PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημοφιλής σελιδα στο Google



f15
23-11-08, 00:28
Πως θα κανω την σελιδα μου ( http://www.chiptronic.gr) δημοφιλής στο google ?

Έχω μια σελίδα υπό κατασκευή και δεν την βλέπει ο Google .Την έχω κατεβάσει εδώ και δυο εβδομάδες .:hmm:
Την έχω δηλώσει στο http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl .
Μήπως πρέπει να κάνω ακόμα υπομονή?:sorry:
Ξέρει κανένας κάποιο τρικ για να την δει γρήγορα ο Google ?

crypter
23-11-08, 00:32
δες εδω (http://www.google.gr/search?hl=el&q=better+google+pagerank+&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=) θα βρεις αρκετες πληροφοριες για το πως να εχει καλυτερο pagerank η σελιδα σου.

Tsene
23-11-08, 01:04
Google's free webmaster tools (http://www.google.gr/webmasters/tour/tour1.html)

επίσης δεν έχεις βάλει meta keywords στο site σου

f15
23-11-08, 13:42
Google's free webmaster tools (http://www.google.gr/webmasters/tour/tour1.html)

επίσης δεν έχεις βάλει meta keywords στο site σου

Tsene Τα meta τα είχα ξεχάσει , πως περιμανα να την βρει ο google χωρίς να έχω keywords :oops:,στην κανονική σελίδα που φτιάχνω έχω βάλει :oneup: αλλά εδώ βιάστηκα
Ευχαριστώ Tsene ;)
Τίποτα άλλο υπάρχει για να γίνει δημοφιλής η σελίδα ?

Tsene
23-11-08, 17:41
βάλε λινκς της σελίδας σου σε άλλες ιστοσελίδες (τα λεγόμενα backlinks)

Dr-PsychoGR
23-11-08, 22:08
επίσης ψάξε λίγο στο google..

υπάρχουν αρκετές υπηρεσίες web που σου κάνουν register τη σελίδα στις μηχανές αναζήτησης!

xolloth
23-11-08, 22:11
αν δεν κανω λαθος ,πρεπει να φτιαξεις και ενα sitemap.

f15
24-11-08, 01:28
αν δεν κανω λαθος ,πρεπει να φτιαξεις και ενα sitemap.

Το sitemap λίγο με μπερδεύει ,μιλάμε για κάτι με ξεχωριστή σελίδα ?:hmm: Το είδα αυτό στο Google αλλά δεν το έχω καταλάβει,πρέπει να βάλω σε μια σελίδα όλες τις άλλες ? άλλα πως ? Κανένα παράδειγμα υπάρχει ?
Το έχει κάνει κάποιος σε δική του σελίδα ?

crypter
24-11-08, 09:15
Το sitemap λίγο με μπερδεύει ,μιλάμε για κάτι με ξεχωριστή σελίδα ?:hmm: Το είδα αυτό στο Google αλλά δεν το έχω καταλάβει,πρέπει να βάλω σε μια σελίδα όλες τις άλλες ? άλλα πως ? Κανένα παράδειγμα υπάρχει ?
Το έχει κάνει κάποιος σε δική του σελίδα ?

κατι σαν index-καταλογος ειναι με ολες τις ιστοσελιδες απο μια διευθυνση ιεραρχικα δομημενες για πιο ευυκολη πλοηγηση σε αυτες.
Εδω κατι για να σε διευκολυνει
http://www.freesitemapgenerator.com/
http://www.xml-sitemaps.com/

xolloth
24-11-08, 10:08
κατεβασε απο το ιντερνετ μια εφαρμογη που φτιαχνει sitemaps,παλια ειχα μια δεν θυμαμαι πως την λενε,και θα σου φταξει εκεινη το sitemap το οποιο θα περασεις στην βασικη σελιδα του site σου για να το δει η google,και μετα με το webmaster tools θα πας εκει που λεει για sitemaps και θα ακολουθησεις τα βηματα που σου λεει.
δεν ειναι δυσκολο ,ευκολο ειναι.
το βρηκα.αυτη ειναι
http://www.xml-sitemaps.com/

jap
24-11-08, 11:29
Κάνε όλα αυτά που σου λένε οι παραπάνω, αλλά το πρόβλημα του site (της έκδοσής του που είναι πάνω αυτή τη στιγμή) είναι ότι του λείπει κείμενο-κείμενο-κείμενο. Ο επισκέπτης θα δει τι έχεις βάλει και ή θα πάρει δρόμο (το πιθανότερο) ή θα τηλεφωνήσει για περαιτέρω πληροφορίες. Δουλειά σου να αγκιστρώσεις τον πελάτη, ίσως αναθέτοντας τη σχεδίαση σε κάποιον επαγγελματία. Αλλά το google αν έχεις σαν site μια διεύθυνση με 2 φωτογραφίες και 3 αράδες κείμενο θα το αγνοήσει εντελώς το site ή θα το ρίξει στα τάρταρα. Αυτό ισχύει όποιος και να σου κάνει δηλώσεις, ό,τι keywords να βάλεις κλπ.

Δεν έχεις τι να βάλεις; Πάρε ένα προσπέκτους του προϊόντος που πουλάς και βάλε έναν επαγγελματία να στο μεταφράσει. Και πάλι, μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα στο google ειδικά. Θα πάρει χρόνο, αλλά αξίζει.

Όλα αυτά φιλικά, και με σκοπό αυτό που θες κι εσύ, δηλ. επισκέψεις που φυσικά να οδηγούν σε πωλήσεις. Προσωπική μου γνώμη, αν δεν βάλεις κείμενο και άλλο content, όλα τα άλλα είναι χαμένος κόπος/χρόνος/χρήμα.

evi21
24-11-08, 14:02
Εχω μια σελιδα που ειναι πρωτη στο google χωρις να κανω τιποτα.
Απλα ειναι η μονη αληθινη και γνησια.

Dr-PsychoGR
24-11-08, 14:29
:worthy:

ποια είναι η σελίδα αυτή; :lol:

f15
24-11-08, 20:32
Κάνε όλα αυτά που σου λένε οι παραπάνω, αλλά το πρόβλημα του site (της έκδοσής του που είναι πάνω αυτή τη στιγμή) είναι ότι του λείπει κείμενο-κείμενο-κείμενο. Ο επισκέπτης θα δει τι έχεις βάλει και ή θα πάρει δρόμο (το πιθανότερο) ή θα τηλεφωνήσει για περαιτέρω πληροφορίες. Δουλειά σου να αγκιστρώσεις τον πελάτη, ίσως αναθέτοντας τη σχεδίαση σε κάποιον επαγγελματία. Αλλά το google αν έχεις σαν site μια διεύθυνση με 2 φωτογραφίες και 3 αράδες κείμενο θα το αγνοήσει εντελώς το site ή θα το ρίξει στα τάρταρα. Αυτό ισχύει όποιος και να σου κάνει δηλώσεις, ό,τι keywords να βάλεις κλπ.

Δεν έχεις τι να βάλεις; Πάρε ένα προσπέκτους του προϊόντος που πουλάς και βάλε έναν επαγγελματία να στο μεταφράσει. Και πάλι, μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα στο google ειδικά. Θα πάρει χρόνο, αλλά αξίζει.

Όλα αυτά φιλικά, και με σκοπό αυτό που θες κι εσύ, δηλ. επισκέψεις που φυσικά να οδηγούν σε πωλήσεις. Προσωπική μου γνώμη, αν δεν βάλεις κείμενο και άλλο content, όλα τα άλλα είναι χαμένος κόπος/χρόνος/χρήμα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια , Η σελίδα είναι δοκιμαστική ,έχω άλλη που εργάζομαι πάνω σε αυτή ,και σε λίγο καιρό θα την κυκλοφορήσω άλλα δεν ειχα εμπειρία να την κανω να εμφανίζετε στις μηχανές αναζήτησης :oneup: Τώρα όμως με την βοήθεια το φόρουμ κάτι έμαθα.
Το φόρουμ είναι άψογο .

f15
27-11-08, 00:45
Σήμερα ανέβασα την κανονική σελίδα στο Internet .Χάρη στην βοήθεια πολλών φίλων από εδώ είδα επιτελούς στον server μου οτι ο Googlebot (spider ,robot) με επισκέφτηκε άρα πιστεύω σε λίγο καιρό να την δω την σελίδα στο Google :oneup: Το sitemap generator είναι αυτό που κάνει την δουλειά.

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στην σελίδα για να μου πει την γνώμη του :)
www.chiptronic.gr

crypter
27-11-08, 00:50
Σήμερα ανέβασα την κανονική σελίδα στο Internet .Χάρη στην βοήθεια πολλών φίλων από εδώ είδα επιτελούς στον server μου οτι ο Googlebot (spider ,robot) με επισκέφτηκε άρα πιστεύω σε λίγο καιρό να την δω την σελίδα στο Google :oneup:

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στην σελίδα για να μου πει την γνώμη του :)
www.chiptronic.gr

Μια χαρα, ωραια δουλεια :oneup:

jap
27-11-08, 13:43
Μια χαρα, ωραια δουλεια :oneup:

Κι εγώ θα συμφωνήσω. Ειδικά για να σε βάλει σε καλή θέση το google είσαι jet. (Αλλά μπες στον κόπο και διάβασε και όσα γράφει στο 2ο link της υπογραφής μου)

Σχεδιαστικά, θα πρέπει και στις επιμέρους σελίδες να κρατήσεις το navigation (τα βασικά links επάνω-επάνω)

hammer21
28-11-08, 11:51
Αν ρωτησω το αναποδο,μη με παρετε με τις πετρες.Υπαρχει τροπος να κανω τη σελιδα μου να μη τη δει ο γουγλης?Εχω παρει χωρο και θελω να τον χρησιμοποιω κυριως για online backup των σημαντικων αρχειων μου(πχ εργασιες) και οπως καταλαβαινετε δεν θελω να φαινεται.

Εχω βαλει και μια σχετικη προστασια στη σελιδα,ωστε να βλεπω μονο εγω τον συγκεκριμενο χωρο αλλα αν γινεται δεν θα θελα να βγαινει και στα αποτελεσματα

jap
28-11-08, 12:08
Αν ρωτησω το αναποδο,μη με παρετε με τις πετρες.Υπαρχει τροπος να κανω τη σελιδα μου να μη τη δει ο γουγλης?Εχω παρει χωρο και θελω να τον χρησιμοποιω κυριως για online backup των σημαντικων αρχειων μου(πχ εργασιες) και οπως καταλαβαινετε δεν θελω να φαινεται.

Εχω βαλει και μια σχετικη προστασια στη σελιδα,ωστε να βλεπω μονο εγω τον συγκεκριμενο χωρο αλλα αν γινεται δεν θα θελα να βγαινει και στα αποτελεσματα

Τρόπος υπάρχει, θα πρέπει να βάλεις ένα αρχείο robots.txt που λέει βασικά στα spiders των ψαχτηριών τι να αρχειοθετήσουν και τι όχι. Ψάξε λίγο και στο Help του Google να βρεις παραδείγματα και σύνταξη.

Πάντως κάποιος που δοκιμάζει τυχαίες διευθύνσεις μπορεί πολύ εύκολα να χακέψει κάτι τέτοιο. Βάλε τουλάχιστον ένα password protected directory και βάλε ό,τι θες εκεί μέσα. Αν αυτό έχεις βάλει 'μάλλον' δεν μπορεί να το διαβάσει το google και να θέλει, αλλά τα μάτια μου έχουν δει πολλά.

hammer21
28-11-08, 16:28
Ωραιο το κολπακι.δεν το ηξερα.Thx jap:oneup:

pasas9
28-11-08, 17:07
ωραια;
Μονο εμενα μου φαινεται πως η αναγνωσιμοτητα παει βολτα;

Το σιτε που εφτιαξες μπορεις σχετικα ευκολα να το στησεις με cms (drupal η joomla)
Πολυ πιο ευκολο να το ενημερωνεις, να του αλλαζεις εμφανιση ( γλωσσες; ) και βασικα οταν
το ενημερωνεις το συστημα ενημερωνει τις μηχανες αναζητησεις για τις αλλαγες σου.

jap
28-11-08, 17:27
ωραια;
Μονο εμενα μου φαινεται πως η αναγνωσιμοτητα παει βολτα;

Το σιτε που εφτιαξες μπορεις σχετικα ευκολα να το στησεις με cms (drupal η joomla)
Πολυ πιο ευκολο να το ενημερωνεις, να του αλλαζεις εμφανιση ( γλωσσες; ) και βασικα οταν
το ενημερωνεις το συστημα ενημερωνει τις μηχανες αναζητησεις για τις αλλαγες σου.

Όχι άλλο Joomla!!! Ο επόμενος θα πει να το έφτιαχνε σε flash???

Αν αποφασίσει να φτιάξει κάποιο portal ή ένα site με πολύ, μα πολύ περιεχόμενο ΟΚ, εδώ ποιος ο λόγος; Όσο για το "το συστημα ενημερωνει τις μηχανες αναζητησεις για τις αλλαγες σου" ελπίζω να μην το πιστεύεις πραγματικά ότι έτσι γίνεται.

Το θέμα αισθητικής κλπ είναι διαφορετικό, βέβαια, και καθαρά υποκειμενικό. Ο άνθρωπος άνοιξε το topic για να πάρει ιδέες και γνώμες σχετικά με την προώθηση στο google, και το site είναι καλό από αυτή την άποψη (πέρα απο το αν θα κάνει και δηλώσεις και το τι keywords κλπ θα βάλει). Προσωπικά, για το προϊόν που έχει, το κοινό που απευθύνεται και το budget και χρόνο που θεωρώ λογικό να επενδύσει κανείς σε ένα site με αυτό το αντικείμενο μου φαίνεται ωραιότατο!

Φιλικά όλα αυτά. Δεν είμαι κατά των CMS, αλλά στην περίπτωσή μας θα μου φαινόταν "to shoot a fly with a canon"

pasas9
28-11-08, 17:56
Όσο για το "το συστημα ενημερωνει τις μηχανες αναζητησεις για τις αλλαγες σου" ελπίζω να μην το πιστεύεις πραγματικά ότι έτσι γίνεται.δεν το πιστευω, το βλεπω να γινετε.
Συγκεκριμενα σε drupal sites με ενεργοποιημενο sitemap και cron


Προσωπικά, για το προϊόν που έχει, το κοινό που απευθύνεται και το budget και χρόνο που θεωρώ λογικό να επενδύσει κανείς σε ένα site με αυτό το αντικείμενο μου φαίνεται ωραιότατο!θα πρεπει να συμφωνησουμε (http://themegarden.org/drupal6/?q=node&theme=marinelli);

των CMS, αλλά στην περίπτωσή μας θα μου φαινόταν "to shoot a fly with a canon" ειχα την αισθηση πως τα cms ειναι το επομενο βημα για του τελικους χρηστες που δεν ξερουν κωδικα και θελουν να φτιαξουν μια σελιδα η ενα ολοκληρο σιτε;

jap
28-11-08, 21:28
Πασά μου, από τις απαντήσεις σου και μόνο φαίνεται ότι είσαι φίλος όχι μόνο των CMS, αλλά των hardcore υλοποιήσεων...Σου είπα την άποψή μου, σεβαστή κι η δική σου - κι αφού δεν είσαι αποκλειστικά joomlάκιας, δεν θα τα χαλάσουμε ;)

Κι εγώ σε πελάτες μου CMS βάζω, αλλά πολύ-πολύ πιο απλά σε δυνατότητες και διαχείριση από drupal / xoomla, πιο πολύ για δική μου διευκόλυνση. Στο συγκεκριμένο site, μάλλον δεν θα έβαζα.

f15
30-11-08, 01:18
Επιτελους η σελιδα ειναι στον Google ;) Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια

f15
06-12-08, 02:15
49 μοναδικές επισκέψεις σε 5 ημέρες από την στιγμή που μπήκε η σελίδα μου στο Goggle !!!Πολύ καλά για μια σελίδα ενός μήνα :oneup:

8anos
06-12-08, 10:28
Αν ρωτησω το αναποδο,μη με παρετε με τις πετρες.Υπαρχει τροπος να κανω τη σελιδα μου να μη τη δει ο γουγλης?Εχω παρει χωρο και θελω να τον χρησιμοποιω κυριως για online backup των σημαντικων αρχειων μου(πχ εργασιες) και οπως καταλαβαινετε δεν θελω να φαινεται.

Εχω βαλει και μια σχετικη προστασια στη σελιδα,ωστε να βλεπω μονο εγω τον συγκεκριμενο χωρο αλλα αν γινεται δεν θα θελα να βγαινει και στα αποτελεσματα


προστατεψε με κωδικο το directory
δες εδω: http://www.freewebmasterhelp.com/tutorials/htaccess/1

hammer21
06-12-08, 15:48
Αυτο εχω κανει.Να ρωτησω και κατι λιγο πιο ασχετο...Οι admins θα εχουν προσβαση στα περιεχομενα αυτα?Ειναι σε free server το site μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.