PDA

Επιστροφή στο Forum : Ονομασία Συλλόγου



Σελίδες : [1] 2 3

blend
05-11-05, 19:15
Κυρίες και Κύριοι,

Από την στιγμή της δημοσιοποίησης της δημιουργίας του Συλλόγου, δημιουργείται η ανάγκη ονομασίας του.

Θα σας παρακαλέσω όλους, και εφ' όσον έχετε διαβάσει προσεκτικά τα κείμενα που δημοσίευσε ο Νεκτάριος, να βοηθήσετε στην επιλογή της ονομασίας.

Επίσης, θα παρακαλέσω να παραμένουμε on topic και να υπάρξει δημιουργικός διάλογος στο θέμα.

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας!

Blend

GeorgeH
05-11-05, 23:25
Ανεξάρτητος
Σύλλογος
Ελλήνων
Χρηστών
Ευρυζωνικής
Πρόσβασης

Απλά μία πρώτη σκέψη...

npats
05-11-05, 23:36
Σύλλογος Ελλήνων Πολιτων της Κοινωνίας της Πληροφορίας

kokoretsi
05-11-05, 23:56
Σύλλογος Ελλήνων Πολιτων της Κοινωνίας της Πληροφορίας
Μια ψήφος και απο εμένα σε αυτό. Ότι και να είναι θα πρέπει να έχει την δική του σελίδα και να γινει η σωστή προβολή. Πάντως σε γενικές γραμμές εύγε για την ιδέα δημιουργίας συλλόγου. :thumb_dup:thumb_dup:thumb_dup

zouzouni
05-11-05, 23:56
Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης
Διαδικτυακών &
Ευρυζωνικών
Χρήσεων &
Εφαρμογών


????

ή το λακωνικότερο

Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας

Νικαετός
06-11-05, 00:01
Μία ψήφος και από εμένα στη δεύτερη πρόταση Ζουζ !

GoofyX
06-11-05, 00:04
Ανεξάρτητος
Σύλλογος
Ελλήνων
Χρηστών
Ευρυζωνικής
Πρόσβασης

Απλά μία πρώτη σκέψη...Συμφωνώ με τον GeorgeH, αλλά εκτός του Ανεξάρτητος (πιστεύω ότι είναι περιττό). Κατά τα άλλα, το όνομα που προτείνει είναι σύντομο, εύστοχο και (σχετικά) εύηχο. Δηλαδή

Σύλλογος
Ελλήνων
Χρηστών
Ευρυζωνικής
Πρόσβασης

pelasgian
06-11-05, 00:06
Σύλλογος
Ελληνικής
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας

ΚτΠ = Περιεχόμενο + Πρόσβαση
Πρόσβαση = από dialup μέχρι δορυφορικά.

ή

Σύλλογος
Ελληνικής
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας
και
Ευρυζωνικότητας

ή

Ελληνικός -> Ευρωπαϊκός ;;;!!!
Σύλλογος
Ευρυζωνικότητας
και
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας

Το Σύλλογος Ελλήνων Πολιτών της Κοινωνίας της Πληροφορίας μου αρέσει!
Αραγε το
Σύλλογος Ευρωπαίων Πολιτών της Κοινωνίας της Πληροφορίας έχει νόημα;

nnn
06-11-05, 00:19
Σύλλογος Ευρωπαίων Πολιτών της Κοινωνίας της Πληροφορίας έχει νόημα;


Σε τελική ανάλυση είμαστε Ευρωπαίοι αλλά νομίζω ό,τι μάλλον πρέπει να υπάρχει ο όρος Ελληνικός,Ελλήνων κλπ.
Η Ευρωπαική ταυτότητα δεν μας έχει ποτίσει ακόμα.

ntsili
06-11-05, 00:21
Προτείνω αυτή την ονομασία (και εύκολη για τον απλό πολίτη και εύηχη):

Ελληνικός Σύλλογος Ευρυζωνικότητας & Πληροφορίας

Ε.Σ.Ε.Π.

pelasgian
06-11-05, 00:22
Σύλλογος Ευρωπαίων Πολιτών της Ελληνικής Κοινωνίας της Πληροφορίας έχει νόημα;

(πώς λένε Ελληνικές σπουδές του πανεπιστημίου του Cambridge; )

pelasgian
06-11-05, 00:23
Ελληνικός Σύλλογος Ευρυζωνικότητας & Πληροφόρησης;

Το ότι ακούγεται σαν ΑΣΕΠ είναι καλό ή κακό;

blend
06-11-05, 00:30
Ελληνικός Σύλλογος Ευρυζωνικότητας & Πληροφόρησης;

Το ότι ακούγεται σαν ΑΣΕΠ είναι καλό ή κακό;

Μ'αρέσει που αναρωτιέσαι! :viking

Lazy Dog
06-11-05, 00:30
Ας ριξω και γω τη μ@@@@κια μου:oops:

Πανελληνιος Συλλογος της Ευρυζωνικοτητας και Πληροφοριας

golity
06-11-05, 00:43
Προτείνω αυτή την ονομασία (και εύκολη για τον απλό πολίτη και εύηχη):

Ελληνικός Σύλλογος Ευρυζωνικότητας & Πληροφορίας

Ε.Σ.Ε.Π.

Ρίχνω μια θετική ψήφο σε αυτή την πρόταση! Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι για το "& Πληροφορίας"! Θα μπορούσε να ήταν π.χ...


Ελληνικός Σύλλογος Ευρυζωνικότητας

Ε.Σ.Ε (απλό και λιτό)


Ελληνικός Σύλλογος Διάδοσης της Ευρυζωνικότητας

Ε.ΣΥ.Δ.Ε

ntsili
06-11-05, 01:13
Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι για το "& Πληροφορίας"!

Δυστυχώς όμως φίλε μου όπως και να το κάνεις, όλα στην τελική είναι "πληροφορία" (information).
H "ευρυζωνικότητα" (broadband) & η "πληροφορία" είναι δύο σύνολα, με το
πρώτο να περιλαμβάνεται στο δεύτερο.

globalnoise
06-11-05, 01:13
Σύλλογος
Ελλήνων
Χρηστών
Ευρυζωνικής
Πρόσβασης

Όπως πρότεινε και ο GoofyX... είναι και εύηχο σαν ΣΕΧΕΠ

pelasgian
06-11-05, 01:14
ή και Σύλλογος Ευρυζωνικότητας (ακόμα πιο απλό)

Τι γίνεται με το θέμα του διαδικτυακού περιεχομένου;
Επιπλέον, όταν φύγει η ευρυζωνικότητα από τη μέση (όπως το dialup) τι γίνεται τότε;

aroutis
06-11-05, 01:27
Σύλλογος Χρηστών Διαδικτύου

Τρομερα γενικό ομως... !

GeorgeH
06-11-05, 01:27
Σύλλογος
Ελλήνων
Χρηστών
Ευρυζωνικής
Πρόσβασης

Όπως πρότεινε και ο GoofyX... είναι και εύηχο σαν ΣΕΧΕΠ

Συμφωνώ για την αφαίρεση του ανεξάρτητος... ήταν περιττό.
Προτιμώ το Ευρυζωνική Πρόσβαση από το Ευρυζωνικότητα κυρίως για λόγους ακουστικής 'καλαισθησίας' και γιατί στα αρχικά που σχηματίζονται πρέπει να υπάρχει ενα ΠΙ...

GeorgeH
06-11-05, 01:34
ή και Σύλλογος Ευρυζωνικότητας (ακόμα πιο απλό)

Τι γίνεται με το θέμα του διαδικτυακού περιεχομένου;
Επιπλέον, όταν φύγει η ευρυζωνικότητα από τη μέση (όπως το dialup) τι γίνεται τότε;

Η ευρυζωνικότητα πως να φύγει από τη μέση ρε Πελασγέ? Μα όταν ορίζουμε το μέλλον του Διαδικτύου αύτό είναι άρρηκτα συνυφασμένο με το broadband. Και το dialup που κολλάει με το ευρυζωνικό? Μήπως μπέρδεψες κάτι ή μήπως παρανόησα εγώ κάτι σε αυτά που έγραψες??

KLG
06-11-05, 02:02
Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας

Μου αρεσει που περιλαμβανει το υποστηριξη και διαδοση, αυτος δεν ειναι ο σκοπος του συλλογου? Αυτα τα "κοινωνιας της πληροφορικης" μου φερνουν λιγο απο πολιτικες διαφημισης και καμπανιες της Ε.Ε. οχι οτι εχω προβλημα, αλλα ειναι λιγο ξυλινα.

Οσο για το "ελληνικος", ειναι περριτο αφου στα ελληνικα ειναι τα αρχικα, και για την αγγλικη μεταφραση, μπορουμε να κολλησουμε στο ακρωνυμιο ενα @Greece ή @Hellas για τους τυπικοτερους.

Τα "ανεξαρτητα", "αυτονομα" μου φαινονται και αυτα περιττα, αφου κατι τετοιο εξυπακουεται, εκτος απο περριτο φαινεται και σαν προσπαθεια να φανει ανεξαρτητο. Ασε που θυμιζει φοιτητικη ανεξαρτητη παραταξη.

lemonidas
06-11-05, 03:40
ή το λακωνικότερο

Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας

Μια ψήφος και από εμένα σε αυτό το όνομα, κυρίως γιατί περιέχει το Υποστήριξη και ΔΙΑΔΟΣΗ (που είναι και ένας από τους σκοπούς του συλλόγου πιστεύω (ε?))
:thumbsup1

zouzouni
06-11-05, 04:04
Tαπεινή μου γνώμη ότι καλό είναι να περιέχεται ο όρος "Ελληνικός" μιας κι ανήκουμε πλέον στην Ενωμένη Ευρώπη, κι μας προσδιορίζει καλύτερα σαν γεωγραφικό χώρο δράσης, τουλάχιστον κατά το πρώτο στάδιο δράσης του συλλόγου (δηλ. χωρίς να αποκλείει ευρύτερη συμμετοχή σε Ευρωπαϊκή δράση αν & όταν συμβεί κάτι τέτοιο).

GeorgeH
06-11-05, 04:24
Πάντως με το να τελειώνει με τον όρο Πρόσβαση, συνεπώς το τελευταίο γράμμα να είναι το Π θα παραπέμπουμε σε φάση ΔΕΚΟ! Βλέπε ΕΥΔΑΠ... :cool:
Μεταξύ σοβαρού και αστείου...

KLG
06-11-05, 04:50
χμμμμμ, zouzouni με βαζεις σε σκεψεις . Αν θα εχει το ελληνικος ή οχι πιστευω οτι ειναι δευτερευων θεμα, ισως το ΕΣΥΔΕ να ειναι πιο ευηχο απο το ΣΥΔΕ (ειναι) Στο συγκεκριμενο ονομα ταιριαζει, σε καποια αλλα ομως οχι.

Παντως ειμαι καθετα αντιθετος στο να περιεχει τον ορο "Ευρωπη" και παραγωγα του. Τι ειναι αυτος ο συλλογος τελως παντων? Γιατι να μην γινει και παγκοσμιος με την ιδια νοοτροπια. .... (ειμαι λιγο αποτομος, καφρο με λενε οι φιλοι μου, αλλα θελω να κανω ενα *point* :Ρ :Ρ )

οφτοπικ///
GeorgeH >>> :respekt: μπορει να μην παιζει καλη μουσικη, αλλα ποιος παει να την δει για να ακουσει τη μουσικη της??? (παραλογη φραση, αλλα ειναι προφανης η σημασια της)

Zorz
06-11-05, 05:06
BUG
Broadband Users Greece

GeorgeH
06-11-05, 05:39
Μία ψήφο στον Zorz αν και η απόδοση του όρου bug σε παθητικό πλαίσιο δε θα κολακεύει ιδιαίτερα τον σύλλογό. Αντιθέτως σε ενεργητικό, ισχύει υπέρ το δέον μάλιστα δεδομένου ότι η χώρα μας πάσχει σε τεχνολογικό επίπεδο και ειδικότερα στο ευρυζωνικό περιβάλλον υπάρχουν πολλά 'bugs'!

Φίλε KLG με έκανες και γέλασα πραγματικά... είναι και η ώρα περασμένη. Πάντως μου φαίνεται ότι κρίνεις ρηχά κ εφήμερα! Μη σε ξεγελάει το περυτίλιγμα μόνο... η κοπέλα είναι πραγματικά άξια στη δουλειά της!! :D Απλά είπε να προσθέσει το κατιτίς παραπάνω να γίνει λίγο πιο 'spicy' το όλο σκηνικό!! :cool:

yiapap
06-11-05, 14:00
Πριν προτείνετε όνομα, καλό είναι να διαβάσετε το σκοπό του Συλλόγου (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3806&d=1131196820).
Σε αυτόν έχουμε αποφύγει τον όρο ευρυζωνικότητα και ευρυζωνικές συνδέσεις ακριβώς για το λόγο που ανέφερε ο Pelasgian.
Επίσης αν το διαβάσετε προσεκτικά, θα παρατηρήσετε ότι σκοπός του συλλόγου είναι επίσης η προώθηση των υπηρεσιών που θα χρησιμοποιούν οι κάτοχοι ευρυζωνικών προσβάσεων.

Συνεπώς διαφωνώ με το να αναφερθεί η λέξη ευρυζωνικότητα ή οτιδήποτε αντίστοιχο στο όνομα του συλλόγου. Τα της Κοινωνίας της Πληροφορίας μου ακούγονται καλύτερα.

PascalGR
06-11-05, 14:05
Και γιατί να μην τoν ονομάσουμε ADSL? :what:

Ambitious
Dreamers for
Superfast
Lines! :twisted: :D

NeK
06-11-05, 14:29
Σύλλογος
Ανάπτυξης
της
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας
και του
Ελληνικού
Διαδικτύου

Σ.Α.Κ.Π.Ε.Δ.

Σύλλογος
Ανάπτυξης
και
Προώθησης
της
Ελληνικής
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας

Σ.Α.Π.Ε.Κ.Π.

Θεωρώ ότι ο όρος 'ανάπτυξη' είναι πολύ σημαντικός για να τον βάλουμε στον τίτλο.
Επίσης ο όρος "ευρυζωνικότητα" δεν είναι δόκιμος ακόμα και για έμπειρα 'αυτιά'. Ούτε έχει σημασία μεγάλη γιατί θα βασανιζόμαστε να αποδείξουμε ότι τα 128kb/sec δεν είναι ευρυζωνικά. Και άντε να βγάλουμε άκρη μετά από 5 χρόνια οπυ θα θέλουμε πολλά kb/sec.

Ο σύλλογος δεν δημιουργείται για να μας αυξήσει τα kb/sec μόνο, αλλά και να δημιουργήσει ποιοτικό περιεχόμενο στο Ελληνικό Διαδίκτυο (όπως θέλει η Κοινωνία της Πληροφορίας), οπότε είναι σημαντικό ο τίτλος μας να προσδίδει αυτό μας τον σκοπό.

Lazy Dog
06-11-05, 14:35
Σύλλογος
Ανάπτυξης
της
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας
και του
Ελληνικού
Διαδικτύου

Σ.Α.Κ.Π.Ε.Δ.

Σύλλογος
Ανάπτυξης
και
Προώθησης
της
Ελληνικής
Κοινωνίας
της
Πληροφορίας

Σ.Α.Π.Ε.Κ.Π.

Θεωρώ ότι ο όρος 'ανάπτυξη' είναι πολύ σημαντικός για να τον βάλουμε στον τίτλο.
Επίσης ο όρος "ευρυζωνικότητα" δεν είναι δόκιμος ακόμα και για έμπειρα 'αυτιά'. Ούτε έχει σημασία μεγάλη γιατί θα βασανιζόμαστε να αποδείξουμε ότι τα 128kb/sec δεν είναι ευρυζωνικά. Και άντε να βγάλουμε άκρη μετά από 5 χρόνια οπυ θα θέλουμε πολλά kb/sec.

Ο σύλλογος δεν δημιουργείται για να μας αυξήσει τα kb/sec μόνο, αλλά και να δημιουργήσει ποιοτικό περιεχόμενο στο Ελληνικό Διαδίκτυο (όπως θέλει η Κοινωνία της Πληροφορίας), οπότε είναι σημαντικό ο τίτλος μας να προσδίδει αυτό μας τον σκοπό.:thumbsup1 ειδικα το δευτερο...

yiapap
06-11-05, 14:40
Το ΣΑΚΠΕΔ είναι καλό ως περιεχόμενο... δεν είναι όμως πολύ σιδηρόδρομος τα 6 γράμματα;

KLG
06-11-05, 15:13
Εγω γιατι οποτε βλεπω κοινωνια της πληροφοριας, φερνω στο μυαλο το Κοινοτικο πλαισιο στηριξης της Ε.Ε. και πολιτικους να βγαζουν κουφιους λογους στη ΔΕΘ. Θυμιθειτε μονο στην ελλαδα τι εχει τραβηξει η πολυπαθη κοινωνια της πληροφοριας. Επισης το "ελληνικη κοινωνια της πληροφοριας" ειναι λιγο ατοπο, δεν μπορεις να βαζεις φραγμους στη κοινωνια της πληροφοριας. Καλυτερα στην αρχη. Ελληνικος συλλογος, παρα μετα.

zouzouni
06-11-05, 18:02
Πριν προτείνετε όνομα, καλό είναι να διαβάσετε το σκοπό του Συλλόγου (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=3806&d=1131196820).
Σε αυτόν έχουμε αποφύγει τον όρο ευρυζωνικότητα και ευρυζωνικές συνδέσεις ακριβώς για το λόγο που ανέφερε ο Pelasgian.
Επίσης αν το διαβάσετε προσεκτικά, θα παρατηρήσετε ότι σκοπός του συλλόγου είναι επίσης η προώθηση των υπηρεσιών που θα χρησιμοποιούν οι κάτοχοι ευρυζωνικών προσβάσεων.

Συνεπώς διαφωνώ με το να αναφερθεί η λέξη ευρυζωνικότητα ή οτιδήποτε αντίστοιχο στο όνομα του συλλόγου. Τα της Κοινωνίας της Πληροφορίας μου ακούγονται καλύτερα.


"Σκοπός του συλλόγου είναι η ανάπτυξη, προώθηση, βελτιστοποίηση και ποιοτική αναβάθμιση των διαδικτυακών υπηρεσιών, των υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο, του περιεχόμενου και της διάδοσης των σχετικών με αυτές τεχνολογιών"




Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης
Διαδικτυακών &
Ευρυζωνικών
Χρήσεων &
Εφαρμογών


????

ή το λακωνικότερο

Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας


Eλπίζω τώρα να έγινε αντιληπτό το πνεύμα υπό το οποίο πρότεινα τα παραπάνω. :oops:

yiapap
06-11-05, 18:06
"Σκοπός του συλλόγου είναι η ανάπτυξη, προώθηση, βελτιστοποίηση και ποιοτική αναβάθμιση των διαδικτυακών υπηρεσιών, των υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο, του περιεχόμενου και της διάδοσης των σχετικών με αυτές τεχνολογιών"





Eλπίζω τώρα να έγινε αντιληπτό το πνεύμα υπό το οποίο πρότεινα τα παραπάνω. :oops:



Που λέει "ευρυζωνικό";;; :rolleyes:

zouzouni
06-11-05, 18:32
yiapap επειδή δεν έγραφε τον όρο "ευρυζωνικό" είχα γράψει το πρώτο από τα 2 ονόματα1 :p :oops: και μετά σκεφτόμενη ότι ίσως κάτι πιο λακωνικό να ήταν πιο εύηχο και εύχρηστο πρότεινα κι το δεύτερο - ειδικά καθώς η ευρυζωνικότητα έχει σχεδόν ταυτισθεί στο μυαλό πολλών ανθρώπων με τις διαδικτυακές υπηρεσίες (καλώς ή κακώς δεν είναι επί του παρόντος να το εξετάσουμε εδώ).
Έγινε αντιληπτή τώρα η προηγούμενη επεξήγησή μου?

golity
06-11-05, 19:30
Δεν καταλαβαίνω το λόγο του να μη χρησιμοποιηθεί ο όρος "Ευρυζωνικότητα", ο στόχος στο κάτω κάτω δεν είναι να έχουμε γρηγορότερη πρόσβαση (την οποία προσφέρουν τα δίκτυα ευρυζωνικής πρόσβασης), καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών και χαμηλότερες τιμές;
Ο λόγος ύπαρξης του συγκκριμένου site είναι κυρίως η υποστήριξη των ευρυζωνικών δικτύων (εξού και το www.adslgr.com) (http://www.adslgr.com%29), για ποιό λόγο να γίνει ένας σύλλογος ο οποίος θα περιλαμβάνει στόχους και σκοπούς οι οποίοι δεν έχουν άμεση σχέση με την ευρυζωνικότητα;

JoeBar
06-11-05, 20:58
????

ή το λακωνικότερο

Eλληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης της
Ευρυζωνικότητας

Μια ψήφος και απο εμένα! :thumbsup1

Ακόμα και αν έχει την απαγορευμένη λέξη... :-k

aroutis
07-11-05, 00:19
Ελληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης
Υπηρεσιών
Διαδικτύου.

How bout it?

coftaras
07-11-05, 00:36
Ελληνικός
Σύλλογος
Υποστήριξης &
Διάδοσης
Υπηρεσιών
Διαδικτύου.

How bout it?
Μια ψηφος απο μενα σε αυτο.

ntsili
07-11-05, 01:02
Δεν καταλαβαίνω το λόγο του να μη χρησιμοποιηθεί ο όρος "Ευρυζωνικότητα".

Συμφωνώ απόλυτα... Αυτή την στιγμή η πραγματικότητα ακούει στο όνομα ευρυζωνικότητα.
Ό,τι αλλαγές και αν γίνουν (σε κάποια χρονική στιγμή), ο όρος ο οποίος πάντοτε θα
μας ακολουθεί θα είναι αυτός της πληροφορίας (κοινός παρονομαστής).
Πιστεύω ότι οι δύο όροι που αναφέρω θα πρέπει να συμπεριληφθούν στην ονομασία
του συλλόγου. Ο μεν πρώτος γιατί απεικονίζει το παρόν και το άμεσο μέλλον, ο δε
δεύτερος γιατί είναι διαχρονικός.

terper
07-11-05, 02:44
Πα.Σ.Υ.Ο.Νε.Τ (Passion Net)

Πανελλήνιος Σύλλογος Υποστήριξης & Οργάνωσης Νέων Τεχνολογιών

Ε-Συλ.Υ.Β.Δ.Ιν (e-Συλλήβδην)

Ελληνικός Σύλλογος για την Υποστήριξη Βελτίωση και Διάδοση του Ιντερνετ

golity
07-11-05, 03:47
Πα.Σ.Υ.Ο.Νε.Τ

Πανελλήνιος Σύλλογος Υποστήριξης & Οργάνωσης Νέων Τεχνολογιών

Ε-Συλ.Υ.Β.Δ.Ιν (e-Συλλήβδην)

Ελληνικός Σύλλογος για την Υποστήριξη Βελτίωση και Διάδοση του Ιντερνετ

Έχουν ενδιαφέρον και οι δύο προτάσεις συν του ότι φεύγουν από τα κλασσικά ;)

Λύσανδρος
07-11-05, 03:57
Εγώ θα έλεγα να προσδώσουμε στο Σύλλογο και ένα friendly name, πέρα από το τυπικό νομικό όνομα "Σύλλογος .....". Π.χ., "Ψηφιακή Ατραπός".

Πχ, Σύλλογος Ανάπτυξης της Κοινωνίας της Πληροφορίας και του Ελληνικού Διαδικτύου "Η Ψηφιακή Ατραπός" ή "Το πιταρισμένο DSLAM" ή ".............whatever....."

Και εύηχο και κυριλέ...!!+ το ότι θα γίνουμε γνωστοί λόγω media friendly name.....:cool:

blend
07-11-05, 04:12
"Ψηφιακός Καρόδρομος" - ΨΗ.ΚΑ.

μήπως?? :twisted:

kirki
07-11-05, 05:46
Προφανώς θα είμαστε διαφορετικοί από αυτούς?

Ένωση Ελλήνων Χρηστών Internet .


Αρα πρέπει να ξεχωρίζουμε κάπως. Προτείνω:

Πρωτοβουλία πολιτών για την ανάπτυξη του ελληνικού διαδικτίου.

ή

Σύλλογος πολιτών για την βελτιστοποίηση και ανάπτυξη
των υπηρεσιών διαδικτύου και πληροφορίας στην Ελλάδα.

ή απλά

Πρωτοβουλία Ελλήνων πολιτών για την κοινωνία της πληροφορίας.

Γενικά από όλα τα παραπάνω η πρωτοβουλία μου αρέσει γιατί θα μας ξεχώριζε
από τους έλληνες χρήστες του ίντερνετ.

συνδιάζω λοιπόν με του νεκτάριου.

Πρωτοβουλία
Πολιτών
για την
Κοινωνία
της
Πληροφορίας
και του
Ελληνικού
Διαδικτύου

XPHSTOS29
07-11-05, 16:59
Πανελληνιος Συλλογος προοθησης και υποστηριξης διαδυκτικης τεχνολογιας.

yiapap
07-11-05, 17:17
Πρωτοβουλία Ελλήνων πολιτών για την κοινωνία της πληροφορίας.
Αυτό μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Και τα αρχικά μπορούν να είναι:
ΠΕΚΠ
Πρωτοβουλία Ελλήνων (Πολιτών για την) Κοινωνία (της) Πληροφορίας

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!

Το υιοθετώ!

pelasgian
07-11-05, 17:43
Σκεφτήκατε το όνομά μας να μην είναι ακρωνυμία;
Υπάρχει μήπως κάποια λέξη με νόημα που να μας συνδέει με το αντικείμενό μας;

Π.χ. Σύλλογος «Ήφαιστος» (λέμε τώρα, εντάξει; )
πολίτες για τη προώθηση της μεταλλουργίας.

Σύλλογος «Ερμής»
πολίτες για τη προώθηση της επικοινωνίας.

Σκεφτόμουν γιατί ονόμασε Ηφαιστίων το σχετικό πρόγραμμά της η κυβέρνηση.
Ο Ηφαιστίων ήταν ο σύντροφος, σύμβουλος και συμπολεμιστής του Αλέξανδρου, ο παράγοντας που επέτρεψε τη παγκόσμια επικράτηση του Ελληνισμού. Έτσι βλέπουν το internet οι κυβερνήτες μας, και καλά κάνουν!

Ίσως μάλιστα να πρέπει να τους δείξουμε ότι καταλάβαμε το πώς το σκέφτονται αυτό, βάζοντας ως όνομα κάποιον άλλο σύμπολεμιστής του Αλέξανδρου; Και σαν υποκεφαλίδα μία ακρωνυμία, π.χ. Ελληνικός Σύλλογος Διαδικτυακών Μελετών;

θα μας βοηθήσει και αναφορικά με το έμβλημά μας. Αν είναι ένας αρχαίος, υπάρχουν αγάλματα, κλπ. Μπορεί να είναι μία αρχαία πόλη π.χ. ΕΛΕΥΣΙΣ (ELEUSIS) ή ένα όνομα που θυμίζει e, π.χ. E-lectra + συγγενολόι (Oceanus, Tethys, Titan Thaumas, Iris, Harpies, Hesiod, Theogony κλπ). Αλλο ωραίο είναι Electryon, γιος του Perseus και της Andromeda.

Τα βάζω στα λατινικά, γιατί καλό είναι να μη φαίνεται σκατά στα ξένα το όνομα.
Βάζω και μερικά άλλα: Elicius, Elysium, Enyalius, Enyo, Eos, Epaphus (Ephapsis), Ephyra, Epimetheus, Erginus, Erigone, Eryx, Eyphemus.

Δε περιμένω να σας αρέσει κανένα από αυτά, είναι για χάρη παραδείγματος ως τρόπο σκέψης, όχι ως πρόταση αυτά καθ'εαυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.