PDA

Επιστροφή στο Forum : Ονομασία Συλλόγου



Σελίδες : 1 [2] 3

yiapap
07-11-05, 17:54
Σκεφτήκατε το όνομά μας να μην είναι ακρωνυμία;
Υπάρχει μήπως κάποια λέξη με νόημα που να μας συνδέει με το αντικείμενό μας;
ΕΛΕΟC!
...
Όχι.

ntsili
07-11-05, 18:08
ΕΡΜΗΣ... ο φτερωτός θεός του γρήγορου internet και του ηλεκτρονικού εμπορίου!!!! χαχαχα!!:thumb_dup :thumb_dup
(...και του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου!!! :D :D )

pelasgian
07-11-05, 18:10
ΕΛΕΟC
ΕΛληνική Εταιρεία Οργάνωσης Computer.

Καλό δεν είναι;

ntsili
07-11-05, 18:29
Πιστεύω να καταλάβατε ότι το ΕΡΜΗΣ το έγραψα για πλάκα! Γενικά, δεν συμφωνώ με
τέτοιας μορφής ονομασία πολύ απλά, διότι τέτοια ονόματα δεν σημαίνουν κάτι σχετικό
με internet, πληροφορία, ευρυζωνικότητα κτλ και επιπλέον δεν θα καταλαβαίνει κάποιος
άσχετος ότι πρόκειται για τον σύλλογο με τους σκοπούς τους οποίους θέλουμε να έχει.
Δηλαδή, αν πχ ονομαστούμε ΗΦΑΙΣΤΟΣ θα πρέπει δίπλα να εξηγούμε σε παρένθεση
πχ "σύλλογος ο οποίος μάχεται......."
Προτιμώ το ακρωνύμιο, αρκεί να είναι απλό και πετυχημένο (όπως το ΙΝ.ΚΑ). Και το
θυμάσαι ΚΑΙ ξέρεις τί σημαίνουν οι λέξεις. Απλά να αποφύγουμε ονόματα του στυλ
Ζ.Χ.Ζ.Υ.Ψ.Ε.Κ. διότι δεν μπορεί να τα θυμάται κανείς.

PascalGR
07-11-05, 19:05
Καθώς σκεφτόμουν λίγο την ονομασία του συλλόγου, θυμήθηκα τo νήμα με τη σύγκριση των χωρών της Ευρώπης στην διείσδυση της ευρυζωνικότητας. Οπότε, το μόνο που μου ήρθε μετά στο μυαλό ήταν το εξής: :oops:

Τελευταίοι
Στην
Οραματικότητα, τις
Νέες
Τεχνολογίες και την
Ανάπτυξη

ή αλλιώς ΤΣΟΝΤΑ! Τουλ. θα τραβάει την προσοχή :D

blend
07-11-05, 19:07
Εντάξει με τίς πλακίτσες!

Να επανέλθουμε τώρα?? :mrgreen:

aroutis
07-11-05, 19:19
Συλλογος για την
Διάδοση και στήριξη
Διαδικτυακών
Τεχνολογιών

Σ.Δ.Δ.Τ.

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσει! :thumb_dup

Ενναλλακτικά

Κινηση για την
Διάδοση και στήριξη
Διαδικτυακών
Τεχνολογιών

Κ.Δ.Δ.Τ. :thumbsup1

apok
07-11-05, 19:22
Συλλογος για την
Διάδοση και στήριξη
Διαδικτυακών
Τεχνολογιών

Κ.Δ.Δ.Τ.

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου αρέσει!

Σ.Δ.Δ.Τ δεν είναι??:D

Καλό aroutis αλλά χωρίς φωνήεντα.. σαν Γερμανική λέξη είναι:D

aroutis
07-11-05, 19:22
Και τι έγινε ρε apok ? ;-)

ο ΟΤΕ είναι καλύτερος ? χεχεχεχε

Κανε το ΚΙ.ΔΙ.ΔΙ.ΤΕ. ή ΣΥ.ΔΙ.ΔΙ.ΤΕ. ;-)

(με προλαβες στο edit, αμαν ρε παιδι εισαι ΓΡΗΓΟΡΟΣ!!!)

apok
07-11-05, 19:26
Αυτός είναι σαν Γερμανική μπότα ( στο σβέρκο μας ).. Αλλα έχει και 2 φωνήεντα :p :p :p

Eγώ κάποτε είχα προτείνει το
ΣΥλλογος
Χρηστών
Ευρυζωνικών
ΣΥνδέσεων

yiapap
07-11-05, 19:33
Για να συγκεντρωθούμε:
Θέλω αιτήσεις υποστήριξης του http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=383579&postcount=49

apok
07-11-05, 19:39
Απο εμένα έχει 2 ( και με τα 2 χέρια δηλαδή ) :thumbsup1 :thumbsup1 :thumbsup1

PascalGR
07-11-05, 19:54
Κι εμένα μου αρέσει. Μια ψήφο κι από εδώ :thumbsup1

mastermind
07-11-05, 20:12
@yiapap εχεις και την δικη μου ψήφο! Το ονομα δεν παιζει και τοσο πολυ ρόλο, ισως κατι πιο πιασαρικο να εκανε καλύτερη εντυπωση αλλα είναι μονο η βιτρινα. Εμεις στοχεύουμε σε ΕΡΓΟ ;)

aroutis
07-11-05, 20:30
thumbs up yiapap

n1k3man
07-11-05, 20:36
ψηφος και απο εμενα :thumbsup1

sofojohn
07-11-05, 21:19
Ψηφος και απο εμενα!!:thumbsup1 Μ'αρεσει παρα πολυ το "πρωτοβουλια",περισσοτερο απο το "συλλογος".

golity
07-11-05, 21:49
Μια ψήφος και από εμένα για το "Πρωτοβουλία Ελλήνων πολιτών για την κοινωνία της πληροφορίας" Π.Ε.Κ.Π :thumbsup1

arj
07-11-05, 21:53
Αυτό μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Και τα αρχικά μπορούν να είναι:
ΠΕΚΠ
Πρωτοβουλία Ελλήνων (Πολιτών για την) Κοινωνία (της) Πληροφορίας

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!

Το υιοθετώ!


Μ'αρέσει.:thumbsup1

Tormendor
07-11-05, 22:04
Το "πρωτοβουλια" είναι όντως πετυχημένο... το ΠΕΠΚ με προβληματίζει αλλά δεν έχω εναλλακτική πρόταση, όσο κι αν προσπάθησα.

Μάλλον μου λείπει η έμπνευση:sorry:

PascalGR
07-11-05, 23:43
αλλά δεν έχω εναλλακτική πρόταση, όσο κι αν προσπάθησα.

Μάλλον μου λείπει η έμπνευση:sorry:
Τι να πω και εγώ? Κοίτα παραπάνω τη δική μου "έμπνευση" :oops: :lol:

maik
08-11-05, 02:37
Ανεξαρτητος
Διαδικτυακος
Συλλογος
Λουφατζηδων :haha δεν μπορουσα να βρω κατι απο Λ

Α Δ Σ Λ

Περα απο την πλακα δεν με ενδιαφερει το ονομα ,εκτος ισως απο το να ειναι λιγο ευηχο.

Gordon`s
08-11-05, 09:13
Μια θετική κι από μένα στο ΠΕΚΠ. Ας γίνει μια δημοσκόπηση..

aroutis
08-11-05, 10:13
Ας βάλουμε μια δημοσκόπηση σε αυτά τα ονόματα που πήραν θετικές ψήφους..

NoYmErOs
08-11-05, 10:19
Ανεξαρτητος
Διαδικτυακος
Συλλογος
Λουφατζηδων :haha δεν μπορουσα να βρω κατι απο Λ

Α Δ Σ Λ

Περα απο την πλακα δεν με ενδιαφερει το ονομα ,εκτος ισως απο το να ειναι λιγο ευηχο.

Αυτό μου θυμίζει παράρτημα/υποκατάστημα/σωματείο του ΟΤΕ ...

Μία φήφος εδώ (Πρωτοβουλία Ελλήνων πολιτών για την κοινωνία της πληροφορίας.)άν και το όνομα μου θυμίζει οικονομικό πρόγραμμα της Ε.Ε και όχι σύλλογο για αυτό και το
"Ευρυζωνικός Σύλλογος Ελλήνων Πολιτών"
ή
"Eλληνικός Σύλλογος Υποστήριξης & Διάδοσης της Ευρυζωνικότητας"

Tormendor
08-11-05, 11:20
Ελληνκή Πρωτοβουλία Ανάπτυξης & Διάδοσης της Κοινωνίας της Πληροφορίας
(Ελ. Π.Α.Δ.)

Για να συνεισφέρω το κατιτίς

lemonidas
08-11-05, 11:30
Εγώ προτείνω να μπει ενα Poll με τα μέχρι τώρα ονόματα, και αν φυσικά προκύψει κάτι πολύ καλό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να μπει και αυτό ε?

yiapap
08-11-05, 11:31
Ας βάλουμε μια δημοσκόπηση σε αυτά τα ονόματα που πήραν θετικές ψήφους..
Για να κάνουμε δημοσκόπηση θέλουμε τουλάχιστον 2 διαφορετικές "υποψηφιότητες". Εκτός από το ΠΕΚΠ υπάρχει άλλη... με >1 υποστηρικτές;

NoYmErOs
08-11-05, 12:03
Eλληνικός Σύλλογος Υποστήριξης & Διάδοσης της Ευρυζωνικότητας (απο zouzouni)

Ανεξάρτητος Σύλλογος Ελλήνων Χρηστών Ευρυζωνικής Πρόσβασης(απο GeorgeH)

Σύλλογος Ανάπτυξης και Προώθησης της Ελληνικής Κοινωνίας της Πληροφορίας(Νεκτάριος)

Ελληνικός Σύλλογος Υποστήριξης & Διάδοσης Υπηρεσιών Διαδικτύου.(aroutis)

Πρωτοβουλία Ελλήνων (Πολιτών για την) Κοινωνία (της) Πληροφορίας(you? xou)

αυτα είδα με ψήφους

zouzouni
08-11-05, 13:56
Mιας και πλησιάζουμε τις 7 σελίδες χωρίς να έχουμε καταλήξει σε κάποιο όνομα, προτείνω να παραμείνει ανοιχτό το παρόν θέμα μέχρι να φτάσουμε την 7η σελίδα, όποιος θέλει να προτείνει κάποιο νέο όνομα να το κάνει, και μόλις φτάσουμε την 7η σελίδα, να κλειδωθεί προσωρινά, να μαζέψουμε όλα τα προτεινόμενα ονόματα που έχουν έστω κι 1 ψήφο υποστήριξης και να κάνουμε σχετική δημοσκόπηση, ώστε να καταλήξουμε κάπου, χωρίς να περνάνε έτσι οι ημέρες. :oops:

ΕDIT - Δώστε μου λίγο χρόνο - φτιάχνω ένα σχετικό πινακάκι, όπου συγκεντρώνω όλες τις προτάσεις, κι οι υπεύθηνοι του thread αν θέλουν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν.

aroutis
08-11-05, 14:40
:thumbsup1 @ zouzouni

zouzouni
08-11-05, 15:19
Έτοιμο το πινακάκι (αρχείο word) όπου έχω συμπεριλάβει ΚΑΘΕ πρόταση για το όνομα (ακόμη και τις πιο αστείες), τα αρχικά του συλλόγου, ποιός πρότεινε το συγκεκριμμένο όνομε, πόσοι και ποιοί ψήφισαν την πρόταση αυτή μέχρι τις 12:00 σήμερα.
Σε ορισμένα ονόματα δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο πόσοι έχουν ψηφίσει υπέρ, καθώς απλώς τα αναφέρουν αλλά δεν το διευκρινίζουν.

Διαβάζοντας όλα τα ονόματα που έχουν προταθεί..:oops:..μου ήρθαν και άλλες ιδέες για το όνομα....:idea:

Ελληνικός
Σύλλογος για την
Κοινωνία της
Πληροφορίας
(Ε.Σ.ΚΟ.Π.)

και ένα ακόμα που περισσότερο θυμίζει ταινία .....:oops:
Έλληνες
Πολίτες για την
Κοινωνία της
Πληροφορίας
(βγαίνει Ε.ΠΟ.ΚΟ.Π. ......πώς λέμε ....Ρόμποκοπ? :oops::mrgreen:)


Προτείνω να παραμείνει ανοιχτή η προθεσμία μέχρι τα μεσάνυχτα για την περαιτέρω υποβολή προτάσεων σχετικά με το όνομα του συλλόγου, και από αύριο πλέον να ξεκινήσουμε την ψηφοφορία μεταξύ των επικρατέστερων.

Προτείνω επίσης να κοιτάξετε τα ονόματα που έχουν ήδη προταθεί, κι ο καθένας, ας γράψει ποιά (μέχρι 5) του αρέσουν, ώστε να μπορέσω να μαζέψω όλα τα στοιχεία μετά τα μεσάνυχτα, να κάνω update του πίνακα και να γίνει δυνατή η δημοσκόπηση-ψηφοφορία για το όνομα του συλλόγου.

gatoulas
08-11-05, 15:24
Αυτή η άτιμη η κοινωνία της πληροφορίας έχει γίνει σούπα. Θα μου πείτε πρότεινε τίποτα καλύτερο... Χμμ... :frown: Για να σκεφτώ και αν μου΄ρθει τίποτα επανέρχομαι.

lemonidas
08-11-05, 17:13
Λοιπόν από αυτά που προτάθηκαν, μ'αρέσουν τα:


Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας
Ε.Σ.Υ.Δ.Ε.

Ελληνικός Σύλλογος Ευρυζωνικότητας & Πληροφορίας
Ε.Σ.Ε.Π.

Broadband
Users
Greece
Β.U.G.

Σύλλογος
Ελληνικής
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας
Σ.Ε.Κ.Π.

:thumb_dup

Και να προτείνω...

χμ...

(Ελληνικός)
Σύλλογος
για την
Προώθηση
Ευρυζωνικών
Τεχνολογιών
(Ε)ΣΠΕΤ :oops:

maik
08-11-05, 17:24
Αυτό μου θυμίζει παράρτημα/υποκατάστημα/σωματείο του ΟΤΕ ...



Το κολημα ειναι κολημα . Αντε καλα κρασια. και οταν συνελθεις γραψε μου

golity
08-11-05, 17:57
Τελικά τώρα που τα είδα όλα μαζεμένα θεωρώ καλύτερη την πρόταση του zouzouniou! :thumbsup1

Eλληνικός Σύλλογος Υποστήριξης & Διάδοσης της Ευρυζωνικότητας

Ε.Σ.Υ.Δ.Ε

Οι προτάσεις που περιείχαν την "Κοινωνία της Πληροφορίας" θεωρώ ότι ορίζουν ένα πιο γενικό πεδίο δράσης, και νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν ο σκοπός του συγκεκριμένου συλλόγου να είναι πιό ειδικός και να περιλαμβάνει κυρίως την προώθηση της ευρυζωνικότητας.

chrand
08-11-05, 19:20
Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας
Ε.Σ.Υ.Δ.Ε.


Ενα πόντο και απ΄εμένα

PascalGR
09-11-05, 00:59
@zouzouni: Μ'αρέσει που έβαλες και τις δικές μου "εμπνεύσεις" :D

blend
09-11-05, 01:08
Πρωτοβουλία Ελλήνων (Πολιτών για την) Κοινωνία (της) Πληροφορίας

Ψηφίζω Π.Ε.Κ.Π.

KLG
09-11-05, 02:31
Αυτή η άτιμη η κοινωνία της πληροφορίας έχει γίνει σούπα.
To χω πει και γω αρκετες φορες αυτο.

GeorgeH
09-11-05, 14:34
Να δώσω και εγώ την υποστηριξή μου για τις εξής 2 προτάσεις:
ΕΣΥΔΕ και ΠΕΚΠ.

yiapap
09-11-05, 14:52
Να επαναλάβω ότι θα είναι ΛΑΘΟΣ να συμπεριλάβουμε τον όρο ευρυζωνικότητα ή οποιοδήποτε παράγωγό του! :evil:

XPHSTOS29
09-11-05, 15:15
Για αυτο και εγω προτεινα διαδικτυακη τεχνολογια γιατι καλυπτει οτι αφορα το διαδικτυο.

Και να μην ξεχναμε οτι το διαδικτυο ειναι τεχνολογια και συνεχος αναπτυσωμενη ...

golity
09-11-05, 18:53
Να επαναλάβω ότι θα είναι ΛΑΘΟΣ να συμπεριλάβουμε τον όρο ευρυζωνικότητα ή οποιοδήποτε παράγωγό του! :evil:

Και που έιναι το λάθος, τι έχει ο όρος ευρυζωνικότητα;

Αντιθέτως με εσένα εγώ τον θεωρώ απαραίτητο όρο, εκτός και άν ο σκοπός του συλλόγου είναι άλλος, πράγμα που δεν βρίσκω σωστό και θα ήθελα να έχει κάποιον διακριτό σκοπό και ρόλο!

Η κοινωνία της πληροφορίας μπορεί να περιλαμβάνει το διαδίκτυο, την κινητή τηλεφωνία, την εξυπηρέτηση πολιτών σε διάφορες υπηρεσίες και άλλα! Σαν κοινό γνώμονα έχει βέβαια το διαδίκτυο, αλλά δεν έιναι μόνο αυτό!

aroutis
09-11-05, 20:19
Ο όρος ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΤΗΤΑ είναι ΠΡΟΣΚΑΙΡΟΣ. Αν θέλουμε να τονίσουμε ότι θέλουμε να προωθησουμε τις υπηρεσίες internet γενικότερα και ΟΧΙ μόνο το broadband προφανώς μιλάμε για subset του Internet services οταν μιλάμε για ευρυζωνικωτητα, αυτό εννοει ο yiapap, και συμφωνώ.

yiapap
09-11-05, 20:26
Αντιθέτως με εσένα εγώ τον θεωρώ απαραίτητο όρο, εκτός και άν ο σκοπός του συλλόγου είναι άλλος, πράγμα που δεν βρίσκω σωστό και θα ήθελα να έχει κάποιον διακριτό σκοπό και ρόλο!
"Σκοπός του συλλόγου είναι η ανάπτυξη, προώθηση, βελτιστοποίηση και ποιοτική αναβάθμιση των διαδικτυακών υπηρεσιών, των υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο, του περιεχόμενου και της διάδοσης των σχετικών με αυτές τεχνολογιών"
Στα παραπάνω το μόνο που κολλάει στην ευρυζωνικότητα είναι οι "υπηρεσίες πρόσβασης στο διαδίκτυο".
Και πάλι κολλάει ΣΗΜΕΡΑ! Αύριο ο όρος ευρυζωνικότητα μπορεί να είναι τόσο ξεπερασμένος όσο και οι ψηφιακές dial-up (ISDN)

Αν διαφωνείς αυτού καθαυτού με τον παραπάνω σκοπό, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο σωστό νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24894).

KLG
09-11-05, 20:33
καλως η κακως, η ονομασια του συλλογου αυτοπροσδιοριζει και τους σκοπους του συλλογου, αρα εχει αμεση σχεση με το θεμα για το οποιο μιλαμε. Διαβαζοντας τους σκοπους, καταλαβαινω οτι προκειται για ενα συλλογο που προωθει την ευρυζωνικοτητα ή τις καινουριες τεχνολογιες διαδικτυου γιατι πιστευει οτι βελτιωνουν την καθεμερινοτητα μας, τις σχεσεις μας μεταξυ μας και με το κρατος, την εικονα της χωρας μας εξω. Αυτο γινεται γιατι οι νεες ταχυτατες τεχνολογιες στο διαδικτυο μερος των οποιως ειναι και οι ευρυζωνικες αποτελουν μοχλο αναπτυξης σε ολους τους τομεις.

Το θεμα ειναι αν μιλαμε για εναν τετοιο συλλογο Αν ναι ΟΚ, αν ομως αναφερομαστε σε ενα συλλογο τυπου RAM, με κοινωνιες της πληροφοριας, ψηφιακες καμερες και δορυφορικη τηλεοραση, τοτε καλη τυχη στη προσπαθεια σας.

yiapap
09-11-05, 20:47
Αυτο γινεται γιατι οι νεες ταχυτατες τεχνολογιες στο διαδικτυο μερος των οποιως ειναι και οι ευρυζωνικες αποτελουν μοχλο αναπτυξης σε ολους τους τομεις.

... τοτε καλη τυχη στη προσπαθεια σας.Μέρος των οποίων... ΣΗΜΕΡΑ.
I rest my case.

Ευχαριστούμε για τις ευχές, στο επανιδείν.
(ναι, αν ΕΤΣΙ τα βροντάμε και "την κάνουμε με ελαφρά", καλύτερα να μη συμμετέχουμε καθόλου φίλε KLG)

blend
09-11-05, 21:16
Προτείνω, να διαβάζουμε προσεκτικά το κείμενο των σκοπών του συλλόγου, να το ερμηνεύουμε σωστά, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις επι της ουσίας.

"Σκοπός του συλλόγου είναι η ανάπτυξη, προώθηση, βελτιστοποίηση και ποιοτική αναβάθμιση των διαδικτυακών υπηρεσιών, των υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο, του περιεχόμενου και της διάδοσης των σχετικών με αυτές τεχνολογιών"

Τι ακριβώς δεν είναι κατανοητό σε αυτό?

zouzouni
09-11-05, 22:10
Aπό τα προτεινόμενα ονόματα, μου αρέσουν τα



Ελληνικός
Σύλλογος για την
Κοινωνία της
Πληροφορίας
(Ε.Σ.ΚΟ.Π.)

αυτό μου θυμίζει ακουστικά το e-κάτι (σαν να έχει ίσως κάτι πιο "πιασάρικο")

Επίσης μου αρέσει το


ΠΕΚΠ
Πρωτοβουλία Ελλήνων (Πολιτών για την) Κοινωνία (της) Πληροφορίας

Καθώς και το



Σύλλογος Ελλήνων Πολιτων της Κοινωνίας της Πληροφορίας

Το Ε.Σ.Υ.Δ.Ε. εφόσον ο όρος ευρυζωνικότητα δεν γίνεται αποδεκτός, παρ'ότι μ'αρέσει το αφήνω στην άρκη - εκτός και κάποιος μπορεί να βρει κάτι που να ταιριάζει σαν όρος με το τελικό Ε ώστε να αλλάξει η ονομασία σε κάτι πληρέστερο.
Το μόνο που κατάφερα να σκεφτώ γι'αυτό είναι το παρακάτω....:oops:

Ελληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης
Διαδικτιακής
Εποχής

(σκέφτηκα αντί του Εποχής τα εξής
- Επανάστασης :oops: αλλά θα αρχίσετε να μου λέτε ότι έχω συγγενή τον Πόπωτα στο Κολοκοτρωνίτσι! :p:lol:
- Εξάπλωσης :oops:αλλά και αυτό μπορεί κάποιοι να το παρερμηνεύσουν και να μας κυνηγήσουν ως άλλες γαλοπούλες από τις Οινούσες!:p:lol:)
Σκεφτείτε τι άλλο ταιριάζει που να είναι το τελικό Ε στο ακρονύμιο αυτό? Δεν έχω άλλες ιδέες για σήμερα. :(:cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.