PDA

Επιστροφή στο Forum : Ονομασία Συλλόγου



Σελίδες : 1 2 [3]

aroutis
09-11-05, 22:12
"Σκοπός του συλλόγου είναι η ανάπτυξη, προώθηση, βελτιστοποίηση και ποιοτική αναβάθμιση των διαδικτυακών υπηρεσιών, των υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο, του περιεχόμενου και της διάδοσης των σχετικών με αυτές τεχνολογιών"
Βλεπει κανεις εδω μέσα την λέξη ΕΥΡΥΖΩΝΙΚΟΤΗΤΑ;;:roll:

Αυτό προσπαθούμε να πουμε τόσο καιρό αλλά κάποιοι δεν καταλαβαίνουν...

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
ΔΙΑΔΟΣΗ
ΠΡΟΣΒΑΣΗ

κλπ...

aroutis
09-11-05, 22:14
@zouzouni,

Τι λές για

Ελληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης
Διαδικτιακων
Υπηρεσιων

!?

Δεν είναι Ε αλλά μια χαρά μου φαίνεται (!)

zouzouni
09-11-05, 22:17
@aroutis

Το σκέφτηκα κι αυτό.....κι είχα προτείνει κάτι τέτοιο (σε λίγο διαφορετικότερη και εκτενέστερη εκδοχή) αλλά δεν είναι μόνο διαδικτιακές υπηρεσίες, είναι και τεχνολογίες και εφαρμογές σχετικές. :oops:

aroutis
09-11-05, 22:23
@aroutis

Το σκέφτηκα κι αυτό.....κι είχα προτείνει κάτι τέτοιο (σε λίγο διαφορετικότερη και εκτενέστερη εκδοχή) αλλά δεν είναι μόνο διαδικτιακές υπηρεσίες, είναι και τεχνολογίες και εφαρμογές σχετικές. Σωστο και αυτό...

Ελληνικός
Συλλογος
Υποστηριξης και
Ανάπτυξης
Διαδικτυακών
Υπηρεσιών και
Εφαρμογών


Συλλογος
Προώθησης και υποστήριξης
Υπηρεσιών και
Εφαρμογών
Διαδικτίου

yiapap
09-11-05, 22:58
Πάντος και το ΕΣΚΟΠ δεν ακούγεται άσχημο.
Ασε που ακούγεται και ως
Ε- ΣΚΟΠ(ός)
Ε-Scope

Όμως το Πρωτοβουλία μου ακούγεται καλύτερα... Οπότε θα μείνω στο ΠΕΚΠ

KLG
09-11-05, 23:23
Μέρος των οποίων... ΣΗΜΕΡΑ.
I rest my case.

Ευχαριστούμε για τις ευχές, στο επανιδείν.
(ναι, αν ΕΤΣΙ τα βροντάμε και "την κάνουμε με ελαφρά", καλύτερα να μη συμμετέχουμε καθόλου φίλε KLG)

Περιμενα μια τετοιου ειδους απαντηση, αλλα οχι και να σταθεις σε ενα τυπογραφικο λαθος. Επειδη περιμενα να παρερμηνευθουν αυτα που θα εγραφα, φροντισα να ξεκαθαρισω τη θεση μου:

Διαβαζοντας τους σκοπους, καταλαβαινω οτι προκειται για ενα συλλογο που προωθει την ευρυζωνικοτητα ή τις καινουριες τεχνολογιες διαδικτυου γιατι πιστευει οτι βελτιωνουν την καθεμερινοτητα μας, τις σχεσεις μας μεταξυ μας και με το κρατος, την εικονα της χωρας μας εξω. Αυτο γινεται γιατι οι νεες ταχυτατες τεχνολογιες στο διαδικτυο μερος των οποιως ειναι και οι ευρυζωνικες αποτελουν μοχλο αναπτυξης σε ολους τους τομεις.
Πανω σε αυτα υπαρχει αντιρρηση? καλα καταλαβα? ή μηπως τα μαθηματικα και η guinness μου καταστρεφουν το μυαλο???

H κυριωτερη ενσταση μου ειναι οτι το κοινωνια της πληροφοριας μου ειναι πολυ πολυ γενικο και χιλιοφορεμενο. Το χιλιοφορεμενο εχει αναλυθει αρκετα σε προηγουμενες σελιδες. Θελω να σταθω ομως στο γενικο: με βαση οσα λενε οι σκποποι, το δικτυακες τεχνολογιες δεν ειναι καλυτερο?? Δεν ειναι πιο κοντα στους σκοπους του συλλογου?

Κοινωνια της πληροφοριας ειναι και η εκμαθηση Excell στα σχολεια, αυτο ειναι το αντικειμενο? Επισης με ενα τοσο γενικο πλαισιο μπορουμε καλλιστα να φτασουμε στις ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες και στα mp3 players, πραγμα πολυ καλο για ενα φορουμ σαν αυτο, αλλα πολυ κακο για εναν συλλογο με σκοπο τη διαδοση των "δικτυακων τεχνολογιων"... (προσεγγιση για χαρη της συντομευσης)

Αν ειναι αυτη προθεση σας, προτεινω να ανομαστει ο συλλογος :Συλλογος μελων ADSLgr.com, γιατι στην ουσια αυτο θα ειναι... Σας ευχηθηκα καλη τυχη, γιατι αν στους στοχους σας ειναι ενας τετοιος συλλογος, δεν πιστευω στην αναγκαιοτητα του και για αυτο οσο και αν απολαμβανω την παρεα σας στο φορουμ, δεν θα μπορω να συνεχισω (αλλωστε απο Αγγλια, ελαχιστα μπορω να κανω[αρχικα εγραψα κλανω, αν δεν το χα παρει ειδηση, θα με σκοτωνες?] :twisted: ). Αν ομως ο στοχος σας ειναι ενας συλλογος οπως περιγραφεται στους "σκοπους" τοτε μεσα, αλλα θα επρεπε να φαινεται στον τιτλο, εκτος αν εχεται καποια μυστικη ατζεντα να καταλαβετε ολο το κοσμο, οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να παρακαλεσω για ελεος και μετα να παω στα βουνα βεβαιως βεβαιως :dwarf :dwarf

Lyra
10-11-05, 01:33
Θα συμφωνήσω οτι ο όρος 'κοινωνία της πληροφορίας' μπορει να αποδειχθεί επικύνδινα γενικός αλλα παράλληλα δίνει την ευεληξία στο σύλλογο να ασχοληθεί με την πληθώρα των προβλημάτων που αφορούν το τεχνολογικό επίπεδο της Ελλάδας, και σίγουρα αποσχολούν όλα τα μέλη του.

@KLG Νομίζω οτι δε διόρθωνε το τυπογραφικό λάθος, απλώς σου εφιστούσε την προσοχή στο γεγονός οτι οι Ευρυζωνικές συνδέσεις είναι απλώς μια τεχνολογία που είναι υπάρχει σήμερα και που σε καποιο δεδομένο χρόνο θα εξαλειφθεί.

Καθώς ο σύλλογος είναι κατί το μη εφήμερο και αρκετά στατικό όσον αφορά την ονομασία και τους σκοπούς του, το να συμπερηληφθεί ο όρος ευριζωνικότητα θα είχε ως αποτέλεσμα σε μερικά χρόνια να θεωρείται πεπαλαιωμένος και να χάσει την επαφή του με τα δεδομένα της εποχής.

KLG
10-11-05, 03:14
μα δεν ειμαι φανατικος υπερμαχος της ευρυζωνικοτητας, με το τεχνολογιες διαδικτυου ειμαι ικανοποιημενος, φανατικος πολεμιος της ¨κοινωνιας της πληροφοριας" και παντως τυπου "ραμισμων"

[edit]
Και για να υποστηριξω ακομα περισσοτερο την αποψη μου εναντια στη κοινωνια της κυκλοφοριας, δειτε ποσες φορες υπαρχει η λεξη στο παρακατω site:
http://ru6.cti.gr/broadband/el/links.php

xaotikos
10-11-05, 05:07
-Σύλλογος για τις Τεχνολογιές Διαδικτύου (CIT)
ή Ελληνικός Σύλλογος για τις Τεχνολογίες Διαδικτύου (Greek Club/Union for Internet Technologies - GCIT/GUIT)

nplevris
10-11-05, 10:36
Θεωρώ ότι ο προσδιορισμός "Πρωτοβουλία Ελλήνων (Πολιτών για την) Κοινωνία (της) Πληροφορίας" εμπεριέχει την δυναμική πού πρέπει να πρεσβεύει η κίνηση γιατί:

(1) Αυτοπροσδιορίζεται ως δυναμική παρέμβαση - Πρωτοβουλία
(2) αποτελεί κίνηση πολιτών - ανεξάρτητη
(3) καί κινείται στο πλαίσιο της σύγχρονης θεώρησης των τεχνολογιών στην Ευρώπη

Προσυπογράφω!

yiapap
10-11-05, 12:05
@KLG,
Προφανώς και δεν είχα σκοπό να τονίσω τον δαίμονα του πληκτρολογίου!!! Αλίμονο!!!!
Έκανα quote το ποστ σου και συνειδητά δε διόρθωσα το τυπογραφικό για να μην παρεξηγηθώ ("μου διόρθωσες και το τυπογραφικό").
Η παράθεση και το "I rest my case" ήταν για να τονίσω ότι ακόμη κι εσύ δέχεσαι ότι η "ευρυζωνικότητα" είναι ΜΕΡΟΣ του σκοπού!

Επίσης... Από πότε η Κοινωνία της Πληροφορίας... είναι Ραμισμός;;; :what:

Τέλος, ξαναλέω: Το τι θα κάνουμε με το σύλλογο/πρωτοβουλία είναι απόλυτα στο χέρι μας. Μπορούμε να επεμβούμε δυναμικά, ή να οργανώνουμε σεμινάρια Excel. Αυτή την επιλογή θα την κάνουμε στην ώρα της. Όμως δεν είναι ανόητο να αυτοπεριοριστούμε, αφαιρώντας όλα τα "παρελκόμενα" από τον σκοπό και τα μέσα;
Αν δηλαδή απογυμνώσουμε το καταστατικό από οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τις ευρυζωνικές προσβάσεις, με τι μένουμε; Μια εν δυνάμει νέα κίνηση διαμαρτυρίες για τις τιμές ADSL. Μα, αυτό το πράγμα δε χρειάζεται ολόκληρο σύλλογο που θα υφίσταται και σε 10 χρόνια!

knikos
10-11-05, 15:35
Επιτρέψτε μου να κάνω και γω μια πρόταση, η οποία έχει ένα διαφορετικό όρο από όσους έχου ακουστεί μέχρι στιγμής.

Ελληνικός (προεραιτικό)
Οργανισμός (ή Εταιρεία, Σύλλογος, Ίδρυμα)
Ανάπτυξης της (προαιρετικό)
Δικτυακής
Κοινωνίας
Hellenic Network Society Development Organisation

edit Αλλά επειδή ο όρος "πρωτοβουλία" αποκτά όλο και μεγαλύτερη υποστήριξη η παραπάνω πρόταση μπορεί να γίνει Πρωτοβουλία για τη Δικτυακή Κοινωνία.

nickg78
10-11-05, 15:45
Το ΠΕΚΠ και το ΕΣΥΔΕ πιστεύω ότι ήταν οι καλύτερες προτάσεις.

Όμως τα αρχικά του ΕΣΥΔΕ, για να μην περιέχουν τη λέξυ ευρυζωνικότητα, ίσως μπορούν να αλλαχθούν σε:

Ελληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης
Διαδικτυακών
Εφαρμογών

Μεταξύ των δύο πάντως, το ΠΕΚΠ (Πρωτοβουλία Ελλήνων πολιτών για την Κοινωνία της Πληροφορίας) μου αρέσει περισσότερο και το ψηφίζω. :thumbsup1

vasper
10-11-05, 18:05
Αναπτυξιακός
Ιδιωτικός
Σύλλογος
Υποστήριξης
Χρηστών
Τεχνολογικών
Υποδομών
Ροής δεδομένων

apok
10-11-05, 18:06
Αναπτυξιακός
Ιδιωτικός
Σύλογος
Υποστήριξης
Χρηστών
Τεχνολογικών
Υποδομών
Ροής δεδομένων

ΑΙΣΥΧΤΥΡ ( σαν ΑειΣιχτήρ ακούγεται... :D :D )

KLG
10-11-05, 18:08
yiapap>sorry που παρεξηγησα το γραπτο σου, το χουμε ξαναπαθει στο παρελθων και τεινουμε να δημιουργησουμε παραδοση πια.
Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο η κοινωνια της πληροφοριας και οι ραμισμοι, τους ραμισμους τους χρησιμοποιησα σαν ενα ακραιο παραδειγμα για να τονισω που ΔΕΝ πρεπει να καταληξει ο συλλογος.
Για να τελειωσω αυτην την αντιπαραθεση δηλωνω την προτιμηση μου σε ολα τα παραγωγα των "δικτυακων τεχνολογιων" και οχι της κοινωνιας της πληροφοριας, εκτος αν καποιος μπορει να ορισει με λιγα λογια τι εννοει με την φραση "κοινωνια της πληροφοριας" μηπως και δω την προφανη σχεση κατα την αποψη σας με τους σκοπους του συλλογου και σταματησω να ειμαι ο γκρινιαρης της παρεας:
:lamer "....μου τη δινει η κοινωνια της πληροφοριας μπαρμπα στρουμφ"

blend
10-11-05, 19:35
Για να τελειωσω αυτην την αντιπαραθεση δηλωνω την προτιμηση μου σε ολα τα παραγωγα των "δικτυακων τεχνολογιων" και οχι της κοινωνιας της πληροφοριας, εκτος αν καποιος μπορει να ορισει με λιγα λογια τι εννοει με την φραση "κοινωνια της πληροφοριας" μηπως και δω την προφανη σχεση κατα την αποψη σας με τους σκοπους του συλλογου και σταματησω να ειμαι ο γκρινιαρης της παρεας:
:lamer "....μου τη δινει η κοινωνια της πληροφοριας μπαρμπα στρουμφ"


Σου τη δίνει γιατί ο όρος αυτός (κοινωνία της πληροφορίας), έχει εντυπωθεί στο μυαλό μας σαν όρος που εφευρέθηκε και χρησιμοποιήται απο ένα κατεστημένο που δεν συμπαθούμε καθόλου. Κι εμένα μου την δίνει!

Το χρησιμοποιήσαμε όμως, σκοπίμως, γιατί αν θέλουμε να συμμετέχουμε παρεμβατικά στα πράγματα που μας ενδιαφέρουν σαν σύλλογος, πρέπει να εργαστούμε στα πλαίσια που είναι ευρέως αποδεκτά απο την κοινωνία γενικώς, και τους νόμους.

Πιθανότατα, σε κανέναν δεν αρέσει ο όρος, δεν μπορούμε όμως να λειτουργούμε και να σκεφτόμαστε ελιτίστικα, αν θέλουμε ευρύτατα να συμμετέχουμε στα κοινά.

Δεν τα γράφω αυτά για να σε μεταπείσω, πιστεύω όμως οτι πρέπει να ξεφεύγουμε απο τα ατομικά πρότυπα και ιδεολογίες, προκειμένου να συνεργασθούμε σε επίπεδο συλλόγου - ομάδας.

Αυτάααα.......

default
10-11-05, 23:28
Σύλογος Ανάπτυξης & Τεχνολογίας

ΣΑΤ

KLG
11-11-05, 02:07
blend> δεν πιστευω οτι ενας συλλογος διαδοσης και υποστηριξης διαδικτυακων τεχνολογιων λειτουργει περισσοτερο ή λιγοτερο ελιτιστικα απο εναν αντιστοιχο για την κοινωνια της πληροφοριας. Ο πειρασμος του ελιτισμος ειναι παντα μπροστα μας, γιατι οπως και να το κανουμε ειναι πιο ευχαριστο να μιλας σε καποιον που σε καταλαβαινει παρα σε καποιον που δεν και πιθανων να σου βγαλει και τα κομπλεξ του και συ τα δικα σου (συζητηση και για τον σουηδο σε αλλο thread). O πειρασμος του ελιτισμου θα υφισταται παντα ανεξαρτητως ονομασιας, απλως το θεμα ειναι οτι σε μερικους λιγο πιο ψαγμενους, ***που δεχομαι*** οτι δεν ειναι το target group του συλλογου, το κοινωνια της πληροφοριας χτυπαει ασχημα γιατι φανταζει κατι "δηθεν" ψιλοαρπακολλικο, (=ξυλινο, οπως εχω πει και πιο πανω). Και μπορει στοχος του συλλογου να ειναι να διαδοσει το οποιο αντικειμενο στον πολυ κοσμο, αλλα αυτο θα το κανει ο ψαγμενος, οχι ο αδαης (με την καλη εννοια).

Αν εβλεπα αυτον τον συλλογου καπου, και δεν ηξερα οτι ειστε (ειμαστε) πισω απο αυτη τη προσπαθεια κατ'ευθειαν θα πηγαινε το μυαλο μου σε λαμογια που φτιαξανε μια κλικα για χτυπησουνε καμια επιχορειγηση ή εστω κανα επιπλο γραφειου. Και αυτο γιατι οπως ειπες οτι το "κοινωνια της πληροφοριας" ειναι αρνητικα φορτισμενο για οσους ειναι στον χωρο. Και στην αρχη του ο συλλογος αυτος χρειαζεται αυτους τους ανθρωπους για να χτιστει πανω τους και να προσεγγισει μετα τον κοσμο, και το κοινωνια της πληροφοριας τους διωχνει, τους ξενερωνει πως να στο πως αλλιως.

Π.χ διαδοση της διαδικτυακης τεχνολογιας ειναι και η τηλε-ιατρικη και δικτυωση των απομακρυσμενων περιοχων και το e-σχολείο, αυτα τα θεματα θα μπορουσε να τα ενταξει καποιος και στο "κοινωνια της πληροφοριας". Οι διαφορες ειναι ελαχιστες ομως ο 2ος ορος ειναι ακρως ενοχλητικος.

blend
11-11-05, 04:01
Αν εβλεπα αυτον τον συλλογου καπου, και δεν ηξερα οτι ειστε (ειμαστε) πισω απο αυτη τη προσπαθεια κατ'ευθειαν θα πηγαινε το μυαλο μου σε λαμογια που φτιαξανε μια κλικα για χτυπησουνε καμια επιχορειγηση ή εστω κανα επιπλο γραφειου. Και αυτο γιατι οπως ειπες οτι το "κοινωνια της πληροφοριας" ειναι αρνητικα φορτισμενο για οσους ειναι στον χωρο. Και στην αρχη του ο συλλογος αυτος χρειαζεται αυτους τους ανθρωπους για να χτιστει πανω τους και να προσεγγισει μετα τον κοσμο, και το κοινωνια της πληροφοριας τους διωχνει, τους ξενερωνει πως να στο πως αλλιως.


Δεν μου επιτρέπω να είμαι τόσο καχύποπτος, εξ' αιτίας κάποιου όρου! Αν κάποιος θέλει να μένει "απ' έξω", δεν πειράζει. Είναι κρίμα όμως, άνθρωποι που μπορούν να προσφέρουν, να μην συμμετέχουν.

Σέβομαι τις απόψεις σου.

Χαιρετώ.

aroutis
11-11-05, 10:32
@blend / klg / anyone

Εγώ απλά θα εκφράσω την άποψη μου...

Πιστεύω οτι η έκφραση "διαδικτυακές τεχνολογίες" εκφράζει περισσότερο αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε. ΔΕΝ συμφωνώ οτι η έκφραση "κοινωνία της Πληροφορίας" παραπέμπει σε λαμόγια -σε καμία περίπτωση. Δεν συμφωνώ οτι είναι αρνητικά φορτισμένο, απλά πιστεύω οτι είναι ελαφρά γενικόλογο.

Απλά θα ήθελα να δώσω μια συμβουλή.
Είμαστε στην πολύ αρχή - αν είναι καν αρχή - μίας προσπάθειας κάτι που όλοι θέλουμε να κάνουμε, με ένα κοινό στόχο. Θελουμε να κάνουμε κάτι για αυτό το δυσμοιρο τοποίο του internet στην Ελλάδα , και αν μπορέσουμε και κάτι παραπάνω. Καλό θα ήταν να μή βαράμε τα κεφάλια μας πάνω σε τέτοια θέματα, καθότι πραγματικά σε αυτό το forum πιστεύω οτι υπάρχουν παιδιά που μπορούν να προσφερουν σε αυτό το σκοπό..

Φιλικά.

NoYmErOs
11-11-05, 10:35
Σύλογος Ανάπτυξης & Τεχνολογίας

ΣΑΤ


Σύλογος Ανάπτυξης & Τεχνολογίας:?:....Πυρηνικής φυσικής :p

knikos
11-11-05, 14:15
Εφόσον υπάρχει μια διάσταση απόψεων μεταξύ της χρήσης των όρων "Κοινωνία της Πληροφορίας" και "διαδικτυακές τεχνολογίες" γιατί δεν προσπαθούμε ένα συγκερασμό του στύλ "(Δια)δικτυακή Κοινωνία", που είναι και δόκιμος και υπάρχει στη διεθνή βιβλιογραφία?

Tormendor
11-11-05, 22:22
Πρωτοβουλια Ελλήνων Ανάπτυξης & Υποστήριξης Διαδικτύου (Πρω.Ελ.Α.Υ.Δι). Σαν εν έλλαδι (αλλαντικό) δεν ακούγεται????:D

Οκ ! κάτι πιο καλό : Ελληνική Πρωτοβουλία "Διαδικτυακών Εφαρμογών & Διαδικτυακού Περιεχομένου & Προσβασης" (Δι.Ε.Δι.Π.Π.):vava:

Τουλάχιστον προσπάθησα...:sorry:

pelasgian
11-11-05, 23:20
Ευρωπαϊκό Κέντρο Διαδικτυακών Μελετών;
(ΕΚΕΔΜ ΕΚΔΙΜ; )

Ή μήπως Ελληνικός Σύλλογος Διαδικτυακών Μελετών;

aroutis
12-11-05, 10:45
ΕΣΔΙΜ

Γιατι οχι ; :thumbsup1

Tormendor
12-11-05, 13:35
Το ΕΣΔΙΜ είναι καλό, αλλά Πελασγέ το "μελετών" τίθεται λίγο "παρά" του σκοπού, αν και είναι ευηχο.

gatoulas
14-11-05, 00:38
Ένα διασφάλισης ή κάτι παρεμφερές. Π.χ. Διασφάλισης ποιότητας και ασφάλειας

pelasgian
14-11-05, 00:47
Μήπως Ελληνικός Σύλλογος Διαδικτυακής Ανάπτυξης;

(το οποίο καλύπτει έτσι τόσο τη πρόσβαση όσο και το περιεχόμενο, υποννοεί μελέτες, έρευνα, αλλά και βελτίωση των οικονομικών παραμέτρων.)

gatoulas
14-11-05, 00:49
ΕΣΔΑ :scared: (Στρατό θυμίζει)
Δικτυακής pls (κολλήματα με τις μεταφράσεις)
Αλλά μου ακούγεται καλό!

gatoulas
14-11-05, 00:52
Ελληνικός Σύλλογος Ανάπτυξης και Ασφάλειας Δικτύου (Διαδικτύου)
[Έχω ένα κόλλημα με την ασφάλεια. Το SECUR φταίει.]

pelasgian
14-11-05, 00:57
Σύλλογος Διαδικτυακής Ανάπτυξης Ελλάδος;
ΣΔΑΕ;

Υπάρχει δίκτυο -> network
και διαδίκτυο -> internet

Το δίκτυο μπορεί να είναι και νερού, ρεύματος, γκαζιού.
Το διαδίκτυο είναι σαφές.

υ.γ. δηλαδή το ΕΣΑ-ΑΔ σου θυμίζει λιγότερο στρατό;
Εμένα μου ακούγεται λες και θα με ... βασανίσουν! :lol:

yiapap
14-11-05, 11:19
Αντί για ΕΣΔΑ, γιατί όχι ΕΠΔΑ
Ελληνική
Πρωτοβουλία
Διαδικτυακής
Ανάπτυξης

(εγώ παραμένω στο ΠΕΚΠ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=383579&postcount=49) βέβαια!)

gatoulas
14-11-05, 11:30
Σύλλογος Διαδικτυακής Ανάπτυξης Ελλάδος;
ΣΔΑΕ;

Υπάρχει δίκτυο -> network
και διαδίκτυο -> internet

Από όταν την πρωτοάκουσα τη λέξη έβγαλα σπυράκια. Γενικά είμαι κατά των μεταφράσεων. Αλλά αυτό είναι προσωπική ιδιοτροπία.



υ.γ. δηλαδή το ΕΣΑ-ΑΔ σου θυμίζει λιγότερο στρατό;
Εμένα μου ακούγεται λες και θα με ... βασανίσουν! :lol:
:whip::whip::whip:

terper
14-11-05, 12:30
Πα.Σ.Υ.Ο.Νε.Τ (Passion Net)

Πανελλήνιος Σύλλογος Υποστήριξης & Οργάνωσης Νέων Τεχνολογιών

Ε-Συλ.Υ.Β.Δ.Ιν (e-Συλλήβδην)

Ελληνικός Σύλλογος για την Υποστήριξη Βελτίωση και Διάδοση του Ιντερνετ


Αναφέρω και πάλι δύο προτάσεις που είχα κάνει μερικές σελίδες πριν, απλά για να προτείνω να βρούμε κάτι πιο έυηχο από όλα αυτά τα ακρωνύμια γλωσοδέτες που έχουν ακουστεί.

Γενικά το πρωτοβουλία δεν μου ακούγεται άσχημο και εμένα.

Πάντως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει σιγά σιγά να υπάρξει ένα μικρό μαζεματάκι των προτάσεων, ή μία προθεσμία για την υποβολή προτάσεων και στην συνέχεια μια αρχική ομάδα εργασίας να προκρίνει κάποιες προτάσεις και να ακολουθήσει δημοσκόπηση για την τελική απόφαση.

Αντε λοιπόν. Πάμε γερά!

Νικαετός
14-11-05, 22:22
Το νήμα θα παραμείνει κλειστό προσωρινά , μέχρι να γίνει ένα "συμμάζεμα" των προτάσεων . :cool:

Νικαετός
15-11-05, 15:42
Ανακοίνωση από την προσωρινή επιτροπή :


"Κυρίες και Κύριοι,

Η συζήτηση για την ονομασία του Συλλόγου μας θα κλείσει εδώ. Πολλές προτάσεις έγιναν και σας ευχαριστούμε ιδιαίτερα .

Από τις προτάσεις που έχουν υποβληθεί μέχρι τώρα, η προσωρινή επιτροπή μας επέλεξε τις επικρατέστερες, τις οποίες καλείστε να ψηφίσετε κατά προτίμηση. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25417)

Σας ευχαριστούμε για την σημαντικότατη συμμετοχή σας."

@ ADSLgr.com All rights reserved.