PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

babis3g
10-06-14, 17:01
το tp link (που με ρώτησες) είναι το http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/TP-Link-AC1750-Wireless-Dual-Band-Gigabit-ADSL2-kai-Modem-Router-Archer-D7.htm

ναι μεν μπορεί να μην έχει vdsl driver αλλά όπως λες (θεωρητικά) θα παίξει καλύτερα από όλα στην adsl γραμμή και εάν είναι το συνδέω (όταν με το καλό βάλουμε / έρθει στο πανόραμα η 50άρα) με το vdsl modem και παίζω από αυτό με την vdsl σύνδεση.

το άλλο που έλεγα ήταν το http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/Netgear-Wireless-ADSL-Modem-Router-N600-Annex-A-DGND3700-DGND3700-100PES.htm

και το 3ο ήταν το κλασικό μας θέμα συζήτησης (2760).

ένα ακόμη θέμα είναι το κατά πόσο μπορώ να τα βρω εύκολα / κοντά μου και η εγγύηση εάν γίνει κάτι. τα 2 πρώτα τα είδα από κοντά και τα έχει το (ουστ) plaisio δίπλα στο γραφείο μου. όπου είναι για κακή μου τύχη ένα από τα + που βάζω.

ΕΑΝ πω οτι δεν πάω σε draytek για τους γνωστούς λόγους που λέγαμε (συν ότι είναι καλό να δοκιμάσω και μία άλλη εταιρεία) πως σου φαίνονται αυτά τα 2 (αν και λογικά κατάλαβα ότι προτείνεις το 1ο πιο πολύ). ευχαριστω εκ ων προτέρων και πάλι για όλα και για την βοήθειά σου

Aγαπητε φιλε γιατι να μην δοκιμασεις και κατι αλλο? :oneup:
Εγω δεν παιρνω ποσοστα απο καμια εταιρια, ημουν Αγγλια, ειχα μερικα γιατι εκανα δοκιμες με καποιους παροχους και οταν δουλευα αγοραζα και αλλα δικα μου)
Ισα ισα που πηγα να βρω και τον μπελα μου γιατι εδωσα κατι files απο την draytek (καλοπροαιρετα)

Επειδη δεν τα εχω για λεπτομεριες και σε παρακαλω μην το παρεις στραβα γιατι δεν επεσαν στα χερια μου, αλλα ξερω οτι και τα 2 εχουν broadcom τσιπακι για το αδσλ και θα πηγαινουν πολυ καλα απο θεμα γραμμης με οτε

Η διαφορα ειναι το νετγκιαρ θελει λιγο παιδεμα να μπεις τελνετ αν χρειαστεις γιατι δεν ειναι ανοιχτο απο τον κατασκευαστη
Τωρα που εχω το λινκ δεν εχει ac wifi

το τπ λινκ εχει και ac wifi για το μελλον αλλα αν συνδεσεις επανω του αλλο μοντεμ θα σου φαει την μια ΛΑΝ θυρα (βλεπε την φωτο πισω μερια που λεει Lan4/wan) σε σχεση με το νετγκιαρ που εχει ξεχωριστη

Τωρα απο σεταρισμα σε σνρ γινεται (θα τα πουμε αλλη φορα πανω σε αυτο) και στα 2 αλλα το τπ λινκ πρεπει να ειναι πιο ευκολα γιατι πρεπει να εχει ευκολη προσβαση στο τελνετ

Επισης το τπ λινκ εχει και εξωτερικες κεραιες που νομιζω ειναι καλυτερα

Τωρα απο bugs δεν ξερω αλλα κατι θα εχουν & τα 2 λαθος οπως ΟΛΑ (με τοσες πολλες ρυθμισεις που εχουν)

Χωρις να σε επιρεασω θα επερνα το τπ λινκ ... αλλα μην τα βαλεις μαζι μου αν βγει ελλατωματικο (απλος ειπα συγκρισεις και την γνωμη μου πανω σε αυτα που ρωτησες μιας και αλλοι χρηστες δεν βρεθηκαν εγκαιρως να σχολιασουν)

xpan
11-06-14, 23:09
Καλησπέρα.

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα router μέχρι τα 60€ για αγορά; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερό και συνεπές. Αυτή τη στιγμή έχω της HOL το οποίο τις μισές φορές όταν πάω να πειράξω το Wireless (π.χ. να το ανοίξω ή να το κλείσω) μου κάνει επανεκκίνηση. Είμαι τόσο desperate που ότι και αν μου προτείνετε θα πάω αύριο να το αγοράσω. :-)

nicolaos
12-06-14, 12:28
Καλησπέρα.

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα router μέχρι τα 60€ για αγορά; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερό και συνεπές. Αυτή τη στιγμή έχω της HOL το οποίο τις μισές φορές όταν πάω να πειράξω το Wireless (π.χ. να το ανοίξω ή να το κλείσω) μου κάνει επανεκκίνηση. Είμαι τόσο desperate που ότι και αν μου προτείνετε θα πάω αύριο να το αγοράσω. :-)
ASUS DSL-N12U WIRELESS N300 ADSL MODEM ROUTER ANNEX A

xpan
12-06-14, 17:19
ASUS DSL-N12U WIRELESS N300 ADSL MODEM ROUTER ANNEX A

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Θα πάω αύριο να το πάρω. Από περιέργεια, γιατί ΑΝΝΕΧ Α συγκεκριμένα; Υπάρχει και Β άλλα δεν είναι τόσο καλό;

jkoukos
12-06-14, 17:22
Το Annex A είναι για PSTN γραμμή όπως της HOL.
Το Annex B είναι για ISDN γραμμή.
Τα 2 αυτά είναι ασύμβατα μεταξύ τους.

xpan
12-06-14, 17:30
Το Annex A είναι για PSTN γραμμή όπως της HOL.
Το Annex B είναι για ISDN γραμμή.
Τα 2 αυτά είναι ασύμβατα μεταξύ τους.

Σωστά! Ντροπή του αίσχους. Το είχα ξεχάσει ότι έτσι είναι... Ειμαι επιεικώς απαράδεκτος. Thanks for the heads up. :oops:

haralabosg
13-06-14, 13:04
Το πηρα πριν 10 μερες και ειναι καταπληκτικο για τα λεφτα του.Με ΟΤΕ ειναι βραχος σε δυσκολη γραμμη (50db εξασθενηση).Με οτιδηποτε αλλο ειχα βαλει ειχε τουλαχιστον μια αποσυνδεση την ημερα.Το WiFi επισης καταπληκτικο.Πληρη υποστηριξη Ipv6 δοκιμασμενο.Το συνιστω ανεπιφυλαχτα.

Δεν ειναι καλα τα νεα :( . Το TP-LINK W8960N (v 5.1) συγχρονιζει ~2Μbps κατω απο το ΖΤΕ ΖXV10 του ΟΤΕ . Καλυτερο το Wifi αλλα οχι και οπως το περιμενα..... Αποσυνδεσεις δεν ειχα αρα δεν μπορω να συγκρινω.

babis3g
13-06-14, 13:10
Δεν ειναι καλα τα νεα :( . Το TP-LINK W8960N (v 5.1) συγχρονιζει ~2Μbps κατω απο το ΖΤΕ ΖXV10 του ΟΤΕ . Καλυτερο το Wifi αλλα οχι και οπως το περιμενα..... Αποσυνδεσεις δεν ειχα αρα δεν μπορω να συγκρινω.
κοιτα μηπως εχει κανα QoS ενεργο και κοβει
Δοκιμασε με τελνετ
adsl configure -snr xx
adsl configure --snr xx
για παραπανω ταχυτητα θελει - (μειον) και το νουμερο νομιζω ανα 10 ειναι 1 db
για πιο σταθερο σκετο το νουμερο (οπου xx νουμερο)

μπορεις να το κανεις και απο το DMT tool, RouterStas, DSLStats

haralabosg
13-06-14, 13:30
κοιτα μηπως εχει κανα QoS ενεργο και κοβει
Δοκιμασε με τελνετ
adsl configure -snr xx
adsl configure --snr xx
για παραπανω ταχυτητα θελει - (μειον) και το νουμερο νομιζω ανα 10 ειναι 1 db
για πιο σταθερο σκετο το νουμερο (οπου xx νουμερο)

μπορεις να το κανεις και απο το DMT tool, RouterStas, DSLStats

H ρυθμιση του QoS ειναι η default -> No Change (-1)
Τι διαφορα εχει το - με το -- ?

Eυχαριστώ για τις οδηγιες. Θα τις δοκιμασω....

babis3g
13-06-14, 14:58
Τι διαφορα εχει το - με το -- ?
Eυχαριστώ για τις οδηγιες. Θα τις δοκιμασω....

ειναι η εντολη αναλογα στο μηχανημα

christosjr1
17-06-14, 09:56
Ποια η γνώμη σας για το ASUS DSL-N55U DUAL-BAND WIRELESS N600 GIGABIT ADSL MODEM ROUTER PSTN; Γραμμή wind με infineon. Το ασύρματο του.με.ενδιαφέρει περισσότερο γιατί με το ΖΤΕ πάνω από 3 συσκευές δεν δίνει ip.

babis3g
17-06-14, 12:20
Ποια η γνώμη σας για το ASUS DSL-N55U DUAL-BAND WIRELESS N600 GIGABIT ADSL MODEM ROUTER PSTN; Γραμμή wind με infineon. Το ασύρματο του.με.ενδιαφέρει περισσότερο γιατί με το ΖΤΕ πάνω από 3 συσκευές δεν δίνει ip.

To εχω, σε γραμμη ινφινεον που ειχα Αγγλια και τωρα broadcom του οτε κλειδωνει 1-2μβ πιο κατω (ειχα ταχυτητα και στους 2 γυρω στα 10-13) ... εχει ομως μια ρυθμιση που μπορεις να ανεβασεις το σνρ και να φερεις την ταχυτητα (αν χασεις καποια γιατι εσυ εισαι πιο κοντα στο κεντρο) στα ισια

Το wifi ειναι φοβερο και εχει την δυνατοτητα να βαλεις και πιο δυνατες κεραιες γιατι ξεβιδωνουν
υπαρχει και ενα μικρο thread εδω στο φορουμ για το συγκεκριμενο
http://www.adslgr.com/forum/threads/706180-ASUS-DSL-N55U-modem-router

kasadi
23-06-14, 22:27
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την συνδεσμολογία ενός modem. Αυτή τη στιγμή το τρέχων modem μου βρίσκεται πάνω στο γραφείο ( από τον τοίχο που έρχεται η γραμμή του οτε μέχρι το γραφείο έχω ένα καλώδιο 5-6 μέτρα). Θα ήταν καλύτερα αν έβαζα το modem κοντά στον τοίχο που έρχεται η γραμμή του οτε και από εκεί 5-6 μέτρα καλώδιο ethernet ? (φυσικά δεν περιμένω καλύτερη ταχύτητα , αλλά ίσως π.χ. λιγότερα λάθη). Έχει νόημα κάτι τέτοιο ?( γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα στη γραμμή και συγχρονίζω γύρω στα 10 )

sweet dreams
23-06-14, 22:40
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την συνδεσμολογία ενός modem. Αυτή τη στιγμή το τρέχων modem μου βρίσκεται πάνω στο γραφείο ( από τον τοίχο που έρχεται η γραμμή του οτε μέχρι το γραφείο έχω ένα καλώδιο 5-6 μέτρα). Θα ήταν καλύτερα αν έβαζα το modem κοντά στον τοίχο που έρχεται η γραμμή του οτε και από εκεί 5-6 μέτρα καλώδιο ethernet ? (φυσικά δεν περιμένω καλύτερη ταχύτητα , αλλά ίσως π.χ. λιγότερα λάθη). Έχει νόημα κάτι τέτοιο ?( γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα στη γραμμή και συγχρονίζω γύρω στα 10 )

Όσο μπορείς να μειώσεις το τηλεφωνικό καλώδιο καλό είναι, ειδικά αν είναι πλακέ (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17719&cat=599&page=1).

deniSun
23-06-14, 22:42
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την συνδεσμολογία ενός modem. Αυτή τη στιγμή το τρέχων modem μου βρίσκεται πάνω στο γραφείο ( από τον τοίχο που έρχεται η γραμμή του οτε μέχρι το γραφείο έχω ένα καλώδιο 5-6 μέτρα). Θα ήταν καλύτερα αν έβαζα το modem κοντά στον τοίχο που έρχεται η γραμμή του οτε και από εκεί 5-6 μέτρα καλώδιο ethernet ? (φυσικά δεν περιμένω καλύτερη ταχύτητα , αλλά ίσως π.χ. λιγότερα λάθη). Έχει νόημα κάτι τέτοιο ?( γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα στη γραμμή και συγχρονίζω γύρω στα 10 )

Τα μέτρα που λες δεν είναι πολλά.
Αν είναι καλής ποιότητας το καλώδιο ή/και δεν έχει τσακίσματα/σπασίματα δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και με ένα απλό πλακέ καλώδιο τηλεφώνου.
Το καλύτερο βέβαια είναι να περάσεις ένα πολύκλωνο ή ένα utp ή ακόμα και κάποιο ενισχυμένο utp με θωράκιση αν στα μέτρα που περιγράφεις το καλώδιο πηγαίνει παράλληλα με άλλα καλώδια πχ τηλεόρασης ή ρεύματος.

swampzero
27-06-14, 20:14
Καλησπέρα.

θέλω βοήθεια στην αγορά ρουτερ. συμπλήρωσα το πινακάκι του πρώτου πόστ. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Με αγάπη και εκτίμηση. Και αγάπη.

Πόσα λεφτά θέλετε να χαλάσετε
μέχρι 150 ευρω αλλα αν αν εχεις κατι πολυ καλο να προτεινεις και ειναι στα 170, ε πές μου.


Τι εφαρμογές θέλετε να περάσετε από πάνω του (P2P, http κ.λ.π.)
p2p, gaming, browsing,


Ενα PC θέλετε να εξυπηρετεί ή πολλά (Network)
μεχρι 5 pc/consoles . Αλλα αρκέι το 4 LAN interface + wireless, δεν θα έχω κανα περίπλοκο δίκτυο.


Θέλετε να έχει και wireless δυνατότητες ή απλά wired Ethernet
+wireless, οχι τρομερή λήψη. Απλά να έχει

Θέλετε να είναι VoIP router (να έχει FXΟ/FXS θύρες)
Όχι.

ADSL2 / ADSL2+ δυνατότητα
ADSL2+

Αποσπώμενη αντέννα/ες αν είναι wireless
όχι

Δυνατότητα για Bridge / Half-bridge mode
όχι

Δυνατότητα Cookie blocking
όχι

Ενσωματωμένος DHCP server
αδιάφορο

DynDNS υποστήριξη
αδιάφορο

Δυνατότητα προστασίας DoS
αδιάφορο

Θύρες Ethernet/USB/και τις δύο/PCI
ethernet αρκεί

Ενσωματωμένο 10/100 Ethernet switch 4ων θυρών
ναί


Δυνατότητα Intrusion detection
όχι


Δυνατότητα έλέγχου / περιορισμού του bandwidth της LAN θύρας
δεν ξέρω αν αυτό ειναι QoS ή οχι. αδιάφορο.

Ενσωματωμένο firewall
ναι

Java/ActiveX applet blocking
αδιάφορο

Javascript blocking
αδιάφορο

Eνσωματωμένη δυνατότητα antivirus
αδιάφορο

MAC address filtering
ναί

Multiple public IP address binding (βλεπε multiNAT SpeedTouch 510/530/570)
αδιάφορο (δεν ξέρω τι είναι)

Δυνατότητα NAT
ναι

Packet filtering
ναι

Port forwarding/port range forwarding
ναι

POP mail checking
αδιάφορο

QoS υποστηριξη
καλό θα ήταν

Traffic shapping σε επίπεδο Ip/port
καλό θα ήταν

Υποστήριξη δρομολόγησης RIP-1/RIP-2
οχι

SNTP δυνατότητα
όχι/αδιάφορο

SPI (Stateful Packet Inspection) firewall
όχι/αδιάφορο

Δυνατότητα ftp proxy
Δυνατότητα msn proxy
Δυνατότητα voip proxy
όχι

Δυνατότητα περιορισμού/προσβασης ανά ip, ανα protocol, και ανα ημέρα/ωρα
όχι

Static routing
όχι

Θύρα "DMZ"
όχι

Δυνατότητα RFC1483 (bridged/routed)
όχι/αδιάφορο

Υποστήριξη IPoA
δε ξέρω/οχι

Υποστήριξη PPPoE
Υποστήριξη PPPoA
ένα απ τα δύο

Υποστηριξη Parental controls
όχι

Ενσωματωμένος Print server
όχι

Χρονοπρογραμματισμός εργασιών (time/day) της εβδομάδας
όχι

USB print server
όχι

URL blocking δυνατότητα
όχι

keyword blocking δυνατότητα
όχι

UPnP δυνατότητα
καλό θα ήταν, όχι υποχρεωτικό

VPN pass-through
όχι

Δυνατότητα Embedded VPN servers (τερματισμός VPN tunnels)
όχι

WEP 64/128/256 bit (wireless security)
WPA (wireless security)
WPA-PSK (wireless security)
wpa-psk

Wireless access point (802.11a/b/g)
ναι.

FXO/FXS θύρες (VoIP)
όχι


Δυνατότητα για Console access από σειριακή πόρτα
όχι

Δυνατότητα για Emailing των logs (time/day/when full)
όχι

Firewall logs
ναί

Firmware upgrade από web browser ή από standalone utility
ναί

FTP/TFTP access
όχι

IP/MAC access control
ναί

Remote access facility
όχι

SYSLOG facility
SNMP facility
όχι

Telnet access (LAN/WAN)
ναί

Timed access schedule
Third party utilities
όχι

Web GUI access
ναί

Web event log
ναί


Υπαρξη quick setup guide
όχι

Πλήρες user manual
καλό θα ήταν

Πλήρες τεχνικό manual
καλό θα ήταν

Υπαρξη γραμμής υποστήριξης χρηστών από τον κατασκευαστή ή προμηθευτή
όχι

Υπαρξη email υποστήριξης από τον κατασκευαστή ή προμηθευτή
καλό θα ήταν

Δωρεάν firmware upgrades
ναί

Υπαρξη τεχνικής υποστήριξης για το router από τους ISPs
όχι

Yποστήριξη τρίτων (web sites/forums)
ναί

Χρονική διάρκεια Εγγύησης
αδιάφορο

Web site με τις τελευταίες εκδόσεις firmware/drivers
ναι

Να συγχρονίζει καλά σε μεγάλα SNR και μεγάλη απόσταση απο dslam
ναί

deniSun
27-06-14, 20:45
Καλησπέρα.

θέλω βοήθεια στην αγορά ρουτερ. συμπλήρωσα το πινακάκι του πρώτου πόστ. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Με αγάπη και εκτίμηση. Και αγάπη.

Πόσα λεφτά θέλετε να χαλάσετε
μέχρι 150 ευρω αλλα αν αν εχεις κατι πολυ καλο να προτεινεις και ειναι στα 170, ε πές μου.


Τι εφαρμογές θέλετε να περάσετε από πάνω του (P2P, http κ.λ.π.)
p2p, gaming, browsing,


Ενα PC θέλετε να εξυπηρετεί ή πολλά (Network)
μεχρι 5 pc/consoles . Αλλα αρκέι το 4 LAN interface + wireless, δεν θα έχω κανα περίπλοκο δίκτυο.


Θέλετε να έχει και wireless δυνατότητες ή απλά wired Ethernet
+wireless, οχι τρομερή λήψη. Απλά να έχει

Θέλετε να είναι VoIP router (να έχει FXΟ/FXS θύρες)
Όχι.

ADSL2 / ADSL2+ δυνατότητα
ADSL2+

Αποσπώμενη αντέννα/ες αν είναι wireless
όχι

Δυνατότητα για Bridge / Half-bridge mode
όχι

Δυνατότητα Cookie blocking
όχι

Ενσωματωμένος DHCP server
αδιάφορο

DynDNS υποστήριξη
αδιάφορο

Δυνατότητα προστασίας DoS
αδιάφορο

Θύρες Ethernet/USB/και τις δύο/PCI
ethernet αρκεί

Ενσωματωμένο 10/100 Ethernet switch 4ων θυρών
ναί


Δυνατότητα Intrusion detection
όχι


Δυνατότητα έλέγχου / περιορισμού του bandwidth της LAN θύρας
δεν ξέρω αν αυτό ειναι QoS ή οχι. αδιάφορο.

Ενσωματωμένο firewall
ναι

Java/ActiveX applet blocking
αδιάφορο

Javascript blocking
αδιάφορο

Eνσωματωμένη δυνατότητα antivirus
αδιάφορο

MAC address filtering
ναί

Multiple public IP address binding (βλεπε multiNAT SpeedTouch 510/530/570)
αδιάφορο (δεν ξέρω τι είναι)

Δυνατότητα NAT
ναι

Packet filtering
ναι

Port forwarding/port range forwarding
ναι

POP mail checking
αδιάφορο

QoS υποστηριξη
καλό θα ήταν

Traffic shapping σε επίπεδο Ip/port
καλό θα ήταν

Υποστήριξη δρομολόγησης RIP-1/RIP-2
οχι

SNTP δυνατότητα
όχι/αδιάφορο

SPI (Stateful Packet Inspection) firewall
όχι/αδιάφορο

Δυνατότητα ftp proxy
Δυνατότητα msn proxy
Δυνατότητα voip proxy
όχι

Δυνατότητα περιορισμού/προσβασης ανά ip, ανα protocol, και ανα ημέρα/ωρα
όχι

Static routing
όχι

Θύρα "DMZ"
όχι

Δυνατότητα RFC1483 (bridged/routed)
όχι/αδιάφορο

Υποστήριξη IPoA
δε ξέρω/οχι

Υποστήριξη PPPoE
Υποστήριξη PPPoA
ένα απ τα δύο

Υποστηριξη Parental controls
όχι

Ενσωματωμένος Print server
όχι

Χρονοπρογραμματισμός εργασιών (time/day) της εβδομάδας
όχι

USB print server
όχι

URL blocking δυνατότητα
όχι

keyword blocking δυνατότητα
όχι

UPnP δυνατότητα
καλό θα ήταν, όχι υποχρεωτικό

VPN pass-through
όχι

Δυνατότητα Embedded VPN servers (τερματισμός VPN tunnels)
όχι

WEP 64/128/256 bit (wireless security)
WPA (wireless security)
WPA-PSK (wireless security)
wpa-psk

Wireless access point (802.11a/b/g)
ναι.

FXO/FXS θύρες (VoIP)
όχι


Δυνατότητα για Console access από σειριακή πόρτα
όχι

Δυνατότητα για Emailing των logs (time/day/when full)
όχι

Firewall logs
ναί

Firmware upgrade από web browser ή από standalone utility
ναί

FTP/TFTP access
όχι

IP/MAC access control
ναί

Remote access facility
όχι

SYSLOG facility
SNMP facility
όχι

Telnet access (LAN/WAN)
ναί

Timed access schedule
Third party utilities
όχι

Web GUI access
ναί

Web event log
ναί


Υπαρξη quick setup guide
όχι

Πλήρες user manual
καλό θα ήταν

Πλήρες τεχνικό manual
καλό θα ήταν

Υπαρξη γραμμής υποστήριξης χρηστών από τον κατασκευαστή ή προμηθευτή
όχι

Υπαρξη email υποστήριξης από τον κατασκευαστή ή προμηθευτή
καλό θα ήταν

Δωρεάν firmware upgrades
ναί

Υπαρξη τεχνικής υποστήριξης για το router από τους ISPs
όχι

Yποστήριξη τρίτων (web sites/forums)
ναί

Χρονική διάρκεια Εγγύησης
αδιάφορο

Web site με τις τελευταίες εκδόσεις firmware/drivers
ναι

Να συγχρονίζει καλά σε μεγάλα SNR και μεγάλη απόσταση απο dslam
ναί

Να υποθέσω ότι μιλάς για ένα modem/router και όχι ένα απλό router.
Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε μοντέλο της αγοράς και όταν αλλάξεις την σύνδεσή σου σε VDSL να κλαις τα λεφτά σου.
Ή όταν αλλάξουν οι απαιτήσεις σου σε οτιδήποτε από τα ποιο πάνω να ρωτάς πώς μπορεί να γίνει κλπ.
Οι λύσεις βέβαια αυτές σου προσφέρουν ευκολία στο σετάρισμα και all-in-one συσκευή (modem/router).

Εγώ θα σου πρότεινα ποιο ευέλικτη λύση με την οποία μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα (λέω σχεδόν γιατί σίγουρα κάτι δεν θα μπορείς να κάνεις -προσωπικά δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα) και με το μισό κόστος από αυτό που αναφέρεις (70ε).
MikroTik RouterBOARD 951G 2HnD
Πλεονεκτήματα:
+ Έχει όλα όσα θέλεις και πολύ περισσότερα.
+ Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με ADSL και με VDSL.
+ Κάνει σχεδόν τα πάντα.
+ Οι δυνατότητές του ξεπερνούν κατά πολύ τα καλύτερα modem/router της αγοράς με υπερδιπλάσιο κόστος.
Μειονεκτήματα:
- Έχεις δύο συσκευές (ένα ρούτερ και ένα modem)
- Δεν θα το βάλεις έτσι απλά και θα παίξει.
Θέλει κάποιον χρόνο για να στηθεί.
Μπορείς να δεις τους ανάλογους οδηγούς (http://www.adslgr.com/forum/threads/821468-%CE%95%CE%B4%CF%8E-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Mikrotik-RouterBoard) που έχω φτιάξει.

swampzero
27-06-14, 21:00
Βλέπω τώρα τα links και πληροφορίες, ευχαριστώ. Αν έχω ξεχωριστό ρουτερ, τότε η μόνη παράμετρος που πρέπει να προσέξω στο μοδεμ είναι να συγχρονίζει καλά σε υψηλά SNR και να έχει κατα προτίμιση ίδιο chipset με το DSLAM moy στη Δάφνη?

Πιστεύεις δηλαδή ότι ενα καλό μοδεμ βάση αυτών των παραμέτρων + το ρούτερ που προτείνεις θα έρθει χαμηλότερα σε τιμή από ένα αντίστοιχο modem/router?


edit: VDSL δεν θα έχω ποτέ οπότε μια αλλαγή ADSL-VDSL δεν επηρρεάζει την απόφαση. Ο Οτε δεν θα βάλει ποτε vdsl ηλιούπολη κοντά στο σπίτι μου... :(

deniSun
27-06-14, 21:09
Βλέπω τώρα τα links και πληροφορίες, ευχαριστώ. Αν έχω ξεχωριστό ρουτερ, τότε η μόνη παράμετρος που πρέπει να προσέξω στο μοδεμ είναι να συγχρονίζει καλά σε υψηλά SNR και να έχει κατα προτίμιση ίδιο chipset με το DSLAM moy στη Δάφνη?

Πιστεύεις δηλαδή ότι ενα καλό μοδεμ βάση αυτών των παραμέτρων + το ρούτερ που προτείνεις θα έρθει χαμηλότερα σε τιμή από ένα αντίστοιχο modem/router?


edit: VDSL δεν θα έχω ποτέ οπότε μια αλλαγή ADSL-VDSL δεν επηρρεάζει την απόφαση. Ο Οτε δεν θα βάλει ποτε vdsl ηλιούπολη κοντά στο σπίτι μου... :(

Προσωπικά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις κάποιο modem.
Αρκεί αυτό που δίνει ο πάροχός σου να διαθέτει λειτουργία bridge.
Αυτά που δίνουν οι πάροχοι είναι (υποτίθεται) τα ιδανικότερα για το dslam που κουμπώνεις.
Δεν είναι μόνο ότι θα σου στοιχίσει λιγότερο ΣΗΜΕΡΑ αλλά δες το και ως μελλοντική επένδυση.

jimar
09-07-14, 05:14
καλημερα το dgn 2200 τα παιξε μαλλον κ αυριο παω σε πλαισιο να προσπαθησω αντικατασταση μιας κ οταν το ειχα παρει ειχε εγγυηση εφ ορου ζωης.εν τω μεταξυ θα μου στειλει δωρεαν κ ενα μοντεμ η hol (δε ξερω τι).Τι προτεινετε να παρω?να παρω μοντεμ/ρουτερ κ αν ναι ποιο? η σκετο ρουτερ κ να το κουμπωσω στο μοντεμ που θα μου στειλει η hol?κατι τετοιο πχ
http://http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/TP-Link-Wireless-Dual-Band-N600-Router-Gigabit-TL-WDR3600.htm

deniSun
09-07-14, 13:18
καλημερα το dgn 2200 τα παιξε μαλλον κ αυριο παω σε πλαισιο να προσπαθησω αντικατασταση μιας κ οταν το ειχα παρει ειχε εγγυηση εφ ορου ζωης.εν τω μεταξυ θα μου στειλει δωρεαν κ ενα μοντεμ η hol (δε ξερω τι).Τι προτεινετε να παρω?να παρω μοντεμ/ρουτερ κ αν ναι ποιο? η σκετο ρουτερ κ να το κουμπωσω στο μοντεμ που θα μου στειλει η hol?κατι τετοιο πχ
http://http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/TP-Link-Wireless-Dual-Band-N600-Router-Gigabit-TL-WDR3600.htm

Δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/24283-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-ADSL-router-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%89?p=5437760#post5437760) που έγραψα λίγο παραπάνω

Vtester
11-07-14, 18:18
καλημερα το dgn 2200 τα παιξε μαλλον κ αυριο παω σε πλαισιο να προσπαθησω αντικατασταση μιας κ οταν το ειχα παρει ειχε εγγυηση εφ ορου ζωης.εν τω μεταξυ θα μου στειλει δωρεαν κ ενα μοντεμ η hol (δε ξερω τι).Τι προτεινετε να παρω?να παρω μοντεμ/ρουτερ κ αν ναι ποιο? η σκετο ρουτερ κ να το κουμπωσω στο μοντεμ που θα μου στειλει η hol?κατι τετοιο πχ
http://http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/TP-Link-Wireless-Dual-Band-N600-Router-Gigabit-TL-WDR3600.htm

Τελευταία ότι tplink έχω πάρει δεν έχει δουλέψει καλά. Από plaisio δες αυτό (http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/D-Link-ADSL2-kai-Router-Gigabit-Cloud-N300-DSL-2770L.htm) απλά αν το πάρεις ενημέρωσε για να σου πω ποιο bios να βάλεις.

raidenfreeman
11-07-14, 20:06
Μάλλον, Θέλω να αγοράσω ένα router για μια γραμμή με αυτά τα χαρακτηριστικά:

141870

Η γραμμή βρίσκεται στην Πλ. Αμερικής (Κυψέλη,Αθήνα) και είναι περίπου 1-1.2 χιλιόμετρα απ' τον ΟΤΕ στην 28ης Οκτωβρίου. Η ταχύτητα που βγάζει μου φαίνεται αστεία χαμηλή, δεδομένου ότι σπίτι μου με διπλάσιο attenuation βγάζω ίδια και καλύτερη.

Αυτή τη στιγμή πάνω στη γραμμή είναι ένα Philips CGA5720N το οποίο είναι περίπου 7 χρόνων.

Το μάλλον πηγαίνει σε προβλήματα με το web (σελίδες δεν κατεβαίνουν ποτέ, γενικότερο σύρσιμο), κάτι που άρχισε να εμφανίζεται μετά την αγορά ενός usb wifi adapter (νομίζω αυτού (http://www.skroutz.gr/s/4386482/Konig-CMP-WNUSB-50.html)).(Τελικά μιλάμε για αυτό (http://www.skroutz.gr/s/415589/Cisco-AE1200.html) το usb, το οποίο είναι της cisco και αποκλείεται να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα)

Απ' τα στοιχεία της γραμμής, δεν θέλω με τίποτα να κρατήσω το modem του παρόχου γιατί ακόμα κι αν είναι από χαρτί τα καλώδια αντί για χαλκό, οι ταχύτητες συγχρονισμού είναι τραγικές.

Άρα έλεγα να πάρω modem-router. Έχω δει τις προτάσεις πιο πάνω, και μου ακούγεται καλό το MikroTik RouterBOARD όμως χρειάζεται και modem.

Με νοιάζει κυρίως να έχει αρκετά καλή εμβέλεια (γύρω στους 3 ορόφους) (δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω PoE και τα repeaters κοστίζουν), πολλά Pc δεν θα μπαίνουν ταυτόχρονα, το πολύ 7-8 φαντάζομαι (μετρώντας και τα κινητά).

Δεν με ενδιαφέρει να έχει 5GHz δίκτυο, αλλά όσο περισσότερα features από μεριάς firmware τόσο καλύτερα.

Τέλος VDSL δεν πρόκειται να έρθει ποτέ στην περιοχή γιατί τα καλώδια λένε είναι από την εποχή του χαλκού (did you see what I did there?), άρα μόνο adsl2+ προς το παρόν.

Vtester
11-07-14, 20:36
εμβέλεια κάθετα και ειδικά 3 οροφους το βλέπω πολύ δύσκολο αλλά περίμενε κι άλλες απαντήσεις.

raidenfreeman
11-07-14, 20:46
Εγώ προσωπικά έχω ένα Netgear DGND3700v2 και πιάνει απ το σπίτι μου στον 3ο στο ισόγειο.

Kyros_G
12-07-14, 16:48
Καλησπερα και απο εμενα παιδια.

Εχω ενα Thomson 575 v7 (νομιζω) αλλα εχω θεμα με το wifi του, δεν πιανει σχεδον καθολου απο τον αμεσως απο κατω οροφο (εκτος αν βρισκομαι ακριβως κατω απ το ρουτερ).

Εχετε καποια προταση αγορας με καλο wifi; Δεν με ενδιαφερει online gaming ή hd streaming μεσω wifi, απλα να μπορω να σερφαρω ανετα, χωρις διακοπες, απο εναν οροφο κατω.

Ευχαριστω!

ΥΓ: Αν παιζει ρολο, εχω forthnet

raidenfreeman
13-07-14, 12:53
Εγώ έχω HOL και μπορώ να σου πω σίγουρα ότι το Netgear DGND3700 v2 έχει εξαιρετικό σήμα wifi και 5GHz συχνότητα σε περίπτωση που υπάρχουν πολλά δίκτυα στα 2.4 στη γειτονία σου. Όμως είναι αρκετά ακριβό και δεν ξέρω αν αξίζει γι' αυτό που το θες. Δες το MikroTik RouterBOARD που προτάθηκε παραπάνω ή το Netgear DGN2200 που είναι φτηνότερα.

babis3g
13-07-14, 13:40
κοιτα μερικα tp link ... πχ td-w8970
http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html
σχεδον ολα τα tp link εχουν 5 db κεραιες που ειναι αρκετα δυνατες και πολλοι αναφερουν καλο wifi
Αν βρεις καποιο συγκεκριμενο κοιτα στο google και κριτικες

Kyros_G
13-07-14, 13:53
ΟΚ παιδιά, θα τα τσεκάρω, ευχαριστώ!

Vtester
13-07-14, 13:55
εγώ πχ το πήρα το 8970 και είχα πρόβλημα και όταν το έψαξα το είχαν πολοί αλλά λέγανε με πιο καινούργιο rev φτιάχνει αλλά δεν μπόρεσα να βρω πάνω απο rev 1.2 . τέσπα έγω θα έλεγα αν δεν έχει πρόβλημα πχ το 575 θα μπορούσες να δεις και πιο δυνατό δέκτη πχ http://www.e-gate.gr/approx-wireless-150-mbps-adapter-external-3w18dbi-appusb18db.html εκτός αν έχεις άνεση όποτε τα netgear είναι καλά και φυσικά μετά draytek

SotSirx
14-07-14, 11:42
@ Rm.Geko

Ειδα στα προηγουμενα ποστ οτι πηρες το tp link 8968 επειδη θελω να το παρω και εγω μιας και εγω εχω wind θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα.
Μπορεις να πειραξεις το σνρ μεσα απο τις ρυθμισεις,και απο που το πηρες επειδη στο eshop δεν αναφερει ποια version ειναι....

Ευχαριστω

Rick_641
16-07-14, 18:02
Έχω το 585v7 και σκέφτομαι να πάρω το 585v8.

Πιστεύετε, αξίζει η αλλαγή;
Απ'όσο βλέπω στο παρόν νήμα, και ναι και όχι...


Θέλω ένα modem/router
που να είναι εξίσου "βράχος" στη γραμμή, να συγχρονίζει ψηλά και να μη μπουκώνει απο τα πολλά connections σε utorrent (σα το v7)
να είναι "καθαρό" Wifi 802.11n (νομίζω ότι το v7 είναι draft n, δηλ. κατώτερο Wi-Fi απο το "καθαρό" N )
να είναι γρήγορο το web interface και να μη κολλάει (στο v7 είναι αργό και αν πειράξεις για αρκετή ώρα το web interface, τότε τραβάει reset).
και καλύτερα να είναι οικονομικό --> το 585 v8 η forthnet το πουλάει 35€.

Εκτός και έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο :)

babis3g
16-07-14, 18:12
Έχω το 585v7 και σκέφτομαι να πάρω το 585v8.

Πιστεύετε, αξίζει η αλλαγή;
Απ'όσο βλέπω στο παρόν νήμα, και ναι και όχι...


Θέλω ένα modem/router
που να είναι εξίσου "βράχος" στη γραμμή, να συγχρονίζει ψηλά και να μη μπουκώνει απο τα πολλά connections σε utorrent (σα το v7)
να είναι "καθαρό" Wifi 802.11n (νομίζω ότι το v7 είναι draft n, δηλ. κατώτερο Wi-Fi απο το "καθαρό" N )
να είναι γρήγορο το web interface και να μη κολλάει (στο v7 είναι αργό και αν πειράξεις για αρκετή ώρα το web interface, τότε τραβάει reset).
και καλύτερα να είναι οικονομικό --> το 585 v8 η forthnet το πουλάει 35€.

Εκτός και έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο :)

αν το ν7 δεν κολλαγε στα τορρεντς που δεν ηταν συμβατο 100% με φορθνετ τοτε δεν θα το κανει το ν8... δεν το εχω αλλα το ν8 ειναι συμβατο με τα dslam της και ναι εχει n wifi, μην περιμενεις το τελευταιο τεχνολογιας αλλα με τετοια τιμη ειναι πολυ καλα

deniSun
16-07-14, 18:18
Έχω το 585v7 και σκέφτομαι να πάρω το 585v8.

Πιστεύετε, αξίζει η αλλαγή;
Απ'όσο βλέπω στο παρόν νήμα, και ναι και όχι...


Θέλω ένα modem/router
που να είναι εξίσου "βράχος" στη γραμμή, να συγχρονίζει ψηλά και να μη μπουκώνει απο τα πολλά connections σε utorrent (σα το v7)
να είναι "καθαρό" Wifi 802.11n (νομίζω ότι το v7 είναι draft n, δηλ. κατώτερο Wi-Fi απο το "καθαρό" N )
να είναι γρήγορο το web interface και να μη κολλάει (στο v7 είναι αργό και αν πειράξεις για αρκετή ώρα το web interface, τότε τραβάει reset).
και καλύτερα να είναι οικονομικό --> το 585 v8 η forthnet το πουλάει 35€.

Εκτός και έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο :)

Το ν8 είναι το ίδιο σταθερό με το ν7 (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο ακριβώς αργό web interface με το ν7 (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο ακριβώς qos με το ν7 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα torrents (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο κακό σήμα από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας ισχύς με το ν7 στο ασύρματο (καμία διαφορά μεταξύ τους).
To v8 είναι n ενώ το ν7 μόνο g.
Το ν8 αν και είναι g δεν αποδίδει τα μέγιστα από άποψη ταχύτητας στο ασύρματο.

Rick_641
16-07-14, 18:40
Το ν8 είναι το ίδιο σταθερό με το ν7 (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο ακριβώς αργό web interface με το ν7 (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο ακριβώς qos με το ν7 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα torrents (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο κακό σήμα από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας ισχύς με το ν7 στο ασύρματο (καμία διαφορά μεταξύ τους).
To v8 είναι n ενώ το ν7 μόνο g.
Το ν8 αν και είναι g δεν αποδίδει τα μέγιστα από άποψη ταχύτητας στο ασύρματο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ιδιαίτερα τον deniSun για το αναλυτικο post :oneup:

Υπάρχει λοιπόν, κάποια αντιπρόταση;
δηλ. εννοώ κάποιο αντίστοιχο με το v8
αλλά καλύτερο εκεί που είναι "μειον" το v8, δηλ.
(i) με καλύτερη ταχύτητα στο ασύρματο και (ii) με γρήγορο web interface που να μη κολλάει,
και όχι πολύ ακριβό;

babis3g
16-07-14, 19:29
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ιδιαίτερα τον deniSun για το αναλυτικο post :oneup:

Υπάρχει λοιπόν, κάποια αντιπρόταση;
δηλ. εννοώ κάποιο αντίστοιχο με το v8
αλλά καλύτερο εκεί που είναι "μειον" το v8, δηλ.
(i) με καλύτερη ταχύτητα στο ασύρματο και (ii) με γρήγορο web interface που να μη κολλάει,
και όχι πολύ ακριβό;

Δυσκολα να βρεις και να μην κολλανε ... πχ το tp link 8970 ενω φαινεται καλο απο μμνημη αναφερουν προβληματα ... τολμω να συστησω το ASUS DSL-N12U, λιγο πιο ακριβο
http://www.amazon.co.uk/ASUS-DSL-N12U-Wireless-Powerful-Antennas/dp/B006N51T88
εγω εχω ασος (οχι αυτο το n55u) δεν νομιζω να κολλαει, τουλαχιστον το δικο μου οχι (να τυχει σε αυτο που εχει πιο μικρη μνημη? μπορει) το wifi τους γενικα ειναι καλο και εχει 5 dbi κεραιες
αλλο με καλο wifi που δεν νομιζω να κολλαει ειναι το TP-LINK TD-W8961NB
http://www.skroutz.gr/s/2974610/TP-LINK-TD-W8961NB-New.html
TP-LINK TD-W8968
http://www.skroutz.gr/s/2278445/TP-LINK-TD-W8968.html
γενικα τα τπ λινκ εχουν και αυτα 5 dbi κεραιες που ειναι αρκετα καλα

εχε υποψην υπαρχει πιθανοτητα να δεις και μικρη διαφορα στην ταχυτητα απο μοντεμ σε μοντεμ
αν θελεις περιμενε και αλλες γνωμες απο καποιον χρηστη που να εχει δοκιμασει καποιο στα ιδια περιπου χρηματα

deniSun
16-07-14, 20:11
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ιδιαίτερα τον deniSun για το αναλυτικο post :oneup:

Υπάρχει λοιπόν, κάποια αντιπρόταση;
δηλ. εννοώ κάποιο αντίστοιχο με το v8
αλλά καλύτερο εκεί που είναι "μειον" το v8, δηλ.
(i) με καλύτερη ταχύτητα στο ασύρματο και (ii) με γρήγορο web interface που να μη κολλάει,
και όχι πολύ ακριβό;

Δύσκολος καιρός για modem/router.
Εγώ πήγα σε λύση modem + router ξεχωριστές συσκευές.
Αν σε ενδιαφέρει πολύ το ασύρματο μπορείς να κρατήσεις το ν7 και να πάρεις το TP-LINK TL-WA7210N το οποίο έχω στήσει σε ξενοδοχεία και σπίτια με πολύ δύσκολη αρχιτεκτονική.
Ότι καλύτερο έχω δει σε σήμα και τερματίζει άνετα την ασύρματη σύνδεση.
Κυρίως χρησιμοποιείται για εξωτερικούς χώρους αλλά έχει mode και για εσωτερικούς.
Όπως είπα αποδίδει τα μέγιστα.
Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από άποψη σήματος και ταχύτητας.

sweet dreams
16-07-14, 21:17
Το ν8 είναι το ίδιο σταθερό με το ν7 (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο ακριβώς αργό web interface με το ν7 (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο ακριβώς qos με το ν7 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα torrents (καμία διαφορά μεταξύ τους).
Το ν8 έχει το ίδιο κακό σήμα από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας ισχύς με το ν7 στο ασύρματο (καμία διαφορά μεταξύ τους).
To v8 είναι n ενώ το ν7 μόνο g.
Το ν8 αν και είναι g δεν αποδίδει τα μέγιστα από άποψη ταχύτητας στο ασύρματο.

H μόνη μου διαφωνία, γιατί τα έχω και τα δυο και το V8 για ΑP, είναι σ' αυτό:


Το ν8 έχει το ίδιο κακό σήμα από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας ισχύς με το ν7 στο ασύρματο (καμία διαφορά μεταξύ τους).

@Rick_641, για μένα τόσο καλό QoS, γιατί το είχα βάλει και για modem

και χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση, δεν θα βρείς εύκολα και σ' αυτή την τιμή.

Rick_641
17-07-14, 09:13
Δυσκολα να βρεις και να μην κολλανε ... πχ το tp link 8970 ενω φαινεται καλο απο μμνημη αναφερουν προβληματα ... τολμω να συστησω το ASUS DSL-N12U, λιγο πιο ακριβο
http://www.amazon.co.uk/ASUS-DSL-N12U-Wireless-Powerful-Antennas/dp/B006N51T88
εγω εχω ασος (οχι αυτο το n55u) δεν νομιζω να κολλαει, τουλαχιστον το δικο μου οχι (να τυχει σε αυτο που εχει πιο μικρη μνημη? μπορει) το wifi τους γενικα ειναι καλο και εχει 5 dbi κεραιες
αλλο με καλο wifi που δεν νομιζω να κολλαει ειναι το TP-LINK TD-W8961NB
http://www.skroutz.gr/s/2974610/TP-LINK-TD-W8961NB-New.html
TP-LINK TD-W8968
http://www.skroutz.gr/s/2278445/TP-LINK-TD-W8968.html
γενικα τα τπ λινκ εχουν και αυτα 5 dbi κεραιες που ειναι αρκετα καλα

εχε υποψην υπαρχει πιθανοτητα να δεις και μικρη διαφορα στην ταχυτητα απο μοντεμ σε μοντεμ
αν θελεις περιμενε και αλλες γνωμες απο καποιον χρηστη που να εχει δοκιμασει καποιο στα ιδια περιπου χρηματα
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Δύσκολος καιρός για modem/router.
Εγώ πήγα σε λύση modem + router ξεχωριστές συσκευές.
Αν σε ενδιαφέρει πολύ το ασύρματο μπορείς να κρατήσεις το ν7 και να πάρεις το TP-LINK TL-WA7210N το οποίο έχω στήσει σε ξενοδοχεία και σπίτια με πολύ δύσκολη αρχιτεκτονική.
Ότι καλύτερο έχω δει σε σήμα και τερματίζει άνετα την ασύρματη σύνδεση.
Κυρίως χρησιμοποιείται για εξωτερικούς χώρους αλλά έχει mode και για εσωτερικούς.
Όπως είπα αποδίδει τα μέγιστα.
Δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από άποψη σήματος και ταχύτητας.
Πολύ ωραία ιδέα! :oneup:

H μόνη μου διαφωνία, γιατί τα έχω και τα δυο και το V8 για ΑP, είναι σ' αυτό:

Το ν8 έχει το ίδιο κακό σήμα από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας ισχύς με το ν7 στο ασύρματο (καμία διαφορά μεταξύ τους).
@Rick_641, για μένα τόσο καλό QoS, γιατί το είχα βάλει και για modem
και χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση, δεν θα βρείς εύκολα και σ' αυτή την τιμή.
Sorry, αλλά δε το κατάλαβα: έκανες quote σχετικά με το ασύρματο,
αλλά μετά γράφεις ότι το QoS του v8 (και ως απλό modem )είναι καλύτερο απο το v7.
Aρα θεωρείς οτι το v8 είναι ανώτερο (του v7) άρα αξίζει για τα λεφτά του;

sweet dreams
17-07-14, 09:31
Sorry, αλλά δε το κατάλαβα: έκανες quote σχετικά με το ασύρματο,
αλλά μετά γράφεις ότι το QoS του v8 (και ως απλό modem )είναι καλύτερο απο το v7.
Aρα θεωρείς οτι το v8 είναι ανώτερο (του v7) άρα αξίζει για τα λεφτά του;

Το V7, εφόσον το έχεις θα το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου, δεν έχει κάποιο πρόβλημα

με την σταθερότητα στο Wireless, απλά είναι μέχρι το πρωτόκολλο g, ενώ το V8 έχει και n.

Γι' αυτό άλλωστε κι' εγώ το χρησιμοποιώ σαν AP.

Στο θέμα του QoS, δεν έχω δεί διαφορές.

Rick_641
17-07-14, 13:10
Το V7, εφόσον το έχεις θα το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου, δεν έχει κάποιο πρόβλημα

με την σταθερότητα στο Wireless, απλά είναι μέχρι το πρωτόκολλο g, ενώ το V8 έχει και n.

Γι' αυτό άλλωστε κι' εγώ το χρησιμοποιώ σαν AP.

Στο θέμα του QoS, δεν έχω δεί διαφορές.



Το ν8 έχει το ίδιο κακό σήμα από άποψη εμβέλειας και σταθερότητας ισχύς με το ν7 στο ασύρματο (καμία διαφορά μεταξύ τους).
To v8 είναι n ενώ το ν7 μόνο g.
Το ν8 αν και είναι g δεν αποδίδει τα μέγιστα από άποψη ταχύτητας στο ασύρματο.

Τελικά τι πρωτόκολλο είναι το v8; Draft N ή final N;
Δηλ. το ότι το ασύρματο του δεν είναι καλό, οφείλεται μόνο λ.χ. σε θέμα της κεραίας του
ή μήπως φταίει και το ότι είναι draft N αντί για κανονικό N ;
Ή δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους; (νομίζω ότι είναι draft:150 Mbps vs final:300 Mbps)

babis3g
17-07-14, 13:35
Δεν ειναι σιγουρος αν ειναι draft η final αλλα νομιζω το n παει μεχρι τα 65 mbps, ισως με καποιο λογισμικο να αλλαξε σε πιο περισσοτερη ταχυτητα, καποιος που το εχει ισως σου πει περισσοτερα

απο την Plusnet forum που κοιταζα παλια οταν ημουν Αγγλια
http://community.plus.net/library/hardware/fixing-wireless-compatibility-problems-with-the-thomson-585v8/

Disable Wireless N via the router interface.

You can try disabling the Wireless N capabilities of the Thomson 585v8. Whilst this will result in all of the devices on your network connecting using B/G standards, it shouldn't make too much noticeable difference as the maximum data rate of the 585v8 is restricted to 64Mbps excluding overheads anyway (This is versus 54Mbps when connecting using Wireless G).

jkoukos
17-07-14, 13:43
Στο 802.11n, η ταχύτητα εξαρτάται (http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11n-2009#Data_rates) από το εύρος του καναλιού, την διαμόρφωση και τον αλγόριθμο διόρθωσης σφαλμάτων που χρησιμοποιείται και τον αριθμό των Spatial Streams.
Είναι ταυτόχρονα θέμα υλικού και λογισμικού.

sweet dreams
17-07-14, 15:22
Τελικά τι πρωτόκολλο είναι το v8; Draft N ή final N;
Δηλ. το ότι το ασύρματο του δεν είναι καλό, οφείλεται μόνο λ.χ. σε θέμα της κεραίας του
ή μήπως φταίει και το ότι είναι draft N αντί για κανονικό N ;
Ή δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους; (νομίζω ότι είναι draft:150 Mbps vs final:300 Mbps)

Draft λεγόταν νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος, πρίν να πάρει έγκριση, το ίδιο είναι.

- - - Updated - - -

Εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/359321-Thomson-TG585v8) και το νήμα από το Forum.

jkoukos
17-07-14, 16:04
Ακριβώς. Πριν ολοκληρωθεί και γίνει επίσημο πρότυπο, οι κατασκευαστές υλοποιούν την νέα τεχνολογία βάσει των προσχεδίων (drafts) που ισχύουν τη δεδομένη στιγμή.
Όταν ολοκληρωθεί το πρότυπο και οι ίδιες συσκευές υλοποιούν όλες τις τεχνολογικές αλλαγές που προβλέπει το τελικό κείμενο, φέρουν την αντίστοιχη ονοματολογία (π.χ. 802.11n).
Όσες δεν μπορούν να τις υλοποιήσουν (π.χ. με firmware update), κρατούν την προηγούμενη (π.χ. 802.11 Draft n), που σημαίνει ότι δεν είναι πλήρως συμβατή με το τελικό πρότυπο.

deniSun
17-07-14, 17:26
To ν8 έχει draft n.
Και από το 150Μ ζήτημα αν μπορείς να πλησιάσεις τα 100Μ-120Μ.
Το σήμα του ασύρματου δε είναι εξίσου χαμηλό με το ν7.
Και όπως είπα έχει αυξομειώσεις στην έντασή του αρκετά μεγάλες.
Γι αυτό και το χαρακτήρισα εξίσου ασταθές με το ν7.

sweet dreams
17-07-14, 22:20
To V8 τελικά έχει MIMO 1Χ1 και όχι Draft, όπως προκύπτει από τα παρακάτω site.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αλλού, να λέει για Draft.

http://www.provu.co.uk/technicolor-tg585.html


•Better wireless performance: 802.11b/g & 802.11n 1x1http://www.lmi.net/wp-content/uploads/Optimizing_802.11n.pdf

SotSirx
18-07-14, 20:43
Fyi το eshop φερνει την version 2 του τπ-λινκ 8968....

Rm.Geko
18-07-14, 22:14
@ Rm.Geko

Ειδα στα προηγουμενα ποστ οτι πηρες το tp link 8968 επειδη θελω να το παρω και εγω μιας και εγω εχω wind θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα.
Μπορεις να πειραξεις το σνρ μεσα απο τις ρυθμισεις,και απο που το πηρες επειδη στο eshop δεν αναφερει ποια version ειναι....

Ευχαριστω
Το v.2 εχω φιλε με Ralink chipset και απο οσο ειχα ασχοληθει στην αρχη δε γινοταν να πειραχτει το snr, αυτο γινοταν απο οσο ξερω μονο σε καποια με Broadcom chip οπως το 8960 κτλ και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι.

SotSirx
18-07-14, 23:29
Το v.2 εχω φιλε με Ralink chipset και απο οσο ειχα ασχοληθει στην αρχη δε γινοταν να πειραχτει το snr, αυτο γινοταν απο οσο ξερω μονο σε καποια με Broadcom chip οπως το 8960 κτλ και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι.

Kερδισες καθολου ταχυτητα απο πριν,ειναι σταθερο ή κανει τιποτα αποσυνδεσεις???

@ ADSLgr.com All rights reserved.