PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112

sweet dreams
02-12-14, 09:52
καθε βραδυ οταν το βαλω να συγχρονισει απο την αρχη το μοντεμ απο τις 12 μεχρι τις 7 περιπου κραταει σταθερα στα 15mbps χωρις αποσυγχρονισμους μολις περασει αυτη η ωρα αποσυγχρονιζει και πιανει στα 8!


Kαι μόνο αυτό δείχνει ότι δεν είναι θέμα του ρούτερ, γιατί θα σου το έκανε από την αρχή, αλλά κάποιο πρόβλημα που παρουσιάζεται στην γραμμή.

famous-walker
06-12-14, 00:05
Ειχα παει και ειχα διαβασει το για τον ελεγχο της εσωτερικης εγκαταστασης εδω στο φορουμ και δυστυχως στην πολυκατοικια που μενω δεν εχω προσβαση στα καλωδια και επισης ειχαν ερθει 2 τεχνικοι απο την HOL πανω στο σπιτι και κανανε ελεγχους στην γραμμη μου και τα βρηκαν ολα μια χαρα! και μου φαινεται οτι δεν πρεπει να ειναι η εσωτερικη καλοδιωση γτ καθε βραδυ οταν το βαλω να συγχρονισει απο την αρχη το μοντεμ απο τις 12 μεχρι τις 7 περιπου κραταει σταθερα στα 15mbps χωρις αποσυγχρονισμους μολις περασει αυτη η ωρα αποσυγχρονιζει και πιανει στα 8!

Κλασικό πρόβλημα crosstalk. Κάποιος ή κάποιοι ανοίγουν το ρούτερ εκείνη την στιγμή...

Πριν από 3+ χρόνια από τα 16 mbps που είχα στα τέλη του 2010, είχα φτάσει να συγχρονίζω στα 8.5 mbps.

Από αρχές του 2012 που πήγα στην Wind, ένας νέος τεχνικός που του ανέφερα το πρόβλημα μου είπε τι να πω στον ΟΤΕ και μου άλλαξαν ζεύγος 2 φορές στο ΚΑΦΑΟ μέχρι να συχρονίσω και πάλι πάνω από τα 14 mbps.

Τώρα είμαι στα 12,5 mbps. Αλλά είμαι ευχαριστημένος.

aveiler
06-12-14, 09:19
Κλασικό πρόβλημα crosstalk. Κάποιος ή κάποιοι ανοίγουν το ρούτερ εκείνη την στιγμή...

Πριν από 3+ χρόνια από τα 16 mbps που είχα στα τέλη του 2010, είχα φτάσει να συγχρονίζω στα 8.5 mbps.

Από αρχές του 2012 που πήγα στην Wind, ένας νέος τεχνικός που του ανέφερα το πρόβλημα μου είπε τι να πω στον ΟΤΕ και μου άλλαξαν ζεύγος 2 φορές στο ΚΑΦΑΟ μέχρι να συχρονίσω και πάλι πάνω από τα 14 mbps.

Τώρα είμαι στα 12,5 mbps. Αλλά είμαι ευχαριστημένος.

Καλημέρα φίλε μου μπορείς να μπεις σε λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που λες και στη HOL μου λένε ότι από την δικιά τους μεριά έχουν κάνει ότι είναι δυνατόν για φτιάξουν την γραμμή και μιας και δεν φτιάχνει είναι θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης της πολυκατοικίας μιας και είναι και αρκετά παλιά και μου λένε να φέρω ηλεκτρολογο να μετρήσει κάτω και στο σπίτι μου την γραμμή και να δει αν βραχυκυκλωνει! Αλλά ακόμα και να είναι τα καλώδια της πολύ κατοικίας δεν γίνετε να ανοίξουμε όλους τους τοίχους μέχρι τον δεύτερο όροφο οπότε ψάχνω να δω τι άλλο μπορώ να ελέγξω μέχρι να φτάσω σε αυτό το σημειο...

babis3g
06-12-14, 11:10
Δηλαδη μπορει να ειναι καλυτερα αν περαστουν καινουρια καλωδια απο την αρχη εξωτερικα?

famous-walker
06-12-14, 12:10
Καλημέρα φίλε μου μπορείς να μπεις σε λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που λες και στη HOL μου λένε ότι από την δικιά τους μεριά έχουν κάνει ότι είναι δυνατόν για φτιάξουν την γραμμή και μιας και δεν φτιάχνει είναι θέμα της εσωτερικής καλωδίωσης της πολυκατοικίας μιας και είναι και αρκετά παλιά και μου λένε να φέρω ηλεκτρολογο να μετρήσει κάτω και στο σπίτι μου την γραμμή και να δει αν βραχυκυκλωνει! Αλλά ακόμα και να είναι τα καλώδια της πολύ κατοικίας δεν γίνετε να ανοίξουμε όλους τους τοίχους μέχρι τον δεύτερο όροφο οπότε ψάχνω να δω τι άλλο μπορώ να ελέγξω μέχρι να φτάσω σε αυτό το σημειο...

Αυτό πίστευα και 'γω, ότι πιθανότατα να έφταιγε η καλωδίωση από τον χωνευτή μέχρι το διαμέρισμα, κατασκευής 2001. Αλλά δεν έφταιγε αυτό. Η απώλεια στο διαμέρισμα ήταν μόλις 125 kbps.

Μου είπε να πάρω στον ΟΤΕ και να δηλώσω βλάβη, τονίζοντας ότι ακούω "βράσιμο" στην γραμμή κάποιες φορές και είναι αδύνατη η επικοινωνία μου με άλλους κατά την χρήση της τηλεφωνικής επικοινωνίας.

gatopardosgr
11-12-14, 17:57
Καλησπερα θελω κ εγω να κανω μια αναβαθμιση στο zte h108ns που μου εστειλε ο οτε αφου του παραπονεθηκα για αποσυνδεσεις με το παλιο sagem , επιασε σχεδον 17mbps με το zte ενω πριν 15mbps με το sagem και αποσυνδεσεις με σπασμενο firmware πως μαθαινω πιο chipset εχει το dslam ? λετε να παρω modem router ή να κρατησω το zte σαν modem και να παρω αλλο router? η συνδεση ειναι σταθερη αλλα εχει ψηλο ping σε p2p, torrent κατεβαζει με 1.6mbps αλλα μπορεις να ανοιξεις μονο 9 πορτες με το zte και γενικα οι ρυθμισεις του ειναι για τα μπαζα κατι σαν αυτα εδω κανουν? TP-Link TD-W8970 και Νetgear dgn2200ν4 ή να παρω ξεχωριστο ρουτερ?? γενικα το zte θελει πεταμα? στελνω με powerline adapter σε ps3 λετε το tp link να κανει καλυτερη δουλεια με τις gigabit θυρες?

sweet dreams
11-12-14, 22:36
Καλησπερα θελω κ εγω να κανω μια αναβαθμιση στο zte h108ns που μου εστειλε ο οτε αφου του παραπονεθηκα για αποσυνδεσεις με το παλιο sagem , μαλλον chipset broadcom εχει το dslam γιατι επιασε σχεδον 17mbps με το zte ενω πριν 15mbps με το sagem και αποσυνδεσεις με σπασμενο firmware, λετε να παρω modem router ή να κρατησω το zte σαν modem και να παρω αλλο router? η συνδεση ειναι σταθερη αλλα εχει ψηλο ping σε p2p, torrent κατεβαζει με 1.6mbps αλλα μπορεις να ανοιξεις μονο 9 πορτες με το zte και γενικα οι ρυθμισεις του ειναι για τα μπαζα κατι σαν αυτα εδω κανουν? TP-Link TD-W8970 και Νetgear dgn2200ν4 ή να παρω ξεχωριστο ρουτερ?? γενικα το zte θελει πεταμα? στελνω με powerline adapter σε ps3 λετε το tp link να κανει καλυτερη δουλεια με τις gigabit θυρες?

To ΖΤΕ είναι όντως για τα μπάζα. Πάρε καλύτερα σχέτο ρούτερ και κράτησε το για modem. Στα powerlines παίζει ρόλο τι εισόδους έχουν τα ίδια, αν

είναι 100αρες δεν έχει σημασία που του ρούτερ είναι Gigabit.

gatopardosgr
12-12-14, 13:45
αν καταφερω να περασω καμια εντολη telnet θα το κρατησω αλλα δε βλεπω κατι πρεπει να του αλλαξω το λειτουργικο για να λειτουργησει δηλαδη να βρω κανα αλλο firmware βρηκα το DGND3700 80 ευρω

deniSun
12-12-14, 19:22
To ΖΤΕ είναι όντως για τα μπάζα. Πάρε καλύτερα σχέτο ρούτερ και κράτησε το για modem. Στα powerlines παίζει ρόλο τι εισόδους έχουν τα ίδια, αν

είναι 100αρες δεν έχει σημασία που του ρούτερ είναι Gigabit.

Για την κατηγορία του μια χαρά είναι.
Δεν θα απαιτούσα κάτι παραπάνω από ένα modem/router <50ε.

gatopardosgr
12-12-14, 21:08
στο θεμα μας τι να κανω με εχει φαει καποιος για τα παιχνιδια στο ps3 κολλαει με το συγκεκριμενο να παρω ρουτερ και να αλλαξω τις ρυθμισεις σαυτο η να παρω Modem router και ποιο?

TP-Link TD-W8970 και Νetgear dgn2200ν4 ειναι στο 50αρικο DGND3700 80 ευρω

babis3g
12-12-14, 21:20
Νetgear dgn2200ν4 7 DGND3700 80 ευρω απο θεμα γραμμης αν εισαι με οτε (πιο σταθερα)
αν εισαι με αλλον παροχο το τπ λινκ 8970

gatopardosgr
12-12-14, 21:33
οποτε παω για dgn2200ν4 που ειναι και 30 ευρω πιο φθηνο ε?

babis3g
12-12-14, 21:53
οποτε παω για dgn2200ν4 που ειναι και 30 ευρω πιο φθηνο ε?

εγω με το ν3 ειμαι ευχαριστημενος
υπαρχει αλλο λογισμικο (αμοντ) που εχουν βαλει ipv6 & σνρ αλλαγη για ανεβασμα ταχυτητας
και υπαρχει θεμα εδω να δεις σχολια απο χρηστες
http://www.adslgr.com/forum/threads/751439-Netgear-DGN2200v4

sweet dreams
12-12-14, 23:57
Για την κατηγορία του μια χαρά είναι.
Δεν θα απαιτούσα κάτι παραπάνω από ένα modem/router <50ε.

Δηλαδή το TP-LINK (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/2409-TP-LINK-TD-W8968-300Mbps-Wireless-N-USB-ADSL2-Modem-Router.html)είναι χειρότερο που έχει 36 ευρώ;;;; Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω ότι είναι για τα μπάζα και δεν είναι μόνο προσωπική

μου άποψη.

Vtester
13-12-14, 00:25
το TD-W8960N V5 είναι μια χαρά.

gatopardosgr
13-12-14, 11:05
τελικα ποιο να παρω εχετε βρει καμια προσφορα χριστουγεννιατικη?

deniSun
13-12-14, 18:33
242 σελίδες...
Δεν βρήκες κάποιο που να σε βολεύει;

babis3g
13-12-14, 18:52
τελικα ποιο να παρω εχετε βρει καμια προσφορα χριστουγεννιατικη?

δεν ξερω αν ειναι Χριστουγεννιατικες οι προσφορες αλλα οριστε :oneup: ενα φτηνο και ενα ακριβο top

το πιο φτηνο ... τπ λινκ 8960, 27 ευρω ... το εχει και μεταχειρισμενο στα 23 ευρω τζαμπα δεσ πανω ψηλα τα μπλε γραμματα (μεταχειρισμενο πηρα και το δικο μου απο το ιδιο μαγαζι και παει σφαιρα) ... επισης σφαιρα αν εισαι με οτε και καλο wifi & αρκετες ρυθμισεις για τα λεφτα του (ομως δεν εχει usb αν χρειαστεις στο μελλον)
http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8960n-300m-wireless-n-adsl2-router-over-pstn-p-PER.612412

Αν θελεις πιο κορυφαιο με καλο wifi διπλες μπαντες, ac κλπ ... τπ λινκ archer D7 ... και αυτο σφαιρατο απο γραμμη αν εισαι με οτε
http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d7-ac1750-wireless-dual-band-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612729


242 σελίδες...
Δεν βρήκες κάποιο που να σε βολεύει;
Τον κατατοπισα λογω εορτων :)

EnDLess
13-12-14, 21:18
.... βρηκα το DGND3700 80 ευρω

στο κίτρινο μαγαζί εεε? και εγώ το καλοκοιτάω... 77€

gatopardosgr
14-12-14, 13:13
μπορει καποιος να δει ποσο βγαινει με τα μεταφορικα αυτο εδω ? http://www.amazon.de/NETGEAR-N300-Wireless-Router-P/dp/B005954CKA/ref=lh_ni_t?ie=UTF8&psc=1&smid=A837RW2SMH8CJ

yan73
14-12-14, 13:19
μπορει καποιος να δει ποσο βγαινει με τα μεταφορικα αυτο εδω ? http://www.amazon.de/NETGEAR-N300-Wireless-Router-P/dp/B005954CKA/ref=lh_ni_t?ie=UTF8&psc=1&smid=A837RW2SMH8CJ

Δεν στελνει Ελλαδα το συγκεκριμενο, μολις δοκιμασα.

gatopardosgr
15-12-14, 02:00
στο κίτρινο μαγαζί εεε? και εγώ το καλοκοιτάω... 77€

ναι το χει κανα διμηνο σε αυτη τη τιμη δε ξερω αν αξιζει

aveiler
17-12-14, 17:11
Kαι μόνο αυτό δείχνει ότι δεν είναι θέμα του ρούτερ, γιατί θα σου το έκανε από την αρχή, αλλά κάποιο πρόβλημα που παρουσιάζεται στην γραμμή.
Καλησπερα και παλι! Ειχες δικιο φιλε μ ειναι θεμα της πολυκατοικιας! Εφερα εχθες παλι τεχνικο απο την HOL πανω στο σπιτι μου και αρχισε τις μετρησεις και του εβγαζε 15.5mbps με μηδενικα σφαλματα! Παει να φυγει η αδερφη μου και μολις μπαινει στο ασανσερ και ξεκιναει τα σφαλματα πηγαν στον Θεο και του αποσυγχρωνισε και πηγε στα 7mbps! Το δοκιμασαμε πολλες φορες και ειναι σιγουρο πια οτι ειναι το ασανσερ! Τωρα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι το ασανσερ δεν επηρεαζει μονο πανω στο σπιτι μου ωστε να φερω ενα εξωτερικο καλωδιο αλλα επηρεαζεται η γραμμη απο κατω στο κουτι της πολυκατοικας γτ πηγαμε και εκει και μετρησααμε και απο μηδενικα σφαλματα μολις δουλευε το ασανσερ γινοντουσαν υπερβολικα πολλα! Μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειναι θεμα πελατη και δεν μπορει να κανει τπτ ουτε η HOL ουτε ο ΟΤΕ και οτι πρεπει να φερω ηλεκτρολογο για να μετακινησει ολες το κουτι ωστε να μην επηρεαζεται το ασανσερ αλλα ρε μαγκες αυτο ειναι παρα πολλα μερεμετια και δεν ξερω και ποσο θα κοστισει και σγρ δυσκολα θα συμφωνησουν οι υπολοιποι στην πολυκατοικια! Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω? Ευχαριστω!

ΥΓ: Μου ειπε το παλικαρι οτι αυτο ειναι πολυ σπανιο και οτι δεν το εχει ξανασυναντησει και οτι μια φορα το ειχε ακουσει απο συναδελφο που και αυτος δουλευει πολλα χρονια στον χωρο...

babis3g
17-12-14, 17:20
σπανιο με το ανσανσερ αλλα εδω στο φορουμ εχει τυχει σε μερικους

aveiler
17-12-14, 17:37
Ναι ρε συ... Υπαρχει ομως "ευκολη" λύση?

babis3g
17-12-14, 17:57
Ναι ρε συ... Υπαρχει ομως "ευκολη" λύση?

http://support.zen.co.uk/kb/Knowledgebase/Broadband-Understanding-REIN-and-SHINE
Δεν Νομιζω, ολα τα παρακατω ειναι λιγο δοκιμαστηκα και μπορει να μην φερουν αποτελεσμα, αλλα μπορει να ειναι η πιο ευκολη λυση
Μπορει να βρεις κανα μοντεμ που να ειναι πιο σταθερο στον θορυβο (συνηθως τα συμβατα chipset modem / dslam - τρεχα γυρευε, πρεπει να βρεις το ακριβες τσιπακι που εχει το δσλαμ του παροχου και να βρεις κανα μοντεμ με το ιδιο chipset) και να δοκιμασεις διπλα φιλτρα η κανενα πολυ ακριβο
Επισης δοκιμαζεις καλωδια rj 45 / rj 11 sealed (μονομενα) αυτα που πανε στο μοντεμ (αλλα καποιες φορες ειναι tricky) αν το μοντεμ δεν εχει γειωση στο lan/wan θυρα

Σαν κινηση απελπισιας μπορεις αν υπαρχουν περιθωρια στο καλωδιο κοντα στο ανσανσερ να κανεις το καλωδιο σαν κυκλο αν εχει περιθωρια να σπασουν λιγο την παρεμβολη απο τα ηλεκρομαγνητικα κυματα ... η αν ειναι ο κατανεμητης κοντα ισως με κανα αλουμινιο να μονωθει (ειπα κινησεις απελπισιας)

Πρεπει η το ανσανσερ / καλωδιωση να παει αλλου ... η οπως ειναι να ερθει ειδικος για τηλεπικοινωνιες οπως ειναι να βαλει μονωμενα καλωδια ειδικα και αν χρειαζεται με γειωση ... αυτοι ξερουν γιατι θα παρουν μετρησεις με οργανα, τουλαχιστον ετσι γινονταν στο εξωτερικο που ημουν αλλα πιο φτηνα ερχονταν ο παροχος να βαλει την εγκατασταση σε αλλο σημειο ...
τωρα ο οτε δεν ξερω πως το σκεφτεται ... αν η ζημια ειναι απο τον κατανεμητη και μετα μαλλον θα πας σε ειδικο (δουλεια του σπιτονοικοκυρη) ... αν ειναι πριν τον κατανεμητη μπαινει ο οτε στο κολπο

aveiler
17-12-14, 18:03
εγινε ρε μπαμπη ευχαριστω πολυ! θα τα κατσω να τα ψαξω ολα αυτα που ειπες!

babis3g
17-12-14, 18:07
εγινε ρε μπαμπη ευχαριστω πολυ! θα τα κατσω να τα ψαξω ολα αυτα που ειπες!

μαλλον καποιος αλλος μπορει να ξερει κατι παραπανω οποτε ξανακοιτα αργοτερα
Εμενα δεν μου ετυχε ποτε, μονο θεωρειες λεω

sweet dreams
17-12-14, 19:07
Καλησπερα και παλι! Ειχες δικιο φιλε μ ειναι θεμα της πολυκατοικιας! Εφερα εχθες παλι τεχνικο απο την HOL πανω στο σπιτι μου και αρχισε τις μετρησεις και του εβγαζε 15.5mbps με μηδενικα σφαλματα! Παει να φυγει η αδερφη μου και μολις μπαινει στο ασανσερ και ξεκιναει τα σφαλματα πηγαν στον Θεο και του αποσυγχρωνισε και πηγε στα 7mbps! Το δοκιμασαμε πολλες φορες και ειναι σιγουρο πια οτι ειναι το ασανσερ! Τωρα το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι το ασανσερ δεν επηρεαζει μονο πανω στο σπιτι μου ωστε να φερω ενα εξωτερικο καλωδιο αλλα επηρεαζεται η γραμμη απο κατω στο κουτι της πολυκατοικας γτ πηγαμε και εκει και μετρησααμε και απο μηδενικα σφαλματα μολις δουλευε το ασανσερ γινοντουσαν υπερβολικα πολλα! Μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειναι θεμα πελατη και δεν μπορει να κανει τπτ ουτε η HOL ουτε ο ΟΤΕ και οτι πρεπει να φερω ηλεκτρολογο για να μετακινησει ολες το κουτι ωστε να μην επηρεαζεται το ασανσερ αλλα ρε μαγκες αυτο ειναι παρα πολλα μερεμετια και δεν ξερω και ποσο θα κοστισει και σγρ δυσκολα θα συμφωνησουν οι υπολοιποι στην πολυκατοικια! Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω? Ευχαριστω!

ΥΓ: Μου ειπε το παλικαρι οτι αυτο ειναι πολυ σπανιο και οτι δεν το εχει ξανασυναντησει και οτι μια φορα το ειχε ακουσει απο συναδελφο που και αυτος δουλευει πολλα χρονια στον χωρο...

To ασσανσερ είναι καινούργιο;;; έχει κρύπτη για τηλέφωνο;;;

aveiler
17-12-14, 21:56
To ασσανσερ είναι καινούργιο;;; έχει κρύπτη για τηλέφωνο;;;

Δεν εχει κρυπτη για τηλεφωνο φιλε μ αλλα πανω στο πανελ με τα νουμερα των οροφων εχει μικριφωνο και μεγαφωνο και επισης εχει και λαμπακι να αναβει για οταν ειναι πολυ βαρυ το φορτιο οποτε υποθετω οτι ειναι σχετικα καινουργιο ή εχει γινει ανακαινηση τα τελευταια χρονια! Παιζει καποιο ρολο αυτο που με ρωτας?

gatopardosgr
18-12-14, 15:59
αν μπορες να τυλιξεις ενα αλουμινοχαρτο γυρω απο το καλωδιο του τηλεφωνου εκει που γινεται παρεμβολη θα μειωσει πολλη την επαγωγη αλλιως πας για επανεγκατασταση με ομοαξονικο καλωδιο πλεον

iliteo
18-12-14, 16:22
Έχει δει κανείς το Tp-Link Archer C7 v2 να κυκλοφορεί Ελλάδα;

aveiler
18-12-14, 16:26
Δυστυχως δεν νμζ οτι ειναι εφικτο αυτο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γτ δεν ξρρω την κατευθυνση των καλωδιων καινπου ακριβως ειναι το προβλημα! Η επαναγκατασταση ειναι μεγαλη ιστορια και κοστιζει?

iliteo
18-12-14, 16:45
Δυστυχως δεν νμζ οτι ειναι εφικτο αυτο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γτ δεν ξρρω την κατευθυνση των καλωδιων καινπου ακριβως ειναι το προβλημα! Η επαναγκατασταση ειναι μεγαλη ιστορια και κοστιζει?

Αν θες σε παρακαλώ άνοιξε ένα άλλο θέμα, εδώ είναι για ρουτερ..
καλό είναι να είμαστε OnTopic

- - - Updated - - -

Έχει δει κανείς το Tp-Link Archer C7 v2 να κυκλοφορεί Ελλάδα;

djuan1988
18-12-14, 17:06
Έχει δει κανείς το Tp-Link Archer C7 v2 να κυκλοφορεί Ελλάδα;

Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά το αγόρασα πρόσφατα από το Amazon και οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά καλές.

romankonis
18-12-14, 18:10
Παρε το Technicolor 5136 v2

iliteo
18-12-14, 18:59
Παρε το Technicolor 5136 v2

το έχεις εσύ να μου το δώσεις?

- - - Updated - - -

ψάχνω και ένα VDSL μοντεμ..

deniSun
18-12-14, 19:31
ψάχνω και ένα VDSL μοντεμ..

ZyXEL VMG1312-B10A (http://www.adslgr.com/forum/threads/767471-ZyXEL-VMG1312-B10A-Review)

sweet dreams
18-12-14, 19:57
Δεν εχει κρυπτη για τηλεφωνο φιλε μ αλλα πανω στο πανελ με τα νουμερα των οροφων εχει μικριφωνο και μεγαφωνο και επισης εχει και λαμπακι να αναβει για οταν ειναι πολυ βαρυ το φορτιο οποτε υποθετω οτι ειναι σχετικα καινουργιο ή εχει γινει ανακαινηση τα τελευταια χρονια! Παιζει καποιο ρολο αυτο που με ρωτας?

Αν ο ηλεκτρολόγος έχει πάει καλώδιο τηλεφώνου μέχρι το μηχανοστάσιο του ασανσέρ, μπορεί από εκεί να δημιουργείται το πρόβλημα.

Ρώτησε τον συντηρητή του ασανσέρ, αν πηγαίνει μέχρι εκεί καλώδιο από τον κατανεμητή.

romankonis
18-12-14, 22:00
το έχεις εσύ να μου το δώσεις?

- - - Updated - - -

ψάχνω και ένα VDSL μοντεμ..

Έχω 2 Technicolor 5136 v2, ένα χαλασμένο κάτι έχει γίνει με το λειτουργικό του και το αλο είναι πάνω στη γραμμή μου.

iliteo
18-12-14, 22:21
Έχω 2 Technicolor 5136 v2, ένα χαλασμένο κάτι έχει γίνει με το λειτουργικό του και το αλο είναι πάνω στη γραμμή μου.

Αυτα είναι και vdsl?

romankonis
19-12-14, 00:11
Ναι - http://www.technicolor.com/en/solutions-services/connected-home/modems-gateways/xdsl-modems-gateways/td5136-v2

iliteo
19-12-14, 00:24
Μάλλον ισχύει αυτό που λέει κάτω-κατω:
The integrated modem supports ADSL, ADSL2, and ADSL2+.
δεν βρήκα κάπου αλλού οτι είναι vdsl.
Τελος πάντων.. αν δεν το θες το χαλασμένο, δωστο μου, να παίξω λίγο.

romankonis
19-12-14, 00:25
Μάλλον ισχύει αυτό που λέει κάτω-κατω:
The integrated modem supports ADSL, ADSL2, and ADSL2+.
δεν βρήκα κάπου αλλού οτι είναι vdsl.
Τελος πάντων.. αν δεν το θες το χαλασμένο, δωστο μου, να παίξω λίγο.

Technicolor’s core xDSL modems are unmatched peace-of-mind solutions, embedding a Wi-Fi n certified access point with integrated ADSL2+ or VDSL

P.S Τι να παίξεις))) Το λαμπάκι power μετά από λίγα δευτερόλεπτα γίνεται κόκινο και μετά τπτ. Ρώταγα τους τεχνικούς είπανε ότι είναι θέμα του λειτουργικού και δε μπορείς να κανεις τπτ, για πέταμα είναι. Μου δώσανε αλο τετιο καινούριο.

Καλυτερα να εχεις αυτο το μοδέμ που σου δώσανε για την γραμμή σου και αν έχει πάθει κάτι, πες τους και θα γίνει αντικατάσταση.

iliteo
19-12-14, 00:31
οκ.. :)

- - - Updated - - -

δεν φαινεται θέμα του λειτουργικού, μάλλον Hardware φαινεται

romankonis
19-12-14, 00:32
οκ.. :)

- - - Updated - - -

δεν φαινεται θέμα του λειτουργικού, μάλλον Hardware φαινεται

10€ και ειναι δικο σου :)

iliteo
19-12-14, 00:38
τα specs εδω http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=145956&d=1414236210
δεν είναι vdsl.

- - - Updated - - -

θα μου δώσεις 10€ για να το πάρω? χαχα :)

romankonis
19-12-14, 00:39
τα specs εδω http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=145956&d=1414236210
δεν είναι vdsl.

- - - Updated - - -

θα μου δώσεις 10€ για να το πάρω? χαχα :)

OK.... ))

em_seven
13-01-15, 11:48
Παιδια καλημερα, χθες με 2 διακοπες ρευματος το ρουτερ μου (TP-Link W8970) πεθανε... ημουν ευχαριστημενος γενικα και ειδικά στο wifi που θελω να ειναι πολυ δυνατο, υπαρχει πλεον κατι καλυτερο σε θεμα wifi και πανω κατω στην ιδια τιμη ή να παρω παλι το ιδιο..?

babis3g
13-01-15, 12:15
Παιδια καλημερα, χθες με 2 διακοπες ρευματος το ρουτερ μου (TP-Link W8970) πεθανε... ημουν ευχαριστημενος γενικα και ειδικά στο wifi που θελω να ειναι πολυ δυνατο, υπαρχει πλεον κατι καλυτερο σε θεμα wifi και πανω κατω στην ιδια τιμη ή να παρω παλι το ιδιο..?
κοιτα μηπως φταιει το τοφοδοτικο
κοιτα αυτο, ολοιδιο (αφου ησουν ευχαριστημενος) αλλα και με vdsl για το μελλον
http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9980-n600-wireless-dual-band-gigabit-vdsl2-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612731

@ ADSLgr.com All rights reserved.