PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυφλό σύστημα δακτυλογράφησης



BoGe
04-11-05, 13:05
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, για να μαθαίνει ελληνικό τυφλό σύστημα δακτυλογραφήσεως.
Αν δύσκολο κάπου να βρω αντιστοιχία πλήκτρων με δάχτυλα;

Ευχαριστώ

apok
04-11-05, 13:08
Αν το γουγλήσεις θα βρεις.. Είχα βρει ολόκληρο αρχείο με μαθήματα.. Αν το εχω ακόμα θα σε ενημερώσω..

Απλά ενημερωτικά η διάταξη έχει ως εξής:
Αριστερός δείκτης στο F .. Δεξιος Δείκτης στο J ( είναι τα 2 πλήκτρα που έχουν και ένα εξόγκωμα ).. τα δάχτυλα που ακολουθούν πάνε κατά σειρά προς τα πίσω

thama
04-11-05, 13:13
Η σειρά είναι η εξής
Αριστερό μικρό QAZ
Αριστερός παράμεσος WSX
Αριστερός μέσος EDC
Αριστερός δείκτης RFVTGB

Δεξιός δείκτης YHNUJM
Δεξιός μέσος IK,
κοκ

Επιπλέον, ένας καλός μικρός οδηγός υπάρχει εδώ (http://www.philology.gr/courses/typing.pdf)

ΕDIT
Μια μικρή συμβουλή, τώρα που διάβασα τον σχετικό οδηγό.
Όταν τελειώσεις με την εξάσκηση που σου λέει ο οδηγός, δοκίμασε να γράψεις με τυφλό σύστημα ένα αρκετά μεγάλο κείμενο που θα βλέπεις στην οθόνη σου. Ανοιξε πχ το word, και ένα άλλο κείμενο, και τακτοποίησετα στην οθόνη κατάλληλα, ώστε να τα βλέπεις και τα δύο.

Με τον τρόπο αυτό θα επιτύχεις να αυξήσεις την ταχύτητα με την οποία δακτυλογραφείς.

BoGe
04-11-05, 13:34
Πολύ παλιά είχα βρει και κρατήσει ένα αντίγραφο από την didacta, που είχε και σχέδιο πληκτρολογίου, και που πάει το κάθε δάχτυλο, αλλά ίσως και να το έχω πετάξει.

bazzil
04-11-05, 13:41
ειχε το RAM σε κάποιο cd του. Αν το βρώ θα σου στείλω μηνυμα.

Νικαετός
04-11-05, 15:46
ειχε το RAM σε κάποιο cd του. Αν το βρώ θα σου στείλω μηνυμα.

Το έχω...αν το θέλεις , στείλε μου ΠΜ .

pk33
07-11-05, 16:09
ξέρεις πιάνο? αν ναι τότε είναι πιο εύκολη η κατάσταση!
εγώ έμαθα απλά με την εξάσκηση. οι δύο δείκτες στα j και f και από κει και πέρα βλέπεις ποιά γράμματα σε βολεύουν με ποιά δάχτυλα, ώστε να καλύπτεις και τις 4 σειρές (3 των γραμμάτων και μία με τα νούμερα).

mavlok
07-11-05, 16:28
Υπαρχουν δεκαδες πολυ καλα freeware utilities για τυφλο συστημα, ενα απλο search θα κανεις. Ουτε χρειαζεται να ειναι στα ελληνικα, μαθαινεις πρωτα την αγγλικη διαταξη και μετα ευκολα το προσαρμοζεις στην ελληνικη. Απλα θελει συνεχη εξασκηση μεχρι να πηγαινουν τα δαχτυλα μονα τους στις σωστες θεσεις.

BeholderX
07-11-05, 18:13
Αυτό που βοηθάει πάρα πολύ στην τυφλή πληκτρολόγηση είναι το natural keyboard της Micro$oft. H σπαστή του διάταξη σε βοηθάει να μάθεις πολύ πιο εύκολα τα πλήκτρα, και επίσης να πληκτρολογείς αρκετά πιο γρήγορα λόγω της ανατομικής του διάταξης. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό λοιπόν, Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000, το οποίο είναι Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο πληκτρολόγιο και νομίζω ότι έπρεπε να υπάρχει σε όλα τα PC.

http://www.gearlive.com/blogimages/ms_ergonomic_keyboard4000.jpg
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=89&Catalog_Id=1&Product_Id=285919&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=89

Μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν βλέπω (τουλαχιστον το δικό μου) να έχει στα αυτοκολητα της γραμματοσειράς τα ελληνικά, και ότι δεν το έχουν όλα τα PC, που σημαίνει ότι αν συνηθήσεις σε αυτό, δέν θα νιώθεις άνετα στα κοινά πληκτρολόγια.

Είμαι ο τελευταίος που θα έλεγε καλά λόγια για την Micro$oft, και ούτε μου αρέσουν τα πληκτρολόγια με bells & whistles, αλλά το πληκτρολόγιο αυτό τα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω. Εχει επίσης μεταξύ των άλλων και ένα μοχλό/ροδέλα, στο κέντρο του πληκτρολογίου (δεν ενοχλέι καθόλου) το οποίο έχει ως λειτουργία την μεγένθυση κειμένων/browser, πολύ βολικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.