PDA

Επιστροφή στο Forum : Με κλεψανε !!!!!



Σελίδες : 1 [2]

Antre
09-12-08, 17:40
Πάντως στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα. Εγώ στη θέση τους , αν ήμουν κλέφτης, θα το παιζα ότι πουλάω κάτι... δηλαδή κάτι που δεν δίνει στόχο.

Ένα άλλο κόλπο είναι να βαράνε σβάρνα τα κουδούνια και να μοιράζουν πχ φυλλάδια

manoulamou
09-12-08, 17:53
Θυμαμαι μεχρι σημερα πως πριν κατι χρονια ειχα τη μανα μου κατακοιτη
και τα παιδια με τον συζυγο στην Νισυρο διακοπες 15Αυγουστο, που μας εκλεψαν κι εμας κατι λιγα.
Ανοιχτα τα παραθυρα, γυρω χωραφια και το διπλανο σπιτι παρατημενο.
Ηταν η επομενη της ληξης των Ολυμπιακων στην Ατλαντα.
Πεταχτηκα στη γωνια ουτε 30 μετρα να παρω εφημεριδα και γυρισα.
Το στερεο στη διαπασων και η γριουλα μου στο κρεβατι της.
Μπηκα στην καμαρα των παιδιων κι ελειπαν κατι παλια ρουχα για μπαλωμα
στην αρχη νομιζα πως τα βαλα αλλου ομως μπααα... Μεχρι κατι καλτσακια βρηκα στον κηπο...
Επαθα πανικο, κλειδαμπαρωνα τα παντα για ενα μηνα και βαλε
ουτε λογος να το αναφερω στην αστυνομια για ευτελους αξιας πραματα.
Ο φοβος μου ηταν μηπως ειχαν δει πραγματα πιο ακριβα
και ξαναγυριζαν αργοτερα που θα λειπαμε για περισσοτερο χρονο...
Ακομη εχω την γνωστη κλασικη αισθηση του βιασμου του ιδιωτικου μου χωρου!
Ηταν η εποχη που ηταν σε εξαρση η κλοπη ... μπουγαδων στην ευρυτερη περιοχη.
ΕΕΕ αυτα μονο τπτ αστεγοι ή/και λαθρομεταναστες θα τα ηθελαν ισως.:hmm:

pelopas1
09-12-08, 21:23
μερικες φορες φιλαρακο χρειαζονται οι ιδεες απο το εργο death wish 3

http://www.imdb.com/title/tt0089003/

και την επομενη φορα να εισαι προεοιμασμενος απο τις ιδεες του εργου

δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος

hammer21
09-12-08, 21:32
Πάντως στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα. Εγώ στη θέση τους , αν ήμουν κλέφτης, θα το παιζα ότι πουλάω κάτι... δηλαδή κάτι που δεν δίνει στόχο.

Ένα άλλο κόλπο είναι να βαράνε σβάρνα τα κουδούνια και να μοιράζουν πχ φυλλάδια

Μα ουτε αυτο δινει στοχο,αυτο λεω;)

Ασε ειχαμε τσακωθει ασχημα μια φορα με ενα διαφημιστη,μονο ξυλο δεν παιξαμε:down:

@pelopas1
Δεν μας λες κανα point επιγραμματικα γιατι αυτο τον καιρο δεν εχω χρονο 2 ωρες συνεχομενες για να τη δω?



Επαθα πανικο, κλειδαμπαρωνα τα παντα για ενα μηνα και βαλε

εμεις κλειδαμπαρωνουμε ετσι και αλλιως.Οσο μπορουμε να τους περιορισουμε.Και βλεπεις κατι ανεκδιηγητους γειτονες να αναοιγουν την κατω πορτα σε οποιον χτυπαει.Δεν ειμαι κανας κομπλεξικος ανθρωπος(δηλαδη ετσι θελω να πιστευω:p) αλλα θελω το επομενο σπιτι που θα ανοιχτει στην πολυκατοικια μου να ειναι το δικο τους,μπας και βαλουν μυαλο.Οπου δεν πιπτει λογος πιπτει "ραβδος";)

btw αν εχετε καμια καλη ιδεα να τους βαλουμε μυαλο ευπροσδεκτη(το μεγα προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε ποιοι ειναι:whistle:)

Pehlis
09-12-08, 22:01
Κεικ με ποντικοφαρμακο η κατι παρομοιο γιατι τωρα τελευταια κανουνε και φαγοποτι τα μ.......πανα.

Antre
09-12-08, 22:06
Μα ουτε αυτο δινει στοχο,αυτο λεω;)

Ασε ειχαμε τσακωθει ασχημα μια φορα με ενα διαφημιστη,μονο ξυλο δεν παιξαμε:down:

Μόνο σου το λες... είναι τόσο συχνό και σπαστικό φαινόμενο που στο τέλος δεν υποπτεύεσαι κάτι τέτοιο.


Και βλεπεις κατι ανεκδιηγητους γειτονες να αναοιγουν την κατω πορτα σε οποιον χτυπαει...
btw αν εχετε καμια καλη ιδεα να τους βαλουμε μυαλο ευπροσδεκτη(το μεγα προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε ποιοι ειναι:whistle:)

Φαντάζομαι από γενικές συνελεύσεις ή ανακοινώσεις στο ασανσέρ , δεν τους έβαλαν μυαλό;

Τουλάχιστον αν θες μπορείς να βρεις ποιος είναι. Κάθε μεσημέρι που θα γυρίζεις από την δουλειά (ή ότι άλλο) θα χτυπάς και ένα από τα κουδούνια. Δηλαδή την πρώτη μέρα πριν μπεις χτυπάς το πρώτο κουδούνι, περιμένεις να δεις αν παρότι δεν μίλησες σου ανοίξουν. Αν τελικά σου μιλήσουν το βάζεις στη λίστα. Την επόμενη μέρα, το επόμενο.

Λέω κάθε μέρα και από ένα και όχι την ίδια μέρα όλα για να μην γίνεις ρεζίλι αν σε καταλάβουν. Άλλο να πεις μπερδεύτηκα και χτύπησα ένα λάθος κουδούνι και άλλο όλα.;)

Υ.Γ. Όλα αυτά εφόσον είναι θυροτηλέφωνο και όχι θυροτηλεόραση. Αν υπάρχει εικόνα αλλά επιμένεις να μάθεις ποιος είναι βάλε κάποιον άλλο για σέναπω

hammer21
09-12-08, 22:23
Φαντάζομαι από γενικές συνελεύσεις ή ανακοινώσεις στο ασανσέρ , δεν τους έβαλαν μυαλό;

Μπα τιποτα.Απο το ενα μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν.Αυτο με τα κουδουνακια δεν ειναι κακη ιδεα παντως.Θα το τεσταρω,αλλα πρεπει να το κανω κανα πρωινο που ερχονται μαζικα οι διαφημιστες.
ευχαριστω για την ιδεα παντως:respekt:

akisnik
10-12-08, 00:32
Πο ρε φίλε, πάλι καλά που δεν έχασες την διατριβή σου. Έναν ολόκληρο χρόνο την δούλευες... εκεί είναι τα "λεφτά" για σένα

Ποια λεφτα?παπαρια...

giannhs1984
10-12-08, 01:14
Γιατι αυτη θα μπει μεσα?Αυτη θα ηταν καμουφλαζ(μια καλοντυμενη κυρια και ευγενικη) και υπερναω πασης υποψιας.Με ησυχασατε λιγο ειναι η αληθεια,αλλα επειδη μενω σε μια απο τις πιο επικινδυνες περιοχες της αθηνας,εχω τα ματια μου 14.
ενα σκυλι λυνει τα οποια σου προβληματα φιλε μ
δεν γαβγηζει αλλα αμα μπει καποιος μεσα στο βραδυ θα εχει ασχημη νυχτα

electro1
10-12-08, 08:26
Διαβασα αυτο που γραφεις pga21ole και αυτο ειχε συμβει το καλοκαιρι σ'εμας.Ηταν μια γυναικα που δεν μιλουσε καλα ελληνικα και χτυπουσε το θυροτηλεφωνο ποση ωρα και ρωτησε αν μενει στην πολυκατοικια καποιος αλβανος.

electric
10-12-08, 08:47
ρε παιδιά εγώ είμαι στο εργοτάξιο είναι και κάτι βουλγαρική . έχω ξεχασι τα κλειδιά από το λουκέτο της ντουλάπας με τα εργαλεία λέω να το σπάσω αναγκαστικά . μου λέει ο ένας όχι και με ένα σύρμα το ξεκλειδώνει .
μαλάκας εγώ

manoulamou
10-12-08, 11:28
Οσο ζεις μαθαινεις, και στο πρωiναδικο του Mega εχω δει πως ανοιγεις θωρακισμενη πορτα,
επισης σ αυτο το βιβλιο (http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/144720) αναλυτικες οδηγιες για να ξεκλειδωνεις αυτοκινητα, σε μια ωρα αναγκης ...
Δεν σημαινει πως επειδη τα ξερω, ειμαι υποπτη για ... βουλγαρικες διαρρηξεις εεε;
Η τεμπελια και η φτωχια ειναι κακος συμβουλος, οχι απαραιτητα μονο για λαθρομεταναστες...:;)

hammer21
10-12-08, 12:43
Διαβασα αυτο που γραφεις pga21ole και αυτο ειχε συμβει το καλοκαιρι σ'εμας.Ηταν μια γυναικα που δεν μιλουσε καλα ελληνικα και χτυπουσε το θυροτηλεφωνο ποση ωρα και ρωτησε αν μενει στην πολυκατοικια καποιος αλβανος.

Μη με αφηνεις με την αγωνια:)
Ειχατε καμια διαρρηξη μεσα στις επομενες βδομαδες?

@giannhs1984
Το βρισκω λιγο αντιφιλοζωικο(δεν ξερω αν ειναι η σωστη λεξη :oops: ) να εχεις ενα σκυλο μονο για να σου φυλαει το σπιτι.Χωρια του οτι δεν εχω τον απαραιτητο χρονο να του αφιερωσω;)

Antre
10-12-08, 13:47
Για να μην λέει κάτι άλλο προφανώς δεν έγινε κάποια διάρρηξη...;)

electro1
10-12-08, 14:16
Mετα οχι.Τους προλαβαν αλλοι.Το μονο σιγουρο ειναι οτι παρακολουθουν ποτε λειπεις.Απο ασφαλεια δεν εχουμε τιποτα ιδιαιτερο.Η πορτα ειναι ξυλινη εχουμε δυο κλειδαριες και δυο συρτες.Που δεν τις κλειδωναμε μεχρι που την παθαμε.

Antre
10-12-08, 15:34
Mετα οχι.Τους προλαβαν αλλοι.Το μονο σιγουρο ειναι οτι παρακολουθουν ποτε λειπεις.Απο ασφαλεια δεν εχουμε τιποτα ιδιαιτερο.Η πορτα ειναι ξυλινη εχουμε δυο κλειδαριες και δυο συρτες.Που δεν τις κλειδωναμε μεχρι που την παθαμε.

Βασικά ότι κλειδαριές και να βάλεις το θέμα είναι να είναι συνειδητοποιημένοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας δηλαδή να μην ανοίγουν σε άγνωστους και χωρίς σοβαρό λόγο και αν τυχόν τους χτυπήσει το κουδούνι κανένας άσχετος να ρωτήσουν αμέσως ονοματεπώνυμο και να ζητήσουν το λόγο όπως και να υπάρξει και ενημέρωση επί του συμβάντος.

Απλά οι περισσότεροι βαριούνται για αυτό και ότι γίνεται

hammer21
10-12-08, 20:01
Μεχρι να ανοιξουν το δικο τους σπιτι,μετα δεν θα ξανανοιξουν σε αγνωστο;)
Ελληναραδες ολοι τους:down:

gallahant
10-12-08, 21:06
Εμένα με κλεψανε μέρα μεσημέρι, όταν έλειπα στη δουλειά. Μπήκανε αφού σπάσανε μια απο τις αλουμινένιες μπάρες που έχει το παράθυρο της κουζίνας. Παιδάκια 14-15 χρονών.(τους πιάσανε αλλά κλοπιμαία δε βρήκανε) Πήρανε κάτι μετρητά που είχα κρυμμένα στο δωμάτιο. Πολύ σχολαστικοί πάντως, το σπίτι ήταν όπως το άφησα. Πως σκατά ξέρανε που ακριβώς να ψάξουν!

Και να σκεφτείτε ότι μένω σε ήσυχη περιοχή, όλο μονοκατοικίες, όλοι γνωστοί είμαστε μεταξύ μας. Μετά από αυτό έβαλα ασφάλειες σε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες.

hammer21
10-12-08, 21:13
Τα παιδια τα γνωριζες?Πιθανον να ειχαν κατσει μια φορα εξω απο το παραθυρο σου και ειδαν οτι εβγαζες χρηματα.Ειδικα αν το δωματιο ειναι χαμηαλα απο το δρομο;)Φατσικα τους ηξερες?:hmm:
Το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι παιδακια οπως λες αλλα κ@λοπαιδα;)

gallahant
11-12-08, 23:47
Ήταν ρωσσοπόντιοι (έχουμε πολλούς εδώ κάτω). Το δωμάτιο είναι φάτσα στο δρόμο, αλλά πολύ σπάνια έχω παράθυρο και κουρτίνα ανοικτά τόσο ώστε κάποιος να μπορεί να παρακολουθεί μέσα κάθε μου κίνηση.

taketrance
14-12-08, 03:12
Καλα κανει η μανα μου τελικα που ακομα και για ψωμι οταν παει κλειδωνει και πανω . Με ολα αυτα που ακουμε , που μπαινουν ολοι σαν κυριοι δεν τους καταλαβαινει κανεις και κανοθν οτι θελουν τι να περιμενει κανεις . να φανταστειτε το καλοκαιρι επειδη μενουμε κατω απο την ταρατσα δεν μπορουσα να κοιμηθω με ανοιχτες τις πορτες με επρηζε να κλεινω τα παντζουρια μην μπει κανεις απο την ταρατσα ! Τωρα οταν φευγει το πρωι και με αφηνει να κοιμαμαι κλειδωνει παλι full μην μπουν μεσα οταν κοιμαμαι !

hammer21
14-12-08, 15:02
Εδω μπαινουν μεσα οταν εισαι ξυπνιος.Και εγω τα κλειδωνω παντως ολα.Δεν εχω να χασω και κατι στην τελικη.

pelopas1
14-12-08, 22:47
pga21ole

φιλε μου ειναι πολλυ απλο το θεμα

στην ταινια death wish 3 o charles bronson για να εκδικηθει τα "κακα παιδια" και συνναφη, ειχε βαλει παγιδες στο σπιτι με καραμπινες διπλωμενες σε συρματοσκυνα......και με διαφορα αλλα mcgyver κολπακια....στα οποια 1 ανθρωπος καταφερε να κανει νοκ ουτ τουλαχοστον καμοια 30'

για αυτο σου λεω δες την ταινια....ολα τα κολπακια που αναφερονται μεσα μπορουν να γινουν και στην πραξη.......και τελος εχεις και το αυτονοητο, δηαδη την νομιμη αμυνα εαν προσπαθησουν να σε μπλεξουν με δικαστηρια, διοτι η ολη επειχηρηση εγινε μεσα στο σπιτι σου...αρα καθαρη αυτοαμυνα ;)

manoulamou
15-12-08, 12:35
Δεν χρειαζεται να προκαλουμε την προσοχη, με εμφανη μετρα ασφαλειας
αλλά αφου λαβουμε τις στοιχειωδεις προφυλαξεις, ας θυμηθουμε πως ...

48730

και το πολυτιμοτερο αγαθο ολων μετα την ελευθερια ειναι η ανθρωπινη ζωη!

Την εχουμε ξανακανει την συζητηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2248557#post2248557) το καλοκαιρακι ... περι death wish!

subzer0
15-04-09, 20:29
Δεν ήρθε η δική μου σειρά αλλά σήμερα έγινε το εξής ύποπτο.
Όταν γύρισα σπίτι το μεσημέρι μετά την δουλειά στις 15:30 βρήκα μια αναπάντητη κλήση από την σπιτονοικοκυρά μου (η οποία μένει από πάνω μου) , από το κινητό της στο σταθερό μου κατά τις 11:25.
Το μεσημέρι δεν μπόρεσα να την βρω , κοιμήθηκα και πριν λίγο την βρήκα να την ρωτήσω τι με ήθελε.
Συνέβη λοιπόν το εξής.
Καθώς γύριζε σπίτι από έξω που ήταν , βρήκε μπροστά στην εξώπορτα έναν καλοντυμένο κύριο με γραβάτα και μια τσάντα , γύρω στα 45 να χτυπά τα κουδούνια.
"Τι θέλετε κύριε" τον ρώτησε.
"Είμαι γιατρός και έρχομαι επίσκεψη στον κύριο Subzer0 Subzer0ιδη που με κάλεσε" απάντησε αυτός.
Κατ' αρχήν δεν είμαι άρρωστος και δεν ζήτησα κανέναν γιατρό , δεύτερον αν ήμουνα , ο πρώτος που θα το ήξερε θα ήταν η σπιτονοικοκυρά μου μια και είναι μια πάρα πολύ καλή γυναίκα και καθώς μένω μόνος μου Αθήνα πάντα με βοηθάει σε οτι ζητήσω.
Τρίτον είπε και το μικρό και το επώνυμο μου αλλά εγώ στο κουδούνι γράφω μόνο επώνυμο.
Η σπιτονοικοκυρά μου κατάλαβε οτι κάτι δεν πάει καλά κυρίως λόγω του δεύτερου λόγου που σας ανέφερα και του είπε να πάρει τηλέφωνο από το κινητό της στο σταθερό μου να δει αν είμαι μέσα.
Με πήρε αλλά φυσικά εγώ απουσίαζα.
Του το είπε αλλά αυτός επέμενε και τότε του ζήτησε τότε να φέρει κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει οτι όντως έρχεται για μένα και αυτός πήγε μέχρι το αμάξι του να το φέρει.
Δυστυχώς η σπιτονοικοκυρά μου είχε στο μυαλό της να μπει στην πολυκατοικία και να κλειδώσει την πόρτα και όχι να δει το αμάξι και την πινακίδα του τύπου.
Έτσι από μέσα και όταν ήρθε πάλι ο τύπος , της ζήτησε να ανοίξει αλλά αφού είχε χτυπήσει σε μένα και είδε οτι λείπω λέγοντας του οτι θα καλέσει την αστυνομία αυτός εξαφανίστηκε.

Τώρα που το συζητήσαμε , κατάλαβε πως θα μπορούσε να είχε κάνει άλλα πράγματα.
Δηλαδή μετά την κλήση που μου έκανε θα μπορούσε να είχε πάει σε μια γειτόνισσα να πάρει τηλέφωνο στην αστυνομία ή θα μπορούσε να είχε πάρει πινακίδες από το αμάξι.
Αλλά όπως είναι λογικό αγχώθηκε πάρα πολύ και λόγω του παρουσιαστικού του δήθεν γιατρού.

Από εκεί και πέρα μου έκανε εντύπωση πως βρήκε το μικρό μου όνομα (δεν υπάρχω και στον κατάλογο , είμαι σε εναλλακτικό :p ).
Δεύτερον πολύ πιθανόν να ξέρουν οτι λείπω το πρωί λόγω δουλειάς.
Αλλά αν ξέραν αυτό θα ξέραν πως αν τους άνοιγε κάποιος άλλος εκτός από μένα και έλεγε οτι είναι γιατρός αυτός που θα άνοιγε σίγουρα θα ερχόταν να δει τι παίζει μια και είμαστε μια οικογενειακή πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα που όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας (τα υπόλοιπα 3 είναι συγγενείς της σπιτονοικοκυράς μου).
Άρα κουτουρου και εκεί.
Και τρίτον 11:30 το πρωί να θέλουν να μπουν σε σπίτι?

hammer21
15-04-09, 21:29
Οτι ωρα θελουν μπαινουν.Τουλαχιστον του εδειξε οτι μυριστηκε τη δουλεια και την επομενη που θα κανει βολτα απο κει(ο γιατρος) θα το ξανασκεφτει 2 φορες.Αυτος δεν ξερει αν εχετε κρατησει τις πινακιδες του αυτοκινητου ή οχι ετσι δεν ειναι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.