PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι εγινε με τα McDonalds στην Ομονοια



Σελίδες : [1] 2 3

Greator
09-11-08, 15:21
Ειναι κατι που οταν το ειδα μου εκανε αρκετη εντυπωση.


Οποιος περναει συχνα απο Ομονοια θα εχει προσεξει τα McDonalds που βρισκονται στην οδο Πατησιων και οταν περνας απο μεσα τους βγαινεις στην πλατεια.

Διαπιστωσα προχθες οτι εκλεισαν. Ξερει κανεις το λογο? Ειναι πολυ σπανιο να κλεινει ενα μεγαλο καταστημα απο μια πολυεθνικη. Εκλεισαν λογω ζημιας(αν κ το συγκεκριμενο καταστημα απ'οτι εβλεπα ειχε κινηση) η λογω καποιου "ελεγχου" που εγινε?:whistle:

Κριμα παντως, επαιρνες ενα καφε και ειχες και WiFi...:p

DSLaManiaC
09-11-08, 15:48
Ο λόγος είναι απλός.

Δεν έχουν δουλειά.

cghera
09-11-08, 17:35
Μήπως κάνουν ανακαίνηση; Γιατί και στην Κηφισιά είχαν κλείσει για κάποιο διάστημα και άνοιξαν ξανα. Προσωπικά έχω να πάω χρόνια νομίζω το φαγητό είναι χαμηλότατης ποιότητας αλλά όλη η νεολάια εκεί μέσα τρώει.

Sovjohn
09-11-08, 17:46
Και στο Πασαλιμάνι έκλεισαν (αναμενόμενο, δεν είχαν δουλειά για ΧΡΟΝΙΑ σχετικά με το μέγεθος του καταστήματος - μάλιστα μέχρι και Village Cool λειτουργούσε μέχρι πέρσι-πρόπερσι στην ταράτσα το καλοκαίρι, και πάλι κόσμος 0!) και έμεινε ανοιχτό μόνο στο Λιμάνι στον Πειραιά. Άντε, να κλείσει κι αυτό.. :twisted:

hammer21
09-11-08, 19:18
Μαλλον ξυπναει ο κοσμακης σιγα σιγα.Δεν θες να πω τι ειδα οταν εκανα το λαθος και πηγα να φαω εκει(εννοειται πως δεν εφαγα τελικα)

Patentman
09-11-08, 19:27
Τα μπεργκερ του McDonalds ειναι απαραδεκτα.
Και τα υπολοιπα δηλαδη οχι οτι πανε πισω.

Στις περισσοτερες περιοχες βαρανε μυγες.
Μονο πιο παλια οταν ειχαν βαλει το απλο μπεργκερ 200δρχ ειχαν καπως δουλεια, και τωρα τελευταια που ειχαν "οτι παρεις 1€".

Απλα ειναι σαβουρες, αισχιστου ειδους.

AddictedToChaos
09-11-08, 20:07
Ούτε οι αρουραίοι δεν θα τολμούσαν να φάνε απ'τα mcdonalds.

huli
09-11-08, 21:41
Από τότε που ήρθαν στην Ελλάδα είχαν αναδουλειές, αλλά η πολιτική τους ήταν να ποντάρουν στην νέα γενιά, η οποία ήταν "παρθένα" σε θέμα γεύσεων και πίστευαν ότι θα δημιουργούσαν σταδιακά πελατεία. Πριν 2 χρόνια είχα ακούσει ότι η MCDONALD’S είχε αγοράσει μετοχές των Goody's.Τα Goody's ανήκουν στην Vivartia δηλαδή στην MIG.

Νικαετός
09-11-08, 22:54
Προσωπικά, συνειδητά δεν πήγα ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορά, όχι για να φάω αλλά ούτε από περιέργεια. Ο λόγος? Περίεργος ίσως να σκεφθείτε, αλλά δεν πήγα όχι για το φαγητό τους, άλλωστε δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ, ούτε όταν πρωτοάνοιξαν το πρώτο πρώτο τους κατάστημα στο Σύνταγμα,είχαν κυκλοφορήσει οι διάφορες φήμες, αλλά για το ότι απαγορευόταν το κάπνισμα. (Και πολύ καλά έκαναν).

Ως καπνιστής λοιπόν θεώρησα ότι οι άνθρωποι δεν με ήθελαν ως πελάτη. Και εφόσον δεν με ήθελαν εκείνοι, εγώ γιατί να τους θέλω.?

Έτσι ούτε τα παιδιά μου έμαθαν εκεί ούτε κανείς από την οικογένειά μου. Μαντέψτε ποιοί έχασαν...

(Η πλάκα είναι ότι όπως είπα και πιο πριν, πολύ καλά έκαναν που απαγόρευαν το κάπνισμα)...

psyxakias
09-11-08, 22:56
Και στα Κ.Πατησία νομίζω πως έκλεισε το McDonalds πριν κανά 2μηνο-3μήνο, ενώ ήταν εκεί για χρόνια. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

hammer21
09-11-08, 23:10
Ναι και ανοιγει ενας φουρνος στη θεση του.Ας ελπισουμε να μην ειναι καλυτερης ποιοτητας τα φαγητα τους:p

mach
09-11-08, 23:17
Το μόνο μπέργκερ που πραγματικά αξίζει είναι το double whopper των burger king.

Όλα τα άλλα είναι απλά αίσχος. Λογικό να κλείνουν με το φάγητο που σερβίρουν. Ειδικά τα mcdonalds είναι πάτος, εκτός από τις πατάτες τους.

Mouse Potato
09-11-08, 23:25
Και στα Κ.Πατησία νομίζω πως έκλεισε το McDonalds πριν κανά 2μηνο-3μήνο, ενώ ήταν εκεί για χρόνια. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

Απέναντι απ' τον ηλεκτρικό στην αχαρνών; Εγώ γιατί νομίζω πως είναι ακόμα εκεί; Κάθε μέρα περνάω από εκεί. Ίσως δεν το 'χω παρατηρήσει.

1 φορά πήγα να φάω Mc Donalds στη ζωή μου και ήταν πριν μισό χρόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα. Είχα πάρει ένα burger με χοιρινό κιμά (ή κάτι τέτοιο) + πατάτες. Μου το έφεραν εντελώς άψητο και βρώμαγε. :mad:

hammer21
09-11-08, 23:34
Απέναντι απ' τον ηλεκτρικό στην αχαρνών; Εγώ γιατί νομίζω πως είναι ακόμα εκεί; Κάθε μέρα περνάω από εκεί. Ίσως δεν το 'χω παρατηρήσει.

1 φορά πήγα να φάω Mc Donalds στη ζωή μου και ήταν πριν μισό χρόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα. Είχα πάρει ένα burger με χοιρινό κιμά (ή κάτι τέτοιο) + πατάτες. Μου το έφεραν εντελώς άψητο και βρώμαγε. :mad:

Πατησια μενω ρε γιατι με αμφισβητεις?:p

Mouse Potato
09-11-08, 23:37
Πατησια μενω ρε γιατι με αμφισβητεις?:p

Αφού ο psyxakias το είπε :rolleyes:

hammer21
09-11-08, 23:39
Και γω επιβεβαιωσα:whistle:

Mouse Potato
09-11-08, 23:40
Και γω επιβεβαιωσα:whistle:

Ναι σωστά :oops:... είδα τα μπεργκερς του mach από κάτω και το προσπέρασα :lol::lol:

guzel
09-11-08, 23:59
Ο λόγος είναι απλός.

Δεν έχουν δουλειά.

και στο ηρακλειο ειναι κλειστα πανω απο διμηνο λογω ανακαινισης και σε καμια βδομαδα ανοιγουν κ παλι

ownagE_
10-11-08, 00:45
και στο ηρακλειο ειναι κλειστα πανω απο διμηνο λογω ανακαινισης και σε καμια βδομαδα ανοιγουν κ παλι

Ποιό λες?
Αυτό που ειναι απέναντι απο την electro net στην Ικάρου?
Αν λες αυτό, είναι 3 λεπτά απο δω. :p

psyxakias
10-11-08, 01:16
Αφού ο psyxakias το είπε :rolleyes:Ο ψυχάκιας ως ψυχάκιας μπορεί να λέει ότι θέλει. Φωτογραφία έχεις να μας αποδείξεις; εεεεεεε; :lol: :lol: :lol:

Πέρα από τη πλάκα, δεν έχω περάσει πρόσφατα. Πριν κανά 2μηνο το μαγαζί ήταν κλειστό με διάφορα πράγματα πεταμένα μέσα σαν αποθήκη που δε θύμιζαν καθόλου ανακαίνιση και για να λέει ο pga21ole ότι ανοίγει φούρνος, κάτι θα ξέρει.

Mouse Potato
10-11-08, 01:20
Ο ψυχάκιας ως ψυχάκιας μπορεί να λέει ότι θέλει. Φωτογραφία έχεις να μας αποδείξεις; εεεεεεε; :lol: :lol: :lol:

Πέρα από τη πλάκα, δεν έχω περάσει πρόσφατα. Πριν κανά 2μηνο το μαγαζί ήταν κλειστό με διάφορα πράγματα πεταμένα μέσα σαν αποθήκη που δε θύμιζαν καθόλου ανακαίνιση και για να λέει ο pga21ole ότι ανοίγει φούρνος, κάτι θα ξέρει.

Καλά τότε θα παίρνω καμία τυροπιτούλα κάθε πρωί που περνάω από εκεί... Ελπίζω να μην το χει ο χώρος :rolleyes:

psyxakias
10-11-08, 01:23
Αναμένω φωτογραφία το πρωί από έναν από τους δύο σας να δείχνει το σημείο και ότι πλέον δεν είναι McDonalds, γιατί είναι ιδιαίτερα κρίσιμο θέμα εθνικής σημασίας να αποδειχθεί ότι ο ψυχάκιας για πρώτη φορά (σε αντίθεση με το συνηθισμένο) δεν είπε αρλούμπα :rofl:

Andrew
10-11-08, 03:39
Το μόνο μπέργκερ που πραγματικά αξίζει είναι το double whopper των burger king.

Όλα τα άλλα είναι απλά αίσχος. Λογικό να κλείνουν με το φάγητο που σερβίρουν. Ειδικά τα mcdonalds είναι πάτος, εκτός από τις πατάτες τους.

Οι πατάτες των mcdonalds είναι ότι χειρότερο. Πάρε (αν βρεις πουθενά ανοιχτό) ένα σακουλάκι πατάτες και βάλε τις σε ένα μέρος που να μην μπορουν να τις πειράξουν έντομα, σε ένα βαζάκι ας πούμε. Θα δεις ότι θα τις έχεις κανένα χρόνο και δεν θα χαλάσουν.

sdikr
10-11-08, 03:49
Το μόνο μπέργκερ που πραγματικά αξίζει είναι το double whopper των burger king.

Όλα τα άλλα είναι απλά αίσχος. Λογικό να κλείνουν με το φάγητο που σερβίρουν. Ειδικά τα mcdonalds είναι πάτος, εκτός από τις πατάτες τους.


Ανάλογα σε ποια χώρα είσαι,
πχ στην Αγγλία συμφώνω burger king, στην Αυστραλία hungry jacks (burger king) αλλά εκεί και τα mcdonalds είναι πολύ καλύτερα απο εδώ, Αγγλία, Γερμανία, holland

chat1978
10-11-08, 11:05
Εγώ τρώω καμια φορά, για διαφόρους λόγους.
Πράγματι βαράνε μύγες αλλά δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή την άποψη ότι στα McDonald είναι χάλια. Στα Goodies τι ειναι δηλαδή? Επίσης σε πολλά σουβλατζίδικα που το λάδι ξαναρέει μέσα στο δοχείο τι ειναι? Ειδικά για το McDonald ή Goodies κάποια φάση είχαν και οι δύο τον ίδιο προμηθευτεί τον Νίκα και ακόμα άκουγα ότι τα Goodies έχουν καλύτερη ποιότητα!!! Δεν συζητάμε γευστικά, που περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά για ποιότητα που εκτός των άλλων άντε κατάλαβε και βρες σε τέτοια παρασκευάσματα.

Πραγματικά πιστεύω ότι όλη αυτή η φάση, κάπου δείχνει για μια ακόμη φορά των αντιμερκανισμό μας, την εσωστρέφεια μας και μια περίεργη αίσθηση του προτιμώ τα goodies επειδή ειναι ελληνικά!!

Δεν λέω ότι όλοι οι προποσταρίσαντες τρώνε Goodies, απλά μιλάω γενικά σαν αντίληψη στην κοινωνία.

mach
10-11-08, 13:30
Μα δεν είπε κανείς ότι τα goodys είναι καλύτερα...
Τυποποιημένο φαγητό προσφέρουν όλοι.

Άλλωστε το καλύτερο μπέργκερ είναι αυτό της μαμάς, σε μορφή καλοψημένων κιοφτεδακίων - αν είναι και σε κόκκινη σαλτσούλα με συνοδεία μακαρονάδας, άντε γεια ;)

apok
10-11-08, 13:38
Μια φορά πριν πολλά χρόνια ειχα πάει στα McDonalds και έφριξα απο τη βρωμα.
ρε παιδιά, πραγματικά βρωμούσε ο χώρος ολος.. Φυσικά δεν έφαγα.

Περυσι σταμάτησα στα McDonalds στον Σύρειο ( νομιζω ) για καφέ.. και κατάλαβα οτι οσα χρόνια και αν περάσουν η βρώμα παραμένει η ίδια.

Απο goodies έτρωγα πιο συχνά.. δεν μου βρωμούσε καθολου ( βεβαια δεν ξέρω τι έτρωγα, αλλά καλύτερα που δεν έμαθα ποτε ) και ακομα και τώρα που και που χτυπάω κανα τσιζάκι και καμια σιζαρς

Mouse Potato
10-11-08, 17:23
Αναμένω φωτογραφία το πρωί από έναν από τους δύο σας να δείχνει το σημείο και ότι πλέον δεν είναι McDonalds, γιατί είναι ιδιαίτερα κρίσιμο θέμα εθνικής σημασίας να αποδειχθεί ότι ο ψυχάκιας για πρώτη φορά (σε αντίθεση με το συνηθισμένο) δεν είπε αρλούμπα :rofl:

ΟΟΟ ναι είδα τους τσίγκους σήμερα :oops:

D_J_V
10-11-08, 17:37
McVromalzzzz... μακριά!!
Μόνο για ηλικίες 12-15 καμια πατάτα καμια σόδα για ραντεβού απέξω σε κεντρικά σημεία...
πχ Κηφισιά... και πάλι ΑΠΟΡΩ τι τρώνε εκεί ή γιατί μαζεύονται εκεί και συγκεκριμένα στην Κηφισιά...
Απο την άλλη θα μου πείς τα ΕΒΕΡΕΣΤ έχουν γεμίσει πρεζόνια και δεν έχουν χώρο απέξω για λαό...
Πάντα για την Κηφισιά μιλάω...
Απλά είναι ζήτημα χρόνου να κλείσουν ΟΛΑ...

guzel
10-11-08, 17:44
Ποιό λες?
Αυτό που ειναι απέναντι απο την electro net στην Ικάρου?
Αν λες αυτό, είναι 3 λεπτά απο δω. :p

ναι αυτο λεω

SouthDog
10-11-08, 20:47
Τα μπεργκερ του McDonalds ειναι απαραδεκτα.
Και τα υπολοιπα δηλαδη οχι οτι πανε πισω.

Στις περισσοτερες περιοχες βαρανε μυγες.
Μονο πιο παλια οταν ειχαν βαλει το απλο μπεργκερ 200δρχ ειχαν καπως δουλεια, και τωρα τελευταια που ειχαν "οτι παρεις 1€".

Απλα ειναι σαβουρες, αισχιστου ειδους.

Φίλε τώρα που πες ''παλια''
εμένα πήγε το μυαλό παλιότερα
επόχες που έκανα φροντιστήριο
τότε είχε 100 δραχμές το μπέργκερ
και πηγαίναμε παρεά απ το φροντιστήριο να φάμε
αλλά εγω κ ένα άλλο παιδί πριν μπούμε
κάναμε συνήθως μια βόλτα απ τα γκουντις
που ήταν εκεί δίπλα στην Κάνιγγος :lol:
και μετά μπαίναμε για να φάμε εκει μέσα
ότι είχαμε παρει απο γκουντις:rofl:

Τεσπα αθλιότατα κρέατα, ο θεός να τα κάνει κρέατα
τυρί ότι να ναι, συνθετική πλαστικούρα δεν ξέρω κ γω τι,
και πάντα άγγουρες πίκλες, και απ ότι είχα μάθει
αργότερα, μεταλαγμένα πράγματα αβέρτα :down:
όχι ότι τ άλλα παρόμοια μαγαζιά παν πίσω
αλλά από ποιότητα τα Μακ ήταν πάντα πάτος.

Sovjohn
10-11-08, 23:13
Μπορεί να λέμε ότι τα Goody's π.χ. είναι "τα ίδια με τα mcdonalds" αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει...

Απλές συγκρίσεις:

Cheeseburger vs Cheeseburger (και στα 2)

"Trademark Burger" vs "Trademark Burger" (Big Mac vs Golden ας πούμε)

Αν κάποιος τα βρίσκει ίδια και στις 2 αλυσίδες, έχει σοβαρό πρόβλημα...Φυσικά, BURGER KING >>> ALL OTHERS, έτσι...Κακώς, πολύ κακώς που δεν έχουμε εδώ πέρα...γιατί τα μόνα ωραία burger τα βρίσκεις σε κάτι sandwich/crepe/burger places...

Greator
11-11-08, 01:57
Παιδια κακα τα ψεμματα, οποιος νομιζει οτι αν φαει στα Goody's θα φαει φαγητο καλυτερης ποιοτητας απο τα McDonalds, απαταται οικτρα.

Δεν ειναι θεμα ποιοτητας, απλα οι ειδικοι της βιομηχανιας και τεχνολογιας τροφιμων αποφασιζουν. Ετσι το μενου των Γκουντις επειδη ειχε ως target group αποκλειστικα το ελληνικο κοινο ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στις γαστρονομικες απαιτησεις του Ελληνα. Αντιθετα το μενου των McDonalds ειναι σχεδον ιδιο σε ολες τις χωρες του κοσμου. Επειδη δεν μας αρεσει δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερο των Γκουντις. Τα ιδια @$(&! ειναι!

Απλα για την ιστορια:

Τα McDonalds στην καμπανια τους υποστηριζουν οτι το μπιφτεκι τους φτιαχνεται απο 100% βοδινο κρεας.
Οποιος εχει δει μπιφτεκι Μακ ξερει οτι ειναι το 1/3 του παχους ενος αντιστοιχου των Goody's.

Ta Goody's στο μενου τους λενε οτι τα hamburger εχουν μεσα "μπιφτεκι Goody's". Δεν αναφερουν καν απο τι φτιαχνεται. Μπιφτεκι δε σημαινει απαραιτητα κρεας...

Αυτα για να μη λεμε μονο οτι τα KFC εχουν βγαλει την λεξη κοτοπουλο απο τον καταλογο τους(κατι που δεν ισχυει φυσικα). Και τα εγχωρια μας εχουν σκοτεινα σημεια απλα μερικες φορες κανουμε τα στραβα ματια.

Fast Food κατα 90%=Low quality food. Ειτε GOODYS ειτε MC...

Fuzzy
11-11-08, 03:08
McDonalds και Goodies....χαλι μαυρο, ομως ρε γαμωτο, τα Wendy's μου εχουν λειψει! Ενα bacon mushroom melt...:)

chat1978
11-11-08, 11:23
Παιδια κακα τα ψεμματα, οποιος νομιζει οτι αν φαει στα Goody's θα φαει φαγητο καλυτερης ποιοτητας απο τα McDonalds, απαταται οικτρα.

Δεν ειναι θεμα ποιοτητας, απλα οι ειδικοι της βιομηχανιας και τεχνολογιας τροφιμων αποφασιζουν. Ετσι το μενου των Γκουντις επειδη ειχε ως target group αποκλειστικα το ελληνικο κοινο ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στις γαστρονομικες απαιτησεις του Ελληνα. Αντιθετα το μενου των McDonalds ειναι σχεδον ιδιο σε ολες τις χωρες του κοσμου. Επειδη δεν μας αρεσει δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερο των Γκουντις. Τα ιδια @$(&! ειναι!


My point exactly

DSLaManiaC
11-11-08, 11:35
Παιδια κακα τα ψεμματα, οποιος νομιζει οτι αν φαει στα Goody's θα φαει φαγητο καλυτερης ποιοτητας απο τα McDonalds, απαταται οικτρα.

Δεν ειναι θεμα ποιοτητας, απλα οι ειδικοι της βιομηχανιας και τεχνολογιας τροφιμων αποφασιζουν. Ετσι το μενου των Γκουντις επειδη ειχε ως target group αποκλειστικα το ελληνικο κοινο ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στις γαστρονομικες απαιτησεις του Ελληνα. Αντιθετα το μενου των McDonalds ειναι σχεδον ιδιο σε ολες τις χωρες του κοσμου. Επειδη δεν μας αρεσει δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερο των Γκουντις. Τα ιδια @$(&! ειναι!

Απλα για την ιστορια:

Τα McDonalds στην καμπανια τους υποστηριζουν οτι το μπιφτεκι τους φτιαχνεται απο 100% βοδινο κρεας.
Οποιος εχει δει μπιφτεκι Μακ ξερει οτι ειναι το 1/3 του παχους ενος αντιστοιχου των Goody's.

Ta Goody's στο μενου τους λενε οτι τα hamburger εχουν μεσα "μπιφτεκι Goody's". Δεν αναφερουν καν απο τι φτιαχνεται. Μπιφτεκι δε σημαινει απαραιτητα κρεας...

Αυτα για να μη λεμε μονο οτι τα KFC εχουν βγαλει την λεξη κοτοπουλο απο τον καταλογο τους(κατι που δεν ισχυει φυσικα). Και τα εγχωρια μας εχουν σκοτεινα σημεια απλα μερικες φορες κανουμε τα στραβα ματια.

Fast Food κατα 90%=Low quality food. Ειτε GOODYS ειτε MC...


Αυτά τα ξέρει όλος ο κόσμος, ότι το φαστ φουντ είναι χάλια απ όπου κι αν το πιάσεις.
Αλλά εφόσον θα φάω εκεί απ τα χάλια προτιμώ το λιγότερο χάλια με τη καλύτερη γεύση. :p

OxAp0d0
11-11-08, 12:22
Το μόνο μπέργκερ που πραγματικά αξίζει είναι το double whopper των burger king.

Όλα τα άλλα είναι απλά αίσχος. Λογικό να κλείνουν με το φάγητο που σερβίρουν. Ειδικά τα mcdonalds είναι πάτος, εκτός από τις πατάτες τους.

Έχεις δει σε τι τηγανίζουν τις πατάτες τους;;; lol


(Είχα δουλέψει πριν από πολλά φεγγάρια σε MacDonalds - τότε σταμάτησα και να τρώω από αυτούς).

manicx
11-11-08, 13:13
Το πρώτο μάθημα που πήραν τα McDonalds στην Ελλάδα, το πήραν στα Ιωάννινα πριν αρκετά χρόνια. Είχαν το 'μαγαζί' σε καταπληκτικό σημείο. Δίπλα υπήρχαν 3 fast food τρύπες (το ένα σαντουιτσάδικο, το άλλο με κρέπες και το τρίτο με πίτσα και παραδοσιακές πίτες). Όλοι πίστευαν ότι θα έκλειναν τα άλλα. Συγνώμη για την έκφραση αλλά κυριολεκτικά, τα μικρά τα 'ξέσκισαν' τα McDonalds. Μόνο με τα παιδάκια έκαναν δουλειά. Βάλε και τα τσιπουράδικα που με 1.5 ευρώ είχες τσίπουρο + μεζέ. Ποιος θα πήγαινε να φάει σαβούρα. Άντε, να κλείνουν ένα ένα. Όλα τα ξενόφερτα.

Andrikos
11-11-08, 13:31
Ρε τα Wendy's φερτε πισω!!!!!!!!!!και την ψητη πατατα με λυωμενο τσενταρ και μπεικον!!!
αληθεια θυμαται κανενας τα Label,μια λαυσιδα πριν ανοιξουν τα Goody's??

mach
11-11-08, 13:32
Έχεις δει σε τι τηγανίζουν τις πατάτες τους;;; lol

Εννοείς ότι δεν τις τηγανίζουν σε αγνό ελαιόλαδο από ελιές που μαζεύτηκαν τη προηγούμενη μέρα;;;;

Με ξαφνιάζεις.

ESP1982
11-11-08, 20:17
Ρε τα Wendy's φερτε πισω!!!!!!!!!!και την ψητη πατατα με λυωμενο τσενταρ και μπεικον!!!
αληθεια θυμαται κανενας τα Label,μια λαυσιδα πριν ανοιξουν τα Goody's??

Γωνία ακριβώς δίπλα από το Metropolis στην Πανεπιστημίου. :worthy: Πςςςς, απίστευτο burger!


Πάνω από όλα φυσικά, KFC. :worthy: :cool:

Patentman
11-11-08, 20:31
Και τα Wendy`s αισχρα ηταν.

Εγω δεν θελω τιποτα απο αυτα πισω.

Θελω το σουβλατζιδικο της γειτονιας.
Αυτο που ο Ελληνας ξεχασε.

Που δεν βαζει πολτοποιημενο μιγμα αγνωστων στοιχειων και το πουλαει σαν κιμα ή σαλαμια απο οτι να`ναι ή πλαστικο τυρι.

ESP1982
11-11-08, 20:34
Θελω το σουβλατζιδικο της γειτονιας.
Αυτο που ο Ελληνας ξεχασε.

Καλά, αυτό πάει εδώ και πολύ καιρό. Τα έχουν καταστρέψει μόνοι τους. :p

KLG
11-11-08, 21:09
Και τα Wendy`s αισχρα ηταν.

Εγω δεν θελω τιποτα απο αυτα πισω.

Θελω το σουβλατζιδικο της γειτονιας.
Αυτο που ο Ελληνας ξεχασε.

Που δεν βαζει πολτοποιημενο μιγμα αγνωστων στοιχειων και το πουλαει σαν κιμα ή σαλαμια απο οτι να`ναι ή πλαστικο τυρι.

Πάντως έχω γείτονα σουβλατζή (Πεντέλη) που έχει ένα σουβλατζίδικο στην Πεντέλης στο ύψος των Βριλλησίων και γύρω του έχει τα flo-goodys, mcdonalds, pitta pan και 5-6 πιτσαρίες.

Το κατάστημα του συντηρεί 3 οικογένειες και οι δουλειές του πάνε περίφημα. Περάσανε μια μικρή κρίση στην αρχή της δεκαετίας του 90, αλλά μετά ο κόσμος επέστρεψε στο σουβλάκι. Βέβαια σήμερα ο Έλληνας δεν πάει να φάει στο σουβλατζίδικο όπως παλιά γιατί ξαφνικά αρχίσαμε να αποκτούμε ενοχές για τέτοιου είδους "λαικές" απολαυσεις και προτιμάμε να πάμε για "brunch" και εσπρέσο στο Κολωνάκι, αλλά το delivery και οι ευκολίες σε όσους κάνουν παραγγελείες και τα παίρνουν μόνοι τους, ακμάζουν.

sdikr
11-11-08, 21:20
Και τα Wendy`s αισχρα ηταν.

Εγω δεν θελω τιποτα απο αυτα πισω.

Θελω το σουβλατζιδικο της γειτονιας.
Αυτο που ο Ελληνας ξεχασε.

Που δεν βαζει πολτοποιημενο μιγμα αγνωστων στοιχειων και το πουλαει σαν κιμα ή σαλαμια απο οτι να`ναι ή πλαστικο τυρι.

Είναι ελάχιστα πλεόν αυτά που είναι σωστά στην ποιότητα, πάνε εκείνες οι εποχές,
hint, αν δεις κάποιον να κόβει τον γύρο με ηλεκτρικό μαχαίρι, άλλαξε κατάστημα

Οσό για τα goodys, όσες φόρες έχω πάει με γνωστούς που είχαν ερθεί ελλάδα τα βρήκαν καλύτερα απο τα αντιστοιχά δικά τους, πλέον και τα goodys το χαλάσανε,

Απο την αλλή μπορείς πάντα να τα ετοιμάζεις όλα εσύ στο σπίτι, αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει πάντα.


Δυστυχώς όμως σε όλα υπάρχει το κακό με το πόσο θα στο πουλήσει, ποιος θα κάτσει σήμερα να διαλέξει κομμάτια κρέας ώστε να κάνει τον δικό του γύρο; το δικό του σουβλάκι; το δικό του σουτζουκάκι; ολά έρχονται με το βανάκι το πρωί

hammer21
11-11-08, 21:23
hint, αν δεις κάποιον να κόβει τον γύρο με ηλεκτρικό μαχαίρι, άλλαξε κατάστημα

Γιατι αυτο?
Τεχνολογικη προοδος.Σιγα μην αναβουμε και φωτια με τις πετρες:p

sdikr
11-11-08, 21:26
Γιατι αυτο?
Τεχνολογικη προοδος.Σιγα μην αναβουμε και φωτια με τις πετρες:p

Εμ γιατί τότε πάμε και στα mcdonalds :p
Για να κοπεί σωστά και οπώς ακριβώς πρέπει (το ψημένο κομμάτι και όχι όλο το λιπος απο πίσω) θέλει μαχαίρι και μόνο μαχαίρι, όχι αυτά τα νέα σβουράκια που όλα τα σβάζουν όλα τα κόβουν

Ακόμα αν πότε έχεις την ευκαιρία δοκίμασε γύρο στα κάρβουνα

KLG
11-11-08, 21:27
Εμ γιατί τότε πάμε και στα mcdonalds :p
Για να κοπεί σωστά και οπώς ακριβώς πρέπει (το ψημένο κομμάτι και όχι όλο το λιπος απο πίσω) θέλει μαχαίρι και μόνο μαχαίρι, όχι αυτά τα νέα σβουράκια που όλα τα σβάζουν όλα τα κόβουν

Ακόμα αν πότε έχεις την ευκαιρία δοκίμασε γύρο στα κάρβουνα

Ο σωστός ο ψήστης, όταν δεν κόβει και δεν καπνίζει το μάλμπουρο (φυσικά με τα πλαστικά του γαντάκια :p) πρέπει να ακονίζει τα μαχαίρια του - γλίνκι-γκλίνκι- :p

Sovjohn
11-11-08, 21:28
Θέλω και γωωωωωωωω!

Είναι αδύνατον να βρω πια αυτό το καλό, σωστό, λεβέντικο σουβλατζίδικο στον Πειραιά πλέον... (ή γυράδικο όπως το αποκαλούν οι βόρειοι φίλοι μας!)...Είχα δοκιμάσει πολλά κατά καιρούς, και όλα έπεσαν (σε ποιότητα, ή σε value for money) στο βούρκο ένα-ένα. Είχα έναν, μια φωτεινή εξαίρεση, που είχε ποιοτικά και νοστιμότατα πράγματα - και πλήρη γκάμα στο μενού του-, αλλά πιστεύω πως έκλεισε γιατί το τηλέφωνο του από τέλος Οκτώβρη σταμάτησε να λειτουργεί...

Είχα και ένα backup κάπως που είχε μεγάλη ποικιλία από διάφορα (προβατίνες, το ένα, το άλλο)...αυτός πρέπει να έκλεισε ακόμα νωρίτερα!

Και τώρα πια...δεν έχω κανέναν νορμάλ να μου φέρει γύρο σπίτι μου... :sorry: Μόνο κάτι hybrid μεταξύ ψητοπωλείου και γενικής-χρήσης έχουν μείνει...με λίγα καλά πράγματα στο μενού...γιατί όταν μου λένε "Παραδοσιακό κοκορέτσι" και από κάτω γράφουν "κατεψυγμένο", τι να τα κάνεις?

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου...πιστεύω ότι μέρη που θα απόρρεαν ΒΛΑΧΙΑ θα είχαν μέλλον σήμερα...με διάφορα hard-to-find πράγματα όπως σουβλιστά, σπληνάντερα, you-name-it...και προσοχή, δεν θα είχα την απαίτηση να κάνουν όλα 5 Ευρώ - αρκεί να το αξίζει ρε παιδί μου ότι του δώσεις, όχι π.χ. 10 Ε και όσα πάρεις να είναι για λιλιπούτειους και μέτρια...αλλά υπάρχει απόλυτη ξεραίλα, απελπίζομαι σας λέω!

Και όχι, αρνούμαι να παραγγείλω από τη Δροσοπηγή που από συνοικιακή έγινε αλυσίδα και χάλασε, και αρνούμαι και 1-2 άλλα μέρη που πρώτα σε όλη την πόλη αυξάνουν τις τιμές τους ενώ δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως ιδιαίτερο για να "το αξίζουν".

Αν συνεχιστεί αυτή η μαύρη κατάσταση...με βλέπω να φτιάχνω πιτοσούβλακα μόνος μου στο σπίτι...κρίμα...

Και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι? Όσο πηγαινοερχόμουν Θεσσαλονίκη, έφαγα από πολλά γυράδικα...Ήταν εξαιρετικά! ΟΛΑ! Και καλές τιμές...και μιλάμε για μαγαζιά στο κέντρο, που να πήγαινα και προάστια που μου είπαν για κάτι ακόμα καλύτερα...Και εδώ? Τίποτα...Δεν παλεύονται!

sdikr
11-11-08, 21:51
Ο σωστός ο ψήστης, όταν δεν κόβει και δεν καπνίζει το μάλμπουρο (φυσικά με τα πλαστικά του γαντάκια :p) πρέπει να ακονίζει τα μαχαίρια του - γλίνκι-γκλίνκι- :p

Θυμάμαι παλιά έλεγες τεχνίτης για αυτόν που εκόβε τον γύρο, και ήτανε, πλέον αρπάζει το ηλεκτρικο και κόβει



Θέλω και γωωωωωωωω!

Είναι αδύνατον να βρω πια αυτό το καλό, σωστό, λεβέντικο σουβλατζίδικο στον Πειραιά πλέον... (ή γυράδικο όπως το αποκαλούν οι βόρειοι φίλοι μας!)...Είχα δοκιμάσει πολλά κατά καιρούς, και όλα έπεσαν (σε ποιότητα, ή σε value for money) στο βούρκο ένα-ένα. Είχα έναν, μια φωτεινή εξαίρεση, που είχε ποιοτικά και νοστιμότατα πράγματα - και πλήρη γκάμα στο μενού του-, αλλά πιστεύω πως έκλεισε γιατί το τηλέφωνο του από τέλος Οκτώβρη σταμάτησε να λειτουργεί...

Είχα και ένα backup κάπως που είχε μεγάλη ποικιλία από διάφορα (προβατίνες, το ένα, το άλλο)...αυτός πρέπει να έκλεισε ακόμα νωρίτερα!

Και τώρα πια...δεν έχω κανέναν νορμάλ να μου φέρει γύρο σπίτι μου... :sorry: Μόνο κάτι hybrid μεταξύ ψητοπωλείου και γενικής-χρήσης έχουν μείνει...με λίγα καλά πράγματα στο μενού...γιατί όταν μου λένε "Παραδοσιακό κοκορέτσι" και από κάτω γράφουν "κατεψυγμένο", τι να τα κάνεις?

Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου...πιστεύω ότι μέρη που θα απόρρεαν ΒΛΑΧΙΑ θα είχαν μέλλον σήμερα...με διάφορα hard-to-find πράγματα όπως σουβλιστά, σπληνάντερα, you-name-it...και προσοχή, δεν θα είχα την απαίτηση να κάνουν όλα 5 Ευρώ - αρκεί να το αξίζει ρε παιδί μου ότι του δώσεις, όχι π.χ. 10 Ε και όσα πάρεις να είναι για λιλιπούτειους και μέτρια...αλλά υπάρχει απόλυτη ξεραίλα, απελπίζομαι σας λέω!

Και όχι, αρνούμαι να παραγγείλω από τη Δροσοπηγή που από συνοικιακή έγινε αλυσίδα και χάλασε, και αρνούμαι και 1-2 άλλα μέρη που πρώτα σε όλη την πόλη αυξάνουν τις τιμές τους ενώ δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως ιδιαίτερο για να "το αξίζουν".

Αν συνεχιστεί αυτή η μαύρη κατάσταση...με βλέπω να φτιάχνω πιτοσούβλακα μόνος μου στο σπίτι...κρίμα...

Και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι? Όσο πηγαινοερχόμουν Θεσσαλονίκη, έφαγα από πολλά γυράδικα...Ήταν εξαιρετικά! ΟΛΑ! Και καλές τιμές...και μιλάμε για μαγαζιά στο κέντρο, που να πήγαινα και προάστια που μου είπαν για κάτι ακόμα καλύτερα...Και εδώ? Τίποτα...Δεν παλεύονται!


Υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει ανταγωνισμός, και διάφορα άλλα (υπάρχει φτώχεια, δεν θα πάρει κάποιος πλέον 2 φόρες την βδομάδα απο τον καλό και ακρίβο, κάποια στιγμή θα πάρει απο τον φθηνό)

πχ εχώ μια πιτσαρία που γουστάρω, η οικογενειακή κάνει 9 ευρώ, (πολλά λεφτά!!!) ενώ σε μια αλλή με 9 ευρώ εχώ 2+1 δώρο, ποια θα διαλέξω πχ δυο φόρες μέσα στον μήνα; ποια μια φόρα ανα δυο μήνες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.