PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω για προγραμμα δημιουργιας-επεξεργασιας Εξωφυλλου-Ραχης-Οπισθοφυλλου



Sebu
03-11-08, 14:42
Εχω μια εικόνα που θελω να την χρησιμοποιησω ως εξωφυλλο

Το θεμα είναι ότι θελω να το φτιαξω σε μορφη βιβλιου με ραχη κανονικα και συνεπως θελω το χρωμα που κυριαρχεί στο εξωφυλλο, να υπαρχει και στη ραχη και στο οπισθοφυλλο.

Στη ραχη θελω να μπορω να γραψω τον τιτλο, ενω το οπισθοφυλλο θα ειναι κενο.

Θελω εν ολιγοις αυτα τα 3 τμηματα να ενωθουν με καποιο τροπο σε μια οντοτητα, να τυπωθουν ως ενα κομματι και μετα να τυλιξουν το βιβλιοδετημενο συνολο.

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορει να παρει οτι εικονα ή κειμενο του δωσεις και να σου τα ενωσει για να φτιαξεις ολοκληρωμενο εξωφυλλο (εξωφυλλο+οπισθοφυλλο+ραχη) και μετα να τα τυπωσεις ως ενα ενιαιο συνολο και εσυ απλα να το τυλιξεις-κολλησεις γυρω απο το εκτυπωμενο-βιβλιοδετημενο συνολο σου????

nikosl
04-11-08, 00:58
To quarkxpress το κάνει απ'ότι ξέρω αλλά είναι εμπορικό πρόγραμμα.

WAntilles
04-11-08, 12:01
Εχω μια εικόνα που θελω να την χρησιμοποιησω ως εξωφυλλο

Το θεμα είναι ότι θελω να το φτιαξω σε μορφη βιβλιου με ραχη κανονικα και συνεπως θελω το χρωμα που κυριαρχεί στο εξωφυλλο, να υπαρχει και στη ραχη και στο οπισθοφυλλο.

Στη ραχη θελω να μπορω να γραψω τον τιτλο, ενω το οπισθοφυλλο θα ειναι κενο.

Θελω εν ολιγοις αυτα τα 3 τμηματα να ενωθουν με καποιο τροπο σε μια οντοτητα, να τυπωθουν ως ενα κομματι και μετα να τυλιξουν το βιβλιοδετημενο συνολο.

Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορει να παρει οτι εικονα ή κειμενο του δωσεις και να σου τα ενωσει για να φτιαξεις ολοκληρωμενο εξωφυλλο (εξωφυλλο+οπισθοφυλλο+ραχη) και μετα να τα τυπωσεις ως ενα ενιαιο συνολο και εσυ απλα να το τυλιξεις-κολλησεις γυρω απο το εκτυπωμενο-βιβλιοδετημενο συνολο σου????

Αυτή τη δουλειά την κάνεις πολύ εύκολα με ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα διανυσματικών γραφικών (vector graphics).

Παλιά την έκανα με το CorelDraw.

Υπάρχουν και πολλά δωρεάν τέτοια προγράμματα.

Δές στο σχετικό υπόμνημα στα άρθρα.

adams
04-11-08, 12:21
Συμβουλέψου τον τυπογράφο που θα τυπώσεις.
1)Πρέπει να μάθεις πόσα εκατοστά ράχη θα έχεις (το νούμερο βγαίνει από των αριθμό των σελίδων, το είδος της βιβλιοδέτησης, το πάχος(βάρος) του χαρτιού).Αυτό μπορεί να στο πει ο υπογράφος-βιβλιοδέτης.Αν έιναι λίγες σελίδες θα έιναι δύσκολο να τυπώσεις στην ράχη.
2)Εφόσον δεν γνωρίζεις σελιδοποίηση (προγράμματα σελιδοποίησης ειναι το indesign, quark, άντε και υπο περιπτώσεις το corel) καλό θα ήταν να βρεις κάποιον ή να σου προτείνει κάποιον ο τυπογράφος ή αν έχει δημιουργικό να στο κάνει ο ίδιος.
3)Δεν γνωρίζω δωρεάν προγράμματα δυανισματικών γραφικών ή σελιδοποίησης, αν υπάρχουν δυστυχώς ή ευτυχώς θεωρώ πολυ δύσκολο το αρχείο που θα βγάζουν να είναι συμβατό με το rip του τυπογράφου.Εκτός αν σώζουν σε pdf.

Η απορία μου εμένα είναι άλλη ( οκ πες βρίσκεις άκρη με το εξώφυλλο) το βιβλίο ποιος θα το σχεδιάσει σελιδοποιήσει?Αν το κάνει κάποιος άλλος όχι εσύ γιατί δεν φτιάχνει και το εξώφυλλο?

Sebu
04-11-08, 12:59
Μα το βιβλιο ειναι ετοιμο

Και το εξωφυλλο ειναι ετοιμο

Αυτο που θελω για να μην πληρωσω κερατιατικα σε τυπογραφο ειναι να τυπωσω εγω το ενιαιο εξωφυλλο-ραχη-οπισθοφυλλο και να "ντυσω" το βιβλιο που το εχω ηδη τυπωμενο σε laser εκτυπωτη.

Το βιβλιο το θελω για προσωπικη χρηση απλα δεν θελω να ειναι με σπιραλ για αυτο θα το φτιαξω σε στυλ βιβλιου για να ειναι πιο "ωραιο".

Η ραχη θελω απλα να εχει το χρωμα του εξωφυλλου αντε και να γραψω τον τιτλο στο καθετο. Το οπισθοφυλλο να ειναι απλα στο κυριαρχο χρωμα του εξωφυλλου. Αυτα τα 3 θελω να ειναι ενα κομματι (φαντασου με Α3 για παραδειγμα) το οποιο θα "αγκαλιασει" το υπολοιπο ηδη τυπωμενο και προς δεσιμο βιβλιο.

adams
05-11-08, 17:49
Ιδιοκατασκευή λοιπόν.
Θες να κάνεις την βιβλιοδέτηση μόνος σου λοιπόν.
Μπακάλικα λοιπόν να σου πω όρισε 5χιλιοστά τη ράχη ( για 50 -70 σελίδες χαρτιού βάρους 170γρ τουλάχιστον τόσο περίπου βγαίνει. σε 3-4 έντυπα με ράχη που έκανα προσφατα.Φτιάξε ένα σαλόνι (2 σελίδες δηλαδή) ενιαίο (πρόσθεσε τα πλάτη των 2 σελίδων+ράχη) και τυπωσε το.
βέβαια θα πρέπει και ο εκτυπωτής σου να μπορεί να τυπώσει αυτό το μέγεθος.Αν το τυπώσεις εξω το εξώφυλλο πρόσθεσε πλαστικοποίηση ματ ώστε να "κρατήσει" περισσότερο στο χρόνο από τη φθορά.

Πάντως για 5 βιβλία 60 σελίδων πολύ καλής ποιότητας (για ψηφιακή εκτύπωση πάντα -πλαστικοποίηση ματ στα εξώφυλλα, προσεκτική βιβλιοδέτηση κ.λ.π) το κόστος είναι στα 130€

Α και όταν εννοούσα πως είναι δυσκολο να τυπώσεις στη ράχη στην αργκό των γραφιστών εννοούσα τυπώσεις= τυπώσεις γράμματοσειρές. Φόντο δηλαδή χρώμα εννοείται πως τυπώνεται.

Sebu
06-11-08, 21:45
Αυτο με το "σαλονι" με μπερδεψε λιγο

Αυτο ψαχνω σε ποιο προγραμμα μπορω να τα ενωσω ολα αυτα σε μια οντοτητα και να τυπωθουν ως μια οντοτητα στο αντιστοιχο μεγαλο φυλλο (μεγαλο σαν Α3 δλδ κτλ).

adams
07-11-08, 23:27
Τα προγράμματα αναφέρθηκαν (corel,illustrator,indesign,quark).
σαλόνι είναι 2 σελίδες σε ανάπτυγμα
46654
To παραπάνω είναι 2 σελίδες για εξώφυλλο όπως το θες για να καταλαβάβεις.
Αν σου φαίνονται πολύπλοκα τα παρακάτω προγράμμτα μπορείς να το κάνεις και στο photoshop.

thane
09-11-08, 03:15
sebu εγώ προσωπικά που ήθελα να φτιάξω ένα εξώφυλλο για θήκη dvd ( από αυτές τις μεγάλες τις πλαστικές) έφτιαξα μια στο photoshop.

πολύ απλό είναι.

και εξώφυλλο και ράχη και οπισθόφυλλο έκανα. δεν χρειάζεται να τα κανεις και τα 3 ξεχωριστα και μετά να τα ενώσεις. κάνεις ένα όλο μαζί απλά παίρνεις σωστά τα μέτρα έτσι ώστε όταν το κολλάς να είναι σωστα.

κάνεις και καμιά δοκιμή, δεν χάλασε ο κόσμος άμα κάνεις λάθος.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.