PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

jkoukos
04-09-14, 16:20
Η λογική λέει να μπει το modem/router της HOL σε bridge mode, με κλειστό DHCP, NAT κλπ, ώστε να δουλεύει ως απλό modem και όλα τα άλλα να τ' αναλάβει το νέο ασύρματο router.
ταν με το καλό την παραλάβεις και έχουμε γνώση του manual για να δούμε το μενού της, επανέρχεσαι για τις ρυθμίσεις.

Σημείωση: Οι συσκευές που μας δίνουν οι πάροχοι αποτελούνται από ένα modem με το οποίο συγχρονίζουμε στην γραμμή και ένα router που κάνει όλη την άλλη δουλειά. Η συσκευή αυτή αναφέρεται ως ADSL (ή VDSL) router ή modem/router.
Όποιες δεν αναφέρουν το xDSL ή τη λέξη modem, είναι απλά ασύρματα router και προϋποθέτουν για την λειτουργία τους την ύπαρξη κάποιου άλλου modem που θα κάνει τον συγχρονισμό με τον πάροχο.

- - - Updated - - -


Έχει πόρτα για τηλέφωνο ( θαλασσί χρώμα )
Είναι router
Η θύρα αυτή είναι δικτύου και αποκλειστικά χρησιμοποιείται ως WAN, για σύνδεση σε άλλο modem και όχι για τηλεφωνική γραμμή.

sdikr
04-09-14, 16:30
Έχει πόρτα για τηλέφωνο ( θαλασσί χρώμα )
Είναι router

Βρε και βισυνi να ήταν πάλι δεν είναι modem/router :p

maddoctor
04-09-14, 16:57
Η λογική λέει να μπει το modem/router της HOL σε bridge mode, με κλειστό DHCP, NAT κλπ, ώστε να δουλεύει ως απλό modem και όλα τα άλλα να τ' αναλάβει το νέο ασύρματο router.
ταν με το καλό την παραλάβεις και έχουμε γνώση του manual για να δούμε το μενού της, επανέρχεσαι για τις ρυθμίσεις.

Σημείωση: Οι συσκευές που μας δίνουν οι πάροχοι αποτελούνται από ένα modem με το οποίο συγχρονίζουμε στην γραμμή και ένα router που κάνει όλη την άλλη δουλειά. Η συσκευή αυτή αναφέρεται ως ADSL (ή VDSL) router ή modem/router.
Όποιες δεν αναφέρουν το xDSL ή τη λέξη modem, είναι απλά ασύρματα router και προϋποθέτουν για την λειτουργία τους την ύπαρξη κάποιου άλλου modem που θα κάνει τον συγχρονισμό με τον πάροχο.

- - - Updated - - -


Η θύρα αυτή είναι δικτύου και αποκλειστικά χρησιμοποιείται ως WAN, για σύνδεση σε άλλο modem και όχι για τηλεφωνική γραμμή.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βρήκα εδώ ένα άρθρο/συγκριτικό μεταξύ του Xiaomi και του WRT54G, V8.2 -> http://bbs.xiaomi.cn/thread-10175314-1-1.html (το θέμα είναι στα κινέζικα, οπότε χρειάζεσαι ή chrome για να το μεταφράσει στα ελληνικά ή google translate). Όταν με το καλό έρθει, θα σας πω.

Ευχαριστώ και πάλι. :oneup:

ababapanos
05-09-14, 21:02
Καλησπερα σας, εδω και αρκετο καιρο αντιμετοπιζω ενα αρκετα σοβαρο θεμα με την γραμμη μου ADSL στον ΟΤΕ. Επειδη το κεντρο του ΟΤΕ ειναι ουτε 50 μετρα απο το σπιτι μου, παντα συχρονιζω σε πολυ υψηλες ταχυτητες πανω απο 20mbps. Ομως εδω και αρκετο καιρο ειχα αρκετες αποσυνδεσεις και το εξεις φαινομενο, το μοντεμ του ΟΤΕ να ριχνει αποτομα την ταχυτητα στα 12mbps και αρκετες φορες και στα 8mbps , και μετα απο restart , να ξανα συχρονιζει κανονικα.

Το δηλωσα αρκετες φορες βλαβη , ηρθαν οι τεχνικοι και εκαναν φιλο και φτερο την γραμμη μου.
Αρχικα μου αντικατεστησαν το μοντεμ με αλλο καινουριο αλλα δεν αλλαξε κατι...
Το επομενο που δοκιμασαν ηταν να μου αλλαξουν το φιλτρο στην πορτα οπως μου ειπαν , αλλα το προβλημα παλι δεν εφτιαξε.
μετα μου εκαναν αλλαγη πορτας αλλα και παλι τα ιδια... συχρονιζει δηλαδη στα 21-22 mbps αλλα καποια στιγμη μετα απο καποιες ωρες θα πεσει πχ στα 12....
Ακομα και ο τεχνικος που ηρθε σπιτι μου 2-3 φορες μου ειπε οτι τετοιο προβλημα δεν του εχει ξανα τυχει...

Αυτην την στιγμη τα στατιστηκα της γραμμης μου ειναι:


Bandwide Down/Up(kbps) :19205 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db) :9.5 dB / 9.6 dB

FEC Down/Up :0 / 0

CRC Down/Up :2699 / 7

HEC Down/Up:43872 / 0


Στο τελος ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε οτι ρωτησε εναν συναδελφο του , και του ειπαν οτι εχουν αρχισει να παρατηρουντε τωρα τελευταια και αλλα τετοια φαινομενα σε πελατες του ΟΤΕ και οπως μου ειπε , υπαρχει μεγαλη περιπτωση να υπαρχει ασυμβατοτητα του μοντεμ του ΟΤΕ με τις νεες καρτες του δυκτιου τους. Εχετε εσεις ακουσει κατι επι του θεματος???

Οποτε η τελικη μου επιλογη ειναι οπως μου ειπε να αγορασω ενα καλο και αξιοποιστο μοντεμ-ρουτερ του εμποριου σαν τελευταια λυση που να ειναι ομως συμβατο με τις νεες καρτες του δυκτιου του ΟΤΕ. και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας , θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο τετοιο modem router , που να αξιοποιει και το μεγιστο της γραμμης και αν ειναι δυνατον να διαθετει και 1000αρι switch!

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

καλησπερα, σημερα και αφου ξανα ηρθε παλι ο τεχνικος του ΟΤΕ , και μετρησε παλι την γραμμη μεχρι την εισοδο του οικοπεδου που φερνει την γραμμη ο ΟΤΕ , παλι την μετρουσε κανονικα χωρις σφαλματα , οποτε μου ειπε το προβλημα δεν ειναι του ΟΤΕ , αλλα κατι σε εμενα, η στην καλωδιωση , η στο ρουτερ του ΟΤΕ που μου ειχε πει οτι εχουν ασυμβατοτητα.

Οποτε πηγα και αγορασα το TP LINK , TD-W8970 , και εδω και 8 ωρες ειναι συχρονισμενο στα 21-22 mbps , χωρις να εχει κανει καμια αποσυνδεση και χωρις να μου διχνει errors pcts. Βεβαια δεν εχει τα CRC, HEC , FEC κλπ , που ειχε το ρουτερ του ΟΤΕ, οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

τα σατιστικα της γραμμης που δειχνει τωρα ειναι

143864

Πιστευετε οτι τελικα εφτεγαν τα ρουτερ του ΟΤΕ , που ειχα ιδη αλλαξει δυο και εκαναν τα ιδια? , η ειναι νωρις ακομα για να πουμε κατι?
τα SNR , και τα Line Attenuation , τα βλεπετε φυσιολογικα?

babis3g
05-09-14, 21:36
φαινεται σταθερο απο το σνρ που ειναι στο 9, ομως ειναι νωρις (θα φανει σε λιγες μερες) γιατι κανονικα διπλα στο κεντρο που εισαι οποιο μοντεμ και να βαλεις επρεπε να φυσαει αλλα εχω την προαισθηση θα εισαι οκ τωρα
προσωπικα δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλη ασυμβατοτητα τοσο κοντα

εκτος και (εστω και 2) σου εστελνε μεταχειρισμενα που πιθανον ειχαν φαει τα ψωμια τους δηλαδη να σου εστελναν απο επιστροφες
Η μηπως ειχες βαλει αλλο η να ειχε προβλημα το τροφοδοτικο τους

Αλλο που μπορει να σκεφτω και ειναι το πιο πιθανον στους υπολογισμους μου αν εχεις καποια ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη διπλα στα καλωδια οτε που μπαινουν σπιτι η κοντα στο μοντεμ οποτε του οτε να ειναι λιγο πιο ευαισθητα σε ηλεκτρομαγνητικους επιρεασμους, αυτο εχει τυχη πολλες φορες σε καποια αλλα
Πιθανον το συγκεκριμενο να ειναι λιγο πιο δυνατο σε τετοιο θεμα και να αντεχει αν υπαρχουν τετοιοι επιρεασμοι

sweet dreams
05-09-14, 22:47
καλησπερα, σημερα και αφου ξανα ηρθε παλι ο τεχνικος του ΟΤΕ , και μετρησε παλι την γραμμη μεχρι την εισοδο του οικοπεδου που φερνει την γραμμη ο ΟΤΕ , παλι την μετρουσε κανονικα χωρις σφαλματα , οποτε μου ειπε το προβλημα δεν ειναι του ΟΤΕ , αλλα κατι σε εμενα, η στην καλωδιωση , η στο ρουτερ του ΟΤΕ που μου ειχε πει οτι εχουν ασυμβατοτητα.

Οποτε πηγα και αγορασα το TP LINK , TD-W8970 , και εδω και 8 ωρες ειναι συχρονισμενο στα 21-22 mbps , χωρις να εχει κανει καμια αποσυνδεση και χωρις να μου διχνει errors pcts. Βεβαια δεν εχει τα CRC, HEC , FEC κλπ , που ειχε το ρουτερ του ΟΤΕ, οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

τα σατιστικα της γραμμης που δειχνει τωρα ειναι

143864

Πιστευετε οτι τελικα εφτεγαν τα ρουτερ του ΟΤΕ , που ειχα ιδη αλλαξει δυο και εκαναν τα ιδια? , η ειναι νωρις ακομα για να πουμε κατι?
τα SNR , και τα Line Attenuation , τα βλεπετε φυσιολογικα?

Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρουτερ από την πρίζα και τσεκάρισε που θα παει το SNR Margin στο Down, γιατί είναι στο 6.4

που σημαίνει ότι η γραμμή σου έχει θόρυβο.

Επίσης, για την ιστορία, άλλη μια λάθος ένδειξη Current και Μax Rate :p 143867

deniSun
05-09-14, 23:00
καλησπερα, σημερα και αφου ξανα ηρθε παλι ο τεχνικος του ΟΤΕ , και μετρησε παλι την γραμμη μεχρι την εισοδο του οικοπεδου που φερνει την γραμμη ο ΟΤΕ , παλι την μετρουσε κανονικα χωρις σφαλματα , οποτε μου ειπε το προβλημα δεν ειναι του ΟΤΕ , αλλα κατι σε εμενα, η στην καλωδιωση , η στο ρουτερ του ΟΤΕ που μου ειχε πει οτι εχουν ασυμβατοτητα.

Οποτε πηγα και αγορασα το TP LINK , TD-W8970 , και εδω και 8 ωρες ειναι συχρονισμενο στα 21-22 mbps , χωρις να εχει κανει καμια αποσυνδεση και χωρις να μου διχνει errors pcts. Βεβαια δεν εχει τα CRC, HEC , FEC κλπ , που ειχε το ρουτερ του ΟΤΕ, οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

τα σατιστικα της γραμμης που δειχνει τωρα ειναι

143864

Πιστευετε οτι τελικα εφτεγαν τα ρουτερ του ΟΤΕ , που ειχα ιδη αλλαξει δυο και εκαναν τα ιδια? , η ειναι νωρις ακομα για να πουμε κατι?
τα SNR , και τα Line Attenuation , τα βλεπετε φυσιολογικα?

Αν κλείσεις 24ωρο χωρίς μεταβολές είσαι σε καλό δρόμο.
Παρατήρησέ το για καμιά εβδομάδα για σίγουρα συμπεράσματα.
Προς στιγμή φαίνεται να έφταιγε το modem.

ababapanos
05-09-14, 23:09
Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρουτερ από την πρίζα και τσεκάρισε που θα παει το SNR Margin στο Down, γιατί είναι στο 6.4

που σημαίνει ότι η γραμμή σου έχει θόρυβο.

Επίσης, για την ιστορία, άλλη μια λάθος ένδειξη Current και Μax Rate :p 143867

τι εννοεις να το κανω επανεκινηση απο την πριζα? δηλαδη να το κλεισω να το βγαλω απο την πριζα και να το ξανα ανοιξω? παντος για την ωρα δεν θα του κανω κατι θα το αφησω ετσι οσο παει για να δω αν θα κανει απο μονο του καμια αποσυνδεση....

Αυτο με το SNR margin στο down 6.4 ειναι ανυσιχτητικο? οπως και αυτο με τα current και Μax Rate?

babis3g
05-09-14, 23:14
ειναι λιγο ανησυχητικο που επεσε για 7 ωρες στο 6.4 αλλα οπως ειπα κοιτα μηπως υπαρχει καμια ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη η ρευμα κοντα στην γραμμη οτε η στο μοντεμ

ababapanos
05-09-14, 23:28
ειναι λιγο ανησυχητικο που επεσε για 7 ωρες στο 6.4 αλλα οπως ειπα κοιτα μηπως υπαρχει καμια ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη η ρευμα κοντα στην γραμμη οτε η στο μοντεμ

To μοντεμ το εχω μεσα σε rack το οποιο μεσα εχει ενα απλο πολυμπριζο και ακριβος διπλα στο ρουτερ εχω ενα swich. τωρα να δημιουργει κατι απο αυτα προβλημα θα το θεωρουσα τραβηγμενο, αλλα τι να πω....

Παντος αν δεν κανει αποσυνδεσεις , και οι ταχυτητα ειναι σχεδον στο φουλ γιατι να με προβληματισει περισσοτερο?

sweet dreams
05-09-14, 23:33
τι εννοεις να το κανω επανεκινηση απο την πριζα? δηλαδη να το κλεισω να το βγαλω απο την πριζα και να το ξανα ανοιξω? παντος για την ωρα δεν θα του κανω κατι θα το αφησω ετσι οσο παει για να δω αν θα κανει απο μονο του καμια αποσυνδεση....

Αυτο με το SNR margin στο down 6.4 ειναι ανυσιχτητικο? οπως και αυτο με τα current και Μax Rate?

Το Target SNR Margin (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)του ΟΤΕ είναι στο 9, αν έχεις μεταβολή πάνω από 1~2 μονάδες, στο εύρος, θα πρέπει να το ψάξεις για θόρυβο.

Ναι, θα το βγάλεις από την πρίζα, θα το αφήσεις 1~2 λεπτά και μετά θα το ξαναβάλεις.

Το Max και Current είναι μια ακόμη λάθος ένδειξη, που σημαίνει ότι δεν πρέπει να του δίνουμε σημασία.

- - - Updated - - -


ειναι λιγο ανησυχητικο που επεσε για 7 ωρες στο 6.4 αλλα οπως ειπα κοιτα μηπως υπαρχει καμια ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη η ρευμα κοντα στην γραμμη οτε η στο μοντεμ

Μπάμπη, όπως ξέρεις άλλωστε, το SNR Margin δεν είναι θέμα ωρών για να πέσει ή να ανέβει.

Αν έχεις σωστή γραμμή δεν θα φύγει έξω από τις 1~2 μονάδες και μετά από μήνες :)

ababapanos
05-09-14, 23:53
το Max rate , βλεπω οτι ψιλο μεταβαλεται...

μια ειναι στο 19964 kbps , μετα απο λιγο παει 20000 kbps κλπ κλπ


τα margin ειναι σταθερα εδω και ωρες στο 9 / 6

τα line attenuation 0.6 / 4.7 ειναι καλα?

παντως αν ειχε προβλημα η γραμμη δεν θα μου εβγαζε εστω 1 error pcts ? , μεχρι τωρα δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση και τα errors pcts ειναι 0 / 0

και ξανα ρωταω αν σταματησει και δεν κανει πια αποσυνδεσεις , και οι ταχυτητα ειναι σχεδον στο φουλ και δεν αυξομειωνεται οπως πιο παλια που απο τα 21-22 επεφτε στα 8 κλπ... γιατι να με προβληματισει περισσοτερο?

sweet dreams
06-09-14, 00:02
το Max rate , βλεπω οτι ψιλο μεταβαλεται...

μια ειναι στο 19964 kbps , μετα απο λιγο παει 20000 kbps κλπ κλπ


τα margin ειναι σταθερα εδω και ωρες στο 9 / 6

τα line attenuation 0.6 / 4.7 ειναι καλα?

παντως αν ειχε προβλημα η γραμμη δεν θα μου εβγαζε εστω 1 error pcts ? , μεχρι τωρα δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση και τα errors pcts ειναι 0 / 0

και ξανα ρωταω αν σταματησει και δεν κανει πια αποσυνδεσεις , και οι ταχυτητα ειναι σχεδον στο φουλ και δεν αυξομειωνεται οπως πιο παλια που απο τα 21-22 επεφτε στα 8 κλπ... γιατι να με προβληματισει περισσοτερο?

Σου έχω ανεβάσει Link ώστε να το διαβάσεις και να μάθεις αν και γιατί πρέπει να σε προβληματίζει.

Είναι καλογραμμένο και αναλυτικότατο.

Αν δεν διαβάσεις το άρθρο, θα πρέπει να εμπιστευτείς κάποιον από εμάς που σου απαντάμε.

Μπορεί μερικές φορές να ακούσεις διαφορετικά πράγματα, γι' αυτό διάβασε για να ξέρεις μόνος σου :)

ababapanos
06-09-14, 00:06
Σου έχω ανεβάσει Link ώστε να το διαβάσεις και να μάθεις αν και γιατί πρέπει να σε προβληματίζει.

Είναι καλογραμμένο και αναλυτικότατο.

Αν δεν διαβάσεις το άρθρο, θα πρέπει να εμπιστευτείς κάποιον από εμάς που σου απαντάμε.

Μπορεί μερικές φορές να ακούσεις διαφορετικά πράγματα, γι' αυτό διάβασε για να ξέρεις μόνος σου :)

που ειναι το αρθρο?

sweet dreams
06-09-14, 00:20
που ειναι το αρθρο?

Post #3311, πατώντας στο Target SNR Margin.

babis3g
06-09-14, 00:22
Μπάμπη, όπως ξέρεις άλλωστε, το SNR Margin δεν είναι θέμα ωρών για να πέσει ή να ανέβει.

Αν έχεις σωστή γραμμή δεν θα φύγει έξω από τις 1~2 μονάδες και μετά από μήνες :)
εγω εχω to δραυτεκ 2760 που εχει lantiq σαν το 8970 του φιλου και μετα απο 2 μερες το σνρ επεφτε στο 7-8
http://www.adslgr.com/forum/threads/735742-Review-DrayTek-2760n?p=5379743#post5379743
μετα απο 2 βδομαδες επεφτε η συνδεση
αλλο μοντεμ δεν ειχε τετοιο θεμα και εχω μερικα

Τωρα βγηκε μια βετα και ειναι 3 μερες (πρωτη φορα σταθερα στο 9) μαλλον σεταρανε το dsl driver του


το Max rate , βλεπω οτι ψιλο μεταβαλεται...

μια ειναι στο 19964 kbps , μετα απο λιγο παει 20000 kbps κλπ κλπ


τα margin ειναι σταθερα εδω και ωρες στο 9 / 6

τα line attenuation 0.6 / 4.7 ειναι καλα?

παντως αν ειχε προβλημα η γραμμη δεν θα μου εβγαζε εστω 1 error pcts ? , μεχρι τωρα δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση και τα errors pcts ειναι 0 / 0

και ξανα ρωταω αν σταματησει και δεν κανει πια αποσυνδεσεις , και οι ταχυτητα ειναι σχεδον στο φουλ και δεν αυξομειωνεται οπως πιο παλια που απο τα 21-22 επεφτε στα 8 κλπ... γιατι να με προβληματισει περισσοτερο?

χωρις να θελω να σε μπερδεψω εγω ειχα ενα με παρομοιο dsl τσιπακι και τα errors ηταν στο μηδεν λογο bug
Αν ομως ειναι αληθεια 0 μην ανυσηχεις, θα δειξει με τον καιρο, οπως ειπωθηκε και απο αλλους σαν πρωτη ενδειξη εφταιγε το προηγουμενο μοντεμ
Οσο για το attainable rates αυτο σε μερικα μοντεμ μεταβαλετε, ειναι φυσικο
Εμεις απλος κουβεντες κανουμε για τις γνωσεις μας

Vtester
06-09-14, 00:27
μπορείς να δοκιμάσεις και την 140613 αλλά μπορεί να μην αλλάξει και τπτ , μονο αν είναι bug του firmware

ababapanos
06-09-14, 00:40
Ξερετε αν το modem που αγορασα περνει νεα αναβαθμιση FW? , προσπαθω να μπω στο σαιτ της TP link να δω αν υπαρχει διαθεσιμο νεο FW να κατεβασω αλλα ειναι down αρκετες μερες τωρα

sweet dreams
06-09-14, 00:56
Ξερετε αν το modem που αγορασα περνει νεα αναβαθμιση FW? , προσπαθω να μπω στο σαιτ της TP link να δω αν υπαρχει διαθεσιμο νεο FW να κατεβασω αλλα ειναι down αρκετες μερες τωρα

Από που το ανοίγεις;; μπες από Firefox. (http://www.tp-link.us/)

babis3g
06-09-14, 01:23
βαση αυτου του λινκ το τπ λινκ ειναι κατω μερες οπως λες και σε εμενα αλλα και στο λινκ
http://www.downforeveryoneorjustme.com/

sweet dreams
06-09-14, 01:45
Σε μένα ανοίγει κανονικά.

ababapanos
06-09-14, 01:57
Σε μένα ανοίγει κανονικά.

πως γινεται?? εγω δεν λεω για την σελιδα την αμερικανικη της tp link , αλλα την ευρωπαικη. Σε εσας η Αμερικανικη δεν ανοιγει μονο?

Αν κατεβασω το FW του μοντεμ απο την Αμερικανικη , θα εχω προβλημα? η κανει κανονικα?

sweet dreams
06-09-14, 02:05
πως γινεται?? εγω δεν λεω για την σελιδα την αμερικανικη της tp link , αλλα την ευρωπαικη. Σε εσας η Αμερικανικη δεν ανοιγει μονο?

Αν κατεβασω το FW του μοντεμ απο την Αμερικανικη , θα εχω προβλημα? η κανει κανονικα?

Το ίδιο είναι, για το Αμερικάνικο λεω κι' εγω.

babis3g
06-09-14, 02:11
μπορει να ειμαι λαθος αλλα στο Αμερικανικο λογισμικο νομιζω το wifi εχει αλλα regulations και ειναι πιο χαμηλο το wifi

sweet dreams
06-09-14, 02:16
Συγνώμη γιατί κόλλησα τώρα, τι σχεση έχει το Firmware;;; Tην χώρα θα την επιλέξει από το μενού.

ababapanos
06-09-14, 10:06
καλημερα σας...

σημερα το πρωι που το ειδα , χωρις να κανω εγω καμια αλλαγη ,βλεπω αυτα τα σατιστικα!

143885

Και ιδη εφτασε τις 21 ωρες up time , χωρις καμια αποσυνδεση!

Vtester
06-09-14, 10:45
αυτό δεν σας ανοίγει http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TD-W8970&version=V1#tbl_j ;

εσύ θέλεις πάντως το TD-W8970_V1_140613 (http://www.tp-link.com/resources/software/TD-W8970_V1_140613.zip) , αλλά αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μην κάνεις update.

babis3g
06-09-14, 10:48
μπορει να ειμαι λαθος αλλα στο Αμερικανικο λογισμικο νομιζω το wifi εχει αλλα regulations και ειναι πιο χαμηλο το wifi


Συγνώμη γιατί κόλλησα τώρα, τι σχεση έχει το Firmware;;; Tην χώρα θα την επιλέξει από το μενού.

οταν εψανχνα για το νετκιαρ και το ασος συστηναν πολλοι να μην περνανε απο Αμερικη γιατι ειναι λιγο πιο χαμηλο σημα στο wifi, πιθανον αν εχει επιλγογη για χωρα οπως λες το wifi να γινεται και αυτο αναλογα με τους κανονισμους της χωρας
δειτε Β
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

ababapanos
06-09-14, 11:03
αυτό δεν σας ανοίγει http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TD-W8970&version=V1#tbl_j ;

εσύ θέλεις πάντως το TD-W8970_V1_140613 (http://www.tp-link.com/resources/software/TD-W8970_V1_140613.zip) , αλλά αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μην κάνεις update.

Σε εμενα δεν ανοιγει κανενα απο τα δυο λινκ!

Παντως θα σε ακουσω και δεν θα κανω καμια αναβαθμιση ακομα, μεχρι να δω καποιο προβλημα, για την ωρα κοντευει 24 ωρες χωρις αποσυνδεση και παει καλα...

η ταχυτητα συχρονισμου ανεβηκε στο 22689 kbps και το snr marg (down) στο 10.3

Vtester
06-09-14, 11:07
το firmware πάντως που είδα εγώ είναι το ίδιο. το wifi θυμάμαι στο setting της Αμερικής είναι περίπου το ίδιο σε δύναμη.

babis3g
06-09-14, 11:10
ta link ανοιγουν τωρα σε εμενα τα ξαναβαζω και εγω αν ειναι καλυτερα
http://www.tp-link.com/gr/support/download/?model=TD-W8970&version=V1#tbl_j
http://www.tp-link.com/resources/software/TD-W8970_V1_140613.zip

δειχνει καλο δρομο

μηπως εχει καποια αλλη σελιδα που να λεει ποση ωρα ειναι το dsl επανω γιατι αυτο (system time) νομιζω ειναι ποση ωρα ειναι ολο το μοντεμ επανω

dimitri_ns
06-09-14, 11:15
καλημερα σας...

σημερα το πρωι που το ειδα , χωρις να κανω εγω καμια αλλαγη ,βλεπω αυτα τα σατιστικα!

143885

Και ιδη εφτασε τις 21 ωρες up time , χωρις καμια αποσυνδεση!

Aύριο Κυριακή, αλλά και σήμερα Σάββατο, μην είσαι αγνώμονας, τράβα σε κάποια εκκλησία για κεράκι και προσευχή στην παναγιά την tplink.

Πρέπει να ήταν τα καλύτερα λεφτά που πλήρωσες στη ζωή σου (φτου - φτου)

sweet dreams
06-09-14, 11:17
Aύριο Κυριακή, αλλά και σήμερα Σάββατο, μην είσαι αγνώμονας, τράβα σε κάποια εκκλησία για κεράκι και προσευχή.

Πρέπει να ήταν τα καλύτερα λεφτά που πλήρωσες στη ζωή σου (φτου - φτου)

:lol: :oneup:

ababapanos
06-09-14, 11:19
Aύριο Κυριακή, αλλά και σήμερα Σάββατο, μην είσαι αγνώμονας, τράβα σε κάποια εκκλησία για κεράκι και προσευχή στην παναγιά την tplink.

Πρέπει να ήταν τα καλύτερα λεφτά που πλήρωσες στη ζωή σου (φτου - φτου)

Ναι αλλα με προβληματισε ο babis πιο πανω που ειπε οτι το system up time, διχνει ποσο ειναι το ρουτερ ανοιχτο και οχι το adsl... Αν ειναι οντως ετσι τοτε δεν θα ειμαι ποτε σιγουρος για τις αποσυνδεσεις αν ειχε καποια κατα την διαρκεια της νυχτας. κλπ...

dimitri_ns
06-09-14, 11:23
Ναι αλλα με προβληματισε ο babis πιο πανω που ειπε οτι το system up time, διχνει ποσο ειναι το ρουτερ ανοιχτο και οχι το adsl... Αν ειναι οντως ετσι τοτε δεν θα ειμαι ποτε σιγουρος για τις αποσυνδεσεις αν ειχε καποια κατα την διαρκεια της νυχτας. κλπ...

Κάπου θάχει logs. Ενεργοποίησέ τα και κοίτα τα.

babis3g
06-09-14, 11:34
αυτα μπορει να σε βοηθησουν
http://screenshots.portforward.com/routers/TP-Link/TD-W8980/Diagnostic_Tools.htm
http://screenshots.portforward.com/routers/TP-Link/TD-W8980/System_Log.htm

sweet dreams
06-09-14, 11:38
Ναι αλλα με προβληματισε ο babis πιο πανω που ειπε οτι το system up time, διχνει ποσο ειναι το ρουτερ ανοιχτο και οχι το adsl... Αν ειναι οντως ετσι τοτε δεν θα ειμαι ποτε σιγουρος για τις αποσυνδεσεις αν ειχε καποια κατα την διαρκεια της νυχτας. κλπ...

Το λειτουργείς κατά την διάρκεια της νύχτας;;;; κατεβάζεις κάτι;;;;

Aν όχι, κλείστο την νύχτα και άνοιξε το πάλι το πρωι. Μειώνεις τις ώρες λειτουργίας του μηχανήματος και κάνεις

και ένα ωραίο Reset με "φρέσκια" γραμμή.

Και μια χαρά να είναι η γραμμή σου, επιβάλλεται να κάνεις ένα Reset πότε-πότε.

ababapanos
06-09-14, 11:56
αυτα μπορει να σε βοηθησουν
http://screenshots.portforward.com/routers/TP-Link/TD-W8980/Diagnostic_Tools.htm
http://screenshots.portforward.com/routers/TP-Link/TD-W8980/System_Log.htm


αυτα ειναι τα log που μου δινει! https://onedrive.live.com/redir?resid=36F5DE1DA6732212!1508&authkey=!APZ_6eUh3wRVb0E&ithint=file%2ctxt

Εμενα μου φαινονται κινεζικα παντως!

- - - Updated - - -


Το λειτουργείς κατά την διάρκεια της νύχτας;;;; κατεβάζεις κάτι;;;;

Aν όχι, κλείστο την νύχτα και άνοιξε το πάλι το πρωι. Μειώνεις τις ώρες λειτουργίας του μηχανήματος και κάνεις

και ένα ωραίο Reset με "φρέσκια" γραμμή.

Και μια χαρά να είναι η γραμμή σου, επιβάλλεται να κάνεις ένα Reset πότε-πότε.

ναι το εχω 24 ωρες ανοιχτο γιατι συννεχεια κατεβαζω ταινιες σειρες κλπ.... και εχουμε και ip cameres συνδεμενες οποτε πρεπει να ειναι παντα ανοιχτο

babis3g
06-09-14, 12:50
αυτα ειναι τα log που μου δινει! https://onedrive.live.com/redir?resid=36F5DE1DA6732212!1508&authkey=!APZ_6eUh3wRVb0E&ithint=file%2ctxt

Εμενα μου φαινονται κινεζικα παντως!

1970-01-01 00:04:38 [6] PPP: ppp1 sent [PADI Host-Uniq(0x000005f5)]
1970-01-01 00:04:38 [6] PPP: ppp1 rcvd [PADO]
1970-01-01 00:04:38 [6] PPP: ppp1 sent [PADR Host-Uniq(0x000005f5)]
1970-01-01 00:04:38 [6] PPP: ppp1 rcvd [PADS SessionID(0x2791)]
1970-01-01 00:04:38 [6] PPP: ppp1 sent [LCP ConfReq id=0x1 <mru 1480> <magic 0x7a62f070>]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [LCP ConfReq id=0x1b <mru 1492> <auth pap> <magic 0x2d4f731f>]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 sent [LCP ConfAck id=0x1b <mru 1492> <auth pap> <magic 0x2d4f731f>]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [LCP ConfAck id=0x1 <mru 1480> <magic 0x7a62f070>]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 sent [LCP EchoReq id=0x0 magic=0x7a62f070]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [LCP EchoRep id=0x0 magic=0x2d4f731f]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [PAP AuthAck id=0x1 ""]

Aν δεν κανω λαθος AuthAck στελενει authentication - πρεπει να εχει πεσει η γραμμη οχι το μοντεμ

1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 sent [IPCP ConfReq id=0x1 <addr 0.0.0.0> <ms-dns1 0.0.0.0> <ms-dns2 0.0.0.0>]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [IPCP ConfNak id=0x1 <addr 85.73.190.45> <ms-dns1 212.205.212.205> <ms-dns2 195.170.0.
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 sent [IPCP ConfReq id=0x2 <addr 85.73.190.45> <ms-dns1 212.205.212.205> <ms-dns2 195.170.0.
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [IPCP ConfAck id=0x2 <addr 85.73.190.45> <ms-dns1 212.205.212.205> <ms-dns2 195.170.0.
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 rcvd [IPCP ConfReq id=0x1d <addr 80.106.108.55>]
1970-01-01 00:04:39 [6] PPP: ppp1 sent [IPCP ConfAck id=0x1d <addr 80.106.108.55>]

Κατι εγινε εκινες τις ωρες δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι η γραμμη ... θα ελγα να αναβαθμησεις λογισμικο στο τελευταιο και να δοκιμασεις παλι ξανα

εχεις βαλει τισ σωστες παραμετρους του παροχου?

ababapanos
06-09-14, 13:10
Θα το αφησω 1-2 μερες ετσι ακομα να δω πως παει και θα το αναβαθμισω αν ειναι...

Παντως απο χθες το μονο θεμα που βλεπω οτι υπαρχει με το ρουτερ ειναι το Snr margin, και εξηγω...

Δηλαδη ενω το snr marg UP ειναι συννεχως καρφομενο απο χθες στα 9 χωρις να εχει μεταβληθει καθολου ουτε κατα 0.1 , το snr margin Down μεταβαλεται ειτε πολυ ειτε λιγο ανα λιγη ωρα....

πχ το ρουτερ κανει refresh την σελιδα του status καθε 10 sec. Ε λοιπον εκει που γραφει SNR margin 6.9 στο επομενο refresh παει στα 11.9 και μετα απο 10 δεπτερα μπορει να ξανα παει 6.9 κλπ κλπ....

παντως η ταχυτητα ειναι σταθερα πανω απο τα 21mbps και αποσυνδεσεις δεν κανει...

babis3g
06-09-14, 13:11
παραθετω, δωσε το log που εβαλα και στα tp link φορουμ να σου πουν αν γινεται λεπτομεριες, εγω νομιζω κατι παιχτηκε εκει


πχ το ρουτερ κανει refresh την σελιδα του status καθε 10 sec. Ε λοιπον εκει που γραφει SNR margin 6.9 στο επομενο refresh παει στα 11.9 και μετα απο 10 δεπτερα μπορει να ξανα παει 6.9 κλπ κλπ....

ναι ειναι αποτελεσμα θορυβου γραμμης (μπορει απο την γραμμη εξω η μεσα σπιτι, απο αλλη ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη, προφανως καποιο προβλημα στο κεντρο κλπ)
Μπορει και το μοντεμ αλλα δεν νομιζω να φταει αυτο, ειναι το τριτο που βαζεις, αν δεν κανω λαθος

ababapanos
06-09-14, 13:27
ναι ειναι αποτελεσμα θορυβου γραμμης (μπορει απο την γραμμη εξω η μεσα σπιτι, απο αλλη ηλεκτρικη/ηλεκτρονικη συσκευη, προφανως καποιο προβλημα στο κεντρο κλπ)
Μπορει και το μοντεμ αλλα δεν νομιζω να φταει αυτο, ειναι το τριτο που βαζεις, αν δεν κανω λαθος

Το καταλαβαινω αυτο που λες, απλα πριν αγορασω το tp-link χθες , τα πραγματα ηταν τραγικα , μπορει να ειχα 4 και 5 αποσυνδεσεις την ημερα και η ταχυτητα απο το 20 επεφτε στο 8 και επρεπε να ξανα κανω επανεκινηση για να ξανα επιστρεψει στα 20 για λιγη ωρα μεχρι να ξανα πεσει....


τωρα με το Tp link απο χθες δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση ( η τουλαχιστον δεν ειδα εγω) και η ταχυτητα ειναι στο φουλ.... Πραγματικα δηλαδη , αν δεν ειχα το ιστορικο των προηγουμενων ημερων με τα ΖΤΕ toy OTE , δεν θα ασχολουμουν αλλο και θα πιστευα οτι ολα ειναι φυσιολογικα!

deniSun
06-09-14, 13:53
αυτα ειναι τα log που μου δινει! https://onedrive.live.com/redir?resid=36F5DE1DA6732212!1508&authkey=!APZ_6eUh3wRVb0E&ithint=file%2ctxt

Εμενα μου φαινονται κινεζικα παντως!

- - - Updated - - -



ναι το εχω 24 ωρες ανοιχτο γιατι συννεχεια κατεβαζω ταινιες σειρες κλπ.... και εχουμε και ip cameres συνδεμενες οποτε πρεπει να ειναι παντα ανοιχτο

Το μόνο που μπορώ να πω από αυτά που βλέπω είναι ότι μετά από 4λεπτά σου κάνει σύνδεση ο pppoe client.
Πολύ μεγάλος χρόνος.
Τα υπόλοιπα που βλέπω είναι φυσιολογικά.

ndrosso
08-09-14, 01:02
Καλησπέρα σας και από εμένα

Εδώ και τρεις μέρες είμαι κάτοχος του ρουτερ TP - LINK TD-W8980

Ηθελα να ρωτησω μπορω να κανω καποια ρυθμιση απο το ρουτερ για να ριξω τα Ping [78-270 ]

και εαν μπορω να ρυθμισω το SNR απο το ρουτερ ????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

deniSun
08-09-14, 08:39
Καλησπέρα σας και από εμένα

Εδώ και τρεις μέρες είμαι κάτοχος του ρουτερ TP - LINK TD-W8980

Ηθελα να ρωτησω μπορω να κανω καποια ρυθμιση απο το ρουτερ για να ριξω τα Ping [78-270 ]

και εαν μπορω να ρυθμισω το SNR απο το ρουτερ ????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ο μόνος τρόπος να ρίξεις τα ping είναι να ζητήσεις από τον πάροχό σου να σε περάσει σε fast path.
Θα χάσεις ~2Μ στον συγχρονισμό αλλά θα έχεις ping <10ms στο πρώτο hop.
Για το snr το καλύτερο είναι να ζητήσεις από τον πάροχό σου να σου το μειώσει.
Μπορούν να σε πάνε έως snr-6.
Αν και στην forthnet που είσαι από μόνοι τους σε βάζουν σε snr-6 για να σου δίνουν την αίσθηση ότι κλειδώνεις παραπάνω από ΟΤΕ (ο οποίος χρησιμοποιεί snr-9 default).
Κάτω από εκεί μπορεί να έχεις προβλήματα ευστάθειας στην γραμμή σου (αποσυνδέσεις και errors).

ndrosso
09-09-14, 09:30
Εκτελείται η λειτουργία Ping στο www.in.gr [88.198.190.148] με 32 byte δεδομένω
:
Απάντηση από: 88.198.190.148: bytes=32 χρόνος=78ms TTL=54
Απάντηση από: 88.198.190.148: bytes=32 χρόνος=77ms TTL=54
Απάντηση από: 88.198.190.148: bytes=32 χρόνος=77ms TTL=54
Απάντηση από: 88.198.190.148: bytes=32 χρόνος=77ms TTL=54

Στατιστικά στοιχεία Ping για 88.198.190.148:
Πακέτα: Απεσταλμένα = 4, Ληφθέντα = 4,
Απολεσθέντα = 0 (απώλεια 0%),
Πλήθος διαδρομών αποστολής και επιστροφής κατά προσέγγιση σε χιλιοστά του
δευτερολέπτου:
Ελάχιστο = 77ms, Μέγιστο = 78ms, Μέσος όρος = 77ms

SotSirx
09-09-14, 20:27
Δεν θα δεις την διαφορα με πινγκ αλλα με tracert...

ndrosso
10-09-14, 10:27
Παρακολούθηση της διαδρομής προς: www.in.gr [88.198.190.148]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:

1 1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
2 31 ms 32 ms 32 ms bbras-llu-kln-12L500.forthnet.gr [213.16.246.4]

3 33 ms 32 ms 32 ms te0-1-0-5.distr-kln-01.forthnet.gr [213.16.247.6
9]
4 43 ms 40 ms 39 ms core-kln-13Be3.forthnet.gr [213.16.247.21]
5 39 ms 38 ms 38 ms xe2-0-1.core-lsf-09.forthnet.gr [212.251.94.242]

6 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.
7 76 ms 77 ms 78 ms core1.hetzner.de [213.239.245.6]
8 79 ms 80 ms 80 ms core12.hetzner.de [213.239.245.253]
9 77 ms 77 ms 77 ms juniper2.rz2.hetzner.de [213.239.245.66]
10 78 ms 77 ms 79 ms hos-tr3.ex3k8.rz2.hetzner.de [213.239.236.9]
11 77 ms 77 ms 77 ms static.88-198-190-148.clients.your-server.de [88
.198.190.148]

JOHNMORE
15-09-14, 03:53
καλώς σας βρήκα!

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αξιόπιστα modem/router στα 2.4GHz που να έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

=> συμβατά με ελληνικά δίκτυα, που να πωλούνται στη χώρα μας και να χουν ελληνική υποστήριξη
=> να είναι ανθεκτικά και να μην υπερθερμαίνονται εύκολα ή να ναι αεριζόμενα (για ψύκτρες σε αυτά δεν έχω ακούσει, δεν ξέρω γιατί δεν...)
=> να μπορούν να "πειράζονται" στα βασικά: όπως πχ αλλαγή καναλιών 1-13 για αποφυγή παρεμβολών κλπ

σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια...

deniSun
15-09-14, 09:04
καλώς σας βρήκα!

μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αξιόπιστα modem/router στα 2.4GHz που να έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

=> συμβατά με ελληνικά δίκτυα, που να πωλούνται στη χώρα μας και να χουν ελληνική υποστήριξη
=> να είναι ανθεκτικά και να μην υπερθερμαίνονται εύκολα ή να ναι αεριζόμενα (για ψύκτρες σε αυτά δεν έχω ακούσει, δεν ξέρω γιατί δεν...)
=> να μπορούν να "πειράζονται" στα βασικά: όπως πχ αλλαγή καναλιών 1-13 για αποφυγή παρεμβολών κλπ

σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια...

Εκτός από το θέμα της θερμοκρασίας, που είναι σχετικό, όλα τα υπόλοιπα που λες τα διαθέτουν όλα τα ρούτερ που πωλούνται στην Ελλάδα και πολλά άλλα εκτός Ελλάδας.
Για το θέμα της θερμοκρασίας, αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς να τα ανοίξεις και να προσθέσεις ψήκτρα κλπ.
Αλλά σπανίως να σου καεί ρούτερ από θέμα θερμοκρασίας.
Το σημαντικότερο θέμα στα ασύρματα είναι για εμένα η εμβέλεια του σήματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.