PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα δωρεάν ψηφιακή υπηρεσία από τον ΟΤΕ: Απόκρυψη αριθμού ανα κλήση



Σελίδες : [1] 2

nm96027
20-11-08, 14:46
ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΑΡΙΘΜΟΥ ΑΝΑ ΚΛΗΣΗ
ΝΕΑ ΔΩΡΕΑΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ OTE

Αθήνα, 20 Νοεμβρίου 2008 – O ΟΤΕ εμπλουτίζει τις ψηφιακές υπηρεσίες που παρέχει στους πελάτες του με τη δωρεάν προσφορά της υπηρεσίας Απόκρυψης Καλούντος Αριθμού ανά Κλήση.

Με τη νέα αυτή υπηρεσία οι πελάτες μπορούν να καλούν με απόκρυψη κατά περίπτωση και όποτε το επιθυμούν.

Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας γίνεται δωρεάν με ένα απλό αίτημα είτε καλώντας στο 134 χωρίς χρέωση, είτε στο online κατάστημα του ΟΤΕ www.oteshop.gr – Ενότητα «Έξυπνο Σταθερό». Στη συνέχεια πριν από κάθε κλήση οι πελάτες απλώς πληκτρολογούν * 31 * και τον αριθμό κλήσης.

Μετά την ολοκλήρωση της κλήσης, η υπηρεσία απενεργοποιείται αυτόματα και μπορεί να επαναληφθεί για κάθε επόμενη κλήση. Διευκρινίζεται ότι οι πελάτες που διαθέτουν ήδη την ψηφιακή υπηρεσία "Μη εμφάνιση Αριθμού" δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν και την υπηρεσία "Απόκρυψη καλούντος ανά κλήση".

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις διάφορες ψηφιακές υπηρεσίες του ΟΤΕ, διατίθενται και στο online κατάστημα www.oteshop.gr, όπου μπορείτε να ενημερωθείτε για όλες τις σύγχρονες λύσεις του «Έξυπνου Σταθερού» που προσθέτουν αξία στο σταθερό σας τηλέφωνο.

Πηγή: ΟΤΕ

Simpleton
20-11-08, 14:54
Καλή κίνηση το δωρεάν, αλλά ίσως θα μπορούσαν να αλλάξουν τον κωδικό σε #31*. Στα κινητά βάζουμε *31# για εμφάνιση και #31# για απόκρυψη αριθμού. Απλά για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.

Αν και μου τη βαράει και εμένα η απόκρυψη. Ο άλλος ξέρει (συνήθως) ποιον παίρνει, εγώ γιατί να μην ξέρω ποιος είναι;

Lagman
20-11-08, 14:57
ποια είπαμε οτι είναι η υπηρεσία να μην δεχόμαστε κλήσεις με απόκρυψη ;

manual2100
20-11-08, 15:00
ποια είπαμε οτι είναι η υπηρεσία να μην δεχόμαστε κλήσεις με απόκρυψη ;
σε ποιά εταιρεία? δεν έχουν όλες..

jar76
20-11-08, 15:03
ποια είπαμε οτι είναι η υπηρεσία να μην δεχόμαστε κλήσεις με απόκρυψη ;
+1000.

apok
20-11-08, 15:05
καλά βγάζουν και ΔΤ για αυτο;;

Lagman
20-11-08, 15:13
σε ποιά εταιρεία? δεν έχουν όλες..

Στον ΟΤΕ

Frontier
20-11-08, 15:23
σε ποιά εταιρεία? δεν έχουν όλες..

Έχει η Forthnet ;)

nrg_polini
20-11-08, 15:45
Ουαααααααουυυυυυυ! Μετα απο 50 χρονια! Και βγαλαν και ΔΤ γι'αυτο :lol:

tupolev
20-11-08, 15:50
Δωρεάν αναγνώριση κλίσης πότε θα προσφέρει? Την προσφέρουν ήδη όλοι οι εναλλακτικοί δωρεαν. Μέχρι και το τελευταίο καρτοκινητό έχει.

PASK
20-11-08, 15:57
Tα αυτονόητα της ψηφιακής τεχνολογίας εδώ τα χαρακτηρίζουν νέες υπηρεσίες...

Tiven
20-11-08, 16:07
ποια είπαμε οτι είναι η υπηρεσία να μην δεχόμαστε κλήσεις με απόκρυψη ;

Αυτό είναι πραγματικά χρήσιμο αλλά δυστυχώς ελάχιστοι πάροχοι το έχουν. Forthnet μόνο νομίζω.


καλά βγάζουν και ΔΤ για αυτο;;

Έλα ντε... :lol:


Tα αυτονόητα της ψηφιακής τεχνολογίας εδώ τα χαρακτηρίζουν νέες υπηρεσίες...

:oneup:

coolaris2002
20-11-08, 16:09
Κάποτε θα ανακαλύψουν και την Αμερική...

Ardeloth
20-11-08, 16:22
Καλα συγγνωμη τωρα αμα κοιταξει κανεις 2 "νεα" ποιο κατω θα δει κατι για 50Mbps πιλοτικο κλπ κλπ....
Και ο ΟΤΕ χωρις ιχνος ντροπης βγαζει ολοκληρο Δ.Τ. για την αποκρυψη....
ΟΤΙΝΑΝΑΙ ομως....

grayden
20-11-08, 16:36
Και ναι, φίλες και φίλοι, ο ΟΤΕ κάνει την έκπληξη και παρουσιάζει επιτέλους μια επαναστατική υπηρεσία!:down:
Δεν σοβαρεύονται καλύτερα λέω εγώ μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα.

vasiliou
20-11-08, 16:38
Καλα συγγνωμη τωρα αμα κοιταξει κανεις 2 "νεα" ποιο κατω θα δει κατι για 50Mbps πιλοτικο κλπ κλπ....
Και ο ΟΤΕ χωρις ιχνος ντροπης βγαζει ολοκληρο Δ.Τ. για την αποκρυψη....
ΟΤΙΝΑΝΑΙ ομως....

O ναι....
H θυγατρική της Deutsche Telekom T-Home στην Γερμανια θα δώσει 50mbps με Fiber to the Building
και θυγατρική της Deutsche Telekom ΟΤΕ στην Ελλαδα θα δώσει δωρεάν απόκρυψη ως νεα ψηφιακή ευκολία !
Αν δεν ειναι αυτο ρατσισμός τότε τι ειναι????:down:

ΥΓ: Για αλλη μια φορά μας αποδεικνύουν τι τριτοκοσμική χωρά είμαστε και πόσο καραγκιόζης συνεχίζει να ειναι ο ΟΤΕ!

gravis
20-11-08, 16:55
Επιτελους! καιρος ηταν!, μια υπηρεσια που θα επρεπε να ηταν απο χρονια σε λειτουργια, καλλιο αργα παρα ποτε ομως

murex
20-11-08, 17:22
Έχει η Forthnet ;)
η HOL?
και που μπορούμε να ρημαδοδούμε στο site της άν γνωρίζει κάποιος, πως ενεργοποιούμε τα διάφορα;:hmm:

ariadgr
20-11-08, 17:30
η HOL?
και που μπορούμε να ρημαδοδούμε στο site της άν γνωρίζει κάποιος, πως ενεργοποιούμε τα διάφορα;:hmm:

Μόνο η Forthnet έχει την υπηρεσία "απόρριψη κλήσεων με απόκρυψη".

Σχετικό θέμα:
Υπηρεσία απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη καλούσας γραμμής απ τους ΣΙΑ και σχετική καταγγελία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=219779)

χαφ
20-11-08, 17:47
Έχει η Forthnet ;)

ναι το εχει οντως ?
πως?

ariadgr
20-11-08, 17:48
ναι το εχει οντως ?
πως?

Για να μη συνεχίζεται το off-topic δες το από το site της (στις ψηφιακές ευκολίες του 2play)

guzel
20-11-08, 17:52
καλα τα λενε τα παιδια ειναι δυνατον να βγαινει ολοκληρο Δ.Τ για μια μπουρδα ?

ημαρτον δλδ...δεν εχουν να ασχοληθουν με κατι καλυτερο στον οτε ?εβγαλαν μια "υπηρεσια" μετα απο 30 χρονια και την διαφημιζουν κιολας, καλα δεν ντραπηκαν να μας υπενθυμησουν ποσο πισω ειναι ο οτε?

αντι να βγαλουν κανα Δ.Τ οτι η αναγνωριση κλησεων θα ειναι δωρεαν...ελεορ

χαφ
20-11-08, 17:53
Για να μη συνεχίζεται το off-topic δες το από το site της (στις ψηφιακές ευκολίες του 2play)

οκ ευχαριστω

WagItchyef
20-11-08, 17:59
Σχετικά με την απόρριψη κλήσεων, θα ήθελα μία υπηρεσία που να επιτρέπει να εισάγουμε εμείς μία black list από αριθμούς τηλεφώνων που δεν θέλουμε να χτυπάει το τηλέφωνο.

Φραγή συγκεκριμένων εισερχομένων κλήσεων δηλαδή, με δυνατότητα να συμπεριλάβουμε σε αυτή τη φραγή και τις εισερχόμενες κλήσεις με απόκρυψη.

Spanos
20-11-08, 18:13
Eγω πάντως θυμάμαι οτι αυτό γινότανε εδω και χρόνια. Το έχω κάνει πολλές φορές όταν καλούσα κάποια κινητά και δεν ήθελα να φανεί απο που πέρνω.

ariadgr
20-11-08, 18:16
Eγω πάντως θυμάμαι οτι αυτό γινότανε εδω και χρόνια. Το έχω κάνει πολλές φορές όταν καλούσα κάποια κινητά και δεν ήθελα να φανεί απο που πέρνω.

Από σταθερό ΟΤΕ; :hmm:

ysand
20-11-08, 18:17
Συγχαρητήρια για τη νέα υπηρεσία που θα βολέψει τους φαρσέρ και τους επίδοξους "ντετέκτιβ"...

geopro64
20-11-08, 18:22
Σχετικά με την απόρριψη κλήσεων, θα ήθελα μία υπηρεσία που να επιτρέπει να εισάγουμε εμείς μία black list από αριθμούς τηλεφώνων που δεν θέλουμε να χτυπάει το τηλέφωνο.

Φραγή συγκεκριμένων εισερχομένων κλήσεων δηλαδή, με δυνατότητα να συμπεριλάβουμε σε αυτή τη φραγή και τις εισερχόμενες κλήσεις με απόκρυψη.

:oneup:Σωστος !!
Το θελουμε με 1000 !!:oneup:

guzel
20-11-08, 18:26
αντι να περιμενετε τον οτε να δινει μια τετοια υπηρεσια... αγοραστε μια συκευη γι αυτη τη δουλεια...

προσωπικα χρησιμοποιω το fritz και κ οποιος αριθμος δεν θελω να με καλεσει τον αποριπτει ;) το ιδιο γινεται φυσικα και για οποιον παιρνει με αποκρυψη :oneup:

Spanos
20-11-08, 18:30
Από σταθερό ΟΤΕ; :hmm:

Ναι και επειδή είχα στο σπίτι ένα τηλέφωνο ISDN και ένα PSTN θυμάμαι οτι αυτό γινότανε μονο στο PSTN.

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

υ.γ. μόλις το έκανα πάλι απο το σταθερό της θείας με *31*ΧΧΧΧΧΧΧΧ, προς το δικό μου τηλέφωνο Forthnet χωρίς να έχω πάρει το 134.Μάλλον στο ψηφιακό τηλεφωνικό κέντρο Περιστερίου υπάρχει η δυνατότητα εδω και χρόνια.

george83
20-11-08, 18:32
Αυτη η υπηρεσια λειτουργει εδω και πολυ καιρο. Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον δυο χρονια που μπορω να κανω κληση με αποκρυψη.... τουλαχιστον αυτο συμβαινει στο Περιστερι.. τωρα αν καποιοι την θεωρουν "νεα" και βγαζουν και ανακοινωση...

manual2100
20-11-08, 18:39
Άμα έτσι είναι το «Έξυπνο Σταθερό» πως είναι το «Χαζό»?

Spanos
20-11-08, 18:49
Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον δυο χρονια που μπορω να κανω κληση με αποκρυψη.... τουλαχιστον αυτο συμβαινει στο Περιστερι.. τωρα αν καποιοι την θεωρουν "νεα" και βγαζουν και ανακοινωση...

Έτσι φίλε και εγω αυτό θυμάμαι

hel
20-11-08, 19:03
Δωρεάν αναγνώριση κλίσης πότε θα προσφέρει? Την προσφέρουν ήδη όλοι οι εναλλακτικοί δωρεαν. Μέχρι και το τελευταίο καρτοκινητό έχει.

Όχι η ΟΝ.

Επαναστατική υπηρεσία!
Αργούνε λίγο να πάρουνε μπροστά , πχ όπως με τις 24άρες:p

psyxakias
20-11-08, 19:29
1) Η υπηρεσία είναι καλή και μπράβο στον ΟΤΕ που την προσφέρει (έστω και καθυστερημένα), αλλά δυστυχώς (για μένα) είναι μισή. Κάποιος που έχει ήδη απόκρυψη από default και θέλει να την βγάζει επιλεκτικά σε 1-2 αριθμούς, δεν μπορεί (δοκίμασα ήδη *#31#, *#31*, #31#, κτλ). Επιπλέον, δεν είναι λύση να βγάλω την απόκρυψη για 1-2 αριθμούς και να πατάω κωδικό απόκρυψης για όοοοοολους τους άλλους. Ούτε είναι λύση να βγάλω εντελώς την απόκρυψη, επειδή δεν επιθυμώ να φαίνεται το τηλέφωνο της οικίας μου όταν καλώ για δουλειά και ούτε θέλω να καλώ από το κινητό τρώγοντας ακτινοβολία και να χρεώνομαι τα σταθερά χρυσάφι.

2) Συμφωνώ ότι θα ήταν καλύτερα να παρείχαν συμβατότητα με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, αφού ακόμα και η Cosmote (του ίδιου ομίλου) προσφέρει την απόκρυψη με #31# και την εμφάνιση αριθμού με *31# - Αρκετός κόσμος τώρα θα μπερδεύεται.

3) Μπορεί κάποιοι να θεωρούν υπερβολή να βγάζουν ΔΤ για κάτι τέτοιο, αλλά από την άλλη πιστεύω ότι θα έπρεπε να μας αρέσει να είναι verbose η ενημέρωση, και ας ξεχωρίζουμε εμείς τι όντως αξίζει και τι όχι. Ας βγάζουν ανακοίνωση και κάθε πότε πίνει καφέ ο κάθε υπάλληλος, προσωπικά δεν με ενοχλεί. Το πολύ πολύ αν είναι τόσο συχνές, να μπαίνουν σε ένα thread όπως γίνεται με συχνές τεχνικές εργασίες άλλου παρόχου και στην πρώτη σελίδα μόνο όσες η Σ.Ο. θεωρεί σημαντικές.


ΥΣ: Τι μανία έχω με την αρίθμηση :rofl:

africa_twin
20-11-08, 19:39
Και το πιο καλό από όλα!!! :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:



Διευκρινίζεται ότι οι πελάτες που διαθέτουν ήδη την ψηφιακή υπηρεσία "Μη εμφάνιση Αριθμού" δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν και την υπηρεσία "Απόκρυψη καλούντος ανά κλήση".

Πηγή: ΟΤΕ

2048dsl
20-11-08, 19:43
ποια είπαμε οτι είναι η υπηρεσία να μην δεχόμαστε κλήσεις με απόκρυψη ;


Forthnet
Ενεργοποίηση: *90#
Απενεργοποίηση: #90#
Έλεγχος κατάστασης: *#90#


Στον οτε δεν ξερω :(

dimsi
20-11-08, 19:47
Οποιος εχει HOL POTS τηλεφωνια οχι VOIP μπορει να κανη τους εξης χειρησμους για να εχει
α)μονιμη αποκριψη αριθμου.Ενεργοποιηση *32#.Απενεργοποιηση #32#
β)Μη εμφανηση αριθμου ανα κλιση *31*αριθμος τηλεφωνου

WagItchyef
20-11-08, 19:56
αντι να περιμενετε τον οτε να δινει μια τετοια υπηρεσια... αγοραστε μια συκευη γι αυτη τη δουλεια...

προσωπικα χρησιμοποιω το fritz και κ οποιος αριθμος δεν θελω να με καλεσει τον αποριπτει ;) το ιδιο γινεται φυσικα και για οποιον παιρνει με αποκρυψη :oneup:

Εγώ προσωπικά το θέλω στην On Telecoms όπου είμαι. :)

Ανέφερες συσκευή. Υπάρχει συσκευή που κάνει αυτή τη δουλειά και πως λέγεται (τουλάχιστον ο τύπος της);

emeliss
20-11-08, 19:59
Εγώ προσωπικά το θέλω στην On Telecoms όπου είμαι. :)

Ανέφερες συσκευή. Υπάρχει συσκευή που κάνει αυτή τη δουλειά και πως λέγεται (τουλάχιστον ο τύπος της);
Με ιδιωτικό τηλεφωνικό κέντρο γίνεται. Συσκευή που να κάνει αυτό που θες δεν έχω δει, αν και είναι πολύ πιθανόν να υπάρχει.

fadasma
20-11-08, 20:26
Η υπηρεσία που θα απορρίπτει τις κλήσεις με απόκρυψη μάλλον δεν θα είναι δωρεάν.

nnik
20-11-08, 20:33
ναι το εχει οντως ?
πως?

Έχει η Φόρθνετ και σώθηκα από τότε που το έβαλα.
Όλοι οι ανεπιθύμητοι τρώνε πόρτα.

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η υπηρεσία που θα απορρίπτει τις κλήσεις με απόκρυψη μάλλον δεν θα είναι δωρεάν.

Στη Φόρθνετ είναι δωρεάν.

emeliss
20-11-08, 20:41
Μα εσύ το...
έχεις pm, μην κουράζουμε τσάμπα τους υπόλοιπους.


........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 5 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχει η Φόρθνετ και σώθηκα από τότε που το έβαλα.
Όλοι οι ανεπιθύμητοι τρώνε πόρτα..
Θα πρέπει να βάλουν και οι υπόλοιποι. Η συζήτηση γίνεται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=219779)

utp
20-11-08, 20:41
Oταν δωσει δωρεαν αναγνωριση κλησης θα ανοιξω σαμπανια!Περιμενω να δω ποτε.

Δεν με πειραζει που εβγαλε ΔΤ.Ισα ισα που καλα κανει για να ενημερωνωμαστε.

Aligator21
20-11-08, 20:45
Κάλιο αργά παρά ποτέ... σίγουρα θα "εξυπηρετήσει" αρκετούς.

paraskdi
20-11-08, 20:59
Καλά τώρα μας δουλεύει ο ΟΤΕ.Ανακοίνωση για την απόκρυψη.

nnn
20-11-08, 21:02
Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του δ...:whistle: κάθε νέα υπηρεσία που προσφέρεται συνηθίζεται να ανακοινώνεται με ΔΤ, αν είναι υπερβολικό ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά έχω διαβάσει άπειρα ΔΤ με ανακοινώσεις παρόμοιου τύπου.
Έτσι είναι τα πράγματα στις εταιρίες.

nrg_polini
20-11-08, 21:08
Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του δ...:whistle: κάθε νέα υπηρεσία που προσφέρεται συνηθίζεται να ανακοινώνεται με ΔΤ, αν είναι υπερβολικό ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά έχω διαβάσει άπειρα ΔΤ με ανακοινώσεις παρόμοιου τύπου.
Έτσι είναι τα πράγματα στις εταιρίες.

Εγω δεν θυμαμαι να εχει βγαλει ανακοινωση καποια εταιρια κινητης ή σταθερης τηλεφωνιας διαφημιζοντας μια απλη ψηφιακη ευκολια οπως αυτη.

emeliss
20-11-08, 21:14
Εγω δεν θυμαμαι να εχει βγαλει ανακοινωση καποια εταιρια κινητης ή σταθερης τηλεφωνιας διαφημιζοντας μια απλη ψηφιακη ευκολια οπως αυτη.
Εγώ θυμάμαι όμως εταιρεία που έβγαλε δελτίο τύπου που είναι ίδιο με την διαφήμιση της που μάλιστα θα υποχρεωθεί να την αλλάξει αφού έχει ανακρίβιες.

Πολύ σωστά ενημερώνει τους πελάτες της. Τα δελτία τύπου υπάρχουν για αυτό το λόγο. Για όλες τις νέες υπηρεσίες και πακέτα πρέπει να βγαίνουν ανακοινώσεις.

tommygun
20-11-08, 21:20
Αφου βγαζουν μια τετοια "υπηρεσια" , καλο θα ηταν να βγαζανε μαζι και την αντιστοιχη του μπλοκαρισματος τετοιων κλησεων, για να προστατευτουμε οι υπολοιποι.

Ενα μπραβο στη forthnet και στο fritz της HOL για αυτη τη δυνατοτητα.

Μονο και μονο για αυτο το λογο θα αλλαζα σε forthnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.