PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

deniSun
02-09-14, 18:41
Καλησπερα σας, εδω και αρκετο καιρο αντιμετοπιζω ενα αρκετα σοβαρο θεμα με την γραμμη μου ADSL στον ΟΤΕ. Επειδη το κεντρο του ΟΤΕ ειναι ουτε 50 μετρα απο το σπιτι μου, παντα συχρονιζω σε πολυ υψηλες ταχυτητες πανω απο 20mbps. Ομως εδω και αρκετο καιρο ειχα αρκετες αποσυνδεσεις και το εξεις φαινομενο, το μοντεμ του ΟΤΕ να ριχνει αποτομα την ταχυτητα στα 12mbps και αρκετες φορες και στα 8mbps , και μετα απο restart , να ξανα συχρονιζει κανονικα.

Το δηλωσα αρκετες φορες βλαβη , ηρθαν οι τεχνικοι και εκαναν φιλο και φτερο την γραμμη μου.
Αρχικα μου αντικατεστησαν το μοντεμ με αλλο καινουριο αλλα δεν αλλαξε κατι...
Το επομενο που δοκιμασαν ηταν να μου αλλαξουν το φιλτρο στην πορτα οπως μου ειπαν , αλλα το προβλημα παλι δεν εφτιαξε.
μετα μου εκαναν αλλαγη πορτας αλλα και παλι τα ιδια... συχρονιζει δηλαδη στα 21-22 mbps αλλα καποια στιγμη μετα απο καποιες ωρες θα πεσει πχ στα 12....
Ακομα και ο τεχνικος που ηρθε σπιτι μου 2-3 φορες μου ειπε οτι τετοιο προβλημα δεν του εχει ξανα τυχει...

Αυτην την στιγμη τα στατιστηκα της γραμμης μου ειναι:


Bandwide Down/Up(kbps) :19205 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db) :9.5 dB / 9.6 dB

FEC Down/Up :0 / 0

CRC Down/Up :2699 / 7

HEC Down/Up:43872 / 0


Στο τελος ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε οτι ρωτησε εναν συναδελφο του , και του ειπαν οτι εχουν αρχισει να παρατηρουντε τωρα τελευταια και αλλα τετοια φαινομενα σε πελατες του ΟΤΕ και οπως μου ειπε , υπαρχει μεγαλη περιπτωση να υπαρχει ασυμβατοτητα του μοντεμ του ΟΤΕ με τις νεες καρτες του δυκτιου τους. Εχετε εσεις ακουσει κατι επι του θεματος???

Οποτε η τελικη μου επιλογη ειναι οπως μου ειπε να αγορασω ενα καλο και αξιοποιστο μοντεμ-ρουτερ του εμποριου σαν τελευταια λυση που να ειναι ομως συμβατο με τις νεες καρτες του δυκτιου του ΟΤΕ. και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας , θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο τετοιο modem router , που να αξιοποιει και το μεγιστο της γραμμης και αν ειναι δυνατον να διαθετει και 1000αρι switch!

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

Ποιο modem έχεις;

konenas
02-09-14, 18:50
Αν είναι ασύμβατα θα πρέπει να πληρώσει ο ΟΤΕ

deniSun
02-09-14, 18:52
Απ όσο ξέρω πλέον τοποθετούν dslam Huawei.
Τα chipsets δεν έχουν αλλάξει.
Δεν νομίζω να παίζει κάτι με ασυμβατότητα.

ababapanos
02-09-14, 18:52
Ποιο modem έχεις;

Το ΖΤΕ H108NS του ΟΤΕ οπως ειπα!

babis3g
02-09-14, 18:57
ρε φιλε μηπως σου κλειδωνει το μοντεμ σε αδσλ2 (αντι για αδσλ2+) και οταν πιανεις 8 κλειδωνει σε g.dmt
αυτο πρεπει να παιζεται
οταν εχω τα ντρειτεκ για καποιο λογο και αυτα κλειδωνουν σε αλλο modulation μερικες φορες και τα βαζω χειροκινητα στο αδσλ2+

τα στατιστικα που εδειξες δεν δειχνουν σε τι κλειδωνει, για δωσε παλι στοιχεια, κατι τετοιο
ADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.
ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 1023937 15895090 6 33

- - - Updated - - -

ρε φιλε μηπως σου κλειδωνει το μοντεμ σε αδσλ2 (αντι για αδσλ2+) και οταν παινεις 8 κλειδωσνει σε g.dmt
αυτο πρεπει να παιζεται
οταν εχω τα ντραιτεκ για καποιο λογο και αυτα κλειδωνουν σε αλλο modulation και τα βαζω χειροκινητα στο αδσλ2+

τα στατιστικα που εδειξες δεν δειχνουν σε τι κλειδωνει, για δωσε παλι στοιχεια, κατι τετοιο
ADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.
ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 1023937 15895090 6 33

ababapanos
02-09-14, 18:57
Απ όσο ξέρω πλέον τοποθετούν dslam Huawei.
Τα chipsets δεν έχουν αλλάξει.
Δεν νομίζω να παίζει κάτι με ασυμβατότητα.

Τοτε που παει το μυαλο σας?

Το μοντεμ δεν ειναι , το φιλτρο δεν ειναι , η πορτα δεν ειναι , τι μπορει να φταει?

παρολα αυτα παντως αν γινεται πειτε μου και ενα πολυ καλο μοντεμ να εχω κατα νου!

babis3g
02-09-14, 19:00
εγραψα πισο σελιδα με το modulation στο μοντεμ

deniSun
02-09-14, 19:02
Τοτε που παει το μυαλο σας?

Το μοντεμ δεν ειναι , το φιλτρο δεν ειναι , η πορτα δεν ειναι , τι μπορει να φταει?

παρολα αυτα παντως αν γινεται πειτε μου και ενα πολυ καλο μοντεμ να εχω κατα νου!

Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι τρέχει με την γραμμή σου από τον καταναμητή της πολυκατοικίας έως το σπίτι σου.
Τέτοια προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν από μετασχηματιστές που είναι κοντά στην γραμμή σου ή καλώδια τριφασικού ρεύματος που περνάν παράλληλα με το δικό σου καλώδιο.

ababapanos
02-09-14, 19:07
Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι τρέχει με την γραμμή σου από τον καταναμητή της πολυκατοικίας έως το σπίτι σου.
Τέτοια προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν από μετασχηματιστές που είναι κοντά στην γραμμή σου ή καλώδια τριφασικού ρεύματος που περνάν παράλληλα με το δικό σου καλώδιο.

Δεν ειμαι σε πολυκατοικια ειμαι σε μονοκατοικια και τα καλωδια περνανε απο το καλωδιο που εφερε ο ΟΤΕ μεχρι και το σπιτι υπογεια μεσα απο PVC σωληνα για να ειναι προστατευμενα μονα τους και ξεχωριστα σε αλλον σωληνα τα ρευματα

deniSun
02-09-14, 19:09
Δεν ειμαι σε πολυκατοικια ειμαι σε μονοκατοικια και τα καλωδια περνανε απο το καλωδιο που εφερε ο ΟΤΕ μεχρι και το σπιτι υπογεια μεσα απο PVC σωληνα για να ειναι προστατευμενα μονα τους και ξεχωριστα σε αλλον σωληνα τα ρευματα

Τότε το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι το εξής.
Όταν θα έχεις πτώση της ταχύτητας συγχρονισμού, snr κλπ τρέξε το dmt και πάρε ένα διάγραμμα για να το δούμε.
Θα πρέπει όμως να έχεις συμβατό ρούτερ.

ababapanos
02-09-14, 19:11
εγραψα πισο σελιδα με το modulation στο μοντεμ


αυτην την στιγμη γραφει...

ADSL Firmware Ver :FwVer:3.16.38.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State : up

Modulation : ITU G.992.5(ADSL2PLUS)

Annex Mode: ANNEX_A


Downstream / Upstream SNR Margin: 7.6 dB 9.6 dB

Line Attenuation : 2.9 dB 2.0 dB

Data Rate: 19205 kbps 1023 kbps

deniSun
02-09-14, 19:12
αυτην την στιγμη γραφει...

ADSL Firmware Ver :FwVer:3.16.38.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State : up

Modulation : ITU G.992.5(ADSL2PLUS)

Annex Mode: ANNEX_A


Downstream / Upstream SNR Margin: 7.6 dB 9.6 dB

Line Attenuation : 2.9 dB 2.0 dB

Data Rate: 19205 kbps 1023 kbps

To snr down θα πρέπει να είναι 9.
Το default δηλαδή για ΟΤΕ.

babis3g
02-09-14, 19:14
αυτην την στιγμη γραφει...

ADSL Firmware Ver :FwVer:3.16.38.0_A_TC3086 HwVer:T14.F7_7.0

Line State : up

Modulation : ITU G.992.5(ADSL2PLUS)

Annex Mode: ANNEX_A


Downstream / Upstream SNR Margin: 7.6 dB 9.6 dB

Line Attenuation : 2.9 dB 2.0 dB

Data Rate: 19205 kbps 1023 kbps

:oneup: ωραια την επομενη φορα οταν σου κλειδωσει παλι στο 12 η 8 κοιτα το κοκκινο σε τι κλειδωσε (τωρα ολα ειναι οκ, εχεις την 20αρα κανονικα)

ababapanos
02-09-14, 19:15
To snr down θα πρέπει να είναι 9.
Το default δηλαδή για ΟΤΕ.

απο οτι βλεπω μεταβαλεται συννεχεια....

τωρα πχ γραφει: SNR Margin Down/Up(db) :8.2 dB / 9.6 dB

απο 7.6 που ηταν πριν απο λιγο!

deniSun
02-09-14, 19:16
απο οτι βλεπω μεταβαλεται συννεχεια....

τωρα πχ γραφει: SNR Margin Down/Up(db) :8.2 dB / 9.6 dB

απο 7.6 που ηταν πριν απο λιγο!

Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι με το dmt.

babis3g
02-09-14, 19:19
απο οτι βλεπω μεταβαλεται συννεχεια....

τωρα πχ γραφει: SNR Margin Down/Up(db) :8.2 dB / 9.6 dB

απο 7.6 που ηταν πριν απο λιγο!
επειδη η γραμμη ειναι αστατη, ειδα και πολλα errors στο προηγουμενο ποστ με τα στατιστικα σου, μπορει κατι να τρεχει με την γραμμη, αλλα την επομενη οταν κλειδωσει πιο λιγο πες σε τι modulation κλειδωσε

ababapanos
02-09-14, 19:21
το dmt , δεν το βρησκω καπου σαν επιλογη.... σιγουρα το εχει το ΖΤΕ του ΟΤΕ?

Τελος σας παρακαλω και παλι πειτε μου και για ενα δυο καλα μοντεμ του εμποριου εκει με τιμη πχ 60-70 ευρω , μπας και βρω την υγεια μου επιτελους!

deniSun
02-09-14, 19:24
http://dmt.mhilfe.de/

babis3g
02-09-14, 19:27
το dmt , δεν το βρησκω καπου σαν επιλογη.... σιγουρα το εχει το ΖΤΕ του ΟΤΕ?

Τελος σας παρακαλω και παλι πειτε μου και για ενα δυο καλα μοντεμ του εμποριου εκει με τιμη πχ 60-70 ευρω , μπας και βρω την υγεια μου επιτελους!

το dmt , δεν το βρησκω καπου σαν επιλογη.... σιγουρα το εχει το ΖΤΕ του ΟΤΕ?

Τελος σας παρακαλω και παλι πειτε μου και για ενα δυο καλα μοντεμ του εμποριου εκει με τιμη πχ 60-70 ευρω , μπας και βρω την υγεια μου επιτελους!
αν ειναι η γραμμη η κλειδωνει σε αλλο modulation δεν θα βοηθησει πολυ αλλο μοντεμ αλλα σε λιγο θα σου πω, εχω μια δουλεια



http://dmt.mhilfe.de/δεν ειμαι σιγουρος αν το dmt δουλεψει με το zte w300

ababapanos
02-09-14, 19:41
to dmt το κατεβασα , αλλα δεν μου αναγνωριζει το μοντεμ!

babis3g
02-09-14, 20:02
το tp link 8960 ειναι καλο με γραμμη οτε και καλο wifi με 5dbi κεραιες, το πιο φτηνο στο ειδος, και ταιριαζει 100% με οτε, πιο φτηνα για ενα συμβατο εναλλακτικο και πολυ καλο με οτε δεν γινεται
http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-New.html
αλλα σου ειπα πριν το παρεις αν εχει προβλημα η γραμμη (εσωτερικα σπιτι η απο κεντρο) δεν θα δεις πολυ μαγαλη διαφορα
παντως αξιζει τα λεφτα του να εχεις αλλο ενα εναλλακτικο, αλλα αν το παρεις κοιτα να το αναβθμισεις με το τελευταιο λογισμικο

@ deniSun
και αυτο εχει ολα τα snr phyr κλπ telnet commands που λεγαμε σαν broadcom ολα τα εχουν

ababapanos
02-09-14, 21:36
Τωρα του εκανα μια επανεκινηση εγω να δω τι θα κανει , και μου δινει...


Bandwide Down/Up(kbps) :21345 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db) :7.8 dB / 9.4 dB

FEC Down/Up :0 / 0

CRC Down/Up :1 / 0

HEC Down/Up: 0 / 0

- - - Updated - - -


το tp link 8960 ειναι καλο με γραμμη οτε και καλο wifi με 5dbi κεραιες, το πιο φτηνο στο ειδος, και ταιριαζει 100% με οτε, πιο φτηνα για ενα συμβατο εναλλακτικο και πολυ καλο με οτε δεν γινεται
http://www.skroutz.gr/s/2974665/TP-LINK-TD-W8960N-New.html
αλλα σου ειπα πριν το παρεις αν εχει προβλημα η γραμμη (εσωτερικα σπιτι η απο κεντρο) δεν θα δεις πολυ μαγαλη διαφορα
παντως αξιζει τα λεφτα του να εχεις αλλο ενα εναλλακτικο, αλλα αν το παρεις κοιτα να το αναβθμισεις με το τελευταιο λογισμικο

@ deniSun
και αυτο εχει ολα τα snr phyr κλπ telnet commands που λεγαμε σαν broadcom ολα τα εχουν


Μηπως και αυτα ειναι καλα για γραμμη ΟΤΕ ? γιατι θα ηθελα αν παρω να παρω ενα καλυτερο και με 1000ρι LAN

http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html

http://www.skroutz.gr/s/2996114/TP-LINK-TD-W8980.html

ΥΓ: Αξιζει τα παραπανω χρηματα το Dual band???

- - - Updated - - -

και τωρα απο μονο του που το κοιταξα γραφει:



Modulation: ITU G.992.5(ADSL2PLUS)


SNR Margin: 29.6 dB 9.2 dB

Line Attenuation: 4.9 dB 2.9 dB

Data Rate: 8693 kbps 504 kbps

Τρελα πραγματα....

- - - Updated - - -

και τωρα ξανα εκανα restart και πηγε παλι στα 21mbps


Bandwide Down/Up(kbps) :21233 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db) :7.8 dB / 9.2 dB

FEC Down/Up :0 / 0

CRC Down/Up :1735 / 0

HEC Down/Up: 2577 / 0

deniSun
02-09-14, 21:45
δεν ειμαι σιγουρος αν το dmt δουλεψει με το zte w300


to dmt το κατεβασα , αλλα δεν μου αναγνωριζει το μοντεμ!

Δεν ήξερα ότι είχες το ΖΤΕ 300.
Δεν το υποστηρίζει το dmt.


Τωρα του εκανα μια επανεκινηση εγω να δω τι θα κανει , και μου δινει...
...
Μηπως και αυτα ειναι καλα για γραμμη ΟΤΕ ? γιατι θα ηθελα αν παρω να παρω ενα καλυτερο και με 1000ρι LAN

ΥΓ: Αξιζει τα παραπανω χρηματα το Dual band???

και τωρα απο μονο του που το κοιταξα γραφει:

και τωρα ξανα εκανα restart και πηγε παλι στα 21mbps
...


Το dual band μόνο αν έχεις συσκευές που το υποστηρίζουν.
Σταμάτα να κάνεις πολλούς συγχρονισμούς γιατί το dslam νομίζει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα και αλλάζει το snr.

sweet dreams
02-09-14, 21:48
Τωρα του εκανα μια επανεκινηση εγω να δω τι θα κανει , και μου δινει...


Bandwide Down/Up(kbps) :21345 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db) :7.8 dB / 9.4 dB

FEC Down/Up :0 / 0

CRC Down/Up :1 / 0

HEC Down/Up: 0 / 0

- - - Updated - - -




Μηπως και αυτα ειναι καλα για γραμμη ΟΤΕ ? γιατι θα ηθελα αν παρω να παρω ενα καλυτερο και με 1000ρι LAN

http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html

http://www.skroutz.gr/s/2996114/TP-LINK-TD-W8980.html

ΥΓ: Αξιζει τα παραπανω χρηματα το Dual band???

- - - Updated - - -

και τωρα απο μονο του που το κοιταξα γραφει:



Modulation: ITU G.992.5(ADSL2PLUS)


SNR Margin: 29.6 dB 9.2 dB

Line Attenuation: 4.9 dB 2.9 dB

Data Rate: 8693 kbps 504 kbps

Τρελα πραγματα....

- - - Updated - - -

και τωρα ξανα εκανα restart και πηγε παλι στα 21mbps


Bandwide Down/Up(kbps) :21233 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db) :7.8 dB / 9.2 dB

FEC Down/Up :0 / 0

CRC Down/Up :1735 / 0

HEC Down/Up: 2577 / 0

Αν δεν έχει πρόβλημα το ρούτερ, έχει σοβαρό πρόβλημα η γραμμή σου.

Δεν ξέρω τι ψάξανε οι τεχνικοί του ΟΤΕ ή εσύ στο σπίτι σου.

Aπο αυτές τις διακυμάνσεις,
SNR Margin: 29.6 SNR Margin Down/Up(db) :7.8 dB που έχουν σχέση με τον θόρυβο της γραμμής, από αυτό

έχεις και τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα.

Βρές για αρχή ένα ρούτερ και βάλτο, αφού μένεις σε μονοκατοικία, κατευθείαν στην γραμμή του ΟΤΕ, χωρίς

τίποτε άλλο πάνω.

Αν έχεις πάλι τα ίδια, έχει σοβαρό πρόβλημα η γραμμή σου.

deniSun
02-09-14, 21:52
Αν δεν έχει πρόβλημα το ρούτερ, έχει σοβαρό πρόβλημα η γραμμή σου.

Δεν ξέρω τι ψάξανε οι τεχνικοί του ΟΤΕ ή εσύ στο σπίτι σου.

Aπο αυτές τις διακυμάνσεις, που έχουν σχέση με τον θόρυβο της γραμμής, από αυτό

έχεις και τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα.

Βρές για αρχή ένα ρούτερ και βάλτο, αφού μένεις σε μονοκατοικία, κατευθείαν στην γραμμή του ΟΤΕ, χωρίς

τίποτε άλλο πάνω.

Αν έχεις πάλι τα ίδια, έχει σοβαρό πρόβλημα η γραμμή σου.

Αν θυμάμαι καλά νομίζω ότι είπε ότι ο τεχνικός άλλαξε ρούτερ και πάλι τα ίδια.

sweet dreams
02-09-14, 21:58
Αν θυμάμαι καλά νομίζω ότι είπε ότι ο τεχνικός άλλαξε ρούτερ και πάλι τα ίδια.

Ας βρεί και κάτι άλλο από ZTE και αν κάνει τα ίδια..... :whip:

babis3g
02-09-14, 22:39
Μηπως και αυτα ειναι καλα για γραμμη ΟΤΕ ? γιατι θα ηθελα αν παρω να παρω ενα καλυτερο και με 1000ρι LAN

http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html

http://www.skroutz.gr/s/2996114/TP-LINK-TD-W8980.html

ΥΓ: Αξιζει τα παραπανω χρηματα το Dual band???
δεν ειναι απο συμβατα 100% με γραμμη οτε αλλα δεν θα δεις μεγαλη διαφορα ... καλα ειναι αφου εισαι διπλα στην γραμμη δεν θα σου κανουν προβλημα, το προβλημα που εχεις φαινεται να μην ειναι απο το μοντεμ, εκτος και αν ειναι στα τελευταια του, οποτε δοκιμασε κανα αλλο
διπλα στο κεντρο οποιο μοντεμ και να βαλεις εισαι οκ 100% και με το πιο πατατα που λεει ο λογος, χτυπα το

riddle3
02-09-14, 22:43
Πάντως το φαινόμενο ότι το zte μεταβάλλει το snr είναι φυσιολογικό. Σε όλα που έχω δει αυτό συμβαίνει, και σε γραμμές βράχος >20 days uptime, αλλά και σε πιο άστατες.

Ακόμα και τα Thomson μεταβάλλουν το snr αναλόγως με τις συνθήκες αλλά με μικρότερο εύρος διακυμάνσεων.

Όπως είπε και ο συμφορουμιτης πριν κάποια post, όταν κλειδώσεις 8 ή 12 θα Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το modem άλλαξε μόνο του το dsl profile.

ababapanos
02-09-14, 22:50
Αν δεν έχει πρόβλημα το ρούτερ, έχει σοβαρό πρόβλημα η γραμμή σου.

Δεν ξέρω τι ψάξανε οι τεχνικοί του ΟΤΕ ή εσύ στο σπίτι σου.

Aπο αυτές τις διακυμάνσεις, που έχουν σχέση με τον θόρυβο της γραμμής, από αυτό

έχεις και τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα.

Βρές για αρχή ένα ρούτερ και βάλτο, αφού μένεις σε μονοκατοικία, κατευθείαν στην γραμμή του ΟΤΕ, χωρίς

τίποτε άλλο πάνω.

Αν έχεις πάλι τα ίδια, έχει σοβαρό πρόβλημα η γραμμή σου.

οπως εγραψα και προηγουμενος , Απο τον ΟΤΕ μου αλλαξαν και μοντεμ , και φιλτρο στην πορτα , και οταν ειδαν οτι παλι δεν εγινε κατι , μου αλλαξαν και πορτα , αλλα και παλι τα ιδια....
Τι μπορουν να κανουν λοιπον ακομα στην γραμμη μου που δεν το εκαναν?

babis3g
02-09-14, 22:51
Πάντως το φαινόμενο ότι το zte μεταβάλλει το snr είναι φυσιολογικό. Σε όλα που έχω δει αυτό συμβαίνει, και σε γραμμές βράχος >20 days uptime, αλλά και σε πιο άστατες.

Ακόμα και τα Thomson μεταβάλλουν το snr αναλόγως με τις συνθήκες αλλά με μικρότερο εύρος διακυμάνσεων.

Όπως είπε και ο συμφορουμιτης πριν κάποια post, όταν κλειδώσεις 8 ή 12 θα Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το modem άλλαξε μόνο του το dsl profile.

ναι ειναι φυσικο να μεταβαλει το σνρ λογω θορυβου, αλλα δεν νομιζω οταν κλειδωνει με 8 να αλλλαξε το μοντεμ προφιλ, κατι γινεται στο δσλαμ
εδω εμενα (το κατεργαψα lol) το σνρ ειχε παει στο 100 (upsteam) και το μοντεμ που μετρηθηκε ειναι απο τα σταθεροτερα
http://www.adslgr.com/forum/threads/806481-A%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9F%CE%A4%CE%95?p=5437738#post5437738

deniSun
02-09-14, 22:51
Πάντως το φαινόμενο ότι το zte μεταβάλλει το snr είναι φυσιολογικό. Σε όλα που έχω δει αυτό συμβαίνει, και σε γραμμές βράχος >20 days uptime, αλλά και σε πιο άστατες.

Ακόμα και τα Thomson μεταβάλλουν το snr αναλόγως με τις συνθήκες αλλά με μικρότερο εύρος διακυμάνσεων.

Όπως είπε και ο συμφορουμιτης πριν κάποια post, όταν κλειδώσεις 8 ή 12 θα Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το modem άλλαξε μόνο του το dsl profile.

Διακυμάνσεις μπορείς στο snr μπορείς να έχεις μετά από λίγες ώρες από τον συγχρονισμό.
Της τάξης όμως των +-0.5 (και λιγότερο).
Διακυμάνσεις μεγαλύτερες σηματοδοτούν κάποιο πρόβλημα.
Προσωπικά με το ΖΤΕ 300 είχα κάποιες φορές (όχι πάντα) διακύμανση ~+-0.2.
Και αυτό σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, συνήθως όταν έκανα απανωτούς συγχρονισμούς.
9/10 φορές η γραμμή μου θα κλειδώσει σε ένα snr και θα το κρατήσει έως τον επόμενο συγχρονισμό.

sweet dreams
02-09-14, 22:54
Πάντως το φαινόμενο ότι το zte μεταβάλλει το snr είναι φυσιολογικό. Σε όλα που έχω δει αυτό συμβαίνει, και σε γραμμές βράχος >20 days uptime, αλλά και σε πιο άστατες.

Ακόμα και τα Thomson μεταβάλλουν το snr αναλόγως με τις συνθήκες αλλά με μικρότερο εύρος διακυμάνσεων.

Όπως είπε και ο συμφορουμιτης πριν κάποια post, όταν κλειδώσεις 8 ή 12 θα Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το modem άλλαξε μόνο του το dsl profile.

:what:

Πάνω από 2~3 το πολύ μονάδες από το Τarget του παρόχου έχεις πρόβλημα και πρέπει

να το ψάξεις, όχι 21 :stunned:

babis3g
02-09-14, 22:57
οπως σου ειπα
μπορει το μοντεμ να ειναι στα τελεθταια του η μπορει το δσλαμ να εχει ακομα προβλημα, μπορει να ειναι καποιο καλωδιο προσ το σπιτι, δηλαδη καποια διακλδωση αν μην εφαρμοζει καλα

δεν μου λες ... εχεις βαλει το μοντεμ απ ευθειας στη μπριζα την κεντρικη χωρις φιλτρο και τηλεφωνο(αν εχεις και αλλεσ θελει ψαξιμο εκ μερου σου) αν κανει τα ιδια?μμονο το καλωδιο και το μοντεμ επανω
αν το απαντησες πριν δεν θυμαμαι, συγνωμη

deniSun
02-09-14, 23:00
οπως σου ειπα
μπορει το μοντεμ να ειναι στα τελεθταια του η μπορει το δσλαμ να εχει ακομα προβλημα, μπορει να ειναι καποιο καλωδιο προσ το σπιτι, δηλαδη καποια διακλδωση αν μην εφαρμοζει καλα

δεν μου λες ... εχεις βαλει το μοντεμ απ ευθειας στη μπριζα την κεντρικη χωρις φιλτρο και τηλεφωνο(αν εχεις και αλλεσ θελει ψαξιμο εκ μερου σου) αν κανει τα ιδια?μμονο το καλωδιο και το μοντεμ επανω
αν το απαντησες πριν δεν θυμαμαι, συγνωμη

Είχε πει ότι ήρθε τεχνικός και έκανε τους ελέγχους.
"Πιστεύω" ότι δοκίμασε με άλλο modem, ότι έκοψε όλο το εσωτερικό κύκλωμα και πήρε απευθείας γραμμή για το modem χωρίς splitter κλπ.

sweet dreams
02-09-14, 23:12
οπως εγραψα και προηγουμενος , Απο τον ΟΤΕ μου αλλαξαν και μοντεμ , και φιλτρο στην πορτα , και οταν ειδαν οτι παλι δεν εγινε κατι , μου αλλαξαν και πορτα , αλλα και παλι τα ιδια....
Τι μπορουν να κανουν λοιπον ακομα στην γραμμη μου που δεν το εκαναν?

Γιατί ξεκινάς από τα δύσκολα και δεν τσεκάρεις πρώτα τα εύκολα;;;

Kάνε, για δοκιμή και για να σου φύγει η περιέργεια, ότι είπαμε παραπάνω και μετά πας στο κομμάτι του ΟΤΕ

που μπορεί να μην βρίσκει την βλάβη και να σε κλειδώσει κάπου που θα τον βολεύει.

Το έχουμε δει το έργο άπειρες φορές.

- - - Updated - - -


Είχε πει ότι ήρθε τεχνικός και έκανε τους ελέγχους.
"Πιστεύω" ότι δοκίμασε με άλλο modem, ότι έκοψε όλο το εσωτερικό κύκλωμα και πήρε απευθείας γραμμή για το modem χωρίς splitter κλπ.

Μόνο αν είναι δικός σου ή "μιλημένος" θα ασχοληθεί με τέτοια πράγματα ο τεχνικός.

Κουμπώνει το όργανο πάνω στον κατανεμητή, βλέπει τα στοιχεία και φεύγει για το καφάο αν δεί πρόβλημα ή

μιλάει με το τεχνικό τμήμα.

Ακόμη και στην πρίζα του σπιτιού σου, αν θέλει θα έρθει να μετρήσει. Θεωρείται εσωτερικό δίκτυο και

δεν έχει καμιά δικαιοδοσία. Χάρη θα σου κάνει.

ababapanos
02-09-14, 23:27
Είχε πει ότι ήρθε τεχνικός και έκανε τους ελέγχους.
"Πιστεύω" ότι δοκίμασε με άλλο modem, ότι έκοψε όλο το εσωτερικό κύκλωμα και πήρε απευθείας γραμμή για το modem χωρίς splitter κλπ.

Στο σπιτι δεν εχω βαλει τηλεφωνο πανο στην γραμμη ουτε φιλτρα. κατευθιαν το μοντεμ πανω στο καλωδιο του ΟΤΕ.

Οποτε το μονο που μου μενει ειναι να αγορασω ενα νεο modem το TP link και να δω αν θα κανει τα ιδια και με αλλο μοντεμ εκτος ZTE...
Απο κει και περα αν συννεχισει να ξανα πω του τεχνικου να κοιταξει για αλλη βλαβη εκτος πορτας η φιλτρου, στο DSLAM

babis3g
02-09-14, 23:39
Στο σπιτι δεν εχω βαλει τηλεφωνο πανο στην γραμμη ουτε φιλτρα. κατευθιαν το μοντεμ πανω στο καλωδιο του ΟΤΕ.

Οποτε το μονο που μου μενει ειναι να αγορασω ενα νεο modem το TP link και να δω αν θα κανει τα ιδια και με αλλο μοντεμ εκτος ZTE...
Απο κει και περα αν συννεχισει να ξανα πω του τεχνικου να κοιταξει για αλλη βλαβη εκτος πορτας η φιλτρου, στο DSLAM

ναι και αν τα ιδια παλι δηλωνεις βλαβη αν κλειδωσει παλι σε 8 τους παιρνεις παλι τηλεφωνο να το δουν

jkoukos
02-09-14, 23:43
Με την ευκαιρία, κάνε και έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) της εσωτερικής σου εγκατάστασης, για να αποκλείσεις αυτή την περίπτωση.

petasis
03-09-14, 07:34
Μου είχε συμβεί και σε μένα (από 19 έπεφτε και κλείδωνε σε 12 ή 8). Εγώ άλλαξα μέχρι και καλωδίωση από την σύνδεση του καλωδίου του ΟΤΕ μέχρι το μόντεμ. Λύση δεν βρέθηκε ποτέ, παρά μόνο όταν άλλαξα μόντεμ. Είχα ένα draytek 2710n, και έβαλα ένα vdsl ίδιας μάρκας.
Το μόντεμ το έστειλα για έλεγχο, αλλά δεν βρήκε κάτι ο εδώ αντιπρόσωπος. Από την στιγμή βέβαια που έχεις δοκιμάσει και άλλο μόντεμ, δυσκολεύουν τα πράγματα...

Πρόσφατα το vdsl μόντεμ παρουσίασε βλάβη (στις θύρες ethernet - στον έλεγχο πάλι δεν βρήκαν κάτι - θεωρώ ότι υπερθεμάνθηκε), και όσο καιιρό ήταν στο service δοκίμασα ένα tp-link 8970Β (isdn γραμμή). Έχει κάποια θέματα, κυρίως με το LAN & port forwarding. To support team είναι διαθέσιμο να βοηθήσει (το έκαναν) αλλά λύση δεν βρέθηκε...

deniSun
03-09-14, 08:36
Στο σπιτι δεν εχω βαλει τηλεφωνο πανο στην γραμμη ουτε φιλτρα. κατευθιαν το μοντεμ πανω στο καλωδιο του ΟΤΕ.

Οποτε το μονο που μου μενει ειναι να αγορασω ενα νεο modem το TP link και να δω αν θα κανει τα ιδια και με αλλο μοντεμ εκτος ZTE...
Απο κει και περα αν συννεχισει να ξανα πω του τεχνικου να κοιταξει για αλλη βλαβη εκτος πορτας η φιλτρου, στο DSLAM

Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει ο τεχνικός να ελέγξει την γραμμή την ώρα που υπάρχει βλάβη.
Αυτό φυσικά τις περισσότερες φορές είναι δύσκολο μιας και οι τεχνικοί έρχονται σε ακανόνιστα διαστήματα.
Άρα πρέπει να είσαι τυχερός όταν έρθει ο τεχνικός να εμφανιστεί και η βλάβη.
Διαφορετικά αν ελέγχει την γραμμή σου όταν όλα παίζουν οκ δεν πρόκειται να σου πει τίποτε.

konenas
03-09-14, 09:53
Να πάει ο ΟΤΕ να κάνει επανεκκίνηση της γραμμής σου ή του DSLAM
Μετά από περιόδους υγρασίας κολλάνε.

deniSun
03-09-14, 18:47
Να πάει ο ΟΤΕ να κάνει επανεκκίνηση της γραμμής σου ή του DSLAM
Μετά από περιόδους υγρασίας κολλάνε.

Αν θυμάμαι καλά είπε ότι του άλλαξαν και πόρτα.

konenas
04-09-14, 10:21
Αν θυμάμαι καλά είπε ότι του άλλαξαν και πόρτα.

Να κάνουν επανεκκίνηση του DSLAM?

maddoctor
04-09-14, 15:26
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω πάαααρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με adsl κτλ και επειδή είχα βάλει στο μάτι ένα router της Xiaomi ( Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz (http://www.coolicool.com/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351) ), το παράγγειλα :) . Απ' όσο θυμάμαι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο στον ρούτερ και ούτε θέλει πια username/pass. Σύνδεση έχω HOL double play...λογικά δεν θα έχω πρόβλημα...σωστά!?

sdikr
04-09-14, 15:31
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω πάαααρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με adsl κτλ και επειδή είχα βάλει στο μάτι ένα router της Xiaomi ( Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz (http://www.coolicool.com/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351) ), το παράγγειλα :) . Απ' όσο θυμάμαι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο στον ρούτερ και ούτε θέλει πια username/pass. Σύνδεση έχω HOL double play...λογικά δεν θα έχω πρόβλημα...σωστά!?

Αυτό δεν είναι adsl modem\router, αλλά απλό router, θα χρειαστείς ενα adsl modem

maddoctor
04-09-14, 15:40
Αυτό δεν είναι adsl modem\router, αλλά απλό router, θα χρειαστείς ενα adsl modem
Δηλαδή θα πρέπει να συνδεθεί μετά τον ρούτερ ή πως!? Νόμιζα είναι adsl router..... :(

babis3g
04-09-14, 15:53
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω πάαααρα πολύ καιρό να ασχοληθώ με adsl κτλ και επειδή είχα βάλει στο μάτι ένα router της Xiaomi ( Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz (http://www.coolicool.com/original-xiaomi-router-mini-ac-mi-intelligent-dual-band-24ghz5ghz-router-g-34351) ), το παράγγειλα :) . Απ' όσο θυμάμαι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο στον ρούτερ και ούτε θέλει πια username/pass. Σύνδεση έχω HOL double play...λογικά δεν θα έχω πρόβλημα...σωστά!?
δεν το εχω και δεν εχω βρει οδηγιες για το συγκεκριμενο αλλα φαινεται σαν access point και οχι πραγματικο ραουτερ
παντως ακουγεται καλο AP wifi και για τα λεφτα του αλλα απο αλλες ρυθμισεις δεν βλεπω τιποτα (qos, bandwidth management, κλπ)
Επισης αν το πηρες απο Αμερικα μηπως σου ερθει και φορος και το μαλλι παει πιο ακριβα

maddoctor
04-09-14, 16:02
δεν το εχω και δεν εχω βρει οδηγιες για το συγκεκριμενο αλλα φαινεται σαν access point και οχι πραγματικο ραουτερ
παντως ακουγεται καλο AP wifi και για τα λεφτα του αλλα απο αλλες ρυθμισεις δεν βλεπω τιποτα (qos, bandwidth management, κλπ)
Επισης αν το πηρες απο Αμερικα μηπως σου ερθει και φορος και το μαλλι παει πιο ακριβα
Από Κίνα είναι, αν δεις το site, οπότε παίζει τελωνείο, αλλά απίθανο (έχω αγοράσει πολλά πράγματα από εκεί χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα). Όταν θα έρθει να ανεβάσω screenshots να το δείτε. Αυτή την στιγμή έχω τον router της HOL. Θα πρέπει να το συνδέσω κατά σειρά, ώστε να φεύγει το σήμα από εκεί δηλαδή!?

babis3g
04-09-14, 16:10
Από Κίνα είναι, αν δεις το site, οπότε παίζει τελωνείο, αλλά απίθανο (έχω αγοράσει πολλά πράγματα από εκεί χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα). Όταν θα έρθει να ανεβάσω screenshots να το δείτε. Αυτή την στιγμή έχω τον router της HOL. Θα πρέπει να το συνδέσω κατά σειρά, ώστε να φεύγει το σήμα από εκεί δηλαδή!?

απο οτι καταλαβα που το εξαψα λιγο ναι, ολη την δουλεια την κανει αυτο της χολ και το κινεζικο το εχεις μονο για wifi
http://www.xiaomirouter.com/archives/6
http://en.miui.com/thread-24891-1-1.html
Αν ειναι ομως ραουτερ (τοτε κοβω αυτο της χολ πολυ ανωτερο απο θεμα ρυθμισεων) θα πρεπει να γυρισεις αυτο της χολ σε γεφυρα και να βαελεις username password sto xiaomi

konenas
04-09-14, 16:12
Έχει πόρτα για τηλέφωνο ( θαλασσί χρώμα )
Είναι router

@ ADSLgr.com All rights reserved.