμοποιησεις οποιο εχει καλυτερο wifi (εφοσον χρησιμοποιεις το wifi) η αναλογα τι ρυθμισεις χρειαζεσε (πχ port forward, upnp κλπ) και δεν τις εχει το ενα απο το αλλο

Alexcxvtr
27-04-14, 00:58
Ευχαριστώ Μπάμπη.
Θα κάνω μια δοκιμή μάλλον.

babis3g
27-04-14, 01:03
Ευχαριστώ Μπάμπη.
Θα κάνω μια δοκιμή μάλλον.

:oneup: μονο ετσι θα καταλαβεις ... μπες στα στατιστικα και δεσ ποσο κλειδωνει το καθενα και ποσα errors (επισης κοιτα και τα wifi τους πως πανε) ... βαλε το ενα την ιδια ωρα και μετα την αλλη μερα ιδια ωρα το αλλο και συγκρινε ... αν ομως βρεχει την αλλη μερα θα χαλασει την δοκιμη γιατι μπορει να χαλασει λιγο η γραμμη ... περιμενε καλοκαιρια ειδικα αν εισαι μακρια απο το κεντρο

deniSun
27-04-14, 12:58
Το HG521 εχει τσιπακι TREND και απο γραμμη για φορθνετ ειναι παρα πολυ καλο ... ομως συνχρονιζαν σχετικα ψηλα αλλα τα trend εχουν την ιδιοτητα που μπουκωνουν ευκολα δεν το εχω για να σου πω αν εχει πολλα bugs αλλα επειδη εχω δουλεψει 3 huawei (δες υπογραφη) σε εμενα δουλευαν πολυ καλα γενικα σαν λογισμικα

Aν εχεις το 585ν8 ειναι ακομα πιο τελειο με την γραμμη φορθνετ που σημαινει πρεπει να εχει ακομα πιο λιγα errors σε σχεση με το 521

Επειδη ειναι και τα 2 λιγο παλαια θα ελεγα να χρησιμοποιησεις οποιο εχει καλυτερο wifi (εφοσον χρησιμοποιεις το wifi) η αναλογα τι ρυθμισεις χρειαζεσε (πχ port forward, upnp κλπ) και δεν τις εχει το ενα απο το αλλο

Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το ZTE ZXV10 W300 v52 που φοράει το Trendchip/Ralink TC3162U SOC.
Το έβαλα ως αλλαγή στο Netgear DGN2200v4 με Broandcom 4350.
Πριν και από αυτό είχα το Thomson TG585v7 με Broandcom 96338.
Και τα 3 modem/router κλειδώνουν στην ίδια ταχύτητα.
Και τα 3 είναι εξίσου σταθερά με uptime >30 μέρες.

Σχετικά με το μπούκωμα.
Αυτό έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το QoS και πως το διαχειρίζονται.
Το 585 αν και παλιό μοντέλο με τα σημερινά δεδομένα, έχει πολύ καλό QoS αλλά δύσκολα πραγματοποιήσιμο.
Εξίσου καλό QoS έχει το 2200 με πολύ εύκολη παραμετροποίηση.
Το ΖΤΕ που χρησιμοποιώ τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα με μπουκώματα.
Πολύ καλό QoS αλλά λίγο δυσκολότερη διαχείριση από αυτή του 2200.

Με λίγα λόγια....
Στο ΟΤΕ που είμαι δεν είδα καμία διαφορά στο θέμα συγχρονισμού, σταθερότητας, μπουκώματος μεταξύ των Trendchip και Broandcom.

babis3g
27-04-14, 20:30
Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου το ZTE ZXV10 W300 v52 που φοράει το Trendchip/Ralink TC3162U SOC.
Το έβαλα ως αλλαγή στο Netgear DGN2200v4 με Broandcom 4350.
Πριν και από αυτό είχα το Thomson TG585v7 με Broandcom 96338.
Και τα 3 modem/router κλειδώνουν στην ίδια ταχύτητα.
Και τα 3 είναι εξίσου σταθερά με uptime >30 μέρες.

Σχετικά με το μπούκωμα.
Αυτό έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το QoS και πως το διαχειρίζονται.
Το 585 αν και παλιό μοντέλο με τα σημερινά δεδομένα, έχει πολύ καλό QoS αλλά δύσκολα πραγματοποιήσιμο.
Εξίσου καλό QoS έχει το 2200 με πολύ εύκολη παραμετροποίηση.
Το ΖΤΕ που χρησιμοποιώ τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα με μπουκώματα.
Πολύ καλό QoS αλλά λίγο δυσκολότερη διαχείριση από αυτή του 2200.

Με λίγα λόγια....
Στο ΟΤΕ που είμαι δεν είδα καμία διαφορά στο θέμα συγχρονισμού, σταθερότητας, μπουκώματος μεταξύ των Trendchip και Broandcom.
Ειπα οτι τα τρεντ συνχρονιζουν ψηλα, στην γραμμη σου που σχεδον τερματιζει δεν θα δεις μεγαλη διαφορα στο κλειδωμα, ισως φανει στα ερρορς η σε μερες με βροχη ... σε εναν ομως που ειναι πιο μακρια θα συνχρονισει παλι ψηλα (μιλαω για τα τρεντ σε broadcom) αλλα θα του δωσει παραπανω ερρορς
Για το μπουκωμα εννοω κολληματα σε εναν που ειναι ακομα πιο μακρια
Δεν το λεω να κανω τον αρχηγο αλλα εχω αλλαξει 4 dslam σχετικα μακρια απο το κεντρο και εχω δοκιμασει παρα πολλα μοντεμ εκτος τα centillium (νομιζω τα χρησιμοποιει η τελλας

ΑΝ ο χρηστης τα δοκιμασει επλιζω να μας πει αν δει διαφορα, εγω παντως ειδα ... ειχα το d link 2680 στην αγγλια & κλειδωνε με 1-1,5 πιο κατω σε αποσταση 2 χιλομετρα απο το δσλαμ σε σχεση με τα συμβατα

deniSun
27-04-14, 21:54
Ούτε στα errors έχω δει διαφορά, ούτε σε μέρες με διαφορετικές καιρικές συνθήκες.
Πιθανόν σε προβληματικές γραμμές να ισχύουν τα όσα γράφεις.
Σε γραμμές όμως χωρίς προβλήματα όπως η δική μου δεν διαπίστωσα κάτι διαφορετικό.

npil
29-04-14, 11:10
Καλησπέρα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα modem-router που θεωρώ ότι είναι πραγματικά vfm στο netgear dgn2200 v3. Το έχω 1.5 χρόνο και πραγματικά είναι το ποιό σταθερό που έχω δικιμάσει. Συγχρόνιζα σε forthnet περίπου στα 6-6,5 φυσικά σε 24άρα και καλά γραμμή. Οταν το πήρα κατέβασα το snr και μου έδωσε σχεδόν 3 mbps επάνω. Το ποιό σημαντικό όμως είναι οτι δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα με το snr στα 0,1 - 0,3 db!! Χωρίς αποσυνδεσεις και με αρκετές συσκευές συνδεδεμένες επάνω του( κυρίως ασύρματα) 4 smartphones, ps3, 2pc, apple tv. Οπότε για όποιον θέλει να κερδίσει λίγο η πολύ σε ταχύτητα είναι μια δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση και σε καλή τιμή.

πραγματικα εξαιρετικο Modem , Αλλα σε εμαν κρατησε 6 μηνες τωρα το συνδεω στην ethernet και το modem δεν τη βλεπει , δοκιμασα ολες τις εναλλακτικες αλλα τιποτα δεν μπορω να το συνδεσω.....:(


παιδια εχετε να προτεινεται ενα modem για wind.........οικονομικο?????

haralabosg
04-06-14, 16:35
Παιδια καλησπερα και απο εμενα .Θελω συμβουλη για αντικατασταση του ZTE ZXV10 W300 μονο λογω μεγαλυτερης καλυψης του wifi που θελω. Το συγκεκριμενο ειναι τοποθετημενο (αναγκαστηκα ) σε πισω δωματιο με αποτελεσμα στο σαλονι το σημα να μην ξεπερνα τις 2-3 γραμμες και στον πανω οροφο δεν εχω καθολου... Με μια γρηγορη ματια ειδα το TP-LINK TD-W8960N v5 (~32€/modem router) . Ποια ειναι η γνωμη σας? Καποια αλλη (οικονομικη) προταση....?

babis3g
04-06-14, 16:47
Παιδια καλησπερα και απο εμενα .Θελω συμβουλη για αντικατασταση του ZTE ZXV10 W300 μονο λογω μεγαλυτερης καλυψης του wifi που θελω. Το συγκεκριμενο ειναι τοποθετημενο (αναγκαστηκα ) σε πισω δωματιο με αποτελεσμα στο σαλονι το σημα να μην ξεπερνα τις 2-3 γραμμες και στον πανω οροφο δεν εχω καθολου... Με μια γρηγορη ματια ειδα το TP-LINK TD-W8960N v5 (~32€/modem router) . Ποια ειναι η γνωμη σας? Καποια αλλη (οικονομικη) προταση....?
Δεν το εχω αλλα ειναι συμβατο με γραμμη οτε και πρεπει να εχει καλο wifi γιατι οι κεραιες ειναι 5 dbi, αξιο για τα λεφτα του που ειναι και φτηνο

deniSun
04-06-14, 17:32
Παρήγγειλα από εξωτερικό το MikroTik RouterBOARD 951G 2HnD.
Μου έρχεται την άλλη εβδομάδα.
Περιμένω να το δοκιμάσω...

nicolaos
04-06-14, 17:34
Να αφήσεις το ZTE ZXV10 W300 ως μόντεμ και παρεις ένα πχ, http://www.e-shop.gr/netgear-jnr1010-100pes-n150-wireless-router-p-PER.616976 και θα έχεις καλλό wi-fi

Serafeim Karakostas
04-06-14, 19:44
Με μια γρηγορη ματια ειδα το TP-LINK TD-W8960N v5 (~32€/modem router).
Μέχρι 7/6 στα 27€ (http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140515.html).

haralabosg
04-06-14, 20:15
Παιδια σας ευχαριστώ για τις αμμεσες απαντησεις σας. Στα 27€ νομιζω οτι ειναι πλεον αριστη αγορα...

babis3g
04-06-14, 20:40
Μέχρι 7/6 στα 27€ (http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-140515.html).


Παιδια σας ευχαριστώ για τις αμμεσες απαντησεις σας. Στα 27€ νομιζω οτι ειναι πλεον αριστη αγορα...
πραγματι αχτυπητη προσφορα 27 ευρο ... οσοι με οτε πρεπει να πηγαινει σφαιρα

andresalonika
06-06-14, 11:13
To 8960N τι τσιπσετ φοράει? Broadcom?

babis3g
06-06-14, 11:17
To 8960N τι τσιπσετ φοράει? Broadcom?

ναι και τα 5 versions

STARJOHN
06-06-14, 19:29
Το πηρα πριν 10 μερες και ειναι καταπληκτικο για τα λεφτα του.Με ΟΤΕ ειναι βραχος σε δυσκολη γραμμη (50db εξασθενηση).Με οτιδηποτε αλλο ειχα βαλει ειχε τουλαχιστον μια αποσυνδεση την ημερα.Το WiFi επισης καταπληκτικο.Πληρη υποστηριξη Ipv6 δοκιμασμενο.Το συνιστω ανεπιφυλαχτα.

phantom77
07-06-14, 13:02
Βλέπω στο newsletter του e-shop το TP-LINK TD-W8970B στα €50. Πως τα πάει απο σταθερότητα;
Θα είναι ανοιχτό 24\7 και θα αναλάβει την ενσύρματη επικοινωνία NAS-HTPC.

npil
08-06-14, 20:51
Το πηρα πριν 10 μερες και ειναι καταπληκτικο για τα λεφτα του.Με ΟΤΕ ειναι βραχος σε δυσκολη γραμμη (50db εξασθενηση).Με οτιδηποτε αλλο ειχα βαλει ειχε τουλαχιστον μια αποσυνδεση την ημερα.Το WiFi επισης καταπληκτικο.Πληρη υποστηριξη Ipv6 δοκιμασμενο.Το συνιστω ανεπιφυλαχτα.
για οte tv θα μπορει να κανει?

paularas
10-06-14, 12:57
είμαι ανάμεσα στα netgear n600 - ac1750 tp link archer d7 - draytek vigor 2760n (ξέρω ξέρω ο babis θα πει το τελευταίο : p ) αλλά ποιο από τα 3 είναι καλύτερο μιας και τα 3 είναι στην ίδια τιμή και νομίζω έχουν τις ίδιες ακριβώς λειτουργίες? ευχαριστώ εκ των προτέρων

babis3g
10-06-14, 14:32
είμαι ανάμεσα στα netgear n600 - ac1750 tp link archer d7 - draytek vigor 2760n (ξέρω ξέρω ο babis θα πει το τελευταίο : p ) αλλά ποιο από τα 3 είναι καλύτερο μιας και τα 3 είναι στην ίδια τιμή και νομίζω έχουν τις ίδιες ακριβώς λειτουργίες? ευχαριστώ εκ των προτέρων

οχι δενλεω το τελευταιο ... ηδη στο δραυτεκ ποστ εγραψα στο τελος
http://www.adslgr.com/forum/threads/735742-Review-DrayTek-2760n?p=5421644#post5421644

Παιρνουμε 2760 η αλλη μαρκα :rolleyes: και ακολουθουμε την Εθνικη στην Βραζιλια :clap:
Εγω μονο μπορω να σου πω μερικες απλες πληροφοριες αν σε βοηθησουν στην επιλογη

το νετγεαρ που λες νομιζω ειναι μονο ραουτερ δηλαδη πρεπει να εχεις αλλο μοντεμ συνδεμενο πανω του
δωσε ακριβες λινκ να δουμε
φυσικα σαν ρυθμισεις δεν γινεται θεμα, πολυ καλο απο ολες τις μεριες συν 2 μπαντες wifi & μαλιστα AC

H draytek δεν εχει βγαλει ακομα ac

το τπ λινκ εχει διπλες wifi μπαντες και ac, σε αυτον το τομεα οποσδηποτε ειναι ανωτερο απο το ντρεiτεκ δεν υπαρχει αμφιβολια
Ομως ειναι μονο αδσλ - δεν εχει βδσλ
Περνει ομως επανω του το βδσλ μοντεμ που θα σου δωσει ο οτε στο μελλον αν ερθει στην περιοχη σου (οπως εξισου το 2760)
To adsl driver του ταιριαζει τελεια με γραμμη οτε και θα την ξεζουμιζει

Tωρα φυσικα αν καποιος τα εχει (δεν τα εχω απλος δινω μια μικρη συγκριση) ας πει την εμπειρια του

Αλλα αδσλ/βδσλ ολα σε ενα να κοιταξεις, μιας και νομιζεις οτι υποστηριζω μονο δραυτεκ (απλος ειμαι ευχαριστημενος) κοιτα και (περιπου στις τιμες που ειπες)

asus dsl N66U
δεν εχει ac αλλα εχει 2 wifi μπαντες, εχει αναφερθει οτι κλειδωνει πιο λιγο απο ολα, αλλα παιρνει σνρ ρυθμιση και μπορει να γινει κατι & να ερθει στα ορια με αυτα που δινει ο οτε

fritz 3390
2 wifi μπαντες αλλα οχι ac, ομως λενε οτι δεν ειναι δυνατο σημα η τουλαχιστον αν ειχεις πολυ μεγαλο χωρο δεν νομιζω να τον καλυψη ανετα
το κλειδωμα αναμενετε λιγο πιο κατω απο αυτα του οτε και παρομοια με το ντρειτεκ μιας και ειναι σχεδον ιδια τσιπακια στο dsl (με τα ντρειτεκ)

Zyxel SBG3300
μονο 2,4 wifi, απο κριτικες νομιζω το το wifi παει πιο λιγο απο το ντρειτεκ αλλα απο γραμμη φυσαει, ισως να ειναι και καλυτερο απο αυτο του οτε & απο γραμμη & απο ρυθμισεις, επειδη ειναι καινουριο εχει λιγα bugs σαν το 2760 αλλα αυτα με την παροδο διορθωνονται
Yπαρχει αλλο ενα ζυξελ με γιγα λαν λιγο πιο φτηνο αλλα δεν το θυμαμαι

απο ντρειτεκ δεν γραφω τα εχω αναφερει

Υπαρχουν και πιο φτηνα adsl/vdsl αλλα δεν ειναι giga τα lan, βεβαια ενα φτηνο giga switch λυνει το προβλημα, αλλα μετα αν θελεις ρουτερ μονο η να βαλεις και switch μπλεκεις με παραπανω καλωδια και ρυθμισεις σεταρισματων σε σχεση με τα ολα σενα (αδσλ/βδσλ/ραουτερ/wifi) που θελουν μονο το καλωδιο για την μπριζα και αν καποιος προτιμαει αλλο ενα καλωδιο για το ps που δεν ειναι υποχρεωτικο

paularas
10-06-14, 16:01
το tp link (που με ρώτησες) είναι το http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/TP-Link-AC1750-Wireless-Dual-Band-Gigabit-ADSL2-kai-Modem-Router-Archer-D7.htm

ναι μεν μπορεί να μην έχει vdsl driver αλλά όπως λες (θεωρητικά) θα παίξει καλύτερα από όλα στην adsl γραμμή και εάν είναι το συνδέω (όταν με το καλό βάλουμε / έρθει στο πανόραμα η 50άρα) με το vdsl modem και παίζω από αυτό με την vdsl σύνδεση.

το άλλο που έλεγα ήταν το http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/Netgear-Wireless-ADSL-Modem-Router-N600-Annex-A-DGND3700-DGND3700-100PES.htm

και το 3ο ήταν το κλασικό μας θέμα συζήτησης (2760).

ένα ακόμη θέμα είναι το κατά πόσο μπορώ να τα βρω εύκολα / κοντά μου και η εγγύηση εάν γίνει κάτι. τα 2 πρώτα τα είδα από κοντά και τα έχει το (ουστ) plaisio δίπλα στο γραφείο μου. όπου είναι για κακή μου τύχη ένα από τα + που βάζω.

ΕΑΝ πω οτι δεν πάω σε draytek για τους γνωστούς λόγους που λέγαμε (συν ότι είναι καλό να δοκιμάσω και μία άλλη εταιρεία) πως σου φαίνονται αυτά τα 2 (αν και λογικά κατάλαβα ότι προτείνεις το 1ο πιο πολύ). ευχαριστω εκ ων προτέρων και πάλι για όλα και για την βοήθειά σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.