PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα με Laptop(οθονη&δεν ξεκινα)



psiloscc
29-10-08, 19:19
Γεια σας!
Ο αδερφος μου εχει εναν laptop Hp pavilion dv9362, επεξεργαστη 1.83 Core duo, με εναν σλκηρο 160gb, μνημη 2gb, καρτα γραφικων gforce 7600
256mb, και λειτουργικο vista home premium 32bit με avast 4 antivirus.

Το προβλημμα ειναι οτι επαιζε η γυναικα του free παιχνιδια online(δεν ξερω τι παιχνιδι και σε ποιο σιτε) και μετα πηγε να τον κλεισει αλλα πατησε αντι για τερματισμο λειτουργειας το κλειδωμα με αποτελεσμα να κλεισει κατευθειαν ο υπολογιστης....μετα που τον ανοιξε ο αδερφος μου,εκανε εκκινηση και πριν μπει στο λειτουργικο ξεκηνησε να διαβαζει κατι του στυλ 50% κλπ. (τωρα το avast ηταν και εψαχνε για ιο, των vista και εψαχνε προβληματα δεν ξερω..) και αποτομα κλεινει...μετα ομως που τον ανοιξε ανοιγουν μονο τα φωτακια, ο επεξεργαστης παει να δουλεψει και σταματαει και η οθονη εχει 5-6 πολυχρωμμες καθετες γραμες και σε ολη την οθονη ενα ασπρο συνεφο..
Μηπως ξερει κανεις τι μπορει να εγινε? (αν ειναι ιος, καρτα γραφικων οθονη κλπ) αλλιως να τον στειλω στην hp...
Ευχαριστω!

ps. εβγαλα τον σκληρο, τις μνημες, μηπως ειναι απο εκει αλλα τιποτα

nikgr
30-10-08, 14:33
Tα ίδια ακριβώς έκανε και το pavilion9362 του αδερφού μου.
Κάηκε το onboard σύστημα γραφικών φίλε μου με μηδενική χρήση. Ελπίζω να ειχες κάνει επέκταση εγγύησης γιατί αλλιώς θα σου ζητήσουν καμια 400αρα για αντικατάσταση όλης της μητρικής.

Κάτι μου λέει ότι η nvidia δεν είχε πρόβλημα μόνο με τους πυρήνες G84/86 αλλα και στη σειρά 7, αφού χρησιμοποιούσε τα ίδια υλικά.

Αν δεν έχεις κάνει επέκταση εγγύησης και είσαι μέσα στην προθεσμία, κάνε επειγόντως επέκταση!

(*) Δοκίμασε το και με εξωτερική οθόνη, αλλα πιστεύω είναι κάρτα γραφικών.

psiloscc
30-10-08, 15:30
Tα ίδια ακριβώς έκανε και το pavilion9362 του αδερφού μου.
Κάηκε το onboard σύστημα γραφικών φίλε μου με μηδενική χρήση. Ελπίζω να ειχες κάνει επέκταση εγγύησης γιατί αλλιώς θα σου ζητήσουν καμια 400αρα για αντικατάσταση όλης της μητρικής.

Κάτι μου λέει ότι η nvidia δεν είχε πρόβλημα μόνο με τους πυρήνες G84/86 αλλα και στη σειρά 7, αφού χρησιμοποιούσε τα ίδια υλικά.

Αν δεν έχεις κάνει επέκταση εγγύησης και είσαι μέσα στην προθεσμία, κάνε επειγόντως επέκταση!

(*) Δοκίμασε το και με εξωτερική οθόνη, αλλα πιστεύω είναι κάρτα γραφικών.

σε ευχαριστω! δυστηχως τον εχω 2 χρονια και δεν ειχα κανει επεκταση την εγγυηση αλλιως θα τον εστελνα κατευθειαν... αν θελει παντως ολη η μυτρικη αλλαγμα μαλον θα παρω αλλον...δοκιμασα με αλλη οθονη αλλα ουτως η αλλως δεν ξεκιναει και ο επεξεργαστης...μονο τα φωτακια αναβουν και λιγο η οθονη του laptop αλλα με τα προβληματα που ειπα...θα τον στειλω μαλον στην hp αλλα με βλεπω για καινουριο....

haHa
30-10-08, 16:18
Αν τον εχεις λιγοτερα απο 2 χρονια, παλεψε μπας κ στον επισκευασουν δωρεαν επικαλουμενος το νομο που για την υποτιθεμενη 2ετη υποχρεωτικη εγγυηση.
Δεν ειναι σιγουρο αν ισχυει ο νομος, αλλα δεν εχεις να χασεις και κατι!

Πχ δες εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2389723#post2389723

psiloscc
30-10-08, 22:05
Αν τον εχεις λιγοτερα απο 2 χρονια, παλεψε μπας κ στον επισκευασουν δωρεαν επικαλουμενος το νομο που για την υποτιθεμενη 2ετη υποχρεωτικη εγγυηση.
Δεν ειναι σιγουρο αν ισχυει ο νομος, αλλα δεν εχεις να χασεις και κατι!

Πχ δες εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2389723#post2389723

σε ευχαριστω πολυ θα το ψαξω μηπως καταφερω κατι :oneup:

puffy
31-10-08, 08:53
+ 1 καμμενο gpu 9362...καλο Laptop...κακιστα ζεσταινεται ομως...
για να σαι σιγουρος παρε αντιπροσωπεια η την infoquest (ειναι καλα παιδια)και ρωτα μεχρι ποτε προβλεπεται εγγυηση με βαση το serial
που συνηθως ειναι διαφορετικη απο την ημερομηνια αγορας.. αν δεν τον εβαλε σε Internet απο την αρχη, εκανε recovery μετα απο κανα 4μηνο χρησης ...
και μετα τον εκανε register στo internet παιζει να σωνεtαι...
ετσι τη γλυτωσε ενα φιλαρακι με 9393 14 μηνες μετα την ημ αγορας
παντως σε καθε περιπτωση διεκδικησε τα 2 χρονια ανεφερε τους οτι πιθανοτατα ειναι και κατασκευαστικo ελλατωμα λογω θερμοτητας. ειναι στους 75 C+ idle στο συγκεκριμενο...:twisted:
οι 7600 σε αλλα Laptop δεν καιγονται σαν τα πουκαμισα...
και μην το επισκευασεις επι πληρωμη... παρε καινουριο...με 3 τη εγγυηση

psiloscc
31-10-08, 11:32
+ 1 καμμενο gpu 9362...καλο Laptop...κακιστα ζεσταινεται ομως...
για να σαι σιγουρος παρε αντιπροσωπεια η την infoquest (ειναι καλα παιδια)και ρωτα μεχρι ποτε προβλεπεται εγγυηση με βαση το serial
που συνηθως ειναι διαφορετικη απο την ημερομηνια αγορας.. αν δεν τον εβαλε σε Internet απο την αρχη, εκανε recovery μετα απο κανα 4μηνο χρησης ...
και μετα τον εκανε register στo internet παιζει να σωνεtαι...
ετσι τη γλυτωσε ενα φιλαρακι με 9393 14 μηνες μετα την ημ αγορας
παντως σε καθε περιπτωση διεκδικησε τα 2 χρονια ανεφερε τους οτι πιθανοτατα ειναι και κατασκευαστικo ελλατωμα λογω θερμοτητας. ειναι στους 75 C+ idle στο συγκεκριμενο...:twisted:
οι 7600 σε αλλα Laptop δεν καιγονται σαν τα πουκαμισα...
και μην το επισκευασεις επι πληρωμη... παρε καινουριο...με 3 τη εγγυηση

σε ευχαριστω! θα προσπαθησω να δω αν μπορω να κανω κατι με την εγυηση και ενοητε οτι αν θελει φτιαξειμο και παει πανω απο 300-400 θα παρω καινουριο!

berserkjason
31-10-08, 12:24
Φιλαρακο εγω έχω ένα hp pavilion dv6386eu. Ένα μήνα μετα την λήξη της εγγυησης μου παρουσίασε τα ίδια προβλήματα (πλην των γραμων της οθονης). Τώρα τον έχω και κάθεται, άχρηστος...ρώτησα αν τον παίρνουν για ανταλακτικά και μου ειπαν ότι θα μου δώσουν 100 ευρο (και να φανταστεις τον πήρα 1000)!!!
Μας βάρεσε η τύχη φίλε και άκρη δεν θα βρούμε...
Τελικά η hp είναι μονο design...ολα τα αλλα κλαψτα...

puffy
31-10-08, 18:07
οτι αν θελει φτιαξειμο και παει πανω απο 300-400 θα παρω καινουριο!

τοσο θα βγει αν ειναι η gpu αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να δωσεις 300 - 400 για να εχεις ενα Laptop 1,5 χρονου χωρις εγγυηση και με σχετικα κακη προιστορια...

zeta
08-11-08, 15:39
η κάρτα ειναι on board και θέλει αλλαγή όλο το motherboard?
γιατί αν ειναι μόνη της, τότε θέλει πολύ λιγότερα χρήματα.
(οσο κανει μια κάρτα γραφικών για λαπτοπ, δεν αλλάζεις motherboard σε αυτή την περίπτωση).

nikgr
08-11-08, 23:13
on board είναι στο συγκεκριμένο pavilion.

Τα laptops δεν είναι ίδια με τα desktops που πετάς την κάρτα γραφικών και παίρνεις άλλη.
Ελάχιστα (ακριβά) laptops έχουν αποσπώμενη MXM κάρτα γραφικών και είναι τόσο δυσεύρετες και ακριβές που καλύτερα να αλλάξεις laptop.

Όποιος δεν κάνει επέκταση εγγύησης στα 3χρόνια παίζει με την τύχη του.

zeta
09-11-08, 00:28
δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα περισσότερα λαπτοπ απο 800 ευρώ και πανω εχουν αποσπώμενη κάρτα.
η οποία κάνει καινούρια περίπου 100 ευρώ.
όσο δε μεταχειρισμένες, βρίσκεις στο ebay απειρες, από μηχανήματα που τα έκαναν ανταλακτικά,
με 20 δολάρια.
αυτό για την εγγύηση, σίγουρα, αν δεν παρεις μηχανημα με 3 χρονια, παιζεις με την τυχη σου.
σιγουρα κατι θα βγαλει στην 3ετία.

nikgr
09-11-08, 00:41
Για δώσε κάποιο link γι' αυτά τα χιλιάδες laptops που έχουν αποσπώμενες κάρτες.

Εγώ έψαξα λίγο στο ebay και στο PChub για το δικό μου Compaq 8710 (που απ' όσο ξέρω είναι απ' τα λίγα που έχουν αποσπώμενη) και δεν είχε τίποτα.

haHa
09-11-08, 02:43
δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα περισσότερα λαπτοπ απο 800 ευρώ και πανω εχουν αποσπώμενη κάρτα.
η οποία κάνει καινούρια περίπου 100 ευρώ.
όσο δε μεταχειρισμένες, βρίσκεις στο ebay απειρες, από μηχανήματα που τα έκαναν ανταλακτικά,
με 20 δολάρια.
αυτό για την εγγύηση, σίγουρα, αν δεν παρεις μηχανημα με 3 χρονια, παιζεις με την τυχη σου.
σιγουρα κατι θα βγαλει στην 3ετία.

Δικιο εχει η zeta..
Εχω αλλαξει σε compaq 4ετιας μια ati mobility 9200.

Απλα η καρτα γραφικων που πρεπει να βρεις, πρεπει να ειναι για το συγκεκριμενο λαπτοπ σου...

puffy
09-11-08, 02:52
αναφερω απλα και εντελως εγκυκλοπαιδικα
μιας και μιλαμε για το ιδιο μοντελο οτι πριν λιγες μερες
αφαιρεσα τον hitachi hd και εβαλα τον wd black scorpio 320 7200rpm.
η θερμοκρασια gpu εχει πεσει 3 στο everest (πλεον 72-73 idle:lol:)ο σκληρος ειναι πιο κρυος και δεν βγαζει κιχ

psiloscc ειχες κανα νεο απο την hp για το προβλημα? η καρτα αλλαζει (δυσκολα πρεπει να τα βγαλεις ολα) αλλα δεν νομιζω να πωλειται μεμονονωμενα απο την hp
... σε κανα ebay μεταχειρισμενη...και αλλαγη μονος σου
το ειχα δει καπου ..που ειχε τραβηξει και φωτογραφιες ο τυπος που το εκανε
και νομιζω πως ανεφερε οτι στο 9362 κολλαει και το gpu της intel πανω που δεν ειναι ιδιαιτερα δυσευρετο και ακριβο

zeta
09-11-08, 05:56
Για δώσε κάποιο link γι' αυτά τα χιλιάδες laptops που έχουν αποσπώμενες κάρτες.

Εγώ έψαξα λίγο στο ebay και στο PChub για το δικό μου Compaq 8710 (που απ' όσο ξέρω είναι απ' τα λίγα που έχουν αποσπώμενη) και δεν είχε τίποτα.

ψάξε με το όνομα και μοντέλο της κάρτας, όχι του υπολογιστή.
ένα μαγαζί στο ebay, με ati, ειναι το παρακάτω:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=120319595998
(για ΑΤΙ Χ700 η αναζήτηση).
σε όλα τα λαπτοπ που δεν εχουν την intel..... και έχουν ati ή nvidia, μπορει να αλλαχτεί η κάρτα.
το πως, δες ένα παράδειγμα εδώ.
http://www.laptopmods.co.uk/album_showpage.php?pic_id=15&full=true&mode=prev#TopPic

επίσης, αν πχ ο υπολογιστής παίρνει pci express 16x, τότε μπορείς να βάλεις όποια κάρτα θέλεις, αφού επιβεβαιώσεις βέβαια τη συμβατότητα (μπορεί να έχει διαφορετική τροφοδοσία).

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 14 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

την 8700 δεν την έχει, εχει την 8600.
Σε λιγο καιρό προφανώς θα την έχει, ή μπορεί να την βρεις αλλού...
να η 8600 ολόκληρη
http://cgi.ebay.co.uk/nVIDIA-Geforce-8600M-GT-G84M-600-512MB-MXM-II-VGA-Card_W0QQitemZ120316187440QQihZ002QQcategoryZ74957QQrdZ1QQcmdZViewItem
και να μόνο το chip...
http://cgi.ebay.co.uk/nVIDIA-Graphics-8600M-GT-G84-600-A1-A2-G84M-GPU-IC-Chip_W0QQitemZ150305744298QQihZ005QQcategoryZ74957QQtcZphotoQQcmdZViewItem

........Auto merged post: zeta πρόσθεσε 20 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

την 8700 δεν την έχει, εχει την 8600.
Σε λιγο καιρό προφανώς θα την έχει, ή μπορεί να την βρεις αλλού...
να η 8600 ολόκληρη
http://cgi.ebay.co.uk/nVIDIA-Geforce-8600M-GT-G84M-600-512MB-MXM-II-VGA-Card_W0QQitemZ120316187440QQihZ002QQcategoryZ74957QQrdZ1QQcmdZViewItem
και να μόνο το chip...
http://cgi.ebay.co.uk/nVIDIA-Graphics-8600M-GT-G84-600-A1-A2-G84M-GPU-IC-Chip_W0QQitemZ150305744298QQihZ005QQcategoryZ74957QQtcZphotoQQcmdZViewItem

psiloscc
09-11-08, 13:14
Γεια σας! λοιπόν...πήρα στην hp και μου είπαν οτι συνεργάζονται με την infoqest και να το στείλω εκει.
Αλλά τελικά δεν τον έστειλα ακόμα γιατί δοκίμασα μια οθόνη εξωτερική (και στην αρχή είχα δοκιμάσει αλλά δεν ήξερα ότι έπρεπε να πατήσω fn και f4 για να την βρεί ) έβαλα την οθόνη, άνοιξε το pc, δεν είχε το άσπρο σύννεφο μόνο τις κάθετες γραμμές...και επειδή δεν μπαίνει στα windows και λέει ότι έχει χάσει και την ανάλυση θα δοκιμάσω σήμερα να του κάνω format και αν όταν κάνω format φύγουν οι γραμμές τότε είναι οθόνη (και έμαθα ότι κάποιος που έχει τον ίδιο με εμένα και σε αυτόν έχει χαλάσει η μητρική από χτύπημα νομίζω τον εχει παρατήσει και μπορεί να μου δώσει την οθόνη δεν ξερω ποσο βεβαια) αλλιώς αν δεν φύγουν οι γραμμές θα τον στείλω απάνω και αν είναι η μητρική ή γενικά αν μου κοστίσει πάνω από 300-400 τότε θα πάρω καινούριο!

nikgr
09-11-08, 19:27
Ζeta το ebay 3-4 μοντέλα MXM έχει.
Quadro που έχουν τα περισσότερα επαγγελματικά laptops ούτε για δείγμα και φυσικά ούτε GF7600 που έχει ο φίλος.

Επίσης δε νομίζω ο άλλος να σκάσει 150euro σε κάποιον τυχάρπαστο στο ebay για να πάρει κάτι που μπορεί και να μη δουλεύει ή η βλάβη να μην οφείλεται κι εκεί.
Οι περισσότεροι τρέμουν στην ιδέα να αλλάξουν τον σκληρό απ' το laptop και θα κάνουν βίδες όλο το laptop για να αλλάξουν (αν αλλάζει και αν φταίει αυτή) την κάρτα γραφικών?

Αν ζητάνε 150εuro για την κάρτα γραφικών μόνο και στο ebay, πολύ λογικά μου φαίνονται τα 300euro που ζητάνε οι αντιπροσωπείες για αλλαγή όλης της mboard.

Eπειδή μπορεί να έκατσε σε κάποιον να βρει MXM για τον δικό του και να δούλεψε δε νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Aν ήταν έτσι εύκολο ποιος ο λόγος να αντικαταστήσουν απ' την αντιπροσωπεία όλη τη mboard στο δικό μου pavilion9362 με δικά τους έξοδα?

zeta
10-11-08, 03:48
το ebay σημερα εχει 3 μοντέλα, αυριο άλλα τρία.
Δεν παει να πει αν δεν βρεις κατι σημερα, οτι ψαχνοντας δεν θα το βρεις μεσα στον επομενο μήνα.
φυσικά αυτή η δουλειά δεν ειναι για τους περισσότερους, αλλά και φυσικά αν καποιος δεν μπορει να κανει μονος του τη δουλεια, μπορει να αγορασει το ανταλακτικό και να ερθει σε συνενόηση με καποιον τεχνικό να του κανει τη δουλεια.
300 ευρώ για ολη τη motherboard δεν νομιζω ότι ζητανε μόνο, εγω ειδα οτι για το δικο μου λαπτοπ να αγορασεις την μβ θες πανω απο 500 ευρώ. ΑΝ ζητουσαν μονο 300 και να αλλαξεις ολη τη μβ με καινουρια, θα ηταν οκ. μηπως ζητανε 300 για καρτα γραφικών?
150 ευρω για ολη την καρτα θα εδινα στο ebay, σε μαγαζια ανταλλακτικων στην Αγγλία.
οπως εδωσα για οθονη, και δεν εχει καμμια σχεση με αυτην που ειχε πανω απο τη μανα του το δικο μου.
τα δε chip, Ο τυπος απο το χονκγ χονγκ, δεν τα πουλαει ακριβά, συμφερει να ρισκαρεις. Και το chip δε νομίζω να ειναι fake, απο αποσυρμένα λαπτοπ ειναι. Το πας σε εναν ηλεκτρονικό και στο περναει αν δεν μπορεις.
και τελος παντων, υπαρχουν χρηστες και χρηστες. Υπαρχουν και χρηστες που πληρώνουν για να τους κανουν φορματ, τι να λεμε τωρα.Δεν αναφέρομαι σε αυτους.

nikgr
10-11-08, 14:31
Όχι, περίπου 300euro όλη η mboard μου είπαν ότι θα κόστιζε.
Έτσι μου είπαν απ' το service της HP όταν κάηκε η δικιά μου κάρτα γραφικών στο συγκεκριμένο pavilion εντός εγγύησης.
Χαζοί ήταν αυτοί να αλλάξουν ολη τη mboard αν άλλαζε μόνο η κάρτα γραφικών?

Ακόμα κι αν υποθέσουμε όμως ότι ήταν τόσο κουβαρντάδες και μου χάρισαν και καινούρια mboard ενώ μπορούσαν να τη βγάλουν φθηνά αλλάζοντας μόνο την κάρτα γραφικών:

Θα δώσεις 150euro σε έναν Κογκολέζο στο ebay για να σου δώσει μια μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών απο άλλο κατεστραμμένο laptop?
Και με τί εγγύηση? Αν σου χαλάσει τον άλλο μήνα τί θα κάνεις?
Κι αν δε δουλέψει για τον Χ,Ψ λόγο τί θα κάνεις? Θα τη στείλεις πίσω?

Στην αντιπροσωπεία τουλάχιστον ξέρεις ότι θα έχουν αυτοί την ευθύνη και αν δεν δουλέψει δε θα πληρώσεις δεκάρα για το εξάρτημα. Σου δίνουν και μια εγγύηση καλής λειτουργίας για ένα 6μηνο απ' όσο ξέρω.

Οι αγορές απ' το ebay είναι ρίσκο για μένα. Μπορεί να σου κάτσει κάτι και να γλιτώσεις κάποια λεφτά, αλλα είναι λύση απελπισίας. Τα δίνεις με το σκεπτικό ότι τα έχεις ξεγραμμένα και αν βγεις τυχερός βγήκες.

haHa
10-11-08, 14:48
Nikgr, ισως ησουν τυχερος..
Πρωτον, μπορει να εννοουσαν οτι θα αλλαζαν για 300 ευρω την καρτα γραφικων, ασχετα οτι σου ειπαν για mobo.
Δευτερον, ακομα κ 300 να ειχε η mobo, ισως ησουν τυχερος, γιατι συχνα παιζουν στο 500αρικο κ πανω.


Παντως, αν σε ενα μηχανημα σαν το pavilion που ειχες , χαλασει η καρτα γραφικων, αν αλλαξουν την mobo, τοτε απλα εκαναν μια τρυπα στο νερο.
Η καρτα γραφικων ειναι σε ξεχωριστο module, με διαφορετικο part number κλπ.
Αν αλλαζαν μονο mobo, δεν θα δουλευε το μηχανημα,μιας κ η καινουρια mobo ερχεται χωρις gpu.

Αρα η περιπτωση σου δεν ειναι ενδεικτικη,γιατι κατι δεν σου ειπαν σωστα εκει στην hp.



Πριν ενα χρονο χαλαει ενας compaq 4 ετων(τοτε ηταν 3) . Παιρνω τηλεφωνο στην hp κ μου λενε οτι για mobo θελουν απο 400-700 ευρω κ για να δουν ποσο κοστιζει κλπ θελουν ενα 50 ευρω.
Ε, προτιμησα να δωσω 110 ευρω κ να παρω μια καινουρια απο ebay με εγγυηση (2 μηνων μονο, αλλα κατι ειναι) κ να την βαλω μονος μου! ;)


Σε αλλο φορητο , χαλαει η καρτα γραφικων. Κοστος περι τα 250-300. Αγορα απο ebay μεταχειρισμενης που δουλευει με 60 ευρω. Αρχοντας!




Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εκτος εγγυησης συνηθως δεν συμφερει η αντιπροσωπεια για αλλαγη καρτας γραφικων ή mobo. Χιλιες φορες ebay(αν βεβαια μπορεις να λυσεις μονος σου το λαπτοπ) , απο σοβαρους ομως πωλητες που πουλανε χρονια τωρα replacement parts κ εχουν αριστο feedback.

Ξερεις ποια ειναι η διαφορα?
Η hp (και η καθε εταιρια γενικοτερα) δεν πουλαει σε ιδιωτες σκετα replacement parts. Σου τα πουλαει με εργατικα κ ενα καπελο για τριπλασια ή πολλαπλασια τιμη.
Σκετα δεν μπορεις να τα παρεις.
Καποιοι ομως στο εξωτερικο εχουν τις ακρες κ παιρνουν τα ανταλλακτικα σκετα, κατευθειαν απο hp. Αυτοι ειναι που τα πουλανε κ στο ebay. Σου τα πουλανε συνηθως κ μια μικρη εγγυηση, ενω εχουν κανονικα part number, ημερομηνια κατασκευης κ ειναι καινουρια.
Ετσι γλυτωνεις τα εργατικα της καθε εταιριας κ το καπελο που βαζει ,επειδη ειναι η μοναδικη που μπορεις να σου προμηθευσει το part.

Ενδεικτικα ενας πωλητης(μαγαζι ειναι ουσιαστικα) με πληθος πωλησεων, αριστο feedback, πολλα καινουρια replacement parts για διαφορα φορητα:
http://shop.ebay.com/merchant/laptoptek_W0QQ_nkwZQQ_armrsZ1QQ_fromZQQ_mdoZ

nikgr
10-11-08, 15:27
Φίλε haha μου είπε ξεκάθαρα ο τεχνικός που μίλησα μαζί του ότι αλλάχθηκε ΟΛΗ η μητρική στο pavilion (προφανώς με το module της κάρτας γραφικών αν μπαίνει αρθρωτά). Μάλιστα περίμενα και μια βδομάδα μέχρι να την παραγγείλουν.
Αν μου είπε ψέμματα, ψέμματα σου λέω κι εγώ.

Απο κει και πέρα, και επειδή δεν τον ενδιαφέρει τον starter το δικό μου πρόβλημα, τί έχετε να του προτείνετε σε περίπτωση που του ζητήσουν 350euro με τα εργατικά απ' την αντιπροσωπεία?

Ο ebay seller που προτείνεις βλέπω είναι απο Αμερική και ποιος ξέρει τί καπέλο θα ρίξουν και στο τελωνείο αν δεν το δηλώσει ως δώρο.

Μέχρι τώρα κανείς δε μου έδωσε link για GF7600 που έχει το pavilion.
Συζητάμε τόση ώρα θεωρητικά για το "ίσως φέρουν κάποτε, κάποιος, κάπου, κάτι" στο ebay

haHa
10-11-08, 15:48
Οπως σωστα λες, μιλαμε θεωρητικα!!

Εγω την παρεμβαση την εκανα, οχι τοσο για τον topic starter, αλλα ηταν γενικοτερη περι ebay κλπ..


Τωρα για τον topic starter:
επειδη ουτε εγω βρηκα τιποτα σε ebay για 7600 σε pavilion, το ξεχναμε τελειως..
Αν τωρα η αντιπροσωπεια του ζητησει 350 ευρω, τοτε ειναι στο χερι του αν θα τα δωσει για να το φτιαξει.. Παντως δεν ειναι κ εξωφερνικο ποσο!


Τελος,απο ολη τη συζητηση, ενα πραγμα τελικως προκυπτει:
Αγοραστε επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια παντα με νεο φορητο!




Υ.Γ.: Ο ebay seller που προτεινα εννοειται οτι κανει τα κουμαντα του για να μην πληρωσεις τελωνειο. Εχω αγορασει motherboard απο αυτον κ ειναι εξαιρετικα εξυπηρετικος..

psiloscc
10-11-08, 18:27
το φτιαξει.. Παντως δεν ειναι κ εξωφερνικο ποσο!

Τελος,απο ολη τη συζητηση, ενα πραγμα τελικως προκυπτει:
Αγοραστε επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια παντα με νεο φορητο!

+1........

zeta
10-11-08, 19:11
συμφωνώ 100% με το φίλο haHa.

καλό ειναι και δοκιμασμένο το εξής:http://www.notebooksolutions.ca/zc/
έχει γνήσια ανταλλακτικά.
Σε καποια ειναι ακριβό, καποια τα βρισκεις φτηνά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.